met dsn enden CABLE BUITENBAND lmtste nieuws. Bij alle rijwielhandelaren f6.- en f3.25 Jubileum Jhr. F. Teding van Berkhout. N.V. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes. Hollandsche Handelsbank te Haarlem. Jubileum. Het bezoek an den Franschen Gezant. R.-K. Kring. Gitten. Gouden Bruiloft. Programma Madrigaalvereeniging. R. K. LeesbShlioteek. Ons garnizoen. De Haarlemsche Orkest vereeni ging blijft voortbestaan. De Sint Vincentius-Bibliotheek. De Speldjesdag. Burgerlijke Stand. Kamerverkiezingen. Ernstig ongeluk. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. BLOEMEND AAE. ZOO NEEN, DOET HET DAN TERSTOND SCHOTEN. WATERPOLO. Zwemfeest der Politie-Sport vereeniging „Haarlem". ATHLET1EK. GEMENGD NIEUWS. De gevaren van de bioscoop. Reeds in ons nummer van gisteren gaver wij een verkort verslag van de hul diging, die den heer Jhr. F. Teding van Berkhout ten deol viel, ter gelegenheid van sijn 40-jarig jubileum als directeur der Haarlemsche Bankvereeniging. Wij kunnen er nog het voïgende aan toevoegen. Om twee uur vereenigde zich het per soneel in de directiekamer, waar ook reeds aanwezig waren de commissarissen der Bank, de heeren Jhr. Mr. F. W. van Styrum, J. J. W. Blijdenstein, J. SimonsZ, Mr. H. Thiel, J. W. Losecaat Vermeer, Herbert Cremer, Jhr. P. Te ding van Berkhout en de heeren Jhr. Teding van Berkhout Sr., N. Levenkamp, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., J. H. van Daalen, directeuren der Bank en S. de Olercq, directeur van het bij kantoor te Hillegom. Niet minder dan een 280 man personeel was aanwezig. Ook familieleden van den jubilaris wa ren getuigen van de hartelijke huldiging. De heer Jhr. Van Styrum voerde het woord namens den Baad van Commissa rissen en begon met er op te wijzen dat veel menschen hier bijeen gekomen waren om den heer Teding van Berkhout te huldigen. Dat is geen formaliteit, volgens den spreker, maar komt voort uit een aandrang des harten. De Hollanders, al dus merkte spr. op, zijn niet expansief in de wijze van uitdrukken hunner ge voelens. De Franschen doen dat heel anders, maar (het goede gevoel ten op zichte van den jubilaris is van dien aard dat de aanwezigen meenden daarvan op i bijzondere wijze te moeten doen blijken. Niet het feit dat de heer T. v. B. 40 jaar aan de Bank is verbonden, is. volgens spr., zoo belangrijk maar de wij ze waarop door hem do functie is waar genomen. De heer T. v. B. heeft, aldus spr., een schoon leven achter zich; hij had een hooge opvatting van de bankiers- functie en ook aan tal van andere maat schappelijke zaken heeft de heer T. v. B. zijn krachten gewijd. Met belangstelling fcehartigie hij daar bij de belangen van zijn medewerkers, van het personeel, de cliënten, en aan deelhouders. Altijd heeft hij begrepen dat een bankier niet zelfzuchtig moet zijn, niet zelfzuchtig tot op zekere hoogte, want hij mag de vruchte» plukken van zijn arbeid. Vele werken en instellingen zouden ten grond» zijn gegaan, als de heer T. v. B. deze niet door raad en daad geeteund had en in stand gehouden, en tot ontwikkeling gebracht. Spr. her innerde aan de moeilijke tijden, maar merkte op dat de directeur steeds het hoofd koel had gehouden, een voorbeeld van kalmte en rust was geweest voor ie dereen, een rust die weldadig aandoet. Spr. herinnerde er aan dat de moeilijk ste kwesties in den Baad van Commissa rissen zonder moeite worden opgelost, wat ook te danken is aan den prettigen omgang van den jubilaris. Als blijk van waardeering offreerde spr. den jubilaris een zilveren plaquette als herinnerings penning, waarop aan den eenen kant ge graveerd staat het familiewapen, aan de andere zijde een opdracht. In enkele hartelijke woorden dankte de jubilaris voor de waardeerende woor den van den president-commissaris. Dan sprak de heer N. Levenkanjp» namens de directie. Deze huldigde den heer T. v. Berkhout als den kalmen stuurman in moeilijke oogenblikken op 'n woelige zee, maar ook herinnerde hij aan de blijde oogenblikken. Hii .herinnerde er aan, hoe de heer T. v. B. 't scheepje van de Hlemsehe Bankvereeniging groot maakte en er 'n talrijke bemanning op bracht. Het is een lang tijdperk 40 jaren, aldus spr. al lijken ze ook kort wan neer ze achter ons liggen. En hoe meer onze jaren klimmen, hoe meer die over tuiging tot ons doordringt, dat 't toch eigenlijk kort was; dat we zoo graag meer hadden willen doen; dat wij dik wijls in krachten te kort echoten. Maar toch gelukkig hij die het bewustzijn met zich kan omdragen /jat hij naar zijn beste krachten heeft gearbeid. Dat hij liefde had voor de zaak die hij te be sturen had en dat zijn geheele ziel daarin werd gelegd. Zie, waarde collega, dat getuigenis wenschen wij hier he denmiddag af te leggendat wensch ik als uw oudste collega uit te spreken. Een lange reeks jaren ligt er achter u en helaas de laatste zijn niet de aan genaamste geweest. De wereldgebeurtenissen, die alles drukken, veel vernietigden en zooveel voor goed verloren deden gaan, dat de menschen lief en dierbaar was ze wer den ook jioe kan het anders, ia. onze zaken met steeds meerderen nadruk ge voeld. Toch hebt ge daarbij uwe kracht en uwe opgewektheid weten te behouden. Gij wist u daarbij gesteund door de vriendschap uwer collega's, de toewijding van uwe bemanning. Wij danken u voor alles wat gij voor ons waart, voor uw vriendelijken omgang; uw vriendschappelijk woord; uwe warme belangstelling. Wij jongeren stellen ons a tot voorbeeld. Ik weet dat ik spreek ook uit naam van het gansche personeel, in wier omstandigheden gij steeds het .levendigst belang hebt gesteld -die voor u niet slechts nummors warenin be paalde orde gerangschikt, maar met wien gij mede leefdet in de vaste overtui ging, dat waar het u goed gaat, het ook hun behoort goed te gaan, omdat gij naast hooger kracht en persoonlijk initiatief ook wederkeerig van hun ar beid en toewijding afhankelijk zijt. Moge de band tusschen u, ons, uwe collega's en uw personeel, nog lang blij ven bestaan zoo mogelijk nog hechter en sterker worden. Moge het u gegeven zjjn nog een langen tijd aan onze Bank verbonden te blijven, zóólang als uw krachten dat gedoogen. Moge hot u ge geven zijn te zien dat de nevel, waar mede de wereld omhuld is weer onklaart en dat in de instelling, die u lief is, alle organen weer samen kunnen wer ken zonder hinderpalen en belemmerin gen. Deze dag zjj een mijlpaal in uw welbesteed loven om u gelegenheid te geven uw blikken achterwaarts te wenden, maar meer nqz vooruit te zien met hoopvolle blik op toekomende tijden. Ook op deze rede, die, gol.ijk de vo rig^ met groote aandacht was gevolgd, klonk een warm gestemd handgeklap. Oogenblikkelijk daarop nam de heer J. H. van Vliet, onder-directeur der Haarlemsche Bankvereeniging het woord om zijn directeur te huldigen, j Deze begon aldus; Het is vandaag 40 Jaar geleden', dat gij met den heer A. de Olercq geroepen werd aan het beheer der toenmalige Com manditaire Vennootschap Haarlemsche Bankvereeniging, Teding van Berkhout en De Olercq, deel te nemen. Dat gij dezen dag hebt mogen beleven zal u zeker dankbaar stemmen, maar niet minder dankbaar stemt het ons u op dezen dag nog in ons midden te hebben. Zien wij! terug in de jaren die achter ons liggen dan moeten wij met leed wezen constateeren, dat verschillende uwer medewerkers uit het personeel der tachtiger jare, aan ons zijn ontrukt. Wij denken Üi aarbij aan mannen als Van Dobben. VanHeulen en Hazekamp, die zeer zeker gaarne dit uw 40-jarig feest zouden mee hebben willen vieren. Dan huldigde spr. den jubilaris als directeur der Bankvereeniging, als goed chef voor het personeel en hoe geres pecteerd en bemind de heer T. v. B. als zoodanig is, en hoe hij de materieele belangen van het personeel behartigt. Want waart gij het niet mijnheer Berkhout, aldus spr., die te zamen met den heer D. Olercq, dien wij tot ons groot leedwezen op dit oogenblik hier niet aanwezig vinden, in 1890 het Pen sioen- en Ondersteuningsfonds voor het personeel stichtte, in 1895 een rege ling maaktet, waardoor het personeel in den vorm van tantième mede genoot van de winsten door de H. B. V. behaald en waart gij het niet, alweder met den heer De Olercq, die in de jaren dat niemand dacht aan het geven van va cantia aan zijn personeel den democra- tischen maatregel nam uw personeel in het genot van een jaarlijksch verlof te stellen. Wij oud Haarl.-bankers hebben dat het meest weten te wardeeren en zijn u en den heer De Olercq daarvoor dankbaar. Maar niet minder populair zijt gij on der het tegenwoordige personeel. Gegroeid van een 10-tal in 1882 was het personeel einde 1916, bij de fusie, reeds geklommen tot ongeveer 80 men schen, terwijl het thans uit circa 250 personen bestaat. De grootste toename is dus van de laatste 5 jaren. Maar de employó's, die u van do 40 jaren, welke gij aan do H. B. V. verbonden zijt, slechts deze 5 jaren al« hun chef kennen, hebben u evenals de andere leeren waardeeron als een humaan man, die voor hun belan gen weet op te komen. Spr. bood den jubilaris daarmee na mens het personeel een stoffelijk blijk van belangstelling in den vorm van een portret van den jubilaris door den kunstschilder Haverman, te 's Graven- hage, te vervaardigen met verzoek dat schilderij een eereplaats te geven in de directiekamer. Daarbij overhandigde spr. den ju bilaris een album, waarvan wij giste ren reeds melding maakten. Ten slotte voerde nog het woord ode heer Teding van Berkhout Jr., waardeering en eerbied voor het werk zijns vaders, tal van aardige bijzonderheden releveerde uit vroeger jaren. Spr. verzocht het personeel van hem later te willen accepteeren een fotografische reproductie van het door den heer Haverman te schilderen portret. De jubilaris beantwoordde hartelijk de verschillende sprekers en drukte vele leden van het personeel daarna de hand. Hiermede was de huldiging afge- loopen en werden het personeel ver- verscliiugen aangeboden. Onmiddellijk daarop nam de recep tie een aanvang. Deze receptie werd in totaal door 136 personen bezocht. Onder hen, die den jubilaris kwa men gelukwensehen, waren de ban kiers in Haarlem, de Twentsche Bank, te Amsterdam, firmanten van de voor naamste firma's te Haarlem, de heer G. M. Boissevain, oud-president-com,- missaris van de Comm. Venn. Haarl. Bankvereeniging Teding van Berkhout en De Clercq, jhr. mr. A. J. Rethaan Maearé, president-commissaris der Haarlemsche Hypotheekbank en voorts vele particulieren e vrienden van den jubilaris. Van de bloemstukken vermelden wij die van: Directie Haarlemsche Bankver eeniging, Personeel Haarlemsche Bank vereeniging, J. M. Telders, Directeur van de Twentsche Bank, Amsterdam, Neder- landsch Indische Handelsbank, Amster dam, Kas-Vereeniging, Amsterdam, Haar lemsche Hypoteekbank, Rijnlandsche Hy potheekbank, Joh. Enschedé Zn., Haar tem, Hollandsche Handelsbank en tal van particuliere firma's. Gisteren werd de algemeene ver gadering gehouden der N.V. Koninkl. eFabriek van Rijtuigen en Spoorwe gen J. J. Beijnes aan aandeelhouder® werd een verslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Het tweede jaarverslag onzer Ven nootschap, hetwelk wij hierbij onzen aandeelhouders aanbieden, kan on danks de onzekere tijden, waarin wii oogenblikkelijk ten opzichte van han del en industrie verkeeren, toch van- opgewektheid getuigen. Immers het resultaat, dat wij met ons werken bin nen het jaar 1921 hebben bereikt,' geeft financieel reden tot tevreden heid, terwijl wij op 31 December van het afgeloopen jaar een portefeuille met een betrekkelijk groot aantal nog onuitgevoerde orders in ons bezit had den. De goede uitkomsten, welke ver kregen werden, zijn hoofdzakelijk daar aan te danken, dat niet is afgeweken van de van oudsher gevolgde politiek van voorzichtigheid, waardoor wij, ook in tijden van den grootsten voor spoed ervan zijn teruggehouden om b.v. onze werkplaatsen belangrijk uit te breiden of den 'goederenvoorraad op te voeren boven hetgeen benoo- digd was voor in behandeling zijnde bestellingen Bovendien zijn die uit- ekomslen voor een aanzienlijk deel te danken aan eenige gelukkige han delstransacties en aan belangrijke prijs dalingen, waarvan wij hebben kunnen profiteeren. Met betrekking tot het huidige jaar 1922, waarvan thans reeds zes maan den verstreken zijn, zijn wij hoopvol gestemd, ook al kwamen de opdrach ten niet zoo regelmatig binnen als .dit vroeger Dlcejzde te geschieden, Naast eenige orders, welke voor re kening van het Departement van Ko loniën nog onderhanden zijn, troffen wij met de Directie der NederlaniAsche Spoorwegen eene overeenkomst tot her stelling van spoorwegrijtuigen. Van dezelfde Maatschappij ontvingen wij dezer dagen 'n bestelling van eenige Rijtuigen, welke volgens geheel nieu we constructies zullen worden uitge voerd. Overgaande tot bespreking van het winstsaldo over 1921, zooals dit op de balans en winstrekening is ver meld, wijzen wij er op, dat het sal do reeds is verminderd met de door ons noodzakelijk geachte afschrijvin gen op Gebouwen, Machines enz. ad f 185.000— benevens met eene reser ve voor nieuw-bouw ad f 100.000.—. Voorgesteld wordt van het restee- rend bedrag, op de eerste plaats een gedeelte te bestemmen voor uitkeering aan personeel en belasting. Van het daarna overblijvende komt allereerst als: dividend op de 8 o/o Cum. pref. aandeden f 80.000 dividend op de 7 o/ö pref. aandeden f 1.050 dividend op de gewone aandeden f 70.000 f 151.050. Daarna wordt aan het statutair re servefonds 10 o/o of f 30.024.28 toege voegd, f 5.218.50 als onverdeeld winst saldo naar het volgend jaar overge bracht en overeenkomstig de Statu ten 60 o/0 van het overschot aan ge wone aandeelhouders uitgekeerd- In de 13 dezer gehouden algemeene aandeelhoudersvergadering der Holland sche Handelsbank werden de ba'ans en winst- en verliesrekening over 1921 goedgekeurd, terwijl besloten werd het winstsaldo ad f 38.395 niet uit te kee- ren. De heer A. D. de Marez Oyens, aftredend commissaris, werd als zooda nig herkozen. Heden herdacht de heer M. A. Ja- cobson het 25-jarig bestaan zijner steen drukkerij. Voorheen gevestigd aan de Nieuwe Gracht en daarna aan 't Spaarne is de zaak thans gevestigd aan den Jansweg. Bij gelegenheid van zijn jubileum ont ving de heer Jaeobson zeer veel bloem stukken en andere blijken van belang stelling. Namens het personeel werd hij geluk gewenscht door den heer J. F. Peeters chef der drukkerij. De van middag gehouden receptie werd druk bezocht. Men verzoekt ons, mede te deelen, dat de orgelbespeling, welke bij het bezoek van den Franschen gezant zal gegeven worden, ook voor het publiek toegan kelijk is. Dezer dagen hielden de onderafdee- lingen van den R. K. Kring, hare jaar vergaderingen. Dinsdag het Kringkoor en gisteravond de reciteerafdeeling. De uitgebrachte jaarverslagen memo reerden den bloei der beide afdeelingen en den prettigen geest, welke in haar heerscht. Besloten werd, dat in den vervolge hel Kringkoor weer lederen Vrijdagavond zal repeteeren onder leiding van den heer Frans Pielage. De aftredende bestuursleden der beide afdeelingen werden herkozen. Voor het „Kringkoor" stelde zich de heer Lohman niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer A. v. Emmerik. In de plaats van den aftredenden voor zitter der reciteerafdeeling, den heer J. v. d. Pigge, die zich eveneens niet meer herkiesbaar gesteld had, werd gekozen de heer J. Beyk. Aan de aftredende bestuursleden wer den woorden van dank gebracht. Besloten werd, dat de beide afdeelingen gecombineerd zang- en tooneelwedstrij- den zullen houden, waarvoor prijzen be schikbaar zullen worden gesteld. De heer E. M. Kuiper kon zich we gens drukke werkzaamheden niet lan ger beschikbaar stellen als regisseur. Aan hem werden door den voorzitter warme woorden van dank gebracht voor het zer vele, dat de heer Kuiper als regis seur van den Kring gedaan heeft. De leden onderstreepten deze woorden met een luid applaus. Tot nieuwe regisseur werd gekozen de heer A. Buijs. Bij het einde der vergadering uitte de Weleerw. Heer A. J. Boks, geestelijk ad viseur, nog hartelijke wenschen voor den verderen bloei der beide afdeelingen. Ontvangen den 14den Juli van H. A. M. 2.50 voor de Weensche Priesters, 2.50 voor Rusland. Gisteren Donderdag zijn van het echt paar Herben, Grebberstraat 36, de P«mids dagen ingegaan van hun 50-jarig hu welijk. Er heeft zich een commissie gevormd die het huis versierd heeft, en 's avonds om 9 uur heeft de Commissie met een rijtuig het bruidspaar bij een familielid gehaald. Het Bruidspaar werd aan de Greb berstraat opgewacht door een 12-tal jonge dames met versierde bogen en een nog grooter aantal Bruidsmeisjes wat natuur lijk heel aardig was, en erg in den smaak viel. Daarna werd onder een kleine toe spraak door de Commissie namens al de bewoners en een oud-bewoner van de Grebberstraat en een paar buren van de M. v. Heemskerlcstr. een enveloppe met inhoud overhandigd. Een en ander gaf een feestelijk oogen blik en een gezellige drukte. Muziek in den Hout op Zondag 16 Juli des namiddags om half drie: 1. Frischer Mut, leichtes Blut, Marsch, Blom; 2. Ouverture „Fra Diavolo" D. F. E. Auber; 3. Wein, Weib und Ge- sang, Walzer, J. Strauss; 4. Fantasie „Les Saltimbanques, L. Ganne; 5. Ou verture „Zampa", F. Hérold; 6. „Früh- lingserwachen", romance, E. Bach; 7. Potpourri „Die Gescheidene Frau", L. Fall. In de samenstelling der Madrigaalver eeniging is de volgende verandering ge komen: Helena van Ranlte-Horneman zal voortaan de plaats innemen van Janna Brandsma en de heeren Rud, y, Schaik en W. Ravelli, resp. die van Louis v. Tulder en Jan Dekker. De vereeniging is tegen het volgend sei zoen voor verschillende concerten te Am sterdam (o.a. een 3-tal voor den Amst. Kunstkring voor Allen) en elders (Haar lem, Tiel, Amersfoort, Hengelo) verbon den en is met Brussel en Parijs in onder handeling. De jaarlijksche sluiting der E. 3L leeszaal en bibliotheek zal plaats heb ben van 23 Juli tot 6 Augustus. Dit met het oog op de voorbereiding van het volgend leesjaar, hetwelk begint op 1 September aanstaande en het klaar maken van een aantal nieuwe boeken. Alle uitgeleende werken moeten uiter lijk Zaterdag 22 dezer terug worden bezorgd. De directie doet een dringend beroep op de welwillendheid van het pu bliek om noodelooze onkosten en mei lij kheden, verbonden aan het terughalen der uitgeleende werken, te vermijden. Een ieder die studiewerken wenscht te raadplegen of inlichtingen wenscht te verkrijgen tijdens de sluitingsperiode der Leeszaal kan zich daartoe schriftelijk wenden tot den Bibliothecaris, die gaarne hulp verleenen zal. Gistermogen half zeven werd de inven taris van de Kazerne Koudenhorn in twee vrachtauto's geladen, ter bestemming naar Ede. Een paar onderofficieren zullen ach terblijven om de kazerne te bewaken, tot dat deze weer voor een ander doel in ge bruik genomen wordt Naar het bestuur der H. O. V. ons me dedeelt, is totaal 7.250 aan giften inge komen, terwijl nog eenige giften verwacht worden. Voorts hebben zich nog ongeveer 100 nieuwe leden laten inschrijven. Dit al les is voor de H. O. V. aanleiding, de H. O. V. als zoodanig voort te laten be slaan. Dinsdagavond is in den Bijz. Raad der St. Vincentius-Vereeniging het verslag der Bibliotheken over 192122 uitgebracht. Van de 4 bibliotheken te zamen was het aantal lezers 1009., het aantal uitgeleende boeken 43167; aan leesgeld is ontvangen 1798.27, aangiften 1182.50. De uitga ven bedroegen 33653.05. De bibliotheken zijn gevestigd: 1. Aan de Nieuwe Groenmarkt. 2. In de Antoniestraat. 3. In de Klarenbeekstraat en 4. in het Schoterkwartier. Er werden uitsluitend boeken ter le zing gegeven, die aanbevolen zijn in den „Boekengids" van den Hoefdraad der St. Vincentius-Vereeniging, en die dus gele zen kunnen worden door alle leden. In aansluiting op ons „Damiaatje" van gisteren vermelden we hieronder nog de adressen, waar de dames, die zich voor den speldjesverlkoop a.s. Zondag beschikbaar willen stellen, zich kunnen melden: J. Vrenegoor, Panochie-Ieider Kerk van het II. Hart, tijdelijk adres: Frans Hals straat 32rood. A. J. Beukelaar, Parochie-leider Kerk Sint Jan. A. Keizer, Wilton,spMn en C. Kerk vliet, Delftstraat 26rood, PaTOchie-lei- ders Kerk Sint Antonius. F. Pauw, Kruistochtstraat 50, Parochie leider Kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans A. Beumer, Eijkenstraat 3, Parochie-lei der Kerk H. Elisabeth en Barbara. S. A. v. d. Landen, Kolkstraat 15, Pa rochie-leider Kathedraal St. BavO. H. Leeuw, Glasblazerstraat 11 en Ai, Wassenaar, Parochie-leiders Kerk Sint Jozef. J. H. Leeflang, Groot Heiligland 28. Th. Schouten, Pr. Steinstraat 54. J. v. d. Horst, Delftstraat 11 rood. P- de Groot, Gen. de Wetstraat 46. C. J. van Loenen, Ostadestraat 8. F. Kooy, Havenstraat 8. G. Schols, Da Costastraat 21. W. Molenkamp, Grebberstraat 84. F. Hilterman, Geweerstraat 3. B. H. Frenzen, Klarenbeekstraat 49. J. Pcusens, Du ven voordestraat 85. J- W. de Graaf, Grebberstraat 2. Gebouw St. Bavo, Smedestraat; en aan het Secretariaat: Emostraat 1, waar te vens Propaganda-biljetten veikriigjbaar zijn. Geboren: 12 Juli: z. van C. F. P. v. d. SiepkampHarmsen. d. van P. J. DonkersKappen. 13 Juli. d. van M. A. LambooUlder. z. vtan J. Cohen Kraal. 14 Juli. d. van R. M. Koele- mcijerv. Britsom. Overleden: 12 Juli. M. G. Visser—v. Tel lingen, 49 j., Kleverlaan. J. Prins Mesman, 40 j., Kamperlaan. 13 Juli, r»' 'I' v Sonsbeak, 67 j„ Oranjekade. - A. A. KirbergerMack, 56 j., Hazepaters- laan. H., 8 mnd., d. van A. Keur, Doelstraat. S'^®' 14 Juli. Tot heden hebben oO gekozenen voor de Tweede Kamer aan het Centraal Stembureau kennis gegeven, van de aanneming hunner verkiezing. On der hen bevinden zich de ministers Ruys, Heemskerk en De Visser. Mr. S. van Hou ten heeft verklaard, zijn benoeming niet aan te nemen, doch gebruik te willen ma ken van de bevoegdheid, bij de herzie ning der Kieswet verleend, om te blijven geplaatst op zijn lijst, voor 't geval dat in den loop der nu volgende zittingjaren een plaats mocht openvallen op die lijst, door overlijden of bedanken van een der op- geplaatslen. BERLIJN, 14 Juli. Door het instor ten van een dak van een moskee te Caïro, werden 14 personen gedood en 12 zwaar gewond. Aanbesteding. Donderdagavond is door den architect Nic. J. Nijman, alhier, voor rekening van den heer A. A. Swolfs aanbesteed, het bouwen van een villa op „Bosch en Hoven". Inschrijvers waren: D. Granneman voor 23.900; D. de Wilde voor 21.490; A. Stevens voor 21.145; Gebr. v. d. Putten voor f 20.329; W. Theunissen en van Sombeek voor 19.993, allen te Heem stede. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Door T. E. is aangifte gedaan van diefstal van een pomp toebehoorende aan de gemeente Heemstede. Als verdacht daarvan is opgespoord G. H. T. alhier die deze pomp nog in zijn bezit had. Door de politie alhier ia aangehou den II. G. wonende alhier ter zake het plegen van niet nader te noemen hande lingen. Burgerlijke Stand. Geboren: z. v. van C. E„ JVitle—Kooijman, Hebt gij reeds kennis gemaakt MICHELIN Getrouwd S. B. Drijber en F. A. C. Prins. Th. van der Linden en A. M. Willemse. Overleden: H. F. Harms, 71 j. J. Malkenhorst, 57 j. Donderdagmiddag circa half vier zakte een groote vrachtauto van de firma Schermerhorn te Alkmaar door het zij pad van de Schotervoetbrug. De zeer slechte toestand der brug bleek hieruit dat als lucifershoutjes de deelen werden versplinterd. Het tramverkeer had on geveer 3 uur vertraging. Wonder boven wonder bleef de auto op de rails en. gasleiding hangen, anders was hij beslist onderste boven in de Delft gevallen, wat groote ongelukken had kunnen veroor zaken. De materiaal-auto van de E. S. M. was spoedig ter plaatse. Een en ander veroorzaakte een grooten oploop van nieuwsgierigen. Omstreeks half ze ven was de weg weder vrij. Ongeluk- ken hadden niet plaats. COMPETIE. H. V. G. B. I—A. Z. II, 1-0. Zoo heeft H. V. G. B. gisteren haar eer gered en heeft met een overwin ning, zij het dan ook geen groote, op A. Z. II, haar competitie seizoen 1922 besloten. Over het algemeen stond het spel werkelijk op een weinig hooger peil, dan dat vertoond op Dinsdag j.l., maar toch, gezien de onuitputtelijke kansen welke de H. V. G. B. voorhoede voor doel ten deel vielen, hadden wij ons deze overwinning grooter gedacht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat zij het niet heeft kunnen brengen tot het kampioenschap harer afdeeling. Goed plaatsen en een scherp sohot mankeeren nog. H. V. G. B. heeft zes wedstrijden ge speeld waarvan 3 gewonnen en 3 ver loren, 7 punten voor en 7 punten te gen, niet genoeg om hierdoor bovenaan komen te staan. Een bondsscheidsrechter is gisteren niet op komen dagen. Gelukkig echter was de heer v. Teeseling zoo welwillend zich hiervoor beschikbaar te stellen en kun nen wij niet anders zeggen dan dat zijn leiding uitstekend was. H. V. G. B. stelt, geheel volledig, met het volgende team op: Boon, Loos, v. d. Berg, v. Dorp, Hoogesteijd, Scharff, v. Calcax. Na eenige minuten spelen wordt een A. Z. speler het water uitgestuurd, daar hij zich van zijn plaats begeeft voordat de bal de hand heeft verlaten. O.i. met wat te zware straf, men had met een waarschuwing kunnen volstaan. Thans wordt het een worstelen voor het A. Z. doel zonder eenig resultaat. Steeds is de A. Z. doelverdediger op zijn plaats, en zijn de schoten nog niet zuiver genoeg om ze onhoudbaar te doen zijn. Met stand 0—0 gaat de rust in. Hierna komt A. Z. wederom geheel volledig uit. Hetzelfde spel wordt weer vertoond. Doet A. Z. een aanval dan is de H. V. G. B.-verdediging goed op zijn plaats, maar bij de voorhoede blijft het, we zouden haast zeggen, een schieten ins blaue hinoim. Tot op vlak voor het eind weet Hoogesteijn aan H. V. G. B. het winnende punt te bezorgen. Een luid gejuich steeg op uit de groote menigte toeschouwers, die dezen wedstrijd was ko men volgen. Moge de waterpolosport hier in Haar lem zich steeds in zoo'n belangstelling blijven verbeugen. H. V. G. B. n-A. Z. m 2—1 De H. V. G. B. reserves hebben gis terenavond in de zweminrichting afd. Houtvaart een vriendschappelijke ont moeting gehad met A. Z. III- Het heeft ons werkelijk een weinig verwonderd zulk angstig spel als hier te zien werd gegeven. Vrijgoed plaat sen en vrijgoed combineeren, terwijl hun ausdauer grooter was dan die hunner tegenstanders. Hun overwinning 2lwaa dan ook zeer verdiend. Als leider trad op de heer J. L. v. Dorp. H. V. G. B. stelt zich op als vogt: Boeree. v. d.Boogaardt v. Ommeren Schornagel. Morison Schoonheijt Homeester Het eerste punt werd gemaakt door een voorhoedeman van A. Z. III, die zich uit een verwarring weet los te ma ken, en den bal opdrijvende door het doel jaagt. Dan komt H. V. G. B. in de meerderheid. Een keurig schot van Morison brengt den gelijken stand, welke tot rust gehandhaafd wordt. Ook na rust is H. V. G. B. sterker, en de A. Z.-doelverdediger heeft zijn handen vol. Een oogenblik komt Schoon- heyt geheel alleen met den bal voor doel. Niemand verwacht meer dan een tweede punt, doch op een onmogelijke wijze wordt dezo kans verkeken, door een onnoodig backhands-schot dat geheel bezijden het doel valt. Nog geven zij het niet op en ten tweede male weet Morison den bal te krijgen en den voor sprong te vergrooten. Thans is het einde der wedstrijd spoe dig daar, die door de jeugdige II. V. G. B.-ers met 21 gewonnen is. Als opvallende spelers in dit team kun nen we verder nog noemen de verde digers v. d. Boogaardt en v. Ommero Beide hielden zich taai en lieten de voorhoede der tegenpartij nagenoeg niet passeeren. Met een v rooi ijk zonnetje en een op wekkend stukje muziek der Haarl. PoGtie- Muziekvereeniging onder leiding van den heer v. 't Hof, hield gisteren de Politie Sportvereeniging „Haarlem" een geani meerd zwemfeest in de Gem. Bad- en Zweminrichting a/d Houtvaart. De voorzit, ter der vereeniging, de heer G. J. P. Ver schoor opende dezen middag met een korte maar krachtige speech, waarin hij bedankt het Gemeente Bestuur, voor de welwillend heid de inrichting af te staan, bedankt da heer H. Terokinck voor zijn aanwezig, heid en voor het beschikbaar stellen van een medaille, welke verzwommen zou wor. den met den waterpolo-wedstrijd bedankt de leden der Jury, de heeren Dr. W. E, Menus, Th. Peltenburg, A. J. Meyerink en Joh. M. Schmidt, hij bedankt de Haarlem sche Waterpoloolub H.V..G.B. voor het beschikbaar stellen van een medaille voor het in uniform zwemmen, en bedankt da welwillende dames-leden van Zignea voor hare medewerking en tenslotte be. dankt hij het personeel der inrichting voor hun behulpzaamheid. Vervolgens wordt het programma flink! afgewerkt. Een achttal dames van Zignea sprin. gen te water en geven onder leiding van den heer Joh. M. Schmidt eenige keurigq figuren te zien. Daar de 25 M. borstzwemmen voor on. geoefenden, d.w.z. voor personen die hun! officieele proef nog niet afgelegd hebben, doch de kunst reeds «enigszins verstaan. Hard wordt door hun gewerkt. Eerste prijs behaald door Insp. Kersoom, 2e prijs door Mohr, 3e prijs door Luchtmeyer. Met 50 M. borstzwemmen gekleed in uni. form worden de prijzen behaald door: nr, 1 Derksen; nr. 2 van Huijs, nr. 3 ten Broek. Tussdien de bedrijven door worden door eenige zwemmers de grepen gedemon. streerd waarvan men zich tracht te bedie nen, indien men door een drenkeling dien men tracht te redden, vastgegrepen wordt, No. 3 van het programma wijst aan, pop. duiken. Dit is wel een goed gekozen num mer, waarin alle leden der vereeniging zich nog eens ernstig mogen oefenen, want het waren er velen die niet bij machte \va. ren de pop van den bodem op te halen. Eerste prijs van Huijs, 2e prijs v.d, Kroft, 3e prijs v. d. Vlies. Hierna kwamen de zoontjes der ver schillende politieambtenaren aan da beurt met 25 M. snelzwemmen, le prijs H. Büncke3. 2e prijs v. Woerkom, 3e pr. Duits. In de 50 M. borstzwemmen, waarvan 25 M. schoolslag en 25 M. vrije slag wer. den de prijzen behaald door no. 1 tea! Broek, no. 2 v. Huijs, no. 3. Voor 't nummer schoonspringen waar van geen wedstrijd was gemaakt .waren vele deelnemers. Uitblinken deden da heeren P. Okhuyzen en IBchmidt terwiil v. Huis er met zijn sprongen den lach! in hield. I Met rugzwemmen werden de prijzen behaald door no. 1 ten Broek, no. 2 v. cU Vlies en no. 3 Zonneveld. Tot slot werd een polo-wedstrijd ge speeld tusschen de leden der Politie- Sportvereeniging en de Waterratten door den heer Boon geleid. In dezen wedstrijd! is wel gebleken, dat het zwemmen onder de leden der Vereeniging nog veel voor uit kan gaan daar dit wel een eerstel rereischte is voor het waterpolospel, hier na zal men zieh ook nog van een dosis speltactiek moeten bedienen. De wedstrijd werd door de Waterratten gewonnen met 40, terwijl zij onder het spel gelukkig nog eenige clementie met haar tegen stander had. I' Na afloop van dit feest werd door den heer Tenckinck Oomissaris van Po litie, de prijzen uitgereikt. Spr. noemda het een aangenaam werk dit te kunnen doen en sprak den wensch uit dat een volgend jaar ook de vrouwen en dochters van het politie-personeel ten tooneela zouden verschijnen. Als meest vooruit strevende noemde hii1 den heer v. Huis, die zieh dezen middag zeer verdienstelijk had weten te maken, en dan ook meet /j dan een prijs voor hem en zijn familia. medenam. Een driewerf hoera van deelnemers enj publiek .gaf wel het beste bewijs, hoe menlj van dezen middag genoten had en meafl ging tevreden huiswaarts. A. PAULEN, KAMPIOEN VAN ZWITSERLAND. Bij dq op 7 en 8 Juli in Lausanne ga-" houden Intern. Athletische Wedstrijden! wist de Haarlemmer A. Paulen In een tijd van 51.4 sec. beslag te leggen op het Zwitsersche Kampioenschap over 400 M. hardloopen. Deze tijd staat gelijk met Ned. Record, staande op naam van Js Grijsseels, sinds 1913. Ook op de 800 M.plaatstc Paulen zicq no. 1 met 2 min. 3.3 sec. In „Het Kind" schrijft De B. (mr, H. de Bie) te Hoenderloo over de bioscoop: „Het strafgeding tegen den filmspe ler „Fatty" te San Francisco en het afschuwelijke drama, dat daaraan blijkbaar is voorafgegaan, heeft in da van de bioscoop ontketend, waarvan van den bioscoop ontketend, waarvan' o. a. een uitvloeisel is de openbaar making van een enquête te Chicago onder de voormannen op het gebied! van onderwijs en opvoeding. Prof. W], Burgess heeft de volgende samenvat ting van de conclusies der ingekomen! antwoorden gegeven: „De bioscopen: 1 hinderen het schoolwerk; geven den kinderen een onjuist en]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2