fte,75c L.ftalzhaus Wisselkoersen en koersen van Bankpapier REISKOFFERS UIT DEN OMTREK «inaiUMia hiebws. LUCHTVERKEER. LEGER EH VLOOT. Kerk en School KUMsFIiTkËNM. HET IS IN UW EIGEN BELANG GEDEUGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. Vervolg Stadsnieuws. N.V, DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD ZANDVOORT. IJMUIDEN. AERDENHOUT. HEEMSTEDE. Een echte koker* ICT. en is altijd voorzien vart den naam SA.MIJflHARDÏ.neHvmdl, De Nederl. Tentoonstelling te Kopenhagen. Bescherming van de R.K. Kerken. De Kon. Familie en de Stembus. Wijziging Lager Onderwijs. Interest Oorlogswinstbelasting. Opheffing Kamers van Arbeid. Een nieuw Ziekenhuis van 't Roode Kruis. Vliegongeluk bij Hamburg. Ontslag, niet op verzoek. Een prachtig commando. Herhalingsoefeningen en Invaliditeitswet. Katholieke Universiteit. Tentoonstelling „De Mensch." Het mag voldoende bekend geacht worden dat de reclame den handel regeert Waarom maakt U dan geen reclame nog heden daarmede aan te vangen. - Vraagt onze conditiën bij hetadverteeren op abonnement ADMIN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Te weinig verdienste. Ernstig auto-ongeluk. Eigenaardige Verkiezings- Propoganda. Hoofden van R.-K. Bijzondere Scholen. Examens ter verkrijging der Hoofdacte. 00K IN KOPERDIEPDRUK NASSAULAAN 49 HAARLEM worden snel, goed en tegen matigen prijs door ons ten uitvoer gebracht tiii Het Crodo-proces. De Stembusdag. Statuten. ftAARLLM r^lisaktikeleH: Modegedeeld door de SP AARNEB ANK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN FAR1JS. BRUSSEL 0.58 0.62114 0.59 M» 0.67 21.22 21.30 21.32 21.40 20 10 20.20 20.20 20.30 0.01 0.0111# 0.01 0.01 v. 11.481(4 1149114 11.4511s 11.53 67.25 67.45 55.60 55.8J 43.10 43.30 49.33 49.40 12.- 12.10 2.58i fa 2.59W •week ran September te Utredht beboert te I komen. Het secretariaat is gevestigd 5n de Sta tionsstraat 1-tbis, hoek StaBcmsdwftrsslr.. te Utrecht, een perceel, waarover welwil lend de beschikking werd aangeboden. He' telefoonnummer is 20g<j 0 Bei ziheren feest in 't Grand Hotel. Zaterdag en Zondag zijn in 't Grand Hotel feestelijk de dagen herdacht, dat ■voor vijf-en-twintig jaren de eerste steenlegging heeft plaats gehad van een gebouw, dat zeker in 't buitenland veel, oneindig veel heeft bijgedragen tot de bekendheid van onze badplaats ook in den vreemde. Wel is 't nu de tijd niet, dat zoo menige standaardvlag van vorstelijken huize van de tinne waait, maar de heer W. H. Siebl doet meer dan 't mogelijke om de vlag van Grand Hotel hoog in top over Zandvoort Bad te laten uitwapperen. Het feest begon Zaterdagavond mot een diner, waaraan de voornaamste auto riteiten en families van Zandvoort, Haar lem, Bloemendaal en omgeving deel namen. Voor den waarlijk intiemen geest die er heerschte op dtt festijn pleit wel, dat een der gesten mevrouw van Maria Lieftinck «enige nummers zong, die een welverdiend applaus oogstten. In Hadges en Billor had do heer Siehl een paar artisten geëngageerd, die tot de beste van Europa gerekend kun nen worden. Dammhofer, hot bekende Beierscho Or- ginal Jödler, verscheen met een viertal van de ^>este krachten, terwijl het Or kest Popi Schmid iets heel extra's gaf. Hit orkest uit München bestaat uit le den, die het conservatoire aldaar met de hoogste onderscheiding hebben ver laten. Ho hoer Siehl, een specialiteit in 't ontdekken van specialiteiten en dio daarvoor kosten noch moeite ontziet, heeft met dit gezelschap iets bijzonders naar ons land gobracht, dat voor 't eerst hier werd gehoord. Met recht mag deze exploitant sick dan ook beroemen wel 75 pet. van het nieuwste van 't nieuwe hier te hebben ingevoerd, op 't gebied van cabaretleven. Gedurende de cabaretvoorstelling was do grooto z Lal geheel vol. Tot aan 't einde toe bleven do gasten dan in echt feestelijke stemming ver- eenigd, zoodat hot voor de directie een blijvende herinnering zal zijn, dat op de zen avond het kwartesuws lestaansfeest werd gevierd. Natuurlijk werd er druk geloost Waar zoovele autoriteiten het woord, vroegen, willen we alleen vermelden dat o.a, aan wezig waren de hear Burgemeester Beeckman on dr. Gerke, beiden met hun ne families. Hoor hunne aanwezigheid werd een blijk van belangstelling gegeven, dat op hoogon prijs werd gesteld. Begrafenis Wethouder Slagveld. Dins dagmiddag 2 uur had de ter aarde be stelling plaats van den heer J. Slagveld. Langs den weg waar de stoet voorbij trok, hadden zich vele belangstellenden opgesteld en op den doodenakker waren zelfs zeer vele kennisen en vrienden van den zoo plotseling ontslapene aanwezig. Als officieele personen welke tegenwoor dig waren merkten wij op de heeren: J. Beeckman, burgemeester; v. d. Plas, wet houder ;Jellema, secretaris; Lovink, com missaris van politie; Jb. v. d. Werf, als vriend. Vervolgens de heeren Voet en Vol ger, de schoolcommissie; Oudkerk, belas tingcontroleur; Geers, Burg. Armbestuur en de heeren raadsleden: Van Helden, Mo lenaar, Siegers en v. d. Schinkel, alsmede dr. Varenkamp. Nadat de kist in de groeve was neerge- laten, hield ds. Posthumes Meyes een toe spraak en deelde mede dat op verzoek "er familie hij alleen aan dit graf het w°ord zou voeren. Een der familieleden dankte namens '*e weduwe en kinderen voor de groote belangstelling waarna men deze droeve P'aats weder verliet. Toch den dader gevonden. Door den commissaris van politie te Haarlem is aan gehouden de 19-jarige R. als regeerings- kind onder toezicht gesteld. Deze heeft tta een ingesteld onderzoek bekend schul dig te zijn aan den diefstal van de porte- monnaie met inhoud uit een perceel aan de Brederodestraat te Zandvoort en van de damesfaseh met inhoud uit een woning aan de Zandvoorlschelaan, aldaar. Vit het politie-rapport. Tegen ver schillende personen is proces-verbaal op gemaakt wegens verboden aanplakken. Zij behoorden tot verschillende politieke par tijen. Aan de politie werd bij de Alkmaar Packet kennis gegeven dat een jongen van Sch., hoofdagent van politie te Amster dam, door een hond zoodanig is gebeten, dat doktershulp moest worden ingeroepen. De hond behoorde aan P. V. in de Ka naalstraat alhier. In de Willem Barendszstraat had een vechtpartij plaats tusschen K. D. en B. Y. Nadat ze elkaar wat hadden toegeta keld, kwam de politic tuschenbeiden en zond ze naar huis. Proces-verbaal werd opgemaakt. Maandag deed de 24-jarge G. B. aan gifte, dat hij mishandeld was door den Scheveningschen stoker J. C. R. Deze werd even later wegens openbare dron kenschap opgebracht, waar hij wegens deze mishandeling in arrest werd gehou den. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten der sahoolverecniging „Aer- denhout-Bentveld", alhier. Hoor de politie alhier zijn ten huize van een zekeren v. d. P. alhier een partij nieuwe winkelgoederen in beslag genomen, welke door een winkelbediende uit de zaak van zijn patroon te IJmuiden zijn ontvreemd. De goederen waren ten huize van v. d. P. geborgen door J F. B. thans gedetineerd in het huis van bewaring te Haarlem JJe ,j;e goederen van den winkelbediende overnam. B. bekende ook de dief te zijn van «en aantal flessehen drank welke bereids in beslag waren genomen. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij M. A. v. Lennep v. Merlen- laan 23, een knipmesII. Mulder, Hee- renweg 20, een duimstokJ. v. d. Weiden, Havenstraat 23, een hui sleutel; Stoel, Taan v. Bozenburg 3, een bankbiljet Vreugdebil, Groote Houtstraat 65, Haar lem, een gouden medaillon; Veenhoven, Eindonhouteixoal se vtrlsmnn.üio fj/mijriAardf D. v. Oosterhout, Beech en Hovenstraat 1, een taalboekje; P. AbrahamsVoorweg 23, oen breikous Leuven, Berkenlaan 12, een taschje met inhoud. G. Peper- koorn, Moleawerfslaan 136, .een donker kleurige herdershond; Mevr. Pot, Schou- tjeslaan 67 r. Haarlem, een collier; F. Hj.vii Westorhoutstraat 5, een poesji zwart met wit) 0. Heemskerk, Zuid Polderstraat 103 Haarlem, Bcuwtcekenin- genBureau van Politie, Itaadhuis Heem stede, een hondenpenning, een me3 en een drinkkruik; Bureau v. Police, Bee- kenrodestraat 9, een blauw wollen kin dermuts. Naar men ons uit Kopenhagen meldt, mag de Nederl. tentoonstelling aldaar, zich in groote belangstelling verheugen. De tentoonstelling die op 1 Juli geopend is, werd den tweeden dag. Zondag 1.1. bczochf door 15.691 betalende bezoekers. De Kath. Garde te 's-Hage heeft een op roep tot de R.K. mannen doen uitgaan, waarin daar de „tegenpartij een aanslag op de heiligheid onzer kerkgebouwen (be raamt) men wit deze gebruiken voor bun propaganda-doeleinden" allen wer den opgeroepen om hedennacht in onder ling overleg, ieder in zijn eigen parochie, z'n kerk te bewaken. Naar we vernemen, is namelijk uitgelekt, dat S.D.A.P. propagandisten het plan had den opgevat de straten vóór de kerken en de kerkmuren zeiven te versieren met aan bevelingen van hun candidaten, in fiksche menie-letters. In Utrecht is het een nacht of wat ge leden ook geprobeerd, doch daar heeft de politie net bijtijds dc potten verf en kalk afgenomen van de schilders. Er hebben hedennacht posten dienst ge daan bij verschillende kerken in de bui tenwijken; sommige waren wel een tach tig man sterk, die geregeld patrouilleerden en afgelost werden. Eeu gerucht wil, dat al een paar nach ten geleden een botsing heeft plaats gehad tusschen een dergelijken post en roodeverf- kiadders, met het gevolg, dat een der laat ste den inhoud van zijn eigen pot over het hoofd heeft uitgegoten gekregen. Te con troleeren is dit gerucht niet geweest. (Vad.) Het Vad. schrijft: Wettelijk vrijgesteld van den stemplicht zijn alleen de leden van het Kon. Huis. Tot nu toe was prins Hendrik het eeni- ge stemgerechtigde lid van ons Koninklijk Huis. Bekend is, dat de prins van dat recht geregeld gebruik maakte. Bij deze verkiezing staan evenwel ook de namen van Koningin en de Koningin- Moeder op de Haagsche kiezerslijst- Van welingelichte zijde verneemt verder de H. Crt., dat de Koningin-Moeder voor nemens is haar stem inderdaad uit te brengen. Van het Kon. echtpaar is, in verband met het vertrek naar het Loo geen kennis geving ingevolge art. 57a t/m j van de Kieswet ingekomen met het oog op de stemming in het district, waaronder Het Loo ressorteert. Vermoedelijk zullen de foningin en de Prins dus van hun stem recht ditmaal geen gebruik maken. Thans is ingediend het wetsontwerp lot wijziging der L. Onderwijswet van 1920. De Minister van Financiën heeft bepaald dat de ter zake van verleend uitstel van betaling vnn oorlogswinstbelasting ver schuldigde interest met ingang van 1 Augustus 1922 6 ten honderd 's jaars zal bedragen. Door de Regeering is thans ingediend oen wetsontwerp tot opheffing van het in stituut der Kamers van Arbeid dar, de verwachtingen, bij het instellen der Ka mers gekoesterd, niet in vervulling zijn ge gaan. ZaterdagmicU'"" rerl belangstel ling dc eerste steen re'epd van het nieuwe ziekenhuis d— •-f-nvenhngc van liet Ned. Roode Kruis. D. „w." de tegenwoordigheid van H. M. de Ko- nin-in. H 5 ZUJS_ ter van M. d» ''--"-«Sn v->eder, de vorstin van Bentheim, den Prins der Ne derlanden en den broeder van den Prins, Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. UIT ONZE OOST. Brand op een schip van de Paketvaart Mij. Uit Weltevreden wordt geseind: Aan boord van het schip van de Kon. Paketvaart Mij., de „Duymar van Twist", van Priok op weg naar Atjeh, is brand uitgebroken bij het eerste luik. De brand was van dusdanigen omvang, dat de ge zagvoerder genoodzaakt is geweest het schip bij Telokdalem ten Zuiden van Nias op een rif te laten loopen. Het schip meet 1994 ton en is ge bouwd in 1905. Volgens een later bericht, is de brand gebluscht. De passagiers zijn volkomen veilig, een gedeelte er van is geland te Sinabang Twee voorruimen en de tweede klassesalon zijn uitgebrand. Men hoopt het schip nog vanavond vlot te krijgen, waarna het op eigen kracht naar Sabang vertrekt, onder escorte van het stoomschip der K. P. M. „Stagen.". Uit Hamburg wordt d.d. 4 Juli ge seind Hedenmiddag viel het vliegtuig D. C. 48 even voor het vliegveld bij de lan ding en sloeg door de aanraking met boomen en telegraafdraden over den kop. De inzittenden, hvee heeren en een dame, werden gewond. De be stuurder, Freiherr Lolhar von Richt- hofen, is aan dft bekomen verwondin gen overleden Met ingang van 1 September a.s zal een groot aantal officieren, dat ingevolge de bevorderingswetten voor de landmacht aanspraak kan maken op het z.g. volle pen sioen, het ieger met pensioen moeten ver laten. Aan belanghebbenden is door den Minister van Oorlog van deze ontslag-ver- leening mededeeling gedaan. De 1ste luitenant J. Th. Smeets van het 7e reg. inf. is overgeplaatst van Harder wijk naar Amsterdam en aldaar belast met het bevel over het detachement ooer- complele onderofficieren van dat korps. Verzocht wordt mede te dcelen, dat den dienstplichtigen, die dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wape nen moeten komen zoo zij ingevolge de Invaliditeitswet verplicht verzekerd zijn in hun eigen belang wordt ge raden om hun rentekaart mede te brengen. Heden, Woensdag, zal te Leiden tot doctor in de Nederlandsche letteren promoveerai de Eerw. Franciscaner pater Fergius (in de wereld genaamd Edmond Emonds) op een proefschrift getiteld: „Dc Legende van Sinte Cu- nera in de Middeleeuwen". Wat bij deze promotie bijzonder dc aandacht irekt is, dat de promovendus een ;ijne- sleTngen (de 12e) <1> volg! heeft geredigeerd: „De oprichting van een Roomsch Katholieke Universiteit is uit wetenschappelijk oogpunt Loe te juichen." OVER INMAKEN. II. In October van het vorige jaar open de de nieuw toegelaten privaat-docent in de levensmiddelenleer aan de uni versiteit te Amsterdam zijn lessen met een rede over het conserveerep van levensmiddelen. Hij ging daarbij de verschillende tot nu toe gebruikte inmaakmethodes na om vervolgens uitvoerig het gebruik van conserveer middelen te bespreken. Dat „inmaken" zelfs aan de uni versiteit geleerd werd had u waar schijnlijk nooit vermoed, evenmin als u er waarschijnlijk ooit aan gedacht zult hebben dat dit een onderwerp is waarover heel wat studie gemaakt en litteratuur gepubliceerd is. Een oordeel over een of andere methode kan men dan ook niet zoo maar in vijf minuten vormen. Wel kan men natuurlijk van een of ander systeem zeggen dat kan voor zoover wij 0p 't oogenblik weten onmogelijk voed gaan of van een ander: dat belooft kans op succes. Maar een definitief oordeel kan men niet dan na tal van proefnemingen vormen. Dit lijkt u misschien overdreven, 't is toch mak kelijk genoeg even te doen, je maakt b.v. een portie groenten in en ziet dan na een week of zoo hoe die ge bleven is. Is de inhoud na een week nog onver anderd dan is men natuurlijk al een eind op den goeden weg, maar dan komt de vraag, zou 't wel een tnaand of een jaar goedblijven Komt het er nog op aan of men de flesch in 't licht of donker bewaart enz. Nu heb ik nog het gunstige geval genomen dat alles goed gebleven is, maar wanneer de inhoua van de flesch bedorven blijkt, dan heeft men allereerst na te gaan welke fouten men gemaakt kan heb ben, of men b.v. nadat alles gereinigd was nog iets met de handen aange raakt heeft, of men alle voorzorgen wel in acht genomen heeft. Als men ook maar iets bedenken kan dat beter zou gekund hebben dan begint men weer van voren af aan. Dan kan men nog tot 't resultaat komen dat de methode wel uitvoerbaar is maar te veel moeilijkheden biedt voor alge meen gebruik, of dat de stof wel goed blijft maar de smaak onaangenaam wordt of iets dergelijks. -»Dit natuurlijk met nieuwe methodes, over oude beproefde kan men de er varing van tal van jaren raadplegen. Is het dan nu nog noodig naar andere methodes te zoeken Aangezien er nu eenmaal niets volmaakts is op deze aarde is er ook op dit gebied altijd nog naar volmaaktheid te stre ven. Maar er gaan dagelijks nog groote voorraden levensmiddelen verloren, hoe erg dat is hebben we allen in dezen tijd waarin geheele volken van gebrek dreigen om te komen weer leeren be seffen, en een systeem dat op zichzelf wel goed uitvoerbaar is kan in be paalde gevallen groote moeilijkheden opleveren. Wie gewend is op een for nuis te koken zal met gemak, tusschen het overige in, een ketel met flesschen op temperatuur houden, maar ik kan me voorstellen, dat wanneer men met een drie-pits gastoestdletje moet wer ken tot „wecken" niet komt, ook al omdat het op zoo'n manier te kost baar wordt. Voor die gezinnen kan dunkt me e n her.netisator, wanneer deze in praktijk zal blijken te voldoen goede diensten bewijzen. Wel moet i, nogmaals er op aandringen om dan toch vooral zeer zorgvuldgig te wer ken daar er dan tn.i. alleen goede resultaten mee te krijgen zullen zijn. Het vraagsluk van de toelaatbaar heid van het gebruik van conserveer middelen is in den laatsten tijd ook weer opnieuw aan de orde gekomen. Een tijd lang zei men ze zijn niet noodlg en waarschijlijk schadelijk, dus moeten ze verboden worden. En werkelijk gingen sommige buiten- landsche wetgevingen zoover, maar onze Hollandsche keuringsdiensten waren meestal verstandiger en ston den het gebruik van beperkte kleine hoeveelheden toe. Trouwens ook in de huishoudingen gebruikt men bij het maken van jam veel salicylzuur. Is salicylzuur dan niet schadelijk Oude, zwakke en gevoelige menschen zullen van 't gebruik van groote hoe veelheden zeker invloed ondervinden, maar wanneer in een liter bessensap nog geen halve gram salicylzuur op gelost is zal men van e.en stukie pud ding met bessensap fieusch niet ziek worden. In plaats van salicylzuur wordt door nieuwere onderzoekers aangera den benzo ëzuur te gebruiken, hiervan heett men nooit schadelijke gevolgen geconstateerd en de bederfwerende kracht er van is grooter dan van sali cylzuur. Huisvrouwen moeten het goede uit oud en nieuw trachten tot voordeel aan te wenden, wat er nieuws is op dit gebied heb ik getracht haar in deze artikeltjes mee te deelen, dat zij van haar eigen ervaring ook anderen doen profiteeren M.C' HET PRAALGRAF DER ORANJES TE DELFT. In den loop van dit jaar zal het 300 jaar geleden zijn, dat het prachtige grafmonument ontworpen en gedeeltelijk uitgevoerd door Hendrick de Keyser, in de Nieuwe kerk te Delft gereed is geko men. Algemeen wordt beweerd, dat de natie- de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje in 1609, na het sluiten van het Twaalfjarig Bestand, heeft willen huldi gen door de oprichting van een gedenk- teeken. Maar uit de Resolutie der Staten- Generaal blijkt, zoo wordt uit Delft aan de N. R. Crt. geschreven, dat het plan van een op te richten praalgraf hem ter eere, eerst den 14en November 1613 bij de Staten ter tafel is gebracht. Op deze vergadering werden eenige ingezonden ontwerpen voor het gedenkteeken be sproken door de heeren Coendersf die presideerde, Van Luchteren, Van Brie ften, Voocht, Johan van Oldenbarneveld, Van Beveren, Bass, Magnis en Joachimi. In Januari van het volgend jaar werd bij de Staten een vertoog ingediend door de Prinses Douarière, Louise de Coligny, waarin zij het verzoek deed om „een eer- 1 ijke Sepulture" voor haar overleden ge maal. Vermoedelijk diende dit vertoog voor den vorm en opdat de Staten de zaak t ot een spoedig besluit zouden brengen L ang liet de verdere bespreking niet op zich wachten, want in Februari volgde de overweging van het ontwerp. Eerst eltadden de heeren Joachimi en Coenders en conferentie met Prins Maurits, bij welke gelegenheid de Prins het verlangen uitsprak, om de tombe door bekwame bouwmeesters te laten vervaardigen. Daar na vond een gedachteuwisseling plaats omtrent het ontwerp van Hendrick de Keyser, over wiens naam en faam de Staten zich in vleiende bewoordingen uitlieten :„dat den voorsz. Mr. Hendrick die reputatie heeft, dat hij een excellent meester ende zeer vroom is." Men kwam overeen, dat de heeren Joachimi en Coenders met De Keyser zouden onderhandelen en zij niet op een vereering van een of twee duizend gulden moesten zien, indien De Keyser aannam om de tombe volgens zijn bestek te ma ken, „gelyck hij daarvan eere ende danck zal begeren te hebben tot 's lands repu tatie". Het maken van de tombe werd in 1614 opgedragen aan Hendrick de Keyser. Hij heeft echter den bouw van het praalgraf niet mogen voltooien, daar hij een jaar te voren (1621) op 56-jarigen leeftijd overleed. In 1622 werd het praalgraf door tien oudsten zoon van Hendrick de Keyser, den architect Pieter de Keyser voltooid. De materialen, voor het maken van de tombe gebruikt, zijn hoofdzakelijk wit ltaliaansch marmer, Dinantsche toetssteen, zwart ltaliaansch geaderd marmer en brons. De tombe bestaat uit gekoppelde kolommen, die een gewelfd baldakijn dragen, waarop vier obelisken en twee engel-figuren die een opschrift plaat vasthouden. Dat baldakijn is versierd met 16 gekleurde metalen wa penschilden, voorstellende de 4 kwartie ren van 's Prinsen blazoen Nassau, Stolberg, Hessen en Königstein. Onder het verhemelte rust hat levensgroot beeld van den Zwijger in vorstelijk gewaad op een wit marmeren, kunstig gewerkte matras aan de voeten van het beeld ligt 's Prinsen hond. Het beeld, de ma tras en de hond zijn uit één stuk ver vaardigd. Aan de voorzijde van de graftombe ziet men het zittend levensgroot beeld van den Prins in volle wapenrusting aan de achterzijde de Faam, ecu waar kunst gewrocht, dat niet minder dan 2000 kilo weegt. Boven 's Pr; ,;:en beeld is het, volle wapen van Oranje Knssau geplaatste gedekt met drie helmen van welke de middelste de vorstelijke ;roon en twee gouden hertshorens heeft, in de 4 nissen van de hoekpijlers staan rouwefiguren, voorstellende de vier hoofddeugden van den Prins als de Gerechtigheid, de Vrij heid, de Godsdienst en de Dapperheid Het Latijnsche grafschrift op de toets steen, bovenop de ronde koepelvormige afdekking van het monument, luidt in het Nederlandsch overgezet „Ter eere van den Almachtigen God en tot eeuwige gedachtenisse aan Willem van Nassau, Prins van Oranje, den Vader des Vader lands, die het welvaren der Nederlanden hooger stelde dan zijn eigen belang en hat der zijnen, die tweemaal, voor het drootste gedeelte op eigen kosten, maah- gge legers verzamelde en ze tweemaan ti 't veld bracht onder het opperbevel de- ntaten, die Spanje's dwingelandij aft Schnddeden waren godsdienst en de zoude wetten terugriep en herstelde ton slotte de nagenoeg verzekerde vrij he aan Prins Maurits, zijn zoon en erfgenaam van de deugden zijns vaders achterliet om haar te bevestigenden waarlijk vromen beleidvollen en onoverwinne- üjken held, dien Philips II, Koning van Spanje, de schrik van Europa, duchtte, doch noch kon ten onderbrengen, noch bevreesd kon maken, maar dien hij met snood verraad door de hand van een gehuurden moordenaar ten val bracht hebben de Vereenigde Nederlandsche Gewesten dit gedenkteeken tot een eeuwige herinnering zijner verdiensten doen oprichten". Met alle andere uitbetaalde posten heeft het mausoleum ruim vier-en-dertig- duizend gulden gekost, hetgeen voor dien tijd een zeer aanzienlijk bedrag mag worden genoemd. Als bouwkundige verwierf Hendrick de Keyser zuik een grooten naam, dat Pieter Cornszn. Hooft hem in een zijner brieven „den roem des vaderlands" noemt. Karakteristiek is wel, hetgeen de geestige dichter Jan Vos in zijn lijk- en grafdichten te zijner gedachtenis schreef Hendrick de Keyser die 's Prinscgraf gemaakt heeft, Uit dat de doodt bevond dat Keyser door zijn handt, Zijn beelden leeven deed, wierp zij hem schier in 't zandt. Maar hij Is te vergeefs aan 't IJ in 't graf gedreeven, Door 's Prinsegraf te Delft zal Keyser, eindloos leven. Opnieuw is deze belangwekkende ten toonstelling die te Amsterdam gehouden wordt, verlengd. Daar in Juli de vacan- ties van tal van scholen beginnen, werd w - van verschillende kanten verzocht de leerlingen dier onderwijs-inrichtingen nog in gelegenheid te stellen de tentoon stelling te bezoeken. Daar ook het be zoek van andere steeds zeer groot blijft, heeft het bestuur gemeend opnieuw tot verlenging te moeten overgaan, niettegen- stlaande talrijke bezwaren. Het is er in geslaagd ook verder zich van de wel willende medewerking van alle inzen ders te verzekeren, zoodat de tentoon stelling ook na 3 Juli nog in haar ouden vorm te bezichtigen zal zijn. Iets nieuws is intusschen weer bij het vele interessante gekomen. Dr. L. van Vuuren, lector aan de Universiteit van Amsterdam, zond in twee z.g. portret- schedelf uit het gebied der Keizerin Augusta-rivier. Ter vereering der afge storvenen wordt door de Papoea's van Nieuw Guinea de schedel met klei be smeerd en zoodanig geboetseerd, dat een gelijkenis met den afgestorvene optreedt. De tatouages worden door beschilderin gen eveneens op klei aangebracth. Van dergelijke porlertschedels bzit de ten toonstelling thans twee bijzonder fraaie voorbeelden. Men schrijft uit Culeniborg aan het „Kb ld.": Honderd sigarenmakers, die Maan dag hier uit Utrecht zijn gekomen, om Senorilas voor de Spaansche Regie te vervaardigen, zijn Dinsdag wegens de geringe verdiensten hiervan niet meer aan het werk getrokken. •uaS Maandagmorgen wilde mej. Kok, uit Harderwijk, per rijwiel den Rijks straatweg bij Ede oversteken, toen zij door een auto van den heer N. uit Arnhem werd gegrepen. De auto stond onmiddellijk stil, waarna mej. K. on der den wagen werd weggehaald. Het voorwiel van den zwaarbeladen wagen was over haar heen gereden. Dr. Van Leeuwen, uit Ede, verleende de eerste hulp. Ernstig aan hoofd, handen en voeten gewond, is zij door den zoon van den heer N„ die den auto be stuurde, naar Harderwijk vervoerd. Een zestal in den auto zittende cursis ten zette zijn weg per trein voort. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in. Op de jongste varkensmnrkt te .vrnhem waren de varkens, van het jongste bigge tje tot de oudste zen voorzien van een kunstig met Rzerdrac' een 'un krulstaart beverstigd reclamebordje prijkend met een in schelkleurige letters aanbevelng: Kiest onzen landbnuv-eandidaat Van Rappard. Boschbessen. Te 's Heerenberg en omstreken is de pluk van boschbessen weer begonnen. De oogst is bijzonder groot. De vrucht wordt verzonden naar Engeland en brengt 45 ct. per pond op. Vele vrouwen verdienen er een mooi daggeld mee. Inbraak. In het kantoor der Neder- Betuwsche Beetwortelsuikerfabriek te Gel- dermalsem is in den nacht van 30 Juni op Zaterdag 1 Juli j.l. ingebroken en 1000 gestolen. De vereeniging van Hoofden van R.K. Dljzondere scholen in het bisdom Haarlem houdt op Maandag 10 Juli hare 99ste algemeene vergadering in het gebouw SL Bavo, Smedeslrant In den namiddag zal de bekende na tuurkundige de heer M. C. van de Vol- kere te Amsterdam zijne schitterende dc- monstratieproeven geven over draadlooze telegrafie en draadloos licht Het mondeling gedeelte van de ex amens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres zal te Haarlem wor den afgenomen in het gebouw der Rijks kweekschool voor onderwijzers op 17, 18. 21 22, 24. 25, 28, 29, 31 Juli, 4. 5, 7 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21. 22, 23, 28, 29 Augustus, 1, 2, 4, en 5 September a.s.. telkens van des voormiddags 9.30 uur af. v, i-.Al.' jTf:'' der Haarlemsehe Poslduivenvereeniging „1 Centrum" en der Haarlemscho Monies» sorischool Uit het „Wkbld. v. BI. C." vernemen wij dal de Staat inzake het proces met Codro afziet van contra-enquete en der-, halve de door Codro geleverde getuigen verklaringen als juist erkend. De moge lijkheid blijft beslaan, dat de Slaat in appèl gaat tegen het interlocutoir vonnis der Rechtbank Vandaag is het de groote dag van den vreedzamen stand der politieke partijen. Reeds vroeg was het vanmorgen te zien dot er wat aan de hand was. Ongewoon veel menschen liepen in uitgaanstoilet oven straat en gezichten, die je anders nooit te genkomt. begroetten je vanmorgen met eenl glimlach. Ook de dames stemden vandaag mede, voor het eerst, en eerlijk zal het veten een openbaring geweest zijn den ouderdom van zijn vrouwelijke kennissen nu pas te leeren schatten, 't Overkwam je zoo, dat je bij je zeiven zeide: „Gut, kind, ben li ook boven de vijf-en-twintig. Dat had ik toch niet gedacht." De stemplicht liegt niet. De scholen hebben vrijaf, vanwege de stemcontrole. Want in de meeste althanl 0|>enbare scholen, waren stembureau* ges horgen. Zelfs de kinderen der bewaarscho len echter bleken vanmorgen, vrijaf te heb ben wat velen vaders en moeders onbegrij pelijk zal zijn voorgekomen. Een grappenmaker stelde voor voor taan van de stemmingen een nationalen feestdag te maken. Het is anders buitengewoon kalm. Van de uitbundige verkiezingsreclam< aan de deur van de stembus, uit vroeget jaren, was vandaag weinig te zien. Het ging vlot met de verkiezingen. V: „ShVtscourant" bevat de statuten quanten in in1! ille maten vanaf T Uitsluitend 3R. HOUTSTRAAT hoek Anegang FüfiZ LCPCRyJARErtTASSCHEi WEEN EN. LONDEN. STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRiSTiANiA BAZEL ROME. NEW-YORK. Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3