sss vrasshsus. BMIEMJUHSH NIEUWS. De taaie aer nieuwe regeering. Rondom de Haagsche Conferentie. ORDE EN ARBEID. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. KERK ËH SCHOOL KUNST ~EN (ENMIS. - TELSORAÏteH. Uit de Fransche Kamer. Republikeinsche straatnamen. De communisten dreigen met een algemeene werkstaking. De burgeroorlog in Ierland. .Wangedrag van studeerende Nederlanders te Bingen. Wijziging van de Postwet. De nieuwe Nederlandsche leening. Pasvisa. Ned. Commissie tot onderzoek naar de oorzaken van den oorlog. De nieuwe Internuntius. kc r ,(Meb."); Een belangrijke rede van baron van Wijnbergen. Een i01-Jarige Kiezeres.\* Een vurig R.-K. kiezer plotseling overleden. Overzicht der werkloosheid ovee Mei. Drukte in de Rijnvaart. Arbeid voor derden. t, Tentoonstelling Ned. Trekoaard. SPORT ER SPEL Athletiek. Pater L. Theissiing. Tentoonstelling van levende meesters. GEMENGD NIEUWS. De vernieling te Scheveningen. Motor-ongeluk. Mr. Rits te water. Ten behoeve van het moderne Uit het hoffelijke Baarn. „Vollenhove" in veiling. Een brandkast opgehaald. De dief en de duivel. '4/' "L verkeer. De republikeinen te Dublin hebben zich overgegeven. ■DUBLIN, 5 Juli. Het overschot van 'de ongeregelde troepen, die deelnamen aan den strijd in Sackville-street heeft zich hedenavond overgegeven. Onder hen bevindt zich Cathal Brugha, een van do voomaapste volgelingen van De Valera. LONDEN, 5 Juli. Twee der hotels in Sackvillestreet, die de ongeregelde troe pen bezetten, stonden in den namiddag jn brand en waren reeds zoo goed als leeggebrand. De belegerden hadden zich naar de belendende perceelen terugge trokken. Tegen den middag werd de witte vlag ontplooid en rukte de brandweer aap om het vuur te bekampen. Plotseling tverd de vlag weer ingetrokken en her openden de ongeegelde troepen het vuur. brandweerlieden verwondend. De gevech ten werden toen hervat; de aanval duurde Sen geheelen namiddag door. Een beroep op het land. LONDEN, 5 Julii. In antwoord op aanbiedingen tot hulp van vele kanten heeft de Ierscbe voorloopige regeering be sloten, morgen door het geheele land een oproep te doen om naar de wapens Ie grijpen. i Tie verantwoordelijkheid voor den oorlog. PARUS, 5 Juli. De Kamer hield zich heden bezig met de interpellaties over de verantwoordelijkheid voor den oorlog. D« radicaal Villeneau wees er op, dat het noodzakelijk was dat de uit de jongste campagne geboren historische leugens zich niet verder verspreiden. Zij die het land het best gediend, Clemenceau, Foch, Man- gin Poincaré, varen het meest blootgesteld ean een. verfoeilijke campagne. De com munist Vaillant Couturier verweet vervol gens Poincaré, dat hij de gelegenheden niet had benut o:n de triple alliantie te ontbin den, een ontbinding, die, zoo zij den oor log al niet had voorkomen, in staat zou hebben gesteld, daarvan het tijdstip te be palen. Hij deed voorlezing van een brief wisseling met Iswolsky, in het bijzonder van een telegram, dat zegt: indien Rusland den oorlog veiikHaart zal Frankrijk het ook doen. Poincaré herinnerde aan een Fransch geel boek, dal het telegram loochent. herinnerde er eveneens aan, dat de Russi sche reegering wist dat zij zijn gedachte niet vertolkte. Vaillant Couturier verklaarde dat Duitser- land den oorlog had gewild, doch dat Rus land lijn boudgenoot Frankrijk had mede- gesleept. Viviani die de schuld van den oorlpg op OsQlenrijk en Duitschland laadde, verklaar de dat hij in de tragische dagen zoodanig met Poincaré samenwerkte, dat Jaur&s een 144e uren vóór zijn dood zeide, dat geen enkele kloof de regeering van F ra nier ijk van de Fransche arbeiders scheidde. Viviani releveerde dat Oostenrijk oan Servië een ultimatum had gezonden eerst jRjftien uren na den moord te SerajewQ, toen Poincaré zich reeds naar Kroonstad had ingescheept. Hij herinnerde er aan, dat in weeTwil van de genoegdoening, die Servië had gegeven er in weerwil van den raad dien Frankrijk, Engeland en Rusland bet gaven, Oostenrijk de operaties begon. Edward Grey was het eens met Frankrijk en Rusland en stelde een bespreking voor, die, zoo ware gehouden, den oorlog zou hebben voorttomen. Viviani toonde aan dat Duitschland slechts trachtte te profi teren van de ongunstige positie van Frankrijk. Hij citeerde een gesprek met Giolitti en herinnerde er aan, dat in 1913 Italië weigerde mede te doen aan een voor af beraamden coup tegen Servië. Om deze Teden was het in onwetendheid gelaten ten aanzien van dgc coup van 1914. waar san Italië geen deel nam, omdat het de triple aüiantie beschouwde als uitsluitend van verdedigenden aard. LüBBCK, 5 Juli, fn de gisteren in houden zitting van den gemeenteraad ®rd op voorstel van de sociaal-demo- craten besloten, verscheidene aan het koninklijk huis herinnerende straatnamen te veranderen in republikeinsche straat namen. De burgerlijke partijen stemden tegen. De zitting eindigde met een woeli ge scène, waarbij de communisten de ia de zaal aanwezige borstbeelden van von Moltke en Bismarck, onder het ge juich der lieden op de tribune, grepen en ze op straat stuk sloegen. HAUjE, (Saaie), 5 Juli. In een op roeping van het bestuur der commu nistische partij worden de arbeiders in de bedrijven aangespoord, met klem den wsch ta stellen, dat het Algemeen Duit- eche Vakverbond en da arbeiderspartijen onverwijld een op korten termijn ge-' pteld ultimatum aan de rijksregeering stellen, waarin wordt geëischt dat deze overeenkoinsti van Berlijn van 27 Juni •Dnder consideratie uitvoert. Zoo de regeering geen bevredigend antwoord geven mocht en geen voldoende waarborgen voor de uitvoering van H p arbeiderseischen mocht geven, dan moeten de besturen der organisaties door het afkondigen van de algemeene staking der geheele arbeidersklasse van Duitschland de eischen doorzetten. Ongecor/lgeerd. De gevechten te Dublin. De toestand In Donegal. f LONDEN, 5 Juli. Totnogtoe is er Vandaag weinig verandering in den toe stand gekpmen. De Vrijstaters bombar deeren thans de rebellen in Sackville street met vcjcjgeschut, met het gevolg, dat in verscheidene gebouwen, die de ".vesting der rebellen vormen, hevige bran den zijn uitgebroken. Het Hammanhotel is geheel uitgebrand; desniettegenstaande zijn er nog enkele verdedigers in. Het Greshamhotel, dat thans in brand staat, heeft zich vanmiddag overgegeven. In andere deelen van de stad zijn weer re publikeinsche snipers opgetreden. De rebellen in het Oosten van Donegal cojjcentreeren zich in Glenveagh Castle, dat zij in beslag hebben genomen, ver sterkt, uitgerust met een draadjooze in stallatie en van voorraden voorzien voor een langdurigen weerstand. Ff. Ik heb een husje verhuurd aan een weduwe met een zoon. De weduwe was huqrster en is nu overleden. Heeft nu de zoon recht om in dit buisje te blijven, of is nu de huur afgeloopen? Ik wil het hus niet aan hein verhuren. Als hij geen huurder wordt, hoe lang moet ik hem dan nog in het huis laten wonen? Ik wil het wat verbouwen. Antw. De zoon wordt niet van rechts- Men meldt aan het fibld. uit Delft: De rector-magnificus der Technische Hoogschool deert mede dat het Hessische Staatsministerium in het v/angedrag van eenige aan het Technikum te Bingen a/d Rijn studeerende Nederlandsche jongelie den aanleiding heeft gevonden zich bij den Consul-generaal te Frankfort a/Main over deze jongelieden te beklagen en er op te wijzen, dat, indien zij zouden voort gaan de aldaar geldende verordeningen te overtreden, het niet mogelijk zou zijn hun een langer verblijf op het Hessische grondgebied toe te staan. Toen niettegenstaande mondelinge en schriftelijke aanmaning van genoemden Gbnsulairen Ambtenaar eenige dezer jon gelieden voortgingen zich te misdragen, heeft de Hessische regeering aan hare waarschuwing uitvoering gegeven door een hunner uit te zetten. Studenten aan de Technische Hooge- school, die zich voor hunne studie naar het buitenland begeven wordt door <t n rector gewezen op de noodzakelijkheid den goeden naam, van Nederland in het buitenland niet door hun optreden te be derven. Ingeuivuu ja wtui wciömuin.oiy iui uzi- ging van üe Fostwet. uij art. VI van ue wet van 18 Febr. 19J1 zijn mgeüusteu aiuus ue Memorie van i oelicluuig Ue iiijzonuere uepanugcu voor cle z.g. aan pou onderworpen cneusl- urieveu. uciq inuenkuig, weUe veruuud uieid uiet ue voorgenouitii beperking van üe vrijstellingen van port, was weuscnelijb. geoorueelü met liet oog op üe vertraging, neiae üe nesitaiing van de overige simmen onderging Leugevmge van de invordering van Hei port uezer uneven ten huize van ue geadresseerden en de hooge kosten, weiKe aan ue invordering en veiantwooi- uing van liet port waren verbonueu. inu het in werkingtreden van uoveu aan gehaald Wetsartikel is zeiden gemeken, dat net voor de auenuers veeiai nezwaar unl- uioei om uneven, ais nier ueuoeio, getrau- iieerd te verzenden. De helling vau net dubbele van het bij vooruiiuetbaung verschuldigde port wegens ongeiraukeerd verzouden dienstbrieven, weiae met voor portvrije verzending in aanmerking komen, gai voorts vau de zijde van geadi'esseeruen aanleiding tol verklaarbare klachten. in het algemeen helang wordt het daar om wenschelijk geacht, m Ue Fostwet we der een afzonderlijke voorziening op te nemen inzake postuerekening va nbneven, uitsluitend den openbaren uienst betref fende, waarvan het port vap de geadres seerden moet worden ingevorderd. Het is voorts nooüig, oon strat te stellen op het misbruik maken van opschriften of aanduidingen, welke zullen zijn, te be zigen voor stukken, uitsluitend den open baren of kerkelijken dienst betreflende, waarvan de fraimeering geschiedt in afre kening of door middel van dienstzegels. Ook moeten maatregelen worden getrof fen tegen het ingeslopen kwaad, om van hieruit stukken ui het buitenland te doen post bezorgen teneinde voordeel te trekken van het verschil tusschen de hier te lande geldende posten en de interna tionale posttarieven, welke van kracht zijn in sommige landen met meer of minder sterk gedeprecieerde valuta. Deze voorzie ning moet zelfs urgent worden verklaard met het oog op de daaraan voor 's Rijks schatkist verbonden groote belangen. Ten slotte is een technische herziening van eenige artikelen der wet wenschelijk gebleken, teneinde de daarin vervatte be palingen meer aan de practijk te doen aanpassen. Deze herziening betreft in hoofdzaak de bepalingen voor nazending, de behandeling van onherstelbare stukken en de vergoeding te betalen aan gezag voerders van naar zee vertrekkende sche pen, wegens de door hen te vervoeren brievenmalen.' Naar de „N. Crt." verneemt, zal binnenkort het prospectus verschijnen betreffende de uitgifte van een nieuwe Nederlandsche Staatsleening ten be drage van f 150 millioen tegen een rente van 6 pCt. De koers van uitgifte is vastgesteld op 98 pCL Het Rijkspaspoortenkantoor ver zoekt andermaal, ter voorkoming van vertraging in de behandeling en dus in het helang van de betrokkenen, de aandacht te vestigen op het feit, dat de kosten voor verlenging van het pasvisa voor vreemdelingen, sedert 15 Juni tot f 6 verhoogd zijn. Aanhoudend wordt nog het vroegere bedrag van f 3 gezonden, wat tijdroo- vende correspondentie noodzakelijk maakt, die vermeden zou kunnen wor den als meer aandacht geschonken werd aan de gewijzigde bepaling. Het onlangs gekozen bestuur der Nederlandsche Commissie voor een onderzoek naar de oorzaken van den wereldoorlog, heeft zich thans gecon stitueerd. Daar prof. Fruin niet ojmieuw het presidium wenschte te aanvaarden, werd als voorzitter aangewezen dr. N. Japikse, tevens vice-president der Centrale Commisie. Als vice-voonzit- ter werd herkozen luit-gen. b d. ,W. H. van Terwisga. Met de drie genoemde heeren maken mr. S. Grahma en dr. W. W, v. d. Meulen deel uit van dit' bestuur, dat als zijn secretaris aan wees den secretaris-generaal der Cen trale Commissie den heer J. J. Bruna. Het adres van beide secretariaten is voorloojjjg Frederik Hendriklaan 289, Den Haag. (Tel. Schev. 1962.) Mgr. Orsenigo, de nieuwe internun tius ta Den Haag, is .Woensdagavond om 5.15 uur uit Milaan aan het Zuid- Station te Brussel gearriveerd. Op het terrein was ter begroeting aanwezig Mgr. Nicotra, pauselijk nuntius te Brussel met zijn secretaris, in wier gezelschap Mgr. Orsenigo, die vermoeid was van de reis, zich onmiddellijk na aankomst per automobiel naar de nuntia tuur heeft hegeven. Mgr. Orsenigo zal heden, Donderdag, in den loop van den ochtend even de 6tad Brussel bezichtigen. Des middags zal hij de lunch gebruiken op de nuntia tuur, waarna hij om half drie uit het Zuid-Station zal vertrokken naar Dsn Haag, waar Mgr. van avond ongeveer om acht uur zal arriveeren. Dinsdagavond heeft Mr. Baron van Wijnbergen te Tilburg een belangrijke rede gehouden, waarin de taak der nieuwe regeering werd uiteengezet en de noodzakelijkheid betoogd van koersver andering bij de sociale wetgeving. De vergadering was wel door 2000 per sonen bezocht. Spr. begon met uitvoerig toe te lichten, op welken grond de katholieken ditmaai rechts moeten stemmen, n.l. teneinde mo gelijk te doen blijven, dat in Nederland de Christelijke beginselen ten grondslag liggen aan de wetgeving en het Staats bestuur. WAT DEED ONS RECHTS KABINET? De heer v. Wijnbergen bepaalde zich met slechts de hoofdpunten in dit Chris telijk Kabinet in herinnering te brengen. In het bijzonder wijst hij daarbij op den schoolvrede, na het schetsen van den zeventig jarigen schoolstrijd. Hij belicht de zware taak van minister Van IJssel- steijn bij de opruiming der crisismaatre gelen, den arbeid van den minister van Oorlog, de sociale wetgeving, waarbij, al mogen er fouten aankleven, toch in ieder geval het Christelijk beginsel heeft vooropgestaan dat er een macht moest zijn die den arbeid regelt, zoodat aan den arbeider 'n menschwaardig bestaan wordt verzekerd en hij in de arbeidsre geling geen belemmering vindt tot berei king van zijn eeuwig doel, Ook huldigt spreker de groote verdien sten van den minister van Buitenlandsche zaken, door wiens toedoen Nederland in de rij, der staten een krachtige en eer volle positie heeft verkregen, die niet ande.-s dan aan ons land ten zeerste ten voordeel zal kunnen sijn. DE TAAK DER NIEUWE REGEERING. Na aangetoond te hebben hoe een Ka tholiek niet kan stemmen op S. D. A. P. en Vrijheidsbond betoogt spr. hoe onze gansche politiek in de komende periode moet staan in het tecken der bezuiniging, t Is ons echter niet onverschillig hoe er bezuinigd wordt. Er moet bezuinigd worden op onder wijs zegt men. Wij zijn er voor. Maar wij vreezen en met grond, dat waar de paci ficatie-idee niet is doorgevoerd, het aan een linksche Regeering zoo gemakkelijk zou wezen om aan ons godsdienstig on derwijs te ontnemen, wat wij na een strijd van zeventig, tachtig jaren gewonnen hebben. Bezuinigd moet er worden, maar onder ons toezicht en onder onze beginselen. Er moet bezuingd worden voor het herstel van onzen financieelen en economischen toestand. Daarvan mag spr. zeggen, dat ons Roomsche volk het meest vertrouwen zal worden ingeboe zemd wanneer het weet, dat er zetelt een rechtsch kabinet. Er moet komen, zegt spr. een kabinet dat den moed heeft te doen datgene wat de huidige omstandig heden gebieden. DE NIEUWE REGEERING EN DE SOCIALE WETGEVING'. Welnu, het is noodig dat er hetzij door degenen, die noodgedwongen de teugels van het bestuur aanvaarden, hetzij door ons een beslist andere koers worde in geslagen; dat er meer rekening wordt gehouden met financieele economische omstandigheden; dat de wereld kome tot vereenvoudiging, versobering, verster ving. Daarvoor ts noodig een kabinet vol rrtoed. De ervaring heeft geleerd dat Chris telijke kabinetten den moed bezitten tegen iets in te gaan en hun plicht te doen ook al zouden zij daardoor tijdelijk de volks gunst verliezen. Dat is noodig in de ko mende periode. Tal van zaken die natio naal en internationaal voorgespiegeld zijn zullen niet meer bereikt kunnen worden. Een Christelijke Regeering, herhaalt spr., zal den moed bezitten. Daarom wil hij vooraf vragen ook door Colijn is het gezegd werkt mede tot 'n rechtsch kabi net en stelt vast, dat ge daarin zult heb ben een onbeperkt vertrouwen. Speciaal den Katholieken arbeiders wil hij zulks vragen. Bedenkt, vermaant hij, dat wij een tijd tegemoet gaan, waarin het meer dan ooit gemakkelijk zal zijn voor de S.D.A.P. om oppositie te voeren. Dan moeten de Katho lieke arbeiders weten, dat de Katholieke partij dertig jaren voor de verbetering van hun toestand gezorgd heeft en dan durft hij vragenl Mocht er met hun mede werking een rechtsch kabinet komen, dat gedwongen zou worden ook op Sociaal ge bied maatregelen te treffen, die zij liever niet hadden gezien dat zij ook dan een onbeperkt vertrouwen zullen hebben hen, die met 's lands zaken zijn belast, wetend dat deze eenmaal aan God reken, schap schuldig zijn (instemming). Het zou kunnen, vervolgt spr., dat op sociaal gebied maatregelen te nemen zijn die ingaan tegen hetgeen in 1918 is ge beurd. Ik acht zulks waarschijnlijk voegt hij hieraan toe. In 1918 ging de invoering van socialie maatregelen snel in zijn werk. Maatregelen van tariefsherziening, sociale verzekering en sociale wetgeving. Laten echter ook dan allen hun vertrouwen blijven schenken aan de regeering als er voor de Industrie maatregelen moeten genomen worden waardoor onze arbeidswetgeving «enigszins moet worden gewijzigd. Met de veranderde omstandigheden moet rekening gehouden worden. DE ACHTURIGE ARBEIDSDAG. De achturige arbeidsdag is toch geen kwestie van beginsel. Als een beginsel kan spr. dit zich niet denken. Zulks is goed voor hen, die alle beginselen over boord hebben geworpen Spr. kent slechts het fundamenteele begin sel, dat de arbeid gereglementeerd moet worden, om den arbeider een menschwaar dig bestaan te verzekeren en hem in staat te stellen zijn eeuwig doel te bereiken. Het getal acht is echter voor spr. nooit een heilig getal geweest. Dat heeft hi, nooit erkend en zal hij nooit erkennen, Dat heeft ook nooit gestaan in het Katho liek program, waarin de achturige arbeids dag werd opgenomen met de uitdrukkelij ke verklaring van den heer Aalberse: in voering van den 8 urendag daar waar mo gelijk en noodzakelijk. Spr. acht het niet onmogelijk dat op die wijze bepaling zal moeten worden terug gekomen. Dan zal er oppositie ontstaan. Doch daarom wil spr. aan de Katholieke arbei ders vragen, wanneer de socialisten met verwijten aan onze reg<#nng tot hen ko men dat deze zullen ajlwoorden, dat ze naar onze opvatting in de ware richting gaat. Het kan niet genoeg gezegd worden. Men zal moeten komen tot een wijziging van den koers, die gansch ons volksleven zal blijken ten goede te zijn. Zulke maatregelen toch worden voorge steld in het algemeen belang, waardoor onze staatsfinanciën in evenwicht kunnen worden gebrapht. Want £t. Thomas zegt dat voor Christelijk leven een zekere wel stand noodig is, daar is zulks voor de staatswelvaart in zekere mate ook noo dig om de Christelijke beginselen in de staatkunde te kunnen blijven doorvoeren. Komt er een rechtsch kabinet dan zal het maatregelen moeten nemen die aan vankelijk de volksgunst niet kunnen heb ben. Doch spr. z:%' God loven als men op dien weg voortgaande kan medewerken tot behartiging ook van de algemeen stoffe lijke belangen. R. K. STAATSPARTIJ EN N. K. P. Daarop behandelt hij de gebeurtenissen, die in de laatste maanden in onze partij zijn voorgevallen, met name de actie der N. K..P. Welwillend is men die actie tege moet gelreden, ofschoon zij te laat kwam, maar er moest toegegeven worden dat aan verschillende grieven der actievoerders niet alie grond kon worden ontzegd. Er is to-enadering gekomen en nu kan spr. getuigen dat bij de aanstaande samen stelling van het regeeringsprogram met de wenschen en verlangens der N. K. P. reke ning zal worden gehouden. Na de houding van enkele der afgeschei denen te hebben betreurd, zeggende, dat hun mentaliteit voldoende is te begrijpen uit de wijze, waarop zij verstaan, zich op loyale wijze te onderwerpen aan het va derlijk gezag der bisschoppen en na even eens afkeuring te hebben uitgesproken over de handhaviing der lijst Arts onder eikennning, dat tegen den heer Arts niet correct is opgetreden, eindigde spr. zijn rede met aansporing tot gebed opdat de uitslag der verkiezing zou strekken tot heil van Kerk, maatschappij en vaderland. RUSSISCHE PRQEFBEGROOTING. Duizelingwekkende cijfert, In de middagvergadering der Haag sche conferentie hebben de Russen ge tracht de aanwezigen duizelig te ma ken. Zij hebben n.l. de Russische proef- begrooting ingediend. .Wel te verstaan een proefbegrooting voor de eerste 9 maanden van dit jaar. Van het voorjaar was er wel reeds een andere begrooting goedgekeurd, maar die was nu weer prijsgegeven, vertelde de Russische de legatiesecretaris. Begin Juli een proef begrooting voor inkomsten en uitgaven tot einde September, wie het zich in denkt zou bijna het slachtoffer worden van den Russischen aanslag op onze hel derheid van hoofd. Het is niet erg duidelijk, in hoeverre men de lange cijferlijsten au sérieux moet nemen. Maar het onderzoek van deze vraag laten we graag over aan de deskundigen in de niet-Russische com missie. Die heeren behoeven nu niet meer over gebrek aan werk te klagen. Toch zullen we onze lezers enkele cij fers geven, al was het alleen maar om eerbied te wekken voor den heer So- kolnikof, dia dag aap dag met zulke ge talletjes moet rekenen. Het totaal van de Russiche inkomsten is in duizenden nauwkeurig: 993.473.000 gouden roebels. Daar staan tegenover uitgaven tot een bedrag van 1.132.025.000 gouden roebels. Van deze uitgaven worden besteed aan verbindingswegen 23 pCt., aan het leger jz 16 pöt., aan de levensmidde- lenvoorziening 14 pOt., aan onderwijs 4; $lfi pOt., en aan de vloot jjj 2Va pOt. Wie vergelijken wil halo er de Ne derlandsche begrooting bij. Het zal den lezer intusschen opgeval len zijn, dat de Russische begrooting net zoo als elders, met een tekort sluif, n.l. met een sommetje van 138.552.000 gou den roebels. Maar dit wordt gedekt. Hoef Het Russische memorandum zegt: a. door de zooveel mogelijke verlaging van den koers van omrekening van de gouden roebels in papieren roebels; b. door de uitgiften van leeningen. De eerste leening, bijgenaamd de koren-lee ning, is uitgegeven en heeft 20 millioen twijfelen, y t gouden roebels opgebracht, zijnde de waarde van 10 millioen poed koren. Een tweede leening zal in den herfst worden uitgegeven. Dat is alles. Er ontbreekt natuurlijk een punt o aan: „door het drukken van bankpapier." Hoe ze het klaarspelen is een raad sel, maar in Rusland is van 1917 tot 1 Juli 1922 gedrukt een waarde van 271.236.000.000.000 roebel. Rekenaars worden verzocht te becij feren hoe hoog de stapel zou reiken als het allemaal biljetten van 100 roe bel waren.... KRESTINSKY NAAR BERLIJN. De Russen schijnen niet gesteld te zijn op een overmatig aantal delegatie leden. Krassin is op weg naar Den Haag, morgen of overmorgen kan hij hier zijn, en nauwelijks is dat bekend, of wij ver nemen, dat Krestinsky, voor eenigen tijd naar Berlijn zal vertrekken, waar hij, gelijk men weet, sovjet-gezant is. Is het voor de zuinigheid? RUSSISCHE ONTSTEMMING.' De „Msb." verneemt uit Den Haag: De Russische delegatie is op het oogen- blik zeer slecht te spreken over het verloop van de onderhandelingen op de conferentie. Litwinoff en de zijnen zeg gen, den indruk te hebben gekregen, dat de niet-Russische regeeringen, de Russen allerhande kleinigheden in den weg leggen, in plaats van de hinderpa len op te ruimen. Zoo werd in de sub- oommissie van gisteren, de waarde van het door de Russen overgelegde budget in twijfel getrokken, omdat dit budget door de Russen zelve is samengesteld. Maar, vroeg Litwinoff, wie anders had het dan moeten maken? Deze, en an dere opmerkingen, zeide men in Rus sische kringen, vestigen bij ons den in druk, dat het den „bourgeois-regeerin- gen" geon ernst is met de onderhande lingen. Wij, van onzen kant zijn echter overtuigd, dat deze Russische meening absoluut onjuist is. Wij zouden liever de zaak omdraaien en zeggen: Als de Rus sen eerlijk en oprecht spreken en met open kaart spelen, behoeft men aan eep gunstig resultaat der conferentie niet te De oudste ingezetene van Winschoten^ mej. de Wed. Lubberts-Dieterman, dia ruim 101 jaren telt, heeft Woensdag haan kiezerspicht vervuld. Te Enkhuizen is de 75-jarige heer Va*' lentijn M., na het uitbrengen van zijn stent als R. K. kiezer plotseling overleden. Da heer M., hoewel ongesteld, wenschte toch van de rijgelegenheid naar 't stembureau gebruik- te maken, om zijn stem op da R. K. lijst uit té brengen. De vermindering der wrkloosheid zet zich over het geheel genomen in de maand, Mei eenigszins door. Wat de afzonder lijke bedrijven betreft, is de toestand onderling verschillend. Zoo stijgt ini te-, genstelling met de maand April, deza maand de werkloosheid weder in 't bouw vak, doch vermindert de werkloasheid in! de sigarenindustrie en typografie. Voor de meubelmakers en diamantbewerkers blijft de verbetering aanhouden. Bij de algemeene malaise is het ver* blijdend dat er op het oogenblik in da Rotterdamsche haven een zeer druk ver* keer is van Engelsch kolen en Zweed* sche erts naar de Rijnsch-Westfaalschg nijverheidsstreek. Deels is dit te danken: aan den lagen waterstand op het Dort-1 mund-Eemskanaal, maar voornamelijk aanl de toenemende onderproductie in de koe lenmijnen van het Ruhxgebied, waardoor de fabrieken in Rijnland en Westfalenl voornamelijk Engelsche kolen moeten ge* bruiken. Men moet dus verwachten, da( de drukte in de Rijnvaart nog wel ges ruimen tijd zal aanhouden. Dezer dagen ia te Haarlem onder voorzitterschap van den heer M. D. j Lankester een druk bezochte protestver gadering gehouden, bijeengeroepen door. den Nederlandschen Bond van Schoen makerspatroons en Schoenwinkeliersver- eenigingen. Vertegenwoordig! waren ruim 3000 le den van genoemden Bond, alsmede da Ned. Bond van Ohr. Schoenmakerspa- I troons de Ned. Bond van Rijwielhan delaren en Rijwielherstellers, de Nederl. Bond van Meubelmakers Behangers en Stoffeerders en de heer Winter, lid van den Middenstands raad, enz. Als sprekers traden op de heer A. da Walle, Leeuwarden en W. Donker Pzn. Rotterdam, die het euvel van het ma ken voor derden van Overheidspersoneel scherp becritiseerden. i Door de vergadering is onderstaand® motie aangenomen, welke na de ver kiezingen aan de Regeering zal worden gezonden, die dan het bewind voert. Aan het bestuur is opgedragen zich: te verstaan met alle vakorganisaties om een gezamenlijke actie te voeren. De volgende motie werd aangenomen: „De protestvergadering bijeengeroepen door den Ned. Bond van Schoenmakers patroons en Schoenwinkeliersvereenigin- gen, vergadert op heden 29 Juni ta Haarlem gehoord de bespreking en, van oordeel, dat de positie van d«l Rijks, Provincie en Gemeepte-Ambtena ren niet toestaat, dat hij in eenig op zicht optrede als concurrent van den Handeldrijvenden en Arbeidenden Mid denstand. 1 vftn oordeel, dat door deze beperking op geenerlei wijze zijn persoonlijke vrii- heid wordt aangetast, verzoekt de regeering voor zoover als het onder hare Departementen ressor teert, door handhaving of bepalen van een absoluut verbod, |t den ambtenaar te verbieden, het ver richten van arbeid voor derden of het drijven van eenige handel of nering inbegrepen het intrekken van eventueels verleende vergunningen en een aan schrijving van geheele strekking te I! richten tot do Commissarissen der Ko ningin en tot de Burgemeesters van de Gemeenten des Rijks opdat het euvel van de loyale concurrentie van Amb tenaren die in voorrechte positie, even- tueele risico's kunnen verwaarloozen in nering, handel en bedrijf, dat den Middenstandsraad in ergerlijke mate be moeilijkt althans van Rijks- Prov. en Gemeentewege niet meer worda gesanctioneerd en geautoriseerd. j: De tweede groote Nationale Tentoon* stelling, uitgaande van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard, zal op 12 en 13 Juli te 's-Gravenhage op het terrein Houtrust gehouden en op 12 Juli len 11 ure v.m. door den Minister van L, N. en H. geopend worden. De Vereeniging Hel NederlandschS Trekpaard en stamboek geeft ter gelegen heid dier tentoonstelling den 12en Juli, des avonds te 7 uur, in het Hotel de Twea Steden te 's-Gravenhage een maaltijd. Op verzoek vestigen wij nogmaals d8 aandacht op de wedstrijden om het ath* letiekkampioenschap voor voetballers N. V. B. en erkende bonden, van welka wedstrijden bet tweede gedeelte zal wor den gehouden Zond» g 30 Juli op hel Haarlem"-terrein aan den Schoterweg. Het programma luidt: 1. Dribbelen met den Bal om paaltjes, Verspringen met aanloop. 3. 110 Metef Hordenloop. 4. Speerwerpen. 5. 200 Me ter Hardloopen. 6. Kogelslingeren. 7. 809 Meier Hardloopen. 9. Polsstokhoogsprin- gen. 9. Teamrace 3 K.M. (3 fnan gelijk over de einstreep). 4 X 400 Meter esta fette De Hoogeerw. Pater Ludovicus Tnieiss- üng, Generaal der Dominicaner Orde wordt omstreeks 15 Augustus in ons land verwacht. „O. D.' Prins Hendrik heeft het beschermheer* schap aanvaard, van de Internationale ten* toonstelling van werken van levende mees* ters, welke op 10 Juli a.s. in de Kan. Kunslzaal Kleylkamp te 's-Gravenhage zal worden geopend. Minister Van Kamebeek.' heeft 't eere-presidentschap van de com* missie voor de tentoonstelling op zich ge* noroen, wege huurder. U kunt hem dus aanzeg gen het huis te verlaten en hebt dus van nu af aan ook alle recht nog op huur. Wendt u tot een derwaarder, De bedrijvers van deverschillende in den laatsten tijd te Scheveningen ge pleegde baldadigheden zijn Woensdag in het huis van bewaring ingesloten en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Maandag ia op den weg van Heeten naar Raalte in Overijsel een motorrijder leerling van de tuinbouwschool te Raal te,^ in botsing gekomen met een fietsen den arbeider. Voorbijgangers vonden bei den bewusteloos liggeji. Zij stelden een inspecteur van politie uit Deventer, die die toevallig in de buurt was, met het ge val in kennis. Een geneesleer heeft bei den verbonden. Zij hadden ernstige won den aan het hoofd. Het zal moeilijk zijn uit te maken, wie schuld heeft aan het ongeval. Toen Dinsdagmiddag tegen vijf uur het Amsterdamsche raadslid mr. E. S. M. Rits. tevens lid van de Prov. Staten, in zijn motorcar met zijspan van een Statenver gadering huiswaarts keerde, reed zijn motor door het breken van het sluur in de Haarlemmervaart. Door voorbijgan gers is mr. Rits spoedig d lrop uit de vaart gehaald en naar zijn woning in de Jacob Marisslraat gebracht. Zijn wagen met leeg zijspan is naderhand op den wal gebaald. Mr. Rits is met den schrik vrij gekomen, doch het gevui l:ad hem zoo aangegrepen, dat hij niet koi> optreden in een ilci vele Roomseh-Kalhoi.eke mee tings. waarvoor om. ook hij als spreker was aangekondigd. De oude Kamper-binnenpoort, een der overblijfselen der vesting Amersfoort, met het typische poorthuisje, geflankeerd door twee waltorens, zal moeten verdwijnen in het belang van het moderne verkeer. B. en W. achten het gewenscht ter plaatse 'n breeden toegangsweg aan te leggen van 11,5 M. profiel fmet inbegrip van twee trottoirs) en stellen voor tot slooping over te gaan, desnoods zou het noordelijk to rentje op de poort kunnen behouden blij ven, doch dan is de symmetrie verbroken; het provinciaal bestuur heeft in overwe ging gegeven tot restauratie over te gaan, waarmee een bedrag van 9000 is ge moeid, doch 't verkeervraagstuk voor den stadsuitgang naar de Oostzijde is niet op gelost. De eerste kiezeres, die op een der Baarnsche stembureaux haar plicht als staatsburgeres Woensdagochtend vervulde, werd door den voorzitter van het stem bureau een bouquet aangeboden. Een te apprecieeren hofciijkheid. Donderdag komt in veiling een der mooiste en grootste Slichtsche landgoede ren nl. „Vollenhove," gelegen aan de snij ding van den straatweg UtrechtZeist en den Amersfoortschen Straatweg. Tot dit buitenverblijf, dat met z(jn rijke graan velden en massale beuken grenst aan de vruchtbare Ulrechtsche rivier-kleistreek en met het groote dcr.nenboschcomplex „het Overboscii" ter andere zijde tot aan „Dyn- selburg" zich uitstrekt over het schilder achtige hooge deel van het Sticht, behoo- ren ook de hofsteden „den Eyk" en „den Hoek." In het geheel komt 'ruim 211 H.A. onder den hamer en daar de verkoop in 46 perceelen is aangekondigd, schijnt ver deling van de gronden en inrichting als woon-villapark in de bedoeling te liggen; reeds werdep door vereenigingen tot be houd van natuurschoon voorloopige po gingen aangewend om dit juweel der Utrechtsche buitenverblijven niet te doen versnipperen. Dinsdagvoormiddag zag een schipper te Loosduinen bij Dekkershoekje een voor werp met een punt boven water uitsteken. Bij onderzoek bleek het een brandkast te zijn. Nadat het voorwerp op den wal was gehaald werd het door de marechaussee naar de kazerne aan den Leijwcg overge bracht. De kast was van achteren blijk baar doorgebrand, waarna men den in houd gemakkelijk kon weghalen. Uit de boeken en papieren, die er zich nog in be vonden, bleek de kast te zijn van een tuin der onder Voorschoten, bij wien voor eenigen tijd de brandkast is gestolen. De dieven hebben er nog al een eind mee ge sjouwd. „Op een morgen", vertelt Fathor R. Kemperman in de Annalen der St. Jo seph's Congregatie, „werd ik ontboden voor een verre bediening. Ik zat al te paard, toen me te binnen eohoot, dat ik een banknoot van 5 Rs. (waarde: 4 gul den) op tafel had laten liggen. Teneinde mijn Mahomedaanschen knecht niet in verzoeking te brengen ging ik even te rug om het geld w^g te sluiten. De ke rel vaa me echter al vóór geweest en ik beschuldigde hem houtweg van diefstal. U had zijn verbazing eens moeten zien; hij een. dief? hij wist van niete; hij had den stal niet verlaten; hij was altijd een eerlijk man geweest; hij..,. Toen ik al op weg was naar den zieke die mij wachtte, hoorde ik hem nog zijn on schuld betuigen. Nauwelijks was ik 's avonds afge stegen, of de man kwam mij bevend van angst te voet vallen, en reikte mij on-, der hernieuwde betuiging zijner on- 6phuld de gestolen banknoot toe. Ik nam het geld aan, gaf hem de leidsels over en trad op het woonhuis toe. „Tingeiingelingeling... hoorde ik, nog eer ik de voorbeur bereikt had. Meteen zag ik dat het knopje der electriseho schel te ver in de opening zat, die door het vochtige weer der laatste dagen te nauw was geworden. Ik werkte het knopje los en de echel zweeg. „Wanneer is dat lawaai begpnnan?" vroeg ik aan den knecht toen hij het paard gestald had. „O, van morgen al, kort na uw ver trek, Sahib; het was de „shaitan" (dui vel), Sahib," voegde h(j er vol over tuiging bij. Ik voor mij vermoed dat de postbode of een andere bezoeker onbewust mijn oneerlijken knecht dien duivelsschrik op het lijf heeft gejaagdl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2