1 Wisselkoersen en koenen van Bankpapier L.ffülzhaus' Vacaniiekoffers CONCURREEREN gemengd wmm. Nieuwe Haarïemsche Courant LUCHTVERKEER. De Verkiezing. 1 ZANDVOORT. HEEMSTEDE. VELSEROORD. D VELSEN. YV1JK-AAN-ZEE. SCHOTEN. HALFWEG. LISSE. UITGEEST. VOORHOUT. Gemeenteraad, unze correspondent meldt ons nog: De Raad dezer ge meente was Vrijdag 30 Juni des na middags 3 uur in openbare vergadering bijeen. VoorzitterDe Heer G. Bulten Burgemeester. Afwezig zonder kennisgeving Wet houder Warmerdam en met kennis geving de heer de Groot. De notulen wil zeggen, tegen denzelfden prijs, dien een ander voor zijn artikel vraagt, een beter, d.w.z. een waardevoller artikel te leveren. Overtuig en BEWIJS HET PUPLSEK DAT UW ARTIKEL HET BESTE IS voor den prijs dien ge er voorvraagt. De heeft een zeer ruime verspreiding. worden na een kleine wijziging goedge keurd. Tot voorstemmer, w rdt bij loting aangewezen de Heer v. Werkhoven. Is ingekomen Proces-verbaal der kasopname, hetgeen aangaf, dat zich in kas moest bevinden f 4737,32^2» het geen klopte, wordt voor kennisgeving aangenomen. De rekening en verantwoording der Gezondheidscommissie te Alphen a.d. Rijn, wordt goedgekeurd. Bij de behandeling van de begroo ting voor genoemde Commissie wordt op den post drukwerk aanmerking gemaakt. Aan de Commissie zal ver zocht worden, te trachten, door aan schaffen van instrumenten, als muiti- graafh of anderzins, de kosten tot een minimum terug te brengen. In 1923 zal deze gemeente voor de^ kosten dier Commissie, bij moeten dra gen de somma van f 83.71. Is ingekomen een bericht van den Minister van O., K. en W, dat de gemeente ontheffing is verleend van de toepassing van Art. 19 der L.O. wet. Dat is 't hebben van een O.-L.-S. in iedere gemeente. Wordt voor ken nisgeving aangenomen. Medegedeeld wordt, dat de Voorzit ter een schrijven gericht heeft aan de Directie der N. S., om de treinen welke te Piet-Gijzenbrug stoppen, ook hier te doen stoppen, eenig resultaat heeft opgeleverdm dit werd reeds eerder in dit blad bekend gemaakt. Is ingekomen een bericht van den Warendienst te Leiden dat moeilijk een jaarverslag kan verstrekt worden, doch dat om de drie maanden een overzicht zal gegeven worden van de verrichte werkzaamheden en de resultaten daarvan. Ui 't overzicht van 1 Jan. tot en met 31 Maart 1922 stippen wij aan, dat van hier, op 't Laboratorium 61 mon sters zijn onderzocht, ter plaatse 388, afgekeurd 7. 't Onderzoek liep over 14 winkels. De heeren J. v. Gent en G. Winte- man deelen mede, dat zij hun benoe ming als lid van de C. v. A. inzake W. en A. aanvaarden. Kennis wordt gegeven van een af- deeling van den R.K. Politiebond „St. Miehael" voor Warmond en Omstre ken met als zetel Warmond. ■Is ingekomen bericht van Ged. Sta ten inhoudende goedkeuring der geld- leening van f 9800,benoodigd voor de aangekochte gronden der „Ever- Lasting", 't R. K. Schoolbestuur be richt 't aanvaarden van 't huurcon tract ten opzichte der onderwijzers woning. Ged. Staten dringetvrfan op't spoedig vaststellen eener verordering, ten aan zien der Vleeschkeuringswet. De ze laatste zeven stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten maken bezwaar, dat wanneer gemeenten in combinatie de Vleeschkeuringswet uitvoeren, de in structies voor den keurmeester en de verorderingen niet eensluidend zijn. In verband hiermede heeft alhier, onder leiding van den heer G. Bulten, reeds een conferentie plaats gehad, welke bijgewoond werd door de burge meesters en secretarissen van Lisse NoordwijkerhoutSassenhei en Voorhout. De Raad besloot in principe tot een gemeenschappelijk optreden et voor noemde gemeenten^ in deze. Medegedeeld werd nog, dat onthef fing is gevraagd tot keuring van huis slachtingen. De Voetbalclubs, W. F. C. en die van 't Patronaat vragen 't gebruik van de terreinen der Ever-Lasting, voor voetbalterrein Wordt toegestaan tegen een vergoe ding van f 175,— per jaar elk, op voor waarde dat eerstgenoemde club, daar deze niet bekend is, het nakomen hater financiëele verplichtingen garandeert De heer v. Werkhoven stelt voor dat steeds over 1jl der jaarhuur bij vooruitbetaling gedisponeerd kan worden. Aldus wordt besloten. Overeenkomstig Art. 13 der Leer plichtwet, (veldarbeid) stelt de Raad als tijdvak daarvoor, de vier weken voorafgaande aan den laatsten Vrij dag van juli. ln aanvulling der voorschotten overeenkomstig Art. 103 L.O. wordt dit bepaald op f 13.16 per leerling. B. en W. stellen voor, aan den heer Jos. Bulten, volontair ter Secretarie, voor de prachtige diensten, bewezen bij de samenstelling der kiezerslijst, door bediening der multigraaph. en schrijfmachine, een gratificatie van f 25,toe te kennen. Wethouder v.d.Laan, licht toe, dat als deze gedrukt hadden moeten worden, 't zeker f500.ge-ost had, terwijl de tijd verloren met schrijven niet te beramen zou zijn. De heer Colijn vindt 't bedrag van f25., bij zoo'ri prestatie, miniem. Daar'de heer Colijn geen voorstel doet, een hooger bedrag toe te ken nen, wordt 't eerste z.h.s. aangenomen' Bij de rondvraag brengt de heer v. Werkhoven, de toikwestie Geerlings ter sprake, hetwelk in comité-generai zal beantwoord worden. Genoemde heer vraagt tevens waar dat hek voor de R.K. school voor diende, daar dit gezet is, om de speelplaats af te sluiten en de kinderen toch steeds buiten 't hek spelen. Ook bevinden kindeken Medegedeeld door da SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS zich steeds op de naast de school gele gen gemeentegronden. De Voorzitter antwoordt, dat wij in 't eerste geval weinig zeggings- schap hebben, in 't tweede geval heeft de politie opdracht gekregen, daarop toe te zien. Daarna gaat de raad over in beslo ten zitting ter afhandeling reclames U. O. St. Deus-Ded.it. Op een vergadering van genoemde vereeniging dezer da gen gehouden, werd medegedeeld, dat deze Afdeeling, wat betreft de Werk- loozenkas, in klasse C. is onderge bracht. De contributie zal voor de losse arbeiders van f 0.25 per week f 0.30 worden gebracht en van de vaste arbeiders van 3 op 5 cent per week. De uitkeering wordt voor ge huwde leden van f 1.60 per dag op f 1.70 gebracht en voor de ongehuwde leden van f 1.60 op f 1.50 per dag. Te vens werd besloten vier boetplichtige vergaderingen per jaar te houden en bij verzuim een boetenrecht van 10 cent te heffen. K. K. Kiesvereeniging. Deze ver gaderde op Vrijdag 30 Juni j.l. De Voorzitter memoreert in zijn openingswoord den ophanden ziinden strijd. Al dikwijls is door verschillende sprekers het nut van stemmen op de R.K. lijst betoogd. Ook de Roomsche pers hamert dagelijks op dat aanbeeld. Spr. zegt, dat 't Bestuur 't noodig geoordeeld heeft, nogmaals een spreker te laten op (reden, waarvoor is uitge- noodigd de lieer, A. U. J. Engels, Lid van de 2 kamer, dien hij met alle aan wezigen welkom heet,. Spr. betreurt de slechte opkomst en spoort de aanwezigen aan, dat wat hier gesproken zal worden, aan huis- genooten en kennissen over te dragen, zoodat'geen stem voor de Roomsche lijst verloren gaat. Hierna krijgt de heer Engels 't woord. Spr. vertrouwt, dat Roomsch Voorhout een Roomsch dagblad leest en daaromkan hij niet veel nieuws ver tellen. 0 Doch eenige opwekking, vooral voor de vrouwen is nog wel noodig. Wij hebben ons, de laatste 50 jaren, ten koste van veel offers opge werkt. Wij beschikken in Eerste en Tweede kamer over de grootste fractie. Wij hebben een invloedrijke pers. Bijna overal onze eigen scholen. Nog een weinig tijds en wij zien ook Roomsche Hoogere scholen verrijzen. Zal 't zoo voort gaan Moet dit mini sterie plaats maken voor menschen, zonder Christelijke denkbeelden Moet alles stop gezet worden Er is slapheid te constateeren bij de linker zijde. Der vrijzinnigen denkbeelden zijn door den oorlog ineengestort. Zij weten geen weg om uit den chaos te geraken. De kameroverzichtschrijver van 't Handelsblad zegt, dat de libe ralen op candidaten van den Vrij heidsbond kunnen stemmen. Doch zoo schrijft hij wat is de Vrijheidsbond. Wij (de liberalen,) aldus de heerElout zouden op de Christelijk-Historischen kunnen stemmen want die staan ons 't meest nabij. Spr. zegt, deze kentering naar rechts is gekomen, door de revolutie. De liberalen hebben steeds den gods dienst op politiek gebied bestreden, doch zij hebben ondervonden, welk een invloed de'godsdienst op de open bare meening heeft, dat heeft Novem ber 1918 hun geleerd. Ook bij de S.D.A.P. is kentering waar te nemen. Vooraanstaande sociaal-democraten betreuren het, dat de S.D.A.P. aller geestelijk leven ver doezelt en zich op een materialistisch standpunt plaatst. Men is aan de over zijde overtuigd, dat een hooger geeste lijk leven het menschdom moet be- heerschen. Zij hebben geen veilige haven, constateert „De Nederlander." Tegenover de lauwheid bij links, staat groote eenheid bij rechts. Valt dit Ministerie, dan krijgen wij naast malaise op economisch gebied, ook nog die op geestelijk en politiek gebied, dan krijgen wij, een stuurloos ministerie, daar dat op te veel uiteen- loopende groepen moet steunen. Er zijn ook katholieken, die de schuld van de malaise aan dit ministerie ge ven. Er zou eenerzijds te veel gedaan en anderzijds te veel nagelaten zijn. De belasting is te hoog en de arbei ders worden te veel door de wet be schermd. De malaise is echter een gevolg van den oorlog. Hoeveel menschen zijn toch gesneuveld, hoe veel krachten inproductief gemaakt. De sociale politiek dezer regeering heeft als ondergrond, de ellende, waar in de arbeiders, ten gevolge van 't liberalisme hebben verkeerd. Deze Regeering heeft niets anders gedaan, dan uit te voeren, wat Z.H. Paus Leo, XIII z.g. in zijn Encycliek „Rerum novarum," heeft aangegeven. De verhooging van 't levenspeil van den arbeider, heeft toch grooter koop krach ten meer welvaart voor andere standen ten gevolge De sociale wetge- vingv. Aalberse zou de belastingen zoo hoog opdrijven. En de Mobilisatie dan? Heeft die niets gekost 700.000 man moest gekleed, en gevoed worden Tijdens de mobilisatie is zoo goed als niet gebouwd. De algemeene opinie was dat de Regeering moest bouwen of den bouw bevorderen. Dat kostte pl. m. f 600.000.000. Onze schulden BERLI)N 0.5711# O6OU4 Bankpapier 0.58 0.65 PARIJS. 21.52 21.63 Bankpapier 21.62 21.73 BRUSSEL 20 42 20.54 Bankpapier 20.52 20.64 WEENEN 001 0.013,4 Bankpapier 0.01 0.011 8 LONDEN 11.47U 11.49'/f Bankpapier 11.441# 11.531 STOCKHOLM 67.10 67.30 KOPENHAGEN 55.60 55.80 CHRIST1AN1A 43.50 43.70 bazel 49.30 49.40 ROME 12.15 12.25 NEW-YORK 2.59 2.6OI4 last bedraa t f 2,GCO.CCO.OOO. meer datt in 1914. Dat kapitaal plus de rente moet afgelost worden. De Vrijheidsbond heft de leuze be zuiniging aan de S.D.A.P. Geen man en geen cent, voor leger en vloot. De handelingen van hen zijn tegenover gesteld. Een groote bezuiniging ver krijgt men, door de uitvoering van sociale wetten in handen van de be trokken organisaties van werkgevers en werknemers, te stellen.'t Begin is reeds gemaakt. Spr. spoort ten slotte aan tot eens gezindheid. De voorzitter dankt den spreker en licht toe dat wij hier twee stembureau's hebben. Stembureau I isjin 't gemeen tehuis en II is in de Chr. School, 't No staat op de oproepingskaart. De candidaat, dien wij moeten hebben is Nol van lijst No33 Dr. Kooien. Die wegens omstandigheden niet te voet 't stembureau kunnen bereiken, kan dit opgeven aan het bestuur der Kiesvereeniging, dan wordt voor een middel van vervoer gezorgd. Spr. hoopt, dat veel mannen en vrouwen zich zullen opgeven., om dien dag propaganda te maken en om de vrouw in de huishouding te ver vangen, opdat ook zij haar stemplicht kan vervullen. Spr. deelt mede, dat reeds ongevraagd een gift is ingekomen voor bestrijding der kosten, waarvoor een woord van hulde past en spr. hoopt tevens dat meerdere giften zullen volgen en dat diegenen die hun contributie nog moeten betalen, dit zoo vlug mogelijk zullen doen. H-erna sluiting met den Christeliiken groet. BLOEMENDAAL. KROMMENIE. Groot brand in Drenthe. De vlucht MoskouBerlijn. VRAGENBUS. "AR$f MELK flAARLLM Filflt LLPCRWARCri TASSCttEIÏj tfi dtu Kieskring Leiden Door het bestuur der R. K. Centrale is de vorige weck aan de ZcerEerw. Heeren Pastoors de volgende circulaire gezonden: „ln verband met de noodzakelijkheid Jer K. K. Kiezers,, zoowel mannen als vrouwen, in den Leidschen Kieskring aan te sporen om als Katholieken op a Juli a.s. hun stemplicht te vervullen, en daarbij tot behoud eener krachtige, on verdeelde ït. K. Staatspartij, in het waar achtig belang van Kerk en Staat, te stem men op no. X der R. K. Lijst, zij het ons yeroorlootd Uwe hoogstgewaardeerde me dewerking in deze zaak in te roepen, en U Z.Eerw. beleefd te verzoeken op Zon dag 2 Juii a.s. in alle gestelde H. H. Missen van den kansel Uwe Parochianen met na druk er op te willen wijzen: 1. dat het behoud eener Christelijke Re geering voor onze Katholieke zaak van het allergrootste belang is; 2. dat een Christelijke Regeering slechts mogelijk is, wanneer alle Katholieken, mannen en vrouwen, eendrachtig en zon der uitzondering, daartoe menwerken door allen le gaan stemmen op de Katho lieke, d.i. in onzen Kieskring op de lijst van het Stembiljet, genummerd met het getal 33. 3. dat de Katholieke kiezers, door een drachtig aldus te stemmen, handelen over eenkomstig den wenseh, nadrukkelijk uit gesproken namens het Doorluchtig Epis copaat, door Z. D. H. don Aartsbisschop, op de eerste Vergadering van den onlangs gehouden Algcmeenen Ncderiandschen Ka- troliekendag te Nijmegen; 4. dat allen ter wille van de eendraclil in de Katholieke Partij en tot steun der Ka tholieke Organisatie, dringend worden uit- genoodigd hun stem uit te brengen op Nummer 1 van de Roomscli Katholieke lijst. Beleefd vragen wij U om aan de Recto ren in Uwe Parochie dit verzoek te wil len overbrengen, opdat ook door hen de afkondiging kunne geschieden. Ten slote roepen wij de hulp en mede- Werking der ZeerEerw. Geestelijkheid in, om een trouwe opkomst ter stembus van Katholieke zijde zooveel mogelijk te be vorderen met de U passend voorkomende middelen. Bijzonder mogen wij ook "Jwe hulp vragen hij het werk der technische voorlichting omtrent de wijze, hoe men zijn stem uitbrengt, vooral met het oog op de deelname, voor den eersten keer, der vrouwen aan de verkiezingen." Hieraan was het volgende toegevoegd: Het zou ons zéér aangenaam zijn, als de ZeerEerwaarde Heeren Pastoors aan bovenstaand verzoek wilden voldoen. De Bisschop van Haarlem, Jt (w.g.) t A. J. CALLIER. Haarlem, 26 Juni 1922. Koninklijke belangstelling. Het ge zin van den heer Paap, dat met de ge boorte van een zevende kind, een meisje, werd vermeerderd, heeft van H. M. de Koningin de toestemming verkregen dat kind de vooornamen der Koningin te geven. Deze toestemming ging vergezeld van een dankbetuiging van H. M, be nevens een gift voor ondersteuning van het gezin dat aldus op dubbel wijze werd verrast. Burgerlijke stand. Geboren: z. van J. C. van Delden-Kroes. d. van C. W. van Mcurs-Koek. z. van A. G. Tesselaar-de Kok. d. van C. v. d. Poll-Gevers. z. van W. Treffers-v. Rheenen. Overleden: M. van Deursen, 56 j. W. v. d. Putten, 77 j. Muziekent. In de in Tivoli gehou den vergadering, om te komen tot de op richting van een muziektent alhier, is een commissie benoemd, beslaande uit de heeren J. Visser, C. C. Post en H. A. Repko. MotorongevalHedenmorgen kwam op den hoek van Velserduinerbuurtweg en Trompstraat een ijswagen van 'de firma Spvonk te Haarlem aanrijden toen van den anderen kant een motorfiets aankwam met den heer Val ter van IJmui- den als bestuurder en nog iemand op de duo-zitting. Een aanrijding was on vermijdelijk de twee mannen sloegen van de motorfiets tegen de straat. De een had een gebroken been, de ander een Kat in het been. Zij werden in het café de Griffioen binnengedragen en daar door Dr. Oosterwijk verbonden. Later werden ze naar hun woning ver voerd. Melkoorlog. Een eigenaardige melk- oorlog heeft hier plaats. De melkboeren alhier haddon den prijs op 14 cent ge bracht. Toen kwam er een boer, die de ttelk voor 12 cent verkccht. Nu de melk slijters den prijs heden op 15 cent brack en, sloeg de laatste op tot 14 cent. ak achter dezen concurrent kwa:n nu een anderen melkboer, die de melk nu voor 10 cent verkccht. De twee boeren hadden geregeld ruzie Botsing. Kort voor de begrafenis van Dr. Heslinga kwam nabij De Biezen een wielrijder in botsing met een motorwiel rijder. Dc fiels van den kruideniersbedien de werd beschadigd en al zijn waren rol den over de straat, zoodat dit een schade post voor hem beteekende. Verkooping Bij de volgens faillis sement ten overstaan van notaris Boerlage gehouden verkooping, werd een woon- en winkelhuis aan den Rijksstraatweg alhier gekocht door W. F. J. Meyer te Wijkeroog voor 6035. Verkooping. Hij de ten overslaan van notaris Mr. A. Moens gehouden verkooping van de villa Betsy met grond en tennis baan aan den Hoogenweg alhier, werd dit perceel opgehouden. Zaterdag 1.1. had de feestelijke i pening plaats van den vernieuwden weg tusschen Wijk nan Zee en Beverwijk. Aan „de Bocht" was een eerepoort opgericht. Daar hadden post gevat de kinderen der beide scholen met het personeel en het bestuur van de Ver. tot Bev. van het 1 'reemdetin- genverkeer. van wie het plan uitging tot een feestelijke opening. Natuurlijk stonden er ook vele belang stellenden en nieuwsgierigen. Het dorp was in vlaggentooi, want iedereen be greep het belang en de groote betee- kenis van de vernieuwing van dezen weg Tegen 3 uur arriveerde de burgemeester met dc raadsleden. De voorzitter der Ver. v. h. Vreemdelingenverkeer hield oenc korle toespraak tot den burgemeester, waarna doze uitgennodigd werd den weg te openen. Met een bijltje werd een touwtje doorgehakt en daarmede de ver sperring uit den weg geruimd. „Arion" speelde een fanfare; daarna zong de schooljeugd een fnepn«t",,:il lied. waarvan dc tekst aan alle officieel aanwezigen werd aangeboden. Toen ging het in op tocht naar het café „Welgelegen", waar de offieieele personen verbleven. De school ieugd trok verder naar café „Do Zon", waar ze werden onthaald. Onder begunstiging van mooi 'weer had deze eenvoudige plechtigheid plaats. T" el naT.„A..,l ie T.ii echter vgjor Wiik aan Zéé vart Véél heteek'enis. Het Verkeer zal er zeer zeker door bevorderd worden, hetgeen den bloei van de badplaats zal ver- hoogen. Propagandabureau. De R.K. kie zeressen en kiezers worden er aan herin nerd, dat op alle Stembureaux te Scho ten een propagandiste aanwezig is voor het verstrekken van inlichtingen enz. Deze dames zijn kenbaar aan een geel strikje. Het propaganda-bureau De la Keijstraat 17, is hedenavond gesloten en op den Verkiezingsdag geopend van v.m 8 uur tot n.m. 5 uur. Hoewel vele stemgerechtigden gaon op- roepingskaart ontvingen, moeten zij zich toch op den Verkiezingsdag aanmelden aan de Stembureaux om te stemmen. Kranig. De muziekvereeniging .Eensgezindheid" alhier, behaalde op 't j.l. Woensdag te Warmond gehouden Nationaal Muziekconcours een lstenprijs in rle afd. „Uitmuntendheid" zijnde 'n zilveren lauwerkrans en een 2en prijs in de Marschwedstrijd, n.l. een zilve ren medaille. Hulde aan dit k ran is korps. De heer A. J. Asseler, manufacturier alhier, ging Zaterdagnamiddag per In dian naar den Haag met op de duo een knechtje. Onder Wassenaar kwamen oen viertal fietsrijders van tegenovergestelde richting welke niet achter, doch naast elkander reden. Het ongeluk wilde dat zij niet allen denzelfden kant uitweken, met het ge volg dat Asscher tegen een der rijwie len opbotste, kwam te vallen en bewus teloos werd opgenomen en naar het Haag- sche ziekenhuis werd vervoerd. Laat 111 den avond was hij nog niet bij kennis gekomen. Het knechtje kwam er goed af. Zaterdagnamiddag zijn de vanwege de It. K. Voetbalclub L. E. C, uitgeschre ven seriewedstrijden begonnen. De be langstelling was groot. Allereerst kwa- in het veld „Geel-Zwart" 3 en „Con cordia" 3. Na een niet zeer spannenden wedstrijd won „Geel-Zwart" inet 2U. Vervolgens kregen we een mooiere match te zien en wel tusschen „Con cordia" 1 en „Oranje-Wit" 1. Het kwam ons voor dat de Oranje Wit mannen niet voor de poes zijn. Hun samenspel was keurig. Ook Concordia deed haar best doch kon niet verhinderen dat Oranje Wit met 10 overwinnaar werd. Hier na verschenen „Geel Zwart" II en Oranje Wit II. Deze wedstrijd eindigde met 00. Na tweemaal minuut te zijn verlengd bleef de uitslag dezelfde. Bij loting won ten 6lotte Oranje Wit. Openbare verkocping. Bij de ge houden verkooping is hel winkelhuis met woning van de Coöperatie „W.erk- tnanskrachf', gelegen aan de Lange- buurt, opgehouden voor t' 550U (inder tijd gekocht, naar we vernamen, voor 1 ilOUO). Eveneens werd opgehouden het huis, gelegen aan de Schevelstraat, eigenaar de lieer Spoelder, te Amster dam, voor i 35(10 (voor pl.m. 1 jaar geleuen aangekocht voor 1 4ÖÜUDe prijzen der nuizen ioopen dus ai aar- uig terug, terwijl de kooplust germg is. rnr.aiue.Ling 1 aeantiekoUnie. De opnreugsi uer verkochte vtagge^peid- jes, ten Bate der vaeaiuiojvoAomesi (.neutrale) neeil alhier 10-1.Oo ojige- oiactif. jumicum i oiuielDe UiiOüecl- vereenigiiig „vondel herdenkL 2 Uci. a.s. naai' oo-jang nesLaan. Alen dacht nu ueze verceuiguig, zoo men met de lmuncicify slaagt, ecu vaandel aan te htcucn. .vaar we vernemen circuieeren rcutis niteekeniijslen. uing. oiaua. Onderbouwd: Jor hannes hauuers en Aagje ue Haan. AEtiiteim jonann iieun ivammmga en Uorneiia van riesseimgen. Kuausucrgaacnng. v lijdag vergu- dorue ae raad (een vacature j. Brom men C.P.). Na lezing der notulen wordt een scUnjven voorgelezen van den neer J. Bus, vvaarmj Hij nju i>e noennng Lol anmoogu aanneemt. De ijegi Oiuung der uezouUneidscommissie le o o ven ij li wordt aisuan voorgele zen. Daarna wordt een request van o. Bot, aannemer uluier, neliandeki waarin op verschillende gionuen vvotut aangetoond, dat de nieuwe ne»Lraiuqj van nel jA.esLergeesl met voigens De- sten is opgeleverd, waardoor ,z. 1. de gemeente voor circa 3 mine ts bena deeld. Deze meeiuug wem echter met geueeid door een ingezonden rapport van den gemeenLe-upziculer J. nan- geuuijk. De neer jiYiUen weuschi even wel msteilmg van een commissie, die een en anuer nader zal onderzoeken, waarin B. en jöj. na discussie, nerus- ten, om aan nel „gezanik van ge- noeniuen Bot een emoe te maken. De heer p. 'iwaauhoven evenwel is daar tegen. v er volgens wordt aan uen Baad voorgelegd een vaslslednig op de hel ling vau keurloonen en een pp de m- vordermg daarvan. Deze worden goed gekeurd. Eveneens wordt de nenoe- nuiig goedgekeurd van den heer A. J. Linkse, veearts, alhier, toL keurings- veearls, hoofd vau dienst. Verder stellen B. en ,VV. voor den Iv.JV.-prijs van het eiectrisch licht te verlagen met 5 cent, wat eveneens wordt goedgekeurd (ingaande 1 Juli). I11 verhand met een schrijven van Gedeputeerde 8Laten cu ter gemoet- koming aan de geuite bezwaren van den minister, wordt het af te trek ken bedrag voor noodzakelijk levens onderhoud vastgesteld op f 650 en het vermenigvuldigingscijfer gebracht van 2.25 op 2, zulks met de heeren ii. Twagfflioven en J. .Wilken als tegen stemmers. Bij de rondvraag, die weinig belang rijks opleverde, wist de heer Wilken B. en W. over te halen, naar Marken- Binnen te zullen gaan, om na te gaan of de brandspuit aldaar aan de gestel de eischen voldoet. hoed afgeioopen. Zaterdqgmlddag reedmevrouw Wust van Spaarnberg met haar equipage door de Zomerzorgerlaan, toen plotseling het paard schrok en na een paar wilde sprongen midden in een prikkeldraadversperring terecht kwam. Mevrouw Wust was gelukkig onge- derd, evenals de koetsier, die kwam te vallen. Van alle kanten kwam hulp op dagen, om het paard uit zijn netelige positie te bevrijden, dat er met een paar schrammen afkwam. Politiek. Het bestuur van den Rijks- kieskring' Helder adviseerde in zijn schrijven van 2 Juni j.l. eene vergade ring te beleggen op 4 Juli, den laat sten dag voor de stemming. Het bestuur der kiesvereeniging zal het gegeven advies volgen en dus Kath. Krommeniërs komt Dinsdag 4 Juli des avonds acht uur naar het R. K. Vereeni- gingsgebouw een paar heeren zullen daar een korte bespreking houden en bovendien worden de gewenschte inlich tingen, b.v. over 't rijden naar de stem bus, gegeven. Hoogst aangenaam zal het 't bestuur zijn, adressen te ontvangen, van hen, die nog nadere ioelichtingen wenschen; dan zal door huisbezoek al het mogelijke ge daan worden. Liefdadig. De collecte voor de K. S. A. heeft opgebracht f 162.50 (honderd twee en zestig gulden, vijftig centen). Het geld wordt besteed om de ouder avonden in den komandem winter voort te zetten. Boottocht schoolkinderen. De da tum, Donderdag 20 Juli moet veranderd worden, omdat er dan geon boot dis ponibel is. Bovendien vernamen we dat do leerlingen der U. L. O.-klassen af zonderlijk een reisje zullen maken. Nieuwe school. De werkzaamheden aan school D. (U. L. O.) zijn in zooverre afgeioopen, dat 't gebouw Maandag 3 Juli a.s. in gebruik genomen wordt. Geheel gereed ie do uitvoerder echtsr nog niet. Marktbericht. Op de laatst gehou den markt werden aangvoord1000 kip eieren, welka f 7.50 per 100 opbrachten. Misère tabakswet. Ook voor Krom menie zal de nieuwe tabakswet misère brengen. Immers, de firma J. Baars en Zn. zal genoodzaakt zijn spoedig 500 si garenmakers te ontslaan, bij gebrek aan banderolles. Te Grollogerd (Drente) ontstond Maan dagmiddag, terwijl de bewoners op het land waren, brand in de boerderij, be woond door Mensing. In een oogenblik stond alles in brand en sloeg hot vuur over naar nabijgelegen boerderijen met het gevolg dat een 8-tal boerderijen, wel ke bewoond werden door Abbing, Ste- vsns, Gomber, Van Bolkum. Huizing en Abbing, tot den grond toe zijn afgebrand. Alles was laag verzekerd. Omtrent de vlucht naar Moskou van Berlijn, in 15 uur onafgebroken vliegen, worden do vo!g:nda bijzonderheden ge meld: De bestuurder vnn het Fokker-vlieg- tuig R. 4, Joachim Stijlhrock van de „Deutsch-Russiec'ao Luft:oo'e ei" du op Woensdag 21 Juni den Sovjet-gezant te Berlijn, den heer Krestinski in een 15- urige onafgebroken vlucht van Moskou naar Berlijn bracht, heeft in een onder houd het v^gondo verklaard: Ik kon inderdaad niet gelooven, dat ik zoo gauw BerlijnMoskou hesn en terug zou afleggen. Vrijdag vloog ik met mijn Fokker „R 4" Van het vlieg veld Staaken (bij Berlijn) naar Königs- bergen en vandaar op Zondag d.a.v., met den Sovjet-gezant Krestinski als passa gier naar Moskou. En... Woensdag3 daar op landde ik, regelrecht van Moskou komende wear te Berlijn: Alweer met Krestinski als passagier. Op een vraag, wat de eigenlijke bedoe ling was van deze directe vlucht, ant woordde de piloot, dat de heer Krestinski voor een belangrijke diplomatieke missie zou gauw mogelijk weer in Barlijn terug moest zijn. Hij zou dan tot Königsbergem vliegen en van daar met den nachttrein zijn reis voortzetten, zoodat hij op zijn vroegst Donderdagochtend in Berlijn zou kunnen zijn. Krestinski ging toen onmid dellijk in op Stiillbroeks voorstel om door te vliegen naar Berlijn, waardoor het mogelijk zou zijn de gansche reis in éénen dag af te leggen. Behalve Krestinski vlo gen nog me Je een mecanicien en twee kcerisrs van de Sovjet-regeering, terwijl bovendien ©en rijkelijke hoeveelheid ba gage en post werd meegevoerd. Wij volg den, aldus vertelde Stijllbrock, op onzen tocht meestentijds de spoorlijn en vlogen over de steden Wjasma, Smolensk en. verder over Witebsk en Polotsk naar Du- naburg. Ingevolge verordening van de Letscho regeering moesten wij zéér ver Noordelijk van Dunajburg houden. Ver volgens zetten wij koers via Kovno naar Königsbergen, wat anders, in gewono omstandigheden ons eindpunt is. Do vlucht over Duitschland liep heel vlot, hoewel wij mot een zeer sterken tegen wind te kampen hadden. De afstand MoskouBerlijn is in het geheel iets meer dan 1800 K.M., waarbij rekening moet worden gehouden met het feit, dat de Poolsche autoriteiten geen toestem ming verloenen tot het vliegen ovor Poolsch t erritoir, waardoor een belang rijke omweg moet worden gomaakl. Natuurlijk is dit een voor den vlieger buitengewoon zware prestatie. Hetgeen echter niet wegneemt, dat Stijllbrock ver klaarde, bereid te zijn dadelijk op de zelfde wijze naar Moskou terug te koeren. Stijllbrock vliegt reeds van 1 Mei a op de lijn KönigsbergenMoskou voor de „Deruluft" (Deuts h-Bu sische Luft- reederei). Hij was de tweede piloot vaa deze Maatschappij die in Moskou aan kwam en hij heeft den tocht reeds 14 maal gemaakt. Voor de Fokker-fabriek (Nederland- sche Vliegtuigen-fabriek) is deze pres tatie ook een groot succes evenals voor de Engclscho motor: Rolls Royce, waar mede dezo vliegtuigen alle zijn uitgerust. Kunt u mij opgeven een goeden weg van Den Haag naar Kevelaar: (met K.M.)| afstanden tusschen de groote re plaats'""' voor de fiets: 2. Welke pasformalit< w\ er noodig zijn voor de grens. Is een -< wijs van Nederlandschap voldoende, of! is een pas vereischt of zelfs een visum van den Duitschen consul? 3. Kan men terug met een fiets ongehinderd de grenzen passeeren of is daar ook een of andere formaliteit voor vereischt? Antw. 1. Den Haag, Voorburg, Veur^ Zoetermeer, Zegwaard, den Hoorn, Kruis* weg, Moerkapelle, Moordrecht (station)^ Gouda. Afst. 34.1 K.M. Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaani Afst. 20.2 K.M. Noordeloos, Meerkerk, Leerbroek, Leerdam, Beesd, Buurmalsen, Geldermalsen, Wadenoyen, Tiel. Afst. 51] K.M. Wamel, Afferden, Nijmegen. Afst, 32.6 K.M. Berg en dal, Cranenburgj Frassel, Grünewald, Kessel, Asperden, Goch, Weeze, Wissen, Kevelaar. Afst. 42 K.M. Totaal 179.9 K.M. 2. Voor Duitschland is pas met visum! noodig. 3. U stort een waarborgsom bij het heengaan. U krijgt die bij het terug- keeren retour. Vr. van O. te U„ betreffende loteul premielconing Handelsbank. Aniut. Wendt U tot een effectenhande laar of bankier. fl alle maten vanat t IA 7R imet en zonder bak. Y 1/ Uitfluitend OR. HOUTSTRAAT hoek Anagenj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3