clitspef „De Saksische Woudreus." BLOEMENDAAL. NOORDWIJK. ZANDVOORT. HANDEL EN NIJVERHEID. NeJerlandsch fabrikaat. In de aflevering van 20 Juni treffen wij o.a. aan Het verslag der verrichtingen gedu rende het afgeloopen jaar. Duidelijk blijkt uit dit overzicht, dat de Vereeniging krachtig voort schrijdt op den ingeslagen weg, en dat het terrein van werkzaamheden uit gebreid is bewijst dit jaar overzicht. Het verslag besluit met het doen van een beroep op de voortdurende mede werking en belangstelling van alle landgenooten in het belang van ons land. In de bijdrage. Hoe een consument over het malaisetijdperk en over den voorrang van het Nederlandsch fabri kaat denktgeeft de Heer Tjeerd Adema eene beschouwing over den tegenwoordigen zoo moeilijken toestand hier te lande, en laat ver schillende oorzaken en gevolgen van dezen malaisetijd de revue passeeren, „Onze vruchtenwijnindustrie" be handelt de nadeelige gevolgen vooü deze inheemsche tak van nijverheid, indien de plannen, bij de Regeering in beraad, „om de alcoholische in heemsche vruchtenwijnen met accijns te belasten tot uitvoering komen. De rebrieken „Van alles wat" en „Van en voor de vrouw" bevatten als steeds tal van korte mededeelingen terwijl ten slotte nog melding moet wof den gemaakt van de bijdrage. „De internationale belangrijkheid onzer wa terwegen," waarbij tal van afbeeldin gen, de Nederlandsche deelname aan de onlangs te Essen gehouden Bin- nenscheepvaarttentoonstelling voor- stellend, zijn opgenomen. Artikel IV._ eenj&m& evenoefla mm EN KENNIS. De verwekker van het tandbederf. HEEMSTEDE. OVERVEEN. VAN ONZE RAADLOOZE TELEFOON VELSEROORD. Na den moord op Rathenau. Aangehouden. Rust in Beieren en Wurtem- berg. Ontbinding van d«n Rijks- landdag De begrafenis van Maarschalk Wilson. I.ÏMUIDEN. VELSEN. Gevonden voorwerpen. Verlof Drankwet. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. Schoten vooruit. De verlichting van „Herwonnen Levenskracht" door den Raad van Arbeid te Haarlem. Ierland. En men gaat nog steeds voort; nu weer is de prachtige boomgaard van den heer Bredius gedeeltelijk aangekocht en ook al reeds bebouwd door den heer Kok, die daar voorloopig een twintigtal huizen zal plaatsen, terwijl de plannen van het ge meentebestuur nog steeds verder gaan, hetgeen blijkt uit de rioleering der groote terreinen, liegende ten westen van den Rijksstraatweg, strekkende tot aan de Delft. Deze rioleering loopt tot eene bui zenlengte van circa 5 K.M. Ongeveer 400 - ningen zullen op deze terreinen ge plaatst kunnen worden. Verder verrijzen aan beide zijden van den Rijksstraatweg op diverse ierreinen directiekeeten en worden enorme stapels bouwsteenen aangevoerd, wat er op wijst, dat men voorloopig het bouwen nog niet staakt. Ook de R.-K. Bouwvereeniging „St. Bavo" strekt hare vleugels wijder uit, en heeft beslag gelegd op den grond ach ter de gemeenteschool te Oud-Schoten. Daar worden door haar 14 woningen ge bouwd, terwijl verder deze vereeniging gereed is voor den bouw van nog 50 woningen. Wat het luxe en de moderniseering aangaat van Schoten, dit betreft in hoofdzaak het Raadhuisplein, waar een werkelijk mooi plantsoen is aangelegd en in 't midden vier mooie wit geschilderde zitbanken; het Schoteboschplein met een prachtigen tuinaanleg, taluds enz., tot welks toegang wordt verstrekt langs gemetselde afloopende trappen. En daar vindt men ook heerlijke gelegenheid tot rusten op de aangebrachte luxe banken. Ook het Kastanjeplein is prachtig ver fraaid, van welke verbetering we reeds de v-.ige week melding gemaakt heb ben. et-a gelijke vermindering zal ondergaan. B. en W. bieden ter vaststelling aan het door de commissie uit de inge zetenen vastgestelde advies omtrent het ontwerp der grenswijziging. Aangeboden wordt het jaarverslag van het Burgerlijk Armbestuur over 1921. Ingekomen is een mededeeling van den heer Ch. A. Blom, dat hij bedankt als lid van den raad. Ingekomen is voorts een mededee ling van Ged. Staten, dat afwijzend is beschikt op het verzoek van den raad, het presentiegeld vast te stellen op f 5 per vergadering. In de Schapenduinen te Bloemendaal werd Zaterdagmiddag dit spel vertoond. Wie een uitvoering als deze eerlijk en dus mild beoordeelen wil, mag vooral niet uit het oog verliezen, dat het hier werk van dilettanten betreft. Daaraan verandert het feit, dat een erkende kunstenares als mevrouw B. Scheepers Geuer de leiding voort, niet zeer veel. Dezelfde leerlingen, die op den glad der. tooneelvloer zeker zijn van hun be wegingen en daarom met gracie kun nen optreden, hebben op den ongelijke® bo-chgrond vele moeilijkheden te over winnen, die aan bevalligheid en vast heid van rytlime grooten afbreuk doen. En al moeilijker wordt 't, als de mu ziek en de spelleiding op geruimen af stand werken. In de „Saksische Woudreus" oud-Ger- maansch spel in 5 bedrijven; met tekst van Dr. J. W. Boissevain en muziek van mevr. Scheepers, zijn de dansen hoofdzaak. Althans zij domineeren bij de vertoon ing. Dit is nu juist geen lofspraak voor eou stuk, dat niet alleen aan een aantal kleine en grootere kinderen ge legenheid moet, bieden om zich te oefe nen ir. rythmische bewegingen en van hun vorderingen in Terpichore's school aan belangstellende familieleden te doen blijken, maar dat ook voldoende letter kundige waarde en dramatische kracht moet bezitten om een publiek van vol- wassenon voldoening te schenken. 't Bieef nu al te zeer een kinderspel, waarnaar je met genoegen zit te kij ken, dat je op 3ommigo momenten toch wei aardig vindt, maait dat je niet boeit en je geen diepereu indruk mee naar huis geeft, 't Waa 'n verhaaltje uit den ouden Germanentijd, wel prettig ver teld, maar op kindertoon: en zonder veel fantasie. Het mooie bij| mild oordeel von den we den dans der elven, vooral in het eerste bedrijf, toen de zon haar wel willende medewerking verleende en door het blarengewelf heen een goeden schijn wierp over de zachtgroene» en lila sluiers der vlugge figuren. En het viefe be weeg der peuters in hun bonte pakjes, huppelend en gillend tusschen de hoo rnen daar als vroolijke kwelduiveltjes, was leuk om te zien. Bij de Germaan- sche rechtspraak imponeerde het natuur- decor ons het meest; ofschoon er toch lang niet slecht geacteerd werd en de muziek die wijl zoo niet wagen te be oordeelen aan dit tooneel wel eenige stemming verleende, 't Spreekt vanzelf, dat er, om het indrukwekkende van rechtspraak te laten uitkomen, een meer volledige figuratie en vooral een ster ker dramatische handeling moet zijn. Een goed gespeelde scènej was die tus schen den woudreus en den jongen Ger- maanschen held, die in dit knotsduel en in andere tooneelen met zijn lenige, sierlijke bewegingen een goed figuur maakte. Bij den volksdans, die het spel besloot, was de orde en daarmee de bekoring al te vlug verloren. De onnoo- dig lange pauzen tusschen de verschil lende bedrijven hadden bij de executan ten waarschijnlijk den ersti en bij de toe- echouwers zeer blijkbaar het geduld doen lijden. Voor diletanten en bijna uitsluitend zeer jeugdige was het wel een aar dige, genietelijke vertooning em het sym pathiek gestemde publiek, dat vrij tal rijk was opgekomen, toonde zich dank baar. De uitvoering werd gegeven ten bate van het Marinefonds en dus ver dienen mevr. ScheepersGeuer en haar leerlingen nog een afzonderlijk oompli- ment. 'n Paar serieuze toeschouwers hoor den wij de opmerking maken, dat zulk gemengd optreden van aanstaande groote menschen zijn eigenaardige bezwaren mee brengt. Mogen we dit overdreven noe men? I B. en W. stellen vcor, vrijstelling der Bouwverordening te verleenen aan L. II. Rings ie Jan Gijzenvaart. Lage grasprijzen. Bij de jaarlijk- sche grasverpachting bracht het gra-t-go- was van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk f 47é4 op of f 1200 minder dan verleden jaar. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: E. 0. H. Lampe en J. van Nederspelt. C. A. M. Dicker en H. J. Gomes. G. Duineveld en F. van Zutphen. J. A. Oorten en W. Groen. Getrouwd: J. Delmonte en H. Schil- stra. P. Schellevis en D., van der Dooes. J. Beider en M. Kruijer. Geboren: d. van N. H. Akkerman Possel. z. van M. H WeversLans dorp. d. van P. W. Nijssenv. d. Lem. Mevrouw J. M. Keuchijn (Vrijheids bond) heeft wegens vertrek uit de gemeen te ontslag genomen als raadslid. Opvolger op de lijst is de lieer K. van Pel te Umui- den. kost en weinig nut tof stand brengt. Aldus redeneert men zoo. Ja zelfs wordt er nog .gezwetst, door personen, die aan de eene zijde profijt hebben van den R. v. A. en aan de andere zijde ver zocht worden, het te vorderen bedrag van dat vervelende zegds-plakken te vol doen. Waarom dan toch dat afbreken van den R. v. A. Waarom zoo gekletst! Wij zullen wel zegels plakken en de ambtenaren zul len de hooge salarissen wel op strijken. Is dat voor die ambtenaren zoo ple zierig, als deze woorden hun telkens worden toegeroepen. Ontneemt men de lust en energie van hen niet? Het zijn toch ook menschen en zij werken toch ook voor hun gezin, even als wij al- i«n dat doen. Het is jammer, dat men deze wet maar van een zijde beschouwt, doch laat meu eens even nagaan, wel ke verlichting „Herwonnen Levenskracht" en andere T.B.O.-vereenigingen heeft, van den Raad van Arbeid. Hoeveel T.B.O.-patiënten (verzekerde) zijn er al niet opgenomen en genezen, waar in valide is voorkomen, sinds deze wet in werking is. En dit getal is niet zoo klein als men zich even wil indenken dat er 114 verzekerde zijn van de T.B.O. en deze gekost hebben per ge nezen verzekerde f 497.11. Neem nu eens aan, dat de Raad van Arbeid zulks niet op zich nam, dan was voorzeker de zorg en moeilijkheden waarmede een Tuberculose-fonds steeds te kampen heeft nog grooter als nu. Ten slotte, wij juichen het toe, de werking in deze door den R. v. Arbeid van Haarlem, onder de leiding van den ijverigen voorzitter den Heer A. B. Mi- chielsen, die ons steeds behulpzaam is in het belang van „Herwonnen Levens kracht". Nog geen maand geleden, of wij had den wesr het genoegen dat een van on ze patiënten (een verzekerde) door be middeling van den Raad van Arbeid te Haarlem werd opgenomen in ons heer lijk Sanatorium Berg en Bosch. Dat is een van de vele goede zijden van den Raad van Arbeid, waarmede wij ten zeersto zijn ingenomen. En dan zegt men nog veel al: Dat vervloekte zegels plakken. Een beetje meT waardeering voorden Raad van Arbeid is toch wel op zijn plaats. J. TH. ELLIGENS, Secretaris van het Tuberculose- fonds „Herw. Levenskracht", Emostraat 1. tientallen verschillende soorten bade* rieën beschreven die in carieuse tanden en kiezen gevonden waren, maar tot een defenitief resultaat kwam men niet. Met behulp van een uitvoerig beschreven methodiek zijn de schrijvers er in ge slaagd thans in al het te hunner beschik king gestelde carieuse materiaal van ver schillenden oorsprong één bepaalde soorf van ziektekiemen aan te treffen. Deze bacterieën bleken in staat door gissing van koolhydraten een hoogen graad van aciditeit te bewerkstelligen. Als proef op de som legden de schrijvers gave tanden en kiezen in een zuivere cultuur van deze ziektekiemen en zagen inderdaad dat deze tanden en kiezen na verloop van tijd veranderingen vertoonden, die iden tiek waren met die welke bij het natuur lijk tandbederf worden aangetroffen: aanvreten van het email, doordringen in de dentinebuisjes en het ontstaan van plekken waar het tandweefsel oploste. Deze bacterieën, die veel gelijkenis ver» toonen met de door Moro beschreven acedophile groep, worden door de schrij vers thans betiteld als de Bacilles Ace- dophilus odontolyticus. Zij onderscheiden daarbij twee vormen. Type I en Type II. Wanneer deze proefnemingen, waarbij het dus met behulp van culturen van be paalde bacterieën gelukt is kunstmatigs caries tot stand te brengen, bevestigd worden, kan men dus zeggen dat de ver wekker van het tandbederf ontdekt is R. K. Kiesvereeniging. Vrijdag 30 Ju ni a.s. des avonds 8J4 uur zal door den WelEerw. heer kapelaan Bunvinkel eene spreekbeurt worden vervuild in de Oude Kerk, Tugelastraat. Alle katholieke vrouwen en mannen hebben toegang en een vroeg komen voor de dames om eene zitplaats te veroveren zal voor dezen avond wel gewenscht zijn. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten op Woensdag 28 Juni 1922, 's namiddags twee uur ten Raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan- en benoeming van een amb tenaar van den burgerlijken stand. 2. Id., inzake verzoekschriften om ontheffing dei- bouwverordening. 3. Idem, tot verkoop van bouwterrein! 4. Idem, tot vaststelling ecner suppletoire begrooting en tot het af- en overschrijvingen op den dienst 1922. 5. Idem, tot* wijziging der verorde ning op den ^'acantietoeslag. 6. Idem, tot wijziging der bouwverordening. 7. Idm, tot wijziging der verordening op de Vleeschkeu- ring. 8. Id. tot wijziging der verordening op de Winkelsluiting. 9. Idem, tot vast stelling eener verordening op 1 >t land- bouwvcrlof. 10. Idem, tot vaststelling der voorschotten op de gemeentelijke ver goeding krachtens artikel 101 der Lager Onderwijswet. 11. Idem tot het toekennen van een voorschot aan de woningbouw vereniging St. Bavo, voor den bouw van 14 woningen. 12. Idem, tot behandeling van het wetsontwerp tot opheffing der ge meente. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Belastingzaken. Gevonden voorwerpen. Terug! te be komen bijW. Oosterhof, Alberdingk Thijmweg 31, Bloemendaal, een lederen tabakszak; G. Wierts, Duinlustweg 42, Overveen, een zilveren horloge; aan het bureau van polNie te Overveen, een si garettenkoker, ean zwemcostuum en hand doek, eetn vulpotlood, een paarse cein tuur. Komen aanloopen bij: P. Prins, Duin- lustparkweg 23, Bloemendaal, een bruin hondje; postkantoor te Overveen, een don- ker-gele herdershond. Voor het examen van het Gymnasium St. Willebrord te Katwijk, slaagde de heer D. van Niekerk, alhier. Naar wij vernemen, wordt ook te Zand- voort eene groote propaganda-verg. be legd in „Ons Huis" aan het Dorpsplein en wel op Vrijdag 30 Juni a.s. Als spreekster zal optreden mevr. S. C. O. Bronsveld-Vitringa van Hoorn, candidate voor de Tweede Kamer, met het onder werp: Waarom? en hoe moeten wij stem men. Dit onderwerp moet en zal voor ieder R. K. kiezer en kiezeres aanleiding zijn deze vergadering in groote getale bij te wonen. Wordt er u het noodzakelijke voorgehouden, er is ook gezorgd voor eene aangename afwisseling, daar de R. K. Zangvereenigïng „Arti et Regi- lione belangloos hare medewerking heeft toegezegd. Men heeft voor deze gelegenheid op de groote zaal van „Ons Huis" beslag gelegd. Moge de opkomst zoo zijn, dat deze allen moeilijk zal kunnen bevatten, dan zal de moeite van hen, die dezen avond voorbereiden, ruimschoots zijn be loond, en ook zullen zij, die thans eens van hunne gewoonten afwijken en deze vergadering dan wel eens zullen bij wonen, hunne kleine opoffering ruim schoots beloond zien. Gedurende eene kleine rustpooze zal er gelegenheid zijn zich als lid der R. K. Kiesvereeniging te doen inschrijven. Mogen ook hiervan velen gebruik ma ken, want alleen krachtig aaneengesloten geeft ons de macht om te werken in en voor het waardig belang van Kerk en Staat. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. Ver meren en M. L. A. Suijs. Geboren: Marinus, z. v. M. Hekkers en A. J, v, d. Bos. Antonie Cristoffel, z. v. A. M. Hoek en H. J. Dannis Gustine Amoldine, d. van A. Kees en F.. V. O. van Bannisscht. Wilhelmina Helena. Pauli na. Maria, dochter van A. Paap en A. Bol. Overleden: H. v. Koningsbrugge 73 jr. H. Faber 43 jr. Grand Hotel. Op 1 Juli a.s. zal fees telijk worden herdacht het 25 jarig be staan van het Grand Hotel. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den burgerlijken stand aan W. v. Waning. Ter voorziening in de vacature hebben zij de volgende voor dracht opgemaakt: 1. F. Kehrer, 2. T. van Dijken. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouwverordening te verleenen aan A. J. J. Verspoor en aan G. N. Wage naar. B. en W. stellen voor, aan R. Blauw een perceel bouwgrond, groot 270 c.A en gelegen aan de Beukenstraat, tegen den prijs van f 12.50 per c.A. te ver- koopen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening tot regeling van den aan het gemeenteper- soneel toe te kennen vacantietoeslag. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, houdende een 6e wijziging der Bouwverordening. B. en W. bieden een wijziging der verordening op de Winkelsluiting ter vaststelling aan. waardoor artikel 1 van boven aangehaalde verordening wordt ge lezen als volgt: „Het is, onverminderd het bepaalde in de art. 2 en 3, verboden een winkel (inbegrepen barbierswinkels en kapper salons), alsmede verlofzaken, die gecom bineerd zijn met een in hetzelfde pand gevestigd winkelbedrijf, voor het publiek geopend hebben 1. Op alle dagen der week, behalve den Zaterdag, vóór des voormiddag» 4 uur en nA des namiddags 8 uur; 2. op den Zaterdag vóór des vooormid- dags 4 uur en» n5 des namiddags 10 uur, het vorenstaande is niet van toepassing op: a. den avond onmiddelliik vooraf gaande aan den Hemelvaartsdag; b. hot tijdperk, strekkende van 25 November tot en met 6 December; c. het tijd perk, strekkende van 17 tot en met 24 December; d. den Oudejaarsavonde. den Vrijdagavond en Zaterdagochtend, onmid- delijk voorafgaande aan den lsten Pink sterdag; f. den Zaterdagavond, onmid dellijk voorafgaande aan Hen eersten Paaschdag en dien onmiddellijk vooraf gaande aan den eersten Pinksterdag. Artikel II. Het bepaalde in artikel 6, sub b ver valt. Artikel LEI. In artikel 8, tweede alinea, wordt in plaats van: „een half uur" gelezen: „een kwartier". Na artikel 10 wordt ingevoegd een nieuw artikel 10a, luidende: „Het is verboden op de uren, waarop het vol gens artikel 1 verboden is een winkel voor het publiek geopend te hebben, in eene inrichting waarvoor in of krach tens de Algemeene Politieverordening em sluitingsuur is bepaald, sigaren, siga retten of tabak te verkooopen," B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe verordening, regelende het tijdvak, binnen welke voor kinderen de vergunningen, als bedoeld in art. 13 eerste lid, der Leerplichtwet, kunnen worden verleend, ten behoeve van werk zaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehouderij. B. en W. willen het tijdvak van 4 weken doen ingaan op 20 Juni of, den eersten Maandag na dien datum. B. en W. stellen voor, in gevolge art. 101 der L. O.-wet, vergoeding te geven aana. de R. K. school voor gewoon lager onderwijs aan de Kerk- laan; b. aan de R. K. school voor gewoon lager onderwijs aan de Gen. la Reij- straat; c. de R. K. school voor gewoon lager onderwijs aan de Tugelastraat; d. da R. K. school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Gen. de la Reijstraat en het gevraagde voorschot vast te stel- voor de school genoemd sub a op f 3655.62 sub b op f 4890.20; sub c op f 4004.47 en sub d op f 1344.05. B. en W. stellen voor, aan de Wo- ningbouwvereeniging „St. Bavo" een op pervlakte grond te verkoopen van 2855 centiaren, aan het Schoollaantje en den Vergierdeweg, of zooveel meer of minder als zal blijken noodig te zijn, voor de som van f 6 per centiare, behalve de onkosten op den verkoop vallende, en onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden, voor den bouw* van 16 ar beiderswoningen een voorschot te verleenen van ten hoogste f 18000, tot dekking van de kosten van aankoop van dien grond; een voorschot te verleenen van ten hoogste f 48000, tot dekking van de kosten van stichting van woningen, als in den considerans omschreven; een jaarlijksche bijdrage in de betaling van de annuïteit over het voorschot te verleenen tot gelijk bedrag als door de gemeente van het Rijk genoten wordt, met dien verstande, dat, wanneer de bijdrage van Rijkswege aan de gemeente zal ophouden of worden verminderd, de bijdrage van de gemeente aan de ver- Mc. Intosh, Warwick James en Lazarus "arlow hebben een onderzoek ingesteld naar de ziektekiemen die bij het ontstaan van tandbederf een rol spelen. Welis waar hebben sinds de onderzoekingen van Miller het in de jaren na tachtig waarschijnlijk maakten dat bij deze over de geheele wereld sinds eeuwen ver spreide ziekte ziektekiemen een hoofdrol speelden, verschillende onderzoekers Bloempjesverkoop. De bloempjes- verkcop alhier, ter bevordering van de Gezondheid in de Grafische Vakken heeft de som opgebracht van ruim f 176. Statuten. De „Staatscourant bevat de statuten van de R. K. Middenstandswo- ningbouwvereeniging „He Dude Posthuis," alhier. De heer H. J. Eldering Gz., correspon dent van het Scheidsgerecht, heeft zijn ontslag als zoodanig gevraagd om gezond heidsredenen. Het hoofdbestuur heeft hem dit ver leend. Tot plaatsvervangend lid van de com missie van Toezicht op het Tulpencontract is benoemd de heer Paul A. H. Roozen al hier. Deze heeft de benoeming aanvaard. Verknoping. Bij de alhier ten over staan van notaris Boerlage gehouden ver- kooping werd een woonhuis met tim mermanswerkplaats aan den Velserdui- nerbuurt gekocht door de heeron A. 0. Bakker en A. en P. Bleeker al hier voor f 6875. Een daarnaast gelegen bouwterrein werd gekocht door den heer E. J. Kochx alhier voor f 1025. BERLIJN 26 Juni. De verordeningen omtrent den uitzonderingstoestand zijn vanochtend afgekondigd en daarmee in wei king getreden. Van da zestien gevangen genomen leden der geheime organisatie „Consul" moesten 9 weer worden vrijgelaten. Te Miinchen is de plaatsvervangende leider van deze organisatie kapitein-luitenant Hoffmann en te Flensburg kapitein-luitenant Tille- sen, een oudere broer van Heinrich Tille- sen (een der moordenaars van Erzberger) in hechtenis genomen. HELGOLAND, 26 Juni. Op verzoek van het Duitsche gezantschap nam de politie in Helgoland op een van Riga aangekomen stoomboot drie personen in hechtenis, die verdacht worden bij den moord op Rathe nau te zijn betrokken en zich voor En- gelsche matrozen uitgaven en naar Duis burg onderweg waren. MiiNCHEN, 26 Juni. Met het oog op den ernstigen toestand in hunne landen hebben de Beiersche en Wiirtembergsche regeeringen zich niet genoopt gezien eeni ge uitzonderingsmaatregelen te gelasten. HAMBURG, 27 Juni. De Hamburger Nachrichten verneemt uit Berlijn dat in goed ingelichte kringen verluidt, dat de Rijksregeering vast besloten is den Rijks dag te ontbinden wanneer voor 't wetsont werp voor bescherming der republiek de vereischte me/rclerheid niet wordt ver kregen. LONDEN 26 Juni. De lijkstoet trok van de woning van sir Henry Wilson naar St. Paul. Voorop gingen gardes te paard en te voet met de muziekkorpsen van vier garderegimenten, die een doodenmarsch speelden. Dan volgde de met de rijksvlag bedekte lijkkist op een affuit van een ka non. De hertog van Connaugt vertegenwoor digde den koning. In het eenige rijtuig in den stoet zaten de vrouw en de moeder van den vermoorde. Bij de aankomst aan de kathedraal wer den in Hydcpark kanonschoten gelost. Dj plechtigheid In St. Paul werd bijge woond door den minister van het kabinet het diplomatieke corps en vertegenwoordi gers van de Britsche dominions. Ook in de kathedraal te Belfast is he den een rouwdienst gehouden, bijgewoond door de regeering van Ulster en vele par lementsleden. ER WORDT OP U GEWACHT! Zondag 16 Juli, dan is 't onze „Speldjes- dag" en dan moet die dag zijn, een dag van liefde, die gij Roomsche jonge doch ters der liefdadige Spaarneslad zal uilen om een ieder te voorzien van een Speldje, doch daarvoor hebben wij noodig 500 5 600 verkoopsters, die de Bavostad zullen bestormen met den verkoop van ons Speldje, ten bate voor ons fonds „Her wonnen Levenskracht." En nu I en wij tot de hulpvaardige, en bliimoedige dames met een vriendelijk verzoek. Helpt gij ook collecteeren en Speldjes verkoopen op Zondag 16 Juli. Voor wie nu weer, hoort men zeggen. Dank je 'k heb er genoeg van en 't publiek niet min der. Ja, 't wordt te veel, ge hebt gelijk, 't Is zoo! Maar „Herwonnen Levenskracht" kunt ge toch heusch niet in den steek la ten, die sympathieke vereeniging, die het vorige jaar aan de Spits van Nederland stond. Dank zij onze dames! Nu je hebt weer gelijk. Ik zal H. L. op Zondag 16 Juli een handje helpen en ik zal m'n vriendin vragen ook mee te doen. Flink zoo! De smeekbede klinkt door straten en fjirpen en steden, overal waar men komt! Duizenden kinderen uit ons volk Smeeken U, met droeve klacht Wil toch onze levens redden, Nu ge dit gelezen hebt, zult re ongetwij- Helpt en steunt „Herwonnen Levens kracht"! feld U aanmelden bij onderstaande adres sen. Komt dus dames! Er wordt op U gewacht! Aanmelding kan geschieden bij de vol gende adressen. J. Vreenegoor, Parochie-leider, Kerk v. H. Hart, tijdelijk adres: Franshalsstraat 32rd; A. J. Beukelaar, Parochie-leider Kerk van Sint Jan, Vooruitgangstraat 82: A. Keizer, Wilsonsplein, C. Kerkvliet. Delftstraat 26a. Sint Antoniuskerk. Paro chie-leiders Kerk van O. L. Vrouw- Rozenkrans: A. Beunier, Eijkenstraat 3, Parochie-leider Kerk H. Barbara: S. A. v. d. Landen, Kolkstr. 15, Par.-leider Kathe draal St. Bavo; H. Leeuw, Glasblazerstr. 11 A. Wassenaar, Baljuwlaan 7, Parochie-lei ders Kerk van Sint Joozef; J. H. Leeflang. Gr. Heiligland 28; Th. Schouten, Pr. Steijn- straat 54; J. v. d. Horst. Delftsfraat llrd; P. de Groot, Gen. de Wetstraat 46; G. J. v. Loenen, v. Ostadestraat 8: F. Kooj, Ha- genstraat 3; G. Schols, Da Costastrnat 21; W. Molenkamp, Grebbersfraat 34; F. Hel- terman, Geweerstraat 3; B. H. Frenzen, Klarenbeekstraat 49: J. Reusens, Duven- voordestraat 85; J. W. de Graaf, Grebher- Straat 2; Gebouw St. Bavo, Smedestraat en aan het secretariaat Emostraat 1, waar tevens Propaganda-biljetten verkrijgbaar zijn. Jubileum. De heer P. Nuyens, on derwijzer alhier aan school 0„ zal 1 Juli a.s. 40 jaar bij het onderwijs werk zaam zijn. Hoogovenbedrijf. Zoo Is dan ge lukkig, na een strijd van 11 weken, het conflict aan het Hoogovenbedrijf geëin digd. Zaterdag hebben do stakingsleiders met de arbeiders langdurig vergaderd, ter bespreking van de bemiddelingsvoorstel len, die eindelijk met 160 stemmen vóór en 80 tegen werden aangenomen. Het werk is gisterenmorgen weer her vat geworden. De loonen zullen voort aan bedragen vcor de bouwvakarbeiders 81 en 87 cent per uur, dat is dus het tweede klasselron, zoodat men niet ge daan heeft gekregen dat de ÏJmuider loonen zouden gelden, dat onder de eer ste klasse valt. Voor de andere arbei ders zullen de loonen al naar ge'.ang van het werk bedragen 65, 69 en 73 cent per uur. Als werktijd zal gelden de 48-urige werkweek. Echter zal ruimte worden ge laten om indien andere arbeiders daar door zouden moeten wachten, den werk tijd te verlengen tot 55 uur, voor wel ke meerdere uren dan overwerk per centage zal bstaald worden. Er worden geen rancune-maatregelen genomen. Alle arbeiders zullen weer wor den aangenomen, daarom zullen geen nieuwe arbeiders aangenomen wordon, alvorens alle gestaakt hebbende arbei ders weer aan 't werk zijn gesteld. Wij zijn onzen Burgemeester zeer dankbaar voor zijne bemiddelingspogin gen, die weer tot een gunstig resultaat hebben geleid. Bedankt ah Raadslid. Wegens ver trek uit de gemeente neemt Mevr. J. M. Kerrebijn te IJmuiden ontslag als Raadslid. Als opvolger zal worden aangewezen de heer K. van Pel te IJmuiden. Gemeentezaken. B. en W. vragen een crediet van f 308.50 voor verplaat sing van palen van het electrisch net. B. en W. stellen voor, in beheer en onderhoud over te nemen van de H.IJ.S.M. een gedeelte van den Kruis- beek- of Oude Schulpweg. B. en W. vragen machtiging tot het aangaan van een contraot met W. Serné te Noorden, voor het weghalen van vuilnisstoffen, terwijl zii tevens 'n crediet van f 13.000 vragen voor den aan koop van 2 vaartuigen. Ingevolge art. 100 der L.O.-wet, stellen B. en W. voor, de vergoedingen vast te stellen voor de bijzondere school besturen voor boventallige leerkrachten over 182Q»„, Harmans, Korte Annastraat 3, Arm bandhorloge; J. M. van Deursen, Ged. Oudegracht 157, Armbandhorl.; D. Zemel Heerensingel 33, Boek; C. Kraonsberg. Nassaustraat 2, Broche; C. d. Weyden, Barbarossestraat 28, Bril in étui; A. Ko men, Grebberstraat 38, Bril in étui; C. Vreeswijk, Kennemerstraat 54, Collier; M. y. d. Kamp, Wouwermanstraat 23rd, Re genhoed; M. Laan, W. Pyrmontstraat 27. Duitsche Herdershond; J. Brunt, Roosveld- slraat 72, Kruisbeeldje; Kennel Fauna. Parklaan 119, Zwarte kat, gebracht door v. d. Steen, Julianastraat 33; C. v. d. Vlist. Grebberstraat 5, Dameskousen; A. Gouda. Beurtschipper D. Spaarne, Koperen moer: C. v. d. Burg, Jansstraat 52, Fietspomp; J. Hensen, Beeksteeg 3, Jongenspet; G. Mever, le Zuidpolderstraat 74, Ring met sleutels; A. v. Dijk, Oranjeboomstraat 188, Rozenkrans; M. Rooker Iordensstraat 39, Sleutel: A. Visschers, Tetterodestraat 108, Oliespuit.je; S. J. Groeneveld, Koudenhorn fe2rd. Blauw strikje; P. Hom. Brouwers straat 39, Koralen taschje; A. Noorda. Gen. Cronjestrant 55rd. étui met teekenbe- hoeflen: H. Mohr, Gr. Willemstraat 27, Hondenhalsband; Kennel Fa.'ina. Parklaan 119. Wit-zvarte kat gebracht door Krap, Öerlonstraat 62; Grijze kat, gebracht door Nederend, Damaststraat 37: J. Schutte, Cerilliastegg llrd. Muts (blauw); J. C. Traksel, Gen. Boofhastraat 67. Notitieboek je en een Leesboekje; J. v. Hazen, Nieuwe Raamstraat 7, Heerenring; A. Snoeks, Ba- rendsesfraat 35. Ring met sleutels; B. Apetz, Graaf Willemstraat 49, Zwcmkaart J. Wielant, Reitzstraat 46, Schoten, Zweep. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van J. N. Jansen, om verlof tot het verkoopen van uitsluitend alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van Verkoop in den winkel (gelagkamer) van het perceel aan de Amsterdamschevaart No. 38. De laatste jaren is Schoten in 't bij zonder het kwartier, in belangrijkheid toegenomen, wat betreft den woning bouw, alsook het luxe en de modernisee- ring welke er mede gepaard gaat. Was voorheen de Rijksstraatweg het gezochte punt vc r het plaatsen van villatjes en andere woningen, in de laatste jaren werd het bouwplan zoodanig door de ge- mevule gesteld, dat er al spoedig animo bestond tot het bebouwen van het Raad- hutsplein, Middenweg en de terreinen achter het Raadhuis. Met deze verrezen ook de huizen-complexen van de drie bouwvereenigingen, achter het R.-K. kerkhof, vanaf den Rijksstraatweg toe- gevend doop de Sr-hnterboschstraat. Geachte Redactie, Wij meenen goed te doen het onder staand te vermelden in Uw geëerd blad. Bij voorbaat onzen dank. Het komt dikwijls voor, waar men ook komt, dat er critiek uitgeoefend wordt op den Raad van Arbeid en heftig aan valt) als een instelling, dia niets. als.geld LONDEN, 26 Juni. Churchill heeft van daag een belangrijke verklaring over Ier land in het parlement afgelegd. Hij zeide o.tn.: De Noordelijke regeering behoort krachtdadig en ten alle prijze te worden gesteund bij elke poging om haar te dwin gen tot onderwerping aan het Zuiden. Er zita sapens yerstrekt aa» dfi Noordelijke

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2