I ~ER RECHTER PARTkMÉN BERICHT. dFnsdag Borromaeus de Greeve „Op voor 't Beginsel" VOO STEUR BUS, MOET BETEEKENEN: Maandag 3 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14180 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad De Katholieke Volkspartij. 4 JULI a s. DAM1AATJES BamaBB Abonné's die te klagen hebben over onregel matige of slechte bezorging der Nieuwe Haar lemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk, of mondeling mede te deelen aan de Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 49. Voor het Bavo-dorp, en omgeving daarvan, kan men zich wenden, tot den Heer J. Th. ELL1GENS, Emostraat 1, waar tevens abonnementen voor de Nieuwe Haarlemsche Courant worden aangeno men, en inlichtingen betreffende de Nieuwe Haarl Courant gaarne worden verstrekt Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon 134 STADSMIEUWS. AGENDA 4 JULI. R.K. K1ESVEREENIGING Alle R.K. Kiezers en Kiezeressen worüen verwacht in de groote zaal van de VEREENIGING waar Pater zijne groote Politieke Rede zal houden met de leuze: Aanv. 8 uur. Toegang vrij. R.-K. Pol. Prop. Club. Nuttige wenken. Nuts Spaarbank te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Kennisgeving. De Propaganda -Fletstoc \t. R. K. Pol. Prop. Club. Voor de Propaganda. Middenstandcredietbank voor Haarlem en Omstreken. Een eersten prijs behaald. Douchebaden. Te water. Doodelijk ongeluk. Wie van de 284? J. J. WEBER ót ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. Ongeluk. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal J 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet 3.57J4 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, l '7*1 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COUNANT Adverfentilo 35 cenl« per regel. Bij contract bela-igrijke korting. Advertentiën tusschen dea tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën l4 regel» 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Administratie Nieuwe Haarlemsche Ccurent. Wij beloofden vóór deze verkiezingen nog iets te schrijven over het karakter van onze Roomsch Katholieke Staats partij en wij noemden haar al bij voorbaat Katholieke Volkspartij. Wij gelooven, dat het zijn nut kan hebben over dat karakter een enkel woord te zeggen, omdat daaromtrent zeer veel misverstand Lestaat, hetwelk aanleiding geeft tot verwijdering tusschen kiezers, ja, tusschen heele groepen van kiezers en de partij. Men kent de bestaande antipathie van een deel onzer Katholieken tegen de R.-K. Staatspartij. Waarom baar te ver zwijgen of te verbloemen? Laten wij elkaar juist aan den vooravond van den beslissenden dag vrij in de oogen zien en als eerlijke mannen praten. Waar ligt dc diepe oorzaak van die verwijdering? Naar onze eerlijke meening in een geweldig misverstand, waarvoor de tijd ontbrak om het dcfenitief op te lossen. Er is een nog niet zoo lang geleden tijd geweest, dat de Roomschc politieke pro paganda moeite had om een deel der Katholieke arbeiders te overtuigen, dat bet hun waarachtig belang was op de candidaten der rechterartijen te stem men. Hat verzet in die kringen tegen de politi-k der rechtsche coalitie en niet minder tegen de Roomsche kiesvereeni- g.ngen voerde ten slotte tot een bewe ging ,,On« 'itiek recht" genaamd, waar door dc arbeiders wilden te kennen geven er prijs op te stellen, dat ook zij in de besturm der kiesvereenigingen zitting ■wilden heben en bij candidaatstellingen ook hun mannen in aanmerking wensch- ten te zien komen. Die beweging was verkeerd, omdat zij buiten de officieele politieke organisaties omging, maar be grijpelijk voor ieder, die weet, hoe snel de Roomsche sociale arbeidersorganisa ties zich ontwikkelden en hoe langzaam „de politiek" zich hier te lande aan de sociale behoeften en nooden aanpaste Ten slotte is zooals bet gelukkig al tijd in onze kringen gaat de juiste weg gevonden. De omstandigheden werkten zelfs mee; 1914 deed met zijn nationale gevaren in hri parlement een godsvrede •luiten; de noodzakelijke distributietijd maakte alle burgers voor eenige jaren ge lijk en in 1918 zette er een sociale wind op, waarvoor een Katholiek Minister 'e ze' -i mocht spannen. Laten wij elkaar nu goed begrijpen en erkennen, dat er tot zóóver niet de minste aanleiding is voor wien ook, om eenig verwijt te maken. De stevige sociale richting, welke onze ten deze zeer chterlijkc Nederlandsche politiek r-m, werd zeer zeker door een rechtsch Kabinet geleid en door Katholieke Mi nisters o; "azet, maar werd tot zelfs dooi de Vrij-liberalen gesteund. En nu is hier een verschil. Het program van Minister Aalberse, waarop onder meer de be faamde Arbeidswet voorkwam, was reeds in den nazomer van 1918 kant en klaar, Toen dus in November bet revolu tiespook den kop opstak en toen zelfs oud-liberalen om „socia'e raaatregzlen" riepen, zooals achteraf bleek alleen uit vrees voor de brandkast) toen was het sociale program van deze Regeering al kant en klaar Wij mogen hiervan dus hce men er overigens ook over denke getuigen, dat het Kabinet-Ruys van den aanvang af prinr' en geen angstpoli. tiek heeft gevoerd. En het sterk naar voren gekomen sociale gedeelte van dat pr^ram -1iot geheel aan bij hetgc n er in die dagen in het Roomsche volk leefde, waar men in het bekende Paasch- naniiest, in bedrijfsraden-congressen en dergelijke een zij het nog onvolkomen streven waarnam om het maatschap pelijk leven naar een beginsel van chris telijke solidariteit meer organisch op te bouwen Welnu, hooren wij vele Roomsch z kiezers, die weinig sympathiek tegenover de Katholieke Staatspartij staan al zeg gen: „welnu, daar hebt ge het beste be wijs, dat de politiek van het Kabinet- Ruys en speciaal die van Minister Aal berse een zeer eenzijdige, een arbeiders- politiek is geweest; en daarvan moeten nu de intellectueelen, de hoogere- en middenstand de wrange vruchten plukken Wacht even! Juist, omdat men de poli- P van Ae laatste christelijke regeerin gen te veel buiten verband ziet, omdat men te veel let op afzonderlijke daden :n besluiten, op hier en daar een ste' van een redevoering, daarom ziet men voorbij, dat zich in ons land bezig is een ni uwe staatkunde baan te breken, die tegengesteld is aan de liberale der vorige eeuw en prim 'pieel van de socialistische wil verschillen. Maar dat baanbrekende werk moet noodzakelijk een schijn van eenzijdigheid hebben. Zooals wij boven -cds aanduid den, ons land was op het gebied van sociale wetgeving een der achterlijkste in Europa. Terwijl nu door den oorlog de voortgang der sociale wetgeving oijna overal stilstond, hadden wij gelegenheid onze schade in te halen. Zoolang wij nog teerden op de oorlogswinsten juichte iedereen zulks toe; maar nauwelijks was de depr-ssie gekomen of men riep: halt; en: terug! Maar zulk een zig-zag- gaan is nu juist het tegendeel van staat kunde en hij, die zulk ee.i politiek voor staat -'aet. maar het best in het geheel buite- de politiek te blijven; want hij brengt zijn land dus ook de groep, waar voor hij strijdt, in minder dan geen tijd ten ondergang. Wij zeiden, er moest wel een schijn van eenzijdigheid bestaan, omdat een groote achterstand was in te halen, een achter stand. waarvan voornamelijk de arbei- d.rsklasse het slachtoffer was geweest. Uitteraerd kwam deze dus het eerst aan de winnende hand. Dat de particuliere bedrijven, onder den druk van den inter nationalen toestand en van de stevige arbeidsorganisaties juist ook in dien tijd de loonen sterk aan het verhoogen waren en dus voor den werkenden stand het nies aan twee kanten sneed, moet men niet aan de Regeering verwijten. Dat dc ar beiders bet toejuichten, toen de regeering stand hield tegen alle pogingen van reac tie, is evenmin verwonderlijk. Laten wij het liever een gelukkig teeken noemen, dat onze Roomsche arbeiders thans in Aalberse roemen, blijmoedig ter stembus gaan en zich door geen roode demagogie naar den verkeerden kant laten drijven. V ij hebben het zoo dikwijls in de laatste jaren uit arbeidersmond gehoord en t was voor ons hartverheffend: van dc roeden moeten wij niets meer hebben; dat voert maar tot toestanden als in Rus-1 land: en deze regeering vertrouwen we, omdat zij niet door dik en dun het kapi talisme steunt." Is het geen ontzaglijk voordeel, dat VRUCHTEN WIJNEN. (rardbeien - Appel - Bessen Kood, wit, zwart) - Frambozen - Aersen - Meiwijn per tl. 75 ets. LIKEUREN. (alcoholvrij!. Otaco per tl. f 1.55 Anisette - Curapao - Fram bozen - Kersen - Persico - Pepermuntpü- 1-45 uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. de Roomsche partij de zekerheid heeft t steunen op de sympathie van zulke breede volkslagen? Eenzijdigheid? Zeker, de schijp was er. Maar 't is onbillijk om slechts naar t be- g.'.i van het werk te zien en de lijn niet te lgen, die wijst naar een meer organi sche inrichting onzer maatschappij en een -^ening der standen juist door middel van het bedrijfsleven, door wettelijke sanctie van collectieve arbeidscontrac ten, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie enz. Eenzijdig? Ja, wanneer men het werk van dit Ministerie nu stop gaat zetten en regeeren verder onmogelijk maakt, door de Kamermv-rderheid aan het radje toe van links-democraten en vrijheids- bonders in handen te spelen. Maar kijkt men breeder; ziet men niet op een fout, hier en daar, ook door het kahinet-Ruys begaan, dat ook uit men- schen en niet uit goden was samenge steld, dan ziet men hier den grondslag gelegd voor een staatkunde, die de be hartiging der belangen van alle groepen der bevolking in zich houdt. Wanneer men de zaken zoo ziet, dan komt de houding der Katholieke partij ook in een ander licht: hare meerderheid bestaat in de 1ste en 2de Kamer uit intellectueelen, academisch gevormden, mannen met adc- lijke namen en oude titels. De afgevaar digden, die rechtstreeks uit den arbei ders- en kleinen middenstand zijn voort gekomen vormen maar een zeer klein deel. En toch verwijt men de Katholieke partij een eenzijdige arbeiderspolitiek ge voerd e hebben. Laa' het toch eens tot Oi»s doordringen, dat de daden van onze Roomsche afgeva:. digden de 1.-K. Staatspartij juist bestempeld hebben tot een Volkspartij in den besten zin van het woord. Met de belangen van hen, die, maatschappelijk gesproken, het meest achterlijk waren, is zij begonnen, toen zij de regeermacht had. Maar straks zet zij haar werk voort, meer speciaal ten bate van de andere groepen volgens den harmonischen geest, welke haar solidari teitsbeginselen haar voorschrijven. De R.-K. Staatspartij is geen arbeideess- geen boeren- geen middenstands- geCT intellectueelen partij. Zij is een Volks partij, wenscht heel het volk in de sieer haar bemoeiingen te omvatten, iedei' naar eigen aard en behoeften en dat nést om een bepaald, opportunistisch, poli tiek inzicht, maar krachtens haar katho liek beginsel. Wie dus dit begonnen werk van reor ganisatie onzer samenleving in Katholiek- solidaristischen geest wil te niet doen. die moet de verkiezing van speciale, groepscandidaten bewerken. Hij kan er zeker van zijn, dat er van den opbouw onzer maatschappij niets terecht komt- Maar wie een oogenblik over zijn eigen belang van vandaag wil heenkijken naar een breedere toekimst, waar meer wël- vaart zal zijn bij de samenwerking der verschillende standen, die steune met vertrouwen de R.-K. Staatspartij! Sociëteit „Sint Baoo" Reddingsbrigade half 9 Rechtskundig Advies van half 9 —half 10 .Schilderspatroons 8 uur. Sociëteit „V erecniging" R. K. Kiesver- eeniging 8 uur. Grnotr Kerk Orgelbespeling van 23 uur. Luror-theater Groote Houtstraat 139 141 Bioscoopvoorstelling. Lnxor-learoom. Groote Houtstraat 139- Concert. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R K Leeszaal en UitleenNbliotheek. .lansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen (BEGIJNESTRAAT) Het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging. voorin, van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. K. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89 uur. Processie naar Heilo. Op den dag der verkiezing dit. is Woensdag 5 Juli a.s. zal in ieder der 51 stembureaux een propagandist aan wezig zijn. Deze zal herkenbaar zijn aan een geel en wit strikje. In moeilijke gevallen kan deze propagandist onze Roomsche kiezers en kiezeressen van dienst zijn. Dienstboden of huishoudsters, die de laatste maanden van betrekking zijn veranderd en haar oproepingsbiljet nog niet hebben ontvangen, worden verzocht in hun vorige betrekking te informeeren of dat biljet daar ontvangen is. Alle Katholieke Nederlanders zoo wel dames als hoeren, die op 1 Febr. 1922 te Haarlem woonden en vóór of op 15 Mei 1922 den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, moeten a.s. Woensdag 5 Juli gaan stemmen. Zij, die geen oproeping-kaart ontvan gen hebben moeten hierom verzoeken aan de afdeeling verkiezingen, Ged. Oude Gracht 1, hoek Raaks. Vergelijkend overzicht over Juni 1922- 1921. Aantal behandelde posten 3429 fv. j. 3560); Aantal inlagen 2156 (V. j. 2416) aantal terugbetalingen 1264 (v.j. 1101) Ingelegd f 276.021 36i/s (v.j. f222.504 91) Terugbetaald f 239.029.37Va (vorig jaa- f I59.O22.741/2)Meer ingelegd f45.995.99 (v.j. f 63.482.161/2) Aantal nieuwe boek jes 124 (v. j. 171); Aantal afbetaalde boekjes 80 (v. j. 63). Spaarbusjes op 30 Juni 1922 in om loop 1018. Geledigd in Juni 1922 167 busjes met totaal f2891.221/2- Aantal in bewaring genomen bcokjes op 30 Juni 1922, 303. Terug te bekomen bij: Pijpes, Gen. Joubertstraat 66, kralen beursje; Spoel, Laan v. Roozcnburg 3, Heemstede, Duilsch bankbiljet; Sjoerd, Magdalena- straat 3A rd., bruine ceintuur; M. v. d. Vlist, Schalkwijkerstraat 11D, groe ne ceintuur; Mevr. de Ruyter, Schouw tjeslaan 51, étui met potloodea; G. Molenaar, Haarlemmerliede, Kerk weg A 129, oorknopje; G. Kraan, Burg wal 37, regenjas; A. Bijster, Lom bards te eg 3. rokspeld; Stadhuis, le afd., wandelstok. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis dat het 6e suppletoire kohier voor de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1920/21, aan den Gemeenteontvanger ter invorde ring is toegezonden; dat ieder verplicht is zijnen aanslag op de in art. 31 der verordening op de heffing gestelde termij nen te voldoen; dat afschrift van het kohier gedurende vijf maanden ter in zage ligt op het bureau van den Con troleur der Gemeentebelastingen, Ko ningstraat No. 2. Onder een enorme belangstelling is Zaterdag de groote propaganda fietstocht gehouden. Reeds vóór vier uur kwamen al deelnemers opdagen, en het aantal groeido nog steeds aan. In totaal heb- iuic -on- iu „er -..en u e ge-o men aan dezen propaganda-tocht. Om vijf uur vertrok de stoet ^ooraf gegaan door het muziek der St. Joseph- gezellen. De politie zorgde uitstekend voor de leiding. Zeer vele belangstel lenden stonden langs den weg, dien de stoet nam. Vooral de motorfiets met ver kiezingsreclame trok bijzonder de aan dacht. Eerst trok de lange stoet door het Amsterdamsche kwartier en vervolgens ging men naar het Leidsche kwartier, Lei Isehevaart, Schotersingel, Kenaaupark en Nieuwe Gracht. Voor de ramen van het bisschoppelijk paleis sloegen Mgr. de Bisschop en vele H.H. Geestelijken den stoet gade. Na het centrum van de stad nog doorgereden te hebben, werd de stoet ontbonden op de Ged. Oude Gracht nabij het Verwulft, nadat eerst nog „Roomsche Blijdschap" gezongen was. Deze propaganda-fietstocht is uitne mend geslaagd. Een woord van dank is zeker op .eijn .plaats ;;an deheeren Lips yan Dijk en Braakhuis voor hun groot aandeel in het slagen van den tocht. Een woord van dank verdient cok het muziekcorps der St. Josephs-gczel- lenvereeniging met zijn leider ..den heer v. d. Burgt. Alle deelnemers aan de fietstocht, tenslotte, mogen trotsch zijn op hun medewerking tot het slagen ervan. Onze propagandabureaux zullen den stemmingsdag, dit is Woensdag 5 Juli a.s. gevestigd zijn: 1 1. Hoofdbureau St. Bavo Smedestr. 2. St. Bavopatronaat Nassaulaan. 3. St. Antoniuspatronaat Zijlsingel. 4. St. Bavopatronaal Leidschevaart. 5. Gymnastieklokaal van de school van den heer Vintges, Ged. Oude Gracht. 6. St. Canisiuspatronaat, Koning ka straat. 7. Weeshuis Hagestraat. Directiegebouw van het Bavodorp. 9. St. Josephschool, ingang Parklaan. Nog ontvangen hij den Peiming- meesler. J. J. Brinkman, Anegang 19: J. V. 10 gld.; C. M. f2.50- N. N. 50 cent. Totaal tot heden ontvangen.' f 292.50. Wie volgt? Wie volgt? Er is veel geld noodig! De „Tel." meldt: Van 1 Juli af zal de Middenstands- credietbank voor Haarlem en omstre ken vereenigd worden met de Alge- meene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand te Amsterdam en als kantoor „Haarlem" dezer organisatie optreden. Wij vernemen nader, dat de heer D. Veurman, tot nu toe directeur van de Haarlemsche Middenstandserediet- bank, tot directeur van het kantoor „Haarlem" benoemd is en de heeren Czebos en Bosman zullen optreden als procuratiehouders. Door de „Amsterdammer" was een prijsvraag uitgeschreven voor teeke- naressen: het in beeld brengen van 't onderwerp „De Vrouw en de Stem dag'. De eerste prijs (f 30) is behaald door mej. Hermine IJzerdraat, alhier woonachtig. In de afgeloopen week zijn in het Douchchadiiuis aan den Scholersingel 1142, in d at a an den Kouden hora 303 en in dat aan het Leidscheplein 726 baden genomen'. Zondagmiddag 1 uur was 'n troepje jongens op een zandschuit in de Leid schevaart a,an het spelen, toen de 10-jarige J. M., midden in de vaart viel. De andere jongens wisten hem spoedig (e grijpen en op do schuit te trekken, waarna hij naar zijn huis op den Leidschevaarlweg werd ge bracht. Omtrent het doodelijk ongeluk te Driehuizen vernemen we nog nader: Een arbeider, werkzaam te Velsen, aan de Papierfabriek, Jansen genaamd en wonende te Haarlem, is Vrijdag avond op weg naar huis aan den Drie- huizer Kerkweg aldaar, een doodelijk ongeval overkomen. Men vond den 24- De oproepingskaar ten voor de verkiezin gen op 5, Juli zijn uit. De stembiljetten zijn gereed. Het zijn vellen van 40 bij 56 centimeter, heele lappen dus, netjes toegevouwen, ver meldende de namen van 284 candidaten, verdeeld over 36 partijen. Zaterdag stond eT een reproductie van in de krant. Daaruit moeten Woensdag de kiezer» en kiezeressen een candidaat kiezen. Er zijn gemakkelijker werkjes dan dit, verkeerd opgeknapt. Maar de kiezers en kiezeressen mogen kalm zijn. Hij of zij bekijkt het pampierkc (om met vrouw Pleun te spreken; kalm en monstere eerst eens de nummers die er boven staan. Lijst 33 is de lijst van ieder Roomsch' kiezer. Wie niet goed lezen kan of zien, ont- houde dat lijst 33 te vinden is op de on derste rij van het stembiljet, lijst nr. 4. Dc kiezer heeft nu niets anders le doen dan het witte puntje in het zwarte blokje rood te maken vóór den naam van den heer Bomans. Dus lijst 33, dat is de vierde lijst van de derdê (onderste) rij, lnyt hokje voor den eersten naam (Mr. J. B. Bomans.) 1 Wie aan den weg timmert heeft veel be kijks en zoo zal het niemand verwonderen dat schrijver dezes wel eens wat moet hooren over wat hij schreef. Dit is ook het geval met het „Damiaatje" over het kampeeren van de Arbeiders Jeugd Cen trale. Hierover ontving ik een ingezonden stuk van den voorzitter der Jeugdcom missie van de A. J. C. Eerlijk gezegd loopt het nog al mee, want dat de heeren boos zijn, verwon derde me niet, maar de hoofdzaak is en daar gaat het voor mij om de feiten ontkent de voorzitter niet. Het reisgeld bedroeg niet 11, maar zelfs 11.50, maar het verslag in „De Arbeid" over de genoten ontspanning was „ironies" volgens den inzender. Nu ja, zoo beliefje nog wel peultjes. Jammer, alleen dat het verslag in „De Arbeid" zoo prachtig overeenkomt met wat „men" er van vertelt. Inzender tracht voorts bet gezamenlijk kampeeren van jongens en meisjes tc ver dedigen. Hij noeant ons achterlijk omdat wij ons daartegen verzetten. Welaan dat verwijt van achterlijkheid accepleeren wij gaarne. Het is die soort voortvarendheid der S. D. A. P., die dc pest voor en de ontbinding van onze Maatschappij zijn. Barometerstand 7.62. Vooruit. OPGAVE VAN; Medegedeeld door 't Kon. Ned. Mcfeorol, Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 3 Juli. Hoogste barometerstand 767,4 m. M. te Weenen. Laagste barometerstand 745,9 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 3 Juli tot den avond van 4 Juli: Meest matige zuidelijke tot zuid-ooste lijke wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien met kans op onwee. Zelfde temperatuur. jarigen jongeman Zaterdagmorgen dood op den wég liggen, met een draad van de eleetrische geleiding in zijn hand. Zeer waarschijnlijk heeft hij de zen draad, die afgeknapt was tijdens storm en onweer, met de hand op zijde willen schuiven en is daardoor gedood geworden. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uuir heeft op den Oudenweg, bij 'tdein- pingswerk der voormalige Houthaven, een'ongeluk plaats gehad. De 44-jarige m 1 VAN LIJST 33 m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1