4 HOOIMAAND. BUITENLAND Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 5 Juli 1922 De toestand in Ierland. Belangrijke wijzigingen in het Engelsche Kabinet aanstaande. De mijnwerkersstaking in de V. S. De bescherming oer uaitsche republiek. Een interview met den ex-keizer. De besprekingen van Schanzer te Londen. De toestand in China. m. BUÏTENL, BERÜSHTEN. Noodweer In Buenos Aires. Het snoorwerrongeluk bij Piiüadelobia. KUIST EJ KTNfêlS. Derde Internationaal Congres van Organisaties op het gebied van het Muziek-Auteursrecht. HANDEL EN NIJVERHEID. Gebrek aan banderolles. LANDBOUW EN VISSDHERIJ. De Zalmvisscherij. RECHTSZAKEN. De diefstal aan het Kon. Staldepartement. GEMENGD NIEUWS. Ergerlijke baldadigheden. Brand te Delft. Reclamebiljetten op bankpapier gelijkend. Gasverstikking te 's-Hage. Diefstal van geld uit brieven. Uit onze Oost. De intrekking van den halven duurte-bijslag. FEUIL LET O N 17. Om nalt twaalf nam mijnheer La- brouw afscheid van zijn vrienden en ging op zoek naar een rijtuig, dat hem naar Alfortville zou brengen. Tegen dien tijd brak het onweer ios en alleen tegen extra betaling wist hij een koet sier over te halen hem weg te brengen. Om half een was hij in Alfortville. Mijnheer Labroue gaf den man de noodige aanwijzingen, hoe hij de fa briek kon bereiken. Hij liet stil hou den. „Hier ben ik vlak bij huis," zeide hij. „Ziedaar, twintig' francs; gij Hij was slechts vijftig pas van zijn kunt naar Parijs terugkeeren." woning verwijderd. De regen maakte zijn kleeren nat. Hii maakte de deur °Pen, ging binnen, sloot weer en ging regelrecht naar zijn kamers. Jeanne had gehoord dat iemand de deur had gesloten. „Er is iemand binnengekomen," mompelde zij. „Ik hoor wat op de binnenplaats Het is mijn plicht, te wakenik moet weten, wat er gebeurt. Zij wilde de kamer verlaten, om naar beneden te gaan. Georges klamp te zich aan haar vast en riep „Mama niet weggaan., ik ben bang. „Ik kom dadelijk terug, ventje." „Neen, neen., ik ben bang., niet weggaan.. Blijf bij mij." Krampachtig hield hij zich met zijn rechterhandje aan haar vast; in zijn linker had hij zijn paardje. Vrouw Fortier, de angst van het kind be seffende, nam liet in de armen, ging vlug naar beneden, opende de deur en liep in den regen de binnenplaats over. Eensklaps zag zij een rood schijnsel in de duisternis. Het ilicht kwam uit de ateliers. Verschrikt liep Jeanne naar de fabriek. Op twintig pas af stand hoorde zij hulpkreten. Daarop weerklonk in de stilte een verschrikke lijke kreet, als van iemand die met den dood worstelt. Op dien kreet volgde een reutelen als van een stervende. Toen was alles stil. Jeanne ging onverschrokken ver der. Toen zij den drempel overschreed, stootte zij een kreet van ontzetting uit. In de gang stond Jacques, in de hand een mes, waarvan het rookende bloed drupte, aan zijn voeten mijnheer Labroue, zielloos, badend in zijn bloed. Jeanne was niet meer bij machte het kind in haar armen te houden. „Ellendeling, moordenaar!" riep zij hem toe. „Ik had niet begrepen wat je wilde met je brief. Je boodt me dus aan, mij te verrijken met het goud, waaraan bloed kleeftEllende ling, ellendeling De meesterknecht sprong op Jeanne toe en greep haar vast bij den pols. „Zoo, begrijp je het nu zeide hij op cynischen toon. „Beter laat dan nooit. Volg me „Ais 't niet vrijwillig gaat, zal ik je dwingen." „NooitIk zal om hulp roepen." „Zwijg, of ik dood je kind. Als je aan zijn leven hecht, ga dan mee en iaten we niet aarzelen, want'over enke le minuten stort hier alles in elkaar." De meesterknecht duwde Jeanne met haar kind vooruit, de binnen plaats op. Vandaar gingen zij door de achterdeur het veld in. De jonge vrouw wilde roepen. „Zwijg toch, onzinnigezeide Jacques op gebiedenden toon. „Om Godswil, zwijg. Je zoudt je eigen beschuldiging in de hand werken." Wie zou mij kunnen beschuldi gen vroeg Jeanne. Zeg dat niet te gauwde be wijzen zijn er De petroleum, die je gekocht 'hebt, heeft gediend om de fabriek in brand te steken. De leege flesschen staan nog op de binnen plaats. Men zal je beschuldigen van den moord op mijnheer Labroue, want niemand dan gij hebt kunnen weten, dat hij dezen nacht thuis zou komen en dan, de bedreigingen, die gij onder getuigen tegen hem hebt geuit, zijn nog niet vergeten. Hoe dikwijls hebt geniet „gezegd, dat't hem geen geluk zou aanbrengen, je te hebben weggejaagd. Vrouw Fortier verloor haar zinnen. De meesterknecht nam haar al verder en verder mee. Hij had den jongen op den schouder genomen. Twee maal riep Jeanne met trillende stem Hulp, hulp Jacques schudde haar zoo hardhan dig dooreen, dat zij viel. Nog één woord, zeide hij, en je kind is dood. Genade Als gij wilt, dat ik hem su>\ sparen. zwijg dan!.... en kom mee, we zul len rijk zijn. Neen, neenliever nog wil ik sterven. Welnu, zan zal ik me verder niet meer om je bekommeren. Tracht te ontkomen, want ik heb alles zoo vol voerd, dat de verdenking alleen op jou zal vallen en dat het nutteloos zal zijn je te verzetten. Ik hield van je. Ik wilde je gelukkig makenGij weigertDes te erger voor je. Ik bezit een vermogen en zal spoedig ver van hier zijn. Jacques liet haar aan haar lot over en nam zijn eigen weg. Van alle zijden sloegen nu hoog de roode vlammen op en kleurden den hemel met een rossen gloed. De ateliers stonden.in lichte laaie Het gedeelte, door den ingenieur be woond en solieder gebouwd, brandde niet zoo fel, maar de nog altijd huilende wind wakkerde het vuur aan. Niet juist beseffende, wat er was gebeurd, verdwaasd en bevende van kou en emotie stond de jonge vrouw, door Jacques verlaten, met haar kind op den donkeren landweg. Den kleinen Georges half, verlamd van schrik, drukte zii in moederlijke teerfer- heid tegen hare borst. Achter haar brandde de fabriek, haar woning, dit zooveel bevatte, wat haar dierbaar wan In de verte weerklonk 't sombere ge luid van een brandhoorn. Uit verschil lende richtingen hoorde men kreten van Brand Brand langgerekt en eentonig herhaald. In alle ontzetting drong dit alles tot haar door en 't werd haar duidelijk in welken betreurens- waardigen toestand zij zich bevond. Mijn God, mijn God, zeide zij bii zich zelf. Ik ben verloren. Hij heeft gelijk. Die ellendeling zal zich ovet mijne weigering wreken. ....Maar, neenzijn brief.... zijn brief zal tegen hem getuigen. Maar hemelik heb zijn brief niet.... Die is thuis..ik ga hem zoeken en ik zal niets te vreezen hebben van den beschuldiger..ik zal een wapen hebben, om me te verdedigen. Jeanne wilde naar de fabriek loo- pen, waarvan haar hoogstens twee honderd meter scheidde. Dertig pas van haar liepen een groep menschen, dwars door de akkers. Een echte hooimaand is Juli 1922 al lerminst!. Een heele tegenvaller, die heel wat misère na zich zal sleepen. Gelukkig is er in de laatste veertien dagen nog al wat regen gevallen, waardoor het gras weer wat bijtrekt, maar lang niet, zoo als noodig is. In Mei ziet men na den regën het gras groeien, maar na die droogte wil 't nog niet. 't Wortelgestel schijnt zich op een „honger- en dorst- periode" te hebben ingericht, waar-door het met 't regenwater direct nog geen weg wist. Verleden jaar was Juli zeer warm en droog. Het gras verschroeide overal en door de weinige melkgift steeg de bo ter in prijs. Op de dorpen groot ge brek aan drinkwater. Arnhem had nog geen 3 m.M. regen. Gemiddeld was de temperatuur 2 gr. boven de normale. Hen 28 Juli was de temperatuur te Maastricht 36.9 gr., waarmede het abso lute maximum van Juli overtroffen werd. Daarentegen werd den 15den en 16den op enkele plaatsen in 't N. O. nog nachtvorst waargenomen. En in 't begin van de maand vroren nog de aardap pelen in Drente af. Sinds 1911 was zoo'n droge en warmo Julimaand niet voorgekomen. Den 27sten onweer en daarna veel regenzwaar weer boven Limburg. De duur van den zonneschijn, was tei De Bilt 256 uren tegen 197 uren normaal. i In Juli komen vaak zware hagelbuien voor, die den oogst ernstig beschadigen kunnen. De volgende 5 of 7 weken be- eliseen over den oogst. De dagen gaan weer korten, de avon den vallen vroeger in nu St. Jan, 21 Juni, voorbij is. Den 19den beginne®, de hondsdagen, die 4 weken duren en den 20sten is 't St. Margriet. Menigmaal begint inderdaad dan een regenperiode, die tot ver in Augustus aanhoudt. Op 1 Juli kwam de zon op om 4.43 Ba ging 9.23 onder; op 31 Juli komt xe 5.18 op en gaat 8.53 onder; de dag is dan al ruim een uur korter. Zoogdieren. Soms sterke vermeer dering van veldmuizen. Eekhoorntjes leg gen al wintervoorraad aan. Vogels. De Vogelzang is tamelijk aan het afnemen, doch in de morgen uren is er nog volle vroolijkheid. Het eigenlijke concert is wel afgeloopen. De nachtegaal heeft jongen, ook de kwar- Ttel. Het tweede broedsel van de musschen vliegt uit: geheele zwermen, ook jonge spreeuwen, in de afgemaaide hooilanden. De rietkragen langs plassen, vijvers en oevers van beken en riviertjes worden 's avonds betrokken door spreeuwen, Vo gels, die hier tweemaal broeden, hebben ,weer eieren, zooals spreeuw, lijster, mees, muurnachtegaal, winterkoninkje e.a. Jon ge tortelduiven vliegen uit en de jonge patrijzen kunnen al vliegen. Enkele vogels zoeken al het zuiden op; sommige zwaluwen, de wielewaal en de koekoek. Aan voedsel is anders nog geen gebrek. Amphibiën en reptielen worden leven diger naarmate 't warmer wordt; *t zijn immers koudbloedige dieren, die leven bij de gratie van de zonnewarmte. De groene kikker kwaakt en schiet nog eieren. Hage dissen en slangen leggen eieren; ook ver yellen zij. De larven, in vorige maanden geboren, groeien met de warmte snel. De .vele kleine kikkers en padden, die wij in de vorige maand al zagen, zijn geen nieuw broed van dit jaar, doch zij werden reeds in 1921 geboren. Insecten. Er zijn nu vele rupssoorten. Soms vertoonen zich de rupsen van den dodshoofdvlinder op de aardappelvel den. Op serng en liguster vinden wij de ligusterpijlstaart-rups en op wilgen andere pijlstaartsoorten en hermelijn-rupsen. Zij zijn nog wel niet zoo groot doch tegen 't einde der maand zijn ze al aardig opge schoten. Op brandnetels leven nu de rup sen van de dagpauwoog, kleine vos, -mm- mervlieg. Deze rupsen worden kleurige dagvlinders. Op allerlei loofboomen en heesters, ook op rozen, treffen wij nu de borstelrupsen aan. Verder vele vlinders als: witjes, blauwtjes, vuurvlinders, de reeds genoemde Vanessa's, pijlstaart-vlin ders, bessenvlinders, enz. enz. Nu zijn ook boktorren te vangen. In deze maand vreet de eikenaardvloo met haar larven vaak de eiken kaal. Op vele hoornen bastaardrupsen (Lar ven van bladwespen). Nu vliegt de „Julikever" of „duinkever" nauw ver want aan den Meikever, maar forscher wel 31/2 c.M. lang. Grondkleur der dek schilden bruin tot bijna zwart, op de bovenzijde witte schubben als gemar merd. Zeer gemeen in de duinen, ook op de Veluwe. Vliegt 's avonds om hoornen. De larve is schadelijk in de duinen, doordat zij de wortels van de helmplanten afknaagt. De lindeboomen (trouwens ook veel andere planten) komen nu vol blad luizen wier suikerhoudende uitwerp selen op de bladeren kleven, waar door allerlei stof op die bladeren- blijft hangen. Die zoete uitwerpselen druipen ook wel van de lindeboomen; dorpsstraten met lindebeplanting wor den er wel „glibberig" van. Vele insec ten, die op deze zoete uitwerpselen» azen, zien wij nu op linde, als: bijen, hommels, vliegen wespen en mieren. De bladluizenkolonies ontwikkelen nu zeer sterk; men vindt er veel Onze- Lieve-Heersbeestjes en hun larven bij, die groote opruiming onder de blad luizen houden. De wespen en hom mels zijn nog erg druk; straks zijn haar kolonies op haar stérkst. Libellen, (glazenmakers of spekdie ven), waarvan wij in Jurii soms reu- zenzwermen plotseling waarnemen, vertoonen zich nu weer in overvloed, doch niet in zwermen. Het zijn de die ren die hier geboren worden. Trou wens in Mei zien wij de eerste al: de laatste kunnen wij bij goed weer nog wel in begin November zien. Let op de onderzijde van de kool bladen, daar zitten nu de gele eitje» met één duimdruk gaat het al dan hebben we straks massa's kool rupsen minder. Wie kpol wil eten moet nu en in Augustus dagelijks zijn planten inspecteeren. Doodt vliegen en muggent Zij bren gen ziekten en besmetting over. In de vrije natuur. Nu bloeit nc|g de linde1 en begint de catalpa (trom petboom) deze laatste geeft wonder mooie bloemtrossen. Nu bloeitook al in Juni, de echte tulpenboom. Li- riodendron tulipifera, jasmijn, deutzia, spirea, wilde wingerd en tamerisk, die reeds in Juni Bloeien, gaan daar mede voort. De wilde flora is nog rijk voorzien. Lisehdodde (typha) egelskop, scheren, bolderik, zonne dauw, St. .Tan skru id, springbalse- mien, duivelsmelk, waterscheeiling, be- reklauw, parnas-kruid, St. Teunis bloem, groote winde, phlox, aardap pel, doornappel, leeuwenbek, klokjes- bloem, klit en nog tal van anderé bloeien volop. Insectarium en terrarium. Deze die- renwoningen zijn nu zeker mooi ge vuld. De hagedissen zijn nu in 't zon netje te vangen, en rupsen en kevers die men bestudeeren wil, zijn er bii massa's. Het aquarium beschermen tegen de felle zon. Het bombardement hervat De „Daily News" verneemt uit Dublin, •lat na een strijd, die den heelen avond duurde, het bombardement van het bol werk van De Valera te half twee gister morgen begon en dat de val er van bin nenkort werd verwacht. Het heet, dat de Valera opnieuw poogt vredesvoorwaarden te verkrijgen door bemiddeling van den lord-major, doch de regeering blijft er bij, een onvoorwaardelijke overgave te eisdhen, ♦eneinde aan de rebellie eens en voor al #en kop in te drukken. De toestand in de provincie. Er worden nieuwe concentraties van re- t>ellen gemeld in de bergen bij Dublin, alsmede in Tipperary, Donegal en Sligo. De „Daily Telegraph" meldt, dat zeven honderd ersche republikeinen geconcen treerd te Clonniel, op de grens van Tippe rary en Waterford, zich meester maakten Van de kazerne aldaar, alsmede van het postkantoor. Gemeld wordt, dat de repu blikeinen aan de noordgrens treinen aan houden, voorraden in bezit nemen, het- kasteel Glenveagh in West-Donegal ver sterken en een buitenverblijf op Inchis- Jand in bezit namen. Griffith over de huidige gebeurtenissen. Voor het eerst sedert den burgeroorlog heeft Griffith een mededeeling gedaan, waaruit zijn zienswijze over de huidige ge beurtenissen blijkt. De mededeeling is ver vat in een brief aan de presidente van den internationalen bond van Iersche vrouwen, waarin verklaard wordt waarom de ope ning van het parlement is uitgesteld. Grif fith zegt: Geen regeering zou zich bij een uittarting kunnen neerleggen zonder schul dig te staan aan verraad der fundamentee- le Techten van het volk. De regeering is derhalve de machten van het despotisme tegemoet getreden met strijdkrachten. De democratische natie is vast besloten vei ligheid van leven, vrijheid en eigendom binnen haar gebied te vestigen. De Engelsche bladen kondigen aan, dat er belangrijke wijzigingen in het kabinet le wachten zijn. Verwacht wordt, dat Shortt, de minister van buibenlandsche za ken, rechter zal worden, terwijl Baldwin het departement va handel, zal veriaten en de plaats van Shortt zal innemen. Voorts heet het dat Hamar Greenwood (de mi nister voor Ierland, wiens functie is opge heven) en Mc Curdy („parliamentary pa tronage secretary" van de schatkist) bei den candidaten zijn voor het kabinet, ter wijl vermoed wordt, dat Sir Alfred Mond het ministerie van gezondheid verlaat ten einde Baldwin op te volgen. Curzon's ziek te maakt zijn terugkeer onwaarschijnlijk, als gevolg waarvan Balfour, die hem thans vervangt buitenlandsche zaken zal krijgen. Volgens berichten uit Washington heeft de minister van handel Hoover de mijn eigenaars en de mijnwerkers er van in kennis gesteld, dat er drie wegen voor hen open stonden: le. voortzetting der conferentie lol er een regeling was bereikt; 2e aanvaarding van de bemiddeling der re geering en inmiddels het werk hervatten; 3e zich neerleggen bij exploitatie der ko lenmijnen door de regeering voor onbe- paalden tijd. Een draadloos bericht meldt aanneming door den rijksraad van het ontwerp tot be scherming der republiek met 48 tegen 18 stemmen, de amnestie-wet met 55 tegen 11 stemmen. De vereischte tweederde meer derheid werd dus voor beide wetten be reikt. De geldigheidsduur van de wet werd bepaald op vijf jaar. De wet bevat de bepaling, dal leden van lot Nov. '18 regeerende huizen, indien zij zich schuldig maken aan wetsovertreding, veroordeeld kunnen worden tot uitwijzing uit het rijksgebied; anderen veroordeelden kan voor vijf jaar het verblijf in be paalde plaatsen en streken in Duitsch land ontzegd worden. Volgens dit wetsontwerp kan de dood straf, resp. tuchtstraffen geëischt wor den tegen leden van alle vereenigingen. die ten doel hebben leden van de tegen woordige of vroegere republikeinsche re geeringen le vermoorden. Het voorstel am de doodstraf uit te schakelen werd niet aangenomen. Ook het medeweten van het bestaan van dergelijke vereenigingen zal met luchthuis kunnen worden ge straft. De wet moet naar de mcening van den Rijksraad uitsluitend gericht zijn te gen elk streven tot herstel van de mo narchistische of andere dictatuur. Ver der is bepaald, dat leden van vroegere regeerende vorstenhuizen in de bonds staten, die tot November 1918 hebben geregeerd, wanneer zij zich aan een vol gens deze wet strafbare handeling schul dig hebben gemaakt en deswege veroor deeld zijn, uit het gebied van het rijk kunnen worden uitgewezen, terwijl an dere leden van deze familes, die reeds buiten het Duitsche rijk wonen, slechts met toestemming van de rijksregeering mogen terugkeeren. De geldigheidsduur van de wet is op vijf jaar bepaald. Voor de stemming zeide de Deiersche minister van binnenlandsche zaken, dat de Beiersche regeering met het oog Dp de gebeurtenissen van den laatsten tijd principieel het recht van de rijksregee ring erkent, met de allerscherpste mid delen den huidigen staatsvorm te be schermen. Toch acht Beieren het wets ontwerp onaannemelijk, daar het in zijn strafbedreigingen veel verder gaat dan noodig is en het staatsgerechtshof een volgens de grondwet niet toelaatbare buitengewone rechtbank zou zijn, die. diep in de bij de grondwet vastgestelde compet.entie der bondsstaten ingrijpt. Verder zijn de bepalingen tegen de ge wezen vorstenhuizen geschikt om bij een groot 'deel van het Duitsche volk in plaats van de gewenschte rust opnieuw groote ongerustheid te wekken. Hierom kon de Beiersche regeering het wetsont werp niet goedkeuren. Bij de stemming sleniden de vertegen woordigers der Pruisische provincies Brandenburg, Oost-Pruisen, Pommeren. West-Pruisen, Posen, Neder- en Opper- Silezië, Sleeswijk-Holstein en Hessen- Nassau tegen; van de staten alleen Beie ren. Baron Clemens v. Radowitz beschrijft in de „N. Y. Times" een bezoek, dat hij een week of zes geleden aan den ex-keizer Doom gebracht heeft, tezamen met ds. Dryander, den sohilder Bümme en baron Kettler. De ex-keizer bleek geen illusies te heb ben over zijn terugkeer. Wel voorzag hij het herstel der. monarchie vroeger of later maar „ik zal. niet terugkeeren; ik vraag voor mij zelf niets dan rust." Hij weet, dat monarchistische kringen gunstig gestemd zijn voor de Beiersche Wtittelsbachdynas- tie. De ex-keizer beschouwt de republiek als een tijdelijk iets; hij koestert een gun stige meening over president Ebert, in wien hij het waardeert, dat hij zich den dienaar en niet den meester der republiek acht en zich bepaalt tot het vervullen van zijn plichten. Hij bleek overtuigd, dat Duitschland zich zal herstellen en een groote toekomst heeft. De duikboolquaestie scheen hem erg te hinderen. Volgens v. Badowitz zou de ex- keizer een sterken afkeer van de Joden hebben gekregen, terwijl de mystiek van de R. K. kerk hem bijzonder schijnt aan te trekken. Terwijl de ex-keizer voorzag, dat Oostenrijk en Hongarije nooit weer tot elkaar zouden komen, gaf hij te kennen in een aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land geen heil te zien, aangezien Duitsch land dan slechts belemmerd zou worden in zijn herstel. Schanzer onderhield zich Maandag avond langdurig met Balfour en Chur chill. Men gelooft, dat Jubaland (op de grens van Somaliland en Kenya in Oost-Afrika) het onderwerp van gesprek vormde. Schanzer slaagde er, naar het heet, in de twee kwesties van Juba land en de positie der Italianen in Egypte te scheiden. De „Times" zegt, dat het vooruitzicht bestaat op een be vredigende regeling, waarbij .een deel van Jubaland wordt afgestaan. Opheffing der regeering te Kantoni Li-yoean-hoeng, de president ontving een eeu telegram, geteekend door alle leden der provinciale vergadering te Kanton, waarin wordt voorgesteld om de re geering van Kanton op te heffen ten gun ste van de centrale regeering. Dit wordt de belangrijke stap geacht naar unificatie sedert de nederlaag van Tsjang-tso-Iin. De Chineesche warwinkel. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Peking zendt een lang telegram, waarin hij een uiteenzetting geeft van den hopeloozen toestand in China. Na acht we ken onverminderde krachtsinspanning gaf, aldus meldt hij, de eenige sterke man in Noord-China den strijd op tegen kuiperij, nepotisme en corruptie van het regime, dat hij had gered. Hij wees alle verdere politieke verantwoordelijkheid af en trok zich terug teneinde de oefening der troe pen van Ts.jihli, Honan en Sjantoeng te hervatten ter voorbereiding van den eind strijd, welken hij het eenige middel acht, waarmede voor zijn land eensgezindheid en vrede kan worden verkregen. De strijd zal niet ineens komen, maar dat hij zal komen daarvan isWoe-pei-foe zeker en als goed en groot soldaat wil hit geen risico looncn wanneer die dag komt. Woe-pei-foe was geroepen het land van de Mands.joe-rebellie te redden, maar zoo dra de overwinning verzekerd was, vin gen opnieuw de eeuwige intriges aan, waarmede het woord „regeering" in Chi na identiek is. Berichten uit Buenos-Aires melden, dat zware stormen en voortdurende regens groote verwoestingen hebben aangericht. Een klooster stortte in, waardoor een aan tal vrouwelijke leerlingen verwond wer den. Het felegraafverkeer is gestoord en er hebben tal van ongelukken op den open baren weg plaats gehad. Het spoorwegongeluk bij Philadelphia, waar de express-trein van Philadelphia naar Atlantic City, de z.g.n. ..Midnight Flyer", met een vaart van 75 Engelsche mijlen van een spoordijk van 30 voet hoog te stortte, waardoor 9 personen werden gedood en 75 gewond, blijkt te zijn ver oorzaakt door een bejaard wisselwachter. Hij had den expresstrein met een goede rentrein verward en deze daardoor op een verkeerd spoor geleid. In plaats van recht door langs het kruispunt Camden bij Philadelphia te rijden, kwam de express op een plotselinge bocht naar het kruis punt toe en stortte naar beneden. Een B. T. A.-telegram meldt uit Straatsburg dat de sneltrein Straatsburg Parijs Maandagavond gederailleerd zou zijn nabij Sarrebourg; er zouden 3 dooden en een 30-tal gewonden zijn. De Ooster- spoorweg-directie had hedenmorgen nog geen bericht over dit ondeluk. Tot dusver was er geen gelegenheid om op plechtige wiize den maarschalkstaf te overhandigen aan de maarschalken Lyautey, Franchet d'Esperey en Fayolle (in '21 is de groote revue wegens de ge weldige hitte afgelast). De plechtigheid zal thans plaats hebben tijdens de revue te Longchamp op 14 Juli a.s. In de vergadering van den Berlijn- schen gemeenteraad werd Maandag het voorstel der communisten om uit alle Staatsgebouwen, scholen enz., de beeltenis van de monarchen, zoowel als die van Hindenburg en Ludendorf te verwilde ren met 38 stemmen der burgerlijke tegen 87 der drie socialistische partijen verwor den Dit resultaat ontketende een storm- achtige verontwaardiging aan de Imker zijde. Baron von Leoprechting is Maandag avond te München wegens landverraad tot levenslange tuchthuisstraf en eerverlies veroordeeld. Het eerste congres, onder voorzitter- Schap van den heer Mr. Dr. Snijder van Wissen,kerke, had in 1920 te Scheven.ngcn en het tweede verleden jaar te Londen P'Tangezien de deelneming voor het derde congres te Madrid dit jaar te gering bleek te zullen zijn. besloot men een andere plaats daarvoor te bestemmen, die ge makkelijker te bereiken moest zijn voor het mèerendeel der deelnemende organi saties. Bij die keuze deden zich echter eigenaardige moeilijkheden voor. Alge meen achtte men Duitschland voor dit doel thans het meest geschikte land, maar eenige voorname organisaties stelden daar bij als voorwaarde, dat de uitnoodiging dan zou uitgaan van de beide Duitsche Genossen schaften (Genossenschaft deut- scher Tonsetzer en Genossenschaft zur Verwertung musikalisoher Aufführungls- rerihte Gema) en zooals men weet was de verstandhouding tusschen deze beide ver eenigingen tot dusverre geenszins vriend schappelijk. Het is echter aan onze Neder- landsche organisatie getakt de beide Duit sche vereenigingen voor dit doel tot volko men eensgezindheid te brengen, zoodat dezer dagen de definitieve uitnoodigingien behalve aan dé vereenigingen op het ge bied der mechanische reproductie, aan twaalf vereenigingen op het gebied van het muzjek-uitvoerings-auteursrecht in Ar gentinië, België Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Spanje Tsjecho-Slowakije. de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika en Zweden, verzonden is. Deze officieele uitnoodiging voor het Derde Congres te Berlijn op 26, 27 en 28 September a.s. is onderteekend door de beide voorzitters der beide Duit sche organisaties, de ho~n Dr. Friedr. Rosch en Robert Lienau. Op dit oogenblik is reeds de deelneming verzekerd van ne gen vereenigingen op het gebied van het muziek-uitvoerings-auteursreoht. De uitnoodiging vermeldt, dat tot Voor zitter van dit Congres is benoemd: Seine ExcelJenz Miirasterialdirektor Von Koer- ner, terwijl ook medegedeeld wordt, dat een uitnoodiging tot bijwoning van dit con gres verzonden is aan den door hem te benoemen gedelegeerde van het Internatio naal Bureau te Bern (zetel der Berner Conventie) Voorloopig zijn als gedelegeerden van de Nederlandsche organisatie (het Bureau voor Muziek-Auteursrecht te Amsterdam) aangewezen de hecren Joh. A. Alsbach Jan van Gilse, A. D. Loman Jr. en Dirk Witte. De N. V. Sigarenfabriek Indiana te Kampen heeft zich genoodzaakt gezien, wegens het niet tijdig ontvangen van banderolles, haar geheels personeel met ingang van vandaag te ontslaan. De fa, briek heeft allo pogingen in het werk gesteld om tijdig de banderolles te ont vangen. Zoodra ze in het bezit daarvan is, wordt het geheele personeel weer in het werk gesteld. De zalm vangst is in de maand Juni zeer slecht geweest. Er werden aange voerd 1191 zalmen tegen 2852 stuks in Juni van 1921. Naar wij vernemen, zal in de open bare zitting van de strafkamer der Haag- sche rechtbank van Dinsdag 25 Juli a.s. behandeld worden de zaak tegen den ad ministrateur van het koninklijk stalde partement, thans geletincerd. Verdediger is jhr. mr. P. W. 0. v. d. Goes te Scheveningen. Talrijke getuigen, zoowel a charge als a décharge, zijn in deze zaak gedagvaard. Voor t 1000 vernield in een villa te Warmond. In verband met het Dinsdag door ons gemelde geval van vandalisme in Duin oord en het Staten kwartier te Schevenin gen is het de politie mogen gelukken nog oen drietal jongelui aan te houden, die ook medeplichtig waren aan de gepleegde wandaden. Het zijn de 18-jarige J. G. A. M. E. leerling van een H.B.S., de 19-jarige J. W. v. V. marconist en de 19-jarige W. D. Bi leerling van een H.B.S. Ook deze jongelui waren in de omgeving van de Statenlaan. Zij hebben bekend zich in vereenigiing met de andere' gearresteerden te hebben schuldig gemaakt aan een inbraak in de school. Antoni Duijdkslraat waar verschil lende voorwerpen waren ontvreemd en de inventaris der school zoodanig was door een gehaald, dat het hoofd der school, 3 weken werkzaam is geweest met het we der in órde maken van zijn administratie. Het geheele kaartsysteem bijv. was door de school geworpen. Van deze inbraak rijn een aantal der vernielde voorwerpen hij een der daders door de politie in beslag genomen, o.a. een hoeveelheid kwik tot een gewicht van 5 kilogram. Aangezien evenwel is gebleken, dat de schuld van \V. D. S. aan de misdrijven zeer gering is, is deze' weder op vrije voe ten gesteld. lloe. gevaarlijk echter deze jongelui in hun. baldadigheden kunnen zijn, blijkt uit hun bekentenis, dat zij ongeveer 6 weken geleden op een avond ter hoogte van den Cranénburghweg een bank uit den grond hebben gerukt. Evenwel nog niet tevre den met deze vernieling gingen zij zelfs zoo ver, dat zij de bank plaatsten op de rails van een uit Den Haag komende stoomtram. Deze daad scheen in hun oogen zoo mooi te zijn, dat zij aan den overkant plaats namen om zich in het komende schouwspel te verlustigen. Gelukkig be merkte de machinist he» gevaar en hij wist nog zoodanig te remmen dat alleen de zuigpomp van de machine beschadigd werd. Zoodoende werden de inzittende reizi gers van een groot gevaar gered, en het is voor de bev^jners van dat kwartier een groote geruststelling, dat deze misdadige bende, welke zelfs menschenlevens niet ontzagen, door de activiteit der politie zijn gearresteerd. Als strafmaat voor dit „opzettelijk ge vaar veroorzaken voor het verkeer door stoom vermogen over een spoorweg" is vol- geps art. 164 W. v. S. gesteld een maxi mum straf van 15 jaar.terwijl levenslang kan worden geëischt, wanneer de daad den dood van een menschenleven ten ge volge had gehad. Hiermede is echter het strafregister van de gearresteerden nog niet geëindigd. £f] hebben voorts bekend, een groote glazen reclameplaat in de Van Loostraat te hebben vernield, benevens tal van groote spiegelruiten in Duinoord en Statenkwar tier. Zij kunnen zich echter nic' .«En- neren, waar al deze misdrb'ven zijn ge pleegd. Ook hebben zij nog tal van ban ken uit den grond gerukt. Ten slotte, is aan het licht gekomen, dat een 5-tal van hen, v V. H., W. D. B., E. en R. zich hebben schuldig gemaakt aan de vernieling van de villa in Warmond. De huurder van deze villa, die er zijn eigen meubelen in had staan, was nog wel familie van een der jongens. Ook in deze villa was vreeselijk huisgehouden en voor een bedrag van ongeveer f 1000 was aan den inboedel vernield. De gearresteerde J, G. A. M. E., die niet schuldig was aan de misdrijven in Den Haag. doch wel aan de vernieling te War mond, is ter beschikking van den burge meester dezer gemeente gesteld. Dinsdagmiddag omstreeks half 1 uur is een uitslaande brand uitgebroken in het ketelhui? van de distilleerderij De Papegaai van den heer Van Berkel aan de Westvest te Delft. De brandweer was met de autospuit spoedig ter plaatse en was het vuur in een uur meester. De oorzaak van den brand is onbekend en de schade wordt door verzekering gedekt. Het da1, is gedeeltelijk uitgebrand. Door een sigarenhandelaar te Amster dam waren in den loop van dit jaar reclamebiljetten verspreid, veel gelijkend op een bankbiljet van f 10. In verband hiermede had deze siga renhandelaar de 45-jarige L. van der M. zich Dinsdag voor het kantongerecht te verantwoorden. Hem was ten la?te gelegd aan een drukker te Hilversum opdracht te hebben gegeven tot h"t druk ken van deze biljetten. De kantonrechter mr. Höffe'.t zeide aan het O.M. te willen voorstellen deze zaak in te trekken pnder voorwaarde, dat de inbeslag genomen voorwerpen dus ook de steen, waarop het drukwerk vervaar digd is vernietigd zouden wordoa. Beide partijen gingen daarmede ac- coord. Het O.M. waargenomen door mr. Van Limburg Stirum, trok toen de zaak in. Bewoners van de Binckhorststraat te 's-Hage waarschuwden de recherche Dins dagavond, dat uit het perceel 33 van die straat een sterke gasluoht was waar te nemen. Hierop werd de deur van genoemd huis geforceerd door eenige rechercheurs die. de 65-jarige weduwe K. bewuste loos op bei vonden liggen, terwijl de gaskraan, op haar kamer, open stond. Zij werd terstond naar het Zieken huis vervoerd, waar zij eenige uren la ter overleed. Een postambtenaar gearresteerd. Reeds geruimen tijd kwamen bij de postad ministratie te Eindhoven herhaalde malen klachten in betreffende vermissingen van geld, voornamelijk uit niet-aangeleekende brieven, wellke brieven nimmer hun be stemming bereikten. Het vermoeden ont stond, dat deze diefstallen moesten ge pleegd worden door een ambtenaar der Posterijen. Aanvankelijk leverde een door de recherche ingesteld onderzoek geen re sultaten op. Toen echter eenigen tijd gele den wederom een diefstal werd gepleegd van een bankbiljet van f 100, uit een brief en eenige dagen daarna ook een postpak ket met sigaren nimmer zijn bestemming te Eindhoven bereikte, werd na overleg tusschen den directeur der Posterijen en den Commissaris van politie het onder zoek met de meeste nauwkeurigheid vooTt- gezet. Ten slotte viel het oog op den 26- jprigen ongéhuwden besteller J. J. B. te Woensel, die in den laatsten tijd meer uit gaf dan waartoe zijn inkomsten hem in staat stelden. Ten einde hem zoo mogelijk op heeter- daad te betrappen, stelden hedenmorgen een tweetal rechercheurs zich verdekt op in het postkantoor en fouilleerden B. bij het verlaten van den dienst. Zij bevonden toen op hem een brief ge adresseerd aan een ingezetene dezer ge meente, die een bedrag van f 4,50 bevatte en een partij ongestempelde postzegels, klaarblijkelijk van onbestelde brieven af gescheurd. Nadat hem een streng verhoor was af genomen bekende de besteller zich dezen brief te hebben toegeëigend en reeds ge durende een jaar tijd geregeld brieven o.a. ook die met het biljet yan f 100, welke aan de post waren toevertrouwd en het postpakket te hebben ontvreemd. De aangehoudene is ter beschikking van den Officier van Justitie te s-Hertogen- bo'sdi gesteld. (Tcl.I Het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, dat de Baad van directeuren besloot voor te.stellen, de intrekking van den halven duurte-bijslag den landsdienaren erst te doen ingaan met ingang van 1 Jan. a.s. „Nooit (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5