immmsci riekïs. De reis van de Koninklijke familie naar Noorwegen. Grensverkeer voor Nederlanders. De moord op Rathenau. De Tabakswet en de R.*K. Middenstandsbond. De A. N. W. B. en het leven. De kwestie-Serrarens. Verspilling van 's lands geld. De Tabakswet. T uberculose-bestri jding. Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. GEMENGD NIEUWS. Gocospalmen als sierplanten. Achterstallige huishuur. Zonder naam en toch opgespoord. KORTE BERICHTEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De droogte in het Oosten. De koolplantenteelt te Langendijk mislukt. MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ACHILLES (K.N.S.M.) 26-6 v. Cux» haven n. A'dam. BACCHUS (K.N.S.M.) 25/6 v. Vig» n. A'dam. BLIJDENDIJK (H.A.L.) R'dam- Newport bevond zich 26/6 's mid dags 1 u. op 587 mijlen don Bishop Rock. BOETON (N. IJork-Java Lijn) N. IJork Java 26/6 te Port Said. BOVENKERK (Br. Ind. lijn) 25/6 V. Karachi te Bombay. BR1ELLE (K.N.S.M.) 26/6 v. Kobe te Shanghai. CRIJNSSEN (W.I.M.) 24/6 v. Cristo bal n. Port Colombia. DANAE (K.N.S.M.) 25/6 v. Gyon n. Bilbao. DELFLAND (H. Lloyd) 25/6 v. Rio te Santos. EDAM (H.A.L.) 24/6 v. Tampico n. N. Orleans. EUTERPE (K.N.S.M.) p. 26/6 Oues- sant n. Bordeaux. FAUNA (K.N.S.M.) 26/6 v. Salonica n. Volo. GAASTERLAND (W.Afr. lijn) 27/6 v. W. Afrika te Amsterdam. JASON (W.I.M.) 24/6 v. Corral te C3.11cl^ KANGEAN (Ned.) thuis 26/6 te Suez. KINDERDIJK (H.A.L.) 26/6 v. Pa- cifickust te Londen. K1LDONAN CASTLE (Union Castle) 26/6 v. Southampton te Kaapstad. LAERTES (Oceaan) Batavia-A'dam p. 24/6 Gibraltar. LEERDAM (H.A.L.) R'dam-N. Or leans 26/6 te Bilbao. LIJCAON (Oceaan) 25/6 v. Port Said n. A'dam. MAASDAM (H.A.L.) 25/6 v. Vera Cruz te Havana. OUDKpRK (H.O.A.L.) thuis 25/6 tc Suez ORANJE (Ned.) thuis 26/5 v. Genua. PALEMBANG (Java-N. IJork lijn) thuis 26/6 te Marseille. PATRIA (Rott. Lloyd) thuis 26/6 v. P. Said. POSEIDON (W.I.M.) San Juan-Ha vre p. 25/6 Flores. PRINS FRED ER IK HENDRIK 23/6 v. N. IJork te Hampton Roads. RADJA (Br. Ind. lijn) 24/6 v. Madras. REMBRANDT (Ned.) uit 25/6 v. Suez. ROGGEVEEN (Paket) 25/6 v. Bata- via te Sydney. ROTTERDAM (H.A.L.). 27/6 v. New IJork te Rotterdam. SOERAKARTA (Java-N. IJork lijn) p. 26/6 Gibraltar n. Java. SPRINGFONTEIN (Holl. Z. Afr. lijn) 25/6 v. Dakaf n. Z. Afrika. STADSDIJK (Java-New IJork lijn) 26/6 v. New IJork n. Java. TELLUS (K.N.S.M.) 26/6 v. Livorna n. Napels. TJERIMAI (R. Lloyd) thuis 28/6 v.m, te Rotterdam verwacht. TJILIWONG (Java-China-Japan) 2316 v. Kobe te Shanghai. TJ1PANAS (Java-China-Japan) 23/6 'v. San Francisco te IJokohama. WESTERDIJK (H.A.L.) 26/6 v. R'dam te New IJork. WILIS (R. Lloyd) uit 26/6 te Marseille ARAKAN (Java-Pacific) 26/6 v.Hong kong n. Batavia. GROTIUS (Ned.) uit 27/6 v. South ampton. SALAWATI (Ned.) uit vertrekt 27/6, v. Londen. TJILIWANG (Java-China-Japan) 25/6 v. Shanghai n. Java. Uit Bergen (Noorwegen) schrijft men aan de „N. R. Ct.": De Noorse!© reis van da Koningin van Nederland is een ware triomftocht ge- Worden. De tocht van de Koningin door Nord- land (Noordelijkste district van Noor wegen) hteft onder het schitterendste lotnerweer plaats gehad, en overal is zij met de grootste hartelijkheid en sympa thie ontvangen. Met vlaggen versierde steden en groote menschenmassa's heb ben haar welkom geheeten. En H. M. heeft het fyijzonder getroffen, door meer malen de'gelegenheid te hebben gehad de middernachtzon te zien, den eersten keer in de Vestfjord, vóór de Batavier V in Bgdö aankwam. Het was een heerlijke Juninacht mei die prachtige, eigenaardige kleurnuancen zooals slech'ts het land der middernacht? zon kent; de zon stond als een rood gloeiende kogel aan den Westelijken hemel, terwijl de Lofotbergen in het Noordeg als een zwarte granietmassa uit zee verrezen; het geheel leek een fan tas.tisch alpenlandschap. In dien betoove- renden zomernacht lag het schip ver scheidene uren met gestopte machines stil in de Vestfjord, te midden van deze grootsche natuur. De Koninklijke familie gepoot van het dek van het schitterende schouwspel, en de Koningin verzekerde geestdriftig, dat het een onvergetelijken indruk op haar maakte. Hierna ging de r-is verder naar Bodó, wnar de vlaggen wapperden in het yroege morgenuur. De feestelijke ontvangst, die de Konin gin te Bodö ten deel viel, herhaalde zich overal, waar zij kw-mn, en het mooie zomerweer heeft haar gecjjirende de ge- heele reis door Noord-Noorwegen verge zeld. In de Trolfjord bij Raftsund, een van de meest geliefkoosde plaatsen van ex- keizer Wilhelm, had zich een heele flolille visschersvaartuigen verzameld om de Koningin welkom te heeten; H. M. was zeer getroffen door deze hulde van de zij^£ der visschersbevolking. De Kp niiigin en Lajr gevolg maakten een uit stapje naar het mooie bergmeer, gelegen nabij het einde van de fjord, waar som mige heeren hun vischgeluk beproefden Prins Hendrik ving de meeste visch: 30 groote forellen. H. M. was zeer ingenomen met de prachtige natuur hier en zeide, hier aan de fjord wel een landhuis te willen heb ben. Toen dit den visscl©rs ter oore kwam, boden zij aan, een huis voor haar te bgjiwen en haar dit ten geschenke te gevqn, welk aanbod H. M. meende niet te kunnen aannemen. fn Tromsö, de grootste plaats in Noord-Noorwegen, werd ook algemeen gevlagd, toen de Batavier V daar aan kwam. Bij het aan land gaan van de Ko ningin werden haar door in feestdracht gekleede kinderen bloemen aangeboden en een muziekcorps speelde het Wien Neerlandsch Bloed en Ja, vi elsker. Natuurlijk werd daar een tocht ge maakt naar het bekende Tromsödal, waar zomers altijd Lappen hun tenten opslaan Het Koninklijk bezoek viel echter zóó. ,*roeg in het jaargetijde, dat men niet verwachten kon, de Lappenkolonie daar aap te treffen. De Laplanders hadden echter verno men, dat de Koningin van Nederland daar zou komen, en toen het hooge ge zelschap in het Tromsödal aankwam, vond men daar het Lappenkamp reeds opgeslagen. H. M. bezichtigde met veel belangstel ling de tenten, primitieve gereedschap pen en rendierkudden vjqi dit eigenaar dige volk en kocht er verschillende voor werpen. Een oude Laplander, Jon Raste ge naamd, die zich altijd met ex-keizer Wilhelm onderhield, wanneer deze het Tromsödal bezocht, en een weinig Duitsch spreekt, vertelde aan de Ko ningin van het leven der Laplanders des winters op de hooge uitgestrekte vlakten in de bergen. Hij vroeg H. M. ook belang stellend naar de toestanden in haar land, en de Koningin was ten hoogste verbaasd over de kennis van dezen Laplander van Hollands sociale en koloniale politiek. Zij noodigden dezen, zich voor politiek interesseerende nomade uit," een bezoek aan Nederland te brengen, hetgeen hij ephter wegens zijn hoogen ouderdom (81 jaar) beleefd afsloeg. H. M. schonk hem daarop als herinne ring een mooi zakmes, waarvoor hij be wogen dankte, Toen de Koningin weg was. zeide de oude man, dat Keizer Wil helm wel een aardige man was, maar vergeleken bij Koningin Wilhelmina was hij een echte „snob". Denzelfden dag werd in het Lappen- kamp een klein .Laplagdertje geboren, dat als herinnering aan het Vorstelijk bezoek .Wilhelmina Hollanda is gedoopt. In Hammerfest, de Noordelijkste stad Van de wereld, werd ook tijdens h^t be zoek algemeen gevlag^, en er was daar volk van heinde en verre samengekomen •om H. M. te zien. Daar bezpcht de Ko ningin met gevolg de merWiaanzuil op f uglenj^sset, die even buiten het stadje ligt, en het restaurant op Jlönen, een berg tegenover de stad gelegen. Dit restaurant is het eigendom van de bolsje wistische %greeniging aldaar, waarvan altijd de roode vlag wappert, en zoo kwam het^ dat de Koningin van Neder land ververschingun gebruikte qnder de banier van de holsjewieken. H. M. en ge volg waren zeer tevreden over het geno tene en de bediening in het bolsjewis tische café. In Hammerfest, waar het weer ook weer schitterend mooi Was, zag H. M. de middernachtzon voor den zesden keer gedurende haar tocht door Nordland Toen 4e Batavier V salueerend Hammer- fest verliet, werd dit saluut door een van de daar liggende waleischvaarders be antwoord. Begunstigd door mooi weer, kwam de Batavier V aan de Noordkaap aan, waar de$oningin met gevolg een wandeling iPt^lete naar den beroemden berg met de „varde (groote steen op het hoogste %ln ber2>< waa«n o.a. ex-Keizer Wilhelm, Koning Oscar II van Zweden en Koning Haakon VII van Noorwegen hun namen gegraveerd hebben, wat de Koningin nu ook gedaan heeft. Het be kende paviljoen op de Noorifkaap, waar vroeger altijd champagne aan de toeris ten geschonken werd, kreeg de Koningin niet te zien; het is bij den laatsten zwaren storm in den vorigen winter weggewaaid. Ook de weg naar den top is tijdens den zelfden stojm zwaar beschadigd, hetgeen de tocht voor H. M, en gevolg bemoei lijkte. Prinses Juliana kwam het eerst op den top aan, direct gevolgd door prins Adolf v^n Meckl^pburg-Sphwerin. H. M. en de gezagvoerder van de Batavier V, waren de laatsten. In dien heerlijken nacht was het uit zicht van de Noordkaap af schitterend mooi, em het gezelschap was zeer onder dqn indruk van dit prachtige natuurtafe reel. Er werd een dronk op de Noord- kamp ingesteld, gevolgd door een krach tig hoera, dat in de bergen weerkaatste. Bij de Noordkaap was ook een menigte visscheïs uit de omliggende districten samengekomen om de Koningin te zien; de ontmoeting met H. M. was allerfïarïe- lijkst. Het kan zonder overdrijving gezegd worden, dat de Koningin van Nederland op haar Noorsche reis, de harten van velen Noren veroverd heeft, en zij twijfe len er niet aan, of het Noorsche volk heeft ook een plaatsje in haar hart ge kregen. Koningin Wilhelmina, wier volk zoo vee! met het Noorsche gemeen heeft, zal te allen tijde in ons land welkom zijn. De Duitsche autoriteiten hebben de Ne- derlandsche grensbewoners toegestaan vrij over de Duitsche grens te gaan om uitvoeringen in Duitsche grensplaatsen bij te wonen indien ze een toegangskaart kun nen overleggen en een kwartje aan de grens betalen. i- De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. van Karnebeek heeft aan on zen gezant te Berlijn, Baron Gevers, ver zocht namens de Nederlandsche Regeering deelneming te betuigen over den op mi nister Rathenau gepleegden moord. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft aan de candidaten der R. K. Staatspartij voor de Tweede Kamer een schrijven ge zonden vjaarin verzocht wordt bij eventueel aanvaarden van het lidmaatschap der Tweede Kamer mede te willen werken, tot onmiddellijke zoodanige reorganisatie van de Tabakswet, dat de huidige bezwaren worden ondervangen. In de laatste bestuursvergadering van den Aig. Ned. Wielrijdersbond is gesproken over c}e klachten van Katholieke zijde, dat het Bestuur van den A. N. W. B. aan „Het Leven" een adresseermachine ter beschik king had gesteld om aan de A. N. W. B.- leden een inteekenkaart voor het Leven te sturen. De voorzitter van den A. N. W. B. ver klaarde o.m.: „Hadden wij geweten hoe de gevoelens der Roomschen zijn tegenover „Het Leven" en in welken vorm de propaganda van dat tijdschrift zou worden gevoerd, dan zou onzerzijds zeker anders gehandeld zijn, want niets ligt minder in onze bedoeling dan onze talrijke Roomsche leden te er geren." Zaterdagmorgen heeft mr. Mendels voor het Internationaal Hof van Justitie het standpunt van het I V. V. bepleit inzake de benoeming van den Nederland,schen ar beiders-afgevaardigde op de 3e Internatio nale Arbeidsconferentie te Genève. In een uitvoerig pleidooi bestreed mr. Mendels de geldigheid der benoeming van den heer Serrarens. Vandaag wordt het Internationaal Chris telijk Arbeidsverbond over deze kwestie gehoord. Dinsdag de Portugeesche regee ring, Woensdag de Tsjecho-Slowaaksche regeerïng, Donderdag de Nederlandsche regeering. Donderdag of Vrijdag "de vertegenwoor diger van het Internationaal Bureau voor den Arbeid. i Wij lezen in het Hbid.: Het Departement van Marine heeft groo te loodsbooten noodig, wellke zullen moe ten dienen voor het Kanaal. Verleden jaar zijn de machines voor twee van zulke booten besteld bij De Schelde. Het departement ggat nu zelf de beide rompen bouwen, maar om dat te kunnen doen zijn twee nipuwe hellingen te Nieu- vjediep noodig. Het plaatsen dezer hel lingen is nu onlangs aanbesteed. De ra ming was f 125.000, de laagste inschrij ving f 69.000. Dit groote verschil is te ver klaren uit de sedert de vaststelling van de raming ingetreden prijsdaling. Maar al zijn de kosten van die hellingen niet veel meer dan de helft van de raming, de uitgave is nog veel te hoog omdat. zij absoluut overbodig is. Immers, er zijn in ons land ongeveer honderd hellingen, waarop de rompen zouden kunnen worden gebouwd. D^ze hellingen liggen thans renteloos door ge brek aan werk. Niet alleen echter, dat de nieuwe hel lingen. geheel overbodig zijn, ihet werk zelf zal ook noodeloos duur worden, als het Departement zelf bouwt. Zeker 20 a 25 scheepsbouwondernemingen zouden gaarne de rompen bouwen voor minimum prijs, desnoods met verlies, dat zij zich willen getroosten om aan den gang te blijven. De rompen zullen f 350.000 ik f '400.000 kosten eni napigenomen mag worden, dat particuliere maatschappijen het werk wel licht 30 pet. goedkooper zouden kunnen uitvoeren. Ten slotte nog iets. Van deskundige zij de hoorden wij de meening uiten, dat voor de loodsbooten ook heel goed treilers zou den kunnen worden gebruikt, die voor liet doel geschikt worden gemaakt. Zóóveel treilers liggen werfjeloos, dat zij heel goed koop zijn te krijgen. De koopprijs is onge veer f 40.000, waarbij dan een f 30.000 verbouwingskoslen zouden komen. Natuurlijk zouden de hersojiapen trei lers niet even goed zijn als speciaal ge bouwde loodsbooten, maar in deze tijden is zuinigheid 4e eerste «jsch. Marine verdedigt, schijnt het, het uit voeren in eigen beheer met het argument dat het Departement daardoor menschen aan het Werk kan houden. Dat is natuur lijk juist, maar als de particuliere waat- schappij'tn het werk kregen, zou daar de werkloosheid verminderen. Het bouwen door Marine-zelf beteekent dus geen op heffing, doch slechts verplaatsing der wer keloosheid." Bepalingen voor Juli. Rjgiaren, die niet stuksgewijs zijn ge zegeld, doch die door fabrikanten op of na 1 Juni 1922 zijn afgeleverd in van zegels voorziene verpakkingen van 25, 50 en 100) stuks, en voor zoover wet telijk toegelaten, in verpakkingen van 250 efuks', mogen door kleinhandelaren ook gedurende de maand Juli 1922 los worden verkocht en afgeleverd, mits het op de verpakking voorkomendet belasting zegel, dadelijk nadat die verpakking ledig is, wordt vernietigd ld) oor verwijdering van het zegel of althuis van dat ge deelte, waarop de kleinhandelprijs voor komt. De hierbedoelde sigaren mogen echter niet door kleinhandelaren buiten de van zegel voorziene verpakkingen in voorraad worden gehouden. Het vorenstaande geldt ook ten aan zien van verkoop op markten, enz. Ook fabrikanten-winkeliers, die ont heffing hebben verkregen van het be paalde hij artikel 23, tweede lid, en artikel 40 der Tabakswet, ©ogen gedu rende de maand Juli 1922 niet stuks gewijs gezegelde losse sigaren uit hun winkel afleveren, ook al mocht hun in de verleende ontheffing de verplichting zijn opgelegd om vanaf 1 Juni 1922 si garen niet anders dan stuksgewijs ge zegeld te verkoopen of in voorraad te hebben; de aflevering most echter plaats hebben uit van zegel voorziene verpak kingen, terwijl het zegel moet worden ervnietigd, zioodra de verpakking ledig is. i Fabrikanten-winkeliers, die een aan vrage om ontheffing van de bepalingen der opgemelde wetsartikelen hebben in gediend, waarop nog niet is beslist, mo gen evenzeer op den evenbedoelden voet niet stuksgewijs gezegelde sigaren gedu rende de maand Juli 1922 afleveren. De aandacht wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat zij', die van deze gun stige bepalingen misbruik zouden maken, gevaar loopen, dat de hun op grond van artikel 88a der wet verleende onthef fing wordt ingetrokken, of dat eene door hen gevraagde ontheffing niet wordt ver leend, terwijl zij, wien een zoogenaamde markt- of ventvergunning is verleend, bij misbruik als bovenbedoeld, op intrek king dier vergunning hebben! te rekenen. De Vereeniging tot bevordering der belangen van T.B.O.-patiënten in Ne derland heeft een schrijven gericht tot de Vereeniging Van Raden van Arbeid, waarin met blijdsohap wordt vastgesteld, dat door de bepalingen van de Inva liditeitswet veel tuberculoselijders een be handeling konden ondergaan, die bij ve len hunner het intreden van invaliditeit hesft voorkomen. Evenwel wordt ten sterkste gevoeld dat de gunstige gevolgen van deze be handeling, alleen dan blijvend zullen zijn, als aan de zorg welke aan hen is be steed, een stelsel van nazorg wordt ver bonden. Het komt de vereeniging voor, dat uitbreiding van de zorg, dat het in voeren van nazorg voor de I. W.-pa- tiënten geheel ligt in de lijn van dat gene, wat tot nu toe voor hen is gedaan, dat het een noodzakelijke aanvulling er van zal moeten zijn en krachtens de bepalingen van de I. W. ook zal kun nen zijn. Deze aanvulling zal o.a. moeten om vatten de zorg voor hun huisvesting en voor geschiktón arbeid. In de eerste plaats wenscht de Vereeniging er thans op aan te dringetn die tuberculose-pa- tiënten, voor wie een nakuur wordt noo dig geacht gelijk die, waartoe de z.g. „training colonies" in het buitenland de gelegenheid geven, een dergelijke kuur te laten doormaken. De plotselinge overgang van het sa natorium naar de oude verhoudingen in de maatschappij, wordt immers in een groot aantal gevallen zoo slecht ver dragen, dat het verblijf in een zoodanige inrichting voor velen als een uitkomst moet worden beschouwd, aangezien deze arbeidskolonies vele voordeden bieden. Deze vereeniging hield Zaterdag hare jaarvergadering te Lunteren in het vrien delijke landhuis dat de vereeniging daar gesticht heeft. Dat landhuis is voor de vereeniging een kostelijk bezif, zooals het daar rustig en goedverzorgd ligt op een ruim, tot bloe men- en moestuin ingericht stuk heide, door dennen- en eikenboschjes omsloten. Dat 't gewaardeerd wordt, zoowel door de slechthoorenden die er tegen zeer bil lijk tarief korter of langer tijd vertoefden, als door de goedhoorenden die er, als er plaats is, even welkom zijn, en al niet minder genieten van het vriendelijke Gel- dersche landschap, bleek weer, au voor afdoening van wat oude schuld van 't landhuis in korten tijd ruim f 1700 werd bijeengebracht. (De afd. Haarlem en Om streken dteeg daartoe f 221.28 bij). De vereeniging tracht vooral ook slecht hoorenden en dooven uit de vereenzaming te halen, waarin zij zoo gemakkelijk ver vallen en ze zoo te behouden voor of terug te geven aan de samenleving. De ver. telde op 1 Jan. 1922, 2781 leden, de afd. Haarlem 171 en bovendien begunsti gers. Behalve de regeling van eenige flnan- cieele aangelegenheden, werden ter ver gadering! de verkiezingen gehouden voor hoofdbestuur en vaste commissarissen, en hadden voorlöopdgie besprekingen plaats voor te houden vijf jaarlijksche internatio nale congressen. Behalve het reeds genoemde landhuis te Lunteren heeft de vereeniging o.m. een egptraal magazijn van gehoorinstrumenten te Soest, onder beheer van Tine Marcus, bij de leden bekend als „de Moeder der dooven." De heer Van Laren, de Amsterdam- sche hortulanuiS, heeft een proef ge nomen, om uit gewone cocosno-ten palmen te kweekea. Deze proef, die alleen kan genomen worden door be zitters van groote, verwarmde broei kassen, is betrekkelijk goed geslaagd. Hij schrijft daarover in „Onze Tui nen" het volgende: i I j „Verleden jaar liet ik drie co cos- noten halen, legde elk dezer in 'n pot met aarde en zette die op het tablet van de kweekkas in den Hortus. De noten kiemden alle en we zijn nu in het bezit van een drietal kerngezonde Cocospalmpjes. De planten staan nog alle in de potten, waarin ze ge zaaid werden. De sterke, geplooide bladen, die de planten nu vertoonen, zijn de z.g. jeugdbladen. De latere bladen krijgen een ander uiterlijk en zijn gevind, zooals de Kentia's, de Areca's, de Phoenix- en andere veer- palmen. Maar het wordt dan jioe lan ger hoe lastiger, de planten goed te houden. Eerstens gaat de ontwikkeling vrij snel en moeten de planten tel kens meer ruimte hebben, terwijl ze daarbij een vrij hooge temperatuur behoeven, wat in den winter vaak 'n heel probleem oplevert. Maar daar enboven schijnt het of deze palmen, als ze een zekere hoogte bereikt heb ben, niet meer zoo goed voort willen; ze worden geel en gaan geleidelijk achteruit. Zoo lang de plant teert, of ten deele leert, op het aanwezige voedsel in de noot, gaat het goed, maar is dit opgeteerd of de noot van de plant gescheiden en de plant op zich zelf aangewezen, dan lijkt het of ze in haai- menu wat mist, wat wij ze hier in onze Kassen en in de potten niet kunnen geven. „Intusschen zou 'n flink doorgroei ende Cocospolm toch al spoedig te groot zijn voor onze warme kassen en in kassen van minder dan 18—20 gr. Cels. minimum zou ze niet gedijen, zoodat er vrij spoedig een tijd komt, dat men de planten niet meer hou den kan. „Toch heeft het zaaien van Cocos- palmen veel aantrekkelijks, ten eerste om het ontkiemingsproces, en ten tweede om het bezit van mooie pal men voor de wanne kas, waar ze met h aar lange, krachtig geplooide, groene jeugdbladen en dof bruingele bladstelen en middennerf een opval lende decoratie geven. Maar het is al leen te doen door hen, die over een warme kas of verwarmde serre be schikken met een minimum wintertem- peratuur van 18 gr. Celsius. „Het zaaien gaat heel eenvoudig in zijn werk. In Indië hangt men de co- cosnoten hier of daar in een struik op, waar zij in de warme, vochtige lucht kiemen, waarna men ze in de aarde poot. Ik zaaide de noten dadelijk in potten in een krachtig grondmengsel, horizontaal en zóó diep in de aarde, dat de kiemingsplaats in den grond verborgen was. Een der noten werd echter met den kiem naar beneden in den pot geplaatst en ze deed het even goed als de beide andere noten, al schijnt ze wat kleiner dan de beide andere exemplaren te zijn. Dit kan het gevolg zijn van den bijzonderen stand van den noot in den pot, In aar evengoed toeval zijn. In elk geval is de plant even gezond als de andere. „De potten met de erin gezaaide noten, werden op een tablet ingegra ven, waaronder verwarmingsbuizen loopen, zoodat een gestadige warmte kon opstijgen, iets wat het kiemings- proces stellig zal bespoedigd hebben. Voor hen, die over genoemde hulp middelen beschikken en zoo zijn er vele liefhebbers in ons land is het zaaien van cocosnoten stellig een aar dig en een aangename spanning bezor gend werkje." In de gemeente Emmen.' (Drente) zul len binnenkort dé huizen van den wo ningbouw en de noodwoningen van ge meentewege gerechtelijk worden ont ruimd, omdat de huurpenningen! niet zijn aangezuiverd. Er moet een achterstand van f 62.000 zijn aan nog in te vor deren huishuur. Eenige dagen, geleden, werd ©en dame. wonende op de Prinsengracht te 's-Hage door hare Duitsche dienstbode voor een bedrag van plm. f 1000 aan geld en lijf goed bestolen. Daar de naam dier vrouw niet bekend was en men alleen wist dat zij waarschijnlijk uit Oberhausen af komstig was, werd daardoor het onder zoek zeer bemoeilijkt. Toch slaagde de inspecteur C. A. C. Last, van de recherche, die zich met de bestolene naar Oberhau sen, begaf, er in, de dievegge op te sporen, die al het gestolene nog in haar bezit had. Zij zit nu teOberhausen in arrest en wordt nu door de Duitsche Justitie vervolgd. De bestolene kon met al baar vermiste goed weder buiswaarts keeren. Staking. Te Annen zijn een 300- tal arbeiders werkzaam bij het kanaali- seeren van de Oostermoersche vaart in staking gegaan om een loonkwestie. Een mooie vangst. In den Dollard ia door J. Bakker te Reiderwolderpol- der een zalm! van 27 pond gevangen. Mupsenplaag. Niet alleen in het Oosten des lands, ookf te Wijk bij Duur stede en den omtrek komt de zoozeer gevreesde rupsenplaag voor. Aanl de Mei doorn is geen groen blaadje meer te ontdekken en de hagen zijn overdekt met een grijs spinsel.: Tot nu toe blijven de vruohtboomen gelukkig van; deze plaag verschoond. Een eigenaardig plekje. Tusschen een biel en de rails in de nabijheid vanl het G. O. L. 8. station te Winterswijk, bevindt zich een nest van kuifleeuwe rik met drie jongen. Men schrijft van de Oostelijke Zand gronden; De ontzettende droogte van nu reeds tal van weken achtereen heeft een zeer na- deeligen invloed op alle gewassen. Enkele onbeduidende buitjes, indien men ze zooal wil noemen, hebben niet de minste gun stige uitwerking op den bar drogen zandi- gen bodem dezer streken kunnen oefenen. Thans is de hooitijd aangebroken, maar de zeis der maaiers vindt in de meeste hooilanden zoo goed als geen gras. Alleen de lager gelegen en goed bemeste deelen maken een gunstige uitzondering. Maar in doorsnee is de eerste hooioogst op een totale mislukking uitgeloopen. De enkele grasverkpopingen leveren dan ook door de fabelachtige hooge prijzen, welke be steed worden, een duidelijk beeld van de economie sehaarschte aan dit voederarti kel. Panden gras waarvoor men in nor male jaren 15 5 20 gulden betaalde, vinden nu koopers van 70 5 80 gulden. In andere gedeelten is zelfs voor geld geen gras of hooi te bekomen. Daar zijn reeds nu de koeien op stal gezet, om met allerlei bij voeder nog ©enigszins op peil te worden gehouden. Voor de veeboeren der zand gronden is dan ook de toestand zeer kri tiek en de minder kapitaalkrachtigen onder hen en dat is de overgroote meerder' heid in deze streken zullen genoodzaakt zijn, vóór den komenden winter een be langrijk deel van hun veestapel af te sohaffen. Want zelfs het gunstigste na jaarsweer zou het groote tekort aan deug delijk voedsel niet meer kunnen aanvul len. Doch niet alleen voor de veehouderij, maar ook voor den landbouw dezer stre ken is de enorme droogte van onbereken bare schade. Het hoofdgewas de rogge staat er op de meeste akkers poover- tjes bij: korte halmen, korte en slecht ge vulde aren, waarbij nagenoeg alle groei kracht ontbreekt. Het tweede 'gewas, de aardappelen, stonden aanvankelijk niet slecht, doch in den door en door muilen grond, waarnit alle vochtigheid zoo lang zamerhand verdwenen is, kunnen de knol len zich niet ontwikkelen en begint het loof te verdorren, alsof de oogsttijd reeds aanstaande is. Bij dit gewas echter kon voldoende vochtigheid nog veel terecht brengen, Iets dat bij de gras- en hooilan den en de roggevelden niet meer mogelijk is. Ook de haver en gerst staat nog niet op de helft van haar normale hal ml engte evenmin als 3é boekweit. Komt er niet spoedig regen, d.w.z. veel regen, dan zul ten deze gewassen voor een groot deel to taal mislukken. Ook de zoogenaamde tuin gewassen en de koolsoorten geven een zelfde treurig beeld te aanschouwen. Heel wat boonenakkers kunnen wel weer ge voeglijk worden omgespit: er kan hoege naamd niets meer van terecht komen. Maar, zal men wellicht denken, is er dan niets, wat als goed gelukt beschouwd mag worden? En dan moeten we daarop ant woorden: Helaas, neen! Zelfs de ooftoogst, welke aanvankelijk een schat van vruch ten beloofde, zal bitter tegenvallen. Door de droogte alleen valt dagelijks een regen van jonge vrachten neer, zoodat ten slotte de vruchtboomen een zeer gering beschot kunnen opleveren. Dat de treurige voor uitzichten op veeteelt- land- tuinbouwge bied nadeelig werken op den geest der be volking welke bij een en ander ten nauw ste geïnteresseerd is, spreekt van zelf. Ve len worden moedeloos door de geringe hoop op de toekomst en de drukkende be lastingen welke allen kwellen. De koolplantenteelt is te Langendijk voor ©en groot deel mislukt als gevolg van de langduirige droogte. Tal van tuinbou wers zijn daardoor genoodzaakt elders planten te koopen, ten einde de voor kool bestemde akkers te kunnen bepoten. Door de sehaarschte zijn de planten zeer duur, wat voor vele bouwers een aanzienlijke schadepost is. Over 't algemeen is het met de vooruitzichten van den tuinbouw in de ze uitgebreide tuinbouwstreek zeer som ber gesteld. PURMEREND, 27 Juni. Kaas. Aanvoer 21 stapels farieks- 53, rijksmerk 58, 55 stapels boeren- 53, rijksmerk 58, 3 stapels Goudsche- 50, rijksmerk 52. Boter. Aanvoer 1200 K.G. 2.402.50 J>er K.G. Vee. Aanvoer 550 runderen w.o. 285 vette koeien 0.85—1.40 per K.G., 220 gelde koeien 150400; melkkoeien 22540 per stuk; 150 vette kalveren 1-401.60 per K.G.; 300 nuchtere kalve ren f 1545; 20 stieren, 24 paarden 200 300, 400 vette varkens 0.941.02 per K.G.; zouters 0.92—6.96 per K.G.; 26 magere varkens 26—48; 50 biggen f 14 28; 950 schapen: vette schapen 30 48, overhouders 660 lammeren 12 —20, 18 bokken. Handel: Vette koeien en schapen hooger in prijs, overigens alles prijshoudend vlug. Eieren: Kippen ƒ7—7.50, eenden 6.50. ROTTERDAM, 27 Juni. Vee. Heden wa ren aangevoerd: 195 paarden, 19 veulens. 1067 magere runderen, 622 vette runde ren, 205 vette en graskalveren, 370 nuch tere kalveren, 242 schapen of lammeren, 46 varkens, 244 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien le qual. 130—140, 2e qual. 120—100, 3e qual. 10090; ossen le qual. 125135, 2e qual. 115105, 3e qual. 9585; stieren le qual. 10090, 2e qual. 8070! 3e qual. 60; kalveren le qual. 160—180 2e qual 140— 120, 3e qual. 100—80 ct. per K.G.: Melk koeien 185—375, kalfkoeien 200—40, stieren 140—350, pinken f 115—175, vaarzen 125—185, werkpaarden 175— 350, slaehtpaarden 120—150, hitten 125250, nuchtere kalveren 1218, fok kalveren 16—30 biggen 14—30, overloopers 2850. Vet vee en kalveren met redelijken han del in le qual.; 2e en 3e qual. met zeer matigen handel tot afwijkende prijzen; tnelk- en kalfkoeien met zeer matigen om zet. De handel in vaarzen en pinken was onbeduidend. Biggen en overloopers met Jiatigen handel, prijzen iets vaster. Nuch tere kalveren eveneens iets vaster en met redelijken handel. GRONINGEN 27 Juni. Granen. De laag-ste en hoogste prijzen waren als volgt; 1 Alles per 100 K.G. 27 Juni 20 Juni. Zomertarwe 1 (I'll f 12.50—13.2-5 12.50-13.00 f 12.50—13.25 12.50-13.25 f 10 00—12.25 10.50-12.40 f 11.50—12 50 11.50-12.50 f 11.00—12.25 11.00-12.40 f 11.25—12.85 11.00-12.65 f 12.00—14.35 f 12 00-1175 f 12.00—13.75 f 12 00—14.00 12.00-14.50 10.00-16.00 12.00-13.50 12.00-13.50 12.C0-14.0O Roode tarwe Witte tarwe Inleg rogge Wintergerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. Peulerwten. Gr. erwten Schokkers Paar'e' o iren Wiertoor.en Waalsche id. Koolzaad Karwijzaad f 55.00—68.00 50.00-63.00 Geel mosterdz. f24 00—37.00 20.00-32.00 Kanariezaai f 18.0020.00 18.00-21.00 Lijnz. blauwbl. Idem (witbl.) 1 y Blauw maanz. -f- - - De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G rogge, boekweit, kanariezaai, inlandsche gerst alle haversoorten 10 ct. per K.G. BODEGRAVEN, 27 Juni. Kaas, Aan gevoerd waren 405 wagens, le soort f 48—51, 2e soort f 40—45, rijksmerk f 42—56. Handel ving. BOVENKARSPEL (Station), 26 Juni. Aardappelen. Koks en Due f 4—5.30, Schotsche f 4.30-6.40, Kl. f 1.20-2.40; Ninetyfold f 4.40—5.40 per baal. Aan gevoerd 9260 baal. Bloemkool el srt. f 15.75—26, 2e srt. f 8.75—13.50, 3e srt. f 3.50—4.25 per 100 st. Aangevoerd! 6715 stuks. .Wortelen f 3.20 per 1000 st. Aangevoerd 2000 stuks. ENKHUIZEN, 26 Juni. Aardappelen. Schotsche muizen f 4.10—5.80, middel- prijs f 4.60; kleine muizen f 1.40—2, middelprijs f 1.80; Koksianen f 3.80: Streeker muizen f4.20 p. baal (50 Kg.). GELDERMALSEN, 26 Juni. Kersen. Ter veiling besteedde men heden voor: meikersen rijp 5470 ct., idem rood 32—42 ct. zwarte kersen 55—65 ct., alles per Kg. LEIDEN, 27 Juni. Vette varkens 212, f 1.02 a f 1.01; licht soort 21, f 0.90 a f 0.88 per K.G. levend gewicht. KATWIJK AAN DEN RIJN, 26 Ju ni. Duke of York per 25 K.G. f 2.60 3.40, idem drielingen f 22.50, peen per 100 bos f 8.7010. Aanvoer: 830 zak aardappelen, 34 bik., 2100 bos peen. AMSTERDAM, 27 Juni. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bon te 11,40; id. blauwe 11,40 per H.L. Noord-Holl. muizen 1012, id. kleine muizen 3—4 per 100 K.G.; Westland- sche ronde 1012; id. muizen 1012; id. kleine 67 per H.L.; Zomer Malta aardappelen 3233 per 100 K.G. EDE, 26 Juni. (Weekmarkt). Eieren 6,50—8.40 per 100 st. Bigen 18—28, jonge kippen 1,502,50; jonge hanen 0.401,10; oude kippen 23, oude hanen 1,752,75 per stuk. Aangevoerd 70,000 eieren en 125 biggen. Amsterdam, 27 Juni (Noteering v. h. Nieuwe Veilinggebouw, expl. De' Jong en Koene). Kersen 0.240,27; druiven blauw 0,90—1,25; id, wit 0,70—0,803 bessen f 1,201,40 per y0 K.G.; aardbeien 0.56—0,76 per K.G.; id. 0,130,16 per pot; perziken 0,160,28; meloenen .,70 1,25 per stuk; peen 10—13 p. 100 bos; bloemkool 1 20—28; 2 f 1418; kom kommers 4,207,50 per 100 stuks; nieuwe aardappelen 1317; drielingen 7—12,40; per 100 K.G.; tomaten f 0,60— 0,70 per y9 K.G. spercieboonen 0,50—t 0,60; snijboonen 11,30 per 100 stuks; tuinboonen 911; doppers 2428;' peulen 32—38 per 100 K.G. Bloemen. Rozen 6,5011; Am. An jers 812, snijgroen 59.50; calla's 16—29; camparmlla f 22,50; violieren 8^16: dahlia's 816; gladiolen 7 16; delphinium 2,503,50 per 100 stuks. Potplanten. Kentia Forst touffes 4- 7,20; id. id. enkele 1,604, geraniums 0,220,20 per stuk. SNEEK, 27 Jun. Vee. Ter markt wa? ren 98 melk- en kalfkoeien f 140400;' 20 vette koeien f 200400; 64 vette kal veren f 35—80; 44 graskalveren f 193 nuchtere kalveren f 816; 136 schapen f 12^54; 167 lammeren f 8—14; 191 vari kens f 80175; 848 biggen 60 ct., vette! varkens 4046 c., voor Londen 35—37 c. per Vi K.G. De hand-el was algemeen bei ter en de prijzen waren stijver. VENLO, 26 Juni. Eieren. (Coöp. Vei* ling Ver.) Aanvoer 205.000 stuks. Kippen-i f 6.607.90, extra zware f 10.80, eenden* f 7.40—8.80, ganzen f 17—17.40. GRONINGEN, 27 Juni. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 400450, 2e soort f 300350, 3e soort f 150—250, kalfvaar- zeu f 250300, f 150250, vare koeien f 325375, f 250-<?300, stieren le soort f 0.901, 2e soort f 0.650.70, slactyvee f 1.15—1,20, f 1—1.05 per K.G. slacht* g-ew.; vette kalveren le soort f 1.101.20, 2e soort f 0.901 per K.G. slachtgew.; weideschapen f 1525, melkschapen f 18 25 vete lammeren f 1025, weidelam- m-eren f 510, vette schapen le soort f 4045, 2e soort f 3538, loopvarkens f 25—35, biggen f 13—20 (f 2—3 per week), vette varkens f 0.900.92 2e soort f 86—0.88, zouters f 88092, Londensche exportvarkens f 0.700.72. Aanvoer 215 vette koeien, 207 vette kal* veren, 164 kalf- en melkkoeien, 48 stieren, 556 schapen, 787 lammeren, 318 vette en Londensche varkens, 387 magere varkens en biggen. De kalf- en melkveehandel was iets vlug ger en ruim prijshoudend. Dit was ook het geval met het slachtvee en de stieren, doch hiervoor werden iets hoogêre prij* zen bedongen. Mede hooger waren de prij* zen der vette en nuchtere kalveren, voor laatstgenoemde varieerende prijzen van f 8 tot f 15 per stuk. De wolvee-handel had in alle soorten bij tamelijken aanvoer een ruim prijshoudend verloop. Vette var kens vlug, waardoor enkele van de beste exemplaren iets boven noteering verkocht werden. Zouters lager. Londensche var kens, loopvarkens en biggen prijshoudend verhandeld. Eieren bij kleinen aanvoer hoogerj f 7 5 f 7.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6