Over vergaderingen enz. op Zondag. Jewestelijke Jeugd-Commissie. De ..tionschef met pensioen. Onderlinge Mij. van Verzekering „Dvt Nederlanden." WARMOND. LISSE. HILLEGOM. SASSENHEIM, SCHOTEN. VOORHOUT. Gemeenteraad. Voorzitter: burge meester Bulten. Afwezig de heeren F Warmerdam en Andr. de Groot. Na opening der vergadering en voor lezing der notulen, die werden goedge keurd, had mededeeling plaats van in gekomen stukken. Verschillende raadsbesluiten zijn door Ged. Staten goedgekeurd., met echter dat wat de vleeschkeuring be treft. Bezwaren zijn er, dat één keur meester voor vier gemeenten onder verschillende instructies moet werken. Deze moeten samengevoegd. Reeds is voorloopig daarover geconfereerd en zullen Lisse, Sassenheim, Noordwijker hout en Voorhout een gezamenlijken dienst instellen met Lisse als hoofd kantoor, zonder dat de kosten enz. hooger zullen worden. Door de Gezondheidscommissie te Alfen is de begrooting 1923 ingezonden waaruit blijkt dat het aandeel voor Voorhout f83 is, tegen f122 dit jaar. De opmerkingen van hier uitgaan de vorig jaar, zullen daar niet vreemd aan zijn en daarom zal nu nog eens speciaal op het te hooge bedrag van f600 drukwerk gewezen worden. Mededeeling geschiedt, dat door een adres aan de N. S. M„ de trein van on geveer 3 uur, die op de dienstregeling als niet hier stoppend stond aangege ven, verkregen is, dat deze voortaan wel zal stoppen. Eenige comptabiliteitsbesluiten wer den goedgekeurd, waarna de aanvra gen terreinen voor voetbalvelden aan de orde kwam. Eén aanvraag is van de R.K. Voetbalvereen. V. F. C„ één van de afdeeling Voetbal van het Pa tronaat. De eerste biedt aan het terrein zelf in orde te brengen. Onder nader te stellen voorwaarden, zal dit door B. en W. kunnen worden toegestaan. De huurprijs zal f 175 per jaar zijn, en zoo noodig geheel of gedeeltelijk vooruit betaald moeten worden. De tijd (4 weken) waarin volgens de wet de 14 dagen landbouwverlof kun nen worden opgenomen, werd vastge steld op 4 weken, voorafgaande aan de groote vacantie of wel de 4 weken in de maand Juli. Den jongsten be diende ter Secretarie werd voor ver- kiezingswerk een gratificatie van f 25 toegekend. Het voorschot voor het Lager On derwijs werd van f 8 op f 13 gebracht per leerling. Bij de rondvraag werd een opmer king gemaakt over het spelen der kin deren buiten het schoolhek, waarna de vergadering werd gesloten. BEVERWIJK. VELSEN. WIJK-AAN-ZEE. WIJKEROOG. IJMUIDEN. SPAARND4M. ZANDVOORT. VAN ONZE pfofMADLOOZE TELEFOON o" De strijd in Dublin. De Garantie-Commissie te Berlijn. De spoorwegstaking In New- York. Na den moord op Rathenau. Een arrestatie te New-York. Staking in Hamburg. Hel is bekend, dat Wij Onze Gecslelijke Adviseurs hebben opgedragen er voor te waken, dat de Zondag w<vde gevierd als de dag des Hoeren, en hunne vereenigin- gen de Zondagsrust voor anderen niet on mogelijk maken; daarom zullen zij hel houden van vergaderingen op Zondag zoo veel mogelijk legen gaan, en zeker het ge bruik maken van publieke vervoermidde len, zooveel zij slechts kunnen, verbieden. Indien evenwel op Zon- en Feestda gen oen plaatselijke bijeenkomst wordt ge houden, zullen Wij het op prijs stellen, dat Ons alsdan geen telegrammen van hulde etc. worden toegezonden; in ieder geval zullen dergelijke telegrammen door Ons op Zon- en Feestdagen niet meer worden beantwoord. „St. Bavo." Teneinde aan het Diocesane Commissie voor U.K. Jeugdorganisatie in het Bisdom waarvan Voorzitter is de Weleerwaarde Heer Hector .1. Möller te 's-Gravenhage de leiding te kunnen geven van het geheele Jeugdwerk, heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem bij schrijven van den 24 Juni J922 ingesteld de navolgende Gewestelijke Jeugd-t'.om.niissaes en hiervan benoemd tot Voorzitter resp. de navolgende EE. Heeren: de Omstreken van Gouda en Alphen den w.e.p. J G van Lubeek o.f.m. te Oudewa- ter; de Omstreken van Schiedam W.E. Heer C. M. Mol. kap. te Vlaardingen; de Omstreken van Botterdam en Delft W.E. Heer A. J. van Schaik, kap. te Berkel; de Zuid-Hollandsche Eilanden W.E. Heer Th. Kwakman, past. te Middelhamis; de 2eeuwsche Eilanden W.E. Heer A. D. C. Schellart, past. te 's Hecrcnhoek; Dekenaat Poeldijk W.E. Heer A. J. W. Postma, kap. te Poeldijk; de Omstreken van Leiden W.E. Heer J. Borsboom, pastoor te Noord- wijk; de Omstreken van Haarlem W.E. Heer B. van Leeuwen, pastoor te Hillegom; Dekenaal Ouderkerk W.E. Heer Th. Stam, pastoor te Ouderkerk; Dekenaat Beverwijk W.E. Heer J. Höppener, Regent te Bever wijk; Dekenaat Purmerend Z.E. Heer A. Hollerberg, Deken van Purmerend; Deke naat Alkmaar W.E. Heer Q. J. Te Mey te Heer Hugowaard; Dekenaat Hoorn en Werfershoef W.E. Heer F. Cornet, kan te Hoorn; Dekenaat Schagen W.E. Heer H. Alink te Helder. „St. Bavo." Mot ingang van heden heeft de heer J. H. Israël, die gedurende 4 jaren stations chef is geweest te Haarlem, don dienst met pensioen verlaten. Gisteren, den laat- sten dag dat de hoer Israël in functio was op het station alhier, is hem een hartelijk afscheid bereid. Hij werd toe gesproken door don beer 0. A. Zweunis namens het personeel. Deze bood hem in een hartelijk toespraakje een tuin- ameu Moment aan. Een inspecteur der Spoorwegen uit Amsterdam kwam den heer Israël namens de Directie bedanken en sprak hem zeer waardeerend toe. Ten slotte sprak nog een stationsopzichter den scheidenden heer Israël toe. In de op 28 Juni gehouden gewone jaarlijksche algemeone verga dering van deelnemers der Onderlinge Mij. van Verzekering „De Nederlanden," te Haarlem is besloten het jaarverslag do verlies- en winstrekening en balans over het boekjaar 1921 goed te keuren en directie en commissarissen deswege te iechargesren voor het beheer en toe zicht over het boekjaar 1921, Den aitredenden commissaris, den heer 8. J. v. Beest van Andel, opnieuw te benoemen. Te benoemen tot oommissie voor het nazien der rekening en verantwoording over het boekjaar 1922 'dezelfde perso nen, als die welke voor het afgeloopen boek-'aar die commissie vormden, en deze com ie me' twee loden uit te brei den. Aan de directie en commiseariseen op te dragen to onderzoeken in hoeverre de maatschappij haar kapitaal ook ton deele kan beleggen in te bouwen eenvoudige woonhuizen, teneinde mede in het ge brek aan goedkoopere woningen te voor zien. Het muziekconcours.' Woensdag en Donderdag werd hier een muziekconcours gehouden. De uitslagen in de verschil lende afdeelingen luiden Marschwedstrijdlo afdeeling met ver- plichien marsch „Camaraden" van v. Belle Flammo afd. Fanfare. „Eensgezindheid" Halfweg, 2on prijs met 12 punten. Concertwedstrijd: 3o afd. fanfare, met verplicht stuk „Bellatrix" ouverture van M. Dalvers, en eigengekozen stuk: „Dona Flora," Fantaisie Dramatique van Oh. de Carmont, Dir. M. Koprie, 2den prijs met 21 punten (1ste prijs niet toege kend). Afdeeling Uitmuntendheid, fanfare met verplicht stuk; „Grande Marche" no. 4 van Emilo Deneufbourg en eigen geko zen stuk „Dans la Bruyero," ouverture van de Govaert, „Eensgezindheid" Half weg 38 werkende leden, Dire - r M. J. Komst, le prijs met 25 paf' Solisten wedstrijd: 2e afdeeling, 2 prijs mot 23 punten L. Hoefnagels, Dord recht, (stella hoorn) met „Morceau de Salon Variations No. 8" van Pninpare; 2o prijs mot 20 punten N. v. d. Linde Dordrecht, piston met „La Charmouse" van A. Oarbin; 2e prijs met 20 punten G. do Bruin, Zegwaart, Trombone, met „Morceau de Salon" van Painpare; 3e prijs met 18 punten A. C. Jutjens, Half weg Trombone met „Erotignon" van L. Bleimand; 3o prijs met 15 punten J. v. Seesd, Y'ianen, met „Liebestraum" van Th. Hoeh, idem le afdeeling; le prijs met 30 punten en bijzondere onderschei ding van de jury. Louis de Vries, Via- nen, piston met „Lo Carnaval de Veni.-e" van J. B. Aibon; lo prijs met 28 pun ten H. M. Bedaux, Tilburg, Tuba met Grand Air Varió van Langlois; le prij- met 28 nunton Arie de Vries .V'a piston mot „Liebestraum" van Th. Ho k le prijs met 25 punten H. U: i Tilburg, clarinet met „Introduction et Théme Varié" van de Lamoy; 2e prijs met 23 punten A. H. Rous?, Vlaarlin- gen, Trombone met „Grand Air Varió" van Langlois; 2o prijs met 20 punten Olsthoo-n, Stompwijk, Tuba met „11e Air Varió" van Ohristophe. Met den oerewedstrijd werd hierna be sloten, waarvan do uitslag later wordt bekend gemaakt. In het dorp werd nog een marsch go- blazen bii het naar de motorboot gaan door ..Eensgezindheid'die nog aardig wat roering bracht als slot voor de dor pelingen. 2e dag. Marschwedstrijd: lo prijs met 13 pun ten „St. Caecilia," Schoten, met „Noor- denklanken," van Muldermans (Harmo nie). le prijs met 13 punten „Onderling Genoegen," Bijpwetering (Fanfare). Concertwedstrijd. Fanfare, 3e afd.: le pr. mot 26 punten „Onderling Genoe gen," Bijpwetering, 18 werkende leden, directeur M. Bolderdijk, met verplicht stuk „Bellatrix," van OaMberg; stuk naar keuzo „La Val de l'Amblève," van Belle Elamme; 3e prijs met 17 punten „Juliana Fanfare", Monster, 26 werken de leden; directeur L. M. v. Waasdijk; stuk naar keuze „Dona Flora," van De Oarmont. 3e afdeeling Harmonie: 2e prijs met 23 punten, „Crescendo," Purmerend, 26 werkende leden, directeur H. Thio, ver plicht stuk „Sous la Tonelle, Fantaisie de Concours," van J. Martin; stuk naar keuze „Bellatrix," van Caldberg, 3e prijs mot 17 punten „St. Caecilia," Schoten; 22 werkende leden; directeur H. J. Huy- boom, stuk naar keuze Ouverture Joy- euse," van Kéler Bèla. 3e afdeeling, mannenkoren: le prijs met 26 punten „St. Machutes," Monster, 59 werkende leden, directeur A. Beiers- bergen v. Henegouwen; verplicht stuk „De Leeuwerik," woorden van Gozelle, muziok van Verheijoneigen stuk „Ave Maria," muziek van F. Witt, 2e prijs mot 23 punten, „Oantus et Amicitia," Bovenkerk, directeur J. Lustenhouwer; stuk naar keuze „Ave Caesar"; woor den van Kuipersmuziek van Fred. Eoeske. R. K. Kiesvereenig.ng. De R. K. Kiesvereeniging hield Donderdagavond een buitengewone propagandavergade- ring, teneinde de kiezers en kiezeres sen op te wekken Woensdag 5 Juli hun plicht te doen. De vergadering werd gehouden in de U. K. Kerk, teneinde allen te kun nen bevatten. Wij overdrijven niet, als we de aanwezigen boven de duizend schatten. De voorzitter, de heer F. G. J. van der Eerden, opende met den Christelijken groet en heette allen, in t bijzonder den spreker en spreekster, den ZeerEerw. Heer Rector J. G. Jan sen en Mevr. Bronsveld—Vifcringa,wel kom. Hij deed enkele mededeelingen inzake de controle-posten en controle bij de stemming van Woensdag en gaf het woord aan Rector Jansen, om zijn onderwerp „Belang en Beginsel" in te leiden. Deze deed aan de hand van de feiten zien, wat we aan onze Chris telijke regeering te danken hebben, om daarna te wijzen op bet groote belang dat we hebben, dat ministerie te be stendigen. Vooral deed sj?r. uitkomen dat we, al laten we onze belangen spreken, het beginsel toch al onze daden moet beheerschen. Daarom al len stemmen op No.. Ivan lijst 33, op Mr. Dr. Kooien. Mevr. Bronsveld had als onderwerp: „De vrouwen altijd de eersten". Zij wees op de woorden van onzen H. Vader den Paus., gesproken op {iet Internationaal Congres van den' R. K. Vrouwenbond, dat de vrouwen de eer sten waren èn onder het kruis èn aan het graf. Zoo ook moeten de vrou wen de eersten zijn in deze voor hen nieuwe zaak en a.s. Woensdag de eer ste zijn aan de stembus, om hun plicht als staatsburgeres te vervullen en deze vervullen als rasechte Katholie ken. De prachtig geslaagde vergade ring werd door het R. K. Zangkoor met eenige liederen opgeluisterd. (Vervolg.) Aan de vereeniging „Pro Juventuto" te Haarlem werd 100 subsidie verleend, aan de Hillegomsche Harmonie-kapel f 300. De aangevraagde gelden voor de uitbreiding van de St. Josephschoo! Hoofd straat 133 werden beschikbaar gesteld. De instructie voor den keuringsveearts werd aangenomen. De verordeningen op de heffing en invordering van keurloon werden ook aangenomen en de datum van ingang gesteld op 1 Augustus 1922. Van „Goed Wonen" was een verzoek ingeko men om wijziging van den datum van in gang van den te betalen erfpachtscanon; gevraagd werd te willen rekenen 1 Aug. 1920. 't Voorstel van B. en W. luidde 5 Juni 1920 hetwelk om de aangevoerde re denen werd aangenomen met alg. stem men. Pensioneering van d4 Wethouders. Wet houder Balvers verwijdert zich bij dit punt. 't Ontwerp-verordening werd met alg. stemmen aangenomen. De voorz. brengt dank aan de commis sie voor haren arbeid, terwijl na zijn bin nenkomen wethouder Balvers mede na mens zijn collega dank betuigt voor de aanneming van de verordering. Het pre sentiegeld voor de commissie tot wering van schoolverzuim werd vastgesteld op f 3 omdat de heer Paase deze aanzienlijke verhooging wel wat tegenstrijdig vond met der bezuinigingstijd; de heer Vooren ver dedigde het goed recht van dit presentie geld. In zake het beheer van het Gasbedrijf werd aan de opmerkingen van Ged. State* van Z. H. tegemoet gekomen. Hetzelfde geschiedt inzake de verordeningen op de heffing en inkomstenbelasting. Hierna kwam aan de orde benoeming van een on derwijzeres aan de O. L. Schooi (niet ge convoceerd). Benoemd werd met alg. stemmen Mej. H. Vogel onderwijzeres alhier. Nog was ingekomen een adres van de Hitl. Harddrnverij-vereeniging. om beschik baarstelling der van den Endc-laan en van het terrein der voormalige IJsbaan, ver moedelijk op 13 en 14 Sept. voor een Harddraverij en een volksfeest. Over dit punt (mede niet geconvoceerd) werd breed gediscussieerd; ten slotte werd het verzoek echter ingewilligd. De Rondvraag bood geen bijzonderhe den, waarna overgegaan werd tot een be handeling in comité-generaal van belasting zaken. Statuten. De „Staatscourant" bevat dc statuien van den R.K. Diocesanen Vrouwenbond alhier. (Vervolg.) Vooris toont spreker de macht aan der Katholieken door hun eenheid. Toen onze H. Vader Benedictus XV z.g, overleed, v >og men met belangstelling, wat heeft e man gedaan. Hij werd door alle landen i n naties geëerd, maar onze tegenwoordige Paus uitnoodigen op de conferenties, dit doet men niet. Voorts moet een propagandist op de hoogte blijven der sociale wetgeving. Laten we toch dit voor oogen houden een Christelijk Ministerie met strijders voor de eoede zaak van Christus, Wederom volgden eenige nummers mu ziek en we.rd het lied der Propaganda ge zongen. Dan betrad de hoer Kuiper, vrij gestelde van „St. Deus Dedit" het gestoelte. Hij zet uiteen waarom de Kath. arbeiders moeten medewerken hun organisatie zoo hecht mogelijk te doen zijn. Ze moeten practisch medewerken, de zedenwetten te handhaven, behartigen rechtvaardigheid en naastenliefde. Daarna geelt spreker een overzicht van het Internationaal vereenigd zijn. Spr. wijst op het Chr. Internationaal Congres te Osnabruck, waar de arbeiders van gansch Europa haast bijeen waren, al waar een resolutie werd aangenomen door de arbeiders w.o. ook de Fransche, Duit- sciie en Belgische arbeiders waren, met al- gemeene stemmen, dat Frankrijk en België te ver gingen met hun erschen van scha devergoeding, waardoor het moeilijker werd de economische wereldorde te her stellen. Hoe kwam dat? Daar gevoelden zich de Duitsche en Fransche arbeiders vereenigd op de eeuwige grondslagen van ons mooi katholiek geloof. (Donderend applaus). Spr. is het eens met Dr. Poels op het kath. congres te Nijmegen „dat het Kruis van Christus in de vuist van Roomschen arbeiders in veilige Hfcnden is. Spreker wijst ten slotte de vrouw op het nut der organisatie en beëindigd onder luid applaus mei een mooie peroratie zijn rede. Dan brengt de voorzitter een woord van dank aan allen, d'ic hebben medege werkt tot welslagen dezer groote vergade ring en sluit met den Chr. groet. Burgerlijke stand. Bevallen: A. BruynKlaver, z.; W. Smeetsvan Raay d.; A. A. van GemertMeyer, z.; L. Rens Bais, z.; A. LclkusGeus, z.; J M. G. Vennekerten Bosch, z; J. K. Hosper van Rooy, d.; H. A. VeldhuisSlebos, z. Overleden: Cornelia Akerboom, wed. J. Brust, 85 jaar; levenloos aangegeven kind van F. van SutphenWehnes. Gehuwd: Th. van den Bos en M. Th. Abspoel; J. Hooreman en Th. J. Bakx; P. Hiemstra en K. van Zurk. Ondertrouwd: G. de Jong en S. Zwart; H. J. Kuiper en J. F. H. Loerakkeci H. G. A. Hilbrander en J. A. M. Mansum; H. G. Veltkamp en S. van der Moiety .A. J. C. Kramer en J. M. Paesie. Opening muziekhandel van de firma Heek. Zaterdag werd in de Bree- straat alhier een nieuwe zaak, n.l. de muziekhandel-Heek geopend. Wij had den, daartoe vriendelijk door de firma uitgenóodigd, de eer in de keurige in richting rondgeleid te worden, waarbij ona alle noodigo inlichtingen verstrekt werden. De benedenverdieping van hel voormalige woonhuis is door de firma Gebr. Boots zoo netjes omgebouwd, dat niemand de oude bestemming van 't gebouw in 't nieuw tot stand gobrachte terugkent. Binnen vonden wij een ruim lokaal, waar vele vleugels, piano's, pia nola's en andere instrumenten gear rangeerd stonden, niet te vergeten alle kust en keus van violen etc. etc. Voor een smaakvolle verlichting zorgde de firma Gilissen, terwijl aan de decoratie schilders Holt en Tervoort do eer toe komt van de up to date-beschildering. Do opening in bloemen en muziek trok voel belangstelling. Wij twijfelen niet of deze to goeder naam bekende firma gaat in do aardboienstad oen goede toe komst tegemoet. Opening Nieuwe Zeeweg Beveruyk- Wfjik aan Zee. De nieuwe Zeeweg is opgeleverd. Negen meter breed strekt hij zich heerlijk van effenheid uit van Beverwijk rar Wijk aan Zee. Een prach tige zijweg geflankeerd door twee fiets en wandelpaden lokt tot rit en wande ling. Voorbij do jarenoude misère, voor bij 't gemartel om het haddorp of van daar Beverwijk te bereiken. Zaterdagmiddag j.l. bad do officiëele opening plaats, die eigenu-.dig genoeg niet uitging van de autoriteiten, doch van de V. V. V. Aan hot begin van den nieuwen weg te Wijk aan Zee 'stond een eerepoort opgericht en daartusschen een symbolische versperring van groen. Te drie uur als het bestuur van V. V. V. en de geheere gemeenteraad met den burgemeester aanwezig waren, de massa belangstellenden niet te vergeten, hield de voorzitter van de V. V. V. een korte toespraak, waarop de burgemeester ant woordde en vervolgens daartoe eervol uit- genoodigd de versperring doorsneed. Aan stond laaide de muziek van „Asion" op. De schoolkinderen zongen een lied van duin en zee. Terwijl iu feestelijkon op tocht de Wijk aan Zee-sche aanwezigen, muziek voorop, hot dorp binnenwandelde, snorden de eerste auto's langs den hier en daar met een vlag opg .orden nieu wen weg van Wijk aan Zee. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: W. Bilderbeek en I. J. Mulder; J. P. Gomes en G. C. Smit. Getrouwd: L Pors en A. Rijke; H. E. Veldman en P. Dekker. Bevallen: M. H. HermansRaspoort, d.; J. VersluisDuvehot, d. n R. de Ruiter— Buma, d. Overleden: K. Zwart, 23 jaar; N. Wij ker, 1 dag; M. Griekspoor, 24 jaar, vr. van M. de Boer. Begrafenis Dr. Heslinga Zeer groot was het aantal vrienden en belangstel lenden, dat Zaterdagmiddag op het kerkhof De Biezen was saamgekomem. om de ter aardobestelling van hot stof felijk overschot van Dr. Heslinga bij te wonen. Achter de lijkbaar gingen be halve de familie een kring van intieme vrienden, de heeren R. H. P. Fischer en J. P. Tabois namens den Kenno- mer Kegelbond enz. Het aantal belangstellenden was zoo groot, dat we alle officieels personen enz. konden opmerken. wij zagen er wethouder Landeweert, de Raadsleden Vermeulen, Netscher, Tusenius, het be stuur der afd. Velsen van het „Witte Kruis", alle wijkzusters dezer Vereeni- ging, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden enz. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, nam allereerst de heor J. E. Mulder, oud-Raadslid bet woord, die sprak namens de intieme vrienden. De ze wees er op, hoe Dr. Heslinga niet alleen als arts maar ook als mensch zijn werk heeft verricht met een trou we plichtsbetrachting, zooals weinigen bezitten. Daarbij werd zijn arbeid nog zeer verzwaard door de kwaal, die hem nu ten grave sleepte. Deze kwaal ruk te hem uit ons midden weg .want zon der deze was hij zeker nog 10 jaar bij ons gebleven. Spr. schetst dan wat Dr. Heslinga voor zijn intieme vrien den was en legt namens hen een krans op het graf. De heer R» H. P. Fischer sprak als voorzitter van den Kennemer Kegel bond en herdacht hoe Dr. Heslinga daar de vader van was en ook wat hij voor de Kegelclub Velsen was goweest. Dr. IJ. Hanneman, de opvolger van Dr. Heslinga, sprak een aandoenlijk woord. Toen hij de praktijk overnam, was Dr. Heslinga physiek op, maar in tellectueel moreel waart gij dezelfde, zeide spr. Rust wildet gij niet, maar gij moest en tot het einde toe hieldt gij vol. Dr. E. Bok, thans te Heemstede, vroe ger to IJmuiden, herinnerde er aan, hoe Dr. Heslinga en hij voor 22 jaar de nractijk van Dr, Kaldenbach overnamen. Al die jaren mochten zij in vriendschap met elkander verkeeren. Spr. zegt dat het zien lijden van zijn vriend hem moeilijk viel, maar met mannenmoed heeft hij dit lijden gedragen. Een familielid dankte namens de we duwe en de kinderen voor de groote belangstelling en zeide dat het de wensch van Dr. Heslinga was geweest, dat hij hier zou rusten, waar hij zoovele jaren had gewerkt. Zeer velen bleven nog toeven bij het gra fvan hem die voor zoovelen een goede dokter en een goed vriend was geweest» De nieuwe weg naar Wyk aan Zee. Een echulpenweg loopt van den Zoo- weg ta Beverwijk naar Wijk aan Zee, zoo lezen we in het „N. v. d. B'." Wijk aan Zee, wio ként niet dit liefe lijk gelegen badplaatsje? maar om het te voet te bereiken ja, daar hoorde vroeger wat toe! De echulpenweg is in den badtijd altijd een kwelling geweest voor voetgangers on fietsers. Vooral ver leden jaar lag de weg dik ander het stof. Wel liep en loopt er nog een paar- dentrammetje maar dat vindt in den zomer zooveel aftrek, dat wie liefst geen blauwe plekken opdeed 't ging soms bij vechten af om een plaatsje te krij gen maar liever de reis te voet maakte. De laatste jaren kreeg dit trammetje concurrentie van auto's met gevolg, dat de weg nog slechter werd. Gelukkig is er aan dezen onhoudbaren toestand een einde gekomen. De echul penweg is nu geheel vernieuwd. Men had zich wel voorgesteld half Mei de officieele opening van den nieuwen Zeeweg tegemoet te zien, maar door onvoorziene omstandigheden gebeurt dat nu morgen pas. Enfin, late haver komt ook op. Voor de herstelling is men begonnen met er een zwaren wals over te halen, wat den weg al aardig in zijn fatsoen bracht. Vervolgens heeft men den weg met een flinke laag zand bestrooid on toen töt aan den wissel nabij „Tusschenwijk" aan de Noordzij tonvormig bestraat. Van Tusschenwijk tot nabij het dorp is deze bestrating aan de Zuidzij van de trambaan voortgezet. De schulpweg ia nu niet meer te herkennen. Hij is niet alloen zoo effon dat men hem met ylschaatsen kan berijden maar heeft ook een sierlijken vorm gekrogen. De tram-rails die vroeger soms een paar c.M. boven den weg uitstaken wat voor al tusschon licht en donker gevaar voor wielrijders opleverde, zijn nu gelijk met den weg gemaakt. Een rijwielpad zal later worden aan gebracht en belooft ook aan alle eisehen te voldoen. Do bestrating tusschon do rails is zoo gebleven, alloen zijn de steenen er uitgenomen en opnieuw in gelegd. Op sommige punten hoeft de weg veel overeenkomst met den nieuwen zeeweg Overveen—Zandvoort. Alle eer voor den uitvoerder van dit werk, den heer Kam te Venlo, die een groot dool van deze vernieuwing op zich genomen heeft en de gemeente Wiik aan Zee en Duin, die bet restant in eigen beheer voltooide. Wijk aan Zee wordt voor het grootste gedeelte door zijn nieuwen weg naar zee uit zijn isolement bevrijd, rest nog dat het ouderwotsche paardentram- motje door een electrisehe vervangen wordt, dan behoort het achterhoeksokv! van de badplaats tot het verleden. Statuten. De Staatscourant bevat de statuten van de Christelijke Muziekvereeni- ging „Juliana" alhier. Statuten. De .Staatscourant" bevat de statuten van de Kamermijziekveroeniging „Kunstkring" alhier. Vrijdagavond vergaderde het Bestuur van Het Witte Kruis, en droeg de penning meester de heer A. C. Leich zijn adminis tratie over wegens zijn vertrek naar Half weg. De voorzitter Dr. Boljon dankte hem hartelijk voor zijn keurig accuraat beheer cn drukte zijn leedwezen nat dat hij hun ging verlaten. Voor de Tuberculose bestrij ding geeft het Rijk een subsidie van f 165. Wethouder Slagveld J". Zooals we Zaterdag reeds meldden, is Vrijdagavond wethouder Slagveld plotseling overleden. Wethouder Jacob Slagveld, geboren 16 October 1859, dus nu bijna 63 jaar oud, 'had een lang leven van hard werken ach ter den rug, hard werken als particulier, onvermoeid sedert 1893, dus bij na 30 jaar, als raadslid. September 1917 benoem de de Raad hem tot wethouder. Hij heeft veel gedaan in het belang der gemeente. Naast zijn wethouderschap be kleedde hij nog vele openbare functies, o.m. was hij voorzitter der financieefe commissie, voorzitter der commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling, lid van het college van zetters, enz. Aan al die werkzaamheden wijdde hij geheel zijn kracht. Zijn heengaan zal dan ook zeer beireurd worden. Oefening staalt spieren. Gisteren maakte bovengenoemde gyrnnatiekvereeni- ging per vrachtauto een reisje naar Hoorn ter gelegenheid van het jubileum der Sportvereenigingen. Burgerlijke Stand. Geboren: x. van L. Schuiten en A. A. Vollenga. Abraham Josept, z. van S. Klint en K. Hakker. Overleden: H. Faber, 70 j. J. de Mes- v. d. Mije, 78 jr. i Reddingsbrigade. Door de Reddings brigade „Zandvoort" zijn ten noorden en ten zuiden der boulevards twee kastjes ge plaatst aan het strand, waarin een red- dingslijn, een zwemvest en een fleschje ammoniak. Zij werden door twee leden van de brigade der vereeniging geschonken Ouders opgepast. Dezer dagen is door de politie een persoon aangehouden, ver dacht van onzedelijke handelingen met minderjarigen. Begrafenis Wethouder Slagveld. Naar wij vernemen zal op Dinsdag a.s. ten twee uur op de atgeméene begraafplaats aait den Kostverlorenweg.de ter aardebestelling plaats hebben van wijlen den heer J.b. Slagveld. Propaganda Verkiezings-actie. Voor een zeer flink opgekomen aantal kiezers en vooral kiezeressen, trad j.l. Vrijdag ifi „Ons Huis" op: Mevrouw S. C. C. Brons veld Vitringa, met het onderwerp: „Hoe en waarom moeten wij stemmen". Ten 8 uur opende de voorzitter de ver gadering met den Christel- groet, heette allen, in het bijzonder de heeren geeste lijken en mevrouw Bronsveld hartelijk welkom en gaf haar direct, daar zij zoo spoedig mogelijk moest vertrekken, het woord. Het opgestelde programma werd daardoor geheel gewijzigd. De vurige spreekster wist direct de gevoeligste sna ren van de katholieken te treffen. Dit be wees maar al te goed de boeiende aan dacht der aanwezigen Zij zette in haar rede hoofdzakelijk voor de vrouw uiteen waar om en hoe men stemmen moet, omdat zij op vele plaatsen bemerkt had, dat de vrouwen niet veel voelden voor de poli tiek, wat ziin oorzaak vond hierin, dat de vrouw op de eerste plaats is aangewezen als leidster van het huisgezin. Verschillende punten werden door haar aangestipt, als de moederschapszorg, het Chr. onderwijs, de opvoeding van het kind. Ook striemde zij de draagsters van on zedelijke kleeding; hoe men in Den Haag er voor eenige weken toe was overgegaan een étalage-wedstrijd te houden in zede lijke kleedinc. Is het niet teekenend. hoe liet zedeliik peil dreigt ineen tezinken? Als wij dus niet zorgen voor het behoud eener Christelijke Regeering, worden wij geofferd aan de gemeenschap, staatsopvoeding enz. Vervolgens werd door haar nog behan deld de wijze van stemmen. Wilt pij, vrouw, een vrouweliik Kamerlid, welnu stemt dan op No 1 lijst 33 dan komt zij er en tevens geeft gij een schoon bewijs van onze Katholieke eenheid. Eenige woorden wijdde zij nog aan Mr. Anlberse, hoe deze op zoo onrechtvaardige wijzen wordt aangevallen, ook van de zijde waar van men het niet zou verwachten. Na nog een oproep gedaan te hebben aan de man nen om de vrouw mede ter stembus te nemen en allen propagandisten te zijn in eigen omgeving, propaganda te maken niet alleen, maar vooral ook gebeden te storten tot behoud onzer Christelijke Re geering, stoot zij onder langdurig applaus hare heerlijke rede. De voorzitter bracht har dank voor het gesprokene, waarna spontaan door alle aanwezigen Roomsche Blijdschap gezongen werd. Hierna kwam de zangvereeniging Arti et Religioni iri actie en gaf een paar liederen ten beste, waarna eenige oogenhlikken werd gepau- seerd. Dan sorak de WelEerw. Pater Linus de aanwezigen met nog eenige pittige woorden toe. Hierna werden door den voorzitter eeni ge zakelijke punten behandeld. Hij deelde mede dat het bestuur den geheelen verkie zingsdag zou zitting houden ten huize Vart den heer Versteege, tot het geven van in lichtingen, hulpverleening en het in ont vangst nemen van toelichtingen van hen, die moeilijk ter slembus konden komen. Vervolgens dankte hij allen die tot het welslagen van dezen avond hadden mede gewerkt. LONDEN, 2 Juli. Hedenmiddag om drie uur werd uit Dublin geseind, dat tot nu toe geen verandering in den toestand is gekomen. De rebellen heb ben hun tijd besteed aan het verster ken van hun positie en hebben de ingangen tot de voornaamste door hen bezette gebouwen met allerlei voer tuigen enz. gebarricadeerd. Geduren de den nacht werd hier en daar ge vuurd, maar een geregeld gevecht had niet plaats. De lord mayor van Dublin heeft een poging gedaan om een wapenstilstand tusschen beide partijen tot stand te brengen. Naar echter gemeld wordt, deed hij dit geheel op eigen initiatief en is in regeeringskringen niets om trent zijn optreden bekend. In ieder geval is er tot dusver geen sprake- van een wapenstilstand en alles wijst er op, dat de regeeringstroepen een aanval op O'Gonncllslreet voorberei den. DUBLIN, 2 Juli. De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft een ver klaring bekend gemaakt, volgens welke de regeeringstroepen ongeveer vierhon derd rebellen gevangen hebben ge maakt en dat met inbegrip van de dooden en gewonden daardoor 450 rebellen buiten gevecht zijn gesteld. Men neemt aan, dat dit aantal meer dan de helft van de totale strijd krachten der rebellen, en, wat nog belangrijker is, het grootste deel van hun militaire leiders en geoefende sol daten omvat. Het bezetten van huizen in ver schillende deden van Dublin door ilcine jroepjes gewapende mannen, heeft een overdreven indruk doen ont staan omtrent de sterkte der rebellen. DUBLIN, 2 Juli. De stemming al hier is aanmerkelijk optimistischer. Veel meer menschen vertoonen zich in de straten en een groot aantal win kels is heropend. Gelukkig bevinden zich Qrtdpr ge winkeliers, die hun .zaken weer geopend hebben, tal van handelaars in levensmiddden; er wa ren namelijk in de laatste dagen door ,het sluiten van hun winkels reeds moeilijkheden ontstaan. De tramdienst werd gedeeltelijk hervat. De brand in de ruïnes van de Four Courts is nog niet geheel gebluscht. BERLIJN, 1 Juli. Omtrent 't werk der garantie-commissie verluidt, dat de garantie-commissie vier sub-oom missies heeft ingesteld Ier behandeling van speciale kwesties, nl. die der in komsten, uilgaven, kapitaalvtucht en handelsstatistiek. Elk de,zer sub-com missies werkt samen met de overeen komstige Duitsche bureaux. De aan wezigheid van de garantie-commis sie te Berlijn zal ongeveer 14 dagen duren. De werkzaamheden vorderen goed en worden verricht in overleg met de Duitsche autoriteiten. Het gaat niet om eigenlijke oontröle-maatre.gelen vau de commissie, maar om een on derzoek der gegevens in de jongste Duitsche nota. t <■- •o - lil. I l c. -'lium NEW-YORK, 2 Juli. Negentig pro cent van de vierhonderdduizend ar beiders in de spoorwegwerkplaatsen der Vereenigde Stalen hebben den leiders van hun vakvereenigingen ge hoorzaamd en zijn in staking gegaan. Bij hen hebben zich eenige duizen den mijnwerkers aangesloten, hoewel het stakingsbevel voor de laatstge noemden officieel tot Dinsdag as wast opgeschort. Ondanks de staking wor den de spoorwegdiensten op 'toogen- bhk in hun geheel gehandhaafd en er hebben slechts weinig vertragingen plaats. De spoorwegmaatschappijen vervangen de stakers door ongeorgani seerde arbeiders en hebben een op roep voor vrijwilligers gepubliceerd. De toestand is kritiek, omdat de stakers, die de autoriteit van den La bour Board hebben veronachtzaamd, de positie van de regeering met be trekking tot de transportwetten in ge vaar hebben gebracht. Dit wordt er kend in een verklaring van het Witte Huis, welke zegt, dat de beslissingen van den Labour Board ten volle door de regeering gesteimd zullen worden. Zonder twijfel is de openbare mee- ning gekant tegen de stakers, die zich verzetten tegen de beslissing van den Labour Board in zake de verminde ring van hun loonen met een totaal van zestig millioen dollar per ja*. CHICAGO, 2 Juli. Het spoorweg, verkeer ondervindt van de slaking tof heden nog geen onderbreking. De ma chinisten en conducteurs nemen geen deel aan de actie. Dc directies der spoorwegen deelen mede, dat alle trei nen op de aangegeven uren zijn ver trokken. BERLIJN, 1 Juli. Volgens, een be richt uit New York heeft de Duitsche re geering aan de regeering der Vereenigd» Staten verzocht, de uit Europa binnenko mende schepen' nauwkeurig te onderzoeken in verband met de mogelijkheid, dat me deplichtigen aan den moord op Rathenau naar Amerika d'e wijk zouden willen ne men. De Amerikaansche politie heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en aan boord van het binnenkomende schip „President Taft" een Duitscher gearresteerd, zekeren Max Petersen, die zich zonder medeweten van den kapitein aan boord bevond. De scheeps officieren hebben verklaard, dat Petersen er tijdens de reis geen geheim van heeft gemaakt, dat hij tot de Ehrhardt-brignde behoorde en dat hij vele bijzonderheden over den moord op Rathenau zou kunnen mededeelen. Petersen had bij herhaling te kennen gegeven, niets meer te vreezen, dan weer naar Duitsohland terug le moeten gaan. HAMBURG 2 Juli. De Hamburg,sche po litie heeft 20 nationalistische organisaties ontbonden en talrijke toebereidselen van deze kringen verboden. HAMBURG 2 Juli. Volgens besluit van den bond van vereenigde ingenieurs en zeemachiniislen werd in den nacht van Zaterdag op Zondag hel werk op de in de Hambungsche haven liggende stoombootca

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2