Onze GROOTE PROPAGANDA FIETSTOCHT Borromaeus de Greeve „Op voor 't Beginsel" Spuit- of Mineraalwater Vrijdag 30 Juni 1922 45ste Jaargang No. 14178 Wordt morgen - ZATERDAG 1 JULI gehouden De Polifi k. DINSDAG 4 JULI as. DAM1AATJES vooraf gegaan door de muziek der SI. Joseph-GezelEen R.K. KIESVEREENIGING Alle R.K. Kiezers en Kiezeressen worden STADSNIEUWS. AGENDA 1 JULI „De Politieke Les". verwacht in de groote zaal van de VEREENIGING waar Pater zijne groote Politieke Rede zal houden met de leuze: Aanv. 8 uur. Toegang vrij. Elementaire Verstandsoefeningen. Jubileum K. H. Kerkhoff. EERSTE BLAD Di nummer bestaat uit 3 bladen Sodawater 17 en 25 uit onze Nieuwe hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys „de Guide Druyf" 4 Groote Markt - Telefoon 134 Begin van brand. Waarschuwing. De jacht op waterwild. Dirigent Gerharz. Provinciale Staten van Noord- Holland. VAN ONS KANTONGERECHT. Locaal telefoneeren in ons Postkantoor- J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens Fabrikanten, Telegrafisch Weerbericht. Programma Besmettelijke ziekten. I» abonnementsprijs bé- draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 f ranco per post p. kwart, bij Tooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, T7<1 en 1748. Postrekening No. 5970 HMUEISNE ASve rfentiën 35 cents per regel. - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst Is ingezon^- me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 1—4 regel» 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. nu™—— R.K. Dames en Heeren, doet nu allen mee en komt precies halt vijf n.m. in het St. Bavo-Dorp Zomervaart. - Verzoeke heleetd geen lantaarns op de fietsen mede te nemen. EU Onze vorige artikelen wij beken nen het volmondig waren in mineur gestemd en misten het enthousiasme, dat gewoonlijk uit verkiezingsartikelen slaat. Maar wij meenen de gezindheid van het overgroote deel onzer kiezers uit onze dagelijksche aanraking met het publiek wel te kennen; en de gees tesgesteldheid is niet alleen lauw en onverschillig daartegenover kon een vurige opwekking baten maar zii js boven alles critisch, zelfs hyper- «ritisch en dan niet opbouwend maar slechts arbrekend. Met die werkelijke gesteldheid hebben wij rekening te houden en niet met eene, zooals wij se graag zouden hebben, doch die niet aanwezig is. Daarom hebben wij in Dnze voorafgaande artikelen het een en ander gezegd over de politieke ma laise en willen thans over „de poli tiek" zelf nog eenige opmerkingen maken. Toen wij de voornaamste oorzaken Opspoorden voor wat dan de politieke ïnalaise genoemd wordt, verzuimden wij de allerbelangrijkste te noemen, n.m. de verkeerde begrippen, welke in schier alle klassen, aan het woord „politiek" gehecht worden. Wij deden dat met opzet, om tot rechtzetting dier valsche denkbeelden een afzonderlijke gelegenheid over te houden. Het woord „politiek" is helaas in üe laatste jaren bij het duidelijk waar neembaar verval van het parlementa risme, een ongunstig begrip geworden. Het valt niet te ontkennen, dat de heeren afgevaardigden in Staten-Gene- raal en Gemeenteraden daartoe veel aanleiding hebben gegeven. De debat ten lijken voor den oppervlakkigen be schouwer en zijn somtijds in werke lijkheid ook niets anders dan een sport, een vliegafvangcrij, een kracht meeting van redeneerkunst, waarbij iets anders dan het zakelijke, alge- "neene belang den doorslag geeft. De woordvoerders namens verschillende partijen lijken spelers in een of an dere rol; vandaar dat de journalisten, de boekstavers der hedendaagsche par lementaire historie, geregeld vergelij kingen goeken bij de comedie of het voetbalveld. Voorts is de groote massa gewoon geraakt om alles, wat met verkiezin gen, strijd tusschen candidaten, pro paganda enz. verband houdt onder het begrip „politiek" te betrekken, zoodat t aldus misvormde en vertroe belde beeld langzamerhand weinig verheffends en aantrekkelijks heelt overgehouden. Ieder ernstig mensch dient echter op zijn tijd te bedenken, dat men geen zaak naar haar bijkomstigheden be- oordeelen mag. Daar hebt gij bijvoor beeld de onpartijdige rechtspraak, een der grondpijlers van ons maatschappe lijk leven. .Wanneer iemand een tijd lang de rechtzaal bezoekt en hij maakt toevalliger wijze eenige zittingen mee, waarbij het een handig advocaat ge lukt in vergiftigings- of brandstich- tingsprocesscn misdadigers vrij te plei ten (van wier schuld hij gedurende de zitting ten volle overtuigd wordt,) al leen op een formeele onjuistheid in de aanklacht, op een tastbare maar niet te bewijzen meineedige getuige nis enz.; wanneer hij een rechtbank plechtig een levenslange gevangenis- itraf hoort uitspreken, terwijl hem van een der vertegenwoordigers dier gestrenge Justitia een immoreele le venswandel bekend ismoet hij op grond van dit alles dan besluiten, dat de rechtspraak een paskwil is en beter diende te worden afgeschaft? iWie is er zoo dwaais den godsdienst te veroordeclen naai" de wanstaltige pro due ten van een fabriek van heiligen beelden, of naar de dwaze praat van kwezelaars en femelaars? Even verkeerd doet men „de politiek" te veroordeclen op grond van uitwassen, waartoe zij zoo gemakkelijk aanlei ding geeft. Maar het zijn niet alleen de bij komstiglveden, welke hier tot' afkeer en bespotting aanleiding geven, het zijn evenzeer verkeerde begrippen om trent het wezen der zaak zelf. „Poli tiek" is alles wat op de staatkunde betrekking heeft en daar regéering en wetgeving geheel ons openbare leven beheersehen en zelfs ten deele ons particulier leven beïnvloeden, moet aan die „politiek" een zeer voorname heteekenis worden toegekend. Hoe me nigmaal is het al betoogd, dat de staat kunde op zedelijke beginselen moet berusten. Vandaar dal de grootste geesten in de Katholieke Kerk de staatkunde tot studie van huil scherp- .zinningheid hebben gemaakt, om haar te toetsen aan de eeuwige, onveran derlijke wetten. Maar wanneer dat zoo is, dan hebben wij ook aan de prac- tische staatkunde en haar beoefenaars, dus aan de practische politiek en de politici even groote waarde te hech ten. De vraag hoe en door wie de staat geregeerd wordt, beslist dus over ons eigen materieel belang, maar ook al zouden wij daarvoor onverschillig ziin, dan nog zouden onze beginselen ons voorschrijven onzen invloed aan te wenden, om die vraag volgens onze principes opgelost te krijgen. Wij hebben 'n tijdperk gekend, dat het bijna overbodig was den Room- schen kiezer op zijn plicht te wijzen. Dat was de tijd, waarvan onze propa gandisten met tranen in de oogen ver- lellen, den mooien tijd van voorberei ding van het eerste christelijke kabi net en later nog tot behoud van die christelijke regeering. In dien lijd leef de tot zelfs bij den eenvoudigsten kie zer het diepe besef van de groote heteekenis eener christelijke Staatkun de, zag men de politiek in groote lij nen; vroeg men niet hoe zwaar pre cies iedere afgevaardigde woog, maar hoe het best en het zekerst dat groote goed der rechtsche meerderheid kon worden bevochten. Maar ook hier is wederom de waarheid .van 't spreek woord gebleken, dat het sterke beenen zijn, die de weelde dragen. Het even- rëdigheidsstelsel, waarover wij den vo- rigen keer spraken, heeft met absolute zekerheid aangetoond» de waarheid, welke de christelijke leiders van ons volk vroeger altijd hebben verkondigd, maar die door de toevallige kansen van het meerderheidsstelsel dikwijls werd verkracht, dat n.m. ons Neder- landsche volk in meerderheid rechtsch is. Wanneer de eenheid dan ook niet werd verbrokkeld, zou een christelijke regeering vele jaren lang verzekerd zijn. Maar nauwelijks heeft 'n rechtsch kabinet in ons land vasten voet gekre gen en het liberalisme uit de Neder- landsche staatkunde uitgeroeid, of de tweedracht sluipt in het christelijke kamp. De groote lijnen worden uit het oog verloren en allerlei gevaarlijke invloeden dreigen onmogelijk te ma ken, wat tot zegen van ons volk zou kunnen strekken: een langdurig chris telijk bewind. Waarom het te verbloe men, deze verkiezingen zullen het met onweerlegbare cijfers uitwijzen, wan neer de kiezers niet tijdig tot bezin ning komen, dat hier de jaloerschheid op de sterke macht der Roomsche Staatspartij in een deel der protes- tansch christelijke kringen; daar de tegenzin tegen sociale wetgeving; ginds de vrees voor hooge belastingen, het hechten aan materieel gewin, boven principieele poliliek; elders weer per soonlijke afkeer van bepaalde candi daten; dat dit alles en meer ons chris telijk volk aan de stembus verdeelt en maakt, dat uit den verkiezingsstrijd niet die stevige meerderheid van chris telijke afgevaardigden naar voren komt, waarmee een regeering op prin- cipieel-christelijken grondslag te vor men zou zijn. Laten al onze Roomsche mannen en vrouwen zich toch wel bewust zijn, welke ontzaglijke verantwoorde lijkheid zij dragen, wanneer zij straks op 5 Juli htm stem gaan uitbrengen. Laat men zich toch een oogenbliki verheffen boven zijn persoonlijke ge voelens en tijdelijke belangen en den tijd terugdenken, toen er geen recht sche coalitie in ons land bestond, maar de linkerpartijen, de liberalen en radicalen, heerschten. [Wat kwam er toen terecht van onze grondwettelijke vrijheid? Vergelijk het bloeiende Ka tholieke leven van thans, zooals het - -> zich manifesteert in onze organisaties, onze bijzondere scholen en patronaten, onze pers, onze groote meetings en Katholiekendagen, met de bescheiden rol, welke ons toen werd toebedeeld. Wat was een Katholiek in de dagen van onze vaders en grootvaders? Ze ker, volgens de wet had hij dezelfde rechten van vrijheid van spreken en schrijven, van benoembaarheid lot alle betrekkingen. Maar in praclijk werd i hij uitgelachen en bespot; een Le Sage ten Broeck ging de gevangenis in, omdat hij gebruik maakte van zijn recht op het vrije woord; en tot in de Roomsche provincies was er geen plaats voor een Katholiek in een staatsbetrekking. Laten wij bedenken, dal. heel die ommekeer, de vrije school en de subsidies ook voor onze Roomsche instellingen van maatschap pelijk nut; dat het bezetten van ge wichtige staalsposten ook door Ka tholieken; dat de zedelijkheidswetten het weren van immoraliteiten bij le ger en vloot, het kerstenen van Indiö en ontelbare audere zedelijke winsten; dat in één woord de ontplooiing van het Katholiek-openbaar leven hand in hand is gegaan met de overwinning der rechter parlijen op politiek gebied. En even schoon als dc stijgende lijn dezer historic was, even onverbidde lijk zullen wij weer omlaag gaan, wa neer wij onze politieke macht in ver deeldheid en onderling gekrakeel prijs geven. Dit moge den kortzichtige onwaar schijnlijk lijken, het builenlartd heeft ons daarvoor de droeve bewijzen ge leverd. Daarom, Katholieke kiezers, let op uw zaak en laat door uwe schuld zoo veel zedelijk goed niet uit verkeerd begrepen eigenbelang verloren gaan. Omdat echter door de weelde van onze politieke macht der laatste jaren de geest van critiek in onze kringen zoo diep wortel heeft geschoten en, naar wij weten, bij zoovele onzer de waarde van een krachtige, eensgezin de, Katholieke Staatspartij niet vol doende wordt ingezien, willen wij de volgende maal nog een enkel woord zeggen over de heteekenis van onze Nederlandsche Katholieke Volkspartij, zooals wij haar zien. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittin gen. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139- 141 Middag- en Avondconcert. Brongebouw. Tentoonstelling Handel en Nijverheid. Kinderhuissingel Circus Ca roll. Bisschoppelijk Museum. Jansslraat. Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk, ff. K. Leeszaal en Uitlecnhibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur en van 7—9 uur, behalve op Zon- en feestdagen, ff K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur. nam. van 2—5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ff. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89 uur. Spaarbank „St. Rosa" Van half 8 tot half 9 in het Patronaatsgebouw Nassau laan 50. Met een bezwaard gemoed togen wij Woensdagavond naar het gebouw „St. Bavo," waar, op initiatief der R.K. Kies- vereeniging, iets nieuws op propaganda- 1 gebied zou geboden worden n.l. een Too- neeluitvocring. j Wat zou daarvan terecht komen? Het regende ais uit gootjes en zelf waren we ook liever thuis gebleven dan door zulk hondenweer te gaan. Maar wat een succes is die avond ge worden! Om even over tijd kwamen wij bij den ingang van de groote zaal. Zij was stamp vol met belangstellenden, zoo zelfs, dat we geen kans zagen door die menigte naar voren in de zaal le komen. goede heer Schollen, administrateur van „Sint Bavo", leidde ons echter door een achterdeur naar het tooneel en daar waren wij getuigen van het inslaande succes van mevr. B. SimonsSondermeyer uit Rotterdam, die er in slaagde met een welsprekend toe- spraalkje tot de vrouwen en met haar kra- (BEGIJNESTRAAT) Het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging. nige Rotterdamsche dames Tooneelclub een ware begeestering over c|e toehoorders vaardig te maken. Tot in de wandelpaden en in de hal slonden dicht opeengepakt de talrijke toe hoorders, mannen en vrouwen. We schat ten het aantal op ver over de duizend. De heer Michielsen, voorzitter der R.K. K., sprak het welkom uit en zette nog eens de puntjes op de i's, vooral den na druk er op leggend waarom en hoe men dc R.K. lijst moet stemmen. Daarna had mevrouw Simons het oor der vergadering. Overtuigend sprak zij tot het hart en het verstand van onze Room sche vrouwen vooral, en zeker ging nie mand de zaal uit dan als propagandist of propagandiste voor de Roomsche lijst, vooral na hel hooren van het goed in el kaar gezette en goed gespeelde tooneel- stukje „De Politieke ies."' In dit spel komt vrouw Pleun, een een voudige, welgedane boerin bij een me vrouw les nemen in de „Polletiek." Die les wordt haar deugdelijk gegeven van den grond af aan. Handig heeft mevrouw Simons in dit tooncelspel een tooneeltje gelascht, dat afkeer moet wekken van toe standen, zooais die in Rusland bestaan, door een vrouw met dochtertje uit Rusland ten tooneele te brengen en zij teekent ook scherp de socialisten in de persoon van de werkster. Door het goede spel der da mes sloeg de les deugdelijk in. Vooral vrouw Pleun had veel en welverdiend suc ces. Het laatste tooneel, waarin vroutv Pleun leert sieminen op de R.K. lijst had veel applaus. En toen vrouw Pleun na een keer of vijf verkeerd te hebben gestemd en evenzooveel malen haar „Aio maid, nog zoo'n pampierke" te hebben herhaald, ein delijk het witte stipje vóór den naam van Mr. J. B. Bomans rood maakte, werd het applaus enthousiasme. Ten slotte zongen de dames het frissche strijdlied voor de verkiezingen. Terecht mocht dc heer Michielsen wij zen op liet succes van den avond en mevr. SimonsSondermeyer en <ic Hotterdam- sche Dames dank zeggen. Door de onderwijzers Van Riet en Schuyt was Woensdagavond een tentoonstelling georganiseerd in het Blauwe Kruis, van leermiddelen, welke zoo bij uitstek geschikt zijn, onderricht te geven aan achterlijke en ook jonge kinderen. Dezer dagen gaven wc nog een beschrij ving der elementaire verslandsoefeningen. De kinderen moeten in den tastzin geoe fend worden, ze moeten geoefend worden in het schatten der maten, lengte, breedte, diepte, zij moeien op de eenvoudigste wijze zintuigelijk ontwikkeld worden. Dit nu be oogt het stelsel Van RietSchuyt. De geëxposeerde leermiddelen, zoowel die van hout als de platen, gaven een duidelijk overzicht der door de beide samenstellers te volgen methode. Ook de gehouden le zing gaf een zeer goed beeld daarvan. De avond mag dan ook wel een succes ge noemd worden. Op 4 Juli 1922 zal de heer K. H. Kerk hoff, Griffieer en Bureelchef ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank alhier den dag herdenken waarop hij voor 30 ja ren terug aan die Griffie werkzaam werd giestcld. Na het doorloopen van alle ran gen is hij thans daar de bureelchef. Door zijn vriendelijken en aangenamen omgang met meerderen, gelijken en minderen zal deze dag voor hem zeker niet onopge merkt voorbijgaan. Zijn 25 jarig jubileum werd door de toen heerschende tijdsom standigheden gepasseerd. De heer Kerkhoff toch is iemand voor p. 1/g L. schroef- of kroonfl. 6 cents Vi In n '2 L. Syphon 15 wien het spreekwoord „werken zoolang het dag is" van toepassing is. Ook buiten zijn hoofdwerkkring is de heer Kerkhoff ook bij vele ingezetenen voor al op muzikaal gebied een welbekende figuur. Op de tentoonstelling in hot Bronge bouw is Woensdag in de uitstalling van den hear H. Beekman door kortsluiting, begin van brand ontstaan. Alleen een tapijt over de electrische geleiding han gende is geschroeid. Het vuur is uit getrapt door een timmerman die aldaar werkzaam was. De commissaris van politie te Leiden waarschuwt tegen Maehiel Englanaer, 25 jaar oud, koopman, gedurende den laatsten tijd verblijvende te Leiden, die latende voorkomen flinke zaken te doen, van verschillende personen goederen koopt waarvan betaling achterwege blijft. Ged. Staten brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de jacht op water wild in dit gewest zal worden geopend op Vrijdag 21 Juli 1922 met zonsopgang. Naar wij vernemen is de heer N. Gerharz, directeur van de Haarlemsche Orkestvereeniging, aangezocht, tot het dirigeeren van een concert met 't Con certgebouworkest in het Concertgebouw te Amsterdam. Ged. Staten bieden ter goedkeuring aan de rekening van ontvangsten en uitgaven van het Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch te Bakkum over het dienstjaar 1921, tot een bedrag van f 2030993.6H/2. Voorts bieden zij ter vaststelling aan de le suppletoire begrooting van dit ziekenhuis, voor het dienstjaar 1922, tot een bedrag van f 351821.801/s- Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de le suppletoire begrooting van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant- pooort, over het d ienstjaar 1922, tot een bedrag van f 63505.10. Ter goedkeuring wordt verder aange boden de rekening van ontvangsten en uitgaven van dit ziekenhuis voor bet dienstjaar 1921 tot een bedrag van f 2878673.331/2- UITSPRAKEN. 1. J. C. S., melkrijder te Haarlemmer meer. 2. IJ. J. S„ boerenarbeider te Haar lemmermeer, dierenmishandeling, ieder geldboete van 15.subs. 10 dagen hechtenis. H. A., vroeger te Haarlem, mishande ling, geldboete van 10.subs. 10 da gen hechlenis. P. V., los werkman, te Beverwijk, bij verstek, wederspanniglieid, geldboete van 25.subs. 10 dagen hechtenis. J. M., automobielenhandelaar, te Bever wijk, veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, 1 maand gevangenisstraf. A. B., soldeerder te Beverwijk, mishan deling, geldboete van 5.subs. 5 da gen hechtenis. A. M., machinist, ie Velseroord, bij ver stek, wederspanniglieid, geldboete van 25.—, subs 10 dagen hechtenis. P. de V„ arbeider te Antwerpen, 6 we ken gevangenisstraf. F. H. L., besteller Posterijen, te Haar lem, thans ged. H. v. Bewaring Haarlem, valschhcid in geschrifte, 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. I. L. v. E., rijknecht te Hillegom, 2. W. A. te Hillegom, verduistering, ieder voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar. D. S., schoenmaker en kellner te Zaan dam, wederspanniglieid. geldboete van 25.subs. 10 dagen hechtenis. P. de H., werkman te Zaandam, bij ver stek diefstal, 1 maand gevangenisstraf. G. v. E., fabrieksarbeider te Zaandam, mishandeling, geldboete van 15.subs. 10 dagen hechtenis. Een onzer lezers wijst op de om slachtige wijze, waarop in ons post kantoor een locaal telefoongesprek moet worden aangevraagd en kan ver kregen worden. I Men moet zich daarvoor aanmel den aan het loket „Telefoon", daar 'n formulier invullen en ouderteekenen, een dubbeltje offeren om tenslotte, in de telefooncel te mogen kruipen en de verbinding met het aangevraag de nummer te krijgen. Iemand, die daar locaal wil telefo neeren, heeft in den regel haast. Hij loopt immers op straat en bedenkt dan dat hij nog een boodschap heeft te doen, die niet lang wachten kan. Daarom stapt hij het postkantoor bin nen en wil een telefoontje, zoo merkt inzender op. Heel dikwijls zal hii nu echter in de rij moeten gaan staan cn wachten tot hij geholpen wordt. Dat zou zoo erg niet zijn, indien het niet anders kon, doch er bestaat een ingeburgerd systeem, waarbij in een daarvoor speciaal ingericht toestel eenvoudig een dubbeltje gedeponeerd wordt, waarna de verbinding eenvou dig tot stand komt. Dat systeem bestond b.v. in hef oude telefoonkantoor aan de Smede- straat en heeft men ook op het Sta tion der H.IJ.S.M. alhier. De nuchtere vraag van inzender is, of dat ook niet in ons nieuwe, mo derne postkantoor kan worden inge voerd. Dat ontlast het personeel van werk en bevordert spoed. Barometerstand 7.66. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door 't Kon. Ned. Mcteoroi. Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 29 Juni. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. bei Iec'aix. Laagste barometerstand 744.9 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 29 Juni tot den avond van 30 Juni: Matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, half lot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Een voordeelige bak kersrekening, geeft FRANKEN's MELKBKOOD N. A. L., los werkmanAe Edam, bij ver steek, wederspannigheid, geldboete van 20.subs 10 dagen hechtenis. A. B., huisvr. D. V. te Oostzaan, vrij gesproken. 1. C. S., visscherman en schipper, la Volendam, 2. L. S., te Volendam, vrijge sproken. voor het concert in den Hout, te geven door de Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van Willem Knikker op Zondag 2 Juli des namiddags half drie: 1. Marche hongroise, H. Berlioz; 2. Ouverture „Preciosa", C. M. v. Weber; 3. Pölnischer Nationaltanz, X Schar- wenka; 4. Pantasiei „Hérodiade", J. Mas- set; 5. Einleitung 3 Akt der Opem- „Lohengrin", B. Wagner; 6. Zwei un- garische Tanze", J. Brahms; 7. Suite de l'opóra „Faust", Oh. Gounod. In de week van 18 tot en met 24 Juni 1922 kwamen in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Beverwijk 1 geval vpa roodvonk; Haarlem 1 van buiktyphus en 2 van diphtheritis; Assendelft 1 van diphtheritis. I Alle kiesplichtige Katholieken, mannen en vrouwen, stemmen Woensdag 5 Juli a.s. op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1