BUITENLAND Kerkel. Kunst - V. OVEN, Den Haag - Vaandels, Insignes, Vlaggen, Medailles Vierde Blad. i Juli 1922. Onschldig veroordeeld INGEZONDEN. nWMÜHfedi Na ird op Rathenau. e toestand in Ierland. Een voortzetting van de Confe rentie te Genua? Uit den Franschen Senaat. Schanzer's verblijf in Londen. Sow jet-Rusland en Estland. fiEM. BUITENL. BERICHTEN. Ee.. proces wegens beleedlging. ZWEMSPORT. SPORT EN SPEL. VOETBAL. CRICKET. WIELRIJDER. BINNERLANDSCH NIEUWS. De kwestie Serrarens. De Levensverzekering Maat- chappij „Kosmos." De Pauselijke internuntius bij ons Hof. Van het Hof. De Fransche Politieke Landdag. .Invoer van varkens in Frankrijk. Uit de Binnenvaart. KERK EN SCHOOL De Utrechtsche Dom. KORTE BERICHTEN. ORDE EN ARBEID. Geëindigde Staking. ÜMr dM Inhoud dozer rubriek «telt él Redaetie ziek elet aanepr&kelijk. F-UIL LETON Datreet ik en daaraan wil ik mij ook geen.ns onttrekken. Jeanne For tier is ei brave, nette vrouw, een uitsteken moeder, maar zij mist de eigensqppen voor eene betrekking als concize; daarvoor moet men beslist eeman hebben. Datl(jt ge moeten overwegen, vóór ge hr de betreking gaaft. Daar-er heb ik niet nagedacht. En bt ge haar reeds ontslag gegeven Ja, Zis nalatig geweest in het naleven vshet reglement. Dat geeft een slecht torbeeld en mag niet ge duld wordi u° z's*reng- Ni 1:)ealleen rechtvaardig. Nu waa] die arme vrouw begin nen Daarovwüde je ju;st spreken. Al lang heb er bij je op aangedron gen, om in lats van een werkvrouw, jemaiHl_te_aien, die geregeld hier Met de hulp, die ik nu heb, ben ik zeer tevreden. Én dan, je weet, dat ik graag zelf mijn boel verzorg. Goed. Maar aan Jeanne zoudt ge veel meer hebben dan aan een meid. Ge zijt niet meer zoo jong, beste zus ter en ge moet rust hebben. Als Jeanne in huis was, zoudt ge meer rust kunnen nemen. Haar zoontje, drie en half jaar oud, kon het kameraadje van Lucien W -"m. JSe Later zou ik hem een opvoeding kun nen geven en zoodoende de schuld, die ik tegenover vrouw Fortier heb, kun nen inlossen. Hoor eens, zuster, ge moet dat voorstel aannemen, dat is noodzakelijk. Ik ben wat hard ge weest voor Jeanne en ik geloof, dat zij kwaad op me is. Als ik nu thuiskom en ik kon haar zeggen, dat ik wat voor "nr lu'd gevonden, zou alles ver geten zijn. Het spreekt van zelf, dat uc vei meerdering van uitgaven in je huishouden tengevolge van Jeanne's tegenwoordigheid in je huis, alsmede haar loon voor mijn rekening zijn Weiger dus niet.... Het zou me niet alleen spijten, maar me ook in moei lijkheden brengen. Ik wil je noch moeilijkheid noch Terwijl mijnheer Labroue te St. Gervais bij zijn zuster vertoefde, ging op de fabriek alles zijn gewonen gang. De werklieden waren binnen. Garaud was het eerst aanwezig geweest. Hij was de woning van Jeanne voorbij gegaan, zonder iets te laten blijken en zonder dat Jeanne, die de lijsten liet teekenen, er iets van had gemerkt. De raadselachtige woorden van den meesterknecht, zijn zonderlinge hou ding en zijn ongewone gelaatsuit drukking hadden "vrouw Fortier be zorgd gemaakt. Zij wilde Jaques zien, om zich er van te vergewissen en meer, aan hem denkende, dan ze wiide werd zij eenigszins gejaagd en opge wonden, zoodanig dat liet sommigen opviel. Vooral David maakte zich er ongerust over. David was bij haar gekomen om de sleutels te halen van die van mijnheer Ricoux. Wat ziet u bleek, vrouw Fortier, bent U niet goed „Wel zeker, David." „Toch hebt U iets." „Niets bijzonders, hoor. „Blijft u hier in de streek wonen, vrouw Fortier „ik zou 't je niet kunnen zeggen, David," antwoordde Jeanne. „Ik denk niet, dat de patroon U laat gaan, zonder u een flinke gratifi catie te geven, bij wijze van schade vergoeding. Dat is ook niet meer dan billijk." ,,lk zal er niet om vragen," zeide Jeanne van uit de hoogte. „Ik neem geen aalmoezen aan." „Op wat een toon zegt u dat Niemand denkt er over, om te spreken van een aalmoes. U schijnt toch wel kwaad op den patroon te zijn „Och, David, laat ons maar liever zwijgen over deze zaak. Hier heb je de sleutels. Zoodra gij met het kantoor van mijnheer Labroue klaar zijt, krijg ik den sleutel van je terug, niet waar David ging weg en Jeanne hervatte haar bezigheden. Op eens schoot haar „Ik zal die vervloekte petroleum maar niet in die kan laten, die van de fabriek is. Ik zal hem overgieten in flesschen en dan gebruiken voor mijn woning. Terwijl ze bezig was met het over gieten en ééneflesch gereed had, ging de bel over. Het was de kassier. Mijnheer Ricoux kwam binnen, groette Jeanne en zag in 't voorbijgaan waarmee zij bezig was. „Ik ruik nog petroleum," zeid 1 hij ernstig. „Dat is heelemaal niet vreemd, mijnheer," antwoordde Jeanne. „Ik giet deze kan over in flesschen. Die petroleum is van mij. Als ik wegga, neem ik hem mee, om hem thuis te branden. Dan zal men niet meer bang behoeven te zijn, dat ik brand maak in de fabriek. Ricoux mompelde tusschen de tan den Men kan altijd bang zijn. Er zijn slechte menschen." -JF*. Op dat oogenblik sprak Jacques den kassier aan. „Ik heb u zien bin nenkomen," zeide hij. De stem van den meesterknecht trok Jeanne's aandacht. Zij keek Garaud zijn beurt keek Jacques haar onder spreken tersluiks aan. Wat wilt ge van mij, vroeg Ri< coux. „Ik wilde u vertellen, dat de vrouw van Vincent gisteren avond is over leden. Hij heeft mij door een werkman laten vragen om zijne afrekening, daar hij niet meer terugkomt en naar zijn streek terugkeert. „Zie je 1 Hij zal er de lucht van heb ben gekregen, dat hij weggestuurd zou worden en nu heeft hij een voorwend sel gevonden om niet den schijn t« wekken, dat hij ontslagen is geworden. Hebt ge zijn rekening opgemaakt „Ja wel." „Nu, geef ze dan maar hier." Jacques haalde een papier te voor schijn, dat hij den kassier overhan digde. „Vier en vijftig uur tegen negentig centimen, dat is totaal acht en veertig franken zestig centimen. Kom maar even mee, dan zal ik je het bedrag uitbetalen. Onderwjjl voltooide Jeanne haar werk. Zij zette de flesschen met de leege kan op een tafritje op de binnen plaats. De poliliu .e Dusseldorf heeft Donder dagavond op verzoek van de Berlijnsche recherche den ingenieur Eugen Kauertz gevangen genomen, die verdacht wordt aan den moord op Rathenau te hebben deelgenomen. Hij zou ook bekend zijn «nder den naam Körner of Korn. Kauertz is ingenieur bij de Böhler Staal fabrieken. Tijdens den wereldoorlog is hij vliegerofficier geweest. Bij zijn arrestatie gaf hij voor ziek te ziin, doch dit bleek bij medisch onderzoek niet juist.. Hij ontkent iets met den moord op Rathenau uitstaande te hebben. Bij het verhoor van de gearresteerde medeplichtigen aan den moord op Rathe nau is gebleken dat in de „Organisation Consul reeds plannen voor een aanslag waren beraamd, toen Rathenau naar Ge Ziua vertrok. In de conferentie van de riiksregeering wet de eerste ministers van de bondssta ten. heeft de groote meerderheid zich ver- Waard voor een zoo spoedig mogelijke af doening van het wetsontwerp tot bescher- Ising der republiek. Tn de Vorwürts beweert een lezer dat bndank* het uitdrukkelijk verbod Zater dagavond te Potsdam een midzomer feest is gevierd door de Duifsch nationale Volkspartij en andere organisaties van dien aard. Eenige Berlijnsche vereenigin- gen hadden vertegenwoordigers gestuurd. werden nationalistische en monarchis- fsche liederen gezongen. De Iokaal-hou- r Pn de Politieagenten die dit wilden sprbieden. werden eenvoudig uitgelachen. De majoor van de Schupo was ervandoor Ingaan, vermoedelijk om niets te moeten ••en. Ophitsende toespraken werden ge- louden door twee personen wier namen «n adressen de Vorwürts publiceert. Ook Verd een hocb uitgebracht op den moord rp Rathenau door eenige buitengewoon jationalistische heeren, die daarbij een led zongen: Wij willen geen jodenrepu- Biek, Moge het aldus alle joden gaan. Een bezoeker ledigde zijn glas „op den Boord van Rathenau." Toen de politie vond dat het toch wat n te bar werd, wilde zij een 20-jarigen j'ngeling arresfeeren. Deze vjerd echter d>or de aarfvezigen bevrijd. Onder de f«?sfgenoofen waren niet minder dan 50 li} 60 soldaten van de rijksweer. 'o de Berlijnsche universiteit zou Don- derlagqvond een plechtige zitting plaats Vilden, ter eere van de nagedachtenis van dr Walter Rathenau. Zij was georgani seerd door democratische, socialistische, kaholieke en pacifistische studentenorga- Jinties. De rouwpleehtigheid werd echter dor den rector verboden. Deze beriep zich op een senaatsbesluit van 1020 vol gen hetwelk geen politieke biieenkom- ste in de universiteit mogen worden ge noden. Desondanks werd toelating ver een voor een vergadering waarin tegen WiiischTand's schuld aan den wereldoor log ;ou worden geprotesteerd. D rector beweert te hebben vernomen dat „Deutsch-Völkische" studenten het P'ai hadden opgevat de bijeenkomst te stom, en daarom wei verplicht te zijn gewest, de vergadering te verbieden. T I.oebau in, Saksen trok eSn talrijke meigte na afloop van de betoogïng die nis rotest teffen de| moord op Rathenau V'er gehouden naar het gebouw van de Dei^ch nationale „Sachsische Postillon", ■"."•vensters werden verbriizeld. De me- Piel drong het gebouw binnen om den rcde.teur van het blad te zoeken. Deze V'ih zich met de revolver in de hand ver deden. Hij werd echter door de betoo- 'ger<zwaai mishandeld. De politie heeft Bonten slotte in veiligheid moeten bren gen I'identen van denzelfden, aard worden 'ookuit de Saksische gtemeenten Bautzen en bersbach gemeld. T Munchen heeft Woensdag, bij een bofag tnsschen communistische betoo- gersm politie, de Engelsche eonsui-gene- raal William Seeds die toevallig voorbij- kwa, harde klappen opgeioopen. Hij kon zich lechfs met moeite aan ernstige mis- hancting onttrekken. DiDuitsrh rationale bladen zijn na de Prresiie van een der daders en van tal rijke medeplichtigen van den moord op den jkskanselier rijksminister Rathenau, Van i-ening, dat de banden tusschen de Diiili). nationale partij en dergelijke rcchtsadicate elementen moeten worden verhrten. Ook bet partijbestuur van de Dnitsunationale Volkspartij heeft alle af- deeliun opdraebt gegeven te onderzoe ken. Csommige l%!en der partij deel uit- Jrakervan geheime organisaties die een ié'oel bcoogen dat in strijd is met de grondq en de overige wetten van het land. lrgelijke leden moeien onmiddellijk buiten'e partij worden gesloten. Dc strijd in Dublin. Een legram uit Dublin meldt, dat de iVrijstasthe troepen de Vier Gerechtsho ven besrmd hebben. Volge de Daily Express, heeft, nadat dc beierden de tweede gelegenheid, om zich ov. te geven, afgeslagen hadden, de artillerieën van de hoofdmuren in elkaar geschofcen trokken de Vrijstaters daarna het gebcv in grooten getale binnen. De meeste lellen gaven zich over, maar de overigenjeden nog tegenstand. Velen zijn gevangen genomen. De verlie zen zijn onbekend. De val van dc Vier Gerechtshoven om een uur gisterenochtend heeft de ruggc- graat van den opstand te Dublin gebro ken, maar er blijft nog veel te doen over met het afrekenen met de rebelschc ben den te Dublin zelf en in de provincies, waar nog steeds schade wordt aangericht. Het garnizoen van de Vier Gerechtsho ven had mea gemakkelijk baas kunnen worden, indien de Vrijstaatsche regeering er niet tegen opgezien had, zonder vol strekte noodzaak, een beroemd gebouw te verwoesten, dat onschatbare historische overblijfselen bevatte. Volgens de laatste berichten, waren de verliezen die de Vrijstaters bij de bestor ming leden, vier dooden en tien gewon den. Bary, een bekend rebel, is gevangen ge nomen. Ook zijn groote hoeveelheden ont plofbare stoffen en machine-geweren buit gemaakt. De rebellen hadden in het ge bouw mijnen gelegd, maar de Vrijstaters ontdekten ze en sneden de draden bij tijds door Bij de definitieve bestorming van de Vier Gerechtshoven te Dublin zijn drie Vrijsta ters gedood en vier officieren en tien min deren gewond. Er zijn drie-en-dertig ge- vangenen genaakt, onder wie een voor naam rebellenhoofd uit Cork is. Een communiqué van de Vrijstaatsche regecring, dat gisterenochtend is uitgegeven meldt, dat de operalies vorderen. Het ver meldt verder een merkwaardig voorval, dat zich den vorigen avond heeft afge speeld. De rebellen vroegen toen aan den Vrij- staatschen officier, belast met het leiden van de operaties, een ziekenoppasser, in de Vier Gerechtshoven toe te laten, die vergezeld was van een vrouw. Het verzoek werd gedaan om menschlievende redenen. De officier kreeg argwaan en toen de zie kenoppasser ondervraagd werd, ontdekte men, dat het Thomas Barry was, een van de onderteekenaars van de proclamatie aan de rebellen. Hij kwam voor zijn identiteit uit en werd gevangen genomen. Hij zeide, dat hij chef was geweest van den staf der rebellen. De afdeelingen rebellen in andere wij ken van Dublin hebben veel last veroor zaakt. Straatgevechten zijn, gelijk bekend is, een van de moeilijkste operaties. Daar de rebellen burgerkleeren dragen, zijn zij moeilijk te onderscheiden van vreedzame burgers en kunnen zij na schoten gelost of bommen geworpen te hebben, in de me nigte verdwijnen. Het communiqué zegt. dat de rebellen Donderdag op groote schaal in heel Du blin levensmiddelen hebben gerequireerd. In de voorsleden kwamen jongelieden met revolvers de winkels binnen en namen be zit van wat zij noodig hadden. Het is duideiiik dat de Vrijstaters tegen over een moeilijke taak staan, maar zij voeren haar krachtdadig en vastberaden uit. De insurgenten hebben zich verscheide ne maanden lang op het vechten voorbe reid en de vertraging in de verkiezing waarvan tie voorloopipe regeering den uitslag afwachtte om een definitief man daat van bet volk te ontvangen, gaf den rebellen gelegenheid om hun bolwerken te versterken. Het is duideiiik dat er nooit kans geweest op een regeling tusschen de rebellen en de voorloopige regeering, be halve met wapengeweld en men beschouwt den toestand nu algemeen als een worste ling voor de rechten van het Iersche volk tegen de militaire usurpatie van de rebel len. De Iersche regeering zet den constitu- fioneelen toestand uiteen in een manifest dal behelst: „Wij vragen geen man of vrouw, eenig ideaal of beginsel op te geven. Aan allen zal vrijheid verzekerd worden onder constitutioneele waarborgen, maar het zal constitutioneele vrijheid zijn, en niemand zal geweld mogen aandoen aan de mee ningen van zim buurman of aan den wil van de meerderheid. Asquith zeide in het Lagerhuis dat er nu in het Noorden en Zuiden van Ierland een regeering was die in den eenigen wa ren zin des woords een wettige regcering was, omdat zij de sanctie had van een ver kiezing door het volk. Hij geloofde dat het bestaan van twee regeeringen, in plaats van «en, een overgangsfrazc was, die met tertijd hij hoopte spoedig met de vrije toestemming van de kiezers van beide deelen zou uitloopen op een werkelijke en duurzame unie, op een veipenigd Ierland. Infussehen moesten beide deze regeeringen toonen dat zij konden regeeren, niet alleen door een Tebellie te fnuiken, maar door krachtige en onpartijdige onderdrukking" van eiken vorm van ras- en godsdienstver volging. Latere berichten meldden nog: De gebouwen van de Vier Gerechts hoven staan nu in brand. Een zware ontploffing heeft de stad doen trillen. Het postkantoor deelt mede dat de kabel tusschen Anglesea en Kingstown gekapt is, vermoedelijk in de nabijheid van de Iersche kust. De telegrafische gemeenschap tusschen Engeland en Zuid-Ierland is daarom ver broken. De kabel naar Belfast is nu het eenige verbindingsmiddel met Ier land. Volgens een bericht uit Rome aan de Praagsche bladen, zouden de geallieer den onderhandelen over de bijeenroe- ping van een internationale conferentie tot voltooiing van de beraadslagingen van Genua, die in Augustus aan de Fransche Riviera bijeen zou komen. Het denkbeeld ertoe is uitgegaan van Lloyd George en goedgekeurd door Poin caré. Poincaré heeft bij de beantwoording van de interpellaties nog gewaagd van de pogingen om voor Duitschland een leening te plaatsen op de buitenlandsche geldmarkt. Hij herinnerde aan het gun stig advies van de oommissie van her stel omtrent een onderzoek van dit vraag stuk en aan de zittingen van het ban kierscomité. Spr. acht de ondernomen po ging ontijdig en voegt er bij: Duitsch land is een werkzaam land en zal zich zeker herstellen, maar voor wij een lee ning kunnen overwegen moeten wij af wachten dat Duitschland's financieele toe stand, thans zeer onbevredigend, ver beterd is. De toestand heeft het denk beeld doen rijzen, van een vermindering van Duitschland's schadevergosdingsver- plichtingen, docch daarin heeft Frank rijk niet kunnen toestemmen. Poincaré zou de liquidatie van de on derlinge schulden der Geallieerden kun nen goedkeuren, mits ze niet alleen op kosten van Frankrijk gaat. Frankrijk denkt er geen oogenblik aan zijn schul den te negeeren, maar een algemeens regeling hangt niet uitsluitend van Frank rijk af. Poincaré besloot met den eisch van controle op de Duitsche financiën. In dien Duitschland een dergelijke con trole mocht weigeren zou het bewijzen te kwader trouw te zijn en zouden de Geallieerden gezamenlijk of afzonderlijk tot de noodige sancties kunnen overgaan. Het is voor Frankrijk een kwestie van leven of dood. Frankrijk wil leven; het wenscht niemands dood, maar kan niet toelaten dat Duitschland zich te zijnen koste verrijkt. Frankrijk is van oordeel dat het herstel moet beginnen bij den herbouw van hetgeen door den oorlog is vernield. Indien Frankrijk in ellende werd gestort zou dat 'n doodelijke won de vooor Europa zijn. Om Europa te red den moet men beginnen met het herstel van Frankrijk te verzekeren. De Senaat heeft vervolgens een motie van vertrouwen in de regeering aange nomen. Schanzer heeft Donderdag, in gezel schap van den Italiaanschen gezant, een hartelijk gesprek gehad met Lloyd George en Balfour over koloniale vraagstukken in verband met Noord-Afrika en Pales tina. Het waren dingen, waarbij Enge land en Italië alleen belang hebben. Vandaag geeft Lloyd George voor Schanzer een noenmaal en daarna zal het gesprek voortgezet worden. De limes verneemt uit Riga: Officieel wordt bekend gemaakt dat de bolsjewiki talrijke strijdkrachten bij Izborsk aan de Estlandsche grens concentreeren. De bolsjewistische commissarissen sporen de troepen aan, Estland aan te vallen ten einde zich meester te maken van de graanvoorraden, waarvan, zeggen zij, te Reval geen gebruik wordt gemaakt. Zes Duitsche stoomschepen met vlieg tuigen en munitie zijn te St. Petersburg aangekomen. Voor de vierde strafkamer van de Ber lijnsche rechtbank had zich gisteren de heer Kloth algemeen sercretaris van de Duitsche volkspartij, te verantwoorden wegens beleediging van den bekenden onafhankelijken afgevaardigde dr. Breit- scheid. De beklaagde had in October laatstleden in een tijdshriftartikel min of meer duidelijk te kennen gegeven, dat Breitscheid voor zijn politieke doeleinden over middelen uit entente-bron beschikte. De rechtbank besloot na lange beraad slagingen het proces naar het nieuwe staatsgerechtshof te verwijzen, aangezien Breitscheid lid van een vroegere republi- blikeinsche regeering is. Breitscheid is namelijk kort na de revo lutie eenige maanden lang Pruisisch mi nister van binnenlandsche zaken geweest. Sinds enkele dagen laat een onbe kend Amerikaan een taxi door de Ber lijnsche volksstraten rijden om uit dat voertuig bankbiljetten van 100 en 50 mark rond te strooien. Een chauffeur schat het door den Ame rikaan op een tocht uitgedeelde geld op 400,000 mark, Er is een sterke beweging gaande in en buiten het Engelsche parlement om aan de weduwe van veldmaarschalk sir Henry Wilson een hooger pensioen toe te kennen, dan waarop zij nu recht ;heeft (300 p.st.), Men acht dit laatste bedrag niet voldoen dó" vóór1 de Veda"- van een officier, die zulke uitnemende diensten aan den lande heeft bewezen. Sir Henry Wilson had aan het einde van den oorlog echter een gratificatie van 10,000 p.st. voor zijn belangrijke dien sten ontvangen. Tevens wil men het pensioen verhoogd hebben van Lady Cowans, de weduwe van wijlen Sir John Cowans, den kwar tiermeester-generaal. Zij trekt maar 225 pd.st. in het jaar aan pensioen, hoewel de diensten van haren man jn den oor log even groot zijn geweest als die van welk ander officier ook, maarschalk Wil son niet uitgezonderd. Zelfs zijn er die Cowans' diensten op een kritiek tijd stip hooger aanslaan dan die van iemand anders. Cowans ontving aan het einde van den oorlog geen gratificatie, en het Grootkruis van de Bad-orde en een mili taire begrafenis is alles geweest waar mee het land zijn diensten erkend heeft. De draadlooze dienst te Stockholm meldt dat de Sowjet-delegatie in Zwe llen eenigen tijd geleden door bemid deling van een Zweedsch consortium 50.000 Amerikaansche geweren had ge kocht, met 1600 patronen voor elk ge weer. De wapens en de munitie waren in Nederland opgeslagen. Zoodra de Nederlandsche autoriteiten kennis kre gen van dezen koop, namen zij maat regelen om de waoens op te sporen, met het gevolg dat deze niet volgens het koopcontract konden worden geleverd. „Svenska Dagbladet" zegt dat ze toen via Engeland naar Frankrijk en België zijn gesmokkeld, doch dat in Frankrijk een groot deel in beslag is genomen. Het blad vermoedt dat deze mislukte koop de Sowjet-delegatie te Stockholm bij Moskou in diskrediet heeft gebracht' en dat haar geleidelijke liquidatie met deze zaak verband houdt. De onderhandelingen tusschen de telegraaf-administratie en de telegraaf- en telefoon-arbeiders omtrent een nieuwe loonovereenkomst in Zweden zijn mis lukt. Tegen 1 Juli wordt thans een staking verwacht. De administratie stelde voor de loonen met 50 pet. te verlagen, de officieele bemiddelaar opperde een verlaging van 24 tot 36 pet., welk voorstel beide par tijen verwierpen. 3. P. Praarasma, 16 (tijd 15 m'. 35 3/5 s.) Sprintwedstrijd in 3 'ritten van 300 M.: Totaal uitslag: 1. Boxsel, 3 p.; 2. de Crasto, 6 p.; Engelon, 9 p. Brassard-wedstrijd in twee ritten met een event, beslissing over 1000 M. tus schen M. P. Peeters (uitdager) en A. Maizarae (verdediger). Eerste rit: 1. Peeters; 2. Maizarae (wiellangte). Tweede rit: 1. Peeters; 2. Maizarae (wiellengte). Inhaalwedstrijd met safety-gangmaking over 10 K.M. tusschen J. E. Anspacb en P. Straat. Een zeer interessante en spannende strijd, welke werd gewonnen dooor Anspach, die op den totaal-afstand 10 meter wist in te loopen. Wedstrijd met. motorgangmaking over 100 K.M. tusschen. Snoek (de Roos), Ble- kemolen (Ullruch), Storm (Siesker) en Dickentman (Ceurremans). (De renner die de beste prestatie levert, word door den N. W. B. afgevaardigd naar de Wereldkampioenschappen te Liverpool.) Om 10 uur neemt de groote strijd een aanvang. De uitslag luidt: 1. Dickentman 1 uur '2 min., 16 sec.; 2. Snoek (300 meter;3. Bleke- molen (1.900 meter); 4. Storm (ver.) Dickentman verbeterde tevens 't Sta dionrecord, dat sedertf 7 Juli 1921 met 1 uur 28 min. 4 1/5 sec. op naam stond van Snoek. «Tel." Twee badjongens van Stoopsbad, H. v. Keulen en H. Renaut verwierven te Gro ningen in den wedstrijd 40 meter snel- zwemmen voor jongens, welke wedstrijd was uitgeschreven door de Groningsohe zwemclub den len en 2en pr., bestaande uit medailles. Morgen wordt de laatste kampioens wedstrijd gespeeld n.l. Be Quick—Blauw Wit te Groningen. De Amsterdammers moeten dezen wed strijd minstens met 20 winnen wil len ze aanspraak maken op den kam pioenstitel van Nederland. Of ze 't zullen halen. We gelooven het niet en Go Aehed's kans is me heel wat meer waard. Dit neemt echter niet weg dat de Blauw-Witters nog eenmaal hun uiter ste best zullen doen en dan, voetbal blijft toch ook altijd een spel met on begrensde mogelijkheden. Laten we dus maar rustig afwachten. Be Quick dat betrekkelijk weinig inte resse bij deze ontmoeting heeft ton allicht tegenvallen. In elk geval, laat er geen beslissings wedstrijd noodig zijn. Neen Mijne Hee ren! Dan maar liever „Kop of geen kop", want heusch het begint danig te vervelen. AJAK IN DUITSCHLAND Dinsdag 27 Juni j.l. speelde Ajax te München tegen de Manner Turnverein en speelde gelijk! 11. BOK DE KORVER. Naar de „Tel." verneemt is in de ziekte van den: heer de Korver een gun stige wending gekomen. Het wedstrijdprogramma voor Zondag luidt als volgt: V Jt. A.-—Haarlem (op 't Haarlem-terrein). V.V.V.HJD.V.S V.O.O.—H.C.C. In Haarlem wacht ons een aardige wedstrijd en we zijn benieuwd of de Amsterdammers na eenige slechte we ken thans Haarlem goed partij willen geven. Een Haarlem-overwinning ligt o. i. toch wel het meest voor de hand. Verder zullen H.O.C. en V.V.V. wel overwinningen boeken, respectievelijk op V.O.C. en Hermes. VAN DE STADIONBAAN. Donderdagavond j.l. hadden onder groote belangstelling de aangekondigde wedstrijden plaats. Aan de „Tel." ontleenen wij de navol- volgende uitslagen Wedstrijden voor amateurs over 10 K. M. met 5 klassementen: 1. E. G. Bre mer, 14 p.2. P. v. d. Broekhoven, 15 p. afgevaardigde op de derde Internationale Hof van Internationale Justitie in de groote rechtszaal van het Vredespaleis zijn laatste openbare zitting gehouden ter be handeling van de kwestie van de benoe ming van den Nederlandschen arbeiders- agevaardigde op de derde Internationale arbeids-conferentic te Genève. Onder degenen, die deze zitting bij woonden, bevonden zich mgr. Nolens, lid der Tweede Kamer, prof. Josephus Jitta, lid van den Raad va,n Stale, de afgetreden Roemeensche gezant, de heer Mitilineux, terwijl ook prof. Struycken, lid der Ned. delegatie in de niet-Russische commissie, een gedeelte van de zitting bijwoonde. De heer Albert Thomas, dircteur van het Intern. Bureau van den Arbeid te Genève, vertolkte heden de zienswijze van genoemd bureau in de bedoelde kwestie. De voorloopige uitkeering op alle ver zekeringen van de Kosmos is van 60 tot 70 pCt. verhoogd. De Internuntius, Mgr. Cesare Orse- nigo, vertrok Vrijdag uit Rome naar Milaan. Aan het station waren ten af scheid aanwezig de Nederlandsche ge zant bij het Vaticaan en leden der le gatie en anderen. Mgr. Orsenigo zal eenige dagen te Milaan verblijven en tegen het einde van de volgende week zijn functie te 's-Gravenkage op zich nemen. (Msb.) Naar wij vernemen, zal de Konink lijke familie, welke morgenochtend te half negen met de „Batavier V" te Rot terdam terug verwacht wordt van de Noorsche reis, nog korten tjjd door brengen op het landgoed den Ruigenhoek te Schoveningen. Donderdag is te Leeuwarden de 36e Politieke Landdag van de R.K. Cen trale Kiesvereeniging in Friesland ge houden. De invoer van varkens uit Nederland zal alleen kunnen geschieden langs de douane-stations Tourcoing, Jeumont, Gi- vet en Brionville. De importeurs moeten voor elke zending in bezit zijn van een persoonlijk bewijs van verlof tot invoer. (Msb.) Wij vernemen dat Vrijdagmiddag op uilnoodiging van de afri. Amsterdam vaa de Ned. Vereen, van Gezagvoerder* bij de binnenvaart onder voorzitterschap vaiT den heer J. Rorte in verband met de aan gekondigde loonsverlaging een conferentie plaats# gehad heeft van belanghebbenden bij het scheepvaartbedrijf. Besloten werd tenslotte dat de loonsverlaging die Maan dag a.s. zou ingaan voorloopig zal worden opgeschort Tusschen de betrokken orga nisaties zullen onderlinge besprekingen worden gevoerd om te komen tot een redelijke Ioonbasis. Men hoopt het geschil in der minne te kunnen ooplossen. Gedeputeerde Staten van Utrecht stellen aan de Prov. Stalen voor te besluiten in de kosten van algeheele restauratie van de Domkerk te Utrecht, gedurende 10 achter eenvolgende jaren, voor het eerst op den dienst van 1922, een bijdrage uit de pro vinciale middelen te verleenen van 1/15 van de jaarlijksche kosten tot een maxi mum van 4000 per jaar. onder voor waarde, dat het rijk 2/3, de gemeente Ut recht 1/15 en particulieren 1/30 in deze kn 'e:i bijdragen, en voorts onder beding, dat kerkvoogden van de Nederl. Hervorm de Gemeente Ie Utrecht in de kosten een bijdrage verleenen van ten minste f 100.000 vermeerderd met de van dat kapitaal ge kweekte rente. („U. D."l Gered. Te Oudewater raakte het 8- jarig zoontje van K. spelende in de Lange Gracht. De timmerman J. W. sprong ge kleed te water en na veel moeite geluste het hem den kleinen drenkeling van een wissen dood te redden. Door een dollen hond gebeten. De on langs te Utrecht ter observatie opgenomen personen uit Wir.lerswijik, die door een dollen hond waren gebeten, zijn terugge keerd, daar geèn verlachte verschijnseier zijn waargenomen. De staking, welke den 9en Juni j.l. bij de N.V. Hollandiafabriekeni v.h. Katten burg en Co. te Amsterdam is uitgebroken, is met ingang van 29 Juni beëindigd. Na verschillende onderhandelingen tusschen de werkgevers- en werknemersorganisaties is ten aanzien van de loonen in de gummi- afdeeling van de Hollandia-fabrieken over eenstemming bereikt. Op de bajis van deze loonen is een over eenkomst aangegaan tot 1 Januari 1923. Over en weer zullen geen rancunemaatre gelen genomen worden. 1 „BLIJVEND VERBAND." Hoort men niet veelal alom de klacht: „Men denkt slechts aan de belangen van den werkman?" Welnu „Blijvend Verband" werkt alleen voor den midden- en hoogeren stand. In „Blijvend Verband" werd jaren zon der belooning tot vaak diep in den nacht gezwoegd. Daar zijn honderden bezoeken afgelegen en duizenden brieven beantwoord, daar is gereisd van Noord tot Zuid en hoe? „Blijvend Verband wil zorgen voor krachten, welke hun die aan het hoofd van het bestuur van Staat, Provincie, Gemeente en Particuliere ondernemingen staan, terzijde kunnen staan. Laat af dat klagen! Gij die met onver schilligheid heentreedt over „Blijvend Verband" wetend dat wanneer men slecht* kan steunen op- een ongeloovigc liberale of geheel socialistische omgeving, men al leen niets vermag. Hoevle jongelieden rut de midden- uit de gegoede, uit de leidende klassen we-- ten niet wat te beginnen? i Hoeveel krachten blijven niet onbenut of worden tenhalve ondoelmatig aange- wend? Laat allen zich wenden tot .Blijvend Verband", Gij allen die klaagt over de slechte toestanden voor de midden- en leidende klasse, maar ook Gij, die meent, dat het een goed werk is duizenden kath. jongelieden een passenden werkkring te verschaffen. Gij, die de overtuiging zijt toegedaan, dat het van onberekenbaar nut is, wan neer aan het hoofd van fabrieken en on dernemingen, in Staats-, Provincie- en. Gemeente betrekkingen ook eens flinke katholieken geplaatst worden. Gelooft Gij, dat wanneer Gij mede helpt, zoovele katholieke jongelieden een hun passende positie te krijgen en daar door hunne geestelijk© en stoffelijke b© langen aldus bevordert, dit te nodeele zal zijn vaa uw gezin of liever u zeiven 1 Is het noodig hierbij te voegen, dat het geheele Doorluchtig Episcopaat teD volle instemt met het doel van „BlijS- vend verband". „Blijvend Verband" rekent in 2 k 3 jaar zich zelf te kunnen bedruipen. Er zijn toezeggingen o.a. van duizend gulden per jaar voor de eerste drie ja ren. Er zijn ert van f 200 en meerdere van f 100 en kleiner. Dooh zal „Blijvend Verband" kunnen bieden wat gewenscht wordt, dan is er meer nooodig. Het is daarom, dat wij hierdoor een beroep doen op u allen welke deze ver- eeniging willen steunen, waarvan het doel ongetwijfeld van het hoogste belang is. Wie aldus in een, of gedurende twee of drie jaren dij, meest belangrijke* meest schoone doel wil bevorderen waar aan intusschen nog heel wet meer zit dan hier kan behandeld worden, eturo daarvan tijding aan den Directeur var» „Blijvend Verband" den heer P. J. F. J. Schnebbelie de Carpentierstraat 153 Den Haag of aan den Adviseur den ZeerEerw. Hoooggel. Heer Prof. Dr. Hentzen, Tongerschestraat, Maastricht. de mevrouw Bertin; ik zal je dus gaar ne helpen in je liefdewerk. Als ge thuis komt, kunt ge Jeanne direct laten komen met haar zoontje. Dank je, je hebt toch een goed hart! riep mijnheer Labroue uit, zijn zuster har telijk de hand schuddende.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 11