Spuit- of Mineraalwater Vrijdag 7 Jul i 1922 45s,e Jaargang No. 14184 Dit nummer bestaat uittwee bladen. Eerste blad De overwinning der rechterzijde. De vijf gekozenen uit onze omgeving. UIT DEN OMTREK STADSNIEUWS. AGENDA 8 JULI. Tot Nut van 't Algemeen. Besmettelijke ziekten, Serenade. Leo Tepe (van Heemstede). t De overwinning van Rechts W aarschuwing Personalia. Sodawater 17 en 25 uit onze Nieuwe hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys ,,de Guide Druyf". 4 Groote Markt - Telefoon 134 g Programma. Nederlandsche Staatsleening. Burgeftljke Stand- besteed; daar zullen aannemers en orga- Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier. De storm. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens <-< Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. LAATSTE NIEUWS. De Zuiderzeedijk in gevaar Motie van vertrouwen. Mr. J. B. BOMANS. Mr. P. REYMER. Mevr. BRONSVELD- Mr. Dr. D. A. P. M. KOOLEN. VITRINGA. CHR. L. v. d. BILT. DE OFFICIEELE UITSLAG. De officieele uitslag der Kamer verkiezingen is als volgt: Aantal zetels: R.-K. 32; S. D. A. P. 20; Anti Rev. 16; Chr, Hist. 11; Vrij heidsbond 10; Vrijz. Dem. 5; Lijst van Houten 1; Communisten 2; Plattelanders 2; Staatk. Ger. Partij 1. Dus 59 Rechts, 41 Links, Personalia. Joh. de Breuk 70 jaar. De Haarlemsche tram. Van de Haarlemsche tram, die om kwart voor 10 van de Spuistraat te Amsterdam ZANDVOORT. abonnementsprijs be draagt *ooi Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 325 Per Week0 25 Franco per post p- kwart, bij vooruitbet. 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 1 *JM en 1748. Postrekening No. 5970 KBBSSBg Adverfentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. 't Is half elf in den morgen. Onze verkiezingsdienst heeft den geheelen nacht gewerkt en nog is de verhou ding der parlijen niet bekend. Maar de eindcijfers der kieskringen zijn in ons bezit; wij hebben den kiesdeeler; dus kunnen wij den slag overzien. Elders in dit blad vindt men den totaal-uitslag; maar, terwijl wil dit schrijven, is het ons vrijwel onver- schiÜig of de verdeeling van resten en overschotten aan de rechterpartijen een meerderheid van 10 of 15 zetels (gevende meerderheid is er, dat staat vast. En aan onze vreugde over dit resultaat willen wij even l icht geven. Welk een prachtige, standvastige, echt christelijke geest spreekt er uit de cijfers, welke vóór ons liggen- Aan hoeveel verlokkingen en verleidingen hebben de kiezers enkiezeressen ditmaal a an de stembus niet bloot gestaan. Laten wij ons eens goed den toestand indenken: groote werkloos heid en dalende conjunctuur met een algemeen streven naar loonsverlaging; daarbij een onwrikbare stijfheid van prijzen van eerste levensmiddelen en hoóge woninghuren; ondragelijke be lastingen voor alle kringen; donkere vooruitzichten voor handel en indus trie; moordende buitenlandsche con currentie; een dubbel zwaar belaste middenstand met een weinig koop krachtig publiek en een leege schat kist, waardoor overheidssteun niet le verwachten is. Ziedaar wel een toestand, zooals dio jaren en jjren niet heeft geheerscht bij een open stembus; een toestand, Uitgezocht voor politieke vrijbuiters en partijen met schoone beloften, om in troebel water te visschen; voor •wanlufngen om zich te groepeeren in kleine kringen ter behartiging van een of ander bepaald belang; voor twijfelachtigen om hopeloos te worden entegen hun innerlijke overtuiging een noodsprong te maken. Een toe stand eindelijk, waarbij een zittend kabinet altijd zeker kan zijn van de nederlaag; want het is nu eenmaal meer dan menschelijk, dat alle ellende van den tijd waarin wij leven op de bestaande regeering geschoven wordt. Dat het door ons geschetste beeld niet te zwart is, bewezen wel de over- talrijke politieke groepjes, die bij deze Verkiezingen het hoofd opstaken en 8c honderden candidaten, welke zich voor het veroveren van een Kamerzetel opmaakten. Nog nooit had ons land zulk een politieken chaos beleefd ais bij deze verkiezingen. En nu liggen de cijfers, de onloo chenbare cijfers voor ons, welke aan geven, hoe ons volk op dit alles ge reageerd heeft. Er zijn uitgebracht ruim twee millioen negen honderddui- 2end stemmen en daarvan verkregen 8e zeven groote politieke parlijen, mannen en vrouwen, die tot nu toe hun s ympalhie aan een liberale party hadden gegeven, hebben nu, na het evidente echec van het politieke en economische liberalisme hun di aai genomen en zich definitief voor een christelijke partij uitgesproken. Het debacle'van den Vrijheidsbond is dan ook schrikbarend. Behaalden alle li berale partijen te zamen in 1918 ïuim 202.000 st. thans pu met het vrouwen kiesrecht het aantal veel meer dan verdubbeld is, boekt de Vrijheidsbond maar 266.400, dus een verlies van meer dan 140.000 stemmen. Ook den Vrijzinnig-democraten ging het niet naar den vleeze; zij zagen hun stemmenaantal van 1918 ten minste niet geheel verdubbeld. Opvallender is echter de achteruitgang der S.D. A.P. In 1918 toch behaalde deze partij 294.495 stemmen, zoodat zij dus thans minstens met 600.000 uit de stembus had moeten komen en zjj bracht het maar tot 567.000. Dat is dus een ge voelig verlies. Mogen wij onze winst voor een goed deel aan de beginsel vastheid van onze christelijke vrou wen toeschrijven, de S.D.A.P. mag aan diezelfde vrouwen haar nederlaag, la ten wij ho.pen. een blijvende ne derlaag, danken. Hetzelfde geldt in misschien nog grooter mate voor de Communisten, die hun stemcijfer van 31.000 in 1918 slechts tot 53.600 zagen klimmen. Bovenstaande schreven wij aan de hand van de totaal-cijfers der kieskringen. Het ingewikkelde kiesstelsel met zijn moeilijke berekeningen gaf nog niet dadelijk den juisten stand van de verhoudingen in de Kamer aan. Maar te kwart na twaalf seint ons de officieuse Verkiezingsdi-nst te Amsterdam de volgende berekening: R.K. 32 zetels anti-revolutionnairen 16; Christelijk-historischen 11 -een winst dus van negen zetels voor de rechterzijde. De S.D.A.P. verliest twee zetels en de Vrijheidsbond verliest er vijf. Het aantal partijen vermindert; er komt een stevige politieke Kamer, een recht ch bewind met christelijke vlag in ton. Er is ten minste een meerderheid van achttien zetels voor rechts, bij de vei ligste berekening van 59 rechts tegen 41 links! Wij juichen, geven last de vlag uit te steken van ons Bodactie- bureau. Is het niet overweldigend schoon? Ongehoopt, ongedacht maar daarom des te blijder-stemmend. 't Ie thans geen oogenblik voor ver dere politieke speculaties ,over de vor ming van het nieuwe Ministerie over het toekomstig regeeringipregram. Daar over schrijven wij in een meer bezon ken stemming.Thans willen wij slechts jubelen over de heerlijke zegepraaldank, aan God vóór alles! Hulde aan onze vrouwen, die zoo trouw en nauwgezet voor de eerste maal Sociëteit „St. Bavo"- Gewone zittin gen. Den Hout H. O. V. Concert half 4 5 uur. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139- Concert. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorn, van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 8—9 uur. In het Nulsgebouw in de Lange V eer straat vergaderde gisteravond hel Depar tement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bij punt 2 der agenda Belegging en besteding der vrijgekomen gelden van den verkoop van het voormalig postkantoor, doelde de voorzitter mede, dat het bedrag ad f 125.000 ontvangen was en dat liet bestuur nu voorstelt eerst de hypotheek welke op het tegenwoofdig Nutsgebouw rust, af te lossen en het resteerende ad ongeveer f 100.000 in open bewaargeving af te geven bij de Ned. Bank. De verga dering kon zich hiermede vereenigen. De begrooling werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten van f 9733 en aan uitgaven van 7733, dus met een saldo van f 2000. Goedgekeurd werd een voorstel tot het instellen van een vaste commissie van bestuur voor de kinderleeszaal. Tot leden werden benoemd de dames M. Niemven- huizen Kruseman, B. v. d. Heuvel Revn- ders en de heeren A. J. Gravedijk, J D. Rutgers van der Loeff en J. J. Ver- wijnen. In aansluiting op hetgeer^ in een vo rige vergadering behandeld is deelde de voorzitter mede, dat het bestuur voorstelt de School voor Volwassenen nog een jaar open te houden en dan te zien of het noodig is de school op te heften. Te vens kan dan nog eens onder de oogen gezien worden welke wijzigingen in t be- iang der school kunnen worden aange bracht. Ook hiermede stemde" de vergade ring in. Nadat de heer J. Wildschut verslag uit. gebracht had van de kort geleden gehou den algemeene vergadering van 't Nut werd de vergadering gesloten. In de week van 25 Juni tot 2 Juli kwa men in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke zieken voor: Castricum 2 gevallen van buiktyphus; Zandvoort i van roodvonk; Hillegom, 1 van diphthe- ritis; Noordwijk, 2 van diphtheritis. Hedenavond half 9 brengt de Typogr. Mannenzangvereeniging „Kunst na Arbeid" een serenade aan den heer H. C. Muller, de Keystraat 8a, bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum ais penningmeester van genoemde zangvereeniging. De bekende letterkundige, de heer Leo Tepe (van Heemstede), die jaren lang in Duitschland een eigen plaats in de letter- vertrok, met het doel Zandvoort te berei ken, raakte op den hoek van de Spuistraat en de Raadhuisstraat de bijwagen uit de rails. Zoowel het gemeente- als het E. S. M. tramverkeer ondervonden hierdoor een aanzienlijke vertraging. Na een uur onge veer kon men den gederailleerden wagen zoover achteruit krijgen, dat de Gemeente tram weer gewoon haar gang kon gaan. Hedenavond 8 uur heeft in de soc. „St. Bavo" oen feestelijke bijeenkomst plaats, om de overwinning der rechtsche partijen te vieren. De commissaris van politie te Haarlem geeft in overweging, alvorens handelsre- 1 f d °ok zelfs nadat de posten danig waren laties aan te knoopen met Antonius re- a gesnoeid, bleek het, dat belastmgverhoo- ging met zou worden voorkomen. En juist in verband met de zware tijden, die wij ters, geboren te Haarlem 4 November 1898, wonende Magdalenastraat 4 te Haar lem en met Hendrikus Marinus Gerardus Johannes Heynen, geboren te 's-Graven- hage 15 Mei 1901, wonende Kruisstraat 40, to Haarlem, omtrent hen inlichtingen in te winnen bij de afdeeling justitieelen dienst der politie (recherche) bureau Sme- destraat. Overneming in andere dagbladen zeer gewenscht. Heden werd aan de Universiteit te Am sterdam bevorderd tot semi-arts onze stadgenoot, de heer Q. J. Sorgdrager. 5» p. V3 L. schroef- of krdonfl. 6 cents n Vi L. n si n '2 L. Syphon 15 beleven, hadden wij als onzen wensch uit gesproken, dat, zoo eenigszins mogelijk, geen verhooging der lasten mocht plaats vinden. Ten slotte zijn wij er in geslaagd eene begrooting te kunnen aanbieden, die geen belasting verhooging brengt, maar waar op dan ook alleen de bepaald urgente uitgaven voorkomen* Vele werken, die wij gaarne zagen uitgevoerd, worden tot een volgend jaar uitgesteld en de post voor onvoorzien, groot 34.400, is niet bere kend op de onvoorziene omstandigheden, Aattrijdltlg. die zich bij een dijksbeheerend lichaam als Gisterochtend is op den Rijksstraatweg het onze kunnen voordoen. Wanneer wij te Sholen een wielrijder. Schouten ge- het dan ook dur.ven wagen om ditmaal naamd, door de automobiel van de firma een niet hooger bedrag voor te dragen, Lampe uit de Gierstraat alhier, aangere- geschiedt dit alleen omdat het dienst- den. De nutomombiel wilde een steenen- jaar reeds voor de helft is verstreken. In- wagen passeeren, maar kwam daardoor dien in de toekomst geen andere bronnen in aanrakiing met den fietsrijder. Deze van inkomsten kunnen worden gevonden, bekwam een beenbreuk en nog andere zal verhooging van lasten niet kunnen verwondingen. Hij werd door dr. Linden- uitblijven. De ramingen van de in '22 uit bergen verbonden en daarna naar het zie- te voeren werken zijn Over 't algemeen kenhuis S.t-Joannes d Deo vervoerd. Het lager dan die over'21 van de voormalige rijwiel was vernield. beheerders. Kon dit voor een deel ge voor hel Concert in den Hout te geven door de Haarlemsche Orkestvereenlig.ing, onder leiding van Willem Knikker op Za terdag 8 Juli om half vier: 1. „KüMer"'-marsoh, Nico Gerharz. 2. Ouverture „II Barbiere di Seviglia," G. Rossini. 3. „Mein Traum," walzer, E. Wald- teufet. 4. Fantasia dell' operaa „I Pagliacci," R. Leoncnballo. 5. Ouverture ,<Le Roman d'EIvire," 6. „Fackeltanz," G. Meyerbeer. 7. Fantasia delf oprea „Gavalieria Rusticana," P. Maxagni. Door het Koninkrijk der Nederlanden schieden door de lagere eenheidsprijzen van verschillende materialen, hoofdzakelijk is dit resultaat slechts kunnen worden verkregen door de zeer gewenschte ver beteringen tot later uit te stellen. Daarbij kwam, dat de op 1 Jan. '21 aanwezige geringe voorraden basalt, palen, rijshout, e.o. aan de Hondsbossche zeewering, als mede het vrijwel geheel afwezig zijn van reserve ve.hardingsmaferiaal op verschil lende wegen, het noodzakelijk maakte reeds in het begin van dit jaar materiaal te konpen, dat eigenlijk ten laste van '21 had dienen te zijn gebracht. Nu kwamen deze uitgaven dan ook extra ten laste van '22 omdat bovendien de aankoop van re serve-materiaal ten behoeve van '23 ten laste van '22 komt. Voor 1922 besloten wij de werken aan is dc inschrijving opengesteld op een 6% de Hondsbosschezeewering in eigen beheer Ned. Staatsleening 1922 B, groot doen uitvoeren en daarvoor is met de 150.000.000, afd. Petten van den Alg. Ned. Bouwar- Voor de adressen, waar men kan intee- 1 beidersbond een regeling getroffen, kenen, zie men de advertentie in dit num-Aan de andere dijken behooren o.t. in mer. j het algemeen de werken te worden aan- Geboren: 6 Juli, d. van C. Haverkort-: nisa'ies van arbeiders in de gelegenheid Wiering. Overleden: 6 Juli, W. Koning, 79 Schotersingel. Men schijft uit Alkmaar aan het „Alg. Hbld.": I Door den hevigen stormwind, gister- Dijkgraaf en hoogheemraden van het middag, woei een zware booom in hel Hoogheemraadschap N.-Hollands Noor- Florapark om en kwam terecht in den derkwartier hebben .aan het bestuur der voortuin van de villa van de familie worden gesteld de onderhoudswerken aan te nemen en zullen alleen die werken, welke niet voor aanbesteding in aanmer king komen, in daggeld worden uitge voerd. Barometerstand: 764. Neiging: Vooruit* OPGAVE VAN: Medegedeeld door 't Kon. Ned. Mcteorol, Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 7 Juli. Hoogste barometerstand 768,3 m.M. t< Biarritz. Laagste barometerstand 737.6 m.M. Verwachting in den avond van 7 Juli tot den avond van 8 Juli Meest matige, tijdelijk afnemende Zuid westelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warmee overdag. vrijmaking voor het verkeer. Van de fabriek voor kopergarnituren van de fa. Duinsté en Co. werden twee groote ruiten ingedrukt. In de omgeving van de Ruïne van Brederode vielen drie boomen. waardoor ook het dradennet werd verbroken. Bij de z.g. „Rooie Paal'' aan den Rijksstraatweg viel een zware iep door de draden en kwam over de tramrails te liggen. De sur- veilleerende rjiksveldwachter Annaand stelde direct DoMnsen in bet werk om den stroom le laten uitschakelen, ten einde ongelukken te voorkomen. De tram ondervond geen vertraging, aan gezien de lijn spoedig vrijgemaakt kon worden. Lijnwerkers van het P. E. N. hadden volop werk. Op de Paul Krugerkade te Scho ten wérd een handwagentje door den wind opgelicht en verdween in de gracht. Dakpannen werden bij tientallen van de daken gerukt. Boomen moesten het ontgelden. Te Durgerdam daalde het zeewater gis teravond tot 3 meter beneden A.P. Toen de haven geheel droog was .miste de dijk den steun van het water en werd even als in 1921 .pene verzakking ontdekt. Halverwege de glooiing ontstond een scheur van verscheidene meters lengte. Zij levert echter nog geen gevaar op. PABIJS, 7 Juli. De Kamer sloot del discussies over de interpellaties betref fende de verantwoordelijkheid voor den oorlog met de aanneming van een mc L van orde met 532 tegen 65 stemmen. (waaronder wij dan nog de Commu nisten rekenen) twee millioen 700.000 stemmen. Welk een bedroevend beetje j blijft er dan voor al die groepjes over. i Hiermee is het verheugende feit vast gesteld, dat ons volk zuiver politiek voelt, het kiesrecht en een democra tisch, parlementair stelsel waard is. Niet len onrechte begon men daar den laatsten tijd aan te twijfelen; al dat lawaai blijkt nu gelukkig loos alarm van een handje-vol politieke vrijbuiters geweest te zijn. Het tweede, groote en niet minder verblijdende feit is,, dat deze verkie zingen ondubbelzinnig hebben uitge wezen, dat ons volk in christelijken geest wenscht geregeerd te worden. De drie christelijke partijen immers behaalden samen een stemmenaantal van rond 1.646.000 bij een totaal van 2.928.000, waarbij men nog rekening moet houden met de tienduizenden stemmen door Katholieken en Prots- Klantsch-christelijken op losse lijsten als van den heer Arts, de N.K.P., Plat telanders enz. uitgebracht. Er is dus een stevige rechtsche meerderheid uit deze stembus gekomen. De Katholieken zagen hun stemmencijfer van 402.900 ln 1918 thans gebracht op 904.600; de anti-revolutionnairen van 180.180 1d2.200. De Christel.-historisc hen van 000 op 339.400. Vooral dc ontzag lijke vermeerdering van de chrlstelijk- tiislorische stemmen is opmerkelijk. Duizenden van huis uit christelijke haar politieken plicht vervulden; hulde aan onze Roomsche Staatspartij! Zij heeft stormen getrotseerd ais nooit te voren. Van alle kanten aangevallen en belaagd; innerlijk geschokt en schijnbaar verward, komt zij ongerept, ja, meer dan dat, geslaakt en versterkt en met nieuwen luister fiil den strijd. Zij heeft de vuurproef doorstaan en wie haar den laatsten tijd wat wantrouwend aankeken, ja zelfs zij, die haar bij deze stembus in den steek hebben gelaten zullen aange lokt door haar geweldige kracht en schit terende eenheid, opnieuw komen om haar rijen te versterken en haar zoo moge lijk innerlijk nog meer te maken tot de politieke partij van heel het Roomsche volk, dat bij een volgende verkiezing het eerste millioen stemmen uitbrengt. Ziet, welke heerlijke perspectieven onze Roomsche eenheid opent. In een klein land, waar wij de minderheid vormen, vormen straks onze mannen en vrouwen een leger van een millioen. Ziet, wat wij kunnen, als wij één blijven! kundige wereld innam, van wiens hand een aantal verzen verschenen en wiens le vensboek over prof. Paul Alberdingk Thijm méér dan gewonen eerbied van den schoonzoon verlaadt, zal 24 Juli zijn 80en verjaardag vieren. De heer L. Tepe is ook een trouw medewerker van ons blad geweest. Hij woont thans te Haar lem, waar hem ongetwijfeld op zijn 80en verjaardag vele blijken van hoogachting zullen geworden. Bij het op 3 en 4 Juli gehouden M-U. L.O.-examen slaagden voor diploma A. <'e jongedames: A. Korvinus en G. Zomer, leerlingen van de Chr. M.U.L.O.-school 'e Bloemendaal. Na gehouden examen wordt de heer VV. de Vries, onder-kapelmeester 10e R.-I-- als zoodanig geplaatst bij de Kon. Mil- Kapel van hel regiment Grenadiers. Gisteren herdacht de heer Joh. de Breuk, oud-wethouder van Haarlem, zijn 70sten verjaardag. Vele blijken van belangstelling in don vorm van brieven, telegrammen e.a., ge tuigden van de sympathie welke de ju bilaris alom geniet. Ook ontving hij 'n aantal fraaie bloemstukken, o.m. van 't college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, van het Ooilege van nota belen der TIerv. Gemeente., van de ai'd. Haarlem der Nod. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en van de verceziiging „Haerlem". begrooting voor 1922 aangeboden, welke begrooting langer op zich heeft doen wachten dan zij in het vorig jaar meen den te mogen veronderstellen. Maar de verklaring hiervan is wel le zoeken in de omstandigheden, waaronder zij moest worden samengesteld. Eischte de verwer king van de begrootingen der zeven op geheven waferschappen tot ééne begroo ling reeds uit administratief oogpunt veel zorg, het waren de ramingen voor de uit to voeren werken die vooral veel tijd vorderden. Immers, de technische ambte naren zijn allen in Dec. '21 en in de maanden Jan. en Febr. d.a.v. in functie getreden. Geplaatst voor een gehéél nieu wen dienst, de zorg omvattende over 134 K. M. zeewering, 130 K. M. binnen-wa- terkeering en daarop liggende wegen, Ier lengte van 227 K. M., had de ingenieur 'nel dit in zijn nieuwe taak nog niet er varen personeel de aan dijkgraaf en hoog heemraden sedert 20 Dec. '21 opgelegde beheerstaak uit te voeren en over te ne men van do waterschappen, die tot dien datum als hun mandatarissen voor de uit voering der werken waren opgetreden. Daarbij kwam dan de opneming van de in 1922 uit te voeren werken, hetgeen be trekkelijk veel tijd vorderde en waarvan vooral het opmaken van de kosten-be- grooting door de daaraan noodzakelijk vooraf te ganc vaststelling der eenheids prijzen met vele moeilijkheden gepaard ging. Toen de begrooting voor den tech- nischen dienst was opgemaakt, aldus schrijven dijkgraaf en hoogheemraden in de toelichting, bleek het eindcijfer zoo hoog te zijn, dat zij in belangrijke mate moet worden herzien, wilde men niet lot verhooging van belasting komen. Maar Quarles van Ufford, waardoor het ijzeren hek in elkaar gedrukt werd. De storm van gisteren heeft heel wat schade aangericht. Op verschil lende plaatsen in de stad en in Den Hout zijn boomen omgewaaid. Ook vele jonge vruchten gingen verloren. Ruiten, daspannen en schuttingen moesten het hier en daar ontgelden. In de Van Zeggelenstraat en op het Hofdijkplein was het zandstuiven zoo evcrschrikkelijk, dat de huisvrouwen haar kinderen iegemoet gingen en haar kroost met doeken beschermden voor het snijdende zand. Van het perceel Tuinlaantje, hoek Emmakade, is bij den storm het dak grootendeels afgewaaid zonder pcr- tsoonlijke ongelukken te veroorzaken. Dc telefoondienst had geen noe menswaardige stoornissen. J Door den hevigen storm zijn giste ren te Santpoort hier en daar boomen omgewaaid en talrijke takken afge rukt, gelukkig zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Ook in de boonen- en erwtenvel- den is geducht huisgehouden, wat wel jammer is. daar de vooruitzichten van dezen oogst lang niet slecht waren. Langs den Bloemendaalschen weg viel een groote iep dwars over de straat en vernielde in zijn val alle draden van de electrische geleidin gen. Een arbeider van de gemeente- riniging en de veldwachter Bergenia zorgden terstond voor opruiming en Le Storm. Woedend heeft de stom koning weer over het zeevlak geraasd en bulderend zich een weg gekozen over huizenrij en duinenreeks. De wit be- schuimde zee stuwde het water reeda in den namiddag hoog op 't strand. Voor de kust vertoonde zich een groote vrachtboot, die gevaarlijk dicht den wal- lekant naderde, maar later toch diep zee koos. Ook vertoonde zich aan den vergrauwden horizon een paar kleinere scheepjes, waarvan men vermoedde, dat ze zouden trachten in IJmuiden binnen' te loopen. Op 't strand zelf was alles in bewe ging. Door den geringen val van 't wa ter vermoedde men vannacht tegen een uur een hoogtij. Alles, wat anders ten gerieve der badgasten wordt uitgestald werd hoog tegen den duinrand aange bracht. De badkoetsen stonden in lange rijen geheel op den Strandweg of wer den op eigen terrein geborgen. De zeilbootjes, die sedert de Pink sterdagen nog geen zeil gevoerd hebben op 't zeevlak, werden ook van 't strand gebracht. Zelfs tweo visscherspinkjes wa ren verder op 't droge gekropen, om beveiligd te zijn tegen de woedende aan vallen van de nu zoo verholgen zee. De paarden trokken hun vrachten met' allo kracht door 't mulle zand hooger op, stoelen werden nog dichter ineen- gepast en tot achter de tweede palenrijl was de geheele strandboedel veilig, tertj wijl daarvoor kaal en laag het strand vlak zich uitstrekte, overjaagd met stui vend zand. In 't dorp raasde de storm, smijtend met pannen en steen. Rustig sluimerende ramen werden bij de knip pen verrast en klapten zwierden open, in rinkelende scherven het glas naar beneden slingerend. Slaande deuren wier pen hun ruitstukken over do steenen. Een hoos, die 's middags over de dui nen streek, gaf den indruk van een leven den zandwolk, waardoor in een oogen blik alles werd ondergestoven. Den ge heelen dag trouwens was het stuivende zand voor alles en voor ieder hinderlijk. Op 't Kerkplein brak de geleidingsdraadl van 't electrische net, evenzoo begaf zich de kabel aan de Zandvoortsche Laan. Daar werd ook nog een boom uit den grond gerukt, terwijl aan 't Kostverloren van een gebouw de gehcefe dakbekap- ning naar omlaag werd gesmelcn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1