Spuit- of Mineraalwater ANTON J. K00IJ Oprechtheid gewenscht Vrijdag 21 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14200 Goed rekenen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD p. L. schroef- of kroonfl. 6 cents L. Syphon 15 Sodawater 17 en 25 uit onze Nieuwe hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys ,.de Guide Druyf 4 Groote Markt - Telefoon 134 Dames- en Heerenkleermakerij NASSAUSTRAAT 18. MANTELCOSTUUMS, MANTELS, C0LBERTC0STUUMS STADSNIEUWE AGENDA 22 JULI Janswegvereeniging. Weldadigheid naar vermocen Verkoopingen. Ledenvergadering St. Raphael. Programma AMSTERDAMSCHE BEURS. LANGS DEN WEG. Met Museum van Kunstnijverheid. Burgerlijke Stand Wie vermist f 10. Te water. Haarlemsche Zeilvereeniging. One Ton Cup. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek. Gunning verfwerk Sociëteit „Ver- eeniging". Examen leider van lichaamsoefe ningen. 55-jarige bruiloft. 7hr. J. P. W. van Doom- ^NDERty/f-^ J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Van onze Rechtbank. De moordaanslag in het Frans Halsmuseum. Wegbrengen van schepen. fe' abonnementsprijs be draagt voor Haarlem ea Agentschappen; Per Kwartaal 3.25 Per Week f 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Advertentien 30 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. i Een gewezen bewonderaar van de N. K. P., zich verlustigend in de overwin ning der Roomsche Staatspartij, zat een sigaartje ten mijnent te rooken en in een soort atavisme of historischen terugtred viel hij plots uit: Maar uw stemcijfer van Haarlem is toch niet „dat"l Ik antwoordde er erg tevreden mede te zijn. En hij: „Uw hooggeroemde arbeiders hebben in massa's rood gestemd!" Bij zoo'n aanval gaat een mensch -echt zitten. Ik antwoordde beleefd, dat ik hel zeer vleiend vond, dat hij over m ij n arbeiders sprak, ik hoopte inde.daad altijd ook hun vertrouwensman te blijven. Hooggeroemd? Ja, en terecht Die mannen en vrouwen stemmen begin selvast. De lucht werd vervuld van veel geluid toen mijn mederooker uitriep: Minstens 6000 hebben rood gestemd! De sommatie om dit te bewijzen bleef niet uit. En zijn betoog was allereenvoudigst: Haarlem heeft 30.000 Roomschen of 15000 kiezers, die de Roomsche Staats partij hadden moeten stemmen. Slechts 9000 deden dat. Dus 6000 tekort. Dus stemden 6000 Roomsche arbeiders rood! Minstens. Want vele hunner vrouwen hebben misschien nog Roomsch gestemd. Mijn antwoord was: Geen zeshonderd! En het lijkt mij niet van onnut hier zwart op wit zulke phantastische enormiteiten in het juiste cijfergareel te zetten. Let wel op: Geen 30.000 maar 28.000 Katholieken bevat Haarlem. Wij kunnen hiervan geen percentage als „naam"-Katholiek afschrijven, omdat wij de gegevens niet hebben. 28.000 Ka tholieken dus. Evenwel, hoezeer ongeveer vijftig pro cent of de helft der bevolking kiesgerech tigd is, is dit niet het geval met het Ka tholieke volksdeel. Het kindertal (inwoners beneden 25 jaar) is bij de Roomschen veel grooter dan bij de linkerpartijen b.v.l Toevallig schreef ik in de N. Haarl. Ct. hierover eens een artikeltje, getiteld: „Niet van belang ontbloot". En daaruit diep ik op dat in de niet-Kath. dorpen van Noord- Holland het kiezerspercentage liep van 63 tot 60, doch in de Roomsche dorpen slechts van 40 tot 43. Waarlijk: niet van belang ontbloot! Ik raam hoog als ik een percentage neem van 45 op de 28.000 Roomsche inwoners van Haarlem, maken de een kiezerscorps van 12.600. Ongeveer tien pet, der kiezers is niet opgekomen. Wij willen dit volle percen tage voor de Roomschen verminderen tot acht procent om daar mede uit te druk ken dat wij trouwer opkomen dan links. Ik heb hiervoor geen bewijs, maar slechts een vermoeden en verwerk dit vermoeden in cijfers ten nadeele van mijn uitkomst. 'Aftrek aldus: 1008 stemmen, resteert 11600 stemmen. Buitendien zijn in Haar lem bijna 2100 stemmen van onwaarde verklaard, formeel onjuist uitgebracht, doch waarvan de wilsverklaring, de be doeling, toch zeer duidelijk was af te le zen; Hier ligt het keerpunt om ons uitge bracht stemcijfer nader te bezien. Wij hebben zeer sterk geleden onder de on- geldigverklaring. De S. D. A. P. ook, maar wij meer. Uiteraard lijden daaronder vooral groote volkspartijen. De Propogan- daclub onzer partij heeft verbazingwek kende staaltjes opgeteekend van billet- tenafkeuring, waarbij toch de keuze van lijst 33 vaststond, Pondspondsgewijze zouden van de 2100 afgekeurde stemmen 6"00 onze partij moeten treffen. Welnu, wij missen bijna 800 stemmen, waarvan de duidelijke wilsverklaring ging naar lijst 33, dus van Roomsche geen roode ge tuigenis, waarmede ons stemcijfer, gelet op ons betoog, verhoogd mag worden en •tijgt tot 10226, of, om matig te zijn, rond 1020') stemmen. Al wat Katholiek is en Katholiek heet kon maximaal uitbrengen 11600 stem men. 10200 getuigden Roomsch, waarvan 774 niet aan den w e 11 elijken vorm vol deden. Dus stemden nog 1400 arbeiders rood? Het lijkt er niet opl Want buiten de Roomsche Staatspartij werden uitge bracht 16 stemmen op Rekveld c.s., 18 stemmen op Arts, 240 op de N. K. P., to taal 274 kiezers die aan de Roomsche gelederen ontvielen, maar niettemin Roomsche stemmen zijn. Ergo, slechts 926 •temmen ontvielen ons op den langen langen weg van Bevolkingsbureau naar Stemlokaal, of wederom opgebouwd in aantal inwoners: ruim 2000 Roomsche mannen, vrouwen, kinderen, zuigelingen, bleken naam-katholieken te zijn en niet (door 926 stemmen) Roomsch te getuigen aan de stembus. Worden deze „gedoopte" Katholieken alléén onder arbeiders ge vonden? Heeft geen enkele Roomsche man (als zoodanig op den Burgerlijken Stand bekend) den Vrijheidsbond ge stemd? Geen enkele zich, door nauwe re laties van vriendschap of buurschap, la ten verleiden op een der andere dertig lijsten te stemmen, zonder dat dit een r ode lijst behoeft te zijn? Ik handhaaf mijn bovengegeven ant woord op de vraag of niet zesduizend arbeiders (en arbeidersvrouwen) rood ge stemd hebben; L. n '2 Geen zeshonderd! En op geen stukken na dit getal. Ge let op het groot aantal Katholieken „van huis uit", hetwelk op geen gebied meer gemeenschap met ons heeft, zelfs niet op het gebied van het onderwijs en de genademiddelen der Kerk, durf ik, op grond der cijfers, deze getuigenis te ge ven van het Roomsche arbeiderscorps en de Roomsche arbeidersvrouwen: Zij hebben als één man Roomsch gestemd! Waarvoor wij hen danken en God hen zal loonen. BOMANS. Naschrift. Dit artikel is een pleidooi voor een snelle voltooiing van het R.K. bevolkingsregister. Dan be hoeven wij niet meer le vermoeden en te schallen; maar welen wij zeker. En dat is in dit geval veel waard! Redactie. Alhoewel het oorspronkelijk niet in mijn voornemen lag, reeds nu, zóó kort na de zoo succesvolle verkiezing van 5 Juli. eens terug te komen op den strijd, die thans achter ons ligt, nopen mij toch verschillende uitingen in onze Kath. Pers, het zij bescheidenlijlk gezegd, een waar schuwend woord te laten hooren in het belang onzer, toch door eBt weldenkend katholiek, zoo vurig gewenschte eenheid. Menigmaal uit men in deze dagen den wensch, dal met de eenheid, ook het ver trouwen moge wedcrikeeren' in onze Katho lieke gelederen. En terecht, wil tenminste onze eenheid een duurzame eenheid zijn. Hiertoe mede te werken ligt, dunkt me, op de allereerste plaats op den weg van hen, die leiding kunnen geven, hetgeen toch zeker niet in geringe mate gelat voor onze Katli. Pers. Helaas wordt dit nog te weinig begrepen en leest men vaalt arti kelen, die dikwijls hatelijk en bezijden de waarheid zijnde, niets dan verbittering kweeken, ook bij góed-gezinde Katholie ken, die het nu niet altijd met de gevolg de richting in de politiek der laatste jaren eens waren. Ik Iaat hier een paar voor beelden volgen: De Meicrijsche Cuorant, 7 Juli: Haar bluf (van de N.K.P.) dat duizen den en nog eens duizerVen in den lande het met haar hielden, stond in geen en kele verhouding tot de werkelijkheid. Haar hoop op zetels (let wel op dit meervoud) wordt zoo schitterend de bodem ingesla gen, dat zij het tot even een halven zetel heeft kunnen brengen. Tant de bruit pour une (demic) ommelette! De Gelderlander, 8 Juli: „De N.K.P. verpletterd." Om kort te gaan, ik zou meerdere uitla tingen in de Pers kunnen aanhalen, steeds maar wijzende op een fiasco der N.K.P. en smalende op „de" weinig beteekende kracht, wcl'ke van deze beweging is uit gegaan. 't Komt mij voor, dat ik niet geheel ongelijk had, toen ik onlangs in een ar tikel in de N. H. Courant waarschuwde, toch eens in onze Pers op te houden met het propageeren eener struisvogelpolitiek, welke maar al te zeer is tot nadeel eener, roe1 s genoemde, duurzame eenheid. Want wat is de waarheid, de nuchtere waarheid? Dat alléén dc gehoorzaamheid aan het Bisschoppelijk woord, te Nijme gen gesproken, het resultaat heeft bereikt, dat slechts 13000 stemmen werden uitge bracht op de lijsten der N.K.P. Ik had gehoopt, dat mijne mede-can- didalen openlijk mijn voorbeeld, en ge noemde 13.000 kiezers mijn verzoek, niet op mij hun stem uit te brengen, zouden hebben opgevolgd. Men heeft dit niet gedaan. Men late dit, zoowel als de ac tie. die niettegenstaande het stopzetten daarvan door de leiding der N. IC. P., toch nog op afkeurenswaardige wijze door enkelen is gevoerd, voor hunne re kening. Maar eveneens onwaardig is het, terwijl de groole massa der N. K. P. den wensch van het Episcopaat heeft opgevolgd, dc kracht van bedoelde be weging nu te ridiculisoeren. Heeft èn de Pers èn het Alg. Bonds- bestuur, èn de R.K. Staatspartij in z'n geheel er vóór den 5en Juli ook zoo over gedacht? Buitendien: Is het niet weinig eerbied en gezag toekennen aan het Bisschoppelijk woord op den Ka tholiekendag gesproken, dit als grootsten zoo niet eenigsten factor uit te schakelen? Waarom wordt dit nu alleen in de niet- kalholieke pers ten volle erkend? Wan neer nu de N. Venlosehe Courant vraagl: „Is nu het aantal N. K. P.'ers zoovee! kleiner, dan velen meenden?" dan durf ik hierop met zekerheid, de kaart van het land in deze „zoo'n beetje" kennende, te zengen: „Neen, en nogmaals neen." Alléén den wensch op te willen volgen van onze Bisschoppen, het zij nog eens gezegd, heeft het aantal stemmen op de lijst der N. K. P. zoo klein doen blij ven. Hot doet, dan ook eigenaardig aan, no. 1 van de Kath. lijst HaarlemHelder Mr. Bomans, in de „N. Haarl Crt." te zien schrijven van zc'i zelf: „No. 1 van de Kamerlijst was tevens wethouder van financiën, lees „Be lastingen en Bezuinigingen". Over bergen, van bezwaren is de zaak on zer vaderen alweder vooruitgebracht. Ik acht alle critiek jegens mij over hooge be'a'ticgen (pre ario, hazen -en marktgelden, bedrijfbdasfirg verma kelijkheidsheffing, hoogef?) gas- en stroomtaricven, nagevorderde s 'hro'g ■!- den, enz. enz,), nevens ontslag aan BILLIJKE PRIJZEN personeel en andere bezuinigingen van hatelijken aard, nevens het uitdeelen van hooge belastingbiljetten met ge deeltelijke evenredige hef fingen, ik a:ht al die critiek niet billijk, de toekomst zal het spoedig leeren, maar toch vol komen wenschelijk." Ook Mr. Bomans wil blijkbaar hier mede zeggen: Nu, waar blijvon ze? Ik, Mr. Bomans, kan mij alle bovengenoemde belastingen e.a. maatregelen permitteeren en tochstemt de Kath. kiezer mij en niemand anders. Och, hoe naief! En dan zeg ik met Prof. Geurt in zijn artikel „Onwaar en Onwijs", hetgeen dezelfde strekking heeft als deze, mijn meeningsuiting Stel eens Ite' (louter denkbeeldig) ge val dat onze Bisschoppen en priesters zich buiten het geding hadden gehouden, zou men dan werkelijk dit resultaat hebben bereikt! Zou dan b.v. in Haarlem werkelijk do handeldrijvend^ en industr. Midden stand vergeten zijn alles, waarop no. 1 van de lijst HaarlemHelder in zijn bovenaangehaald artikel zoo trotsch gaat? Laat men zich toch niet3 diets maken, maar liever rekening houden met de fei telijke mentaliteit van een groot deel van ons Roomsch kiezersvolk. Zeker er was enthousiasme bij de glo rierijke overwinning van onze Eoohfohe Zaak aan de stembus qp c'och men vergete het niet dat naast de dui zenden kiezers, vergaderd in verschillende plaatsen van ons land op Vrijdag 7 Juli, ten einde onze zege, ook door mij van ganseher harte toegejuicht, te bejubelen, er nog een veel grooter aantal was, dat hierbij niet aanwezig was, en niet be paald con amore, doch alleen uit Katho liek plichtsgevoel medegewerkt had aan deze overwinning, door hun stem uit te brengen op de lijst der R.K. Staatspartij. En ziet, dat moet anders worden. Lei ding en Pers hebben te zorgen, dat door eerlijkheid en oprechtheid in de politiek te betrachten alsmede het waardeeren van ieders bonafide uitgesproken meening (zie hierover het oordeel van onze Bis schoppen, Baron van Wijnbergen e.a.) zoowel in 's lands belang als in dat onzer Katholieke zaak het wederzijdsch vertrou wen worde hersteld. Hiertoe stake men met een geschrijf, zooals hierboven aange haald, dat niet anders dan het tegendeel bereikt door zijn irriteerend karakter. Over de werkelijke bedoeling, die voor zat bij de actie-Cranenburgh, later overge gaan in de N. K. P., een volgende maal. Van een zeer geacht, vooraanstaand man in onze R. K. Staatspartij ontving ik één dezer dagen een schrijven, waaarin o.m.: „Dat van Cranenburgh en zijn volge lingen niet vergeefs gesproken en ge werkt hebben, ondanks de zoogenaamde veroordeeling van de N. K P. is een feit, dat niet ontkend wordt door hen, die op de hoogte zijn. Integendeel, de door hen geuite ge dachten worden meer en ernstiger over wogen, dan U wellicht denkt." Zoo iets stemt hoopvol voor de toe komst. W. J. B. VAN LIEMT. Haarlem, Juli 1922. Sociëteit ,,St. Bavo" Gewone zittingen. Brongebouw Concert door „Harmonie Crescendo." R. K Leeszaal en Uitleenhibllotheek. Jxnsstraat 49. Dagelijks geopend v*n 26 uur en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen Toorm. van 912 uur. nam. van 28 our. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2l en van 89 In den foyer van den Schouwburg aan den Jansweg hield Donderdagavond de Jïinswegvereeniging hare eerste algemeene ledenvergadering. De opkomst getuigde van het jonge vuur, dat deze Vereeni- ging bezielt. De agenda vermelde o.a. de verkiezing van het Bestuur, dat tot nu toe slechts voorloopiig was. De functies werden als volgt verdeeld: Voorzilter: de heer F. Wildeboer; Vice- voorzitter: de heer A. Veenstra; le secre taris: de heer H. F. Warmcrskerken; 2e secretaris: mejuffrouw Fr. Busquet; pen ningmeester: de heer P. Mul; commissa rissen de heeren J. G. Wassenaar en v. d. Pas. In deze eerste goed geslaagde vergadering werd besloten zich tot den Raad te wenden, ten einde eene behoor lijke straatverlichting te krijgen. Ook lok te de bestraling van den Jansweg eene levendige bespreking uit, en werd de wenschelijkheid betoogd, ook in dit op zicht de drukke buurt uit den desolaten toestand te trekken, waarin zij op dit oouenhlik verkeert. Om ongeveer elf uur werd de goed bezochte Vergadering door den voorzit ter gesloten, die zeer tevreden mocht zijn over de goed afgevoerde agenda, welke nog al punten van gewicht bevatte. Maandelijksch Overzicht van de Ver- eeniging Weldadigheid naar Vermogen. In Juni is uitgegeven: Brood 213.82; Wekélijksche ondersteuning 472.40; los se giften f 400.diversen 19. Totaal 1105.22. Notitie van de perceelen, die ver kocht zijn in 't Notarishuis, Bilder- dijkstraat 1, bij den Zijhveg, Haarlem, op Donderdag 20 Juli 1922. Notaris D. W. VAN NIEKERK. No. 1. Een Heercrrhuis niet Tuin aan den Klevcrparkweg, Get. No. 191 B. Brans qq. f 9300. Notaris J. A. WILKENS. No. 2. Een Huis met Bovenwoning en Tuin aan de Teetterodestraat Get. Nos. 48 zwart en rood. K. Jongert f 8405. No. 3. Een Huis, en Tuin aan de Telterodestraat Get. No. 120 J. tW. Waalewijn f 6100. No. 4. Een Heerenhuis, Voor- en Achtertuin aan de Jordensstraat, Get. no. 64, F. H. Meijer qq. f 10700. No. 5. Eene Villa, genaamd „Eli- belh", met Tuin te Bloemendaal a. d. Noorderstationsweg, Get. No. 6. Op gehouden f 12900. Notaris R. C. A. VAN CRANEN- BURG. No. 6. Een .Woonhuis en Erf te Haarlem aan de Frankestraat Get. no. 47. Opgehouden f 3850. Notaris J. A. .WILKENS. No. 7. Eene Villa, genaamd „Ma- rienburg", Voor- en Achtertuin te Overveen, gemeente Bloemendaal aan den Zijlweg. Get. No. 74b. Opgehou den f 19700. Notaris P. F. DE BORDES. No. 8. Een Hutu en Erf aan de Generaal de la Reystraat, Get. No. 28, G. Poslma qq. f 3620. No. 9. Een Huls aan de Generaal de la Reystraat Get. No. 87. Opge houden f 3800. Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 10. Een Heerenhuis met Voor- en Achtertuin te Heemslede aan de Sdiouwbroekerstraat met uitgang in een poort naar de Oosterlaan. Get. No. 14. Opgehouden f 12000. No. 11. Een Heerenhuis met Voor- en Achtertuin aan de Sdiouwbroe kerstraat met uitgang in een poort naar de Oosterlaan, naast en ten noor den van het vorige perceel. Opge houden f 11400. No. 12. Een Heerenhuis (hoek huis) met Tuin, aan drie zijden, te Heemstede aan de Oosterlaan en de Schouwbroekerstraat. Get. No. 12. Op gehouden f 12400. Notaris J. RATELBAND. No. 13. Een Huis met Erf en Tuin aan de Oranjestraat Get. No. 60. G. Postma qq. f 4300. Gisteravond hield d© afd. 'Haarlem van den R. K. Bond van Spoor- en Personeel een vergadering. De heer de Rooij, voorzitter, opende deze vergade ring met den Ohrist. groet. De notulen werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken waren verschil lende circulaires van het hoofdbestuur betrekking hebbende op de hangende vefslechtering6pogingen, voorgesteld door den Raad van Commissarissen aan den minister. Het Hoofdbestuur spoort aan tot ver trouwen blijven stellen in haar leiding en zich niet van de wijs te laten bren gen door de lasterpraatjes van haar te genstanders. Het Hoofdbestuur heeft in de aan ministers gerichte mededeelingen welke in de bladen zijn gepubliceerd, onomwonden haar meening uiteen gezet voor het schrijven van den Raad van Commissarissen, waarin deze een betee- kenende verlaging der wedden van het spoorwegpersoneel njoodig acht. De voorzitter lichtte deze quaestie nog even toe en maakte de opmerking, dat de directie zich nu maar steeds achter de parliculiere bedrijven plaatst, terwijl voorheen, toen men in de particuliere bedrijven meer verdiende dan bij het spoorwegbedrijf de directie hierin geen aanleiding zag, het levenspeil der spoor wegmannen op te voeren, totdat van de arbeiders in particuliere ondernemingen. Hierna volgde de installatie van nieu we leden. Bij 't welkom aan deze nieuwe toegetredenen maakte de voorzitter de op morknig, dat met iedere vergadering steeds het puntje instalatie nieuwe le den op de agenda kon worden vermeld. Hij spoorde de nieuwe leden in het bij zonder en alle leden in het algemeen aan tot trouw vergaderbezoek en tot le zen van het orgaan, nu vooral, daar een tijd van flinke acties in uitzicht staat. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor den Raad van Commissarissen be handeld. De verschillende punten wer den aan de uitspraak van de vergade ring onderworpen en het voor en tegen of vrij mandaat daarbij uitgesproken. Speciaal het punt vacantietoeslag op de begrooting werd aanleiding tot le vendige discussies. De meerderheid van het bestuur stond afwijzend hier tegen over en ook de vergadering verklaarde zich in meerderheid principieel tegen de zen toeslag. De begrooting werd overi gens goedgekeurd. Na ü'e rondvraag werd deze verga dering met den Christelijken groet ge sloten. Ongecorrigeerd. voor het muziek in den Hout op Zondag 23 Juli om half drie. 1. Met Pauken en Trompetten, marsch, A. de Goede. 2. Ouverture „Leichte Ka- vallerie", F. v. Suppé. 3. „O Schöer Mai", ivalzer, J. Strauss. 4. Fantasie „The Geisha", Sidney Jones. 5. Ouverture „Pi qué Dame", F. v. Suppé. 6. „Husaren- rit", Fr. Spindier. 7. Potpourri aus „Der Fide' Bauer", L. Fall. De Beurs opende heden; prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87, 6 pet. Indië 95. Culturen, Koloniale Bank 107, Indi sche Bank 85%, Vorstenlanden 134MI, H. V. A. 326. Industriële waarden. Insulinde olie 2. Oliewaarden. Koninklijke 427, Con sols 106, Orion 32. Tabakken. Deli Mij. 183, Besoki 48, Rotterdam Deli 17%, Senembah 262. Rubbers. Amsterdam Rubber 51%, Deli Batavia 27, Nederl. Rubber 27, Rott. Tapanoeli 6%. Scheepvaartwaarden. Hojll. Am. Lijn 104, Holl. Boot 13, Kon. Holl. Llovd 9%, Japanlijm 63%, Paketvoart 78, Schcnvaart Unie 82, Marine 19%. Amerikaansche waarden. Hide and Leatehr 72, Steel 105, Smelting 64, Ana conda 108, Cigar 79%, Atchison Topeka 106%, Voting Rails 215%, Denver 1%, Southern Pacific 95, Union Pacific 149, 6 pet. N. W. S. 1922 98%, 7 pet. Indië cao Kleeden kloppen. Een lezer klaagt er over, dat hij gere geld bemerkt heeft, dat er na den daar voor vastgestelden tijd kleeden geklopt worden Ook heeft hij er last van, dat er vlak voor zijn huis door zijn buren klee den geklopt worden. Wat dit laatste betreft, is klager niet de eenigste, die. er last van heeft. Dit komt wel meer voor, maar als men, na het eerst eens met vriendelijke woorden geprobeerd te hebben bij hen, die het lastig maken en dit niet afdoende is, er eens de politie op attent maakt, is het veroorzaken van dergelijke last gauw uit. Fn wat het eerste betreft, het klop pen buiten den vastgestelden tijd, Iaat men nu niet over kleinigheden vallen. En anders, ook hierbij kan weer de sterke macht geroepen worden. In verband met den vrijen Zaterdag middag zal het museum vanaf heden toegankelijk zijn Zaterdag en Zondag van 12 tot 4 uur tegen een verminderden intreeprijs van 10 cent. Op alle overige toegangsdagen is de prijs 25 cent. Ondertrouwd: 21 Juli. P. J. A. Borst en M. M. J. Vasen. Getrouwd: 21 Juli: J. Jolles en T. v. Braam. Geboren: 18 Juli: z. van H. J. W. Brugs- made Graaf. 20 Juli. d. van J. C. M. v. d. ValkKetelaar. 21 Juli. z. van E. BoerScharloo. z. van C. W. de VriesGerritse. Overleden: 19 Juli. J. T. Rieff, 29 j. Ha- zepaterslaan. - W. Hulsbosch, 83 jaar, Scheepmakersdijk. 20 Juli. A. M. Brink mansBouwens, 75 j„ W. Heerenstraat. J. T. H. BooijZiegenhidt v. Ro senthal, Tempelierstraat. 21 Juli. R. M., 7 mnd., d. van A. P. Pillon, Burgwal. Dezer dagen verloor in de wacht kamer van het belastingkantoor (Ka mer 2), Klein Heiligland, een jon gen, die namens zijn vader belasting wilde betalen, een bankbiljet van 10 gulden. Thans bericht de Ontvanger van )het Belastingkantoor, dat het bank biljet door een onbekende in de wacht kamer is gevonden en aan hem toe gezonden, zoodat de bovenbedoelde jongen zich bij den Ontvanger kan vervoegen, om het bankbiljet in ont vangst te nemen. Gisterenmiddag omstreeks kwart over 4 is de 8-jarige H. T., wonende Lange Poellaan, die op een zolderschuit speelde, in het water van den Kampersingel ge vallen. De'26-jarige H. van Roon, die juist voorbij fietste, sprong gekleed te water en wist den jongen zwemmende aan den kant te brengen, waar hij den knaap een gevoelige afstraffing gaf en hem vervol gens naar huis stuurde. Het geval liep voor het ventje dus nog goed af. In een Woensdagavond gehouden ver gadering van eigenaars van kleine zeil- vaartuigen werd opgericht de „Haarlem sche Zeilvereeniging." Een 15-tal aanwezi gen trad als lid toe. Eenige sympathiebe tuigingen waren ingekomen. Als bestuur zullen fungeeren de heeren J. Veldhuis, voorzitter, W. A. J. Bremer Jr., secretaris-penningmeester, H. Honing, F. Paulen en J. M. Saarloos, commissa rissen. A.s. Zaterdag en Zondag zal een kleine 'clubtoclit gehouden worden naar de Zaan, zoo mogelijk zal er een gehouden worden naar de Koogweek. Einde Augustus of begin September zul len kleine zeilvaartuigen uit de Zaanstreek uitgenoodigd worden, op het Noorderbui- tenspaarne 1e komen wedstrijden. Men seint ons: In den derden wedstrijd om den One Ton Cup kwam Spanje het eerste aan. Frankrijk was tweede 1 minuut na Spanje. Holland derde na 55 seconden. Engeland vierde en Zwitserland vijfde. Carp diende een protest in. tegen de Don Juan van Spanje wegens aanvaren. Het wedstrijd comité zal morgen de be slissing geven. Dringend worden de leden verzocht uiterlijk Zaterdag a.s. 23 dezer alle ge leende boeken terug te bezorgen. B. en W. van Haarlem brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat het ver richten van verfwerken in de gemeente lijke concertzaal met bijbehoorende ruim ten, aan de Lange Begijnestraat te Haar lem, waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 11 Juli 1923, door hen is gegund aan A. Kuijpers, te Haar lem, voor 3.174. HAARLEM, 19 en 20 Juli. Geëxa mineerd 7 candidaten. Geslaagd de da mes M. J. van der Velde te Rotter dam, E. A. van Es te Leeuwarden, 0. M. W. Jongens te Tilburg, L. P. Gramberg te 's Gravenhage, 0. N. W. van Amelsfoort te 's Hertogenbosch, F. A. J. Markerink te Deventer. HAARLEM, 19 en 20 Juli. Geslaagd de dame3 W. C. Palstra, G. M. Dek ker, J. 0. van der Laan, J. Hugaa, B. E. Troost, A. R. Pegman, J. M. Bremer, A. H. M. Beek, J. G. Geel, allen Amsterdam; M. A. O. van Dalen Driehuis (Velsen). Heden viert het echtpaar J. de Jong en P. Rijs, wonende Grebberstraat 31 alhier, zijn 55-jarig huwelijksfeest. Het ontbrak dezen feestvierenden niet aan belangstelling. Bruid en bruidegom onze eelukwcnschj Bij Kon. Besluit van 18 Juli is her benoemd tot burgemeester van Heem stede, Jhr. J. P. W. van Doorn. Er is aanleiding voor, de gemeente Heemstede en deze burgemeester met deze herbenoeming van harte geluk te wenschen. Toen de sympathieke heer Jhr. D. E. van Lennep, na zijn benoeming tot en aanvaarding van het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten van Noond- Holland, het ambt van burgemeester "'van Heemstede, dat hem zoo lief was, neerlegde, mocht verwacht worden dat een goede plaatsvervanger moeilijk zou te vinden zijn. Jhr. van Doorn werd benoemd en zijn grootste lof moge zijn, dat hij het verlies van den heer Jhr. v. Len nep als burgemeester van Heemstede heeft doen vergeten. Met de liefde en toewijding als van den geboren Heemsteder heeft hij de gemeentebelangen gediend. Het bloeiende Heemstede was on der den heer van Lennep reeds op weg Bloemendaal in aantrekkelijkheid als woonplaats op zijde le streven, en in de afgeloopen 25 jaar is dit tempo, ondanks de moeilijke tijden, geenszins vertraagd, eerder nog ver sneld. Heemslede gaat vooruit in alle op zichten: breede, fraaie heirwegen wor den aangelegd en overal verrijzen groepen woonhuizen, die het dorps beeld verfraaien en den welstand van het dorp teekenen. Het Heemstede van nu gelijkt maar weinig meer op het Heemstede van een jaar of 10 terug. En wat daarbij vooral in het oog springt is de uitmuntende voorberei ding der plannen, de tact en het door zicht ook waarvan alles getuigt. Zoo hebben wij, om maar iets te noemen, altijd eerbied gehad voor de wijze grondpoliliek van Heemstede's ge meentebestuur. ,Werd ergens een be langrijk buiten aan den paal geslagen^, immer was het gemeentebestuur op zijn qui vive om toe te zien dat dit de normale uitbreiding naar een voor af zorgvuldig in elkaar gezet systeem, niet zou belemmeren. Zoo mogelijk: werd het gemeentebestuur zelf koo- per. In Heemstede's bestuur viel 'n vaste lijn waar te nemen; het getuigde van veel beleid. Bovendien is de heer Jhr. v. Doom een goed leider, ook van raadsver gaderingen. Evenals vroeger zijn de raadsvoorstellen immer uitnemend voorbereid, een voorbereiding die de discussies aanmerkelijk bekort. Heemstede bezit in Jhr. van Doorn een goed burgemeester, een beminne lijk en vriendelijk burgervader ook, en gentleman op en top, in omgang zoowel als levensopvatting. Zoodat het feit, dat hij werd herbe noemd tot burgemeester, wat insluit dat Jhr. van Doorn zich die benoe ming zal laten welgevallen, een feli citatie waard is voor de gemeentel Heemstede en voor den bcnoemidte. Barometerstand 7.64. Stilstand. OPGAVE VAN; Medegedeeld door "t Kon. Ned. Mcteoroi Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 21 Juli 1922. Hoogste Barometerstand 765,7 m.M. te Weenen. Laagste Barometerstand 748,6 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 21 Juli tot den avond van 22 Juli: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. J. H. W. F., ontslagen bureaulist het Frans Hals-Museum te Haarlem, terechtstond wegens poging tot doodslag op een opzichter van dat Museum, heeft de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van een jaar. Wegens het uitlokken van het wegbren gen van schepen werd J. S„ huisvrouw van K. Z„ te Wijk aan Zee, door de recht bank te Haarlem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis; wegens het plegen van het feit zelf werden de varensgezel P. V., te IJmuiden, en de machinist J.G. H. bei den veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf met aftrek van de .voorloopige hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1