I wsmmmm Hfl Sr b Woensdag 19 Juli 1922 45st® Jaargang No. 14194 EERSTE BLAD p Pit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 20 JULI Troebele Sorbetlimonades (f deel slechts op 6 deelen water) Thans: Sinaasappel-Ananas Aardbeien Abrikoz.p fl. 1.25 uit onze nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys „de Guide Druyf' Groote Markt Telefoon 134 —L De nieuwe R. K. Kerk te Bentveld Prov. Staten van Noord-Holland. Frr LjS8U.il T, rr frr Sr Van ons kantongerecht. Aanrijding. Het bezoek van den Franschen gezant aan Haarlem. LANOS DEN WEG. tt/ë- veftoQUiug-.M.uu£i-~voort. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Gouden Bruiloft. Burgerlijke Stand aooftnemenisprijs ne- draagt vcor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 K Bureaux: Nassaulaan 49 1 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. - Post rekening No, 5970 Advertentiên 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Sociëteit „Sint Bavo" Smedenpatroons 7 uur Spoor en Tram 8 uur Arka 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling half 8. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da- i gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. I?. K. Leeszaal en Uitleenhibliotheek. I Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 2—5 uur en van 7—9 uur, behalve op Zon- en feestdagen. 'St. Eli sab et hu er eeniging Jansstraat i 49 Van 12 uur aanvraag om verster- j] kende middelen voor arme zieken der S. E. V. ft. K. Huishoudschool Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 21 uur, Donderdag van 10—12 uur. 'ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. i Oude Gracht 89. Alle werkdagen f voorin- van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. In. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. |L Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89 'Luxor-theater Groote Houtstraat 139— Bioscoop- en variété-voorstelling. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139- Middag- en avondconcert. Processie naar den Brïef. 'Bloemendaal Gemeenteraad 2 uur. Rusthoek Bloemendaal Concert f half acht. [Heemstede. Gemeenteraad 8 uur. J! Na de pauze was de verkiezing van An lid der Eerste Kamer aan d© ordo. T>en uitslag daarvan vermeldden wij1 nog i Sn ons nummer van gisteren. J Hierna werd voortgegaan met de af- Jjhandeling van de agenda. De verschil lende voorstellen, zooals zij door Gedep. Staten waren voorgesteld, werden goed gekeurd. Hierna kwam in behandeling het voor- ;Tst©l tot voorbereiding van eene wijziging '.Van het ambtenarenreglement 192Ó. I De heer POTHUIS drong er op aan, jdat Gedep. Staten kort en snel naar Üe goedkeuring van het ambtenaren-re glement zullen streven. Spr. oefende cri- tfek uit op de door de regeering in dezen gevolgden tactiek. Men heeft blijkbaar willen zien hoe de kamerverkiezingen fcouden uitvallen. De heer VAN HOOYEN bracht nog ©ven in herinnering het verloop der dis cussies in de Statencommissie van voor bereiding. Spr. kon zich ook daar niet vereenigen met de voorstellen van Gedep. Staten, doch had aangedrongen op over leg met de Oommissie van Georganiseerd Overleg, om, na dat overleg, met voor stellen te komen. Spr. is tevreden dat Gedep. Staten dat denkbeeld nu over nemen, hoewel het jammer is. dat het overleg niet vroeger is gepleegd. Dan had er geen vertraging plaats gehad Spr. vraagt eventueels voorstellen te behan delen in de buitengewone zitting, die Vellicht vóór de winterzitting van het P.E.N. zal worden gehouden. De heer BOMANS betoogde dat men 9a commissie van overleg zoo vrij mo gelijk moet laten bij de voorbereiding van de wijziging. Eerst wanneer zij met haar werk gereed is, kan mon gaan discusieeren ove rd ezaak. De heer HENDBIX zegde toe dat Gedep. Staten in dezen den meest mogelijken spoed zullen betrachtten. Het voorstel der commissie, om de kwestie bij' de commissie van Georga niseerd Overleg te brengen, welk voor stel door Gedep. Staten was overgeno men werd door do Staten goedgekeurd Goedgekeurd werd het voorstel tot aan vulling en wijziging van het salarisre glement 1920 evenzoo het voorstel tot het verleenen van een vaeantie-toeslag aan ©en bepaalde categorie beambten in dienst der provincie. afwijzend preadvies op het adres ,fler Vereeniging van Gestichts-artsen be treffende verhooging van het salaris der Gestichts-artsen in dienst der provin cie lokte heel wat discussies uit. 1 Een groot aantal leien verklaarde zich achtereenvolgens vóór verhooging der sa- larissen van deze categorie ambtenaren. Achtereenvolgens bepleitten verhooging mevr. Boissevain, de heer Pothuis., mevr. Kuikhof, de heeren Israels, Hartog en Kleerekooper. Er tegen verklaarden zich D.m. de heeren Van Itooyen, v. d. Waer- den, Hartendorff en Gedep. Staten, f Na uitvoerige discussie werd een voor stel ingediend door mevr. Boi'ssvain e.a, .waarbij Gedep. Staten worden juitgenoo- digd met voorstellen te komen tot ver betering der salarissen van de Gestichts- artsen. Dit voorstel werd verworpen met 37 tS stemmen. Het voorstel van Gedep. Staten werd aangenomen. Een aantal suppl. begrootingen en re keningen werden goedgekeurd. Bii een der begrootingen voor de Pro vinciale krankzinnigengestichten merkte de heer Hartog qp dat twee derden van het bedrag uitgetrokken wordt voor het 'personeel. Spr. vraagt of het voorbeeld der Rijksgestichten in de Provinciale ge stichten niet kan worden gevolgd en voor het personeel in te voeren de 48-urige Werkweek De heer DE MIB.ANDA klaagde over 't feit, dat 't aantal en de hoegrootheid van suppletoire begrootingen de behoor lijke grenzen overschrijden. Spr. dringt aan op beteren opzet van de gewone begrootingen. Het is niet mogelijk een ulgemeenen kijk te krijgen op het finan- cieele beleid der Provincie. Verder vraagt «pr. of voor Duinenbosch inderdaad een eigen installatie goedkooper is dan het betrekken van electriciteit der Provinci ale centrale en ten slotte vraagt spr. of een uitgave van f 6000 voor een keuken- installatie niet te verminderen is. De heer LUDEN sluit zich volkomen aan bij wat de heer de Miranda betoogde en deelt mede, dat alle loden der oom missie van datzelfde gevoelen zijn. De heer MIGHIELSEN dringt aan, te breken met het stelsel van suppletoire begrootingen. Mevrouw IvUYKHOE deelt mede, dat de begrootingen reeds in April moeten worden^ opgemaakt en dat suppletoire begrootingen dus onvermijdelijk zijn. Spr. is er voor nog eens te onderzoeken of het P.E.N. niet voordeeliger stroom le veren kan aan Duinenbosch dan dit ge sticht het zelf op kan wekken. Het be drag van f 6000 voor de keukeninstalla tie is volgens deze spr. noodig. De heer MIOHELS als lid der Gedep Staten voerde in hoofdzaak dezelfde ar gumenten aan als mevr. Kuykhof. Spr. zegde toe dat de begrootingen zoo juist mogelijk zullen worden opgemaakt en binnen de grenzen gehouden. Er zal overleg gepleegd worden of aansluiting van Duinenbosch bij 't P.E.N. voordee liger is. Goedgekeurd werden daarna de suppl. begrootingen van Santpoort en Duineai- boech, waarna de vergadering werd ver daagd tot .Woensdagmorgen half elf. Woensdagmorgen/ werd de vergadering voortgezet met de behandeling van het voorstel van Gedep. Staten tot het aan gaan van eene overeenkomst met het Rijk inzake het Rijkskrajikzinuigcng-e- sticht te Medemblik. De heeren Dorbeck, Michielsen en van Rooyen stelden voor deze zaak om .haar belangrijkheid te doen onderzoeken in de afdeelingen. De heer KOOIMAN meent dat het nu -de tijd niet meer is voor een afd-eelings- on-clcrzopik Dat had 14 dagen geleden moe ten gedaan zijn. De heer DORBECK meent dat als de Staten een juist oordeel willen vellen, zij de gelegenheid moeten hebben de zaak deugdelijk te onderzoeken. De gelegenheid is nog niet voldoende geweest om de zaak goed onder de oogen te zien. Het voor stel lijkt mooi, maar is niet zoo mooi wellicht. Juist de behandeling in de com missie bracht spr. er toe voor te stellen dte zaak in de afdeelingen te doen onder zoeken, opdat alle Statenleden zich een oordeel kunnen vellen. Met een verwijzing naar de nadeeljge saldi van Santpoort en Dmnenbosoh, verzekert spr. te aarzelen tot uitbreiding van dit eigen beheer over te gaan. In alle geval wil spr. daar niet toe besluiten dan na nauwkeurig onder zoek. De heer DE JONG SCHOUWENBURG begrijpt met wat nog in de afd-eelingen kan behandeld worden. De voordracht is klaar en de andere kwesties zijn reeds verle den jaar behandeld ter gelegenheid van het voorstel van Gedep. Staten om een bouwen ferankri!nn,igengesticht te De heeren v. d. VELDEN en BOMANS achtten uitstel ook niet noodig, omdat zij zich voldoende ingelicht achtten. Het voorstel-Dorbeck om het voorstel in de afdeelingen te doen onderzoeken werd verworpen met 56—5 stemmen. Over het voorstel van Gedep. Staten voerde allereerst het woord de heer A. B. Michielsen. Spr. heeft eerbied voor de ac tie van het gemeentebestuur van Medem blik om de Staten te overtuigen van het nut der overname van het gesticht te Me demblik. Toch mogen niet de belangen de zer gemeente maar alleen die der provin cie den dorslag geven. Spr. heeft bezwaren tegen de voordracht omdat het hem in dezen tijd niet ge- wenscht voorkomt uitbreiding te geven aan de overheidsbemoeiing. Bovendien ex ploiteert Noordholland de krankzinnigen gestichten het allerduurst van alle provin- bng aan de provincie kost. Die afdee- ling van Meerenberg af te schaffen. Hier door zou een groote ruimte gewonnen worden. Spr. vraagt wat die open-afdee- ling is, een vrijwillige taak, die de provin cie op zich nam en waartoe zij niet wette lijk is verplicht. Spr. vraagt een duidelijk overzicht van de behoefte aan verpleeg- ruimte, rekening houdende met wat door spr. hierboven werd aangeduid. Ook vraagt spr. hoe bet staat met de onderhandelingen met regenten der Wil lem Ambts-hoeve. Zijn Gedep. Staten niet contractueel gebonden met deze regenten? Is de kostprijs door Ged. Staten ge noemd juist? De heer COLIJN vraagt of de prijs van Willem Ambts-hoeve 1475 juist is. In Zuid-Holland betaalt men aan dit huis minder. Spr. vraagt of voor het over te nemen personeel den 45-urigen of wel den •48-urige werkweek zal gelden. Onze Provincie is duur in die soort ver- pleging, en dat moet tot voorzichtigheid manen op dezen weg voort te gaan. De heer DUYS hoopt dat Gedep. Staten in geen enkel geval de arbeidsvoorwaar den van het over te nemen personeel zul len verminderen. Overigens vindt spr. het voorstel zeer aannemelijk en merkt op dat het feit de duurdere verpleging in Noord holland niets bewijst als daarbij niet wordt aangetoond dat de verpleging en arbeids voorwaarden niet beter zijn dan in andere provincies. De voordracht tot overnaame wordt nog verdedigd door den heer Hartendorf, mevr. KuykhofKoedijk. De heer LUDEN geeft verre de voorkeur aan confessioneele verplging, omdat daar bij meer liefde in de verpleging getoond wordt. Toch meent hij dat dit voorstel zoo gunstig is voor de Provincie dat het moet worden aangenomen. Alleen had spr. ge wild dat het Rijk een deel der onder houdskosten van het gebouw op zich had genomen. De heer VAN ROOYEN vraagt, hoe zal worden gehandeld met het personeel. Hij vraagt dat vooral naar aanleiding van wat de heer Colijn zeide omtrent de 45- ■h Voor velen onzer lezers is het nog niet duidelijk, waar precies de nieuwe R. K. Kerk te Bentveld zal verrijzen. Hierboven reproduceeren we de plek aan de Spar- relaan tegenover de Hoplaan. Op den voorgrond van links naar rechts de Hoog- eerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Wester wondt, de heeren E. van Nederhasselt en urige werkweek. Incidenteel mag in den arbeidstijd onzer ambtenaren bij de over name zeer zeker geen verandering wor den gebracht. Hij moet zich dan ook ver zetten tegen het door den heer Colijn in deze zaak gesprokene. De heer DE HARTOG verdedigt deze voordracht en tegenover den heer Michielsen de open afdeeling van Meeren- burg. Spr. vraagt of Medemblik weer een aparte organisatie moet worden en of het niet mogelijk is Medemblik organisch te doen behooren tot Meerenberg of Bak- kum. Dat zou bezuiniging geven. De heer KOOIMAN meent, dat de be langen van Medemblik ook wel in acht genomen mogen worden, omdat als dit ge sticht weggaat, de gemeente wellicht armlastig wordt. De heer MICHELS beantwoordt namens Gedep. Staten de verschillende sprekers. Spr. handhaaft de kostcijfers voor Willem Arnts. hoeve op 1475 en voegt daaraan toe, dat in Noord-Holland de gemiddelde prijs zal zijn 1443. Gedep. Staten hadden een contract met regenten van Wil lem Arnts-hoeve, maar de uitvoering er van is, door overleg opgeschort, tot 1 Juli 1926. Dan heeft de provincie wel licht die plaatsen weer noodig. Spr. wil nog gaarne met den minister over meer concessies onderhandelen maar de kans op succes is wel heel gering, want het Rijk is zoo ver gegaan als maar mogelijk is. De arbeidsvoorwaarden voor het over te nemen personeel zullen natuurlijk dezelfde zijn als die voor het personeel in andere gestichten. Of Medemblik organisch bij een ander gesticht is te voegen, is een kwestie van latere zorgen. Dg heer MICHIELSEN repliceert en blijft bij zijn vrees dat de exploitatie van dit gesticht zal blijken te zijn een strop voor de Provincie. Het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen met 53 tegen 8 stemmen. Goedgekeurd werden de voorstellen ten aanzien van de verhoogingen van v-er- pleeggeld voor het krankzinnigengesticht „Condewater" en 'de vaststelling van het verpleeggeld voor het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen en tot vaststelling der provinciale bijdrage in de verpleeg- koaten van Armlastige krankzinnigen voor 1923. Verder worden goedgekeurd verschil lende voorstellen tot wijzigin ig van reg lementen van het bestuur van verschil lende polders. Goedgekeurd werd het subsidie ten behoeve van den Stoombootdien3t Ilar- lingen-Vlieland.-^rschelling, na uitvoe rige discussie, waarna d© verschillende overblijvende voorstellen werden goed gekeurd en de vergadering gesloten. A. S. reed op zijn motor van Bever wijk in de richting van Velsen. Van tegenovergestelde richting kwam per fiets mejuffrouw v. d. B., die regel matig rechts van den weg reed. S., die zich blijkbaar nog al gerust voelt op een motor, komt door om te zien in botsing met mej. v. d. B., waar door zij behoudens lichamelijk let sel schade opljep aan haar rijwi* Eisch: f 30 boete of 10 dagen hech tenis. "P. G. v. T., assuradeur, Amster dam heeft op 2 Mei j.l. in de be bouwde kom der gemeente Bloemen daal met een snelheid van 40 K.M. per uur gereden met zijn auto. Eisch: t lO of 10 dagen. Drie jongelui, S. L. en B. hadden zich te verantwoorden wegens het spelen van cricket op het Klein Hei ligland. Bij die gelegenheid, hadden zij met een raket een ruit ingesla gen van het Belastingkantoor. Mejuf frouw A. trad als getuige op. Het drietal hoorde f 1 of 1 dag hechtenis tegen zich eischen, met de vermaning, dat ze zich voortaan be hoorlijker zouden gedragen, wijl hen anders een volgend maal opsluiting- wachtte. Gisterenmorgen ongeveer half negen, had op de Ged. Oude Gracht een aanrij ding plaats, die gelukkig goed afliep. Een jongetje van 6 jaar werd door een motor fiets aangereden, waardoor het voorwiel hem over beide beentjes ging. Wonder boven wonder bekwam het ventje geen letsel. Van den motorrijder ontving het ventje nog een geldelijke vergoeding. Bii het bezoek aan Teyler's Museum werd de gezant door een commissie ont vangen. In bet laboratorium nam profj SLorenïz zeer merkwaardige .proeven. De gezant roemde próf. Lorentz als een universeel geleerde, niet alleen in Ne derland, doch ook ver daarbuiten bekend. Prof. Buysman, conservator, tcondeden gezant de groote Nederlandsche werken en manuscripten. Van half 5—half 6 werd een ofiioieelo receptie in de oude raadzaal ten stad- huize gehouden. Dezo bezochten onder meer t. do commissaris der koningin in Noord-Hólland, jhr. mr. dr. A. Roëll, de heeren Krelage, Mollerus, Meijer en Teding van Berkhout van de Kamer van Koophandel, Mr. M. Slingenberg, lid der Eerste Kamer, de heeren M. Jessurun, J. C. Peereboom en 8. Blom van do Al liance Francaise, afd. Haarlem, de heer Crommelin van de Touringclub do Pran ce, de heer Tilman, burgemeester van Bennebroek, de lieer Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, de heeren De Vries Feyens en v. d. Schalk van de Alliance Francais©, afd. Amsterdam, Mr. van Toulon van der Koog van Bloembollencultuur, leden der Franscke kolonie te Haarlem en nog vele ande ren. De heer Krelage hield de volgende redevoering; Mijnheer de Gezant, De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is U dankbaar voor Uwe komst. Zij had zich voorgesteld Uwe Exellentie in haar ver gaderzaal te ontvangen maar, hoewel zij betreurt niet in de gelegenheid te zijn, 'U op haar eigen terrein te kunnen be groeten, kan de Kamer het besluit van het gemeentebestuur om de raadzaal tot Uwe beschikking te stellen slechts toe juichen. Als officieel© vertegenwoordigster van handel en nijverheid waardeert de Kamer van Koophandel evenzeer de levendige belangstelling die gij in onze nijverheids ondernemingen stelt, als zij Uwe geluk kige pogingen toejuicht ter bevestiging van de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland. Deze betrekkingen, wortelende in een Drinlcfonteintjes. Aan enkele drinkfonteintjes in de stad schijnt zoo nu en dan nog al eens iets defect te zijn. Het watan loopt dan over den rand van den bak heen en stort aan alle zijden op den grond. Dat geeft de nabijheid van zoo'n fonteintje 'n onooglijk aanzien. Niet alleen het in stra; Hjes naar be neden afloopen is een miserabel ge zicht, maar de smerige boel, welken het steeds vloeiende water rondom de fontein veroorzaakt, is nog het ergste van al. Zoo nu en dan heeft de omgeving van een dergelijk fon teintje het aanzien van een modder poel in miniatuur. Op de Groote Markt is dat al meermalen dezen zo mer gebeurd en naar ons ter oore komt, lij-den ook andere fonteintjes aan dat euvel. Zoo moet het onlangs op het Frans Halsplein nog al erg ge weest zijn. En -gewoonlijk blijven die dingen eenige dagen minsten defect, alvorens zij in orde gebracht worden. Dat kan misschien toch wel veranderd worden en wat spoediger gebeuren,want zoo'n smerige boel nabij de drinkwa terfonteintjes verhoogt het stadsaspect allesbehalve. Rood/nat, leden van het kerkbestuur, de Zeereerw. Heer H. van Beek, stichter der nieuw© kerk, de heeren D. J. van Buuren, aannemer en H. Bottelier opzichter. ervaring en handelsvriendschap van vele eeuwen, zullen onder zoo gunstige voor teekenen slechts kunnen toenemen. Des niettemin schijnt hun regelmatige ont wikkeling min of meer belemmerd te worden door administrateve maatregelen die uw taktvolle pogingen zouden kun nen verlammen. Verscheidene onzer nij- verheidsinstellingen van zeer uiteenloopen den aard ondervinden dat de hooge, ja zelfs nog onlangs verhoogde rechten die de Fransche regeering eischt, een zwaren slagboom vormen die de regelmatige ont wikkeling van hunne betrekkingen met Frankrijk tegenhoudt. Stellig is bet hier noch de plaats noch het oogenblik,, oin het algemeen vrije ruilverkeer te verheerlijken en ofschoon enkele industrieën uit ons district ernstig getroffen worden door de zeer hooge Fransche invoerrechten zou het doelloos zijn hier de opheffing te bepleiten van een geheel stelsel van handelspoltiek, hoe rampzalig het ook moge zijn. Ik meen mij dus te moeten beperken tot eenige praktische opmerkingen, die ik mij ver oorloof in de welwillende opmerkzaam heid van Uwe Excellentie aan te bevelen. Er ware dan misschien aanleiding om, zich plaatsende op den basis der tegen woordige Fransche invoerrechten, de vraag te overwegen, of de buitengewoon hooge rechten niet zouden kunnen wor den verminderd voor zoover het betreft den invoer van voortbrengselen, grond stoffen en werktuigen, bestemd voor het herstel der vewo-este streken. Evenzoo zou men de toepassing van bijzondere voorwaarden kunnen overwegen indien de gebruikte grondstoffen van Franschen oorsprong zijn. In de derde plaats zou een vereenvoudiging der tarieven aan te bevelen zijn, vooral wanneer het geldt machines uit verschillende onderdeden bestaande, di-e elk tot verschillende groe- pen behooren. Dergelijke wijzigingen zouden, naar het schijnt, niet alleen voor de Nederlandsche belangen in het algemeen van voordeel kunnen zijn. Bezield door de edele roeping om de algemeene en handelsbetrekkingen tus schen Frankrijk en Nederland te bevor deren, moet het voor U een levendige voldoening zijn mede te kunnen werken aan het verwijderen van slagboomen en andere belemmeringen waardoor ze nog zouden kunnen worden bedreigd. Door die te verwijderen, zult gij de banden van sympathie die de beide landen vereenigen nog vaster aanhalen. Het is U niet onbekend Mijnheer de Gezant, dat de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin te Parijs door dezelfde beginselen bezield wordt als Uwe Excel lentie. Dank zij het initiatief van Jhr. Loudon beeft Nederland meer dan eens zijn sympathie kunnen beluigen voor het land dat gij zoo waardig vertegenwoor digt. De Nederlandsche gezant te Parijs heeft den bloembollenkweekers het denkbeeld ingegeven een beplanting met bloeiende tulpen in den tuin der Tuile- rien te Parijs tot stand te brengen. Ik heb bet voorrecht te kunnen zeggen dat de Voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur mij gemachtigd heeft U mede te deelen dat de beplanting dit najaar zal plaats hebben. De bloem- kweekers achten zich gelukkig te weten dat bun aanbod reeds bij voorbaat door de Fransche Regeering is aanvaard, en met ben, hoopt de Kamer van Koophan del dat deze honderdduizenden voorjaars bloemen, die een der eigenaardigheden van ons land zijn, door de Parijzenaars zullen worden beschouwd als even zoo vele uitingen van warme sympathie en nederige huldebetuigingen van het land der tulpen van Frankrijk. 's Avonds te 7 uur vond in hotel Roo- zen het door de Alliance Francaise den gezant aangebeden diner plaats. De gezant werd binnengeleid door een commissie, bestaande uit de heeren Sau- veur, Jessurun en Gratama. De heer Sauveur gaf een overzicht van de ge-chiedenis van Frankrijk. De gezant prees den heer Sauveur voor al les, wat hij voor Frankrijk verricht had. De heer Sauveur sprak dan mr. Heer- kens Thijssen en echtgenoote toe, waarna de waarnemend burgemeester in hoof- sche bewoordingen dankte. Ook mej. Berdenis van Berlekom voerde nog het woord. De gezant sprak aan het diner een vijftal keepen, waarbij hij een brillant De Provinciale Staten van Noord-Hol land, de in meerderheid linksche Staten van Noordholland, hebben dan gisteren nogmaals het rechtsche element in de Eer ste Kamer versterkt met de verkiezing van den anti-revolutionair J. Douwes Jr. Niet zonder geluk. Het is waar. Want hij kwam er net op 't nippertje en alleen na loting met den sociaal-democraat H. van Kol, dien de roode statenfractie in Noordholland wilde schadeloos stellen voor zijn verbanning uit de Eerste Kamer door de Friesche Statenleden. Toen de Commissaris der Koningin den naam van Douwes uit de bus haalde en afriep, gnuifden alle leden der rechtsche statenfracties. Het is dan ook een gewaarwording de Noordhollandsche Staten een rechtsche senator te zien kiezen en alleen naar waar de te apprecieeren door hen, die al jaren het gedoe in deze statenvergadering heb ben gevolgd. Zij toch weten hoe wij im mer als een nul voor het cijfer door de heeren zijn behandeld. De oorzaak van deze verkiezing was we derom de houding van den Vrijheidsbond, die bij de eerste twee stemmingen met een eigen candidaat uitkwam en bij de her stemming blanco stemde, met uitzonde ring van een viertal dat den lust niet weer staan kon den socialist van Kol te prefe- reeren boven den rechtschen candidaat. De rechtsche partijen kunnen tevreden zijn met den uitslag der dit jaar gehouden verkiezingen. Het nooit verwachte is ge beurd, Noordholland vaardigt vijf recht sche Eerste Kamerleden af. Dat is méér dan de helft, want totaal brengt N.H. 9 leden in de Eerste Kamer. Met goeden moed vooruit. Noord-Holland kan en moet rechtsch worden 1 Barometerstand 762. Vooruit OPGAVE YAW; Medegedeeld door "t Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 19 Juli 1922. Hoogste Barometerstand 742,1 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 742.1 m.M. te Memel. Verwachting van den avond - n 19 Juli tot den avond van 20 Juli 1922: Meest matige, wellicht tijdelijke krachtige Noordwestelijke wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk renige regen, zelfde temperatuur. causeur bleek te zijn, terwijl zijn groote belezenheid en kennis der Nederlandse!» geschiedenis algemeen bewonderd den. Omstreeks half elf vertrok de gezant per auto, terwijl de aanwezigen een „Vive Ie Francel Vive le ministre de France!" aanhieven. Gisteren vierde het echtpaar Oudolf, wonende in de Essenstraat, den dag, waarop het vóór 50 jaar in den onder trouw werd opgenomen. Een door de buren gehouden collecte, om voor de woning van het echtpaar eenige ver siering aan te brengen, bracht f 100 op. Een eerepoort werd geplaatst. De rest van het geld werd den echtelieden ter hand gesteld. Omstreeks 10 uur gisteravond bereikte het bruidspaar, dat met een rijtuig afgehaald was, woning, waar het door d-e kinderen, feestcommissie en buren 'n welkomst lied. werd toegezongen. Verscheidene gelukwenschen wei-den hierna nog ge uit. Dezer dagen zal het bruidspaar ook een serenade worden gebracht. Geboren: 17 Juli z. van B. A. Poot Witteveen. z. van A. C. Groten dorst—Lassing. 18 Juli d. van A. M. Cornet—Kamp. d. van C. J. Vredenberg—van 't Hof. J. M. Smits —v. d. Nederend. d. van H. M.»' MolIvroone. d. van A. Rijken- berg—Gort. d. van C. Meijer Schaap. Ondertrouwd: 19 Juli K. Broekhui zen en C. v. d. Bergl, A. J. J. van Blokland en F. A. Kroes. M. F. Lammertsma en M. E. H. Henskes. J. Booms en S. v. Hoof. C. v.- Huipen en J. Mentjox. J. Ba-< kooij en C. M. Sleeman. W. Hooft en G. Visser. C. A. v. Burg en K. de Oude. ,T. A. Martin en E. M.» Balm. H. J. Wesselink en J. P. Smits. P. A. Boer en G. J. Bam- hoorn. Getrouwd: J. J. IJkel en I. S. Kleij. H. A. Koeleveld en M. J. Zwarter. H. C. v. d. Steeg en G. Kok. G. Bijster en P. N. Kool. W. v. d. Werft en C. Smits. E. vj Veen en F. Munsterman. Overleden: 17 Juli S. Schuil—Swart 74 j. Berckhcijdestraat. S. Broek —Duiker, 46 j. Kamperlaan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1