Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad In en om Haarlem. Mousseerende Limonades. Donderdag 13 Juli 1922 45sto Jaargang No. 14189 Uit üm Haarlemsehen Gemeenteraad. Uit den Omtrek DAMIAATJES HAARLEM. Garnizoensberichte,.. R.-K. handels M. U. L. O. Scholen*. .HAARLEM—BAD" Verduistering. Gewetensgeld. Mevr. Maarschali-Komin hersteld. Uitslag veiling. Aanrijding. Gearard van Vliet. Een rectificatie op een rectificatie. Eon vleiend getuigenis. Burgerlijke Stand. LANGS DEN WEG. Cider - Champagnepils - Ci troen- Frambozen - Gember bier- Grenadine- Sinaasappel per Literfl. I21/. ets. per V3 Literfl. 35 ets uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys „de Guide Druyf," 4 Groote Markt - Telefoon 134 Neutraliteit en Moraliteit.1) Naar den ünei! J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrlkantet Koningstraat 10 Haarlem. HILLEGOM. Spoorwegongeluk. "wjflnementsprij» at* draagt rooi. Haarlem en Agentschappen! Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per poet p. kwart. Hij rooruifbet. 3.57 H Bureaus: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, ,"4f en 1748. Pn<froV»«pin^ No 5970 AtfrerfenfiSn 35 cenl» per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen deni tekst ls ingezonden me- dedeeling: 60 cent* per regel Vraag- en aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Men zou hebben kunnen vermoeden, dat acht dagen na den grooten verkie zingsdag er in den gemeenteraad nog een tekere verkiezingsstemming zou heér- schen. Integendeel, 't was gisterenmiddag al zakelijkheid en gemoedelijkheid. Op de plaats van mevr. Maarschall prijkte een vaas met bloemen, na langdurige afwezigheid wegens ziekte; een bode liep rond met een stapeltje bankbiljetten en deelde als een goede Sint aan de hee- ren raadsleden presentiegeld rond. En ondertusschen kabbelde het kalme beekje der welsprekendheid voort langs 36 on schuldige agendapunten. De voordracht over nieuwe straatna men maakte weer vele tongen los. Eer stens om het voorstel zelf. De Raad scheen niet bijster ingenomen met het denkbeeld, dat, zooals later bleek, van mr. Bomans afkomstig was, om heel een wijk naar het tijdvak van Karei den Groote te doopen; Keizer Karei en Paus Leostraat, Karrolinger en Lotharinger straat enz. Men vroeg, of het wel juist ,was dien heel ouden tijd op te rakelen; de heer Peper vond zelfs, dat die oude Koningen en Keizers slechts tot verdien ste hadden, dat zij nog grooter doodsla gers Waren dan anderen, wier namen niet vereeuwigd worden. Anderen weer vreesden, dat de volksmond een „Lange Lotharingerstraat" leelijk zou verminken en de heer v. d. Kamp vertelde van een stotteraar, die hem had gesmeekt, toch in 's Hemels naam de Pladollastraat uit de lijst te schrappen. Mr. Bomans verdedigde zijn vondst: geen stad als Haarlem kon op zoo'n oude geschiedenis roemen. Bij den Kruisvaar- derstijd behoorde ook Keizer Karei en zijn nageslacht op Haarlem's straten geschre ven te worden. Niet uit te spreken of be spottelijk? Maar Barteljorisstraat, of Lange Margarethasraat dan? En wie is Korte Anna, naar wie de Karte Anna- straat genoemd is? De Raad lachte en ging over stag. Er was een amendement van den heer Reinalda om één naam uit deze mid- deleeuwsche benamingen weg te nemen en er Nagtzaamstraat voor in de plaats te schuiven, zulks als hulde aan de nage dachtenis van het onlangs gestorven wij ons over de discussies verbaasde. Hoe is het toch mogelijk, dat een college, van wat men toch moet achten verstandige mannen, zich zóó in een discussie ve strikken kan! Men herinnert zich, dat de Raad indertijd met enthousiasme het ge schenk van het beroemde Amsterdam- sche Paleisorgel heeft binnengehaald. Het inspireerde indertijd zelfs B. en W. tot de gedachte om daaromheen een gemeen telijke Concertzaal te stichten. Maar de koude werkelijkheid deed het grootschc plan spoedig bevriezen, waarna dc gele genheid kwam om de sociëteit Vereeni- ging aan te koopen, waarbij toen als van zelfsprekend door den Raad werd aan genomen, dat het Paleisorgel in de groo te zaal zou worden geplaatst, desnoods na verbouwing van de nis achter het po dium. Toen B. en W. een paar maanden gele den eindelijk met het voorstel kwamen om het orgel definitief te aanvaarden en de daarvoor noodige werken te doen uit voeren, merkte de heer v. d. Ban op, dat zijns inziens het groote orgel niet in de zaal zou geplaatst kunnen worden. Dat verwekte eenige consternatie. Welken indruk moest zulk een discussie op de edelmoedige gevers maken? Van den an deren kant wilde men toch ook het be zwaar van den heer v. d. Ban, oud-advi seur van den bouw der Sociëteit, niet ne- geeren. Na allerlei plichtplegingen bij monde van den voorzitter en verschillen de raadsleden aan het adres van de ge vers, werd besloten de zaak even aan tc houden om inmiddels een onderzoek in te stellen. Dat onderzoek is geschied; een commissie van deskundigen, bestaande uit de heeren Dumont, George Robert en den orgelbouwer Adema, hebben verga derd, opgemeten en advies uitgebracht, een advies, dat afdoende gunstig luidi. En nu rezen in den Raad bergen van bezwaren: de 40.000 mochten in dezen tijd niet voor een orgel worden uitgege ven; de accoustiek van de zaal zou wel licht door het groote orgel geschaad wor den; de klank zou te zwaar zijn voor de ze zaal enz. enz. Zoo iets doet toch vreemd aan. Dat men bezuinigen wil, niemand meer dan wij zal dat toejuichen. Maar dan niet uci Ulliaugs gestorven .xacxz Via.u. lij •ociaal-democratisch raadslid. De heer^erugk°men °P eenmaal genomen beslui Peper was daar tegen om het wel zeer zonderlinge motief dat het eenhoon zou zijn voor een socialist, wanneer een in meerderheid burgerlijk college hem huldigde! Communistische hersenkronke lingen, welke voor ons, gewone stervelin gen, altijd raadsels zullen blijven. De heer de Braai ging daar op zijn bekende, spontane manier tegen in onder instem ming van den Raad. De heer Klein merkte inmiddels terecht op, dat het wel wat zonderling aandeed Nagtzaam in dit Complex middeleeuwsche benamingen te wringen en mr. Bomans gaf eveneens als zijn bezwaar te kennen, dat Nagtzaam in deze voordracht niet op zijn plaats was. Wel hadden een aantal bewoners, van deze nieuwe wijk, vrienden van Nagt zaam, om dezen straatnaam gevraagd, maar B. en W, zouden het beter vinden, wanneer de nagedachtenis van dit gewe zen raadslid geeerd werd door heel de burgerij. Daarom moest de benaming er komen op voorstel van B. en W. en door heel den Raad worden aangenomen. Mr. Slingenberg steunde deze gedachte krachtig. Zeer binnenkort zullen B. en W. met een voorstel komen om verschillende bekende Haarlemmers van den Iaatsten tijd te eeren en daaronder zal ook Nagt zaam zijn. De heer Reinalda trok daarop zijn Amendement in. Een ander praatje liep over een voor stel om het oude gebouw van de Socië teit Trou moet blijeken te verhuren voor tien jaren tegen een som van 10,4000 per jaar. Oorspronkelijk is dit gebouw bestemd geweest voor openbare leeszaal, maar nu deze in het Stadhuis is onder gebracht, kon het perceel in de Groote Houtstraat veilig verhuurd worden. De heer Gerritsz wilde het voorstel liever aanhouden, todat de lang beloofde lijst met alle perceelen, waarover de ge meente de beschikking heeft, verschenen is. Dan kon over de wenschelijkheid om bet oude huis van Trou te verhuren, sader gesproken worden. Wethouder Slingepberg somde echter 25 argumenten op, waarom aanhouding niets zou baten, onder meer hierom niet, omdat dc directeur van Openbare Wer ken bezig is een rapport op te maken over het onderbrengen van de 2de H. B. S. En het zou nog wel eenigen tijd duren vooraleer dat rapport in den Raad be- hanheld kon worden. Inmiddels zou de gemeente 1000 huur per maand derven. De voordracht werd toen, na nog wat heen en weer praten, goedgekeurd. De Raad ging daarna een uurtje met gesloten deuren vergaderen, waarna de voornaamste kwestie van den dag, het crediet ad 40.000 voor de plaatsing van het Paleisorgel in de gemeentelijke con certzaal aan de orde kwam. Het debat heeft eenige uren geduurd «n hoe langer het aanhield, hoe meer ten en niet op deze manier Toen de Raad in Mei bijna de voor dracht van B. en W. zonder stemming had aangenomen en alleen wegens een technisch bezwaar van den heer v. d. Ban de zaak even aanhield, toen was er even groote malaise als nu. Men kan zich dus voor deze zaak niet plotseling op de noodzakelijkheid van bezuiniging beroe pen. Des te vreemder deed het aan de sociaal-democraten met dit argument te hooren aankomen. Verbeeld u, de soci aal-democratische fractie, die tegen mr. Bomans in, de noodzakelijkheid van be zuiniging bepleitte. Daar moest wat anders achter zitten. En dat bleek dan ook later. De heeren willen beslag leggen op de gemeentelijke concertzaal voor vergaderingen, meetings etc. Wenneer nu 't beroemde paleisorgel in de groote zaal wordt geplaatst, vreest men, dat deze ruimte nog minder voor roode propaganda beschikbaar zal zijn, dat de zaalhuur verhoogd, of althans niet verlaagd zal worden! En aan zulk.e mo tieven wordt nu een dergelijk bezit, het mooiste orgel van Nederland, opgeofferd! Wat ons in deze zaak nog het meest hinderde, was, dat er een motie van den heer Reinalda kwam, om de zaak voor on- bepaalden tijd aan te houden. Welk een figuur maakt men daarmee tegenover de gevers! Met mr. Slingenberg zeggen wij: had dan de zaak maar liever royaal afgestemd. Nu kon de motie in de zen vorm een meerderheid van één stem halen. Wanneer de gevers, beu van dit gedoe, het instrument aan het Amsterdam- sche Concertgebouw afstonden, had de Raad zijn verdiende loon. Bij Koninklijk besluit van 7 Juli 1922 is, gerekend van 1 Juli 1922, aan de bij Koninklijk besluit van 10 Maart 1922. met ingang van 1 April 1922, onder toeken ning van pensioen, eervol uit den militai- len dienst ontslagen luitenants-kolonels M. D. J. de Jongh en G. K. Müller, bei den van het wapen der infanterie, de titu laire rang van kolonel verleend. - Bij Koninklijk besluit van 7 Juli 1922 rijn bij het reserve-personeel der landmacht benoemd, bij het wapen der infanterie, tot TeseTve-eerste-luitenant: met ingang van 3 Juli 1.1. de reserve tweede-luitenants R. E. Sanders en A. V. de Lauvverse. beiden van het 10de en G. Storm, van het 21ste regiment. Bij het eindexamen van de 4-jarige handels M U. L. O. school der R. K. Schoolvereeniging te Amsterdam, P. de Hoochstraat 80, is het diploma voor boek houden, handelsrekenen, Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch enz. enz. o.m. uitgereikt aan Haa Stuyt, alhier. y i?' ;ii! De gerestaureerde „Wilhelmina-bron" in het Frederikspark, tot voor kort een be zienswaardigheid om de wijze Waarop het gebouwtje dichtgetimmerd was. Het wordt nu geëxploiteerd door den heer Ipenburg. VEREENIGING „KONINGINNEDAG. Dinsdagavond j.l. hield bovengenoem de vereeniging hare jaarvergadering in Hotel Brinkmann. De waarnemende voorzitter, de heer Binger, opende de vergadering. De Secretaris leest een schrijven voor van den voorzitter, den heer Cremer, waarin hij het bestuur mededeelt zijn functie te moeten neerleggen, wegens huiselijke omstandigheden, anderzijds wegens zijne vestiging te Velsen. De waarn. voorzitter drukte zijn spijt uit over het heengaan van den heer Cremer. Reeds twee maal, zoo zegt hij, is de heer Cremer met dit voorstel ge komen en beide malen is het gelukt hem voor de vereeniging te behouden. Ken nende de persoonlijke omstandigheden van den heer Cremer, kan en mag thans niet meer getracht worden, hem op zijn besluit te doen terugkomen. Gedurende tien jaren was de heer Cremer voorzitter der vereeniging. Zijn voortreffelijke lei ding en prettige samenwerking zullen ions in aangename herinnering bewaard blij ven. Het hoofdbestuur stelde voor den heer Cremer het eere-lidmaatschap der ver eeniging aan te bieden, wat met algemee- ne stemmen wordt aangenomen. Hierna bracht de secretaris het jaar verslag uit over 1921 en deed de pen ningmeester verantwoording over zijn beheer. Het blijkt, dat de kas sluit met een batig saldo. Aan de orde is thans verkiezingen voor vacatures leden Hoofdbestuur. De waarn. voorzitter stelt voor te herbenoemen de heeren B. W. de Kanter en H. B. Westrouwen van Meeteren en te benoe men de heeren Mr. Wesstra, gemeente secretaris, E. H. Tenckinck, commissaris van politie, C. P. Lugt, Directeur Con rad en H. M. van Bemmelen, voorzitter vereeniging „Onze Vloot." Dit cvoorstel wordt bij acclamatie goedgekeurd. Naar aanleiding van punt 10 der agenda, betreffende de plannen ter viering van den a.s. Koninginnedag, deelt de waarn. voorzitter mede, dat deze plannen nog een zeer voorioopig karakter dragen. Vast staat, dat een kerkconcert zal gegeven worden. Omtrent een te organiseeren kinderfeest, sport- feest en avondfeest in de Bron loopen onderhandelingen. Na de rondvraag sloot de waarn. voor zitter onder dankzegging voor de op komst de vergadering. Door de recherche is aangehouden J- A. E., 21 jaar oud en van beroep as suradeur, verdacht van verduistering van f 300, en nadeele van den aannemer S. hier ter stede, vóór wien hij eenige kwitanties moest innen. Ingekomen is hij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, lsle afd., f .3579,03 en f 781 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en verdedi- gingsbelasting II. Mevr. MaarschallKomin woonde na haar langdurige ongesteldheid, heden we der voor het ocrat da zitting van den gemeenteraad bij. Op de Maandagavond in het Algemeen Verkooplokaal alhier gehouden veiling is de villa „Schoonoord" te Santpoort ver kocht voor f 12250. Kooper was de heer M. N, Mulders, te Bloemendaal. Door eigen schuld had gisteravond on geveer 8 uur een aanrijding plaats. Een man met handwagen wilde, hoewol een tram in aantocht was welke waar- schuwingsseinen gaf, nog de Doelstraat voorbij de Gierstraat oversteken. De wa gen kwam met de tram in botsing en man en wagen rolden over de straat. De man kwam er gelukkig zonder let sel af, terwijl de wagen eeaigszins be schadigd werd. Aanstaanden Zaterdag 15 Juli opent in den kunsthandel van F. H. Smit, Gr. Houtstraat 69, Haarlem, de tentoonstel ling van werken door den Amsterdam- schen schilder Gerard van Vliet. De tentoonstelling bevat schilderijen-aqua rellen, Pastels, teekeningen van Oud- Amsterdam, Noord-Afrika, Italië en Zuid Frankrijk. Namens de RK. Propagandaclub wordt ons medegedeeld, dat haar geen blaam kan treffen in zake een uitnoodi- ging aan de Christ. Hist. Unie voor deel neming aan het feest van Vrijdag i.l. De R.K. Propagandaclub toch, aldu§ verze- kert zij ons. heeft Vrijdagmiddag een uit- noodigins gezonden aan den heer Roo- denburg, Sanlpoorterstraat, secretaris der Christ. Hist. Unie, afd. Haarlem. „Het koor der R-.K. Oratorium-veree- niging" uit Amsterdam, bezocht op een der laatste Zondagen Haarlem en be zichtigde verschillende merkwaardighe den onzer stad. Op het program stond ook een bezoek aan de li.K. Kathedrale kerk „St. Bavo", alwaar de plechtige II. Hoogmis werd bijgewoond. Gedurende de H. Mis zong het koor der Kathedraal, onder directie .van den he3r Henri Pie- lage en met begeleiding van den heer Leo Pielage uit de Missaa Brevis van Philip Loots de Kyrië, de Gloria, de Sanctus JBeneiictus en Agnus Dei. Alles voor gemengd koor en de Credo voor mannenkoor van Hub. Ouypers. Het is wel aardig even te laten hooren, hoe dit deskundig koor over de uitvoering dier Mis denkt. Wij laten hieronder volgen het briefje, dat de heer Pielage mocht ontvangen van den directeur der Orato- rium-veroeniging, den welbekenden heer Theo v. d. Bijl. Deze schrijft: .„Geachte heer Pielage. Namens be stuur en leden betuig ik U en uwen zangers onze hartelijke waardeering voor de keurige uitvoering op Zondag 2 Juli j.l. Dat Haarlem do zangers- stad is, bleek ook hier weer door de artistieke opvatting welke uw kerk koor van zijn taak heeft en het is me dan ook een aangename taak U te verzekeren, dat onze leden in uw arbeid hebben gewaardeerd én het religieuze én het kunstvolle werk, wat voor den kerkkoordirigent en zijn schare te ver vullen staat. Met besten dank en hoogachting enz. Inderdaad een vleiend getuigenis. Ondertrouwd: 11 Juli K. A. H.Geerbz en P. J. M. Suijver. S. Gonggrijp en A. Emmer. 12 Juli J. B. Nederekoom en A. M. Duineveld. N. G. Zeihof en E. J B. v. Brero. B. Gosen en G. Hietkamp. A. Buitendijk en J. E. Kruijswijk. Getrouwd; 12 Juli T. J. Neijenhuis en M. \V. v. d. Veeldl. W. v. Nüss en M. A. A. v. Nuss. J.Wesselünlgl en M. J. Geerlings. P. J. Smal en G. G. Bakker. P. Tielenburg en C. Mulder. ,W. Tibboel en J. H. C. de Gram. F. Kruijer en J. v. d. Heijde. L. de Vries en F. Berger. A. Landa en A. A. Wijker. J. M. Hovenier en T. de Vries. J. A. Jon ker en D. N. de Jong. j. Heesemans en E. Ivwantes. H. Duk en M. v. Baekel. Geboren: 11 Juli d. van W. E. Snoeks Marsclje. 2d. van E. E. Koud- staalv. Aken. z. van M. M. Ligt- voetDeprez. 12 Juli d. van W. A. de BooJasper. Overleden: 9 Juli E. B. Bovenkerk Bordewijk, 52 j., Hazepaterslaan. 12 Juli D. v. Veen, 53 j. Gaslhuisvest. De Zuiderschoolsteeg. De Zuiderschoolsteeg vormt een aller gemakkelijkste verbinding van Groote MarktSmedestraat met de Jansstraat. Er wordt dan ook een zeer drnk ge bruik van gemaakt. Do passage is echter alleen berekend op voetgangers, niet op voertuigen en juist den Iaatsten tijd vooral komt men daar nog al eens mee in conflict. Fietsrijders komen er her haaldelijk door, doch dit is nog niet het allerergste. Handwagens passeeren er tegenwoordig geregeld, zelfs reed er laatst een ijswagentje door. Dat wordt een beetje vreemde situatie, want voor de voetgangers blijft er dan geen ruim te over. Tegen den muur geplakt, hoopt men, dat het voertuig passeert, zonder ongelukken te veroorzaken, doch niet zel den moet men een eind terugloopen tot een plaats, waar de steeg een weinig wijder is, en waar men het vehikel dan langs zich kan laten gaau, zonder er mee in aanraking te komen. Een ge zonde toestand is dit echter natuurlijk niet en verandering moet daarin komen. Er is al sinds jare sprake van verbree ding dier steeg, doch daar zal vooreerst wel niet van komen. Het beste is, het verkeer voor voertuigen in die straat te verbieden. Een uitzondering moet na tuurlijk gemaakt worden voor de hand wagens der in die steeg gevestigde brood fabriek .Maar overigens alle verkeer daar voorgoed stopzetten. Dat is het beste! (Ingezonden.) Eenigen tijd geleden signaleerde de Zeereerw. heer Bemelmans, Directeur van „Voor Eer en Deugd", in „De Maasb." het feit, dat tot het maken van reclame voor en het aanwerven van abonné's op het door Katholieken niet te dulden ge- illustreerde weekblad „Het Leven" ge bruik was gemaakt van de ledenlijst van den „Algemeen Nederlandschen Wielrij- dersbond," en zelfs van de machinerieën bestemd voor het drukken en adresseeren van „De Kampioen", het orgaan van dien bond. hetwelk wekelijks aan een kleine 60.000 leden wordt verzonden. Daar zich onder die bondsleden een groot getal, misschien wel een 20.000 .Katholieken bevinden, zal ter wille van die Katholieken daar zeker een stokje voor gestoken moeten worden omdat zji zich een herhaling van een dergelijk feit niet zullen laten welgevallen. Onder het hoofd Do „neutrale" pers schrijft thans de redactie van „De Maasbode in het Zondagachtend- blacl van de vorige week na een kleine inleiding: „Zoo k>opt de „Kampioen" (van 30 Jum j.l.). die nog pas haar kolommen openstelde voor lasterpraatjes over Fran- scho religieuzen, nu weer met haar „neu traliteit te koop door een aanbeveling van den voorzitter van den Nederland schen Wielerbond, die als candidaat prijkt op de lijst Van Houten de liberale ^1 ij st bij uitstek. Sportliefhebbers", zoo staat er o.m. naast een portret in kabinet-formaat „stemt allen op dezen „oud-wielrenner", waarop ijskoud de me- dedeeling volgt: „wij doen niet aan po litiek in dit sportblad." Schrijver dezes is reeds geruimen tijd lid van dien universeelen, inderdaad mooien, goed georganiseerden bond en hij is dat geworden en gebleven, niet zoo zeer, althans niet alleen, om de diverse voordeelen en het gerief, welke aan het lidmaatschap verbonden zijn, maar ook uit een ecnigermate „moreelo" overweging. Iedereen kont natuurlijk de over het geheele land als het ware uitgezaaide, keurige, soliede weg- en afstandswijzers van den A.N.W.B., de rijwielpaden langs de hoofdverkeerswegen, de gedurende de laatste jaren zoo zeer uitgebreide net ten van heerlijke wandel- en fietswegen, voerende door bosch en hei, over heuvels en langs dalen, kasteelen en waterpar tijen, waar men rustig van Gods heer lijke natuur kan genieten, ver van 't gejaag en 't rumoer der wereld. De A.N.W.B. heeft daarvoor gezorgd, zoo niet alléén dan toch in die mate, dat zonder hem van dat alles zoo goed als niets zou zijn tot stand gekomen. Als men nu als niet-lid van dien bond niet zoozeer bij uitzondering en in een toevallige omstandigheid als wel herhaal delijk en in eenigszins ruime mate, ge bruik maakt van deze, niet uitsluitend voor loden te reserveeren weldaden, dan komt men, ieder voor zich, allicht tot de gedachte: „Ik wil tóch niet steeds van die gunsten profiteeren, zonder ook mijn aandeel bij te dragen in de kosten dier vereeniging". Reeds op dit „Mo- reele motief" alleen zullen stellig vele natuur-liefhebbendo wielrijders en wan delaars lid van den A.N.W.B. zijn ge worden, ook Katholieken, die dan even wel tegelijkertijd de overtuiging bij zich zullen hebben gedragen, daat het Be stuur van den bond en de redactie van „De Kampioen" worden gevormd door achtbare mannen, die er hunnerzijds eveneens moraliter de noodige zorg voor dragen, dat de godsdienstige, zede lijke en politieke gevoelens der bonds leden nimmer worden gekwetst dat het uitgangspunt, de uitsluitende behartiging der sportbelangen, het fundament, waar op de vereeniging is gesticht en een groote hoogte heeftbereikt, nimmer wordt geschonden. Des te stelliger zullen zij daarvan overtuigd zijn geweest omdat het Bondsbestuur zelf meermalen dat zelfde „moreele motief heeft aangewend bij zijn gewaardeerde pogingen om het ledental van den bond uit te breiden. Thans staan die Katholieken, maar ook alle, die reeds vroeger to goeder trouw lid van den bond zijn geworden voor do ontgoocheling en blijkt het ,dat zij zich hebben vergist. Hun eontributie-aaijdragen worden niet meer uitsluitend ten dienste der goede sport benut, doch men maakt er een onrechtmatig gebruik van, ter propaganda van een particuliere onderneming en dan nog wel de uitgave van een blad het welk zij op zichzelf reeds op „moreele" gronden niet als gepaste en toelaatbare illustratie en lectuur voor zich zelf en hun gezinnen kunnen aanvaarden. Eveneens doen die bijdragen onrecht matig diensttot steun bij het voeren van liberale propaganda. Katholieken zenden geen oud-wielren ner naar de Tweede Kamer, ter bij zondere behartiging van sportbelangen, zij voeren geen groepsbelangen-politiek, maar stemmen alleen principieel op Ka tholieken, ter behartiging van 't alge meen landsbelang, en wel eerst het geestelijk hoogere en dan het stoffe lijk lagere. Hoe wil men hen^ er dan tóe bewegen om op een oud-wielrenner te stemmen, nog niet eens op een ?port- Donderdag 20 Juli zal wederom een Haarlemsche processie trekken naar het Marleiveld der H. H. negentien Martelaren van Uorkum- Haarlem slaat bekend om zijn drukke en luisterrijke processie naar den Briel en dat nog wel zonder dat voor deelname een bijzondere reclame behoeft te worden gemaakt. De pelgnmsreize wordt door Honderden spontaan ondernomen. Gedurende de moeilijke jaren die nog kort au.der ons iiggen, werd de reeks van jaarlijksvne processies slechts kort onder broken door dc onmogelijkheid de noodige extra-vervoermiddelen te krijgen, maar nauwelijks was de deelname aan den pel- grimsreize weer open of het duurde slechts eenigen lijd, en de Brielsche proces sie sli aaide weer in ouden luister. Hei is een genoegen, zoowel geestelijk als lichamelijk, aan de reis deel te nemen en dit verklaart dan ook de jaarlijks weer- keerende animo. Om op te wekken tot deelname behoe ven we dan ook alleen nog maar op en-, kele bijzonderheden te wijzen. ledereen herinnert zicli nog wel het eeuwfeest dat op 1 April j.l. in den Briel is gevierd. Dat was een nationaal feest. Maar onmiddellijk in verband iet dit pro fane, Nederlandsche feest, staat het echt- Katholieke eeuwfeest dat wij Zondag j.l. op 9 Juli, het feest der H. H. Martelaren van Gorkum, herdachten, de marteling van deze nationale geloofshelden. Drie maanden na de inname van den Briel door de trawanten van Lumey, werden de Martelaren van Gorkum daar gemarteld en gedood. De pelgrimsreize dit jaar valt dus voor in het drie-eeuwenfeest. Bijzondere luister verkrijgt ue Haarlem- sche processie dit jaar nog door de actieve deelname aan de processie van den Hoog- eerw. heer Plebaan Westerwoudt, Jie op het Martelveld de H. Mis zal opdragen en een toespraak houden. De prijs is zoo gesteld, dat deze voor slechts weinige godvruchtige zielen een onoverkomelijk bezwaar kan zijn. Zoodat, alles bijeen genomen, nog ver wacht wordt dat dit jaar de Haarlemsche processie schitterender dan ooit voor den dag zal komen en luisterrijker zal zijn dan zij ooit geweest is. Den Briel is een uitgelezen pelgrimsoord voor ons Diocees Haarlem en wij, lioce- sanen van Haarlem, beschouwen de H. H. negentien Martelaren, evenals de H. Li- dwina van Schiedam, als „onze" heiligen, omdat zij in ons bisdom leefden en van hier uit hun tocht naar het Paradijs be gonnen. Barometerstand 7.66. Stilstand. Wij bieden dit artikel aan de Katho lieke pers ter plaatsing aan en zullen eveneens het dagelijkseh Bestuur van den A.N.W.B. een exemplaar doen toekomen, met verzóek ons te willen berichten of het er toe bereid is ons de gevraagde waarborgen te verschaffen. Na ontvangst van het antwoord, zul len wij dit onmiddellijk vermelden. Schoten, bij Haarlem. A. R. E. SORMANI. A.N.W.B. no. 13284. x) Redactie's van Katholieke bladen' die dit artikel niet rechtstreeks mochten ontvangen worden verzocht het over te nemen. (S.) lijst geplaatst, maar op een rasechte liberate? En waar haalt men het recht vandaan om met contributiegelden-gelden van Ka tholieken propaganda te voeren voor de verkiezing van een dergelijk sportman? En ten slotte, Katholieke bondsleden, zullen wij onze religieuzen in ons eigen bondsorgaan laten beschimpen? Nimmer!!! Daarom moet thans de strijd worden opgevat tegen deze onrechtmatige han delingen. Op „moreele" gronden waren wij er van overtuigd, dat de „neutrali teit" van de Kampioen was verze kerd en zou worden gehandhaafd Dit vertrouwen is geschokt; we zijn ont goocheld. „Moreele" overwegingen om lid van den bond te zijn bestaan dus niet meer voor ons. Integendeel „Mo reele" overwegingen noodzaken ons uit te treden. Op dus Katholieken! Heden worde het besluit genomen, dat wij ons allen tegelijkertijd, als één man, aan het lidmaatschap van den Algemee- nen Nederlandschen Wielrijdersbond zul len onttrokken, tenzij het bestuur ons alsnog kan en wil waarborgen, dat feiten, als hierboven aangegeven, zich nimmer meer zullen voordoen. Door tot nog toe onbekende oorzaak is hedenmorgen ruim 9 uur tusschen Hillegom en Vogelenzang, een tweede klasse-rijtuig van trein 1014. kamende uit de richting Botterdam, ontspoord. Het rijtuig kwam naast de rails te staan. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats terwijl ook de materieels schade gering is. Tot omstreeks 12 uur werd het verkeer over enkel spoor onderhou den. Daarna was de lijn weer vrij en het verkeer hersteld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1