"IngezomdïenT* GEMENGD NIEUWS. KORTE GERETEN, LANDBOuWllMfïSSCMERIJ. KERK EN SCHOOL LEGER EN VL00L LUCHTVERKEER. lEIDEN. ZAANDAM. BLOEMENDAAL. HEEMSKERK. HEEMSTEDE. WIJKEROOG. VELSEN. BEVERWIJK. VOORHOUT. BLOEMENDAAL. AERDENHOUT. HEEMSTEDE. NOORDWIJKERHOUT. Rondom d© Haagsche Conferentie. Van inbraak verdacht. Een oplichter. Ongeluk bij' een nachtelijke veld- oefening. Smokkelen. Van Wolf!. HET AUTO-ONGEVAL TE SOEST De lezing van den Heer Wouters. De heer D. Wouters schrijft uit het Diakonessenhuis te Utrecht aan de Tel: „Het spijt mij zeer, dat ik in De Tele graaf las een artikel overgenomen uit de N.R. Crt. van den heer W. Brouwer te Gouderak,over hetjons overkomen onge luk te Soest, omdat het mij noopt het gansche tragische gebeuren opnieuw te doorleven en zijn goed bedoeld geschrijf te desavoueeren Van wat de heer Br. schrijft hoe hij er bij komt is mij een groot raadsel - is geen woord waar. In den wagen zaten voorin links een Hongaarsche mevrouw, rechts achter 't stuur, ik zelfachterin links mijn vrouw, met naast zich een Hong. meis je van 19 jaar, geen dochter van eerst genoemde. Van Amersfoort komend had ik draaiend naar den nieuwen weg'n hoek van 90 gr. moeten maken en daarna, 40 meter verder, het kruispunt Soester- bergschestraat moeten passeeren, toen kwam ik voorbij den oprijweg naar het gebouw van trein 8,28 en lag de nieuwe weg een 50 meter verder voor mij. Ik hoorde geen bel. Dien overweg ben ik zeker met mijn wagen de laatste 3 jaar 1500 maal gepasseerd. Ik rij uiterst voorzichtig, stop voor een vogeltje dat niet vliegen k-an, doof altijd mijn lich ten en heb de ondervinding, dat er geen zekerder wegvoertuig is dan een auto maar een grooter gevaar voor den weg zijn de onontwikkelde, gewetenlooze karvoerders en boeren, en de sport ma niakken op mortors en fietsen, die zich z.g.n. trainen. Ter zake echter. Terwijl ik'rdat 50 metereindje optrek 't was pl. m. half 7 en om 6 uur was de passagiers- trein gepasseerd hoorde ik niets. De treinbel moet men steeds hooren., 't is een raar ding, maar toch een tame lijk luid signaal Ik hoordé niets. Van Soest vrij gezicht had ik daarop kwam niets. Voor mij reed op de fiets een wijkzuster rechts en speelden links iets verder twee kinderen. Ik haalde dus voor de wijk zuster uit en toen scherp naar rechts om die twee kinderen. Naar links had ik geen vrij uitzicht voor ik een huisje gepasseerd was, waarvoor nog een groo- te kerseboom staat., maar er was im mers geen gevaar, omdat ik geen bel hoorde, die je van Utrecht altijd hoort en mijn wagen was aan dien kant open. Toenik zicht op de lijn kreeg zag ik op vrij korten afstand, enkele tien- talen meters, aanrollen den trein. Ik debrieerde, trapte de debriatie metden rechtervoet geheel aan, maar.... de wagen schoof nog te ver door en ik reed toch nog tegen den locomotief op verder 'weet ik niets, dan dat ik ontwaakte op den berm „Eenige dagen heb ik mij zelf ge- oijnigd met de zelfbeschuldiging, dat ik ^esuft had, omdat ik geen bel gehoord had, die ik altijd hoorde. „Eergisteren vertelde mijn dokter mij het voor mij verlossende)fde 'mederentreintjes bellen niet, mogen of behoeven niet te bellen" fluiten deed deze ook niet „Dat is de heele kwestie van de kwes tie. Het fantastische verhaal van den heer Br. met goede bedoeling geschre ven, is absoluut van az onjuist, be halve de mededeeling dat ik een voor zichtig rijder ben, wat trouwens te S.e. o. voldoende bekend is. „Een fiets moet een bel hebben, een auto een hoorn, maar een goederentrein mag komen in volle vaart, zonder sig naal. Mag Mag Wie weet het Wan neer mijn toestand zulks veroorlooft Tal ik trachten hier zekerheid te krij- "e niet om wraak over het ontijdig vermoorden van mijn dierbare vrouw, noch om de verminking van een lieve Hongaarsche professorsvrouw, die en kele vreugdige weken in Holland hoop te vinden, noch om mijn eigen vermin king of de geldelijke schaden, maar opdat nu eindelijk eens aan het on verantwoordelijk beheer een einde wordt gemaakt, en niet bij de toename van het verkeer, meerdere gevallen elkaar spoedig zullen opvolgen. Door een trein gegrepen en gedood Brand. De noodlanding aan de Kooy. De trekpaardententoonstelling. Vurig wordt gehoopt, dat de omstandig Een bedevaart. Vermindering van het Officieren corps. UIT ONZE OOST. Door een krokodil meegesleurd. tfoor 4m Inhoud dozer rubriek stoft 6* Redactie zich niet aansprakelijk. SPORT EN SPIL. De 24-uurrit van „Olympia". MARÏCTNÜËÏWS. LOOSDUINEN, 15 Juli. (Week bericht der Loosduinsche veilingen). Men kan van het goede te veel krijgen ook. Alle dagen regen en nog eens regen, de bloemkool is er goed mee gegroeid, maar voor alle andere pro ducten heeft men zon en warmte noo dig. Over 't algemeen zijn de produc ten prachtig en men hoort weinig van kwaad, maar dat zal er nu toch inkomen met al dien regen. Dan, export is er al heel weinig, daar het buiten land zelf voorzien is en wat nog geno men wordt,gaat dan tegen lage prijzen. Bloemkool die de vorige week nog tot f 20 ging, brengt nu nauwelijks f 12 op, heel enkele le cerf-soort brengt het tot f 14. De exporteurs, die daarvan naar Engeland zonden, hebben daar deze week belangrijk schade op geleden. Toen zonden ze tweede soort van 67 gld. en kregen daar op de Londensche markt bijna evenveel voor, als voor die le quali- teit le cerf. Heel anders is het met tomaten, die kunnen voor Engeland niet te. prima zijn. Een goed afzet- gebied vond men daar voor nu ook ta Birmingham, de talrijke fabrieks bevolking aldaar gebruikt veel toma ten. Daardoor blijft de prijs aan onze veilingen ook ongeveer stationair van 19 tot 23 gld. de 50 kilo, toch is dat laag vergeleken bij andere jaren, En nu zijn we nog maar aan het begin van den grooten warenhuisoogst. Bo vendien tegen midden Augustus ver wacht men aan de Londensche markt de natuurtomaten van de kanaal eilanden. Een betere stoombootverbinding met de Noorsche rijken, zou een uit komst zijn, daar men deze tomaten aldaar gaarne koopt, wat wel blijkt als eens per week de boot uit Rotter dam daarheen vertrekt, dan stijgen terstond hier de prijzen. De kaskomkommers werden in de laatste dagen nog al gevraagd, daar door steeg de prijs weer tot ruim f 9 de 100 stuks. Rijen komkommers zijn echter haast niets waard, alleen voor de mooiste rechte, donkergroene, krijgt men nog van 3 tot hoogstens 4 gld. de 100. De witte soort is veelal nog goedkooper, alleen de gele ist iets hooger en gaat soms nog tot f 6. De prijs der salade zou bespottelijk zijn, als ze voor de tuinders niet zoo treurig was, de arbeidsloonen zijn zoo hoog, de landhuur en de mest zoo in prijs gestegen en dan krijgt men voor dit product van 40 ets. tot f 1 de 100 groote zware kroppen. De boonsoorten blijven vrij goed op prijs, de stamprinsessen gelden van 50 tot 60 ets., en staakboonen gaa n nog tot 75 ets. per kilo. Snijboonen brengen ongeveer evenveel op als de staak- prinsessen. De groote boonen zijn zeer gedaald, voor een goede week gat men nog 50 ets. de ben van 6 kilo en nu hoogstens 20 ets., daarbij komt hier het kwaad in, de zwarte luis, die de plant vernietigt. Aardappelen zijn er zeer veel verbouwd, maar de op brengst wordt met den dag lager, zoo dat mooie aardappelen en puik beste, geveild worden tegen 3y2 en 4% gld. de 100 kilo. Meloenen dalen ook sterk, mooie gewone soort brengt van 30 tot 80 ets. per stuk op, alleen groote carbonkels komen nog tot f 1.30 en f 1.70 per stuk, maar dat zijn dan ook stukken van 7 tot 8 pond per stuk. De aalbessen zijn nogal prijzig, vooral de zwarte, deze gaan nog tot 70 ets. het kilo. de witte doen maar van 40 tot 50 ets. TIEL, 15 Juli. Fruit. (Veiling Tiel n Omstreken). Kruisbessen 14181 c„ frambozen 2633, zwarte bessen 60 c., roode id. 34, zwarte kersen 4048, rood 1420, alles per K.G. UTRECHT, 15 Juli 1922. Vee. Aan de markt alhier waren heden 350 stuks vee aangevoerd. Hand matig. De prijzen waren als volgt stueren f 70—180, vaarzen f 110—210, pinken f 50—120, melkkoeien f 140— 200, nuchtere kalveren f 9—20, mage re varkens f 30—58, biggen f 13—29, magere schapen f 32.5042.50, lam meren f 1014, weiboter f 1.30, eieren f'0.06%—0.07%, aardappelen f 0.07—0.11. kaas f 0.40—0.85. R.K. Kamer-Centrale Leiden. De Leidsche Kamer-Centrale zal in Sep tember vergaderen ter verkiezing van een nieuw bestuur. Hiervoor zijn door de aangesloten Kiesvereenigingen 42 candidaten gesteld, waaronder de hee- ren A. J. Oostdam (door 19 vereeni- gingen), A. C. van Berkel (17 maal) H. Bader (16 maal) J. B. Bes en P. iWarmerdam (beiden 15 maal) H. Bank (14 maal) P. F. Veelenturf (13 maal), J. H. Kaale (12 maal), dr. A. C. A. Hoffman en C. J. L. v. d. Meer (beiden 11 maal), Th. A. Houdijk (10 maal), J. Vlasman (9 maal), F. A. Moerel (8 maal) allen aftredend; Th. iWilmer (5 maal), J. H. M. Balvers (4 maal), Th. C. Wesselingh (3 maal), A. Th. Bader, J. P. van Breukelen, A. Th. Murk, H. W. Spendel, J. C. Stadhouder en W. J. A. Togni (allen 2 maal); de overige candidaten ieder "•oor één vereeniging. Voor het eindexamen ter verkrijging ran dipoma A van de elecfro-technische school te Amsterdam, is o.m. geslaagd P. W. Brand alhier. Gemeenteraad. Vergadering van den Baad der Gemeente Bloemendaal te hou den op Donderdag 20 Juli 1922 des na middags 2 uur in het Raadhuis te Over- veen. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen dér Bouwver ordening. 3. Verleening eervol ontslag aan mej. T. Zweers als onderwijzeres aan de Open bare lagere school te Bloemendaal. 4. Opgave van 2 dubbeltallen voor be noeming 2 leden voor het college van Zetters. 5. Wijziging verordening op Vervolg onderwijs. 6. Aankoop sloot aohter „St. Benedic- tus." 7. Wijziging stemlokalen. 8. Wijziging verordening op het Noord zee strand. 9. Verleenien van machtiging tot aan koop schoolgebouw van de Bloemendaal- sche Sehoolvereeniging. 10. Aanvulling verordening op de hef fing van begrafenisrechten, Burr/. Stand. Geboren: d. van G. v. d. Wel en S. Reyne. z. van L. Groenland en A. J. Jansen. d. van L. Beentjes en M. Zonneveld. d. van P. Adrichem en A. Henneman. Ondertrouwd: M. Kunnen en I. van Tunnen. Getrouwd: P. Houtkooper en G. Klokman. Geboren: d. van A. ,W. M. Booms- van Houten. z. van C. van Leeu wenSpreeuw. z. van J. H. Wes- farveldv. d. Klashorst. z. van i'. Be'erthuizcn—Tiggelman. d. van C. M. BontjeSwart. Ondertrouwd: A. Sabelis en E. C. M. Muis. Overleden: Joh. Ant. M. Behagje, 8 i. A. G. Elfrink, 68 j. Schoolfeest. Leek het weer Zar terdagmorgen op niets te zullen uit draaien, 's middags scheen een vrien delijk zonnetje, toen 800 kinderen met muziek het feestterrein van de Melk inrichting „Velsen" opmarcheerden. Dit feest was hun bereid door de Sehoolvereeniging „Kindervreugd" al hier. Er werden verschillende spelen gehouden, waarvoor aardige prijzen beschikbaar waren gesteld. Tusschen de spelletjes door werden zij op al lerlei lekkers onthaald. Zij hebben dan ook volop genoten. Ten slotte kreeg na afloop ieder kind een troostprijs. 'Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders is Zaterdag in 't ge bouw van Openbare Werken aanbesteed hot sausen en witten der plafonds, mu ren en lambriseeringen in de scholen en andere gebouwen der gemeente. Ingeschreven was als volgt: Martens, IJmuiden, voor 16 gebouwen f 2961L. A. v. Noordt, Velsen, voor 17 gebouwen, f 2352; J. Garsteveld, Vel- aeroord, voor 8 gebouwen f 800; Wed. P. v. Iïeyst, Volsen, voor 8 gebouwen f 1316, Jac. v. Hoyst, Velsen, voor 6 ge bouwen f 500.85, Wortman, IJmuidon, voor 3 gebouwen f 1013. Verhooping. Bij de ten overstaan van notaris Donker alhier gehouden ver- kooping werden verkocht: 1. Een complex van Fabrieksgebou wen, kantoor met bergplaatsen en bo venwoning aan de Koningstraat on een woonhuis aan de Zeestraat met groot ter rein werden opgehouden. 2. Het Heerenhuis met schoolgebouwen en groot terrein met Woonhuis en gron den werden verkocht in 7 peroeelen. 2a. Het Heerenhuis met schoolgebou wen waranda en erf, waarin gevestigd de school voor M. IJ. L. O. van de dames Schaafsma, aan den Rijksstraatweg wer den gekocht door de heeren Stoutenbeek en Melchers. Koopsom onbekend. 2b. Een Bouwterrein daarnaast mede aan den Rijksstraatweg werd opgehou den. 2c. Een dito mede aan den Rijks- straatweg en Spergillaan werden gekocht door den heer P. H. Majoor. Koopsom onbekend. d., e., en g., Bestaande uit een Woonhuis mot erf en grond daarachter en drie bouwterreinen aldaar aan de Spergielaan werden verkocht door den heer S. v. d. Schaar, Koopsom onbekend. 3. Een onlangs nieuw gebouwd flink Burgerwoonhuis met schuur on erf aan den Heemskerkerweg werd opgehouden. ZWANENBURG Van de voor de harddraverij in geschreven 17 paarden, kwamen er 6 niet op. De volgende dravers namen op de korte baan (300 M.) aan den ren deel, gedistanceerd als volgt: „Harold", eig. De Ridder, bcr. M. Haster, 320 M.; „Doorlooper", eig. Do Vlieger, ber. dezelfde, 335 M.; „Edel A", eig. Schreuder, ber. de zelfde, 320 M.; „Emil Carmen", eig. D. de Vlieger, ber. dezelfde, 320 M.; „Iris", eig. Bakker, ber. dezelfde, 300 M.; „Meteor", eig. Stal I, her. P. Korst, 325 M.; „Tini", eig. Ringeling, bcr. J. ten Zijthof, 320 M.; „Lullus", eig. De Vlieger, ber. De Vlieger, 300 M.; „Spriggan", eig. Stal I, ber. P. Korst, 345 M.; „Iridora", eig. Klarenbeek, ber. De Vlieger, 310 M. en „Ruben- theal", eig. Korje, ber. Van Leeuwen. Na 'n spannende course kwam als le uit den strijd de prachtige Engel- sche draver „Spriggan", die, ondanks z'n zware handicap, met f linken voor sprong won. 2e werd „Meteor" van denzelfde stal. 3e „Harold", 4e „Door looper". Des morgens hadden wedstrijidlen voor boerenpaarden plaats gehad, waarin Mej. v. d. Stoel haar paard het hardst liet loopen, zoodat zij de zege behaalde. Het weer werkte bijzonder mee tot het welslagen der course en het ter rein was, gezien den hoogen entree prijs, flink bezocht. Raadsvacature. De heer A. de Groot heeft wegens vertrek naar Sas- senheim ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Door het Centraal Stembureau zal tot opvolger gekozen worden verklaard de heer W. IVarmenhoven, oud-lid van den Raad. Burgerwacht. Het voornemen be staat, de burgerwacht alhier op te heffen. Met ingang van 1 Augustus a.s. is benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op de Rijks-Bloembollen- siehool te Lisse de heer W. v. d. Laan, alhier. Witte Kruis. Mej. D. v. d. Werff, verpleegster in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, is benoemd tot tweede wijkzuster van de afdeeling Bloemendaal van het Witte Kruis. Bij de Rozententoons telling te Rotter dam is voor afgesneden rozen, onder glas gekweekt, de verguld zilveren me daille toegekend aan O. J. Posthuma, alhier, de zilveren medaille aan 0. J. Posthuma (Jos. Hill). Door G. P. D., wonende Heerenweg al hier, is kennis gegeven, dat ten nadeele van hem uit zijn woning wordt vermist een grijze covertcoatjas ter waarde van 100, eenige doosjes sigaretten en enkele sigaren. Idem door G. v. d. H., wonende Emma- iaan alhier, van het vermissen van 45 reepen chocolade, 8 pakjes sigaretten di verse merken en 27 snikerlepeltjes ter waarde van pl.m. 8.65. Terug te bekomen bij J. de Vries, Heerenweg 67 alhier, een ceintuur; bij F. C. van Gessel. Schuurtjeslaan 51rd, een kussen; bij mevr. de Jong, Bosch van Ho- venstraat 7, een klein ruigharig hondje; bij L. van Ledders Hulsebosch, Bosch van Hovenstraat 6, een kinderzakdoek; bij H. Arnoldus, Eikenlaan 67, portemonnaie m. inhoud; bij L. Stijnman, Molenaarslaan 60, een nummerplaat van een motorrij wiel: bij J. J. Sanders, Pijlslaan 11, een zangboekje. Aan het Dienstgebouw Bosch en Vaart, een sleutel en een stok, (Sport artikel) Ondanks het minder moode weer werd tocli Zondagmiddag op het voetbalveld van N.V.C. de eindwedstrijd in de serie wedstrijden van bovengenoemde club ge speeld. Het ging om dc eerste prijs in de eerste afdeeling tusschen N. V. C. I en Hillegom I. Precies op tijd werd onder schedsreohfer van Dijk begonnen! De he vige wind maakte mooi spel bijna onmo gelijk. Er werd aan beide kanten hard ge werkt. Met rust was de stand nog 0—0. Eenige minuten voor het einde slaagde Hillegom er in een doelpuntje te maken en daarmede de overwinning te behalen en eigenaresse werd van den uitgeloofden be ker. Na aloop hield scheidsrechter Van Dijk een toespraak, waarnaa hem door het bestuur van N. V. C. als aandenken aan edseriewedstrijden een zilveren das speld werd aangeboden. NOG EEN KANS. Naar uit goede bron vernomen wordt, is er nog een kans open, al is deze klein, dat de conferentie niet zal mislukken. Er schijnt althans goede grond te zijn tot het doen van een laatste poging om het verbroken contact te herstellen. Waar schijnlijk tegen het midden van de vol gende week zal de commissie opnieuw bijeen komen. Mr. Patijn aan Litwinol. Het nieuwste communiqué (niet-Russi- sche commissie) luidt: „De voorzitter van de niet-Russische. commissie heeft hedenmiddag den heer Litwinof den volgenden brief toegezon den. (Vertaling). Mijnheer de president, Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik van den president der tweede sub-com missie den volgenden brief heb ontvangen. Den Haag, 14 Juli. Mijnheer de President, Ik heb de eer u, ten einde u in staat te stellen, daarvan het door u gewenshte gebruik te maken, hiermede mededeeling te doen van het besluit, dat heden door de 2e niet-Russische subcommissie (schul den) is genomen: „Met het oog op den toestand waarin dc Haagsche conferentie thans verkeert, acht de 2e niet-Russische sub-commissie de voortzetting van haar gedachtenwis- seling met de Russische sub-commissie niet meer gewenscht. Wil de goedheid hebben, mijnheer de president, de verzekering van 'mijn hoog achting te aanvaarden." (get.) Alphand. De gelijksoortige gevolgtrekking van de 3e sub-commissie en de redenen die haar noodzakelijk hebben gemaakt, zijn aan de Russische delegatie medegedeeld in haar laatste bijeenkomst met deze sub commissie op 14 Juli j.l. Ik ben gemachtigd tot uw kennis te brengen, dat de president van de 3e sub commissie de unanieme meening der pre sidenten en leden der 3 sub-commissies heeft uitgedrukt, toen hij in bovenbedoel de bijeenkomst verklaard heeft, dat zoo de heer Litwinof een verklaring wenschte al te leggen, die zijn vorige verklaring wijzigt, de sub-commissies deze zonder twijfel in overweging zullen nemen, en dat in dat geval de deur nog niet geslo ten zoude' zijn voor een voortzetting der onderhandelingen. Wil de goedheid hebben, mijnbeer de president, de verzekering van mijn hoog achting te aanvaarden. (get.) Patijn. President van de niet-Russische com missie, Donderdagavond kwart voor elf is te Duivendrecht ingebroken in een alleen staande boerderij, bewoond door een oude vrouw, 's Middags was een jong- mensch komen vragen of zij alleen op die boerderij woonde. Toen de dief zich ont dekt zag nam hij de vlucht. De politie nam dadelijk maatregelen en arresteerde om half twaalf twee jongelui, die van een fietstocht uit Hilversum terugkeerden en van den prins geen kwaad wisten, 's Nachts om twee uur werden zij dan ook weer losgelaten. Eenige dagen geleden logeerde le Rot terdam in eer van de eerste hotels een „advocaat" uit Elzas-Lotharingen, die een bank te Rotterdam wilde oprichten. Hij huurde een groot bankgebouw in de Van Oldenbarneveldtstraat en wilde de huur voor 4 jaar vooruit betalen, echter niet vóór 15 Juli. Hij plaatste in de kranten advertenties, waarin hii personeel vroeg legen vooruit betaling. Aan een meubelhandelaar droeg hij op de bank le inslalleeren voor 7500 en wilde nog 150.000 besteden voor het koopen van een villa en het meubilair daarvan. Alles moet direct geleverd worden en hij zou op 15 Juli betalen. De hooge sommen kwamen de politie ver dacht voor en bij onderzoek bleek, dat de „advocaat" in bezit was van een valsche Fransche pas en dat hij een Hamburg- sche kantoorbediende was. Ziin hotelre kening kon hij niet eens voldoen, want ziin bezitting was slechts 27K cent 50 pfenning. Zijn opdrachtgever uit Colmar zou hem geld sturen, zeidë hij. Maar dit geld is tot heden toe nog niet gekomen. De „advocaat" zit thans inplaats van in zijn buitenhuis, in het Huis van Bewaring. De tweede luitenant Pauwen heeft Za terdagnacht bij de militaire oefeningen te Arnhem een ongeluk gehad met een licht- pistool waardoor hij brandwonden aan de borst bekwam. Hij werd per zieken auto naar het militaire hospitaal ver voerd. Zijn toestand was Zaterdagnacht niet zorgwekkend. Twee vrouwen uit Kerkrade stonden terecht voor het woejcergerecht te Aken wegens het herhaald smokkelen van eieren. Bij haar laatste aanbonding onder verzei hadden ze nog 200 eieren bij zich. Een der vrouwen werd veroordeeld tot 20.000 mark boete en 9 maanden gevan genisstraf. lederen nacht gaan circa 8 a 10.000 eieren over de grens. Ben typisch staaltje van Wolff-bericht- geverij lazen we in de „Osnabriicker Volks- zeitung" van Zaterdagmorgen. Het blad meldde n.l. in de rubriek „Ausland" bel volgende nieuws: HOLLANDISCHE KAMMERWAHLEN. wtb. Amsterdam, 7 Juli. (Drahlbericht) Die gestrigen Wahlen zur zweiten hollan- dischen Kammer habcn nach einer vor- laufigen nichtambtlichen Mitteilung fol- gendes Ergebnis gehabt: Rechtsparteien 48, Sozialislen 25, Links-liberale 11, Com munisten 3, verschiedene kleinere Partei- gruppen 13 Mandate. Volgen dit Wolff-bericht had de rech terzijde dus slechts 48 zetels, terwijl de S.D.A.P. er mei 26 ging strijken. De Duitsche lezer ziet zoo'n bericht, denkt „de christelijke partijen in Holland zijn minderheid geworden" en gaat over tot hel verdere nieuws van den dag. Wel zegt Wolff er bij, dat het bericht als een „voorloopige, niet officieele mede deeling" moet worden beschouwd, maar dat is natuurlijk voor het lezend publiek geen reden om de waarheid der cijfers in twijfel te trekken. En tot nog toe heeft het Walff-bureau het publiek ook maar in den waan gela ten, dat de „voorloopige mededeeling" juist was, althans in de „Osn. Volksztng." - een Cenlrumblad met twee edities per dag vonden we ondanks onze ijverige naspeuringen tot op heden geen Wolff-te legram met den juisten uitslag. (Twentsche Courant.) Zaterdagmiddag werd het 4-'arig do li tertje van den arbeider Gielis, te Oss, terwijl het tusschen de ketting van de neergelaten afsluitboomen bij wachtpost 37, doorkroop, door den Juist passeeren- den sneltrein 150 gegrepen en 'n tiental meters meegesleurd! De ongeVtkig k'ei- ne was direct dood' Een jonger zusje overkwam eenigen tijd geleden eenzelf de ongeval, doch bleef doordat zij tus schen de spoorstaven viel geheel onge deerd, niettegenstaande twe3 gekoopUde locomotieven over haar heen gegaan wa ren. De machinist schijnt niets bemerkt te hebben, daar de trein doorreed. Zaterdagnacht brandde de groote behui zing, waarin gevestigd is een winkel-café. en bakkerij, te Emmer Oompascuum, in eigendom toebehoorend aan A. W. en bewoond door A. N. J. W„ H. B en J. W. tot den grond toe af. Van den inboedel kon zeer weinig gered worden. Huis en inboedel van A. W. waren ver zekerd, van de overige personen was niets verzekerd. Oorzaak van den brand is onbekend. V err oen overleden De zeemilicien-vlRger D. Verroen, die de vorige week bij de noodlanding van bet marine-vliegtuig aan de Kooy (bij Helder) gekwetst werd, is Zaterdagmor gen aan de gevolgen overleden. Overreden. Te Egmand aan Zee ia het 6-jarig jongentje van een arme visscherswednwe, onder een vrachtwagon geraakt en bezweken. Verlaten. Te Arum (Gron.) heeft een vrouw haar zieken man en vier zieke kinderen in alle stilte verlaten. In de woning is alles vervuiling en armoede. De buren verleenen hulp. Men zegt dat de vrouw naar Amsterdam ver trokken is. Aanhouding van een wisselagent. De politie te Maastricht heeft aange houden zekeren G., wisselagent, geboren in België, zonder nationaliteit, ter zake van verduistering. Voor de hem voor bet aankoopen van stukken toevertrouw de gelden, heeft hij noch stukken ge leverd, noch de gelden teruggegeven. Verstekelingen. Te Vlaardingen heeft de politie van het binnengekomen stoomschip „Noorddijk" twee Hongaren gehaald, die zich aan boord hadden ver stopt om gratis naar Nederland te ko men, zijl zijn crp transport gesteld. Verduistering van een aangeteehenden brief. Te Den Helder is een post- bosteller gearresteerd, die verdacht wordt een aangoteekenden brief met eem in houd van ruim f 600 te hebben ver duisterd. Hij is voorloopig geschorst. Het bezoek onbevredigend. Naar aanleiding van de dezer dagen gehouden 2e nationale tentoonstelling van de vereeniging „Het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard" te 's Hage geeft het bestuur zijn indruk ook in verband met in volgende jaren te organiseeren tentoonstelling en de aangeknoopte relaties als volgt weer „De belangstelling van de zijde van het publiek had grooter kunnen zijn, maar het bestuur ontveinst zich niet, dat de heerschende malaise van zeer grooten in vloed op dit bezoek is geweest, vooral ook uit de provincie ten gevolge van de zeer hooge spoortarieven. Het bestuur zal verder overwegen om het volgend jaar de toegangsprijzen tot de tentoonstelling lager te stellen. Een andere plaats als Den Haag te kiezen doet men liever niet, ofschoon het bestuur wel van oordeel is, dat het hou den van een show in Amsterdam of Rot terdam als nieuwigheid veel publiek zal trekken. Toch blijft men liever in Den Haag, mede met het oog op de vele officieele personen, diplomatiek bezoek, enz. Zeer tevreden was men over de aan geknoopte en opnieuw bevestigde rela ties en de toekomstige reeds definitief toegezegde aankoopmogelijkheden. Was dit laatste betreft, meent het be stuur, dat deze show heel wat verder gaan de resultaten zal afwerpen als die van het vorig jaar. Hierbij dient niet uit het oog te wor den verloren, dat een nationale paarden- tentoonstelling in hoofdzaak dient voor mogelijkheden tot verkoop, en niet als financieele onderneming, omdat de ver liezen altijd groot blijven. Over de gezonden kwaliteit der paarden was het bestuur best te spreken de aan geboden collectie is iniform en zeer mooi geweest. De fokkers en het bestuur zien met voldoening terug op het gepresteerde op de aangeknoopte relaties en op het of ficieele bezoek. heden het H. M. de Koningin mogelijk zullen maken het volgend jaar de ten toonstelling met Haar bezoek te vereerer. Ten slotte zag het bestuur met vol doening zijn pogingen voor een collectie Kopenhagen met goed succes bekroond. Een gebeurtenis, die waard is ook in de toekomst in herinnering te blijven, had verleden Zondag plaats. Pas is de z.g. Adelbertus-akker te Eg- mondbinnen Roomsch bezit, pas gaf de eigen parochie van Rinnegom het voor beeld van een gezamenlijk bezcek .an de gewijde plek of reeds mag de eerste be devaart van elders geboekt worden Juist omdat het de eerste is, willen we t 'ervan een aansporing tot navolging. Zondag 9 Juli dan begaf zich een groen pelgrims len getale van 54 van de parc el ie van O. L. Vrouw Geboorte Ie Half weg onder leiding van den Eerw. Heer ichneirers, kapelaan aldaar, te 3 uur in den morgen per rijwiel op weg naar O L. Vrouw ter Nood te Heil'.. Maar reeds was in Je regeling het plan opgenomen aan deze bedevaart te verbinder, een be zoek aan de St. Adelbertus-put. Deze ge dachte is zeer prijzenswaardig, gezien den nauwen band, die er bestaat tusschen bei do geheiligde oorden. Nadat dan ook op Maria's Genade-oord de H. Mis was bijgewoond, begaven de deelnemers zich naar Egmond. Daar werd het terrein bezocht en gebeden voor de bekeering van ons Bisdom, opdat, zooals de Eerw. leider, die een korte toespraak hield, het mooi uitdrukte, opnieuw van deze plaatsen zou uitgaan, evenals vóór eeuwen, het licht, dat de ongeloovigen zou voeren op den weg door Willibrordus en Adelbertus gepredikt, gebeden voor het herstel van wat "ïwe horden verwoesüen, en gedronken van het „zeer zoete wa ter" der klare bron. Zeker, de indruk, dien de akker ople vert, is nog weinig grootsch, de verbeel ding echter, die de herinneringen uit het verleden terugroept, vult het onbekende aan, enspoedig moge ook de aanblik zelve verhevener zijn! Het strekte den vromen parochianen van Halfweg ter eere, dat dit de de eerste min of meer officieele bedevaart op deze plek is geweest. Dat zij dit schoone begin in volgende jaren met ijver en waren gods dienstzin blijven voortzetten, trotsch op deze eer en dankbaar voor de genaden, die deze bedevaart hun geven mocht. Het meer dan barre weer op de terugreis zal hun zekeT niet den moed kunnen ontne men? Moge dit heerlijk voorbeeld bij velen navolging vinden! Een woord Van lof komt zeker toe aan hem, die hier het ini tiatief nam: aan den leider van den pel grimstocht uit Halfweg. Nu de Minister van Oorlog heeft be paald, dat de z.g. non-combattant© mi litairen, die een diensttijd van 35 ja ren hebben 16 Aug. den dienst zullen moeten verlaten, zullen de z.g. non-com battanten (schrijvers, conducteurs enz.) )volgen. Ook deze militairen zullen voor zoover zij een voor pensioen gel denden diensttijd van 35 jaar hebben zoo noodig met verbreking van hun loopenae contract evenals hun actief dienende ranggenooten binnenkort uit den dienst worden ontslagen onder toe kenning van pensioen. GiAvp.") De minister van oorlog heeft, naar de Avp. meldt, betreffende de afvloeiing van officieren, op wier behoud geen prijs wordt gesteld, een commissie samenge steld, die tot taak heeft deze aange legenheden met den minister te rege len. Zij bestaat uil majoor der art. jhr. Wi. RoëlI en de heeren Van Ginkel en Beyerman hoofdambtenaren bij het departement. De wereldvlucht. Majoor Blake is op zijn wereldvlucht Donderdagmiddag om 4 uur te Bagdad aangekomen, na ongeveer 800 K.M. dwars over de woes tijn te zijn gevolgen. Benige dagen geleden werd aan de Soe- gei Serapoh, aldus vertelt de „Sum. Post" een Meleische visscher des morgens door een krokodil aangevallen en naar de diep te van de rivier meegesleurd. Ondanks al le pogingen der toegeschoten kamponglde- den, bleek redding niet meer mogelijk. Ook in de Soengi Gebang werd een oude man door een krokodil gegrepen, doch deze wist zich gelukkig los te weiken, door den krokodil te omvallen en tegen den grond te smakken. Bij de worsteling heeft de inan ernstige wonden aan handen en borst opgeloopen. Het laatste beestje was zeker niet erg groot, voegt de redactie er aan toe. Geachte Redactie. In het voorgaande jaar las men zoo nu en dan in de Haarlemsche bladen een bericht over varkenssterfte aan var kenspest in een of andere plaats in af gelegen provincies. De opmerking was daarbij evenwel te maken, dat de bedoelde ziekte niet daar slechts, maar over het geheele land de varkensstapel decimeerde en ook bier in de omstreken van Haarlem veel slacht offers maakte. Terwijl daarna de varkenspest slechts sporadisch en in een gemitigeerden vorm scheen voor te komen, begint de ziekte hier en daar weer een kwaadaardig ka rakter aan te nemen. In de gemeenten Haarlemmerliede en Heemstede zijn nu weer een paar gevallen geconstateerd Ook de vlekziekte begint zich weer te vertoonen, doch deze ziekte heeft zijn gevaarlijk karakter verloren, daar voor behoedende entingen vrij algemeen met succes worden toegepast. Het zou uit een economisch oogpunt van zeer veel belang moeten worden geacht, wanneer varkenshouders van hst voorkomen van deze ziekte in hun na bijheid op de hoogte werden gesteld, op dat dezen door tijdige maatregelen, zich voor teel schade zouden kunnen behoe den. Daar uw blad onder de bewoners der naburige gemeenten veel gelezen wordt, zou het aanbeveling verdienen, omtrent het voorkomen van besmettelijke ziekten onder de varkens of onder de huisdie ren in het algemeen, onder het gemeen telijk nieuws der betreffende gemeente, melding te maken. Hoogachtend, Uw dw., J. FLOHIL, Dierenarts. Plaatsverv. Inspecteur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, Zaterdagmiddag om 4 uur vertrokken de 423 deelnemers aan den 24-uursrit van de A. S. C. „Olmphia" om het pim. ?.':0 K.M. iange traiect af le lat ':cp over Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Nijme» gen (1 uur rust) 's-Hertogenbosch, Breda (1 uur rust), Rotterdam, Den Haag, Haar lem uur rust), Amsterdam. De au tam ofcllister. S. v. I Linden. S. J. Vos, Meetelenkainp-Caopenberg en N. Co- hen, benevens de motorrijders W. G. v. d. Berg en J. Bontekoe volgden den geheelen rit als controleurs. Er waren 14 voorrijders, welke het juis te tempo (16K K.M.) aangaven, doch doo* oponthoud bij de ponten te Nijmegen, Gra ve en Moerdijk werd dit tempo wel eens overschreden. Bij de controle te Ede bleken er 53 deelnemers te hebben opgegeven, zoodat daar 370 rijders gecontroleerd werden, die te Nijmegen nog allen bijeen waren. Op den weg Nijmegen—Breda staakten 51 deelnemers den strijd. Het zwaarste gedeelte van het traject was van Breda naar Den Haag. De hevige tegenwind maakt het den deelnemers zeer moeilijk en bij controle aan de Haagsche Schouw pas seeren 280 deelnemers. Bij de entree in Den Haag had „Spar, ta" een doek gespannen, waarop geschil, derd: „Welkom" en bij het uitgaan def stad een doek met „Houd moed." In Haarlem zorgde „De Kampioen" voof controle en leidde de groep door de stad. In Halfweg stonden de plaatsgenoten van juffrouw Buijs langs den weg en werd zij hartelijk toegejuicht voor haar kranige prestatie. In Amsterdam stonden langs den heelen weg naar het Stadion du.izeiui-en belang stellenden geschaard. Iin het stadion ontvingen de dames S- Buijs en J. Snijders bloemen. 274 deelnemers maakten den rit zonder strafpunten. „Crt,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2