DAMIAATJEi BeriGhfen reeds geplaatst !n een deel onzer vorige op lage. TE KOOP Apeicioorn mej. Poorter, Apeldoorn A. H. Rade makers, Rotterdam J. Stoiker, Amsterdam mevr. M. Tim mer, Haarlem mej. Turk, Haarlem Jonge juff. S. Verdel, ZandvoortWe- verink, Amsterdam B. Willemse, Amsterdam C. Woltz, Delft7 brief kaarten zijnde r adres. Jnbekende buitenlandsche brieven. C. M. Boon, Athene mej. G. Goed hart, Pretoria; Marijt, Tampier; Jo hanna Rosenberg, Berlinmej. C. Vanour, London. Onbekende buitenlandsche briefkaarten L. B. Heijtvelt, Seattle, 2 adr. Johanna Kapelle, Emmerick C. J. v. Kessel, Oberammergau J. W. v. Limborn, TapanoeliMia Stawicke, Stolberg. Stukken met port belast. De Boer, Haarlem Burgemeester. SchotenGem. Ontvanger. Schoten; Gemeenteraad, Schoten Haarl. Dag blad 5308, Haarlem Haarl Dagblad 5114, Haarlem; Harmse, Haarlem; J. Ten Houten, HeemstedeC. H. J. Rus, R. K. Prop. Club, Haar lem De Spaarnestad, Haarlem Stadseditie 3216, Haarlem; R. Teen- straa John, Sneek J. Visser, Haar lem; E. Dft'i:: Hrmlem J. Geels, Haarlem G. Hiliebrik, Haarlem E. Korselius, Haarlem G. Loyde, Scho ten Wally Rimke, SchotenMej. A. Zandvliet, Haarlem Wally Zunke, Schoten. R.-K. Pol. Prop. CluL Nuttige wenken. Nuts Spaarbank te Haarlem. Kennisgeving. De Propaganda Fietstocht. R. KPol. Prop. Club. Voor de Propaganda. Middenstandcredietbank voor Haarlem en Omstreken. Een eersten prijs behaald. Douchebaden. Te water. De verkiezingen. Jubileum. R. K. Pol. Prop. Club. Verkiezingsactie. Reddingsbrigade. Verbrand. Burgerlijke Stand. HEEMSKERK. ZAANDAM. IJMUIDEN. ZANDVOORT. NOOR DWlJKF.Rt" OUT. EOMOND-BINNEN. NOORDWIJK. MEDEMBLIK. Wie van de 284? Bokswedstrijden in 't Stadion. Het Dekenaat Tilburg en de lijst-Arts. nieuw modern gebouwd Boven, en Benedenhuis, gelegen Gast huissingel. Benedenhuis direct te aanvaarden. Vdres HARTQG Ga»thuissingel 60 Op den dag der verkiezing dit is Woensdag 5 Juli a.s. zal in ieder der 81 stembureaux een propagandist aan wezig zijn. Dezei zal herkenbaar zijn aan een geel en wit strikje. In moeilijke gevallen kan deze propagandist onze Eoomsche kiezers en kiezeressen van dienst zijn. Dienstboden of huishoudsters, die de laatste maanden van betrokking zijn veranderd en haar oproepingsbiljet nog niet hebben ontvangen, worden verzocht in hun vorige betrekking te informeeren of dat biljet daar ontvangen Ls. Alle Katholieke Nederlanders zoo wel dames als hoeren, die op 1 Febr. 1922 te Haarlem woonden en vóór of op 15 Mei 1922 den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, moeten a.s. Woensdag 5 Juli gaan stemmen. Zij, die geen oproepingskaart ontvan gen hebben moeten hierom verzoeken aan de afdeeling verkiezingen, Ged. Oude Gracht 1, hoek Haaks. Vergelijkend overzicht over Juni 1922- 1921. Aantal behandelde posten 3420 (v. j. 3560); Aantal inlagen 2156 (v. j. 2456) aantal terugbetalingen 1264 (v.j. 1104) Ingelegd f 276.025,361/2 (v.j. f 222.504,91) Terugbetaald f 230.029.37V2 (vorig jaar f I59.O22.741/2)Meer ingelegd f 45.995.99 (v.j. f 63.482.161/s) Aantal nieuwe boek jes 124 (v. j. 171)Aantal afbetaalde boekjes 80 (v. j. 63). Spaarbusjes op 30 Juni 1922 in om loop 1018. Geledigd in Juni 1922 167 busjes met totaal f 2891.221/2- Aantal in bewaring genomen boekjes op 30 Juni 1922, 308. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis dat het 6e suppletoire kohier voor de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1920/21, aan den Gemeenteontvanger ter invorde ring is toegezonden; dat ieder verplicht ls zijnen aanslag op de in art. 31 der verordening op de heffing gestelde termij nen te voldoen; dat afschrift van het kohier gedurende vijf maanden ter in zage ligt op het bureau van den Con troleur der Gemeentebelastingen, Ko ningstraat No. 2. Onder een enorme belangstelling is Zaterdag de groote propagan kt t tocht (tehoulen. P-éds vóór vier uur kwamen al deelnemers opdagen, en het aantal groeide nog steeds aan. In totaal heb ben ruim zeshonderd personen deelgeno men aan dezen propaganda-tocht. Om vijf uur vertrok de stoet ^ooraf gegaan door het muziek der St. Josoph- gezellen. De politie zorgde uitstekend voor de leiding. Zeer vele belangstel lenden stonden langs den weg, dien de stoet nam. Vooral de motorfiets met ver kiezingsreclame trok bijzonder de aan dacht. Eerst trok de lange stoet door het Amsterdamsche kwartier en vervolgens ging men naar het Leidsche kwartier, Leidsehevaart, Schotersingel, Kenaaupark en Nieuwe Gracht. Voor de ramen van het bisschoppelijk paleis sloegen Mgr. de Bisschop en vele H.H. Geestelijken den stoet gade. Na het centrum van de stad nog doorgereden te hebben, werd de stoet ontbonden op de Ged. Oude Gracht nabij het Verwulft, nadat eerst nog „Eoomsche Blijdschap" gezongen was. Deze propaganda-fiets tocht is uitne mend geslaagd. Een woord van dank is zeker op .gijn .plaats san. deheeren Lips jan Dijk en Braakhuis voor hun gróót aandeel in het slagen van den tocht. Een woord van dank verdient ook het mu:.;corps der St. Josephs-gezel- lenvereeniging met zijn leider .den heer v. d. Burgt. Alle deelnemers aan de fietstocht, tenslotte, mogen trotsch zijn op hun medewerking tot het slagen ervan. Onze propagandabureaux zullen den itemmingsdag, dit is Woensdag 5 Juli a.s. gevestigd zijn: 1. Hoofdbureau St. Bavo SmedestfL 2. St. Eosapatronaat, Nassaulaan. 3. St. Antoniuspati'onaat Zijlsingel. 4. St. Bavopatronaal Leidsehevaart. 5. Gymnastieklokaal van. de school van den heer Vintgos, Ged. Oude Gracht. 6. St. Canisiuspatronaat, Koninss tem etraat. 7. Weeshuis Hagestraat. Directiegebouw van het Bavodorp. 9. St. Josephschool, ingang Parklaan. Nog ontvangen bij den Penning meester: J. J. Brinkman, Anegang 19: J. V. 10 gld.; C. M. f2.50- N. N. 50 cent. Totaal tot heden ontvangen f 292.50. Wie volgt? Wie volgt? Er is veel geld noodigl De „Tel." meldt: Van 1 Juli af zal do Middenstands- credietbank voor Haarlem en omstre ken vereenigd worden met de Alge- meene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand te Amsterdam en als kantoor „Haarlem" dezer organisatie optreden. Wij vernemen nader, dat de heer D. Veuiman, tot nu toe directeur van de Haarlemsche Middenstandscrediet- bank, tot directeur van het kantoor „Haarlem" benoemd is en de heeren Czebos en Bosman zullen optreden als procuratiehouders. Door de „Amsterdammer" was een prijsvraag uitgeschreven voor teeke- naressen: net in beeld brengen van 't onderwerp „De Vrouw en de Stem dag". De eerste prijs (f 30) is behaald door mej. Hermine IJzerdraat, alhier woonachtig. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Schotersingel 1142, in dat aan den Koudcnhorn 303 en in dat aan het Leidscheplein 726 baden genomen. Zondagmiddag 4 uur was 'n troepje jongens op een zandschuit in de Leid sehevaart aan het spelen, toen de 10-jarige J. M., midden in de vaart viel. De andere jongens wisten hem spoedig ie grijpen en op de schuit te trekken, waarna hij naar zijn huls op den Leidschevaartweg werd ge bracht. sleeper P. G. kwam, doordat de voor ste ontspoorde, terecht tusschen twee kipkarren, waardoor hij zijn linker been brak en zijn rechterbeen ge kneusd werd. Per brancard is hij over gebracht naar het St. Elisabeth's Gast huis en daar ter verpleging opgeno men. Ons wordt verzocht, nog eens te wijzen op het stemmen in andere gemeenten. Sommigen schijnt dit nog niet duidelijk te zijn. Wanneer men vóór 20 Juni aan een (willekeurige) gemeente-secretarie op gegeven heeft, dat men in een andere ge meente wenscht te stemmen, dan die zij ner inwoning, moet men daar (in de opge geven gemeente) ook stemmen ook al zou men later toch in staat blijken te zijn, in de plaats zijner inwoning te stemmen. Dan stemt men ook een der lijsten van dien kieskring.. Iemand uit den kieskring Lei den bijv., die te Haarlem stemt, stemt na tuurlijk een der lijsten, ingediend in den kieskring Haarlem en niet van Leiden. Dit kan natuurlijk ten gevolge hebben, dat men niet den candidaat zijner keuze kan stemmen, doch dit is nu een.naal niet anders. De stem komt toch de partij, welke men aanhangt, ten goede. In de strafgevangenis te Haarlem werd Zaterdag het jubileum van den huismees ter J. Lennings gevierd. Nadat de jubilaris des Vrijdagsmid dags in de vergadering van het College van Regenten, onder aanbieding van een toe- asselijk souvenir, als een verdienstelijk ambtenaar was gehuldigd, had des Zater dagsmorgens, 1 Juli den dag, waarop het 40 jaar was geleden, waarop J. Len nings als bewaarder in hel Huis van Be waring (destijds Botermarkt) te Haarlem werd aangesteld, de herdenking hiervan plaats. Na met zijne echtgenoote door eene commissie uit het personeel van zijne wo ning te zijn afgehaald, werd hij in de re gentenkamer opgewacht door nagenoeg het gansche personeel, toegesproken door den Directeur, die, releveerende de ver diensten van den huismeester, hem in 't bijzonder nog dank bracht voor den steun welken de Directie steeds van hem mocht ondervinden. Als blijken van sympathie werden hem aangeboden een photo van het personeel in lijst, een wandelstok met zil veren knop en oen schemerlamp. Aisnu werd namens den Bond van be ambten bij de Gevangenissen enz. een woord van hulde gesproken door den hoofdbewaarder P. Loof, secretaris van dien bond, die den jubilaris namens de afd. Haarlem een prachtig bloemstuk aan bood. Zeer onder den indruk van deze spon tane huldiging bedankte de heer Lennings mei cenige hartelijke woorden, waarna gelegenheid was hem en zijne echtgenoote persoonlijk te feiiciteoren. Mede van hier en elders ontving hij tal rijke blijken van belang'telling in zijn feestdag. Kiezers en kiezer ossen, die gebrekkig of hulpbehoevend zijn, worden door ons per auto of rijtuig naar het stembureau vervoerd. Eerw. Broeders uit de Deo en Eerw. Zusters uit de Mariastichting zullen hierbij ook assistentie verleenen. Men wordt beleefd verzocht ten spoe digste de namen vau genoemde kiezers op te geven aan ons propaganöabureau in St. Bavo, hetwelk alle avonden van 8 tot 10 uur is gejond, uitgezonderd a.s. Zondag. HET BESTUUR. Aubade Koninginnedag. Op Koninginnedag zal een aubade worden gehouden door de schoolkinderen uit de 4e 5o 6e en 7e leerjaren. De leiding daarvan zal wederom berusten bij den heer J. de Nobel, waarnemend hoofd van school 8. Gezongen zullen worden: 't Wien Neerlauds Bloed, 't Wilhelmus, de Zil vervloot, Merck toch hoe Sterck, Beter te geven dan te ontvangen, en Wil- helmina van Nassauwe. Tegen een vijftal personen is pro ces-verbaal opgemaakt, wegens het aanplakken van verkiezingsbiljetten. Behoudens goedkeuring door B. en W. zal door de ïteddingsbrigade voor dren kelingen op Zondag 16 Juli een demon stratie gehouden worden. Het voorloopïg programma, (volgorde nog nader te be palen) omvat: 1. Wedstrijd 4 maal 5 M.1. School slag, 2. Eugslag zonder gebruik der ar men, 3. Eugslag met armbeweging, 4. Vrije slag; 2. 50 M. snelzwemmen, voor hen, die nooit een prijs behaalden; 3. 100 M. vrije slag voor prijswinners van vorige jaren4. Popduiken voor hee ren; 5. Popduiken voor dames; 6. Wed strijd Stads-Editie-beker, gekleed volgens bondseischen, 25 M. vrije slag, 25 M. met drenkeling; 7. Spiegelredding8. Bord- jesduiken; 9. Pantomime; 10. Polowed strijd. Aangifte voor leden tot deelname tot uiterlijk 11 Juli bij bet secretariaat of 1 het personeel der zweminrichtingen, deelnemer mag hoogstens voor twee .strijden inschrijven, onder goedkeu ring van instructeur en instru' 'ces. Van morgen is door een droevig o luk het dochtertje van heer wonende in een der noodwoningen aan de Hooimarkt, zoodanig verbrand, dat dr. Mauri'z terstond overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtle. De toe stand van de kleine is ernstig, hoewel niet direct levensgevaarlijk. Geboren: 30 Juni, d. v. A. Kruijer v. d. Voort, z. v. A. 0. HarrenGootjes; 1 Juli, d. v. O. HuijboomBeljaards 30 Juni, z. v. J. M. VeltkampGroene- wegen, d. v. H. Polakv. Frank1 Juli, d. v. M. KatBoeder; 2 Juli, z. v. P. M. v. RoodenSelraat; 1 Juli z. en d. M. J. VerkerkLeising; 2 Juli, d. v. J. E. Kroonv. Nie, d. v. H. G, Ber- manSchornagel, d. v. A. Groeneveld Post. Getrouwd: 3 Juli, M. A. Stam en L. Lebeau. Overleden: 28 Juni, M., 3 j., d. v. J. Broekhof, KI. Houtstr.30 Juni, J. K. Koperv. Marls 60 j., Doelstraat; 30 Juni, B., 17 d., z. v. B. Ooster, Kamperlaan; 30 Juni A. S Veerhof, 16 j., Voortingstr.1 Juli, J. D. Hoore- manKlaasse, 66 j., Tweede Zuidpol derstraat; 2 Juli, J. W., 15 mnd. z. v. II. J. Kolijn, Oranjeboomstr.3 Juli, IJ. J. Keesmaat, 66 j., Krom; 2 Juli, I. Walig, 36 j., Jansstr.1 Juli, M. Brauckmann—Huisman, 76 j., Ruijoha- verstr.1 Juli G. L., 5 d„ z. v. G, Deegens, v. d. Vinnestr.2 Juli, H. P. Mok, 78 j., Groote Houtstr. Burg. Stand van 1730 Juni 1922. Geboren d. van P. Benning en W. C. 'Kuijer. d. van N. J. Schuijt en L. J. Zuurbier. d. van .1. Nijman en A. M. Stengs. z. van Ph. Willems en N. Verduin. d. van H. de Ruijter en M. Glorie. d. van J. van Duiven voorde en A. Wiering. Ondertrouwd: P. Houtkooper en Gr. Klokman Gehuwd: G. Spanjaard en I. G. Smit. Na afloop van den 5en aanvullings- cursus voor wijkverpleging en tuber culosebestrijding, uitgaande van Het Groene Kruis, gehouden in het cen traal bureau dier vereeniging te Utrecht en uitsluitend toegankelijk voor reeds gediplomeerde verpleegsters, is het wijkverpleegsters-diploma o. m. uitge reikt aan mej. E. M. Karskens, alhier. BEVERWIJK. De Stembusaciie. Zondagavond was het kerkgebouw van St. Agatha wederom heerlijk bezet voor den laat- sten R. K. Propaganda-avond alhier. Nadat eenige zangers van de beide parochiën cn de bariton-solist B. J. Langendijk het hunne op verdienste lijke wijze gegeven hadden, hield de lieer Chr. Jansen van Amsterdam, een rede, waarin hij geestdriftig uiteenzette hoe het stemmen op de Roomsche lijst voor ons een beginselkwestie is. De avond werd met het lied van Dr. Schaepman gesloten. Verdronken. Zondagnamiddag werd uit het water aan de Meer al hier levenloos opgehaald het lijkje van een 4-jarig kind uit de buurt, dat spe lende in het verraderlijke clement was terecht gekomen. Oprichting Chr. Muziekclub. Al hier is opgericht, met aanvankelijk 17 leden, de Christ. Muziekclub „Con- cinerc". De heer D. Klut, van IJmui- den, treedt als dirigent op. De repe- titiën vinden plaats in het Wijkgebouw aan de Ooslcrwijkstraat. Het bestuur bestaat uit de heeren D. Klut, voor zitter; H. W. J. Meyram, secretaris en mej. G. J. Breukelaar, penningmees- lercsse. Op de Statuten is de Konink lijke bewilliging verzocht. Voor het eindexamen der Hoo- gere Handelsschool te Alkmaar zijn geslaagd mej. M. v. d. Horst en da heer C. Dingier, beiden alhier. Voor het eindexamen der Hoo- gcre Handelsschool te Alkmaar is ge slaagd de heer P. C. Kremer, alhier. A.-R. Kiesvereeniging. Men ver zocht ons plaatsing van het volgen de: Vrijdagavond trad voor revo lutionaire Kiesvereeniging land en Oranje te Zandvoort ,r. F. J. D. Theijse van Haarlem met een politieke rede. Het zaaltje van Zo- merlust was bijkans geheel bezet als de spreker hel woord verkrijgt om te handelen over „Actie en Reactie". Spr. begint als oud-Zandvoorter zijn blijdschap er over uit te spreken, dat in die plaats ook een geestver wante Kiesvereenignig is opgericht. Dit geeft blijk van Actie. Zelfs al meent de S.D.A.P. het monopolie te heb ben de leuze: Actie tegen de Reac tie op te heffen, is de A.R. kring een der meest gerechtigde die leuze tot de hare te maken. Reactie is de Reflex van de bewe ging der actie. Actie is de Liefde de Liefde tot God. Reactie is de zon de. Zoo genomen krijgt deze leuze 'n geheel andere en veelzeggender be- teekenis dan het als modewoord van dezen lijd wil aangeven. In de politiek nu is ons land slechts te helpen dbor een zuivere Actie, gebouwd op Gods woord. Voor de kiezers is het op 5 Juli de vra»g! hoe te handelen om een politiek van zuivere actie te krijgen. Het politiek' terrein overziende, mist spreker bij de partijen ter linkerzijde volkomen elke aanwijzing van een gem eenschap pe- lijken band om zoodanige actie te voeren. Slechts in een enkel opzicht wordt de.ze band opgemerkt: in den anti-christelijken geest. Maar die band kan geen basis zijn voor de uoo- dige actie: deze voert tot Reactie. De kleine partijen negeerende, gaat spreker de grootere parlijen ter lin kerzijde een voor een na, om te zion of er eenige factor voor een zui vere Actie te vinden. Do Vrijheid wordt als leuze opgeheven. Welke vrijheid vraagt spreker. Die, waaronder ons va derland tientallen van jaren heeft ge zucht? Of die, welke in Rusland wordt geboden door de Sovjet? Ware Vrij heid is alleen te vinden, wanneer God de banden der zonde slaakt en ons in vrijheid van het kindschap God stelt. Wanneer men de ontwapeningsleuze voor de oogen der kiezers stelt, dan vraagt spr. of men dan zoo hegeerig is naar het anti-militaristisch regiem in Duitschland en Rusland. Even vaag en nietszeggend is de leuze der socialisatie en het rapport der so- cialisatie-commissie moest ons volk reeds lang geleerd hebben. De partij der Vrijzinnig-democraten roept de kiezers toe: „hou koers" doch hun geheele politiek geeft geen an deren indruk dan „schipperen". De gemeenschappelijke band ter linker zijde of het tot actie-dringend beginsel bij eon barer partijen wordt te eenen- male gemist. Bij de partijen der rechter zijde acht spreker deze onmisbare fac toren ruimschoots aanwezig. Er is één leidende gedachte, één band door welke elk der partijen tot actie gedreven wordt door welke zij samen ge houden worden: de huldiging van het beginsel van Gods souvereiniteit. Tot de resultaten van den arbeid van ons Ministerie komende protesteert spr. er tegen, dat men de gevolgen van de wereld-malaise op rekening dezer re geering wil schuiven. Zeker, er zijn maatregelen getroffen, waarover de een anders oordeelt dan de ander. Nooit mag echter worden vergeten, dat van zien in de toekomst in dezen tijd geen sprake is. Spr. wijst voorts op de hou ding van ons Ministerie in 1918 en legt er tevens den nadruk op, dat van de toen behaalde overwinning nimmer mis bruik werd gemaakt. Spr. richt een hijzonder woord tot de vrouwen en spoort haar aan te stre ven naar principieele politiek wijl daar aan in cfezen tijd het meest behoefte is. Daarom vraagt zoowel de toestand in binnen- en buitenland. Let op Ruslands invasie-voornemens. Ons volk moet ge wapend blijven om te handhaven de ze delijke grondslagen van ons volksleven. Principieele politiek is noodig ook bij het vraagstuk der bezuiniging. Aansla gen worden voorbereid op ons Ohr. on derwijs en op onze landsverdediging. Het volgend jaar wordt gevierd het zilveren regeeringsjubileum onzer Ko ningin. Het zij ons volk gegeven te iuichen op goede gronden. Er worde ge juicht in de kracht van het drievoudig snoer, waarmede ons volk saamgebonden is: God, Oranje en Nederland. Enkele sprekers traden met den spre ker in debat waarna de vergadering met een woord van dank aan den spre ker werd gesloten. NAAR DE STEMBUS. III. Slot. Ik heb twee weken achtereen, Het woord tot u gericht. En op een vroolijke manier, Gewezen op uw plicht. Toch heb ik voor de goede zaak Den strijd nog niet vol streden. Ik heb nog één verzoek te doen, Aan ouders en overheden. Oudersl wie gij ook moogt zijn, Spoort toch uw kind'ren aan. Opdat zij morgen, trouw gezind, Ter stembus zullen gaan. Het geldt hier een gewetenszaak, Bedenkt dit allen wel. Stemmen, voor het Landsbelang, Dat is geen kinderspel. Overheden! morgen vroeg, Begint de stembusstrijd. Stelt toch vooral uw personeel In de gelegenheid. 't Mag u niet onverschillig zijn, Wie er zal triompheeren. Of: het dappere Ministerie Ruys Of: een troepje rooie heeren. Al is er ook een fout begaan, In die afgeloopen jaren. Zij hebben ons tooh ook geleid, Langs klippen, vol gevaren. Men denkt, men zegt, men hoort zooveel In de verkiezingsdagen. Maar, het zijn de slechtste vruchten niet, Waaraan de wespen knagen. Bk heb thans mijne taak volbracht, En leg mijn pen ter neder, Wij sproken na den verkiezingsstrijd, Wellicht elkander weder. F. DE VROEGE. St. Bavo-gest., Noordwijkerhoul. Ten nadeele van den heer A. Vos al hier, werden uit een schuurtje, gele gen aohter zijn woning, een heeren- en een damesrijwiel gestolen. Door den re parateur waren juist beide rijwielen op nieuw gemoffeld en opgeknapt. Een ongeval.Bij den landbouwer N. Hoogervorst geraakte een paard, gespan nen voor een schudmachino, in het hooi land op hol, gelukkig zat er niemand op, zoodat dit ongeluk goed afliep, al leen was de maohine deerlijk gehavend, terwijl het paard er ook goed afkwam. Burgerlyke stand. Geboren: Leen- dert, z. van L. van der Niet en G. Hij- wegen Nioo, z. van 0. J. Duijndam en J. van der Meij Franciscus Jo hannes, z. van J. Mooijekind en A. van Roode Elisabeth Theodora, d. van H. van der Voet en W. van der Voort. Ondertrouwd: Eelko Cornells Hendri- kus Lampa en Jacoba van Nederpelt uit Veleen Cornells Johannes van den Burg alhier en Johanna Cornelia Zet- hof te Apeldoorn Johannes Hermans alhier en Johanna van Schooten te Voor hout. Gehuwd: Johannes Janssen en Alida Jansen, heiden alhier Johannes Wij- nands en Johanna Duivenvoorden beiden alhier. Overleden: Frans Bakker 47 jaar uit Blokker Margaretha de Winter 83 jaar alhier Lieuwo Huisman 19 jaar uit iWbrkum. Propaganda. Donderdagavond hield de Kiesvereeniging een propagandabijeen- komst met het oog op de a.s. stemming. Als spreker voor de talrijke aanwezigen, waaronder we deze maal ook vele vrou wen opmerkten, trad op de heer Ch. v. d. Bilt, lid der 2de Kamer. Deze schetste enkele dér meest op den voorgrond tredende leden der Kath. partij, zette uiteen, wat de katholieken, dank aan deze bekwame mannen en ook aan de rechtsche regeering, verkregen hadden, en verdedigde vervolgens het minisierie tegen verschillende aanvallen daarop van som mige zijden gericht. Spreker eindigde zijn welsprekend betoog met een opwekking om trouw volgens plicht en geweten de Kath. zaak ook in de politiek te blijven steunen. Een dankbaar applaus was zijn loon. Daarna gaf het bestuur eenige practische wenken; alte aanwezigen kregen gelegen heid proeven van bekwaamheid af te leg gen door het invullen van stembiljet. Bo vendien zal nog in elk gezin een biljet gebracht worden, waarop men de plaats van de 33ste lijst kan opzoeken. De aan wezigen werden nog eens aangespoord, om ook de afwezigen te wijzen op hun plicht stemplicht bestaat voor man en vrouw, om op 5 Juli ter stembus te komen: de bezitters van een groene kaart in het stem lokaal te Egmond-Binnen, die van een gele kaart in het Gemeentehuis. En wie geen oproepingskaart mocht ontvangen hebben, dient evengoed ter stemming te komen, of geve in elk geval tijdig kennis aan net bestuur der kiesvereeniging. Geen man of vrouw verzuime nu zijn plicht! Tot slot werden nog brochures afgege ven, waarna de Eerw. Heer Pastoor den spreker dankte voor zijn rede en met een herhaalde opwekking de welgeslaagde ver gadering sloot. Burg. Stand. Getrouwd: W. J. v. Mie- ghem en M. Meijer. Geboren: z. van W. J. MurkVerhoe ven. d. van C. BakkerLommerse. d. van D. Onck—Otte. d. van W. van der Veldt—Uitendaal. Bad- en zweminrichting. De plannen tot het stichten eener eigen Bad- en zwem inrichting nemen steeds vaster vorm aan. De commissie, onder leiding van den heer S. de Clercq kan dan ook reeds op succes bogen. Meer dan honderd bewijzen van in stemming kwamen reeds binnen. De com missie wil ieder in de gelegenheid stellen, lid te worden van deze vereeniging, die èn uit hygiënisch oogpunt èn uit een oogpunt van zedelijkheid dringend noodig is. Reeds voor 50 cent per jaar kan men lid worden. Men deelde ons mede, dat binnen korten tijd een watersport-demonstratie zal gehou den worden, waarbij allen die sympathie betuigden, zullen worden uitgenoodigid. Men onderschatte echter den arbeid der commissie niet. Wil men een dergelijke organisatie rendeerend maken, dan is aller steun gebiedend noodzakelijk, terwijl de gemeente een jaarlijksche vaste doch flinke subsidie dient te geven. Het komt ons voor, dat deze laatste gewaarborgd is, in dien de commissie met afgeronde voorstel len komt. Laat ieder zich nu reeds als lid opgeven; hoe grooter de drang is, hoe rui mer de gemeente zal willen bijdragen, daar het hier, zooals we reeds zeiden een alge meen, een zedelijk belang is. Aangereden. Zaterdag werd nabij de remise een 14-jarige jongen uit Den Haag door een auto aangereden. Hij wilde zich fielsende aan de auto vasthouden, doch viel. Hij werd opgenomen en naar Dr. Steenmeijer gebracht, die de eerste hulp verleende. Per trein kon het jongmensch de reis naar huis voortzetten. Men zij voor de zoovcelste keer gewaarschuwd. Personalia. De heer Th. v. d. Reep, alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen 3e stuurman voor de groote vaart. Bouwen. Het bouwen van een pak huis op een terrein achter perceel no. 90 aan de Hooftlstr. voor rekening van den heer C. Broekes is opgedragen aan den heer L. v. Beusekom alhier, laagste in schrijver. Aanmaning. De Gemeenteontvanger maakt het volgende bekend: Allen, die tot heden in gebreke ble ven den versehuldigden Hoofdelijken Om slag over 1920 en 1921 te betalen gul len na Zaterdag 1 Juli worden ver volgd. Allen die das hun naam nog in het schuldenregister van de Gemeente hebben staan weten wat hun te wach ten staat. ll.K Kiesvereeniging. Hedenavond om 8 unr houdt de Kiesvereeniging een ledenvergadering in het St. Jozef Gezel- lengebouw, waarbij vooral de op handen zijnde verkiezing een punt van bespre king zal uitmaken. Aller opkomst is dus gewenscht. Inlichtingenbureaux. Door het Be stuur van de R-K. Kiesvereeniging is voor de a.s. verkiezingen een inlichtings bureau geconstitueerd, dat Woensdag 5 Juli, de dag der stemming den goheelen voor- en namiddag zitting houdt in het St. Jozof-Gezellengebouw en waar een ieder omtrent stemming, invulling stem biljet, enz. inlichtingen kan verkrijgen. Vyftigjarig Huwelijksfeest. Do heer D. Bus en echtgenoote vierde Zondag onder zeer velo blijken van belangstel ling en vriendschap hun 50-jarige Echt- vereeniging. Voor hun huis hadden do buren een fraaie eerepoort opgericht, terwijl alle bewoners van de straat vlag den, zoodat dezo laatste een feestelijk aanzicht bood. Benoeming. Onze vroegere plaats genoot, de heer Bern. Roep, destijds commies aan het station alhier, en den laatsten tijd gezaghebber op de Sanji-eil. (Nederl. Oost-Indië) is benoemd tot chef van de afdeelingen Onderwijs en Algemeene Zaken aan de Secretarie te Soerabaja. Het nieuwe Internaat voor R. K. jon gelui nadert zijn voltooiing. Dit groote gebouw ingericht naar de eischen des tijds is een waar sieraad voor onze gemeente. Het geheel is voorzien van electrische in stallatie, badinrichting, centrale verwar ming, maakt den indruk van soliditeit zonder luxe. De inrichting is beregend op 125 leerlingen. Het onderwijs omvat de gewone vakken L. O. cn U. L. O. De in richting staat onder leiding der Fraters van Tilburg, welke vereeniging zich op gebied van onderwijs en opvoeding een reputatie verworven heeft, die zeker niet zal nalaten haar invloed uit lo oefenen op het welslagen van de grootsche on derneming die vooral in dezen tijd van durf en energie gettigt. Het Internaat zal in de maand Septem ber geopend worden. We wenschen de Fraters met hunne onderneming het beste succes en vertrouwen dat het R. K. In ternaat, het eerste in het bisdom Haar lem zal groeien, zoo dat zeer velen van de in onze stad geboden gelegenheid zullen gebruik maken, van het degelijk Gods dienstig onderricht, opdat uitbreiding nog noodig zal züd- De oproepingskaartei. voor de vonkiezm gen op 5 Juli zijn uit. De stembiljetten zijn gereed. Het zijn vellen van 40 bij 56 centimeter, heele lappen dus, netjes toegevouwen, ver meldende de namen van 284 candidaten, verdeeld over 36 partijen. Zaterdag stond er een reproductie van in de krant. Daaruit moeten Woensdag de kiezers en kiezeressen een candidaat kiezen. Er zijn gemakkelijker werkjes dan dit, verkeerd opgeknapt. Maar de kiezers en kiezeressen mogen kalm zijn. Hij of zij bekijkt het pampierko (om met vrouw Pleun te spreken; kalm en monstere eerst eens de nummers die er boven staan. Lijst 33 is de lijst van ieder Roomsch kiezer. Wie niet goed lezen kan of zien, ont hemde dat lijst 33 te vinden is op de on derste rij van het stembiljet, lijst nr. 4. De kiezer heeft nu niets anders te doen dan het witte puntje in het zwarte blokje rood te maken vóór den naam van den heer Bomans. Dus lijst 33, dat is de vierde lijst van de derde (onderste) rij, het hokje voor den eersten naam (Mr. J. B. Bomans.) Wie aan den weg timmert heeft veel be kijks en zoo zal het niemand verwonderen dat schrijver dezes wel eens wat moet hooren over wat hij schreef. Dit is ook het geval met het „Damiaatje" over het kampe^ 'en van de Arbeiders Jeugd Cen trale. Hierover ontving ik een ingezonden stuk van den voorzitter der Jeugdcom missie van de A. J. C. Eerlijk gezegd loopt het nog al mee, want dat de heeren boos zijn, verwon derde me niet, maar de hoofdzaak is en daar gaat het voor mij om de feiten ontkent de voorzitter niet. Het reisgeld bedroeg niet 11, maar zelfs 11.50, maar het verslag in „De Arbeid" over de genoten ontspanning was „ironies" volgens den inzender. Nu ja, zoo beliefje nog wel peultjes. Jammer, alleen dat het verslag in „De Arbeid" zoo prachtig overeenkomt met wat „men" er van vertelt. Inzender tracht voorts het gezamenlijk kampeeren van jongens en meisjes te ver dedigen. Hij noemt ons achterlijk omdat wij ons daartegen verzetten. Welaan dat verwijt van achterlijkheid accepteeren wij gaarne. Het is die soort voortvarendheid der S. D. A. P„ die de pest voor en de ontbinding van onze Maatschappij zijn. De bokswedstrijden welke Zondagmid dag j.l. in het Amsterdamsche Stadion werden gehouden, mogen uitstekend ge slaagd heeten. Aan de „Telontleenen wij de volgende uitslagen: R. Kool (Amsterdam) tegen den neger Ted Sponding waarbij Kool op punten overwinnaar wordt geplaatst. Daarna volgt de partij tusschen P. de Graaf (Amsterdam) 78 K.G. en P. Dieryck (Rotterdam) 71 K.G. In de 2e ronde komt Dieryck te vallen, staat dadelijk op en geeft de partij dan gewonnen. De derde partij gaat tusschen den Hol lander B. Ahaus (80 K.G.) en den Duit- scher Bruno Schmidt (81 K.G.) kampioen van Rijnland. Ahaus is veel sterker. In d« tweede ronde gaat de Duitscher driemaal down, en als hij voor den vierden keer te gen den grond gaat, wordt Ahaus door den scheidsrechter winnaar verklaard. Daarna komen twee Amsterdammers in den ring n.l. N. Davids (84 K.G.) en W. W. Wirtz (73lA K.G.), welke partij doof N. Davids in de elfde ronde wordt gewon nen. Vervolgens komt de partij tusschen den Amsterdammer P. Jansma (78)4 K.G.) en den Belg J. Briscot (74 K.G.). Na een spannenden wedstrijd wordt Briscot op punten overwinnaar verklaard. Daarna krijgen we een demonstratie-par tij van viermaal 2 miniten Battling Sikl en P. v. d. Veer. Een interessante en vlug gebokste partij, die het publiek met be langstelling volgt. Dan komt de Rotterdammer T. Kou- rimsiky (66 K.G.) tegen den Amsterdam mer W. Sars (75 K.G.) in den ring. Deze wedstrijd werd dcor T. Kourimsky op punten gewonnen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van de Biikerk van den H. Franci cus Xaverius (Krijt berg) te Amsterdam, den Weleerwaarden Pater M. 0. E. Schroder S. J. Zondag j.l. is in het Dekenaat Tif. burg, het volgende schrijven van den kansel afgelezen: De Deken en Pastoors dezer stad achten zich verplicht ter algemeene kennis te brengen: 1. Dat zij zich alsnog hebben ge wend tot den HoogEdelgestr. Heer A. Arts met het dringend verzoek, zich te voegen naar het verlangen van het Doorluchtig Episcopaat van' Nederland, en zijne candidatuur in te trekken; welk verzoek is gewei-" gerd. 2. Dat het Doorluchtig Episcopaat van Nederland bij de bekende ver-" klaring te Nijmegen niet alleen het oog had op de N.K.P., maar even zeer op alle andere Katholieken, die zich tegen de Katholieke StaatsparJ tij candidaat zouden stellen, en daar-" door de eenheid der Katholieke paiv tij zouden verbreken. 3. Dat daarom alle Katholieken, die hunne stem uitbrengen otp de lijst van Arts, zich verzetten tegen het uitdrukkelijk verlangen der Bisschop pen. De Deken en Pastoors dezer stad vertrouwen, dat na deze duidelijke verklaring niemand zich nog langer late misleiden, alsof de lijst Arts niet ingaat tegen de Bisschoppen; maar dat alle Kath. mannen en vrou wen hun stem zullen uitbrengen op de R.K. Staatspartij, dat is hier op lijst No. 50, waarvan de eerste plaat» wordt ingenomen door Mr. van Rijckcvorsel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2