UIT DEN OMTREK. Mousseerende Limonades. „De Politieke Les" Woensdag 28 Juni 1922 45ste Jaargang No. 14177 Dit nummer bestaat uit twee bladen.Eerste blad Kiesrecht - Kiesplicht - Kiesstelsel. DAMIAATJES Wegens den Feestdag van H.H. Petrus en Paulus, verschijnt dit blad morgen NIET. Cider - Champagnepils - Ci troen- Frambozen - Gember bier- Grenadine-Sinaasappel Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon 134 HAARLEM. Circus Caroli. Reddingsbrigade voor Drenke lingen. Soireé Haarl. Handelsschool Vereeniging. Hedenavond 81/* uur in St. Bavo, opvoering van het too- neelspel De Tabakswet. Muziek in den Hout. Hinderwet. Haarlem's Ondersteuningsfonds bil Ziekte en Ongevallen. Personalia. Provinicale Staten van Noord- Holiand. Troebele Sorbetlimonades Thans: Sinaasappel-Ananas Abrikozen p. 11. 1.25 Wynhuys „de Guide Druyf" 4 Groote Markt - Telefoon 134 „Duinenbosch.' Burgerlijke Stanü. VAN ONZE RECHTBANK Niet te vergeten! J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens Fabrikanten. Veilingen. Verkoop van z. g. n. gokreepen. Het Vandalisme. Van gemeentewege heeft men de hinderlijke verkiezingsreclame op da Stadstent in den Hout (Kiest Wijn koop) met groote letters geschilderd verwijderd. De Gemeente-Secretaris. De Gemeente-Secretaris, Mr. Th. A', Wesstra, is tot half Juli uitstedig. Zijne functiën worden waargenomen door den Griffier ter secretarie, den heer A, J. de Landmeter. Verlof Drankwet. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij Tooruitbct. 3.57 X Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers! 1426, j ">7'i en 1748. Postrekening No. 5970 AdrerfcntiSn 35 cents per regel. - Bij contract bela-igrijke korting Advertentiën tusschen den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 centt bij vooruitbetaling. Het is een eigenaardigheid van onzen leaimen volksraad, dat wij in niets, ook niet in de politiek, over één nacht ijs gaan. Het langzaam malen van den par lementairen molen is ten onzent spreek woordelijk. Zoo is er hier te lande jaren en jaren lang om algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht geroepen, speciaal door de sociaal-democratische en een deel der andere linkerpartijen en dat al gemeen kiesrecht kwam er opeens, bijna plotseling, met de welhaast volledige medewerking van het parlement. De roode en rose partijen, die het gaarne als een overwinningsbuit hadden binnen ge haald, stonden er indertijd verlegen mee te kijken, toen het geschenk zonder eeni- gen politieken strijd aan het Nederland- sche volk werd aangeboden en.;., dat volk e. ijskoud bij bleef. Ja zelfs duurde het niet lang of groote groepen der be volking verzetten zich tegen den „stem- dwang". In protestantsch christelijke kringen was de tegenzin tegen het vrou wenkiesrecht op grond van gewetens bezwaren zeer groot, terwijl anderszins de actie van de anarchistische elemen- tenten ol bekend is. De geschiedenis van Hadt-je-me-maar is nu juist geen fraaie bladzijde in onze parlementaire historie. En dat verzet is blijven voortleven, ook bij deze verkie zingen, in de rapaille-partij. Ziedaar nog een factor voor de poli tieke malaise, die de belangstelling in „de politiek" zeker niet bevorderd heeft. Ook in onze kringen waarom het te ontkennen? is de sympathie voor het algemeen, individueel mannen- en vrouwenkiesrecht maar zeer matig. Onze vrouwen en vooral onze huismoeders kan men voortdurend hooren klagen: wat heb ik met „de politiek" te maken; waar- or., laat men ons niet met rust?" Nu, dat het allemanskiesrecht van heden eeuwig zal duren gelooven wij niet. Maar onze Katholieke vrouwen hebben te beden ken, dat er behalve vele andere twee zeer voorname redenen zijn, waar om zij met blijdschap Woensdag a.s. naar de stembus moeten gaan en zich desnoods eenige inspanning en opoffering getroosten moeten. Op de eerste plaats is het vrouwen kiesrecht nu eenmaal een feit en de wet verplicht zelfs te gaan stemmen. De Katholieke vrouw, die dus weg blijft van de stembus, onthoudt een stem aan de Roomsche Staatspartij en geeft den linker partijen een voorsprong. Die over weging zal we zijn er zeker van ook die Roomsche vrouwen, welke geen prijs stellen op haar kiesrecht, toch den 6den Juli stipt haar plicht doen vervul len. Er is nog een tweede reden, die een gang naar de stembus licht maakt. En dat is, dat de invoering van algemeen kiesrecht en het wegnemen der belet selen tegen vrouwenkiesrecht uit de grondwet, indertijd het politieke middel was, waarmee de christelijke partijen de gelijkstelling van bijzonder- en openbaar onderwijs verkregen. En kennende de liefde van onze vrouwen voor de Room- •che school, durven wij betoogen, dat die overweging haar met blijmoedigheid Haar kiesplicht zal doen vervullen. Een andere reden voor de sterk waar neembare politieke malaise is het nieuwe kiesstelsel. Ook hier heeft de vervulling van een ouden, lang gekoesterden Wenrch niet aan de hooggespannen ver wachting- i beantwoord. Wie in de politiek niet geheel en al vreemdeling is, weet hoeveel er ge schrei n er gesproken is tegen het vroe gere meerderheidsstelsel, dat de over winning bracht aan „de helft plus één", en hoe er altijd geroepen is om een stel sel van evenredige vertegenwoordiging. Waarbij iedere partij naar het totaal aan- •*1 uitgebrachte stemmen haar evenredig 'rantal zetels zou krijgen in het parle ment. Nu is het onbetwistbaar, dat het in de nieuwe kieswet aanvaarde stelsel van evenredige vertegenwoordiging niet heeft voldaan; en het staat nu al wel vast, dat n->. deze verkiezingen een ander stelsel in studie ral worden genomen. Er zijn vele bezwaren, waarvan de omslachtigheid met de lijsten en de voorkeurstemmen, de versnippering van ons volk in belan gengroepen.:-- plaats van een verdeeling in par'.',', naar de groote politieke be ginselen wel de voornaamste zijn. Maar och zijn het niet die bezwaren, welke d afkeer voor „de politiek" bij de grocte massa versterkt hebben. Dat - ft - «ornamelijk de zeteljacht gedaan welke nu eenmaal bij geen enkel kies stelsel te weren is, maar die bij door het hier te lande thans geldende stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging afschrik wekkend in de hand wordt gewerkt. Bij het vroegere meerderheidsstelsel met zijn honderd districten stelde de politieke partij in ieder district één can- didaat. De geringe kans om gekozen te wore'in weerde van zelf kleine partijen, zoodat de kiezer op zijn stembiljet door gaans uit niet meer dan vijf of zes namen te kiezen had. Thans krijgt hij een biljet met eenig; honderden gegadigden. Maar het ergste is, dat de personenstrijd thans in de partij zelf zeer sterk op den voor grond is getreden. In vroc'-- dagen was het regel, dat de ééne candidaat voor het ééne district zonder veel strijd werd ge steld. En in ieder gev-was meestal het gekrafeel uit, wanneer de beslissing in de kiesvereeniging gevallen was, Thans, nu er lijsten met tien candidaten worden opgemaakt en de plaatsvervangers auto matisch in de Kamer komen, is het ge tal openbare gegadigden zooveel g: ter geworden. En de jacht naar een Kamerzetel blijft voor en na de candi- daatstelling voortduren. En het volk, dat in een parlementslid een vertegenwoor diger van z ij n belangen ziet, schrikt voor die vele hunkerenden naar een Kamerzetel terug. Ook hierin zien wij een voorname reden - a „emeene waarneembar: po.'itieke apathie. Toch doet men zeer ve: zi-' .'oor -'-rrfelijkc overwegin- gei te laten invloeden. De gelegenheid ontbreek' .a.r.^. thans in den brecde iteen te zetten, dat er voor een poli tie' ■pbr.cn in den tegenwoo; digen tijd zeer vejl wordt gevraagd cn dat de ambitie, de gezonde eerzucht, welke voor het reiken van iedere carrière nood zakelijk is, voor het Kamerlidmaatschap eveneens aanwezig moet zijn, al willen wij daarmee den zuiveren personenstrijd ni goed praten. Maar voornamelijk wil len wij er op wijzen, dat er te dien op zichte niets veranderd is. Ook vroeger was het aantal gegadigden voor een Kamerzetel even groot; zij waren toen echter meer aan de besturen der Kies- vereenigingen en de ingewijden in het politieke lev:n bekend. Dit kiesstelsel haalt ze allen naar voren. En wat is daar t:gen, waar de beslissing immers altijd aan do Kiesvereeniging blijft? Wij .weten, dat de „zeteljacht", waar aan Spc bof zelfs al een zijner oden -ijdde, in deze dagen druk over de tong gaat en voor velen een reden is zich van de politiek, wellicht straks van de stem bus af te wenden. Daarom wilden wij er iets over zeggen. Men b denke, dat het thans bestaande stelsel "an Evenredige Vertegenwoordi ging ontzaglijke voordcelen heeft; het schonk ons, Katholieken, ons volledig politiek recht en maakte, dat wij de greote, machtige groep in de Kamer werden, waarmee iedere Regeering. welke het ook zij, altijd rekening heeft te houden, ws:r zonder niet meer te regee- ren valt. Daartegenover moeten de tijde lijke nadeelen, die in de practijk naar v-ren komen en langzaamaan verbeterd zi:":n worden, weg vallen. Zij mogen ons niet weerhouden om met daadwerkelijke b ngstelling het politieke leven mee te leven en onzen politieken plicht te ver vullen. O: .r die veel gesmade en zoo slecht begrepen „politiek" een volgenden keer nog een enkel worod. per V» Literfl. 12't, ct«. per Vi Literfl. 35 ets. uit onze Nlouwe Hygiënische Fabriek, dus prima. Prompt op tijd wat niet altijd van circussen kan gezegd worden, was cirsus Caroli Maandagavond j^reed de openings voorstelling te geven. Maar 't had pech met het weer. Rond acht uur stortregende 't. Toch was er veel belangstelling en zij, die hun verwachtingen op de groote faam van het circus hadden gebouwd, zijn niet bedrogen uitgekomen. Circus Caroli biedt een rijk voorzien programma. Te veel haast om op één avond te worden afgewerkt. En alles is Van goede kwaliteit. Vooral veel variété wordt er gegeven. Maar ook zij, die belust lijp op goede paardendressuur vinden hier een kolfje naar hun hand. Wij noemen daarvan in 't bijzonder de mooie dressuur van Mr. Otto Schuman-n met de volbloed- merrie „Mascotte" en de zeer fraaie dres- suurnummerf jes van mevr. Caroli. Deze is waarlijk voortreffelijk en 't circus be schikt over prachtige paarden. Een oogen- lust voor paardenliefhebbers. Eenige paar- dennummers moesten, wegens de uitge- ibreidheid van 't programma, achterwege blijven. jj^ Het aantal clowns dit voor de lach- lustigen is bij Caroli zoo groot als men in één circus maar zelden aantreft. Met vijftien tegelijk doen zij hun entree. Er zijn er zeer goede en oorspronke lijke onder. Ue clowns Fernando en Ton- ny Sossmann oogsten met hun grappige lusschenspelen veel applaus. En terecht. Ook de Flora's, twee muzikale clowns zijn zeer goed. De variété-nummers bieden voor eiken bezoeker wat te genieten. Gewaagde acro batiek en fraaie staaltjes van lenigheid. We noemen in dit verband de kunststuk jes van de Gezusters' Richard, de Hodji- nis, en de zeven Asgards, springplank-acro baten. Maar vooral dient genoemd te wor den Miss Schaffcur, een koorddanseres, die waariijk bewonderenswaardige staaltjes» van evenwichtskunst op het koord laat zien. O.m. voert zij enkele malen een ach- terwaartsohe salto op het koord uit. Er zijn, naluurlijk, ooik griezeüjke num mers. Wat dit belreft, spant de directeur Mr. Caroli wel de kroon. Op bloote voeten loopt deze heer over een plank met scher pe stalen pinnen, klimt op bloote voeten, geblinddoekt langs 'n dubbele ladder.waar- van de treden bestaan uit met den scherpen kant naar boven gerichte sabels, legt zich op den rug op genoemde scherpgepunte mee hij veel succes had, evenals met het plank en draagt zoo het volle gewicht van een paard. Hij laat zich ten slotte in een ton waarin glasscherven geworpen worden door het circus rollen. Even griezelig maar toch ook bewonderenswaardig om de lenigheid is Mr. Elroy, de man zonder armen. Deze onlkurkt een flesch, schenkt een glas in, drinkt daarna, alles met behulp van zijn voeten. Hij steekt een sigaret aan, schildert en speelt een artis tiek nummertje piston, waarbij hij zijn voeten gebruikt als een normaal mensch zijn handen. Uit de opsomming moge blijken dat be zoekers in 't circus Caroli een langen avond boeiend en zeer gevarieerd worden bezig gehouden. De nummers volgen zich elkan der bovendien zeer snel op, zoodat voor verveling geen tijd overblijft. Resumeerende een circus dat tot de bes te behoort, die we in Haarlem zagen In de bovcnachterzaal van den heer Brinkmann hield Maandagavond de Reddingsbrigade voor Drenkelingen haar algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Meyerinlc, memoreert in zijn openingswoord het negenjarig bestaan der vereeniging, waarin zij regelmatig in bloei is toe- gcatflflm. Vooral hel laatste jaar kwa men veel ongelukken voor. In een en twintig gevallen werd hulp verstrekt. Spreker brengt in 't bijzonder hulde aan Dr. Mauritz voor zijn buitenge wone toewijding. Het 10-jarig bestaan der brigade zal op grootsche wijze herdacht worden. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Meyerink, wordt goedgekeurd. Daarna brengt de penningmeester, de heer Kingma, zijn jaarverslag uit. Er is een batig saldo van f 233.83V2- Nadat het rapport van den heer Mug gen omtrent het door hem verrichte kasonderzoek door den voorzitter is voorgelezen, wordt den heer Kingma, onder dankzegging, décharge van zijn beheer verleend. Thans is aan de orde verslag en benoeming kascommissie. De heer Pel- tenburg stelt voor daarvoor 2 leden en 2 plaatsvervangende leden te benoe men. Als leden worden benoemd de heeren Sweerts en Kemper, als plaats vervangend de heeren Nel en v. d. [Weert. De drie aftredende bestuursleden, mej. v. Esch, Dr. Mauritz en de heer Kingma, worden allen herkozen. De benoemingen worden aanvaard. Punt 9 van de agenda; demonstratie Kleverlaan, lokt heel wat discussie uit. Velen willen de Houtvaart behou den. De voorzitter stelt voor het voor stel aan stemming te onderwerpen. Aldus geschiedt. Voor de Houtvaart stemden 24 aanwezigen, voor de Kle verlaan 23. De demonstratie zal dus aan de Houtvaart worden gehouden. Omtrent de wedstrijden Z.-B.-Spaar- ne deelt de voorzitter mee, dat het de bedoeling is deze op Koninginnedag te houden. Bij de rondvraag wenseht de voor zitter, in afwijking zijner gewoonte, het eerst aan het woord te komen. Ter voorbereiding van de viering van het 10-jarig bestaan der brigade zal een voorloopige oommissie wor den benoemd, waarin zilling zullen hebben: Dr. Mercns, Dr. Mauritz, de heeren Schmidt, Kingma en Meyerink. Het voorstel wordt goedgekeurd. Mevr. Meyrink benut de rondvraag om de aanwezige dames op te wekken tot een bijdrage voor het vaandel van den Bond van Reddingswezen. De heer Peltenburg brengt hulde aan de secretaresse, mevr. Meyerink, namens de commissie van advies, voor het uitgebrachte jaarverslag, waarin helder en duidelijk de werkzaamhe den over het afgeloopen jaar zijn behandeld. Dr. Mauritz brengt dank aan den voorzitter voor zijn grooten ijver en toewjjding en hoopt, dat hiervan in het jaarverslag zal worden melding gemaakt; De vergadering wordt hierop ge stolen. In hef Groot Badhuis te Zandvoort gaf de oudleerlingafdeeling van! bovenstaande vereeniging Zaterdagavond haar slol- soirée. Het was voor een volle zaal dat de heer Galjart eenige openingswoorden sprak. De speech had een pessimistisch karakter en viel niet erg in het kader van een soirée. Toen het scherm voor de eerste maat „vaneen reet" werden de aanwezigen begroet door een „blijden zang": „de Bloemkes van de Heiden," door den heer T. Hin. Hierop volgde een „Harem- dans." Als om het spreekwoord: „Les extre mes se fouilent" bewaarheid te maken volgde hierop een soirée-nuimmer: een po pulaire „song" getiteld: „Whose baby are you?',, welke door baby en partner uit stekend werd vertolkt. Hierna zong de heer Hin in een soort Kerstmannetjesvermomming een aardig aardig liedje: „Hans wnd Lisset," waar- „Iets bijzonders voor onze Dames" Toegang vrij voor Roomsch- Katholieken. Het Bestuur R. K. Kiesvereeniging. „Hij die geen liedje zingen kan," van Hullebroeck, hetgeen ongetwijfeld op ve len een diepen indruk heeft gemaakt, wast later op den avond merkten wij vele fk/iendc H. H. V.'ers opt De Hawaian-spelers oogstten met hun welluidende, mystische muziek weer een welverdiend applaus. Als laatste nummer Van het cabaretpro gramma een Indischen dans, waarmee de „prima balleduna's in den dop" veel succes hadden. Nog lang bleef men gezellig bij een tot een algemeene exodus plaats vond naar de extratrams, die een snel slot vormden van deze soirée. Naar wij vernemen heeft in verband met de moeilijkheden, welke het gevolg zijn van het alleen te Haarlem verkrijg baar stellen van zegels en banderollen, het Verbond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland zich vandaag lot den Minister van Financiën gewend met het verzoek deze zegels en banderol len in centra van de Sigarenindustrie in origineele vellen verkrijgbaar te willen stellen bij de Ontvangers der Belastingen. Wegens verblijf buiten de stad, daar zij Woensdag te Amsterdam en Donderdag te Apeldoorn vertoeft zal de Haarl. Orkest- vereen iging Vrijdag 30 Juni a.s. des avends 8 uur in den Hout haar wekelijksch concert geven. Het programma luidt: 1. Gai Retour, Marche militaire, E. Goublier. 2. Ouverture „Les Dragons de Villars" A. Mailiart. 3. Fragments de l'Opera romique „Les Cloches de Corneville" R. Planquetle. 4 Fantaisie sur des motifs de 1' Opera Mignon" A. Thomas. II. 5 „Le Roi Carneval" Marche Triom- phale G. Auvray. 6. Ouverture „Le Barbier de Séville", G. Rossini. 7 Intermezzo de 1' Opéra „Cavalleria Rustioana" P. Mascagni. 8. Fantaisie sur des motifs de 1' Opéra La Bohème, Ga Puccini. Ter inzage is nedergelegd het inge komen verzoekschrift met de bijlagen van P. L. Kerkvliet, om vergunning tot op richting van eene inrichting tot het ver vaardigen van hearen-overhemden in het benedengedeelte met de daarbij behoo- rende uit- en bijbouwen in den tuin van het perceel aan den Zijlweg no. 41 uitgang in de Gaelstraat, waarbij eleo- trische beweegkracht zal worden aange wend met een gezamenlijk vermogen van 8 P.K. voor te plaatsen werktuigen. en het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van G. J. Dijkers om ver dunning tot oprichting van eene roo- kerij met kokerij en eene zouterij van vleeschwaren in een te bouwen werk plaats op de open ruimte achter het perceel aande Potgieterstraat no. 29, benevens het oprichten van eene inrich ting tot het machinaal bewerken van vleeschwaren in den winkel van voren gemeld perceel, waarbij eleotrische kracht met een vermogen van 1 P.K. zal wor den aangewend tot het aandrijven van een gehaktmolen. Men schrijft ons: Dit fonds hield haar jaarvergadering 1.1. Vrijdag in het gebouw „St. Bavo", welke goed bezocht was. De vergadering werd geopend door directeur met een welkomswoord. Notu len, rekening en verantwoording werden goedgekeurd. De drie aftredende com missarissen de heeren K. van Vliet, 0. van Loog en H. van Beijnen werden herkozen. In twee vacaturen werden als commissarissen gekozen de heeren A. Vermeeren en G. H. Zeilmaker Jr. Na eenige besprekingen en de rond vraag werd onder dankzegging van den directeur den heer H. F. van Beijnen de vergadering gesloten. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel-ingenieur Delft, de heer ,J. A. V. v. cL Steur uit Haarlem. Geslaagd voor 't candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur de heer A. J. J. M. Bijvoet uit Bloemendaal. Op Zaterdag 22 Juli a.s. herdenkt de heer J. Schlötz, den dag waaróp hij vbor 40 jaar in dienst trad bij de firma Emmerik en Binger, alhier, op de afdeeling steendrukkerij. Te Leiden is geslaagd voor het can didaatsexamen in de rechten de heer B. Damen, alhier. fièd. Staten van Noord-Holland stel len voor, voor de restauratie van den to ren der gemeente de Rijp 2000 subsidie te geven;'ten behoeve der malariabestrij ding in de provincie Noord-Holland der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, ten behoeve van de malariabestrijding in de provincie, voor het jaar 1922 eene bij drage te verlcenen tot een bedrag gelijk aan het otaal der bijdragen, die door ver schillende gemeentebesturen in Noard-Hol- land in 1922 voor dit doel zullen worden gegeven. Aan de Vereeniging voor Doofstommen onderwijs e Amsterdam, ten behoeve van hare school voor Doofstomnlen: a. voor het jaar 1922 eene extra-bijdrage voor verhooging der salarissen van het personeel toe te kennen yan ten hooogste (I deel slechts op 6 deelen water) uit onze nieuwe, Hygiënische Fabriek, bus prima. 352.onder voorwaarde dat Rijk en gemeente ieder voor dat jaar extra-bijdra gen van ten minste 1580.—- of beschiik- baar stellen. b. met ingang van het jaar 1923 tot we- deropzeggens een bijdrage te verleenen van en hoogste 6000.onder voor waarde dat Rijk en gemeente jaarlijks ieder ten minste f 27.000 toezeggen of be schikbaar stellen. Aan de N.V. Maatschappij Alkmaar Packet te Alkmaar, ten behoeve van haren vroe- geren stoombootdienst HarlingenVlie landTerschelling, een extra-bijdrage van 689.80 en voorts aan diezelfde Maat schappij voor 1922 en 1923 een bijdrage van 8000 en voor het eerste half jaar van 1924 en bijdrage van 4000. Aan de gemeenten in Noordholand een bijdrage te verleenen in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen tot een nedrag waarmede die verpleegkosten de som van 1000 per jaar overtreffen; aan de ge meente Haarlemmermeer een bijdrage van 17500 ten behoeve van de stichting te Hoofddorp van een gebouw van de bij zondere landbouwwinterschool, aan de N.- H.-vereeniging „Het Witte Kruis" over 1922 een subsidie van 1600, voor de wijk verpleging in Noordholland en aan de ge meenten Winkel, Zijpe, Schagen, Hilver sum en Bergen jaarlijks een bedrag voor hetezelfde doel tot een bederag niet hooger dan het vijfde gedeelte van de in ieder jaar door die gemeenten te maken netlo- onkosten; voor de gemeentelijke Handels avondschool te Bussum jaarlijks 566; voor den Handelsavondcursus te Purme- rend jaarlijks 300; het verpleeggeld voor iederen armlastige krankzinnine uit N.- Holland, verpleegd in het Gasthuis te Zut- phen te bepalen op 1143.35. Gedep. Staten doen verder voorstellen tot aanvulling en wijziginp van het salaris- reglement 1920 af te wijzen het verzoek van het Bestuur der Nederl. Vereeniging van Gestichtsartsen om de salarissen der gestichtsartsen te verhoogen en in ieder geval de gewon-: (afdeclings-)geneeshee-en te plaatsen in de naast-hoogere salasis- klasse voortaan ook 1 leges te vorderen voor verlenging van paspoorten. Gedep. Staten hebben ook een onder zoek doen instellen naar de wensc.helijk- heid van provinciale exploitatie der Pro vinciale Scheepvaartverbindingen. Dat on derzoek komt tot de conclusie dat er voor de Provincie vooralsnog geen aanleiding bestaat de exploitatie van een of meer de scheepvaatrverbindingen rechtstreeks tot zich tc trekken. Gedep. Staten stellen voor in beginsel te besluiten de aan verschillende sanatoria verleende subsidies te beëindigen en een stelsel van steunverleening voor de uitzen ding van on- en minvermogenden tuber culose patiënten tc aanvaarden, zooals dit in de provincie Utrecht in toepassing wordt gebracht. Ten aanzien van een niet-gecentraliseer- de aanwijzing en uilzending van zwakke en prae-tuberculose kinderen naar gezond heids- en vacantiekolonies zouden Gede puteerde Staten in het tot dusver gevolgd svsteem voorhands gehandhaafd willen zien. Verder stellen Gedep. Staten voor bijzon dere steun te verleenen voor de verpleging van kinderen in koloniehuizen gedurende den winter. Verschenen is het verslag betreffende het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch te Bakkum (N.-H.) over het jaar 1921 Bij het einde des jaars werden er 778 patiënten verpleegd. De rekening over 1920 sluit in ontvang sten en uitgaven met een bedrag van 1.753.888.2734. Dc balans over 1920 sluit in activa en passiva met een bedrag van f 4.558.067.9934, de winst- en verliesreke ning over 1920 met een bedrag van f 1.325.993.78. De rekening over 1921 sluit m ont- vangsten en uitgaven met een bedrag van f 2.030.993.61 34, de balans over 1921 in activa en passiva met een bedrag van f 4 153.669.9534. de algemeene exploitatie rekening over 1921 in lasten en baten met een bedrag van 1.354.810.4534-^ Het nadeclig saldo op de exploitatie van het ziekenhuis bedraagt 767.255.51. Daar de biidrage der provincie bedraagt f 760.622.2234, zijnde het nadeehg saldo der rekening en verantwoording 1921, be draagt het verlies, dat ongedekt blijft. 6.633.28/4- De begrooting wordt voor 1922 in in komsten en uitgaven geraamd tot een be drag van 1.862.330. Ondertrouwd: 27 Juni. R. Kolle en J. L- Roodenberg. Getrouwd: 27 Juni. G. J. Groustra en fc. E. Groustra. Geboren: 24 Juni. d. van P. Bruijn-Nan- ning. 26 Juni. d. van C. G. Roggeveen —v. Wijngaarden. z. van A. M. P. v. Ndel—Rooijers. 27 Juni. d. van M. W. PeperNederkoorn. d. van A. A. M. v. d. Staaij'Schretlen. Overleden: 25 Juni. E. Freek—Versteeg, 57 j., Rozenprieelstraat. G. M. Smit v. Tooren, 70 j„ Groote Houtstraat. Uitspraken van 26 Juni 1922. J. v. d. P., aannemer, te Heemstede, bij verstek, mishandeling, geldboete van f 15.— subs. 5 dagen hechtenis. P. J. v. d. A„ varensgezel, te Hil- legom, mishandeling, geldboete van f 5 subs. 1 dag hechtenis. M. v. d. P. arbeider, te Hillegom, een voudige beleediging, geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis. M. R. hvr. O. v. d. B. te Haarlemmer meer, bij verstek, eenvoudige beleedi ging, geldboete van f 2.subs. 1 dag hechtenis. J. A. K. koopman, to Haarlemmer meer, bij verstek, eenvoudigei beleediging geldboete van f 5.—subs. 1 dag hech- teni»- De propaganda voor onze R. K. lijst houdt niet op. Vergaderingen olgen elkander op, de eene al schitterender dan de andere. Morgenavond komt er weer wat bijzonders. De R. K. Kiesvereeniging organiseert een feestavond in St. Bavo door een gezel schap uit Rotterdam. Mogen we allen even opwekken die bijeen komst niet te verzqimen? De bezoekers zullen er geen spijt vao hebben. Men kan nog meer doen. De propaganda financieel steunen. Daartoe werden door het bestuur der! R. K. Kiesvereeniging circulaires rondge zonden. Wie zijn bijdrage nog niet zond, vergete niet dat spoedig te doen aan den penning meester der R. K. Kiesvereeniging, den heer J. Brinkman, Anegang. Ook onze re dactie is bereid giften in ontvangst te nt* men. Wij vestigen de aandacht van de kiezers er op, dat men niet als voorheeen het wit te puntje voor den naam van den candi- daa heeft zwart te maken; thans moet. .a witL stip met rood potlood worden gevuld. Heel veel kiezers, gewend hun rigen pot lood of .vulpenhouder te gebruiken, zouden door dit nu ook te doen, hun stembiljet waardeloos maken. Men doet verstandig het ropde potlood te gebruiken dat in het stemhokje aanwe zig moet zijn. En met dat roode potlood maakt men het witte stipje rood voor den naam \af no. 1 van de Katholieke lijst. Barometerstand 7.55. Stilstand. OPGAVE VAM; Best voor best voor FRANXEN's MELKBROOD J. v. d. B. grondwerker, te Haar lemmermeer, mishandeling, geldboete vaal f 30.subs. 15 dagen hechtenis. G. L., opperman, te Haarlemmermeer^ eenvoudige beleedinging, geldboete van, f 30.subs. 15 dagen hechtenis. J. J. H. bedrijfsleider, te Zaandam, huisvredebreuk, geldboete van f 15.— subs. 5 dagen hechtenis. M. H. G. hvr. P. S. te Koog aan da Zaan, bij verstek, mishandeling, geld boete van f 10.subs. 5 dagen hechtenis. H. v. B., werkman te Purmerend, bij! verstek, wederspannigheid en eenvoudige beleediging, geldboete van f 30 subs. 15 dagen hechtenis; J. B., bloemkwee- ker te Aalsmeer, thans ged. H. v. Be waring Haarlem, bedriegelijke bank breuk, 5 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis; J. G., mon teur te Zaandam, thansi gedetineerd, ver duistering, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. Notitie der veiling van onroerende goe deren, gehouden in het Algemeen Ver kooplokaal op Maandag 26 Juni des avonds 7 uur. Ten overstaan notaris J. A. Wilkens. Nr. 1. Een Heerenhuis, get. no. 7, met Erf, Voor- en Achtertuin te Heem stede aan do Ponteinlaan, groot 2 A. 92 c.A. f 30.000, N. J. Hoeflake q.q. No. 2. Een Huis, get. no. 2, Erf en Tuin te Ilaarlemmerliede en Spaarn- woude aan de Da Costastraat, grooé. t A. 38 c.A. f 4.580, 0. Vrugt q. q. De commissaris van politie maakt be kend aan winkeliers, verkoopende cho- coladereepen, waarin zich geld bevindt, dat die verkoop Donderdag! 29 Juni, des morgens 9 uur, moet zijn gestaakt, daar anders tegen die winkeliers proces-ver baal zal worden opgemaakt ter zake overtreding van de loterijwet. Ook alle reclame voor den verkoop dier reepea moet dan zijn stopgezet. B. en W. van Haarlem brengen ter openi bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van J. N. Jansen, om verlof tot het verkoopen van uitsluitend alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van: verkoop in den winkel (gelagkamer) van het perceel aan de Amsterdamschevaart

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1