bekfnsd mmm, GRDTËiTARBËlD. RECHTSZAKEN. Rondom de Haagsche Conferentie. DAÜMEBV, MARKTNIEUWS. ter Nood, zoo nauw aan Egmond ver want. Hierop zong men het allerheerlijkste Y* v - 'of en dank, het jubelend een; aoor de Gezegende onder alle vrouwen, onder de in spiratie van den H. Geest ons voorge^ zongen. Vervolgens werd O. L. Vrouw gegroet door het bidden van een tien tje van den Rozenkrans, gevolgd door den heerlijken groet der Kerk aan de H. Maagd„Salve Regina, Mater Misericordiae, Wees gegroet, Moeder der barmhartigheid," waarna de plechtigheid besloten werd door het gemeenschappelijk zingen van het reeds oude „St. Adelberts lied" 1,) dat zeker in geen jaren met zooveel Roomsche blijdschap is gezongen „Juicht, heft aan een blij geschal, Ken'merlanders, zingt te gader Egmond's burgersgij vooral. Dankt en looft uw God en Vader, Rein van harte, blij van geest, Op St. Adelbertus' feest." Met hoeveel liefde zongen de Eg monders dat lied, prijzend den lof van den edelen vorstenzoon, „die hof en kroon vaarwel zegt" en „alleen zielen wil baten," die hier „plantt» aan strand en duin Christus' kruis op heidensch puin." St. Adelbert „Gids en vriend van Holland's grooten," „de huisvriend van der burgeren haard en herdachten zij zijn zalig verscheiden toen hij, terugblikkend op zijn leven, het „Haec munda" 2) sprak, alvorens de oogen te sluiten, om dan den pel grim naar zijn graf eraan te herinneren dat hij in dat graf vindt een bron „tot elks gerief", om het daarna daverend uit te zingen „Nog heeft Aelbrecht Egmond lief." Toen was de gezamenlijke oefening geëindigd, maar nog konden velen niet scheiden., zij voelden er behoefte aan, om neer te knielen bij St. Adel- bert's graf of aan den voet van het daarbij geplante kruis. Dat was het meest treffende op dezen heerlijken St. Aelbrechts' dag, en zij, die het voorrecht hadden het te zien, zullen het nimmer vergeten' Daar komt een oud moedertje, ge kleed in de traditioneele hoerendracht, en neerknielend in het zand, de beide armen p het putje geleund, bidt zij vroom haar rozenhoedje. Dan komt een groepje aan, een moeder met haar kindertjes, en het putje omringend als een schoone krans, bidden zij stil en vroom: „H. Adelbert, bid voor ons," terwijl op korten afstand een jonge, stoere Kennemer kaarsrecht in het zand knielt, een kruis slaat en devoot zijn rozenkrans bidt bij St. Adelbert's graf. Ja, dat was een heerlijkheid om te zien een levend schilderij, zooal Millet ons er een in zijn „Angelus" heeft achtergelaten, maar meer dan dat, het was vooral een schouwspel, dat de engelen des hemels moet heb ben verheugd en den Vader. Die daar boven troont., St. Adelbert heeft wel rede n tot vreugde gehad. Het was een blijde dag, St. Ael- brechtsdag te Egmond Binnen in het jaar 1922. Die het gezien heeft, w^et en voelt het, dat ons groote dingen te Egmond wachten, want waar zóóveel geloof heerscht, kan 's Heeren zegen niet ontbreken, en onder de schutse van Onze Lieve Vrouw ter Nood zal, onder St. Adelbert's voorspraak, uit het geboorteland van Roomsch Hol land die zegen, als een breede golf, uitgaan over ons dierbaar vaderland. „Nog heeft Aelbrecht Egmond lief." A. Op het feest van de H. H. Petrus en Paulus. „DE KENNEMER." 1) Het St. Adelbert's lied is waar schijnlijk gemaakt door den Zeereer waarden heer pastoor Janmaat, den Rinnegomschen herder, die een zeer groote devotie had tot den H. Adel bertus en daarin zijn parochianen voor ging. Nog onlangs verhaalde mij een der oudere parochianen, hoe zij „onder Janmaat trouw naar de put gingen" en hoe degenen, die niet kwamen, min of meer als niet te braaf golden. Het lied komt voor in een liederenbundel welke indertijd onder pastoor Looij- aard z.g. is uitgegeven. 2) Over den oorsprong van den naam Egmond zijn verschillende lezingen. Joës k Leydis zegt, dat de H. Adel bertus, nadat hij die plek van de afgode rij zou gezuiverd hebben, uitriep Gra- tias Deo, jam loca haec munda sunt Gode zij dank, nu zijn deze plaatsen zuiver. Men gaf daarop aan die plaats den naam Haecmunda. De Bollandisten leidden den naam af van Eg of Eggo, die den H. Adel bertus huisvesting heeft verleend, doch weten geen oplossing te geven voor de tweede lettergreep. Andere hi storici laten den naam van Egmond afstammen van Engmond (enge uit watering van een riviertje) of van Eg, een riviertje, dat waarschijnlijk in de verbeelding heeft bestaan. Wij ver oorloven ons te houden aan de mee ning van, Joës k Ledis, omdat in het oudste charter Egmond genoemd word Haecmunde, een benaming, welke ook nog tot heden voortleeft in het vlak bij Egmond gelegen vlek Rinne (reine) gom (plaats) (De Bont de „JUgale" Abdij van Egmond.) O* Koningin naar Denemarken. Krankzinnigen ter stembus. Weer een Chinees gestoken. mait ziah naar ouderen en vond Brutale motordiefstal. Een gevaarlijk Duitscher aangehouden. Argentijnsch vleesch. Een Vossenplaag. Inbraak te Alkmaar. Uit de derde verdieping gevallen. De tollen op de Sloterstraatweg. De vernieling en brandstichting In een villa te Schevenlngen. uur de brandweer gealarmeerd voor 'een KORT* BERICHTEN. Staking opgeheven. Loonconfllct te Alkmaar. De Tilburgsche Credlet- en Effectenbank. SPORT EN SPEL. VOETBAL. Go Ahead Kampioen van Nederland. Overzicht. CRICKET. V. V. V.—Hermes. Gewonnen door V, V. V. met 12 runs. TEGEN CREDIET AAN DE SOVET- REGEERING. Ook in de Nederlandsche pers zijn reeds critasche opmerkingen verschenen. Zoo ijst de ster-correspondent van de „N. Ct." op het hooge bedrag dat ge- vraa wordt voor herstel der industrie. Daar .or is naar men weet 750 millioen uitgetrokken of het kleine vierde deel van het totaal. De correspondent wijst er op dat Rusland nooit een industriestaat is geweest. Simultaanseance te Velseroord. GOUDA. Bloemenveiling 3 Juli 1922. Rozen 10—100 cent; Delphinium 20 —30 cent; Geranium 25 cent; Spirea's 35 cent per 10 stuks; Lathyrus 10— 31 cent; Groen 36 cent per bos; Gla diolus 8—15 cent per stuk. de „Ort." verneemt, zal do Ko- i- -V-in in Augustus een bezoek brea- w aan de Nederlandsche tontoonetel- Spg te Kopenhagen. Uit Grave meldt men aan de „N. O.": Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat aan meer dan 100 patiënten, ver pleegd in het rijkskrankzinnigeingesticlït voor vrouwen alhier, een oproepbrief is gezonden, om op 5 Juli aan de verkie zingen voor de Toede Kamer deel te nemen. Voor den zooveelsten keer heeft Za terdag een onderlinge twist onder do Chineezen van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" te Amsterdam plaats gehad. Hedenmiddag werd de eerste officier van het stoomschip „Rotti" door een dor leden van de Ohineeeche bemanning ge waarschuwd. dat er in hot logies van dai v«*rtoig gevochten werd. Do etuur- in de afdeeling, die voor de gele be manning bestemd is. een Chinees op den grond liggen. De man bloedde uit drie wonden. De vorm der kwetsuren doet het vermooden rijzen, dat hier met een mes is gestoken. De stuurman legde den getroffene, die steken had ter hoogte van de kin, den hals en een der schou derbladen, een eerste verhand en tele foneerde de politie van het bureau Kat tenburg, alsmede den Geneeskundigen Dienst. De Chinees, wiens toestand ern stig, doch niet levensgevaarlijk is, werd naar het binnengasthuis overgebracht. Toen de heer S., aldus de „Ort." Zon dagmorgen naar zijne garage aan de Egelantierstraat 197 te Amsterdam ging om zijn motor te halen, bemerkte hij dat da deur, welke door een Lipsslot ge sloten was, was geforceerd en dat zijn Harley Davidson met zijspan, benevens die van zijn compagnon verdwenen wa ren. Nadat de heer S. de politie had ge waarschuwd bleek later, dat omstreeks half twee in den nacht twee Harley's met zijspan Sloten waren gepasseerd. De politie, die vermoedde, dat de die ven Den Haag tot doel hunner reis ge kozen hadden, stelde zich onmiddellijk met de recherche aldaar in verbinding, wat tot gevolg had dat de dadera reeds Zondagavond geknipt waren. Men meldt uit Winterswijk aan de Msb.: Zondagmorgen werden door den jacht opziener D., uit Breedevoort 3 Duitsohers, niet voorzien van geldige passen, in de ver boden grensstreek aangehouden. Daar de- zie personen hem verdacht voorkwamen ging hij op het perron te Miste tot fouil- leering over. Een der Duitscliers trok daarop zijn re volver en schoot a bout portant op den jachtopziener, die niet ernstig in den mond werd getroffen. Tot 3 maal toe werd op den dader, die op de vlucht sloeg geschoten. Korten tijd na den aanslag gelukte het den inmid dels uit Breedevoort verschenen rijksveld wachter, het individu te arresteeren. Hij werd denzelfden avond naar het huis van bewaring te Zhtphen overgebracht. Het vleesch blijft heel duur en dienten- wolge is in de laatste jaren het vleesch- verbruitc bij een bepaald deel van ons volk de middenklasse sterk vermin derd. Vele gevoelen dit als een groot ge mis, anderen beschouwen het zelfs als een belangrijk nadeel voor de volksgezondheid: door al dezen zullen de pqipngen om goed rundvleesch onder het bereik van de min der kapitaalkrachtigen te brengen van harte worden gesteund. Het is daarom zeer toe te juichen, schrijft dr. B. in „De HoUandsche Lelie", dat onze regeering deskundigen naar Ar gentinië heeft gestuurd om na te gaan hoe 'het vervoer van bevroren vleesch geschiedt en moet geschieden en dat onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de voedings waarde niet kleiner en de eigenschappen niet slechter zijn van 't bevroren dan van versch vleesch. Integendeel, zou ik zeg gen; want dit vleesch is van jong vee, dat speciaal voor de slachtbank wordt gemest; terwijl het Nederlandsche vleesdh meest komt van koeien, die reeds vele malen heb ben gekalfd en als melkkoe jaren dienst hebben gedaan. Alleen de behandeling, spe ciaal de ontdooiing en het daarna praepa- revren van bevroren vleesch schijnt met zorg te moeien geschieden. Bovendien is in het Centraal Laboratorium te Utrecht naar de voedingswaarde van 't Argentijnsch vleesch onderzoek gedaan en het is geble ken, dat deze vrijwel gelijk is aan die van ons vcrsche vleesch. Men late rich dus niet door praatjes van slagegs van de wijs brengen. Dr. Mieburg, die dit onderzoek deed, acht het zelfs wenschelijk dat ook op deze wijze voorzien wo^i) in den aanvoer van schapen- en varkensvleesch, en de Ge zondheidsraad heeft in zijn verslagen het desbetreffend rapport gepubliceerd. De verbonden huisvrouwen kunnen dus bij samenwerking met vertrouwde slagers, voor billijken prijs wel goed vleesch koo- pen, alsi ze 't gebruik daarvan noodzakelijk achten Men schrijft uit Barneveld: Den Iaat- sten tijd ondervinden de kippenhouders in sommige deelen dezer gemeente weer ont zaglijk veel last van dc vossen. Dientenge volge hebben een 10-tal jagers en jachtop zieners in de bosschen van „Boescholeri" een groote jachtpartij georganiseerd, waar bij drie dezer kippendieven werden buit gemaakt. Maar een veel grooter aantal wist te ontkomen. Tijdens deze jachtpartij werd een buitengewoon groot hol ontdekt, v aarin zich honderden half verscheurde ippen en konijnen bevonden. Zaterdagnacht is ingebroken in de stoom- wasscherij van dc firma S. Krom aan den Schermcrweg te Alkmaar. De dieven kwa men binnen door een ingesneden ruit en verlieten de inri -ting door een vermoede lijk met een vai ben sleutel geopende deur. Vermist worden een schrijfmachine, eenige stukken waschgoed en een wasch- niand, waarmee de buit zeker is vervoerd. Opmerkelijk is, dat de inbraak heeft kun nen gebeuren, ondanks het toezicht van den particulieren nachtveiligheidsdienst. Ook de waakhond sloeg niet aan. Dc firma is tegen nbraak verzekerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag kreeg in een pand aan de Jufferstraat te Rotterdam een echtpaar twist. De man sloot z'n vrouw buiten de deur. Deze klom uit een zich op de gang bevindend raam en trachtte zoodoende weder door een an der raam in de kamer te komen. Ze viel echter en kwam op het plat van de eerste verdieping terecht; met verwondingen aan de armen en een op drie plaatsen gebro ken been werd de vrouw opgenomen. De Geneeskundige Dienst vervoerde haar per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel. De tollen op den Sloterstraatweg zijn weer in gebruik gesteld. Naar het Hbld. verneemt het offideele schrijven was nog niet aangeplakt heeft de regeering met ingang van 2 Juli opnieuw concessie tot tolheffing aan den administrateur vun den Sloterstraatweg verleend, en wel tot 31 Dec. 1922. Het publiek, dat al gewend was zonder tulbetaling te passeeren, voelde er n!ct veel voor weer tol te betalen, zoodat de tolgaarder politie-assistentie moest Inroe pen, om de orde te handhaven. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: Zooals men zich herinneren zal, werd Dinsdagavond 27 Juni tnschen 9 en Wz begin van brand in een viüa aan de Van Dorpstraat te bcheveningen, toebehooren- de aan den heer V. De brandweer constateerde spoedig, dat hier van kwaadwilligheid sprake vas en dat de brand opzettelijk was gesticht. Gelukkig kon de brand nog in het oegin- stadium worden gebiuscht, hoewel de brandweer met verschillende moeilijkhe den te kampen bad; de toegang b.v. was afgesloten met een groot ijzeren hek, waar men overheen moest klimmen, terwijl voorts de deuren van de villa gesloten waren. Aan de achterzijde vond men evenwel een vernield raam, waardoor men rich toegang tot het gebouw verschafte. Nadat in ders kelder, waar de brand was gesticht, het vuur was gebiuscht, werden ook de andere vertrekken van het huis aan een onderzoek onderworpen, en bemerkte men, dat daar de daders vreeselijk hadden huisgehouden en alles wat onder hun be reik was gekomen, hadden vernield. De commissaris van politie te Scheve- ningen, de heer Kramer, constateerde dat in de verschillende vertrekken de vanden en het behang op schandelijke wijze met verf waren hc -oord. Een aantal figuren en onzedelijke uitdrukkingen waren op de muren geschilderd, terwijl ook met een bezem de verf was rondgeveegd. Er was zelfs zoodanig metverfpotten heen en weer gegooid dat de verf door het plafond droop. Van een marmeren schoor steenmantel waren met een hamer stukken af geslagen, terwijl voorts paneelen waren ingetrapt en op verschillende plaatsen het glas in lood was verbrijzeld. Op het mT '"k in de hal was lijnolie ge goten, tengevolge waarvan de mozaïek vloer voor altijd bedorven is. Ook was nog de buis van de waterleiding doorgezaagd en hadden de daders het huis van onder tot boven met faecaliën bevuild. Toen alles zoover vernield en ontred derd was is de brand in den kelder aan gestoken, waarna de daders zich uit de voeten hebben gemaakt. De eerste gedachte van commissaris Kramer en ook van den hoofdcommissaris, den heer Van 't Sant en van mr. Bauduin, den substituut-officier van justitie, was, dat het hier een geval van wraakneming betrof. Voorts stond het vast, dat de da ders de villa niet hebben kunnen verlaten, -onder dat zich verfsporen aan hun boenen bevonden. Met deze weinige gegevens stelde de po litie spoedig een onderzoek in. Voortbouwende op de gedachte van wraakneming werd toen een 3-tal werklie den gearresteerd, die de vorige week juist waren ontslagen. Bij hen werden evenwel geen verfsporen aangetroffen, terwijl allen volledig hun alibi konden bewijzen, zoo dat zij weer op vrije voeten moesten wor den gesteld. Daarna zocht de politie in een andere richting. Aangezien den Iaatsten tijd herhaalde keeren wandaden waren bedreven in het Statenkwartier, zooals het vernielen van spiegelruiten, inbraak en vernieling in scholen enz., meende de politie, dat onder de Scheveningensche jongens gezocht moest worden, maar ook dit onderzoek leidde niet tot eenig resultaat. In twee van laatstgenoemde gevallen van vernieling had de politie wel een vaag signalement gekregen van de daders; deze zouden n.l. het voorkomen hebben van jeugdige heeren. Kort daarna kwam de politie uit War mond assistentie vragen bij de politie te Scheveningen. Ben tweelal net cc kleide jongelui uit Schevenlngen hadden 1. te Warmond in de nabijheid vam oe villa gekampeerd en bij hun vertrek verschillen de baldadigheden in deze villa geconsta teerd. De namen van deze jongelui waren bekend en zij werden dan ook aan een verhoor onderworpen. Zij ontkenden even wel van niets af te weten. Deze feiten werden nu door de politie in verband ge bracht met het voorgevallene in de villa te Scheveningen. Het onderzoek moest evenwel snel ge schieden, want door den regen dreigde het bewijsmateriaal, de verf aan de schoenen I verloren te gaan. Ook kreeg de politie nog een aanwijzing van een heer, die ook het begin van brand had opgemerkt en toen een 4-tal net ge- kleede jongelui die van de villa kwamen over het hek zag klimmen. Een van hen scheurde daarbij zijn re genjas. Deze jongelui vroegen den heer de brandweer te willen waarschuwen, aan welk verzoek de niets kwaad vermoedende wandelaar gevolg gaf. De daders hadden in dien tijd voldoende gelegenheid te ontvluchten. Met deze gegevens in handen nam de politie nu snel haar maatregelen. Nagegaan werd, welke vrienden de jongelui hadden, die in Warmond hadden gekampeerd en daarop werden des Zaterdags 6 jongens in bewaring genomen. Een zevende die ook tot het clubje behoorde kon de politie nog niet vinden. Bij het eerste verhoor ontkenden allen. Naar hun verblijf gevraagd op den bewus- len avond, gaven 3 van hen op, om half negen in een café te zijn geweest. Op een der jassen werden nauwkeurig weggewischte verfsporen ontdekt. De eige naar van de jas kon hiervoor geen bevre digende verklaring geven. Ook werden in de poriën en op de ran den van de schoenzolen sporen van pla muur en verf gevonden. Toen was geen ontkennen meer moge lijk en de een na den ander viel door de mand, drie van hen legden een volledige bekentenis af. De andere 3 gearresteerden werden weder op vrije voeten gesteld. Ten slotte mocht het de politie nog ge lukken de hand te leggen op den Iaatsten verdachte, die ook spoedig bekende. Het viertal is in het bureau in de Duin straat in bewaring gestéld. Het zijn de 16-jjirige D. B., scholder, de 19-jarige A. N., zich noemende vertegen woordiger van een motorzaak, de 18-jarige J. H., scholier en de 19-jarige G. A. R., zich noemende sportjournalist Het zijn allen jongelui van goeden huize, wonende in Duinoord en het Statenkwar tier. De drijfveer van hun wandaden is ver moedelijk geweest verregaande baldadig heid. In deze arrestatie meent de politie voorts den sleutel te hebben gevonden voor alle andere baldadigheden, welke den Iaatsten tijd in Duinoord en Statenkwartier zijn geploegd, zoodat vermoedelijk de rust in deze kwartieren weder zal zijn hersteld. Bij de opsporing van de daders hebben de inspecteur v. d. Heuvel en de recher cheurs Veltrop, Noordover en Mothorkt verdienstelijk werk geleverd. Wat de straffen betreft, kan worden medegedeeld, dat de verdachten rich heb ben schuldig gemaakt le aan opzettelijke brandstichting met gemeen gevaar voor goederen, waarop een maximumstraf van 15 jaar is geeteld en 2e. aan opzettelijke en wederrechtelijke vernieling van een ge bouw, waarop als maximumstraf 4 jaren is gesteld. Door honden verscheurd. Zaterdag nacht rijn te Hinte 22 schapen van 4 landbouwers aldaar door honden ver scheurd en gedood. Verbrand en overleden. Bij het uit halen van sintels uit den haard van een verwarmingsmachine in den tuin van den heer L. te Loosduinen geraakten voor 'n dag of tien de kleeren in brand van den nachtstoker B. Daar hij de vlam men niet kon dooven sprong hij in een sloot bij het ketelhuis en is toen nog met zijn verbrande lichaam naar huis gefietst. Terstond is hij toen naar het Haagsch ziekenhuis overgebracht dooh daar Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. Turf branden door kwaadwilligheid. Vermoedelijk door kwaadwilligheid zijn Maandagnacht te Vrie-cheloo wederom 70 k 80 dagwerken turf der vtjrveners Vrie- ze en Kuiper, afgebrand. De staking in het bouwvak in Fries land, die 14 weken duurde, is Zaterdag opgeheven. Woensdag a.s. wordt het werk hervat. Het verschil bestond nog alleen omtrent den arbeidsdag. Thans is de volgende regeling getroffen: De arbeids tijd is 81/2 nnr per dag, voorzoover dit zonder gebruik van kunstlicht mogelijk is, met uitzondering van den Zaterdag wanneer 5 uur gewerkt wordt. Wanneer partijen zulks overeenkomen, kan hiervan plaatselijk worden afgewe ken. Dit moet echter direct na vaststel ling van dit contract en voor den duur hiervan worden geregeld. Wanneer- door den minister langer werkdag wordt toegestaan en beide par tijen dit zijn overeengekomen, zal lan ger gewerkt mogen worden, doch de werk dag zal gelegen zijn tusschen des mor gens 7 en des avonds 6 uur. Overgewerkt zal worden betaald voor de uren liggende tusschen 6 uur des avonds en 7 uur des morgens en wel: het eerste uur 10 pöt., tot 10 uur 25 en nachtarbeid 50 pCt. Zaterdagochtend is oen staking uitge broken b}j de s teenkooperij on van de firma De Wild, firma W. F. Stoel en de N. V. voorheen P. Mosselaar, alsmede hij de kunstmesthandelaran firma Krol en N. V. Landbouwkantoor. De aanlei ding tot aken is geweest, het weige ren van d( oersoneelen om in te gaan op een vo >1 der patroons om met in gang van 1 Juli het loon met 10 pCt. te verlagen. Evenmin had het personeel toegestemd in een verlenging van het arbeidscontract tot 1 December met een opzeggingstermijn van 6 weken. Men wilde het contract vaststellen voor min stens 1 jaar. Aan de staking nemen deel de bijl de Federatie, den Centraion Bond en den R. K. Bond van Transportar beiders aangesloten werklieden. De beklaagde door het Bossche De- rechtshof vrijgesproken. Het Gerechtshof te 's-Hertpgenboech deed Maandag uitspraak in de zaak con tra A. B. A., oud-directeur der Tilburg sche Orediet- en effectenbank, die door de Bredascho Rechtbank wegens het voortgezet misdrijf van oplichting ver oordeeld was tot 3 jaar gevangenisstraf. Het Hof verklaarde niet de overtui ging gekregen te hebban, dat beklaagde het oogmerk heeft gehad zichzelf en an deren wederrechtelijk te bevoordeelén, vernietigde het vonnis van Breda, sprak beklaagde vrij en beval zijn onmiddel lijke invrijheidstelling. Blauw-Wit is er zoowaar in geslaagd Be Quick met 21 te kloppen. De wedstrijd was niet bijzonder fraai en vooral van Be Quick's zijde ves tigde men weer in het geheel niet den minsten indruk dat het hier een belang rijke ontmoeting gold. Reeds na een minuut spelen scoorden de Groningers door Jaap Bulder, die een voorzet van zijn broer ineens keihard langs Schindcler zond. Het spel gaat dan vrijwel gelijk op. Zoowel Schindejer als Rambonnet moeten om beurten hun keeperstalenten toonen. Tijdens een der Be Quick aanvallen ontstaat een worsteling tusschen Schinde- ler en J. Bulder, waarbij de scheids rechter constateert dat de Be Quicker een ongerechtigdheid begaat, en hem uit 't veld zendt. Even daarna is het rusten. Be Quick speelt na half time met 10 man. Haar voorhoede is hierdoor natuurlijk zeer gehandicapt. Binnen niet zeer langen tijd ligt de gelijkmaker in het net. De Amsterdam mers zijn dan sterker. Het gelukt van Diermen de winnende goaol te fabri- ceercn. Met een 21 nederlaag voor de thuis club komt het einde van de weinig in teressante vertooning. De stand in de kampioenscompetitie is thans: gesp. gew. gel. verl. voor teg. pk Go Ahead 6 2 3 1 8—7 7 Blauw-Wit 6 3 1 2 7—7 7 N. A. C. 6 3 3 10—10 6 Be Quick 6 1 2 3 6—7 4 Met een gelijk aantal punten doch één goal verschil blijven de Deventenaren dus bovenaan. De nieuwe bepaling, waarin wordt gezegd dat in geval van een gelijk aantal punten het doelgemiddelde beslist is dus oorzaak dat Go Ahead thans kampioen van Nederlan is. Wij maken onze lezers opmerkzaam dat het doelgemiddelde in knmpioenwed- strijden tot op heden nimmer besliste. De N. V. B. heeft echter in afwijkiing van het reglement, deze bepaling ge maakt- Op de a.s. Alg. Verg. zal hierover nog wel een en ajader worden gezegd. Intusschen hopen we maar dat Bl.- Wit in elk geval het billijke van de beslissing zal inzien. De Amsterdammers wisten reeds lang dat het doelgemiddelde zou beslissen en het zou te gek zijn wanneer ze daar nu verhaal op zouden trachten te halen; het geen we ons echter niet kunnen inden ken ook. De uitslagen van gisteren zijn: le klasse. V. R. A.-Haarlem. Gewonnen door Haarlem met 25 rans op de le in nigs. V O .C.—H. C. C. Gewonnen door H. C. C. met 188 runs op de le innings. De critiek tegen credieten aan Rusland komt los. Zij wordt aangekondigd in de pers: De „Temps" heeft de verlanglijst der bolsejwiki gelezen en schrijft: „Bij het opstellen van zijn crcdietaan- vrage heeft Litwinof een politiek denk beeld gevolgd. Hij wil dat de regeering te Moskou en zij alleen, over al dat geld (3 'A milliard) beschikt. Dit geld zou voor het grootste deel aangewend worden voor bestellingen in het buitenland [ma chines, spoorwegmateriaal enz.) •;dien de vergelijking geoorloofd is, dan lijkt het heele plan op een besproe- ingsapparaat. De eenige kraan zou in harden zijn van de bolsjewiki. De wel- daLige regen zou in den vreemde vallen, maar alleen daar waar de bolsjewiki er voordeel in zagen." Dit bevalt de „Temps" natuurlijk niet, de regen kon wel eens op één plekje vallen. Maar het ergst is natuurlijk, dat de sovjetregeering de volledige beschik king krijgt over de gelden. Indien dit plan werkelijkheid werd, zou de sovjet regeering feitelijk gesteund worden door buitenlandsch kapitaal. Daarom noemt de „Temps" de combinatie met de 3% milliard gouden roebels „The consolida ted Soviet Limited". RUSLAND GEEN INDUSTRIESTAAT. Dat zou met eenige cijfers zijn toe te lichten. Volgens een tabel over de uit komsten der beroepstelling in 1910 waren er in Rusland op 1000 inwoners slechts 97 i -triearbeiders en 749 landbou wers r vergelijking moge dienen, dat er i .ederland 346 industriearbeiders waren tegen 283 landbouwers en in Duitschland 400 arbeiders tegen 352 boeren op de 1000 inwoners. Terwijl in West-Europa, behalve in Frankrijk, de arbeiders grooter in aantal zijn dan de boeren, waren er in Rusland bijna 8 maal zooveel boeren als arbeiders. INDUSTRIEELE CREDIETEN. De vraag van den correspondent: heeft de Russische industrie inderdaad zulke groote bedragen noodig, schijnt dus zeer gerechtvaardigd. Waarom er dan toch zoo'n hoog bedrag wordt gevraagd? De correspondent geelt het volgende ant woord: „De bedoel:ng van den eisch van 750 millioen roebel meet zijn, een nijver heid te stichten grocter dan Rusland ooit te voren heeft gehad De zaak heeft misschien een publieke kleur. Rusland is als proletaricrstaat steeds een onnatuurlijk verschijnsel ge weest, omdat de proletariërs vrijwel ont breken. De arbeiders hebben een zeer gering percentage van de bevolking ge vormd. De sovjetregeering moet er aan gelegen zijn, het arbeiderselement in het Rijk te versterken. Het crediet, dat zij vraagt, moet dus blijkbaar dienen om het experiment van Peter de Groote, naar den maatstaf van onzen tijd veranderd en vergroot, te herhalen, en van Rusland zooveel mogelijk een industriestaat te maken naar West-Europeescn voorbeeld. De Moskousche communisten weten daarbij nog aanzienlijk beter wat zij na jagen, dan de beroemde tsaar. De politieke hand van het verlangde industrie ele crediet blijkt het best uit de grootste post: voor metaalindustrie wordt 270 millioen roebel of meer dan he. dub bele gevraagd van het verlangde vor eenigen anderen tak van nijverhc Nu heeft asland voor den oorlog noo: een heel aanzienlijke metaal-industrie gehad, en de bestaande fabrieken zijn, daar zij voor het leger werkten en werken, en ten deele op centrale plaatsen gelegen waren, meer dan andere industrieele in richtingen in orde gehouden. Ook was de Russische metaal-industrie ten deele in Riga en Reval gevestigd, d.wz. in streken, die nu niet meer tot het rijksge bied behooren. Mag men in de gevraagde sommen een poging zien, om Rusland op eens aan een metaalnijverheid te helpen, die het nooit bezeten heeft? De voorlief de voor deze branche bij de communis ten zou verklaarbaar zijn, daar de prac- tijk leert, da{ de metaalbewerkers overal de beste steunpilaren zijn van het radi caalste socialisme." VERGADERINGEN DER COMMISSIES, Maandagmiddag ten 3 ure vergaderde 'e subcommissie voor den particulieren eigendom zonder de Russische commissie. Heden, Dinsdag, hebben twee verga deringen plaats: ten 10K u. 's morgens van de subcommissie voor den particu lieren eigendom rrfit de Russen en ten 3 u. 's namiddags van de sub-commissie voor de schulden, eveneens met de Rus sische commissie, DE RUSSISCHE DELEGATIE. De Russische vertegenwoordiging ter Haagsche conferentie is, volledig, aldus saamgesteld, alleen tot op dit oogenblik, daar, naar men weet, de heeren Krassin en Rakowski nog verwacht worden. President van de delegatie: de heer M. M. Litwinof, Adjunct-Volkscommissaris van buitenlandsche zaken; Leden: de heeren N. N. Krestenski, Volkscommissaris van Financiën, gezant van de Sovjet-republiek in Duitschland; G. J. Sokolnikoi, Adjunct-Volkscommis saris van Financiën; L. B. Krassin, Volks commissaris voor den buitenlandschen handel, vertegenwoordiger van Rusland to Londen; Ch. G. Rakowski, voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen van de Oekrajine; Sfecretaris-Gee: raai: de heer B. E Stein, onder-directeur van het Volscom- missariaat van buitenlandsche zaken; Deskundigen: de heer G. N. Lackke- witch, directeur van het Volkscommissa riaat voor buitenlandsche zaken; de heer K. M. Moussalof, lid van de commissie voor de conces :s van den Oppersten Nationalen Raad; de heer S. K. Belie- garde, financieel-adviseur bij de Sovjets vertegenwoordiging te Londen; Hoofd van het rsbureau: de heer M. J. Levidof, chef van de persafdeeling van de Sovjetsvertegenwoordiging te Londen; nder-chef van het persbureau: de heer O. Pascal; Attaché aan dat bureau: de heer A. Grusenberg. Secretarissen der delegatie; de heeren A. M. Petrovski, le secretaris aan het Volkscommissariaat van buitenlandsche zaken; A. Neumann; Tolk: de heer S. G. Zaimowski. 2e klasse. Rood en Wit 2A. C. C. Gewonnen door A. C. C. met innings en 112 runs. H. C. C. 2—V. V. V. 2. Gewonnen door Hi C. C. 2 met innings en "3 runs. 1 arlem slaagde er in te Amsterdam een overwinning op V. R. A. te boeken. De Scholerwegmenschen behaalden een totaal van 118. V. R. A. zat voor 93 runs aan den kant en waagde geen poging om! zich in een 2de innings te herstellen waarvoor men echter ook den noodigen tijd miste. Haarlem slaat thans vrij sterk op de 2e plaats. H. C. C. bewees weer voldoende haar suporieurieit in de le klasse.. Ditmaal was V. O. C. het kind van de rekeninng. H. C. C. ging eerst in. Do Hagenaars sloegen er duchtig op los en met 204 runs voor 8 wickets werd de innings ge sloten. De Rotterdammers behaalden het niet ^schitterende toaal van 96. V. V. V.Hermes eindigde in een Am. serdamsche overwinning al was het dan ook maar net aan. Zelfs gelukte het Hermes in de eerste innings in de meerderheid te blijven. De stand was toen V. V. V. 83, Hermes 96. V. V. V. waagde met succes een vol gende innings. De Amsterdammers brachten het toen tot 86. Hermes kon het echter niet verder brengen dan 64, zoodat de overwinning toch nog in Amsterdam bleef. De stand in de le klasse is thans: gew. verl. gesp. m.i. m.r. gel. m.i. m.r. Pnt. H.C.C. 6 6 12 Haarlem 5 4 18 R. en W. 5 11 38 V. R. A. 6 2 1 3 5 V. O. C. 6 1 1 4 4 V. V. V. 4 2 2 4 II.D.VB. 4 2 2 2 Donderdagavond jl. gaf de heer J. W. van Dartelen uit Haarlem in de Flora bioscoop te Velseroord eene simultaan- séance voor de leden en genoodigden der Velser Dam- en Schaakclub. Aan deze séance werd door 18 dam spelers deelgenomen, waarvan de heer van Dartelen 17 partijen won en één remise speelde tegen den heer J. Schip per Dzn. nit Beverwijk. LUCHTVAART. In de eerste helft van Juli gaat Dc- raenjoz een poging doon om te landen, terwijl hij mot het toestel op den rug vliegt. Zijn machine zal tot dat dool voorzien worden van oen tweede lan dingsgestel. L.OrL") ALKMAAR, 3 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 26 koeien en ossen 275475, 55 vette kalveren 10 130, id. per Ned. pond 1.20—1.60, 26 nuchtere kalveren 15—32, 351 vette varitens per Ned. ponA 0.90—1.02. ROTTERDAM, 3 Juli. 354 vette run deren: 612 vette graskalveren: 879 scha pen; 685 varkens. Koeien le kw. 1,30 1,35; 2de kw. 1,20—1,10; 3e kw. 0.90 1; Ossen le kw. 1,251.30; 2e kw. 1,05—1,15; 3e kw. 0,85—0,95. Scha pen le kw. 0,650.75; 2e kw. 0.50— 0.60; 3e kw. f 0.40. Varkens te kw. 0.98—1.02; 2e kw. 0.90—0.96; 3e kw. 0,820,88. Licht soort varkens 0.86— 0.96. Kalveren le kw. 1,401,60; 2e kw. 1,10-1,20; 3e kw. 0,80. Lammeren 0.75—1. Handel en aanvoer redelijk, afwijkende prijzen. Bij varkens iets hooger. Rotterdamsche vlasmarkt. Blauw 1400 K.G. 1,50—1,75. Groningsch 10.000 K.G., 1,65—1.90. Holl. Geel 7800 K.G. 1,65 —1,90. Wit 1500 K.G. 1,40—1,60. EieTen 78,50. AMSTERDAM, 3 Juli. Aardappelen, (Bericht van Jac. Knoop). Noord-Holland- sche muizen f 57, idem kleine muizen f 4.50 per 100 K.G.; Westlandsohe ronde f 66.50, id. muizen f 66.50 id. kleine ronde f 45, id. kleine 4.505 per H.L.; Zomer Malta-aardappelen f 32—33 per 100 K.G. AMSTERDAM, 3 Juli. Vee. Ter madkt waren heden aangevoerd: 445 veile koeien waarvan de prijzen waren le qual. f 1.15 —1.50, 2e f 0.90—1.10, 3e soort f 0.70— 0.85 per K.G.; 80 melk- en kalfkoeien f 250500 per stuk; 53 graskalveren f 50 —85, 72 nuchtere kalveren 1222, 396 schapen f 3055, 119 lammeren 12 19 per stuk, handel zeer traag; 558 vette varkens, le qnal. f 1,22, 2e f 16, spek- varkens f 1,12 per K.G., schoongewicht. AXEL, 1 Juli. Granen. Ter markt waren heden de prijzen als volgt; tanve f 13, rogge f 13, haver f 14.50. BOVENKARSPEL (Station), 1 Juli. Aardappelen Koks en Due f 2.953.25, ot Schotse 3—3.60, kleine 1.75—2.35, ronde f 3.253.75, Ninetyfold f 2,95 3.20 peT baal, aanvoer 16.040 b.; bloem kool le s. f 1.702.30 p. 100 st., aanvoer 16.040 b.; bloemkool le s. f 13.75—25.50, id. 2e sf 7.75—13, id. 3e s. f 1.70—2.30 p. 100 st., aanvoer 4845 stuks; wortelen f 1.802.50 per 1000 st, aanvoer f 29-500 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Juli. (Lan- gedijker Groenteniveiling.) Deze week werd hier een enorme hoeveelheid aardappelen aangevoerd welke ruim 2115 wagons be droeg. De prijzen werden dan ook geregeld lager. Zeer mooie partijtjes uitgezonderd was de middelmarikt in 't eind der week 7—9 gulden per 100 K.G. Ook de wortelen zijn zeer in prijs gedaald, de laatste dagen 5 gulden per 100 bos. De aanvoer van dit artikel was toch niet bijzonder groot. Andere groenten worden nog niet aange voerd. ENKHUI.ZEN, 1 Juli, Aardappelen. Schotsche muizen 2.954, mididelprijs 3.30, kleine muizen f 2.052.25, mid- dclpr. f 2.20, koksianen f 2.602.65, kl, f 1.50—2, alles per baal (50 K.G.). GELDERMALSEM, 1 Juli. Kersen. Ter veiling besteedde oen heden voor: Meiker sen rijp 4466 ct., id., rood 1828 ct, zwarte kersen 4454 ct., aHes per K.G. TIEL, 1 Juli. Fruit. (Veiling Tiel en Om streken). Meikersen 3346c., zwarte ker sen 3843 c., zwarte bessen 28 c., kruis- Ixl sen 68 c., frambozen 48 c. per K.G. Exportveiling Engelsche kersen 614 c. per K.G. UTFECHT, 1 Juli. Vee. Ter markt wa ren aangevoerd 275 stuks. Handel traag. Prijzen waren: stieren f 70180, vaarzen f 110200, pinken f 45120, melkkoeien f 140340, kalflkoeien 170360, vaars- koeien f 90180, nuchtere kalveren (slacht) 920, fokkalveren f 2436, magere varkens f 3058, biggen f 13 25, magere schapen f 32.50—42.50, lam meren f 815. Grasboter f 1.35. Eieren 0.070.08. Aardappelen f 0.130.17. Kaas f 0.45—0.85.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6