SASSENHEIM. Gemeen,truud. Vrijuag kwam de Raad der gemeente in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester aan wezig alle leden. Eenige ingekomen stukken, van Ged. Staten terug ontvangen, worden voor kennisgeving aangenomen. Dan zijn ingekomen een schrijven van den R. K. Politiebond „St. Michael" en het Procesverbaal kasopneming Ge meente-Ontvanger, welke in orde was bevonden, voor kennisgeving aangeno men. De Voorzitter deelt mede, dat met ingang van 26 Juni 1922 de Juliana- laan aan de Gemeente in eigendom is overgedragen, en dat na onderzoek na nieuwe of grondig hernieuwde gasbuizen worden gelegd, waartoe B. en W. door den Raad werden gemach tigd. Na onderhoud met Ingenieur Blauw uit Leiden, werd besloten deze te laten vernieuwen voor den prijs van f1.475, de nieuwe moest kosten f2.750, De Voorzitter deelt mede dat de bui zenlegging in de Teylingerlaan is ge schied. Er was ingekomen een schrijven van B. en W. uit Leiden, dat de gasprijs vanaf 1 Mei met 1 ct per M3 was ver laagd. B. en W. stellen den Raad voor, vanaf de Meteropneming in Mei den gasprijs te verlagen, wordt aldus beslo ten. Verzoek Electriciteitsbedrijf H. L. S. inrichten van een werkplaats aan het transformator gebouw voor op bergen materialen., wordt goedgekeurd tevens het in erfpacht geven van den grond voor dien bouw. Aan de hand der nieuwe leerplicht wet deelt de Voorzitter mede, dat een 14 daagsch verlof aan de kinderen der scholen mag worden gegeven buiten zomerverlof, maar de raad moet een termijn van 4 weken vast stellen, waar in deze 14 dagen vallen. Weth. Warnaar is van meening, dat waar door de Arbeidswet geen kinde ren meer werk mogen verrichten, het heele verlof moet vervallen. De heer Zonneveld betreurt het, dat de ouders de kinderen van school hou den, maar meent, dat de ouders recht daar op hebben, welk recht de leer plichtwet \v ai n hij geen voorstan der is, nun ontneemt. De heer v. d. Geest stelt voor, de maand Juli te bepalen. Na eenige dis cussie wordt het voorstel v. d. Geest aangenomen. Aan de orde is herstemming slui tingsuur op Zaterdag, daar in de vori ge vergadering de stemmen staakten; wordt aangenomen met 4 stemmen voor, die van de heeren Speelman, Baden, Roest, en v. d. Geest. De Voorzitter 'doet mededeeling dat de rekening der Gezondsheids- commissie sluit met een batig slot van f267,79. B. en W. stellen voor deze goed te keuren ;wordt aangenomen. Besloten wordt tot aankoop van 3 Minimax-apparaten f 36 per apparaat. B. en W. stellen voor er 1 te hangen op het gemeente huis, 1 bij Hooymansen 1 bij Kroon, daar ieder inwoner bij begin van brand daarvan gebruik kan maken. Naar aanleiding daarvan komt de motorspuit ter sprake. De Voorzitter zegt verschillende firma's te hebben bezocht en spuiten te hebben zien werken, de best inge richte firma leek hem toe de firma Geesink uit Weesp welke door tus- schenkomst van den heer Werkhoven uit Lisse een Motorspuit aanbood, welke met 3 stralen kan werken. De heer Speelman dringt aan, de spuit te besteden bij Bikkers te Rot terdam door tusschenkomst der firma Werkhoven. De heer Zonneveld wenscht de spuit binnen een week hier. Er moet maar eens een brand komen in de bol- lenl^izen. De heer Speelman stelt voor Werk hoven te laten komen en diens oordeel te vernemen. Aldus wordt besloten. Tot den aankoop der stukjes grond langs de wandelpaden, toebehoorende aan den eigenaar Kruyf, wordt be sloten. Een comptabiliteitsbesluit wordt goedgekeurd. Punt 7: Dekking tekort woningbouw vereniging Vooruitgang lokt eene ernstige bespreking uit. B. en W. stellen voor deze rekening eerst naar het rijk op te zenden en als deze het tekort dekken wil, het aan te vullen. De heer Zonneveld Is er ook critiek op de balans. De Voorzitter zeker. De heer Zonneveld begrijpt, dat er administratie noodig is en dat deze ook moet worden betaald, maar heeft de Woningbouw dit te besluiten wat administratie er voor hebben moet. Het rijk keurt het goed, de gemeente moet het maar dragen. De voorzitter: precies af meten hoe veel de kosten moeten zijn voor de ad ministratie en het beheer kan de Woningbouw zelf het beste, daar zij toch de zorg heeft over 10 woningen en waar het Rijk alles op dit gebied goed beziet, stellen B. en W. voor eerst de uitspraak van het rijk te hooren. De heer Zonneveld vraagt, of de Woningbouw het recht heeft bezol digde ambtenaren aan te stellen. De heer Speelman meent van wel. De heer Zonneveld Dit is niet vol gens de Wet, het gaat over de exploita tie kosten Moet het rijk die betalen of wij. De heer Speelman Wij hebben recht van aanmerking waarvoor de gelden zijn uitgegeven, verder niet. De heer v. d. Geest wenscht het salaris der Administratie te vernemen. De voorzitter plm. f 900.—per jaar. De heer Zonneveld heeft dit op het oogenblik voorbij laten gaan maar in het vervolg zal hij meer opletten, het gaat hier over gemeentegelden. De heer Bader licht de salarieering toe. De heer Zonneveld weet zeker dat de gemeente geen geld uit mag geven, zonder dat de raad het goed keurt. De heer BaderToen de raad zich garant verklaarde, was er reeds tekort, dit is niet in eens te verwerken. De raad heeft toch besloten tot de vergunning van den bouw en het rijk eveneens, als er eene motorspuit op de begrooting stond. De heer ZonneveldDit tekort HEEMSKERK. staat niet op de begrooting, de spuit .vel. De heer v. d. Geest, met de vuist op talel slaande: Waarom is het dan hier gebracht, U zegt, de raad heeft er niet mee noodig. Uw eigen woning bouw heeft het hier gebracht., nu weet ik niet of ik er voor of tegen ben. Het voorstel van B.en W. wordt aangenomen. Intusschen komt de heer Werkho ven ter vergadering en volgt herhaling punt 4. Na inlichtingenjwordt besloten tot aankoop van een motorspuit Mar- giro van den heer Geesink uit Weesp voor f4.750.— welke 800 tot 1000 L. per minuut verwerkt met de conditie binnen een week een hulpmotorspuit te verkrijgen, tot de nieuwe is gear riveerd. De heer Warnaar stelt voor, de fir ma rentevergoeding te geven bij ge bruik of aanwezigheid derdemonstratie of hulpspuit. Wordt aldus besloten. Van Ged. Staten is terug ontvangen ■fe verordening van gemeenschappe lijke regeling der vleeschkeuring met Lisse, Voorhout en Noordwijkerhout met eenige op-en aanmerkingen. De Voorzitter stelt voor B. en W. te machtigen een paar leden uit den raad te benoemen om deze zaak af te han delen en wenscht dat de raad zich uitspreekt over toestemming onthef fing huisslachting. Aldus wordt beslo ten. De aanvrage voorschot bijz. scho en op hen tegoed volgens de wet. Wordt verstrekt., de school van het hoofd Wiepkum 30% zijde f2000. Zusterschool f1800.— R. K. Jongens school f 2000. Op voorstel van den heer Zonneveld wordt aan de 2 Muio's ook 30% voor schot gegeven. Op verzoek van den heer Ruygrok, om den heer v. d. Mey als huurder te vervangen van den door hem ontvangen grond in huur, wordt gunstig beschikt. Een verzoek van de heeren Spek, Nicola en Wesseling, om premie voor nietscheuring weiland wordt na toe lichting van B. en W. van de hand ge wezen. Aan de orde is voorstel slooping huize Rusthoff. B. en W. stellen voor de huizen te sloopen en de afkomende afbraak te gebruiken om des te beter den grond voor villa-terrein van de hand te kun nen doen. De heer Speelman Er is toch beslo ten, dat we verkoopen met de huizen erop. De gebouwen brengen toch nog aardig rente op en de concurrentie in bouwgrond is groot. De Voorzitter Het kost de tegen woordige bewoners veel onderhoud en de gebouwen zijn te oud om er kostba re reparaties aangelegen te laten leg gen., buitendien is deze afbraak eene mooie werkverschaffing. Weth. Warnaar licht dit puntnader toe. De heer Bader is het eens met den heer Warnaar. Als het een sta in den weg is, dan hoe eer hoe beter oprui men. Weth. Roest stelt voor, van de hee ren den boel uit te bakenen en te trach ten te verkoopen. Aldus wordt beslo ten met de stemmen van de heeren Zonneveld en Speelman tegen.Punt 13. Opmerking begrooting in verband met woning Burgemeester. De heer Zonneveld meent, dat er is besloten den Burgemeester eene toe lage te geven van f 1000.en dat verdere kosten der woning voor zijn rekening zijn. Dit is altijd de bedoeling geweest. De heer v. d. Geest., we hebben hier met geen bedoelingen te maken., dit kan men in de notulen en overal vin den, dat e gebouwd hebben eene ambtswoning., nu komt de heer v. Zonneveld met bedoelingen, nu de begrooting zoo wordt voorgelegd door Ged. Staten. De heer WarnaarU licht de zaak- verkeerd toe. We zijn bezig geweest, grond aan te koopen voor dezen Burge meester en we hebben niet gesticht eene ambtswoning., ik zal mij daarte gen blijven verzetten. De heer Warnaar wil nu uitge maakt zien door den raad, wat we ge daan hebben eene ambtswoning ge bouwd of niet. Het verzoek van Ged. Staten het nu nog op de begrooting te brengen, wordt verworpen met de stemmen van de heeren Roest en v, d. Geest voor. Het voorstel Warnaar wordt met 5 stemmen voor, 1 tegen, die van den heer v. d. Geest, aangenomen. Als commissielid na Ged. Staten wordt de heer v. d. Geest aangewezen, die deze benoeming aanneemt. Besloten wordt nog tot ruiling met de woning van Smit in huize Amerika. Ook de Graanmalerij komt ter spra ke. Zelfs heeft de heer Zonneveld het erover dat de muren bij den heer Mole naar scheuren. B. en W. hebben het verleenen der vergunning alSnog aan gehouden. Op voorstel van den heer Zonneveld zal aan verschillende straten, als Zui derstraat, enz bordjes worden beves tigd, met „langzaam rijden" ter voor koming van ongelukken. De heer Speelman vraagt ofB. en W. rekening houden met het rijden op de troittoirs. B. en W. zeggen toe, daar voor een open oog te houden. De heer v. d. Geest dringt aan, een huis weg te breken aan de Molendwars straat., het gevaar van ongelukken is daar zeer groot. Wordt aangehouden. Hierna gaat de Raad in geheime zit ting. KROMMENIE. Na den moord op Rathenau. KERK EN SCHOOL. Utrechtsche Missieweek en Eerste Ned. Int. Missie-Congres. ten, tal van priesters zullen er in hun eigen leek, zoo senigsrins mogeliik. in de laaUtfl EGMOND-HINNEN. VAN ONZE PJfltAADLOOZE TELEFOON*§^1 De Iersche kwestie. IJMUIDEN. VELSEROORD. NOORDWIJK. VEï.SEN. Vrij. SICKEST PUUR CüüliuUtrëREEP. Dc ïiillevenng van Küchenmeister. B. K. Kiesvereeniging. Ondanks het niet al te beste weer, waren Maandag avond j.l. vele kiezers en kiezeressen op gekomen in het groote gebouw der K. S. A. waar als spreker optrad de wel- eerw. Heer H. O. Oaarls, kapelaan der St. Jozefkerk te Haarlem. De voorzitter, de heer van Ben them, leidde spreker in, heette allen welkom, in 't bijzander de eerw. geestelijkheid, wees op het groote belang van a. s. Woensdag en vond het verheugend voor 't goedgestemde kiezorakorps van Heems kerk, een spreker te mogen hebben in den Weleerw. Heer kapelaan Oaarls. Deze begon met te zeggen, onbevoegd te zijn als politiek redenaar op te tre den, daar het zijn gewoonte niet was om over politieke zaken in Let openbaar' te spreken. Eene uitnoodiging van dit bestuur, had spreker echter gaarne aangenomen. Na gewezen te hebben op de groote onver schilligheid en ontevredenheid, die onder veel kiezers heersohen, en zeer onjuist der Begeering van de malaise een ver wijt gemaakt wordt in plaats van den oorlog, kwam Zijneerw. tot de N. K. P. De geschiedenis is bekend, maar waar de eerste op die lijst spreker van zeer nabij bekend is, moet hij opkomon tegen sommig© verkeerde uitlatingen over de zen man, neg onlangs in deze omgeving daar hij in tegendeel den heer van Liempt gaarna hulde brengt voor de wijze waarop deze zich in de N. K. P. beweging heeft voorgedaan. Als een man met goed verstand, als een zeer achtenswaardig lid van Haar lems gemeenteraad, waar hij zich op verschillend gebied, als Nijverheidsonder wijs enz. zeer verdienstelijk heeft ge maakt, zou zeker de heer Van Liempt als kamerlid een goed figuur maken, daar de Katholieke belangen bij hem in goede handen zouden zijn. Als katholiek in merg en been, hoewel ton koste van een groot offor, heeft hij ten voorbeeld aan velen, de oenheid in de katholieke staats partij hooger geacht dan de beweging hoe gooi door sommigen misschien ook bedoeld, in do N. K. P. (langdurig ap plaus). Als oorzaak van veler ontevredenheid werden door spreker genoemd de hooge belastingen, er werd zeer duidelijk aan getoond, dat juist de Begeering daar niet do oorzaak van is, maar de omstan digheden als oorlog, revolutie en distri butie. Integendeel juist deze regeering is oorzaak, door haar cordaat optreden, dat het geon chaos is geworden. Daarom behoudt deze regeering, die de klappen van de zweep kent, en bewezen heeft onder moeilijke omstandigheden, die nog bestaan, te kunnen regoeren. In heftige bewoordingen sloeg spre ker af de aanvallen op het Christelijk huwelijk en met de grootste aandacht werd hij gevolgd in zijne woorden, over openbare onzedelijkheid vooral in de ste den, en den grooten invloed ten goede op de maatschappij van een goed chris telijk gezin. Onder stijgende belangstelling werd vervolgens behandeld de missieactie. Hoe het ook vooral van eene regeering, en niet het minst van oen Christelijke re geering te verwachten is, dat missiën gesteund worden, die toch onder de on- beschaafden de beschaving brengen. De gevechten in de provincie Hulde werd gebracht aan een zoon van Heemskerk, onlangs tot priester-mission- naris gewijd en die zulk voornaam werk in den vreemde gaat verrichten. Steunt deze Christelijke regeering en ook de missiën, ook uw eigen zonen, Katholiek Heemskerk, worden daardoor geholpen (applaus). Op zeer humoristische wijze werden de aanwezigen vervolgens overtuigd om goed te stemmen, twee groote, - reuzen groote proofstembiljetten en vele kleine waren daarvoor aanwezig. Na nog 'n krachtige aansporing eindigde de spreker die een krachtig applaus in ontvangst had. te nemen. Zeer juist was de opmerking van den voorzitter, den heer van Benthem, dat de B. K. Kiesvereeniging een goeden avond had. Grooten dank werd den spreker ge bracht, voor zijn onder stille aandacht, dikwijls zeer interessante rede. Allen wa ren voldaan en zeker kan spreker er op rekenen, bij eene volgeifclo gelegen heid nog grooter gehoor te zullen vinden. Tevens wonschte de voorzitter niet de gelegenheid te laten voorbijgaan, om van af de bestuurstafel een eerosaluut te brengen aan het Haarlemsehe gemeente raadslid, den heer Van Liempt voor zijn werk en voorbeeld in het belang van de katholieke zaak. Opgetogen ging men huiswaarts, en Woensdag zullen de katholieke kiezers en kiezeressen van Heemskerk zich niet onbetuigd laten. Retraite-fonds. Vele Krommenieërs hebben reeds één of meerderen malen deelgenomen aan een gesloten retraite. In verband daarmee heeft de WelEerw. heer kapelaan H. W. v. d Woerden het initiatief genomen in onze Parochie een Betraite-fonds te stichten. Alle belang stellenden worden beleefd verzocht de vergadering op Vrijdag 7 Juli a.s., 8 uur, in het R.K. Vereenigingsgebouw, waar tot de oprichting er van zal worden overgegaan, bij te wonen. Het fonds zal ten doel hebbanle de propaganda voor de gesloten Betraite te bevorderen, door de leden in de ge legenheid te stellen aan eene Betraite deel te nemen; 2e. door sparen het houden eener Betraite mogelijk te maken. Het lijdt geen twijfel, of velen zullen voor deze schoone zaak gaarne hun me dewerking verleenen. We wenschen en voorspellen den Eerw. President voel succes! GemeenteraadAgenda voor de raadsvergadering van as. Vrijdag 7 Juli, 's-nam. half acht uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van bewoners van het Kruispad over bestra ting van dat pad. 3. Adres van de Gym- nastiekvereeniging „Lycurgus" 4. Schrij ven van do Kamer van Koophandel en Fabrieken inzake de zakelijke belasting op het bedrijf. 5. Adres van de vereeni- ging „Door Oefening Beter" om ge meentegrond te gebruiken. 6. Adres van do begrafenisonderneming om een ge bouwtje voor een lijkwagen. 7. Verzoek om ontheffing van het bepaalde bij art. 38 der bouw- en woningverordening. 8. Vaststelling van een verordening aanwij zende het tijdvak waarin aan leerplich tige kinderen landbouwverlof verleend kan worden, fl. Voorstel tot aanvulling van da verordening op de heffing van dat in de afgeloopen week bij de ge vechten te Dublin gevallen is, is; meer dan zestig dcwiden en tweehon derd gewonden, de laafsleti voor het meerendeel burgers. LONDEN, 4 Juli. Een communiqué der Vrijs taters meldt, dat dc omsinge lende beweging in Sackvi.lcstreet haar voltooiing nadert. LONDEN, 4 Juli. Ofschoon De Va lera en het overschot van zijn troepen nog steeds in Dublin standhouden, schijnt liet niet aan twijfel onderhevig, dat de opstand tegen den Iersehen Vrijstaat op zijn laatste beenen gaat. De rebellen zijn thans opgesloten in het Greshamholel en aangrenzende ge bouwen. Uit de andere gebouwen, die zij oorspronkelijk bezet hielden, zijn zij verdreven. Zij zijn thans geheel ingesloten. Generaal O Duffy, chef van den staf van het Iersche leger, ver klaarde vandaag, dat hij er absoluut van overtuigd was, dat de opstand in Dublin gebroken is en dat de restee- rende posities, die door de ongeregelde troepen bezet worden gehouden, zeer spoedig zullen zijn gezuiverd. Nog een arrestatie. BEBLIJN, 4 Juii. Blijkens een me dedeeling der politie is gisteren een jon ge man gearresteerd, die ernstig ver- Zooals bekend, zal in de laatste weken van September te Utrecht een Missieweek worden gehouden, waaraan verbonden een Int. Missie-Congres. De voorbereiding is in vollen gang. En als de voorteekenen niet bedriegen, zal de uitvoering in het centrum van ons land niet achterstaan bij die in eenige an dere plaats. De opzet is in groote lijnen dezelfde als die voor alle andere Missie- weken heeft gegolden: eene tentoonstel ling met daaraan verbonden festiviteiten, waaronder wij kunnen noemen: de opvoe ring van hef bekende Katholieke Missie- zangtspel „Lumen Christi" van prof. Ch. Merlz, muziek van Th. v. d. Bijl, dat zoo mogelijk eenige malen in den Schouwburg zal worden ten gehoore gebracht; de ver tooning van toepasselijke lichtbeelden voor volwassenen en schoolkinder, sport- feesten enz. Voor de jeugd zullen speciaal door Missionarissen toespraken worden ge houden, om de liefde tot het Missiewerk aan te kweeken. Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat vermoedelijk eenige Zustercongregaties aan de tentoonstelling zullen deelnemen. Ver er door Theo Smit sneeinnt voor deze Missiekweek een Missielied getoonzet, dat alle eigenschappen heeft om het in die dagen door jong en oud met geestdrift te laten ringen. Van een optocht werd om verschillende redenen afgezien. Wat deze Missieweek in het bizonder zeer belangrijk maakt, is de omstandig heid, dat daaraan verbonden wordt ©en internationaal Missie-Congres, het eerste dat in Nederland wordt gehou den. Wij hebben den opzet daarvan, zoo als die reeds de hooge goedkeuring van Z. D. H. den Aartsbisschop mocht verwer ven, gezien, en moeten constateeren, dal deze schitterend is. De voornaamste Missio- logen uit alle landen der wereld zullen er hun kennis en ervaring komen mededee- LONDEN 4 Juli. De berichten uit de provincie teonen aan, dat de Vrij sta tens aanzienlijke vorderingen blijven maken bij het onderdrukken van den opstand. Aankoop van. vliegmachines, LONDEN, 4 Juli. Vernomen wordt dat de regeering van den Vrijstaat voor nemens is, ten behoeve van den dienst in Ierland een aantal vliegmadiines aan te koopen, die zich op het oogenblik nog in het vliegpark te Oroydon be vinden. LONDEN 4 Juli. Twee anti-vliegtuig- brigades zullen uit de Londensche terri toriale troepen worden gevormd tot ver dediging van Londen tegen mogelijke vijandelijke aanvallen uit de lucht. Deza verdedigingsmacht is de eerste, di© uit de territoriale troepen van Engeland wordt gevormd LONDEN, 4 Juli. Bij de behandeling van het wetsontwerp op den zomertijd heeft de Lagerhuiscommissie de periode van den zomertijd vastgesteld van den 3en Zaterdag in April of een week vroeger zoo Paschen er op volgt tot den 3en Zondag in September. Een radi >gram uit Berlijn meldt dut de toestand in verband met de staking in het drukkersbedrijf is verscherpt' doordat ook het hulppersoneel eischen stelt. BEBLIJN, 4 Juli. De rijksdag heeft het verdrag van Bapallo in tweede en derde lezing aangenomen. taal de cogressisten begroeten. De indoe* ling van het Congres is zóó, dat naast do algemeen© vergaderingen één speciale zit ting zal gewijd zijn aan de Indische Missie, één aan de vrouwen en één aan de medi sche belangen, één aan de studenten enz, en vanzelf één aan de priesters. Onder de namen van hen, die reeds hunne medewerking tot het houden eener redevoering of tot het presidecren eenee zifting toezeggen, noemen wij: de Hollan ders: Mgr. J. Aelen, Aartsbisschop van Madras; Dr. G. Bauduin; Dr. Gerard BromJ Broeder Cyprianus; Regent T. Ebbmkhuy. zen; Dr. Anion Freitag S. V. D.; Monseig neur A. Hermus, Algem. Secr. Priester-Mis* siebond; Pater J. de Louw W. P.; Mgr. J, v. Oers, Vic.-Gen. Breda; Pater H. Raay- makers S. I. C. M.; Dr. Al. Slijpen; Mgr, Dr. Jan Olav Smit; Prof. Dr. AJphons Ste ger; Dr. J- G. C. Vriens. Onder de vreem delingen treffen wij aan; Prof IgnacO Beaufays, prof aan de Universiteit te Leu ven: Mgr J de Guébriant .Aartsbisschop van Mareianopolis, Sup du Sém. et de la Société des Miss. etr.; den Chineesohen Pa ter Ph. Wang, prof. aan de Universiteit te Leuven; voorts mgr. Alexander Chulapa- rambil. Bisschop van Kotlyam Travanco- re in Engelsch Indië, verder een Dcenselien en een Chineeschen Priesterstudent, terwijl nog vele uitnoodigingen in zee zijn. Het geheel, Missieweek en Congres, wordt in ^elkander gezet onder leiding van eenige Comité's, waarin tal van mannen en vrouwen uit alle lagen der Utr. Kath, bevolking met geestdrift hebben zitting ge nomen. Het algemeen voorzitterschap is in handen van Jonkheer Mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, alles geschiedt einde lijk onder de adviseerende leiding van Mgr. Dr. Jan Olav Smit, Vic. Apost. van Noor wegen en Spitsbergen, en van Pastoor R. A. Jansen, Secretaris van den Diocesanen Priester Missiebond. Het te Utrecht ondernomen werk be looft een schitterende uiting te worden van katholiek leven, van geestdriftige en opofferende liefde voor ons heilig geloof en de verbreiding daarvan. Onnoodig te zeggen, dat ieder Katholiek, priester en secretarieleges. 10. Voorstel tot vaststel ling van eene verordening op de heffing en invordering van loonen keur voor vee en vleesch. 11. Voorstel tot het verstrekken van een voorschot op de kosten en instandhouding der R.K. school. 12. Adres vau O. v. Gerve inzake zijne vergunning voor drankverkoop. 13. Vast stelling van den pensioengrondslag van E. Groot. 14. Voordracht ter benoeming van twee zetters der rijks-direote-belas- tingen. Schitterende prijzen. In de etalage van de firma Rrook en Zn. liggen do prachtige meloilles enz. voer de komende feesten der gymnastiekvereeniging Ly curgus op 8 en 9 Juli a.s. uitgesteld, 't is de moeite waard ze eens te be zichtigen. Burgerlijke Stand. Geboren; 2 Juni, Elisabeth, d. van Cornells Kraakman en Wilhelmina van der Velden, 28 Juni, Wilhelmus Johannes, z. van Anthonius Franciscus Alleman en Geertruida Admi raal 30 Juni, Jacobus, z. van Meindert Beentjes en Petionella Koning. Getrouwd: 1 Juni, Jacob Mooy, 25 i van Limmen en Maria Cornelia Zentvelci, 23 j. 21 Juni, Hendrikus van Hooff, 29 j. van Haarlem en Catbarina Tromp 26 j. 29 Juni, Klaas Cornells Vooren, 27 j. te Limmen en Trijntje Mooy 24 j. «AAS Zonder bloedvergieten. LONDEN, 4 Juli. De correspondent van de „Daily Chronicle" le Dublin, die den aard der vijandelijkheden in Ierland beschrijft, zegf, dat de ver liezen zeer gering zijn. „Niet mede- gerekend de burgers, die gedood en gewond, en de regeeringssoldaten, die door de mijnontploffing in de „Four Courts" gewond zijn, gaat de heele zaak zonder bloedvergieten in haar werk. In totaal zijn het nog geen dui zend mannen, liever moest men zeg gen: jongens, die al deze ongeregeld heden hebben veroorzaakt. Gisteravond varen er vijfhonderd gevangen geno men en honderden gedeserteerd, ter wijl nog geen tweehonderd man in de Sackviliesireet een laatste poging tot het bieden van tegenstand doen. Van dezen zijn velen nog kinderen. De Vrijstalers hebben de laatste fase van den strijd bereikt, zonder veel bloed vergieten te veroorzaken. De ongere gelde troepen daarentegen toonen zich niet afkeerig van het dooden. Niet alleen hebben zij het onmenscliclijke spel van sniping (het schieten uit schuilhoeken) en het werpen van bommen op de openbare straat toegepast, doch zij hebben in de ont ruimde getrouwen ook verborgen mij nen achtergelaten, die, nadat de rebel len zich onder de witte vlag hadden overgegeven, moesten ontploffen." De gevechten in de Sackvillestreet ■d, i r- dacht wordt een dergenen te zijn mei wier medeweten de moord op Rathenau is gepleegd. Volgens het „Allensteiner Volksblatt" is het een oud-officier, 1, Oppen genaamd. De bescherming der republiek MAAGDENBURG 4 Juli. Bij de ha- den gehouden betooging ter bescherming der republiek hadden ongeregeldheden plaats. Een troep betoogers deden een aanval op de spaarbank zoodat de po litie met de blanke Babel moest optre den om do menigte te verdrijven. De soc.-dem. politie-president, die tussohen- beide wilde komen, kreeg zelf slaag ea moest de wijk nemen. Een troep communisten poogde bet Keizer Wilhelm-gedenkteeken omver ta werpen. Ook hier moest de politie da sabel gebruiken om het te beletten. Des avonds werd het tramverkeer doof do betoogers stopgezet. Een groot aan tal personen zijn gearresteerd. KEULEN, 4 Juli. Na de heden ge houden demonstratie, die kalm verloopen was trok een troep betoogers naar 't raadhuis en ©oogde bet gebouw binnen te dringen. Ten slotte trokken zij af. Andere troepen trachtten de gedenktee- kenen op de Hohenzollernbrug te be schadigen. De politie dreef de menigte uiteen, waarbij geen incidenten van be lang voorvielen. Een der monumenten op de brug was reeds met de zaag bewerkt. Eenige personen werden in hechtenis genomen. Geen animo. Er waren hier gis teravond drie politieke vergaderingen. Voor de liberale partij Van Houten zou den de heeren Viruly uit Den Haag en B. JGelder van Amsterdam spreken. Er waren echter maar 4 of 5 menschon, zoodat de vergadering niet doorging. Lijst van onbestelbare poststuk ken, waarvan de afzenders onbekend: zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand Juni 1922. Brieven Binnenl. Ambtenaar Open baar Ministerie, Haarlem. Briefkaarten Binnenland.. Mej. M. Noppe, Den Haag. Eamly Schwartz, Amsterdam. Matroos le kl:i*sse, Amster dam- Bethsie v. d. Bogaerde, Vlaar- dingen. Mej. F. Vreeburg, Amsterdam. J. Hopman, Elburg. Mej. S. Molenaar, Amsterdam. G. Hamaker, Haarlem. G. Buimerink, Haarlem. Hamaker, Haar lem. J. Povée, Amsterdam. Familio Draijer, Haarlem. H. Dijkstra, Haar lem. Familie Dikkeboom, Rotterdam. D. Kolk, Lo-bith, H. Roos, Amsterdam. D. Sundert, Amsterdam. A. W. Gran- dic, Een zonder adres. P. Groen, IJmuiden. M. Bruijnzcels, alhier. Brieven Buitenland. Alfred Bauer, Linz donau. Briefkaarten Buitenland. Cook, New- York. Karl Sckenroth, 1 Deutschland. V. van den Branden, New-York. Miss Schramm, Lehe, Bremerhaven. Werklooze Noordzeevisschers. De Minister van Arbeid heeft thans beslist dat aan de werklooze Noordzee-visschers uit- keeringen uit de werkloozenkassen kun nen worden verleend. Aan dit besluit wordt terugwerkende kracht verleend tot 24 Juni, zoodat de uitkeeringen vanaf dien datum kunnen beginnen. Voorloopig is het besluit van kracht tot 5 Augustus. Bet motor-ongeval. Over hot mo tor-ongeval kunnen wij nog melden dat op de duo-zitting was gezeten een broer van den heer V., den bestuurder. Bei don zijn electricien te IJmuiden. De man op de duo is er 't slechtst afgekomen hij heeft beide enkels gebroken en is gisteren nog naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Onderwijs. Aan onzen plaatsgenoot, den heer H. G. de Boer, is het voorloo pig voorzitterschap opgedragen van den Wereldbond van Katholieke Onderwijzers (Fédération internationale des Instituteurs calholiques, International Federation of Catholic Teachers, Katholisch Padagogi- schcr^ Weltverband). Deze benoeming staat in verband met de reorganisatie Yan deze Internationale, waarmede de Federa tie van R. K. Bijz. Onderwijzers in Neder land belast is. Vuurtoren. Met den bouw van den vuurtoren alhier heeft men reeds een flinke hoogte bereikt. De toren is geplaatst aan het eind van de Noord-Boulevard, waar vroeger de seinpost van de kust wacht was gevestigd, en aan welk deel van het strand de laatste jaren nogal eens een schip strandde. Hopen wij dat het waarschuwende licht zal kunnen branden, voordat de ontembare elementen, waler en wind, hunne woede zullen ontketenen. Burg. Stand. Geboren: z. van A. M. Boogaard-Zonneveld. d. van J. Timmer mans-Schipper. z. van D. Zwaan-Pof. z. van C. Wijker-Sweeren. Overleden: H. Ensink, 57 j., vr. van H. Kloync R. Zwaay- 56 i„ man van H. de Deze chocoladereep, welke in de laat ste weken, zoowel in figuurlijken als wer- kelijken zin bij zoovele Nederlanders over de tong is gegaan, heeft in een kor ten tijd een belangrijke plaats onder de zoo gewilde Chocoladereepen ingenomen. Werd hij in den beginne, met het oog op de kostbare reclame, die er aan ver bonden was, door velen met een zeker vooroordeel geproefd, al spoedig be merkte men, dat de firma SICKESZ ook hier weer haar leuze „Altijd beter" ge stand deed, daar bleek, dat de PUÜR- REEP een zuivere, zeer fijn smakende Chocolade is, met de fabricatie waarvan de aan de SICKESZ fabrieken verbonden technici wederom bewezen hebben in staat te zijn, de kwaliteit der in Neder land gefabriceerde chocolade steeds weder op een nog hooger peil te brengen. Zij, die gewend zijn SICKESZ recpen te koopen, weten, dat zij altijd op de kwaliteit kunnen staat maken, zoodat ipen veilig kan aannemen, dat deze nieuwe reep niet alleen nu, doch ook in de toekomst zoo goed zal zijn. DUBLIN, 4 Juli. In Sackvülestrrot duren zware gevechten voort. De Vrij staten maken gebruik van pantser auto's, waaruit zij machinegeweervuur in de posities der rebellen storten en eveneens van rookbommen, onder del. king waarvan zij de gebouwen naderen om er handgranaten in te werpen. Vele rebellen, deserteeren, waardoor de bezetting van Sackvillestreet ver minderd is tot honderd a tweehonderd man. Het totaal aantal slachtoffers, INNSBïfÖtJK, 4 Juli. De „Allg. Tï- roler Anzeiger" deolt mede, dat de we gens medeplichtigheid aan den moord op Bathonau te Oetz gearesteerdo Duit» sche fabrikant Kiichenmeister naar Inns bruck is overgebracht, waar hij in hech» tenis blijft totdat de uitleveringskwes tie is geregeld. DUBLIN. 4 Juli. De vrijstaters heb ben het hoofdpostkantoor in Sackville street stormenderhand veroverd en 30 man gevangen genomen. Zij hebben da rebellen uit het Hamman verdreven zoo dat deze laatsten nog slechts beschikken over het Gresham-, Granville- en Orown- hotel. Er loopt een hardnekkig gerucht dat De -alera uit 't Hammanhotel is ont snapt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2