BUITENLAND Tw©@dl0 Blad Jala 1922 Brieven uit Frankrijk. BINNENLAND Onschuldig veroordeeld. f bimerlaiidsch isseuws i GEI, BUITENL BERICHTE», SPREKENDE ClfFERS. Het bevolkingsvraagstuk neemt met den dag een meer dreigender vorm aan. Een noodkreet doet zich hooren. zelfs in die kringen die door een fatale wetgeving, door een atheistische levensbe schouwing, de oorzaak zijn gewor den van de ontvolking van Frank rijk. Een huivering gaat door de ge lederen. als men ziet hoe angst wekkend de bevolki"-'- ->*reenvt- men er-n b'ik slaat op de toekomst van Id'it land, als geen wending ten goede, ten spoedigste intreedt. Onrustl ;d zijn de o'ifers die voor mij liggen en een bee'd ge ven van den toestand over de eer ste drie maanden van dit jaar. Cijfers te sterker sprekend, waar het eerste kwartaal veela' de gun stigste oplevert, een buitenge woon groot aantal huwelijken in 1919 en 1920 gesloten, op een gun stig resultaat deed hopen. Zelfs in die departementen, waar voorheen het aantal geboorten bevredigend was, is een afname, die met vrees vervult, te bespeuren. Meer en meer verdwijnen de groote gezinnen, mist men den gullen kinderlach in de woningen van armen en rijken, in stad en dorp. Hoe treft ons dat gemis aan jeugd, in de Fransche dorpen, Waar een soms doodsche stilte zich doet gevoelen en slechts ou den van dagen spreken van een Verleden en het toekomstige ge slacht al te zeer de afwezigheid doet bespeuren. Helaas, de noodkreet, die dage lijks in alle toonaarden wordt aan geheven, is maar al te gerechtvaar digd. In 1865 telde men op JOO.OOO huwelijken een millioen geboor ten, derhalve procentsgewijze 3.33 per huwelijk; in 1913 bij een zelfde aanial huwelijken 745.000 geboor ten, of wel! 2.48 per echtvereeni- ging. Het vertrouwen, gelijk ik reeds zeide, was gevestigd op 1919, toen na de demobilisatie, het aantal huwelijken tot 500.000 was ge stegen; de uitkomst in 1920 was bedroevend! Zeker, het geboorte cijfer op zich zelf, 834.000, was be vredigend maar de verhouding was opnieuw tot 1.66 per huwelijk ge daald. Het jaar 1921 zag niet al leen het aantai geboorten afne men, ook het aantal huwelijken .verminderde. Indien wil aan de hand van deze cijfers, nagaan hoe de statistische cijfers zich in de naaste toekomst zullen voordoen, de afname se dert 1900 beschouwen en zelts 1.66 als vaststaande blijven aannemen, dan blijkt ons hoe heillooze theo rieën, Frankrijk voeren aan den rand van den afgrond. De groote verliezen in den oorlog geleden zinken in het niet bi.i de verwoes ting die een verwerpen van God delijke en natuurwetten in dit land aanricht. In 1924 zal Frankrijk, bij een voortgaan op den opgeslagen weg, hoogstens op 456.000 ge boorten kunnen rekenen bij een aantal van 275.000 huwelijken. Het aantal inwoners, zal dan, in dien de sterfte normaal blijft, jaar lijks met 200.000 achteruitgaan. Steeds sterker bergafwaarts is het verschiet in de jaren, die dan zul len volgen en 1940 zal het moeten canzien dat de bevolking per jaar met 350.00 inwoners afneemt. (Telt Frankrijk thans een bevolking zijn, zal het door eigen schuld ten ondergaan. Nog is het niet te laat, nog kan de ramp gekeerd, kan Frankrijk worden behoed voor een duistere toekomst. Het zijn echter niet de middelen die in Re- geeringskringen worden aange'gre pen, idie een wending ten goede zullen brengen. Niet materieele voordeden voor de groote huis van 39 millioen, in 1940 zal deze 35, in 1950 31 en in 1965 slechts 25 mil'.ioen bedragen. Het gevolg is niet moeilijk te voorspellen, ma terieele verarming, gebrek aan werkkracht, afname der produc tie, maar wat veel verontrustender is, een moreele aftake'ing; een geestelijke Verwording die met angst en droefheid ons vervult. Frankrijk pleegt zelfmoord op groote schaai en als het de teekens niet verstaat die duidelijk genoeg gezinnen, kunnen een definitieve op'ossing van het bevolkingsvraag stuk geven. Zii kunnen gewaar deerd worden als een hulpmiddel, een rechtvaardige tegemoetko ming in de hooge lasten van het groote gezin, zij blijven altijd een maatregel die eerst op de 2e plaats van beteekenis is. Het lintje op de borst der fiere moeder, die een talrijk nages'acht de wereld schonk, mag een waar dige erkenning heeten van het vol komen moederschap, meer dan 'n erkenning is het zeker niet. Men wil de zonen uit groote gezinnen met zes of meer kinderen slechts een verkorten diensttijd laten door maken en zoodoende een 45.000 jonge mannen inplaats van 18 maanden, 6 ot 12 maanden onder de wapenen doen blijven, en al weer dienen wij dezen maatregel toe te juichen, maar de oplossing brengt hii met. Het waarachtige plichtsbesef, de gehoorzaamheid aan de wetten van God en de Kerk, zullen noo- dig zijn om Frankrijk voor den ondergang te behoeden. Nog leeft te sterk het besef dat het groote gezin tot 'n last is, dat materieele welvaart wordt beelmmerd door een talrijke kinderschaar, nog staat eeen al' te groot verlangen naar weelde en genieten in den weg aan de naiuurplicht die even eens een gewetensplicht is. Hoe duidelijk blijkt de anti-gods dienstige gezindheid der politieke leiders in de vroegere jaren, de bevolking te hebben beinvloed. hoe hebben zij door hun bestrijding van geloof, het klaarste bewijs ge leverd, dat geloot het eenige mid del is de goede zeden ongeschon den te bewaren. Alleen een christe lijke regeering zal in staat zijn het volk terug te brengen op den goe den weg, vrijheid latend aan de be dienaren der Godsdienst, de rech ten erkennend van de Katholieke school, waar de jeugd zal worden opgevoed in de hei'ige begrippen van waarachtige zedelijkheid. Het Fransche volk heeft meer en meer den weg hervonden die voert naar het Godshuis, maar de slechte in vloed, jarenlang', door de staatslei ders en maco'nnieke grootheden uitgeoefend, heeft te diep wortel geschoten, om plotseling over- oord te doen gooien, wat dwaas egoisme en een onware levensbe schouwing het zoo gemakkelijk deed aanvaarden. Het vertrouwen op Frankrijks toekomst, een logen straffing van de cijfers, boven ge noemd, is slechts gelegen in het hervinden van het geloof, met al de verplichtingen daaraan verbon den. Een christelijke wetgeving heeft Frankrijk noodig, een chris telijke regeering .die naast mate rieele voordeelen, boven alles stelt de heerlijkheid van het groote ge zin, en de waarachtige moeder plicht. Parijs, 5 Juli 1922. Mr. P. v. S. De financieele moeilijkheden van Duitschland. De kwestie van het naburige Oosten. De toestand in Ierland. Poincaré naar Londen? De Engelsche pers en de daling van de mark. Chynes over den toestand van Europa. Een Fransch geejboek. Uit Portugal. De werkioozenuitkeering in Engeland. De Fransche bezettingsautoritei ten en Duitsche officieren. De toestand in Opper-Silezië. Ontoerekenbaarheid en misdaad. EEN VERBLIJDEND VERSCHIJNSEL. Het Eerste Eucharistisch Congres in de Mirakelstad. FEUILLETON Kent u de weduwe Fortier, vroeg de rechter. Ja, mijnheer, heel goed ze was een kiant van mij. Hebt u haar petroleum ver kocht Drie of vier dagen geleden is zii op een namiddag bij m gekomen eit heeft toen vier liter'Jij mij gekocht. Ik vond dat wel een beetje vreemd.... Waarom Omdat ikgliaar der,|jvorigen dag ook vier liter had verkocht. Ik heb haar zelfs gevraagd, waarvoor zij zoo veel petroleum gebruikte, waarop zij mij antwoordde, dat haar zoontje bij het spelen de kruik had omgestooten. Een bevel tot aanhouding werd te gen Jeanne Fortier uitgevaardigd en het signalement naar alle pel Epos ten gezonden. Aangezien de dokter met zijn proces verbaal gereed is, zeide de procureur tot den kassier Ricoux, kan het lijk van mijnheer Labroue ter aarde worden besteld. U kunt dit na der regelen met mevrouw Bertin, die spoedig hier zal zijn. Ik dank U zeer voor Üw ijver en bereidwilligheid. De mrg'straten keerden naar Parijs terug cie beide agenten bleven ter plaatse achter. VIII. Denzelfden dag, om een uur in den namiddag, kwam een nog jonge man, goed gebouwd, een fantasiehoed op, correct gekleed in grijs reiscostuum, demi over den arm, met een rijtuig aan liet station. Saint Lazare aan. Deze man droeg een reiszak aan een riem over den schouder en hield een licht valies in de hand. Hij had donker haar en was onberispelijk geschoren. „Vertrekt er aanstonds geen expres- trein voor Havre, mijnheer vroeg de reiziger aan een beambte. „Ja, mijnheer. Er worden geen kaartjes meer afgegeven. De trein vertrekt onmiddellijk." Dc reiziger gaf zijn teleurstelling te kennen door liet optrekken dei- wenkbrauwen. ..Jammer, zeide hij. Als ik u vragen mag, wanneer vertrekt de volgende t ein voor dezelfde richting?" „Om zes uur dertig." Hij dankte en verliet het station. „Ik dacht wel, dat ik den trein zou missen," zeide hij bij zich zelf. „Ik had anders liever overdag gereisd. Dan ziet men tenminste nog wat. Enfin, ik zal den tijd benutten met wat te eten." Hij ging een restaurant binnen, vlak tegenover het station. Daar bestelde hij een lunch, vroeg een reisgids en informeerde naar het telegraafkantoor. „O mijnheer, antwoordde de kel ner, dat is al erg gemakkelijk. Het telegraafkantoor is hier vlak bij. Als mijnheer het wenscht, kan iemand van het hotel het telegram wegbren gen." „Uitstekend. Ik zal 't gereed ma ken." De kellner ging weg, terwijl de reiziger in den reisgids de hotels van Flavre opzocht in de adverten ties. „Het is hetzelfde welk ik neem, mompelde hij. „Hoofdzaak is, dat ik niet behoef te zoeken, als ik daar aan kom. En dan, ik zal niet la»g in Havre vertoeven. Hoewel ik niets te vreezen iteb, aangezien iedereen mij dood waant, gedood bij den brand met het redden van de kas en ik bovendien onkenbaar ben, is liet toch voor zichtig niet langer in Frankrijk te blijven dan noodig is." Zijn oog viel op een hotel, boven aan de lijst geplaatst „Hotel de Paris, Lemel, directeur. Dat zal ik nenten," dacht hij, „het is gelegen bij de aanlegplaats van de booten voor Southampton. Met de eerstvolgende boot vertrek ik naar Engeland en van daar zoo spoedig mogelii" naar New-York." De j i iger nam een vel papier en schreef waarop het volgende: „Hotel de Paris, Lemel Havre. rNveer heden avond elf uur reser ved kamer. Paul Harmant." H riep den kellner, verzocht hem In-, telegram te laten wegbrengen en de lunch op te dienen. Eenige minuten later was de rei ziger bezig met de lunch. Om zes uur dertig nam hij den trein. Na Nantes zat hij alleen, waarover hij zeer in zijn schik scheen te zijn. Hij profiteerde daarvan om zijn valies te openen, waaruit hij verschillende papieren nam, welke hij nauwgezet begon te bestudeeren. Het waren de teekeningen eener machine. Het is duidelijk, dat deze riezigerondanks zijn vermomming en den valschen naam, dien hij had aangenomen, niemand anders was dan Jacques Ga rand, de meesterknecht van de fa briek te Alfortville, Jacques Garaud de brandstichter, Jacques Garaud de moordenaar van zijn patroon. Jacqes Garaud had geroepen „Hulp, ik stik, ik sierjV' na het brandende gebouw te zijn binnenge gaan, om de toeschouwers te doen gelooven, dat h j de kas en de papii r :n van mijnheer Labroue trachtte te redden 'met opoffering van eigen leven. De meesterknecht was een man, die voor niets terugschrok en alles op alles zette, om zijn doel te bereiken. Iedereen moest er van overtuigd zijn, dat hij den dood had gevo :den. Jacques was uitstekend bekend met het inwendige der fabriek. Hij wist, dat een venster bij de trap, die naar de kamers van mijnheer Labroue leidde, aan de achterzijde van de fa briek uitkwam. Toen hjj. de brandende De hongersnood in Rusland. Uit onze Oost. Communisten naar Indië. fabriek binnenging kraakte en knet- terde alles onder zijn? voeten. Boven zijn hoofd kon elk oogenblik een in eenstorting verwacht! worden. In plaats van het kantoor binnen te gaan, was hij in drie sprongen bij de bran dende trap, kwant bij het venster, waarvan de ruiten door de geweldige hitte reeds waren gesprongen, slaakte de bekende noodkreten en werkte zich door de opening naar buiten. Dadelijk daarop hoorde men een geweldig gekraak, veroorzaakt door het instorten der eerste étage. De meesterknecht bevond zich in liet vrije veld en terwijl de menigte meende, dat hij bezig was te verkolen in de gloeiende vuurmassa, liep hij dwars door het bebouwde land, om een veiiigen weg te bereiken. Een i ur daarna viel hij, uitgeput van ver moeienis neer in een bosch in de buurt van Vincennes. Hij haalde diep adem en na zich er van vergewist te hebben, dat hij niet werd achtervolgd, wachtte hii den dag af. - a ir De correspondent van de „Times" te 'New-York seint, dat vermindering van het totaal van het schadevergoedingsbe drag en een nieuw moratorium daar in verband met den toestand in Duitsch land. onvermijdelijk worden geacht. Zij, die de Fransche balans kennen, bezien Frankrijks toestand met ongerustheid. Het is onnoodig, voegt de correspondent hier aan toe, in de huidige omstandig heden verandering te verwachten in Amerika's houding ten aanzien der Euro- peesche scholden. Fischer en Schroeder, onderscheiden lijk voorzitter van de kriegslastencom- missic en staatssecretaris van financiën, hebben te Parijs al met Dubois, Brad bury en Delacroix van de commissie van herstel overlegd zonder bepaalde voor stellen tc doen. Dit verwacht men binnen eenige dagen. Blijkbaar zullen ze bestaan in het verzoek Duitschland over de twee. volgende jaren een moratorium voor be talingen in geld toe te staan. Misschien zullen ze het tot den aanstaanden termijn van 15 Juli uitstrekken. Voorloopig schijnen noch zij, noch de leden van de commissie van herstel een omlijnd standpunt te hebben. Wat den laatsten aangaat, staan echter twee pun tten vast. In de eerste plaats eischen ze, dat Duitschland op 1/5 dezer zijn ver plichting nakomt, te meer, daar deze theoretisch 50 millioen practisch slechts 33 millioen gouden marken vertegen woordigt in verband met gedane leverin gen. Zij willen voorts, alvorens een be slissing te nemen den uitslag van bet on derzoek van het waarborg-comité af wachten. Dit rapport wordt einde dezer week verwacht. Het zou toch vruchteloos zijn Duitschland te steunen als men niet weet of het, toezicht op zijn begrooting aannemend, eigen overdadigheid den teugel aanlegt. De „Petit Parisien" oppert de mogelijk heid, dat een moratorium onvoldoende zou zijn om een daling der mark met de gevolgen daarvan, gelijk prijsstijging en algemeene economische inzinking, tegen In een B. T. .\.-telegram uil Parijs worden eenige nadere bijzonderheden vermelh in zake de overeenstemming tusschcn Frankrijk en Engeland betref fende de procedure Ie volgen bij het Grieksch-Turksch conflict. Het Foreign Office deed Zaterdagavonll aan den Quai d'Orsay een nol.i toekomen, waar van lord Hardirge den dag te voren aan Poincaré de groote lijnen had uit eengezet. De nota neemt acte van het verzet van Frankrijk tegen ,1e methode, in overweging gegeven door de Brit- sche regeering en waarvan :1c strekking was de voorwaarden, in Maart vastge steld door de ministers van builonland- sche zaken van Frankrijk, Engeland en Italië, in gebiedenden vorm op (e Jog gen aan de oorlogvoerenden. Het Engel- sche memorandum sluit zich aan bij het denkbeeld, van Fransche zijde geuit, om de beide partijen samen te brengen zon der hen te voren in gebreke te stellen en houdt zich aan het programma, te voren tusschcn de geallieerden overeen gekomen. Aan het slot wordt in het stuk een beroep gedaan op de noodzakelijkheid van eendrachtig optreden en wordt voor Griekische oorlogsvaartuigen de uitoefe ning opgeëischt van het recht van on derzoek in de oostelijke Middellandsche zee. De Fransche rege-ring heeft aan bon den nog geen antwoord gegeven. Het is echter zeker, dat zij zich bij hel Engel sche standpunt zal aansluiten, er daar bij aan zal herinneren, dat het plan voor een Grieksch-Turksche conferen tie te ïsmidt van Engelschen oorsprong is en verklaren zal trouw te blijven aan de ontworpen vredesvoorwaarden, in Maart vastgesteld. Onder deze omstandigheden vraagt men zich te Parijs af, of een bijeenkomst der geallieerde ministers van buiten landsche zaken noodig blijft en of het niet beter zou zijn de Grieken en Turken dadelijk onderhandelingen te doen aan- knoopen. Slechts in het geval de bespre kingen niet tot een resultaat zouden leiden, zouden de geallieerden den toe stand opnieuw moeten overwegen. Weer ontvlucht. De „Free State" deelt mede, dat Robert Barton, Joseph McDonngh en een tiental andere gevangenen, die de vorige week te Dublin werden gearresteerd, uit de Porlo- bellokazerne te Dublin zijn ontvlucht. Het blad voegt hieraan toe, dat Barton en Mc Donngh deze week in vrijheid gesteld zou den worden. De begrafenis van Cathal Brugha. Maandag had te Dublin de teraardebe stelling plaats van het stolfelijk overschot van Cathal Brugha, den te Dublin tenge volge van bekomen verwondingen overle den rebellenleider. De plechtigheid werd, zoo meldt de „Manchester Guardian", gadegeslagen door een groote, doch zwijgende massa. De „Cumann nam Ban", de georgani- j T- u „n«.:,w.Wid*r seerde vrouwen der anti-verdragsbewe- Clynes, de Engelsche arb ging, vormde een eerewacht aan het hoofd die voor de nfdeeling Westminster van do j voikenhondsvereeniging het woord veer de. zeide dat het niet tc veel was te zeg gen, dat Engeland twee millioen men- schen had, die leefden van den arbeid van andere menschen en niet krachtens eigen inspanning. De toestand der werk loosheid was veel erger dan ooit te voren. Nochlhans was wellicht he vraag naar arbeidskracht en de behoefte aan allerlei artikelen grooler dan ooit. Clynes vond den toestand hoofdzakelijk het gevoig van het feit, dat de vrede norh verstan dig, noch billijk was. De schadevprgoc- dingskwestie behandelend, hield Clynes vol, dat alleen een welvarend, hardwer kend, volledig tewerkgesteld Duitschland aan de verplichtingen aan het land op gelegd, kon voldoen. Duitschlands beta lingsverplichtingen moesten worden te ruggebracht tot een som, overeenkomstig Duitschlands middelen. Dit moest ge schieden door overeenstemming of arbi trage. Hij vond, dat de betaling van de schadevergoeding voordeelig voor Enge land gedurende een periode uitgesteld kon worden. Engeland moest zijn stop pen ten aanzien van Duitschland veran deren en herzien. te 'gaan. Dan zóu men loch lof een in tcrnationale leening zijn toevlucht moe j ten nemen om Duitschland in staat tc stellen zijn verplichtingen na tc komen. Poincaré beeft herhaaldelijk verzekerd, dat een dergelijke leening vroeg of laat onontbeerlijk zou worden. Hier heeft men natuurlijk in de eerste plaats het oog op de uitwerking dier daling op den koers van de frank. Reuter verneemt dat men het waar schijnlijk acht dat Poincaré uitgenoodigd zal worden, binnenkort te Londen te komen voor besprekingen met Lloyd George over de Duitsche schadevergoe dingen in verband met de huidige toe standen in Duitschland. Poincaré zou in elk geval einde maand cf begin volgende geko:en zijn voor de conferentie der ge- alüec Jen betreffende de Levant. Nu echter is waarschijnlijk dat het bezoek zal verhaast worden met het oog op het dringende van den toestand. Het is on waarschijnlijk, dat Schanzer aanwezig zal kunnen zijn bij wat noodzakelijkerwijs vcoiloopige besprekingen worden. Bijna zeker is dat dc bijeenkomst van de twee premiers zal gevolgd worden door een volledige vergadering van den Oppersten Raad, waarin Italië en België vertegen woordig zijn. Hun tegenwoordigheid is uiteraard noodzakelijk, alvorens defini tieve beslissingen kunnen bereikt wor den. De „Times" zegt in een artikel over den toestand van de mark, dat de ware machten in Duitschland vertegenwoö •- ciigd zijn door de nijverheidsgroep, welke de handen ineenslaat voor het beheer van de Duitsche rijkdommen, door beleg ging van hare winsten in buitenlandschc waarden dc geallieerde, controle ontduikt en de bedreiging met Duitschland s ban kroet en ontberingen voor de Duitsche volksmassa als middel gebruikt, om aan de wettige schadevergoedingen te ont snappen. De geallieerden moeten den toestand met dc uiterste zorg onderzoe ken zonder voor een paniek tc zwichten, welke door de jongste gebeurtenissen wellicht met voorbedachten rade wordt opgewekt. In den laatsten tijd is een subtiele campagne gevoerd in Engeland en Frankrijk met het doel Duitscliland's schuld aan den oorlog te ontkennen en te leggen op de voornaam ste geallieerden. Tenzij al zulke pogingen om Duitschland schoon te wasschen vol strekt crijdeld worden, zal de beraad slaging over de schadevergoedingskwes tie enkel tot een nieuw gevaar leiden. Duitschland's vermogen tot betaling moet grondig en objectief beoordeeld worden. De betalingsvorm moet vastgesteld wor den op een wijze welke voordeelig is voor allen. Wanneer eenmaal zulk een betalingswijze is vastgesteld, dienen stipte maatregelen genomen te worden om hen die Duitschland's baten behceren tot volledige betaling van de schadever goeding te dwingen. van den lijkstoet en aan beide zijden van den niet bloemen overladen lijkwagen. De lijkstoet ontmoette op zijn weg geen regee- ringslroepen; vertegenwoordigers of amb tenaren van den Staat namen niet aan de plechtigheid deel. Vele honderden mannen en vrouwen volgden den lijkwagen, doch de eenige nnti-verdragsman, die men opmerkte was de bejaarde graaf Plunkett. Voorts wafen aanwezig mrs. O'Caltagham en mis Mary MaeSwiney. Het bericht maakt geen melding van De Valera, die blijkbaar vreesde voor gevan genneming. De minister van builenlandsche zaken heeft een geelboek laten verschijnen be- 'reffende de politiek van Frankrijk ten opzichte van de Balkan-aangelegenheden gedurende de drie jaar, voorafgaande aan den wereld-oorlog. Naar Havas meldt, blijkt uit het Geelboek, dat de Fransche politiek steeds vredelievend was. Zij tracht te de wrijving tusschen de balkanstaten te verminderen, waarbij zii in nauw contact bleef met Engeland en Rusland. Toen de oorlogszuchtige Duitsche intriges in den Balkan steeds toenamen, waren alle pogin gen van Frankrijk gericht op dc handha ving van den vrede in Europa. Het Geelboek herinnert aan den be noeming van generaal Liman von Sanders tot bevelhebber over het legercorps te Konstantinopel en de buitengewone Oos- fenriiksch-Hnngaarsche troepenconcentra ties ip Bosnië, die op 27 Mei 1914 werden gesignaleerd. Frankrijk daarentegen maak te van Turkiie's verzoek om finnncieelen steun in het begin van 1914 gebruik om een vreedzamer politiek ten opzichte van Turkije's kleine buurstaten aan te bevelen. De Portugeesche regeering gaat voort strenge maatregelen te nemen teneinde de orde te handhaven, waarin zij volledig is geslaagd. Tceliikertijd worden verschil lende wetsontwerpen voorbereid om den economischen toestand te verbeteren, om de duurte te doen verminderen en de de preciatie van het geld tegen te gaan. Lloyd George heeft in het Lagerhuis ander tegen te gaan, mede tengevolge 1 medegedeeld, dat naar aanleiding van van de houding van het publiek. vertoogen van dc armhuisautoriteiten de De correspondent van he „Frankf. Ztg." Ie Dusseldorf maakt melding van een verordening van den commandeerenden Franschen generaal in het district Duis- kon worden, Engeland wordt bepaald, dat oud-officieren van het Duitsche leger in dit district woonachiig, zich bij een door den Franschen generaal benoemde com missie moeten melden en steeds mededee- ling moeien doen van eventueele afwezig heid, aankomst, woningwlisseling, enz. Op overtreding wordt een gevangenisstraf van een jaar gesteld en boette tot 10.000 M. De Rijksregeering moet krachtig verzet hebben aangeteakend tegen dezen maatre gel Een B. T. A.-bericht uit Oppeln meldt, dat de overgave van hel gezag in Duitsch Oppor-Sitezië aan de Duitsche autoritei ten gepaard is gegaan met ergerlijke mis handeling van jonge meisjes en vrouwen, die betrekkingpen hadden onderhouden met geallieerde soldaten. Verzekerd wordt, dat de polilie niet in staat was een en regeling Tot het besluit was gekomen da! de tusschenlijd die op grond van de werkloosheidswet tusschen opeenvolgen de perioden van werkloosheidsuitkeering moet verloopen, alvorens „uitgetrokke- nen" opnieuw voor uitkeering in aanmer king komen, 'dient te worden verminderd van vijf weken tot één week. De minister van Arbeid zou binnenkort te dezer zake een wet bij het Lagerhuis indienen. Het was echter niet de bedoeling, om aan de wet terugwerkende kracht te verlee- ncn. De Engelsche lord-chancellor heeft een commissie benoemd onder voorzit terschap van lord-justice Atkin ter be- sfudeering van de wijzigingen, die zij eventueel noodig acht in de bestaande wet. de wetstoepassing en de procedure betreffende rriminieele processen, waar bij ontoerekenbaarheid wordt aangevoerd als verdediging, en eveneens van wijzi gingen, eventueel aan te brengen in de bestaande svet op criminieele krankzinni gen. De insiellïng van deze commissie is klaarblijkelijk een uitvloeisel van de zaak van Robert Truc, den ex-vlieger, die een jonge vrouw op haar kamer ver- moordde. Hij werd, zooals men zich her innert, (er dood veroordeeld, doeh kreeg op grond van na den moord opgetreden geestelijke stoornisi, krachtens een des betreffende bepaling in de wet, dispen satie van bet doodvonnis. Zoowel de pers als een groot deel van het Lagerhuis d"ed heftige aanvallen op minister Shortt. die de dis^-nsatie verleende, doch toen bleek dal irlt geheel in overeenstem ming met de wet had gehandeld, richtlen beiden hun aanvaten op de wet, welke zij als verouderd brandmerkten. Volgens een telegram uit Ruenos-Aires aan de Times, zijn kapitein Stewart, een Engelsche vlieger, en een Pnragueesche vlieger Zalerdag door een onbekend* oorzaak in hun vliegtuig gedood, terwijl zii te Ynguaron over de stellingen van de Paraguersehe opstandelingen vlogen. Ko lonel Chirife, hun leider, heeft de/ lijken der vliegeniers mei de betuiging van zijn leedwezen naar Azuncion laten overbren gen. In den toesland in Paraguay is weinig verandering gekomen. Het regeerings-of- fensief is nog niet begonnen en dc op standelingen moeten versterkingen ont vangen hebben. In de Times stelt de architect T. G. Jackson. die de kathedraal van Win chester heeft gerestaureerd, voor, de St. Paul's hoofdkerk te Londen te sluiten. Zoo lang daar godsdienstoefeningen wor den gehouden, moet het werk telkens afgebroken worden. Hetzelfde bezwaar ondervond hij te Winchester. Indien men daar indertijd de kathedraal gesloten had. zou het werk in voel korter tijd dan 7 jaar verricht zijn. Majoor Flake is ter voortzetting van ziin vliegtocht om de wereld Maan dagmiddag om drie uur uit Aboekir ver trokken naar Ez Ziza. ten Zuiden van Amman in Transi-1 'anië. Hii zal daar een geleide met draadlooze toestellen op nemen voor den tocht over de woestijn naar Bagdad. Bij wijze van represaille tegen de Hongnarsche regeering, die Zuid-Slavi sche gezinnen verbande, welke in Hon garije gevestigd waren, heeft de regeering van Zuid-Slavië, na verscheidene ver- gecfsche protesten, 250 Hongaarsche ge zinnen verbannen. De „N. Rott. Crt." bevatte dezer dagen op den 350-sten verjaardag van hun glorierijken dood, een feuilleton van Joh. H. Been, den bekenden geschiedkundige en archivaris van Brielle, over „de Heilige Martelaren van Goreum." De inhoud van het feuilleton is in overeenstemming met den titel. De schrijver verheelt niet, hoe schan delijk en gruwelijk de negentien bloed getuigen werden behandeld, hoe kloek zij stonden voor hun overtuiging, hoe cynisch en stuitend het optreden van Lumey was en welke afgrijselijke bizonderheden bij de zoogenaamde terechtstelling plaats vonden, die hij terecht brandmerkt als een moord. Het is alles historisch volkomen juist. Maar toch is het merkwaardig, zulke dingen te lezen in de kolommen van een blad als de „N. R. Ct." Want te lang heeft men en dit geldt niet speciaal voor één blad, maar voor de niet-katholieke pers in 't algemeen aan onze geloofshelden de eer onthouden, welke hun toekomt en de gebeurtenissen van 1572 en wat daaraan voorafging en er op volgde, eenzijdig beschouwd. Dat de waarheid thans meer en meer erkenning vindt en doorbreekt, ook in kringen, waar zij tot dusver niet door breken kon, is een verblijdend verschijnsel met goede beloften voor een verder rechtzetten van zoo menig feit uit onze vaderlandsche historie. Al se rui men tijd bestonden er plan nen, om in de hoofdstad des rijks, de stad van het H.H. Sacrament van Mirakel, een grootsch Euch. Congres te houden. Naar Pater v. Dijk O.E.S.A., reeds in de vergadering op den dag van den „Stillen Omgang" in Maart 1920 kon mededeelen, stond het hooge kerkelijke gezag zeer welwillend hiertegenover. In het begin van dit jaar namen Jé plantten VftsTen vorirï aan, sinds kon reeds een en ander wor den gepubliceerd en thans heeft het door het hoofdcomité saamgestelde programma' de noodige bekrachtiging verkregen. Het Congres wordt gehouden te Amster dam op Donderdag 19, Vrijdag 20, Zater dag 21 en Zondag 22 October a.s. en- wordt geopend met een Pontificaal Lof in de St. WiMibrorduskerk aan d. Amstel- dijk en een algemeene vergadering in het Concertgebouw. Tal van sprekers zijn gc- noodigd voor de algemeene- en sectiever gaderingen. De kunstcommissie en de commissie voor de muziek bereiden daar enboven een kunstavond voor in het Con certgebouw en zoo mogelijk een tentodn-" stelling betreffende de Eucharistie en de Kunst. In verschillende kerken zal een Ponlificaie Hoogmis, tijdens het Congres, worden opgedragen en een algemeene kin- derhulde aan de H. Eucharistie wordt voorbereid. In het Stadion zal een Katho lieken-massa-manifestatie plaats vinden. Het Congres wordt gesloten met een Pon tificaal Lof in de Bagijnenkerk en een plechtige processie over het schilderachtige aloude Bagijnhof, dat alsdan feestelijk ver licht en fraai versierd zal zijn. Het antwoord van Litwinoi aan het Nansen-Comité. Op den open brief van den heer Hudig heelt Litwinoff het volgende geantwoord; Den Heer D. HUDIG, Necieriaudsch Nansen-Comité. Geachte Heer, Ik ontving uw brief van den len Juli ia goede orde, en gaf hem door aan den heer Krestinsky, lid van de Haagsche Delegatie en voorzitter van de Builenlandsche af- deeling van het Al-Russische Centrale Comité ter bestrijding van den Hon gersnood. Ik verneem dat de heer Kres tinsky antwoordde op uw brief door u uit te noodigen tot een conferentie van ver tegenwoordigers van buitenlandschc or ganisaties ter bestrijding van den Hon gersnood in Rusland, die geopend wordt op den 9en Juli in Berlijn, waar de vragen door u te berde gebracht, grondig zullen worden behandeld en opgehelderd. Daar u het echter noodig vond publiciteit to geven aan uw brief, voel ik mij verplicht het volgende te antwoorden. Ik handhaaf volkomen de mededeelin- gen door den heer Sokolnikoff en door mijzelf in Den Haag gedaan met betrek king tot den te verwachten oogst in Rus land. Onze mededeeiingen waren geba seerd op officieele cijfers verzameld door de betrokken statistische departementen. Onze mededeeiingen zijn sindsdien vol komen bevestigd door de inlichtingen die ons bereikten sinds we Rusland ver lieten alsmede door de laatste Russische bladen. Dc berichten van uw vertegenwoordl gers in Rusland waarop gij in uw brie) refereert en die melding maakten van het feit dat een „vreeselijke hongersnood in de Oekraine voedt," en dat daar veel menschen sterven van honger, zullen zon der twijfel volkomen v/aar zijn. Gij zult begrijpen dat deze rapporten betrekking hebben op wat achter ons ligt en dat hoe veelbelovend de oogst van dezen zomer moge zijn. het effect pas binnen eenige maanden tijd zal zijn te bemerken, nadat het graan zal zijn binnengehaald, ge- dorscht, gemalen en dienstig gemaakt voor voedsel. Eenige maanden zullen er daarom nog wel verloopen alvorens de hongersnood in deze districten voorbij zal zijn, gedurende welken tijd buiten- landsche hulp zekerlijk ten zeerste noodig zal zijn. Bovendien heeft de hon gersnood van het afgeloopen jaar een uitgebreide bevolking in de dorpen ach tergelaten. die thans gebrek heeft aan levensmiddelen en landbouwgereedschap pen. In nog grootere mate zullen deelen der stedelijke bevolking te lijden hebben en buitenlandsche hulp behoeven. De vreeselijke consequenties van den grootcn oorlog en buitenlandsche inter ventie in Rusland kunnen niet worden overwonnen door een bevredigenden oogst. Ik hoop dat gij en degenen die bijdra gen aan het fonds uwer organisatie mijn inzicht zullen deelen dat er nog een uit gebreid terrein in Rusland is voor huma nitair werk en dat hun hulp niet zal ver slappen. (w.g.) MAXIM LITWINOFF, Voorzitter der Russische delegatie in Den Haa<* In het „Vrije Woord" schreef H. Sn(eevliet) uit Shanghai naar aanleiding van de extern eering van Bergsma en Tan Malaka, „dat het de taak van do Hollandscbo Communistisch© Partij is, er voor to zorgendat. geregeld nieuw© krachten uit de Ilollandsch© beweging worden aangevoerd, om met de inlandsch geestverwanten het zware werk voort to zetten. Naarmate de Indische regeering makkelijker uitzet, dient de aanvoer te worden uitgebreid. Krachtens d© stellin gen van het tweede Internationale Con gres heeft de Hollandsche Partij te de zen opzichte ernstige plichten. Vooriede- ren uitgewezene twee vervangers. Tot zoover de heer Sneevliet, die, naar de „Loc." opmerkt, weldra zijn wensch vervuld zal zien. Dit blad ontving ten minste uit Weltevreden een telegram, waarin medegedeeld wordt, dat daar binnenkort uit Nederland verwacht wordt een zekere Van Nugteren, lid van da Communistische Partij daar te lande. De autoriteiten zijn van de komst van v. N. op de hoogte gesteld. (Wordt vervolgd.) j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5