Woensdag 12 Juli 1922 45st0 Jaargang No. 14188 Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad HAARLEM-HELDER. DAMIAATJES De' abonnementsprijs oe» draagt voor Haarlem en Ik zal niet ontkennen dat mijn ver wachting op Roomsche winst uit ging naar Helder en dat ik een zwaar hoofd had in de stad Haarlem. Het is anders geloopen en ten deele is dat verblijdend. De balans slaat zelfs over naar de vreugdezijde hoezeer Helder een zwaar tegenwicht vormt. De cijfers moeten altijd nauwkeurig bekeken worden. Wat zegt dit staatje, gelet op de „verdubbeling" der stemcijfers we gens het vrouwenkiesrecht 1918 1922 Haarlem 18.220 37.945 Helder 19.024 39.955 37.244 77.900 Menigeen zal antwoorden dit be- teekent winst. Met de erkenning van de schoon heid der constante cijfers, maar dit beteekent verlies. De kiesdeeler, recht gevend op één zetel, was in 1918: 13.500. Thans 29.300. Of thans 2.17 maal den kies deeler van 1918. Ons stemcijfer, wil- len wij gelijk blijven aan 1918, moest dus ook 2.17 maal grooter zijn, aldus: 1918 2.17 maal Haarlem 18.220 39.540 Helder 19.024 41.280 Vergelijken wij deze cijfers met «ovenstaande dan kan een kind uit rekenen dat wij tekort kwamen op 5 Juli 1922: Haarlem 1.600 Helder 1.330. Op een paar stemmen komt het niet aan. Wij kwamen dus te zamen tekort circa '2000 stemmen. Alweder zal na deze nauwkeurige rechtzetting der cijfers menigeen de gevolgtrekking maken wij liepen dus 200Ó stemmen achteruit, in ver gelijking met 1918. Én dan alweder onjuist, wij liepen 2000 stemmen vooruit, want wij ver loren 4000 stemgerechtigde Room sche mannen en vrouwen aan Am sterdam (een andere Kieskring), door de annexatie van 1920. Dit verlies treft bijna geheel den kieskring Haar lem. Ik ben dus gerechtigd mijn vreugde uit te spreken over dezen kieskring, omdat de schijnbare teruggang van 1600 stemmen nevens de 4000 ver loren kiezers een werkelijke vooruit gang van 2400 stemmen beduidt, die wij eerlijk boven 1918 uitbrachten. Voor 'Helder kan dit niet gezegd worden. Daar blijft verlies Zeker, de bevolkingsaanwas (ver grooting van den kiesdeeler) komt Helder' niet ten goede. Deze kies kring blijft achter, vooral bij de groote steden. Anderzijds werden juist daar méér Roomschen 25 jaren dan niet Roomschen, altijd in vergelijking met de bevolkingscijfers. Ik moethet bekennen Helder valt mij tegen. Of heeft Helder in 1918 geweldig mooi gestemd Het kan zijn. De 'kieskring Haarlem heeft een gemiddelden bevolkingsaanwas, dat is, staat boven Helder doch ver be neden Amsterdam. De /inst in onzen kieskring is er des te verheugender om. Het Platteland heeft mooi ge stemd en maakt het verlies van Sio- ten, Watergraafsmeer en gedeelten van N. en O. Amstel bijna goed. Doch ook de stad Haarlem hield zich kra nig, getuige het volgende staatje. Haarlem 1918:4260 Haarlem 1922 9426 2.17 maal 1918 9244 Zuivere winst182 Dit is knap om meer dan een reden. Ten eerste wijl wij dissidente Room sche lijsten naast ons hadden, in tegenstelling met 1918, waarvan de lijst Arts behaalde 18 stemmen, de lijst der N. K. P.240, te zamen 258 stemmen, waarvan toch een deel verlies beduidde voor de Roomsche Staatspartij. Ten tweede was het stemcijfer 1918, hetwelk ik met 2.17 vermenigvuldig om tot vergelijkbare grootheden te komen, het hoogste dat ooit onder de E. V. in Haarlem is uitgebracht, het daalde bij de Pro vinciale Statenverkiezingen tot 3.850 om weer te rijzen bij de stemming voor den Gemeenteraad tot 4148. De zuivere winst van 182 stemmen der stad Haarlem bracht de Katho lieke Staatspartij den 32sten zetel. Wij, d.w.z. onze Propagandisten, transporteerden juist zooveel gebrek- kigen. Dank zij dezen arbeid behaalde de loshangende lijstengroep Haarlem- Helder Leiden viermaal den kies deeler, waardoor gekozen werden on dergeteekende, v. d. Bilt, Mr. Reij- mer en Mr. Dr. Kooien. En hield een overschot van 148 stemmen. Dit was genoeg om een vijfden zetel te bemachtigen, toegewezen aan Leiden. De heer Moerel is de 32ste en dat wij hem afvaardigen is de directe beloo ning der kloeke Haarlemsche propa ganda die een zuivere winst van 182 stemmen kweekte. Doch afgezien van deze merkwaar digheid is het Haarlemsche Roomsche stemcijfer een geweldige praestatie. No. 1 van de Kamerlijst was tevens wethouder van Financiën, lees: Be lastingen en Bezuiniging. Over ber gen van bezwaren is de zaak onzer vaderen alweder vooruitgebracht. Ik acht alle critiek jegens mij over hooge belastingen, en wat voor be lastingen (precario, haven- en markt- gelden, bedrijfsbelasting, vermake- iijkhedenheffing, hooge(?) gas- en stroomtarieven, nagevorde school gelden enz. enz.) nevens ontslag van personeel en andere bezuinigingen van hatelijken aard, nevens het uit deden van hooge bclastingbilletten met gedeeltelijke evenredige heffing, ik acht al die critiek wel niet billijk, de toekomst zal het spoedig leeren, maar toch volkomen wenschelijk. Juist daarom acht ik de krachtproef der Roomsche propaganda boven- menschelijk. Ik gevoel mij rijk titu- lair-voorz'itter te zijn van zulk een club. Hoe moet dan de waarachtige lei der zich wel niet gevoelen Wij gaan hem straks uitbundig huldigen. En met hem en in hem al onze dames-en heeren propagandisten. God zegene hun arbeid, vrucht der liefde, voor de Roomsche zaak. Mr. BOMANS. UIT DEN OMTREK. HAARLEM. De groote zaal der Sociëteit „Vereeniging." Borduurwerk. Dahlia-keuring. „De Kleine Gids". Examen Ned. Zwembond. Bij het gehouden examen van den N. Gevonden voorwerpen. Stembus-Idylle. Gemeentezaken. De ziekte van den heer J. T. Cremer. GiSten. Troebele Sorbetlimonades (I deel slechts op 6 deelen water) Thans: Sinaasappel-Ananas Aardbeien Abrikoz. p.fl. 1.25 uit onze nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys „de Guide Druyf' 4 Groote Markt Telefoon 134 „Herwonnen Levenskracht". Priesterwijding Examen Ned. Zwembond. Examens H. B. S. met 3-j. cursus en H^-vere Handelsschool. LANGS DEN WEG. Eindexamens M. U. L. O. Straatnamen. MERLVtó J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Burgerlijke Stand. Gevonden voorwerpen. Personalia. Agentschappen! Per Kwartaal 3.25 Pm Weekƒ025 Franco per post p. kwart, bij vooruitbel 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, ">"M en 1748. r-,«trr.V<-ninrf No. 5970 Adrerfentiën 35 eènli per regel. Bij -«-"tract belangrijke ki Advertentiën tusschc den tekst Is ingezonde' ne- dedeeling: 60 cents per re*e1 Vraag- en aanbod* advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Aan de leden van de Haarlemsche Bach vereeniging en van de Af deeling Haarlem van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst is de volgen de circulaire verzonden namens de besturen van genoemde vereenigingen. Wij gevoelen ons verplicht het na volgende onder de aandacht onzer le den te brengen. Onze besturen hebben zich in Maart gezamenlijk tot Burgemeester en Wet houders van Haarlem gewend tenein de te geraken tot een regeling van de huur der gemeentelijke concertzaal. (Wij stelden daarbij op den voorgrond, dat de uitgifte van „vaste plaatsen" ten behoeve van de verhuurster der izaal door de leden als een grove on billijkheid wordt gevoeld, omdat zij zich de beste plaatsen ontnomen zien tengevolge van een recht, dat bui ten de vereenigingen om vanwege de gemeente gegeven wordt. Bij het be staande tekort aan plaatsen wekt dit terecht ontstemming. Het ernstige be zwaar was evenwel voor ons de reeds in het vorige concertseizoen doorge dreven eisch om vóór de plaatsbe spreking reeds te beschikken over een twaalftal plaatsen ten behoeve van de leden van het college van Burgemees ter en Wethouders, die met hunne dames de concerten willen bijwonen zelfs al zijn zij geen lid onzer veree nigingen. Wij konden namelijk niet in zien dat het belang der gemeente door inwilliging van dezen eisch in eenig opzicht wordt gediend. Ten slotte spraken wij de wensche- lijkhcid uit van een uniform tarief voor de zaalhuur. Burgemeester en Wethouders ant woordden op ons schrijven, dat zij tot onderhandelingen bereid waren, doch gaven te kennen, dat de huur prijs (die reeds hoog is), zal moeten verhoogd worden, en het aantal vas te plaatsen vermeerderd, terwijl men van de twaalf gereserveerde plaatsen voor het college met hunne dames evenmin wilde afzien. (Wij hebben verschillende middelen aangewend om Burgemeester en Wet- fcoudeiis alsnog op hunne meening te doen terugkomen, doch tevergeefs. Waar onze pogingen aldus geen en kel resultaat opgeleverd hebben, ach ten wij ons verplicht de zienswijze der leden te vernemen, en roepen U mitsdien op voor een gecombineerde vergadering op Donderdag 13 Juli a.s. des avonds acht uur in de tuinzaial van Café Brinkmann, en verzoeken U dringend alsdan aanwezig te zijn. Ongetwijfeld zullen de bezoekers en vooral de bezoeksters van de tentoon stelling van handel en nijverheid in het Brongebouw zich nog den prachtigen stand herinneren van de firma Jos. Kneepkers machinale borduurinrichting aan de Jansetraat, Eenige borduurmashi- nes waren mede op die tentoonstelling geëxposeerd, waarmede het fijn bordu ren gedemonstreerd werd. Thans zijn er bij de firma voor de dames koopjes te halen. Al de borduurwerkjes namelijk, welke op de tentoonstelling vervaardigd zijn worden nu tegen extra lage prijzen verkocht. Dat ze alle prachtig zijn af gewerkt ziet men bij den eersten oog opslag en voorzeker zullen zij dan ook wel hun koopster vinden. De firma Kneepkens vervaardigt in hoofdzaak borduurwerk voor b'ouses, ja ponnen e.d. Achter den winkel is daar voor een atelier ingericht, waar alles door eigen personeel gemaakt ™-ordt. Opnieuw heeft de commissie voor de in September te houden dahliakeuring blijken van belangstelling ontvangen voor haar werk: H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik schonken ieder een zilve ren medaille. Door de N. V. Haarlemsche Druk kers- en Uitgeversmij. v/h Gebr. Nobels wordt uitgegeven „De Kleine Gids voor Haarlem en Omstreken". Het boekje, van handig formaat, geeft aan het voornaamste, wat Haarlem be zit, de dienstregeling HaarlemAmster dam, HaarlemZandvoort en op de tramlijnen en Reeft ook van de naaste omstreken een kleine beschrijving. Het is de bedoeling der uitgeefster, 2 maal 'sjaars het boekie te doen ver schijnen. Z. B. zijn geslaagd de heer B. J. van Aken en mej. J. M. van der Ham, die werkzaam is aan een der gemeentelijke zweminrichtingen, alhier. Terug te bekomen bij: A. Beers, Am sterdamstraat 52, dames-armbandhor loge; J. A. Pardon, Eikenstraat 10, Schoten, gummi-bal; M. C. Kuijl, Ten Katestraat 7, broche; K. Sclvctler, Kerkhofstraat 16 rd., duimstok: Sa- belis, Oranjeboomstraat 79, etui met abonnementen; J. E. Phillips, Brou wersvaart 112, huid van een hond; W. De Gee, Badhuisstraat 25, leesboek; N. Hellingman, T. v. Beerklioutstraat 20, muts; P. Visser, Grcbherstraat 13, muts; T. de Vries, Leidschestraat 114, halve-litermaat; B. Dernison, Esschil- derstraat 34, damesparapluic; J. Ber- lemont, Nassaulaan 34D, slobkous; A. Stoffers, Zuiderstraat 23 rd gummi schoen; P. v. Leven, Beeksteeg 6rd., sleuteltje; W. A. Zonneveld, Cavalerie- kazeme, pak speelgoed; J- Dalsum, P. Kiesstraat 64, stempeltje; W. Berk, Raaks 7J, taschje; F. P. Schorn, Pre- toriaplein 12, Schoten, vulpenhouder. IEen volmaakt voedsel, is FRANKEN'» MELKBROOD Het was op den dag der Kamerverkie zingen. In de R.K. School van den heer J. Ch. Vintges aan de Gedempte Oude ^Gracht had zich een bureau van de R. K. Pro pagandisten gevestigd. Propagandisten loopen in en uit. In de gang en aan de deurposten tal van mooie en schitterende aanbevelingen om op Bo- mans te stemmen. Schuin tegenover, in de school voor zwakzinnigen, is een stembureau geves tigd. Woensdagmiddag. Stappen binnen in de school van Vint ges, recht toe naar het lokaal, waar de R.K. propagandisten zetelen, twee heeren, blijkbaar roode propagandisten, kenbaar aan een vuurroode roos op hun borst. Het volgend gesprek ontwikkelt zich: De Rooden (tot den voorzitter): Weet u dat er in de gang en aan de deur pro paganda wordt gemaakt voor Mr. Bo mans? De voorzitter overziet en begrijpt dade lijk de situatie. De roode verlichten ver gissen zich en meenen dat hier een ge meentelijk stembureau is gevestigd. Hij geeft de andere propagandisten, die in het lokaal aanwezig zijn een knipoogje. De voorzitter van het propaganda bu reau (tot de rooden)Ja dat is mij be kend. De rooden: Dat is niet geoorloofd. De voorzitter: Dat is geoorloofd. De rooden: Dat is tegen de wet De voorzitter: De wet laat dat toe. De rooden: De wet laat niet toe dat in dit bureau propaganda gemaakt wordt. Wij prolesteeren. De voorzitter: Het is aan mij als voor zitter dat uit te maken. Indien u protes teeren wilt, kunt u dat doen. Rooden woedend af. In het bureau vroo- lijkheid. Een half uur later. De voorzitter van het bureau woTdt ge waarschuwd dat genoemde roode heeren bezig zijn onder de reclame voor Bomans een reclame voor Duys te punaisen. Voorzitter gaat naar buiten en verwij dert doodkalm de reclame voor Duys. De rooden (woedend): Maar, mijnheer, dat is niet geoorloofd. De voorzitter: Dat is wel geoorloofd. De rooden: Dan moet de reclame van Bomans ook weg. De voorzitter: De reclame van Bomans blijft hangen. De rooden: ••••....en de reclame van Duys? De voorzitter:gaat weg en blijft weg. De rooden: Dat is schaamteloos. We protesteeren. We zullen proces-verbaal la ten opmaken. De voorzitter: Wij ook en we zullen in dat proces-verbaal laten zetten dat u een bureau van de Roomsche propagandisten aangezien hebt voor een gemeentelijk stemlokaal. Rooden vuurrood op zijn roodst af Algemeene schaterlach. Een uur later herhaalt zich dezelfde grap. Maar nu was een ander vurig, niet onbekend socialistisch propagandist het slachtoffer. Hij kwam binnenstormen met „getuigen"' om de wetsschennis van den voorzitter te doen constateeren. B. en W. stellen voor, een bedrag van. 55,155 ter hunner beschikking te stellen voor de splitsing der scholen voor gewoon lager onderwijs 17 tot met 29. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van de N. V. „Werf Conrad om teruggave van te veel betaalde huurpenningen of over dracht van een gedeelte van het ge huurde voor een bedrag gelijk aan de te veel betaald huur. B. en W. hebben de volgende voor drachten opgemaakt voor benoemingen aan gementelijke scholen: Voor eene benoeming tof onderwijzer in de lichamelijke oefening: 1, de heer K. de Vries, te Leeuwarden, 2. de heer J. H. Doderer, te IJmuiden en 3. de heer A. de Jong, te Amsterdam. Voor eene benoeming tot onderwijzeres in de lichamelijke oefeningen: 1. Mejuf frouw C. J. J. Bijvoet, te Haarlem, 2. Mejuffrouw S. Barkloo, te Amsterdam en 3. Mejuffrouw H. P. Vermeulen, te Haar lem. De toestand van het oud-lid der Eer ste Kamer, den heer ,T. T. Cremer is vooruitgaande. Het gevaar is geweken. Ingekomen voor de Wieensche Pries ters van M. S. f 2.—- w Door Math. Wiegman is een fraaie, frissche plaat voor „Herwonnen Levens kracht" geteekend, die het op vele plaat sen in deze stad en in de omgeving goed doet. De vroolijke, jonge engelen-meisjes kopjes kijken glunderend de wereld in en dringen, om ozo te zeggen, met milde hand te geven ten bate van de tubelculeuzen. Zondag 1.1. heeft Z. D Mgr. Law, Schrijnen, bisschop van Roermond, in de kapel van bet Missiehuis St. Joseph te Helden-Panningen de H. Priesterwijding toegediend o.m. aan den Eerw. pater Lazarist Nicolaas Roozen, vroeger wonen de te Overveen. Woensdag 2 Augustus zal Zijn Eerw. in de parochiekerk te Overveen zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Bij het gehouden examen te Utrecht, van den N. Z, B., is geslaagd mejuffrouw M. Bosch, die werkzaam is aan de N.V. Overdekte Bad- «n Zweminrichting Stoop's Bad. Overgangsexamens. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Annie 0. de Koe, Hendrika P. Kok, Gerda W. Matthieu, Pieternella 0. Metz, Riekje M. Nicolaï, W. 0. Kors, E. H. Krelage, O. J. Krug, P. Kuin, F. W. Leloux, A. Th. Misset, E. J. Mondriaan, Joh. van Aken. .Anna H. M. Allard, Joh. A. van Alphen. .Maria v. d. Broek, Trijn tje S. Bruyns; Antoinette Busquet, Joh. de Jong, J. O. Adam, B. J. Ausum, J. B. O. Bolle, A. Ploeg, O. J. Vader, Joh. de Bruyn, Josette E. Cats, Dina A. van Cruyningen, Hendrika van Dam, Anto- nia Dekker, Elisabeth O. L. Donck, Joh. E. W. de Gee, Erancisca Lippits, Jac. Joh. Pot, G. E. Bordes, S» Bruiskool, J. D. O. de Clay, O. Denijs, W. Derni son, W. Duyts, D. H. J. van Eekert, M. K. Eohres. J. v. d. Geer, Suz. van Elk, Elizabeth Hasselmeyer, Joh. van Herwerden, Joh. O. J. van Huet, Hen drika H, Jukes Engelma Junge, Maria J. Klok W. H. de Boer, O. G. Kohier, H. Gehéniau, B. Helms, H. Heslinga, H. M. Hofmoester H. Hoogeboom, J. Hui- dekooper, K. 0. KeTkhoff, C. Keur, J. A. O. Klok Geertruida N. Nonhebei, Elisabeth B. Ott, Trijntje Roelofs, A. Muller van Ozernike. Hendrika M. Schni- te, G. Pasman, H. Offerhaus, H. Po- lak K- Polak, J. B. Rosenhart, M. Schui ten, H. J. Stinis, Hendrika v. Vollen hoven, Joh. T. Vossen, Wilh. M. van Walen, Gleuntje van Wijngaerden, T. J. van Turnhout, J. J. Veenstra, P. Visbeen, J. L. van Waveren, D. G. van Wijngaarden, A. A. Wijnstroom^ Arie A. van .Woerkom, L. Zwartser. ««-.--"----•--IHHÜ 'Eandettigehuïl. Tot de meest onaangename geluiden behoort zeker wel het huilen van honden. Vooral in het holle van den nacht is dergelijk doordringend gehuil niet om aan te hooren. Een lezer heeft er heel veel last van gehad. Hij schrijft, dat bij hem in de buurt des nachts een hond, welke niet goed verzorgd werd, in den tuin lag. Het beest jankte het grootste deel van den nacht erbarmelijk. Het dier werd echter niet mishandeld, dus, meende schrijver, kan de politie er niets tegen doen. Hier vergist onze lezer zich echter, want volgens art. 88 bis der politie-verordening is een ieder verplicht, te zorgen, dat zijn hond in den voor nachtrust bestemden tijd geen rumoer maakt. Enfin, onze lezer wist dat niet. Hij wilde zich wenden tot den Inspecteur der Vereeniging voor Dierenbescherming doch wist diens adres niet. Hij informeerde bij een paar po- litie-agenten, doch ook dezen wisten het adres niet. Dat vindt schrijver niet zooals het hoort. Maar hier is hij wat over stuur blijkbaar door het hondengejank. De agenten kunnen toch niet alles we ten en. er zijn toch ook nog wel andere menschen, die je kunnen inlichten. Dat heeft de lezer ook ondervonden, want hem werd geraden, zich tot Kennel Eauna" te wenden, welken raad hij op gevolgd heeft en door de bemoeiingen van „Kennel Fauna" is aan het handengehuil des nachts een einde gemaakt. Het dier wordt nu beter verzorgd, misschien wel des nachts in huis genomen. Onze lezer vraagt intusschen, of op de een of andere wijze niet een of meerdere adreseen bekend gemaakt kun nen worden, tot welke men zich in der gelijke gevallen kan wenden, bijv. door een meerdere malen te plaatsen ad vertentie in de plaatselijke bladen. In ieder geval, aldus inzender, moet op afdoende wijze gezorgd worden voor de bekendmaking van adressen, waaraan men klachten als boven kan richten. Deze opmerking verdient zeker wel aandacht en de Vereeniging voor Dieren bescherming kan dit verzook misschien wel in overweging nemen P Het beter bekend zijn van haar adres zal onge twijfeld ook meer bijdragen tot het tegengaan van dierenkwellingen. Men onthoude echter, dat men zich in een geval, als onze lezer ondervond, tot de politie kan wenden. Toegelaten tot de 2e klasse 93, w.o. 9 voorw.afgewezen 21. Van 2e naar 3e klasse: Adriana de Landmeter, Joh. G. Mulder, Jacoba v. d. Oord, Elisabeth Soellaart, Dieuwertje J. v. Wijngaarden, R. J. de Boer, H. Dernison, M. Gobets, G. Gro- nert, H. J. Th. Hessing, W. J. Hoppe, S. Th. Kiewied, F. II. Knottenbelt, F. O. Misset, P. v. Ommeren, O. Roggen, O. Ph. Roos A. Teepe, P. Wegman, Marie W. A. Lindeboom. Anna E. v. Setten, Gesina van Sluyters J. P. Alberding, P. Ooebergh, A. van Dam, M. H. Groe- nendaal, O. Hollenberg, M. A. Kaub, J. Nuyten, O. E. Samson, A. M. Wesse- ',ius Barendina D. Duytshoff, Susanna M. Hardesmeets Wilhelmina de Peer, Jo hanna M. E. Smit, Gerarda Spaan, Rinkje Veenstra, Meta v. d. Velde, Ohris- tine E. Voet, H. F. J. de Bont. J. G. Breeuwer: A. Cauveren; J. Ham burg; H. Hesterman; W. Heybroek, A. Huisman, J. H. Miolée, N. H. Schenk, Arno Ida A. A. Broeker, Ant je Krelage; Jansje van Leeuwen: Catha Rinkel, Adriana J. Vos, C. W. G. Buhse, R. A. Driessen, H. Eysten, W. C. P. van Leeuwen, A. J. Over de Linden, B. H. Pasman, P. J. Schip per, F. H. Schmidt, A. J. Weyburg, Gerda M. M. Chabot, Marie J. Erens, $Marie E. Fafee Schaeffer, Jeanne Heyblom, Cornelia Weyer, J. Bloem H. S. Buiskool, A. Engels, A. Heck- hausen, J. G. van Hoften, W. H. Kei zer, H. J. Lasschuit, L. M. Polak, B. H. M. Reynen, A. v. d. JVeele, J. M. Westendorp. Toegelaten 82, waaronder 4 voor waardelijk. Afgewezen 21. UITGEREIKTE DIPLOMA'S 3de KL. H. B. S. Uitgereikt werden 79 diploma's. Af gewezen werden 16 leerlingen. Onder staande leerlingen gaan dus naar de lste klasse van de Hoogere Handels school of wel de 4de klasse H B S. Janke J. Sluter, Sophia C. de Wijn, E. Bijvoet, J. Th. S. Blom, C. B. van Dam, F. J. Lucas, H. v. Marselis Hart- sinck, J. C. Nassy, H. Poutsma, A. W. H. Ressing, C. W. Schafer, D. J. B. Soelaart, A. B. van Thiel, W. J. Tuin, C. F. A. Verkooy, P. de Wil de, G. J. Wulfhorst, J. van Zadel,: J. Selman, Gorten. Marie M. Erens, Hendrika Heins, Catha. E. Tj. Last M. C. J. Bölger, S. M. Boorsma, .W. M. de Bruyn, W. J. M. Harren, J. Hulsbos, J. A. Kuy- ken, C. J. Lambour. Nely H. Avis, Gerarda M. Gimburg, Maria F. Hoepermans, Mgdalena R. Hoo ring, Louise de ogel, E. Ph. Th. Bello, P. Boom, J. G. de Groot, J. M. Hazes, A. G. de Jong, J. de Jong, A. Jurjans, P. W» Kotte, P. J. Lamp, P. D. Marga- dant, Th. Pellemans, M. S. R. Prins, A. H. Wv, Schoute, G. A. E. de Vries Maria 0. van Dobben, Bertha Donk, Joha. J. A. Groenenberg, Marie Hoppe, Pieternella de Noo, Oorrie S. van Nop pen, Iepje de Petit, Marie E. Schuil, Antoinette W. E. Timmermans, W. P. v. d. Bogaardt, H. Bosch, H. J. Duyts-' hoff, P. M. Hiemstra, P. Hoepermans, A. A. Kampfraath, A. Kaub, J. Pleysier, A. J. Roodt, K. O. Ruygrok, E. Th. L de Veer, N. de Vries, J. G. Vries, B. S, M. Walelnkamp. Overgangsexamens van 4e naar 5e klas. Bertha Geyl, Maria Geyl, Elisab. 0. G roem en berg, Wilhelmina Waaning, Th. H. Blans, W. Hellinga, Th. Hilesum, G. W. de Josselin de Jong, J. A. Ob- dam, S. van Os, D. B. H. Rozendaal, F L W Zuure...ndonk, Ellen H. M. v. Borselen, D. Heyting, Ida A. J. Hooge boom; Joha. G. E. Kleber, J. E. Duynt- jer; D. J. G. van Nieuwkoop, E. M. Prins, H. E. A. van Rijckevorsel, Wi. Schotman, J. G. A. Wittewaall van Stoet wegen, Tine Goedkoop, Joha. 0. J. Kof- fieberg, Joha. Koomwinder, Maria H. Langendonk, Tine Schoonheyt, Coby J. Schumacher, H. Ph. J. Amez, Wi Ben dien, E. R. J. Davidson, J. Dogterom J. E. P. de Geus; M. J. Henneman, W. H. Hogenbirk, Oorn. F. Zwager, Helena J. P. Bettink, Magdalena O. Dake, Oor- nelia Hagebout, Petronella J. de Kat, Maria Kruseman, J. H. Barens, A. de Bruijn, A. E. Dinger, H. Driehuizen, J. E. v. Nes.-v. Meerkerk, C. P. v Swaa- ningen, H. O. Veltman, L. J. L. Wittop, Koning, Betsy 0. Avis, Joha. Beeyrman, Ang. W. A. M. Gimberg; Aleida Max, Clasina O. Prins, A. Th. v. d. Bergh, F. A. A. Althof f, A. W. Bezemer, J. J de la Court, G. J. Groeneveld, H. J P. van Maanen, B. E. M. Mensing, H. H. Oerlemans, H. O. van Oort. Voor de 5e klas toegelaten 67, w.o. 4 voorwaardelijk, afgewezen 9. J. B. Sluiter, Th. Timmer, L'. v. d. Vegt, Th. H. van Waart, A. J. van Za- nen, C. Timmer, v. Wijk. AMSTERDAM, 10 Juli. Diploma A. Ge slaagd op 7 Juli: E. Friedman, A. H. W. Kaag, C. Kammeijer, C. Kipp, W. J. v. d. Moolen, B. J. Nieuwen buig, I. J, Rietdijk, M. P. Plaats, C. B. Toepael, H. P. van de Weetering, F. A. M. G. Wijnandts, F. M. Buré, W. F. van Gelder, M. van Loeve- seyn, E. F. F. M. Pfeiffer, M. F. J. Schroder, L. v. Suchtclen, A. van der Werf, A. C. W. Wevers, J. F. M. Corne- lisse, A. M. van Dijk, Th. L. C. Janssens, V. P. Julien, A. N. M. v.. Liemt, A. M. Moerbeek, G. J. A. M. Peepeikorn, A. W. H. G. Pielage, W. F. M. van der Schot, A. J. M. Schrijvers. Diploma B: W de Bruyn, J- C. Eel- man, K. Hart, P. L. M. Ketting. D. Lür- sen, J. C. Schuil en P. van der Woude. Geslaagd op 8 Juli: Diploma A: P. den Baars, A. C. Beek man, H. van Beem, C. de Beer, J. W. de Bock, P. H. Boon, A. van den Broek, Chr. B. Gosen, W. G. B. Keur, J. G. C. Snelders, C. M. H. F. Veling, C. MM. Vélu, E. A. Wesselingh, F. E. A. J. Wijte, W. E. J. Ballast, J. W. Gerritsen, C. A. Koene, A. C. Ragetlie, P. L. R. Salm, .1. P. Taanman, J. A. de Vries, T. J. de Vries, J. Willemsen, A. B. J. M. Baels, A, J. J, Franken. P. W. van des Hulst, M. B. en W. doen een voorstel om weer eens wat straatnamen uit te deelen. Thans voor de omgeving van de Slachthuisstraat. Ze rieken weer heel erg naar perkament, naar oud, heel oud perkament, naar de studeerkamer, waar men mijlen van het practische leven afzit. O.a. worden voorgesteld de namen te geven van: Hofmeijerstraat, de Pepijn- straat, de Karolingenstraat, de Merovingen- straat, de Pladellastraat, de Oorkondelaan, de Noormannenstraat, de Saliërsstraat, de Neder-Lotharingenstraat, en als pleinnaam Hof van Fgmond. O, historisch zijn deze namen puik iri orde. Ik zie den namen uitvinder, dunkt me, al aan 't zoeken, voorovergebogen in stoffige boeken, en speurend naar namen, nog meer namen, want hij moet er 16 hebben, die alle betrekking hebben op den tijd vóór de kruistochten, want het is wel historisch juist en schoon, zoo denkt hij, aan die buurt zulke namen te geven, om dat zij zoo dicht bij die andere buurt ligt, die den tijd der kruistochten in herinne ring brengt. En hij zoekt en hij vindt on der aan 'n pagina den naam van Pladella genoemd, en verheugt zich over den schoonen straatnaam: Pladellastraat. Hij denkt aan de Merovingen en schrijft op: Merovingenstraat, zelfs de boeken om hem heen inspireeren hem en hij schrijft op: Oorkondelaan. Im mers het was een tijd, waarin fraaie oor konden werden gemaakt. En uit de donkere stoffige kamer .<omt dan *t product van den geleerde te voor schijn en worden de namen van Hof meijerstraat, Amulfstraat (vooral niet Arnoldstraat), Graafschapstraat, enz. ge boren. Maar tien tegen één dat de volksmond, omdat hij die tongbrekende namen niet uitspreken kan, van Karolingerstraat, kar- relienestraat maakt, van Merovingerstraat, Van de Minastraat, enz. Wie kan den naam Pladellastraat onthouden (zoo'n gekke naam is 't zullen ze zeggen! en welk, zelfs ontwikkeld mensch. zal Saliërs straat zonder fouten kunnen schrijven? En men probeere eens vier maal vlug achter een Neder-Lotharingenstraat uit te spre ken. Och, er worden vele straatnamen ver moord en zoo zullen wij er niet minder genoeglijk om leven wanneer doze straat namen onder Haarlem's uitverkorenen zijn opgenomen, maar bij het geven van namen kan men toch wel wat practischer zijn. Me dunkt dat een boekenwurm laar- voor niet de geschikte persoon is. Laat men het geven van straatnamen liever aan een practiseerend politieagent overlaten! Die weet iets van de practijk van de straat af! Barometerstand 7.72. Vooruit. OPGAVE YAH: A. Jansen, M. M. G. A. Nooy, H. J. M Schassers. Diploma B: J. F. de Haas. Getrouwd: 11 Juli. H. F. v. d. HaaK en G. A. J. Hommes. R. Kolle en J. G. Roodenberg. Geboren: 8 Juli d. van J. J. Mica— de Klein. 9 Juli z. van M. Mooij- manMaartense. Overleden; 9 Juli J. J. 2 mnd. z. van J. J. v. Nimwegen, Bannestceg. 11 Juli G. F. M. Bellaart—v. 4 Eijnde, 35 .j v. Berensteijnstraat. Terug te bekomen bij: P. J. va» Leeuwen, Witte Heerenstraat 6, Schakel armband; D. v. Dokkum, Nobelstraat 10, armband (stuivertjes): P. Seyffert, Oude Groenmarkt 12, ceintuur; Mej. E. Maas, Emmastrata 13. duimstok; A. v. d. Aar, Papentorenvest 10A, rood, étui m. schrijf behoeften; W. Maarsen, Dubbelebuurt 60, hond (Dobbermann); Kennel Fauna, Parklaan 119: zwart-bruin hondje, ge bracht door A. Grell, Parkstraat 4, zwarte kat, gebracht door J. Spierings, Lin- schoenstraat 17; H. Wage, Leidscheplein 55 (noodwoning), heerenhorloge; C. Har ren, Jacobstraat;19, hond (Dobbermann); W. Lancj, Brouwersstraat lOzw., horloge met ketting; P. A_ Huyssteede, Lotte- straat 43, Schoten, jumber; J. T. v. Noord, Leidscheplein 13, bruine damesportemon- naie; Roozen van Schie, Hyacintenlaan 1, Overveen, portemonnaie; J. v. 't Wuyver. Koksteeg 19, pakje kindergoed; G. v. d, Heuvel, Brederodestraat 11, kinderpor* temonnaie; Mej. H. Govers, Grebber- straat 49, rijwielpomp; Mej. Wassenaar, Raaks 7E rood, heerenrijwiel; B. Vader, Berkheydestraat lrood, schildershemd, en schoenen; G. Bakker, Witte Heeren straat 28zwart, damestaschje. De voordrcht Voor bennoeming tot leeraar in de wiskunde aan de gem. H. B. S. met 6-jarigen cursus te Gronin gen luidt: 1. D. S. Heinsma, leeraar aan de zesde H. B. S. met 3-jarigen cursus te Amsterdam; 2, ir. J. J, Tekelenburg, to Haarlem. u»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1