Mousseerends Limonades. Donderdag 20 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14195 Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad Katholieke momenten. UIT DEN OMTREK HAARLEM. Prov. Staten van Noord-Holland. Het voorstel der commissie, om de Goedgekeurd werd het voorstel tot aan ea deelt mede, dat alle leden der com- Cider - Champagnepils - Ci troen- Framliozen - Gember bier-Grenadine-Sinaasappel per L, Literfl. 12v ets. Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon 134 arbeidstijd onzer ambtenaren bij de over VAN ONS KANTONGERECHT. Het bezoek van den Franschen gezant aan Haarlem. LANGS DEN WEG. allesbehalve, Ons bloemenland door een Engelschman gezien. J. J. WEBER ZOON. Opticiens fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Burgerlijke Stand ue abonnementspnis be draagt voor Haarlem ea Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Yt Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postiwk „pine No o970 per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De tijd van het R.-K. Nationaal Jeugd- Congres begint te naderen nog slechts enkele dagen en de leiders van het katho liek jeugdwerk komen samen, om onder ling het moeilijke, maar allernoodzake lijkste werk te bespreken: de vorming onzer R.-K. rijpende en rijpere jeugd. Wij komen samen in het Eerste Stede lijk Gymnasium, Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage, waar reeds in 1919, een Jeugdcongres met tentoonstelling werd gehouden, door den „Bond ter behartiging Van de belangen van het kind," en waar toen 27 a 28000 personen, door een be zoek, hun belangstelling hebben doen blijken. Wanneer wij de stellingen van toen met Onze stellingen vergelijken, dan gevoelen wij aanstonds, dat de opzet en inhoud van een R.-K. Jeugdcongres van dieper werk getuigt. Trouwens a priori weten wij katho lieken, dat aan het opgroeiende geslacht, in den tijd van opkomende hartstochten en drang naar vriendschap, wij alleen het meest intensief, kunnen werken. Wij immers willen op de eerste plaats, onze jonge menschen brengen tot den grooten Vriend, den vriend bij uitne mendheid, den Goddelijken Heiland, die den jongeling Johannes tot het Apos tolaat riep, die den jongeling van Naïm van den dood tot het leven opwekte, die den rijken jongeling vriendelijk aanzag, maar hem te gelijk tot het brengen van groote offers aanspoorde; die den verloren jongeling wederom barmhartig in zijn huis opnam. Wij zullen de jonge menschen brengen tot Christus bij zijne bergprediking ter wijl Hij de hoogste levenseischen: de zelfverloochening en zelfopoffering afkott- digt, of, die het woord spreekt: „Wie de hand aan den ploeg slaat en omziet, is ni -t geschikt voor het Rijk der heme len." Wij weten, in één woord, dat het hoofd doel der R.-K. Jeugdbeweging is: de jonge menschen met hart en ziel te binden aan den Christus. Wij willen door het uitbeelden van den Christus, onze rijpere jeugd in een heilige begeestering brengen, zoodat zij Hem, als hun leider willen volgen, niet alleen met vreugde, maar ook uit diep gevoeld plichtsbesef. Ook de niet christelijke jeugdleiders willen bij het opgroeiende geslacht een sterk enthousiasme opwekken. En zij zoeken naar middelen, om de vlam der begeestering te kunnen ont steken. En zij vinden er enkele. Doch meestal zijn het dan nog slechts middelen, die een vervliegende en weinig beteekenende geestdrift opwekken, „Wat de jeugd boven den leerplichtigen leeftijd vooral noodig heeft, zijn momen ten" zoo luidde een der stellingen van het jeugdcongres in 1919. En die momen ten zijn, zegt het verslagboek: „het zien van het strand bij middernacht, het weg stervend schijnsel van een kampvuur, de uitreiking van een troepvlag, het groot ■aluut ochtendsvroeg of 's avonds laat bij een vlaggeparade, een vroolijk lied, verteluren. Dat alles mobiliseert de heiligste krachten in de jonge menschen. Of, zooals ik lees in het socialistisch jeugdblad: „Het jonge Volk" van 14 Juh j.l. „Hebben wij in onze arbeidersjeugd centrale (A. J. C.) momenten? Laten wij er enkele aanhalen van ons Pinksterfeest: In de eerste plaats onze belofte van trouw aan onze mooie nieuwe vlag, dat vond ik 'n treffend moment. Dan de bijeenkomst in de Heidekuil. Daar zaten een 800 jonge menschen te luisteren naar wat onze oude jonge vriend Gerhard te ver tellen had. Ook herinner ik mij, hoe daar op het station te Utrecht „Morgenrood ten gehoore werd gebracht.dan voel je, dan dringt het tot je door, dat het mogelijk is, een betere en nieuwere sa ïenleving te stichten, waar ieder mensch tot zijn recht komt. Dat zijn van die momenten, waarbij je, zonder iets te zeggen, je zelf een voelt met allen." Arme stakkers met slechts zulke mo menten. Dan hebben wij in onze katholieke jeugdbeweging geheel andere momenten. Welke zijn die momenten? Wanneer de R.-K. Jeugdbeweging de naar waarheid zoekende, naar kracht en leven strevende jonge menschen in een bewuste verhouding tot Christus brengt, hen Christus leert begrijpen en liefheb ben. Wij hebben momenten, als de jong? menschen gaan inzien, dat Christus het groote Toonbeeld is, het groote Ideaal, waarnaar edele en naar omhoog streven de jonge menschen verlangen, en dien zij zich dikwijls in deze jaren in hun verbeel ding brengen, over Wien zij zelfs droomen, gelijk een kind droomen kan van zijn goede moeder. Wij hebben momenten: wanneer de jonge menschen door een heilige begees tering worden aangegrepen, zoo dikwijls zij zich den Christus voorstellen in Zijne verhevenheid en goedheid, in Zijne kracht en reinheid. Wij hebben momenten: die het absolute eigendom zijn van de kath. jeugdbewe ging, wanneer wij Christus de centrale kracht zien worden van de leden der jeugdorganisatie, wanneer wij onze jonge menschen zien neerknielen aan de Com muniebank, en zich met hart en ziel zien vereenigen met den levenden Christus. Alleen het R.-K. jeugdwerk kan voor een geheel land dit grootsche moment te aanschouwen geven: dat een toekomstig geslacht zich voedt en versterkt aan de Bron des levens. Ik wilde dan ook door dit artikel de leiders der Katholieke Jeugdorganisaties in Nederland, herinneren aan het eerste punt van het programmaboek van het a.s. Jeugdcongres. „Op Zondag 30 Juli, zal het congres geopend worden met een algemeene H. Communie over het geheele land, door alle leden en bestuurderen van de R.-K. Jeugdorganisaties." G. J. SUETENS, R.-K. Pr., Secr. van het Jeugdcongres. Na de pauze was de verkiezing van 'n lid der Eerste Kamer aan de orde. Den uitslag daarvan vermeldden wij nog in ons nummer van 'gisteren. Hierna werd voortgegaan met de af handeling van de agenda. De verschil lende voorstellen, zooa's zij door Gedep. Staten waren voorgesteld, werden goed gekeurd. Hierna kwam in behandeling het voor stel tot voorbereiding van eene wijziging van het ambtenarenreglement 1920 De heer POTHUIS drong er op aan, dat Geden. Staten kort en snel naar de goedkeuring van het ambtenaren-re glement zullen streven. Spr. oefende cri- tiek uit op de door de regeering in dezen (tevolgden tactiek. Men heeft blijkbaar willen zien hoe de kamerverkiezingen zouden uitvallen. De heer VAN ROOYEN bracht nog even in herinnering het verloop der dis cussies in de Statencommissie van voor bereiding. Spr. kon zich ook daar niet vereenigen met de voer-+ellen van Gedep. Staten, doch had aangedrongen op over leg met de Oommissie van Georganiseerd Overleg, om, na dat overleg, met voor etellen te komen. Spr. is tevreden dat Gedep. Staten dat denkbeeld nu over nemen, hoewel het jammer is. dat het overleg niet vroeger is gepleegd. Dan had er geen vertraging plaats gehad Spr. vraagt eventueele voorstellen te behan delen in de buitengewone zitting, die wellicht vóór de winterzitting van het P.E.N. zal worden gehouden. De heer BOMANS betoogde dat men de commissie van overleg zoo vrij mo gelijk moet laten bij de voorbereiding van de wijziging. Eerst wanneer zij met haar werk gereed is, kan men gaan discusieeren ove rd ezaak. De heer HENDRIX zegde toe dat Gedep. Staten in dezen den meest inogelijken spoed zullen betrachtten. kwestie bij de commissie van Georga niseerd Overleg te brengen, welk voor- etel door Gedep. Staten was overgeno men werd door de Staten goedgekeurd vulling en wijziging van het salarisre glement 1920 evenzoo het voorstel tot het verleenen van een vacantie-toeslag aan een bepaalde categorie beambten in dienst der provincie. Het afwijzend preadvies op het adres der Vereeniging van Gestichts-artsen be treffende verhooging van het salaris der Gestichts-artsen in dienst der provin cie lokte heel wat discussies uit. Een groot aantal leden verklaarde zich achtereenvolgens vóór verhooging der sa larissen van deze categorie ambtenaren. Achtereenvolgens beplei'ten verhooging mevr. Boissevain, de heer Pothuis, mevr. Kuikhof, de heeren Israëls, Ilartog en Kleerekooper. Er tegen verklaarden zich o.m. de heeren Van Kooyen, v. d. Waer- den, Hartendorff en Gedep. Staten. Na uitvoerige discussie werd een voor stel ingediend door mevr. Boissevain e.a, waarbij Gedep. Staten worden uitgenoo- digd met voorstellen te komen tot ver betering der salarissen van do Gestichts artsen. Dit voorstel werd verworpen met 37 28 stemmen. Het voorstel van Gedep. Staten werd aangenomen. Een aantal suppl. begroofcingen en re keningen werden goedgekeurd. Bii een der begrootingen voor de Pro vinciale krankzinnigengestichten merkte de heer Hartog op dat twee derden van het bedrag uitgetrokken wordt voor het personeel. Spr. vraagt of het voorbeeld der Rijksgestichten in de Provinciale ge stichten niet kan worden gevolgd en voor het personeel in te voeren de 48-urige werkweek De heer DE MIRANDA klaagde over 't feit, dat 't aantal en de hoegrootheid van suppletoire begrootingen de behoor lijke grenzen overschrijden. Spr. dringt aan op beteren opzet van de gewone begrootingen. Het is niet mogelijk een algemeenen kijk te krijgen op het finan- cieele beleid der Provincie. Verder vraagt spr. of voor Duinenbosch inderdaad een eigen installatie goedkooper is dan het betrekken van electriciteit der Provinci ale centrale en ten slotte vraagt spr, of een uitgave van f 6000 voor een keuken installatie niet te verminderen is. De heer LUDEN sluit zich volkomen aan bij wat de heer de Miranda betoogde per Literfl. 35 ets uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. missie van datzelfde gevoelen zijn. De heer MIOIIIELSEN dringt aan, te breken met het stabel van suap etoire begrootingen. Mevrouw KUYKIIOF deelt mede, dat de begrootingen reeds in April moeten worden opgemaakt en dat suppletoire begrootingen dus onvermijdelijk zijn. Spr. is er voor nog eens te onderzoeken of het P.E.N. niet voordeeliger ftroom le veren kan aan Duinenbosch dan dit ge sticht het zelf op kan wokken. Het be drag van f 6000 voor de keukeninstalla tie is volgens deze spr. noodig. De heer MICHELS als lid der Gedep. Staten voerde in hoofdzaak dezelfde ar gumenten aan als mevr. Kuykbof. Spr. zegde toe dat de begrootingen z:o juist mogelijk zullen worden opgemaakt en binnen de grenzen gehouden. Er zal overleg gepleegd worden of aansluiting van Duinenbosch bij 't P.E.N. voordee liger is. Goedgekeurd werden daarna de suppl, begrootingen van Santpoort en Duinen bosch, waarna de vergadering werd ver daagd tot Woensdagmorgen half elf. Woensdagmorgen werd de vergadering voortgezet met de behandeling van het voorstel van Gedep. Staten tot hel aan gaan van eene overeenkomst met hel Rijk inzake het Rijkskrankziniuigenge- sticht te Medemblik. De heeren Dorbeck, Michielsen en van Booyen stelden voor deze zaak om haar belangrijkheid te doen onderzoeken in de afdeelingen. De heer KOOIMAN meent dat het nu de tijd niet meer is voor een afdeelings- onderzoek Dat had 14 dagen geleden moe ten gedaan zijn. De heer DÖRBECK meent dat als de Staten een juist oordeel willen vellen, zij de gelegenheid moeten hebben de zaak deugdelijk te onderzoeken. De gelegenheid is nog niet voldoende geweest om de zaak gced onder de oogen te ziéh. Het voor stel lijkt mooi, maar is niet zoo mooi wellicht. Juist de behandeling in de com missie bracht spr. er toe voor te stellen de zaak in de afdeelingen te doen onder zoeken, opdat alle Statenleden zich een oordeel kunnen vellen. Met een verwijzing naar de nadcelige saldi van Santpoort elft Duinenbosch, verzekert spr. te aarzelen tot uitbreiding van dit eigen beheer over te gaan. In alle geval wil spr. daar niet toe besluiten dan na nauwkeurig onder zoek. De heer DE JONG SCHOUWENBURG begrijpt niet wat nog in» de afdeelingen kan behandeld worden. De voordracht is klaar en de andere kwesties zijn reeds verle den jaar behandeld ter gelegenheid van het voorstel van Gedep. Staten om een nieuw derdie krankzinnigengesticht te bouwen. De heeren v. d. VELDEN en BOMANS achtten uitstel ook niet noodig, omdat zij zich voldoende ingelicht achtten. Het voorstel-Dorbeck om het voorstel in de afdeelingen te doen onderzoeken werd verworpen met 565 stemmen. Over het voorstel van Gedep Staten voerde allereerst het woord de heer A. B. Michielsen. Spr. heeft eerbied voor de ac tie van het gemeentebestuur van Medem blik om de Staten te overtuigen van bet nut der overname van het gesticht te Me demblik. Toch mogen niet de belangen de zer gemeente maar alleen die der provin cie den dorslag geven. Spr. heeft bezwaren tegen de voordracht omdat het hem in dezen tijd niet ge- wenscht voorkomt uitbreiding te geven aan de overheidsbemoeiing. Bovendien ex ploiteert Noordholland de krankzinnigen gestichten het allerduurst van alle provin- ling aan de provincie kost. Die nfdee- ling van Meerenberg af te schaffen. Hier door zou een groote ruimte gewonnen worden. Spr. vraagt wat die open-afdee- ling is, een vrijwillige taak, die de provin cie op zich nam en waartoe zij niet wette lijk is verplicht. Spr. vraagt een duidelijk overzicht van de behoefte aan verpleeg- ruimte, rekening houdende met wat door spr. hierboven werd aangeduid. Ook vraagt spr. hoe het staat met de onderhandelingen met regenten der Wil lem Arnst-hoeve. Zijn Gedep. Staten niet contractueel gebonden met deze regenten? Is de kostprijs door Ged. Staten ge noemd juist? De heer COLIJN vraagt of de prijs van Willem Arnst-hoeve 1475 juist is. In Zuid-Holland betaalt men aan dit huis minder. Spr. vraagt of voor het over te nemen personeel de 45-urige of wel de 48-urige werkweek zal gelden. Onze Provincie is duur in die soort ver pleging, en dat moet tot voorzichtigheid manen op dezen weg voort te gaan. De heer DUYS hoopt dat Gedep. Staten in geen enkel geval de arbeidsvoorwaar den van het over te nemen personeel zul len verminderen. Overigens vindt spr. het voorstel zeer aannemelijk en merkt op dat het feit der'duurdere verpleging in Noord- holiand niets bewijst als daarbij niet wordt aangetoond dat de verpleging en arbeids voorwaarden niet beter zijn dan in andere provincies. De voordracht tot overname wordt nog verdedigd door den heer Hartendorf, mevr. KuykhofKoedijk. De heer LUDEN geeft verre de voorkeur aan confessioneele verpleging, omdat daar bij meer liefde in de verpleging getoond wordt. Toch meent hij dat dit voorstel zoo gunstig is voor de Provincie dat het moet worden aangenomen. Alleen had spr. ge wild dat het Rijk een deel der onder houdskosten van het gebouw op -ich had genomen. De heer VAN ROOYEN vraagt, hoe zal worden gehandeld met het personeel. Hij vraagt dat vooral naar aanleiding van wat de heer Colijn zeide omtrent de 45- urige werkweek. Incidenteel mag in den name zeer zeker geen verandering wor den gebracht. Hij moet zich dan ook ver zetten tegen het door den heer Colijn in deze zaak gesprokene. De heer DE HARTOG verdedigt deze voordracht en tegenover den heer Michielsen de open afdeeling van Meeren- burg. Spr. vraagt of Medemblik weer een aparte organisatie moet worden en of het niet mogelijk is Medemblik organisch te doen behooren tot Meerenberg of Bak- kum Dat zou bezuiniging geven. De heer KOOIMAN meent, dat de be langen van Medemblik ook wel in acht genomen mogen worden, omdat als dit ge sticht weggaat, de gemeente wellicht armlastig wordt. De heer MICHELS beantwoordt namens Gedep. Staten de verschillende sprekers. Spr, handhaaft de kostcijfers voor Willem Arnts. hoeve op 1475 en voegt daaraan toe, dat in Noord-Holland de gemiddelde prijs zal zijn 1443. Gedep. Staten hadden een contract mi t regenten van Wil lem Arnts-hoeve, maar de uitvoering er van is, door overleg opgeschort, tot 1 Juli 1926 Dan heeft de provincie wel licht die plaatsen weer noodig. Spr. wil nog gaarne met den minister over meer concessies onderhandelen maar de kans op succes is wel heel gering, want het Rijk is zoo ver gegaan als maar mogelijk is. De arbeidsvoorwaarden voor het over te nemen personeel zullen natuurlijk dezelfde zijn als die voor het personeel in andere gestichten. Of Medemblik organisch bij een ander gesticht is te voegen, is een kwestie van latere zorgen. De heor MICHIELSEN repliceert en blijft bij zijn vrees dat de exploitatie van dit gesticht zal blijken te zijn een stron voor de Provincie. Het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen met 53 tegen 8 stemmen. Goedgekeurd werden de voorstellen ter aanzien van de verhoogingen van ver- pleeggeld voor het krankzinnigengesticht „Condewater" en de vaststelling van het verpleeggeld voor het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen en tot vaststelling der provinciale bijdrage in de verpleeg- kosten van Armlastige krankzinnigen voor 1923. Verder werden goedgekeurd verschil lende voorstellen tot wijziging van reg lementen van het bestuur van verschil lende polders. Goedgekeurd werd het subsidie ten behoeve van den Stoombootdionst Har- lingen-Vlieland.-Terschelling, na uitvoe rige discussie, waarna de verschillende overblijvende voorstellen werden goed gekeurd en do vergadering gesloten. A. S. reed on zijn motor van Bever wijk in de richting van Yelsen. Van tegenovergestelde richting kwam per fiets mejuffrouw v. d. B., die regel matig rechts van den weg reed. S., die zich blijkbaar nog al gerust voelt op een motor, komt door om te zien in botsing met mej. v. d. B., waar door zij behoudens lichamelijk let sel schade opliep aan haar rijwi.* F.isch: f 30 boete of 10 dagen hech tenis. :P. G. v. T., assuradeur, Amster dam heeft op 2 Mei j.l. in de be bouwde kom der gemeente Bloemen- daal met een snelheid van 40 K.M. per uur gereden met zijn auto. Eisch: f 10 of 10 dagen-. Drie jongelui, S. L. en B. hadden zich te verantwoorden wegens het spelen van cricket op het Klein Hei ligland. Bij die gelegenheid, hadden zij met een raket een ruit ingosiLal gen van het Belastingkantoor. Mejuft- frouw A. trad als getuige op. Het drietal hoorde f 1 o! 1 dag hechtenis tegen zich eischen, met de vermaning, dat ze zich voortaan be hoorlijker zouden gedragen, wijl hen anders een volgend maal opsluiting wachtte. Bii het bezoek aan Teyler's Museum werd de gezant door een commissie ont vangen. In het laboratorium nam prof. Lorentz zeer merkwaardige proeven. De gezant roemde prof. Lorentz als een universeel geleerde, niet alleen in Ne derland, doch ook ver daarbuiten bekend. Prof. Buysman, conservator, teemde den gezant de groote Nederlandsche werken en manuscripten. Van half 5half 6 werd een officieele receptie in de oude raadzaal ten stad- huize gehouden. Deze bezochten onder meer t- de commissaris der koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll, de heeren Krelage, Mollerus, Meijer en Teding van Berkhout van de Kamer van Drinkfonleintjes. Aan enkele drinkfonleintjes in de stad schijnt zoo nu en dan nog al eens iets defect te zijn. Het watart loopt dan over den rand van den bak heen en stort aan alle zijden op den grond. Dat geeft de nabijheid van zoo'n fonteintje 'n onooglijk aanzien. Niet alleen het in straaltjes naar be neden afloopen is een miserabel ge zicht, maar de smerige boel, welken het steeds vloeiende water rondom de fontein veroorzaakt, is nog het ergste van al. Zoo nu en dan heeft de omgeving van een dergelijk fon teintje het aanzien van een modder poel in miniatuur. Op de Groote Markt is dat al meermalen dezen zo mer gebeurd en naar ons ter oore komt, lijden ook andere fonteintjes aan dat euvel. Zoo moet het onlangs op het Frans Halsplein nog al erg ge weest zijn. En gewoonlijk blijven die dingen eenige dagen minsten defect, alvorens zij in orde gebracht worden. Dat kan misschien toch wel veranderd worden en wat spoediger gebeuren,want zoo'n smerige boel nabij de drinkwa terfonteintjes verhoogt het stadsaspect Koophandel, Mr. M. Slingenberg, lid der Eerste Kamer, de heeren M. Jessurun, J. 0. Peereboom en S. Blom van de Al liance Francaise, afd. Haarlem, de heer Crommelin van de Touringclub de Fran ce, de heer Tilman, burgemeester van jf Bennebroek, de heer Gratama, directeur jj van het Frans Halsmuseum, de heeren De Vries Feyens en v. d. Schalk van de Alliance Francaise, afd. Amsterdam, Mr. van Toulon van der Koog van Bloembollencultuur, leden der Eransche kolonie te Haarlem en nog vele ande ren. De heer Krelage hield de volgende rede: De heer Krelage hield de volgende redevoering. Mijnheer de Gezant, i De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is U dankbaar voor Uwe komst. Zij had zich voorgesteld Uwe Exellentie in haar ver gaderzaal te ontvangen maar, hoewel zij betreurt niet in de gelegenheid te zijn, 'U op haar eigen terrein te kunnen be groeten, kan de Kamer het besluit van hel gemeentebestuur om de raadzaal tot Uwe beschikking te stellen slechts toe juichen. Als officieele vertegenwoordigster van handel en nijverheid waardeert de Kamer van Koophandel evenzeer de levendige belangstelling die gij in onze nijverheids ondernemingen stelt, als zij Uwe geluk kige pogingen toejuicht ter bevestiging van de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland Deze betrekkingen, wortelende in een ervaring en handelsvriendschap van vele eeuwen, zullen onder zoo gunstige voor teekenen slechts kunnen toenemen. Des niettemin schijnt hun regelmatige ont- Vvikkeling min of meer belemmerd te worden door administrateve maatregelen die uw taklvolle pogingen zouden kun nen verlammen. Verscheidene onzer nij- verheidsinslellingen van zeer uiteenloopen den aard ondervinden dat de hooge, ja zelfs nog onlangs verhoogde rechten die de Fransche regeering eischt, een zwaren slagboom vormen die de regelmatige ont wikkeling van hunne betrekkingen met Frankrijk tegenhoudt. Stellig is het hier noch de plaats noch het oogenblik,, om het algemeen vrije ruilverkeer te verheerlijken en ofschoon enkele industrieën uit ons district ernstig getroffen worden door de zeer hooge Fransche invoerrechten zou het doelloos zijn hier de opheffing te bepleiten van een geheel stelsel van handelspoltiek, hoe rampzalig het ook moge zijn. Ik meen mij dus te moeten beperken tot eenige praktische opmerkingen, die ik mij ver oorloof in de welwillende opmerkzaam heid van Uwe Excellentie aan te bevelen. Er ware dan misschien aanleiding om, zich plaatsende op den basis der tegen woordige Fransche invoerrechten, de vraag te overwegen, of de buitengewoon hooge rechten niet zouden kunnen wor den verminderd voor zoover het betreft den invoer van voortbrengselen, grond stoffen en werktuigen, bestemd voor het herstel der vewoeste streken. Evenzoo zou men de toepassing van bijzondere voorwaarden kunnen overwegen indien de gebruikte grondstoffen van Franschen oorsprong zijn. In de derde plaats zou een vereenvoudiging der tarieven aan te bevelen zijn, vooral wanneer het geldt machines uit verschillende onderdeden bestaande, die elk tot verschillende groe pen behooren. Dergelijke wijzigingen zouden, naar het schijnt, niet alleen voor de Nederlandsche belangen in het algemeen van voordeel kunnen zijn. Bezield door de edele roeping om de algemeene en handelsbetrekkingen tus schen Frankrijk en Nederland te bevor deren, moet het voor U een levendige voldoening zijn mede te kunnen werken aan het verwijderen van slagboomen en andere belemmeringen waardoor ze nog zouden kunnen worden bedreigd. Door die te verwijderen, zult gij de banden van sympathie die de beide landen vereenigen nog vaster aanhalen. Het is U niet onbekend Mijnheer de Gezant, dat de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin te Parijs door dezelfde beginselen bezield wordt als Uwe Excel lentie. Dank zij het initiatief van Jhr. Loudon heeft Nederland meer dan eens zijn sympathie kunnen betuigen voor het land dat gij zoo waardig vertegenwoor- digt. De Nederlandsche gezant te Parijs heeft den bloembollenkweekers het denkbeeld ingegeven een beplanting niet bloeiende fulpen in den tuin der Tuile- rien te Parijs tot stand te brengen. Ik heb het voorrecht te kunnen zeggen dat de Voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur mij gemachtigd heeft U mede te deelen dat de beplanting dit najaar zal plaats hebben. De bloem- kweekers achten zich gelukkig te weten dat hun aanbod reeds bij voorbaat door de Fransche Regeering is aanvaard, en met hen, hoopt de Kamer van Koophan del dat deze honderdduizenden voorjaars bloemen, die een der eigenaardigheden van ons land zijn, door de Parijzenaars zullen worden beschouwd als even zoo vele uitingen van warme sympathie en nederige huldebetuigingen van het land der tulpen van Frankrijk. 's Avonds te 7 uur vond in hotel Roo- zen het door de Alliance Francaise den gezant aangebeden diner plaats. De gezant werd binnengeleid door een commissie, bestaande uit de heeren Sau- veur, Jessurun en Gratama. De heer Sauveur gaf een overzicht van de ge-chiedenis van Frankrijk. De gezant prees den heer Sauveur voor al les, wat hij voor Frankrijk verricht had. De heer Sauveur sprak dan mr. Heer- kens Thijssen en echtgenoote toe, waarna de waarnemend burgemeester in hoof- sche bewoordingen dankte. Ook mej. Berdenis van Berlekom voerde nog het woord. De gezant sprak aan het diner een vijftal keeren, waarbij hij een brillant causeur bleek te zijn, terwijl zijn groote belezenheid en kennis der Nederlandsche geschiedenis algemeen bewonderd wer den. Omstreeks half elf vertrok de gezant per auto, terwijl de aanwezigen een „Vive Ie France! Vive le ministre de France!" aanhieven. VS Een Engelschman C. H. C., is dit voor jaar in Holland geweest en schrijft in de Gardeners Chronicle van 1 Juli 1922 over zijn bezoek een verslag. Wij vinden het ge deelte, waarin hij spreekt over het bloe^t- Barometersland 7.68. Stilstand. OPGAVE VAN; bollendistrict, belangrijk genoeg om het hieronder te vertalen. De schrijver vangt aan met te zeggen dat het voor een tuinbouwer altijd zeer belangwekkend is om Holland te bezoe ken, omdat het Hollandsche volk een knap tuinbouwvolk is en de tuinbouw een van de voornaamste industrieën. Als men de keus heeft, zoo vervolgt hij, dan is het voorjaar de beste tijd voor zulk een be zoek, want als het uitstapje gemaakt wordt als de bollen bloeien, zal de bezoeker overal waar hij in het bloembollendistrict komt waarvan Leiden het centrum is 'n kleurenrijk tapijt voor zich uitgestrekt zien. Wanneer men echteT mooie aanplan- tingen van bolplanten verwacht, zal men teleurgesteld worden. De Hollandsche kweekers telen de hollen zooals andere volken groenten en aardappelen telen, bij reeksen en hectaren tegelijk en het is hun geluk, dat het sortiment dat zij kwee ken .bloemen produceert, die vele verschil lende kleuren hebben. Er zijn rijen bollen- kweekerijen in Holland en als de Hyacin then bloeien, dan is een reis van Rotter dam of den Haag naar Amsterdam een uitstapje door een wonderland, dat echter oen beetje rechthoekig van vorm is. Groote vlakten in schitterende kleuren, al le in vakken verdeeld, zijn gelegen aan beide zijden van den spoorweg. Af en loe wordt de kleur onderbroken, evenals in een ouderwetsoh handweik en dan weer heeft een of ander gelukkig toe val alle blauwe kleuren van oud-porcelein bijeengebracht en is het tooneel dan won derschoon doch het mooiste van alles is een groot stuk helder blauw, alsof een stuk van den hemel is neergedaald, te midden van de dijken en wilgen. Voor dat de Hyacinten op zijn mooist zijn, zijn de Narcissen aan het wooTd en voegen er aile mogelijke kleuren geel bij van bet zachtste citroengeel lot het diep ste goudgeel. Velden met King Alfred, een paar bunder in hel vierkant, of met van Waveren's Giant, Golden Spur of Empe ror, zijn schitterend, maar een toer per auto door Leiden, Haarlem, Hillegom, I.isse, Sassenhrim, Noordwijk, Bennebroek (de schrijver spreekt van Bennindijk) en andere plaatsen waar men bollen teelt zal bet gezicht vermoeien en men zaldankbaar van de Hyacinthen, Narcissen en Tulpen tot de groene boomen en struiken terug- keeren Een bezoeker, die een Hollandsche bol- lenkweekerij in het voorjaar bezoekt, loopt een tweetal kansen, de een is, dat hij kleurenblind wordt, door den overvloed van kleuren en de ander dat hij een aan tal gastvrouwen moet teleurstellen. De ca paciteiten van een normaal mensch is niet bestand tegen 6 tot 12 bezoeken per dag, wanneer in elk huis een gedekte tafel voor zijn komst gereed staat. Elke bollen- kweeker schijnt tenminste één uitmunten de auto te hebben en zijn vriendelijke echtgenoote een doorloopend gedekte tafel voor haars man's vrienden en klanten. Hoewel de bloemen in Holland overbe kend zijn worden ze toch niet veronacht zaamd want in het voorjaar komen zij, die in de grootste steden wonen, meermalen het bollendistrict bezoeken en is het een traditioneel gebruik, dat duizenden men schen Zondags per fiets, motor tram spoor naar het bollenland komen en het is in teressant ze in den namiddag te zien te rugkomen met guirlandes van bloemen over den schouder, aan het stuur van de fiets en langs de kap en de raampjes der auto's. Bovendien zijn gedurende den bloementijd de tramrijtuigen in de steden van het bollendistrict dagelijks versierd met bloemen in vazen, die bevestigd zijn aan de binnenzijde der rijtuigen, terwijl bijna iedere winkel in den Haag, Leiden en Haarlem, het doet er niet toe wat er verkocht wordt, de etalages versiert met Hyacinthen, Narcissen of Tulpen. Kortom voor het bollendistrict wordt op deze en andere wijze, door middel vin de bloemen die het voortbrengt, op instaande wijze reclame gemaakt. Weekbl. v. BI. C." 1 f' Geboren: 17 Juli z. van B. A. Poot Witteveen. z. van A. C. Groten dorst— Lassing. 18 Juli d. van A. M, CometKamp. d. van C. J. Y Hlenberg—van 't Hof. J. M. SrnitA v. d. Nederend. d. van H. MJ Mol—Kroone. d. van A. Rijke», berg—Gort. d. van C. Meijer— Schaap. I Ondertrouwd: 19 Juli K. Broekhui zen en C. v. d. Bergt A. J. J. van Blokland en F. A. Kroes. M. F. Lammertsma en M. E. H. Henskes. J. Booms en S. v. Hoof. C. v., Huijzen en J. Mentjox. J. Be-< kooij en C. M. Sleeman. W. Hooftl en G. Visser. C. A. v. Burg en K. de Oude. J. A. Martin en E. M.« Balm. H. J. Wesselink en J. P. Smits. P. A. Boer en G. J. Barn, hoorn. Getrouwd: J. J. IJkel en I. S. Kleij. H. A. Koele veld en M. J, Zwarter. H. C. v. d. Steeg en G, Kok. G. Bijster en P. N. Kool. W. v. d. Werff en C. Smits. E. vj Veen en F. Munsterman. Overleden: 17 Juli S. SchuilSwart 74 j. Berckheijdestraat. S. Broek —Duiker, 4A i, Iw?«wa.erIaaA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1