I. Morgen zp uw tien geboden: «3INNENLANP |l«G^i zult heden stemmen. 2. Zoo mogelijk in den vóór-I middag. 3. Neem uw oproepings- kaart mee. Borromaeus de Greeve „Op voor 't Beginsel" 4. Stem op de Katholieke lyst. 5. Uw lyst is No. 33. 6. Maak het witte stipje vóór No. 1 rood. 7. Gebruik het roode pot lood in het stemhokje. 8. Zet geen an dere teekens op het stem biljet. 9.'Vraag een biljet, nieuw indien vergist hebt. 10. Wees den heelen dag zooveel mo gelijk pro pagandist. Dinsdag 4 Juli 1922 45st0 Jaargang No. 14181 Ons taaiste woord. HEDEN AVOND mm Dit nummer bestaat uit 2 bladen, EERSTE BLAD HET R.-K. NATIONAAL JEUGDCONGRES. mmwmmm KIESVEREENIGING D e propaganda fietstocht door Haarlem's straten op Zaterdag j.l. STADSNIEUWS. Het Jubilé der H. C. D. V. Zaterdag bestond de Haarlemsche Coöperatieve Diner-Vereeniging 12% jaar. Met het oog op het bedrijf werd dit voor de Vereeniging zoo gedenk waardige feit eerst des avonds, na af loop der werkzaamheden herdacht. Omstreeks 9 uur vereenigden de bestuursleden en het personeel zich in liet gebouw aan de Bakenessergracht, dat door het ontplooien der drie- Vervolgens richtte de heer Onder water eenige hartelijke woorden tot de beide jubilarissen onder het perso neel, de heeren Roelofsen en Kramer, huldigde hun ijver, ambitie en accu ratesse, en bood elk hunner eenzelfde zilveren etensbusje aan, met dit on derscheid dat op deze busjes, even als op de bestaande etensbussen, een loodje zat, dat ze thuis maar eens mmoesten verbreken om na te gaan wat de inhoud is, die zeker niet zou tegenvallen. En tenslotte zich tot het geheele personeel wendend, uitte de heer Onderwater zijn dank en te vredenheid voor de wijze, waarop het personeel steeds en met opge wektheid zijn dikwijls niet gemakke lijke taak vervult, 't Was om die re den dat het bestuur gemeend had aan elk hunner naar gelang van het aantal dienstjaren, een kleine feest gave te verstrekken. Met een leve de Diner Vereeniging, eindigde de heer Onderwater zijn kleur en door de veie prachtige bloemstukken, geschonken door de leveranciers der keuken, e n recht feestelijk aanzien had. In de groote keukenzaal werd dit 1/8-eeuwfcest gevierd. Toen allen rondom de versierde tafels vcreenigd waren, nam de voor zitter, dr. G. Nolst-Trenité het woord. In een kernachtige wdkomstrede herdacht hij dit voor dc vereeniging zoo belangrijke feit, wees op den ure tigen geest, die het personeel si: - bezielt, hetgeen door het best - r op hoogen prijs wordt gesteld en op een avond als dezen dient te worden er kend en gewaardeerd. Allen zonder onderscheid hebben tot den bloei der Vereeniging medegewerkt en degelijk werk geleverd. In 't bijzonder roemde spr. den arbeid van zijn medebe stuurslid, den heer A.F.P. Onder water, aan wiens onverflauwde ener gie, groote kennis van zaken en nim mer falende toewijding een groot deel van het succes der Vereeniging te danken is. De heer Onderwater, vice-voor- zitter, hierop het woord verkrijgend, gaf een overzicht van het ontstaan fier Vereeniging, memoreerde vele a ngename en ook min ter aangename gebeurtenissen, en wees op het ver blijdend verschijnsel, dat de Diner- Vereeniging tijdens haar bestaan, waaronder"de moeilijke oorlogsjaren, meer dan 1 millioen diners had ge leverd een omzet van 7 a 800.000 gulden had, terwijl men kan bogen Alle R.K. Kiezers en Kiezeressen worden verwacht in de groote zaal vaw de VEREENIGING a ;e, hartelijke en nu en dan humo ristische toespraak welke evenals de andere toespraken met luide bijvals betuigingen werd begroet. Nadat de heer Tuytel nog enkele herinneringen uit de afgeloopen 12% jaar had opgediept en zijn dank had betuigd voor het keurig geschenk, verkreeg de chef der keuken, de heer Roelofsen, het woord. Namens het personeel bood hij het bestuur met enkele hartelijke woorden een fraai 0 J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens Fabrikanten. en de avond verder op hoogst aange name en feestelijke wijze doorge bracht. Voor den humor zorgde de bekende declamator, de heer G. Nielen, die als altijd weder den geheelen avond de lachers op zijn hand had. Het was reeds 1 uur toen de feeste lijke en welgeslaagde bijeenkomst werd gesloten. Hoopvol gaat de H.C.D.V. nu haar 25-jarig jubilé tegemoet. En dat kan ook niet anders," waar de verstand houding tusschen bestuurderen en uitgevoerden tegel in lijst aan, een ar-personeej z00 aangenaam en vriend- tistiek stuk, vermeldend het '2%- schappelijk is, waar zulk een goede jarig bestaan. jgeest e samenwerking heerschen. Dat deze herinneringstegel een l'L. eereplaats in 't kantoor krijgt, is er j op personeel, dat reeds vele jaren in dienst is, onder wie de chef, de heer B. Roelofsen en de heer Kramer, die ook/met de Vereeniging hun 12%- jarig jubilé vieren. Op al deze feiten kan het bestuur met recht trotsch zijn, zeide spr. en voor een niet gering deel is dit re sultaat te danken aan dr. Nolst Tre- nité, een der oprichters van de Ver eeniging, onder wiens voorzitter schap het bestuur zich steeds, vaak Ook in moeilijke kwesties, veilig ge voelde. Spr. hoopte, dat dr. Nolst Trenité nog vele jaren de Vereeniging als voorzitter trouw zou blijven' en "bood hem, die i de letterkundigen wereld bekend is als Charivarius, als blijk van erkentelijkheid namens de Ver eeniging een charivari aan, een prach tig zilveren etensbusje, een kunst stukje van zilver-smeedwerk door de firma Keikes vervaardigd. Op dit zilveren etensbusje, een nabootsing van de etensbussen welke de leden iederen dag ontvangen, prijkt de naam van dr. Nolst Trenité benevens het jaartal 1922, een symbool voor de toekomst der H.C.D.V., welke niet zal rusten voor dit aantal diners per dag is bereikt. Eenzelfde aardig geschenk werd overhandigd aan den mede-oprichter der Vereeniging, den heer J.G. Tuytel, met den wensch, dat beiden, èn de heer Nolst Trenité èn de heer Tuytel nog vele jaren resp. als voorzitter en penningmeester deel van het bestuur mogen uitmaken. nog iemand, die er aan twijfelt De voorzitter uitte zijn hartelijken dank aan het personeel voor deze groote en mooie verrassing. Dit ge schenk heeft daarom ook zooveel 'waarde, omdat het getuigt van een aangenamen omgang tusschen be stuur en personeel van een groote Onbes<e.b«Hv süikKen. Onbekende binnenlandsche brieven Adv. kantoor J. H. de Bussy, Am- saamhoorigheid tusschen werkgever1 sterdamAlgem. Adv. Bureau Dy en werknemer, hetgeen niet anders Alta, Amsterdam A. v. d. Ban, Heef- dan de Vereeniging ten goede kan ko-!sum Bevolkingsbureau, Brummen men. f J. A.v.d. Bout, Amsterdam; S. Brouwn Ook bracht spr. dank aan zijn mede- Haarlem De Bijenkorf, Amster- bestuursleden voor de alleraardigste dam; Cmt. 185 regim. infanterie, zilveren etensbus, welke een mooi Ede; 3 adressen Controle gem. fi- plaatsje in zijn woning zou krijgen, nanciën, Heemstede; A. H. v. d. Nadat de jubilarissen ook nog Geest, Lisse Groningsche Zakkenhan- woorden van dank hadden gesproken del, Groningen Haagsche Post, de secretaris den heer Onderwater Haag Jansen, Schoten Hanny Jurr- had gehuldigd als de man, die met jens, AmsterdamW. A. Keesom, hart en ziel nu reeds meer dan 12 jaren Rotterdam mej. Koff, Overveen de belangen der Vereeniging heeft j J. Kremer, Emmenmevr. P. v. behartigd, waardoor ze thans onder j Leeuwen-Boomkamp. Amsterdam; zulke gunstige omstandigheden haar j Levensverz. bank, Amsterdam Maal- jubilé kan vieren en de heer Onder-! drink Mevr. A. Menses, Amster- water op zijn beurt eenige hartelijke damMej. A. v. d. Murk, Haarlem; woorden had gesproken tot de ijver ige, altijd vriendelijke en hulpvaar dige administratice, mej. Huykman, werd het officiëele gedeelte gesloten Wynhuis „de Guide Druyf" N. v. d. Dag, Y.W. 504, Amsterdam J. Peuters, Haarlem, 2 adr. Secret, gemeente Driebergen W. Smijtink, AmsterdamC. Smidts, Haarlem Snoek, Zandvoortfa. Spaargaren, Aalsmeer De Telegraaf, Amsterdam Verz. Mij. „De Nieuwe Boerhave", Haag „Voor de Jeugd", HaagA. Wecherif, Velsen. Onbekende binnenlandsche briefkaar ten. Wed. v. d. Berg, Oostzaan C. Bud- de, UtrechtTj. v. Dijk, Haule; fam. H. Eem, Haarlem Heer en mevr. Fransen, Amsterdam mej. Goosens, Haarlem Albert Grust, Haag Zuster Ha ge, Amsterdam mevr. Holtzschue, HilversumJ. Jansen, Aalsmeer J.G. Jansen? mej. H. Klaij, Haag; Kuiper, Amsterdam mevr. Th. Mijs- berg, Amsterdammej. P. Mulder, Amsterdam; mej. v. Niel, Haarlem; J. Picket, Groningen; W. Pieters, De abonnementsprijs be draagt root Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.26 Per eek0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, '7*1 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE' COURANT Advertentiën 35 cenis per regeL - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen dea tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. In eenige artikelen hebben wij onze lezers, die nog twijfelen mochten of zij en zoo ja, op wie zij zouden stemmen trachten te overtuigen, dat hun lijst is de lijst der Roomsch Katholieke Staats partij. Het gaat niet voor of tegen bezuiniging voor of tegen een tabakswet; voor of tegen afschaffing van het leger.... het gaat om groote beginselen. Wanneer de rechtschc partijen geen flinke meerderheid behalen, beteekent dit een periode van regeerloosheid juist in een tijd, dat heel de wereld en ook ons land een krachtig bestuur noodig hebben. Stemt dus rechts! Wanneer de linker partijen de meer derheid behalen en aan het bewind komen, beteekent dit de zegepraal van het socialisme, hetwelk zich in een be stuur alleen kan handhaven, wanneer het toegeeft aan de zuigkracht der commu nisten. Zonder dat heeft de sociaal democratie voor de blinde massa geen bekoring. En consequent doorgevoerd communisme in den Staat voert tot ar moede, ziekte, hongersnood, ja honger dood Rusland is het om hulp schreeu wende voorbeeld. Geen arbeider met gezonde hersens stemt dus rood. De eindstrijd in onze maatschappij zal eenmaal tusschen rood en zwart gestre den worden. De groote massa is politiek mondig geworden; geeft dus aan de stem bus den doorslag. Vandaar de ijdele waan van hen, die door speculatie op de ver liezen, tengevolge der economische ma laise door middenstanders en onderne mers geleden, het ten doode opgeschre ven liberalisme in de staatkunde willen doen herleven. Het streven naar organi- schen opbouw is niet meer tegen te houden. De vraag is alleen: zal de Staat zelf ons leven inrichten, volgens socialis tisch verlangen; of wel, zal de Staat aan Zooals onze lezers bereids weten, zal van 30 Juli tot 6 Aug. te 's-Hage het B..K. Nationaal Jeugdcongres gehouden worden. „Dit congres" aldus rector J. G. Jansen, de congresvoorzitter, in 't voor woord van het zoo juist vers dienen pro grammaboek „is feitelijk 't tweede. de vrije, maar georganiseerde krachten >n de maatschappij gelegenheid en steun geven zelf dien heropbouw te bewerk «te hgen. Dat is de strijd van socialisme egen de christelijke solidariteitsidee; dc n)d van twee geweldige machten c Pogingen van den Vrijheidsbond om et liberalisme weer leven in te blazen, moeten daarom als stuiptrekkingen van een half doode worden beschouwd. Wie °P den Vrijheidsbond stemt, verspilt zijn stem aan een ter dood veroordeelde. Een laatste woord tot onze dissidente roeders, die er nog op zinnen mochten e lijsten der N. K. P. te steunen. Wij ▼ragen u, doet het niet. Hebt den moed dc karaktervastheid het niet te doen. ecst democraat, in den goeden zin des W°°rds. Het gaat er niet om, of de man- n °P lijsten der N. K. P, niet of wel oe Katholiek zijn; of hun beginsel hon- er karaats zijn; of hun program door •n door Roomsch is; wij twijfelen daar Biet aan. Het gaat om de discipline en d toekomst der Katholieke partij. Gij weet, dat geen enkele organisatie zonder •rde en tucht kan bestaan. Als zaken- •enschen weet gij zelf, dat er moet zijn eenheid van leiding om iets te bereiken. Welnu, het groote leger van 800,000 Roomsche kiezers en kiezeressen is niet meer aan te voeren, wanneer een deel ontijdig uit den band springt. Houdt uw grieven, noteert ze en werkt ze uit, maar komt er mee na de verkiezingen in de politieke organisatie, waarin W" Ij allen thuis behooren. Hebt zooveel vertrouwen in uw eigen in zichten, dat uw goed recht daar zal zege vieren. Maar maakt eerst de partij stevig, di ons beider voornaamste, oiye hoogste beginselen draagt en verbrokkel en ver zwak de eenheid niet. Des te sterker zult gij later staan! i Ons laatste woord is dus helpt allen, met geestdrift of met zelfverloochening] met enthousiasme of met een bloedend hart de sterkte der Roomsch Katholieke partij handhaven zoo mogelijk vergroo- ten, zij, die het erfdeel is van een edel ▼oorgeslacht, een erfdeel, dat wij zoo ▼aak gezworen hebben ongeschonden te bewaren! Jeugdcongres in Nederland. Het eerste was in 1914 georganiseerd door de man nen, onder wie de toenmalige voorzitter Mgr. van Stee thans eere-voorzitter van het Centraal Comité een zoo beteekenende plaats innam, „en dien we inderdaad met zijn benijdenswaardige frischheid .met zijn bewondering wek kend jong hart, trots zijn 76 jaren, als een werker nog begroeten". Het congres van toen kon genoemd worden het con gres der Patronaten. Wij kenden toen buiten de enkele leerlingen-afdeelingen der St. Josephsgezellen-Vereeniging die op de oudste brieven bogen kunnen, maar die in den bond bij de patronaten waren aangesloten, geen anderen vorm van U.K. jeugdvereeniging, althans niet van eenige beteekenis. Pastoor De Grijs de immer nog ac tieve hoofdredacteur van „Het Patro naat", riep toen alle belanghebbenden en belangstellenden „aan het werk". Die oproep werd verstaan. Het Episcopaat had. eraan herinnerd, dat „het jeugdwerk moet beschouwd worden als een zaak van gewone geregelde zielzorg" en de geeste lijkheid, gesteund door de leeken, nam krachtig het jeugdwerk ter hand. Goddank was er geen gebrek aan leiders met toewijding, terecht, „waar blijvende toewijding is „Geen wonder", schrijft rector Jansen vrucht van liefde, die er wezen kan bij anderen, er wezen moet bij de leerlingen van Hem ,die de liefde leerde als Zijn nieuw, als Zijn hoogste gebod. Wij kun nen het getal niet noemen, maar als wij in Ccn stad als Amsterdam ruim 300 leeken, mannen en vrouwen zien ar* beiden aan het Katholieke Jeugdwerk, dan kunnen wij ze zonder Overdrijving voor Nederland schatten op eenige dui zenden." „Het spreekt van zelf, dat in ver houding groeide, het aantel jongens en meisjes, die georganiseerd werden. Vol gens de offi -iee'e opgaven aan den Con- tralen Jeugdraad tolden in 1921 de ge zamenlijke, landelijke organi a'.ics 70.000 leden: de helft daarvan, 35.COO vormde de leden onzer patronaten, Voegen wij daaqjjjj de leden der andere, dioce ane en plaatselijke vereenigingen, do leden ook der jeugdorganisaties met beperkt doel, dan mogen wij het veilig op 50.000 taxeeren, zoodat wij meenen niet te hebben overdreven, door het antweord dat wij hot vorig jaar gaven aan Z.H. den Paus. Wij vroegen en verkregen voor het jeugdwerk in Holland Zijn vaderlijken Zegen.de H. Vader vro g belangstellend naar den stand, zeide na een korte uiteenzetting: „ce n'est pas la quantité' c'est la qualité", trotrch antwoordden wij„o'est aussi la quantity" en een welwillend, glimlachend uitge sproken: „bene, bene" bewees, Zijn in stemming, toen wij het getal van het kleine Holland noemden, en het verge leken met dat der groote landen". Wat wil nu het congre3? Het antwoord wordt hier onmiddellijk ten deole opgegeven aldus: Wat ons Ka tholiek Jeugdwerk voor de bescherming de ontwikkeling, de karaktervorming doet, wil het congres en de daaraan verbonden tentoonstelling demonstrceren. De Interdiocesane Jeugdcommissie is tot het organiseeren van dit congres ge komen allereerst door de beweegreden, dat onze geloofsgenooten de beteekenis en den omvang van het jeugdwerk moeten kennen, doch liet hoofddoel van het congres is de eenheid te bevorde- ren. Men versta dit goed .Uniformi teit wordt uit den booze geacht. Ver scheidenheid is goed, mits er zij een heid in verscheidenheid. In het com muniqué van 27 Mei 1918 bepaalden de Bisschoppen van Nederland, dat in ieder Bisdom zou worden ingesteld een Dioce- sane Jeugdcommissie, terwijl een Inter diocesane Oommissie voor Jeugdorgani- wij begrijpen, dat men bij het door werken van dit programmaboek reeds spreekt van „une mor a boiro6fl toch bereikten reeds nu ons klachten, dat wij niet breed genoeg zijn geweest. Wii erkennen de mogelijkheid hiervan ook wij kunnen niet alles overzien zelfs zijn wij dankbaar voor die op merking, omdat daardoor geneutrali seerd wordt de critiok van anderen, als zouden wij te voel geven. Wij hebben getracht, door uit te noodigen specialis ten op ieder gebied, aan onze jeugd werkers te geven een beeld van al het geen gevraagd wordt, de aandacht dus verdient, van onze leiders en leidsters, om inderdaad aan onze jeugd te geven Z. H. Pius XI schonk het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" aan den heer Nicolaas van Lieshout, die geheel be langeloos met onverdroten ijver 40 jaren lang directeur geweest is op het Zang koor in de Kerk van de H. Gertrudis in d Houtrak Polder en zich nu metter woon elders vestigde. dat alle3 wat ze behoeft, duswaar- op ze recht heeft. Ook dit was ons! doel: hun, die reeds leiders zijn, de 4 oogen te openen vcor nog zooveel wat a tot nu toe wellicht aan hun aandacht was ontgaan." Uit het voorgaande blijkt .dat. op het R.K. Jeugdcongres verwacht worden, op de eerste plaats natuurlijk zij, die zich reeds wijden aan het jeugdwerk. (BEQMNESTRAAT) waar Pater zijne groote Politieke Rede zal houden met de leuze: Aanv. 8 uur. Toegang vrij. Hst Bestuur der R.K. Kiesvereeniging. ^^760YK'6o& Barometerstand: 7.63. Stilstand. OPGAVE VAN: satie zou moeten zorgen voor „de ge- wenschte eenheid." Het programmaboek vermeldt dan ook nadrukkelijk: „De eenheid bevorderen ziedaar het andere, laat ons zeggen: het hoofddoel van ons congres: niet dat wij verwachten, als zou bjj tooverslag die eenheid geboren worden.... maar wij willen de meeningen eens botsen laten, moge uit deze „choc des opinions" - ook de waarheid te voorschijn komen. Eindelijk het terrein van het jeugd werk is zoo groot niet te overzien, De jeugdbesturen zouden onderling kunnen bespreken, wie van hen de ver schillende sectie-vergaderingen zullen bij wonen, opdat na het congres, de leden elkander kunnen aanvullen, om geza menlijk geheel het jeugdwerk-program uit te voeren. Vervolgens: alle mannen en vrouwen uit de organisaties der vol wassenen, die begrijpen, dat de toekomst hunner vereeniging afhangt van de vor ming der jeugd. Tenslotte: allen, Katholieken, die be seffen dèt het Roomsch kinderen durven hebben, slechts dan waar borg is voor Roomsche toekomst, als we onze Roomsche jeugd te bewaren we ten; andersdenkenden, die, betreurend de tuchteloosheid van het opgroeiend ge slacht, loyaal te waardeeren weten, wat van Katholieke zijde wordt gedaan om do ieugd op te voeden in „de tucht, en de vreeze des Heeren." FRANKEN MELKBROOD Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in 2e helft der maand Juni 1922: HELDERE LIMONADESIROPEN. (I deel siroop slechts op 6 dln. water) Aardbeien - Abrikozen - Ana nas - Citroen - Frambozen - Grenadine - Groseilie - Kersen - Napolltaine - Perziken - Sinaasappel per II. I.OO uit onze Nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. 4 Groote Markt - Telefoon 134

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1