STADSNIEUWS. I I Dit nummer bestaat uittwee bladen. Eerste blad Na den slag.*) té Maandag 10 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14186 AGENDA 11 JULI. Personalia. De Precario-belasting. Hoe boos zij zijn. De Nieuwe R. K, Kerk te Bentveld. De feestavond van Vrijdag, Verbouwing- Een vechtpartij. Op hol. Vereeniging van Hoofden van K. K. Scholen. Botsingen. De storm. Namen van straten. Ver'iuur van liet voormalig „Trou moet Blycken". Examens Gymnastiek. Doodelijk ongeluk. Personalia. Giften. Gemeentezaken. VRUCHTENWIJNEN. Aardbeien - Appel - Bessen, (roodwit, zwart) - Frambozen - Kersen - Meiwijn per tl. 75 ets. LIKEUREN, falcoholvrlj). Otaco per tl. f 1.55 Anisette - Curasao - Fram bozen - Kersen - Persico - Pepermuntpfl. f 1.45 uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon 134 LANGS DEN WEG. Burfrerlüke Stand. De bouwvakassociaties. Programma F. C. v. Meeuwen, f HENGELEN. lO jarig bestaan van den „Lustige Hengelaar." J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten Telegrafisch Weerbericht. HEEMSTEDE. (Ongecorrigeerd)) Dc Commissie van Overleg De abonnementsprijs oe' draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p kwart, bij eooruitbet. 3.57 Ys Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, en 1748. Postrekening Ho 5970 Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract bela.igrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per redel Vraag- en aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 centt bij vooruitbetaling. r Nu wij een oogenblik rustig den uit slag der verkiezingen kunnen over zien, dringt zich de vraag op: wat nu? Eén ding staat ongetwijfeld voor ieder een vast: in de Tweede Kamer is nu een sterke rechtsche meerderheid ge komen; de Eerste Kamer is bijna ge heel rechts; volgens den gewonen loop der dingen krijgen wij dus de eerst komende vier jaar een rechtsch ka binet. Menigeen zal de opmerking ma ken: er behoeft niets te gebeuren; wii hebben een rechtsche regeering, deze kan dus na het schitterend votum van vertrouwen der kiezers doorgaan. Toch is dat niet geheel juist. Het Kabinet-Ruys trad op in een geheel anderen tijd, toen de Kamer op het doode punt stond en een parlemen tair kabinet eigenlijk niet te vormen Was. Het was toen een daad van zelf verloochening, een vaderlandslievende daad van de rechterzijde, om in een zoo zwaren tijd dc regeering op zich te nemen, bij machteloosheid der lin ker partijen. Nu staan wij er geheel anders voor: door de uitspraak der kiezers van j.l. flVoensdag is aanvaarding der regeering door de rechtsche partijen eenvoudig plicht geworden. Maar daartegenover kan ook een nieuwe kabinets-forma- teur, bij behoud van de coalitie der drie christelijke partijen, een heel wat breeder regeerprogram opmaken, dan in 1918 mogelijk was. Het zou ons daarom niet verwon derlijk lijken, wanneer het Kabinet- Ruys in zijn t egeuwoordigen vorm af trad, om gelegenheid te laten tot het vormen van een nieuwe, rechtsche regeering, zij het dan ook, dat vele, van de tegenwoordige ministers weer in het nieuwe kabinet optreden; zii het dan ook, dat H. M. de Koningin Jhr. Ruys opnieuw met de vorming van een kabinet belast. Het noemen van namen voor een nieuwen Minister-president lijkt ons overigens buiten de orde en het be vreemdt een overigens zoo voorzich tig man als de hoefijzer-correspondent van het „Handelsblad" nu al toe spelingen te zien maken op het op treden van den heer Colijn als kabi netsformateur. \Vaar de R. K. Staats partij alleen over 32 zetels in de Twee de Kamer beschikt tegenover 29 voor de beide andere partijen te zamen, lijkt het onverklaarbaar, hoe men in eerste instantie aan een niet-Katliolic- Jcen Kabinetsformateur denken kan ffot deze conclusie kan men dan ook alleen maar komen, wanneer men eooals de liberalen nu reeds bezig Zijn te doen aldus x-edeneert: de [Vrijheidsbond heeft een derde van haar machtafgestaan aan de Christelijk-Historischen, omdat men bij die partij de bezuiniging op de Staats uitgaven veiliger acht. Waar nu de rechterzijde versterkt is naar den rech tervleugel, moet aan het hoofd der re geering ook een „krachtig" man ko men, die hel mes in 'de uitgaven zet; er moet komen een bezuinigingska binet. Deze redeneering nu lijkt ons weinig parlementair. Hadden de kiezers aldus geredeneerd, dan hadden zij den bond van belastingbetalers moeten steunen, of, zoo ge wilt, de lijst-Vau Houten. Neen, vóór alles hebben de kiezers uit spraak gedaan ten voordeele van een christelijke regeering, al kan men daarin levens een motie van vertrou wen zien in het beleid van een rechtsch Kabinet ten opzichte van dc economische moeilijkheden. En hoe juist deze redeneering is, blijkt wel uit een artikel in het hoofd orgaan der christelijk-historischen, in „de Nederlander" zelf, waar gewe zen wordt op het vertrouwen, dat het overgroote deel der massa in de drie groepen van rechts, in de Coalitie hebben gesteld. En in een ander ar tikel schrijft hetzelfde blad: „Het kan niet juist zijn, dat de kleurloozen zoo „conservatief" zijn en dus ditmaal de Christelijke-Historische Unie gekozen hebben, omdat deze zoo stevig „conservatief" is. Want die dit zochten, konden bij den Vrij heidsbond terecht cn zij zijn daarhe nen niet gegaan." Precies onze gedachlcngang. Maal laat daaruit dan ook volgen, dat de regeering wordt voortgezet door het optreden van een nieuw of een gere- construeei-d Kabinet-Ruys op de ba sis der coalitie. Vanzelf moet daarmee zijn uitge maakt, dat op de meest economische manier zal woi-den geregeerd; want een christelijk kabinet zal het als een zedelijken plicht beschouwen om in een tijd van depressie en malaise zoo so ber mogelijk huis te houden. Maar daix moeten termen van „conservatief" of „democratisch', die in dezen uiterst moeilijken tijd niet anders dan zeer gevaarlijk, ja, demagogisch genoemd moeten worden, ook achterwege blij ven. Zeker heeft ons volk ten de,ze geen advies noodig van bladen, dio politiek den Vrijheidsbond het meest na staan. Want het Vrij.zinnig-conser- valisme heeft voor goed afgedaan; dit hebben de vei-kie.zingen nu toch wel duidelijk bewezen! Dit artikel moest Zaterdag we gens plaatsgebrek blijven liggen. Intus- seben is reeds van verschillende kanten gemeld dat bet Kabinet-Ruys niet zal aftreden. Wij willen niettemin onze con clusie uit den verkiezingsuitslag publi- ceeren, al was 't maar om ons later op onze meening van het oogenblik te kunnen beroepen. Om een voorbeeld te noemen: onze tijd van malaise eischt voor de bezetting der portefeuille van Landbouw, Handel en Nijverheid toch zeker een krachtige figuur dan de tegenwoordige titularis, waarmee dus het kabinet tevens een man van uitgesproken christelijke begihsolen rijker zou kunnen worden. Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig Bu reau van half 9—half 10 Reddings brigade half 9 Bestuur K. S. A. half 9 Bestuur Overheidspersoneel half 8 Onderling Belang 8 uur. Café „Brinkmaan" 9 uur Vergade ring Koninginnedag. „Üe Hoofdwacht" 8 uur „Haarlem. Grootc Kerk 2—3 uur Orgelbespeling door den heer George Robert. Sisschoppelijk Ma team Jansslraat Da gelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en feestdagen toegankelijk. tt. K. Leeszaal en Vitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. Luxor-theoter (iroote Houtstraat 139 141 Bioscoopvoorstelling. Lvxor-tearoom Groote Houtstraat 139- Middag- en avondconcert. 'B. K. Arbeidsbeirrs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 9 12 uur, nam. van 2 5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. K. Arbeidsbeurs uoor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89 uur. Met ingang van 1 Augustus a.s. zijn benoemd bij den postcheque- en giro dienst te 's-Gravenhage de hceren S. ""»b«r en H. Seignette Jr., beiden alhier. Blijkens de raadsagenda zal de pre cario-belasting in de gemeenteraadszit ting van a.s Woensd.ag nog niet be handeld worden. Naar ons ter ooro komt, vond Zaterdag morgen e en Katholiek winke ier te Haar lem een briefkaart in zijn brievenbus, afkomstig van oen mevrouw uit Haarlem, die op politiek gebied zeer op den voorgrond treedt en tot den Vrijheids bond behoort. Die mevi-ouw deelde mede, dat zij in het vervolg aan dezen Katholieken win kelier de klandizie niet meer zou gun nen, hoewel zij er uitdrukkelijk bij schreef, dat zij over de zeer nette be diening en de kwaliteit der geleverde waren absoluut niet te klagen had. Dit bewijst wel, hoe boos zij zijn, maar teekent ook de kleinheid van karakter. Dezer dagen is de bouw van de nieuwe R.K. Kerk te Bentveld (St. Antonius- kerkaanbciteed. Laagste inschrijver was de firma van Buurexx te Bloemendaal, voor de som van f 60.977. De plannen zijn gemaakt door den heer Jos. Cuy- ners te Amsterdam. Men hoost met den bouw gereed te zijn vóór Kerstmis .zoo dat de kerk met Kerstmis kan worden in gebruik genomen. Zooals bekend is komt de kerk te staan aan de Sparrelaan, nabij de halte Bentveld. Dezer dagen zal 'n aanvang gemaakt worden met de werving van donateurs en donatrices. Wij bevelen toezeggingen als zoodanig warm aan. De Christ.-Historische stadgenooten in Haarlem verzoeken het verslag in ons blad van den feestavond in de Bron, in zooverre te rectificeeren, dat de Christ, Hist, daar niet tegenwoordig waren. Dit was 't gevolg hiervan, dat de Ohr.-H. geen uitnoodiging voor deze bijeenkomst had den gekregen of beter gezegd dat zij niet tijdig van de spontane geestdrifts uiting op de hoogte waren. Zij stellen prijs op de rectificatie, wijl het anders vreemd zou aandoen dat nieumand hun ner het woord op die bijeenkomst heeft gevoerd. Het verbouwen van het perceel War moesstraat 29 is opgedragen aan den heer J. A. Lucas aannemer alhier. Zondagavond tegen half 12 hadden op het Houtplein een 4-tal personen twist. Een agent van politie in burgerkleeding, die juist passeerde, maande tot kalmte aan en wilde de twistenden scheiden. Men was van die inmenging niet gediend. Een hunner gaf den agent met een stok een klap op het hoofd, waardoor de stok brak, terwijl een ander met een stalen wapen stok dreigde. De agent wist hem dit wa pen te ontrukken en cje twee belhamels naar het nabijzijnde polilie-posthuis over te brengen, waar proces-verbaal tegen hen opgemaakt werd.. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is een paard, bespannen voor een bestellers- wagen van den vrachtrijder B., op den Spaarndammerweg op bol geslagen. Het beest stond nabij de werf „Conrad" aan een paal vastgebonden, doch wist zich los te rukken, terwijl de bestuurder op bet kantoor der werf „Conrad" was. Het bol de de Paul Krugerkade af, de Paul Kru- gerstraat af, den Schoterweg op, Eenne- merplein en Kruisweg, waar het nabij hef Stationsplein gegrepen werd. Op het Kcn- nemerplein was het in botsing gekomen met een houtwagen van gebr. Joustra en het ijzeren hek voor perceel Kennemer- plcin 5, waardoor hef uil den neus bloed de. De bestellerswagen was door die bot singen in drie stukken geraakt, een ,edocï- te lag op het Kennemernlein, een ander nabij de viaduct op den Kruisweg en het derde nabij het Stationsplein De Vereeniging van Hoofden van R. K. Scholen in liet bisdom Haarlem verga derde heden in de sociëteit „St. Bavo". Om 10 uur werd in de kathedrale kerk S. Bavo een H. Mis opgedragen voor de leden der vereeniging, waarna om 11 uur de vergadering geopend werd. De eere-voorzilter, mgr. M. P. J. Möll- mann had bericht van verhindering ge zonden, evenals dr. J. F. M. Sterck. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer Th. P. Badoux, allen welkom en memoreerde den schitterende alloop der verkiezingen, terwijl hij een hartelijk woord van gelukwensch sprak tol het nieuw gekozen kamerlid, den heer F. A. Moerel. De heer Moerel dankte voor dezen ge lukwensch, welke door luid applaus der vergadering werd onderstreept. De secrelairs, de heer W. P. J- Bertels, las nu de nolulen der feestvergadering van 29 December van het vorige jaar. welke onder dankzegging en applaus wer den goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Ch. Vintges. over het jaar 1921, sloot in inkomsten met een bedrag van 1229,75, in uitga ven met 1224.97, een batig saldo aldus van 4.84. Ook de penningmeester werd onder dankzegging gedechargeerd. De voorzitter bracht dan een warm woord van hulde aan de nagedachtenis van het overleden eerelid, wijlen pater J. V. de Groot, O. P. Het bestuur stelde voor om, waar het nog wel eenigen tijd zal duren, alvorens de schoolbioscoop zal zijn ingevoerd ge worden, voor de bijzondere scholen de projectie lantaarn in de scholen te gaan gebruiken. Een catalogus zou dau aange legd kunnen worden van de projectie platen, welke in het bezit zijn der bijzon dere scholen, waardoor men in staat werd gesteld, door uitruiling de kosten tot een minimum te beperken en de scho len toch over een groote collectie zouden kunnen beschikken. In die richting zullen nu stappen wor den gedaan. Bij de mededecling over het houden van retraites voor onderwijzers en onder wijzeressen werd verzocht, rich zoo spoe dig mogelijk op te geven. De commissie voor de schoolbibliotheek verzocht ontheffing van haar taak, omdat zij meende, dat de lijst van de door haar gekeurde boeken ruim genoeg was, om daaruit een keuze te doen voor de op richting van een schoolbibliotheek. De vergadering was het hiermede niet eens en na eenige bespreking werd beslo ten, de commissie niet te ontbinden, doch te handhaven. Zij zal met nog eenige le den uitgebreid worden. De Vereeniging tot Bevordering van Bijzonder Onderwijs in het bisdom Haar lem deelde mede, niet meer de jaarlijk- sche subsidie te kunnen verstrekken. Hartelijk dank werd gebracht aan dio vereeniging voor den jarenlang onder vonden steun. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden, de heeren F. J. Besters, J. Ch. Vintges en W. Wittenberg, her kozen. Hierna werd eerst de rondvraag ge houden, waarbij eenige interne aangele genheden behandeld werden. Dan hield het uitkeeringsfonds bij overlijden uit de vereeniging een ver gadering. De rekening en verantwoording sloot in inkomsten en uitgaven met een be drag van f 1940.64. Het aantal leden bedraagt thans 87. De leden werden aangespoord propa ganda te voeren voor het fonds, opdat meer leden toetreden. Besloten werd, een meer intense pro paganda te gaan voeren. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In den namiddag werd de vergadering der Vereeniging van Hoofden van B- K. Scholen voortgezet, in welke vex-gadering de heer W. .0 v. d. Volkere demonstra- tieproevon gaf, over draadlooze telegrafie en draadloos licht. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur reed geheel rechts van de .Tansstraat een hand wagen, toen een tram naderde. Volgens den bestuurder der tram heeft deze geremd, doch de wagen reed door en kwam daar door in botsing met den handwagen. Deze kwam terecht tegen de spiegelruit van den banketbakkerswinkel van den heer A. F. Peeperkorn, waardoor de ruit ver brijzeld werd. Zaterdagmiddag ongeveer 4 uur is op het Spaarne nabij de Ged. Oude Gracht een vrachlnulo in botsing gekomen met een tramrijtuig, doordat dc beide bestuur ders elkander niet hadden hooren aanko men en de bestuurder van de auto waar schijnlijk den draai Ged. Oude Gracht- Spaarne te kort nam. Van de tram werd de treeplank ver nield, terwijl de auto ernstiger beschadigd werd. Gistermiddag omstreeks 2 uur is door een rukwind het zonnescherm van bet oer- ceel der firma Vroom Dreesmann aan de Gierstraat losgeslagen waardoor een ijzer tegen de spiegelruit gekomen is, wel ke daardoor verbrijzeld werd. B. en W. stellen voor namen te ge ven straten ten Zuiden van de Slacht huisstraat. De namen zijn ontleend aan het tijdperk in de vaderlandsclie geschie denis voorafaande aan dat waarop de namen van de stralen ten Noorden van dc Slachthuisstraat betrekking hebben en wel ook dat gedeelte het welk thans is genaamd Cornells van Noordestraat, Keizer Kapelstraat; Paus Leostraat, Hofmeijerstraat, Pepijn- straat, Karclingerstraat, Siwartstraat, Merovingerstraat, Diederikstraat, Hof van Egmondplein, Pladollnstraat, Oor kondelaan, Arnulastraat, Noorman- nstraat, Graafschapstraat, Saliërstr., Ncdcr-Lotharingenstraat. Bij cene op 26 Juni .jl. verleden akte werd door Hoofden dei'. Socië teit „Trou moet Blijcken" overgedra gen aan de gemeente Haarlem het bij besluit van 23 Juli 1919 no. 18 bedoeld perceel aan de Gx-oote IloutstraaL. Door den heer L. Cornclissen, al hier is aan B. en W. thans verzocht bedoeld gebouw in huur te mogen ont vangen voor den tijd van 10 jaren en 10 optie-jaren echter met de bepa ling dat, zoodra de eerste 10 jaren zijn verstreken, de Gemeente de ovei- eenkomst alleen kan verbreken, in dien zij het gebouw voor eigen ge bruik noodig mocht hebben. Als huurprijs wordt geboden f 10.100 per jaar. Het komt B. en ,W. voor, dat de ze aanbieding voor de gemeente aan nemelijk is, mits de v vhuring ge schiedt voor den tijd van 10 jaren, zonder recht op optie. B. en W. stellen voor tot eene ver huring voor 10 jaren te besluiten. Vandaag beginnen de examens Middelb. Ondcrw. Gymnastiek practisch gedeelte. De uitslagen zullen eerst over 14 dagen be kend worden. Gisterenmiddag is het 8-jarig dochtertje van den heer B., te Heemstede, op de Kerklaan nabij de R. K. kerk, onder een auto geraakt en onmiddellijk gedood. Naar wij verder nog vernemen, kwam het meisje juist van ven bakker vandaan en wilde den weg oversteken, toen het on der den auto geraakte. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Heden behaalden het M.U.L.O.-diploma A: Anna Kraakman, Henny Kuyken, Anny Opbroek, Truus Snelders en Fine van Zijl, allen leerlingen der St. There- siaschool, KI. Houtweg. Gekozen is tot bestuurslid van de „Ver eeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels", de heer H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem. De leiding van het Laboratorium voor Pathologische bacteriologie is voor- loopig door B. en W. opgedragen aan Dr. I. van Konijnenburg, Directeur van den Geneeskundigen Dienst. Het einddiplonti voor de afdeeling Bouwkunde van de School voor Bouw kunde, versierende Kunsten en Kunstam bachten te Haarlem, werd toegekend aan den heer H. E. van der Pauwert. Mej. B. A., 1 gulden voor de W. Pries ter» B. en W. stellen voor in te willigen het verzoek van M. Jansen te Hille- gom. voor het maken van een uitgang naar den weg langs de Leidschevaart door middel van een brugje over de bermsloot langs genoemden weg, ten be hoeve van het .perceel onder Hillegom kad. sectie A nr. 4614. B. en W. vragen machtiging, om onder nader door hen te stellen voor waarden voor den tijd van ten hoogste zes maanden, ingaande 1 September 1922 aan J. H. Leijden alhier in huur af te staan het thans door hem bewoonde ge deelte van bet perceel aan het Nassau- plein no. 2 tegen een huurprijs, op verzoek door de Huurcommissie te Haar lem te bepalen. II. L. H. L. Twee bekende en veelzeggende initi- tialen, want wie, en zeker onder de Katholieken, weet niet, dat daarmede be doeld is de sympathieke vereeniging, wel ke er naar streeft, tuberculose-lijders de gezondheid weer te geven, hen in staat te stellen, de verloren levenskrachten te herwinnen „Herwonnen Levenskracht"! Het is niet noodig, hier te belichten het vele goeds dier vereeniging. Haar ijverig werken tot verzachting van het leed der witte pestlijders, haar lofwaar dig streven, de gezondheid terug te bren gen aan die ongelukkigen, is genoeg zaam bekend. Doch de financieele zijde brengt, de vereeniging heel wat kopzorg. Dat zal geen nadere toelichting behoeven. H. L. doet natuurlijk al het mogelijke, die zijde zoo gunstig mogelijk te maken. Daar voor is zij steeds 'in actie. Onlangs heeft zij nog een loterij georganiseerd, welke een heel succes is geworden, doch waar afgaat en niet bijkomt, vermindert. Bij een vereeniging als H. L., waar zoo veel komti kijken, versmelt een batig sal do als sneeuw voor de zon. En toch is het noodig, dat de kas gevuld blijve, zij moet eigenlijk steeds overloopen. En dat is heusch niet het geval. Nu wordt a.s. Zondag een speldjes dag gehouden door het geheele land. Men hoopt daarmede de financieele po sitie weer wat te versterken. De af doe g Haarlem maakt voor dien speld je oen mooie reclame. In de étalage v.- )e Eaam", hook Lange Veerstraatl - mg, is een miniatuur-lighal ge- i "d met ervoor een grasveld en ee ivel, enz. De .,-atiënten" liggen in hun makkelijke 1. oelen buiten. Daartusschendoor een speltjeskooper en -verkoopstertjes. Dc aangeklampte per sonen geven graag hun offertje voor het goede doel. Een heeft een zilveren rijksdaalder, een ander een zilverbon in de hand, gereed in hot busje te werpen. Dat is je ware. Met milde hand moet gegeven worden. Het kan nooit genoeg rijn. De reclame is werkelijk zeer aardig en het is te hopen, dat het geldelijk succes daaraan evenredig is. Laten Haar lem's Roomsche mannen en vrouwen daar a.s. Zondag voor zorgen. Een heel extra woord van dank ver- dic* ongetwijfeld „De Faam die be langloos haar éta'.rg" vom- deze nieuwe reclame van H. L. afstond en de expo sitie oo zoo keurige wiize uitstalde. Mej. Th. M. Kemna verzocht eer vol ontslag als onderwijzeres aan de Bui tengewone School voor Lager Onderwijs. B. en W. stellen voor goed te keu ren, de ba'an~ met verlies- en winst rekening l jl December 1921, betref fende de 23 ééngezins-arbeiderswoningan aan de Garenkökerskade van de Haar- lemsche Woningstichting „Vooruitgang", zooals die stukken den 22sten Mei 1922 bii Burgemeester en Wethouders zijn in gekomen. B. on W. stellen voor, goed te keu ren een raadsbesluit, waarin de verdee ling geregeld wordt van het onderwijzend personeel over de verschillende scholen. B. en W. stellen voor af te wijzen, op grond van de wet, een verzoek van het bestuur der Bijzondere Lagere School aan de Klarenbeekstraat no. 6, zijnde het Bestuur der „Vereeniging van Vrou wen tot Bevordering van Huiselijk Ge luk", om de benoodigde gelden ad f 4770 uit de gemeentekas te verstrekken voor eenige verbeteringen, aan te brengen in genoemd schoolgebouw. B. en W. deelde mede, dat de eigenaar van de perceelen op den hoek van den Schoterweg en de Kennemer- str.aat, zich heeft bereid verklaard die perceelen aan de gemeente in koqo af .te staan voor de som van f 13.000 vrij pp naam. Zooals uit een teekening blijkt zal de aankoop van genoemde .perceelen de ge legenheid onenen om eene belangrijke verbetering te brengen op het drukke keerspunt waar de Schoterweg en de Kennemerstraat samenkomen en de Paul Krugerstraat uitmondt. Daar voorts de koopprijs billijk is, achten B. en W. het gewenscht dat van aanbieding gebruik wordt gemaakt. Zij stellen zich derhalve voor hen tot den aankoop te machtigen door be krachtiging van hej; hierbij aangeboden ontwerpbesluit. Geboren: 5 Juli z. van G. Warning Mijnhout. z. van G. C. Eenhoorn de Braai. 6 Juli d. van C. Havei-- kort—Wiering. 7 Juli z. van J. v. BelzenBijma. z. van A. G. Kok Veenings. 8 Juli d. van B. P. BarnhoornGeerlings. d. van C. Voetelink—v. Gastei. z. van M. C. KenselaarBlom. z. van A. W. Hooglandde Haan. 9 Juli d. van M v. Leuven—Snoeks. z. van G. v. DeursenBouman. z. van J. J. v. Wendcl de Joodo—Schrijver. d. van A. JansenGecrling. 10 Juli d. van P. J. Schell—Koppen. z. van J. M. CieremansJonkheid. z. van M. H. Hemelrijk—Bolle. d. van M. WaleveldVrugt. Overleden: 7 Juli. D. Draijer. 57 j„ Gasthuisvest. 8 Juli. M. HeuvelTuyn, 67 j., Kleverparkweg. 9 Juli. C. A. 6e Haas, 15 j„ M. v. Heemslkerstraat. J. N. Klem, 67 j., Kruisweg. 8 Juli J. Ruig- rok v. d. Werve, 75 j., Oranjestraat. Omtrent de gerezen moeilijkheden bij de bouwvakassociaties vernemen wij, dat deze in zoover opgelost zijn, dat heden de werkzaamheden weer voortgang kon den hebben. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 11 Juli, des namiddags van 2 tot 3 uur door den heer George Robert. 1. Praeludium f kl. J. S. Bach; 2. Sarabande et Tuguette, T. Couperin (1668—1833); 3. Concert d. kl. t., G. F. Handel, Andante (quasi Allegretto Adagio Allegro; 4. Tempo di Minuetto, Alex Guilmant; 5. Adagietto, L. Boëll- mann; 6. Eerste Choral, H. Andriessen. Te Londen, waar hij tijdelijk vertoefde, s op 58-jarigen leeftijd overleden de heer F. C. van Meeuwen, eigenaar der zaak der firma G. C. van Meeuwen, te Heemstede. De overledene was een onder zijn vakge- nooten bekend en gezien man. Hij was vice- voorzitter van de afd. Haarlem der Alg. Ver. van Bloembollencultuur en lid van het scheidsgerecht dier vereeniging. De be grafenis heeft Woensdag plaats op het R. K. Kerkhof te Overveen. Men schrijft ons: Den ten Juli was het 10 jaar geleden, dat het vischcollege „De Lustige Henge laar" hier Ier stede door oen groep beoefe naars van de hengelsport tot stand kwam, en deze vereeniging, thans gevestigd in lo kaal Meegdes, Raamgracht, mag zich in een groot aantal leden, donateurs en begunsti gers verheugen. Het ijverige bestuur van deze vereeniging heeft dau ook den laatsten tijd alles in het werk gesteld om het lO jarig bestaan op waardige wijze te vieren. Zoo werd dan de vorige week met de fees- tiviteiten een begin gemaakt en geopend met een kaswedstrijd voor de leden, ge volgd door een rijtoer in dc omgeving, waarna in het clublokaal een waar feest werd op touw gezet, en eenige dagen ging het er recht gezellig toe. Niet alleen bleef Barometerstand 7.65. Vooruit, OPGAVE VAM: IEen bijna volmaakt gebak, Is FRA KEN's MELKBROOD Medegedeeld door 1 Kon. Ned. Mcteorol, Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 10 Juli. Hoogste Barometerstand 767,9 m.M. te! Wecnen. Laagste Barometerstand 749,8 m.M. tö Kinn. Verwachting van den avond van 10 Juli tot den avond van 11 Juli: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer. Groote openbare feestvergadering. t Dinsdagavond viert de R. K. Kiesvereeni- g'nS „Door Vriendschap Bloeiende" in het R. K. Verecnigingsgebouw de groote over winning. De harmonie „St. Michael" en het R. K„ Zangkoor zullen het feest opluisteren, ter. wijl Mr. Bomans de feestvergadering met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. Alle R.K. kiezeressen en kiezers worden om 8 uur verwacht. Geslaagd. Mej. M. Jonckbbloedt en Jac. Kerkvliet, beiden leerlingen der R.K. M.U, L.O. alhier, slaagden voor het examen ty pen deze herdenking in eigen kring, want Zon dag was het nu juist voor de hengelaars uit andere vereenigingen de dag, van den grooten nationalen wedstrijd, waaraan ver bonden waren een schat van prijzen, waar van we de volgende noteeren: 2 zilveren Iauwerlkranzen, 1 lauwertak, zilveren krui. zen en medailles. Aan dezen wedstrijd namen de volgen de vischcolleges deel: Germaan, Amster-. dam; Vrije Hengel, Haarlem; Het 11 rsje, Schoten; De Witvisch, Weesp; De Ver. eenigde Visschers, Haarlem; De Dageraad, Schoten; De Grondel, Amsterdam; Door Vriendschap Saamgebracht (Kattenburg) Amsterdam; Krommenie en Omstreken; De Jonge Visschers, Amsterdam; Het Kleine Baarsje. Zlaandam; De Morgenstond, Heem. slede; Czaar Peter, Amsterdam; Oostenburg Amsterdam; Vischlust, Haarlem: De Jongo Hengelaar, Amsterdam; Door Vriendschap Saamgebracht (Heerenstraat) Amsterdam; De Karper, Zaandam. Met minder dan 20 vischcolleges dus, die aan den strijd heben deelgenomen, waarvan iederevereeniging met 4 deelne mers, behoudens een 40-tal controleurs. Er heerschte dan ook Zondagmorgen eea gezellige drukte in de omgeving van het clublokaol, en vertrok men om 8 uur in optocht met banieren naar de met vlag gen versierde boot die in het Zuider-Bui- ten-Spaarne lag gemeerd. Een flinke groep muzikanten zorgde op de boot voor de noodige muziek en zoo arriveerde men omstreeks 10 uur in de wateren tusschen Lisse en Hillegom, waar dag ook 3 uur gevischt werg, en om het half uur ver plaatst werd. Er is met weel animo ge vischt en de controleurs hadden het druk, want de vangst was geweldig. Voor baars was het wer dan ook bijzonder gunslig; hoewel men het laatste uur onder gewel digen regenval heeft gevischt. In dit laatste half uurtje is er gestreden om de eer, want de colleges wisselden elkander afv wie de leiding had. De Haarlemmers echter, die in derge lijke wedstrijden zelden op den voorgrond treden, hebben nu de eer van de bloemen stad hoog gehouden, en de prachtige zilve ren lauwerkrans is een der Haarlemschë colleges ten deel gevallen. Toen de wedstrijd was geëindigd, bleelr dat niet minder dan 696 stuks baars wa ren gevangen. Omstreeks half 4 werd da reis naar Haarlem ondernomen, en arri veerde men precies 5 uur in ht clublokaal. De uitslag, hier bekend gemaakt, was als volgt: le prijs, zilvren lauwerkrans, Visch lust, Haarlem, met 62 baarsjes: 2e pr.. zil veren lauwerkrans, De Morgenstond, Heemstede, met 50 stuks; 3e pr. zilveren lauwertak, De Karper, Zaandam, met 49 stuks; 5e pr. zilv. kruis, De Hengelaar, Amsterdam, met 48 stuks; 6e pr., zilv. me daille, Dc Jonge Vissers, Amsterdam, bij loting met Door Vriendschap Saamge bracht, heiden 43 stuks. Door de deelnemende vereenigingen werd de heer C. J. Buurman, voorz. der feest vierende vereeniging. een zilveren lauwer krans aangeboden. De ijverigg secretaris^ den heer Sloof, werd dank gebracht voor zijn onvemociden arbeid. Hem komt dari ook alle eer toe van het welslagen van dit r dat voor de deelnemers zoowel als ao leden een aangename herinnering Woensdagavond heeft in het clublokaal d prijsuitreiking plaats. Men schrijft ons: De Commissie van Overleg voor del Werklieden vergaderde Maandag 3 dezer ondre leiding van baar voorzitter den heer Mr. J. B. Romatss. Alvorens hare werkzaamheden aan ta vangen verhieven de leden zich van hunne zitplantsen en wijdde de Voorzitter woor den van dankbare nagedachtenis aan wij-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1