Zaterdag 8 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14185 Het Rechtsche Over winningsfeest. BIEREN. Ijéqs JE BUIDE DRUYF" ssimsEMa Dit nummer bestaat uit 3 bla den. waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in scht bladzijden. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 9 JULI. AGENDA 10 JULI. De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend: De bouwvakassociaties. 4 Groote Markt - Telefoon 134 J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem, i Opticiens Fabrikanten. Middelbare School voor Meisjes met vijfjarigen cursus. Snippers van de verkiezingen. Iets nieuws. H. O. V. Luxor-Theater. Zakelijke belasting op liet bedrijf. Jubileum. Vaardigheidsproeven Lagere Scholen. Kon. Letterl. Ver. J. J. Cremer. De abonnemenlsprijs be* draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbct. 3.5714 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, Vi en 1748. Postrpkenind Nfo 5970 AdvërFenïiën 3 5 een F»f regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen dcil tekst ls ingezonden me- dcdeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Luxor-theoter Groote Houtstraat 139 141 Bioscoop- en variété-voorstelling. Ltixor-learoom. 1 Groote Houtstraat 139- Concert. Rusthoek Bloemendaal Concert half acht. Sociëteit StBavo". Hoofden van R. K. Scholen, half 11. Luxor-theoter Groote Houtstraat 139- 141 Bioscoop- en variété-voorstelling Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Coj. t. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da gelijks. uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. I? K Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49, Dagelijks geopend van 25 uur en van 79 uur, behalve op Zou- en feestdagen. St. Elisabethvereeniging .Tansstraat 49 Van 2half 3 aanvraag om versterke'tV middelen voor arme zieken der S. E. V. 'R. K. Huishoudschool Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 24 uur, Donderdag van 1012 uur. Woensdag van 7J49 uur. NIEUWE GROENMARKT: Naar wij vernemen verkeeren de drie bouwvakassociaties hier ter stede in fi- nancieele moeilijkheden, waardoor de on- derhande zijnde werken dreigen te wor den stopgezet. Zestig tegen veertig Die uitslag schudde rechtsch Haar lem wakker. Was het werkelijk waar? Zou rechts waarlijk zoo schitterend voor den dag zijn gekomen? Neen, het was onmogelijk, het klonk te ongelooflijk. Maar het was waar. En toen dit begrip doordrong en men van het heugelijke feit overtuigd was, toen plantte zich bij de rechtsche kiezeres sen en kiezers de idéé vastDie over winning zal gevierd wordenop'n wijze, welke altijd in de harten der Haarlem mers blijft gegrift. En nog denzelfden avond. De leiders hadden a.s. Maan dagavond het overwinningsfeest wil len vieren, maar zij voelden, dat het niet uitgesteld mocht worden en, zij het dan ook wat onvoorbereid, den zelfden avond van den dag, dat de uitslag bekend werd, is het feest ge vierd. En hoe? Was dat het nuchtere Haarlem, dat bijna nooit uit zijn ge wonen gang van zaken treedt Neen, dat waren de warmbloedige recht sche, inwoners van Haarlem, vol hei lig vuur, vol Roomsche geestdrift, in lichtelaaie door de ongedacht schit terende overwinning', dat waren Haar lem's Katholieken, vereenigd met hun coalitie-genooten, bezield met een enthousiasme, dat alleen de hei lige beginselen, welke zij voorstaan, kunnen geven. Bij honderden, neen, bij duizenden waren zij opgegaan naar gebouw ,,St Bavo," dat, naar te voorzien was, lang niet allen kon bevatten. Opge propt stonden zij in de paden, er kon niemand meer bij. En nog zooveelen stonden er buiten Moesten zij uit gesloten worden van het feest Nooit! Ën men verliet „St. Bavo" en trok op naar den tuin van het Brongebouw, voorafgegaan door het muziekkorps der St. Josephsgezellenvereeniging. En het was te zien, dat daar voort- marcheerden onder ontzaglijke be langstelling de partijen van orde. In keurige volgorde gingen zij daar, de Roomsche vrouwen en mannen niet hun zusters en broeders in de coalitie in lange rijen van vier. De stoet scheen geen einde te willen nemen. Aan Haarlem werd door dezen optocht edemonstreerd, wat christelijk Haar lem is. Reeds in de ,,St. Bavo"-zaal was het enthousiasme tot het hoogtepunt gestegen. De toejuichingen en hoera's geroep waren niet van de lucht, als welkom geheeten werden mr. Bo- mans en Veltman, kamercandidaten In de kieskringen Haarlem-Helder, of als hulde gebracht werd aan mr. Bo- mans, voor het vele goede, door hem voor de Roomsche zaak verricht, of toen rector Kok zijn geestdriftig lied zong, waarvan ten slotte de geheele vergadering den laatsten regel van jeder couplet meezong „Christus de Koning, het Kruis onze vlag". Het was een avond, om nooit te vergeten Dat was de ware Roomsche blijd schap. In het Brongebouw ging het enthou siasme voort, hoogtij te vieren. De duizenden schenen niet tot kalmte te kunnen komen. Maar nog eens, hoe levendig, hoe vurig allen ook waren, geen wanklank werd gehoord den geheelen avond bleven dc partijen van orde zich hun plicht bewustin de grootst mogelijke orde verliep alles. De toejuichingen waren ook in de Bron niet van de lucht. De menigte wist heter was veel, er was hard, er was langdurig gearbeid voor deze verkiezingen. Maar nu een zoo écla tante overwinning behaald was, nu mocht men, neen, nu moest men zich uiten. Het overvolle gemoed was niet ;e bedwingen, De vele sprekers van den avond droegen er het hunne toe bij, de geest drift ten top te doen stijgen. Hun rede voeringen vertolkten hun dank en hulde aan de kiezeressen en kiezers van Nederland, die zich voor een christelijk bewind uitgesproken had den, hulde en dank aan de kiezeressen en kiezers van de kieskringen Haar lem-Helder die wederom drie Katho lieken naar de Kamer afvaardigden, die redevoeringen bevatten naast be loften ook nuttige wenken, voor de toekomsten. En zoo de laatste steeds behartigd worden, dan zal dit strek ken tot meerder heil van de coalitie, tot meerder heil van een rechtsch bewind. Van de vele aanwezigen willen wij noemen, hoewel wij vreezen, niet vol ledig te zijn het herkozen Kamerlid mr. J. B. Bomans en de candidaten in de .kieskringen Haarlem-Helder, de heeren A. B. Michielsen. A. J. Loerakker, J. Veltman, P. Heilker en Chris Jansen, voorts de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en mr. A. Bruch, eenigebestuursleden der Anti-Rev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje," de raadsleden J. H. Visser en M. L. A. Klein, den heer Th. G. C. Hooy, den heer J. P. Hand- graaf, wethouder te Velsen en een groot aantal E.E. H.H. geestelijk n Voorts nog vele propagandisten met den heer en mevr. Brinkman aan het hoofd. De heer Michielsen opende de ver gadering met den christelijken groet en zeide, er meteen dit woord aan te willen toevoegen: „Te Deum lau- dantus". Aan God alleen lof en eer. (Applaus). Dan deed spr. eenige mededeehn- tren Ingekomen waren telegrammen van mr. Paul Reijmer, v. d. Bilt en mevr. Bronsveld, die door feestver- gaderingen in hun eigen plaatsen verhinderd waren te kome en hulde brachten aan Haarlem's werkers, van Chris Jansen, die om tien uur zou trachten aanwezig te zijn, verder nog eenige telegrammen. Spr. richtte dan woorden van wel kom tot mr. Bomns en tot de christe lijke broeders, de anti-revolutionnai- ren (donderend applaus) en verder aan alle aanwezigen, aan wie de Roomsche, de Christelijke zaak: zoo buitengewoon veel verschuldigd is. Een apart woord van welkom ichtte spr. tot de propagandisten, wien hij een woord van lof en hulde bracht. Spr. wees dan op de overgroote op komst. Maar is 't wonder? Allerminst! Ons hart is vervuld van vreugde en dankbaarheid over de grootsche, ma jestueuze overwinning der Chr. par tijen. We hebben wel meer overwinnin gen hier gevierd, Waarvan de muren van dit gebouw, indien zij konden spreken, zouden getuigen, doch de schoonste vieren wij wel vandaag, omdat een meerderheid van 60—40 onder de omstandigheden van dit oogenblik nog nimmer aanschouwd is.' En dan mag ik u zeker wel her inneren aan de vele aanvallen, waar aan wij in deze verkiezingstijd heb ben bloot gestaan. Onder moeilijk omstandighede eeft onze rechtsche regeering gere geerd. Zij kon niet beschikken over een meerderheid, de economische om standigheden waren moeilijk en de pijlen, op onze rechtsche regeering afgeschoten, waren buitengewoon scherp. Zij hebben Goddank geen doel getroffen en de Katholieken mogen nu om twee redenen juichen en jubelen vooreers om de buitengewoon schitterende overwinning, en vervol gens om het weldadige zuiverings proces, dat de R. K. Staatspartij heeft ondergaan Spr bracht dan een hartelijk woord van hulde en dank aan de propagan disten voor hun maandenlangen moei- zamen arbeid Dan richt spr. namens de duizenden, die dezen avond medemaken, een woord van gelukwensch aan de voor Haarlem—Helder gekozen R- K- Ka merleden, dien wij, aldus sprheden avond huldigen in den persoon van mr. Bomans. Spr. dankte mr. Bomrns voor alles, wat hij tot op heden gedaan heeft voor het vaderland en de K. K. Staatspartij en uitte ten slotte den wensch, dat hij nog vele jaren dat werk zou kunnen voortzetten. Dit inleidingswoord werd met don derend applaus en hoera-geroep be antwoord. Daar zongen nu enkelen plotseling. „Laat nu de klok maar luiden, Laai nu dc klok maar slaan, En er is geen club in Nederland, Die Bomans kan verslaan. Dat refrein sloeg in. Het werd door allen overgenomen, steeds meer enthousiast, klonk het op, lot- dat het een nieuwe ovatie werd aan mr. Bomans. Dit is een loor.ecltje uit de vele ge schetst, want alle leuke intermezzo s zijn niet te melden. Na de inleidingsrode van den heer Michielsen nam de heer Bomans hot woord. Namens het bestuur dee't spre ker mede, dat de vergadering zal moe ten verhuizen en wel naar het Bronge bouw. We zullen dat evenwel niet doen door als straatkwiiers of doodbidders te gaan wandelen, maar als een korps over winnaars met muziek. Spreker heeft vooraf nog iets te zeg gen: er is een zetel gewonnen door de propagandaclub der stad Haarlem. Kan niet, zal men zeggen. Ivan wèl. Scheppen i3 iets maken van niets. Welnu, er is een Kamerzetel gescha pen; de twee- en dertigste Kamerzetel met 149 stemmen over. Spreker staat op den grondslaag van het Evangelie, dat spreekt van kinderen des lichts en kinderen der duisternis. In deze ver kiezingscampagne was teilenHaarlem- Den Ilelder één. Vier jaar hebben we geregeerd "mei te weinig zetels^ nu heb- Pilsner Urquell op Syphon per Liter Münchner Löwenbrau op Syphon per Lifer Dortmunder Aktien op Syphon per Liter Amstel of Heineken Lager 15 A op Syphon per Liter 45 Amstel of Heineken Pilsner 18 op Syphon per Liter 55 Vollenhoven's Stout 30 Eigen botteling rechtslreeks uit de Koelcel van onze Nieuwe, Hygiönsche Fabriek, (dus prima) De beste melk, het fijnste meel, in FRANKEN'» MELKBROOD ben we er 32 in de wacht gesleept. Dat is het werk geweest van de Haarlemsche Propagandaclub. Er is reusachtig hard gewerkt. Zijn er niet 200 zieken op gehaald, die anders voor de lijst waren verloren gegaan? -vt-r-t. Er gingen door Arts ©n de -N .Jx.P. 29000 stemmen verloren, waarvoor we één volle zetel terugwonnen. Het is een eer en verdienste voor Haarlem, dat zij dezen eerepalm der verkiezing heeft binnengehaald. Deze overwinning zal de schrik worden van onze roode broeders, die zich zullen af vragen, wat gaat er in 1923 in combi natie met de christelijke partijen ge beuren? XT In tientallen van jaren in de JNeder- landsche parlementaire geschiedenis is t niet voorgekomen, dat een aftredend Ka binet werd gehandhaafd. Het was af wisselend rechts en links, jnet daartus- schen een extra-parlementair kabinet dat, ook links was. Dat een katholiek kabinet vier jaar heeft geregeerd met een katholieke pre sident is ook nog nooit beleefd. In de jaren .die achter ons liggen, had het kabinet alles tegen. Las men „Het Volk" en andere linksche bladen, dan was er op het gebied der bocialo wetgeving, b.v. nog niet voldoende ge daan. Aalberse. zoo heette hof, voerde in dezen maiaisctijd de belastingen steeds hooger pp. Nu, zegt spreker schertsend, hoogere belastingen is niet zoo erg, als je maar overhoudt. Dat wordt moeilijk als men nu de belasting van een vorig_ jaar moet betalen bij vermindering van inkomsten. De Vrijheidsbond had gehoopt 25 zetels te halen, stel je voor! Dat waren zij, die bezuinigen wilden! Nu ze er zoo 0 zuinig afkomen, »al die actie wel ver- wonnerl strijd te hebben teruggezien, „Ze zijn wel lieel braaf, die vrouwen, maar dat werk, dat kunnen ze niet." Maar dc Christelijke vrouwen hebben er voor gezorgd, dat de meerderheid van 51—19, die de mannen in 1918 behaalden, in 1922 er eene werd van 59—11. Spr. verheugde zich ook over den heerlijken indruk, dien de Kath. partij naar buiten heeft gemaakt, door de prachtig bewaarde eenheid, de een heid, die in het algemeen ook bewaard bleef in de coalitie. „De tegenstan ders," aldus spr., „hadden ons wel eene meerderheid gegund van 70, wan neer maar de verdeeldheid was ge komen": een gebroken coalitie en 'n gescheurde Katholieke partij. Maar de arbeiders in Utrecht hieven even vu rig stemmen op Baron v. .Wijnbergen, als in Dordt de hoogere standen trouw hun stem gaven aan den arbeidersaf gevaardigde Kuiper. Herinneren we ons altijd in de volgende jaren, dat we elkander aan de stembus niet verloo chenden en bedrogen, en dat we elkan der zoo ook verder moeten blijveu» verstaan. Thans kwam aan het woord de Se cretaris van den Kath. KieskringfDen Helder, de heer Veltman, uit Ileilo. Haarlem en Helder vormden sinds 1911 feitelijk slechts één Kieskring, en het was die samenwerking, welke spreker vooral huldigde en waarop hij bouwen wilde voor de toekomst. Spr. bracht dan óók hulde aan ons Kabinet. Dresselhuys schreef pas nog in „De Vrijheid": de Christelijke re geering is moe en afgeleefd; kiest nu een niet-Christelijke regeering, die zal kunnen werken. Maai' die Christelijke regeering was niet moe, en nog veel minder doodpn na deze verkiezing zal zij, een frissche, steeds nog jonge kracht, piet den- zclfden moed en hetzelfde beleid Ne derland blijven besturen. Ook deze spr. bracht zjjne hulde aan de intense activiteit,, die door de Haarlemsche propaganda-club ontwik keld is. Hierna kwam de heer Heilker, uit Hoofddorp, zijnen dank brengen aan de vrouwen, die met haar plichtbe wuste trouw de Christelijke zaak in Nederland op zulk een schitterende wijze gediend hebben. Na met voldoening op den thans ge- minderen! Wij hebben nu gekregen 59 of wel licht 60 Christen mannen tot kerste ning van ons staatsbestel. Het zal een genade zijn voor heel het land ook voor links! Maar dan is het noodig, dat met de genade wordt medegewerkt in dienst van de goede zaak. Er is in de voorgaande dagen hard gewerkt, reusachtig hard. Overal kon men de propagandisten zien met de geel-witte strik. Maar nu is de prijs van den veldslag binnen. Spreker brengt niet als gekozene, maar als lid der B.K. Eractie hartelijk dank aan de mannen en vrouwen, die hebben meegewerkt. Wie het niet weel kan niet begrijpen, wat er is gebeurd. Avond aan avond! Er is een kaart-sy- steem ongezet, dat moe3t gesorteerd wor den. Er zijn huisbezoeken afgelegd. Een corps van honderden propagandisten heeft daaraan meegewerkt. Er zijn inlichtin- een verstrekt, voorlichting is er gege ven. Spreker brengt hulde aan den heer Brinkman, die de ziel van de heele pro paganda is geweest. Er was een corps dames-propagandisten, dat mocht gezien worden. Dat er een eer instelde met. en naast den man te werken. Brengt spreker hulde aan den heer Brinkman, in niet mindere mate komt die toe aan mevrouw Brinkman. Nu was het woord aan een der Be stuursleden der A.-R. Kiesvereeniging, die namens deze organisatie zijn dank uitsprak aan de Katholieken voor de samenwerking in do steeds nog, trots alle pessimistische voorspellingen hecht gebleven coalitie. Niet alleen de eenheid in de coalitie bracht hij hulde, maar evenzeer aan de schitterende eenheid die de Katho lieken wisten te behouden. Spr. huldigde ook de propagandis ten, zoowel die der A.-R. en C.-H- als bijzonder de Katholieke, die bii deze verkiezing zulk een buitengewo ne kracht en werkzaamheid met een even buitengewoon succes bekroond zagen. Na verder met voldoening de werk zaamheid van het Kabinet te heb ben herdacht en geprezen en nog na mens de „Christelijke broeders" Mr. Bomans met zjjne herkiezing gelukge- wenscht te hebben, besloot spr. met eene aansporing om ook in de komen de periode waakzaam en werkzaam te blijven, en hoog te houden onze eenheid, hoog de Coalitie, hogg het Vaderland, hoog onze Koningin ,Wil- helmina! Thans werd door den voorzitter aan het enthousiaste publiek, een juist Ier vergadering aangekomen oandidaat voorgesteld, de heer Chr. Jansen, die aan het feestend Haarlem een feest groet kwam brengen uit het even eens hoogtij vierende Amsterdam, dat bij deze verkiezingen twéé Kath. afge vaardigden naar de Kamer zond en onder deze het eerste Roomsche vrou welijk Kamerlid. Spr. bracht na God, dank aan de Christelijke vrouwen, die voor deze schitterende overwinning mede ge zorgd hebben. .Wat waren wij mannen toch prutsers, aldus spr. [We zeiden: gesproken op een feestelijke bijeenkomst van Christelijke onderwijzers: gij hebt met het kind in uw armen de wacht betrokken bij het kruis. Laat kind en kruis niet los 1 Voor de tweede maal komt Mr. Bo mans aan het woord. Wij staan zegt spreker, hier in een prachtige natuur en mooie omgeving, zon- er dat regen, die we zoo veelvuldig heb ben de laatste dagen, deze bijeenkomt stoort. Het is reeds verscheidene malen ge zegd dezen avond, maar spreker wil het nog eenmaal zeggen. Do verkiezingen moeten voeren tot, op heffing van het Nederlandsche Ohristen volk! In dit teeken heeft de verkiezing hief deze onvermoeide propagandist reeds den nieuwen strijdkreet aan voor de komende verkiezingen voor de provinciale Staten, waarbij in N.- Holland de Rechterzijde nieuwe tro- pheeën 'behalen moet door ook hier eene meerderheid te bevechten. Spr. 'besloot met hulde en dank te brengen -aan de propagandisten. „We dachten al, dat 't op een einde liep met onze vergadering", sprak de voorzitter, „maar 't mooiste komt nu nog." Aldus leidde hij als volgenden spre ker Mr. Heerkens Thijssen in, het pas gekozen lid der Eerste Kamer, den voor zitter der Kath. Kamercentrale Haarlem, die, door ambtsbezigheden verhinderd, rechterpartij en in de Eerste Kamer be haalden, aldus spr., waarover we ons ten hoogste verblijden konden, moesten we toch de vrees koesteren, dat de ver houdingen in de Tweede Kamer niet evenredig daaraan zouden worden. Maar ook hier brengt ons de eens gezindheid der rechtsche kiezers een ze tel-aantal, dat, mag het niet zóó schit terend zijn als dat in de Eerste, toch zoodanig is dat ook daar niemand meer iets over ons te zeggen heeft. Maar al kunnen we content zijn met de behaalde meerderheidnog verder moeten we nog meer behalen! Deze verkiezing leert ons hoe we één moeten blijven, hoe machtig we zijn kunnen, wanneer we arm in arm, met voorbijzien van de kleinigheden, samen strijden voor de hoofdzaak. Altijd moet de Katholieke partij blij ven, nog meer worden wat ze nu reeds is, da grootste, sterkste, en ook de meest eengezinde, de partij, die in al les op de eerste plaats staat. Spr. leidde nu een volgenden rede naar in, óók voorzitter eener Kamer centrale, de Anti-Bevo'utionnairej Mr. Bruch. Thans komt Mr. A. Bruch, Anti-Be- volutionnair, aan het woord. Deze spr. verheugt er zich over tot deze vergadering t© zijn uitgenoodigd. Hij ziet in deze samenkomst en in dit feest een symbool. Van de overzijde werd zoo vaak be weerd, dat het evenredig kiesrecht de coalitie in gevaar zou brengen. Dat was do stille hoopHet is ge bleken, dat ondanks de evenredige ver tegenwoordiging het kabinet Buys is ge boren. De andero oorzaak of omstandigheid, waardoor de coalitie in gevaar zou ko men was de schoolbevrediging. Het eeni ge, wat rechts samenbond, was het on onrecht in het onderwijs. Word dat on recht voor do wet opgeheven, dan zou de coalitie uit elkaar vallen. De vrucht van de wet op de schoolbevrediging is geweest een nauwer samengaan. Dit vindt spreker bevestigd in het feit, dat op den eersten avond de drie partijen samen komen om feest te vieren. Wij hebben altijd geleerd, dat de plicht der opvoe ding tot de taak der ouders behoort. Wie dien plicht aantast en de ouders niet in de gelegenheid stelt aan dien plicht te voldoen, tornt aan een der eerste rechten: het ouderrecht. Spreker eindigt zijn rede met een woord van Dr. Ivuyper, den partijleider; AVij hebben aan ontzaggelijke critiek blootgestaan, bergen bezwaren zijn aan gevoerd, Maar wij mogen getuigen voor Buys en de zijnen, om reden dit Mi nisterie erkent te zijn de dienaresse Gods, God in het staatsbestel Spreker leest een schrijven voor van een ontslagen meter vuiler der gasfabriek, slachtoffer der bezuiniging. Schrijver wenscht hém geluk mot zijne herkiezing. De uitingen van dezen man hebben spre ker getroffen. Avond aan avond zijn door spreker redevoeringen gehouden. Hij heeft vaak den kreet der Machabeeën aangehaald: Vindicamus hereditatum patrum nostro- rum. Dat erfdeel der vaderen was geen goud of goed, maar de heerlijke uiting van ons geloof in de verdrukking. Nu 7 .Tuli, na den utslag kunnen we de zen kreet herhalen, wij hebben meer ge daan, dan het erfdeel der vaderen ge handhaafd, wij hebben de Roomsche zaak vooruitgebracht. Gij, Roomsch-Katholieken, begrijpt met mij, dat wij onzen coalitie-broeders meer gunnen dan een vooruitgang van drie en vier zetels. Zeven zetels van de coalitie zijn meer waard dan zes van ons, omdat wij in het principieele op hen kunnen rekenen. Spreker komt nog even terug op de ver loren gegane stemmen, waarvoor wij één zetel hebben teruggekregen. Wij zijn thans de ééne, onverbreekbare R. K. Staatspartij. Wat willen wij nu? Een ander dan Ruvs, Karnebeek, de Vis ser of Van Dijk? Spreker niet! Geen an dere ministers en vooral geen andere Aalberse! Spreker besluit zijne rede met eene ver gelijking in navolging van den Groolcn Meester. Hij was in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Langs den weg ziet hij het golvende, rijpende graan. Een klein meisje liep het veld in, hon derden aren vertrappend, om een koren bloem te plukken. Het kind, dat doet als de onnoozele, niet verziende mensch. En verder liep het kind en plukte papa vers, de giftbloem, die de opium levert. Laat ons zegt spr. niet grijpen naar de blauwe bloemen van het liberalisme, of de roode, die de sociaal-democratie biedt, maar hoog houden de geel-witte kleur en kiezen de kleur der rijke korenvelden. Ook de heer Loerakker zal een enkel woord spreken tot de feestvierende verga- dring. Het gaat erg gemakkelijk hier, zegt hii, ongevraagd wordt men voor het pu bliek gebracht. Er hebben ai zooveel gene raals gesproken; wat blijft er dus voor een korveeër over? Spreker vestigt de aandacht op de groot heid en het gewicht van dezen dag. Hij brengt hulde en dank aan de hulptroe pen: de dames! Naar spreker meent is er geen vrouw ge weest van het christelijk volksdeel, die naar stemrecht heeft gevraagd. Het is haar toch gegeven, het was modern en democratisch, de vrouw aan de stembus. Bij de sociaal-democraten vormde 't een program-punt. Het ls niet te veranderen of te ver draaien, maar volgens spreker is beden overduidelijk gebleken, dat ons volk rhns- teliik wil geregeerd worden. Deze dag beeft getoond, dal het Nederlandsche volk immuun is voor de laster van alle zijden over het volk uitgestort. Spreker wil niet terugkomen op wat an deren hebben gezegd. Een grootsche figuur. zegt spr., mot strijdend voor den arbeider, maar voor bet recht, is op onedele wijze besmeurd. Een volk, dat ziin groote mannen niet eert. is ten ondergang gedoemd. Dat wii hedenavond in feeststemming zijn, vindt spr. begrijpelijk. Maar van den anderen kant staat onherroepdük vast, dat eene grote verantwoordelijkheid op onze schouders is gelegd. Laat Tiet kiezerscorps na vier inren niet behoeven te vragen, of er christelijk is ge- regeerd. Geen leuzen, maar daden, vraagt spreker. Dan voorzeker, hebben we niels Barometerstand 766. Neiging vooruit OPGAVE VAK: wegens schoolreisjes e.d. afwezig waren, wordt een afzonderlijke marsch uitge schreven. Dit geldt echter alleen voor klas sen in haar geheel. Wegens lage temperatuur van het water kan de zwemproef deze week nog niet worden afgenomen. Na gehouden eindexamen is het di ploma uitgereikt aan de volgende leer lingen A. O. F. van BruneiM. L. Bloms- ma; I. II. S. Boloineij; M. H. Braat; T. E. H. Buitenhuis* J. Egberts; A. Elshove; A. O. Hoog; A. A. S. da Kadt; M. F. J. Lamp; O. A. M. Loots; A. M. 0. Maas; M. B. E. Nilant; A O. Nijbcer; M. F. Bedeker; H. Wa genaar Beisiger- B. G. Wentholt; J. Wentholt; Chr. E. Wigersma. Het getuigschrift is uitgereikt aan A. M. Wentholt. I Zooals bekend is, heeft de heer mr. Paul Beijmer indertijd medegedeeld, dat hij geen vernieuwing van zijn Kamer mandaat ambieerde. Wij hebben t/fans geinformeerd bij den heer Beijmer, wat hij in dezen zou doem De heer Beijmer deelde ons mede, dat hij inderdaad het besluit heeft genomen, geen Kamerzetel te aanvaarden wegens gebleken drukke werkzaamheden, aan zijn ambt van burgemeester van Hilversum verbonden. Als 4o op de lijst komt mevrouw Bronsveld-Vitringa voor. Deze ie in Am sterdam gekozen, zoodat voor oen kamer zetel in Haarlem-Helder dan no. 5 in aanmerking komt, no. 5 de hoer A. B, Michielsen. Voor Kamerzeteh schijnen in Haarlem en Omstreken nog ernstig in aanmer king te komen behalve de heer Michiel sen, Mej. Van Dorp uit Bloemendaal, voor de lijst Van Houten en het be kende lid van Ged. Staten, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, voor do lijst der Ohr. Hist. Unie, die de eerste plaats vervanger wordt, indien de ministers Da Visser en De Geer minister blijven en geen Kamerzetel aanvaarden. De opening van de Sigarenzaak anex- Tearoom aan den Schotersingel, hoek Maarten v. Heemskerkstr., is iets nieuws voor Haarlem, hoewel in het buitenland iets heel gewoons is. Wij twijfelen er aan of de nieuwere en ruimere opvatting van den. tegenwoordigen tijd zal ook deza combinatie als iets heel gewoons accop- teeren. Het schilderachtige zitje en da prachtige omgeving van het bolwerk, noodigt waarlijk tot een bezoek uit. Maandag 10 Juli a.s. geeft de Haar lemsche Orkestveroeniging onder leiding van den hear N. Gerharz, ean concert in den theetuin te Apeldoorn. Een buitengewoon fraai filmwerk vormt nu 't hoofdnummer van het Luxor- programijia „Jeanne d'Arc" heet de film. Wij moeten beginnen met op to mer- _tken, dat de geschiedenis der Maagd van te vreezen en zal de balans overslaan naar r hier niet is gegeven met di© de zijde der christelijken en san e hooeero waarheid de waarheid rerht. Dan sprak de heer Michjelsen nog een slotwaard, waarin bij dank bracht aan bet muziekkorps der SI .Tozenh-Gezellen-Ver- eeniang, waarna de bijeenkomst gesloten werd. B. en W. stellen den Raad der ge meente Haarlem voor, het d°°J hen °P" gemaakte kohier van de zakelijke belas ting op bet bedrijf dezer gemeente, belas tingjaar 1921, vast te stellen tot een be drag van 97.352. Gisterenavond 8'A uur, bracht dc Typogr. Mannenzangvereeniging „Kunst na Arbeid", een serenade aan baar pen ningmeester, den heer H. C. Muller, De Keystraat 8a, wegens het 25-jarig ver vullen van die functie. De vereeniging bracht een viertal num mers, onder leiding van den heer J. Kalt, directeur, zeer verdienstelijk ten gehoore, waarop de jubilaris in goed gekozen woorden den directeur en medezangers voor hun gebrachte hulde bedankte, waarop de zangers, na afloop 9% uur, onthaald werden. Naar wij vernemen, zal dit feit in mtie- men kring herdacht worden. De orde werd door politie gehand haafd, maar een deel der jeugd maakte een allerverschrikkelijkst leven op een schutting, terwijl nog een gedeelte in een telefoonpaal zat. Men meldt ons: 1 Voor de scholen, waarvan de meisjes hoogero waarheid dia ons in Jeanne's loven laat zien da heilige, die handelt om bovennatuur lijke beweegredenen, heldhaftig do deugd beoefent', in groote volkomendheid God bovenal en God alleen liefheeft, 't 18 de Fransche nationale heldin, die we te zien krijgen. We hebben daarom wel oer.ige bedenking tegon de getrouwheid en de waardigheid van het werk maar wijl de figuur der heilige toch niet omlaag wordt gehaald, de eenzijdige voor stelling niet ontaard in profanatie, be hoeven wij bijwoning niet te ontraden. Afgozien van deza bedenking echter kunnen wij voor het filmwerk niet an ders dan lioogo bewondering uitspreken. De enscèneering is schitterend mooi, d» welgeslaagd© massa-regio eenvoudig over bluffend: zóózeer, dat meermalen (o.fc waar 't gevecht op do wallen van Or- léans werd weergegeven, bij de kro ning te Bbeims en bij het brand- stapel-tooneel) kreten van spanning, be wondering en verrassing uit de zaal op stegen. Wij voor ons hebbon zelden een zoo overweldigend mooi stuk filmspel aanschouwd. Het bij-programma omvat een zeer fraaie gekleurde natuuropname, met de bloemkweekerij .als onderwerp, een grap pige teekenfilm, en een goede Hap-con- rant. Dumas zingt vóór de pauze een paar komische liedjes. Wij hoorden één onvertogen couplet, dat echter, naar de directie ons verzekerde, verder verzwe gen zal worden. j Wegens het ongunstig zomerweer de openluchtvoorstelling op „Kraantje, Lek" uitgesteld tot Maandag. 1.7. Juli.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1