STADSNIEUWS' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad „De Politieke les" Dinsdag 27 Juni 1922f 45st0 Jaargang No. 14177 Do politieke malaise. T00NEEL-UITV0ERING DAMIAATJES <prasoHn5$êEispnr w AGENDA 28 JUNI. Circus Carol!. Reddingsbrigade voor Drenke lingen. door de Rotterdamsche Dames op morgen Woensdag 28 Juni Tevens Politieke rede van Mevr.B.Simons-Sondermeyer Soireé Haarl. Handelsschool Vereeniging. De Tabakswet. Muziek in den Hout. Hinderwet. Haarlem's Ondersteuningsfonds bij Ziekte en Ongevallen. Personalia. Provinicale Staten van Noord- Holland. LANGS DEN WEG. HELDERE LIMONADESIROPEN. Wijnhuis „De Guide Druyf" 4 Groote Markt - Teletoon 134 „Duinenbosch.*' Burgerlijke Stand. VAN ONZE RECHTBANK Niet te vergeten tïfi J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. Veilingen. Verkoop van z. g. n. gokreepe:\ Het Vandalisme. Personalia. De Gemeente-Secretaris. 'draagt toot Haarlem en V Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 H Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers» 1426, 27 <1 en 1748. Postrekening No, 5970 2firérTeriïlfn"'!35 een!» per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ls ingezonden me dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod advertentiën 1—4 regeN 60 cents per plaatsing elke regel meer 15' cent. bij vooruitbetaling. De weinige dagen, welke ons nog van de verkiezingen op Woensdag 5 Juli a.s scheiden, willen wij benutten om met onze lezeressen en lezers eenige zeer noodzakelijke besprekingen te houden Wij hebben met opzet daarmee tot deze laatste week gewacht, omdat wij in dezen tijd van algemeene politieke apathie ons vastklampen aan de aandacht, welke de oproepingskaart om te voldoen aan den kiesplicht dezer dagen in ieder huisgezin toch even wekken zal. Er zijn er duizen den, die hierdoor een oogenblik tot na denken zullen worden gebracht en zullen verzuchten: dat is waar ook, Woensdag moet ik stemmen! Tot nog toe hebben zij alles, wat in de couranten over „poli tiek" geschreven werd overgeslagen en de vele circulaires en brochures, welke de laatste weken in hun brievenbus wer den gc arpca ongelezen nijdig in elkaar gefrommeld. Maar nu de groote dag nadert moeten zij beslissen. Laten zij nu even naar ons gemoedelijk woord luiste ren. En mogen de politiek geschoolden er eenigen steun in vinden om de lauwen in hun omgeving op te wekken. In de vele verkiezingsperioden, die wij reeds hebben meegemaakt, hebben wij nog nooit een dergelijken afkeer van de stembus meegemaakt als thans, 't Is daarom, dat wij heden iets zeggen willen aver de politieke malaise, 't Gemakkelijkste is wel om te doen, alsof dij ".'."eerzin niet te bestaat en op de groots trom der propaganda te slaan hopend, dat de slapenden wakker zullen worden. Maar een dergelijke struisvogel politiek zou rl heel gevaarlijk zijn. Beter lijkt het ons de oorzaken van de malaise op te sporen. De tijdsomstandigheden, de internatio nale economische depressie, welke heel ons leven bezwaart, de hopelooze cirke va prijsopdrijving loonsverhooging, prijsverlaging loonsverlaging, opvoer van productie bij weinig vraag of een overvoerde markt met enorm aanbod bij zeer geringe koopkracht, blijft het maat schappelijk leven omknellen en voert tot zwartgalligheid, in het ergste geval tot wanjioopsdaden, als het buitenland ons te zien .eft. Jn de oorlogsjaren hebben wij veel geduld en verdragen, hebben wij oaze zenuwen gespannen, omdat toen de hi. op op het einde van den oorlog als een beter tijd glansde. Maar toen die hoop ijdel bleek en de misère eerst na den wereldkrijg zich voor goed deed gelden, ontbrak de kracht voor nieuwe inspan- •'r.g. De zenuwen ontspanden zich juist in den tijd, dat zeker ons volk de tanden op elkaar had moeten klemmen en had moeten zegg -n: n u willen wij gebruik ros van den voorsprong, welken wij op de ontredderde volkeren hebben; nu wille wij in dezelfde zuinigheid blijven leven, even hard, ja harder blijven wer ker dan staan wij weldra aan de spits. Maar, laten wij het ons eerlijk beken nen. dat wij allen de knellende banden rn den oorlogstijd zoo spoedig mogelijk verbroken hebben en dat de sterke drang naar ruimer, vrijer, weelderig leven uit het volk zelf op de overheid uitging. H dikwijls werd er van boven af ge waarschuwd, dat er geen grooter gevaar is voor een land in een na-oorlogsch tijd dan opgehoopt goud, dat gelegenheid geeft tot invoer op groote schaal uit lan den niét 'cdeprecieerde geldwaarde? Dat werkt verlammend op de arbeidslust en op de enc.Jle van handel en bedrijf. Zulke waai schuwingen werden natuurlijk in den wind geslagen. En nu, eenige jaren I ter, nu de malaise zich doet gelden, vergeet m' eigen kortzichtigheid en laadt alle schuld op de binnenlandsche politiek. Laten wij erkennen, dat er fou ten zijn begaan, maar is het eerlijk om de grootste schuld, die bij ons zelf ligt, op andere te schuiven? Hoe dikwijls is er ni ;t in een troonrede of een begrootings- debat in het parlement de laatste jaren op versobering en intensiever arbeid aan gedrongen. Maar uit de maatschappij zelf 1-wam de drang tot uitzetten van het leven; de particuliere arbeidsmarkt ging zelf voor met opdrijven van loonen en levensgemakken. Hoe kon de overheid daarbij achter blijven, wilde zij zelf voor de openbare diensten bruikbaar perso neel overhouden? Doch het verschil tus- scbe overheid particulier is, dat de laatste de werkkrachten, overbodig ge worden bij een economische inzinking, zonder gemoedsbezwaar aan den kant zet, terwijl publiekrechtelijke lichamen andere begrippen van verhouding tus schen werknemer en werkgever huldigen, 't Is daarom zoo gemakkelijk van ver kwisting in overheidsdienst te praten, maar z o moeilijk eerlijk te zijn in zijn critiek. Wij kennen groote bankinstellingen, die in de gouden jaren der oorlogswinst horderden jongelieden voor goud weg kochten, die salarissen en tantiemes be taalden, dat men zich wel eens bezorgd afvroeg, of zooveel weelde, vooral voor jeugdige personen, zich niet zou wreken. I-, het noodig, dat wij thans het massa ontslag en de loonsverlagingen bij dezelf de instellingen daartegenover demon- streeren? Een ieder weet dit. Welnu, waarom keert zich alle critiek tegen de Overheid en praat niemand over de ont wrichting van heel de arbeidsmarkt, waaraan de particuliere bedrijven door hun stelsellooze personeelpolitiek schul dig staan? Wat wij van dit eene punt zeiden, zou den wij tot heel veel andere zaken kun nen uitstrekken, waaraan de internatio nale malaise schuldig staat en waarvan de verwijten komen aan het adres der tegenwoordige regeering. Wanneer een artikel onverkoopbaar is of niet loonend meer te produceeren, geeft men de schuld aan de hooge belas tingen, aan de arbeidswet en dergelijke. Maar wanneer men eens een preciese be cijfering maakt van de onkosten, welke in net concurreerende land op de bedrij ven drukken, komt men tot de conclusie, dat de malaise in handel en industrie er gens anders baar oorzaak vindt. Is het dan eerlijk de critiek op de binnenlandsche politiek in plaats van op de buitenland- sche valuta te laden? Wij zouden zoo kunnen doorgaan, maar willen een volgende maal nog even de aandacht vragen voor enkele andere factoren der rolitieke malaise, n.m. het a'gemeen mannen- en vrouwenkiesrecht en het nieuwe kiesstelsel. Sociëteit „St. Bavo." Haarlemsche In koop Combinatie half negen Kruis- verbond 8 uur R. K. Kiesvereeniging .8 uur Apothekeressen 8 uur. Luxor-theater Groote Houtstraat 139 141 Concert. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da gelijks. uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. K. Leeszaal en Uitteenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. ft K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur. nam. van 2 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89 uur. Prompt op tijd wat niet altijd van eircussen kan gezegd worden, wascirsus Caroli gisterenavond gereed de openings voorstelling te geven. Maar 't had pech met het weer. Rond acht uur slortregende 't. Toch was er veel belangstelling en zij, die hun verwachtingen op de groote faam van het circus hadden gebouwd, zijn niet bedrogen uitgekomen. Circus Caroli biedt een rijk voorzien programma. Te veel haast om op één avond te worden afgewerkt. En alles as van goede Kwaliteit. Voorat veel variété wordt er gegeven. Maar ook zij, die belust zijn, op goede paardendressuur vinden hier een kolfje naar bun hand. Wij noemen daarvan in 't bijzonder de mooie dressuur van Mr. Otto Schumann met de volbloed- merrie „Mascotte" en de zeer fraaie dres- suurnummertjes van mevr. Caroli. Deze is waarlijk voortreffelijk en 't circus be schikt over prachtige paarden. Een oogen- Just voor paardenliefhebbers. Eenige paar- dennummers moesten, wegens de uitge breidheid van, 't programma, achterwege blijven. Het aantal clowns dit voor de lach- Justigen is bij Caroli zoo groot als men in één circus maar zelden aantreft. Met vijftien tegelijk doen zij hun entree. Er gijn eg zeer goede en, oorspronke lijke onder. De clowns Fernando en Ton- ny Sossmann oogsten met hun grappige lusschenspelen veel applaus. En terecht. Ook de Flora's, twee muzikale downs zijn zeer goed. De variété-nummers bieden voor eiken bezoeker wat te genieten. Gewaagde acro batiek en fraaie staaltjes van lenigheid. We noemen in dit verband de kunststuk jes van de Gezusters Richard, de Hodji- nis, en de zeveni Asgards, springplank-acro baten. Maar vooral dient genoemd te wor den MisS Schaffeur, een koorddanseres, die waarlijk bewonderenswaardige staaltjes» van evenwichtskunst op het koord laat zien. O.m. voert zij enkele malen een ach- tenvaartsehe salto op het koord uit. Er zijn, natuurlijk, ootk griezeiijke num mers. Wat dit betreft, spant de directeur Mr. Caroli wel de kroon. Op bloote voeten loopt deze heer over een plank met scher pe stalen pinnen, klimt op Moote voeten, geblinddoekt liangs 'n dubbele ladder,waar van de treden bestaan uit met den scherpen kant naar boven gerichte sabels, legt zich op den rug op genoemde scherpgepunte plank en draagt zoo het volle gewicht van een paard. Hij laat zich ten slotte in een ton waarin glasscherven geworpen worden door het circus rollen. Even griezelig, maar toch ook bewonderenswaardig om de lenigheid is Mr. EIroy, de man zonder armen. Deze ontkurkt een flesch, schenkt een glas in, drinkt daarna, alles met behulp van zijn voelen. Hij steekt een sigaret aan, schildert en speelt een artis- tiek nummertje piston, waarbij hij zijn voeten gebruikt als een normaal mensch zijn handen. Uit de opsomming moge blijken dat be zoekers in 't circus Caroli een langen avond boeiend en zeer gevarieerd worden bezig gehouden. De nummers volgen zich elkan der bovendien zeer snel op, zoodat voor verveling geen tijd overblijft. Resumeerende een circus dat tot de bes te behoort, die we in Haarlem zagen. In de bovenachterzaal van den heer Brinkmann hield Maandagavond de Reddingsbrigade voor Drenkelingen haar algemeene vergadering. De voorzitter, de lieer Meverint, Opgevoerd zal worden actueel spel in één bedrijf. Toegang vrij voor alio Katholieke Kiezers en Kiezeressen. Vooral iets voor de Dames Het Bestuur der R.K. Kiesv. Neemt de liedjes „Roomsche Blijdschap" en „Aan U, o Kening dar Ecuwen" mede. memoreert in zijn openingswoord het negenjarig bestaan der vereeniging, waarin zij regelmatig in bloei is toe- gewenfen. Vooral het laatste jaar kwa men veel ongelukken voor. In een eq twintig gevallen werd hulp verstrekt. Spreker brengt in 't bijzonder hulde aan Dr. Maurilz voor zijn buitenge wone toewijding. Het 10-jarig bestaan der brigade zal op grootsclie wijze herdacht worden. Het jaarverslag van dé secretaresse, mevr. Meyerink, wordt goedgekeurd. Daarna brengt de penningmeester, de heer Kingma, zijn jaarverslag uit. Er is een batig saldo van f 233.83v2. Nad" het rapport van den heer Mug gen omtrent het door hem verrichte kasonderzoek door den voorzitter is voorgelezen, wordt den heer Kingma, onder dankzegging, décharge van zijn beheer verleend. Thans is aan de orde verslag en benoeming kascommissie. De heer Pel- tenburg stelt voor daarvoor 2 leden en 2 plaatsvervangende leden te benoe men. Als leden worden benoemd de heeren Sweerts en Kemper, als plaats vervangend de heeren Nel en v. d. Weert. De drie aftredende bestuursleden, mej. v. Esch, Dr. Maurilz en de heer Kingma, worden allen herkozen. De benoemingen worden aanvaard. Punt 9 van de agenda: demonstratie Kleverlaan, lokt heel wat discussie uit. Velen willen de Houtvaart behou den. De voorzitter stelt voor het voor stel aan stemming te onderwerpen. Aldus geschiedt. Voor de Houtvaart stemden 24 aanwezigen, voor de Kle- verlaan 23. De demonstratie zal dus aan de Houtvaart worden gehouden. Omtrent de wedstrijden Z.-B.-Spaar- ne deelt de voorzitter mee, dat het de bedoeling is deze op Koninginnedag te houden. Bij de rondvraag wenscht de voor zitter, in afwijking zijner gewoonte, het eerst aan het woord te komen. Ter voorbereiding van de viering van het 10-jarig bestaan der brigade zal een voorloopige oommissie wor den benoemd, waarin zitting zullen hebben: Dr. Merens, Dr. Mauritz, de heeren Schmidt, Kingma en Meyerink. Het voorstel wordt goedgekeurd. Mevr. Meyrink benut de rondvraag om de aanwezige dames op te wekken tot een bijdrage voor het vaandel van den Bond van Reddingswezen. De heer Peltenburg brengt hulde aan de secretaresse, mevr. Meyerink', namens de commissie van advies, voor het uitgebrachte jaarverslag, waarin helder en duidelijk de werkzaamhe den over het afgeloopen jaar zijn behandeld. Dr. Mauritz brengt dank aan den voorzitter voor zijn gr ooien ijver en toewijding en hoopt, dat hiervan in het jaarverslag zal worden melding gemaakt. 1 i I I I De vergadering wordt hierop ge sloten. x In het Groot Bad'huis te Zandvooft gaf de oudleerlingafdeeliing vanl bovenstaande vcreendging Zaterdagavond haar slot- soirée. Het was voor een volle zaal dat de heer Galjart ©enige openingswoorden sprak. De speech had ©en pessimistisch karakter cn viel niet erg in het kader van ©en soiréc. Toen het scherm voor de eerste maal „vaneen reet" werden d© aanwezigen begroet door een „blijden zang": „4e Bloemkes van de Heiden," door den heer T. Hin. Hierop volgde een „Harem- dans." Als om het spreekwoord: „Les estrê- mes se touilent" bewaarheid te maken volgde hierop een soirée-nuimmer: een po pulaire „song" getiteld: „Whose baby are you?',, welke door baby en partner uit stekend werd vertolkt. Hierna zong de heer Hin in ©en soort Kerstmannetjesvermomming ©en aardig aardig liedje: „Hans und Lisset," waar mee hij veel succes had, evenals met het „Hij die geen liedje zingen kan," van Hullebroeck, hetgeen ongetwijfeld op ve len een diepen indruk heeft gemaakt, walt later op den avond merkten wij vele falende H. H. V.'ers opl De Hawaïan-spelers oogstten met hun welluidende, mystische muziek weer een welverdiend applaus. Als laatste nummer van het cabarctpto- grnmma een Indischen dans, waarmee de .prima balleduna's in den dop" veel succes hadden. Nog lang bleef men gezellig bij een tot een algemeene exodus plaats vond naar de extratrams, die een snel slot vormden van deze soirée. Naar wij vernemen heeft in verband met de moeilijkheden, welke het gevolg zijn van het alleen te Haarlem verkrijg baar stellen van zegels en banderollen, het Verbondvan Vereeniigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland zich vandaag lot den Minister van Financiën gewend met het verzoek deze zegels en banderol len in centra van de Sigarenindustrie in origineel© vellen verkrijgbaar te willen stellen bij d« Ontvangers der Belastingen. Wegens verblijf buiten de stad, daar zij Woensdag te Amsterdam en Donderdag te Apeldoorn vertoeft zal de Haar!. Orkest vereniging Vrijdag 30 Juni a.s. des avends 8 uur in den Hout haar wekelijksch concert geven. Het programma luidt: 1. Gai Retour, Marche militaire, E. Goublier. 2. Ouverture „Les Dragons de Vil'lars" A. Maillart. 3. Fragments de l'Opera comique „Les Cloches de Corneville" R. Planquette. 4 Fantaisie sur des motifs de 1' Opera „Mignon" A. Thomas. II. 5 „Le Rol Cameval" Marche Triom- phale G. Auvray. 6. Ouverture „Le Barbier de Séville", G. Rossini. 7 Intermezzo de I' Opéra „Cavalleria Rusticana" P. Mascagni. 8. Fantaisie sur des motifs de 1' Opéra La Bohème, Ga Puccini. Ter inzage is nedergelegd het inge komen verzoekschrift met de bijlagen van P. L. Kerkvliet, om vergunning tot op richting van eene inrichting tot het ver vaardigen van heeren-overhemden in het benedengedeelte met de daarbjj behoo- rende uit- en bijbouwen in den tuin van het perceel aan den Zijlweg no. 41 uitgang in de Gaelstraat, waarbij elec- trische beweegkracht zal worden aange wend met een gezamenlijk vermogen van 8 P.K. voor te plaatsen werktuigen. en het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van G. J. Dijkers om ver dunning tot oprichting van eene roo- kerii met kokerij en eene zouterij van vleeschwaren in een te bouwen werk plaats op de open ruimte achter het perceel aan de Potgieterstraat no. 29, benevens het oprichten van eene inrich ting tot het machinaal bewerken van vleeschwaren in den winkel van voren- gemeld perceel, waarbij e'.èctrische kracht met een vermogen van 1 P.K. zal wor den aangewend tot het aandrijven van een gehaktmolen. Men 6chrijft ons: Dit fonds hield haar jaarvergadering 1.1. Vrijdag in het gebouw „St. Bavo", welke goed bezocht was. De vergadering werd geopend door directeur met een welkomswoord. Notu len, rekening en verantwoording werden goedgekeurd. De drie aftredende com missarissen de heeren K. van Vliet, 0. van Loog en H. van Beijnen werden herkozen. In twee vacaturen werden als commissarissen gekozen de heeren A. Vermeeren en G. H. Zeilmaker Jr. Na eenige besprekingen en de rond vraag werd onder dankzegging van den directeur den heer H. E. van Beijnen' de vergadering gesloten. Geslaagd voor het eandidaatsexamen voor civiel-ingenieur Delft, de heer J. A. V. v. d. Steur uit Haarlem. Geslaagd voor 't eandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur de heer A. J. J. M. Bijvoet uit Bloemendaal. filed. Staten van Noord-Holland stel len voor, voor de restauratie van den to ren der gemeente de Rijp 2000 subsidie te geven; ten behoeve der malariabestrij ding in de provincie Noord-Holland der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, ten behoeve van de malariabestrijding in de provincie, voor het jaar 1922 eene bij drage te verleenen tot een bedrag gelijk aan het otaal der bijdragen, die door ver schillende gemeentebesturen in Noard-Hol- land in 1922 voor dit doel zullen worden gegeven. Aan de Vereeniging voor Doofstommen onderwijs e Amsterdam, ten behoeve van hare school voor Doofstommen: a. voor het jaar 1922 eene extra-bijdrage voor verhooging der salarissen van het personeel toe le kennen van ten hooogste 352.onder voorwaarde dat Rijk en gemeente ieder voor dat jaar extra-bijdra gen van ten minste 1580.of beschiik- baar stellen. b. met ingang van het jaar 1923 tot we- deropzeggens een bijdrage te verleenen van en hoogste 6000.onder voor waarde dat Rijk en gemeente jaarlijks ieder ten minste 27.000 toezeggen of schikbaar stellen. Aan de N.V. Maatschappij Alkmaar Packet te Alkmaar, ten behoeve van haren vroe- geren stoombootdienst Harlingen—Vlie landTerschelling, een extra-bijdrage van 689.80 en voorts aan diezelfde Maat schappij voor 1922 en 1923 een bijdrage van 8000 en voor het eerste half jaar van 1924 en bijdrage van 4000. Aan de gemeenten in Noordholand een bijdrage te verleenen in de kosten van verpleging van (I deel siroop slechts op 6 din. water) Aardbeien - Abr.kozen - Ana nas - Citroen - Frambozen - Grenadine - Groseille - Kersen - Napolitaine - Perziken - Sinaasappel per fl. 1.00 uit onze Nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. Onvoorzichtig. Bij verhuizingen, verbouwingen, e. d. wordt de loffelijke gewoonte onderhouden, dat, wanneer uit een der bovenste verdie pingen een of ander naar beneden gela ten wordt, iemand beneden op straat de voorbijgangers waarschuwt, opdat zij niet onder het neer te laten voorwerp passce- ren. Dit is natuurlijk ter voorkoming van ongelukken. En daarom is het dan ook hoogst noodzakelijk, dat door een ieder die gewoonte in eere wordt gehouden. Doch <wat onlangs in een smalle straat te zien was, was met die gew -'e in fla- granten strijd. Groote, oude >nken wer den uit een zolderraampje straat ge worpen. Ze moesten wel is waar op een kar vallen, maar de meeste vielen natuur lijk terzijde. Een jongen stond bij den wa gen, om de op straat terecht gekomen planken op te rapen, maar de menschen waarschuwen, daar kwam niets van in. De voorbijgangers moesten zelf maar het ge vaar zien te ontloopen. Daar het ook een heel smalle straat was, was er ook veel kans, dat een plank bij een overbuurman door de ruit zou gaan. Gelukkig gebeurde niets van dit alles, maar dat is zeker niet de schuld van den „uitsmijter" en zijn knechtje geweest. Onveranwoordelijk blijft hun hande'wijze echter iw ieder geval armlastige krankzinnigen loi een bedrag waarmede die verpleegkosten de som van 1000 per jaar overtreffen; aan de ge meente Haarlemmermeer een bijdrage van 17500 ten behoeve van de stichting te Hoofddorp van een gebouw van de bij zondere landbouwwinterschool, aan de N.- H.-vereeniging „Het Witte Kruis" over 1922 een subsidie van 1600, voor de wijk verpleging in Noordholland en aan de ge meenten Winkel, Zijpe, Schagen, Hilver sum en Bergen jaarlijks een bedrag voor hetezelfde doel tot een bederag niet hooger dan het vijfde gedeelte van de in ieder jaar door die gemeenten te maken netto- onkosten; voor de gemeentelijke Handels avondschool te Bussum jaarlijks 566; voor den Handelsavondcursus te Purme- rend jaarlijks 300; het verpleeggeld voor iederen armlastige krankzinnige uit N.- Holland, verpleegd in het Gasthuis te Zut- phen te bepalen op 1143.35. Gedep. Staten doen verder voorstellen tot aanvulling en wijziging van het salaris- reglement 1920 af te wijzen het verzoek van het Bestuur der Nederl. Vereeniging van Gestichtsartsen om de salarissen der gesfichtsartsen le verhoogen en in ieder geval de gewone (afdeelings-)geneesheeren te plaatsen in de naast-hoogere salasis- klasse voortaan ook 1 leges te vorderen voor verlenging van paspoorten. Gedep. Staten hebben ook een onder zoek doen instellen naar de wenschelijk- heid van provinciale exploitatie der Pro vinciale Scheepvaartverbindingen. Dat on derzoek komt tot de conclusie dat er voor de Provincie vooralsnog geen aanleiding bestaat de exploitatie van een of meer de schecpvaatrverbindingen rechtstreeks tot zich te trekken. Gedep. Staten stellen voor in beginsel te besluiten de aan verschillende sanatoria verleende subsidies te beëindigen en een stelsel van steunverleening voor de uitzen- ding van on- en minvermogenden tuber culose patiënten te aanvaarden, zooals dit in de provincie Utrecht in toepassing wordt gebracht. Ten aanzien van een niet-gecentraliseer- de aanwijzing en uitzending van zwakke en prae-tuberculose kinderen naar gezond heids- en vacantiekolonies zouden Gede puteerde Staten in het tot dusver gevolgd systeem voorhands gehandhaafd willen zien. Verder stellen Gedep. Staten voor bijzon dere steun te verleenen voor de verpleging van kinderen in koloniehuizen gedurende den winter. Verschenen is het verslag betreffende het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch te Bakkum (N.-H.) over het jaar l92'- Bij het einde des jaars werden er 778 patiënten verpleegd. De rekening over 1920 sluit in ontvang sten en uitgaven met een bedrag van 1.753.888.27J4. De balans over 1920 sluit in activa en passiva met een bedrag van 4.558.067.99de winst- en verliesreke ning over 1920 met een bedrag van 1 325.993.78. iDe rekening over 1921 sluit in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van f 2.030.993.61 14. de balans over 1921 in activa en passiva met een bedrag van 4.153.669.95 K. de algemeene exploitatie rekening over 1921 in lasten en baten met een bedrag van 1.354.810.45 Het nadeelig saldo op de exploitatie van het ziekenhuis bedraagt 767.255.51. Daar dd bijdrage der provincie bedraagt 760.622.22/4, zijnde het nadeelig saldo der rekening en verantwoording 1921, be draagt het verlies, dat ongedekt blijft, 6.633.28 K. De begrooting wordt voor 1922 in in komsten en uitsaven geraamd tot een be drag van 1.862.330. Ondertrouwd: 27 Juni. R. Kolle en J. C. Roodenberg. Getrouwd: 27 Juni. G. J. Groustra en E E. Groustra. Geboren: 54 Juni. d. van P. B' ">-Nan- ning. 26 Juni. d. van C. G. T ,'eveen v. Wijngaarden. z. van A. P. v. Niet—Rooijers. 27 Juni. d. van M. W. PeperNederkoorn. d. van A. A. M. v. d. StaaijSchretlen. Overleden: 25 Juni. E. Freek—Versteeg, 57 j., Rozenprieelstraat. G. M. Smitv. Tooren, 70 j., Groote Houtstraat. Uitspraken van 26 Juni 1922. J. v. d. P., aannemer, te Heemstede, bij verstek, mishandeling, geldboete van f 15.subs. 5 dagen hechtenis. P. J. v. d. A„ varensgezel, te Hil- legom, mishandeling, geldboete van f 5 subs. 1 dag hechtenis, M. v. d. P. arbeider, te Hillegom, een voudige beleediging, geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis. M. R. hvr. O. v. d. B. te Haarlemmer meer, bij verstek, eenvoudige beleedi ging, geldboete van f 2.— subs. 1 dag hechtenis. J. A. K. koopman, te Haarlemmer-, meer, bij verstek, eenvoudige! beleediging geldboete van f 5.subs. 1 dag hech tenis. J. v. d. B. grondwerker, te Haar lemmermeer, mishandeling, geldboete van f 30.subs. 15 dagen hechtenis. G. L., opperman, te Haarlemmermeer, eenvoudige beleedinging, geldboete van f 30.subs. 15 dagen hechtenis. J. J. H. bedrijfsleider, te Zaandam, huisvredebreuk, geldboete van f 15. subs. 5 dagen hechtenis. M. H. G. hvr. P. S. te Koog aan de Zaan, bij verstek, mishandeling, geld boete van. f 10.subs. 5 dagen hechtenis. H. v. B., werkman te Purmerend, bij verstek, wederspannigheid en eenvoudige beleediging, geldboete van 30 subs. De propaganda voor onze R. K lijst houdt niet op. Vergaderingen -olge.i elkander op, de eene al schitterender da:i de andere. Morgenavond komt er weer wal bijzonders. De R. K. Kiesvereeniging organiseert een feestavond in St. Bavo door een gezel schap uit Rotterdam. Mogen we allen even opwekken die bijeen komst niet te verzuimen? De bezoekers zullen er geen spijt van hebben. Men kan nog meer doen. De propaganda financieel steunen. Daartoe werden door het bestuur dr- R. K. Kiesvereeniging circulaires rondge zonden. Wie zijn bijdrage nog niet zond, vergete niet dat spoedig te doen aan den penninr meester der R. K. Kiesvereeniging, den heer J. Brinkman, Anegang. Ook onze re dactie is bereid giften in ontvangst te ne men. Wij vestigen de aandacht van de kiezer-, er op, dat men niet als voorhecen het wit te puntje voor den naam van den canc'i- daa heeft zwart te maken; thans moet de wille stip met rood potlood worden gevuld. Heel veel kiezers, gewend hun eigen pol- lood of .vulpenhouder te gebruiken, zouden door dit nu ook te doen, hun stembiljet waardeloos maken. Men doet verstandig het ropde potloo'' te gebruiken dat in het stemhokje aanwe zig moet zijn. En met dat roode potlood maakt men het witte stipje rood voor den naam van no. 1 van de Katholieke lijst. Barometerstand 7.54. Neiging vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door 't Kon. Ned. Mcteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 27 Juni 1922. Hoogste Barometerstand 764.9 m.M. i - Toubouse. Laagste barometerstand 742.2 m.M. t Valdersund. Verwachting van den avond van 27 Ju. tot den avond van 28 Juni: Matige Westelijke tot Zuidelijke wir aanvankelijk opklarend, lateT weer betro- - ken tot zwaarbewolkt, met waarschijn]!, regenbuien, zeltde temperatuur. 15 dagen hechtenis; J. B., bloemkwec- ker te Aalsmeer, thans ged. H. v. Be waring Haarlem, bedriegelijke ban. - breuk, 5 maanden gevangenisstraf m-" aftrek preventieve hechtenisJ. G., vr.r teur te Zaandam, thansi gedetineerd, vc- duistering, 6 maanden gevangenisstrc 1 met aftrek preventieve hechtenis. Notitie der veiling van onroerende ge- deren, gehouden in het Algemeen V. kooplokaal op Maandag 26 Juni des avonds 7 uur. Ten overstaan notaris J. A. Wilker Nr. 1. Een Heerenhuis, get. no. 7. met Erf, Voor- en Achtertuin te Hee;. - stede aan de Eonteinlaan, groot 2 A 92 c.A. f 30.000, N. J. Hoeflake q.q. No. 2. Een Huis, get. no. 2, E; en Tuin te Haarlemmerliede en Spaar" woude aan de Da Costastraat, groot A. 38 c.A. 4.580, O. Vrugt q. q. De commissaris van politie maakt be kend aan winkeliers, verkoopende ch- - coladereepen, waarin zich geld bevind', dat die verkoop Donderdag! 29 Juni, do morgens 9 uur, moet zijn gestaakt, darr anders tegen die winkeliers proces-vev- baal zal worden opgemaakt ter zak overtreding van de loterijwet. Ook a'1» reclame voor den verkoop dier reep moet dan zijn stopgezet. Van gemeentewege heeft men r'e hinderlijke verkiezingsreclame op d Stadslentin den Hout (Kiest Wij' koop) met groote letters geschilde: .1 verwijderd. Op Zaterdag 22 Juli a.s. herden' t de heer J. Sclilötz, den dag waarc hij voor 40 jaar in diénst trad bij c firma Emmerik en Bingcr, alhier, o,i de afdeeling steendrukkerij. Te Leiden is geslaagd voor het car didaatsexamen in de rechten de heer li. Damen, alhier. De Gemeente-Secretaris, Mr. Tli. A. Wesstra, is tot half Juli uitslcdit Zijne function worden waargenomen door den Griffier ter secretarie, dc.J hR"r A. J. Landmeter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1