Maandag 17 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14192 UIT DEM OMTREK Dit nummer bestaat uit 2 biaden. EERSTE HAARLEM. Baden. Firma J. J. Beijnes. Suitenlar.dsch papiergeld in doosjes. Nieuwe Wijnhandel. Personalia. De stoomtram Haarlem-Alkmaar. Luxor Theater. Auto-ongeluk. De tarieven van liet P. E. N. Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt Telefoon 134 ,s'v;h" a Middelbare School voor meisjes met 5-jarisre cursus. De beroemde Albertina Cassani in Haarlem. 3-jarige H. B. S. met daaraan ver bonden Handelsschool. Van onze Rechtbank. De moordaanslag in het Frans Hals Museum. Acht jaar geleden is bekl. wegens ont Stbdsschoon. langs den weg. Prov. Staten van Noord-Holland. Hinderwet. ZANDVOORT. IJMLIIDEN. Ondertrouwd; Th. K. Niesten en P. Moderne stedenbouw- J, J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. NOORD WIJK. i 10 JuliLevenl. aangegeven kind van het mann. gesl. van J. C. van der Meer en M. J. Verhoeff. 9 Juli Marinus dc Heus, 6 rr.nd., 13 JuliHubertus Muller, 74 jaar. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p kwart, bij vooruitbet, 3.57 M Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Post No 5970 Advertentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertenticn 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. In het Douchebadhuis aan het Leid- echeplein zijn in de afgeloopen week 803 baden genomen en in dat aan den Bchotersingel 1142. In aansluiting op het reeds door ons gepubliceerde jaarverslag dient nog te worden gemeld dat in de algemeene ver gadering van aandeelhouders der N. V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beijnes, het jaarverslag over 1921 benevehs de balans- winst- en ver liesrekening werd goedgekeurd. Van het winstsaldo ad f 483.623.28 werd bestemd voor uitkeering op do preferente aandeelen f 70, 8 pCt. Cum. preferente aandeelen f 80, gewone aan deelen f 200, en het overblijvend winst- ealdo ad f 5218.50 over te brengen naar nieuwe rekening. Tegen een sigarettsnwinkelior hier ter stede, die doosjes cigaretten verkocht, waarin zich buitenlandsch papiergeld be houd, is proces-verbaal opgemaakt. Door de firma Kroes en Schouten is xn perceel Burgwal 91 een wijnhandel geopend. Het perceel is geen fraaie op gesmukte winkel, doch een stevig, solied gebouwd pakhuis, bijzonder geschikt voor de berging der wijnen. In groote en kleinere kisten liggen ze daar opgesta peld. Een groote hoavee'held diverse wij nen is er opgeslagen. Voor ieders smaak is er ongetwijfeld aanwezig. De firma is hoofdvertegenwoordigster voor geheel Nederland voor d3 firma's A. W. Scliwabacher, Würzburg, Hein- ric.h Moritz, Hatzenport aan den Mcezel, Silimiiller en Co., Würzburg, B. Münzner, Küdesheim aan den Rijn en Georges Bouineau, Bordeaux. Bovendien heeft zij een depöt der firma J. J. Mispelblom Beyer. Ook in limonades handelt de firma en ook hierin is zij goed gesorteerd. Zelfs de Banja ontbreekt niet. De wijnen en limonades worden in iedere hoeveelheid geleverd. Alles bijeen genomen, zal de nieuwe zaak wel rendeeren, waartoe niet weinig zullen bijdragen de bijzonder lage prijzen, welke de firma voor hare wijnsoorten nóteert. Daarvoor zie men maar eens de in dit nummer voorkomende adver tentie. Voor het Nederlandsche Muziekpaeda- gogbeh Verbond (e Amsterdam slaagde voor alle theoretische vakken (piano), Mej. Dina Rijbroek alhier. Te Leiden is tot arts bevorderd de heer H. Th. Gredanus, alhier. Naar wij vernemen heeft Mej. von Hunteln ontslag aangevraagd als direc trice van de Haarlem c .e Huishoudschool. Door de Kamer van Koophandel in Holland's Noorderkwartier (Alk naar),a' worden geageerd tegen de voorgenomen opheffing van den Stoomtram Haarlem Alkmaar; terwijl op electrificatis zal wor den aangedrongen. De populaire Maciste treedt voor het Haarlemsche publiek opnieuw voor het voetlicht, in de film ,,De Geheimzinnige Vier", hoofdnummer van het program de zer week in het Luxor-theater. De Her cules, die even schrander en handig is als sterk, treedt op als detective. Er is een kind geroofd en er is een professor van zijn vrijheid beroofd. Maciste be vrijdt den professor, en zoekt met dezen samen het kindMaar 'n slimme zet der misdadigers brengt een nieuwe ver wikkeling, zoodat Maciste verder zoeken moet.... en eindelijk ook slaagt, t Is 'n droog stukje vertelsel dat wij hier als den hoofdinhoud geven, maar de film zelf is één en al leven en aantrekkelijkheid: door de krachttoeren van den held, door de grappige fratsen van diens trouw en schrander negerknechtje, door de fraaie tafreelen, ook uit de Pyreneeën, waar zich het slot van de film afspeelt. Een werk dat boeit van begin tot eind, en zeker ook volle zalen trekken zal. Uit 't goed verzorgde bij-programma moeten wij met lof noemen het Hollandia- Trio, Engelschc acrobaten, die als Volen dammers optreden en op hun gebied verdienstelijke prestaties te zien geven. De heer P. Ozinga, arts alhier, is Woensdagmiddag, toen hij ter hoogte van Leiduin, op de fiets reed, door een auto aangereden, tengevolge waarvan zijn been brak. De heer Ozinga wordt thuis ver pleegd. Zijn toestand is naar omstandig heden goed. De afdeeling Noord-Holland der Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten hield gisteren ten stadhuizc te Amsterdam een zeer druk bezochte vergaderng ter be- handeling van de voorstellen van de com missie van vertrouwensmannen der ge meenten inzake de nieuwe tarieven voor stroomlevering door de provincie aan de gemeenten. Van de Statencommissie, die IndeTtijd is ingesteld voor onderzoek van de voorstellen van Gedeputeerde Staten, VR UCrlTErc WIJNEN. Aardbeien - Appel - Bessen, (roodwit, zwart) - Frambozen - Kersen - Meiwijn per fl. 75 ets. LIKEUREN. ta'cohoivriSl. Otaco per fl. f 1.55 Anisette - Curatpao - Fram bozen - Kersen - Persico - Pepermunt. per fl. f 1.45 uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. onder meer inhoudende kwijtschelding door de provincie aan het P.E.N. van een kapitaallasl van ruim (ilA millioen gulden, was de mededeeling ingekomen, dat die commissie aan de Provinciale Sta ten adviseert dit voorstel aan te nemen in geval de gemeenten de voorgestelde nieu we tarieven aanvaarden. De voorzitter deed verslag van het met de provincie gevoerde overleg. De voorstellen daaruit voortgekomen, werden nader uitvoerig toegelicht en ver dedigd door dr. R. Kuipers, directeur van het gemeentelijk electridteulsbedrijf te Deemster. De voorstellen waren de volgende: Voorstel I. De vergadering besluit de ge meentebesturen te adviseeren tarieven le aanvaarden opgesteld onafhankelijk van Je bedrijfsresultaten van het P.E.N. en wel op de basis van de kostprijsiijucn der Ver- eeniging van Directeuren van Electrici- teitsbedrijven in Nederland. Voorstel II: De vergadering besluit de gemeentebesturen te adviseeren, met in gang van 1 Juli 1922 te aanvaarden de tarieven volgens dat beginsel opgesteld door dc gecombineerde vergadering van de Statencommissie voor het P.E.N. en en de afgevaardigden van de Vcreeniging van Nederlandsche Gemeenlen, Afdeeling Noordholland, echter met deze beperkin gen, dat het gemiddeld bedrag van f 140 per K.W. niet te boven wordt gegaan. Voorstel III: De vergadering spreekt den wensch uit, dat er een organische band tusschen P.E.N. blijft bestaan door doel treffende vertegenwoordigers in den Raad van Toezicht. Door verschillende afgevaardigden van gemeenten werd het woord gevoerd. Enke ten meenden, dat door de nieuwe tarieven een grootere financieele druk zal gelegd worden op de gemeentelijke bedrijven, ter wijl anderen aanvoerden, dat men zich reeds in de afdeelingsvergaderingen van October 1921 in beginsel uitgesproken had voor aanvaarding der hoogerc tarieven, en dat men met de resultaten van den ar beid der vertrouwensmannen van de ge meentebesturen en bedrijven tevreden mag zijn. In elk geval moet worden voorko men, dat het tusschen provincie en ge meente ten slotte zou moeten gaan hard tegen hard, zoodat de wetgever of de rech ter wellicht tusschenbeiden zonden moe ten komen. Meerdere afgevaardigden ver- 1 klaarden, de voorstellen eerst nog eens nader onder de oogen te willen zien. Ten slotte besloot men. nog eens op nieuw ter verdere bespreking der kwestie bijeen te komen. De voorzitter uitte den wensch, dat in die volgende vergadering stellige resultaten zouden worden bereikt. Toegelaten tot de ie klasse: C. A. Dar- denne Ankringa, J. F. Baak. S. E. Rakels. N. C. Bloemendaal, G. H Biirgersdijk, H. A. Buurman, M. L. van Eindhoven, C. Göppinger, W. M. Gimberg, C. van Has selt, E F. van Hasselt, C. M. Krijgs man, F. W. Martin. H. E. M. Mensing. W. Nieuwjaar, H. II. Nilant, Ch. Nolting. E. J. Poel, E. Reiders, A. Sgal, I. J. Sterck, A. G. W. Timmer, D. M. Votbeda: tot dc 2c klasse: E. C. Companjen, D. M. van Lankeren Matthes, E. Snoeck Hurgronje W. J. C Vunderlnk; tot de 3e klasse: S. I,. van Ketel; tot de 4e klasse: T. van Ketel. D' i,derdag 3 Augustus zal in Jen Stadssclouwburg alhier optreden de l^ti- sche Opc i met ,ltigoletto" Daarbij zal de bero'indo prima-donna, Albertina Cas sani, de hoofdpartij zingen. Een waarlijk vermeldenswaardig eve nement voor Haarlem Voor het toelatings-examen der H.B.S. 3 j. cursus H.ILS. 2-j. cursus zijn ge slaagd. 0. S. van Andel P. A. Alberding F. R. BroitensteijnS. J. H. Oats; J. F. Oramer; I. A. Dal; H. A. Dijkstra; M. Damme; R. Geels; W. Groenevelt; N. Gobets; A. O. Herk; G. Heijselaar; J. Koopman; W. Le Comto; W. B. Mengos; M. Monaseh; P. H. Ruijgrok; J. O. van Rigteren; P. J. Stoffers; P. van Sitteren; V. J. Slijper; L. van der Steur; A. Visser; J. S. 0. Waiboer; J. J. II. Zoetemeijer. Voorwaardelijk: O. O'.everingaP. C. Rus; Snouck Ilourgronje. Aan het examen hebben deeïgemomen 41 candidaten; toegelaten 29 w.o. 3 voor waardelijk afgewezen 11gedurende 't examen teruggetrokken 1. Donderdag j.l. diende voor de recht bank de zaak van J. H. W. F., wien ten laste is gelegd, dat bij op 6 Maart j.l. den opzichter van het Frans Halsmuseum K. v. P. verraderlijk van achteren heeft aan gevallen, daarbij gebruik makende van een schoenmakersmes, waarmede F. enke le sleken, welke ongevaarlijk bleken te zijn, aan v. P. heeft toegebracht. Op de vraag van den president, of bekl. de opzettelijke bedoeling heeft gehad v. P. te dooden, wordt ontkennend geant woord. Bekl. weet zich, blijkens zijne ant woorden, omtrent de toedracht der zaak niet veel meer te herinneren. Evenmin weet hij te vertellen, waarom hij het lan- geschoenmakersmes bij zich droeg. dekte onregelmatigheden door v. P. ont slagen. Een der getuigen verklaart, dat F. op 6 Maart j.l. in het museum is gekomen en door zijn vreemde manier van doen de aandacht trok. Toen v. P. zich van hem afwendde, om in de brievenbus le zien, heeft F. zich op hem gestort met de woorden: „Nou heb ik je." Dr. Muller, die beklaagde onderzocht heeft, verklaart dat F. epilepticus is en acht opname in een gesticht wenschelijk. De officier van juslitie het woord ne mende is van meening, dat in verband met de verklaring van den psychiater eene strafrechterlijke vervolging is uitgesloten. Spr. vraagt zich af, wat er dan met bekl. moet gebeuren. Terugkeer in de maat schappij acht spr. niet wenschelijk. Acht jaar heeft bekl. laten verloopen, vóór hij wraak nam. Spr vraagt opname in een krankzinnigengesticht en invrijheidsstelling bij de uitspraak. De verdediger Mr. v. d. Goot is van meening, dat bekl. in een krankzinnigen gesticht minder op zijn plaats is en vraagt opname in een gesticht voor epileptici. Uitspraak over 8 dagen. Men schrijft ons; De reeds vroeger aangekondigde ten toonstelling van het werk der „Advies- Commissie voor Bouwontwerpen en uit breidingsplannen in Noord Hollandis Zaterdag 8 Juli j.l. geopend in het Ste delijk Museumte Amsterdam, en blijft geopend tot 22 Juli e.v. In verband met het vele werk door deze Commissie verricht komt het mij gewenscht voor, hier eenige bijzonderheden te bespreken voor zoover deze betrekking hebben, op onze naaste omgeving, en tevens belang stellenden aan te sporen door eon be zoek aan de tentoonstelling een eigen meening over deze Commissie te vormen. Het ter visie liggend verslag over hot jaar 1921 geeft gelegenheid nader ken nis te maken met doel en werking van genoemde Advies Commis ie. Li' d.t jaar verslag kan in 't kort gememoreerd wor den, „dat 228 plannen zijn ingekomen, en voorzoovcr kon worden nagegaan hiel den 162 van dez# plannen verband met de Rijkspremie-regeling. Voor de gemeente Haarlem zijn 3 plan nen beoordeeld door de Advies Commissie, Het zooveel grootere aantal behandelde plannen in vergelijking met vorige jaren, geeft reden tot tevredenheid. Do commissie is er van overtuigd, dat dat door haar arbeid vele gemeenten in Noord-Holland voor vele ontsierin gen gespaard zijn gebleven. Naast dit meer negatieve feit meent de commissie te mogen vaststellen, dat in vele gevallen gemeenten met oen aan trekkelijk gebouw zijn verrijkt, dat den zin voor het schoone in de bouwkunst bij de bevolking kan wekken. Het aantal plannen toegezonden op grond voor de uitoefening van de be voegdheid van B. W. neergelegd in de welstandsbepaling is nog gering. Hiernaast kan echter worden vermeld dat de Commissie met enkele gemeenten tot een zeer goede samenwerking is ge komen. Zij wordt door die gemeenten voor alle belangrijke gevallen geraad pleegd. Een zwakke plek van de Advies Com missie is haar financieele zijde. Thans nu het behandelde aantal bouwplannen zoo aanzienlijk is gestegen werd de po ging aangewend om aan 42 gemeenten in welke de Commissie den laatsten tijd werkzaam was, in overweging te geven een subsidie van 1 cent per inwoner te willen afstaan. Van 7 dezer gemeenten werd een toe zegging tot een subsidie ontvangen, ook voor bedragen geringer dan 1 cent per inwoner. De gemeenten... Haarlem... c.a. be- schikken afwijzend op het verzoek. Ik heb mij afgevraagt welke overwe gingen da g'-ra ente Haariem dit besluit deden nemen. Volgens de Gemeentelijke Bouwverordening Art. 14 bis moet het ui terlijk van een nieuw te maken gebouw zoodanig zijn dat het noch op zichzelf, noch in verband met de omgeving, uit een oogpunt van welstand, aanstoot kan kan geven. In hoeverre deze welstandsbopalmg te Haarlem Au Serieux wordt genomen, wordt ieder ter beoordeeling overgelaten, na vergelijking der twee hiertegenover elkaar gestelde panden, n.l. het hoek pand Leidsche Vaart en Emmaplein en Het liep niet mee. Terrein: de gehheele Smedestraat. In die straat nabij de Groote Markt loopt een heer. Hij sjouwt een schijnbaar zwaren kof fer met zich cn in de andere hand draagt hij een valies; is waarschijnlijk reiziger van beroep. Hij schijnt zeer gehaast, moet zeker naar het station. Nu eens neemt hij pas sen, alsof hij 7-mijlslaarzen draagt, dan weer zet hij het plotseling op een suk keldrafje, om direct daarop zijn snelheid lot een minimum terug le brengen. Ach ter hem nadert 'n tram, nu en dan luid be lende. Het kennelijk doel van den rei ziger is, met de tram verder te gaan en daartoe wil hij de eerstvolgende halte (dat is aan de Krocht) vóór de tram be reiken. Eilaas, bij gebouw St. Bavo haalt het electrisch vehikel hem reeds in en nu holt de zwaarbeladen reiziger achter dc tram aan. Zij naderen de halte: tram en de daar in een plaats trachtende te veroveren hardlooper. Doch het ongeluk vervolgt hem. Aan de halte staat geen een wachtende reizi ger, de conducteur bemerkt den hardloo- pende niet, deze, hoewel hij de tram, welke bij de halte iets zachter rijdt, dicht bij nadert, durft er niet in te springen, want zijn koffers hinderen hem te veel en.... de tram rijdt door, de reiziger heeft het nakijken. Eén oogenblik kijkt hij wrevelig rond, doch dan zet hij zijn marsch weer voort.... zijn, trein wacht riet het andere eveneens hoekpand Goltzius- straatv. d. Vinnestraat. Het eerste is gebouwd volgens teeke- ning der Advies Commissie. Het tweede is helaas niet onderworpen aan het oor deel der Commissie. De gevolgen dezer nalatigheid worden maar al te zeer be treurd door esthaetis voelenden, die ie- deren dag deze fatale leeiijkheid moeten aanzien: en waar de gelegenheid om es- thaotis te bouwen aanwezig is, en te gen zeer geringe vergoeding (eigenlijk gratis) een advies en teekeningen kunnen worden vorkregen, daar spijt het mij te moeten constateeren, dat de hoofdstad van N.-Holland, eerstens steun ontzegt aan bovengenoemde Commissie, tweeclens hiervan niet in voldoende mate gebruik maakt. A. H. JASSENS. Verschillende voorstellen van Ged. Staten zijn behandeld in de commissie van Statenleden. Bij het betreffende subsidie-voorstel meenden eenige le den dat, nu overal op bezuiniging- wordt aangedrongen, bet hun loeier voorkwam dc bijzondere landbouw school niet te vestigen in Hoofddorp, maar in het gebouw van de Tuinbouw school te Aalsmeer. Zij vroegen of Gedep. Stalen dat nog niet konden voorstellen; omdat een evcnlueele verbouw toch niet zoo kostbaar is als een nieuwbouw. Geantwoord werd, dat niet Gedepu teerden, maar de Minister de plaats bepaald heelt. In bet westen van het land bestaan slechts in Dordrecht cn Schagcn dergelijke scholen. Eenige leden blijven bezwaren houden tegen deze voordracht, omdat zij mcenen, dat hier bezuinigd kan worden. Bij de bespreking van bet voor stel van Gedep. Staten lot het aan gaan van een overeenkomst met het rijk inzake hel rijkskrankzinnigenge- slicht le Medemblik werd gevraagd of dc provincie aan liet gebruik dier inrichting wel voldoende behoefte beeft. Het ter vergadering aanwezige lid van Gedeputeerde Staten deelde naar aanleiding hiervan mede, dat de laat ste 12 jaar de toeneming van liet aan tal in gestichten opgenomen krank zinnigen uit Noord-Ilolland gemiddeld 100 per jaar was, de laatste 3 jaar gemiddeld 200 per jaar. In den laat sten tijd is het gebrek aan plaatsruimte weder iets minder zorgwekkend. Dit mag echter liet provinciaal bestuur niet van hel treffen van voorzieningen terughouden, omdat schommelingen in het getal verpleegden zich ook vroe ger meermalen hebben voorgedaan. Ook werd inlichting verzocht rif vermoedelijk een bevredigende regeling kan worden getroffen met regenten omtrent uitstel van den bouw van pa viljoens bij het gesticht „Will sin Arntsz. Hoeve" te Zeist. Het lid van Gedep. Staten gaf hier op toestemmend antwoord. Hij voegde er ;i*m loe, dat ook deze paviljoens op den duur niet zullen kunnen wor den gemist. Enkele leden vcrkl aarden te hand haven hun hij vorige gelegenheden uitgesproken principieele bezwaren le gen overheidsbeheer, inzonderheid ten aanzien van krankzinnigengestichten. In tusschen stemden zij toe, dat deze voordracht, wat de financieele zijde betreft, in een ander licht komt te slaan dan vroegere voorstellen betref fende den bouw van een derde go- sticht. Enkelen hunner verklaarden zich op grond hiervan bereid met de voordracht mede le gaan. Gewezen werd op den uitnemenden staat waarin zich liet in gebruik te nemen gesticht bevindt. Bij een be zoek aan de inrichting heeft de Com missie zich hiervan overtuigd. Gevraagd werd of ten aanzien van de overneming van het personeel dan wel len opizichte van het onderhoud der inrichting niet wellicht gunstiger voorwaarden van het rijk te bedingen waren igewcest en of het rijk niet de kosten van het personeel voor 's rijks dienst zou behouden. Het lid van Gedep. Stalen beantwoordde de eerste vraag ontkennend en gaf ten aanzien van dc tweede vraag geheel bevredi gende inlichtingen. Gevraagd werd, op welke gronden men kwam tot een verplegingscijfer van 1475.— in de „Willem Arntsiz. Hoeve". Het lid van Gedep. Staten ant- woordde, dat dit bedrag bereikt zal worden, wanneer de nieuwe paviljoens in gebruik zullen zijn genomen. Als een voordeel, aan uitstel van den bouw van paviljoens te Zeist ver bonden, werd gewezen op de geleide lijke daling van bouwkosten. Eén lid, dat zijn bezwaren tegen overheidsbeheer bleef handhaven en bovendien geen behoefte aan uitbrei ding aanwezig achtte, wenschte dat Gedep. Staten de voordracht zouden terugnemen, teneinde le overwegen of de exploitatie door de provincie in handen van een particuliere instelling kan worden gelegd. Anderzijds werd deze gedachlengang inconsequent ge noemd. Immers als geen behoefte aan uitbreiding van verpleegruimtc bestaat moet men die ook niet door middel van particuliere instellingen trachten te verkrijgen en is dc tusschenkomst der Provincie daarbij ook niet onmis baar. De meerderheid der Commissie ad viseert de voordracht aan tc nemen. De minderheid behoudt zic.lt nog haar meening voor. Naar aanleiding van de voorstellen van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van een eerste supptetoire begroting voor het provinciaal ziekenhuis Dunenbosch, dienst 1922 (agenda n°. 47) en van een eerste supptetoire begrooting voor het provin ciaal ziekenhuis nabij Santpoort, dienst 1922 (agenda n°. 48), werden eenige op merkingen van algcmcenen aard gemaakt met betrekking tot liet beleid van Gedepu teerde Staten bij het indienen van supplc- loire begrootingen. De Staten kunnen door de vele supptetoire begroolingen op de uit gaven der provincie niet genoegzaam liet oog houden. Het indienen van zoovele sup ptetoire begroolingen als thans geschiedt werd geenszins noodzakelijk geacht. In de oorspronkelijke jaarlijksche begrooting behooren zooveel mogelijk ook de buiten gewone uitgaven te worden opgenomen en, voor zoover dat niet kan, dient als regel met het uittrekken van de daarvoor benoodigde bedragen te worden gewacht tot de volgende begrooting. Thans gebeurt het menigmaal, dat het geen bij supptetoire begrooting geraamd is, voor een groot deel, soms geheet, moet worden overgebracht op de volgende jaar lijksche begrooting of op een suppletoire begrooting voor een volgend dienstjaar, omdat het bedrag op den aanvankelijk aangenomen dienst niet verwerkt is. Die overbrenging geschiedt dan bovendien blijkbaar automatisch zonder dal nieuwe raming plaats heeft in het licht van moge lijk veranderde omstandigheden. Vooral de bovengenoemde supptetoire begrootin gen leveren van een en ander treffende voorbeelden. Het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten deelde mede, dat het werken met supptetoire begroolingen vooral afkomstig is uil den oorlogstijd en niet geheel te voorkomen zal zijn, waar de gewone be grooting bijna een jaar le voren moeten worden opgemaakt. Naar verbetering wordt gestreefd. Ook is het gewenscht niet steeds onuitgegeven bedragen zonder nieuwe raming op een volgenden dienst over te brengen. In verband met den post voor verbete ring der electriciteitsvoorziening van het ziekenhuis „Duinenbosch" werd uitvoe rig van gedachten gewisseld over de vraag of het niet beter ware den stroom van het P. E. N. te betrekken. Ten slotte was het algemeen gevoelen, dat het ziekenhuis den stroom zelf dient op te wekken, indien het dit kan doen tegen noemenswaardig lage- ren prijs dan waarvoor het P. E. N. kan leveren, doch dat anders de stroom van het P. E. N. dient te worden afgenomen, ten einde het eigen provinciaal bedrijf door vergrooting van zijn totalen stroom- verkoop in het belang van algemeene stroom prijsverlaging te steunen. Gevraagd werd hieromtrent bij de behandeling van de voordracht in de Statenvergadering nadere inlichtingen te mogen ontvangen. Betreffende de subsidie-verleening aan sanatoria voor tuborcuïozelij'iors meenden eenige leden dat 25 cent per patiënt en per dag voor zomerverpleging ook niet genoeg is. Andere leden meenden, dat do exploi tatie economischer zal zijn, als de huizen zomer en winter bevolkt worden. Daarna wordt met algemeene stemmen besloten de 25 cent voor zomerverple ging te bestendigen, maar voor te stel len do winteruitzending te eubsidieeron met 75 cent per verpleegdag. De C'omniissio. kan zich verecnigen met liet voorstel tot het- verleenen van een bijdrage tot behoeve der malaria-bestrii- ding. Aan de Continental Petroleum Com pany, voor een proeftijd van één jaar is vergunning verleend tot oprichting van eene opslagplaats voor petroleum tot 4900 L.. in goed gesloten ijzeren vaten en tot het vertappen in 4 Liters-pelroleumbussen in een gedeelte van het perceel aan de Kamperlaan no. 11. ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat binnen 14 dagen na heden tegen deze beslissing in beroep kan wor den gegaan bij H. M. de Koningin. Het beroep moet schriftelijk worden inge diend, terwijl daarvan aan het Gemeente bestuur kennis moet worden gegeven, ter wijl aan den verzoeker bel beroep bij ex ploit moet worden beteekend. Waarnemend Burgemeester. Burge meester en Wethouders hebben in hun vergadering van 13 Juli als waarnemend Burgemeester aangewezen den heer Joh. Bramsom De verongelukte motorbotlcr. De door de sleepboot „Titan" te IJmui- den aangebrachte goederen zijn thans her kend als afkomstig van den molorbotter H. D. 185, zoodat als vrij zetter mag wor den aangenomen, dat genoemd vissctiers- vaartuig in den jongsten storm, bij eene poging om de haven van IJimiiden bin nen te loopen, met de drie opvarenden is verongelukt. Het wegbrengen van schepen. De Minister van Justitie heelt aan P. Blonk, brigadier :reahercheur van de ge meentepolitie te 's-G ravenhage. D. Voort- man, rechercheur van de gemeenlepo'itie aldaar, en J. C. Baart, rechercheur van de gemeentepolitie te IJmuiden, allen te vens onbezoldigd rijksveldwachter, zijn bijzondere, tevredenheid betuigd wegens het beleid en den ijver, door genoemde rechercheurs betoond bij de opsporing inzake het opzettelijk deen zinken van visscliorsvaartuigen, welke gob id heeft tot veroordeeling van verschillende ver dachten. Dronkenschap. Het aantal proces sen-verbaal wegens openbare dronken schap, dat in de jaren 1919 en 1920 onrustbarend groot was. is in 1921 af genomen. Over de laatste 5 jaar waren zij voor onze gemeente als volgt: 177 in 1917- 100 in 1918; 331 in 1919; 416 in 1920 en 288 in 1921. Gevonden voorwerpen. Een porte- monnaie, inhoudende een penning, een bladvormig gouden brocheeen klein zwart schoentje; een rijwiellantaarn; 2 vosten, blauw en grijs van kleur; oen gouden ring in doo3je; een gouden lorg net; een hondenhalsband met penning van 1921 (no. 690)aan het bureau Vis- schershaven: een mand met 2 zakken. Burgerlijke Stand. Geboren: z. v. A. VisserHeere. d. van A. van Schinkel—Bont. d. van J. M. H.l KoolKrijts. d. van H. G., Koedij kerSol. z. van A. Kechsteinar Broek. d. van B. MarinusSeogers. z. van J. O. M. Koopmanv. Meurs. d. van P. P. WaterlandorBlink - horst. d. van G. SmakmanDol. De tijden wisselen en wij wisselen mei, hen. Dat gezegde mag zeker op den ste denbouw worden toegepast, We kunnen ons moeilijk indenken dat men in vroeger eeuwen tevreden en ge lukkig was met het doolhof van nauwe straten en straatjes, dat nu 't centrum van vele onzer oudere steden ontsieren en daar een belemmering voor het ver keer en van een normale ontwikkeling zijn. In de oogen van onze voorvaderen zal dat heel anders zijn geweost, en zij zullen die nauwe straten niet alleen practiscli, maar ook mooi hebben gevon den. In lateren tijd is men daarvan ge heel teruggekomen, maar ook de toen gebouwde rechte, breedere straten vol doen niet meer met baar eentonige bui zen van hetzelfde bouwtype. In Schoten buiten het stadskwartier vinden we nu een voorbeeld van het aller modernste op bet gebied van ste denbouw. Er zijn daar vele gedeelten, die be doeld zijn als arbeiderswijk, en die een vroeger middenstandskwartier niet tot oneer zouden zijn geweest. Breedo straten van 12 tot 20 meter breed, en bovendien van afv: c le breedte, zoodat het uitzicht, hier en daar wordt gebroken door hoeken van huizen en plantsoentjes voor dc huizon. De ge vellijnen der huizen zijn ook vol afwis seling en zooveel mogelijk mot elkan der in harmonie gehouden. Pleinen en zelfs vijvers en monumenten wisselen el kander af. We zullen hier niet de vraag stellen of deze soort bouw niet zeer duur is, en of ze in dezen tijd van zuinigheid wel geoorloofd is. We vergeten niet dat het bier vereenigingswoningbouw geldt, waarvoor de bouwgelden in hoofdzaak uit belastinggelden worden opgebracht. Dat vooropstellende mecnen wij dat wel degelijk mag worden toegezien dat niet onnoodig eenige duizende guldens voor monumenten worden uitgegeven om nog niet te 'spx-eken van de onderhoudskos ten en van den velen grond, die hier mede en door de inrichtingen der wo ningen voor bouwgrond ongebruikt blijft. Maar deze vraag een oogenblik ter zij de leggend, moet hot erkend worden dat de heer Voorveld er in geslaagd is, een aantrekkelijk bouwplan voor Schoten te ontwerpen, dat in niets gelijkt op de vroegere arbeiderswijken en waarlijk levensvreugde geeft. Er wordt verteld dat mannen, die vroe ger uithuizig waren, avond aan avond biljartten en café's afliepen door de aangename omgeving van huis en straat worden vastgehouden. Indien dit zoo is, dan is de opvoe dende waarde van het nieuwe bouw systeem een factor van belangd ook bij de kostenberekening. Wie gelegenheid heeft, ga eens in Schoten, achter de R. K. begraafplaats vooral, een kijkje nemen. Barometerstand 7.65. Vooruit. OPGAVE VAM: G. Klaver. 0. Groen en C. Schou ten. IV. Zeijlemaker en G. Buis. A. J. Huijsing ,en P. G. B. Selder beek. C. Kuilman en C. Oorthuis. Getrouwd: W. Bilderdijk en I. J. Mulder. J. P. Gomos en G. 0. Smit, E. 0. II. Lampe en J. van Neder- pelt. Burgerlijke Stand. Van 7 tot 14 Jul 1922. Geboren 8 Juli Johannes Leonardus zoon van A. J. A. Geeve en Th. M. Koe mans. 11 Juli: Cornelia Maria Emile, doch ter van A. P. Westgeest en J. C. Verbist. 10 Juli Simon Cornelis Gerard, zoon van P. Alkemade en M. G. Alkemade. 12 Juli Arina Johanna, dochter van C. Waasdorp en J. v. d. Kooij. Ondertrouwd Adrianus Franciscus Gijsbertus van Nie, 48 jaar, te Zeist en Jannetje v. Veldhuizen, 30 jaar, alhier onlangs te Zeist. Joannes Hendrikus Antonius van der Weijden, 24 jaar, en Jeroentje Geer- truida de Groot, 25 jaar. Getrouwd Arie Duindam, 37 jaar en Johanna Duindam, 22 jaar. Overleden 6 JuliClara Petronella Schaafsma, 56 jaar, wed. J. C. Heester man,. 8 Juli Nicolaas de Groot, 76 j., ge huwd met Th. Juffermans. zoon van M. de Heus en K. v d Niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1