I Tweede Blad* 14 Juli 1922* BUITENLAND BINNENLAND Onschuldig veroordeeld. INDISCHE KRONIEK. ■woênïflragöcirteflH vffrtTë? ztpn gegaan. Daar ook hun handschrift met dat in het vreemdelingenboek te Lenzen aan de Elbe overeenstemt, zooals met zekerheid ge bleken is, mag men de conclusie trekken, dat nu inderdaad het juiste spoor gevolgd wordt. Nu zijn de beide vluchtelingen op- merkelijkerwijze na een langen fietstocht met de spoor over Quedlinburg in de richting van Thale in den Harz vertrok ken; ze zijn echter, zooals gebleken is, kort voor Thale uitgestapt. Men zit hen nu daar in den omtrek dicht op de hielen. De eindstrijd tusschen de vervolgers en de moordenaars schijnt zich dus in den Harz te zullen afspelen. De dreigende staking in het Ruhrgebied. Bevestigde vonnissen Japan trekt zijn troepen uit Sachalin terug. De vervolging der geestelijken in Rusland. De intergeallieerde schulden en de Duitsche schadevergoedingen. Het gevraagde uitstel der Duitsche betalingen. De meenlng van Lord Robert Cecil. Ingrijpen der Duitsche vakvereenl- gingen. De opsporing der moordenaars van Rathenau. Vermindering der spoor- vrachtprijzen in Engeland. Duitsche contracten met de Sovjets. De Amerikaansche mijneigenaars aanvaarden arbitrage. GEM. BtliTENL. BERICHTEN. Het eerlijke weeuwtje. Ontploffing in een kruitfabriek. Nog een ontploffing. Choleragevallen te Boekarest. Amerikaansch! HET LOOPT DE SPUIGATEN UIT. FEUILLETON Ga even mijn zuster goeden dag zeggen die zal al even blij zijn als ik, dat ge gekomen zijt. En die, naar ik hoop, in denzelf den blakendcn welstand zal verkeeren. De pastoor ging met Etienne de woning binnen en riep zijn zuster. Wat is er riep zij van boven af. Kom gauw beneden. We hebben bezoek gekregen. Onze schilder is ge komen. Etienne, riep mevrouw Daricr, die dadelijk naar beneden kwam. 0 dat is heerlijk, maar als hij geschreven had, hadden we zijn kamer in orde kun nen maken. Juist mevrouw, zeide de schil der, haar hartelijk de hand drukken de, maar ik heb u willen verrassen. Ik ben van plan acht dagen te blijven. Dat is te kort, maar lang genoeg om mijn confituren te proeven. Moet ge niet iets gebruiken Neen, dank u, laten we maar op het gewone uur eten. Mevrouw Darier ging het maal ge reed maken, gaf de meid orders de ka mer in orde te brengen, terwijl de schilder zijn gereedschappen naar bo ven bracht en daarna weer in den tuin ging, waar de pastoor zijn onderbroken bezigheden voortzette. Wat zul je me veel te vertellen hebben, jongen, Het is zes maanden geleden, datwe je hier hebben gezien. Hoe is 't met 't werk Ik heb hard gewerkt. En de resultaten. Dat gaat wel. Ik begin aardig te verkoopen. Maar het geld is niet het voornaam ste. Gij wilt berbemd worden Beroemd dat zou voor mijn leef tijd te veeleischend zijn. Als ik maar op gemerkt word, ben ik ruimschoots te vreden. Maar bekend zijt ge toch al Ja, maar nog niet genoeg. Geduld maar, dat komt wel. Pastoor Laugier was het type van een goed herder. Studiemakker en in tieme vriend van Etienne's vader, had hij den zoon groot zien worden en had al de genegenheid die hij voor den vader bezat, op hem overgebracht. Den volgenden morgen was Etienne vroeg op en zette zich aanstonds aan het werk in den tuin om een studie op te zetten van een ochtendlandschap in den nevel. Tegen half acht kwam de priester uit de kerk, waar hij de mis had gelezén. Hij vond Etienne aan het werk. Goed succes, zeide hij. Ik ben geen kenner, maar ik geloof niet, dat ik me vergis, wanneer ik zeg, dat die studie goed is. Gij observeert goed en geeft goed weer wat gij ziet. Pastoor Laugier zette zich neer on der de kastanjeboomen. Mevrouw Darier hield zich rtiet het huishouden bezig, terwijl Brigitte, de meid, het ge vogelte en de konijnen verzorgde. Er werd gebeld. Brigette haastte zich naar de voordeur en maakte open. Op den drempel zat een vrouw, uit geput van vermoeienis, die een kind in haar armen hield. Heb medelijden met mij en met mijn kind. Aangedaan, verteederd nam Brigit te de jonge vrouw in de taille en wilde haar helpen op te staan. Jeanne pro beerde, slaagde er in zich half op te richten, maar haar krachten lieten haar inden steek en bijnawas zij neer gestort. Mijnheer Pastoor, kom gauw hier, alsjeblieftGauw Pastoor Laugier en Etienne stonden haastig op en" kwamen toeloopen. Wat is er aan de hand, Brigitte, vroeg de priester. Een jonge vrouw, die hulp noodig heeft en die in bezwijming dreigt te vallen, is hier een aan de deur. Ook mevrouw Darier verscheen. Lieve zuster, zei de pastoor, breng dadelijk twee kop bouillon voor deze arme schepsels en een flesch oude Bordeaux. Moeder en kind vallen neer van uitputting. Brigitte kan ze buiten onder de kastanjeboomen bedienen. Etienne en mijnheer Laugier onder steunden Jeanne bij haar gang naar den tuin. Etienne haalde water, waar mee hij hare slapen bevochtigde. Vrouw Fortier deed de oogen open en zocht haar kind. Wees gerust, moeder, wij zullen er best voor zorgen. Mevrouw Darrier en Brigitte kwa men terug en zetten spijs en drank neer, waaraan Moeder en kind zich te goed deden. IX. Het telegram, door mijnheer Ricoux aan mevrouw Bertin gezonden, had haar uit hare rust opgeschrikt. Hoewel het slechts weinig woorden be vatte, was de inhoud maar al te duide lijk. Onmiddellijk begreep zij het groote ongeluk, dat over haar gekomen was. Zij beschikte over groote wilskracht en liet zich niet zoo gemakkelijk door leed terneerslaan. Bovendien, er moest gehandeld worden, zonder een minuut te verlie zen. Zij vertrok op staanden voet naar Alfortville. Wat haar daar wachtte, was onge- loofelijk en hartverscheurend. De arme vrouw verloor bijna het bewustzijn toen zij de afgebrande fa briek zag en het lijk van haar teer beminden broeder, dien zij daags te voren nog had gezien, zöo vol leven, vol moed en vertrouwen in de toe komst. Ricoux, die ook aanwezig was, trachtte de zuster van zijn patroon te troosten. Hij deelde haar vervolgens mee, dat ze samen zouden overleggen, om de belangen van Lucien zoo goed mogelijk te waarborgen. Hij vertelde onder welke omstandigheden men het lijk van den ingenieur had gevonden en de vreeselijke beschuldiging, welke op Jeanne Fortier drukte. Deze vrouw dus, riep mevrouw Bertin uit, die ik op verzoek van mijn broer bij me zou hebben genomen, om moeder en kind een bestaan te verzekeren, zou met het monster achtige plan hebben rondgeloopen om haar weldoener te vermoorden Hoe is 't mogelijk? Vergist gij U niet, mijnheer Ricoux? De justitie is dik wijls op een dwaalspoor. Zou een vrouw niet in kracht zijn te kort ge schoten In deze misdaad moet ik de hand van een man zien. De meest doorslaande bewijzen zijn voor de schuld van Jeanne For tier aanwezig, antwoordde de kassier. Er bestaat niet de minste twijfel. De rechter van instructie, die met het onderzoek in de zaak is belast, zal u hetzelfde vertellen. Mevrouw Bertin antwoordde niets, maar de woorden van den kassier had den haar niet overtuigd. Hij ging ver der De rechter van instructie verzocht u, zoodra mogelijk bij hem te komen. Hij heeft mij opgedragen, U daarvan in kennis te stellen. s. jWordt vervolgd.) r Het is overbodig om velo woorden tos te voegen aan al hetgeen gezegd werd, over het éclatante succes der verkiezin gen voor de rechtsche partijen. En toch, een ietsje mag ik daarover op deze plaats nog wel schrijven. Omdat Indië's belang evenz er in het geding staat. Ook de Indische Katholieken stem men in de hear Monod was er op de groote bijeenkomst van 7 Juli in den Dierentuin le 's-Gravcn'iage de spre kende getuige van met het ju' eikoor, dat hunne N der'a dsehe ge o f-cenoo eri hebben aangeheven, en megen aanheffen, nu hunne partij zoo versterkt uit den verkiezingsstrijd trad. Wat daarna gezegd is over de posi tie onzer Kamerfractie ten aanz en van het algemeens rereeringsbe'ei 1, kan ook gelden voor de Koloniale polities. Het overwicht, ons geschonken door het feit, dat wij in de volksvertegen woordiging verreweg de sterkste fractie vormen geeft ons rechten, doch legt ons evenzeer plichten op. Het is niet zonder bedoeling, dat ik dit hier herhaal. Indien er nog eenige schijn bestaat, als of de bewind-methode in Indiö over het algemeen of in onderdeden een anti katholieke tendenz vertoont, dan is het nu de tijd om er voor goed een eind aan te maken. Doch daartegenover. Meer en beter dan ooit te voren ge schiedde, zal de Katholieke partij in Ne derland hebben te toonen, hoezeer het belang der Nederlan Isc'ie o er: ee-ge'cie- den hare werkzame aandacht krijgt, hoe zeer de ontwikkeling zoowel in geeste lijken als in sto'ffelijken zin, der nu nog aan Nelerlandsche zorgen toevertrouw de bevolkingsgroepen in bei le Indien baar ter harte gaat. Ook van de Indiërs zal de Katholieke partij het vertrouwen mceien winnen; ook bij dezen zal het besef moeten ver sterkt worden, dat hunne redelijke wen- schen en verlangens zullen worlen ba- grepen en ingewilligd. En om nu eene kwestie, voor onzo par tij van internen aard, aan te roerener zal moeten worden gezorgd voor een in nige samenwerking tusschen de Katho lieke partijen in Nederland en in In- dië, wat betreft de oplossing van de groote vraagstukken der koloniale poli tiek. Ik weet, dat er aan gewerkt wordt. Laat ik de verwachting uitspreken, dat de resultaten er van blijken zullen. Onze Koloniën tot heil. Ik keer terug tot mijne gewone kro- niekschrij vers-werkzaamhed en. BataviaBandoeng. Daar bestaat tus c' en de :e twee steden een eigenaardige rivaliteit. Iets van den aard zooals we wel hier in het land zien. Batavia, dat van zijne roemrijke stich ting door Jan Pieterszoon Coen nabij de puinhoopen van Jacatra voor eenige ja ren geleden het driehonderdjarig ge denkfeest vierde, heeft do ouist9 brie ven, voerde sinds jaar en dag den titel van Koningin van het Oosten, en grondt haar recht op do bevoorrechte plaat3 on der de zustersteden op traditie Bandoeng, door den Indischen Gene- ralen staf gevormd tot centrum van het defensie-stelsel op Java, bevoordeeld doot hare ligging op een hoogvlakte tusschen Preanger's natuur-bcgsna 1 'gle borgen, noemt zich de stad der toekomst. De wedijver tus chen deze boide steden hoeft bij verschillende gelegenheden aanleiding gegeven tot luidruchtige actie, welke vooral van de zijde der bergtm- stad met hardnekkigheid werd gevoerd. Toch was het suoce3 wisselend. De zetel van den Volksraad werd te Batavia geplaatst. Daarentegen zag Bandoeng de gebou wen der Technische hoogeschool, bet eerste instituut van hooger onderwijs in Indië, in hare vest® opgetrokken. Het was een bekend feit dat de vo rige landvoogd, Graaf van Limburg Sti- rum, zijn voorkeur geheel op Bandoeng had gevestigd, onder zijn bewind werd het besluit genomen om Bandoeng te maken tot Begeeringsoentrum, on all® Departementen van Algemeen Bestuur van Batavia over te plaatsen naar Ban doeng. Het Departement van Oorlog was voor gegaan, om strategische redenen. Dat van Gouvernementsbedrijven bracht geleidelijk zijne kantoren over. De malaise heeft intusschen verdere Terhuizingen tegen gehouden, omdat ze te kostbaar werden. En het is nn een bekend feit, dat de tegenwoordige Gou verneur-Generaal onder de huidige om standigheden geen voorstander wenscht te zijn van deze verhuizingsplannen. Nn is er echter weder nieuwe aanlei ding tot concureerende zelf-aanprijzings- bed rijvigheid. Het ligt in de bedoeling der Regeo- ring om met ingang van 1 Januari 1023 de nieuwe bestuursregeling in te voe ren, waarbij Java wordt verdeeld in drie Gouvernementen, Oost-, Midden- en West-Java. Daarbij is bepaald, dat Ba tavia do standplaats zal worden van den Gouverneur van West-Java. Te Bandoeng is men daarop een actie begonnen, ten einde gedaan te krijgen, dat die stad als standplaats voor den nieuwen Gouverneur in aanmerking komt. Een comité heeft de leiding op zich genomen, en daarin hebben leiders van verschillende politieke groepen zit ting genomen. Of dit comité den landvoogd zal kun nen overtuigen van de wenschclijkheid om in deze kwestie terug te komen op de eenmaal genomen beslissing, valt voor als nog te betwijfelen. Naar de meening van enkele bladen, staat de plaatsing van den Gouverneur in verband met de al- of niet-aanwezigheid der groote Be- geeringskantoren. Zooals do zaken nu staan behoudt Batavia de meeste kans op den Gouverneurs-zetel. Ook door andere wordt de Koningin frtïïlldeh goïïcMfarE fWcTo'ëf. Waf Vëf- dere betalingen betreft schijnt Bradbury onvoorwaardelijk een moratorium te wil len toestaan. Hier maakt het een onaange- namen indruk, dat de commissie Dubois opdroeg aan de Duitsche regeering voorloo- pig te antwoorden, dat de comm. de Duit sche moeilijkheden erkent, zonder blijkbaar daaraan toe te voegen, dat ze eigen schuld zijn. Men vreest, dat Duitschland zich later daarop beroepen zal. De com missie zal vóór 15 Augustus definitief ant woorden. De Echo de Paris had liever gezien, dat ze met het bericht van ontvangst had volstaan. De kapitaalsvlucht geldt als de knoop der moeilijkheden. Van toezicht op je Duitsche begrooting verwacht men niet veel. Frankrijk schijnt in een nieuw mora torium te willen toestemmen, m:its hel nieuwe waarborgen krijgt. In verband daarmee spreekt men van de bezetting van het Roerbekken en schorsing van den ter mijn, waarbinnen de linker Rijnoever zou moeten ontruimd worden. Poincaré voelt echter niets voor de eerste sanctie. Men moet gedaan kriigen, dat Duitschland ge acht wordt vrijwillig in gebreke te blijven, en dat de toekenning van het moratorium voor betalingen in geld aan de uitgifte van een internationale leening wordt gebon den. De onderhandelingen over de geschil punten in de betalingsregeling in den mijn bouw in het Ruhrgebied, die op 11 Juli te Essen onder leiding van het rijksministerie van arbeid zijn begonnen, hebben giste ren lot een volledige overeenstemming ge voerd. De getroffen overeenkomsten moe ten nog door de wederzijdsche verbonden definitief worden goedgekeurd, hetgeen vóór 15 Juli te verwachten is. Dinsdag zouden onderhandelingen be ginnen met de christelijke arbeidersver- eenigingen, onder leiding van minister Braun. Zooals men weet, staan de chris telijke besturen op het standpunt, dat nog ffefs Bef Srbïfrïge-voorstei zonnen aan vaarden en ook of zij arbitrage zouden aanvaarden voor het geschil in do zachte steenkoolmijnen. Uit Albany (New York) wordt gemeld, dat het hof van beroep de vonnissen, uit gesproken tegen den Ierschen agitator Larkin en het socialistische lid van de Wetgevende Vergadering van New York Jaitlof elk tot vijf jaar gevangenisstraf wegens crimineele anarchie, heeft beves tigd. De correspondent van de „Times" te Tokio meldt, dat de Japansche kabinets raad besloten heeft, de Japansche troepen uit het Russische deel van Sachalin te rug te trekken. Volgens berichten aan de Engelsclic bladen hebben de vonnissen, die door de Petersburgsche revolutionaire rechtbank tegen verschillende geestelijken, o.a. den metropoliet Benjamin, zijn gewezen, groo te verontwaardiging gewekt in breede volkskringen. Er zouden protest-vergadc- draadlooze telelonie maakt groote vorderingen. Links ziet men stoutmoedige ond-gedienden bezig aan de gevaarlijke Installatie voor een groote tentoonstelling van draadlooze telelonie te New-York; rechts ziet men, hoe jagers in een uitge strekte vlakte een bericht per draadlooze telefoon opvangen. van het Oosten naar de kroon gestoken. Ik bedoel niet op Soerabaja, dat gele gen in een streek met vele suikerfabrie ken, wat industrie, handel en scheep vaart betreft, altijd belangrijker is ge weest dan Batavia, dat geen „achter land" van eenige beteekenis heeft. De nieuwe concurrentie is Medan, de hoofdstad van Sumatra's westkust, eene stad, welke door hare ligging in land streek met goud-opbrengende tabakson dernemingen, zich heeft kunnen ontwik kelen tot een modem-toegeruste ge meente. Op medisch gebied had Batavia onbe streden de eerste plaats. Daartoe droeg bij de aanwezigheid van het instituut „Pasteur", wereldberoemd geworden door de bestrijding van de hondsdolheid. We vinden er hot prach tige gebouw, waar de School tot oplei ding van Inlandsche Artsen, kortweg de Stovia genoemd, is ondergebracht en dat zeer zeker een aanzien heeft, waardig genoeg om e.r later de medische facul teit eoner Indische Universiteit huis vesting te geven. Ie de Deli-courant vindt men echter weergegeven de indrukken door een Ja- panschen dokter Nugaio Mataro opgedaan tijdens het laatste congres voor Tro pische Geneeskunde te Batavia. Deze acht het proefstation te Medan op het gebied van tropische ziekten het beste van Iniië. Zoo ziet Batavia zich in menig op zicht door hare zustersteden voorbij ge streefd. Wat we niet behoeven to be treuren, omdat dit wijst op het werk zaam zijn van een intelligenten en vaar digen geest, daar overal. S. De „Daily Mail" zegt in verband met de besprekingen in de commissie van herstel over de wenschclijkheid van vermindering of uitstel van de betaling van een deel van Duitschlands schulden, dat sir John Bradbury, de Britsche vertegenwoordiger, een groot voorstander van uitstel is ge weest, doch dat zijn inzichten niet de goedkeuring ontmoetten der geallieerden. Voorstellen voor de gedeeltelijke kwijt schelding der intergeallieerde .schulden zijn nu officieel door eenige der betrokken re geeringen gedaan. Uit Parijs wordt aan de N. R. Ct. ge seind: De berichten over meeningsverschillen in de commissie van herstel, naar aanlei ding van het Duitsche verzoek om een mo ratorium, worden bevestigd. Daarentegen schijnt Delacroix naast Dubois le staan in zake den eisch, dat het 15 dezer de 32 Lord Robert Cecil schrijft in de Matin: Dwaze babbelaars spreken soms over liet vraagstuk van de schadevergoeding alsof Grooter dwaling kan er niet bestaan. De het uitsluitend Fransche belangen betrof, heele wereld, geheel Europa vooral, is betrokken bij de oplossing van dat vraag stuk, dat, omdat het een internationaal vraagstuk is, door internationale inspan ning opgelost moet worden. Het vraagstuk der vergoeding hangt bovendien samen met dat van de schulden der geallieerden onderling en het schijnt, dat het gezond ste deel van de Engelsche openbare mee ning diep overtuigd ervan is, dat Engeland verstandig zou doen, zoo het zich edel moedig toonde ten opzichte van het eene vraagstuk, mits het een algemeene, reëele oplossing van het andere vraagstuk ver krijgt. In een interview te Londen heeft Cecil, sprekende over de jongste vergadering van. de ontwapeningscommissie uit den Vol kenbond, gezegd dat in tegenstelling water in sommige kringen is beweerd, de Fran sche gedelegeerden volstrekt geen oppositie gevoerd hebben tegen de ernstige voorstel len, die er aan het oordeel der commissie onderworpen waren. Cecil voegde hier nog aan toe, dal Viviani en Lebrun op de har telijkste wijze met hen, die naar 'n prakti sche oplossing streefden, hadden samenge werkt. Woensdagmiddag werden in den Rijks dag besprekingen gehouden van de vak verenigingen met de sociaal-democraten, waarin de vakverenigingen uiting gaven aan hun ontevredenheid over de besluiten der commissie voor het wetsontwerp .er bescherming van de republiek. De sociaal democraten legden er den nadruk op, dat zij, in tegenstelling met anders luidende courantenberichten, onvoorwaardelijk aan de verbreeding der coalitie naar links vasthouden. Aan rijkskanselier Wirth werd van deze verklaringen mededeeling ge daan. Hij heeft zich nog Woensdagavond met den rijkspresident, die, zooals men weet, voor het doen van een kuur in Freudenstadt vertoeft, in verbinding ge steld en hem verzocht onmiddellijk naar Berlijn terug te keeren. In de kringen der burgerlijke partijen beschouwt men dezen nieuwen stap der vakvereenigingen als een nieuwen ontoelaatbaren inbreuk op de rechten van den Rijksdag. De beraadslagingen over het wetsont werp ter bescherming der republiek in den Rijksdag eindigden Woensdagavond eerst na half elf. De volgende bespreking zal volgens den wensch der sociaal-demo craten eerst na afhandeling van de am nestiewet, de benmbtenwet ter bescher ming van de republiek en de rijks strafwet worden gehouden. Het spoor van de moordenaars van Rathenau schijnt teruggevonden te zijn. Men heeft n.l. geconstaleerd, dat de beide moordenaars in Schöningen, ten zuiden van Helmstedt, overnacht hebben en niet alle mogelijkheden om tot een over eenkomst te komen, waren uitgeput, zoo als de soc.-dem. mijnwerkers wel meenen, die dan ook reeds begonnen zijn met de inleidende voorbereidingen tot dc staking. De thans getroffen overeenkomst betreft het z.g. „Manteltarif". De soc.-dem. oude mijnwerkersbond wenschte een verandering daarvan; o.a. herziening van den toestand, dat de mijn werker eerst aan het einde van de maand zijn loon uitbetaald krijgt, hetgeen in ver band met de daling van dé mark in zijn nadeel is. Aangezien het hier gaat om honderden millioencn, brengt het voor de werkgevers groote bezwaren mede, het aloude maandloon plotseling te verande ren in een weekloon. Verder verlangden de arbeiders betere behartiging van hun belangen bij de bereking van het loon voor aangenomen werk, in de eerste plaats van het minimumloon voor deze „Gedingearheiter",, enz. Indien de getroffen overeenkomst niet alleen de .christelijke arbeiders, .maar ook soc.-dem. leden van f'en „Ouden bond" insluit, dan is inderdaad een groote stnn in de goede richting gedaan. Afgewacht dient echter nog te worden of de regeling bok wordt gehomologeerd door de leden der verschillende bonden. Na langdurige besprekingen tusschen den bond van Britsche industrieën en de spoorwegmaatschappijen is overeenstem ming verkregen inzake de vermindering van de vrachtprijzen. Van t Augustus af zal het taripf van het goederenvervoer al gemeen niet langer honderd procent hoo ger ziin dan voor den oorlog, doch vijf en zeventig procent, hetgeen overeenkomt met een vermindering van twaalf en een half procent van de huidige vrachtprijzen. He overeenkomst zal een jaar geldig zijn. Volgens een Orient-telegram uit Riga zou aldaar een delegatie van den Peters- burgschen economischen raad op den te- rtigweg van Berlijn zijn aangekomen. Het heet dat de delegatie met Duitsche firma's verschillende contracten afsloot. De eigenaars der anthracietmijnen. Woensfg op het Witte Huis ontboden, aanvaardden formeel voorsteilen van pre sident Harding om de geschilpunten, die m dc mijnindustrie bestaan, door arbitra ge te doen oplossen. Vernomen wordt dat de eenige voorwaarde, die zii stelden, hier op neerkomt, dat een bepaalde tijdsgrens wordt gesteld aan de commissie van arbi trage voor het vaststellen van den nieu wen loonstandaard. Gezegd wordt dat de president zich met deze voorwaarde heeft vereenigd. Dc eigenaars vroegen om een afzonderlijke commissie op te dragen vóór 10 Augustus een nieuwen loonstandaard op te stellen. Lewis, de president van den Mijmverkersbonci, zeide dat Zaterdag het stakingscomité zou overwegen of de arbei ringen en stakingen hebben plaats gehad. De metropoliet en vele andere priesters zijn ter dood veroordeeld. Maar, zooals we meldden is de uitvoering van deze vonnissen uitgesteld. Volgens de Berlijn- sche correspondent van de „Times" ech ter vreest men dat de bolsjewieken de te rechtstelling in het geheim zullen doen plaats hebben. Zooals men weet heeft de aartsbisschop van Canterbury geprotesteerd tegen ver- volging der geestelijken en in het bijzon der dip van den patriarch Tichon. De adjunct-commissaris voor buiten- landsche zaken, Klisho, heeft nu aan den aartsbisschop geantwoord, dat men in het ingrijpen van den aartsbisschop Slechts de klasse-solidariteit ziet van de „prinsen" der verchilïende kerken en dat men niet kan ingaan op het denkbeeld om een onderzoek ter plaatse door verte genwoordigers der verschillende kerken toe te staan. Dc aartsbisschop antwoordde op zijn beurt, dat het denkbeeld om vertegen woordigers van de kerk van Engeland en andere christelijke gezindten naar Rus land 'e zenden, niet was ingegeven door politieke of klasse-bedoelingen, maar n! leen door overwegingen van humaniteit en christelijke gevoelens. Velen in Gröot-Brittanië en \meriika zegt de aartsbisschop, zijn verlangend naar vriendschappelijke betrekkingen met het Russische volk en de tegenwoordige houding van de Soviotregeering moet de verwezenlijking van deze hoop vertragen of onmogelijk maken. Als de doodvonissen worden uitgevoerd zal onder de beschaafde volken veront waardiging en afschuw worden gewekt. Na zes maanden hardnekkig chicenee- ren heeft een zekere mrs. Frank Town- ley Brown, een rijk weeuwtje to Chi cago, dezer dagen geheel in den vorm een invitatie gezonden- aan haar tallooze crediteuren om samen met haar den lunch te gebruiken en de gelden, die zij te vorderen hadden, in ontvangst te nemen. Meer dan 200 handelaars krui deniers, groentenhandelaars, melkhande laars, bakkers en slagers verzamelden zich dienovereenkomstig Maandag j.l. op het grasveld vóór haar verblijf. In rij- costuum gekleed, ontving de weduwe haar schuldeischers, die haar het leven zoo lastig hadden gemaakt, zeer hoffelijk. Zij serveerde hun een zeer rijkelijken lunch en hield ten slotte ook nog een redevoering, waarin zij zeide dat het een onrecht zou zijn geweest tegenover de nagedachtenis van haar echtgenoot, „den meest punctueelen man wat be treft de betaling van rekeningen", de schuldeischers in den waan te laten, dat hij haar insolvent zou hebben achterge laten, en als verklaring voor den lan gen tijd, dat de echuldeisohers hadden moeten wachten, mededeelde, dat zij om zijn nalatenschap een moeilijk proces had moeten voeren, dat gunstig voor haar was geeöndigd Te „nachtmerrie van deurwaarders en cre .leuren/' zoo zeide zij, „is thans geëindigd." Mrs. Brown ging daarna, bijgestaan door een stovigen politie-lui- tenant in uniform or twee helpers, over tot liet uitschrijven van cheques, het geen haar twee uren bezig hield. In totaal schreef zij voor een bedrag van 36.000 gulden aan cheques uit. Het weeuwtje keek echter goed nit haar oogen, want onder de gasten ontdekte zij er twee, die haar met gefingeerde rekeningen wilden oplichten. Zij liet zich niet verschalken en de oplichters arres- teeren. 's Avonds kreeg mrs. Brown een ruiker toegezonden met het bijschrift: „Van twaalf crediteuren, die steeds aan dezen dag met de vriendelijkste ge dachten zullen denken." Of deze heeren hun rekeningen met dubbel krijt ge schreven hebben, vermeldt de geschie denis niet. Bij Rzeszow in Galicië heeft een ont ploffing plaats gehad in een kruitfabriek. Rzeszow heeft weinig geleden, maar het dorp Kawiczna is geheel verwoest. De schade is onberekenbaar. Terwijl men nog onder den indruk is van de geweldige ontploffing bij Cux- haven, komt het bericht van een nieuwe ontploffing in de nabijheid van Hamburg, waarbij eveneens menschenlevens te be treuren zijn. Gisterenochtend tegen 11 uur ontplofte op de fabrieksterreinen van de Maatschappij tot aanmaak van leger- materiaal in Zweedorf bij Büchen een aantal mijnen, waardoor het geheele ge bouw verwoest werd. Er zijn, voor zoover tot nu toe bekend is, 9 dooden en 10 gewonden. De ontstane materieele schade treft alleen de maatschappij. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. In Boekarest zijn 5 gevallen van Azia tische cholera geconstateerd. De ziekte is overgebracht door een soldaat, die uit Bessarabië nabij de Russische grens kwam. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Boekarest hebben zich in de laatste dagen 54 gevallen voorgedaan, waarvan 6 met doodelijken afloop. Amerika blijft toch altijd het land der onbegrensle mogelijkhelen. Nu weer wordt er uit New-York gemeld, dat er ergens in Kentucky een man is over leden die 133 jaar oud was. En alsof dat nog niet genoeg was, wordt tevens meegedeeld, dat de man begraven werd door zijn tweo zoons, van wie de esn 90 en de ander 9 jaar oud was. Wie het niet mocht .villen gelooven kan in Greasy Green in Kentucky naar de waarheid van dit verhaal informee- Niet zonder ingenomenheid, naar ook niet zonder eenige verwondering, lazen wij, wat „Het Volk" schreef naar aan leiding van een in Amsterdam vertoond zeer schunnig „looneels'tuk". Men oor deels I „Het schijnt nn echter de spuigaten uit te loopen en de politie heeft inge grepen. Het „Hbld." vertelt daarvan: „Nadat Zaterdag- en Zondagavond de voorstellingen waren gegeven Jjebben de politie-autoriteiten tegen de voort zetting dezer vertooning bezwaar ge maakt: zij achtten de in het stuk ge debiteerde schunnigheden al to erg. De voorstelling is gisteravond dan ook niet doorgegaan „Het Volk" voegt daaraan toe: „Het is jammer, dat deze liederlijke pogingen tot bederf van het kleine beetje volkskunst, dat nog mogeljjk blijkt, niet onder een of andere stren ge strafbepaling vallen. Hoeveel kwaad heeren als Jan Nooy aan het zedelijk peil van de menigte toebrengen, is in derdaad zelfs hij benadering niet te bepalen." Zou de schrijver dezer regelen niet weten zoo vraagt zeer terecht de anti-rev. „Rotterd." dat van sociaal democratische zijde telkens weer tegen strafbepalingen ter beveiliging der open bare zedelijkheid bezwaar is gemaakt? Strafbepalingen helpen toch niet, zoo werd beweerd. De oorzaak der misstanden is gelegen in het kapitalisme en' de wegneming ervan moet niet van de strafwet, maar van den opbouw .van een nieuwe maatschappij worden verwacht. Natuurlijk neemt dat niet weg, dat wij het aangehaalde met ingenomenheid lazen. Wij hopen van het najaar bjj de justitiebegrooting van sociaaal-demo- cratischen kant in denzelfden geest te hooren spreken. 24 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5