T STADSNIEUWS. Dinsdag 11 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14187 Dit nummer bestaat uit twee bladen." Eerste blad Kabinetsontbinding geboden? DAMIAATJES 'AGENDA 12 JULI. Gemeentezaken. B. en JiV- schrijven den Gemeente raad: Bij brief dd. 6 Mei 1922, werd B. en \V. door den Voorzitter van Ge deputeerde Staten dezer provincie na mens dat College medegedeeld, dat naar de meening van de Algemeene Rekenkamer vorderingen, welke niet vóór 30 Juni, volgende op het dienst jaar, waarop zij betrekking hebben, zijn ingediend, in verband met art. 228 der gemeentewet, juncto de artt. 2 en 3 der wet van 8 November 1815 (Stbl. no. 51) behoorcn te worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Mitsdien werd ons in overweging ge geven te bevorderen, dat eenige pos ten, voorkomende op den staat tot beschikking op den post Onvoorzie ne Uitgaven", dienst 1921, vastgesteld in Uwe vergadering dd. 22 Maart 1922, onder no. 9, werden afgevoerd en dat daarna het gewijzigde besluit weder om in tweevoud werd ingezonden ter verkrijging van de vereischte machti ging- Op dezen brief werd door ons geantwoord, dat de gemeente zich steeds op het standpunt beeft gc- HELDERE LIMONADESIROPEN. (I deel siroop slechts op6 dln. water) Wynhuys „de Guide Druyf" 4 Groote Markt - Teletoon 134 Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 12 Juli 1922, des namiddags ten 1 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsen hof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Beëediging en installatie nieuw ingekomen lid. 2. Mededeelingeti en ingekomen stukken. Verzoekschrift J Haak, om eervol ontslag als leeraar 2e H.B.S. met 5 j. cursus. Verzoek schrift Mej. Th. M. Ketnna, om eervol ontslag als onderwijzeres Buitenge wone school voor 1. o. 3. Herstemming motie-Gerritsz tot aanhouding voor stel B. en W. inzake bouw kleedhuis op net sportterrein Kleverlaan. 4. Proces verbaal van opneming kas en boeken van den Gem. Ontvanger 2e kwartaal 1922. 5. Voorstel B. en W. tot aanvaar ding geschenk. 6. Voorstel B. en W. tot goedkeuring der begrooting, diepst 1923, der Bewaarschool in het v.m. Barbara-Gasthuis. 7. Voorstel B. en W. tot goedkeuring der begrooting, dienst 1923, der voormalige corpora- tiën van neeringen, ambachten en bedrijven. 8. Voorstel B. en W. tot oedkeuring der rekening en verant woording, dienst 1921/1922, der Ver- eeniging „Kindervoeding". 9. Voor stel B. en W. tot goedkeuring der re kening en verantwoording, dienst 1921 Stads-Apotheek. 10. Voorstel B. en W. tot goedkeuring der rekening en ver antwoording, dienst 1921, St. Elisa beth's of Groote Gasthuis. 11. Voor stel B. en W. tot goedkeuring balans winst- en verliesrekening Haarl. Wo ningstichting „Vooruitgang", dienst 1921. 12. Voorstel B. en W. tot be schikbaarstelling gelden voor de Ver- eeniging „Snelverbartd". 13. Voorste! B. en W. tot vaststelling kohier zakelijke belasting op het bedrijf, dienst 1921. 14. Voorstel B. en W. inzake staat onvoorziene uitgaven 1921. 15. Voorstel Comm., bedoeld in art. 166 der Gemeentewet, tot vast stelling eener Verordening, houdende aanwijzing van een gedeelte der ge meente voor het oprichten enz. van tapijtklopperijcn. 16. Voorstel B. en W. benaming straten ten zuiden van de Slachthuisstraat. 17. Voorstel B. sn W. tot verkoop van grond aan de Potgieterstraat. 18. Voorstel B. en W. tot verkoop van grond aan den Kin derhuissingel. 19. Schrijven N.V. „Con rad" om teruggaaf van grondhuur, met prae-advies van B. en W. 20. Voorstel B. en W. tot verhuur van een gedeelte van perceel Nassau- plein no. 2. 21. Voorstel B. en W. tot verhuur der v.m. Sociëteit „Trou moet Blijcken". 22. Voorstel B. en W. tot aankoop perceelen Schoterweg, hoek Kennemerstraat. 23. Voorstel B. en W. verleenen recht van uitgang naar de Leidsche Vaart. 24 Voorstel B. en W. tot verbouw der gem. con certzaal ten behoeve plaatsing orgel uit Paleis voor Volksvlijt, 25. Voorstel B. en W. inzake verzoek tot beschik baarstelling gelden voor herstellingen aan de bijzondere lagere school aan de Klarenbeekstraat. 26. Voorstel B. en W. tot vaststelling eener Verordening, ingevolge art. 15 der Leerplichtwet. 27. Voorstel B. en W. tot het inroepen eener Min. beslissing inzake de weige ring van de Neutr. Schoolvereen. „De Hout". 28. Voorstel B. en W. inzake verzoek afd. Haarlem v. d. Vereen, van onderwijzers en artsen, werkzaam aan inr. v. onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen, tot aanstelling ambtenaar voor na zorg. 29. Voorstel B. en W. beschik baarstelling gelden voor verbouw scholen. 30. Voorstel B. en W. tot toekenning eener bijdrage aan de Vereen, tot Beheer van het Museum van Kunstnijverheid enz., dienst 1921. 31. Voorstel B. en W. inzake wijziging van de Verordening op de winkel sluiting. 32. Overplaatsing onderwij zend personeel aan gesplitste scholen 33. Benoeming gedelegeerden in Be sturen van scholen, welke ingevolge de Nijverheidsonderwijswet van de gemeente subsidie genieten. 34. Be noeming lid Burgerlijk Armbestuur (vacature-Van der Kamp). 35 Benoe ming hoofd der school voor g. 1. o. no. 25. 36. Benoeming vakonderwijzer(es) in de lich. oefening bij het lager onder wijs. Gymnasium te Haarlem. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse B. H. DrijberJ. E. Erdman Uuske Hartung Marietje de Jong J. Ph. MuilemeisterCh. A. W. MulderLien Nieuwenhuis Dé Paris E. A. de Raay Neeltje Speekman Alida SchildermanTine Smelik M. C. WijtReintje Wolterson Stans HoogA. HazevoetSylvia Huisman Willy Joosten Jetje van Mourik Broekman W. Meijer Betsy Nix E. A. J. M. Povel Pien Slijper Nel SmitsB. SlingenbergB. E. van Tijn P. C. Vis Van de 2de klasse naar de 3de klasse. Nes Boldingh Teetje Erens Rie Groothand W. M. Gunning A. H. Güntherj^Nel te KjefteA. Kle'jn H. H. Kraak; Mies Meijer Annie MendesW. F. Roëll W. Steensnia Annie Stolp Marietje Doemen Mia Eggink J. P. Harms Hannie Loots Everdina M. v. Schouwenburg Hetty Poortenaar Caroline Sanders Mies Schotsman M. van Voolen A. H. W. Westerveld H- D- Bisschoffvoor waardelijk Tootje van Teutem. Van de 3de klasse naar de 4de klasse. D. Bax Annie Borggreve Hetty Deenik Hannie Kersbergen S. Mul ler H. M. Ch. Poortman Elsje Slij per Margot Speekman; Henriëtte Fornier Marietje Kluijtenaar Anne- li Boese A. E. van Eerde Jo de Groot; Tjallie HoutsmaHarmke Kraak E. Lefebvre Elly Merens R. Mulder Non Paris I. S. de Vries J. J. Vroom Annie Fornier. Van de 4de klasse naar de 5de klasse. W. j. Berdenis v. Berlekom Jeanne Borggreve Bertha v. d. Bergh v. Eijsinga A. A. W. Deenik M. J.W. de GrootKaty Hillen de Lelie Carla Maas Geertrui Moojen A. W. J. OverH. de Savornin Lohman Barbara van der Schilden Huberdina WagemakerC. M. Waller Zeper J. WoltersHanna Citroen F. G. van Asperen Soetje Alta Titia Bak ker Riek Blomberg H. O. Drilsma J. H. van Breemen J. D. Mulder Antonia PastoorFietje Wesselingh voorwaardelijk Henriëtte Tjeenk Wil link. Van de 5de klasse A naar de 6de klcissc A. Greet Boldingh C. Dyserinck Rita Erens Truida de GraafS. A. Groen L. F. de GrootM. Jacobson W. de Jong G. H. Kappers F. Oort E. Schokker. Van de 5de klasse B naar de 6de klcissc B Tine Boldingh B. ten Have A. J. M. de Koning Ada du Marchie SarvaasH. Ph. Visser 't Hooft L. J. Liezenberg. De groote zaal der Sociëteit „Vereeniging." LANGS DEN WEG. dames de concerten willen bijwonen zelfs al zijn zij geen lid onzer veree nigingen. ,Wij konden namelijk niet in zien dat het belang der gemeente door inwilliging van dezen eisch in eenig opzicht wordt gediend. Ten slotte spraken wij de wensche- lijkheid uit van een uniform tarief voor de zaalhuur. Burgemeester en ,Wethouders ant woordden op ons schrijven, dat zij tot onderhandelingen bereid waren, doch gaven te kennen, dat de huur prijs (die reeds hoog is), zal moeten verhoogd worden, en het aantal vas te plaatsen vermeerderd, terwijl men van de twaalf gereserveerde plaatsen voor het college met hunne dames evenmin wilde afzien. Wij hebben verschillende middelen aangewend om Burgemeester en Wet houders alsnog op hunne meening te doen terugkomen, doch tevergeefs. Waar onze pogingen aldus geen en kel resultaat opgeleverd hebben, ach ten wij ons verplicht de zienswijze der leden te vernemen, en roepen U mitsdien op voor een gecombineerde vergadering op Donderdag 13 Juli a.s. des avonds acht uur in de tuinzaal van Café Brinkmann, en verzoeken U dringend alsdan aanwezig te zijn. Borduurwerk. Dahlia-keuring. „De Kleine Gids". Examen Ned. Zwembond. Gevonden voorwerpen. Stembus-Idylle. Straatnamen- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. b*rvnucnicnt3prij3 oe« draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.26 Pranco per post p. kwart, bij vooruitbet 3.57}$ Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, T"f en 1748. No. 5970 Adverfenliën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst Is ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. ff In tegenstelling met het grootste deel1 der Katholieke pers hebben wij als onze meening te kennen gegeven, dat de uit slag der verkiezingen ons een aanwijzing lijkt om H. M. de Koningin in de gelegen heid te stellen opdracht te geven tot de vorming van een nieuw Kabinet, of wel reconstructie van het bestaande minis terie. In andere bladen vinden wij nu die meening op allerlei gronden gedeeld. Zoo schrijft „de Standaard": „De partijen staan los van elkaar, en elk afzonderlijk, zoowel als de drie ge zamenlijk, staan los van het zittend Kabinet. In 1918 heeft Ruys een werk program voor zijn Kabinet opgesteld en aan dat program hebben de drie Kamer clubs hunne goedkeuring gehecht. De overeenkomst, als men het zoo noemen wil, is thans afgeloopen en alle partijen hebben hunne vrijheid van handelen her kregen. Er zal dus opnieuw overlegd moeten worden. Dit geldt ook voor het geval, dat het Kabinet onveranderd zou blijven zitten. Wij verwachten dit wel niet, maar zelfs in dat geval zou onze stelling nog opgaan. Ook dan zou het Kabinet een nieuw werkprogram moeten opstellen en zou daarover overleg moe ten plaats vinden." En de Haagsche correspondent van het ,Jïbl." besluit een artikel, getiteld „niet parlementair-constitutioneel" aldus: „Er is hier een staatsrechtelijk begin sel in 't spel. Namelijk dat van de zuiver parlementair-constitutioneele kabinetten. Een ministerie moet zoo zuiver mogelijk overeenstemmen met den volkswil zooals die zich in de samenstelling der Tweede Kamer bij de laatste verkiezingen heeft geuit. Dat is het belangrijke, waarlijk democratische, goed dat we sedert de jaren 1866'68 bezitten. En dat wen- schen wij niet verdrongen te zien, noch door een ministerieele arbitrage la Cort van der Linden, noch door eene a la Ruys. Door beide wordt de beteekenis der Tweede Kamer als spiegel van den Volkswil verminkt. En in het systeem- Ruys wordt bovendien een andere con- stitutioneele factor van evenveel belang de Kroon in zijn waarde miskend. Aan de Kroon, niet aan het Ministerie in laatste instantie, moet het oordeel over de beteekenis eener aanzienlijke veran dering in de samenstelling der Tweede Kamer worden overgelaten. Dat eischt de positie van de Kroon in een parlemen tair-constitutioneele monarchie." Terwijl een even nuchter denkend als ervaren politicus als het Katholieke Ka merlid Van Vuuren in „Ons Noorden" aldus schrijft: „De Regeering zal echter, ook bij het •voeren eener principieele politiek, de groote staatsmansdeugd, de voorzichtig heid moeten betrachten en zich moeten Wachten voor hetgeen haast onafscheide lijk is van groote macht: overmoed. Zij moet niet vergeten, dat een der oorzaken, waaraan de Rechterzijde haar overwel digende meerderheid dankt, is de echt nationale politiek, die zij in de afgeloo pen vier jaren heeft gevoerd. Ons volk is afkeering van uitersten, zooals duidelijk blijkt uit den uitslag der verkiezingen, die zoowel ten nadeele van den Vrij heidsbond als van de socialisten uitviel. De crisis moge desnoods twee maanden of langer duren, maar de Regeering steke niet van wal, vóóraleer een absolute overeenstemming is verkregen tusschen de drie rechtsche partijen omtrent het regeeringsprogram, Mijn grief tegen den huidigen kabinetsformateur indien men het een grief wil noemen is altijd geweest, dat hij, gemoedelijk Limburger als hij is, in dit opzicht wel wat al te veel vertrouwde op zijn goed gesternte en op de persoonlijke sympathie, waarin hij zich verheugt. Zonder, of met een kleine meerderheid ging dit nog, omdat ieder lid van rechts op het beslissend oogenblik begreep, dat zijn afwijking ongelukken kon maken. Deze overtuiging is uit den aard der zaak altijd veel minder levendig bij een groote meerderheid, wanneer ieder geneigd is te gelooven, dat men zich de weelde van uit den band te sprin gen wel kan veroorloven. De drie recht sche groepen, de gekozenen zoowel als de kiezers, leven bovendien op dit oogenblik in den roes der overwinning. Ieder voor zich meent daarom in veel sterker mate dan anders nog, dat men met hem rekenen moet en wordt in die richting gestuwd en gestijfd door zijn volgelingen en zijn pers. En daarom thans vooral, als men geen ongelukken wil zien gebeuren ,tot geen prijs van wal gesto ken, voor men het volkomen eens is over de haven, die men wil aandoen en de lading, die men wil lossen. In het pro gram moet, ook tijdens de vaart, geen verandering worden gebracht door een minister op eigen houtje, maar alleen door de regeering, na zekerheid te heb ben gekregen, dat zij op haar meerder heid kan rekenen." Wij hopen, dat deze en dergelijke zakelijke adviezen meer invloed zullen hebben dan de wel begrijpelijke maar weir.ig doordachte fanfares, die na de overwinning om onveranderd behoud van dit ministerie riepen. Wij hebben te be denken, dat een overwinningsroes spoe dig over is, maar dat daarna een regee- ringsperiode van vier lange, uiterst moei lijke jaren vóór ons ligt, zóó zwaar, als maar weinige regeeringen in ons vader land na den Napoleontischen tijd gekend hebben. Het zal voor de sterke rechtsche meerderheid in 1ste en 2de Kamer een mooie gelegenheid zijn om te toonen, wat een christelijk bewind vermag tot her bouw der maatschappij in den geest van solidariteit. Maar de Staten Generaal kunnen niets zonder deugdelijke en krachtige leiding. Om ongelukken te voorkomen, om er voor te waken, dat straks de coalitie gaat, scheuren of kraken, zorge men vooraf op hechte basis te staan. Maar daarvoor is het ook noodig de drie partijen van rechts op nieuw in de gelegenheid te stellen met een schoone lei te beginnen. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Onderwijzers 8 uur Landbouw 8 uur j Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 Hoofdbestuur Volksbond half 8 I Bestuur Spoor en Tram 8 uur. Luxor-theater Groote Houtstraat 189 141 Bioscoop- en variété-voorstelling Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139- Middag- en avondconcert. Bisschoppelijk Museum. Jansjlraat. Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en UitleenbibUotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. ff. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen roorm. van 912 uur, nam. van 25 f uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89 uur. Aardbeien - Abrikozen - Ana nas - Citroen - Frambozen - Grenadine - Groseiiie - Kersen - Napolitaine - Perziken - Sinaasappel per fl. 1.00 uit onze Nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. plaatst, dat de wet van 8 November 1815 (Stbl. no 51) wél het recht van den crediteur wegvangt nog le vorderen na den verjaringstermijn, maar niet de bevoegdheid van de gemeente om alsnog te voldoen. Bo vendien werd nog er op gewezeh, dat wij in de boven uilgesproken meening zijn gesterkt door het advies, on langs door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant uitgebracht op het hooger beroep, door den Burgemeester van eene in die provincie gelegen ge meente ingesteld tegen hel besluit van den gemeenteraad om eene vordering te voldoen, waarvan de rekening na den verjaringstermijn was ingediend. In dat advies werd dezelfde meening gehuldigd. De Minister van Binnen- landsche Zaken berichtte dat hij zich met dat advies vereenigde. Onder wederaanbieding van het te ruggezonden raadsbesluit werd door ons verzocht, na overweging van 't hiervoren aangevoerde, alsnog daaraan goedkeuring te hechten. De Voorzitter van Gedeputeerde Sta ten berichtte hierop, dat Gedeputeer de Staten, hoezeer ook geneigd de bedoelde zienswijze te deelen, op grond van de opvatting van de Alge meene Rekenkamer geene vrijheid kun nen vinden terug te komen op de be swaren kenbaar gemaakt in den brief van 6 Mei 1922. Namens Gedeputeerde Staten werd daarom andermaal in overweging ge geven, Uwe Vergadering met die be zwaren in kennis te stellen en te be vorderen, dat het besluit overeenkom stig den aangehaalden brief worde ge wijzigd. Onder verwijzing naar de voor Uwe leden ter lezing nedergelcgde stuk ken, hebben wij de eer U te advisee- ren het besluit tot betaling van de gewraakte poslen te handhaven en daartoe de besluiten te nemen, waar van het ontwerp hierbij is gevoegd. Bij niet-verleening van de machtiging tot het doen van de uitgaven, aange geven op den staat tot beschikking op den post van „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1922, kan alsdan door Uwe Vergadering hij de Regeering voorzie ning worden gevraagd, y Aau de leden van de Haarlemsche Bachvereeniging en van de Afdecling Haarlem van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst is de volgen de circulaire verzonden namens de besturen van genoemde vereenigingen. Wij gevoelen ons verplicht het na volgende onder de aandacht onzer le den te brengen. Onze besturen hebben zich in Maart gezamenlijk tot Burgemeester en Wet houders van Haarlem gewend tenein de te geraken tot een regeling van de huur der gemeentelijke concertzaal. Wij stelden daarbij op den voorgrond., dai de uitgifte van „vaste plaatsen' ten behoeve van de verhuurster der zoal door de leden als een grove on billijkheid wordt gevoeld, omdat zij zich de beste plaatsen ontnomen zien tengevolge van een recht, dat bui ten de vereenigingen om vanwege de genieenle gegeven wordt. Bij het be staande tekort aan plaatsen wekt dit terecht ontstemming. Het ernstige be zwaar was evenwel voor ons de reeds in hel vorige concertseizoen doorge dreven eisch om vóór de plaatsbe spreking reeds te beschikken over een twaalftal plaatsen ten behoeve van de leden van het college van Burgemees- Ier en Wethouders, die met hunne Ilandengehuil. Tot de meest onaangename geluiden behoort zeker wel het huilen van honden. Vooral in het holle van den nacht is dergelijk doordringend gehuil niet om aan te hooren. Een lezer heeft er heel veel last, van gehad. Hij schrijft, dat bij hem in de buurt des nachts een hond, welke niet goed verzorgd werd, in den tuin lag. Het beest jankte het grootste deel vaji den nacht erbarmelijk. Het dier werd echter niet mishandeld, dus, meende schrijver, kon de politie er niets tegen doen. Hier vergist onze lezer zich echter, want volgens art. 88 bis der politie-verordening is een ieder verplicht, te zorgen, dat zijn hond in den voor nachtrust bestemden tijd geen rumoer maakt. Enfin, onze lezer wist dat niet. Hij wilde zich wenden tot den Inspecteur der, Vereeniging voor Dierenbescherming dóch wist, diens adres niet. Hij informeerde bij een paar po- litie-agenten, doch ook dezen wisten het adres niet. Dat vindt schrijver niet zooals het hoort. Maar hier is hij wat over stuur blijkbaar door het hondengejank. De agenten kunnen toch niet alles we ten en er zijn toch ook nog wel andere menschen, die je kunnen inlichten. Dat heeft de lezer ook ondervonden, want hem werd geraden, zich tot „Kennel Fauna" te wenden, welken raad hij op gevolgd heeft en door de bemoeiingen van „Kennel Fauna" is aan het hondengehuil des nachts een einde gemaakt. Het dier wordt nu beter verzorgd, misschien wel des nachts in huis genomen. Onze lezer vraagt intusschen, of op de een of andere wijze niet een of meerdere adressen hekend gemaakt kun nen worden, tot welke men zich in der gelijke gevallen kan wenden, bijv. door een meerdere malen te plaatsen ad vertentie in de plaatselijke bladen. In ieder geval, aldus inzender, moet op afdoende wijze gezorgd worden voor de bekendmaking van adressen, waaraan men. klachten als boven kan richten. Deze opmerking verdient zeker wel aandacht en de Vereeniging voor Dieren bescherming kan dit verzoek misschien wel in overweging nemen? Het beter bekend zijn van haar adres zal onge twijfeld ook meer bijdragen tot het tegengaan van dierenkwellingen. Men onthoude echter, dat men zich in een geval, als onze lezer ondervond, tot, de politie kan wenden. Ongetwijfeld zullen de bezoekers en vooral de bezoeksters van de tentoon stelling van handel en nijverheid in het Brongebouw zich nog den prachtigen stand herinneren van de firma Jos. Kneepkers machinale borluurïnrichting aan de Jansstraat. Eenige borduurmaehi- nes waren mede op die tentoonstelling geëxposeerd, waarmede het fijn bordu ren gedemonstreerd werd. Thans zijn er bij de firma voor de dames koopjee te halen. Al de borduurwerkjes namelijk, welke op de tentoonstelling vervaardigd zijn worden nu tegen extra lage prijzen verkocht. Dat ze alle prachtig zijn af gewerkt ziet men bij den eersten oog opslag en voorzeker zullen zij dan ook wel hun koopster vinden. De firma Kneepkens vervaardigt in hoofdzaak borduurwerk voor b'ouses, ja ponnon e.d. Achter den winkel is daar voor een atelier ingericht, waar alles door eigen personeel gemaakt wordt. Opnieuw heeft de commissie voor de in September te houden dahliakeuring blijken van belangstelling ontvangen voor haar werk: H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik schonken ieder een zilve ren medaille. Door de N. V. Haarlemsche Druk kers- en Uitgevérsmü. v/h Gebr. Nobels wordt uitgegeven ..De Kleine Gids voor Haarlem en Omslreken". Het boekje, van handig formaat, geeft aan het voornaamste, wat Haarlem be zit, de dienstregeling HaarlemAmster dam. HaarlemZnndvoort en op de tramlijnen en geeft ook van de naaste omstreken een kleine beschrijving. Het is de bedoeling der uitgeefster, 2 maal 's jaars bet boekje te doen ver schijnen. Bij het gehouden examen van den N. Z. B. zijn geslaagd de heer B. J. van Aken en mej. J. M. van der Ham, die v/rkzaam is aan een der gemeentelijke zweminrichtingen, alhier. Terug te bekomen bijA. Beers, Am sterdamstraat 52, dames-armbandhor loge; J. A. Pardon, Eikenstraat 10, Schoten, gummi-bal; M. C. Kuijl, Ten Katestraat 7, broche; K. Schreuder, Kerkhofstraat 16 rd., duimstok; A. Sa- bclis, Oranjeboomstraat 79, etui met abonnementen; J. E. Phillips, Brou wersvaart 112, huid van een hond; W. De Gee, Badhuisstraat 25, lehsboek; N. Hellingman, T. v. Beerkhoutstraat 20, muts; P. Visser, Grcbberstraat 13, muts; T. de Vries, Leidschestraat 114, halve-litermaat; B. Dernison, Esschil- derstraat 34, damesparapluie; J. Ber- lemont, Nassaulaan 34D, slobkous; A. Steffers, Zuiderstraat 23 rd., gummi schoen; P. v. Leven, Beeksteeg 6rd„ sleuteltje; W. A. Zonneveld, Cavalerie- kazeme, pak speelgoed; J. Dalsum, P. Kiesstraat 64, stempeltje; W. Berk, Raaks 7J, taschje; F. P. Schom, Pre- toriaplein 12, Schoten, vulpenhouder. Het was op den dag der Kamerverkie zingen. In de R.K. School van den heer J. Ui. Vinlges aan de Gedempte Oude ^Gracht had zich een bureau van de R. K. Pro pagandisten. gevestigd. Propagandisten loopen in en uit. In de gang en aan de deurposten tal van mooie en schitterende aanbevelingen om op Bo- mans te stemmen. Schuin tegenover, in de school voor zwakzinnigen, is een stembureau geves tigd. Woensdagmiddag. Stappen binnen in de school van Vhlt- ges, recht toe naar het lokaal, waar de R.K. propagandisten zetelen, twee heeren, blijkbaar roode propagandisten, kenbaar aan een vuurroode roos op hun borst. Het volgend gesprek ontwikkelt zich: De Rooden (tot den voorzitter): Weet u dat er in de gang en aan de deur pro paganda wordt gemaakt voor Mr. Ro mans? De voorzitter overziet en begrijpt dade lijk de situatie De roode verlichten ver gissen zich en meenen dat hier een ge meentelijk stembureau is gevestigd. Hij geeft de andere propagandisten, die in het lokaal aanwezig zijn een knipoogje. De voorzitter van het propaganda bu reau (tot de rooden): Ja dat is mij be kend. De rooden: Dat is niet geoorloofd. De voorzitter: Dat is geoorloofd. De rooden: Dat is tegen de wet. De voorzitter: De wet laat dat toe. i De rooden; De .wet Jgat niet toe dat in B. en W. doen een voorstel om weer eens wat straatnamen uit te deelen. Thans voor de omgeving van de Slachthuisstraat. Ze rieken weer heel erg naar perkament, naar oud, heel oud perkament, naar de studeerkamer, waar men mijlen van het practische leven afzit. O.a. worden voorgesteld de namen te geven van: Hofmeijerstraat, de Pepijn- straat, de Karolingenstraat, de Merovingen- straat, de Pladellastraat, de Oorkondelaan, de Noormannenstraat, de Saliërsstraat, de Neder-Lotharingenstraat, en als pleinnaam Hof van Egmond. O, historisch zijn deze namen puik in. orde. Ik zie den namen uitvinder, dunkt me, al aan 't zoeken, voorovergebogen in stoffige boeken, en speurend naar namen, nog meer namen, want hij moet er 16 hebben, die alle betrekking hebben op den tijd vóór de kruistochten, want het is wel historisch juist en schoon, zoo denkt hij, aan die buurt zulke namen te geven, om dat zij zoo dicht bij die andere buurt ligt, die den tijd der kruistochten in herinne ring brengt. En hij zoekt en hij vindt on der aan 'n pagina den naam van Pladella genoemd, en verheugt zich over den schoonen straatnaam: Pladellastraat. Hij denkt aan de Merovingen en schrijft op: Mcrovingenstraat, zelfs de boeken om hem heen inspireeren hem en hij schrijft op: Oorkondelann. Im mers het was een tijd, waarin fraaie oor konden werden gemaakt. En uit de donkere stoffige kamer komt dan 't product van den geleerde te voor schijn en worden de namen van Hof meijerstraat, Arnulfstraat (vooral niet Arnolclstraat), Graafschapstraat, enz. ge boren. Maar tien tegen één dat de volksmond, omdat hij die tongbrekende namen niet uitspreken kan, van Karolingerstraat, kar- relicnestraat maakt, van Merovingerstraat, Van de Minastraat, enz. Wie kan den naam Pladellastraat onthouden (zoo'n gekke naam is 't zullen ze zeggen) en welk, zelfs ontwikkeld mensch, zal Saliërs straat zonder fouten kunnen schrijven? En men probeere eens vier maal vlug achter een Neder-Lotharingenstraat uit te spre ken. Och. er worden vele straatnamen ver moord en zoo zullen wij er niet minder genoeglijk om leven wanneer deze straat namen onder Haarlem's uitverkorenen zijn opgenomen, maar bij het geven van namen kan men toch wel wat practischer zijn. Me dunkt dat een boekenwurm laar- voor niet de geschikte persoon is. Laat men het geven van straatnamen liever aan een practiseerend politicagent overlaten! Die weet iets van de practijk van de straat afl Barometerstand 7.72. Vooruit OPGAVE YAH: Medegedeeld door "t Kon. Ned. McteoroL Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 11 Juli 1922. Hoogste Barometerstand 769,8 m.M. te Groningen. Laagste Barometerstand 753.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 11 Juli tot den avond van 12 Juli: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warnier. dit bureau propaganda gemaakt wordt. WIJ protesteeren. De voorzitter: Het is aan mij als voor zitter dat uit te maken. Indien u protev teeren wilt, kunt u dat doen. Rooden woedend af. In het bureau vroo- lijkheid. Een half uur later. De voorzitter van het bureau wordt ge waarschuwd dat genoemde roode heeren bezig zijn onder de reclame voor Bomans een reclame voor Duys te punaisen. Voorzitter gaat naar buiten en verwij dert doodkalm de reclame voor Duys. De rooden (woedend): Maar, mijnheer, dat is niet geoorloofd. De voorzitter: Dat is we! geoorloofd. De rooden: Dan moet de reclame van Bomans ook weg. De voorzitter: De reclame ran Bomans blijft hangen. De roeden: en de reclame van Duys? De voorzitter:gaat weg en blijft weg. De rooden: Dat is schaamteloos. We prolestceren. We zullen proces-verbaal ia- ten opmaken. De voorzitter: Wij ook en we zullen in dal. proces-verbaal laten zeilen dat u een bureau van de Roomsehc propagandisten, aangezien hebt voor een gemeentelijk stemlokaal. Rooden vuurrood op zijn roodst af. Algemeene schaterlach. Een uur later herhaalt zich' deselfde grap. Maar nu was een ander vurig, niet onbekend socialistisch propagandist het slachtoffer. Hij kwam binnenstormen met „getuigen"' om de wctsschennis van den voorzitter te doen coustateeren,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1