BUITENLAND Tweede Blad Brieven uit 28 Jani1922 Duitschland. Onschuldig veroordeeld Na den moord op Rathenau. De Iersche kwestie in het Lager huis. Een incident in het Engelsche Hoogerhuis. Engeland's luchtmacht. Schanzer te Londen. Noorwegen en Rusland. Dit Polen. FEUILLETON Goeden avond, Jeanne," zeide hij, Dc Spanjaarden in Noord- Afrika, Het .proces tegen de sociaal- 1 revoUtionnairen Uit China. GEB®, BUITENL BERICHTEN. Verwilderde zeden Uit onze Oost. Door samengeperste lucht gelicht. BEZOEK AAN BERLIJN. Wie Berlijn bezoekt, moet ook een uilslapje maken naar Potsdam! dit stel ik voorop. Het verdient aanbeveling, wanneer men naar Berlijn komt, uit te stappen aan het stalion Friedrichstrasse, in welks onmiddellijke nabijheid zich tal van zeer goede hotels bevinden, als Central, Continental, Coburger Iiof, Elite e® andere, die alle aanbevelens waardig zijn. Central-Hotel met ingang tegenover genoemd station, behoort tol een gebouwen-complex, waarin zich ook bevindt het uitmuntend restaurant „Zum Heidelberger" met ingang Frie drichstrasse en het theater „Winter- garlen", dat voor den avond aardige verpoozing biedt. Veronderstellende, dat ge in een ho tel in deze wijk uw intrek genomen he.bt, mag ik u voor den volgenden morgen na het ontbijt deze wandeling wel aanbevelen: Friedrichstrasse tot Unter den Linden, rechts om deze straat in naar Brandenburger Tor. Hier wederom rechts naar het gebouw van den Rijksdag en de Sieges-Saule, ver der door de Sieges-allée naar Rolands- ecke, het standbeeld aan het einde dezer Allée in 't midden. Hier ga men door de Bellevucstrasse naar Potsdam mer Platz, waaraan aansluitend Lcip- zigtr Platz. Op den hoek van dit plein en Leipzigerstrasse staat het enorme Warenhuis van Werlhcim, dat eene Berlijnsche bezienswaardigheid is. Het is volstrekt niet mijne bedoe ling alle wandelingen zoo nauwkeu rig op te geven, maar voor een eer sten indruk is de wandeling juist zoo- als ik die hier aangeef wel van be lang. Men zal, na eigen ervaring mij dit wel toegeven. Stelt men belang in Musea en Pa leizen, dan bezoeke men in Leipziger- strasi/e het Poslmuseum, in Unter den Linden het eens door Keizer Wilhelm I bewoonde Paleis, waarvoor het Rui terstandbeeld van Frederik de Groote (der alle Frits). Aan den overkant be vindt zich het Zeughaus, wapen-muse um, waarin een Gedachtniss-Halle mei fraaie muurschilderingen en waar ook in vitrines op busted de uniformen van Frederik de Groote, Bismarck e.a. te zien zijn, zóó, dat men naar aan leiding van de Dekende afbeeldingen, al van verre ziet, wie zich eens in deze kleedij bewogen. i In LustgaHen, het groote gebouw met de vele pilaren, is Alles und neues Museum" met een schitterende verza meling Grieksche, Romeinsche en Egyp tische Antiken en vóór alles een be zoek waardig. Het groote Slot in Lust- igarlen is geweldig groot, het inwendige meer pompeus dan mooi. In deze omgeving bevinden zich ook INational-Galerie en het Kaiser Frie- drich Museum, dat ik evenzeer voor )een bezoek kan aanbevelen als het Museum lür Mecreskunde in de George- ïlrasse bij station Friedrichstrasse. Beschrijvingen van alles wat zij be vatten, zouden te ver voeren, ik moei volstaan met de aanbeveling, genoem de Musea alle te bezoeken. Ze zijn dagelijks geopend tot 3 uur. W anneer ge niet opziet tegen de beklimming van de 405 treden van den 9(1 Meter lioogen toren van het Beniner Rathaus in de Konigstraófee., dan kan men daar genieten van eon prachtig panorama, dat ruimschoots den ?waren tocht naar boven vergoedt. De wachter daarboven, een gemoedelijk Vriendelijk mannelje, die u eenige inte ressante mededeelingcn doet, vertelde mij, dat hij daar juist bezoek van eene dame had gehad, die meer dood dan levend was boven gekomen. Toen zc een weinig tót zich zelf kwam, ver- lelde ze diep ontroerd, dat haar man, „zur Erhoiung'- in Baden vertoefde en daar, zooals hij schreef, van een hoog gebergte dagelijks een heerlijk uitzicht liad op het omliggende landschap. Ze Zocht nu op den Raadhuistoren zoo'n beetje den sfeer waarin haar man leefde. Roerend niet waar? Ja, vrouwen Itunnen zwaar beminnen! Daalt nu van deze hoogte af naar de gewelven van het Raadhuis, de Katskeller, een eigenaardigheid van elk Duilsch Raadhuis, waar ge u kunt restaureeren. Wat men daar gebruikt |s goed en niet al te duur. \olgens den Berlijner drinkt men bet beste bier bij Siechen in de Beh- renstrasse, vlak bij Friedrichstrasse, een eemoudige maar toch eerste klas in richting. Noemde ik hierboven het uit muntend restaurant „Zum Heidelberger" eene gezellige inri-ihting, waar men uitstekend dineert, als bezienswaardig- Iheid van Berlijn geldt ook het meer groolsche restaurant Kempinoky in Leip eigerstrasse, dat om zijn voortreffelijke keuken ai even aanbevelenswaardig is. Om in een ander, meer weelderig Centrum van Berlijn te komen, ga men van station Friedrichstrasse per Stadt- bahn (trein) naar station Zoologischer t&arten, waartegenover de diergaarde yan dien naam, niet zoo mooi als onze Amsterdamsche „Artis", maar m!et een bizonder mooi aquarium. Gaande van station „am Zoo" rechts, komt men op den Kurfürsiendamm. Hier heeft men de zoogenaamde deftige buurt, waar de nieuwbakken haute volde resi deert. Als ge mocht verzeild raken in een der vete „Dielen" (een modern soort café, honigzoet en fluweelig), hoedt u dan het woord „Bier" uit te spreken. Zooiets doodgewoons wordt daar niet gelapt! Hier wordt alleen „Mokka" geserveerd en wijn en sect on alles wat duur is. De inrichting is kostbaar, de kleeding, die er wordt rondgedragen door de habitués is duur, peperduur, alleen de gezichten zijn spotgoedkoop. Een blozende gezonde Noord-Hollander laat zich niet van de wijs brengen door dien bleeken, zwi>e- rigen meneer, die zijn taartje zit te snoepen en kwijnend staart naar de llollandsche schoenen, die niet zwart gelakt, geelneuzig en wi(geveterd zijn zooals de zijne. Kijkt dien man, of liever dat ventje, even in de oogen en ze worden waterig en knippen. Hij kan in uw schaduw niet staan. Hij is of een Schieber, die zich grof ver rijkt ten koste der noodlijdenden, of een dier weerzinwekkende wezens, die Berlijn berucht maken. Of ik hier niet onbillijk veralgemeen? Ik vraag u, welk fatsoenlijk mensch (voor zoover hij geen valutaslèrk builenlander is), kan of wil in deze tijden veroorloven, in enkele oogenblikken 1000 Mark en meer te verteeren. Inlusschen, een wandeling in deze buurt is loonend. Kurfiirstendamm is eene der mooiste straten ter wereld. Wandeit men ze geheel af tot Halen- see, dun is men, de brug over, in de onmiddellijke nabijheid van het Luna park, dat men stellig tegen den avond bezoeken moet. De aanleg is grootseh en er worden zeer goede Harmonie concerten gegeven. Halensee is een sta tion van den Stadtbahn, dus met vlugge verbinding met station Frie drichstrasse. Voor ontspanning gedurende den avond moet ik waarschuwen tegen de vele cabarets. Men lean veilig den Slaatsoper bezoeken en de theaters: Winlergartcn, Melropole, Scala en de groote Bioscopen als Kammerlichtspiele op Polsdamer Platz, Ufa op Nollen- dorfplatz en de Bioscoop am Zoolo- gischen Garten, groote keurige inrich tingen. Men zal opmerken, dat 't hier al zoo is als in Amsterdam; wat fat soenlijk is, gaat lang vóór 12 uur naar huis. Ik wil daarom alle latere lief hebbers nog niet onfatsoenlijk noemen, maar moet toch zeggen: ze spelen hier in Berlijn een gewaagd spel! Men neme dit jer harle! Het is een moeilijke geschiedenis, aanwijzingen als deze te schrijven; wil men volledig zijn, dan zou een geheele courant daartoe noodig zijn en dat gaat natuurlijk niet. Ik wil me dan uok, wat Berlijn betreft, biertoe be palen. Best me nog, u met allen aandrang het volgend uitstapje naar Potsdam aan te nevelen. Men ga 's morgens vrooeg, in elk geval vóór 9 uur, naar Polsdamer Platz. Daar hebt ge vóór u het Polsdamer Balinhof. Rechts van u voert een straat langs dit station naar het slalion van den Wannseebahn (het staat er met grooe lettters). Hier neemt gé een kaartje voor Wannsee; Elke 5 a 10 minuten kunt ge vertrekken en langs de stations Grossgörschenstr., Friedaneau, Sleglitz, Botanischer Gar ten, Gross Lichtcrfelde West, Zehlen- dorff Mitte, Zehlendorfl West, Schlach- terisee en Nikolassee bereikt ge Wann see. Hier uitstappen en, komend uit het station, linksom naar het groote restaurant „SehuRlieisoHier verloeve men eenige oogenblikken op het groote balkon van de tweede verdieping, van waar men een prachtig uitzicht heeft. De teerhartige Stroh-Witwe van den Raadhuisloren zou hier nog veel meer den Badenschen sfeer benaderd heb ben, waarin haar veelgeliefdeook weende om haar? In de nabijheid van dit restaurant vaart de boot af naar Potsdam. Men yrnge den kellner ecnigfe aanwijzing omtrent juiste ligging en tijd van af vaart. De vaart van hier naar Potsdam is verrukkelijk. In Potsdam bezoeke men de Garni- sonskirche met de graven van den ouden Frits en zijn vader, de laatste in een kist, die op last van den gröoten Koning Frederik in Holland gemaakt is, zooals de „explicateur" als blijk baar eene bizonderheid, steeds op dreunt. Heelt men voldoenden lijd, dan bezoeke men ook het Stadt-Schloss, maar toch vóór alles eerst Sans-souci na het bezoek aan de Garnisonskirche. Heeft men het slot Sans-souci bezocht, dan. dineere men in het daarachter getegen restaurant, liet is er wel niet zooals in Heidelberg, maar bet is ge nietbaar. Verder bezoeke men het „neue palais", waarin de laatste Duit- sche keizer woonde: het is van Sans- souci na eene wandeling van onge veer 20 minuten te bereiken,. Voor hel overige iaat ik u vrij, als ge maar zorgt van het station te Pots dam te vertrekken van het 2c perron met een der volgende avond treinen, die direct naar Berlin Potsdamer P»atz loopen met éénmaal stoppen te Neu-Babelsberg: 609 6.49 7 47 8.49 9.46 1221. H. L. Oberrcgjerungsrat dr. Wciss, de leider van de Berlijnsche politieke politie, heeft aan een medewerker van het Berliner Ta- geblatt verklaard, dat het onderzoek niet, zooals sommige linksradicale bladen be weren, door nationalistische commissaris sen wordt geleid. Het onderzoek geschiedt op volkomen objectieve wijze en wordt tot in de kleinste bijzonderheden stipt en nauwkeurig uitgevoerd. Iedereen die maar eenigszins verdacht wordt, met den moord in verband te staan, wordt onmiddellijk in hechtenis genomen, om pas weer in vrijheid ie worden gesteld na uitvoerig te zijn ondervraagd en zijn alibi Ie hebben kunnen bewijzen. Er zijn reeds tal van lie den in hechtenis genomen. Ook zijn huis zoekingen gehouden „die belangrijk mate riaal aan de autoriteiten hebben verschaft." De talrijke dreigbrieven die dr. Rathe nau in de laatste tijden had ontvangen zijn door de politie eveneens nauwkeurig on derzocht. Dr. Weiss zeide dat Rathenau zich steeds tegen het aanvaarden van be scherming heeft verzet. Vooral 's middags als hij ten huize van zijn moeder ging eten, zag hij ongaarne dat agenten in bur- gerkleeding hem vergezelden, daar dit voor zijn moeder slechts een reden tot onge rustheid moest zijn. Op den dag van den moord was de minister geheel zonder ge leide. Verschillende politieke organisaties der rechterzijde worden door de autorile- ten nauwkeurig in het oog gehouden. Bij anti-semietische vereenigingen zijn reeds huiszoekingen gehouden. Dit geschiedde o.a. in het bureau van het Verband Natio- nalgesindter Soldaten, wier eere-voorzilter Ludendorff is. Er werd belangrijk mate riaal in beslag genomen. In den loop van den dag zijn gisteren nog gearresteerd een zekere Müller-Hausen, voorzitter van den Bund gegen die Ueberhebung des Juden- tums, een persoon op wien de politieke politie sinds geruimer. tijd de aandacht heeft gevestigd, alsook een student ge naamd Flesch. Dit is de jongeman die kort na den aanslag een ruiker rozen voor Helfferich, „den redder van de Duitsche eer," naar den Rijksdag heeft gebracht. Uit het oiiderzoek bleek dat Flesch in betrekking met Ehrhardt staat. Flesch die bij zijn verschijning in het parlement reeds gearresteerd, maar kort daarop weer ont slagen is, is weer in hechtenis genomen toen de politie vernam dat hij zich in Vet bureau van de Duitsch-nationale volks-' partij ophield. Van zeer veel belang zijn de verklarin gen van verschillende getuigen, die heve ren Karl Tillessen op den dag van den aanslag te Berlijn te hebben gezien. Tilles sen zal te Berlijn in de eerste plaats wor den geconfronteerd met den houtvester die de nauwkeurige beschrijving van de daders heeft verstrekt. Van particuliere zijde is een bond ge vormd met het doel de premie van 1 mil. lioen mark die op de arrestatie van de moordenaars is uitgeloofd te verlvoogen. Het Berliner Tageblatt opent deze lijst met 50.000 mark. De linksradicale partijen in den Rijks dag hebben den eisch gesteld dat het groo te standbeeld van keizer Wilhelm I dat in de wandelgang van den Rijksdag staat, zal worden verwijderd. f De begrafenis. De rouwplechtigheid voor B.athenau nam gisteren om twaalf uur 's middags een aanvang. Zoowel in den Rijksdag als op straat werd de orde niet gestoord; de bevolking die aan de betooging deel nam, was zeer talrijk en zeer eerbiedig. In den Rijksdag waren de leden van het diplomatieke korps verschenen, de moe.sten in gala-uniform; de kist was geplaatst op den precidentszetel en be dekt met de rijksvlag. De naaste fa milie van Rathenau was gezeten in de voormalige keizersloge. Nalat de Coriolanus ouverture ge speeld was door het orkevt vau de Staats- opera, hield president Efcert de groote rede. Ilij zeide, van oordeel te wezen, dat door de vermoording vanRathenau heel Duitschland getroff n was, 't welk er door beroofd was van een dor beste hoofden voor het herstel. Ebert betuigde aan 'net slot van zijn rede, den dank van de Duitsche repu bliek en van het Duitsche volk voor wat Rathenau in zuivere vaderlandslief de voor Duitschland had gedaan. De vice-president van den Rijksdag vertolkte de meening, dat de dood van Rathenau het volk er toe moest aanspo ren, de wereld eindelijk eens van de moord-atmosfeer te zuiveren. Nadat- nog een spreker van de demo cratische partij een levensschets van den overledene had gegeven, werd de eigen lijke rouwplechtigheid besloten met de treurmarsch uit de Oötterdammsrung. De kist werd toen den grooien stoep af gedragen en in de lijk-auto geplaatst. De Rijksweer, die voor het Rijksdagge bouw opgesteld stond, presenteerde het geweer. Het bijzetten van hot. stoffelijk over schot van Rathenau in Oberschöneweide vond plaats zonder dat er publieke per sonen bij tegenwoordig waren. Slechts de naaste familieleden woonden de plechtig heid bij, die zich beperkte tot het lezen van de rouwgebeden door een rabbijn. Te Berlijn is ten teeken van rouw voor Rathenau de bsurs gisteren gesloten ge bleven. De Iersche kwestie is Maandagavond in het Lager Huis weer ter sprake gebracht, terwijl tevens de moord op Wilson bespro ken werd. Bonar Law zeide dat hij inder tijd met het tractaat met Ierland vrede gehad had, maar dat, indien hij den toe stand precies zoo gezien had als hij thans is, hij er niet voor zou gestemd heb ben. Hij zeide dat hij had aangenomen dat de mannen, die het tractaat geteekend had- den, niet alleen van plan waren het te goeder trouwd gestand te doen, maar het risico te loopen dat aan de uitvoering ver bonden was. „Wij allen weten, dat zij het zelfs niet geprobeerd hebben," zeide hij, le midden van toejuichingen. Zijn werke lijke hoop op die regeling, volgende op zoovele die mislukt waren, had hierin ha re reden gehad dat voor de eerste maal de vertegenwoordigers van Zuid-Ierland hadden erkend, dat Ulster slechts over reed kon worden om toe te treden en er niet met geweld toe gedwongen mocht worden. Hij had echter een gevoel gekre gen dat de heele zaak hopeloos was toen hij de mededceling van Collins had gele zen, dat deze eens van zin met Valera te gen verdeeling van Ierland was, want het tractaat was de erkenning van de verdee- ling tot tijd en wijle Ulster toe wilde tre den. Bonar Law verklaarde verder dat de moordpartijen m Ulster een rechtstreeksch gevolg waren van aanhitsingen aan gene zijde van de grens en er geheel en al door veroorzaakt werden. Aan het eind der gedachten wisseling zeide Lloyd George niet te willen verkla ren, dat het verdrag een mislukking was, maar wei, dat hij teleurgesteld was over de wijze, waarop de voorloopige regeering de daarmee in verband staande vraagstuk ken aanppkte. Wij geven toe, dat er veel moeilijkheden zijn, maar zij kon meer heb ben gedaan voor de bescherming van le ven en eigendom. Dat zij de bezetting der Vier Gerechtshoven te Dublin had toege laten, viel niet goed te praten. De Britsche regeering heeft haar ziens wijze medegedeeld aan de voorloopige re geering en wat deze laatste en het Iersche parlement thans doen is een toetssteen voor hun bekwaamheid om te regceren en met die bekwaamheid zal het verdrag staan of vallen. Wij staan er op, dat het Zuiden het verdrag aanvaardt, en indien dit niet geschiedt, zal het Lagerhuis han delend moeten optreden en de mannen zoeken, die in deze zaak onvervaard hun plicht jegens het rijk zullen doen. Een later telgram meldt, dat Lloyd Ge orge in zijn rede de moeilijkheden erkende vyaarmee de nieuwe Vrijstaatsche regee ring te kampen had gehad tijdens de overgangsperiode, maar hij vond, dat zij laksch was geweest door toe te laten, dat drie of vierhonderd jonge republikeinen, die de Dublinsche gerechtshoven bezet hadden, daar al twee maanden een soort van gefingeerde regeering voerden in naam van een republiek en er bevelen over geheel Ierland rechtvaardigden, waar van men moest aannemen, dat sommigen lot gewelddaden aanspoorden. Dit vond hij een niet te rechlvangdig.en zwakheid, welke het. aanzien van de voorloopige re geering neerhaalde en waaraan spoedig een einde moest komen. De Britsche regeering had onze inzich ten aan de regeering te Dublin medege deeld. Ierland binnen het rijk; Ierland erkent de Kroon; Ierland erkent de vrijheid van Ul ster; Ierland toont zijn vermogen om den elemenlairen plicht van een regeering om het leven te beschermen deze vier wa ren de kardinale punten van het tractaat waarop de regeering stond. Lloyd George betoogde verder dat de afschuw en de natuurlijke verontwaardi ging, die iedereen voelde voor de snoode misdaad, waarvan maarschalk Wilson het slachtoffer was geweest, Engeland niet moest verhinderen de kalmte te bewaren, die het in oogenblikken van beproeving al tijd gekenmerkt bad. Ik vraag het Huis niet vervolgde spr., een politiek van onbepaalde berusting goed te keuren bij de verdediging \Vn het tractaat. Terwijl wij bij het Noorden aan dringen onpartijdig te werk te gaan tegen over alle godsdiensten staan wij erop, dat het Zuiden in elk onderdeel het tractaat aanhangt, dat zijn leiders geteekend heb ben. De partemenlaire medewerker van de Times zegt, dat Bonar Law's rede een die pen indruk op het Laagerhuis heeft ge maakt. Leden van alle partijen werden ge troffen door het feit dat hij een grens stelde aan den steun dien hij de regeering ten aanzien van hare Iersche politiek zal geven. De omstandigheden waarin zijn steun aan de regeering onttrokken zou worden, zijn alle eventueel. Hij zeide dui delijk, dat de slotverklaring van den mi nister van koloniën hem bevredigde. Maar héljHcit dat hij voor het eerst te kennen gafffwanneer en hoe hij gedwongen zou kunnen zijn, een oppositie tegen de regee ring te leiden, brengt een nieuwen factor in de berekeningen, van den politieken toesl: 1. De unionistische partij heeft al tijd geloofd, en weet nu, dat Bonar Law in zek^- gevallen de banier van het uni onisme zal verheffen en hij dan een beroep op de unionistische partij zal doen, om hem te volgen. De onafhankelijke liberalen en de ar beiderspartij namen geen deel aan het de bat of de stemming. Zij verkozen de ver deeldheid van meening te beschouwen als een huiselijke twist in den boezem, van de coalitie. De lobby-corresptpdent van de Daily Ex press zegt dat er nadat het Lagerhuis gis teravond uiteen gegaan was, druk gegist werd naar de beteekenis van Lloyd Ge orge's uitlating dat indien de regeering er niet in slaagde het Zuiden van Ier »nd tot naleving le krijgen van het tractaat in al zijn onderdeelen „het aan het Lagerhuis zal staan handelend op te treden en man nen te vinden, die in dat opzicht gelijk in alle aiidere opzichten onvervaard hun plicht jegens het rijk zullen vervullen". Sommige leden dachten dat dit sloeg op een nieuwe regeering, anderen op het lich ten van troepen. Maar, tuu «esluit de correspondent, niemand behalve de eerste minister, weet het. Een motie der die-hards tot verlaging der Iersche begrooting werd met 342 te gen 75 stemmen verworpen. Bij de beraadslaging verklaarde Shortt, de minister van binnenlandsche zaken, nog, dat de moordenaars van Wilson Lon- denaars en oud-strijders waren, die niets met Ierland hadden uit te staan. Tegen de verwachtingen in, was de openbare tribune van het Lagerhuis giste ren open als gewoonlijk. De eenige voor zorg beslond in een ongewoon nauwkeurig opnemen (Vn de bezoekers. Lloyd George's toon was aanzienlijk neerslachtiger dan gewoonlijk. De verwijdering van de repu- blikeinsche bende uit de Vier Gerechtsho ven te Dublin is blijkbaar genomen als toetsleeen voor de goede trouw en hef vermogen van de voorloopige regeering. Lloyd George's uitspraak aan het einde van zijn rede wordt duister geacht. Hij zinspeelt er oogenschijnlijk op dat de re geering aftreedt .indien men er niet in slaagt de adhaesie van Zuid-Ierland voor het tractaat te verkrijgen, maar de zin snede is ook voor andere uitlegging vat baar. Te Dublin hebben ongeregelde republi- keinsche trooepen Maandagmiddag een autogarage bezet. Men zeide dat zij haar wilden gebruiken als toevluchtsoord voor vluchtelingen uit Belfast. De Vrijstaatsche troepen rukten aan, be zetten eerst den rijweg voor de garage en namen late> bezit van de garage. Het Hoogerhuis was Maandagavond het tooneel vau een scène, toen de Zuid-Ier- sclie Unionist Lord Midleton de aandacht vestigde op een bericht in de Morning Rost dat verklaarde dat de Midletoniaan- sche anti-patrionisten hun werk voortzet ten, alsof de grootste soldaat van het rijk een blinde bedelaar was geweest die door een huurauto overreden was. Lord Midle ton noemde deze mededeling verontwaar digd laster. Hij zeide dat de hoofdredac teur en Lady Bathurst, de eenige eigenares van de Morning Post, geweigerd hadden, een verontschuldiging te plaatsen. Lord Bathurst zeide, dat toen Lord Mid leton Lady Bathurst bezocht, hij beefde van opgewondenheid en haar vertelde, dat hij in zekere omstandigheden Lord Bat hurst zou doodschieten. Lord Midleton zeide, het geval verder verklarende, dat indien de toestanden geweest waren als een eeuw geleden, hij Bathurst buiten geroepen en getracht zou hebben hem te dooden. Lord Bathurst vroeg, of het behoorlijk was, zoo iets in het salon van een dame te zeggen. De Lord-kanselier verklaarde het be richt een gemcene beleediging, aan een geëerbiedigd lid van het Hoogerhuis aan gedaan. De Londensche bladen deelen mede dat de kosten van de vermeerdering van de luchtstrijdkrachten met ongeveer 10 eska ders, waartoe besloten is, zullen bestreden worden door vermindering van de uilga ven voor leger en vloot. In zijn onderhoud met Lord Balfour heeft Schanzer ook over Palestina gespro ken. Hij verklaarde het Britsche mandaat te aanvaarden, maar hechtte natuurlijk ge wicht aan de opvattingen van het Vatikaan ten aanzien van de zorg voor de Heilige Plaalsen. Schanzer zal de zaak nog nader met Churchill behandelen. Naar de Noorsche minister van buiten- landsché zaken mededeelt heeft de Russi sche regeering besloten de in beslag geno men Noorsche treiters en hun lading vrij te laten. De Noorsche regeering heeft daarop de te Vardö geïnterneerde Russen vrij gelaten en toegestaan naar hun land terug te kecren. In het geschil over het Russische terri toriale gebied in de Poolzee is de Noor sche regeering met de Sowjet-regeering het nog niet eens kunnen worden. In verband hiermee waarschuwt de Noorsche regee ring de belanghebbenden tegen het gevaar, dat zij loopen hij het visschcn in het be trokken zeegebied. Jacques Znchnrewitsj Sourits is te Kris- liana aangekomen om dr. Michailof te vervangen nis voorzitter der Russische han delsdelegatie. Het Poolsclie parlement heeft met 226 tegen 188 stemmen de candidatuur van Sliwinski voor het minister-presidentschap goedgekeurd. t 12 „Bij de honderd zeven en twintig duizend franken van liet borderel óp de Bank geïncasseerd, komen de ontvangsten van vandaagelf dui zend zeven en twintig franken, waar van ik vijf duizend franken onder mij houd. Dus, met wat U in kas hebt, maakt dat honderd negentig duizend twee honderd drie en vijftig franken zeventig centimen. Wilt U 't even nazien „Ik heb er geen tijd meer voor." De ingenieur sloot de bedragen, die de kassier hem gaf in de brandkast. Jacques en Jeanne wachtten. Vrouw fortier keek"den meesterknecht aan. Zij vond, dat hij een vreemde uit drukking in zijn gezicht had. Zóó had zij hem nog nooit gezien. Jacques ging naar mijnheer Labroue „Hier zijn de plannen en teekenin- gen,, mijnheer." Mijnheer Labroue nam ze aan, sloot ze in 't kistje, waarin hij ze gewoonlijk opborg. Daarna zette hij het kistje in de brandkast. „Ais ik terug ben," zeide hij, „gaan wij er mee door. „Best, mijnheer. U hebt mij verder niets te zeggen „Jawel, wacht nog even. De ingenieur richtte zich nu tot Jeanne. „Vrouw Fortier, ik verzoek u drin gend absoluut niet, als was 't ook maar een minuut, weg te gaan. Als ik terug ben, zullen wij verder praten. Wees er zeker van, dat ik U niet zonder betrekking zal' laten. Denk verder niet meer over hetgeen is voorge vallen tusschen ons ik denk er ook niet meer over." Jeanne was door die onverwachte welwillendheid sprakeloos van ver bazing. De kassier Ricoux sloeg haar nauwkeurig gade. „Beslist een slecht karakterbrom de hij. „Die vrouw heeft een hekel aan den patroon.... het is duidelijk, dat zij zich wil wreken Mijnheer Labroue ging verder „Maak mijn reiskoffer klaar en doe er een overjas en een reisdeken bij. Vrouw Fortier ging heen. Aangezien ze zoo zwijgend en somber vertrok, zeide de ingenieur tot den kassier en den meesterknecht ,,'t Arme schepsel schijnt kwaad op me te zijn.Zij wil niet inzien, dat de betrekking van concierge niets voor haar is.... Het is waar, ik ben een beetje scherp, een beetje hard geweest..Nu ja, haar hardhoofdig- heid maakte me kwaad.... Enfin, ik zal 't trachten te herstellen.... ik zal mijn best doen, haar te helpen. Mijnheer Labrouegaf daarop zijn laat ste instructies aan Ricoux en Jacques Vijf minuten later rolde het rijtuigje waarin mijnheer Labroue zat naar 't station. Jeanne, de kassier en de meesterknecht waren bij het vertrek tegenwoordig. „Ik druk u nogmaals op 't hart, vrouw Fortier, de deuren goed te sluiten, zei de kassier tot de jonge vrouw. Ik vind, dat de patroon u een groote verantwoordelijkheid overlaat. Wees gerust, mijnheer," ant woordde Jeanne, ik zal stipt op alles letten. gj$i Bij het sluiten 's avonds bracht de meesterknecht als gewoonlijk de pre sentielijsten bij de concierge voor den volgenden dag. de lijsten op tafel leggende. Wel te ruste Hij wilde weggaan. Dit keer hield vrouw Fortier hem staande „Wat hadt ge mij dezen morgen willen zeggen,' mijnheer Garaud, vroeg zij.' Jacques schrok blijkbaar. „Ik wilde u verschillende dingen zeggen „"Nu, er mee voor den dag dan „Neenik heb er nog eens over nagedachtnu nog nietik durf niet „Durft u niet U „Ja, ikMaar als ik je niet meer spreek, zal ik je schrijven, dat is eenvoudiger Jeanne vond de woorden van Ja cques al even raadselachtig als de uit drukking van zijn gezicht. Ik word bijna bang van u," mom pelde zij. „Waarom bent U toch zoo somber „Vraag mij niets meer.... ten minste nu niet meerantwoord mij alleen op deze ééne vraag. „Welke?" Jacques zweeg. ,,'n Vraag," herhaalde Jeanne. Wel ke „Hebt gij ernstig nagedacht, over wat ik je gisteren zeide, met betrekking tot je positie. „Ja, daarover heb ik nagedacht. „En stemt gij toe, in hetgeen ik je voorstelde." „Als u mij hebt verteld. wat U mij vandaag niet wilt, niet durjt zeggen." Jeanne zei met nadruk „durft". „Wei nu," antwoordde hij, „mor gen zal 't voor ons beiden een beslis sende dag zijn." „Morgen waaron morgen „Vraag niet verder. Ik kan niet antwoorden. Het is gauw morgen en dan, in een paar uren kan er veel gebeuren." Daarop ging Jacques, die een einde aan het gesprek wilde maken, plotse ling heen. Hij ging eten in het wijnhuis, waar hij gewoonlijk kwam. bracht daar den avond door met kaart spelen en ging om tien uur weg. Toen hij alleen was, betrok zijn gelaat weer. In plaats van naar huis te gaan, volgde hij den weg van Crétei! en sloeg een pad in, dat dwars door de velden leidde tusschen Alfortville en Alfort, achter het fort van Charentou. Weldr^ liep hij tusschen de bauwde. Terwijl een troep nog niet onderworpen inboorlingen een bom vervoerde, Jie uit een vliegtuig was gegooid, sprong zij uil eikaar. Tien menschen zijn gedood. Een Spaansche kolonnc heeft twee po sities bezet, welke onderscheidenlijk Zcla- nien en Beni-Abdallak domincercn. De ko- lonne had aan Spanjaarden één doode en vijf gekwetsten, aan inlandsche soldaten 30 dooden en gewonden. Thans hebben ook de Russische verde digers in het geding te Moskou tegen de sociaal-revolutionnairen hun taak neerge- legd, omdat hun verzoek tot verdaging cn verdere behandeling der zaak voor een on partijdig gerechtshof was afgewezen, al', belachelijk. Een proletarisch gerechtsho" moet een klassegerechtshof zijn, oordeel den de rechters, die voorts maatregelen toi vervolging van de verdedigers hebben be volen. Li Joean Hoeng, de nieuwe presidem der Chineesche republiek heeft verklaard dat hij, zoolang de financiën der Repn bliek in haar huldigen berooiden staat vet keeren, geen aanspraak zal maken op uil- betaling van het hem als president toeko mende salaris. De wedde is in Neder- Iandsch geld berekend 450,000 gulden. De algemeene verwildering der zed r in de geheele „beschaafde" wereld, a' gevolg van den oorlog, die aan zoover1 mil'ioeren mensclen het besef heeft ge schonken dat een menschenleven gee of maar luttel, waarde heeft, wordt ns tuurlijk ook in de Ver. Staten gecon - stateerd. Op zeer treffende wijze was dat on - langs bewaarheid bij een staking va", steenkolenmijnwerkers bij Herrin in de i staat Il'inois. De opengekomen plaatsen van een aantal stakers waren ingenomen door z.g. „stakingbrekers". Deze ware 1 toen door gewanende stakers overvalle -, die van de „orderkruiper;" 40 man ver moordden. Natuurlijk grepen de autori - teiten in en er werd nu een ge trong onderzoek gehouden naar het voorgeval lene. De lieden, die aan den aansla- hadden deelgenomen, en in het alge meen zij die zteh niet zuiver on d" grr' voelen, verlaten thans in grooten gets'u met hun gezinnen de streek, waar do bloedige botsing had plaats gevonden. Meer dan 1-50 gezinnen zijn reeds g- vlueht. De leider van de militaire co— missie, die het onderzoek leidt, hee verklaard, het onnoodig te achten, een troepenmacht te stationneeren in het ge bied van de troebelen. De filmspeelster mej. Reine De vies gaf Zaterdagavond in haar vertrek ken in een hotel te Freeport, op Long Island, een feestje. Onder de gasten wa ren de zeer rijke heer Otto IIir3ch en zijn mooie eshtgenoote mevr. Hirsch. Toen de feestvreugde hooggostegon was. begaf Mevr. Hirsch zich naar haa" slaapkamer en ging te bed. Mijnher bleef nog wat pretmaken. Later i mevrouw opgestaan om haar man te zoeken. Zij vond hem en er klonk een schot. Hir.-ch bleek door een revolver- kogel gewond. Eerst zeide Hirsch, die zwaar gekwetst is, dat zijn vrouw op hem geschoten hadlater werd de le zing in omloop gebracht, dat hij zich van kant had willen maken doch dat mevrouw Hirsch nog juist bijtijds was toegesneld om het ergste te kunnen voorkomen. Mevr. Hirsch die eerst m voorleopige hechtenis was gesteld is la ter tegen borgtocht op vrije voeten ge laten. Een waardige stammoeder is de 93-jarige Mary Ann Mobb3 te Oarling- wood in Nieuw-Zuid-Wales. Zij heeft, naar de correspondent van de „Times" uit Melbourne meldt, 269 levende af stammelingen 12 kinderen, 74 klein kinderen, 154 achterkleinkinderen en 29 achterkleinkinderen. Dezelfde correspondent meldt dat Tho mas Thompson, die te Northampton ge boren is, te Ballarat Maandag zijn 108-ten verjaardag hoopt te vieren. Hij is in een houhuis. Een vroegere pre sident-regent ervan, een man die zelf tachtig is, zal een verjaarfeest te zij ner eere aanrichten. Het gerechtshof te Berlijn heeft de aanspraken van grootvorstin Xenia zuster van den overleden tsaar, op het vroegere Russische gezantschapsgebouw verworpen, op grond dat sedert alle erfeniswetten door de Sow jetrepubliek zijn opgeheven, het gebouw van rechts wege in het bezit van de Sowjet-regee ring js overgegaan. f Het onlangs gezonken marinedok te Soerabaja is door middel van samenge perste lucht uit onderzeebooten van het torpedostation gelicht. Het is do eersfc maal ter wereld, dat een gezonken dok op dergelijke manier naar boven gebracht werd. akkers. Hij liep vlug, stond nu en dan stil, keek onrustig om zich heen in dc duisternis en luisterde, om zich er van te vergewissen, dat niemand hem volgde of tegemoet kwam. Eensklap - stond hij stil. Vóór hem rees een muur op: de muur van de fabriek van mijn heer Labroue. Hij liep er langs tot aan de kleine achterdeur, die voerde naar de kamers van den ingenieur. „Hierlangs moet ik zien binnen te komen...." mompelde hij, zich voor over buigende naar het slot, dat hij nauwkeurig onderzocht en waarvan hij met den vinger de sleutelopening be tastte. Daarop haalde hij een blikken doosje te voorschijn en opende het. Het doosje bevatte een stuk modeleer- was, dat diende om een afdruk van het slot te nemen. Toen hij hiermede klaar was, veegde hij met zijne hand het zweet van zijn voorhoofd en liep de richting in van Alfortville, langs denzelfden weg, waarlangs hij was gelwHtwi. i (Wordt vervolgd-* i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5