mw% elck wat wils Tweede Blad 1 JaU 1922 Van wet en wetgeving. DE KOMENDE VERKIEZING. 'Meermalen zijn wij in de verzoeking geweest om eens een paar artikelen te schrijven over onze tegenwoordige kieswet, maar wij hebben steeds aan die verzoeking weerstaan. Wij waren eenigszins bevreesd onzen R.K. Kies verenigingen het gras voor de voeten 'weg te maaien. Maar nu wij de volgende week zoo als de volksmond zegt verkiezing nebben, m.a.w. nu er de volgende week gestemd moet worden over de candi- daten voor de Tweede Kamer, meenen wij wel te doen eens een kort praatje over die stemming te houden. Vooral vragen wij daarbij de aan dacht van de lezeressen van ons blad, want voor haar is de zaak nieuw en voor haar is dus het meest te leeren. Gij die kiesgerechtigd zijt en kiesgerechtigd zijn over 't algemeen allen die op 15 Mei j.l. 25 jaren oud waren hebt in den loop dezer week thuis gekregen een oproepingskaart voor de stemming op Woensdag 5 Juli. Gij die gebruik hebt gemaakt van de bevoegdheid, die het wetje Albarda in de kieswet heeft gebracht en tijdig ;'d.w.z. uiterlijk 14 dagen voor den voor de stemming bepaalden dag in persoon ter secretarie eener wille keurige gemeente aan den burgemees ter of aan een door dezen aangewezen ambtenaar hebt medegedeeld, dat gij aldus aan de stemming wilt deelnemen, ontvangt deze oproepingskaart van den burgemeester der plaats, waar gij hebt opgegeven uwe stem te willen t uitbrengen. De aandacht mag er wel even op worden gevestigd, dat hij, 1 die overeenkomstig de wet aangifte heeft gedaan om elders aan de stemming deel te nemen in de gemeen te op welker kiezerslijst hij voorkomt niet meer mag stemmen, ook al zoude hij bij nader inzien van de voorgeno men reis zijn teruggekomen en in de ge- 1 meente zijner woonplaats aan de stem ming willen deelnemen. Er zit dan niets anders op, dan ondanks de ver- (anderde omstandigheden toch maar op reis te gaan, al is het dan ook maar alleen om zijn stemplicht te vervullen. Op de oproepingskaart staat het steminViistrict vermeld, waartoe men behoort alsmede de plaats waar het stembureau zitting houdt. Ofschoon het wellicht geheel overbodig is, vesti gen wij er toch de aandacht op, dat men gelegenheid heeft om te stemmen van des voormiddags acht tot des namiddags vijf ure. Men stemme zoo veel mogelijk in de morgenuren, dus voor des middags 12 uur. Men heeft dan op de eerste plaats tijdig zijn plicht vervuld en eene verhindering in den namiddag kan dan geen aanlei ding meer zijn om het uitbrengen zij ner stem achterwege te laten en op de tweede plaats is 't in de voormiddag uren over 't algemeen wel veel minder druk op de stembureaux en heeft men er dus alle kans op, dat men aanstonds kan worden geholpen en niet behoeft te ,wachteri7"Nu het aantal kiezers verge leken bij voorheen minstens verdub beld is, is dit fn factor van niet te on* derschatten belang. Op de oproeping zelve of op een «afzonderlijk bij de oproeping gevoegd vel papier staan de lijsten afgedrukt van alle candidaten, waarover in den betrokken kieskring gestemd moet worden. In den kieskring Haarlem Zijn er zooals wij op onzen oproepings brief kunnen zien 36 lijsten van can didaten, in den kieskring Leiden 27, In Haarlem dus 9 lijsten meer. Dat komt omdat de lijsten Arts, v.d. Zwaag, Rapaillepartij, Kunstenaars, Bond van Belastingbetalers (3 lijsten,) Goppenolie en Braam op het hoofd stembureau te Leiden niet zijn inge leverd Delijsten zijn op ons oproepings biljet gerangschikt, in de volgorde der nummers en letters. Dit laatste is iets nieuws. Het is bij de wet van 24 December 1921 S. 1380, die hier en daar in de Kieswet eenige techni sche verbeteringen aanbracht, in de kieswet gekomen. Zooals gij zien zult staat er niet bij alle nummers een letter. Die letter heeft een beteekenis. Zij duidt aan, dat de lijsten die een zelfde nummer doch een verschillende letter hebben met elkander zijn ver bonden, dat er wat deze lijsten be treft wel verschil is in de personen, die zij vermelden, doch dat er bij deze personen verwantschap van ideën be staat. Zoo zien wij op ons oproepings biljet twee lijsten met no 32 en wel 32 A. en 32 B. Beide lijsten zijn van de Christelijk-Historische unie. Wie dus voor de Christelijk Historische Partij wil stemmen, stemt op één dezer twee lijsten. Het verschil zit hier in de personen niet in het beginsel. Hetzelfde zien wij met den Vrijheids bond. Wij zien op ons oproepingsbiljet staan 21 C. 21 D. en 21 G. Wie op een dezer lijsten stemt, stemt voor den Vrijheidsbond, doch stemt op 21 C. D. of G naar gelang hij den heer Dressel huijs, A. Staalman of tér Hall prefe reert. De Roomsche lijst heeft No 33, zoo wel in den kieskring Haarlem als Lei den. Hier staat geen letter bij, omdat de Roomsche lijsten niet verbonden zijn. Wat hebben wij nu op den dag der stemming te doen Wij gaan liefst, zooals boven gezegd is in de morgenuren naar het stembureau ter plaatseop onze oproepingskaart aange duid. Daar gekomen overha: igen wij aan den voorzitter van het em- b'ureau onze oproepingskaart. Zijn wij onverhoopt onze oproepingskaart ver loren, dan kunnen wij van den voor zitter eene nieuwe oproepingskaart krijgen. Dat behoeft dus heelemaal geen reden te zijn om niet aan de stem ming deel te nemen. Daarop krijgen wij van den voorzitter ons stembiljet. Dit stembiljet wordt ons dichtgevou wen overgereikt. Aan den binnenkant staan alle candidaten gerangschikt naar de nummers en letters der lijsten precies als op den oproepingsbrief. Wij gaan dan met ons stembiljet naar een ledig stemhokje en doen het daar open. De nummers der op het stembiljet vermelde lijsten staan alle in volgorde, bij de laagste te beginnen en zoo vinden wij al gauw lijst num mer 33. Nu nemen wij het roode potlood, dat van den steinlessenaar hangt en maken het witte stipje in het bovenste blokje van lijst no. 33 rood. Achter dit blokje of stemvakje staat in den kieskring Haarlem de naam Bomans mr. J. B. en in den kieskring Leiden de naam Kooien mr. Dr. D. A. P. N. Daarna vouwen wij ons stembiljet weder dicht, op dezelfde wijze als wij het ontvangen hebben, gaan naar den voorzitter van het stembureau, toonen hem de buitenzijde van het stembiljet en steken het vervolgens in de stembus. Als wij aldus hebben gehandeld, hebben wij zeker goed gestemd en onzen plicht gedaan als «Katholiek. Denk er wel aan, dat gij het wit stipje rood moet maken. Als gij het b.v. zwart maaktfmet een potlood,fdat gij in uw zak hebt, dan is het stembiljet van onwaarde. De stemplicht bestaat nog steeds al is hij bestemd om te zijner tijd van het tooneel te verdwijnen en al zal hij wel met de slappe hand worden toegepast. Plichtgetrouwe Katholieken hebben echter geen wettelijke verplichting noo- dig om hun plicht als staatsbur ger te vervullen Zjj gaan allen ter stem bus uit kracht van hun beginsel en la ten zich door niets weerhouden, zelfs niet door ziekten of gebreken, als 't hun maar eenigszins mogelijk is de stembus te bereiken. Wij hebben ons thans beperkt tot mededeeling van hetgeen rechtstreeks met de verkiezing op a.s. Woensdag verband houdt. Later hopen wij eene uiteenzetting te geven van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, toegelicht met de cijfers van den uit slag dezer verkiezing. HEDJSGRS PRAATJES. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Bloembollenhandel. DEMENTIA PARALITICA. II. Wij hebben den vorigen keer gezien dat bovengenoemde ziekte in haar beginstadium een zeer onbestemd karakter draagt, zoo onbestemd zelfs dat wij er niet aan denken de eerste verschijnselen als ziekelijk te beschou wen. Was de zieke in den beginne al leen wat kort aangebonden, licht ver strooid en vergeetachtig, langzamer hand wijzigt zich de toestand en-tre den er verschijnselen van meer ernsti- gen aard op den voorgrond, die de gedachte wekken dat de geest van den patiënt een defect heeft. In deze perio de gaan zijn begrippen voor wellevend heid al meer en meer te loor, de lijder wordt lomp en grof tegenover zijn medemenschen. Af en toe ontsteekt de patiënt om niets beduidens in heftige woede, een aanval die even spoedig weer verdwijnt als hij opkwam. Dit alles maakt natuurlijk een zeer eigenaardigen indruk op de omgeving, te meer daar zij de patiënt altijd als een beschaafd man hadden gekend. Een algemeen verschijnsel is dat begrippen kortelings door den zieke eigen gemaakt spoedig weer vergeten worden doch voorstellingen, welke hij reeds lang bezat en die verbonden zijn aan vroegere gebeurtenissen, het langst in het geheugen bewaard blij ven. In verband met dit feit worden de gewone werkzaamheden door den lijder min of meer werktuigelijk uitge voerd en niet zoodra wordt in de sleur van zijn doen een geringe wijziging ge bracht of het is mis en de patient raakt de kluts geheel kwijt. Voortdurend worden de abnormale handelingen talrijker en het is dit verschijnsel dat meer bijzonder de aandacht trekt. Wij allen vergeten wel eens iets en begaan soms een verre gaande domheid, maar dit overkomt ons hoogstens een enkelen keer. Geschiedt dit iederen dag dan kun nen wij een zoodanig persoon niet langer in zijn betrekking handhaven en is hij absoluut ongeschikt voor de hedendaagsche samenleving. Ook het oordeelsvermogen gaat geheel en al te loor, zoo zelfs dat zij in de allereen voudigste zaken niet het minste in zicht meer hebben en de voorstelling hoe de dingen zich onderling verhou den min of meer verdwenen is. Deze schaduwzijde heeft bij de behandeling van den zieke intusschen haar voordeel is de patiënt b.v. over een of andere futiliteit in woede ontstoken dan kan men hem door zijn gebrek aan oordeel met een gemoedelijk nietszeggende fraze onmiddellijk tevreden stellen. Geleidelijk gaat intusschen t geeste lijk leven van den patiënt achteruit, welke toestand nog verergerd wordt door gedeeltelijke verlammingen. Zij plukken en trekken aan het beddegoed en hun kleeren, zonder te weten wat zij doen. Het slot is dat zij in alle op zichten hulp behoeven. In dit stadium der ziekte is het spreken niet meer mo gelijk en is de patient slechts in staat enkele, geen beteekenis hebbende ge luiden, uit te stooten. Hindert de zieke, iets dan maakt hij zulks kenbaar dopr een afweerbeweging. Stoppen wij hem een of ander voorwerp in den mond dan maakt hij zonder meer zuigbewe- gingen. Uit het geheele ziekteverloop blijkt dat de patiënttenslotte, na verschillen de phases doorloopen te hebben, tot het eerste stadium van het leven terug keert n.l. tot den rang van zuigeling afdaalt. Wij stellen ons voor in een volgend artikel op enkele onderdeelen dezer ziekte nog nader in te gaan en aller eerst uw aandacht te vestigen op de bekende kooplust, waarmede deze lijders behept zijn. MEDICUS. Het 300-jarig bestaan van de Purmer. Alcoohvoningcr L. Cll. Ko'ff. t J'geweld heeft opgelegd, waarbij beid. Te Hippolylushoef is Woensdag p'ot- een dier vrouwen, Rik je Bouwers, met geweld heeft beetgepakt, de hand voor den tnond gehouden en op den grond in het beddegoed gelegd heeft. Een en ander den dood van Lijsje Patel en Rikje Bouwers door verstikking, door 'gewelddadige afsluiting van den toegangsweg der luchtwegen, ten ge volge hebbend; recht doende veroor deelde de rechtbank Martinus Em mer tot een gevangenisstraf van 12 jaar en gelastte de vernietiging van de maskers. Een der rechters las vervolgens de vonnissen van Albert Dijkslag en Ja cob de Graaf voor, waarbij uit de be kentenis van Emmer voor den rechter commissaris, het rapport van den heer Van Ledden Hulsebosch en getuigen verklaringen blijkt, dat beklaagden in den avond van 17 October 1921 te Amersfoort zijn geweest. De schuld van beklaagden blijkt uit dit onderling verband en den samenhang der ver klaringen; blijkt ook uit het rapport van den heer Van Ledden Hulsebosch inzake de stukken doek, waarvan een gevonden is ten huize van Albert Dijk slag en het andere in den mond van Lijsje Paler. Deze bewijzen worden niet ontzenuwd door de ontkenning GINN1NLANDSCH NIEUWS. De volgende Internationale Arbeidsconferentie. RECHTSZAKEN. De moord te Houtdorp. Dc Zwolsche rechtbank heeft Don derdag M. Emmer veroordeeld tot 12 aar gevangenisstraf. De eisch was 15 jaar. A. Dijkslag en J. de Graaf even eens tot 15 jaar; eisch was vrijspraak. De rechtbank overwoog len eerste het ten laste gelegde door de dag vaarding, daarna den eisch van den officier, mr. Viehoff (15 jaar gevan genisstraf), vervolgens de bekentenis van Emmer voor den rechter-commis-1 saris en daarna de verklaringen van getuigen. Op de terechtzitting van 15 Juni heeft Martinus Emmer nog ver klaard f 450 op zijn aandeel te heb ben ontvangen. Overwegende, dat Em mer gedeeltelijk heeft herroepen, toe gevende naar Amersfoort gegaan te zijn met Dijkslag en De Graaf, in café Krijnen te zijn geweest, n ie t meo naar Houtdorp te zijn geweest; dat hij onder pressie van De Graaf en Dijk slag tei-ugkeerend naar Amsterdam, bij de politie en rechter-commissaris deze houding van bekennen heeft aangeno men, in het Huis van Bewaring daarin heeft volhard, voorgevende dat hij door de pers in zijn eer en goeden naam aangerand is en zich op de openbare terechtzitting wilde rehabili- teeren. Deze gedeeltelijke herroeping wordt door de rechtbank onaanneme lijk geacht. Overwegende, dat de aanwijzingen door Emmer gedaan bij den rechter commissaris, gestaafd zijn door be vindingen op het terrein, vindt de rechtbank wettig en overtuigend be wezen, dat Martinus Emmer in den nacht van 17 op 18 October te Hout dorp in de woning, bewoond door Lijsje Pater en Rikje Brouwers, is binnengedrongen, te zamen en in vcr- eeniging met Albert Dijkslag en Jacob van beklaagden. Rechtdoende veroor deelde de rechtbank de beklaagden wegens diefstal gedurende voor den nacht bestemden lijd in de woning van Lijsje Pater eii Rikje Bouwers, waar zij zich bevonden tegen den wil van de rechthebbende, terwijl nog geen vijf jaren waren verloopen se dert geheel was ondergaan door bekl. Dijkslag een veroordceling wegens diefstal door drie vereenigde perso nen op 6 Oct. 1920 te Zutphen en door beklaagde De Graaf een veroor dceling wegens diefstal met braak op 30 Mei 1918 te Haarlem, ieder tot 12 jaar gevangenisstraf. Niet bewezen oordeelde de rechtbank datgene, wat verder in dc dagvaarding ten laste is gelegd. De rechtbank gelastte de ver nietiging van de voorwerpen bij deze zaak in beslag genomen. Verduistering van ruim vier ton. Wé Wm 'Wiï, f//m Wm. 'HÉ 11 fü*t lm. GEMENGD NIEUWS. Een man verbrand. Een moordenaar van Rathenau? De zingende candidaat. De Noorweegsche reis der Koninklijke familie. TREKJES CCXXXXVIII. Buurjongens. Tooneeleen armo- ige kamer met weinig meubilair. Jan zit aan de tafel te slapenhij is schamel gekleed, zonder kousen en schoenenzijn klompen staan in e n hoek. Buiten de kamer klinkt de stem van Wim. Wim onzichtbaarHè! Jan! Bè-j d'r in?! (pauze; Jan slaapt door Jan (harder) Ja-a-han Jan (wakker schrikkend) Wat Roe pen ze daar Wim (a. b.) Ja, ik i Jan. O I Kom hier, j 6 1 Wim (komt binnen; zijn gezonde kleur en verzorgde kleeren steken af bij de gore tint en de armoed-plunje van Jan) MorrieZat je te maffen? Jan (oogen wrijvend) Janeeof 'k weet zelf niet. Wim. Janee'k weet zelf niet Maar ik weet 'I wel., 'k heb wel drie maal geschreeuwd. Jan. En 'k had nog wel zoo m'n best gedaan om wakker te blijven. Hoe laat is 't al Wim. Over tiene.. Jan. Verdikkie Wim. la, ie had al lang op ie bed motte leggen. Jan. HierzooMenéér zeit óók wat. Twee jaar ouwer als ik. Wim. Ja, maar ik ben uit geweest, ventje. Jan. Ja Waar na-toe Wim. Lollig avondje gehad van 't patrenaat. 'k Ben pas thuis. Moe had net je kousen klaar en die kom 'k nou effe brengen. Geejt 'n paar kousen van onder zijn blouse). Asjeblieft. Jan. Als jouw moeder d'r niet was. nou Wim. Oók erg., onderhand es n kous voor je te stoppen of 'n lappie goed in je broek te naaien., doet moe graag voor je., ze weet best, dat je dat zelf niet kan doen. 't Is hier koud, trek an die kousen, jó. Is de kachel al weg hier Jan. Ja., de kolen waren op en.. (even 'n verlegen stilte) Wat was er in 't patronaat Wim. O, van alles. Eerst 'n mooie toespraak van de kapelaan., toen biëskoop.. en wedstrijdjes, 'k Heb nog 'n mooi boek gewonnen.. Dat jij nooit meer komt, zeg. Jan. Nee., nee., de kapelaan weet wél waarom ik wegblijf., en jij ook. Wim. Nou ja, dat Piet Gijsbers nou es één keer gezegd heb, dat je vader drinkt.... Jan. Ja., en toen wisten ze 't in eens allemaal. Allemaal keken e me an., en de andere Zondag ook weer., net of ik 't helpen kan., nee, hoor, ik mot niet. Dan wacht ik maar tot 't hier misschien nog es anders., nog es anders wordt., dat ze niks meer kenne zeggen. En ik ga ook liever niet weg saves. Wim. Hier alleen zitten is anders ook geen pretje— en dan zoo laat nog., ik kroop 'r onder., in bed is t altijd nog beter als hier. Jan (na pauze). In jouw bed mis schien wel. En., en ik wacht altijd.. Wim. Waarom dan Jan. Jij vertelt 't niet verder, hè Wim. Nee, wat dan Jan. 'n Poos geleeë is ie.is ie van de trap gevallen., zóó'n gat in z'n hoofd. En nou wacht 'k altijd tót ie thuis is., met na-bed gaan. Als 't dan erg is, help 'k 'm na-boven. Wim. Wil ie dat Jan. Meest wel., en anders ga 'k stil achter 'm loopen op de trap.- je kan je vader toch geen ongeluk la- :en 1 rijgenal is 't nou nog zoo'n (stokt). Wim. Akelig, hè, dat je vader zoo is. Vroeger was ie toch heel anders, niet Jan. Toen moe dood was is 't zoo geworden.... Vroeger was 't hier zoo fijn allemaal., net als bij jullie zal 'k maar zeggen.. Maar nou En nou heb c vader geen werk ook. al 'n heel tijdje niet. Wim. En hoe gaat 't dan met eten en drinken en alles Met koken en zoo bedoel 'k.. Jan. O, dat doen we zelf., aarpels koken ken 'k al wat immes.. nou en als 'k dan rijst heb., dat ken'k ook klaarmaken., daai is niet veel an. Eerst kwam me tante hier 'smor- ges.. maar die doet 't niet meer. Die heb herrie met me vader gehad, toen ie weer., je weet wel.. Tegen mijn zee ze, dat ik wel bij 'r moch komme eten 's middags uit school. Maar dat wil vader niet Wim. Doe je 't stiekum.. Jan. Niks hoor., en 'k wil 't zelf ook niet. Wim. Stom van je.. Jan. Kan wel wezen., maar als je weet, dat je vader niks om te eten heb., dan ga 'k zelf niet bij me tante zitten bikken. Wim. Phu Zóóveri ;:1 jij ook niet om .'m geven. Jan. Daar weet jij niks van Wim. Nou, eet me maar niet op. Jan. Jij weet niet wat me moeder me gevraagd heb., 'n paar dagen voordat ze doodging. Wim. f'. er legen) O.... Jan. Jij mag 't wel weten.. Of 'k niet van vader weg wou loopen.. en 'm wou blijven helpen en 'n heele- boel voor 'tn biddennou en dat heb 'k allemaal beloofd. En dat heb 'k tegen de kapelaan ook gezegd en tegen meneer Wisser, want die willen me naar 'n gesticht doen., of bij vreemde ménschen. Wint Dan had je 't misschien 'n boel fijner. Jan. Kan wel., maar ik ga niet.. tenminste niet voor 'at 't mot. Wim. Mot Jan. Ja., als 't zoo blijft met vader mot 't tóch., dan komt 't voor de rechter zeggen ze.. Wim. Wat naar allemaal.. Jan. En me moeder heb nog zóó gevraagd of 'k niet bij 'm vandaan wou gaan.Maar 't kan nog wel goed worden.. Ik wacht tot me vader weer es aardig is... en dan praat ik er over. Wim. Heb je dat nog geen een keer gedaan Jan. Jawel, maar., (pauze). Wim. Toen heb ie je zeker geslagen, niet fan. Hoe weet je dat Wim. Hoor 'k wel es.. Mijn slaap kamertje is vlak naast dat van jullie. Jan. Nou ja., jij krijgt ook wel es op je falie van je vader. Wim. Dikkels genog.. (doet onhan dig) Maar zeg, hoe mot dat nou als je vader geen werk heb., dan verdient ie toch geen cc: te ook Hoe gaat 't dan met 't eten en.. Jan. Hij brengt haast elke dag wat weg., naar., na-oome Jan. Wim. Wie is dat Jan. Dat is geen man., dat zeggen ze maar zoo., 't is de bank van lee ning, weet je dat geen eens? Wim. O-ja, da's waar ook., (kijkt rond). Maar dan blijft 'r op 't laatst niks meer over. Jan. Als 't zoo door blijft gaan niet, nee., (pauze). Wel erg als je moeder 'r niet meer is, hè.. Wim. Ja., en als je dan zoo'n va.. Jan. Jawel, maar., hij is dtkwels wel anders ook., of dikwels.. Als ie geen borreltjes heb gedronken is ie wel goed. En als anderen je telkens meenemen naar de kroeg., en je uit lachen als je 't niet doet., heb je zelf gezienDikwels vindt ie 't jammer Wim. Nou., ik ga weg., me moe der zal wel denken.. hij frommelt aan een bobbel in z'n blouse, wat hij daarvoor ook reeds eenige malen deed_j fan. Wat heb je daar toch zitten Wim (dralend). Ja., zeg, Jan.. als je 't niet raar vindt.. Ik heb van 't patrenaat nog 'n paar kadetjes met rookvleesch over.. We kregen d'r ieder vier, maar., ik lustte niet meer. Wil jij ze Of 'Jan. Ja., ik wil ze wel., dan be waar 'k 'r één voor., voor morg- ochend, want.... Wim geeft ze) Dankie.. da's goed werk, zeg. Hij neemt direct 'n gretige hap). Wim. Gaat dat zóó maar Jan (schrikkend) O-ja! (Hij maakt een kruis en gaat bidden. Men hoort een stem, die „Wim" roept). Wim (zacht). Ze roepen me al.. (als Jan z'n tweede kruis heeft gemaakt Nou, tabé, hoor 1 Jan (met volle mond). Morrie 1 Kom je nog es, Wim Wim. Ja, da's goed.wr.nt bij mijn kom je ook al nie-meer.. Jan. Nee., als 't.. misschien als 't wat verder is.... (Wim gaai weg. Hij zingt een liedje; Jan luistert er etend naar. Het kadetje is spoedig op. Hij neemt het tweede; zit er mee te aarzelen, dan schuift hij het van zich af. Pauze. Zijn hoojd zakt langzaam op de tafel in z'n arm. Z'n tenger lijj schokt van 't huilen. Men hoort ruw gestommel en gebrom van een mannenstem. Jan veegt snel met z'n mouwen oogen af) (Nadruk verboden» Deuitvoer alleen in de maand Mei 1.1. be droeg 42,094 K.K. voor f 43.112, d.i. iets meer de invoer 2.823 K.G. voor 2,506; dit is iets minder dan een gulden per K.G. Totaal is er gedurende de eerste 5 maan den in 1922 uitgevoerd 979,916 K.G., voor een waarde van 967,482, tegen f 491,815 K. G. voor 557,474, gelijk tijdvak vorig jaar. Wij zien dus dat dit jaar tot en met bloei maand bijna het dubbele is uitgevoerd van verleden jaar. In 't ruwe berekend bedroeg de prijs per K.G. die jaar 0,95 tegen 1,10 verleden jaar, welk verschil o.i. grootelijks een tegenwicht vindt in het dubbele uitvoercijfer. De zendingen naar Frankrijk leverden het meeste geld op, n.l. 48,427 K.G. voor 69,083, tegen 31,207 K.G. voor 36,320 in 1921. Dan volgt Portugal en omliggende met 40,237 K.G. voor 44,730 K.G. en Ar gentinië 12,191 K.G. voor 15,956. Alles gerekend tijdvak JanuariMei 1922. seling overleden de heer L. Ch. Koiff, burgemeester van Wieringen en oud-lid der Prov. Staten van Noord-Holland. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De feesten ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Purmer op 31 Aug. 1, 2 en 3 Sept. a.s. beloven schitterend te worden. Het comité ont vangt van alle kanten veel medewerking. De Koningin heeft een groote zilve ren medaille voor de tentoonstelling be schikbaar gesteld; prins Hendrik en de Koningin-Moeder ook ieder oen zilve ren medaille en vele autoriteiten geven blijken van belangstellin De optocht op 31 Aug. zal luisterrijk zijn. Daarin zal o.m. worden vertoond; de doortocht van stadhouder Prins Wil lem V op 21 Juli 1773 door de Purmer. Er zullen ongeveer 300 personen aan den stoet deelnemen. Het Leeghwatermonument zal Vrijdag 1 September worden onthuld. Het wordt een mooi stuk werk voorzien van de beeltenis van Jan Adriaensz. Leegh-Wa- ter in brons en geflankeerd door een rustbank. De Minister van Arbeid heeft de hoog leeraren Eykman te Utrecht, Van der Steur en Valckenier Kips te Delft uit- genoodigd hem voor te lichten bij de beantwoording van de vraag of gunstig moet worden beschikt op een verzoek van burgemeester en wethouders van Botterdam om premie voor alcoofwonin- gen. De commissie heeft haar rapport uit gebracht. Zij is van meening, dat de bouw van de alcoofwoningen, waarvoor steun was gevraagd, niet mag worden bevorderd op grond van constructieve, hygiënische en moreele bezwaren, welke met behoud van het type slechts in zeer geringe en niet afdoende mate kunnen worden ondervangen. De commissie herinnerde er aan dat reeds door Pierson terecht in het licht is gesteld en op goede gronden aange toond, dat het woningvraagstuk in de eerste plaats is een vraagstuk van le vensstandaard. Men dient ook onder de tegenwoordige economische omstandighe den het algemeen belang door de be volking te gewennen aan het behoorlijk bewonen eener behoorlijke woning. De bouw van slechte woningen als de in het ontwerp voorgestelde alcoofwoningen mag naar haar oordeel zeker niet door het verleenen van geldelijken steun door het Bijk worden in de had gewerkt. Het rapport zal worden gepubliceerd in de Mededeelingen van de Gezondheids raad, die in Juli zullen verschijnen. Verzoeke alle correspondentie, deze rubriek bet rei; zenden aan den heer P. i.v DARTELEN, Roosveldlsiiuat 70, Haarlem. PROBLEEM no. 152. (Uit ,Het Damspel") G. L. Gortmans, Amsterdam. Het benoemen van een arbeidersafgevaardigde. De Minister van Arbeid heeft aan de Vakcentralen medegedeeld, bericht te heb ben ontvangen dat de 4e Internationale Arbeidsconferentie op 18 October a.s. te Genève zal worden gehouden. De Minister noodigt de besturen van de Vakcentrales uit, overleg te plegen voor het benoemen van een afgevaardigde van de arbeiders voor de bedoelde conferentie. Hij acht het met het oog op de beperkte agen da niet noodig, dat voor deconferen tie aan de afgevaardigde technische raadslieden worden toegevoegd. V eroordeeling tot 2 jaar gevangenisstraf. Donderdag heeft het Gerechtshof te Am sterdam uitspraak gedaan in de zaak tegen den aannemer Ko de Rooy, die terecht heeft gestaan wegens oplichting, subsidair verduistering van 32 kwitanties voor een bedrag van f 419.716.92M op 1 September 1921 gepleegd, ten nadeele van de N. V. Spoorwegmaleriaal v./h. firma Orenstein en Koppel. De Rechtbank had De Rooy veroordeeld tot twee jaar, met last van teruggave der 32 kwitanties. De advocaat-generaal had bevestiging van dit vonnis gcëischt. Het Hof achtte het primair ten laste gelegde (de oplichting) niet bewezen, doch wèl wettig en overtuigend bewezen de ver duistering der 32 kwitanties, welke een kwijling inhielden van de schuld van de Mij. „Titania," waarvan bekl. directeur was, aan Orenstein en Koppel, toehehoo- ren aan laatstgenoemde firma. Beklaagde had deze kwitanties, naar het Hof aannam, niet anders dan door misdrijf onder zich gekregen. Het subsidair ten laste gelegde '(verduistering) bewezen achtende, veroor deelde het Hof De Rooy, met vernietiging van het vonnis der rechtbank, opnieuw tot 2 jaar, met tcruagave der kwitanties aan de firma O. en K. fn het broedvoerig vonnis heeft het Hof het verweer der verdedigers mrs. Alfred Levy en Bernard Cohen verworpen. Aan bekl. werd meegedeeld, dat hij 3 da gen had, om van dit arrest cassatie aan te teekenen. Bekl. zeide, dat hij dit van plan was. Op de tribune, op de gereserveerde banken en die van de balie was veel be langstelling. WM. Turksclie slag. Stand; ZwarlC schijven op: 8, 9, 10, 13, 30, 35 en dam op 15. Wit 5 schijven op; 24, 28, 29, 32, 44 c» dam op 36. PROBLEEM no. 153. (Uit ,IIet Damspel") H. J. A. van Gelder, Rotterda_ Stand: Zwart 4 schijven op 6, 13, 14 en 42. Wit 3 schijven op 23, 24, 34 en dam op 41. PROBLEEM no. 154. (Uit ,Het Damspel") van B. P. A. Kloos, Den Haag. Woensdagmiddag is te Leiden een begin van brand uitgebroken in een winkeltje op de Langegracht. Een 80-jarige man had een lucifer aangestoken bij een petroleum vat. Hij raakte in brand en kreeg ernstige wonden. De buren hadden den ongeluk kige spoedig in dekens gewikkeld. Hij werd op een brancard naar het Acade misch ziekenhuis vervoerd en daar is hij kort daarop overleden. Tc Ter Apel (Gron.) heeft Dinsdag de marechaussee in arrest genomen een Duit- schen heer wiens signalement met dat van een der vermoedelijke moordenaars van dr. Rathenau overeenkomt. De man moet den nacht in een houten school hebben doorgebracht te Barnflair bij Ter Apel en was van plan per tram nnar Stadska naal te gaan. Dc arrestant kon geen voldoende ophel dering geven van zijn herkomst en wordt nu aan de Duitsche politie te Rutenbroek overgeleverd, waar gisteren, twee Duitsche m.„ hceren op hetzelfde vermoeden moeten ge- de Graaf; dat hij genoemde vrouwen arresteerd zijn. Stand: Zwart 8 schijven op: 9, 12, 15, 18, 20, 22, 30 en 36. Wit 8 schijven op: 23, 29, 32, 38, 41, 44, 45 en 48. Voor al deze problemen eldt: Wit speelt en wint. 1 Oplossingen worden gaarne binnen 8 dagen ingewacht. Te Winkel (N.-H.) is de heer KI. Drie huis, de politieke lijster, opgetreden voor de de Rapaltepartij. Een talrijk publiek wat aanwezig. Nadat de heer Rijnders gespro- ken had, zong de heer Driehuis zijn rede. Er was gelegenheid tot debat. Doch dit moest ook zingende gebeuren, anders kriItv^ geen discussie worden toegestaan. Een der aanwezigen maakte van dat aanbod ge- bruik en jubelde zijn bedenkingen uit „con espressione." Van repliek zag Driehuis af, omdat hij niet zoo gauw de melodie kon vinden. Én wie een beetje muzikaal waren aangelegd hebben hem dat niet kwalijk genomen. Uit Christiana wordt gemeld: De Koningin arriveerde Dinsdag te Ber gen. 7" bracht een bezoek aan de stad en do '-.nopen in verschillende winkels. Dinsdagavond verliet de Koningin Rer- gen voor een uitstapje naar de Hardanger Fjord. Hiermede eindigt het bezoek van de Ko ningin aan Noorwegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5