Wisselkoersen en koersen van Bankpapier STOOM-, WASCH- EN STRIJKINRICHTING van A. EVERS ZOON - BROUWERSVAART 60 INGEZONDEN. Hof van Arbitrage. Reizen naar Belgisch Congo. KUNST EN KENNIS. Zoneclips-expeditie naar Christmas. SPORT EN SPEL BILJARTEN. tijdé van den heer bTtrgèffibesfer lat- eel. 15. Al vak iWeïtórèÖ, uitvinder en' versterker van den magneet, (zie verzameling Toylerstichting) en 16. J Ficora, uitvinder van de Haarlemsche hal letjes, Huis met de Luifel, Kruisstraat VAN ONZE DRAADLOOZE TELEFOON -Sr V««r 4m biAond dam rnbritk «UK ét Radattit ziek «let aansprakelijk. Raad van den Volkenbond. Duitschland en de waarborg- commissie. De Engelsche mijnwerkers tegen het bolsjewisme. Ierland. De Zuld-Afrikaansche financiën. De Amerikaansche spoorweg staking. De toestand In Italië. Uit Hongarije. Regeeringspresidénten uit hun ambt ontzet. Beieren en de Beschermingswet. Een ernstige ontploffing. Medegadeeld door de SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 1 0.484 0.50 Bankpapier 0.51 O.551/4 PARIJS. 21.35 21.45 Bankpapier 21.45 21.55 BRUSSEL. 20 20 20.30 Bankpapier 20.30 20.40 WEENEN. Bankpapier LONDEN 11.44J4 1146 Bankpapier 11.421.4 11.50 STOCKHOLM 66.90 67.10 KOPENHAGEN 55.30 55.50 CHRISTIANS 42.70 42.90 BAZEL 49.35 49.45 ROME. 11.70 11.80 NEW-YORK 2.57 2.58 U41 De Duitsche Spoorwegen. De vliegtocht om de wereld. 0W8G0 mms. Inbraak in het Stadhuis te Utrecht. Verwonding. Auto-ongelukken. Vertooningen van7' hypnotiseurs. Vervolg Stadsnieuws. Verkiezing Prov. Staten. De R.-K. Statenfractie. De éénmanswageit. 1 De gemeenteraad van Amsterdam! heeft B. en Wi. gemachtigd, 15 motor wagens van de gemeentetram te doen inrichten tot éénmanswagen en dezej in dienst te stellen op lijn 8. Personalia. l Te Rotterdam zijn geslaagd voor hef examen leider van lichaamsoefenin gen de heeren: J. K. J. S. Apeil', H. J. R. Bar, A. A. Brouwer, J. S, Pomper en T, J. Waage, allen alhier- NETTE AFWERKING OPGERICHT 1860 VLUGGE BEDIENING maand eon vergoeding van IV2/I2 van f3000 of f375. De verhoogde vergoeding van f 5000 per jaar wordt pas van kracht, wan neer de nieuwe Grondwet in werking treedt. Is dit op 15 October van dit jaar, dan genieten de rittende Tweede Kamerleden van dien datum af de ver goeding van f 5000 per jaar. In hotel Paulez te 's-Hage is aange komen een Noorsche oommissie be staande uit 10 personen voor de arbi tragezaak tusschen Noorwegen en de Vereenigde Staten van Amerika, welke Zaterdag a.s. voor het Arbitragehof in behandeling komt. De Minister van Buitenlandsche Za ken brengt ter algemeens kennis dat Nederlanders die rich naar den Belgi schen Congo wenschen te begeven in het bezit moeten rijn van een geldig pas poort te hunner name hetwelk voor de reis daarheen moet rijn geviseerd door de Belgische overheden. Uit Weltevreden wordt ons gemeld, dat de Duitsch-Nederlandsche wetenschap pelijke expeditie naar het Christmas- eiland (ten zuiden van Java) ter waarne ming van de zonsverduistering van 21 Sept. die zeer belangrijk kan worden omdat men aan of afwezigheid van het „Einstein-effect hoopt te constateeren den 29en Juli vertrekt en eerst begin October te Batavia terugverwacht wordt. Dr. J. Voute van het Magn. en Meteor. Observatorium te Batavia wordt leider der expeditie, waaraan van Nederlandsch- Indische zijde voorts zal deelnemen de heer E. K. Weber, van Duitsche zijde de heeren Freundlich, Hopman en Keisko nen. De geheele expeditie wordt met een gouvernementsstoomer naar Christmas ge bracht. Overigens verleent de Indische re geering ook in andere opzichten steun (niet rechtstreeks financieel), o.m. door het meezenden van een drietal goed ge schoolde beambten. Het instrumentarium bevat o.a. een fo- tografischen kijker (20 c.M. triplet) van Zeiss met een 7-duims kijker van de Leid- sche sterrenwacht verbonden en een Zeiss-instrument (door die firma in bruik leen afgestaan) van 11 c.M. opening en bijna 9 M. brandpuntafstand. DE ZAAN-WEEK. Er waait een halve storm uit het Noordwesten, die sterk reeven nood zakelijk maakt. Er is heel wat vaar- kunst noodig, om met succes de baan te zeilen. Om half elf startten de twaalfvoets jollen ten getale van zes tien,waaronder zelfs een bestuurd door twee dames. Ook aan boord van an dere jollen zagen wij dames. Dank zij de vriendelijkheid van den heer Hajo- Vis, was de pers in de gelegenheid deize zeer belangrijke race aan boord van de motorboot „De Alster" te volgen. Vanwege het bestuur der Zaanland- sche Zeilvereeniging werden de meest belangrijke momenten gefilmd. Na een hardnekkigen kamp en zon der dat zich eenig incident voordeed, wei-den de prijzen in deze klasse als volgt behaald: le pr.: „Marietje", van \V. de Vries Lentsch, te Nieuwendam, in 50 min. 29 sec.; 2e pr. „Snapje", van A. van Dokkum, te Haarlem, in 51 min. 47 sec.; 3e pr. „Boreas", van M. de Wit, te Zaandam, in 53 min. 45 sec.; 5e pr. „Wildebras", van C. Brouwer, te Zaandijk, in 54 min. 18 sec.; 6e pr. „Windewiek II", van H. Hcslen- feld, te Bussum, in 54 min. 44 sec. Daarna volgde de Vrijbuiterklasse: le pr. „Vrijbuiter", van Syndicaat Vrijbuiter, te Zaandam, in 37 min. 50 sec. De belangstelling op het feestter rein aan de Kuil, dat er recht feestelijk en gezellig uitziet en van alle mo derne gemakken is voorzien, is ten gevolge van het ongunstige weer nog niet groot. De uitslagen van den tweeden dag luiden: Kleine gondels: le prijs Freja, van C. Koeman, Zaandam, in 1.5.21; 2e prijs Grietje, van A. Vink, Zaandam, in 1.10.51. Kleine Sloepen A: le prijs Annie, van D. Beekhoven, Zaandam, in 51 min.; 2e prijs Waterrat, van G. Ivaak, Koog a/d Zaan. Kleine Sloepen B: le prijs Vali, van iW. Hurslag, Zaandam, in 54.21; 2e prijs Nejo, van Jb. Loon, Zaandijk, in 56.42. Kleine Tjotters: le prijs Maria En- gclina, van P. Buis, Koog a/d Zaan, in 1.7JÏ5. Scheldejollenle prijs Willy, van G. de Vries-Lentsch Jr., Nieuwendam, in 1.31.55; 2e prijs Gerdina, van Gebr.. Avondrood. Zaandam, in 1.36.36. Z.V.V. klasse: le prijs Rana, van J. Latenstein, Koog a/d Zaan, in 1.20.10; 2e prijs Liebeth, van H. Velthuijs, Zaandijk, in 1.21.16. Regenboogklasse: 1ste prijs Leede, van L. Doeds, Den Haag, in 1.16.27; 2e prijs Holand, van Syndicaat Holland, in 1.19.40; 3e prijs Duvel, van G. ter Laan, Zaandam, in 1.21.7; 4e prijs Asa, van G. de Vries- Lentsch Jr., Amsterdam, in 1.21.12. 22M2. Open klasse: 1ste prijs Vagebond, van W. van Orden, Zaandam, in 1.31.3. Groote Gondels: 1ste prijs Marie, van P. Slop, Koog, in 1.51.30; 2e prijs Wilsya, van S. Krom, Westzaan, in 1.55.8. Schouwen en Tjotters O.D.: 1ste prijs Maike, van D. Oppenhuizen, Sneek, in 1.23.5. Gemengde klasse: 1ste prijs Jowie, van J. Eerbeek, Woerden, in 1.28.4. 6 Meterklasse: 1ste prijs de Kaag, Th. Volmer Amsterdam, in 1.16.58. Groote sloepen: 1ste prijs Wipya, van P. Dil, Koog. in 1.35.36; 2de prijs Anne Marie, van P. van Houten, Zaandijk, 1.38,45; 3de prijs Holland, D. Tiemeijer, Koog, 1.40.4. Handicap-Jachten D-klasse: 1ste prijs Seyth, van K. J. Stavcrman, Delft in ï.5.24; 2e prijs Schjiïnï ,Van Ff. VSiï iét Zee, Sneek, in 1.5.30; 3de prijs Anna, van Fr. van der Meer, Sneek in 1.5.41. 45 M2 Kruiserklasse: 1ste prijs Benati II, B. Fenenga, in 1.37.36; 2e prijs Greta II, van J. Keijzer, Zaandam, in 1.39.23; 3e prijs Anita, van J. F. Mulder, Wormer- veer, in 1.40.22. Heden (Donderdag) beginnen de groote wedstrijden op het Alkmaardermeer. („Tel.") DUIVEN. De postduivenvereeniging „Ons Ge noegen" hield vanuit Valkens waard naar Uithoorn een wedvlucht over 122 K.M. De uitslag luidt: le prijs de Gebr. v. d. Sluys, Uithoorn; 2e prijs J. v. Vliet, Mijdrecht; 3e prijs 0. Verkerk, Uithoorn; 4e prijs J. v. Vliet, Mijdrecht, 5e prijs M. Winters, Kwakel. ONE TONOUP. Men seint ons d.d. Woensdag'. Na den meest spannenden wedstrijd ooit gezien, wint Holland met twee se conden voor Engeland. Spanje is derde 13 seconden later, Frankrijk vierde na 45 seconden en Zwitserland weder laatst 4 min. 30 sec. achter Frankrijk. JAARVERGADERING BILJARTBOND. Dinsdagavond werd in een der za len van café de Korenbeurs de jaar vergadering gehouden van den biljart bond Haarlem en Omstreken. De heer Okel, voorzitter van den bond, was verhinderd, waarom de vergadering werd geleid door den tweeden voor zitter, den heer Minus. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn tevredenheid uit over de opkomst der leden. Vervolgens wer den de notulen door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat het ledental aanmerkelijk was vooruit gegaan, terwijl veel in het belang van de biljartsport in het afgeloopen jaar tot stand kwam. Het verslag werd on der applaus aanvaard. Uit het verslag van den penning, meester bleek, dat het met de finan ciën van den bond niet slecht ge steld was; ook hem werd voor zijn nauwkeurige boekhouding dank gezegd. Een ingekomen schrijven van de bil jartclub „Door Eendracht Sterk", om bij een eventueel te houden compe titie het volgend jaar personeele prij zen beschikbaar te stellen door den bond, werd aangenomen. Eveneens werd besloten de reserve spelers in vasteren vorm door de clubs op te geven. Daara was aan de orde bestuursverkiezing. De heer Okel had zich genoopt gezien als voorzitter te bedanken, met het oog op het bedan ken van de B. C. Haarlem, waarvan hij voorzitter is. Ook de overige be- sluursleden, behoudens de hcer Brauckman, wenschte niet meer in aanmerking te komen, zoodat een ge heel nieuw bestuur moest worden sa mengesteld. Als voorzitter werd uit de vergadering gekozen do heer Van Herwerden, bestuurslid van D. E. S., terwijl hot bestuur werd aangevuld met de heeren: Verheyden, Vrienden kring; Godijn, Onder Ons; Brauek- man, I). E. S.; VoogC"., D. E. S. en Hoek, Korenbeurs. Door den heer Booyman werd het aftredende bestuur d„nk gebracht voor het vele werk aan den bond bewezen. Vervolgens werd overgegaan tot een bespreking over den Provincialen Bond. Algemeen was men van oor dcel, dat ook Hians het nut niet werid ingezien voor een Provincialen Bond en beslolen niet meer voor dit doel te werken en het bestuur van den Ned. Biljartbond hiermede in kennis te stel len. Na nog enkele besprekingen van huishoudelijken aard, sloot de voor zitter omstreeks half twaalf de ver gadering. Vr. Waar kan ik mij vervoegen voor opleiding lot verpleegster? Antw. Wendt u om inlichtingen tot den heer H. v. d. Berg, arts, Spanrne 6. Vr. Kunt u mij opgeven het adres van den secretaris der Haarlcmsche IJsclub? Antw. J. H. Sauveur, Nieuwe Gracht 96, Haarlem. Vr. 1. Zoudt u mij kunnen opgeven den koristen weg van Haarlem naar Balk (Fr.) geheel per fiets? Hoeveel K.M.? 2. Van Haarlem naar Enkhuizen, hoeveel K.M.? Antw. 1. Haarlem, Halfweg, Amsterdam. Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Laren, Eemnes-buiten, Eembrug, Nijkerk, Putten, Ermelo, Tonsel, Harder wijk, Hierden, Nunspeet, Doornspijk, Ei- burg, Oostewolde, Kampen-Nieuwstad, Kampen. Afstand totaal 124.5 K.M. IJs- selmuiden, Grafhorst, Afsched, Genemui- den, Vollenhove, Blokzijl, Kuinre, Scho terzijl, Lemmer, Tacozijl, Sondel, Wijkei, Balk. Afstand 68.5 K.M. Totaal 193 K.M. 2. Haailem, Spaarndam, Assendelft, Krommenie, Knollendam, Spijkerboor, De Rijp, Schermerhom, Avenhom, Grosthui- zen, Scharwoude, Hoorn, Enkhuizen. Afst 65 K.M. dena. 10. A. F. van Kempen, commissa ris van politie en zeer hoog aangeschre ven om zijn vroom godsdienstig leven en eerlijk karakter. 11. W. Kobert, Mu sicus, 12. Johan Winkler, (wethouder) Armbestuur van den Burgelijken stand, kerkvoogd Ned. Hervormde Gemeente. 13. G. 0. Loomeyer, Apotheker, lid van den Kaad. 14. F. J. Beijnes, Industri Met alle achting Uw dw. dienaar WILLEM WANING. Sepen. Inspecteur van Politie. Dongen, 18 Juli 1922. Zeer Geachte Heer Hoofdredacteur. Met belangstelling lees ik steeds Uw blad zoo ook van 13 dezer verslag Ge meenteraadszitting over namen van stra ten. Verdienstelijke Haarlemmers zijn er genoeg geweest en nog, wier namen ver eeuwigd kunnen worden als 1. Mgr. Bottemanne, Mgr. Gallier. 2. Ds. Moeton, Hervormde Predikant. 3. Mr. A. J. Enschedé, oud gemeente Ar chivaris. 4. A. Doosjes, Ds. Predikant. 5. Pieter van der Eist, oud-chef der gemeen tesecretarie. 6. P. van Oijen, oud lste directeur van het Abattoir. 7. Plebaan Rikmenspoel. 8. W. Ezerman, levenslang bijna organist wereldberoemd Haarlemsch orgel, Groote Kerk (St. Bavo). 9. Mr. A. A. Land, secretaris van Haarlem, ten LONDEN, 19 Juli. De Baad van den Volkenbond hoeft besloten de kwestie van de Bulgaarsche benden over te laten aan onderhandelingen tusschen de betrokken staten, waarbij' hij rich beschikbaar stelt, in geval er een nieuw beroep op hem mocht worden gedaan. Indien de on derhandelingen niet tot een resultaat leiden, zou het bondsstatuut van kracht worden. LONDEN, 19 Juli. De Baad heeft het vraagstuk van de Oostenrijksch-IIon- gaarsche grens behandeld, de verklarin gen gehoord van de Oostenrijksohe en Hongaarsche afgevaardigden en besloten het te verdagen tot zijn volgende bijeen komst in het laatst van Augustus, ten einde in staat te rijn die verklaringen tot in bijzonderheden te overwegen. BERLIJN, 19 Juli. De commissie van buitenlandsche zaken heeft vanochtend vergaderd om den toestand, welke ten gevolge van de jongste onderhandelin gen met de waarborgcommissie is ont staan, te bespreken. Deze commissie heeft gisteren voor haar vertrek een brief aan rijkskanselier Wirth laten overhandigen, waarin hij t resultaat van haar onderzoek samenvat. Deze brief bevat een zorgvuldig uitge werkt plan van de voorgestelde maatre gelen van toezicht, waarover de Fran- sche bladen reeds enkele dagen gole- den bijzonderheden hebben vermeid Rijksminister dr. Hermes heeft den inhoud van den brief pn het plan joor do leden van de commissie van buiten landsche zaken toegelicht. Hij wens er op dat de in den brief verlangde maat regelen niet als voorwaarden voor oen moratorium maar als maatregelen van toezicht op de begrootingen, den Duit- schen in- en uitvoer en de kapitaal- vlucht dienen te worden be ohouwd. Aan gezien de mini ter nog slechts den Franschen tekst van den brief bezat, kon hij alleen maar uittreksels ervan ter kennis van do aanwezigen brengen. Deze waren van meening, dut eeu vruchtdragendo bespreking pas mogc'/jk zou zijn, nadat men van den tekst van den brief keunis zou hebben kunnen ne men. Die3 werd de bespreking tot Vrij dag verdaagd. In wel ingelichte Berlijn; ohe kringen vermoedt men, dat de beslissing van de commissie van herstel inzake het mora torium misschien reods in den loop der volgende week zal worden geveld. LONDEN, 19 Juli. Do bijeenkomst van den mijnwerkersbond te Blackpool heeft met overweldigende meerderheid een mo tie verworpen ter aansluiting bij de rocxle internationale van vakvereonigin gen. LONDEN, 19 Juli. Het gerucht, dat to Dublin loopt, wordt bevestigd, dat n.h de republikeinen te Cork afgevaardig den hebben gezonden naar het hoofd kwartier der vrij staters in het Zuiden, om over den vrede te onderhandelen. LONDEN, 19 Juli. De ongeregelde troepen in het graafschap Oalway heb ben zich schuldig gemaakt aan een laf vergrijp, door van een hinderlaag uit den begrafenisstoet van een soldaat van het nationale leger heftig te beschieten, waarbij de bataljonscommandant van den overledene is gesneuveld. De lijkauto reed met de grootst mogelijke snelheid door de hinderlaag, gevolgd door den auto met de verschrikte verwanten. Een andere auto kwam in een greppel te recht en sloeg over den kop. Deze wan daad heeft bij een groot deel der onge- regelden zoo'n ontstemming gewekt, dat enkele plaatselijke leiders en een aantal volgelingen den strijd hebben opgegeven. KAAPSTAD, 19 Juli, In de verga dering van het Huis heeft de minister van financiën een overzicht gegeven van den financieelen toestand. Hij zeide, dat hij de hoop koesterde, nadere bezuini gingen te kunnen invoeren en deze toe te passen voor het verhelpen van het geraamde déficit. Smuts sprak zijn geloof uit, dat het land de ergste fase van werkloosheid voorbij was. De minister van spoorwegen zeide, dat de spoorwegen klaarblijkelijk het even wicht hadden bereikt De derving van inkomsten door de staking had do ver wachtingen overschreden, maar de kraoh- tige bezuiniging droeg vruchten NEW-YORK, 19 Juli. De arbeiders bond heeft een oproep uitgevaardigd aan al de arbeiders-organisaties in de Ver. Staten, waarbij hij er bij hen op aan dringt, de stakende epoorwegmannen te steunen en zich te onthouden van het doen van werk, dat vroeger door do stakers werd verricht. Ook dringt hij er bij de stakers op aan, dat zij zich binnen de perken van de wet zullen houden. De regeering treedt af. ROME, 19 Juli. Het kabinet is afge treden. ROME, 19 Juli. In de Kamer heeft Facta vandaag een toespraak gehouden, waarin hij er aan herinnerde, dat het ministerie het bewind aanvaardde op het oogenblik, dat strijd en geweldpleging aan de orde van den dag waren. Na een periode van kalmte, welke maar een paar weken duur de, grepen er smartelijke en betreurens waardige feiten plaats, welke aantoonen, dat er burgers zijn, die de politiek van eendracht en bevrediging niet willen vol gen, welke een liberaal kabinet zich voor al ten doel moet stellen. Geen enkel be schaafd land kan dergelijke toestanden, welke alle eerbied voor de wet moeten vernietigen, dulden. Vandaar dat het kabi net opnieuw een beroep doet op alle par tijen en alle lieden, die van goeden wille zijn, om het te steunen in rijn onwrik baar streven om het leven en de vrijheid der burgers te beschermen met alle midde len waarover het beschikt en zonder aan zien des persoons. Facta besloot met te verklaren, dat dit kabinet zijn werk van bevrediging voort zal zetten, maar tevens doordrongen is van de noodzakelijkheid van een straffe toepassing der wet. Na de verklaring van Facta werd de vergadering geschorst. De groepen kwamen bijeen om te beraadslagen. Bij de heropening werd de volgende motie inge diend: „De Kamer stelt vast, dat het werk der regeering er niet in geslaagd is den binnenlandschen vrede te bereiken, welke onmisbaar is, zoowel voor het oeconomi- scbr als voor het financieele herstel des lands en gaat over tot de orde van den dag." HOME, 19 Juli. Bii de stemming in de Kamer heeft het kabinet met. 238 tegen 103 stemmen de nederlaag geleden. Fascisten en Communisten. PARIJS, 19 Juli. De Tnformnlion ver neemt uit Milaan; Ondanks de krachtige houding der regeering breidt de fascisti sche en communislisehe agitatie zich uit. Ofschoon Cremona op bevel van Mnsso- lini ontruimd werd, moest het Kamerlid Miglioti, op raad van den minister-presi dent ervan afzien naar die stad (e gaan. Daarentegen bezetten de fascist-n Canie- rino en bewerkten ze een algemeenc staking in de provincie van Ancona, en een levendige beroering in de Romarmu. Een geheim comité is belast met de be scherming der socintisfisehe gemeentera den in de provincie van Genua. De com munisten overwegen nu de mogeliikheid van een occonomische guerilla als repre saille tegen de fascisten. Het blad Com munists zegt: We kunnen te Cremona geen troepen samentrekken, maar wet be zittingen der bourgeoisie in de provincie verwoesten. De fascisten kunnen welis waar concentraties bewerken, maar zullen den oogst niet vernielen, die den agrariërs behoort. Laten we in het duister en on- meedoogend toeslaan. BOEDAPEST, 19 Juli. In antwoord op een interpellatie in de nationale vergade ring heeft graaf Bethlem ten stelligste de geruchten over een verwisseling van regent, het herstellen van de paladijns- waardigheid en de erkenning van Otto's rechten op den troon tegengesproken. BERLIJN, 19 Juli. De Pruisische staatsregeering heeft zes adellijke re- geeringspreeidenten, n.l. van Mersehurg Stettin, Koblenz, Aurich, Aken en Mun ster (Westfalen) om redenen van alge meen politieken aard op non-activiteit gesteld. Verder zijn de regeoringspre- sidenten van Hildesheim en Osnabriick van hun functie ontheven. De oorzaak dezer omvangrijke per- sonenverwisseling iigt in het feit, dat de betrokken regeeringspresidenten niet voldoende aandacht hebben geschonken aan de gewapende rechtsche organisaties of hebben toegelaten, dat ambtenaren der Schupo daarvan lid werden. Binnenkort zal ook de regoeringspre- sident van Schneidemühl, v. Bülow, op non-activiteit worden gesteld. BERLIJN, 19 Juli. Heden kwam de Beiersche ministerraad bijeen can het rap port van den Beierschen gezant te Ber lijn omtrent den algemeenen toestand en het verloop der discussie inzake de wet ter bescherming der Republiek te hoo- ren. Omtrent bijzonderheden kon men zich niet uitlaten, daar de definitieve tekst der wet nog niet bekend was. De ministerraad heeft derhalve nog geen besluit genomen en is tot morgen verdaagd. Volgens berichten uit München schijnt op het oogenblik, zoowel in regeerings- kringen als in den boezem der Beier sche Volkspartij, nog de oude onverzoen lijkheid te heerschen. Teekenend is een hoofdartikel van de ,,Münchener N. Nachr.", welk blad goede betrekkingen onderhoudt met Beiersche regeeringskringen. Het blad verklaart, dat men niet mag rusten, voordat de uitzondering-s we tften weer zijn opgeheven. BRUSSEL, 19 Juli. Hedenochtend is een hoogoven in de Usines Métallurgi- ques du Hainaut te Couillet uiteenge- sprongen. Er zou eeu doods zijn. Ver scheiden arbeiders worden vermist; een dertigtal heeft ernstige brandwonden op-; geloopen. CHARLEROI, 19 Juli. Ten gevolge van de ontploffing te Oouillet moesten 31 arbeiders naar het hospitaal worden overgebracht. Allen hadden gruwelijke brandwanden gekregen. Twee arbeiders werden op slag gedood, terwijl anderen niet qp het appel zijn verschenen. Vier arbeiders rijn aan hun wonden bezweken, terwijl tien in levensgevaar verkeeren. Hedenavond hadden tien nieuwe ont ploffingen plaats, waardoor de schoorstee- nen van veertig meter hoogte werden vernield. BERLIJN, 19 Juli. De officieel® begroo ting van het bestuur der rijksspoorwegen over 1921 wijst een definitief aan van 6,9 milliard. LONDEN 19 Juli. Majoor Blake, die eene vlucht om de wereld gemaakt, is te Karachi aangekomen. Besra, Maandag bij het aanbreken van den dag verlatende, legde hij de 1000 mijlen tusschen die plaats en Karachi in 2 dagen af. Het eer- sie deel der vlucht werd verricht bij eene hitte van 115° Fahrenheit in de schaduw. Te Bushire werd rust gehouden, doch de ze werd een weinig te lang gerekt en de poging Bundurabbes denzelfden dag te be reiken ontwikkelde zich in een wedstrijd legen de zon. Blake landde op het zand te Bostanek, daar het hem niet mogelijk was Bundurabbes voor het invallen van den nacht te bereiken. In de laatste 2 uren voordat hij Bostanek bereikte had de ma chine 240 mijlen afgelegd. Hij bracht den nacht in de open lucht door en vertrok voordat de. dag aanbrak naar Bundurab bes. Hier sliep hij eenige uren en vloog toen naar Charbar, vanwaar hij de overi ge 300 mijlen naar Karachi aflegde. Maandagmorgen kwam men op de af- dee-ling financiën lot de ontdekking, dat ongewenschte gasten op bezoek waren ge weest, die uit een kast een ijzeren geld- trommel hadden ontvreemd en een bureau geforceerd hadden, 's Avonds reeds werd als vermoedelijke dader gearresteerd een vroeger ambtenaar bij de gemeente; den ge ld trom mei had men reed® uit een sloot aan den Huppeldijk opgevischt. Er waren ongeveer 7 gulden en eenige papieren in geweest. De dader, die aanvankelijk ont kende, legde Dinsdagavond een volledige bekentenis af en is ter beschikking van de justitie gesteld. De stoker van de gemeentelijke gasfa briek v. d. B. te Oldenzaai, kreeg gister morgen bij het uithalen der retorlen een pijp zoodanig tegen de maagstreek, dat hij in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Gistermorgen werd nabij het posthuis, nabij de Sassenpeert te Zwolle, een wiel rijder door een achter hem aankomende auto overreden. Het voorwiel ging den wielrijder over het lichaam. Met gehaven de kleeren, een paar schrammen en een gehavende fiets, kwam de jongen eraf. Maandagavond had te Haamse een ernstig ongeluk plaats. De auto van den heer G. J. ten B. uit Enschedé kwam in botsing met den in vollen vaart rijdenden motorrijder V. L. uit Haamse. De inzitten den kwamen er goed af. De heer L. is aan handen en voeten ernstig gewond en werd door een spoedig ter plaatse zijnden ge neesheer naar het ziekenhuis vervoerd. De auto is deerlijk gehavend. Op den Zwolschen weg nabij het woonhuis van den landbouwer Smit in den omtrek van Heino, reed gisteravond een auto in volle vaart tegen een boom op. De auto was zwaaT beschadigd en de bestuurder bekwam eenige lichte verwon dingen. In Verslagen en Mededeelingen be treffende de Volksgezondheid, van Juni, is een uittreksel opgenomen van 'n rap port aangaande vertooningen van hyp notiseurs e.d. uitgebracht door de doc toren D. Scermers J. H. Schuurmans Stekhoven, J. W. Jenny Weijerman, O. H, A. T. Formers en jhr. mr. H. A M. van Asch van Wijck, die tezamen vormen een commissie uit den Gezond heidsraad. Zij schreven daarin o.m. het volgende Het moge waar rijn, dat van be paald ernstige feiten tijdens openbare voorstellingen, hier te lande althans, weinig is gebleken, toch werken deze al is het dan meer indirect, onmisken baar schadelijk op de lichamelijke en geestelijke gezondheid van degenen die er aan deelnemen. Reeds de kolossale belangstelling voor de séances is beden kelijk van aard en kweekt een geheel verkeerden geest. Qsmeïkelijk is, dat sommigen die de séances veelvuldig ple gen te bezoeken gen zekere voorlief de aan den dag leggen om rich in hypnotischen slaap te doen brengen. Dit werkt des te meer ongunstig, omdat dergelijke .personen meestal reeds een labiel zenuwgestel hebben waardoor rij gemakkelijk in hypnose rijn te brengen. De hypnotische beïnvloeding gaat wij- ders in zeer vele gevallen geenszins on- opgemerkt voorbij aan degenen, die rich! daaraan onderwerpen. Het niet goed wek* ken heeft moeheid, hoofdpijn, conges ties misselijkheid e. d. tengevolge. Droomtoestanden spraakverlies bljjyenda katalepsie, toevallen, slapeloosheid, stcor* nissen in het evenwicht, verlammingen, hallucinaties enz. rijn waargenomen. Vol komen normale personen zullen in den regel deze gevolgen niet ondervinden, maar het rijn juist de tallooze debielen* imbecillen, hystericae, psychopathen en zulke minderwaardigen, van wie misbruik gemaakt wordt en onder welke de slacht offers gemaakt worden. Voor het doel van den suggestianeur is het onver schillig of hij te doen heeft met iemand bij wien een geestesziekte op het punt staat acuut te worden, mot een lijder aan hysterie, neurasthenie, traumatische neurose of iets dergelijks. Het doel is slechts het beoogde effect te verkrijgen; of pathologische afwijkingen dreigen, wordt niet beoordeeld. Niet voorbijgezien mag ook worden, dat wie zich onder hypnose brengen laat* gevaar Joopt onder den invloed daarvan daden te verrichten, die strijden met eer baarheid en moraliteit, waartoe hij ini normalen toestand niet zou zijn gekomen. Natuurlijk zullen psychisch gezonde men- schen minder gemakkelijk dan geestelijk minderwaardigen zoover gaan, maar oolc voor de eerstgenoemde categorie is het gevaar geenszins denkbeeldig en er zijnl gevallen beschreven, waarin geestelijk vols komen normale personen onder den int vloed van hypnose tot misdrijven zijn get bracht. Gewetenlooze individuen hebben! dan ook misbruik gemaakt van de macht* die de hypnotische suggestie hun gaf, om! hun slachtoffers te bewegen tot sexueel<| aanslagen, afleggen van valsche verklarint gen aan getuigen, het maken van uiterstfll wilsbeschikkingen e.d. De Commissie heeft zich afgevraagd, opj welke wijze aan het optreden van hypno tiseurs e. d. in het openbaar afdoendq paal en perk zal kunnen worden gesteld. Dit zou naar haar meening alleen door! een wettelijke regeling, die zulke vertoot ningen verbiedt, kunnen geschieden. Innmiddels gaan de seances door meifi de schadelijke gevolgen daaraan verbont den. Dit zou kunnen worden voorkomen*; als bij de burgemeesters de overtuiging! kon worden gewekt, dat zij hier nuttig werk konden verrichten door met gebruikt making van de bevoegdheid, hun door art tikel 188 van de Gemeentewet geschonken, hypnotische voorstellingen in hunne gttt meenten te verbieden. In de dagbladen kon men voor eenigeg tijd lezen dat de burgemeseter van Ent schede dit middel reeds had toegepast. De Commissie vertrouwt, dat eeUJ beroep op de medewerking van de» burgemeesters niet te vergeefs z<M zijn, indien hun slechts werd duide lijk gemaakt, welke belangen op hef spel staan. In breeden kring toidhï pleegt men hypnotische experimenten te beschouwen als iets onschadelijks, en zelfs geneeskundigen zijn niet al tijd doordrongen van het tegendeel, Noodig is derhalve te pogen juisterfll begrippen ingang te doen vinden. 1 Ter bereiking van het beoogde doel zou het waarschijnlijk voldoende zijn, dat aan de burgemeesters langs offi- cieelen weg werd medegedeeld, dat, naar het gevoelen van den Gezond heidsraad, hypnotische séances ert dergelijke vertooningen een nadeeli- gen invloed hebben op de gezond heid, physiek zoowel als moreel, van! degenen, die daaraan deelnemen en zich aan hypnotische proeven onder werpen, en dat de Raad het mitsldien in hooge mate gewenscht oordeelt^ dat zulke vertooningen van o verheids-,; wege zooveel mogelijk worden belet;, t Heden werden 3 leden voor de Prov.-f" Staten van N.-Holland gekozen in da( vacatures mr. H. Verkouteren, mr. J, N. J. E. Heerkens Thijssen en F. M« Wibaut. Gekozen werden verklaard da heeren J. den Exter (S. D. A. P.) en( A. R. Ophorst, (Christ. Hist.) beiden ta Amsterdam en J. F. Luycx (R. K.^ te .Weeep. .Wegens zijn benoeming tot lid deï j Eerste Kamer, heeft de heer mr. J, N. J. E. Heerkens Thijssen bedankt al« voorzitter der fractie van R. K. Sta tenleden in de provincie Noord-Holland, In dien3 plaats is thans door de R. K„ Statenfractie aangewezen de heer J. N.i Hendrix, ta Amsterdam. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3