Tweede blad - 18 Juli 1922 Brieven uit Frankrijk. Onschuldig veroordeeld BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWE KAMERLEDEN. DE PASSIE-SPELEN JE NANCY In zijn belangrijke reisbrieven heeft L. S. ons een beelid gegeven van de indrukwekkende passie-spe len te Oberammergau, en de lust in ons geboren te doen wonden, deze bij te wonen. Wanneer men echter volgens een Fransch spreek woord, niet kan hebben wat men gaarne zou willen, moet men te vreden zijn met wat men wel' kan hebben. Zoo heb ik, dit gedachtig, met beide handen de uitnoodiging aan- enomen van Mgr. Petit, om de ransche passie-speren te Nancv te komen bewonderen. Uitvoerig heeft kanunnik Mar- chal mii persoonlijk ingelicht over den oorsprong, het doel en de beteekenis van deze grootsche on- ondememing. Zonder in vergelit- king te kunnen treden met Oberam mergau, wil ik als tegenhanger van De Duitsche passiespelen, meer bekend aan de Fransche, een in druk weergeven dien zijl op mi'.heb ben gemaakt. Vooraf een enkel woord over den geestdriftigen, en kunstzinni- gen fèider, Mgr. Petit, huisprelaat van Z'. H. den Paus en Pastoor van de parochie St. Jozef te Nan cy, gelegen in een van de meest historische wijken van deze oude stad met de gouden poorten. In 1904 liet Mgr. Petit een Thea ter bouwen en deed er dat iaar voor de eerste maal de passiespe len opvoeren in 16 bedrijven en 22 levende beelden, met een tekst, ontleend aan het Heilig Evangelie en de oudste mysteriespelen der middeleeuwen, terwijl de begelei dende muziek was getrokken uit de schoonste oratoria van Bach' én Mendelssohn. De spelers waren allen paro chianen van St. Jozef en sedert dien verkenen zii nog steeds, al leen ter eere Góds. hunne mede werking. Gedurende den oorlóg werd het theater geheel en al vernietigd, Idoor de bommen welke de Duit sche vliegeniers op de stad deden vallen. Mgr. Petit, liet zich echter mét ontmoedigen en thans, veel grooter en schooner is een nieuw theater herrezen op de oude puin- hoopen. De zaal kan meer dan 2000 personen bevatten, het too- neel, breed 22 Meter en diep 15 Meter voldoet aan de hoogste eischen. Niet minder dan 1000 per sonen, zijn op sommige oogenblik- Iken, tegelijk op het tooneel. De costumes vertoonen een wedde van kleur en schoonheid die het oog verrukt, zonder al te zeer van het heilige drama zelf onze aan dacht af te trekken. Zij hebben bo vendien deze verdienste, historisch, zooveel mogelijk getrouw te zijn, waar Mgr. heeft geput uit oude eh betrouwenswaardige documen ten, bij het ontwerpen der cos- tuums. De decors vertoonen even eens een ver doorgevoerde histo rische natuurgetrouwheid, vormen een sober, maar passend kader ma's. Een Heilige Mis, des morgens om 8 uur, waar het koor der pas siespelers zicjh doet hooren, ver- eenigt de bezoekers der spelen, in het kerkgebouw, alvorens de pas sie bij te wonen. Het spel dat des morgens om 9.30 uur aanvangt, en ongeveer 5 uur des avonds is ge ëindigd, met een onderbreking van anderhalf uur, heeft reeds duizen den naar Nancy getrokken. Op den dag dat wij tegenwoor dig waren was het theater even eens geheel gevuld, een devote stemming heerschte onder dit bij kans geheel' Fransche publiek, dat diep onder den indruk kwam van dit mee door liefde lijdens-drama. En inderdaad, wat Mgr. Petit heeft weten te bereiken, is ver uit gegaan boven onze verwachtin gen; hij heeft ons naast uiterlijke schoonheid, vooral het innertijke leed doen gevoelen, voor ons doen herleven de tafereelen, die wij1 slechts kenden uit de Bijbelsche Geschiedenis. Zijn levensarbeid, mogen wii zeggen, verdient groo- tere bekendheid in het buitenland, dan het tot nu toe bezit. De hoo- ge wijding die er van uitgaat, de Opvoedende en geloof-verlevendig gende kracht die het biedt, maken de passïespéTen tot een apostoli sche daad, veel belangrijker dan den kunstzinnigen, die op zichzelf reeds hooge waardeering verdient. Welk een schitterend tafereel, de intocht van Jezus te Jeruzalem, Wélk een massa-beweging vól kleur en leven, hoe voelt men zich inderdaad enkele oogenblikken in een andere wereld verplaatst. Hoe diep troffen ons de tegenstel- FEUILLETON u 27 De pastoor las „in den nacht van eergisteren „heeft een drievoudige misdaad p'aats „gehad in Alfortville, een misdaad „met voorbedachten rade en vol voerd met een ontstellende koel bloedigheid. De belangrijke fabriek „van den ingenieur Jules Labroue, „gelegen buiten de bebouwde kom „van Alfortville, bestaat niet meer. „Het vuur, door een misdadige hand „aangestoken, heeft niets dan een „puinhoop achtergelaten en de inge nieur zelf, onverwacht midden in den nacht thuis komende, is door „den brandstichter vermoord, toen „hij hem op heeter daad betrapte. „Ingenieur Labroue is niet het „eenige slachtoffer. De meesterknecht, „Jacques Garaud, heeft den dood in „de vlammen gevonden, toen hij „trachtte de kas te redden. „De fabriek werd 's nachts bewaakt tingen in dit drama, waarvan wii sedert onze jonge iaren de inhoud, tot in de kleinste kleinigheden ken nen. Ieder tafereel zou waard zijn het hier te beschrijven, want zel den heeft een religieus tooneel- spet een dergelijken indruk op mii gemaakt. De vertolking heeft ongetwijfeld zeer veel daartoe bijgedragen. Het is bii een 'dergelijke grootsche op zet niet mogélijk dat alle spelers aan de hoogste eischen voldoen, maar geen van allen is in zijn moei lijke taak te kort gesdhotenallen hebben in hun meer óf minder denkbare rollen getuigenis gege ven, diep doordrongen te zijn van de handelingen waaraan zii deel namen. De eenheid was wel het meest prijzenswaardige, en de Evangelische symboliek vol van menschelijke waarheid. Het moeilijkste, en wellicht uit oogpunt van spel, het ondankbaars te is het vertolken van de Chris tus- en de Judas-rol. Het uiterlijk van den Christus vraagt om een ideale schoonheid, gelijk wii ons deze in onze verbeelding hebben beid en het innigste medelijden moeten ons vervullen; meer dan menschelijke begaafdheid is noo- dig om ons ten vollp te kunnen be vredigen. De Christus-vertolker te houdend, ontegenzeggelijk veel be reikt. Judas, de verrader, ook van hém hebben wi'jons steeds een beeld gevormd; wij willen de wan hoop zien op zijn gelaat en het medelijden dat voor dezen ontrou wen Apostel ons een oogenblik bezielt, wordt op den achtergrond geplaatst door den afschuw die zijn onmenschefijke daad weet te wekken. Hoe levenswaar heeft Wekstein deze figuur uitgebeeld. De begeleidende muziek en de koren hebben op passende wijze het passiespel tot nog rootere wij ding gebracht. Niets beter dan de muziek van Bach, Haendel en Men delssohn, leent zich tot illustratie van dit passiespel van alle eeuwen. Toch, eerlijkheid gebiedt mii het te zeggen, de muzikale praestatie stond niet op,hetzelfde peil als hef spel der drama-vertolkers en het gesproken woord. Evenals te Oberammergau, zullen de passie spelen te Nancy om de tien jaren plaats vinden en zal de vervolma king zich in den loop der tijden doen gelden. Wat thans reeds be reikt is, stemt tot groote bewonde ring, tot erkenning van het waar achtige talent des leiders en ge tuigt van zijn groote liefde die hii aan dit echt Roomsche werk heeft gegeven. Dank wi! ik hier brengen aan Mgr. Petit en aan Kanunnik Marchal, voor de hartelijke ont vangst mii bereid en den wensch uitspreken, dat ook vele Nederlan ders een bezoek aan de passie spelen te Nancy in hun reisnlanen mogen opnemen. Augustus en September bieden hen nog de gelegenheid de passie spelen te bewonderen. Een reis bovendien door ETzas en Lotharin gen, de opnieuw aan Frankrijk toegevoegde gebieden, verdient reeds op zich zelf een aanbeveling. Nancy, Metz en Straatsburg, oude steden vol 'historische herinnerin gen, zijn waard te worden gekend, terwijl het natuurschoon de bewon dering zal opwekken van allen, die in deze boschstreken rust en ver- poozing gaan zoeken. De passiespelen te Nancy zuüen echter de bekroning zijn van uw vacantiereis, in het zoo weinig ge kende, maar zoo rijkelijk door de natuur bevoorrechte Fransche land. Mr. P. v. S. Parijs, 12 Juli 1922. DE TOESTAND IN IERLAND. Successen der Vrijstaters. Idoor een vrouw, genaamd Jeanne „Fortier. „Alles wijst er op, dat deze vrouw „als de schuldige voor deze drie- „voudige misdaad moet worden aan „gezien, uit wraak voor het ontslag, „dat mijnheer Labroue haar twee „dagen van te voren had gegeven. „Het misdadige schepsel is met haar „kind gevlucht, aan den brand met „behulp van petroleum veroorzaakt, „zijn werk van vernieling overlatende. „Het parket van Parijs heeft de „noodige maatregelen genomen, op- „dat Jeanne Fortjer niet ontkome „aan de straf, welke zij verdient. Haar „signalement is als volgtZes en twintig iaar, middelmatige gestalte, „flink gebouwd, blond haar, regelmatige trekkengroote, diep blauwe oogen, „bleek,. Jeanne Fortier is vergezeld van haar kind, drie en een half jaar „oud." Hier eindigde de persoonsbeschrij ving, Toen de pastoor het artikel ten einde had gelezen, riep mevrouw Da- rier uit Maar dat is de vrouw, die thans bier in huis is. Dat kind van drie en Vredespogingen. De Valera. De beslissende slag aanstaande. Nitti over de herstelmiaestie. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. een half jaar.... die vermoeidheid., die uitputting.... De ongelukkige is gevlucht.... het klopt alles pre cies. Een oogenblik, zuster, zeide de pastooi levendig. Laten wij niet te voorbarig zijn met eene beschuldi ging. Die vrouw vertoeft op het oogen blik onder mijn dak. Als zij schuldig is, zal het spoedig genoeg blijken. En zult gij haar uitleveren Ik zal haar niet aanklagen, maar aan de justitie de zorg overlaten haar te ontdekken. Brigitte kwam verzoeken aan tafel te komen. Het eten was opgediend. En die vrouwen dat kind vroeg de priester. Ik heb ze wakker gemaakt, mijn heer Pastoor en voor hen gedekt bij mij aan tafel in de keuken. Dat is best gedaan. Zorg ook verder voor hen. Na het eten zullen wij verder zien. Gedurende den maaltijd sprak pas toor Laugier niet over Jeanne. Van tafel opstaande, zeide hij tot Brigitte - Breng de koffie in den tuin en zet er ook een kopje bij voor die vrouw. Verzoek haar in den tuin te komen. Niet 11 Augustus maar 18 Januari. Wat Einlanders uit Petersburg vertellen. Het mandaat over Palestina. Goed, mijnheer pastoor. Twee uur slaap, evoegd bij een krachtig maal, waren voldoende oin de voortvluchtige moeder weer moed en energie te geven. Gedurende den maaltijd had Brigitte niet verzuimd Jeanne te ondervragen, zonder even wel een volledig antwoord te krijgen. Het eenige, wat haar duidelijk was geworden, vvas, dat Jeanne eenc be trekking zocht in de streek. „Straks zult gij koffie gebruiken in den tuin met mijnheer pastoor dan kunt gij hem uwe verlangens mededeelen." Het keukenbelletje ging over, voor Brigitte het sein, dat de koffie kon gebracht worden. Pastoor Laugier, zijn zuster en Etienne gingen in den tuin. De schilder haalde het blaadje uit zijn zak, waarop hij eene voor- loopige schets van de onbekende vrouw ,had geteekend. Brigitte bracht de jonge weduwe met den kleinen Georges, die zijn dada achter zich aan sleepte, bij het gezelschap. „Kom bij ons zitten," zeide de priester, liaar een stoel aanwijzende. „Een kopje koffie zal u goed doen." Jeanne kwam aarzelend en eenig- Het Amerikaansche hulpwerk. Fransche dooden In Duitschland. GEM. BUITEHL, BERICHTEN. Gestolen schilderijen ontdekt. Een ntil te veel. FRAZEN VAN TEGENSTAN DERS. BINNENLANDSS» NlSBWS. Het R.-K. Verbond van Werkge vers-Vak vereenigingen. zins verlegen nader. „Neem één stoel," herhaalde de pastoor. De jonge vrouw ging zitten de kleine Georges ging hij den priester staan.' „Mijnheer pastoor," zeide hij, „mag ik in den tuin spelen „Zeker ventje ga je gang maar." „Het gaat nu beter, niet waar?" vroeg de priester aan de jonge we- luwe. „O, veel beter, mijnheerIk heb mijn krachten teruggekregen." „Voldoende om de reis te kunnen voortzetten." Jeanne aarzelde, alvorens te ant woorden. De pastoor merkte het en hernam „Ik veronderstel, dat Chevry. niet het'eindpunt is van uwe reis U bent toch niet van plan om in Chevry te blijven „Ik zou hier wel willen blijven," stamelde Jeanne bevend. „Hoe dat, vroeg de pastoor. „Toen ik hier aanbelde, op van ver moeidheid en bijna stervende van honger, met mijn kind in de armen. had ik uwe bemiddeling willen inroe pen, om werk te krijgen, om te kunnen leven en mijn beide kinderen groot te kunnen brengen." „Hebt u twee kinderen „Ja, mijnheer, een meisje van eb maanden, dat uitbesteed is en dep kleinen Georges, die drie en een half jaar is." „Hebben die kinderen geen vader meer „Die is helaas gestorven." „Zoo, dus u bent weduwe." „Ja, mijnheer." „Maar om u aan een betrekking te helpen, moet ik weten, wie u bent. Hebt u geen papieren De jonge vrouw begon te beven. „Papieren," stamelde zij. „Ja, om hier of daar te kunnen komen, zult gij als vreemdelinge toch referenties moeten opgeven. Anders zal niemand u nemen. Hoe is uw naam „Jeanne...."antwoordde de jonge vrouw. „Dat is een voornaam. Aangezien gij getrouwd zijt geweest, draagt gij ook nog den naam van uw man." a 'Wordt vervolgd)!. A. B MICH1ELSEN, F. A. MOEREL, De Vrijstaatsche troepen begonnen den aanval op het repubiikeinsche bolwerk Inch Island, in Lough Swilly (Donegal), het vroegere Britsche maritieme slation. De stelling der republikeinen werd oiysin- geld en het fort werd gebombardeerd. Men hoorde des morgens in het fort zware ont ploffingen, zoodat men vermoedt, dat de republikeinen de munitie vernielen, voor dat ze zich overgeven. In Dundalk namen de regeeringstroe- pen heden de meeste repubiikeinsche po sities. Er werd weinig tegenstand onder vonden en er werden 250 republikeinen ge vangen genomen bij de vermeestering van de kazerne. Nadat een aanval der Vrijstaters werd afgeslagen, capituleerde het fort op Inch- Island met 22 man der bezetting. De an deren hadden kunnen ontsnappen. Hier- mede is het laatste repubiikeinsche bol werk van Oost- en Noord-Donegal ver-' meesterd. Officieel wordt gemeld: Met de vermees tering van de gevangenis, is Dundalk ge heel in handen van de Vrijslaatsche troe pen. Er zijn driehonderd gevangenen ge maakt en vele wapens. Lewis-kanonnen en grooie hoeveelheden munitie zijn vermees- terd. De Vrijstaters hebben geen verliezen geleden. Het jongste nieuws uit Ierland toont, dat de Vrijslaters de rebellen langzamer hand insluiten. Er is in de onrustige districlen grooten ndruk gewekt door de mcdedeeling der Iersche regeering aan Collins, die het op perbevel voert, dat de strijd slechts gestre den wordt om het voorrecht van de Ieren meester te zijn in eigen land, dat de onge regelde troepen door roof trachten te rui- nceren. De arbeidersleden van het Vrijstaatsche parlement, dat nog niet bijeen kwam, heb ben alle nadere leden, onverschillig tol welke partij ze behooren, uitgenoodigd tot een vergadering te Dublin op Donderdag a.s., ten einde voorstellen te overwegen, die naar men hoopt tot den' vrede zullen kunnen leiden. Het persbureau der rebellen meldt, dat De Valera verbonden is aan den staf van het hoofdkwartier der ongeregelde (roepen Vermoedelijk bevindl zich dit te Lime rick. De „Daily Chror.." meldt uit Dublin, dat de beslissende slag, waarin aan het Iersche rebellenleger naar verwachting den genadeslag zal worden toegebracht, elk oogenblik bij Limerick cn omgeving kan beginnen. De rebellen bezetten de li nie Waterford—ClonnelLimeriickKer ry. ongeveer tachtig mijl lang. Ten zuiden van deze lijn zijn de rebel len heer en meester, maar de tucht onder hen is, volgens reizigers, slecht. Men ver wacht niet, dat zij bij machte zijn den aanval van de geoefende troepen te weer staan. De bewoners van Cork zijn met de re volver tot betaling van belasting gedwon gen, mei welk geld voor een klein deel de uitgebreide requisities zijn betaald. De Italiaansche oud-nremier Nilti be handelt in het „Berl. Tag." de quaeslie van het herstel, wijst erop, dat de Eniente tijdens den oorlog, nooit van oorlogsschade heeft gesproken, dat ook in Wilson's 14 punten geen sprake van herstel was en dat deze quaeslie in de wapenstilstands voorwaarden opgenomen, door Clemen- ceau in de eerste plaats als moreele satis factie werd voorgesteld; betoogt dat de quaestie van hel herstel Europa in twee kampen verdeelde en Duifschand's op richting bolelle. Indien Amerika zich ove.r tuigde van het werkelijke gevaar hetwelk Europa en de geheele werld bedreigt als gevolg van het domme herstel-systeem, dan zou dit een groote schrede voor waarts beteekenen, concludeert Nitti. Men heeft een hoogst eenvoudige oplos sing voor de hinnenlandsche crisis gevon den: aile netelige vraagstukken zullen niet meer worden besproken voor de herope ning van het parlement in den aanstaan den herfst. De politieke Status quo is dus een feit geworden en de wijziging van het kabinet Wiirlh zal tot na bet recès op zich laten wachten. De socialistische samen werking blijft een uitgemarfke zaak, maar over de burgerlijke samenwerking wordt eigenlijk niet meer gesproken. De politici der verschillende partijen hebben ingezien dat het onmogelijk is alle vraagstukken in 48 uur lijds op te lossen en aangezien men uiterlijk Dinsdagavond naar huis wilde gaan, heeft men eenvoudig besloten deze oplossing lot een later tijdstip te verschui ven. De democraten en de Dnilsclie Volks partij hebben intusschen' nog tc kennen ge geven, dat zij voorstanders van de burger lijke samenwerking zijn. De democraten willen echter de Beiersche volkspartij we gens haar uilgesproken monarchistische ge zindheid van de samenwerking uitsluiten, terwijl de Duitsche volksparlij op do me dewerking der Beieren prijsstelt. Van een regeeringscrisis en van een ontbinding van den Rijksdag was vandaag geen sprake meer. Dit gevaar was trouwens nog om een andere reden overwonnen. De onaf- hankelijken hebben namelijk vanmiddag in een zeer bewogen groepsvergadering met 39 stemmen tegen 17 besloten voor het wetsontwerp ter bescherming der re publiek te stemmen. De noodige meerder heid van 2.3 is thans gevonden en als morgen alle leden van het Huis aanwezig zijn, zal de wet met 350 tegen 113 stem men worden aangenomen. De onafhankelijken hebben in hun frac tievergadering over een eventueele fusie met de meerderheidssocialisten niet meer gesproken. Zij willen vermoedelijk be slissing aan de algemeene vergadering van hun partij overlaten. In plaats van den llen Augustus, den dag van de aanneming van de grondwet van Weimar, wil de D. Volkspartij den 18en Januari, den dag van de vestiging van het Rijk, tot nationalen feestdag van het Duitsche volk verklaard zien. De correspondent van het „Hbl." te Hel- singfors schrijft: Het verkeer tusschen Petersburg en Hel- singfors is in den laatsten tijd levendiger geworden. De vele van Petersburg lerug- keerende Finnen vertellen interessante bij zonderheden, die men in de Sovjetpers niet vindt. Terwijl volgens de officieele berichten sedert eenige weken een zekere stilstand is gekomen in de prijsstijging, bemerkt het publiek, afgezien van de com missarissen en smokkelaars, nog niets van eenige prijsvermindering, maar zucht het integendeel bij de toenemende gddschaar- sclite steeds wanhopiger onder de niet te betalen prijzen. Ook de sovjet-autoriteiten geven in hun pers toe, dat de prijzen veel al boven de betalingscapaciteit van het publiek uitgaan, zoo b.v. in liet transport wezen. De terugkeerende Finnen deelen mede, dat men thans in Rusland heel go- makkelijk kan reizen', er is in de wagons plaats genoeg,'daar het voor den gewonen sterveling onmogelijk is plaatskaartjes te koopen. Een voorbeeld van de prijsstijging moge hier volgen. In April kostte een wagon (voor houtvervoer) van hel grens station Valhsari naar Petersburg drie ntil- lioen roebel.- Onlangs moest voor Iwee wagons en de douanerechten voor de levensmiddelen die ze bevatten, 40.000 Fin- sche marken worden betaald. Alleen het vervoer der wagens naar Petersburg kostte 170 millioen Sovjetroebels. Al zijn er enkele verbeteringen op ver schillend gebied te conslalecren het ont zettend verval maakt steeds snellere vor deringen. Een Fin sprak met den Peters- burger stadsarchitect over hel verval van de vroegere residentiestad. Hij vernam toen het volgende. In 1921 moesten 632 steenen buizen als vernield worden be schouwd. In 1922 zullen 1400. huizen vol komen verwoest zijn. En als men geen maatregelen neemt, zal dat aantal in 1923 tot tweeduizend stijgen. Als liet zoo voort gaat zal Petersburg over een v'-ifta! jaren een ruïne zijn. Aan bouwen op eenigszins omvangrijke schaal kan men wegens de onizagliikc koslen niet denkep. In de Moskousche kerken zouden de ge- confiskeerde zilveren beslag-n en versie ringen aan kerkdeuren "nr. door iizer worden vervangen. Het bleek echter dat de koslen hiervan vijf a zesmaal zoo hoog zullen zün. dan de oorspronkelijke kosten van hel zilverwerk. In de kringen van de speculanten heerscht groote. weelde. In Petersburg be vinden zich vele speelholen, die vaak schitterend zijn ingericht en waar honder den millioenen 's avonds worden ver speeld. De raad van den Volkenbond kwam gis teren te Londen bijeen voor de bcstudeé- ring der verschillende mandaten, waaron der Palestina. De Arabische delegatie uit Palestina, thans te Londen aanwezig, over handigt den raad een petitie, ondertee kend door verscheidene Hoogerhuis- en Lagerhuisleden, verzoekend opieuw een uitstel van behandeling van het Palestina- mandaat, zeggend dat de opvatting van Engeland over het mandaat en om Pa lestina tot een vaderland der Joden te maken, zeer verdeeld is. De goedkeuring van het mandaat zal Palestina groeiende agitatie veroorzaken, terwijl de ingewik kelde kwesties, welke er aan ten grond slag liggen, niet alleen Palestina raken, maar de geheele Moslimwereld. Uit Washington wordt gemeld, dat Hoo ver aan president Harding een voorloopig rapport deed toekomen, over het werk van den Amerikaanschen hulpverleenings- bond in Rusland. Er blijkt hieruit, dat tot 1 Juli zijn uitgegeven 595.000 dollar. Er werden daarvoor 150 scheepsladingen voedsel en medicijnen gezonden. Volgens Itcnvcr zijn de vooruitzichten van den oogst in Rusland uitstekend. Een draadloos bericht meldt, dat de Fransche regeering de Duitsche den wensch heeft te kennen gegeven, dat lij ken van de Fransche krijgsgevangenen en civiele geïnterneerden, indertijd in Duitschland gestorven en begraven, naar Frankrijk worden overgebracht. De Duit sche regeering zal dezen wensch naar mogelijkheid tegemoet komen. De onder handelingen duren voort. De politie te Klausenburg (Zevenbergen in het Roemeensch Clum gehcetien), heeft zeven schilderijen ontdekt, die door Hon- gaarsche soldaten tijdens den oorlog uit een ItalSaansch museum zijn gestolen en aan een koopman te Klausenburg zijn ver kocht. De Italiaansche schilderijen dalee ren uit de 15e eeuw en worden geschat op een waarde van 3 millioen lire. Zij zullen aan Italië worden teruggegeven. In „l'Action Francaise" kan men een grappige bislorie lezen van een bekend schrijver en den fiscus. De uilgever van den beroemde had met reclame-doelein den, in alle kranten bekend gemaakt, dat van diens laatslen roman een oplage van honderd-duizend exemplaren binnen en kele dagen was uitverkocht. Voor den schrijver zat daaraan een aardig voordeel- Ije van zestig-duizend francs auteursrecht vast. 't Gevolg hiervan was: een, naar ver houding, rijkelijk verhoogde aanslag in de belasting. De beroemde schrijver haaslle zich te verklaren dat zijn uilgever zich vergist had in een nul! De D. Volkspartij heeft een voorstel bij den Rijksdag in gediend tot opheffing van de bijzondere belasting, welke als heffing van advertenties op de pers drukt. Verder wil de D. Volkspartij, dat de belas ting op den omzet voor de couranten on dernemingen voor zes maanden huiten werking wordt gesteld. De Etigelsche Koning heeft gisteren het nieuwe gebouw van den Londenschen graafsehapsraad geopend. Het heeft 4 millioen pond sterling ge kost. De Marconi-maalschappij heeft een plan in gereedheid gebracht voor de op richting van een Zuid-Afrökaanscbe maat schappij voor draadlooze telegrafie, met een kapitaal van 500.000 pond sterling, waarvan 4/5 te Londen en de rest te Kaapstad geplaatst zou worden. De maat schappij verbindt zich in Zuid-Afrika een station te bouwen buiten bereik van artil lerievuur uit zee, dat in staat is, verbin ding te onderhouden met Engeland, Inddë, China, Australië, de Vereenigde Stalen en Zuid-Amerika. Zaterdag is uit de hal van het Hotel Cecil' een doos met juweelen ter waarde van 10.000 pond sterling gestolen, terwijl de eigenaar, de Graeksche koopman Goe- polos, vlak bij aan het noenmaal een si gaar zat te rooken en zijn aandacht een oogenblik wend afgeleid. De Griek hadl de doos bij zich in een leeren attaché-kof fer 1 je. Scotland Yard gelooft, dat de diefstal door een bende ervaren holeldieven is uitgevoerd. Gi -te;en i i de jaar-, ergaieiing van het N V.V. in A'dam begonnen, waarbij de voorz., de heer Stenhuis de gebruike lijke openingsrede uitsprak. De speech was ditmaal natuurlijk erg in mineur, wat niet anders te verwachten was. Ook zei de heer Stenhuis nog al rake dingen; Jammer alleen was, dat hij zijn juiste opmerkingen aan een verkeerd adres richtte. Hij constateerde dan in zijn openings rede, dat in de jaren van zijn be3taan het N V.V. nog nooit is bijeengekomen in zoo zorgvolle tijden voor de arbeidersklasse en de arbeidersbeweging als wij op 't oogenblik beleven. De positie van de arbeidersklasse, de mogelijkheid tot machtsontwikkeling van de arbeidersbe weging is in sterke mate afhankelijk van de conjunctuur in het bedrijfsleven. De geleerde tegenstanders, zeide uur., stellen het voor alsof wij zoo doen zouden zün en aan do arbeiders zoo slechte voor lichting zouden geven, dat wij meenen dat alleen door strijd verbetering te ver krijgen zou zijn. In onze moderne vak beweging leeft echter zeer sterk het in zicht van de noodzakelijkheid van bedrij vigheid en groote productie. De leuze, dat er niets moet worden gedaan waar door het kapitalisme kan worden opge bouwd, is niets anders dan een fraze. Het standpunt, dat er maatschappelijk zou rijn kapitalisme en socialisme en dat men zoo van het eene in het andere stelsel kan stappen, is door de moderne vakbeweging nooit voorgestaan. De om zetting van het kapitalisme in het socia lisme zal niet tot stand komen als de productie niet zoo goed mogelijk wordt gemaakt. Aldus de voorzitter van het N.V-VJ Wij moeten het kapitalisme helpen op bouwen en het is onzin te meenen, dat men zoo maar van het kapitalisme in het socialisme kan stappenPrachtigmaai waarom schuift de heer Stenhuis deze „frazen" in de schoenen van rijn „ge leerde tegenstanders"? Wanneer hij eens bij .rijn vrienden Troelstra, Wibaut c 6. ging informeeren, zou hij vernemen, dat deze „frazen" jaren en jaren lang door de socialistische leiders aan de massa zijn voorgehouden. Of verloochent het N V.V. nu opeens heelemaal de rooda leer? Dezer dagen hield het R. K. Ver bond een drukbezochte vergadering, on der presidium van den heer Jan Ver- heijen. Als nieuw lid werd welkom geheeten de R. K. Vereeniging van Sigarenfabri kanten. De voorzitter drukte in zijn openings rede zijn vreugde uit over den uitslag der verkiezingen en stelde voor een ge- lukwensch te richten tot Minister Ruy? de Berenbrouck en daarbij enkele de siderata te voegen, die naar zijn oordeel in het program der Regeering zouden op genomen dienen te worden, teneinde da Neöerlandsche nijverheid in deze crisis te steunen. Dit voorstel werd aangeno men. Het rapport der Commissie-Hellebre kers, waarin een uitvoerige uiteenzetting; wordt gegeven van de houding van R. K. Verbond t.o.v. den R. IC. Oentralen Raad van Bedrijven werd op verzoek van da Algemeene R. K. Werkgevers Ver», nog niet afgehandeld, omdat enkele af- deelingen dezer organisatie nog gelegen heid hadden gehad het rapport te bestu- deeren. De bij he. Verbond aangesloten organisaties hadden intusschen de con clusies van het rapport aanvaard. Ten aanzien van de te volgen loonpo litiek en de algemeene economische poli tiek werd op voorstel van Dr. Korten- horst besloten een onderhoud aan to vragen met het R. K. Vakbureau ten einde over deze zoowel werkgevers als arbeiders rakende kwesties van gedachten te wisselen. De vergadering achtte het niet uitgesloten, dat door onderlinge bespreking blijken zou; dat omtrent enkele punten van praktischen. aard overeenstemming zou bestaan. In elk geval achtte men het hoogst ge- wenecht, dat in deze moeilijke tijden de werkgevers en de arbeiders zooveel! mogelijk eensgezind zouden blijven. Verder werden twee Studie-Commis sies ingesteld, die aan het Verbond prae- advies zullen uitbrengen: de eene over de zoogenaamde „kernen of fabriekscom- missies" en eene over de organisatie der. geheele Sociale Verzekering, waarbij te vens onder het oog zal gezien worde» de wijze, waarop de premies zullen wor den opgebracht. Het Dagelijkech Bestuur werd gemach» tigd met het Federatie-Bestuur der A. E. K.W. V. zoodra de reorganisatie dezer vereeniging haar beslag heeft ge kregen overleg te plegen omtrent den meest geschikten vorm van samenwer king en taakverdeeling, waarbij het be ginsel voorop zou moeten staan, dat da Diocesane Standsorganisaties voor die le den, die niet bij een R. K. Vakorgani satie aangesloten kunnen rij, ook da vakbelangen zouden kunnen behartigen. Wat betreft de technische herziening van het tarief werd besloten het voor ontwerp af te wachten. Een krachtige actie zal worden voor bereid, om te komen tot verlaging der kolenprijzen en der vrachttarieven van d« spoorwegen. Nog werd besloten het oprichten van vereenigingen „de Altaarwacht" krach tig te bevorderen en aan de vereeniging „Blijvend Verband" financieele steun tc geven. Hierop werd de regeling der Export- credieten, zooals deze door den Minis ter van Einanciën is vastgesteld, aan kritiek onderworpen. Vele leden, die van een goede rege ling dezer credieten zeer veel nut voor de industrie verwachtten en die van deze credieten ongetwijfeld gebruik zouden ge maakt hebben, d eelden mede, dat de door den Minister van Financiën gemaakte regeling voor de industrie in den meest volstrekten zin onbruikbaar is. Deze re geling is ongeveer gelijk aan die, welke in Engeland een volkomen echec heeft geleden en die dan ook later gewijzigd werd. De samenstelling der Advies-Com missie achtte meri algemeen een bespot- Voorzitter Raad van Arbeid'e Haarlem Hoofd der R.K. School te Oudewater

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5