TSTE NlEAJJÜ^a 6TNÏ4ENUAND Onschuldig veroordeeld Rondom de Haagsche conferentie. DE OVERWINNING DER RECHTERZIJDE. im -o VAN ONZE ^•^fepBAADLOOZE TELEFOONJS FEUILLETON De eerste meesterknecht van de fabriek. Een beste brave kerel, Jacqus Garaud genaamd. Hij is, zooals wij, komen aanloopen, om hulp te verleenen. Hij heeft met gevaar van zijn eigen leven de kas wil len redden en is onder de vlammende balken begraven geworden. Wat een ellendige vrouw Is er nog een gedeelte van het ge bouw onaangetast, waar men voor- loopig het lijk van mijnheer Labroue zou kunnen deponeeren Ja, mijnheer, de stallen. Welnu, laat dan het lichaam daar heen vervoeren. Enkele mannen brachten de sterfe lijke overblijfselen naar de aangeduide plaats. De Commissaris zette zijn ge sprek met Ricoux voort Er za! onmiddellijk een onder zoek worden ingesteld. Nog dezen nacht zal ik den officier van justitie waarschuwen. Ik zou gaarne alle in- KERK EU SCHOOL* Schoolseldregaling M.U.L.O.- Schoien (wet 1878.) GEPEN6S NIEUWS. Verkiezings-Varla. Een schip met zilver. De storm. Ernstig auto-ongeluk. De storm te Amsterdam. Gesnapt. De dijk bij Rilland doorgebroken. KORTE BERICHTEN, BSARKTKIEUWS. lichtingen willen hebben, om proces verbaal op te kunnen maken. Tot uw dienst, mijnheer, antwoord de de kassier. Nog iets. mijnheer Labroue was niet getrouwd, niet waar Hij was weduwnaar en vader van een kind. Had hij familie in Parijs In Parijs, dat geloof ik niet. „Mijnheer Labroue had één zoon, en ééne zuster, mevrouw Bertin, die in de buurt van Blois woonde. Het kind werd bij zijn zuster opgevoed. Mijnheer Labroue kreeg eergisteren een telegram van zijn zuster, waarin hem werd medegedeeld, dat zijn zoon tje ongesteld was Hij is op staanden voet vertrokken en zou eerst morgen of overmorgen avond thuis komen. Hoe verklaart u zijn aanwezigheid hier dezen nacht Waarschijnlijk heeft de ziekte van ijn zoontje zijne tegenwoordigheid ginds niet langer vereischt. Kent U het. juiste adres van de uster van mijnheer Labroue? Ja, mijnheer. Mag ik u opdragen haar van het gebeurde in kennis te stellen?5^ Uitstekend. U moet niet schrijven, maar een telegram zenden. Ik zal er zoo spoedig mogelijk voor zorgen. In orde. Men had het ontzielde lichaam van mijnheer Labroue op enkele stroo os sen in het koetshuis neergelegd en bedekt met een wit laken. De com missaris schreef haastig eenige regelen aan den officier van justitie, terwijl hij zijn secretaris naar Parys zond naar het paleis van justitie. Daarna begon hij het voorloopig onderzoek, at moest voorafgaan aan dat van den officier van justitie. VIL Van de bezit ingen van mijnheer Labroue waren alleen de stallen en het koesthuis overgeblevenal het andere was een puinhoop geworden. Het nog niet opgehelderde verdwijnen van Jeanne werd met de ramp in ver band gebracht en bij iedereen gold zij als de schuldige. Jeanne vluchtte met haar zoon. Al een uur liep zij zoo, recht uit, zonder te weten waar ze was. Eindelijk iet zij zich uitaeput od het eras langs den weq neervallen. Toen eerst had ze schuch ter achter zich gekeken. Ze zag in de verte alleen nog een rooden weerschijn tegen den hemel. Zij klemde Georges, die op haar schoot zat, vast tegen zich aan. Zij kuste hem en fluisterde aan zijn oor Georges, lieve jongen.... mijn schatHet kind opende de oogen. Moedertje, ik heb 't koud...." zeide het kind. De regen had zijn kleer tjes doorweekt. Heb je't koud, ventjekom, laat ons een beetje loopen, dan zul je warm worden. Zij zette Georges neer en stond zelf ook op. Vóór hen lag de lange, witte, breede weg. Waar zullen we heengaan vroeg de arme moeder zich wanhopig af. Wat zullen we doen?Wat zal er van ons wor den Ik ben gevlucht.Waarom Ik ben bang geweest.... Waarom? Kon men mij feitelijk wel beschuldi gen Zou men mij niet geloofd hebben Zij voelde een huivering over haar lichaam. Zij herinnerde zich de woor den van Jacques. De ellendeling had gezegd Ik heb mijn maatregelen geno men, zóó dat alles je zal aanklagen. Ja, mompelde zij, hij had gelijk, men zal mij beschuldigen, men zal de ledige petroleumflesschen vinden. Men zal zich de onvoorzichtige woorden herinneren, die ik mij bij mijnheer Labroue heb laten ontvallen. Ik ben verloren Ik moet vluchten. Zij wilde Georges meetrekken. Mijn dada!.... riep het kind, dat zijn paardje op den grond had gezet. Jeanne nam het speeltuig op en ging verder met haar zoontje aan de hand. De dag kwam op. De zon verscheen aan den gezichtseinder; als om de aar de na het onweer troost te brengen. Met tranen in de oogen keek Jeanne in de verte, naar den langen, eentoni- gen weg, door den regen geheel ge zuiverd van stof. Eensklaps stond zij stil. Twee mare chaussees te paard kwamen in haar richting gereden. Voor hen liep een vrouw, armoedig gekleed, de handen gebonden. Jeanne herkende de unifor men en schrok. Het was haar, alsof zij ook zoo liep, zij, die onschuldig was, weggevoerd als een dievegge, als een brandstichster, met boeien aan de polsen, tusschen de vertegenwoordi gers van de wet. Zij nam Georges in haar armen en liep haastig het kreu pelhout in, dat langs den weg stond. Om zich beter te kunnen verbergen hurkte zij neer in het natte gras. Georges begreep natuurlijk niet, wat dat alles had te beteekenen. Hij wilde wat zeggen. Zijn moeder beduidde hem te zwij gen. De marechaussees kwamen voor bij, merkten niets en waren spoedig met hun gevangene verdwenen. Jeanne wachtte.Angstvoorstellingen kwamen haar kwellen. Plotseling •kwam haar wanhoop tot uitbarsting. En toch ben ik onschuldig 1 zeide zij. Die man, die ellendeling heeft al die misdaden bedreven en ik ver berg mijik word er van beschul digd ik, die onschuldig ben 1 Een oogenblik hield zij op en ging dan verderOnschuldig, ja, maar niet heelemaal. Ik was portierster. Ik had er ondanks alles moeten blijven. Liever op mijn post moeten sterven dan te vluchten. Waarom he ik niet vroeger daaraan gedacht Ik was met Jacques tegenwoordig bij het veri- fieeren van de rekeningen, vóór het vertrek van den patroon. 1 (Wordt vervolgd.)) De „Maasbode" schrijft: Voor hel eesrt heeft het algemeen stemrecht in de verste en meest uitge breide zin van hel woord, zich bij deze stembus uitgesproken, zoodat voor het eerst kan getuigd worden, dat waarlijk de wil der natie zich dezen keer ten volle heeft doen kennen. En het verheugend resultaat is, dat deze natie zich met een overweldigende meer derheid heeft uitgesproken voor een be stuur naar christelijke beginselen. Niet minder dan vijftig partijen van al lerlei omvang en richting wilden zich bij deze stembus doen gelden. Men vreesde voor een hopelooze ver warring voor een chaotische Kamercom- plicalie, waarbij elke regeering bijna on mogelijk zou blijken. De natie heeft het niet gewild. Als wij nu op het oogenblik den uit slag overzien, dan treft onmiddellijk dat alle kleine partijen onmiddellijk zijn weg gevaagd. Bovenaan staat de eenp en onverdeelde Katholieke Staatspartij, die uit deze stem bus triomfantelijk te voorschijn komt met 32 zetels. Het laat zich begrijpen, dat waar dit Kabinet onder den stempel stond van een Roomsch-Katholiek premier, de strijd te gen de Katholieke partij feller zou zijn dan ooit. Het anti-papisme, de vrees voor Room- sche overheersching, is in ons oude geu- zenland altijd nog een factor, waarmede te rekenen valt. Bovendien ook In eigen boezem heerschip ontevredenheid, toonden zich symptonen van snlilsing en afscheiding. En ondanks dit alles komt de oude Ka tholieke Staatspartij met twee zetels winst uit deze stembus. Was de onzalige N. K. P -actie er niet geweest, noch de afzonderliike 1 ijst-Arts, waardoor ongeveer 30.000 Katholeke stemmen waardeloos verloren gingen, dan had de Kalholieke Staalsnartij nog een derden zetel winst kunnen boeken. Het blad besluit dan: Deze zeldzame overwinning is onzer zijds een geestdriftig „Te Deum" waard. En met niet minder dankbaarheid mo gen wij hier de stem der vrouw gedenken, die het mogelijk hoeft gemaakt dat ons dierbaar vaderland in de naaste toekomst met vaste hand zal geregeerd worden naar christelijke beginselen, die in dezen be proefden tiid land en volk zullen richten naar een nieuwe aera van vrede, welvaart en geluk. „De Tij<l" schrijft onder den titel „De gewonnen Slag", dat niet alleen de oppositie teruggedrongen is uit haar zetelsterkte, maar ook een overwinning is 'bevochten, die tegelijkertijd aan de christelijke partijen de leiding eencr wetgevende periode verzekert en de blijvende leiding in een veel verder verschiet voorspelt. Wat liberale, en socialistische be rekening op de democralische instinc ten der massa trachtte te overrom pelen, is ons als een natuurlijke vrucht in den schoot gevallen. De geest waait, waar hij wil, en ditmaal heeft hij op een gunstigen wind door het gansche land gewaaid. De christelijke partijen, heengetild over het doode punt, haar wankele helft ■standvastig in een stellige meerder heid, de regeerkracht van het Mini sterie bevestigd, ellendige vragen als die betreffende het samengaan met de socialisten voorgoed weggevaagd, ziedaar het antwoord, door 't land gegeven op de uitdagingen van een oppositie, die zelf in partijschappen en oneenigheid uit elkander valt. De ontbinding Ier linkerzijde in allerlei bezuinigings- en matcrieele welvaartsgroepjes is thans zoover ge vorderd, dat de rechterzijde geen bur gerlijke parlij van cenige beteckcnis tegenover zich in de oppositie vindt, zoo gaat het blad voort. Moge de christelijke partijen, met uitzuivering der foulen, welke tot in de samenwerking toe werden begaan in het verleden, zich hun mede-ver antwoordelijkheid diep bewust blijven in de eenheid, die allernoodzakelijkst is voor een volle vervulling onzar plichten jegens het land. En dat de oppositie, met een eerlijk erkennen van het voor haar verrassend en pijn lijke feit der ware politieke verhou dingen, althans zoo loyaal zij, om niet in een tegenwerking van louter partijdrift de christelijke staatkunde tegen te houden, die zich thans ten volle kan ontplooien! In het „Handelsblad" constateert de hoefijzer-redacteur de starke opschuiving naar rechts. De winst van de Christelijk-Histori- Achen werd vrij algemeen verwacht, daarentegen die van de Anti-Revolution- nairen niet. („De Standaard" schreef nog eergisteravond, dat zij heel blij zal zijn als de partij haar 13 zetels hield). Bn allerminst hadden wij zulk een sterk verlies van den Vrijheidsbond verwacht. i - jf~ 19 DE ONTWAPENING. PARIJS. 7 Juli. De commissie voor de bewapeningen uit den Volkenbond heeft haar algemeene besprekingen over de ont wapening geëindigd. Zij heeft de resolutie van gisteren der sub-commissies goedge keurd. De Raad zal in zijn volgende zitting de memorie over de vervaardiging van wa pens bespreken. De commissie verzocht den Raad, de regeeringen Ie vragen, vóór 15 Augustus een uiteenzetting in te zen den van wat door hun nationale veilig heid wordt vereischt, en over de beperkin gen van de oorlogsbegroolingen. Zij heeft het voorslel van Lebrun aangenomen, waarbij de regeeringen worden verzocht, oen vergelijkende uiteenzetting in te zen den van de militaire uilgaven van 1913 en die van 1922. De sub-commissie zal een algemeen plan van de militaire uitgaven bespreken, dat lot basis voor de ontwapening volgens het plan-Esher zal strekken. Ten slotte heeft de commissie een plan voor de ontwapening Ier zee van markies Saluzzo en kolonel Rcquin aan de mari tieme afdeelingen toegezonden. De com missie hoopt, dat zij in de vergadering van September de principes voor een plan tot ontwapening zal kunnen indienen. De zitting is geslolen. IERLAND. LONDEN, 7 Juli. Catal Brugha, die de Valera's „minister van landsverdediging" cn de aanvoerder van de Dublinsche rebel len was, is vandaag in het gasthuis bezwe ken aan dc wonden, die hij opliep bij zijn vlucht uh het brandende hotel, waar zijn volgelingen zich over hadden gegeven. Dublin is vandaag kalm, maar daarbui ten zijn de operaties van de Vrijstaatsche troepen begonnen. Tal van successen worden gemeld, waar bij vele gevangenen zijn gemaakt. DE HULP VOOR RUSLAND. PARIJS, 7 Juli. (Havas). Het schip Ca lifornia is uit Duinkerken naar St. Peters- burg vertrokken, met voorraden van het Fransche Roode Kruis, die op 8 mHliocn frank worden geschat, aan boord. DE OPSTAND IN BRAZILIë. RIO DE JANEIRO. 7 Juli. Een offtci- eele mededeeling zegt, dat de opstandige beweging volkomen onderdrukt is. RIO DE JANEIRO, 7 Juli (Belga). Bij den strijd tnsschen de regeeringslroepen en de opstandelingen zijn er bommen ge vallen op het ministerie van oorlog, waar door 4 personen zijn gedood en 6 ge wond. De vloot heeft medegewerkt bij het ne men van het fort, waarvan de comman dant. die de zoon van maarschalk Hesmes da Fonssca was, gevangen genomen is. Fonseca zelf wordt nog gezocht. STORM. STETTIN, 7 Juli. Gisterenavond heb ben te Stettin een onweer en een wervel storm gewoed. In de haven van Reichen- werder zijn drie kranen uit hun voegen gerukt, waardoor de masten van drie schepen en een lichter werden omver ge trokken. Door de vallende maslen werd veel op het dek stukgeslagen, en ook de scheepskraan raakte onklaar. Ook is er een zeilschip, waarin drie personen zaten, omgeslagen. Slechts twee van hen konden worden gered. Verder is er een zeilboot met vijf personen omge slagen, van wie «r niemand is gered. DE POOT.SCHE REGERRINGS- VERKLARING. WARSCHAU. 7 Juli. Sliwinski. de nieu we eerste minister, heeft de ministeriieele verklaring in den Landdag voorgelezen. Het kabinet, zoo zagt die verkinring, zal zich richten naar de principes, die de politiek der voorgaande kabinetten heb ben geleid De aangegane verplichtingen zullen worden gehouden. Sprekende over den fiinancieelen toe stand zei Sliwinski, dat deze niet gunstig was:, het deficit van 132 milliard, dat ge raamd was voor 1922, is gestegen tot 400 milliard. Om de inflatie van het papier geld te verhelpen, zal de regeering haar toevlucht móeten nemen tot een leening. Het ministerie van financiën zal een fi nancieel programma voorstellen, dat voor een lange periode zal worden vastgesteld. Er zal opnieuw worden geput uit de be staande belastingen, maar de maatregelen van bezuiniging, die noodig zijn, moeten niet de onvermijdelijke uitgaven verhin deren. Het staat zóó, dat de gelden voor het onderwijs zullen worden gevonden door een buitenlanrlsche leening. De linkerzijde het centrum toonden zich vijandig aan het kabinet-SIiwinski. De sfemming over de motie van vertrou wen zal morgen plaats hebben. DE VONNISSEN TEGEN DE RUSSISCHE GEESTELIJKEN. LONDEN, 7 Juli. De berichten uit Mos kou over de vonnissen, gestereken, na een geding van drie weken, over de St. Pc- tersburgsche priesters en anderen, die te recht stonden wegens beschuldigingen in verband met de vordering van eigendom men van de kerk, hebben hier groofe ver ontwaardiging gewekt. Uit Moskou wordt gemeld, dat elf be klaagden, o.w. de metropoliet Benjamin, een bisschop en verscheidene priesters en professoren, ter dood zijn veroordeeld.. Drie-en-vijftig andere, beklaagden zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen, velen hunner voor vijf jaar. Ondanks de nobele pogingen van den aartsbisschop van Canterburv en andere vertegenwoordigers van godsdienstige li chamen in Engeland, heeft het hof te Mos kou besloten een strafrechterlijke vervol ging tegen patriarch Tichon aan te spannen. UIT DE ENGELSCHE STEENKOLEN- NIJVERHEID. LONDEN, 7 Juli. Het bestuur van den nationalen mijnwerkersbond heeft be raadslaagd over den ernstigen oeconomi- schen toestand in de kolenbekkens, waar de loonen verlaagd worden en de delvers slechts ongeregeld werk vinden. Na een langdurige besloten vergadering gehou den te hebben, is het bestuur te rade ge worden zich tot de eigenaars te wenden, teneinde onverwijld den nationalen raad bijeen te roepen, waarin mijneigenaren en mijnwerkers vertegenwoordigd zijn en de medewerking van de eigenaars te vragen voor het herstel van den bloei van de in dustrie. NIEUWE ARRESTATIES IN RUSLAND. WARSCHAU, 7 Juli. In verhand met het rev.-soc. proces in Rusland zijn nieuwe arrestaties gelast. Er zouden meer dan honderd soc.-democraten en soc.-revolu- lionnairen gearresteerd zijn. HET POOLSCHE KABINET. WARSCHAU, 7 Juli. Onmiddellijk na af loop der parlementszitling bood minister president Sliwinski het ontslag van het kabinet aan, dat werd aangenomen. DE OPSTAND IN BRAZILIË. RIO DE JANEIRO, 7 Juli. Maarschalk Hermes de Fonseca is gearresteerd en aan boord van het pantserschip „Floriano" ge bracht. Waarschijnlijk heeft een groot deel van de meer gematigde vrijzinnigen den Vrij heidsbond op bet stnk der bezuiniging minder vertrouwd dan de groep-Van Houteu en dan do Christelijk-IIistori- schen, terwijl deze laatsten vermoedelijk ook hebben geprofiteerd van de hou ding van den Vrijheidsbond in de leger- quaestie. De uitslag duidt stellig op een rechts Ministerie. Het komt den schrijver cch- voor dat dit niet meer het Kabinet-Ruys kan zijn. Ten eerste is dit opgetreden toen de rechterzijde slechts 50 leden telde. Maar bovendien is het Protostanteche, en met name het meest gemachtigde deel der rechterzijde de Ohristelijk-Histori- eche groep, aanzienlijk versterkt. Een rechte kabinet, waarin deze ver anderde samenstelling der rechterzijde tot uiting komt, lijkt ons nu noodig. En dit zal dan tevens een Ministerie moe ten wezen waarin met de economische1 opschuiving naar rechta wordt rekening gehouden. Een Regoering met oen zeer krachtige figuur aan het hoofd, die een drastische bezuinigingspolitiek wil en kan doorvoeren. In een van de twee Pro- tostantsche groepen van rechts is deze figuur stellig te vinden; menigeen zal dadelijk den naam kunnen noemen. De „Volkskrant" concludeerdt: De Katholieke kiezers hebben zich in de overgroote meerderheid trouw achter de Katholieke Staatspartij geschaard en werkelijk onbeduidend kleine cijfers aan de Nieuwe Katholieke Partij bezorgd. Het R.-K Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding te 's-Gravcnhngc kan thans met zekerheid aan de schoolbestu ren mededcelen. dat de Minister van Bin- nenlondsche Zaken in verband met de bezwaren tegen uniforme schoolgeldhef fing ook voor de zes langste klassen der Mulo-school, beslist heeft de leerlingen der zes laagste gelijk te stellen met die eener gewone lagere school en die der drie hooger klassen met leerlingen eener Ulo-school (nieuwe wet). Dienteengevole zullen a'le gemeentelijke sehoolgeldverordeningen, die dit onder scheid maken, worden goedgekeurd. In dien reeds goedgekeurde verordeningen an ders bpalen kunnen de ouArs bij bet gemeentebestuur op intrekking of wijziging der bestaande verordening aandringen. Bepaalt de beslaande verordening niets omtrent het voor Mulo-leerlingen ver schuldigde schoolgeld, dan zal de Minis ter tegen eene uitvoering der verordening met het onderscheid in bovenbedoelden zin geen bezwaren maken. Aan het „N. v. d. D." wordt uit de Lemmer geschreven Het ie jammer, vooral voor de recht- sche partijen (de meeste schippers toch stemmen rechts), dat de meer dan 80 al hier liggende schippers, hier Woensdag niet aan de stemming konden deelne men. Om naar de plaats van hun domi cilie te reizen toch, en daar te stem men, was voor velen hunner, afgezien nog van de financiëele bezwaren, met het oog op hun lading of bevrachting niet doenlijk. En zooals de kieswet be paalt, 14 dagen voor de stemming aan vragen en de plaats bepalen waar zij bij de stemming hun stem wenschen uit te brengen is mede met het oog op de weersgesteldheid, voor schippers onmoge lijk. Het is dan ook voor de schippers in het algemeen te wenschen dat de kieswet in dezen spoedig gewijzigd wordt. Da Praanje predikant bij de Geref. Gemeente te Bameveld, heeft Zondag j.l. zijn hoorders krachtig op het hart ge drukt toch vooral niet te gaan stem men, aan welk voorschrift velen hebben voldaan. Aan enkele stembureaux aldaar kwamen meer dan 50 personen hun op- roepingskaart terugbrengen met de bood schap, dat zij geen vrijheid hadden aan de stemming deel te nemen. In de Zaandamsche haven is Donder dag binnen gekomen een schip met 4 kisten heele en halve zilveren Russiche Roebels. Het geld werd aldaar in een auto overgeladen en gebracht naar Amster dam. Het geld schijnt bestemd voor indus- trieele doeleinden. Te Wonnerveer heeft de storm veel schade aangericht. Behalve dat vele dak pannen van woningen en pakhuizen af waaiden, zijn er op den Wandelweg, in de Transvaalstraat en op de Houtkade vele boomen omgewaaid. Ook werd het net van de telefoon en van den eloctri- sche verlichting op vele plaatsen ver broken, zoodat en menige storing voor kwam. Vrijdagavond heeft bij Soest (U.) een ern ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De auto van den heer v. d. Wouter, hoofd der Christelijke school aldaar, werd bij de hallc Nieuweweg, door een passeerende goederentrein gegrepen. In volle vaart reed de auto tegeu den trein op. Van de in zittenden werd de echtgenoote van de heer Wouter op slag gedood. De heer Wouter en een Duitsche dame werden gewond op genomen en naar het diaconessenhuis te Utrecht gevoerd. Een weesmeisje kwam met den schrik vrij. De auto werd totaal vernield. Tengevolge van den storm zijn in het Vondcnparlk te Amsterdam, dat in het na jaar reeds zóó geteisterd was, wederom enkele boomen ontworteld en togen den grond geslagen. Bij de Kalfjeslaan werd een man door een omgewaaiden boom doodolijlk getrof fen. Nadat de dood geconstateerd was, werd het lijk naar Rinnen-Gasthuis ver voerd. De bankbediende G. Sch., die in Duitsch- land met 130.000 Mark van zijn patroon gevlucht was naar Holland, is bij het over stappen in een verkeerden trein, aangehou den cn aan de politie overgegeven. Al 't geld was nog in zijn bezit. Het bedijk,ingswerk te Billand aan het Kredkrak (Zeeland) waardoor plm. 240 H.A. grond is verkregen, heeft door den sform zeer geleden. De dijken loopen aan merkelijk In. Nader wordt vernomen, dat door den zwaren storm en de hooge zee de dijk is doorgebroken. Te Enkhuizen is Donderdag een zwaro iepeboom omgewaaid en in de Oude Gracht gevallen, die ter plaatse vol ge laden aaxdappelonschuiten wa». De voer der van de schuit, die vlak onder den neerstortenden boom passeerde, ontkwam een wissen d ood door een sprong iul 't water. De schuit met lading werd onder water geslagen. KATWIJK-AAN-DEN RIJN, 6 Juli. Tuin- bouwver. Katwijk en Gmslr. Veiling van Due of Yorc p. 25 K.G. 1,30—-1.70, idem driiel. 11.30. Peen per 100 bos 3.20 6. Aanvoer: 530 X 25 K.G. groote aard appelen; 80 X 25 K.G. kleine aardappelen; 4350 bos peen. GOUDA, 7 Juli. Bloemenveiling. Ro zen 10—70 cent; Dahlia's 10—60 cent: Geraniums 30 cent; Zinnia 6 cent; An jers 818; Gladiolus 4060 cent per 10 stuks; Lathyrus 8—30 cent; Groen 1040 cent; Delphinium 10—15 ct. HOOFDDORP, 6 Juli. Tarwe le kw. 14 A 14,25. Andere artikelen niet aange voerd. HAARLEM, 7 Juli 1922. Groonten- NOGMAALS CREDIET GEVRAAGD. De Russen beginnen het benauwd te krij gen in den Haag. En daar is wel eenige re den voor. Ze kwamen hier credieten ha len en niemand biedt hun tot nog toe iels aan. Van het goudschip schijnt zelfs nog geen wolkje aan den horizon te zien. Daarom besloot de Russische delegatie in de internationale pers nog eens een gra- tis advertentie te plaatsen die verkort den volgenden inhoud toont: „Kredieten gevraagd door een verarmd land, dat zich snel hoopt te herstellen. Ver keerde werkmethoden zijn gedeeltelijk op gegeven, teekenen van wederopleving aan wezig. P. S. Ook geringe bedragen zullen welkom zijn.'' Om dezen oproep geplaatst te krijgen had de Russische gedelegeerde Sokolnikol' Donderdag de internationale pers uitge- noodigd op een conferentie. RUSLAND'S CREDIET WAARDIGHEID In die conferentie heeft Sokolnikof op nieuw de wederopleving van Rusland aan- 1 gekondigd. De roebelkoers is gestabiliseerd, de oogst is veelbelovend. De meerderheid der journalisten, die de ze mededeelingen reeds voor de derde maal te genieten kregen, dachten voor de derde maal: „zou het waar zijn?" En de realisten merkten op, dat de oogst nog niet binnen was, en de roebel morgen aan den dag al weer kon gaan dalen. Hoe dik wijls is de mark b.v. al niet stabiel ge weest? Hoe vaak is de mark al niet gere zen? Zelfs een steen die een berg afrolt springt neg wel eens even de hoogle in. Maar Sokolnikof trok nu uit zijn argu menten een conclusie. Hij bestreed nl. de stelling, dat Rusland krediet absoluut noo dig zou hebben omdat het aan het eind van zijn krachten zou zijn. Men moest niet denken, dat Rusland zonder crediet ineen zou storten. Oclk zonder crediet zou Rus land opstaan. En de bezitters van beur zen met goud, mogen het in hun ooren knoopen als Rusland op eigen krach ten is opgestaan, dan zal hel minder toe schietelijk zijn dan nu, dan komt er van schulderkenning en teruggave van bezit tingen heel weinig.... wellichts niets. WANHOOPSTACTIEK. Nu heett Sokolnikof in zeker opzicht gelijk. Absoluut noodig heeft Rusland de credieten niet. Het kan zonder crediet wel verderten gronde gaan. Het is zelfs mogelijk, dat de hecrcn in Moskou ten slotte deze tactiek bewust kiezen. Dat zij nieuwe millioenen door hongersnood en epidemiën laten omkomen om tenslotte een n au wen kring om Moskou heen te redden en te behouden voor het commu nisme. Het is een zeer gevaarlijke taktiek. Gevaarlijk voor de Sovjetregeering. Maar ook gevaarlijk en daar ligt de kracht der bolsjewiki voor de rest van Europa. De veronderstelde tactiek is de economi sche nabootsing van de vechtlacliek tegen Napoleon. Hel is begrijpelijk, dal men in West-Europa het risico liever niet zou loo pen, indien er een uitweg te vinden is. Eert scepticisme, als bij enkele delegaties aan wezig is, is echter niet bevorderlijk voor het aankweeken van durf en volhardings vermogen bij het zoeken naar die nieuwq wegen. EEN TEEKEN VAN LEVEN. Anderen echter geven den moed nog nisi op. Zoo moet er volgens den ster-corres pondent van de N. R. Crt., aan Engelschen kant een ontwerp bestaan dat ten doel heeft het grootste en schijnbaar moeilijkst te vermijden gevaar, namelijk het dooden van particuliere ondernemingen door de belasting-schroef, te voorkomen, op eert manier, die voor de Russen groote aan trekkelijkheid moet hebben en die tegelij kertijd het Russische stelsel van aandeel van de regeenng in de ondernemingen voor de aanhangers van het strenge begrip van particulieren eigendom eenige aantrekke lijkheid zou geven. i Dij plan betreft echter naar men ziet^ slechts een onderdeel. ENKELE BELANGRIJKE MEDE DEELINGEN. Enkele mededeelingen van Sokolnikof laten wij hieronder nog volgen. Teneerste over het onderzoek naar den toestand in Rusland. Hierover zei Sokolnikof: „Men kan diplomatieke agenten ea consuls zenden, die zich precies van da toestanden op de hoogte kunnen stellen. Het zenden, van een commissie geeft geen voldoenden kijk op den stand van zaken." „De opvattingen der sovjetregeering ten aanzien van dat monopolie zijn ech ter soepeler geworden." Dan over den buitenlandschen handed* Deze blijft staatsmonopolie. Vervolgens besprak de Russische ge delegeerde, wat er geschieden zou als da onderhandelingen, mislukten. „Komen we hier niet tot een overeen komst, dan is Rusland bereid, aan groe pen van belanghebbenden, speciale waar borgen te geven voor hun werk in Rus land. Ze zouden dan zeker niet steu nen op een algemeen verdrag." Tenslotte over fouten in het Russische economische stelsel: „Men was bezig, allerlei begane fou ten te herzien. Het particulier initia tief van binnen- en buitenlanders moesK niet meer worden onderdrukt. Het was niet noodig, dat de staat alles zelf be zat, de staat moest alleen alles contro leeren in financieelen en economisch»* zin. Hij wees daarbij op het voorbeeld van Amerika, waar eenige financiers eni industrieelen wel niet alle ondernemin gen bezitten, maar toch een beslissend! gezag daarover uitoefenen. Zoo wenschta hij den toestand voor don Russische)- Staat. markt. Aangevoerd Aardappelen 0.06 0.15 per K.G.Andijvie 0.020.03 per struik; Aardbeien 0.250.30 per pond; Wortelen 0.0812Va et. per bosPostelein 0.401.20 per kist; Selderij 0.050.20 per bo3; Komkommers 0.070.12 per st. Salade 0.201.20 de 100 krop; Rabarber 0.060.12 per boa; Bloemkool 0.110.24 per stuk; Pieterselie 0.040.10 per bos; Kervel 0.050.08 per boa; Ohalotte Uien 0.030.10 per bos; Doperwten 0.110.13 per pondPeulon 0.140.15 per pond Tuinboonen 0.03—'0.04 per K.G.; Uien per K.G. 0.180.2^ per K.G.Kersen 0.S00.35 per pond. SCHAGEN, 6 Juli, 1922. 20 Stieren f 100—475; 34 Gffdekoeien (mag.) f 150 325; 95 Idem (vette) 250425; 17 Knlfkoeien f 240425; 18 Pinken f 80 120; 50 Nuchtere balveren f 1230; 219 Schapen (magere) f 1823; 312 Idem (vette) 3445; 315 Lammeren f 10 20—30. 40 Varkens (mag.) f 4254; 88 Idem (vette) p. K.G. f 0 90—1; 78 Big gen 22—32;; 230 Kippen f 0,752; Haantjes f 0.251,10; 347 K.G. Boter 11318 st. kipeieren f 67; 2734 eend- eieren f 6,50. ALKMAAR, 7 Juli. Kaas. Ter markt wa ren 160 stapels, wegende 134.000 K.G. Fa- briekskaas kleine 53, commissie f 53, boerenkaas kleine f 53, commissie f 53. Handel matig. AMSTERDAM, 7 Juli. Aardappelen (Be richt van Jac. Knoop) Noord-Hollandsche Muizen 5.5010,20, idem Kleine Muizen f 5.506.20 Schoolmeesters f 10.20 10.80 per 100 K.G.; Wcstlandsche ronde f 66.50 per H.L.; Zomer Malta-aardap pelen f 3233 per 100 K.G. AMSTERDAM, 6 Juli. Eieren. (Veiling Prinsengracht.) Aanvoer 167.100 stuks. Prijzen f 67.90. Handel matig. BOVENKARSPEL (Station), 6 Juli. Aardappelen. Koks en Due f 2.803, Schotse 2.90—3.40, kleine f 1.45—2.50, ronde f 33.35. Ninetyfold 2.803, kriel f 0.25070 p. baal. Aangevoerd 12940 baal. Bloemkool le soort f 2134, 2e soort f 12.50—19.50, 3e soort f 4.75— 5 per 100 stuks. Aanvoer 2025 stuks. Sla- boonen f 0.250.28 per K.G. Aanvoer 4500 stuks. Wortelen f 2.702.80 per 1000 stuks. Aanvoer 4650 stuks. GELDERMALSEN, 6 Juli. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor Meikersen, rijp 5775 ct.; idem rood 3240 ct.; zwarte kersen 3757 ct.; kruisbessen 16 20 ct.; roode bessen 3235 ct., alles per K.G. GELDERMALSEN, 6 JuK. Noten. Op de alhier gehouden notenveiling waren onge veer 12.000 K.G. groene noten aangevoerd. Men besteedde 21 A 31 ct. per K.G. LEIDEN, 7 Juli. 489 runderen, 218 kal- verenr, 736 schapen, 45 slieren 125 k 570, 173 kalf- en meikoeien 200 A 515, 62 vare-kocien 125 a 290, 209 vette os sen en koeien 220 a 585; schoan a. d, haak ƒ0.85 a 1.80, 111 vette kalveren 35 a 155; schoon a. d. haak 0.70 a 1.50, 107 nuchtere kalveren 8 a 17, 234 vetta schapen 43 54; schoon a. d. haak 1.20 A 1.26, 502 weide schapen 25 k 36. 976 magere varkens 25 a 60; per kilo levend gewicht 0.64 A 0.74, 490 biggen 10 a 22, 5 hokken of geiten 6 A 15. Aangevoerd 151 partijen kaas. Besteed) werd voor le soort Goudsche kaas per 50 kilo van 42 tot 49; 2e soort Goudsche kaas per 50 kilo van ƒ35 tot 40. le soort Leidsche kaas per 50 kilo van 35 tot 39. Handel voor Goudsche en Leiidsche kaas matig. Aaii de Stadswaag gewogenj 103 partijen; 4525 stuks; 34752 kilo. LEEUWARDEN, 7 Juli. Vee Aange- voerd 227 stieren f 100780; 325 vetta koeien f 225440, per K.G. f 11.30; 795 melk- en kalf koeien f 18550O; 330 vette kalveren f 3080; 130 pin ken f 60160; graskalveren 186 nuchtere kalveren f 1016; 518 vetta schapen f 22—56; 27O weideschapen f 14 28; 995 lammeren f 914; 362 vetta varkens f 85190, p. K.G. f 0.880.95; 125 magere varkens f 35100; 145 vet te biggen f 3558; 158 kleine biggen f 12—24; 24 paarden, 54 bokken. De handel in melk- en kalve koeien was behoorlijk vlot, prijzen als voriga weekvette koeien prijshoudendstie ren iets duurder; vette kalveren lager; nuchtere kalveren flauwer; varkens iets duurder, Zouters 9294 ct., voor Londen 7882ct.slachtschapen aanvankelijk ieta duurder, ten slotte flauwer; woidelam- meren stug. Eieren. Aanvoer 14.000 kip pen- 6 A Sr/g c., 600 eenden- zeven ca een half tot acht en een halve ct. MIDDELBURG, 6 Juli. Ter graan markt van helen was geen aanvoer. No teering werd niet opgemaakt. ZWOLLE, 7 Juli. Boter. Aangevoerd 110-8 v., 20-16 v. en 340 stukken, samen 2570 K.G. Prijs 1-8 v. f 4045, per K.G. f 2.20—2.30. Vee. Aanvoer 586 runderen, 180 gras kalveren, 94 nuchtere kalveren, 89 scha pen, 220 lammeren, 267 varkens en 688 biggen. Men besteedde voor vette koeien 84 120 ct.,,dito kalveren 120160 0., dito varkens 8490 0. per K,G., schapen f 18 45 per stuk. De handel was algemeen vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2