is*. mtm, n■wuT?* Tweede blad 17 Jali 1922 BUITENLA ND BINNENLAND. hïeöws, Onschuldig veroordeeld Brieven uit Frankrijk. JAARVERGADERING NED. KA MER VAN KOOPHANDEL TE PARIJS. In tegenstelling met Holland, waar bij menige jaarvergadering, behalve het bestuur, vaak slechts enkele le den tegenwoordig zijn, is die van de Ned. Kamer van Koophandel te Pa rijs, steeds druk bezocht. Men ziet er een gelegenheid in. landgenooten die men anders zelden aantreft te ontmoe ten. Onze gezant, jhr. London is hier eveneens, als steeds op zijn post. Trouwens het dient met waardee ring geconstateerd hoe hij altijd en overal gereed staat, waar het de be langen der Ned. Kolonie, betreft. Na een kort welkomstwoord werd hem door den president den heer van He- mert als eere-voorzitter de leiding der vergadering overgedragen. De notulen der vorige vergade ring werden gelezen en onveranderd goedgekeurd: de secretaris Mr. Voor beijtil. bracht daarop het jaarverslag uit. dat vanwege de hooge kosten slechts eens in de twee jaren, maar dan twee tegelijk in een tiand. in druk verschijnt en binnenkort aan de leden zal worden toegezonden. Dit iaar voor het eerst zal dit ver slag, op verzoek van eenige leden, zoowel in de Nederlandsche als in de Fransehe taal worden afgedrukt. Merkwaardig was het te vernemen, dat de drukkosten het laagste waren bij een firma te Amsterdam. Men had n.i in verschillende landen, o.a. Oos tenrijk prijsopgaven gevraagd, in de hoop van de gunstige valuta te profi teered maar Nederland ging met de kroon strijken en de Oostenrijksche kronen moesten het loodje leggen. De voornaamste punten uit het jaar verslag door den secretaris medege deeld en waarover de sluizen der wel sprekendheid in bescheiden mate wer den geopend, zijn de volgende: De Kamer te Parijs heeft zich in 't afgeloopen iaai in het bijzonder be zig gehouden met het bevorderen van een betere treinverbinding tusschen Parijs en Holland. Men moet al een optimist zijn om de resultaten buiten sporig goed te noemen. Wel vertoont de dienstregeling uit den allerlaatsten tijd. eenige verbetering aan, maar nog ver zjjn wij af van de gunstige ver- bnding die voor den oorlog bestond. De nachttreinverbinding vooral, Jhr. London merkte het niet zonder ironie op. laat nog heel wat te wenschen over. De reden moge dan al gelegen zijn in een langdurig oponthoud op Belgisch grondgebied en in het feiu dat deze trein de post vervoert, het blijft onbegrijpelijk waarom men ge dwongen is, 's avonds elf uur Parijs verlatend, eerst den volgenden mid dag pl.m. 12 uur in Den Haag te moe ten aankomen. IntussChen het streven iets althans is er bereikt. Grooter suc ces mocht het bestuur inoogsten met de pogingen, het douanebezoek voor handbagage te Roozendaal in den trein te doen plaats vinden. Het ver van de Kamer verdient waardeering zoek tot de Ned. Staatsspoor gericht is in gunstigen zin beantwoord en se dert kort is het niet meer noodig op genoemde grensplaats de coupé te verlaten. Onaangenaam deed het vele vreemdelingen herhaaldelijk aan, in Holland een toeslag van één gulden voor het gebruik van een D-trein te moeten betalen. Hoewel practisch geen verschil makend, is deze kwes tie zoodanig opgelost, dat deze prijs tegelijk met het vervoerbewijs wordt voldaan in de plaats van vertrek. De telephoonverbinding met Neder land is allertreurigst en de oorzaak dient gezocht in het bestaan van slechts één lijn, die Parijs met Hol land verbind en in de weinige mede werking die men van Belgische zijde ondervindt. Wie in de avonduren een gesprek met Holland wenscht te voe ren, dient des morgens vroeg aanslui ting te vragen Deze toestand is on houdbaar en werkt zeer belemmerend voor de handel. De Kamer heeft te recht aan dit vraagstuk haar aandacht gewijd, is in verbinding getreden met de desbetreffende autoriteiten in Ne derland en Frankrijk, en. een ernstig onderzoek is gaande om hierin verbe tering te brengen. De Conferentie, thans in Den Haag in vollen gang, biedt een welkome gelegenheid om een spoedige verbetering te bevorde ren. De afschaffing der pas-visa werd met vreugde in herinnering gebracht Het ledenaantal der Kamer is in het afgeloopen jaar van 326 op 301 ge daald. Hoezeer ook te betreuren, be grijpelijk is het alleszins, waar dt al- gemeene balaise in zaken het doen van handelstransacties tusschen beide landen, zeer heeft doen afnemen. Het is te danken aan de ijverige bemociin gen van den consul, den heer de Bosch Kemper, die een rondschrijven aan de vele leden der Nederlandsche kolonie te Parijs heeft gezonden, waar van een toetreding van nieuwe leden het gevolg was, dat het verschil niet grooter is. Terecht werd hem hier voor hulde gebracht. De penningmees ter deed vervolgens rekening en ver antwoording over het afgeloopen boekjaar. Rooskleurig mag de toe stand niet heeten, waar men het vo rig jasv- een batig saldo van 10.760 franks had te boeken en thans dit be drag slechts 2910.35 franks bedraagt. De salarisverhoogingen in verband met her. dure leven, zijn hier hoofdza kelijk de reden van. Onder dankbetui ging werd de rekening en verantwoor ding, na onderzoek door een aanwezi ge commissie goedgekeurd. Do aftredende bestuursleden, de heeren Bunge, Sanson, Sehwarz. Mr. Voorbeijtel en Zeiler, werden met al gemeene stemmen herkozen, terwijl de heer van Maasdijk die zich als commissaris der verwoeste gebieden zeer verdienstelijk had gemaakt voor de Kamer en thans, na aftreden, te Pa rijs woonachtig blijft, aan het bestuur werd toegevoegd. De rondvraag bracht niet het minst belangrijke deel van het jaarlijksche menue. .Thr. London deelde mede, dat in September in Amsterdam, een week lang audities van speciaal Fransehe muziek zullen worden gegeven. Be sprekingen met Fransehe componis ten en toonkunstenaars, onlangs ge voerd. hebben tot dit resultaat geleid. Geheel de vergadering stemde vol komen in met het verlangen door den eere-voorzitter geuit, het Amsterdam- sche Concert-gebouw-orchest met zijn genialen dirigent. Willem Mengelberg evenals het koor van Toonkunst in Parijs te mogen begroeten. Het plan bestaat het volgend voor jaar in de tuinen der Tuilerieén op uitgebreide schaal, de Nederlandsche bloembollen in volle schoonheid te doen prijken. Onderhandelingen hier over zijn gaande en naar onze gezant verwacht, is de kans van welslagen verzekerd. Een bedrag van 7000, hiervoor benoodigd, is men bezig in Nederland in te zamelen, terwijl de bollenhandelaars hunnerzijds mede werking hebben toegezegd. Uw briefschrijver uit Frankrijk bracht nog ter sprake, of het niet mo gelijk zou zijn. de Nederlandsche the ater-tentoonstelling, die thans te Lon den wordt gehouden en daarna naar Amerika wordt overgebracht, ook in Parijs te doen plaats vinden. Met groote belangstelling werd hiervan kennis genomen en nadat in het bij zonder Jhr. London eenige nadere technische inlichtingen had gevraagd werd besloten te Londen hieromtrent informaties in te winnen. De heer Wijnand Wolf. secretaris van de Ned. Kamer van Koophandel te Londen, op deze vergadering aan wezig en speciaal welkom geheeten verklaarde zich bereid, zich ter plaat se op de hoogte te stellen en zijn be vindingen te zullen mededeelen. Hierna werd de vergadering door den eere-voorzitter met een woord van dank aan alle aanwezigen geslo ten. Mr. P. v. S. Parijs. 28 Juni 1922. Een nieuwe internationale conferentie? Duitsche betaling. DE TOESTAND IN IERLAND. Uit liet RiiRrgehied. Politieke crisis in Polen. Het spoorwegongeluk bij Pariis. UIT RUSLAND. De gezondheid van Len»?». Bolsjewistische brutaliteit. De kerkvervolging. De hongersnood. Uit Spatje. Uit Palestina. Sachaiin. De spoorwegstaking in Amerika. Amerika en het internationaal Gerechtshof. Aanslag op e»n tfeto. Brand. Een aanslag te Kairo. De vliegtocht om de wereld. se CONTACT MET DE KIEZERS. KNAPPE JOURNALISTIEK' De rozententoonstelling te Rotter dam. FEUILLETON Om kort te gaan, u hebt dus uit sluitend verdenking op Jeanne For tier. De rechter van instructie keek me vrouw Bertin scherp in 't gezicht Hebt U misschien verdenking op iemand anders, mevrouw? Ik moet u alles zeggen, wat ik weet, mijnheer en zelfs wat ik denk. Ik heb een lang onderhoud met mijn broer gehad, toen hij in Saint Gervais is geweest, om zijn ziek kind te bezoe ken. U weet, dat mijn broer uitvind' was. Hij vertelde mij, dat hij guilloclieermachine had uitgevon waarmede hij, zooals hij meende, i korten tijd riik kon worden.Alle teeke- ningen waren gereed en eiken dag kon hij aan de uitvoering beginnen. Mijn broer had iemand in dit geheim ingewijd. Zijn meesterknecht Jacques Garaud. Zou het niet mogelijk zijn, dat deze man,met de gedachte zich de voor deden dezer uitvinding toe te eigenen, den moord heeft begaan Als we dat aannemen komt de heele geschiedenis in een geheel ander licht, want voor mij blijft 't onwaarschijnlijk, dat een vrouw, hoe sterk ze overigens is, tot een werk van vernieling, zooals wc hier zien, in staat zou zijn. Bij die woorden was Ricoux opge sprongen. De rechter glimlachte mee warig. U vergist u, mevrouw, zeide dc laatste. Als er één is, die boven elke verdenking staat, dan is hij het. - Waarom Omdat hij dood is. Dood riep mevrouw Bertin uit. Ja, mevrouw, gevallen als slacht offer van zijn toewijding, omdat hij getracht heeft de papieren en gelds waarden van mijnheer Labroue te redden, terwijl het gebouw in lichte aaie stond. Ik kan 't bevestigen, voegde Ricoux er bij. Met eigen oogen heb ik gezien, dat het dak der eerste etage boven hem instortte en hem onder een zee van vuur bedolf, zóó hevig dat zelfs zijn lijk niet is teruggevonden. Jacques Garaud werd een" martelaar van zijn plicht. Dood herhaalde mevrouw Ber tin. Vergeef me de dwaze beschuldiging welke ik heb geuit. Men heeft mij nooit over het tragische einde van de zen man gesproken. Ik heb u niets te vergeven, me vrouw, antwoordde de rechter. U wilt, evenals wij, dat de moordenaar van uw broer gestraft wordt en u zoekt dat is heel natuurlijk. Maar heusch, •cloof mij, de eenige schuldige is Jean ne Fortier Kunt u misschien nog andere in lichtingen geven Neen," mijnheer. Dan dank ik u. Mocht ik U voor 't een of ander nog noodig hebben, dan zr.\ ik u schrijven. Ik ben steeds tot uwe b» chikking X Jeanne en haar zoontje hadden bij pastoor Augier de eerste verpleging genoten, welke hun toestand zoo dringend noodzakelijk maakte. Een kop "bouillon en een weinig oude wijn versterkten de beide arme schepsels, die uitgeput van vermoeienis en ster vend van honger waren. U moet aanstonds maar wat gaan rusten, zeide mevrouw Darier tot Jeanne. Het schijnt, dat u daar aan behoefte hebt. Hebt u veel ge- loopen O, ja mevrouw, veel, veel riep Georges, die nog steeds zijn speel goed in zijn handje had. Ik ben ook erg moe.. ..hoewel mama mij bijna al den tijd heeft gedragen. Zoo, hernam mevrouw Darier, maar nu mag je ook flink gaan sla pen. En zich tot Jeanne richtende Gij ook moet gaan rusten. Bri gitte heeft een bed voor u in orde gemaakt. De jonge weduwe barstte in tranen los. De dankbaarheid, welke zij in zich gevoelde, was zóó groot, dat zij zich niet meer kon beheerschen. Dank u, dank u, stamelde zij. Moeder, vroeg Georges, ik mag mijn paardje meenemen, niet waar Ja, lieveling, gerust hoor. Jeanne had het kind bij de hand genomen en ging met mevrouw Darier naar de kamer, welke voor hen in gereedheid gebracht was. Toe mevrouw Darier bij haar broer en Etienne'terugkwam, hoorde zij hoe deze heeren zich omtrent Jeanne en haar zoontje in gissingen verdiepten en trachtten te achter halen welke oms.andigheden er toe mochten hebben geleid, dat deze wezens ten slotte, uitgeput van ver moeienis en stervend van honger, bij de pastorie hadden aangeklópt. Zij schijnt niet uit deze streken te komen meende nicvouw Darier; zij moet van ver komen, anders zou ze niet zoo vermoeid zijn. En haar gezicht, dat spore van groote droefheid vertoont, bewijst dat zij veel geleden heeft.. Een zeer expressief gezicht, dat ik stellig zal schilderen, hernam Etienne. Wat denkt gij voor haar te doen, broer, vroeg mevrouw Darier Wat wij voor allen doen, die zich tot ons wenden, zuster. Haar wat geld geven straks, als zij uitge rust is. - Mijnheer Lougier opende weer zijn brevier. Stienne nam een blaadje papier uit zijn schetsboek en trachtte daarop in potlood de trekken der onbekende vrouw te teekenen. On derwijl kwam de postbode den tuin in en bracht den pastoor de courant, welke eiken morgen op hetzelfde uur uit Parijs kwam. De pastoor scheurde het bandje er af, ontvouwde het blad en begon rustig te lezen. Op de tweede blad zijde gekomen, stuitte hij op een lang artikel, waarboven met groote letters te lezen stond DRIEVOUDIGE MISDAAD. De pastoor begon het artikel te lezen. Naarmate hij vorderde werd zijn gelaat ernstiger, totdat hij ein delijk het blad liet vallen en een die pen zucht slaakte. Etienne was opge sprongen. Hebt u iets bijzonders gelezen, vroeg hij. Ja, zeer bijzonder en iets, dat u ook zal interesseeren, antwoordde de priesterhet is vreemd en ver schrikkelijk. Wat dan zeide mevrouw Da rier, die op dit oogenblik uit het huis kwam. Kom beiden bij mij, zeide de pastoor, gaat zitten en luistert.. (Wordt vervolgd). De Parijsche Temps verneemt uit Den Haag, dat daar met instemming en soms door bemiddeling van de gedelegeerden een conferentie wordt voorbereid, die bin nenkort gehouden zal worden en zich zal bezig houden met de particuliere belangen. Slaagt deze conferentie, dan zal zij in be- teekenis de huidige conferentie overtref fen. Uit hoofde van het delicate karakter van het onderwerp, kan daar voor het oogenblik niet meer over meegedeeld wor den. maar zoo de aan den gang zijnde voorbereidingen slagen, zal een van de door Litwinof aangekondigde coups de théètre zich voordoen en men zal dan zijn houding ter conferentie en zijn laatste ver klaringen aan de pers heter begrijpen evenals zekere woorden van Patijn betref fende de megelijkhed van een hervatting van de bespreking met He Russen, welke woorden geheimzinig leken aan hen, die hem ondervroegen na zijn mededeeting aan Litwinof betreffende het afbreken der besprekingen. Alphand heeft aan den correspondent in Den Haag van de New-York Herald ver klaard, dat de conferente in Den Haag de banden tusschen Frankrijk en Engeland nauwer heeft aangehaald. Hij heeft den loftrompet gestoken over de kunde en onpartijdigheid van lord Greame. Alle na ties, zeide hij zijn afzonderlijk tot de zelfde conclusie gekomen en nu de conferentie mislukt is zijn de naties misschien vrij, af zonderlijke overeenkomsten met Rusland Ie sluiten len opzichle van de exploilnlic van wouden en andere eigendommen der sovjets. Maar waarschijnlijk zullen de re geeringen, vóór de conferentie in Den Haag uiteengaat, verklaren, dat zij niet het bezit zullen erkennen van eigendom men in Rusland, behoorende aan onder danen van een ander land. Geen enkel ka pitalist van goede reputatie zal zijn geld in 'n gestolen onderneming willen sleken Volgens de Deutsche AHgomeme Zei tun g is het bedrag, dat Duitschland voor de maand Juli belalen moet cn dat iets bo ven de «wee en dertig millioen goudmark bedraagt aan de commissie van herstel af gedragen. De taktiek der rebellen. De correspondent van de Times te Du blin constateert dat dc taktiek van de re bellen in het Zuiden van den Vrijstaat neerkomt op het veroorzaken van over last aan en brandschatten van burgers, het belemmeren van verkeer langs heir- en spoorwegen, hel verbreken van post en telegraatgemeenschap en verstoring van het zakenleven. Tegen de regeeringstroe- pen, werkt dit alles niets uit. Het probleem om met deze wijze van .oorlogvoering" af te rekenen, wordt goed uiteengezet in een officieel rapport over den algemeenen toestand dat afkomstig is uit het militair hoofdkwartier van de voorloopige regeering. Het verklaart dat het gevolg een ontreddering van het eco nomische leven is. Het spoor van verwoesting dat, de re bellen hebben achtergelaten is vooral er gerlijk le Wexford, waar toen het ontzet opdaagde de bevolking gebrek aatv voedsel had, en le Limerick waar volgens de laatste berichten winkels en schepen in de haven geplunderd zijn, zoodat er ook vrees voor gebrek bestaat. Uit niets blijkt dat de ongeregelde troe pen ergens waar zij opereeren, den steun van het volk hebben. Integendeel, men be schouwt hen als vrijbuiters en He nationa le troepen worden ais bevrijders inge haald. De gevechten duren voort. De dagblad correspondenten te Dublin leggen er den nadruk op dat de regeering een zoo moeilijke taak heeft te vervullen hij het herstel van de orde in het Zui den en het Westen, waar de opstandelin gen sterker zijn dan aanvankeliik was vermoed. De gevechten, die Dinsdag een aanvang namen, duren nog voort. Het gaat om het bezit van Limerick, waar de Vrijstaatsche opstandelingen in verschei den wijken van de stad versterkte stellin gen bezet houden. De Vrijstaters beweren, dat hun strategische positie in Limerick bevredigend is' zij erkennen, dat het ge. wone leven van de stad to-taal stilstaat. Vluchtelingen beschrijven den toestand jn de stad als bedroevend. Er zijn twee dui zend lieden, die op het punt staan, van honger te sterven. Twee honderd opstan. delingen zijn Waterford, binnen gedron gen; zij hebben zich daar meester ge maakt van hotels en pensions, waaruit zij de gasten gewelddadig verdreven. De stad Colloonney in het graafschap Stigo die door de opstandelingen krachtig bezet werd gehouden is, na vier uur veeh- t-ens, door de Vrijstaatsche troepen geno men. Zeventig opstandelingen zijn gevan gen genomen. Jn hun bezt' waren wape- iren, ammunili'C en bommen. Volgens bericht uit Essen heeft Vrijdag de conferentie van de vrije vakvereenighic uit het Roergebied zich onder leiding van den rijksminister van arbeid bijna een stemmig uitgesproken voor het tot stand komen van overeenkomsten over de han gende loongeschillen. Waar het Poolsche staatshoofd Pilsuds- ki er van had afgezien een nieuw kabinet aan te wijzen en een bijzondere commis sie uit liet parlement met 219 tegen 2Ö5 stemmen Korfanty aangewezen had als president,, heeft Pilsudski van den candidaat voor het ambt van minister voorzitter van het parlement de rede nen uiteengezet, waarom hij tegen een candidatuur Korfanty was. Hij voegde er aan toe, dat hij echter niet het lot stand komen van een kabinet Korfantv wijde verhinderen en van plan was zijn ambt neer te leggen. Het eerste gedeelte van den trein, waar mede het spoorwegongeluk te Parijs ge beurd is, was op het normale spoor gsloo- pen, toen door een nog onbekende oor zaak, het achterste gedeelte op een ander spoor liep. De koppeling brak. De eerste rijtuigen van dit gedeelte werden tegen den ijzeren pijler van een hrug geworpen en letterlijk verpletterd. Uit het onderzoek zou blijken, dat het ongeluk te wijten is aan een ruwe beweging met de wissels, Twee wisselwachters zijn in bewaring ge steld. Volgens een mededeeling van den mi nister van arbeid is het engluk aan een fout in den wisselstand te wijlen. Het aan tal dooden bedraagt thans drie: dat der gekwetsten vijftig onder wie zes ernstig. De gezondheidstoestand van Lenin wordt iederen dag slechter. In de vergade ring van het centrale comifë der bolsje wistische partij heeft men zicih bezig ge houden met het vraagstuk van wijziging in de sowjet-regeering in geval Lenin sterft. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de sovjet-regeering aan cle katholieke gees telijkheid de schriftelijke instemming ge vraagd heeft met de vier voorwaarden op welke haar slechts het g f jruik der kerken zal worden toegestaan en wel: de katho lieke geestelijkheid verbindt zich geen an ti-bolsjewistische propaganda te voeren: zich op kerkelijk gebied naar alle wen schen van de sovjet-regeering te schik ken; toezicht te oefenen op de geestelij ken; geen godsdienstonderwijs aan de jeugd te geven vóór het achttiende jaar. Het proces legen de geestelijken, die te genstand geboden hebben tegen de sovjet- overheid bij gelegenheid van cle onvorde- ring van cle kostbaarheden uit de kerken, is te St. Petersburg geëindigd. Ter dood zijn veroordeeld: 12 gevangenen, onder wie Benjamin, de melropoUet van St. Peters burg. Benedict, de bisschop van Kroon stad! e.a. De technische toestand van de mijnen in het Don-bekken is kritiek. In het afge loopen jaar is de productie tengevolge van den hongersnood zwaar verminderd. Dit jaar zal het tot een katastrofe komen tengevolge van het volkomen ontbreken van transportmiddelen, waardoor de pro ductie, die er is, niet weggevoerd wordt en zich ophoopt. Generaal Berenguer heeft zieh in den Senaat verantwoord. Men geeft, zeide hij, mij de schuld voor dc ramp op den Ar- roeït, maar ik zal u een reeks telegram men en brieven voorlezen, waarmee die beschuldiging te niet gedaan wordt. Nadat de generaal nog gezegd had, dat hij een volstrekt vertrouwen stelde in generaal Sylvestre. begon hij met de voorlezing der zeer talrijke stukken. Volgens berichten uit Kairo, is de staking onder de Palestijnsche Arabieren ais protest tegen den vorm van het B-it- sche mandaat Donderdag begonnen en al gemeen in Palestina en TranSiordanië. Er zijn geen onlusten voorgevallen, maar de gisting is groot. Uit Mekka wordt gemeld, dat een dele gatie van Muzelmannen uil Palestina een onderhoud heeft gehad met lioninc Hus sein, die welwillend naar haar luisterde. De Japansche regeering kondigt tegen 30 September de ontruiming van .iet ge bied tegenover Sachaiin door de Japan sche troepen aan. De noordhelft van Sachaiin zal ontruimd worden zoodra de kwestie van Nicolajefsk bevredigend ge regeld is. De kabinetsraad te Washington, heeft zich Zondag ook bezig gehouden met de uitwerking van de staking van de arbei ders in de spoorwegwerkplaatsen op het postvervoer. De postmeester-generaal heeft aan Harding gezegd, dat het grootste ge deelte van de post als gewoonlijk bezorgd is, hoewel er op verschillende punten ver traging was geweest. Naar gemeld wordt, Worden er duizend handelsvliegtuigen door de eigenaars in gereedheid gehouden ten eincle zoo noo dig de post over te brengen. Rechter Baker, te Hammond in Indiana beeft aan de arbeiders in de werkplaatsen verboden zich te bemoeien met den trcin- loop op Baltimore-, Ohio- en Wabash- spoorwegen en algemeen te posten. In antwoord op een brief heeft Hughes geschreven, dat hij geen nut zag in eenige overeenkomst, waarbij de Vereenigde Staten zouden bijdragen in de kosten voor het permanente hof van internationale justitie, tenzij een bepaling werd gemaakt, volgens welke de Amerikaansche regee ring, zonder lid van den volkenbond te worden, een stem zou krijgen bij de ver kiezingen van de réchters. Hughes ontkende, dat het departement van staat er de Amerikaansche rechters in Den Haag van zou hebben afgehouden aanbevelingen in te zenden voor het Per manente hof van internationale justitie van den volkenbond. De rechters hebben gehandeld volgens hun eigen gevoel van betamelijkheid. Hughes ontkende tevens, dat Amerika de geallieerden in den steek zou laten door eén afzonderlijk verdrag met Duitschland te sluiten. Over de redenen tot den aanslag op den D-lrein van de Zuidcrspóor te Weenen, worden twee onderstellingen geopperd. Het zou óf een róofaanslag zijn of een daad van wraak, daar de bevolking, die langs de spoorbaan woont haat koestert tegen dc reizigers van dien trein in het alge meen, daar ze van meaning is, dat de reizigers van D-treinén allemaal interna tionale „Schiebers" zijn. Een hevige brand heeft een groote weverij te Toureoing gedeeltelijk vernie tigd. Meer dan 2Ó0 weefstoelen zijn be schadigd. Dc schade wordt op een millioen frank geschat. Op den Britschen kolonel Piggott is in het midden van de stad geschoten. Hij kreeg drie wonden, die naar men vreest doodelijk zijn. De daders zijn ontsnapt. Majoor Blake is Donderdagmiddag le Bagdad aangekomen. Rijkspresident Ebert heeft Zaterdag ochtend spoedig na aankomst te Berlijn een lang onderhoud met den rijkskanselier Wirlh eu den vice-kanselier Bauer gehad. Het onderwerp van de bespreking was na tuurlijk de politieke toestand, 's Middags werd een kabinetsraad gehouden. Dc kanselier heeft ook onderhandeld met de partijleiders. De partijen zullen echter pas haar houding bepalen wanneer het kabinet bijeen zal zijn. Beide socialistische partijen zullen haar houding pas bepalen, wanneer het kabinet zelf over de zaken lot klaarheid is gekomen. De beide socialis tische partijen zijn Zaterdagochtend bij eengekomen in gemeenschappelijke ver gadering, om te beraadslagen over hef plan tot samenwerking. De commissie voor dc waarborgen, die te Berlijn werkt, brengt heden haar werkzaamheden tot een eind en keerde Zondag naar Parijs terug om daar, in den 'nop van de week bericht uit te brengen. De commissie was volgens de Voss. Ztg. tot de overtuiging gekomen, dat Duitschland van goeden wille is wat be treft het op gezonde basis stellen /an zijn financiën. De pogingen tot ontsporing van de plegers van den moord op Rathenau is voorloopig op niets tiitgeloopen. Men is het spoor van de beide getochten totaal bijster. Maarschalk Ly&utey had Vrijdag bij den troepensehouw te Longclmmps dm maarschalkstaf uit de handen van irter'ent Milleraal in ontvangst moeten nemen. Maar de pacificator en organi sator van Marokko is ongesteld en moet het hel houden. Vrijdagmiddag juist toen generaal Lyautey met zijn vrouw en een vriend over dén aanslag sprak, die cr 's ochtends op president Millerand gepleegd was, drong tot in de zieken kamer het getoeter van een auto door en r- en daarna ging do deur van de zieken- amer open en daar vérre heen president Millerand met klein gevolg. Hij kwam persoonlijk den maarschalkstaf aan Lyau- tey brengen. Een Parijsch blad ver telt, dat deze aardige daad al dadelijk een heel goede uitwerking op den zieke heelt gehad: Lyautey heeft in den ra/ht van Vrijdag op Zaterdag uitstekend geslapen. Het Berliner Tageblatt meldt, dat te Meissen een porceleinen klokkenspel in den toren komt. Het carillon zal bestaan uit zestig klokkeb, van welke de grootste 70 c.M. hoog zal wezen en een grootste diameter zal hebben van 50 c.M. Daar de overeenkomst betreffende de vier milliard mark in België niet tot stand is gekomen, heeft de Belgische regeering, na de onderhandelingen af gebroken te hebben, last gegeven tot den verkoop van de in beslag genomen Duitscbe goederen over te gaan. Zoo kon men vandaag op het nog niet geheel voltooide gebouw van de Deutsche Bank te Brussel lezen: Ministerie van finan ciën en domeinen. Dit gebouw is te koop. In een afdeeling van de kruit fabriek te Ooulille (nabij Budel) heeft gistermorgen een ontploffing plaats ge had. Tal van arbeiders werden gewond, w.o. velen ernstig. In verband met het voornemen van den beer Feber, om zitdagen te houden in den Rijkskieskring Tilburg, méldt het „D. v. N.-Br." nog, dat dit nieuw benoemde Ka merlid ook ten volle bereid is in de groo te centra des lands contact met de kie zers te houden voor Indische zaken. Het contact voor zijn kieskring zoekt deze nieuwe afgevaardigde evenwel niet allereerst of juist om Indië. De heer Fe- bcr wil niet alleen zijn de Indische spe cialiteit door den Rijkskieskring Tilburg tot Kamerlid gekozen. Hij wil meer zijn, namelijk ook afgevaardigde, die de belan gen van zijn kieskring speciaal niet over het hoold ziet of verwaarloost. En dat meet worden toegejuicht en het verdient navolging. Of de heer Feber er tijd voor zal vin den? Het is te hopen van wel, omdat het noodig is. Wij voor ons hebben er wel vertrouwen in. Vooral in de komende periode zal het trouwens meer nog dan vroeger noodig zijn dat cc Kamerleden met hun kiezers in verbinding komeh en blijven. Niet alben door zitdagen, maar ook door spreekbeurten. De taak der regeering zal geen ge makkelijke zijn. De linkerzijde, die zoo om bezuiniging heeft geroepen, zal fel in de oppositie zijn bij alles wat door deze regeering zal worden voorgesteld, en waarin de rechterzijde stelling zal hebben te nemen, ook tegen de oppositie in. Links zal niets onbeproefd laten om de kiezers daarin anti-rechts en anti-ka binet te bewerken. Nu hebben /rij zeer zeker onze pers, om dat te ncuirati-ieerén, en om van juiste voorlichting te dienen. De Kamerleden chtei zullen ook het hunne hebben te dóen. f Ze zullen voor hun kiezers hebben te komen meer dan vroeger om den stana van zaken uiteen te zetten en om hun kiezers op de hoogte te brengen van het doen en laten der rechtsche zijde. Dat zal meehelpen om den kiezers en kiezeressen een goeden kijk te geven en het is de beste politieke voorlichting, in dezen tijd meer dan anders noodig, en tevens de beste voorbereiding voor de.volgende Kamerverkiezingen. De kicsorganisaties dienen daar de aandacht op gevestigd te houden. De „L'imb. Koer." schrijft: „Donderdagochtend, toen nog niets po sitiefs ten aanzien van den uitslag der Ka- merverftiezing kon worden gezegd, wist ,.Dc Courant" het slappe aftreksel van „De Telegraaf" toch reeds te alarmeeren; „Een verzwakf.iing der rechtsche partij en?" Deze volzin stond er wel met een vraagtceken, doch de weinig-scherpzinnige lezer glijdt daarover gemakkelijk heen en van de „neutrale" redactie van 't sensatie blad was deze uiting all'ht de vertoit.ing van een graag gekoesterde gedachte. Na 't 59 Rechts. 41 Links van 1.1, Vrij dag kan er evenwel van eenige verzwak king der rechterpartijien allerminst meer sprake zijn, integendeel! En zoo lazen we dan ook Zaterdag in „De Courant": „Dal de deelneming van de Neder landsche vronw aan de aigemeene ver kiezingen voor de Tweede Kamer een versterking der kerkelijke partijen ten gevolge zou hebben niemand die daaraan twijfelde." Niemand die daaraan twijfelde. Behalve dan toch, getuige haar uiting 2 maal 24 uren te voren de „Courant"-redactie zelve. Maar deze heeft haar draai spoedig geno men en haar lezers, ook die hier in Lim- tmrg, slikken zulke journalistiek goedmoe- sig. Om „op de hoogte" te blijven. lezen zij n „neutraal" sensatie-blad! De ro enkivorè.ers-' o eeniging NÓ3 Jungunt Rosae" houdt van 14 tot 15 Juli haar zomertentoonstelling in de res tauratiezaal van hot café L003 te Rot terdam, dat in het stationsgebouw van de Znil-Hollandsche E oct-ische Spoor weg Maatschappij is gevestigd. In deze halfronde zaal, thans badend in een weelde van liefelijke kleuren en geuren, had Vrijdogm'ddig de offioieele opening plants, vve'ka, b'j afwen g ei 1 tan burgemeester Zimmerman, ge thie de door mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad en lid van de Tweede Kamer. De heer P. A. Dos Tombe, voorzitter der vereeniging heette vooraf de leden van het eere-conrité en verdere genoo- digden welkom in deze zaal, gewijd aan de koningin der bloemen en bracht daar bij hulde aan den secretaris, den heer Ludding, die, krachtig gesteund door zijn deskundige medewerkers, de heeren H. Hartlich, Siolk en Thim, deze tentoon stelling op voortreffelijke wijze heeft voorbereid dat haar welslagen te voren reeds verzekerd was. Ook dankte spre ker den heer C. N. A. Loos, die ge heel belangloos zijn zaal voor de ten toonstelling heeft afgestaan. Onder de uitgeloofde prijzen z jn medalies van het Vo s'elijk Huis, hel G m entebes'uur van Rotterdam cn het bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond. Hierna gaf spr. het woord aan nik, Dresselhuys, dio bekende eenigszins ge aarzeld te hebben eer hij de uitnoodi- ging aanvaardde, deze tentoonstelling te openen, want, hoewel voorzitter van dsn Tuinbouwraad, was spr. geen dichter, veeleer een materialist, doch hij voelde zich niettemin aangetrokken door deze rozen-heerlijkheid, zoodat het hem toch verheugde de uitnoodiging te hebben aangenomen. Toen hij 's morgens voor af een kijkje mocht nemen stond spr. verbaasd over dezen schitterenden ro zentuin, die zijn verwachtingen verre overtrof. Het was hem als kreeg hij een geestelijk bad, een verfrissching van on gekende weldadigheid. Hij aanschouwde pronkjuweelen van bloemen, zooals hij er tot dusverre nog niet kende en hij voelde, dat hier een stuk volksverhef fing te aanschouwen was, dat elk die hier komt tot een beter mensch moet maken. Spr. huldigde den moed van hen, die deze tentoonstelling hebben ineen gezét in het hart van Nederland, te Rotterdam, waar zoo gewerkt en ge zwoegd wordt. De Rotterdammers, die deze tentoonstelling bezoeken zullen er meer geschikt worden voor hun zware werk, want hier ziet men weer de waar heid bevestigd dat „things of beauty a joy for ever" zijn. Spr. wees ook op de energie en ondernemingsgeest der kweekers, die de Nederlandsche rozen- cultuur, in een stoeren arbeid van 40 jaren, op zulk een hoog peil gebracht hebben, dat, b.v. op de onlangs te Ham burg gehouden tentoonstelling, de be langrijkste inzending uit Nederland kwam. Deze tentoonstelling is ook een stuk propaganda voor de bevordering van den schoonheidszin en met deze propa ganda een volkomen succes toe te wen- sehen, verklaarde mr. Dresse'huys de ten toonstelling voor geopend. 26

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5