fiERZAN MUZIEKSCHOOL BAHLMANN Co. Tydd St .Giles. Cambridgeshire England r L.HüIzhaus Gerzon A. H.v.d.STEURJr. Je Tijdgeest" Gierstraat 27 Groote Zomer-Uitverkoop 1 lEKTRA IA6E PBIIZEH Aderteert in dit blad Rondom de Haagsche conferentie. Handschoenen Confectie, Lingeries en Metergoederen KOEKENHEIM CO UPONS SCHOTEN. sproken en de gemeentewerklieden als de luisten bestempeld. De verschillende proeven, welke op gebied van socialisatie genomen wen den, kwamen alle faliekant uit. Het onderwerp „Moederschapszorg" besprekend, herinnerend aan de mo tie van Suze Groeneweg, zegt Z.Eerw. dat wij nooit zullen medewerken tot een premie-verstrekking voor vrije liefde, voor zedenverwildering.Wij wil len wel de ongehuwde moeder helpen en doen het ook, doch in christelijken zin. Laten de socialisten ons aan- toonen wat zij doen voor de gevallen vrouw. De Communistische partij doet gee- ne beloften en draagt daardoor ook geen verantwoordelijkheid en geeft re kenschap van hare daden. Wat de Vrijheidsbond is, kenschetst spr. aan de hand van de houding bij de Eerste Kamerverkiezing. Resumeerende komt spr. tot de slotsom, dat wij ons moeten houden aan de Katholieke Parlij. Hij brengt in gloedvolle woorden naar voren, dat het gaat om ons beginsel en om de .zedelijkheid en roept allen toe enkel en alleen te stemmen op de Katho lieke lijst, No. 33, Mr. Bomans. Luid applaus verwierf Z.Eerw. De voorzitter brengt dank aan den spreker voor de heldere aanwijzin gen heden gegeven, waarna met den Chr. groet deze uitstekend geslaagde vergadering gesloten werd. De kaartverkoop bracht een batig saldo van f 22 op. ZANDVOORT. Esporanto. Men schrijft ons: Donderdag bezochten de Esperantis ten van Abbé Richardson, uit Haar lem, hunne collega's in Alkmaar. Aan het station te Alkmaar werden zij ont vangen door den Eerw. Pater Prel- len, den heer Hout, hoofd der R. K. School, mevr. Hout, de heer Elsen- hoek en de dames Bierman. Na wederkcerige kennismaking be gaf men zich naar de woning van den heer Hout, om zich wat te ver- frisschen en toen werd, onder leiding van voornoemden heer, al het merk waardige van Alkmaar bezichtigd. Om 1 uur werd aan de Ilaarlemsche vrien den een lunch aangeboden, wederom ten huize van den heer H., waarvan, na de wandeling, dan ook gaarne ge bruik werd gemaakt. Daarna begaf men zich, onder lei ding van de Alkmaarsche vrienden en vriendinnen, per tram naar Bergen en vandaar rondwandelend en bewonde rend de schoonheden van Bergen, naar Schoorl. Gedurende de wandeling en ook in spoor en tram, spraken beide partijen Esperanto. Omstreeks half 8 vertrok men weder van Schoorl per tram naai' Alkmaar, alwaar op het perron hartelijk af scheid werd genomen. Deze dag zal zeker nog lang in herinnering blij ven, vooral van de Haarlemmer®, die zeker niet op zulk een hartelijke ont vangst hadden durven rekenen en ook niet vermoedden, dat Esperanto zulke vriendschap geeft. DE EERSTE SUBCOMMISSIE. Vrijdagmorgen om half elf verga derde de eerste subcommissie van de private eigendommen der niet-Russi- sche commissie zonder de Russen. De vergadering duurde tot kwart over twaalf. De besprekingen waren confidentieel. Medegedeeld werd, dat de werkzaamheden werden voort gezet. Vrijdagmiddag om 3 uur heeft een vergadering plaats gehad van de sub commissie der credieten met de Rus sen. PROPAGANDA? Over de telkens terugkeerende wrij- vinkjes in de commissievergadering schrijft de stercorrespondent van de N. R. Ct. „Het is wel eigenaardig, dat de Russen iederen dag zoo een klein gevechtje op touw zetten. Wii hebben liet nu in de zittingen van alle drie de subcommissies gehad. Litwinof laat zich iederen keer vrij gemakkelijk weer in het goede spoor brengen, zoodat men zich afvraagt waar deze afdwalinkjes voor dienen. Uit hun verband genomen, leveren zij een trotsche beginselverklaring op, die uit iedere zitting aan de sovjetpers kan worden geseind. Is dit het doel ervan Het is een vermoeden, dat men in delegatiekringen hoort oppe ren, maar dat daarom nog niet juist hoeft te zijn. DE RUSSISCHE FINANCIëN. Als de Russen crediet zullen krijgen, dan zal dat voor een groot deel af hangen van de directe waarborgen, die zij zullen geven of beloven. Maar voor een ander deel zal het crediet afhangen van het vertrouwen, dat het kapitalistische West-Europa in den algemeenen toestand van het com munistische Rusland heeft. Over de directe waarborgen zit men nu te stu- deeren. Maar daarnaast schijnen de sovjetheeren van plan te zijn een ern stige poging te doen om de openbare meening in" deze landen gunstiger te stemmen voor het algemeen beleid der sovjetrepubliek. Het is den eersten dag al begonnen met de rede van Litwinof, die betoog de, dat de sovjetregeering steviger dan ooit in den zadel zat. Aan contra revolutie en onlusten viel dan ook niet te denken volgens deze opvatting. Donderdagavond heeft de minister van Financiën van Rusland, de afge vaardigde Sokolnikof, een groot aan tal journalisten ontvangen om hen in te lichten over de financieele ver houdingen in Rusland. Sokolnikof maakte op de aanwezi gen een zeer prettigen indruk, hoewel men hem af en toe wel eens wat meer behendigheid toegewenscht zou heb ben in het beantwoorden van stekelige vragen. Maar misschien is het juist de verdienste van dezen sovjetleider, dat hij niet met bluf en branie de ellende van Rusland tracht te verhul len. Hij erkende, dat de toestand in financieel opzicht zeer zorgwekkend is. Hij wilde slechts betoogen, dat er merkbare teekenen van verbetering zijn aan te wijzen en dat de genomen maatregelen doel treffen. MAATREGELEN TOT VERBETE RING VAN DEN FINANCIEELEN TOESTAND. Tot deze maatregelen rekent Sokol nikof. Ie. Groote bezuiniging op de uitgaven. a. Het aantal ambtenaren is sterk verminderd. In vergelijking met het aantal ambtenaren, werklieden en soldaten aan het begin van 1922, is er nu een inkrimping bereikt van 35 pCt. Vanzelf vloeit hier een vermindering van de staatsuitgaven uit voort. b. Een andere bezuinigingsmaatre gel is de wijziging van definancieele verhouding tusschen den staat en de genationaliseerde industrieën. Het geld dat deze industrieën vereischten, werd tot voor kort a fonds perdu uit de staatskas gegeven en drukte op de staatsbegrooting. Thans wordt de in dustrie gefinancierd door tusschen- komst van de staatsbank, die credie ten verleent, welke terugbetaald moe ten worden De controle op het beheer dezer industrieën is zeer verscherpt. 2e. Een reorganisatie van de staats financiën waarbij scheiding gemaakt is tusschen staatsuitgaven en locale uitgaven. Tot voor kort was er slechts één budget, het staatsbudget, waaruit alle locale organen rechtstreeks putten, thans is gelimiteerd welke uitgaven rechtstreeks ten laste komen van het centrale budget en bepaald, dat een groot aantal uitgaven uit de locale fondsen zelf bestreden moeten worden en op de locale budgetten moeten drukken. De staatsuitgaven zijn hier door aanmerkelijk verminderd. 3e. Verhooging der inkomsten door a. herziening van het belastingstel sel. Tot voor kort werden er alleen be lastingen in natura geheven, thans zijn er ook in geld te betalen belastin gen ingevoerd,"n.l. een directe belasting op handel en nijverheid en indirecte belastingen op zout, naphta, suiker, tabak en wijn. b. Hervormingen in het stelsel van in- en uitvoerrechten. De tarieven voor in en uitvoer zijn verhoogd., de finan cieele resultaten hiervan zijn tot nu toe niet van groote beteekenis. jfAls basis van het tarief van in- en uit voerrechten geldt het tarief van vóór den oorlog. 4e. Betere exploitatie van spoorwe gen, post en telegraaf. Het gratis ge bruik maken van"deze staatsbedrijven is opgeheven in Augustus 1921. RECHTSZAKEN Het ongeluk bij den overweg te Bussum. WfiRKTHIEÜWS. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens i Fabrikanten. Dames 55 Prima linnen Beste kwal. Imit. -c Stlède, mJHtcmslutting OG Lange Wandel Hand schoenen wit en e n Prima Glacé wit- -ego Prima Nappa en I RESTANT EN tegen verlaagde prijzen Ëiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiia van de Maatschappij tot Bevord. der Toonkunst Afd. Haarlem Directeur: A. DE VOGEL. HECHT aan prima kwaliteiten U ijSp*" aan prima coupe en afwerking? WAARDE aan prima bediening era wenscht U waarde voor uw geld? Bezoekt dan bij uw inkoopen ONZE magazijnen: NIEUWENDIJK AMSTERDAM Inschrijving van Nieuwe Leerlingen voor den cursus, welke 4 Sept. a.s. begint, op eiken Woens dagmorgen van 11 12 en Vrijdagmiddag van 2— 3 uur aan het gebouw der Muziek school, Nieuwe Gracht 41, Telefoon 3086; waar tevens het Prospectus kosteloos ver krijgbaar is. Ouders die hun kinderen voor den nieuwen cursus wenschen te doen inschrijven, worden verzocht, dit voor den aanvang van den nieuwen cursus op te geven. HET BESTUUR. ffst oudste adres woo* Kunsitandnn, Vullingen en Pijnloos trekksn flE|wyiniiïm5.AMsrgBnA« w With Vacant Possession. Gepantserde Hutkoffers^ a|](j yj 0t)]6rs Mr. Hobson Bateman iVSOSSOP MOSSOP Solicitors, Long Sutton Holbeach, Lincolnshire England. Fuse Lepo^ARCriTASscHLH JLUSARTIKLLEtf. Bezoekt de NEW-PIN stand No. 35-36 van de Handel- en Nijverheid Tentoonstelling, in het Qrongebouw. Elke Bezoeker(ster) ontvangt gratis een stukje zeep van Miss Mow-Pin. Ziet verder onze verschillende NEW-PIN Etalages. BEKEND MAKING! Gedurende de maand Juli zullen wij onze prijzen van costuums enz. met 10 a 15 pCt. verlagen, terwijl tevens onze coupons zomerstoffen tegen inkoopsprijs zullen worden opgeruimd. HEEREN- en DAMESKLEERMAKERIJ BARTELJORISSTRAAT 22 - TELEFOON 303 WIELRWDERS BEZUINIGING!!!! roept men overal maar OOR in de ZIJLSTRAAT 11 en daarom blijven wij door gaan lste klasse ENGELSCHE RIJWIELEN te verkoopen voor f 56.50. Prima Buitenbanden a f 1.85. Zware Binnenbanden f 0.55. Bagagedragers met riem en op de as 75 cent. Prima Carbid f 0.35. Zadeldekken f 0.35. Voetpompen f 0.65. Enz. Enz. Enz. S. J. DE GOEDE üijlsir. II.:: Telef. 3039. P.S. Alles met garantie. BELANGRIJKE PRIJS VERMINDERING KIPPEN. kippen. Propagandavergadering. De D. IC. Riesverceniging te Schoten had Vrijdag avond eene propaganda-vergadering be- legd mot het oog op de a.s. verkiezingen. Als spreker voor de bezette zaal [oude kerk) trad op de WelEerw. Heer tapelaan Burwinkel. Na de opening met den Christelijken groet door den w.n. voorzitter, den heer Loerakker, nam kapelaan Burwinkel het woord. Spr. zeide, te zullen voortbou wen op de rede van mevr. Bronsveld- Vitringa, en wel op hare eerste gedachte, dat het gaat om den Christus. De ontevredenheid welke er heerscht onder de verschillende standen over het al of niet te veel doen van de huidige regeering op verschillend gebied, wordt door Z.Eerw. onderworpen aan het oor deel, dat uitgesproken wordt door de tegenstanders. Z.Eerw. citeert een artikel van „De Maasbode" van 12 Juni, waarin wordt gezegd hoe door de liberale bladen wordt erkend, dat dit parlement heeft mede gemaakt cene moeilijke, wankelmoedige en wisselvallige positie. Na de verschillende licht- en scha duwzijden besproken te hebben van de huidige regeering, vraagt Z.Eerw. of eene andere regeering het er beter had afge bracht. Spr. behandelt dan de werkzaamheden en wetgevingen welke door de verschil lende ministers werden ontworpen. De minister van Oorlog heeft door zijn werken het daarheen weten te leiden, dat Nederland, op Denemarken na, 't kleinst in bewapening is. De Minister van Einanciën wordt zelfa door de liberale pers geprezen. Minister Van Karnebeek hoeft bij alle internationale conferenties een schitte rend figuur gemaakt. Hij wordt geroemd door alle partijbladen. Minister De Visser heeft ons gebracht de gelijkstelling van het onderwijs, waar voor wij 50 lange jaren hebben gevochten. In de dagen van beroering, November 1918, heeft het groote beleid van Minis ter Ruys de Beerenbrouck, ons land ge vrijwaard voor de revolutie. In verband met de werkzaamheden van den Minister van Koloniën moeten we trachten, het rechtsch Ministerie te be houden, met het oog op de vrijheid van godsdienst in onze bezittingen. Ten slotte de werkzaamheden van Mi nister Aalberse besprekend, komt Z.Eerw. met tal van citaten en uitspraken van gccialistische kopstukken, betreffende de 45-uren week, welke bevestigen dat wij het niet als een dogma moeten beschou wen. Voor de wijziging is dus dezen Minister geen verwijt te treffen. En waar zelfs op de conferentie te Washington de 48-urenweek is vastgesteld, kan Ne derland, in verband met de te voeren producten op de wereldmarkt, niet vast houden aan den eerst vastgestelden ar beidstijd. Door deze wijziging geeft minister Aal berse zijn principe geenzins prijs. De sooialisten gevoelen zelf dat deze wijziging noodzakelijk is, doch gebruiken het op heden als humbug-materiaal voor de a.s. verkiezingen. Dan de ontwapening besprekend, zegt Z.Eerw. dat wij willen doorvoeren den wensch van Paus Benedictus XV, n.l. geleidelijke ontwapening. Wat de socialisatie betreft, noemt Z.Eerw. de 5 punten op en ontzenuwt ze alle. ielfs Duys heeft in een ver gadering te Purmerend het verderfe lijke van het ambtenarenstelsel be J. Seagtvcld j". Gisteravond omstreeks negen uur verspreidde zich het droevige bericht dat de heer J. Seagtveld, in leven wethouder der gemeente Zandvoort, plot seling was overleden. Een hartverlamming zou de vermoedelijke oorzaak zijn. DE OREDIETEN VOOR RUSLAND. In de sub-commissie voor de credie ten ter Haagscho conferentie heeft Litwinoff Vrijdag het aan hem gevraag de plan inzake de credieten ingediend. Volgens dat plan heeft Rusland voor de jaren 19231926 een bedrag van 3 milliard 224 millioen gouden Roebel noodig. DE FRANSCHE DELEGATIE EN DE NOTA VAN LITWINOF. Naar uit conferentiekringen vernomen wordt, heeft de Fransche delegatie ter Haagsche conferentie, den heer Patijn, voorzitter der niet-Russisehe commissie medegedeeld, dat de delegatie het niet hóodig oordeelde te antwoorden op de be kende nota van Litwinof omdat de deel neming der delegatie aan de Haagsche Conferentie als een voldoende antwoord is te beschouwen op de in de nota gedane vragen. Buitendien bracht de delegatie in herinnering dat de president der conferen tie te Genua de heer Facta in de voltallige vergadering van 19 Mei, heeft gezegd, dat de deelneming van een staat aan de con ferentie van den Haag in zich sluit de aanneming van de zes clausules,bedoeld in het schriiven van Litwinof, Vrijdag heeft de Amslerdamsohe Recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen W. W., vroeger overwegwachter te Bus sum, thans te Weesperkarspel. Beklaagde had zich te verantwoorden geacht ter za ke, dat hij op 27 Maart van dit jaar, toen hij belast was met de bediening van de af sluiting bij de Brinklaan tusschen de sta tions Hilversum en NaardenBussum, heeft verzuimd, eenigen tijd vóór het pas- seeren van den trein no. 1684 uit de rich ting Hilversum, de afsluitboomen te slui ten, hoewel hij vooraf door een kloksig- naal was verwittigd van de nadering van den trein Door bekl.'s nalatigheid is de trein in aanraking gekomen met een motorrijwiel, dat den overweg passeerde, zoadat het aan zijn schuld te wijten is, dat de bestuur der van hel motorrijwiel, de heer Watze Terpstra, te Naarden, ten gevolge van de aanrijding van zijn motorrijwiel is geslin gerd en op talrijke plaatsen ernstig is ver wond, ten gevolge waarvan de motorrijder is overleden. De rechtbank veroordeelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf. GOUDA. Bloemenveiling 30 Juni '22. Rozen 10—100 cent; Delphinium 10 30 cent; Groen 10—50 cent; Gera nium 371/2 cent alles per 10 stuks; Lathyrus 920 cent; Babvrozen 7— 24 cent per bos; Dahlia's 7—10 cent: Distels 714 cent; Gladiolus 8—20 cent; Varens in pot 6—8 cent p. stuk. LEEUWARDEN, 30 Juni. Vee. Aan gevoerd 215 stierea f 85—750; 200 vette koeien f 225440, per K.G. f 11.25; 405 melk- en kalfkoeien f 175460; 363 vette kalveren f 308295 pinken f 50 150; graskalveren 175 nuchtere kal veren f 1017; 305 vette schapen f 22 55; 227 weideschapen f 1427; 523 lammeren f 814; 378 vette varkens f 80 180, per K.G. f 0.86—0.92; 110 magere varkens f 3575; 120 vette big gen f 3055 320 kleine biggen f 12 22; 25 paarden, 55 hokken. De handel in melk- en kalvekoeien was fleuriger; vette koeien en stieren iets hooger, handel vlug; vette kalveren vlug en duurdernuchtere kalveren ruim prijshoudend; varkens williger, zouters, 8892 c., Londensche 7580 c. per K.G. Wolvee iets duurder. Eieren. Aanvoer 15.000. Kippen 61/2 8V2 c., 700 eendeneieren 71/28 1/2 c. HAARLEM. Groentenmarkt van 30 Juni 1922. Aardappelen 1218 ct. por K.G. Andijvie 31/24 ct. per struik. Aardbeien 2025 ct. per pond. Kersen 2025 ct. per pond. Bloemkool 1828 per s tuk. Komkommers 68 ct. per stuk. Rabarber 46 ct. per bos. Wortelen 10 12 ei per hos. Salade 10100 ct. per 100 krop. Selderij 610 ct. per bos. Pie terselie 34 ct. per bos. Postelein 5065 ct. per mand. Spinazie f 22.50 per kist. Peulen 2426V2 ct. per pond. Tuin- boonen 710 ct. per K.G. Mien Challote 37 ct. per bos. Doperwten 2025 ct. per pond. «F Barometerstand 767. Stilstand* OPGAVE VAN: HOOFDDORP, 29 Juni. Aangevoerd Tarwe 1ste soort f 13.5014; Rogge f 12.50—13. Vorder geen aanvoer. LEIDEN, 30 Juni. Ter markt waren heden aangevoerd: 450 runderen, 213 kal veren, 548 schapen, 47 stieren, f 115— f 550; 119 kalf- en melkkoeien, f 195— f 500; 113 varekoeien, f 130f 280; 171 vette ossen en koeieni, f 220f 580; schoon a.d. haak 90 ets. tot 135 ct.} 115 vette kalveren, f 30—f 140, schoon d. haak 85 ots. tot 160 ets.; 98 nuchtere kalveren, f 8f 18; 123 vette kalveren, f 43f 58, schoon a. d. haak 120 ct. tot 126 ct.; 425 weide schapen, f 24—35; 1433 lammeren, f 10—19; 856 magere varkens, f 2555, per K.G. le vend gewicht 62 ct. tot 74 ot.; 562 big gen, f 100; 16 bokken of geiten, f 3 —14. Aangevoerd werden 201 partijen kaas. lste soort Goudsche f 5054; 2de soort f 4049; lste Boort Leidsche f 4347; 2de soort f 3842; alles por 50 K.G. Handel matig. ALKMAAR, 30 Juni. Kaas. Ter markt waren 200 stapels, wegende 140.000 K. G. Fabriekskaas kleine f 53, commissie 55, boerenkaas kleine 54, commissie f 56. Handel vlug. AMSTERDAM, 30 Juni. (Noteeringen; v/h. Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Si Koene) Kersen 0.170.25, Druiven wit 0.80—1.20, idem wit f 0.65—0.75, Bes sen f 0.60—0.75, idem Prolefie f 0.80—. 1.15 per half K.G. Aardbeien 0.500.72 per K.G; id. 0.090.14 p. pot; Perziken f 0.160.35, Meloenen f 0.601.05 peg stuk; Peen f 711, Bloemkool I 17— 30, idem II f 1114, Komkommers f 3 б.50 p. 100 si; nieuwe aardappelen f 9.50i 13.90, Drielingen f 11 p. H.L. Torna, ten f 0.44—0.60 p. half K.G.; Spercieboo- nen 0.370.42, Snijboonen f 0.901.10 per 100 stuks; Tuinboonen 6,207.50, Doppers 2130, Peulen f 2935 peg 100 K.G. Bloemen. Rozen f 6li, Am. An. jers 711, Snijgroen f 49, Callas f 1623, Campanulla 24.50, Violieren f 713, Dalias 815, Gladiolen f 5.50 14, Delphinium f 2.50—4.50, Lelies 14 19 per 100 stuks. AMSTERDAM, 30 Juni. Aardappe. len. (Bcr. v. Jac. Knoop.) NoordholL muizen f 68, id. kleine muizen 44.50 per 100 K.G.; Wesllandsche ronde f 56, ld. muizen f 5-6 per H.L.; Zomer Mal. ta-nardnppelen f 32S3 per 100 K.G. GELDERMALSUM, 29 Juni. Kersen, Heden besteedde men ter veiling voor: Mei. kersen rijp 3245 ct., id. rood 15—32 ct., zwarte kersen 42—50 c., Napoleons 66-» 80 ct. alles per K.G. wit Prima linnen wit en 7/rc gekt. met 2 drukknopen J (j modekl., pr. linnen O zwart en gekleurd Suède Damrtraat is 2113 On Main between Wisbech and Long Sutton about 1 Mile from Tydd Station M. G. N. R. To be sold by Auction by at the Rose Crown Hotel,Wisbech, Cambridgeshire, oil Saturday Juli 15th 1922 at 3 o'clock in te afternoon in one or more lots. The very desirable Freehold Market Garden and Arable Lands comprising commodious Dwellinghouse with convenient range of buildings, 3 newlyerected Glass Houses complete with Heating Apparatus and shelving, Deep well with Water Tank. 3 h.p. Engine and Centifrogal Pump, Packing Shed, Gardens and Arable Land (5 acres 2/1 panted with Strawberries) and paddock next the North Level Bridge at Tydd Gote containing altogether 29a, lr, 26p. and now in the occupation of Mr. H. H. Bateman the Owner. For particulars plan and conditions of sale apply to Mr. H. H. Bateman Harecroft Road, Wisbech, to the Auctioneer Sutton Bridge Lincolnshire England, or to. Oeheel met blik besla- nn KQ gen tn alle maten vanaf y Ultsl uitend OR. HOUTSTRAAT hoek Anegang. IWCPORTEUR THE A.D.C te koop, hennen 3 tot 4 maanden oud, bij G. van Riessen, Pretoria- plein 74, Tel. 2929. TE KOOR GEVRAAGD; Slacht-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 12