UITENLA ND B Tweede Blad - 20 Jali 1922 Onschuldig veroordeeld INDISCHE KRONIEK. De moordenaars van Rathenan. UIT SOVJET-RUSLAND. Het schrikbewind. SEM. BUITEKL BERICHTEN. Onverroestbaar materiaal. Luchtpost in Amerika. GEMENGD NIEUWS. Het Chineezengevaar. Smokkelen. FEUILLETON De moordenaars van maarschalk Wilson. „Hier blijven, mama.." riep jij, gelukken, mocht gü veroordeeld wor vroeg Georges. bij deze lieve mevrouw en mijnheer dat alles ging, zooals hij gewenscht had. «'en afmen, Terwijl Ö'CtilKvari ïn rmSéwé- gelijke houding toehoorde. Toen Dunn werd gevraagd: „Erken je schuldig te zijn, of niet? antwoordde hij: „Ik erken, dat ilk Sir Henry Wilson heb doodgeschoten." Toen de vraag werd herhaald: „Hebt gij den moord gepleegd of niet?", zeide Dunn: „Dit is de eenige verklaring, die ik kan afleggen.' O'Cullivan liet zich op gelijke wijze uit. De rechter vatte op verzoek van de verde diging deze verklaring op als „niet schul dig." Nadat de procureur-generaal, Sir Ernest Pollock, het woord had gevoerd, verzocht Dunn bij monde van zijn verde diger een verklaring te mogen voorlezen, waarvan laatstgenoemde een afschrift aan de rechtbank aanbood, die daartoe ech ter geen toestemming kon verkenen, daar deze verklaring naar haar oordeel niet een verdediging vervat hield, doch een po litiek manifest was, dat een rechtvaardi ging inhield van de daad.. Na raadple ging met de beklaagden trok de verdedi ger zich daarop lerug. De rechtbank het daarop beklaagden in hun verklaringen vrij. Dunn verklaarde, dat hel niet zijn bedoeling was, zich te verdedigen, doch een vei klaring af le leg gen. Desgelijks verklaarde O'Cialtivan. Dunn legde daarop een uilvocrige ver klaring af, die hierop neerkomt, dat de beginselen, waarvoor Engeland aan den groolen oorlog heeft decigei omen, niet zijn toe;' op Ierland. Dunn's vader land. en dol hü daarv m l het unu 1- scbieten v:m rr-ar Wilson een lans heen p. O'Cullivan verklaarde Dm v;-;: i rirg te onderschrijven. De jury bleef slechts twee minuten in raadkamer bijeen en sprak het schuldig uit. Gevraagd of Dunn nog iets in het mid den ba l te brengen, op grond waarvan hij niet veroordeeld zou worden, zeide hij: Ja, ik heb nog iets te zeggen. Er bestaan zekere levende uitzonderingen op dezen algemesnen rechtsregel. Kapitein Bowen Colthurst, die Sheohy Skeffir.gton heeft vermoord; kapitein Hardy, van Dublin Castle, die brigadier Mc Kee, van het Ier- sche leger heeft vermoord, en Peter Clan cyDe rechter riep Dunn hierop lot de orde, waarop Dunn opmerkte, dat de motieven tot den moord aan een arbitra gehof dienden te worden voorgelegd een hof van de hoogste machten in Euro pa „dat met mijn rights and wrongs zou rekening houden door de memschen- wereld te bevrijden van een geesel." O'Cullivan antwoordde op bovenge- noemde vraag: „Al wat ik heb gedaan, tny- Dord, heb ik voor Ierland gedaan en ik ben er trotsoh op, voor Ierland te ster ven." Geroep van „Hear, hear!" op de pu blieke tribune betuigde bijval met deze verklaring. Daarop sprak de rechter het doodvon nis uit. Toen de rechter de gebruikelijke woorden: „Moge die Heer uw ziel genadig zijn," aan het vonnis toevoegde, riep Dunn uit: „Dat zal hij stellig, my lord." Toen O'Cullivan zijn vonnis hoorde, riep hij uit: „U moogt mijn lichaam doo- den, my lord, doch mijn geest zult gjj nimmer dooiden. Beiden wuifden personen op de publie ke tribune toe, toen zij werden weggeleid. Het onderzoek van de beide lijken der moordenaars van Rathenau heeft aange toond, dat speciaal op het lichaam van Knauer talrijke eerst halfgeheelde hagel- schoten aanwezig waren. Men schrijft dit hieraan toe, dat Knauer eri Fischer bij hun vlucht waarschijnlijk levensmiddelen gestolen hebben, en daarbij verrast en aangeschoten werden. Aan geid hadden ze samen nog ca. 3000 Mark bij zich. Fietsen bezaten zij niet meer, daarentegen ver schillende wegenkaarten van Noord- Duitschland eenige levensmiddelen en 2 ttesschen bier. Hun papieren hadden zij niet bij zich. Zij hebben zich echter twee nieuwe pakken weten te verschaffen. Er werden paketten met 2kostmims en een ,oiverjas gevonden. De politie tracht te weten tekomen, wie hun deze kleding stukken heeft verschaft. Het onderzoek der Berlijnsche politie is nog niet gestaakt, doch wordt op uit gebreide wijze voortgezet. De bewoner van de burcht, de schrijver dr. Stein en zijn vrouw zijn nog gisteren in Bad Kö- sen in hechtenis genomen en naar Berlijn gebracht. Dr. Stein moet met de moorde naars op de een of andere wijze in ver binding hebben geslaan, want deze heb ben zich met zijn sleutel toegang tot de burcht verschaft. Na den moord der bei de daders keerde Stein weder in de burcht terug en beweerde, absoluut niet te hebben geweten, wat gebeurd was. Het is de Berlijnsche politie thans gelukt, vast te stellen, dat de moordenaars de eerste drie dagen voor hun vlucht zich bii een tante van Knauer in Schöneberg, die in- tusschen ook in hechtenis is genomen, ver borgen hebben gehouden. De politie tracht thans uit te visschen, waar de moorde naars zich daarna hebben opgehouden. Mishandeling van een Dultsch-na- tionalen afgevaardigde. Maandag heerschte in den Duitschen Rijksdag eenige opgewondenheid over een incident dat den D. nationalen afgevaar digde Rieseberg 's avonds overkomen was. Rieseberg zit reeds jarenlang in den Rijksdag, is een der weinige rechtsche ver tegenwoordigers van den middenstand en vervult als rijksdaglid een zeer bescheiden rol. Zoodat er allerminst aanleiding schijnt te bestaan in het gebeurde eenige politieke oorzaak te zoeken. Rieseberg dan is 's avonds nabij de Monbyouplatz overvallen door twee hem totaal onbekende mannen en een vrouw, die hem daarbij leelijk hebben toegeta keld. Tijdens de zitting van den Rijksdag Maandag werd hij onwel, als gevolg van de hem toegebrachte slagen op het hoofd enz. Hij werd ïn de ziekenzaal van den Rijksdag behandeld door dr. Mozes onaf hankelijk Rijksdaglid. Aan de politie heeft Rieseberg gezegd, dat hij zich den aanslag alleen kon verklaren, dat hij het slacht offer is geweest van een persoonsvVwis- seling. Hij gelooft niet aan eenigen poli- tieken samenhang. Wapentuig ontdekt. De intergeallieerde controlecommissie heeft in een politiekazerne te Sluttgart 500 mitrailleurs ontdekt. Op het landgoed Westerburg nabij Halberstadt zijn eenige geweren en twaalf kisten mitrailleurs pa troonsbanden gevonden. Ebert en Miilerand. Rijkspresident Ebert heeft den president van de Fransche republiek Miilerand ge- luk gewenscht, dat de aanslag op diens leven op 14 Juli zoo goed is afgeloopen. De overwinning van mandoline en gitaar op piano, viool en gramo- foon. Een aloude, sterksprekende karaktertrek van den Berlijner is zijn liefde voor en verlangen naar muziek. Elk café, iedere zomertuin, elk restaurant heeft dan ook zijn „strijkje" (een verschijnsel, dat trou wens allesbehalve snee?"al j eri'/nsch is"). Niemand drinkt tc;;en;. oor lig meer een glas bier of kop ko'lic zonder een deuntje uit de (.armen of het nieuwste operette- wijsje. Maar de Berlijner is er al lang niet meer mede tevreden zich wat te laten voorspelen. Zelf doen is de boodschap. Zoodat in ieder huisgezin, dat zich zelf respecteerde, een piano of minstens een viool aanwezig moest zijn. De kinderen moeslen, muzikaal of niet, muziekles nemen. On een onderwijsinrichting te Ber lijn werd kort voor den oorlog een enquêle ingeste'ri naar het aantal leerlin gen, dat muziek maakte. En daarbij bleek, verzekert de „Morgenpost", dat een op de drie een of ander instrument bespeelde. Berlijn is de stad der dilettantenmusici. Er zijn tallooze particuliere orebestver- eenigingen. Het eenige onderscheid met vroeger is, dat waar vroeger uit de ge opende vensters den wandelaar de tonen van piano of viool tegenklonken, hij thans onthaald wordt op het tokkelen van gitaar of mandoline. Naar schatting zijn er tegenwoordig in Groot-Berlijn minstens 40.000 mandoline- en gitaarspelers, en dit aantal neemt steeds toe. Ook hier valt de werking te speuren van de schrikbarend dure tijden. De prijs voor een mandoline varieert tusschen 300 en 2000 M„ voor gitaar of fluit tusschen 600 en 0000 M. Deze prijzen zijn eenvou dig niet te vergelijken bij hetgeen tegen woordig een piano of viool kost. Vooral onder de arbeiders, die over het algemeen zeer veel van muziek houden, heeft de mandoline vele liefhebbers en beoefenaars gevonden. Een andere reden is de toeneming van het „trekken" der Berlijnsche jeugd. En een wandeltocht zonder muziek is maar een half genoegen. Bij dit alles komt, dat het bespelen van deze instrumenten mak kelijker en sneller te leeren is. Welk een vlucht deze nieuwe muziek neemt, blijkt wel uit het feit, dat de tal looze mandolinespelersvereenigingen zich vereenigd hebben in een bond, den „Duit schen mandolinisten- en gitaristenbond", met zetel te Leipzig. He Berlijnsche mu ziekschool stelt haar groote zaal nu en dan ter beschikking van sommige clubs, een bewijs, dat de slechts door dilettanten uitgevoerde concerten in de wereld der deskundigen waardeering vinden Nochtans is het aantal groot dergenen, die geslagen vijanden blijven van deze be scheiden klinkende muziek. En wien het getokkel der Wandervögel een ergernis is. Misschien dat deze lieden zich bekeeren, meent de „Morgenpost", indien zij zich willen herinneren, dat nog niet zoo heel lang geleden uit bijna ieder venster van de Berlijnsche huizen een gramofoon naar buiten snerpte. De muzikale smaak is verbeterd, het geen niet het minst te danken is aan man doline en gitaar. Men meldt uit Moskou, dat üe Siberi sche aartsbisschop Anatoly ter dood is veroordeeld, omdat hij had geweigerd kerkelijke kostbaarheden aan de So vjetautoriteiten af te staan. Een twintigtal leerlingen van de mi litaire school te Kroonstad, die wei gerden den cursus te volgen, zijn 'ter dood veroordeeld. Uit Moskou wordt gemeld, dat de terechtstaande sociaal-revolutionnairen een „hongerstaking" zijn begonnen, omdat hun het recht is ontzegd be zoeken van hun bloedverwanten te ontvangen. Tekort aan medicijnen. De commissie voor de verlichting van den hongersnood in Rusland meldt dat volgens het rapport van den Fran sehen economischen deskundige, die Nansen naar de Oekraine had gezon den, de ziekenhuizen te Charkof moes ten sluiten tengevolge van gebrek aan medicijnen en levensmiddelen. Eenige steden in de Oekraine zoujden meer dan vijfentachtig procent van haar be volking verloren hebben. Een arbeidersoppositie. Van Poolsche zijde in een Oricnt- telegram uit Moskou, wordt verteld, dat in de communistische partij zich een arbeiders-oppositiegroep vormt, die aanhankelijk slechts klein, geleidelijk meer aanhang krijgt, vooral in Siberië en het Oeral-gebicd. Deze oppositie zou wel het Sovjet-stelsel willen be houden, maar er uitbreiding aan wil len geven, o. a. door toelating van de intellectueelen lot deelneming aan de verkiezingen. Men zou tevens de vrij heid van het woord propageeren en vrijheid van vereeniging en vergade ring .Deze oppositiegroep zou nati onalistisch gezind zijn en ook eenigs- zins anti-semietisch, volgens de voor stellingen in het Orient-telegram. De beteekenis der slagschepen. Een draadloDs bericht uit Londen meldt, dat kolonel Amery namens de Engelsche regeering bij de behandeling der marine-begrooting in het Lagerhuis heeft verklaard, dat men tot de conclu sie was gekomen, dat de nieuwe ont wikkeling van duikboot en vliegtuig de beteekenis daarvan ongetwijfeld zal verhoogen, maar dat het slagschip toch de grondslag blijft van de vloot. Had field, 'n Sheffieidsch staalfabrikant beeft onlangs de schade, die de wereld elk jaar lijdt door het verroesten en in vreten van materiaal, op 500 millioen pond sterling geschat. Dit heeft nu den stoot gegeven voor 'n plan tot 't houden van een tentoonstelling van on verroestbaar materiaal en roestweren- de prolucten. Vele groote firma's heb ben reeds bet voornemen te kennen ge geven, om zich aan te sluiten bij een bond van fabrikanten van zulke pro ducten. De regeeringsluchtpost in de Vereenig- de Staten tusschen New-York en San Eranciseo heeft dit jaar uitstekend ge functioneerd. Er is geen enkel ongeval voorgekomen. In het afgeloopen jaar legden de vliegtuigen een afstand af van 1.750.000 mijlen en vervoerden meer dan 49.000.000 brieven tot een gewicht van 1.224.500 pond. Lloyd's Register geeft een over zicht van de tonnemaat van de koop vaardijvloten der wereld, waaruit blijkt dat de gezamenlijke inhoud van die vlo ten sedert 1914 is toegenomen met 14.3 millioen ton. In de laatste twaalf maan den heeft de vermeerdering alleen ruim 21/2 millioen ton bedragen. De Engelsche koopvaardijvloot meet nu ruim 19 millioen ton (176.000 ton meer dan in Juni 1914), de Amerikaansche 12.5 millioen ton (10.7 millioen ton meer dan in 1914). De Duitscbe koopvaardijvloot slonk in dezelde periode tot 1.783.110 ton (3.315.000 ton minder dan in 1914). Maar in de laatste twaalf maanden is zij alleen meer dan verdubbeld. In Juni 1921 stond zij nog op 652.000 ton. In dienzelfden tijd van een jaar verminderde de En gelsche koopvaardijvloot met 231.000 ton In verscheiden staten van het rijk, ook te Berlijn heeft het slechte weer groote schade veroorzaakt. Vooral Pom- meren heeft veel te lijden gehad. Vele telefoonlijnen zijn vernield. De onlangs gestorven prins Al- bert van Monaco heeft aan het Fransche Instituut, aan het Instituut voor diepzee- onderzoek, aan dat voor paleontologie en aan de Maatschappij voor geneeskunde elk een millioen frank geschonken. Bo vendien heeft hij aan de Academie voor landbouw zijn hoeve te Ste. Suzanne, in het departement der Aisne, geschonken. De schenker wenscht, dat dit domein een centrum van ondervinding worde voor land-ontginning. In de buurt van de hoeve heeft prins Albert reeds 800 H.A. woesten grond ontgonnen. Een vee stapel van ongeveer duizend stuks vee behoort bij het vorstelijk geschenk. Dr. Paul Mehnert, die van 1900 tot 1906 voorzitter van de Saksische Tweede Kamer en later lid van de Eerste Kamer was, is op een uitstapje naar Noorwegen door een beroerte getroffen en aan de gevolgen overleden. Hij werd een tijd lang als de ongekroonde koning van Saksen beschouwd, ten gevolge van den invloed in conservatieven zin, dien hij op de politiek uitoefende. De Bayrische Kurier, die reeds her haaldelijk graaf Zech, den Duitschen ge zant te München, welke als republikein bekend staat, heeft aangevallen, beweert thans dat Zech voortdurend in verbin ding h eeft gestaan met den wegens land verraad veroordeelden Loeprechting. Zech zou het materiaal dat hij van Loeprechting ontving naar Berlijn heb ben gestuurd, in plaats van de Beiersehe regeering te verwittigen. De burgerlijke partijen in het Saar- gebied hebben den raad van den Volken bond verzocht de verkiezing van Victor Herbst tot lid van de regeeringscom- missie voor het Saargebied, niet goed te keuren. De heer von Kaehne, de eigenaar van het landgoed Petzow, nabij Potsdam, is gisteren in hechtenis genomen. Hij wordt er o.m. van beschuldigd in Mei 1921 den arbeider Larse te hebben dood geschoten. Inzake andere beschuldigingen tegen von Kaehne wordt het onderzoek voortgezet Te Bologna hebben de fascisten een nieuw strijdmiddel bedacht, dat zoo- al niet ridderlijk, toch origineel en mis schien ook wel doeltreffend is. De redac trice van een socialistisch blad te Eer- rara, die de onvoorzichtigheid had zich te Bologna op straat te vertoonen, werd door de verwoede fascisten gegrepen. Zij besmeerden de dame het gelaat met roet en lieten haar een flinke dosis castor- olie slikken. De vechtpartijen, tusschen fascisten en communisten in Cremona, Ferrara en eenige andere Italiaansche steden houden aan. Reeds lang dreigt in Zweden een staking in het landbouwbedrijf. Men neemt aan dat zij pas zal uitbreken wan neer de oogst rijp is om te worden bin nengehaald. Er zijn echter tal van orga nisaties, die gereed staan om in te val len en er toe mee te werken, dat de oogst niet verloren gaat. Alle tot nu toe gearresteerde Chinee- zen blijven in voorloopige hechtenis, schrijft het „Hbld.". Die, aangehouden door de politie van het bureau-Warmoes- straat, zullen hedenochtend in partijen naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Daarbij behooren ook de gele broeders opgeborgen op het Meijer- plein en op de Oude Waal. Commissa ris Tinholt, van het bureau Kattenbur gergracht, is zoover nog niet. Hij moet enkel werken met Ghineezen, wat het onderzoek zeer bemoeilijkt. Toch heeft hij reeds voldoende aanwijzingen tegen de arrestanten, om ook hen binnen en kele dagen voor den officier van jus titie te geleiden. Waarschijnlijk nog einde dezer week zullen alle gearre steerden naar het huis van bewaring zijn overgebracht. Intusechen worden de ove rige Ghineesche stokers seher pin het oog gehouden en is aan de Rotterdamsche politie verzocht daar hetzelfde te doen in de Rotterdamsche Ohineezenwijk, want een plotselinge nieuwe wraakuiting onder deze gevaarlijke vreemdelingen, wordt geenszins uitgesloten geacht. De beraadslagingen tusschen de hoogste justitieele en po' itioneele autoriteiten over te treffen maatregelen tegenover de gele nederzetting, worden voortgezet. Do Rotterdamsche correspondent van hetzelfde blad meldt: Naar aanleidjng van de mededeelingen in ons blad over Oiiineezengenootschap- pen ook in Rotterdam, hebben wij bii de politie hier ter stede geïnformeerd. Men kent ook op Kalend re.-lit het genoot schap Boön" en dat van de „drie vin gers", doch heeft van de animositeit tusschen de leden van deze twee organi saties nog niet veel bemerkt. 1 wens de politie aan de Tolhuislaan heeft over het algemeen weinig over haar 'hinee- sche beschermelingen te klagen. Alleen heeft ze meermalen opiummi kkolaars onder hen aangehouden, maar aan die smokkelarij deden evengoed Hollanders, om der wille van de zoete winst, mee. Opiumschuiven doet het overgroote inee- rendeel der Oliineezen, do h onze Opium wet van 1919 verbiedt het in voorraad hebben van opium voor eigen gebruik niet, die stelt zich tevreden inet een verbod tot liet bereiden, verwerken, ver voeren, verkoopen, afleveren, of ten ver koop of ter verhandeling v o'handen heb ben. Gisterenmorgen "C"'r een troep van 24 Chineeron uit Ro'terdam naar Amsterdam om te monsteren bii de Pa- kei-aart. Het gerucht ging, dat deze 24 man naar de hoofdstad vertrokken om aan de ruzie daar deel te nemen. Het geheele gezelschap werd daaroo van top tot teen gefouilleerd, doch bij g 'en er van werd een vuurwapen in be-lag ge nomen. Natuurlijk heeft men ook in Rotterdam bij onderzoeken en ver'acoren last met de geheimzinnigheid der Ooster lingen. Enkele poliliemenschen weten in den dageljjkschen omgang met hen, zich zeer goed verstaanbaar te maken, terwijl de Oliineezen zelf, als ze dat noodig oordeelen, die kunst evengoed machtig zijn. Als het echter om een of ander groote misdrijf gaat, of als het do be doeling is, wat bijzonders aan de weet te komen, laten de hesren hun slimme lachje over het gelaat glijden en de po litieman heeft den indruk dat hij gewoon voor den gek wordt gehouden. Nootlottig ongeluk. OOSTBURG, 17 Juli. De werkman D. de H. oud 55 jaar alhier, had het ongeluk bij het aanzetten van zijn zeis, doordat deze uitgleed, daarin te vallen, met het gevolg, dat het lemmet hem diep in den buik drong. Geneeskundige hulp kon niet meer baten en de mail overleed spoedig daarop. De politie heeft te Noord-Eschmarke, gemeente Lonneker, twee Duitschers aan gehouden, die 25 liter oognac per rij wiel ongedekt vervoerden. De smokkel waar en het voertuig zijn in beslag go- nomen. De „Zoon van Joseph". Gisterenmorgen zijn verschillende over blijfselen op het strand te Stad Vollen hoven gevonden van het schip de „Zoon van Joseph", hetwelk nabij Urk losge slagen is van de sleepboot „Joca" uit Amsterdam en zonk. r Semarang's burgemeester, Ir. de Jongh, heeft er den naam van gedecideerde oorspronkelijkheid te bezitten. Nu is hij gekomen met een nieuwtje op belastinggebied: een extra heffing voor de vrijgezellen. Vollediger aangegeven: hij heeft bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot instelling van een speciale belasting voor ongehuwden en gehuwden zonder kinde ren. De laatsten worden dan voor de helft aangeslagen van hetgeen de eer sten te betalen zullen krijgen. Natuurlijk regent het protesten. En ingezonden stukken in de dagblad pers. Een deel der aldus bedreigden beroept «ch op den maiaise-toestand om elke ver meerdering van den belastingdruk af le .wijzen. Enkelen betoogen op principi- eele gronden de onbillijkheid van een dergelijke speciale belasting. De een he kelt met woorden van bijtenden spot de Vilders-allure van het gemeentebestuur, de ander doet een pathetisch beroep op de rechtvaardigheidszin der gemeentena ren. Wat opvallend is, nu blijken de vrij gezellen de meest beklagenswaardige we tens te zijn onder de nenschen. Natuurlijk is het waar, dat velen van beide genoemde categoriën, door betgeen tij doen ten behoeve van familieleden, in gelijke omstandigheden verkeeren als gezinshoofden, en dus door de nieuwe be lasting onverdiend getroffen worden. Vermits de burgemeester toegeeft, dat bij deze belasting de rechtvaardigheid hier en daar in 't gedrang komt, doch voor opstelt, dat ter vermijding van overmatige rompslomp bij de administratie geen an dere indeeling mogelijk is, en vermits er nog velerlei aangevoerd kan worden Voor of tegen de principieele toelaat baarheid of de praktische mogelijkheid van deze beffing, voorzie ik nog lang durige voortzetting der discussies over dit novum in de belastingwetgeving, ook in de pers buiten Semarang. De gemeentelijke colleges der andere steden zullen ongetwijfeld met groote be langstelling toezien of het initiatief van burgemeester de Jongh die meermalen heeft getoond zijn origineele plannen met doorzettenden durf te kunnen verde digen, succes zal hebben. De Semarangsche vrijgezellen zijn niet 'de eenigen, die klagen over den toene- menden belastingdruk. En dat juist in den huidigen malaisetijd. Terrecht is op de meeting te Batavia, waar 4000 ambtenaren bijeen waren om te protesteeren tegen de intrekking van den duurtetoeslag, er op gewezen, dat het niet aangaat de traktementen te verla gen, terwijl de regeering zelve in de laat ste jaren den landsdienaren steeds zwaar dere lasten oplegt. Door de leiders van cultuur- en in- 'dustrieele ondernemingen wordt geklaagd dat de belastingdruk eene ernstige be lemmering vormt tegen het krachtig blij ven voortwerken. Toch zal de belastingaanslag op de beurzen der Indische ingezetenen voorloo- pig niet verzwakken. Integendeel. Terwijl men hier te lande bij Rijk en gemeente er ernstig naar streeft den belastingdruk te verminde ren, volgen daar de aankondigingen van nieuwe belastingplannen elkander op. De nieuwe landvoogd meldde in zijn openingsrede tot den Volksraad „dat èenige nieuwe belastingenen in studie en overweging zijn, zooals een vermogens belasting, verhooging en uitbreiding van de successie-belasting, een waterbelasting en een statistiekrecht". Al moest hij er onmidddellijk op doen volgen, dat het nog niet vaststaat „in hoeverre die belas tingen dusdanig kunnen worden geregeld, dat zij op billijke wijze een beteekenende opbrengst kunnen geven." Van andere zijde verluidt, dat men zal trachten eenige millioenen te verkrijgen door middel va.n een vniirwa<pen.l>elasting, en werkbaarheidsbelaslting (wat is dat. S.) en een inlandsche verpondingsbetas- ting. Men ziet het. Nog zijn we er in Indië niet aan toe •lat „het welletjes is". De kwestie om eene behoorlijke belas tingopbrengst te verkrijgen is voor het koloniale beleid een bij uitstek moeilijke. DE TOESTAND IN IERLAND. De strijd ten plattelande. Cork onder censuur. De strijd om Limerick duurt voort. Het ziet er naar uit, alsof de repu blikeinen gedwongen zullen worden op Cork terug te trekken, waar zij den laatsten weerstand zullen bieden. De plaatselijke bladen te Cork staan onder strenge eensuur der republi keinen. Het heet, dat hoofdcensor is miss Wacswiney, de zuster van wij len den burgemeester van Cork. Nadere berichten uit Ierland over den toestand in het Westen meljcien, dat de republikeinen volledig uitSligo zijn verdreven. Twee burgers werden bij de gevechten gedood. De rebellen vielen de Vrijstaatsche kazerne van Manon Hamilton aan, doch werden teruggeslagen. Drie rebellen werden gedood. De toestand te Limerick is onver anderd. 1 29 Etienne Castel, getroffen door de interessante opstelling van de groep, liep naar zijn ezel, nam een nieuw doek en begon in groote trekken te schetsen, wat hij vóór zich zag. De pastoor was opgestaan en ging den burgemeester tegemoet. „Ik weet, wat u hierheen voert, burgemeester," zeide hij. ,,U zoekt een jonge vrouw, Jeanne Fortier genaamd." „Juist, mijnheer pastoor, Jeanne Fortier, beschuldigd van een drie voudige misdaad brand, diefstal en moord." De voortvluchtige deed een pas voorwaarts en zeide op beslisten toon „Die beschuldiging is valsch 1 Ik ben onschuldig." „Of gij schuldig of onschuldig zijt, is niet aan ons om te beoordeelen. Bent u Jeanne Fortier „Ik ben Jeanne Fortier." „Concierge op de fabriek van mijn heer Lahroue te Alfortville Dat blijkt natuurlijk het duidelijkst in tijden van malaise, zooals we heden be leven. Wanneer in een periode van voorspoed de Wester set: e ondernemingsgeest in staat is de rijkdommen van den Indischen bo dem te benutten en de opbrengst direct en indirect de kosten van de Indische staathuishouding helpt dragen, dan be merkt men zoo spoedig niet, dat de zaak toch niet in orde is. Doch zoodra de toestand der wereld markt alle export-werkzaamheden ver slappen doet, loopt alles spaak. De 50 millioenen-bevoiking der Indo nesische eilanden heeft zelve nog maar heel geringe finantieele draagkracht. Er is bijvoorbeeld al meermalen over ge klaagd, dat het Javaansche volk zijn ei gen kunst te niet laat gaan, omdat ze niet in staat is die te betalen. Zoo dreigt de batikkterij als volks'kuustvaardligheid ge heel verloren te gaan, omdat de groote massa deze producten niet koopen kan. Het verschijnsel beperkt zich natuur lijk niet bij de kunst, doch is veel meer van algemeen m a a tsoh a p pe lijken aard. Prof. Treub heeft er in de Indische Post op gewezen, dat: „ook van Indië geldt, dat men geen hooger maatschap pelijk leven kan voeren op een niet vol doenden verzorgden economischen onder grond. Wie de maatschappij naar een hooger peil wil opvoeren, komt bedrogen uit, als hij den onderbouw verwaarloost of erger nog ondermijnt". En dus? Men moet beginnen met de Inlandsche bevolking economisch sterker te maken. Doch dat zal niet gaan zonder onder richt en onderwijs. „De volksontwikkeling moet allereerst worden behartigd en bevorA'rd, zoodat doeltreffend onderwijs noodig is", heeft de landvoogd gezegd. Dat begrijpt iedereen: een volk van anatphabeten kan niet vooruit worden gebracht. Dat beseffen de Inlandsche voo rui I s tre venden even goed, die let wel het politieke einddoel van onaf hankelijkheid in het oog houden. Op het Eerste Inlandsche Onderwijs Congres op 13 en 14 Mei te Bandoeng gehouden, werd eene motie aangenomen, waarin o.m. deze overweging was opge nomen: „dat de bevordering van het onderwijs er: de verbreiding van nuttige kennis, wetenschap en beschaving, noodzakelijk is voor den economischen en geestelijken vooruitgang aJs grondslag voor toene mende zelfstandigheid van die bewoners van Indonesia." Reeds vroeger had zich een comité ge vormd, hetwelk zich den karakteristieken naam toeeigende van A. B. C., d.i. „Anal- phabetismie-Beslrijdings-Gomdté. Vrijwel allen zijn bet dus daarover eens, dat onderricht en onderwijs moet worden gegeven aan de Inlandsche be volking in al hare lagen. Maar nu. Hoe zal dat onderricht en dat onder wijs moeten worden bekostigd? In de Zaak is een globale berekening gemaakt betreffende deze kosten. Op het oogenblik bestaan er een 7200 desa-scholen. Om 1K milioen inlandsche kinderen eenvoudig onderwijs te geven op vierjarige volksscholen zonden er een 50.000 moeten komen. De bouw van deze scholen verdee'lend over een vijftig jaar, zou men, daarvoor moeten besteden een jaarlijksche som van 20 millioen. En voor dit volledig aantal volksscholen al leen, dus ongerekend nog alle ander vak onderwijs en dergelijke, zouden noodig zijn ongeveer 150.000 onderwijzers, 350 kweekscholen en 2000 opzieners ter con trole. Voor de bezoldiging van het per soneel, leermiddelen en onderhoud der scholen zou gerekend moeten worden op een uitgave van meer dan 400 millioen per jaar. Hier ligt het groote probleem van ons koloniaal beheer. Dat toch tot oplossing zal moeten wor den gebracht. Ik denk dat daar wat méér noodig zal zijn, dan de heffing van een speciale vrij gezellenbelasting. S. De vrijstaters namen tot nu toe twee duizend man gevangen. Zij houden thans de lijn NewcrossKilkenny—Nenagh be zet met vooruitgeschoven groepen, die te gen een overmacht van rebellen standhou den. De toestand van Limerick is tragisch; negen van de loopgraven zijn van mijnen voorzien. De stad is gelijk een versterkt kamp. Elke groote straat heeft een ver sterkt steunpunt. Er wordt veel geweer vuur afgegeven, dat zich soms ontwikkelt tot hevige fusilades. Vete bewoners zijn naar het land gevlucht, andere loopen langs de ontredderde straten, op zoek naar een schuilplaats. Een telegram heeft reeds gemeld, dat O'Cullivan en Dunn zijn schuldig be vonden aan den moord op maarschalk Watson, en door het Central Criminal Court ter dood veroordeeld. Uit de persverslagen van de rechtzaak teekenen wij het volgende aan. Dunn luis terde naar het voorlezen van de acte van beschuldiging met over eilkaar gevou- „Ja, mijnheer." De burgemeester gaf een teeken. De brigadier en de agenten kwamen naar voren, zeggend „In nram der wet en krachtens een daartoe ontvangen bevelschrift, neem ik u gevangen." „Neem mij gevangen," zeide Jeanne Men kan mij in de gevangenis zetten, veroordeelen, zelfs tot de doodstraf, maar men kan niet beletten, dat ik mij onschuldig noem „Moeder, moeder, moeder.riep Georges angstig. De brigadier richtte zich tot zijne mannen. „Doe haar de boeien aan," beval hij. „De boeien,." herhaalde zij met een trilling in haar stem en achteruit gaande. „O neen, neen, dat wil ik niet." „Niet tegenstribbelen, kind," zeide de pastoor. „Gij moet aan de wet gehoorzamen." De ongelukkige vrouw bukte het hoofd en stak de handen uit. „In orde.. En nu vooruit!" ge lastte de brigadier. Georges hield de handen zijner moeder vast. „hier blijven, ik ben bang." „Niet huilen, ventje," zeide Jeanne. „Kom.. „Het kind kan niet met u meegaan," zeide de brigadier. „Mijn kind kan niet bij mij blijven stamelde Jeanne versch ikt. „Helaas, neen.... het bevel tot inhechtenisneming spreekt alleen van u, Jeanne Fortier. Er is geen sprake van een kind. In afwachting van or ders van hooger hand, gaat de vrouw in de geva genis en het kind naar het gesticht." Jeanne werd bleek als een doode. „Mijn kind naar het gesticht," zeide zij met verwrongen stem. „Neen, dat nooit. Het kind moet bij mij blijven." En terwijl zij h ar geboeide handen smeekend tot den pastoor ophief „Mijnheer pastoor, ik bid u, kom tusschenbeide. Zeg hun, dat het niet mogelijk is.... dat men mijn kind bij mij moet laten „Gij moet aan de wet gehoorzamen,' herhaalde de pastoor. Wees niet bang voor uw kind.. Het kind blijft hier in hu s Als gij, zooals ik hoop, uw onschuld kunt bewijzen, komt gij 't zelf hier halen.. Mocht u dat niet den, dan beloof ik u, dat ik uw kind niet in den steek zal laten." Mevrouw Darier voegde hier aan toe „Wees niet bevreesd, arme vrouw. Uw kind zal in mij zijn moeder terug vinden.... ik zal het behandelen, alsof het mijn eigen zoon was.. Ik heb eens een jongetje gehad van den zelfden leeftijd., ik geloof, dat God mij het kind teruggeeft.." Jeanne stamelde, terwijl tranen haar het spreken beletten „De gedachte, hem niet meer te zullen terugzien, is vreeselijk." „Moedertje 1 moedertje, niet weg gaan Mevrouw Darier nam het kind in de armen „Lieveling, je moedertje moet ver trekken, maar zal gauw terugkomen. Wilt gij zoo lang bij mij blijven „Bij u en bij" mijnheer pastoor „Ja, bij ons beiden." „Ik wil bij u blijven, als moedertje mij beloof dat ze spoedig terugkomt.' „O zeide Jeanne, ,,u moogt hem hier houden Spreek hem over zijn moeder. Ja, ventje, blijf maar hier pastoor., zij zullen je vertellen, dat je moeder onschuldig is., verstaat ge, dat je moeder onschuldig is., vergeet haar niet., vergeet haar nooit! Omhels mij, kind, nog eens. .nog eens. Hier, mevrouw," zeide zij, zich tot mevrouw Darier wendende, breng hem weg, neem hem mee, dat ik hem niet meer zie En tot de agenten „U kunt mij wegvoeren., ik ben klaar." Zij ging mee. Georges huilde erbar melijk. Mevrouw Darier bracht hem binnen, gevolgd door Brigitte. De pastoor deed den burgemeester en Jeanne uitgeleide. Op het oogenblik, dat zij den drempel zou overschrijden, wendde zij zich tot den priester „Uw zegen, vader," zeide zij. Zij vie' op de knieën. Pastoor Lau- gier, tot tranen toe bewog n, strekte zijn beide handen uit boven het hoofd der ongelukkige martelares en sta melde, want de woorden bleven hem van aandoening in de keel teken Ik zegen u, mijn kind, in naam van den 'rechtvaardi en en almachti- gen Ood. Moge de menschelijke gerech tigheid niet 'blind zijn, want de schijn is tegen u, maar ik geloof, dat gij onschuldig zijt. De omstanders stonden tijdens de zegening, het hoofd ontbloot, en in gebogen houding. Jeanne stond op. „Ga nu mijn kind," zeide de pries ter en drukte haar de hand. Den volgenden morgen werd Jeanne per spoor onder politiegeleide naar Parijs vervoerd, waar men haar in voorloopige hechtenis stelde. Onder den naam van Paul Harmant had Jacques Garaud een plaats geno men op een boot, welke den dienst onderhield tusschen Havre en Sout hampton. Van daar was hij doorge reisd naar Londen, om zich in te schepen naar Amerika. Het arikel, door de bladen aan den brand van Alfortville gewijd en waar in gesproken werd van zijn heldhafti- gen dood was hem onder de oogen ge komen. Hij verheugde er zich over, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5