DAHIAATJE5 Hl Zaterdag 22 Juli 1922 „De klucht van den Haag" Oprechtheid gewenscht 45ste Jaargang No.* 14201 EERSTE BLAD Ust den Omtrek Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder bet Geillustreerd Zondag«hl'"< !r! '-ebt bladzijden. meel is zij zeker vastgeloopen; maar de draai welken Litwinoff aan het einde zich buiten het geding hadden gehouden, zou men dan werkelijk dit resultaat hebben bereikt! HAARLEM. Janswegvereeniging. Verkoopingen. No. 12. Een Heerenhuis (hoek huis) met Tuin, aan drie zijden, te Heemstede aan de Oosterlaan en de Schouwbroekerstraat. Get. No. 12. Op gehouden f 12100. Notaris J. RATELBAND. No. 13. Een Huis met Erf en Tuin aan de Oranjestraat Get. No. 60, G, Postma ,qq. f4300, ijjjtaa Van onze Rechtbank. De moordaanslag in het Frans Halsmuseum. Wegbrengen van schepen. J. J. G. heeft het rijwiel, toebehoo- rende aan S. H. ontvreemd en dit verkocht aan de V. voor een bedragvan f 20.G. bekent. De officier eischt 4 maanden. De ver dediger Mr. Theyse pleit clementie, in verband met de om tandigheden van bekl. die in een pe iode van werke loosheid tot dit vergrijp kwam. Drie jongelui M., v. d. St. en B. te Schoten maakten het plan een rijwiel te stelen bij v. Sch. aldaar. De dunste der drie ou ich door het W.C.raampje naar binnen werken Aldus geschiedde. De officier, die diefstal in vereeni- ging met inklimtning bewezen achtte eischte voor M. 6 maanden, voor v. d. St., die wegens nog een feit moest te rechtstaand maanden, B. eveneens 4 maanden. Als verdediger voor de beide eersten trad op mr. Ali Cohen. Spr. is er van overtuigd, dat hij voor een verloren vesting pleit, maar zal toch rachten voor deze jongelui, die uit goede mi lieu's komen, verzachtende omstandig heden aan e voeren. Bij pleiter staat vast, dat B. de beide andere heeft aan gezet. Bovendien is werkeloosheid een factor, welke voor het gebeurde mee telt. Pleiter, die den eisch zeer hoog vindt, verzoekt voor het onderhavige geval niet te meten met de gewone straf maat. Voor B. trad op Mr. Tideman, die voor voorwaardelijke veroordeeling pleitte. Voor de tweede maal staat nu v. d. St. terecht, ter zake dat hij ten nadeele van R. J. L. te Haarlem op 23 Juni, een fiets uit e n pakhuis heeft genomen Eisch 3 maanden. Andermaal treedt Mr. Ali Cohen voo dezen bekl. als- verdediger op. Spr. voelt het bezwaar, te pleiten voor voorwaardelijke véroordeeling._ Pleiter vraagt zich af, wat de aanleiding is tot deze vergrijpen die 't zelfde karak ter dragen en ziet dan den invloed van anderen,die hem tot het plegen van het ten laste gelegde aanzetten. P. W. is als handlanger van vorige bekl. ook in dezen diefstal betrokken. Eisch 3 maanden. De verdediger Mr. Ali Cohen pleit voor aftrek van preven tief. D. K. en P. N. hebben zich te verant woorden over diefstal van aardewerk. Ten nadeele van hun patroon, die hen ontslagen had, hebben zij uitj en pak huis in de Nobelstraat 35 dozijn kop en schotels ontvreemd. Op de Volders- oracht werden de heeren ontdekt en de eigenaar, telefonisch gewaarschuwd, was onmiddellijk ter plaatse en herken de het gestolene als zijn eigendom. In zijn requisitoir memoreerde de officier het feit,' dat K. 10 maal en N. reeds 16 maal met den strafrechter in aanraking waren geweest. Eisch maanden. Mr. Ali Cohen bepleit een lichtere straf, in verband met het feit, dat bekl. in het najaar vast werk zouden kunnen krijgen op een groentenzouterij. P. J. v. C. staat terecht wegens po ging tot diefstal bij de R. te Veiseroord Eisch 6 maanden. Mr. Ali Cohen roept voor bekl., die diep berouw toont over het gebeurde, de clementie van de rechtbank in. De Haarlemsche processie naar den Briel. Ledenvergadering St. Raphaël. van den R. K. Bond van Spoor- en rogramma Met Museum van Kunstnijverheid. Burgerlijke Stand Wie vermist f 10. Te water. Haarlemsche Zeilvereeniging. One Ton Cup. In den derden wedstrijd otn den One Carp diende een protest in tegen de Frr Le». X 1 rr tff Frr 7hr. PW. van Doorn J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek. Gunning verfwerk Sociëteit „Ver- eeniging". Examen leider van ncnaamsoeie- ningen. De abonnementsprijs af draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Yt Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. 'nd No 5970 AdverfenïiSo 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertcntiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 00 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Aldus noemt een Fransch en nog wel een ernstig Fransch blad de dezer dagen zoo plotseling geëindigde Conferentie in onze residentie. Gezien de onverwachte Wending, welke die Haagsche Conferentie tenslotte genomen heeft, nadat zij tot twee maal toe gestorven en weer her leefd was, kan men een dergelijke kwali ficatie begrijpen. En hoewel het zeker niet de bedoeling der deskundigen is geweest, om een co medievertooning op te voeren blijft e toch minst genomen in dc houding der niet-Russische Confefentie iets zeer raad selachtigs. Laten wij even de feiten vast stellen: De deskundigen in de sub-commissies der niet-Russische commissie hadder; met groote vastberadenheid van geest en prij zenswaardige zelfbeheersching alle pogin gen van de Russen afgesneden, om van de Conferentie een propagandamiddel voor het bolsjewisme te maken. Men moest wel vertrouwen krijgen in deze deskundigen, die veel meer dan de politici te Genua en in vroegere conferentie-steden alle po litiek weerden en voor wie -naar één doel scheen te gelden: een oploss ng van de Russische kwestie door zuiver zske- lijke middelen. Dat dan ook de Conferentie ten slotte dood liep, toen de Russen waren vast gepraat en de zaken op den kop bleven zetten, n.m. eerst credieten eischtcn alvo rens waarborgen te geven, verwonderde niemand. Maar wat wel verbazer. deed, was, dat, toen eenmaal de Russen inza gen door hun onzakelijkheid alles te be derven en de kous op den kop te krijgen toen zij zich gingen bekeeren en den eisch van credieten vóór alles los lieten dat toen de niet-Russische commissie te gen alle verwachting in zeide: „braaf zoo, goed gesproken! Maar nu willen w ij niet meer. Ga nu maar naar huis, dan zullen wij later wel eens verder zien!" Dit besluit is dan ook niet aanstonds eenstemmig genomen. Het is bekend, dat vooral de Engelsche delegatie er op stond het antwoord uit Moskou af te wachten; maar dat het Fransche inzicht, om de Conferentie af te breken, ten slot te heeft gezegevierd. Waaraan deze onverwachte loop van zaken is toe te schrijven, blijft voorloopig een geheim. Is het, omdat in de Confe rentie een diplomaat van het gehalte van Lloyd George ontbrak, die op het critie- ke moment altijd een uitweg weet? Of hebben de Engelschen met hun plotselinge frontverandering wat anders voor gehad? Hoopte de niet-Russische Conferentie dat haar optreden tegenover de Russi sche delegatie reeds van zoo grooten, pae- dagogischen invloed was geweest, dat de Russen onmiddellijk hun goede voorne mens ten uitvoer zouden brengen, naar Moskou zouden gaan om de Europeesche eischen in te willigen zonder den tegen- eisch van credieten aan de Sovjet-repu bliek en daarvan de verschillende regee ringen officieel in kennis zouden stellen? Maar dan was dat toch wel erg naïef. Zooals te verwachten was, verklaarde Lit- winoff nog denzelfden avond op de pers conferentie: „er is nu geen aanleiding meer om mijne aan de Conferentie gedane voorstellen aan mijn regeering ter be krachtiging door te zenden: er is hier in den Haag immers niemand meer, die het antwoord in ontvangt zou kunnen nemen!" En tegelijkertijd liet hij er een propagan- darede op volgen, aan alle kapitalisten der geheele wereld, om buiten de offici- eele regeeringen om, handelsbetrekkingen met Rusland aan te knoopen. Heeft de Conferentie de bezitters van eigendommen in Rusland en van Russische waardeL genoegzaam gewaarborgd door hatr besluit waarbij zich ook Amerika heeft aangesloten dat de regeeringen zich verbinden zullen haar onderdanen niet bij te staan in hun pogingen tot het verkrijgen van goederen in Rusland, die aan vreemdelingen van andere nationa liteit hebben toebehoord vóór de Russi sche revolutie van 1917? Dat was natuurlijk een heel braaf besluit, en laten wij ver onderstellen, dat alle regeeringen het be krachtigen. Maar is er geen handel en on derhandeling met Rusland mogelijk bui ten de regeeringen om? En zullen alle on dernemers zich op zulk een hoog moreel standpunt stellen? Was Mercurius niet il'ijt de God van den handel en.... van de dieven? Vooral na de luidruchtige ma nier, waarop Litwinoff zijn laatste woor den heeft geuit en waarin hij door middel van de internationale pers aan de kapita listen van heel de wereld verkondigde: komt naar Rusland; onze poorten staan waag-wijd voor u open! vooral daarom moet men niet te veel waarde hechten aan de moreele sancties, waarop de niet-Russische commissie nu roemt. En zou de plotselinge verandering van standpunt van de Engelsche delegatie na een onder- houd met Litwinoff ook wel vreemd zijn aan mogelijke beloften en vooruitzichten, •door de Russische heeren geopend? Hoe dit alles echter ook zij, van een feitelijke mislukking der Haagsche Con ferentie kan niet gesproken worden. For- nam en waarbij hij kwasi persoonlijk afstand deed van de credieten, wijst er op, dat Rusland aan het slot is van zijn bolsjewistisch latijn; dat wij heel spoedig zullen hooren: de grenzen van het arme, uitgehongerde land staan weer open voor iedereen, en iedere kapitalist, die er iets ondernemen wil of wenscht op te rich ten als practisch zakenman, wat de war hoofdige theoretici bedorven hebben, zal met open armen ontvangen worden. Dat zal de keer in den Europeeschen waarboel zijn. Alhoewel het oorspronkelijk niet in mijn voornemen lag, reeds nu, zóó kort na de zoo succesvolle verkiezing van 5 Juli, eens terug te komen op den strijd, die thans achter ons ligt. nopen pij toch verschillende uitingen in onze Kath. Pers, het zij bescheideniijlk gezegd, een waar schuwend woord te laten hooren in het belang onzer, toch door ellk weldenkend katholiek, zoo vurig gewenschte eenheid. Menigmaal uit men in deze dagen den wensch, dat met de eenheid, ook het ver trouwen moge wederbceren in onze Katho lieke gelederen. En terecht, wil tenminste onze eenheid een duurzame eenheid zijn. Hiertoe mede te werken ligt, dunkt me, op de allereerste plaats op den weg van hen, die leiding kunnen geven, hetgeen toch zeker niet in geringe mate geldt voor onze Kath. Pers. Helaas wordt dit nog te weinig begrepen en leest men vaak arti kelen, die dikwijls hatelijk en bezijden de waarheid zijnde, niets dan verbittering kweeken, ook bij goed-gezinde Katholie ken, die het nu niet altijd met de gevolg de richting in de politiek der laatste jaren eens waren. Ik laat hier een paar voor beelden volgen: De Meierijsche Cuorant, 7 Juli: Haar bluf fvan de N.K.P.) dat duizen den en nog eens duizerylen in den lande het met haar hielden, stond in geen en kele verhouding tot de werkelijkheid. Haar hoop op zetels (let wel op dit meervoud) wordt zoo schitterend de bodem ingesla gen. dat zij het tot even een halven zetel heeft kunnen brengen. Tant de bruit pour une (demie) ommelette! De Gelderlander, 8 Juli: „De N.K.P. verpletterd." Om kort te gaan, ik zou meerdere uitla tingen in de Pers kunnen aanhalen, steeds maar wijzende op een fiasco der N.K.P. en smalende op „de" weinig beteekende kracht, wel'ke van deze beweging is uit gegaan. 't Komt mij voor, dat ik niet geheel ongelijk had, toen ik onlangs in een ar tikel in de N. H. Courant waarschuwde, toch eens in onze Pers op te houden met het propageeren eener struisvogelpolitiek, welke maar al te zeer is tot nadeel eener. ''cnoemdc. duurzame eenheid. Want mat in de waarheid, de nneht.C' waarheidDat alléén de gehoorzaamheid aan het Bisschoppelijk woord, te Nijme gen gesproken, hel resultaat heeft bereikt, dal slechts 11000 stemmen werden uitge bracht op de lijsten der N.K.P. Ik had gehoopt, dat mijne medo-can- rtidaten openlijk mijn voorbeeld, en ge noemde 13.000 kiezers mijn verzoek, niet op mij hun stem uit te brengen, zouden hebben opgevolgd Men heeft dit niet gedaan. Men late dit, zoowel als de ac tie. die niettegenstaande het stopzetten daarvan door dc leiding der N. K. P., toch nog op afkeurenswaardige wijze door enkelen is gevoerd, voor hunne re kening. Maar eveneens onwaardig is het, terwijl de groote massa der N. K. P. den wensch van het Episcopaat heeft opgevolgd, de kracht van bedoelde be weging nu te ridiculiseeren. Heeft èn de Pers èn het Alg. Bonds- bestuur, èn de R.K. Staatspartij in z'n geheel er vóór den 5en Juli ook zoo over gedacht? Buitendien: Is het niet weinig eerbied en gezag toekennen aan het Bisschoppelijk woord óp den Ka tholiekendag gesproken, dit als grootsten zoo niet eenigsten factor uit Ie schakelen? Waarom wordt dit nu alleen in de niet- kafhnlieke pers ten volle erkend? Wan neer nu de N. Venlosche Courant vraagt: „Is nu het aantal N. K. P.'ers zoovpel kleiner, don velen meenden?" dan durf ik hierop met zekerheid, de kaart van hel land in deze „zoo'n beetje" kennende, Ie zeggen- „Neen, en nogmaals neen." Alléén den wensch op te willen volgen van onze Bisschoppen, het zij nog eens gezegd, heeft het aantal stemmen op de lijst der N. K. P. zoo klein doen blij ven. Het doet dan ook eigenaardig aan, no. 1 van de Kath. lijst HaarlemHelder Mr. Bomans, in de „N. Haarl Crt." te zien schrijven van zich zelf: „No. 1 van de Kamerlijst was tevens wethouder van financiën, lees „Be lastingen en Bezuinigingen". Over bergen van bezwaren is de zaak on zer vaderen alweder vooruitgobracht. Ik acht alle critiek jegens mij over hooge be'ariingen (pre-ari">, haven -en marktgelden, bedrijf-belasling verma kelijkheidsheffing, hoogef Pj gas- en stroomfarieven, nagovor'er'e s hto'g'l- den, enz. enz.j nevens ontslag aan personeel en andere bezuinigingen van hatelijken aard, nevens het uitdeelen van hooge belastingbiljetten met ge deeltelijke evenredige heffingen, ik a ht al die critiek niet billijk, de toekomst zal het spoedig leeren, maar toch vol komen wenschelijk." Ook Mr. Bomans wil blijkbaar hier mede zeggen: Nu, waar blijven ze? Ik, Mr. Bomans, kan mij alle bovengenoemde belastingen e.a. maatregelen permitteeren en. tochstemt de Kath. kiezer mij en niemand anders. Och, hoe naief! En dan zeg ik met Prof. Geurts in zijn artikel „Onwaar en Onwijs", hetgeen dezelfde strekking heeft als deze, mijn meeningsuiting Stel eens het (louter denkbeeldig) go- val dat onze Bisschoppen en priesters Zou dan b.v. in Haarlem werkelijk de handeldrijvende en industr. Midden stand vergeten zijn alles, waarop no. 1 van de lijst HaarlemHelder ia zjjn bovenaangehaald artikel zoo trotsch gaat? Laat men zich toch niets diets maken, maar liever rekening houden met de fei telijke mentaliteit van een groot deel van ons Roomsch kiezersvolk. Zeker er was enthousiasme bij de glo rierijke overwinning van onze Re::kt.-che Zaak aan de stembus op 5 Juli 1.1,, doch men vergete het niet dat naast de dui zenden kiezers, vergaderd in verschillende plaatsen van ons land op Vrijdag 7 Juli, ten einde onze zege, ook dcor mij van ganscher harte toegejuicht, te bejubelen, er nog een veel grootor aautal was, dat hierbij niet aanwezig was, en niet be paald con amore, doch alleen uit Ka'ho- liek plichtsgevoel medeg werkt had aan deze overwinning, door hun stem uit te brengen op de lijst der 11.IC. Staatspartij. En ziet, dat moet anders worden. Lei ding en Pers hebben te zorgen, dat door eerlijkheid en oprechtheid in de politiek te betrachten alsmede het waardeeren van ieders bonafide uitgesproken mèening (zie hierover het oordeel van onze Bis schoppen, Baron van Wijnbergen e.a.) zoowel in 's lands belang als in dat onzer Katholieke zaak het wederzijdsch vertrou wen worde hersteld. Hiertoe stake men met een geschrijf, zooals hierboven aange haald, dat niet anders dan het tegendeel bereikt door zijn irriteerend karakter. Over de werkelijke bedoeling, die voor zat bij de actie-Cranenburgh, later overge gaan in de N. K. P., een volgende maal. Van een zeer geacht, vooraanstaand man in onze R. K. Staatspartij ontving ik één dezer dagen een schrijven, waaarin o.m.: „Dat van Cranenhurgh en zijn volge lingen niet vergeefs gesproken en ge werkt hebben, ondanks de zoogenaamde veroordeeling van de N. K P. is een feit, dat niet ontkend wordt door hen, die op de hoogte zijn. Integendeel, de door hen geuite ge dachten worden meer en ernstiger over wogen, dan U wellicht denkt." Zoo iets stemt hoopvol voor de toe komst. W. J. B. VAN LIEMT. Haarlem, Juli 1922. In den foyer van den Schouwburg aan den Jansweg hield Donderdagavond de Janswegvereeniging hare eerste algemeene ledenvergadering. De opkomst getuigde van het jonge vuur, dat deze Vereeni- ging bezielt. De agenda vermelde o.a de verkiezing van het Bestuur, dat tot nu toe slechts voorloopiig was. De functies werden als volgt verdeeld: Voorzitter: de heer F. Wildeboer; Vice- voorzitter: de heer A Veenstra: Ie secre taris: de heer H. F. Warmcrskerken; 2e secretaris: meiuffrouw Fr. Rusquet; pen ningmeester: de heer P Mul; commissa rissen de heeren J. G. Wassenaar en v. d. Pas. In deze eerste goed geslaagde vergadering werd besloten zich tot den Raad te wenden, ten einde eene behoor lijke straatverlichting te krijgen. Ook lok te de bestrating van den Jansweg eene levendige bespreking uit. en werd de wenscheliikheid betoogd, ook in dit op zicht dc drukke buurt uil den desolaten toestand te trekken waarin zij op dit oogenblik verkeert. Om ongeveer elf uur werd de goed bezochte Vergadering door den voorzit ter gesloten, die zeer tevreden mocht zijn over de goed afgevoerde agenda, welke nog al punten van gewicht bevatte. nor"* "PiirnrWgr» MaardelüVsch Overzicht van de Ver- eeniging Weldadigheid naar Vermogen. In Juni is ititgegevcnBrood 21,3.82; Wekrlvksche ondersteuning 472.40; los se giffen f 400.—; diversen f 19. Totaal 1105.22. Notitie van de perceclen, die ver kocht zijn in 't Notarishuis, Bilder- dijkstraat 1, bij den Zijlweg, Haarlem, op Donderdag 20 Juli 1922. Notaris D. W. VAN NIEKERK. No. 1. Een Heerenhuis met Tuin aan den Kleverparkweg, Get. No. 191 B. Brans qq. f 9300. Notaris J. A. WILKENS. No. 2. Een Huis met Bovenwoning en Tuin aan de Teetterodestraat Get. Nos. 48 zwart en rood. K. Jongert f 8105. No. 3. Een Huis, en Tuin aan de Tetterodestraat Get. No. 120 J. W. Waalewijn f 6100. No. 4. Een Heerenhuis, Voor- en Achtertuin aan de Jordensstraat, Get. no. 64, F. H. Meijer qq. f 10700. No. 5. Eene Villa, genaamd „Eli- beth", met Tuin te Bloemcndaal a. d. Noorderstationsweg, Get. No. 6. Op gehouden f 12900. Notaris B. C. A. VAN CRANEN- BURG. No. 6. Een Woonhuis en Erf te Haarlem aan de Frankestraat Get. no. 47. Opgehouden f 3850. Notaris J. A. WILKENS. No. 7. Eene Villa, genaamd „Ma- rienburg", Voor- en Achtertuin te O verveen, gemeente Bloem endaal aan den Zijlweg. Get. No. 74b. Opgehou den f 19700. Notaris P. F. DE BORDES. No. 8. Een Huis en Erf aan de Generaal de la Revstraat, Get. No. 28, G. Postma qq. f 3620. No. 9. Een Huis aan de Generaal de la Reystraat Get. No. 87. Opge houden f 3800. Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 10. Een Heerenhuis met Voor- en Achtertuin te Heemstede aan de Schouwbroekerstraat met uitgang in' een poort naar de Oosterlaan. Get. No. 14. Opgehouden f 12000. No. 11. Een fleerenhuis met Voor- en Achtertuin aan de Schouwbroe kerstraat met uitgang in een poort naar de Oosterlaan, naast en ten noor den van het vorige perceel. Opge houden f 11400. J. H. W. F., ontslagen bureaulist van het Frans Hals-Museum te Haarlem, die terechtstond wegens poging tot doodslag op een opzichter van dat Museum, heeft de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van een jaar. Wegens het uitlokken van het wegbren gen van schepen werd J. S., huisvrouw van K. Z„ te Wijk aan Zee, door de recht bank te Haarlem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis; wegens het plegen van het feit zelf werden de varensgezel P. V., te IJmuiden, en de machinist J.G. H. bei den veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. In aansluiting op hetgeen wij Donderdag reeds over de Haarlemsche processie naar den Briel meldden, kunnen wij nog mededeelen, dat het aantal pelgrims uit Haarlem zelf veel grooter was dan an dere jaren. In totaal zijn er ongeveer 500 mee geweest, onder wie een 12-tal heeren geestelijken uit Haarlem en om streken. De regeling was uitstekend. Door verschillende omstandigheden kon de Hoogmis in den Briel eerst om 11 uur opgedragen worden. Onder deze H. Mis, welke pleebaan Westerwoudt opdroeg, hield deze een korte toespraak, waarin hij het levendige geloof der H. Marte laren van Gorcum schilderde en dit ten voorbeeld stelde aan de geloovigen. Des middags m half 2 vond op het Martelveld een plechtig Lof plaats, waar onder pastoor Sandfort O. F. M. een pre dikatie hiield, waarin hij de geloovigen aanspoorde, de H. H. Martelaren van Gorcum in hun grooteó eerbied en liefde voor het H. Sacrament des Altaars na te volgen. In processie werd het martelveld dan rondgetrokken, waarbij het Allerheiligste gedragen werd door den Zeereerw. Heer Th. A. J. M. Vlek, pastoor te Vijfhuizen. Het was een ontroerend gezicht, die 500 menschen op het martelveld geknield te zien bij den zegen met het Allerheiligste Ten slotte willen we nog vermelden, dat de gezangen werden uitgevoerd door het jongenskoor van de parochiekerk St. Joseph alhier onder leiding van den heer De Klerk, terwijl het orgel bespeeld werd door den heer M. Schrage. Donderdagavond hield de afd. Haarlem Rooij, voorzitter, opende deze vergade ring met den Christ, groet. De notulen werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken waren verschil lende circulaires van het hoofdbestuur, betrekking hebbende op de hangende verslechteringspogingen, voorgesteld door den Raad van Commissarissen aan den minister. Het Hoofdbestuur spoort aan tot ver trouwens blijven stellen in zijn leiding en zich niet van de wijs te laten bren gen door de lasterpraatjes van zijn te genstanders. Het Hoofdbestuur heeft in de aan ministers gerichte mededeelingen welke in de bladen zijn gepubliceerd, onomwonden zijn meening uiteen gezet het schrijven van den Raad van Commissarissen, waarin deze een betee- kenende verlaging der wedden van het spoorwegpersoneel njoodig acht. De voorzitter lichtte deze quaestie nog even toe en maakte de opmerking, dat de directie zich nu maar steeds achter de particuliere bedrijven plaats, terwijl voorheen, toen men in de particuliere bedrijven meer verdiende dan bij het spoorwegbedrijf de directie hierin geen aanleiding zag, het levenspeil der spoor wegmannen op te voeren, tot dat van de arbeiders in particuliere ondernemingen. Hierna volgde de installatie van nieu we leden. Bij 't welkom aan deze nieuwe toegetredenen maakte de voorzitter de op merking, dat met iedere vergadering steeds het punt'e installatie nieuwe le den op de agenda kon worden vermeld. Hij spoorde de nieuwe leden in het bij zonder en alle leden in het algemeen aan tot trouw vergaderingbezoek en tot lezen van 't orgaan, nu vooral, daar n tijd van flinke acties in uitzicht staat. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor den Raad van Afgevaardigden be handeld. De verschillende punten wer den aan de uitspraak van de vergade ring onderworpen en het voor en tegen of vrij mandaat daarbij uitgesproken. Speciaal het punt vacantietoeslag op de begrooting werd aanleiding tot le vendige discussies. De meerderheid van het bestuur stond afwijzend hier tegen over en ook de vergadering verklaarde zich in meerderheid principieel tegen de zen toeslag. De begrooting werd overi gens goedgekeurd. Na ü'e rondvraag werd deze verga dering met den Christelijken groet ge sloten. voor het muziek in den Hout op Zondag 23 Juli om half drie. 1. Met Pauken en Trompetten, marsch, A. de Goede. 2. Ouverture „Leidde Ka- vallerie", F. v. Suppé. 3. „O Schöer Mai", walzer, J. Strauss. 4. Fantasie „The Geisha", Sidney Jones. 5. Ouverture „Pi qué Dame", F. v. Suppé. 6. „Husaren- rit", Fr. Spindler. 7 Potpourri aus „Der Fidele Bauer", L. Fall. In verband met den vrijen Zaterdag middag zal het museum vanaf heden toegankelijk zijn Zaterdag en Zondag van 12 tot 4 uur tegen een verminderden intreeprijs van 10 cent. Op- alle overige toegangsdagen is de prijs 25 cent. Ondertrouwd: 21 Juli. P. J. A. Borst en M. M. J. Vasen. Getrouwd: 21 Juli: J. Jolles en T. v. Braam. Geboren: 18 Juli: z. van H. J. W. Brugs- made Graaf. 20 Juli. d. van J. C. M. v. d. ValkKetelaar. 21 Juli. z. van E. BoerScharloo. z. van C. W. de VriesGerritse. Overleden: 19 Juli. J. T. Rieff, 29 j. Ha- zepaterslaan. W. Hulsbosch, 83 jaar, Scheepmakersdijk. 20 Juli. A. M. Brink mansBouwens, 75 j., W. Heerenstraat. J. T. H. BooijZiegenhidt v. Ro senthal, Tempelierstraat. 21 Juli. R. M., 7 mnd., d. van A. P. Pillon, Burgwal. Dezer dagen verloor in de wacht kamer van het belastingkantoor (Ka mer 2), Klein Heiligland, een jon gen, die namens zijn vader belasting wilde betalen, een bankbiljet van 10 gulden. Thans bericht de Ontvanger van )het Belastingkantoor, dat het bank biljet door een onbekende in de wacht kamer is gevonden en aan hem toe gezonden, zoodat de bovenbedoelde jongen zich bij den Ontvanger kan vervoegen, om het bankbiljet in ont vangst te nemen. Donderdagmiddag omstreeks kwart over 4 is de 8-jarige H. T., wonende Lange Poellaan, die op een zolderschuit speelde, in het water van den Kampersingel ge vallen. De 26-jarige H. van Roon, die juist voorbij fietste, sprong gekleed te water en wist den jongen zwemmende aan den kant te brengen, waar hij den knaap een gevoelige afstraffing gaf en hem vervol gens naar huis stuurde. Het geval liep voor het ventje dus nog goed af. In een Woensdagavond gehouden ver gadering van eigenaars van kleine zeil- vaartuigen werd opgericht de „Haarlem sche Zeilvereeniging." Een 15-tal aanwezi gen trad als lid toe. Eenige sympathiebe tuigingen waren ingekomen. Als bestuur zullen fungeeren de heeren J. Veldhuis, voorzitter, W. A. J. Bremer Jr., secretaris-penningmeester, H. Honing, F. Paulen en J. M. Saarloos, commissa rissen. A.s. Zaterdag en Zondag zal een kleine clubl ,cht gehouden worden naar de Zaan, zoo mogelijk zal er een gehouden worden naar de Koogweek. Einde Augustus of begin September zul len kleine zeilvaarluigen uit de Zaanstreek uitgenoodigd worden, op het Noorderbui- tenspaarne te komen wedstrijden. Men seint ons: Ton Cup kwam Spanje het eerste aan. Frankrijk was tweede 1 minuut na Spanje. Holland derde na 55 seconden. Engeland vierde en Zwitserland vijfde. ■Vn t 1 Bij Kon. Besluit van 18 Juli is her benoemd tot burgemeester van Heem stede, Jhr. J. P. W. van Doorn. Er is aanleiding voor, de gemeente Heemstede en deze burgemeester met deze herbenoeming van harte geluk te wenschen. Toen de sympathieke heer Jhr. D. E. van Lennep, na zijn benoeming tot en aanvaarding van het lidmaatschap van Gedeputeerde Stalen van Noord- Holland, het ambt van burgemeester! van Heemstede, dat hem zoo lief was, neerlegde, mocht verwacht worden dat een goede plaatsvervanger moeilijk zou te vinden zijn. Jhr. van Doorn werd benoemd en zijn grootste lof moge zijn, dat hij het verlies van den heer Jhr. v. Len nep als burgemeester van Heemstede heeft doen vergeten. Met de liefde en toewijding als van den geboren Heemsteder heeft hij de gemeentebelangen gediend. Het bloeiende Heemstede was on der den heer van Lennep reeds op weg Bloemendaal in aantrekkelijkheid als woonplaats op zijde te streven, en in de ai'geloopen 25 jaar is dit tempo, ondanks de moeilijke tijden, geenszins vertraagd, eerder nog ver sneld. Heemslede gaat vooruit in alle op zichten: breede, fraaie lieirwegen wor den aangelegd en overal verrijzen groepen woonhuizen, die het dorps beeld verfraaien en den welstand van het dorp teekenen. Het Heemstede van nu gelijkt maar weinig meer op het Heemstede van een jaar of 10 terug. En wat daarbij vooral in het oog springt is de uitmuntende voorberei ding der plannen, de tact en het door zicht ook waarvan alles getuigt. Zoo hebben wij, om maar iels te noemen, altijd eerbied gehad voor de wijze grondpolitiek van Ileemstede's ge meentebestuur. Werd ergens een be langrijk buiten aan den paal geslagen, immer was het gemeentebestuur op ,zijn qui vive om toe te zien dat dit de normale uitbreiding naar een voor af zorgvuldig in elkaar gezet systeem, niet zou belemmeren. Zoo mogelijk werd het gemeentebestuur zelf koo- per. In Ileemstede's bestuur viel 'n vaste lijn waar te nemen; het getuigde van veel beleid. Bovendien is de heer Jhr. v. Doorn een goed leider, oo-k van raadsver gaderingen. Evenals vroeger zijn de raadsvoorstellen immer uitnemend voorbereid, een voorbereiding die de discussies aanmerkelijk bekort. Heemstede bezit in Jhr. van Doorn een goed burgemeester, een beminne lijk en vriendelijk burgervader ook, en gentleman op en top, in omgang zoowel als levensopvatting. Zoodat het feit, dat hij werd herbe noemd tot burgemeester, wat insluit dat Jhr. van Doorn zich die benoe ming zal laten welgevallen, een feli citatie waard is voor de gemeentel Heemstede en voor den benoemde. Barometerstand 7.61. Vooruit, OPGAVE VAM: Trampersoneel 'a vergadering. Die heer de J[ Don J uan yan Spanje wegens aanvaren, Het wedstrijd comité zal morgen de be slissing geven. Dringend worden de leden verzocht uiterlijk Zaterdag a.s. 23 dezer alle ge leende boeken terug te bezorgen. B. en W. van Haarlem brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat het ver richten van verfwerken in de gemeente lijke concertzaal met bijbehoorende ruim ten, aan de Lange Begijnestraat te Haar lem, waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 11 Juli 1923, door hen is gegund aan A. Kuijpers, te Haar lem, voor 3.174. HAARLEM, 19 en 20 Juli. Geëxa mineerd 7 candidaten. Geslaagd de da mes M. J. van der Velde te Rotter - -dam, E. A. van Es ie Leeuwarden, 0. M. W. Jongens te Tilburg, L. P. Gramberg te 's Gravenhage, 0. N. Wl van Amelsfoort te 's Hertogenbosch, E A. J. Markeriuk te Deventer. HAART/KM 19 en 20 Juli. Geslaagd i de dames W. 0. Palstra, G. M. Dek ker, J. O. van dor Laan, JHugaa, B. E. Troost, A. R- Pegman, J. M* Bremer, A. H. M. Beek, J. G. GecL allen Amsterdam; M. A. 0. v^n Dftleai Driehuis (VelsenJ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1