NIETS VOOR NIETS I i Kerk en School KUNST EN KENNIS. IEMEN6D NIEUWS. Een echfe koker* •Cienisaltijd voordenvan i dennaam kA.MUHHARDT met handtedening j (9/miinAa^X Daarna wordt de vergadering gesloten. HEEMSKERK. Krommenie HEEMSTEDE. LISSE. NOORDWIJK. VELSEROORD. VELSEN. NOORDWIJKERHOUT. VOGELENZANG. noordwijk-binnen. SCHOTEN. IJMUIDEN. ZANDVOORT. SPORT EN SPEL. Politie-Sportvereeniging „Haarlem". Het Zwemfeest v. Zignea. De tweede Paedagogische week. E. J. Potgieter. Valsche Invaliditeitszegels. Tragisch einde van een - verdienstelijk man. ZANDVOORT. - Gemeenteraad. Maandagavond vergaderde de Raad Jezer Gemeente ten raadhuize. Bij de opening hoorden de leden staan de de waardeerende woorden aan, die öurgemeester Beeckman wijdde aan den overleden wethouder, den heer Jb. Slagveld. De voorzitter zou ook hier den wensch der familie eerbiedigen, om niet in 't openbaar te spreken, maar meende dat de Raad zich wel kotf vereenigen met zijn voorstel, om de ontvangen kennisgeving met den brief van rouwbe klag namens den Raad te beantwoorden. Dit voorstel ondervond geen bezwaar. De commissie van onderzoek voor de geloofsbrieven van het nieuw aange wezen raadslid, den heer Jac. van der Werff Wzn. Adviseert bij monde van den heer Molenaar tot toelating. Hij wordt door den heer Jellema de raadzaal binnen geleid en legt in handen van den Voor zitter den gebruikelijken eed af, waarna deze hem welkom heet. De heer Van der Werff is geen onbekende, als raadslid en als wethouder heeft hij reeds vroeger aan genaam met hem mogen samenwerken, hij hoopt dat ook nu te doen In het be lang van de gemeente Zandvoort. De toenmaals afgelegde eed steeds nage komen, was daarvoor de beste waarborg. De heer Van der Werff neemt plaats aan het einde van de rechtertafel naast den heer Zwaan. Hst eerst komt nu aan de orde de ver kiezing van een wethouder van Publie ke Werken, ter vervanging van den heer Van der Plas. De heeren Koning en Van Helden worden aangewezen als stemop- nemers. Bij eerste stemming wordt gekozen de heer J. Groen Wzn., met 6 stemmen. De heeren Van der Schinkel en Molenaar verkregen ieder 2 stemmende heer Siegers 1 stem. De heer Groen neemt deze benoeming aan. Daarna had de verkiezing plaats ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Slagveld. Bij eerste stemming werd gekozen de heer Bramson met 6 stemmen. Blanco waren uitgebracht 4 stemmen en 1 stem op den heer C. Siegers. De heer Bramson dankt voor het ver trouwen, dat de Raad in hem stelt, maar wenscht gebruik te maken van de vier en twintig uren bedenktijd die de Ge meentewet hem toestaat. Nu de heer Van der Plas den wethou derszetel zal ruilen voor den raadsstoel, wil hij eerst nog even een enkel woord spreken. Hij brengt in herinnering het verscheiden van den heer Slagveld en zeker, had niet vermoed kunnen worden dat diens zetel nog eerder verlaten zou worden dan de zijne. De mensch wikt maar God beschikt. Hij gelooft echter vast, dat de werken van den heer Slag veld, voor de Gemeente gedaan, ook later nog tot ons zullen spreken. Hij brengt dank aan den Voorziter voor diens leiding in het college van B. en W. en hoopt, dat in het nieuwe college dezelfde prettige samenwerking zal zijn, die aan de gemeente ten goede zal komen. Hij dankt ook de leden der verschillende commissies waarvan hij voorzitter was, voor hunne onderlinge samenwerking en 't is hem juist in den laatsten tijd gebleken, van hoeveel nut voor den groei en bloei van onze bad plaats de commissies zijn. Ook aan de raadsleden zelf brengt hij zijn dank. Wel werd er eens een aanloop ondernomen op zijn zetel, maar dank bracht hij voor de waardeering en de cri- tiek in de twee jaren van zijn wethouder schap ondervonden. Juist de critiek was hem een aansporing tot werken geweest. Mocht er al eens een bitter woord gespro ken zijn, hij hoopte dat men 't wilde vergeven. Misschien had hij maar weinig kunnen bijdragen, maar hij hoopte dat dit weinige toch in 't belang van Zand voort zou zijn. De Voorzitter, die reeds in de verga dering van B. en W. tot hem gesproken had, uitte zijn waardeering voor den ar beid daar verricht. Ook in deze raadsver gadering wilde hij dat openlijk herhalen. Hij was er van overtuigd, dat bij het werk zaam aandeel dat den heer Van der Plas in het bestuur der gemeente had genomen, steeds alle kracht gegeven was. Hij hoopte dan ook, dat de heer Van der Plas nog lang als raadslid zal blijven. De heer Groen neemt daarna de plaats van den heer Van der Plas in, die de plaats van den heer Groen inneemt. Wethouder Groen dankt den raad voor het in hem gestelde vertrouwen. De taak zal niet gemakkelijk zijn. Overzware belastingen drukken zwaar, juist nu een tijd van malaise aanbreekt. De werkloos heid zal veel vragen, terwijl de openbare kassen niet sterk zijn. Hij wenscht geen beloften voor de toekomst te geven, maar vertrouwt op den steun van den Raad in deze moeilijke tijden. De heer Molenaar meent, naar aan leiding van deze wethoudersbenoeming, waar de leden op zichzelf gestemd heb ben, de toekomst niet met vreugde te kunnen begroeten. De heer Zwaan uit bij deze wending van de besprekingen een zwak protest. De heer Molenaar vervolgt, dat de heer Groen met zijn kiesvereeniging, hier „Gemeentebelang", heeft geraad pleegd. Namens die kiesvereeniging legt hij de verklaring af, dat ze de verant woording van de daden van den heer Groen niet kan aanvaarden. Het zonder linge samengaan van dit zestal raads leden waar de andere raadsleden werden buiten gehouden, geeft hem aanleiding om te bedanken als zitter van de groote en kleine commissie der werkloozenuit- keering, als lid der financieele commissie en als lid der belasting commissie. De heer Bramson meent hierop staande te moeten antwoorden. Hij wil op deze lage en vieze critiek toch even de puntjes op de i zetten hoewel hij zich de teleur stelling in kan denken van iemand, die reeds sinds een maand het wethouders baantje ambiëert. Had het meerendeel van de Raad geen vertrouwen in hem ge steld Dit alleen zou reeds voldoende kunnen zijn dien zetel te aanvaarden. De heer Van der Plas is een politieke tegenstander van spreker, waar hij lijn recht tegenover staat, maar toch heeft hij diens groote werkkracht altijd geres pecteerd. daar hij zich geheel en ai voor de gemeente gaf. De heer Molenaar is bij deze critiek opgezweept door een dagbladschrijver en een raadslid. Hij achtte dat de benoeming van den heer Molenaar een fiasco voor de gemeente zou beteekenen. Wat de onderlinge bespreking aangaat, de heer Molenaar heeft hetzelfde toegepast bij de benoeming van den heer Jclleina op min der openlijke manier. Bij de benoeming van een lid van het Armbestuur heeft de heer Molenaar op die wijze een lid van de S. D. A. P. er uitgewerkt. De heer Mo lenaar meent, dat er nog wel eens nader op terug gekomen zal worden als de heer Bramson wethouder is. Wat het lid van het Armbestuur aangaat, de heer Van der Plas kan bij zijn vrienden van hedenavond daarover inlichtingen ver krijgen. Datzelfde lid van B. A. bracht den toestand van zijn mede-arbeiders publiek. De heer Bramson maakte de opmer king, dat dit gelogen is. Nu ontstaat zoowel in de raadszaal als op de publieke tribune een spraakver warring, waaraan de voorzitter een einde maakt door met een krachtigen slag deze debatten te sluiten. Ingekomen was de goedkeuring van de wijziging van het Reglement van het Burg. Armbestuur. Een schrijven van den heer De Jong te Ankeveen, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer van school A aanneemt en 1 September in functie hoopt te treden. Een schrijven over de subsidie voor werkverruiming. Besloten wordt over eenkomstig de aangegeven punten te handelen. Een schrijven van den R. K- Politie bond St. Michaël om subsidie-toelage. De voorzitter stelt voor, dit stuk in handen van B. en W. te stellen om prae- advies. De heer Bramson vindt het onnoodig. De Algemeen Ned. Pol. Bond ontvangt reeds subsidie. Deze is toegankelijk voor leden van alle gezindten. Uit dit schrij ven spreekt een hetze tegen de S.D.A.P.' ers in 't algemeen en tegen Troelstra in 't bijzonder. De heer Siegers vereenigt zich met het voorstel van B. en W. om eerst preadvies er over uit te brengen, waartoe aldus besloten wordt. Door den Raad werd na stemming de volgende voordracht opgemaakt. In de vacature van den heer Slagveld als één de heer Bodée, als twee de heer L. ten Broeke. Voor het aftredende lid, deb heer J. Water als één de heer J. Water, als twee de heer C. Siegers. De vaststelling van de balans der winst- en verliesrekening der gemeente bedrijven wordt zonder aanmerkingen onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van het al ot niet ver tegenwoordigen van onze gemeente op de vergadering van Ned. Gemeenten af- deeling Noord-Holland, geeft de heer Van der Plas een uitgebreide toelichting met betrekking tot onze electriciteitsvoorzie- ning. Daaruit konden we weer hooren, dat het zoete winstje in Zandvoort be haald door het P.E.N.-bedrijf niet gemist kon worden. De heer Molenaar bepleit vertegen woordiging. Hier worden we bij dag en bij nacht door het P.E.N.-bedrijf gevild. Wat de Ned. Gemeenten op touw zetten is zeker iets, waar we later belang bij zullen hebben. De voorzitter zal gaarne mededeeling ontvangen van de heeren, die voor ver tegenwoordiging op deze vergadering iets gevoelen. Daar een schrijven was inge komen om te voorzien in de vacature- Slagveld voor een lid der schattingscom missie, wilde de voorzitter deze benoe ming nu doen. Nadat de heer .vuning uitstel bepleit heeft wegens onvoldoende voorbereiding en het voorstel van den heer Siegers om de vergadering vijf minuten te schorsen, niet wordt gesteund, wordt op voorstel van den heer Bramson deze benoeming uitgesteld. Goedkeuring is ontvangen op de le sup. begrooting van den dienst 1921 tot een uitgaaf van 38.767. Naar aanleiding van de gemaakte opmerking over het rentegevend beleggen van de waarborg som van 15000 vin de uitbreiding der bijz. school aan de Brederodestraat, wordt besloten er schuldbrieven van de gemeente er voor terug te koopen. De tijd van het landbouwverlof wordt volgens voorstel van B. en W. onveran derd aangenomen. Va mej. C. Zankel was een verzoek in gekomen om eervol ontslag als gemeente vroedvrouw. De daarbij vermelde opmer kingen gaven den heer Zwaan aanleiding eenige vragen te stellen. Uit de toelich ting van den voorzitter bleek, dat de be doeling niet was een pensioen van twee derde van het salaris, maar van twee derde inkomen, wat gelijk stond met het tegenwoordige salaris. Hij zou het_ ont slag eervol willen verleenen, daar in de gemeente niet dan goeds van haar wordt gesproken. Na schriftelijke bevestiging van haar voorwaarden zou dan een nie- we oproep geplaatst kunnen worden. De heer Molenaar wijst elke bemidde ling tot pensioenregeling af. Wel heeft hij erkentenis voor haar bekwaamheid maar de salarisverhooging verkregen voor een tweede hulp, die ua de verhooging niet meer door haar was aangesteld, meende hij te moeten afkeuren. Volgens voorstel van den voorzitter wordt besloten. Zonder opmerkingen wordt een bedrag van 1000 opnieuw uitgetrokken voor steunverleening aan werkloozen. Bij dit punt bepleit de voorzitter nog eens de mogelijkheid van het aanblijven als voorzitter van den heer Molenaar. Deze blijft echter bij zijn voornemen. De heer Koning meent, dat de haat tegen eigen werk den heer Molenaar toch niet mag voeren tot directe ontslagname, maar dat hij redelijk verplicht is te blij ven tot zijn plaatsvervanger is aange- wezen. Even een kleine woordenverwarring, maar de voorzitter hamert af. De heer Van der Molen vraagt inlichtin gen over den toestand van de gemeente- schuur, waarin nu sinds jaren een gezin is ondergebracht. De laatste storm heeft het gebouw dermate gehavend, dat 't onbewoonbaar is. Hij zou dat gezin gaarne elders onderdak verschaffen. De voorzitter zegt de mededeeling van den gemeente-architect, den heer Jansen, volkomen te vertrouwen, als die er voor instaat, dat het gebouw voldoende hersteld wordt. Hij weet geen andere op lossing. De heer Van der Molen meent, dat de voorzitter het op zijn kop krijgt, de ver antwoording wel te verstaan, niet de loods of 't afwaaiende dak. De voorzitter wijst bij voorbaat alle verantwoordelijkheid aan den architect toe. De heer Van Heiden bepleit meer spoed met de gronden benoodigd voor het ver leggen van de trambaan. Juist heden is weer een conferentie geweest deelt de voorzitter mede. Weerbarstige huiseigenaar. Tegen een te Heemskerk woonachtigen huisei genaar is proces-verbaal opgemaakt. Hij had een woning te Uilgeest, die door de daar gevestigde huurcommissie in beslag genomen was zoodartig beschadigd, dat deze woning onbewoonbaar was gwor- den. De huurcommissie had het perceel ie mand toegewezen ingevolge een uitspraak van den kantonrechter. De huurder die zijn vorige woning moest verlaten staat met zijn verhuis- boeltje voor een huis waaruit deuren en ramen gebroken zijn. Ie dag Turn/eest. Wat zag het dorp er feestelijk uit. Van alle plaat sen uit den omtrek waren de belang stellenden naar hier gekomen. De vaderlandsche driekleur wapperde huis aan huis, er heerschte een gezel lige stemming. Jammer dat het weer niet erg meewerkte. Om vier uur be gonnen de wedstrijden op het voor dat doel keurig ingerichte terrein. Hulde daarvoor aan het ijverige bestuur va Lycurgur Het viel op, dat goede krachten elkaar bekampten. De vlugge kerel tjes uit Alkmaar en Oudkarspel had den veel succes en werden met luid applaus beloond voor hunne schitte rende prestaties. De driekamp voor heeren (speer werpen, de driesprong, 100 M. hard loopen) trok veler aandacht. De re ceptie, om zes uur, bewees duidelijk hoe groot de sympathie voor Lycurgus is. De zaal van de Sociëteit „Ons Genoegen" was bijna geheel gevuld met belangstellenden. Burgemeester De Klerk huldigde Lycurgus en uitte den wensch, dat 't Lycurgus gegeven is, nog lange ja ren de lichamelijke opvoeding der kinderen te behartigen. De voorzitter van het Eere-Comité de heer W. Kaars Sijpestein Jr., bood namens genoemd Comité een ladder aan, een werktuig, dat nog steeds aan de toestellen ontbrak. De presidente van de damesvereeni- ging Hygiëa, mej. Gr. v. d. Laan, bood bloemen aan. Daarna nam de heer Eekeren, bestuurder van Noord-Hollands Gym- nastiekverbond, vertegenwoordiger van 't Koninklijk Nederlandsch Gym- nastiekverbond, het woord en schonk namens deze corporatie een gedenk penning en bloemen. De heer Dral, voorzitter van Kunst en Sport te Krommenie, deelde na zijn gelukwensch mede, dat de plannen om tot een gemeenschappelijk ver- eenigingsgebouw te komen, een eenigs- zins vasteren vorm hadden aangeno men en offreerde Lycurgus eene herin neringsmedaille. De president van het fanfarecorps „Onderling Genoegen" wees op 't ver band tusschen muziek en gymnastiek en bood bloemen aan. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELIER. rein, aangeduid als: „De 70 Bunders." B. en W. merken op, dat dit geheele tracé van pl.m. 9 K.M., wanneer het werk niet zal worden onderbroken, in ongeveer 5 jaar zal kunnen worden vol tooid. Voorshands zouden met het be schikbaar gestel le be lrag ai f 1.375.003, gemaakt kunnen worden de genoamede tusschenverbinding met het Zuidelijk deel van het Nieuwkanaal en in aansluiting daarmede pl.m. 2 KM. van het Ooste lijk randkanaal, gaande in Zuidelijke richting, dat B. en Wi in tegenstelling met het Westerkanaal zouden willen noemen het Oosterkanaal. Daardoor zou onmiddellijk een terrein met hooge grond waterstanden in exploitatie kunnen wor den genomen, terwijl steeds dadelijk een grootere lengte drainecr-kanaal voor het zelfde bedrag kan worden verkregen, dan bij uitvoering van den kanaalaanlag strekkende Van de Oranjekom af in N.N.W.-richting. F. C. van Meeuwen, t Wij lezen in het „Wkbl. voor BI, C.": Heden bereikt ons de schokkende tij ding, dat de heer Frans van Meeuwen Zaterdagnacht in Engeland na een he vige, kortstondige ongesteldheid is over leden. Nog geen 4 weken geleden moch ten wij nog een rustig gesprek met hem voeren waaruit ons weer eens bleek hoe zeer de algemeene vakbelangen den thans ontslapene ter harte gingen. Dit droe vig sterfgeval zal dan ook in onze orga nisatie niet nalaten grooten indruk te maken. Was niet de overledene reeds jaren lang lid van het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel, en herden ken wij niet met groote dankbaarheid zijn arbeid in de tentoonstellingscommis sies b.v. die van de tentoonstelling van 1910? Verliest niet de afdeelng Haarlem van de Algemeene Vereeniging in hem een harer ijverigste bestuurders? Sedert ee nige jaren was de heer van Meeuwen on der-voorzitter van deze afdeeling, waar- f 99790, laagste de heer 7. Feitsma, te Overveen, met f 58967. Aan den laag- sten inschrijver is het werk gegund, Voor het eindexamen der Chr. Handels H. B. S., Jan Luykenstraat 19 te Amster dam is geslaagd J. Guklemond, alhier. Bij Koninklijk besluit van 6 Juli 1922 zijn benoemd tot notaris binnen het ar rondissement 's-Gravenhage, ter stand plaats de gemeente Noordwijk, J. Wage- maker, oud-notaris, wonende te Socstdijk, en A. B. ter Haar, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. De „Staatscourant" bevat de statuten van den manufacuurhandel voorheen G. A. J. Meyer alhier. Gevonden voorwerpen. Een gele gum- mijas, kinderportemonnaie met inhoud, tw-e huissleutels, fantasie-broche, grijze pek soldatenmuts met een ranselriem. Burg. Sand. Geboren: d. van C. J. Hey- nisZonneveld. z. van A. M. G. Fran kenNeve, d. van S. MengerPost. d. van M. A. Th. SmakmanRiesen- beck, z. van D. G. JongkeesHaze- kamp. z. van M. H. KoksAriz. Overleden: D. Stofer, 29 j., man van D. Wagterveld. li. K. Kiesvereeniging. Het Be stuur der R. K. Kisveereeniging hield Maandagavond een vergadering met de propagandisten in de achterzaal van café v. d. Berg. De voorzitter, de heer E. Oostdam, opende met den Chr. groet en besprok de groot© overwinning door de rechterzijde hij de stembus behaald. Hij bracht hulde en dank aan de propagan disten voor alles, wat door hen voor de verkiezingsactie was gedaan en drong vooral aan op blijvende samenwerking met het oog op do vele werkzaamheden, welke in het volgende jaar bij de ver kiezingen voor Staten en gemeenteraad te wachten staan. Nadat nog eenige zake lijke besprekingen waren gehouden, bleef men nog eonigen tijd in gezellig samen zijn bijeen. (Ongecorrigeerd.) Inidt het spreekwoord Ook adverteeren kost geld. Niet adverteeren komt u echter nog duurder ADVERTENTIËN In de „Nieuwe Haarlemsche Courant" hebben steeds het gewenschte succes. telegrammen De oprichter van Lycurgus, de heer W. M. van Vliet, bedankte voor de hem geschonken photo en zette ver volgens het groote nut uiteen vande gymnastiekvereniging. Onder ap plaus bood spreker een bloemenmand aan. De heer W. Gorter sprak namens den hengelaarsbond, terwijl de heeren J. G. v. Eden en C. Leguit, als oud leider en oud-lid bloemen aanboden. De heer Theijmert sprak namens den Zaanschen Turnkring. Voorts waren vele ingekomen. De voorzitter sprak een woord van hulde aan den leider, den heer Van der Pol, van Wormerveer. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Om acht uur waren allen weer bijeen op het Zuiderschoolplein, om den Eere-avond te vieren. 't Fanfarecorps „Onderling Ge noegen" leverde prachtwerk de mu ziek werd met groote aandacht aan gehoord en hartelijk beapplaudiseerd. Het terrein was schitterend ver licht, de indeeling uitstekend. Er was werkelijk veel te genieten 1 Geroemd mogen worden de groote correctheid, waarmede de verschil lende oefeningen werden uitgevoerd. De rythmische oefeningen van Hebe te Wormerveer, 't hoogrek van Turn- lust te Alkmaar en Hercules van Oud karspel, de vrije oefeningen van Hy giëa te Krommenie, de knots-oefenin gen der dames van „Door Oefening Sterk" te Amsterdam (met piano begeleiding van den heer J. Bas te Krommenie) de staaf-oefeningen van Turnlusi: te Alkmaar vielen alle in den smaak het groot getal aanwe zigen genoot, 't Brugtremplin der dames te Assendelft was minder goed. Het slot, de rei van Hygiëa, te Krommenie, vormde een waardig ein de. Spontaan en lang werden directeur (de heer van der Pol) en leden van Hygiëa toegejuicht. Nu, 't was ver diend. De le dag is schitterend ge slaagd. De Prise d'eau der Amsterdamsche Duinwaterleiding. B. en W. van Am sterdam, stellen den Amsterdamsehen Raad voor hen te machtigen, voor' de gemeente aan te koopen gronden in de gemeenten Zandvoort, Bloemendaal, Noordwijk en Noordwijkerhout, ter groot te van ongeveer 410 H.A., tegen den prijs van f 650.000. Waar door den voorgenomen aankoop een groot aaneengesloten duincomplex be schikbaar komt, aldus zeggen B. en W. o.a. in hun toelichting, verdient het aan beveling, den kanaalaanlej, bedoeld bij raadsbesluit van 19 April 1922, niet tot uitvoering te brengen, doch het daarbij toegestane crediet te benutten voor den aanleg van een kanaal in het Zuidelijk duinterrein. Dit kanaal zal deel uitmaken van een aangesloten Oostelijk randkanaal, uitmondende in de Oranjekom en strek kende in Zuidelijke richting met een to tale lengte van pl.m. 9 KM. aansluitende op het Van Stirumkanaal, ongeveer te genover atrandpaal 74, met een tusschen verbinding met het Zuidelijk deel van het Nieuwkanaal, gaaade door het ter van zijn broer jaren lang voorzitter was. En tenslotte zal hij een moeilijk zóó goed te vervullen plaats open laten in de Commissie voor de Nomenclatuur, waar in hij in het Comité van Bijgoed de plaats bekleedde die den bekenden bij- goed-kweeker rechtens toekwam. Want de beteekenis voor de bijgoed-cultuur in ons vak van de firma G. C. van Meeu wen en Zonen te Heemstede waarvan de overledene sedert een jaar of wat, de eenige firmant was weet iedereen. Wij hebben getracht in deze enkele woorden den overledene te schetsen als een vakgenoot, die noode gemist wordt. Het meeste geldt dit voor de familie, die zich overtuigd houde van onze oprechte deelneming. Op dezen leeftijd in de kracht van zijn leven dus, hém te verliezen die alles voor gezin en zaak beteekent, is een slag die schier niet te dragen is. Zondagmiddag om 4 uur, te midden van 'n onweersbui, streek over 'n deel van het dorp een windhoos, die in een korte span ne tijds aanzienlijke materieele schade aanrichtte. Een loods op het terrein van de Gasfabriek verloor een groot deel van het dak. Van de fabriek zelve moesten het eenige dakpannen ontgelden. Vandaar nam de hoos haar weg naar Douzasfraat en Van Limburg Stirumstraat, waar 't op den driesprong een oogenblik levensge vaarlijk was. Een groote telefoonpaal knapte dwars door midden; het bovendeel met alle draden vloog over een huis heen en bleef daar in de lucht hangen, daar de draden bleven rusten op de daken. Een ander paal, daar dichtbij, zou ook be zweken zi>., indien niet onmiddellijk van wege het telegraafkantoor maatregelen waren genomen. Met stevige touwen werd de paal vastgebonden. De huizen in den omtrek hebben alle veel geleden. De daken vertoonen een treurigon aanblik. Overal zijn de pannen heen geslingerd en groote gaten laten bii dit natte weer vrijen toegang aan het he melwater. Een schoorsteen kwam naar h» neden, maar bleef gelukkig tusschen twee daken liggen. De nok van een huis, die nog wel verankerd zat, kwam naar bene den. Wonder boven wonder waren er juist op dat uur geen menschen op straat. Nieuw lid gemeenteraad. Door het Centraal Stembureau is vandaag in de vacature Blom tot lid van den gemeente raad verkozen verklaard de heer Emans. Rare gast. Dezer dagen stapte ze kere G. B. des avonds zonder eonige noodzaak bij L. D. alhier binnen, ging op diens vrouw af en greep haar in de keel. Natuurlijk kwam L. D. zijn vrouw te hulp. De politie onderzoekt nu wat voor reden B. voor deze handtastelijkheden kan hebben. Bedanht. De heer K. van Pel al hier heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. Opvol ger op de lijst is de hoer M. G. van Praag alhier. Personalia. Te Haarlem is over leden de heer Joh. N. Klein, directeur van de Centrale Visscherij Mij. de Noord zee Exploitatie Mij. en andere visscherij- maatschappijen alhier. De begrafenis had alhier plaats. Aanbesteding. Bij de Zaterdag ge houden aanbesteding voor den nieuwen aanbouw wan de Bijz. School aan de Brederodestraat was hoogste inschrijver de Lee; LL Schuur, te Haarlem, met Genoemde vereeniring zal onderlinge zwemwedstrijden houden, op Donderdag 13 Juli in de Gemeentelijke Zweminrich ting aan de Houtvaart. Het programma vermeldt: Openingswoord uit te spreken door den Voorzitter der „P.S.V.H." Figuur- zwemmen uit te voeren door dames der Zwemver. „Zignea". 25 M. Snelzwem- men voor half geoefenden (Schoolslag.) 50 M. borstzwemmen gekleed in po- litieuniform. Schoonspringen. De monstratie redden van drenkelingen, uit te voeren door leden der P.S.V." Ponduikon. Wedstrijd voor kinderen van politieambtenaren .(25 M. schoolslag.) 50 M. Borstzwammen (25 M. school slag en 25 M. vrije slag.) 25 M. rug- zwemmen. Polowedstrijd tusschen een zevental van de Haarl. Reddingsbrigade (de Waterratten) en een zevental der „Pol. Sportver. Haarlem". Prijsuit reiking. De Muziek der „Haarl. Politie-Mu- ziekvereeniging" verleent medewerking. De Reddingsbrigade voor Drenke'ingsn houdt Zondag 16 Juli een zwemdemon- stratie om half twee. Hoe droevig is het toch soms te moeten zien en ondervinden hoe aan veel ijverig werken, en streven, voor goede plannen, alle illusies op succes worden ontnomen, door de natuur, waartegen eenvoudig niet te rechten is. Maar.... we zijn nog jong en we heb ben door onze jeugd nog de kracht te strijden en.... den moed niet te verliezen, zoo hebben gedacht en gedaan de leden der dames-zwemclub Zignea, en zij hebben doorgedreven hun eenmaal opgezette plan om op Zondagmiddag een zwemfeest te geven. En het publiek heeft hun dat flinke doorzetten beloond en is niettegenstaande het treurige weer toch komen kijken naar de prestaties van de jeugdige zwemsters. Hulde aan de deelneemsters, hulde aan het publek, maar nog meer hulde aan de jury voor wie het werkelijk bijna ondoen lijk was de taak die voor hen stond op zich te nemen. Om 2 uur werd begonnen met 25 M. snel- zwemmen voor juniores. Prijzen werden behaald: no 1 door Mej. v. d. Pol, no. 2 door mej. I. van Mansum, no. 3 door mej. H. van Abs. Hierna volgde 25 M. rugzwemmen. Dit mag door vele zwemsters nog wel eens be oefend worden, want 't was niet veel wat hiervan te zien werd gegeven. Eerste prijs werd behaald daar mej. H.v.Abs, 2e prijs door mej. B. Fransen en 3e pr. door mej. v. d. Stad. Nummer drie het gevecht met de var kensblazen viel niet uit zooals men wilde. Daar hadden de dames gedacht zoo maar tusschen vinger en duim een varkensblaas kapot te slaan, alsof het een leeg opgebla zen kruidenierszakje was. Maar dat zat hun niet glad, daar moeten ze nog eens extra voor in training gaan. Tenslotte werden de prijzen uitgereikt aan diegenen die het langst in het bezit er van bleven. Het waren de da mes J. v .Gelden en M. van Ommeren. De prijzen voor snelzwemmen seniores werden behaald no. 1 door mej. Miesje de Boer, no. 2 mej. v. d. Stadt. Eerste prijs met triplo zwemmen be haald door de dames C Cornelisse, Pelten- burg en Schouten. Hierna volgde een nummer figuur- zwemmen onder leiding van mej. H. Pot- hoff. Werkelijk aardige figuren werden te zien gegeven .waarbij steeds gezorgd werd, dat de kleuren van Zignea mooi uitkwa men. De dames van Thetis waren niet opge komen, zoodat een onderlinge polopartij werd gegeven. Hierna volgde een competitie-wedstrijd tuschen H. V. G. B. adsp. en V. adsp. Da Haarlemsche jon f ns verliezen met 20, wat natuurlijk niet te verwonderen is. Van Ommeren doet weer goed z'n best, terwijl Hofmeester ditmaal buitengewoon lui ea slecht spel te zien geeft. H. V. G. B. 1 speelt een vriendschappe lijke wedstrijd tegen H. P. C 1. Geëindigd wordt met gelijk spel 11. Het eerste punt wordt gemaakt doo» H. P. C.; was echter alleszins houdbaar. Na de rust komt de gelijkmaker. Als nu de lucht nog eens even opklaart, komt er plotseling een vroolijk gecostu- meerd troepje opdagen, die even laten, zien, wie van hen het sterkst is. Mej. M. v. Doemen wint herbij de eerste prijs, mej. A. de Lught de 2e prijs en de twee dwergjes Pum en Jan Bongestma els de derde prijs. Die zijn even sterk en kun nen elkaar maar niet te water krijgen. Dé costuumprijs wordt behaald door mej. St, Kammeijer. Na dit feest, want dat is het toch, met- tegenstaande de regen, geweest, dankt dn presidente, mej. G. Peereboom, alle deel neemsters, deelnemers, publiek en meer int 't bijzondr de dames Pothoff en van Gel den en de heeren Dr. Merens en Warnier, Zij geft daarna het woord aan dr. Me rens, die met zijn bekende geestige spee ches de prijzen uitdeelt. Naar wij van bevoegde zdjde vernemen zal de tweede R.K Paed. Week wegens het a.s. Jeugdcongres niet in de herfst, vacantie van dit jaar gehoudien worden. Vermoedelijk wordt de Kerstvacatia hiervoor gekozen. Wijlen de heer Johannes Gronewegört, overleden te Amsterdam 23 Januari 1922, heeft bij testamentaire beschikking ver maakt aan de Vereeniging tot beoefening van Overijselsch Regt en Geschiedenis de volgende eertijds aan den dichter Ever- hardus Johannes Potgieter behoord heb bende voorwerpen; o.a. diens gouden hor loge met dito ketting; en voorwerpen.' door Cd. Busken Huet in zijn persoon lijke herinneringen aan Potgieter, I860 1875, beschreven die eenmaal deel uit maakten van het „coelibatair der Amster damsche Leliegracht." Verder een bronzen buste en eenige portretten en afbeeldingen van den dichter. Het is de wensch jffin de schenker, dat deze voorwerpen worden geplaatst in het Museum en worden gevoegd bij de reeds vroeger in 1918 door den testateur gedane belangrijke schenking, collecte Potgieteriana, zijnde een bijna volledige verzameling van werken van en over Potgieter, waarvan de lijst is opgenomen in het 29e stuk van de Verslagen en Me- dedoelingen, uitgegeven in 1913 door de bovengenoemde Vereeniging. Gevankelijk zijn naar 's-HertogcnboscW overgebracht zekere St. en Sw. te Schijn- del wegens het doen drukken van vak- sche invaiiditeitszegVs. Nader vernemen wij, dat de bedde Schijr A-l gearresteerden valsche zegels uit Duitschland geplakt zouden hebben, Dinsdagavond is te Schiedam plotse- ling overleden de heer P. J. Lagerweij, oud-raadslid en -wethouder dezer ge meente en voorzitter van den R.K. Rijks kieskring Dordrecht. Omtrent het tragisch einde van dezen! verdienstelijken strijder voor de Room- sche zaak wordt uit Schiedam het volgen de aan de Msb. gemeld: Dinsdagavond was door de Sociale Politieke Propaga®- daclub een feestavond belegd voor, propagandisten. Ook de heer P. Lagerweij voerde op dezen avond het woord. Ala voorzitter van den R.K. Rijkskieskring Dordrecht drukte hij er zijn groote vreug de over uit, dat bij dezen verkiezingsstrijd! speciaal zijn vaderstad Schiedam zulk 'a goed figuur had gemaakt. Vol vuur sprak hij over tiet propagandawerk, doch dn het verder verloop van zijn rede waa reeds op te meTken, dat het spreken hem te machtig werd. Toen na zijn rode een daverend applaus losbrak, zakte de heen Lagerweij plotseling ineen. Het applaus verstomde en een groote consternatie maakte zich van allen meester. Hulpvaar dige handen droegen den heer Lagerweij naar een naastbijgclegen lokaal, waar da in de zaal aanwezige geestelijken hem nog bijstonden. De in allerijl ontboden ge neesheer A. P. M. Koene verscheen zeer spoedig ter plaatse, doch kon slechts den dood constateeren. De verslagen heid in de zaal over het tragische einde van hun ijverigen voorman was zeer groot. Nadat enkele gebeden waren ver richt voor de zielerust van den overle dene, werd de vergadering opgeheven ent verspreidde zich het gerucht door de ge heele stad, waar het bericht bij Katholie ken en niet-Kalholieken groote versla genheid bracht Want de heer Lagerweij was een algemeen gezien burgee xaof Schidam, r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2