Rondom de Haagsche conferentie. GEMENGD NIEUWS, j' MARKTNIEUWS. Invoerbelemmering van sigaren. Overtreding der Loterij-wet? De knalpot. Nederl. journalisten in het Gooi. Wegenverbetering in Zuid- Holland. UIT ONZE OOST. De duurtebijslag. Liquidatie Export Mij. v.h. B. van Leeuwen. Onveilig Twente. Vruchtbaar weer. Een ongeluk Oplichting. Een ongelukkige sprong. Gevonden. Een botsing. Goedkoop vleesch. Inbraak. Verduistering. Verdronken. Goed afgeloopen. Inbrekers gearresteerd. Schip gezonken. Gestrand. Gezonken. Chlneezen-relletjes in Amsterdam 1 AMSTERDAM, 17 Juli. Aardap pelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Eigenheimers f 3.504.50, id. blauwe Eigenheimers f 56, Gel dersche Schoolmeesters f3.604. N.- Holl. blauwe f 55.50, id. muizen f 4.20—4.35, id. kleine muizen f 3, Schoolmeesters f 5.606.30 per H.L. AMSTERDAM, 17 Juli. Vee. Ter markt waren aangevoerd463 vette koeien waarvan de prijzen waren le qual. f 1.15—1.40, 2e qual. f 0.90 1, 3e qual. f 0.700.80; 95 melk en kalfkoeien f 250500 p. stuk 46 graskalveren f 50—90, 67 nuchtere kalveren f 16—22, 244 schapen f 25 40, 114 lammeren f 1527 per stuk; 582 vette varkens le qual. f 1.18, 2e qual. f 11.4 spekvarkens f 1.10 per schoongewicht. ROTTERDAM, 17 Juli. Vlas. Aan gevoerd 2490 K.G. blauw f 1.50 2.10, 21.200 K.G. Groningsch f 1.50 —2.00; 2400 K.G. Holl. geel f 1.50 2.00, 2900 K.G. wit f 1.25—1.50, 400 K.G. Dawroot I 1.25—1.40, alles schoon. Binnenlandsche granen. Tarwe we derom ruim aangeboden, was prijs houdend te plaatsen en werd ver kocht van f 14 tot f 14.50, in een bijzonder geval werd iets meer be taald afwijkende f 13 f 14. Buitenlandsche granen. In publie ke veiling verkocht ca. 100 ton ge zonde La Plata mals f 178, en ca. 800 ton beschadigde Amerik. mixed maïs f 174%—145, alles boordvrij, plus 1 pCt. Vee. Heden waren aangevoerd t 373 vette runderen, 428 vette en gras kalveren, 997 schapen of lammeren, 877 varkens. De prijzen waren als volgt: Koeien le kwal. f 1.301.40, id. 2e f 1.20—1.10, id. 3e f 1.00—0.90, Ossen le kwal. f 1.251.35, id. 2e 1.15—1.10, id. 3e f 0.95—0.85, Kal veren, le kwal. f 1.001.20, id. 2e f 0.90—0.80, id. 3e. f 0.70, Schapen le kwal. f 0.75—0.85, id. 2e f 0.65— 0.55, id. 3e. f 0.45, Lammeren f 0.85 —1.10, Varkens le kwal. f 1.00— 1.04, id. 2e f 0.88—0.82, 3e f 0.80— 0.76, Licht soort f 0.860.92, pet K.G. Vet vee en vette kalveren met ma tigen handeler waren weinig prima soorten aangevoerd. Schapen en lam meren met redelijken omzet tot iets hooger prijzen dan de vorige week. Ook in varkens was de handel re delijk, prijzen stationair. Zaden. Lijnzaad voer- f 2223, Mosterdzaad bruin f 4550, geel f 4448, Karwijzaad f 80—81, Ka nariezaad f 2021, boekweit f 17 per 100 kilo. AardappelenWestlandsche zand f 2.50—3 dito klei f 2.40—2.75 dito poters f q.60—1.90, alles per kin. EierenZeeuwsche en Overmaa- sche f 7.25—9.00. Buitenlandsche granen vast. Rogge Western 2 disp. f 11.60, La Plata disp. naar qual. f 11.7512.50. Gerst Do- nau aangekomen f 209, 64 K.G. Do- nau ladend/geL f 220, 48 pond Ame- rikaansche malting disp. f 216, stoo- mend f 109, Canada 3 stoomend f 21. Haver 38 pond white clipped disp. f 10.65, stoomend f 10.50, Canada 3 disp. f 12 stoomend f 11.60. Mais Amerik. mixed aangekomen f sl90 stoomend f 187/184, La Plata nieuwe oogst disp. f 199, stoomend f 196, Gal fox, disp. f 192, aangekomen f 189 witte Natal disp. f 195, gele Natal dito f 190. Veevoeder. (Bericht v.d.mak. Gebrs. Krijger.) Lijnkoeken Noord-Amerik. loco'f 14.50, stoomend f 14.50, Juli/ Dec.-levering f 14.50, Nov./April-lev. f 14.60id. id. van N. Amers. zaad Juli-afl. t 16id. id. merk S K stoo mend f 15.25Duitsche lijnkoeken loco franco grens f 14 Indische cocos- koeken loco f 9.25Inlandsche Voor slag lijnkoeken loco f 14.25, stoomend Aug.-lev. f 14.25 id. lijnkoekschilfers f 15.10; id. cocoskoeken f 11 alles per 100 kilo en gedeeltel. tweedehands. ALKMAAR, 17 Juli. Op de Vee- jarkt waren heden aangevoerd18 koeien en ossen f 300475, 44 vette kalveren f 60—125, id. per ned. pond f i.iof 1.25, 25 nuchtere kalveren f 1632, 12 vette schapen f 4045, 563 vette varkens per ned. pond f 0.82—0.90. ting van da industrie, vooral omdat do industrio daarin vertegenwoordigd is door één werkgever en twee voorzittere van arbeiders-centrale terwijl als Begeerings- Commissaris een beslist tegenstander van export-credieten is gekozen, althans iemand, die openlijk verklaard heeft, dat van zulke credieten slechts een zeer matig gebruik moet worden ge maakt. Het bestuur werd opdracht verstrekt aan den Minister van Financiën de mee ning van het B. K. Verbond kenbaar te maken en tevens een ontwerp-rege- ling voor de export-credieten in te die nen. De heer Mr. M. van Steenberghe, di recteur van H. v. Puijenbroek's Textiel- maatschappij te Goirle word bereid ge vonden zijn medewerking aan het op stellen der ontwerpregeling te verleenan. Ten slotte werd de .medewerking aan de oprichting van een B. K. Vereeni- ging voor Nijverheidsonderwijs nog be sproken. De voorbereiding dezer organi satie is reeds ver gevorderd, doch een definitieve beslissing werd tot later uit gesteld. De Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor Tilburg e.o. heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden waar in zij wijst op den steeds stijgenden in voer van buitenlandsche, speciaal Duit- sche, sigaren. Werden in 1913 ingevoerd 4.119.400 sigaren, waarvan 1.604.400 uit Duitsch- land, voor 1921 bedroegen de cijfers van den invoer 121.350.600 en 62.758.600, voor de eerste vijf maanden van 1922 138.400.000 en 132.600.000. Een evenredige stijging der werkloos heidscijfers met de toeneming van den invoer valt te constateeren. Tegenover de 1807 geheel en 1159 ge deeltelijk werkloozen op 19246 arbeiders in de sigarenindustrie op 2 Juli 1921 staan de cijfers van resp. 6147 geheel en 3965 gedeelte'ijk werkloozen op 18769 arbeiders op 21 Januari 1922. Door dezen overmatigen invoer van buitenlandsche sigaren, met wier prijzen onze industrie ten gevolge der valuta daling onmogelijk kan concurreeron, zal naar het oordeel der Kamer de Neder- landsche sigarenindustrie worden vernie tigd. Naar de eenstemmige meening der Ka mer kan alleen door ingrijpende maatre gelen van invoerbelemmering de Neder- landsche sigaren-industrie over den hui- digen noodtoestand worden heen gehol pen. Bedenen waarom zij de Tweede Kamer met aandrang verzoekt de Begeering de bevoegdheid te verleenen, een invoerver bod van sigaren uit te vaardigen. Voor het kantongerecht te Breda was gedagvaard de naamlooze vennootschap „Kwatta" te Brela, beschuldigd van over treding der Loterijwet, tweemaal ge pleegd. Op 10 April opende Kwatta de gelegenheid door uitgave van zoogenaam de statistiekbons. Toen de directeur de ellende zag, die het systeem veroorzaakte, eindigde hij oogenblikkelijk verdere uit gave. Br was voor een en een kwart ton aan bons uitgegeven. De ambtenaar van het kantongerecht achtte overtreding der loterijwet twee maal gepleegd en eischte tweemaal drie duizend gulden boete. In de Zaterdagavond gehouden verga dering van den raad der gemeente En' schede is in de algemeene politieverorde ning een bepaling opgenomen, welke het rijden met open knalpot voor automo bielen of motorrijwielen verbiedt. Een groot aantal journalisten uit alle doelen van den Ned. Journalistenkring, waarvan velen vergezeld met hun dames, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het Gooi. Op het gemeentehuis van Hilversum werden de gasten opgewacht door de da- gelijksche te-sturen van Hilversum <-n Bussum, die voltallig aanwezig waren. Mr P. J. Reymer, burgemeester van Hilversum, heeft hier in een hartelijke rede de journalisten welkom geheeten. Hij zeide fe begroeten de soms zelfs niet bij name gekende stille, maar daarom niet ininder krachtige en welsprekende mede werkers aan de publieke zaak. De journa listiek is een mooi, maar hoogst verant woordelijk ambt, dat hooge eiscben stelt aan karakter, ontwikkeling en wetenschap. Overheid en pers aldus de burgemees- Ier moeten samenwerken, hebben el kander in onderling vertrouwen te nade- ten met strikte eerbiediging van elkanders rechten en waard Gering van elkanders plichten. Zij dienen beiden 't publiek be- iang. De burgemeester verklaarde, dat Hilversum hartelijk verheugd is over het bezoek en gaf een korte schets van de ontwikkeLing van de gemeente. De heer D. Hans, voorzitter van den Nederl. Journalisten-Kring betuigide zijn hartelijke waardeering over de ontvangst. Op hun jaarlijk-sche zwerftocht komen de journalisten in verscheidene deelen van het land, in eeuwenoude steden en centra Tan handel en industrie, maar thans wa ren ze op bezoek bij een bruid. Hilversum: de bruid van het Gooi. Spr. wees op het kostelijk bezit, dat het Gooi voor Holland is, weidde ook zijnerzijds uit over de nood zakelijkheid van samenwerking van over head en pers, waarbij de laatste haar zelf standigheid en onafhankelijkheid volledig kan bewaren, en sprak de wensch uit, dat Hilversum, onder de bekwame en voort varende leiding van burgemeester Reymer, steeds in bloei mocht toenemen. Nadat ververschimgen waren rondge diend begaf het gezelschap zich per auto naar Bussum. Hier bood, in den huize Beeresteyn, het gemeentebestuur van Bussum een noen maal aan. Namens Bussum sprak de burgemeester de heer H. de Bordes, een begroetingsrede uit daarbij de taak van de pers schetsende en haar heilzamen invloed op het ge meen tc-beleid. Hij wees ook op aanhangi ge tramplannen, die het Gooi als een be dreiging voelt en verklaarde zich hartelijk dankbaar voor den steun dien de pers daarbij ten gunste van het natuurschoon gegeven had. Ook deze rede werd door den heer D. Hans beantwoord, die een dronk instelde op Bussum in het bijzon der en het Gooi in het algemeen. 's Middags had de groote autotocht plaats, waaraan ook de dames der burge meesters, de wethouders en de gemeente secretaris deelnamen. Zij stond onder lei ding van den heer H. J. van Voorst Vader, die met den heer Van Lookeren Campag ne de voorbereiding van de geheide ont vangst had geregeld. VOORTZETTING MOGELIJK. Gelijk wij nog in een deel van onze op lage meldden, hebben gisteren de sub commissies voor den particulieren eigen dom en voor de schulden, zonder de Rus sen vergaderd. In deze vergadering is me- dedeeling gedaan van een brief van den president van de Russische commissie, den heer Litwinof, aan den president van de niet-Russische commissie, mr, Patijn, waarin een conferentie der presidenten der niet-Russische Commissie met de Russen verzocht werd. De inhoud luidde aldus: Mijnheer de President, In vervolg op uw brief van 15 Juli heeft de Russische delegatie de eer de volgende verklaring af te leggen: De Russische delegatie heeft zich naar Den Haag begeven met het vaste voorne men al het mogelijke te doen om een al gemeen accoord te verkrijgen met al de andere regeeringen, voor zoover de voor waarden daarvan vereenigbaar zouden zijn met de waardigheid en de levensbe langen van Rusland. De Russische delega tie heeft op den voorgrond moeten stellen het vraagstuk van de verleening aan de Russische regeering der credieten, welke onontbeerlijk zijn voor het economisch herstel van het land, daar zonder ernsti ge financieele hulp Rusland niet in staat is, den schuldenlast van voor den oor log en andere in te dienen vorderingen op zich te nemen. Zonder financieele hulp van de andere staten schijnt het volstrekt on mogelijk deze verplichtingen na te komen, en de regeering acht zich niet gerechtigd verplichtingen te aanvaarden onder voor waarden, welke iedere mogelijkheid, om ze na te leven uitsluiten. De Russische delegatie is verplicht vast te stellen, dat noch wat betreft den om vang van de door haar gevraagde credie ten, noch wat betreft het gebruik ervan voor het economische herstel van Rus land, eenige ook maar eenigszins gegronde tegenwerping is gemaakt, maar gedurende de geheele conferentie heeft de Russi sche delegatie geen enkel nauwkeurig antwoord ontvangen op de credietvraag, die voor Rusland van het hoogste belang is. De niet-Russische commissie heeft be sloten de besprekingen met de Russische commissie af te breken, en heeft daar in de eerste plaats als beweegreden voor opgegeven dat het onmogelijk gebleken zou zijn tot overeenstemming te komen aangaande het vraagstuk van den parti culieren eigendom. Evenwel hadden te Genua reeds een groot aantal van de deel nemende staten erkend, dat het onmoge lijk was aan de Russische regeering onomstootelijk het herstel van den parti culieren eigendom op te leggen. Dit feit is nog bevestigd door het memorandum van 11 Juni, waarin de Engelsche regee ring duidelijk verklaart dat het ontoe laatbaar zou zijn van Rusland, een souve- reinen staat, te verlangen, dat het een van de fundamenteele wetten van de sowjet- republiek, in casu van de nationalisatie van den particulieren eigendom, verval len zou verklaren. De Russische delega- gatie heeft verschillende malen aan de conferentie de volledige mogelijkheid aangewezen van een overeenkomst met een groot aantal buitenlandsche vroegere eigenaren, die in overeenstemming zou zijn met de wederzijdschc belangen van Rusland en deze eigenaren, en inderdaad zijn overeenkomsten van dezen aard in zekere gevallen gesloten, tot wederzijd- sche voldoening van beide partijen. Hoe wel zij de verplichte teruggave in den vorm van concessies of in erfpacht van bezittingen van vroegere buitenlandsche eigenaren afwijst, heeft de Russische de legatie herhaaldelijk verklaard, dat de Russische regeering geenszins weigert concrete vormen van schadeloosstelling te overwegen, die aan de vroegere buiten landsche eigenaren, welke te lijden heb ben gehad van door de Russische regee- ring genomen maatregelen, zouden kunnen worden toegekend; zij heeft alleen voor gesteld dat de behandeling van deze vor men van schadeloosstelling uitgesteld zou worden totdat de kwestie van de financi eele hulp aan Rusland geregeld zou zijn, en de niet-Russische commissie inlichtin gen zou verschaft hebben omtrent het be drag van de vorderingen. Deze laatste voorwaarden worden voorgeschreven door de noodzakelijkheid der feiten, want zon der deze hulp en deze inlichtingen is de Russische regeering niet in staat hulp bronnen of middelen te vinden, die het haar mogelijk zouden maken een werke lijke schadeloosstelling te geven. Naar de meening van de Russische de legatie is een algemeen accoord tusschen Rusland en de andere staten reeds nu tc 's-Gravenhage zeer wel mogelijk, mits de niet-Russische commissie ervan afziet als beslissende voorwaarde het herstel van den particulieren eigendom van de bui tenlandsche ondernemers te eischen en zij er in toestemmen duidelijk die landen aan te wijzen, die besloten hebben deel tc nemen aan het verschaffen van economi sche hulp aan Rusland, en inlichtingen te geven over den omvang en den vorm waarin zij deze zullen geven. De Russi sche delegatie stelt vast, dat de tegen woordige toestand in hoofdzaak het ge volg is van het feit, dat er tot nog toe geen enkele vereenigde vergadering van de twee commissies (de niet-Russische en de Russische), en zelfs geen algemeene bijeenkomst van de presidenten van deze commissies is bijeengeroepen, teneinde samen de werkzaamheden van de confe rentie te regelen, de verkregen resultaten te toetsen en te trachten tot een noodza kelijke overeenstemming te komen. De Russische delegatie, die alle moge lijke wegen wenscht in te slaan, welke tot oplossing van de meeningsverschillen kun nen leiden, stelt voor een bijeenkomst te beleggen van de presidenten van de drie niet-Russische sub-commissies met de le den van de Russische commissie, tenein de gemeenschappelijk te overwegen, of er een grondslag kan gevonden worden voor de op het oogenblik geschorste besprekin gen. De datum van deze bijeenkomst zou in overleg tusschen de presidenten van de twee commissies kunnen worden vastge steld. Aanvaard, mijnheer de president, de verzekering van mijn hoogachting. LITWINOF. De brief van Litwinof werd ontvangen, terwijl de twee commissies voor den par ticulieren eigendom en voor de schulden aan het vergaderen waren, ter vaststelling van hun rapport. Hij werd in deze ver gaderingen voorgelezen en besloten werd dat hij vermenigvuldigd en rondgedeeld zou worden, opdat de leden van de com missies, evenals die van de commissie voor de credieten, op hun gemak van den inhoud kennis zouden kunnen nemen. Gis terenmiddag om 4 uur kwamen alle drie niet-Russische commissies weer in het Vredespaleis bijeen, zondek de Russen. DE MEENING VAN OTTO KAHN. De bekende New-Yorksche bankier Otto Kahn is gisteren uit den Haag te Londen aangekomen. Hij uitte de meening dat de conferentie nuttige uitkomsten zou teweeg brengen, in zoover zij de afmosfeer gezuiverd heeft en vermoedelijk zal leiden tot een vrijwel eensgezinde politiek van Engeland, Frankrijk en de Veleenigde Staten met betrekking tot den toestand van Rusland, Hij acht het vooruitzicht, dat er aan de te genwoordige soorten van politiek tegen over Rusland een einde zal komen, hoogst gelukkig. Lloyd George had verstandig gedaan met de Haagsche conferentie tot stand te brengen. De twistpunten die duis ter en verward waren gebleven, waren voorgelegd aan hef onderzoek van prakti sche deskundigen. De verspreide proble men werden bijeenverzameld en op tafel gerangschikt. „Indien al, gelijk het geval schijnt te zijn, de verschillen tusschen wat men vraagt van de Sovjet-regeering en wat de ze aanbiedt, nog niet te verzoenen zijn, zullen wij nu toch een duidelijk afgetee- kenden toestand hebben en kunnen alle betrokkenen daarnaar handelen. Verder zullen de tijd, de evolutie en de krachten van economische en natuurlijke wetten zich onfeilbaar laten gelden. Intusschen kan en moet de Europeesche Staatsmans kunst nure onverdeelde aandacht aan 't onmiddellijk dringende en dreigende pro bleem van Midden-Europa wijden." HET ANTWOORD VAN Mr. PATIJN. De voorzitter van de niet-Russische com missie heeft gisterenavond den volgenden brief verzonden in antwoord op het van den heer Litwinof ontvangen schrijven, waarin deze heeft voorgesteld, een ver gadering te beleggen van de voorzitters der drie niet-Russische sub-commissies met de leden van de Russsche commissie: Mijnheer de president, Ik heb do u te berichten, dat ik uw brief van 16 Juli j.l. ontvingen heb. Het voorste! van de Russische delegatie tot het bijeenroepen van een vergadering van de voorzitters der drie niet-Russische sub-commisses met de leden van de Rus sische commissie, ten einde gezamenlijk de vraag na te gaan of het niet mogelijk zou zijn, een basis te vinden voor de voortzetting van de nu onderbroken on derhandelingcn, lijkt onaannemelijk, aan gezien de voorzitters der drie sub-commis sies geen orgaan vormen van de niet-Rus sische commissie en dus in dezen niet be voegd ziin. De drie sub-commissies hebben uw brief besproken. Ofschoon de algemeene indruk is, dat uw brief geen enkele ver klaring bevat in den zin, aangegeven in miin brief van 15 Juli. ben ik ffemuoht'gd, li mede te deelen, dat de eerste sub-com missie bereid is, ten einde alle misverstand te vermüden, morgen om 11 uur een bij eenkomst te houden net de Russische commisie. Deze beslissing is ingegeven door bet feit, dat uw brief voornamelijk vraagstukken rankt, vallende ontter de be voegdheid van die sub-commissie. Deze vergadering zal uitsluitend ten doel hebben, li gelegenheid te bieden, sehern omliinde voorstellen te doen ter wijzi ging van de vroegere verklaringen van de Russische delegatie. Wil. mijnheer de president, de goedheid hebben de betuiging van mijn hoogachting te aanvaarden. (get.) Patiin, Voorzitter van de niet-Russische commissie. In het Engelsche Lagerhuis heeft Llovd George gisteren verklaard, dat de confe rentie in Den Haag nog steeds op het doode punt was en dat men de Engelsche afgevaardigden, indien geen oplossing werd verkregen, tegen het eind van de week te Londen terugverwachtte. Het Gooi werd in alle richtingen door kruist. Naarden, Blaricum, Laren en an dere gemeenten werden bezocht, het bosch van Bredius en de Crailoosche bosschen bewonderd. De autoriteiten lieten niet na, de journalisten den weg te wijzen, die voor de electrische tram is geprojecteerd, waar door zooveel ontroering in het Gooi is ont staan. Tegen halfzes kwam het gezelschap in Hilversum terug. In het Hof van Holland bood het ge meentebestuur van Hilversum een thee aan, waartoe ook de raadsleden waren ge- noodigd. Hier hebben de burgemeesters Reymer en de Bordes nogmaals vriende lijke woorden gesproken en daarmee ook met groote voldoening de hartelijke sa menwerking vastgesteld, die tusschen Hil versum en Bussum bestaat. De heer Hans heeft ten slotte opnieuw alien bedankt. Hij bood namens den Kring aan mevrouw Reymer en mevrouw de Bordes een prach tige ruiker aan. Geruimen tijd is men hier nog bijeen gebleven. De gastheeren maakten met ve le journalisten nader kennis. En nog 's avonds aan den trein kwam burgemeester Reymer van het Kringbestuur afscheid ne men. Verschenen zijn een aantal rapporten van een commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland betreffende wegenver betering. De commissie was eenstemmig van ge voelen, dat het stellig behoort tot de taak van de Prov. Staten, om mede te zorgen voor behoorlijke hoofdverkeetns- wegen, maar evenzeer, dat do kosten, daaraan verbonden, niet uitsluitend mo gen komen ten laste van de provincie,. doch eenerzijds moeten meegedragen wor den door het rijk, omdat bijna alle be doelde wegen tevens 'n interprovinciaal karakter dragen, terwijl tevens een deel ervan behoort te komen ten laste van de localteiit, welke een niet minder voor de hand liggend belang heeft bij aan leg en onderhoud van dergelijke wegen. Mitsdien behoort, naar 't oordeel der commissie, niet tot aanlog te worden overgegaan, alvorens van de localiteit toezegging is ontvangen voor de bijdrage van een nader te bespreken percentage der kosten. Aan den anderen kant is de meening uitgesproken, dat niet mocht worden los gelaten de eisch, dat ook het rijk een belangrijk deel der kosten voor zijn re kening neme. Met diepe teleurstelling is kennis ge nomen van de mededeeling, dat de mi nister van Waterstaat heeft gemeend, niet alleen de voor de eerste in be handeling genomen wegen toegezegde bij drage van 50 pOt. der kosten to moeten terugnemen, maar zelfs dat met het oog op den toestand van 's lands financiën de toekenning van een rijksbijdrage voor den aanleg en verbetering van de we gen niet kan worden bevorderd. Ettelijke leden achtten deze definitieve weigering van den minister niet gemotiveerd. Het is h. i. onverdedigbaar, de zorg voor goede transportwegen geheel af te wen telen pp de Prov. Staten. De Volksraad verwierp met 22 tegen 15 stemmen een amendomen t- Borgmeye r tot verhopging van den post van de bij slagen met f 6 millioen, teneinde te coupeeren, dat een scheiding gemaakt zou worden tusschen bevoorrechte enniet- bevoorrechte ambtenaarsgroepen, waarna het regoeringsvoorstel werd aangenomen. De Export Mij. voorheen B. van Leeu wen Co. liquideert. Het geheele per soneel is ontslagen. De firma Geo Wehry Co. treedt op als liquidatrioe. De Mij. bestond 80 jaar. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks drie uur, bemerkten twee sur- veilleerende agenten van politie ie Al melo, in de nabijheid van de villa van den heer A. M. Tilanus aan den Wier- denschen weg aldaar een persoon, die bezig was verschillende zilveren voorwer pen in een tasch te verbergen. Bij hun nadering bleek het hun, dat hij ook twee rijwielen bij zich had, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Even later voegde zich een brigadier van politie bij de agenten. Met z'n drieën stelden zij zich verdekt op, vast ver moedende, dat nog een tweede bij den eerst-aangehoudene behoorde. Hun ver moeden werd bewaarheid, want eenige oogenblikken later kwam een tweede in dividu uit bovengenoemde villa, die ook in het bezit van verschillende zilveren voorwerpen was. Bij onderzoek bleek nu, dat de twee aangehoudenen Duitschers zijn, en dat zij zich door middel van braak van een buitendeur en verschillende meubelstuk ken zonder dat een der bewoners wakker was geworden uit bovenver melde villa hadden toegeëigend diverse soorten zilveren lepels en vorken, twee rijwielen, een revolver met bijbehoorende patronen, een kistje sigaren, en onge veer f 150 aan geld. De aangehoudenen bleken voorts in het bezit te zijn van de gebruikelijke elec trische zaklantaarns, een breekijzer en een groot aantal loopers. Een boer te 't Meer (Fr.) consta teerde, dat op zijn stuk goed gemest hooiland het gras van Vrijdagmiddag tot Zaterdagavond een handbreedte ge groeid was. Of het dus ook vruchtbaar weer is. In de Beguliersbreestraat te Amster dam reed Zaterdagavond een wielrijder tegen een voetganger aan. Gevolg een woordenwisseling waarin zich derden mengden en waarbij men handgemeen werd. Toen de vechtpartij was afgeloo- pen bemerkte de wielrijder dat hij een uortefeuille met f 3000 uit den binnen zak van zijn jas miste. Een der vechtersbazen moet hem die afhandig gemaakt hebben en in ver band daarmee is het vermoeden gere zen dat dit „ongeluk" niet geheel onop zettelijk is geschied. De mensehen die met den wielrijder hebben gevochten zijn thans zoek. Een man die ten name van de firma A. Hillen een advertentie had geplaatst waarin depothouders voor een sigarenwin kel werden gevraagd, vond vier personen bereid om de f1000 te storten, welke de voorwaarden waren voor de plaat sing als depothouder. Deze vier machtigden het individu, dat met de firma Hillen niets had uit te staan, bij een bank aan de Heeren gracht in Amsterdam f 1000 van hun saldo op te nemen. De bank bleek eohter niet zoo goed- geloovig als de adspirantdepothouders en stelde zich in verbinding met de poli tie, die termen vond om het heerschap wegens oplichting in bewaring te stol len. Te Enkhuizen sprong Zaterdagavond 'n 17-jarige voetballer over oen greppel om een verdwaalden bal op to halen en kwam met den voet terecht op een tus schen het gras liggende zeis. Het lichaamsdeel werd nagenoeg af gesneden. Het lijk van een 69-jarigen pension houder te Barneveld, die sedert eeni ge maanden was vermist, is thans te Oosterbeek uit den Bijn opgehaald. Een ernstige botsing had gisteravond plaats op den Bornschen weg te Almelo tusschen de auto E 2612, bestuurd door den heer J. Beekers van Enschede en een rijtuig van den stalhouder Koning te Almelo. De mede-inzittende der auto H. Hofhuis van Enschedé, brak zijn neusbeen en werd in het B.K. zieken huis opgenomen. De auto werd zeer be schadigd en in beslag genomen. Tegen den bestuurder werd proces-verbaal op gemaakt. 1 In verschillende Geldersche grensplaat sen zijn de veehouders zoo verlegen om veevoeder, dat ze hun vee maar zelf gaan slachten en uitponden tegen de lage prijzen voor 45 h 50 cent per pond. Te Dongen is ingebroken in de fa briek van de heeren J. v. d. Broek en Co., voor een waarde van f 900 aan leder werd gestolen. De recherche te 's-Hertogenbosch heeft den spoorwegambtenaar J. L., aldaar, ge arresteerd. Hij wordt verdacht van ver duistering van ruim f 700 in dienstbe trekking. Te Broek op L'dijk is Zaterdagavond het 4-jarig zoontje van den tuinbo.uwer 0. G., te water geraakt en verdronken. Het zesjarig zoontje eener Indische fa milie, welke met verlof in Den Haag woont, tusschen Best en Boxel uit een in volle vaart zijnden trein gevallen. Onmid dellijk werd de trein door de noodrem tot stistand gebracht. De knaap heeft won der boyen .wonder zoo goed als geen let sel bekomen', alleen klaagde hij wat over pijn in een schouder. (Vadert.) Twee Duitschers werden te Almelo gearresteerd, toen zij op heeterdaad be trapt werden bij een inbraak in de villa van den heer A. M. Tilanus aan den Wierdenschenweg. Zij hadden reeds een aantal zilveren voorwerpen en twee rijwielen gestolen. Een groot aantal inbrekerswerktuigen werd op hen gevonden. De „Zoon Joseph", schipper Bokslag, is gisterennamiddag half vier twee a drie mijlen ten noordwesten van Emmeloord (Schoklani) gezonken. Het schip werd ge sleept door de „Joca", kapitein Bult, van Amsterdam. De opvarenden zijn gerexd. Zaterdagavond is, vijf palen benoorden de Koog op Texel, gestrand een groote lichter, geladen met turfmolm. De lchter werd van Harlingen gesleept door het s.s. „Gaasterland", en door het ruwe weel losgeslagen. De sleepboot „Limburg", van Nieuwediep, ter assistentie vertrokken, is aldaar Zondagmiddag teruggekomen. Be ter weer moet worden afgewacht om den lichter af te brengen. Gistermididag is tengevolge van het stormweer in de Zuiderzee tusschen Schokland en Lemmer gezonken het Rijn schip „Zoon van Jozef", kapitein Bokslag van Katwijk aan Zee, geladen met basalt- slag op reis van Duitschland naar Lem mer. Het schip en de lading waren verze kerd. De opvarenden zijn vermoedelijk gered. Twee zwaar gewonden. Gisterenmiddag omstreeks half drie laaide op den zolder van het Chineezen- verblijf op het terrein der Stoomvaart maatschappij „Nederland", aan de Java- kade te Amsterdam, de reeds lang smeu lende haat tusschen de Chineezen onder ling, hoog op. De revolvers werden te voorschijn gehaald en in koelen bloede afgevuurd. Eén der Chineezen kreeg een kogel dwars door het lichaam, hij was onmiddellijk dood. Een ander, die voor de moordende wapenen wilde vluchten, kreeg een kogel n den rug. Op het terrein werd men slechts weinig van het tumult gewaar. Door Nederlandsche geëmployeer den is de politie van het bureau Katten burgergracht met het gebeurde in kennis gesteld. Commissaris Tinholt, vergezeld door eenige inspecteurs en rechercheurs, is daarna onmiddellijk ter plaatse met het onderzoek begonnen. De Chineezen zijn echter „potdicht" en gaven, althans giste renmiddag, niet de minste aanwijzing om trent de oorzaak en den schuldige of schuldigen aan de moordpartij. De zwaar gewonde Chinees is in stervenden toestand naar een der gasthuizen gebracht, hij zal zijn verwonding wel niet overleven. Het gebeurde op het terrein van de „Nederland" heeft de vijandelijkheden ook doen uitbreiden bij de Chineezen in de lo gementen der zonen van het Hemelsche rijk in de Buiten-Bantammerstraat. Om streeks half vier maakten zij op de Prins Hendrikkade, in de nabijheid van de Chi- neesche herbergen, een reusachtig spek takel. Er werd weer met revolvers geschoten. De politie van het bureau Warmoesstraat is er aan te pas gekomen. De moordzuch tige Chineezen kwamen eerst tot kalmte toen eenigen hunner gearresteerd en naar het bureau Warmoesstraat waren overge bracht. Nader vernam het „Hbl." dat in den namiddag, nadat de schietpartij op het terrein der Mij. „Nederland" plaats had, dat een troep Chineezen de stad inging, blijkbaar op zoek naar eenige hun vijan dig gezinde Iandgenooten. Op de Prins Hendrikkade bij het Scheepvaarlhuis hebben toen eenigen hun ner enkele Chineezen aangewezen. Op die menschen werd daarop onmiddellijk re- volvervuur geopend, dat door de achter volgden werd beantwoord. Bij deze schiet partij moeten ook weer Chineezen zijn verwond, het gerucht liep zelfs dat en kele dooden waren gevallen. Inmiddels heeft commissaris Quanjer, met behulp van personeel van de Pieters- hal en andere bureaux een groot aantal arrestaties gedaan en nog veel meer Chi neezen op straat en in de café's op het bij zich dragen van wapenen doen fouil- leeren. Tal van revolvers zijn in beslag geno men, en huiszoekingen, gehouden in de Chineezen-tehuizen in de Bantammer- straat hebben tot de ontdekking van tal van wapenen geleid. Nader is gebleken dat ook op de Prins Hendrikkade twee Chineezen elkander hebben gedood. De een viel zwaar gewond neer, hij schoot toen nog op zijn moorde naar en trof dien ook doodelijk. Beiden zijn kort daarop overleden. Men meldt ons nader uit Amsterdam: Het lijdt geen twijfel, dat bier van een tevoren beraamd plan sprake is, hetgeen trouwens uit het verder onderzoek wel is gebleken. Commissaris Tinholt heeft met zijne manschappen het Chineezenverblijf aan de Javakade doorzocht en nam daar vele re volvers, een groot aantal dolken, hakmes sen en bijlen in beslag, terwijl hij verder acht Chineezen naar het Bureau liet over brengen, op wie bij fuilleering wapens werden bevonden. Het personeel van het politie-bureau Warmoesstraat was er ook op uit getrokken en deed huiszoekingen Sn de Ghineezen-logies aan de Buiten-Ban tammerstraat en Prins Hendrikkade, dat echter niet veel resultaat heeft opgeleverd. Wel werden in den loop van den avond een groot aantal Chineezen, die allen re volvers bij zich droegen, door de politie gearresteerd. Tegen middernacht zaten al thans in het Bureau Kattenburg acht Chi neezen, in het Bureau Warmoesstraat 12, in het Bureau Meyerpledn zes en in het Bureau de Waal, twee gevangenen. Heden zal door de Justitie beslist worden welke aangehoudenen in airest zullen blijven. In totaal zijn er dus 28 Chineezen gear resteerd, waarvan drie vrij zeker als de daders van den aanslag op den zwaar ge wonden Chinees op de Prins Hendrikkade kunnen worden beschouwd. Deze drie da ders bleken toen ze naar het Bureau ge bracht werden, door het publiek, dat de politie krachtdadig bij haar werk terzijde stnod, flink afgetuigd te zijn. Overigens heeft de politie bij de arrestatie van ver schillende verdachten nog vele moeilijkhe den ondervonden. Een Chinees heeft n.l. een browning aangelegd op een surnume rair van politie, die echter vlug de misda dige voornemens van dezen man verijdel de. Ook zou "n Chinees het publiek met 'n revolver bedreigd hebben. Het behoeft geen betoog, dat het den geheeten avond in de buurt van de Buiten-Bantammerstraat zeer rumoerig bleef. Temidden van de opge wonden menigte verscheen tegen negen uur plotseling een jonge mam, vermoede lijk. een bekende uit de buurt, die zijne Euürgenöoteri Ew'am" tnë'déïfceTeff, dal 3e Chineezen "zijn vriend Jaap Vet door een revolverschot haddten getroffen. En onder onstuimige toejuichingen wekte hij zijne vrienden op de Chineezen te wreken. Of inderdaad deze Jaap Vet door de Ghinee- zen is getroffen, kan niet met zekerheid gezegd worden. Een klacht dienaangaande was vannacht nog niet bij de politie inge komen. iWel bleek deze man een verwonding aan het hoofd te hebben opgeloopen, maar of dit bij de Chineezen-relLetjei is gebeurd, vermogen wij niet uit te maken. In elk geval wenl door Üaze mededeeling de houding van 't publiek! tegen de Chineezen er niet vriendelijV iker op en 't verscherpte politie-toezicht in de buurt van de Chineezenlogies voorkwam nieuwe incidenten.Wel ont stonden er telkens oploopjes op de Oude Waal, waar de politie aan het vissclien was naar wapens, die door de daders in het water waren ge gooid. Een revolver werd daaruit op- gevischt. Het visschen naar wapens in het water van de Markengmcht en de Geldersche Kade leverde echter geen resultaat op. Tot laat in den nacht bleef de politie op het Bureau Warmoesstraat, onder leiding van den commissaris Quanjer, en op Katten burg, onder leiding van commissaris Tinholt, in de weer, voornamelijk met het hooren der gearresteerde Chinee zen, die echter naar gewoonte het diepste stilzwijgen in acht namen. Hierdoor blijft veel van het gebeur de voor de politie duister en het is te vreezen, dat nimmer het volle licht over dit drama zal gaan schijnen. 1 De Chineezen zijn in dit opzicht een raar volkje. GOUDA, Bloemenveiling Dahlia 0.02 0.06, Gladiole 3.755.50 per 10 st. Rozen 0.10—0.60, Geranium 0.24—0.30, Babüs 0.040.10, Goudsbloem 0.02 0.08 per 10 stuks, Pompoengeel 0.08 0.10 Spirea 0.10—0.15; Plumoza 0.20 0.35, Resida 0.070.10, Tamerix 0.1Q -0.20, Lathirus 0.06-0.21. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6