DAmiAATJEB Spuit- of Mineraalwater Vrijdag 14 Juli 1922 45s,s Jaargang No. 14190 Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad Leiding vóór en na de verkiezingen. Jli Sodawater 17 en 25 Wynhuys ,.de Guide Oruyf". jg 4 Groote Markt - Telefoon 134 STADSNIEUWS. AGENDA 15 JULI De huur der gemeentelijke concertzaal. Van onze Rechtbank. langs den weg. nut hebben voor een volgende gelegenheid. Gemeenteraad. hoogte moeten zijn en dat eventueele Prov. Staten van Noord-Holland. Hinderwet. Gevonden voorwerpen. Hulp van het Rijk- 'Frr 1. g— Tr Sr 'Prr bPrr Eert middel tot herstel? J. J. WEBER ZOON. Opticiens - Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlem ea Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 ks Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 6970 HAARLEM COURANT Advertentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Het is ons dadelijk na de verkiezin gen gebleken, dat zeer velen, die het verloop der crisis in de Katholieke Staatspartij met groote spanning ge volgd hadden, na den gelukkigen uit slag, waarbij de eenheid bewaard, ja, versterkt bleek, de dankbare verzuch ting slaakten: hoe gelukkig toch, dat het hoofdbestuur van den Bond van Kiesvereenigingen zoo uiterst voorzich tig en tactvol te werk is gegaan. Het blijkt nu, dat er geen ongelukken zijn gebeurd, dat er geen verbittering is gekomen, dat de weg voor volledige verzoening opengebleven is. Zeer velen hebben van die dankbaar heid getuigd door aan. het bondsbe- stuur hun gelukwenschen te zenden. En terecht! Men weet, hoeveel waar de wij aan de leiding van het hoofdbe stuur hechtten in de moeilijke weken, welke achter ons liggen en hoe wij de gegeven leiding de eenig juiste heb ben geacht, een leiding, die ook voor de komende, moeilijke toekomst ver trouwen moet wekken. Wij willen dal nu reeds zeggen: om de zoozeer ge- wenschte, hartelijke solidariteit in onze kringen te verkrijgen, die in 1926 alle Roomsche kiezers met hetzelfde en thousiasme naar de stembus zal doen gaan, zal nog heel wat inspanning, scherpzinnigheid, tact en doorzicht noodig zijn. De taak der leiding is nu niet vol tooid, maar begint nu eerst goed. Laten daarom allen de voorstellen en wenken, welke in de naaste toekomst mochten komen om in onze kiesvereeni gingen weer de noodzakelijke eenheid te brengen, beoordeelen in dien geest van vertrouwen, welken het bonds- bestuur door zijn succesvolle leiding verdiend heeft. Dan zal het hier zijn, dat de goede gezindheid reeds het halve werk isl Wij laten hieronder nu gaarne het dankwoord volgen, hetwelk het bonds- bestuur door middel van de Katho lieke pers tot onze kiezers wenscht te richten: AAN DE KATHOLIEKE KIEZERS EN KIEZERESSEN IN NEDERLAND. 1 Alom in den lande is gejubeld over de op 5 Juli behaalde zegepraal, en vóór alles dank gebracht aan den Ge ver van alle goeds, aan God in den hemel, die zóózeer onzen arbeid zege nen wilde. Maar daar is oojc uit alle oorden des lands dank gebracht aan het Bondsbe- 6tuur voor de in deze zoo buitenge woon moeilijke omstandigheden gege ven leiding, waaraan uiting werd ge geven in de zoo overtalrijke telegram men, brieven, kaartjes, gericht aan den voorzitter van den Algemeenen Bond, waarvoor hier ter plaatse van gan- scher harte openlijk dank zij gebracht. Gaarne wordt door ons aanvaard de verzekering, dezer dagen zoo on dubbelzinnig gegeven, dat men tevre den is geweest over de leiding van het Bondsbestuur, in 't bijzonder daarop gericht om, door zoover mogelijk door gevoerd overleg, te voorkomen, dat van ons heengingen personen, op grond van de door hen beleden begin selen bij ons behoorend. Met dank baarheid zien wij terug op het daar mede verkregen resultaat, terwijl wii het ons tot duren plicht zullen reke nen te bevorderen, dat het vertrouwen in de Katholieke Staatspartij gesteld, niet worde beschaamd. Zijn wij dan hartelijk dankbaar voor de gelukwenschen, ons de laatste da gen toegezonden, onzerzijds zij groo- te hulde en diepgevoelde dank ge bracht aan de velen in alle dcelen des lands, die met toewijding, opoffering en plichtsbetrachting, maandenlang hebben gewerkt, en zóó ons de vervul ling onzer taak mogelijk hebben ge maakt in 't bijzonder aan onze Ka tholieke Pers, aan welker krachtige steun en medewerking ook weder dit maal de gunstige uitslag voor een zoo groot deel te danken is. Veel zal in de naaste toekomst van de Katholieke Staatspartij worden ge vraagd èn om de thans behaalde over winning dienstbaar te maken aan de ware belangen van Staat, Kerk en Maatschappij, èn om te behouden,wat nu verkregen werd. Wij hopen, dat daarbij ons kiezers corps aan het Bondsbestuur, gelijk in het verleden, den noodigen steun en vooral het zoo noodig vertrouwen zal blijven schenken, terwijl wij met Gods hulp ons best zullen doen te geven, hetgeen rechtmatig van ons mag wor den verwacht, in 't bijzonder er naar strevend, voor zoover althans zulks van ons afhankelijk is, dat geen ge rechtvaardigde gronden zullen kunnen worden aangevoerd, die tot verstoring der zóó dringend noodige eenheid zou den kunnen leiden. Het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Bond, Mr. A. BARON VAN .WIJNBERGEN, Voorzitter. Mr. J. HEERKENS THIJSSEN, Penningmeester. Mr. FRANS TEULINGS, Secretaris. p. V» L. schroef- of kroonfl. 6 cents L. '2 „V, L Syphon 15 uit onze Nieuwe hygiënische Fabriek, dus prima. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zitingen. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139- Middag- en avondconcert, ft K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 25 uur en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. Jt K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen Toorm. van 912 uur, nam. van 26 uur. Zaterdags alleen van 9—12 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89 uur. Spaarbank „St. Rosa' van half 8— half 9 in het Patronaatsgebouw, Nassau- taan 50. Gisteravond heeft de vergadering plaats gehad van de leden der Haarlemsche Bachvereeniging en de afd. Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, in verband met den eisch van het gemeentebestuur, 't aantal vaste plaatsen ten behoeve der verhuurster op 250 te stellen plus 12 vrije plaatsen voor het college van B. en W1. De druk bezochte vergadering stond onder leiding van den voorzitter der Haarlemsche Bachvereen^ing, den heer •Orommelin. Deze zeide, dat er wellicht onaange- Bame uitdrukkingen gebezigd zouden worden aan het adres van hooggeplaatste personen doch het is wel eens noodig, iets onaangenaams te zeggen. Volgens de raadsverslagen, aldus spr., heeft mr. Slingenberg gezegd, dat er geen onderhandelingen gevoerd waren kunnen worden door de houding van Bach doch volgens spr. kon deze ver- eeniging niet anders handelen. In 1921 was de verhouding met het gemeentebestuur zeer onaangenaam. In September van dat jaar vroeg Mr. Slingenberg echter een plattegrond en wees daarop aan de plaatsen van het gemeentebestuur. Hieronder waren er van een hooggeplaatst persoon in Haarlem en anderen die al weggegeven waren. Zii allen werden van hun plaatsen ver bannen. De heer Deijnum hierop ge wezen zeide, dat er niets aan te ver anderen viel. Niettemin maakte de hoog geplaatste persoon er werk van, met 't gevalg dat hij in minder dan geen tijd zijn plaats terug had. De overigen ble ven echter „verbannen". Voor het concert op 25 October maakte jnr. Slingenberg het bestuur opmerk zaam op de bepaling in het oude huur contract (hetwelk met een jaar verlengd was) omschrijvende het aantal vaste plaat en. Wanneer het bestuur hier geen rokening mee hield zou hii het geven van het concert kunnen beletten. Men is toen in correspondentie ge treden. Spr. memoreerde hierbij dat de bestuursleden der sociëteit nimmer van de regeling betreffende de v»je plaatsen hebben gebruik gemaakt. In Maart van dit jaar is een ge combineerde vergadering met het bestuur van Toonkunst gehouden. Het resultaat van deze bijeenkomst was dat men zich tot B. en W. wendde, teneinde te go- raken tot een regeling van de huur der gemeentelijke concertzaal. Zooals men in de circulaire heeft kunnen lezen is daarbij gewezen op de onbillijkheid van de uitgifte van vaste plaatsen ten be hoeve van de verhuurster en on het bezwaarlijke van den eisch om vóór de plaatsbespreking reeds te beschikken over een twaalftal plaatsen ten behoeve van de leden van het college van B. en W. met hun dames. Uit het anwoord van B. on W. bleek, dat het college zijn standpunt hand haafde. Spr. ging verder nog na de herkomst der „vaste plaatsen," zeide, dat ook de tusschenkomst van Ged. Staten, welke ge vraagd was, geen verandering had ge bracht, stipte de financiëete moeilijkheden aan van Bach (er is o.m. over 1921 - 22 een tekort van 1000, zoodat de contribu tie verhoogd zal moeten worden) en zeide ten slotte, dat de beslissing aan de leden is. De voorzitter Van Toonkunst, de heer J. C. Tadema, zette hierna uiteen, dat de be zwaren van Toonkunst even groot zijn. Zij beschikt over minder plaatsen, om dat zij genoodzaakt is bij een uitvoering het podium een flink stuk uit te breiden. Bovendien kan zij onmogelijk het concert bezoek regelen en tevoren overzien. De be zwaren zijn voor haar even zwaar. Naar aanleiding van verschillende vra gen der aanwezigen, deelde de voorzitter mede dat hier van een recht der gemeente geen sprake is. Het. bestuur heeft nog aan geboden 'n aantal vaste plaatsen beschik baar te stellen, doch nimmer kosteloozen toegang. Velen hadden al jaren lid kun nen ziin maar ze hebben geen moeite ge daan. Nu ze voor niets kunnen, komen ze. Een der aanwezigen opperde het denk beeld een eigen gebouw te stichten. Naar aanleiding van deze opmerking las de voorzitter een brief van den heer E. 11. Krelage voor, waarin deze meedeelde verhinderd te zijn om de vergadering bij te wonen. De heer Krelage gaf evenwel in overweging, om gezamenlijk met andere vereenigingen een eigen gebouw te stichten. De atgemeene vereenigitig voor bloembol lencultuur streeft reeds eenigen tijd naar de stichting van een eigen gebouw, ten be hoeve van haar vergaderingen, tentoonstel lingen en keuringen; een belangrijk bedrag is reeds bijeen. Dit gebouw zou gelijktijdig als concertzaal dienst kunnen dien, mits. bij den bouw hiermede rekening wordt gehouden. De voorzitter zeide voor dit idee gïoote sympathie te gevoelen. Hij stelde dan ook voor den heer Krelage uit te noodigen om zelf de menschen te kiezen, die dit plan zullen uitwerken. De vergadering stemde met dit voorstel luide in. De heer Gerritsz zeide dat ook in den Stadsschouwburg vaste plaatsen zijn. De bedoeling van B. en W. is, om voor con trole de bijeenkomst te bezoeken. De rege ling had op de meerderheid van den raad een onaangenamen indruk gemaakt. Spr. ried aan, formeel de bijeenkomsten een besloten karakter te geven, door bijv. de kaarten voor „introducees" beschikbaar te stellen. Spr. zou onderzoeken, of een poging bij B. en W. nog eenig resultaat zou hebben. Zal de uitslag van dit onderzoek °"8"n" stig zijn, dan ried spr. aan, zich tot den raad te wenden. Na nog eenige besprekingen werd het bestuur gemachtigd, om te handelen vol- «ens goeddunken, wanneer de pogingen bij B. en W. en den raad ongunstig mochten uitvallen. Hierna werd de vergadering gesloten. J. S., echtgenoote van K. Z., 52 jaar, pensionhoudster, wonende Wijk aan Zee staat terecht, omdat zij door geld te be- Iooven het vissohersvaartuig Jacob Cor nells J. M. 463 (reederij te IJmuiden ge vestigd), toebchoorende aan haar, baar man en C. H„ omstreeks 26 Maart 1919 opzettelijk heeft doen zinken, doordat de opvaPende machinist J. G. H. de buiten boordkraan heeft opengezet. Voor het „wegbrengen" van bet vaar tuig was door S. aan N. een som be loofd van f 300, waarvan f 100 te beta len direct na het zinken en de rest na het ontvangen der verzekerde som. Uit het verhoor blijkt, dat bekl. zich weinig of niets meer van de toedracht der zaak weet te herinneren. Dr. Muller brfcngt omtrent bekl. uit voerig rapport uit in verband waarmee door den verdediger mr. Pauwels, ver schillende vragen worden gesteld. Kort vóór het vaartuig tot zinken is gebracht, is de som, waarvoor het ver zekerd was, nog verhoogd. Na het „weg brengen" werd door de assurantie maat schappij een bedrag van f 10.000 uitbe taald. Getuige J. G. H. schetst uitvoerig het verloop. De besommingen waren niet groot, grooter evenwel het gevaar, dat getuige zijn baantje zou verliezen, gezien de financieele omstandigheden van bekl. Op een vraag van den officier van jus titie, of getuige zich voor deze daad zou hebben geleend, wanneer er geeh bedrag was toegezegd, antwoordt getuige ont kennend. Ats 2e getuige wordt gehoord P- V., schipper. Hern was door bekl. eene som van f 1000 toegezegd. De officier stelt in verband met de belooning aan getuige dezelfde vraag, welke eveneens ontken nend wordt beantwoord. Nadat bekl. de J„ die geen nieuwe ge zichtspunten in de zaak opent, is gehoofd, neemt de offcier van justitie het woord. Spr. schetst de beroering in den lande gewekt door het „wegbrengen" van sche pen, welke in de meeste gevallen, zooals de herhaalde processen hebben uitgewe zen, met opzet zijn tot zinken gebracht. Er is door bekl. geld beloofd voor het doen zinken, hoeveel is bijzaak. Even eens of de betrokken personen onderling wisten al of niet. hoeveel hunne respec tieve „vergoeding" beliep. Vóór het vaar tuig tot zinken gebracht is, is de verze kerde som verhoogd. Beklaagde schijnt thans alle geheugen verloren le hebben, weet zich niets meer tc herinneren zelfs niet meer welke machi nist voer. Getuigen hebben beiden verklaard, dat zij zich niet beschikbaar hadden gesteld, wanneer geene belooning was toegezegd. Uit een en ander^ staat voor spr. vast. dat bekl. schuldig is aan het feit, zich te hebben bevoordeeld ten nadeele van den verzekeraar. In verband met de mentaliteit van bekl. en gehoord het rapport van den deskun dige Dr. Muller, vraagt de officier wat het best met bekl. kan geschieden? Het meest geschikt voor het onderhavige ge val komt spr. opzending naar de straf gevangenis fee Scheveningen voor. E&sch 1 jaar. Het woord is thans aan Mr. Pauwels. Spr. verwondert er zich over, dat H„ die de buitenboordkraan heeft openge draaid en dus het zwaarste werk had f 300 werd toegezegd en schipper V. f 1000. Moeten we niet, vraagt de verdediger, de mogelijkheid onder het oog zien van vrij willige deelname in de interessen van bekl.? Spr. roept de clementie der rechtbank in voor deze vrouw, wier lijden tot nu toe onzegbaar groot is geweest, een en ander in verband met hare geestergesfeldheid, welke haar tijdens de preventieve hechte nis tot zonderlinge excessen heeft gevoerd Een bemerking. De verkiezingen zijn acihter den rug en de arbeid daarvoor is beëindigd. Er is ge noeg door de verschillende partijen gepro pageerd om het noodige succes te verkrij gen. En door de Katholieken niet het minst. Ook hier ter stede hebben onze pro pagandisten uitstekend werk geleverd. Daarvoor kan men niets dan lof hebben. Een inzender beaamt dit ook ten volle, maar toch heeft hij een kleine bemerking. „De propaganda-fietstocht," dus schrijft hij, „is een waardig onderdeel geweest der gevoerde propaganda. Hij is een grootsehe manifestatie geweest. Dat valt niet te ont kennen. Maar een zaak ten dezen opzichte bevreemdt mij en wel het niet beleend ma ken van den weg, welken de stoet zou ne men. Het ware voor de lefrdera der propa ganda toch een kleine moeite geweest, in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" even den te volgen weg te vermelden. Dat zou voor zeer vele kijklustigen veel makkelijker geweest zijn. En het is daarenboven toch gewoonte, zulke berichten bekend te maken. Inzender heeft gelijk. Misschien heeft de propaganda-club het publiceeren van den te nemen weg door de drukte vergeten. We zullen het haar niet te zwaar aanre kenen. Zij heeft zoo veel te verwerken ge had. Maar de opmerking kon misschien zijn en vraagt voor bekl. voorwaardelijke ver- oordeeling. P V„ die in de vorige zaak als getuige gehoord werd, staat thans als bekl. terecht. Volgens de dagvaarding is hem ten laste gelegd, dat hij een bedrag van f 1000. heeft aangenomen van J. S. voor het op zettelijk doen zinken van het visschers- vaartuig Jacobus Cornells. Tot bewijs van het zinken is door hem eene zoogenaamde schoepsverklaring afgelegd, waarin o.m. door hem is verklaard, dgt plotseling een schok werd gevoeld en door gebruik te ma ken van de stoompomp getracht is het zinken te voorkomen. De officier van justitie acht medeplich tigheid in den zin van art. 328 W. v. S. bewezen en eisoht 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf met volledigen aftrek van preventief; De verdediger Mt. Bruch, vraagt voor waardelijke 'straf of invrijheidsstelling na de velling van het vonnis. In verband met dezelfde zaak slaat nog terecht J. S. H„ machinist van voornoemd vaartuig, waartegen eveneens 1 jaar en 4 maanden gecischt wordt, onder aftrek van preventief. De verdediger Mr. Simons vraagt voorwaardelijke straf. Uitspraak in ai deze zaken over 8 dagen Ingekomen Stukken. Onder de mededeelingen aan den Raad' a. ingekomen zijn: een verzoekschrift van Chr. Pels, onderwijzer aan School No. 2, om in aanmerking te komen voor eene benoeming tot onderwijzer aan de Schcol voor U. L. O.; een verzoekschrift van L. v. Dam Jzn., om het door Burgemeester en Wethou ders voorgestelde eervol ontslag niet te verleenen. (Te behandelen bij punt 32 van den oproepingsbrief); een schrijven van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs ten geleide van het verslag omtrent den toestand van het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente in het jaar 1921. een verzoekschrift van de aid. Haar lem der Ned. Banketbakkersvereeni- ging, om indien ontheffing wordt ver leend van de 8-uur winkelsluiting, ook de banketbakkerswinkels daarvoor in aan merking te doen komen. b. Door Burgemeester en Wethou ders is aan J. H. Staphorst eervol ont slagen fitter bij het gemeente-gasbedrijf met ingang van 4 September 1921 een aanvullingspensioen verleend van 511 's jaars en eene verhooging van pen sioen 171 's jaars. c. door Burgemeester en Wethouders is met ingang van 2 Februari 1922 aan J. Hartman eervol ontslagen voerman bij de gemeente reiniging een aanvullings pensioen verleend van 26 's jaars, be nevens een verhooging van pensioen van 64 's jaars. d. door den Wethouder meer in het bijzonder belast met de behandeling van zaken de financiën der gemeente betref fende zijn op 17 Juni j.l. opgenomen de boeken en de kas van het pensioen fonds van de weduwen en wee zen van gemeente-ambtenaren en van de eigen pensioenen dier ambtenaren; alles werd in orde bevonden. e. door Gedeputeerde Staten der pro vincie Noord-Holland is de uitkeering naar art. 1 der Wet van 24 Mei 1897 (S. 156) over 1922 vastgesteld op f 238.860.96 en de verhooging daar van, krachtens de wet van 12 Novem ber 1921 (S. 1173), eveneens op f 238.860.96. Voorgesteld wordt het in voornoemd: wetten bedoelde beroep niet in te stellen. f. Ter visie van den Raad heeft ge legen de wijzigingsovereenkomst betref fende de verpleegko3ten van stadspati- enten in de Vrouwenkliniek (Joanna vam Lijndenstichting) Zoo de Raad tegen den inhoud geen bezwaar heeft, wordt de overeenkomst geacht te zijn bekrachtigd. g. B. en W. stellen voor om de huur van een gedeelte grond op het voor malig buitenverblijf „Buitenrust", bij raadsbesluit van 25 Mei 1921 nr. 11, volgnr. 71, verhuurd aan D. A. Camer- ling Helmont over te schrijven ten name van T. van Reijn alhier. h. Teneinde aan den wensch van ouders te voldoen is door B. en W. be sloten, om bij wijze vim proef voor den cursus 1922-1923 aan de Meisjesschool voor M. O. een facultatieve 6e klasse in te stellen. In deze klasse zullen de leerlingen behalve in de gewone leer vakken tevens onderwijs ontvangen in eenige huishoudelijke vakken (te onder wijzen op de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool). Aan het einde van het proefjaar kan worden overwogen of deze 6e klasse m eene behoefte voorziet en of het wensche- lijk is haar te handhaven. De ko3ten van deze proefneming wor den volgens de berekening der Direc- trice gedekt door de schoolgelden. i. Voorgesteld wordt te stellen in han den van B. en W. om prae-advies. 1. een verzoekschrift van de Ouder commissie van school no- 23, om het Raadsbesluit van 5 April 1922 no. 16 zoodanig te wijzigen dat beide of al thans een der scholen waarin school no. 23 wordt gesplitst, wat leerplan en aan tal leerjaren betreft, worde ingericht als die scholen welke thans nog opleidings scholen heeten. 2. een verzoekschrift van de vereeni- ging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem om een bedrag van f 148.500, uit de ge meentekas te willen verstrekken voorde stichting van een bijzondere lagere school aan de Leidschestraat 3. een verzoekschrift van het bestuur der Eerwaarde Zusters van Liefde ge vestigd te Tilburg, om beschikbaarstel ling van een bedrag groot f 163.761.25 voor den bouw van eene bijzondere school voor gewoon lager onderwijs en oen woon huis op een terrein aan de Antoniestr. 4 .een verzoekschrift van de Haar lemsche Woningstichting „Vooruitgang om te bepalen, dat aan Woningbouw- vereenigingen of Stichtingen in erfpacht uit te gevon gronden op de vereischte ophoogingen voor rekening der gemeente zullen komen. 5. de begrooting van inkomsten en uitgaven van de Stads-Apotheek voor het dienstjaar 1923 met memorie van toe lichting. In de zitting van de Provinciale Sta ten op a.s. Dinsdag zal, na de pauze, aan de orde zijn de benoeming van een lid der Eerste Kamer in de vacature- W. H. Vliegen (S.D.A.P.) die zijn be noeming als zoodanig niet heeft aange nomen. Het lid der Provinciale Staten de heer 0. Thomassen, heeft aan Gedep. Staten do volgende vraag gesteld: Zijn Gedep. Staten bereid om hun in vloed aan te wenden, opdat de ongetwij feld zeer noodzakelijke verbetering ma de verbinding van het Gooi met Am sterdam niet ga ten koste van het na tuurschoon Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Reeds in de brieven, welke zij in 1920 omtrent de aanhangige tramplannen in het Gooi aan den Minister van Water staat hebben ingericht, hebben Ge deputeerde Staten o phet belang van het behoud van het natuurschoon ge wezen, terwijl laatstelijk in het advies, hetwelk het College in het begin van dit jaar, mede naar aanleiding van het rapport der door dien Bewindsman in gestelde Commissie voor de elektrische spoor- en tramweglijnen in het Gooi, omtrent den aanleg dezer lijnen aan den Minister heeft uitgebracht, de noodige aandacht is gewijd aan de wenschelijk- heid dat bij de bevordering der groo te belangen die bii behoorlijke spoor- en tramverbindingen met het Gooi be trokken zijn., met de eischen van het natuurschoon zooveel mogelijk rekening zou worden gehouden. Mocht na de publicatie der plannen hiertoe aanleiding bestaan, dan zijn Ge deputeerde Staten bereid 't belang van het natuurschoon nogmaals onder de aan dacht van de Regeering te brengen. Zooals hekend is heeft de Kegeering tot nu toe nog niet goedgekeurd het Provinciaal Ambtenaren-reglement der provincie Noord-Holland. Zij drong aan op intrekking daarvan met het oog op een aanstaande Rijksrege'iog Althans had zij bezwaren tegen de in dat reglement opgenomen regeling der vacajitie-toesla- gen en het toekennen van een extra- maand salaris aan de zwangere amb tenares. Gedep. Staten stelden voor aan deze laatste bezwaren tegemoet te ko men. De commissie uit de Staten die deze voordracht onderz'cht heeft was echter van oordeel dat het bet9r is de ze bezwaren eerst aanhangig te maken bij de Voorloopige Commissie voor Ge organiseerd Overleg. Provinciale Staten zullen nu a.s. Dins dag hieromtrent een beslissing hebben te nemen. Burgem. en Weth. van Haarlem maken bekend, dat bij hunne beschikking van 11 dezer de beslissing op de navolgende verzoeken zijn verdaagd: van H. A. J. van Kimmenade, om vergunning tot uitbreiding van zijne kleerenwasscherij en drogerij, gevestigd in het perceel aan de Brouwersvaart no. 86, door het daarin bijplaatsen van een stoommangel van G. P. Geukers om vergunning tot oprichting van eene inrichting voor het rooken en kaken van vleeschwaren, en het daarin plaatsen van eeu gemetselde rookkast en een gemetseld fornuis, in het perceel aan de Oranjeboomstraat no. 53- van P. C. Bruijn, om vergunning tot uitbreiding van zijne brood- en banketbakkerij, gevestigd in het per ceel aan de Oude Groenmarkt no. 22; van de firma De Lugt en Semé, om vergunning tot uitbreiding, van hare smederij, gevestigd in de perceel en aan de Kampervest no. 3 en 3a en Pa- tiëntiestraat no. 4, door verbouw en het daaraan bijtrekken van de per- ceelen Patiëntiestraat 6, 8 en 10, en het in de inrichting bij- en verplaatsen van kracht- en andere werktuigen; van H. Franken Jr. om vergunning tot uitbreiding van zijne bakkerij, ge vestigd in het perceel Lange Marga- rethastraat no. 15, door het daarin bijplaatsen van kracht- en andere werktuigen. Terug te bekomen bijM. Zwakman, Lange Hofstr. lrood, broche; J. v. Mau- rik, Leidscheplein 24, broche; Th. J. Stokman, Dubbelebuurt 1, hond; J. Rech ter, T. v. Berckhoutstr. 4rood, heeren strikje; B. Cornet, N. Gracht 56, da meshorloge, Politieposthuis, Leidschepleir partij hout; M .Groenveld, Stoofsteeg 6 rood, werkjas; F. D. Joustra, Dacosta- str. 26, colbertjas; „Kennel Fauna", Parklaan 119, grijs katje, gebracht door Cornet, Jansweg 59; idem, gebracht door A. Hola, Schouwtjeslaan 35; J. Deute- kom, Nieuwebrug, Haarlemmerliede, Ja pansche mat; A. W. J. Zevenhuizen, Duvenvoordestr. 16, meersleutel; W. Pel- zer, Prinsenbolwerk 30, damesportemon- naie; H. Stuurman, Voortingstr. 39 speelpop; Sientje v. Arden, Zuidbrou- werstr. 50, sponsen; P. Broekhuizen, Leidschestr. 152, gummischoenen; P- J Mulder, Antoniestr. 5rood, vischnet; Wi v. d. Bom, Kloosterstr. 22, vulpenhou der en: fluit. Naar wij vernemen, heeft het ge meentebestuur van Wormerveer een .schrijven ontvangen van het ministerie van Financiën, waarbij is toegezegd dat het Rijk de gemeente aan een lee ning zal helpen, onder bepaalde voor waarden, "fit "iVuf tp Eenige schippers te IJmuiden, zoo wordt ons geschreven, meenen dat er wel een middel is om het visscherijbedrijf te IJmui den weer op gang te brengen. Zij beginnen met te wijzen op den nood toestand, waarin dit bedrijf thans ver keert. En dat dit zoo niet blijven kan. Dat er naar middelen moet worden uitge zien, om uit de impasse te geraken. Daar toe worden thans pogingen aangewend. Dezer dagen hebben de belanghebbenden geconfereerd met Dr. H. J. Lovink, direc teur voor de visscherij aan het departe ment van Handel, Landbouw en Nijver heid. Deze heeft zijn medewerking toege zegd. De vraag is echter, of, ook al blijven de Duitsche stoomtrawlers weg van de IJmui- der markt, een voldoend aantal Holland- sche stoomtrawlers in de vaart kunnen worden gebracht. Over 't algemeen zijn de exploitatiekosten te hoog, zoodat bij een besomming beneden f 2000, verlies wordt geleden. Ook zijn de vischprijzen te hoog, zoodat er weinig geconsumeerd wordt. Men wil daarin nu verbetering brengen, door de visch direct uit de schepen per auto te vervoeren en in de steden te ver- koopen. De schippers wijzen er op, dal de kos ten dan altijd nog hoog blijven. De groote reederijen hebben groote kantoren, met veel personeel. Aan directeuren, administra tief personeel, walschip personeel enz. gaat heel wat weg. En de aandeelhouders wil len ook gaajfie wat zien. Wordt er dus met verlies gewerkt, dan worden de sche pen opgelegd. Met het gevolg dat thans tientallen schippers en honderden opvarenden al maanden langs den kant loojien. De schippers nu meenen, dat er een middel is voor de visscherij weer op gang te helpen, door hen financiëelen steun te verschaffen voor het aankoopen van een stoomtrawler, of door hen een stoomtraw ler in beheer te geven. Natuurlijk zal die steun van het Rijk moeten komen, banken zijn daar thans niet voor te vinden. Zij wij zen er echter op, dat de regeering ook de particuliere bouwers steunt door subsidies en rijksvoorschotten. Aldus zou het Rijk ook de schippers, die een trawler willen koopen (en dde zijn er wel) kunnen steu nen. Zij zouden dan een vast bedrag aan rente en aflossing dienen te betalen. Voordeeten zijn hier zeker aan verbon den. De schipper is ten nauwste betrokken bij het bedrijf, hij zal dus zorgen dat de exploitatie zoo goedkoop mogelijk ge schiedt. Van salarissen voor directeuren en veel personeel is geen sprake, aandeelhou ders zijn er niet. En men krijgt hart voor de zaak: een goede reis js goed voor schip per en opvarenden. De schippers varen den volgenden dag weer op tijd af, drijven dus geen handel, dien zij geheel overlaten aan de vischhan- delaren. De schepen komen weer dn de vaart en de visschers weer aan 't werk. Voor de RijksvischhaMen is dit ook voordeelig en de regeering behoeft niet zooveel uit te ge ven aan steunuitkeeringen. Ziehier in 't kort, wat verschillende schippers gaarne zouden willen. Nu loopen zij werkeloos, is er bitterheid onder hen en zitten zij te piekeren dat ze straks een plaatsje zulten moeten vragen in de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee. Zij willen een schip cn dan de zee op, gaan visschén. Er is zeker wat voor te zeggen, maar er zijn toch ook bezwaren. Het eerste be zwaar is al dadelijk: hoe komt de regee ring aan de Schepen? Zullen de reederijen die maar zoo grif vcifcoopen? Een tweede vraag, is of de opvarenden het zullen willen of deze hierdoor niet in ongunstiger conditie komen. En dan het administratief personeel der reederijen, dat kan toch ook maar niet zoo op straat ge zet worden I Deze oplossing zou gemakkelijk zijn, als de schepen maar voor 't nemen lagen. Er zou o. i. iets te bereiken zijn in deze rich ting, n.t. dat de regeering de stoomtrawlers die to koop zijn, aan de schippers op de bovengeschetste wijze in exploitatie gaf. Tot zoover het denkbeeld dat ons in overweging werd gegeven en dat wij gaar ne hier een plaatsje geven. Barometerstand 7.57. Stilstand. - OPGAVE VAN: J Medegedeeld door *t Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen ran 14 Juli 1922. Hoogste barometerstand 764.t m.M. te Hernoesand. Laagste barometerstand 746.7 m.M. Ie Stomoway. Verwachting van den avond van 14 tot dien avond van 15 Juli: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuide lijke wind. Zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk ©enige regen, zelfde temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1