WAARSCHUWING. BINNENLAND De Conferentie te 's-Gravenhage. IJMUTPEN. WIJK-AAN-ZEE. BLOEMENDAAL. 5PAARND\M. Bij de mooie Nel ligt een groote baggermachine die de ondiepten wegbag- gert, terwijl het zand wordt vervoerd naar Schoten. In 't Spaarne ligt aldaar een groote zuiger, die door buizen het terrein opspuit. NOORDWIJK. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Chilisalpeter en kunstmatig bereid natriumnitraat. RËCHTSZÏicËN. Faillissementen in Nederland. KfMöTsCHOOL Rooken in de school. ZOOZEER GEWENSCHTE, HARTELIJKE SOLIDARITEIT. HET PRAKTISCH STANDPUNT VAN DEN MAN VAN ZAKEN. fimwrUUWBSfS!» N!t)WWS= De nieuwe Kamerleden. Aftrek noodzakelijk levensonder houd. Stakingsrelletjes op Curacao. Verlaagd reizigerstarief voor Jaarbeursbezoekers. Onthulling Marinemonument te Helder. Boekbinderspatroons. Amerika en de Russen. Het vertrek. Een Russisch rapport. Is bij deze GESCHENKEN iets goeds voor U? Voor Vader: Voor Moeder: Voor Verloofden: Voor de Jongeren: ar ZIET ONZE ETALAGES fj£LNKS llZLttHA/jDEu 9 9 GBOOTE HOUTSTQ. HfiAPLEf' Ondergeteekende deelt hierbij mede, dat geen gelden of goederen mogen worden afgegeven aan zijn echtgenoote Mevrouw C. VAN OLPHEN gebo ren Hulsman, wonende te Heemstede, Vredenhof- straat 3, zullende door hem niets worden voldaan of erkend. W. H. J. VAN OLPHEN. Heemstede, 22 Juli 1922. Uit het politierapport. Op verzoek van 'den burgemeester van Susteren (Limburg) is aangehouden, de arbeider W. M. S., •werkzaam aan de Hoogovens alhier, ver dacht van diefstal van draad. Door de Rijkspolitie is de man naar Susteren over gebracht. Aan het strand alhier is aangespoeld het lijk van een onbekend zeeman. Dij was gekleed in een rood baaien hemd, dito on derbroek, zwarte kous aan 't rechterbeen, (het linkerbeen was tot boven het dijbeen verbrijzeld), zwart haar, kleine oogen. Gevonden voorwerpen. Bij de politie alhier zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: gouden armbandhorloge, bruine hond, dwergpin cher, sigarenaansteker, kinderportemon- naie met inhoud, armbandhorloge, kope ren penning no. 41, blauwe baret, lipssleu- tel, pakje inhoudende twee hondenkettink jes, riem en halsband, een sleutel. Raadsvergadering. In de Raadsvergade ring Vrijdagmiddag gehouden, werden bij na uitsluitend aangelegenhed«" van ..dmi- nisfrafieven aard behandeld. De clou van de zitting was het verzoek van de Bad- maatsohappii E. P. U. om goedkeuring van haar plan tot aanleg van een stuk straat nabij den Relweg. De voorzitter ad viseert namens B. en W. goedkeuring te schenken, onder voorwaarde dat de straat 10 Meter breed zal worden. De heer Schelvis trekt hevig te keer te gen de E. P. U„ die in alles tegemoetko ming van de gemeente eisebt. maar zelve in niets tegemoetkomt aan de gemeente. Spr vindt het ongehoord dat de maat schappij gronden in bet duinterrein 5 f 6.30 per Ml verkoopt, zonder eerst een straat aan te leggen en vraagt den Voor zitter hem een gemeente in Noord-Holland te noemen, waar zoo iets voorkomt. De voorzitter toont zich teleurgesteld over deze uitvallen, daar de gemeente in tegendeel blij moet zijn, dat er eindelijk bouwterrein open gekomen is. Na lange discussie wordt aangenomen een voorstel van den voorzitter om deze kwestie voor nader onderzoek aan te houden. Burgerlijke. Rtand Geboren: z. van T. MieheiPors. d. van A. M. Ver- schieWesseling. z. van W J. van den BergBakker. Getrouwd: F. G. O Oh. Eger en 0. Mulder. Overleden: W. G. Vhn den Brink, 49 iaar. Gemeenteraad. GistermiÖd g kwam de raad in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. van Panhuis. Te genwoordig waren alle leden, te we ten de heeren C. J. L. v. d. Meer, Liefferiiik, Krau, van Nes, Balken ende, v. d. Wiel, Admiraal, Kruiswijk, Alkemade, Buijze, Meijer, Vink en v. Went. Mede was aanwezig de secre taris, G. A. Delen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Onder de ingekomen stukken is een adres van de Woningbouwvereeniging „St. Jeroen", inhoudende verzoek om steun van Rijks- en Gemeentewege, voor het bouwen van 17 arbeiderswo ningen aan de Schevenii/gsehc straat. Omdat de oppervlakte der kamers volgens het oorspronkelijk ingediende plan kleiner is, dan de bouwveror dening toelaat en B. en W. niet be voegd zijn daarvan ontheffing te ver- leenen, vraagt de bouwvereeniging te vens wijziging der bouwverordening. iVoor het geval de raad niet tot wijzi ging der bouwverordening wenscht te besluiten, is tevens een plan inge diend, dat wel aan de eischen der bouwverordening voldoet en dus altijd in behandeling kan worden genomen. De heer Liefferink acht wijziging der bouwverordening een ingrijpende zaak; hij wil, daar de stukken pas zijn in gekomen, de zaak even aanhouden. De heer van der Meer wil de zaak nu in ieder geval behandelen; de zaak heeft nu al twee jaar gehangen, zij is uitgesteld en nog eens uitgesteld. De heer Buijze kan zich niet voor stellen, dat de raad deze zaak weer izou uitstellen, daar hij reeds in Maart van het vorige jaar noodzakelijk vond, deze woningen te bouwen. De plannen zijn reeds minstens vier maal teruggezonden en opnieuw inge diend in bescheidener vorm. Hij wordt dat nu moe en heeft den indruk, dat deze zaak door B. en W. stelselmatig wordt tegengewerkt; men wil geen ar beiderswoningen. Er zijn genoeg dub- belwoningen en de inspecteur van den woningbouw heeft zijn medewerking toe gezegd. De hoer v. d. Wiel voelt veel voor het bezwaar van den heer Liefferink. Wordt de bouwverordening een beetje minder streng gemaakt, dan is spreker over tuigd, dat de particulieren weer spoe dig zullen gaan bouwen. Dit kan ech ter zoo maar niet besloten worden. De heer Alkermade merkt op, dat men zoo aan den gang blijft, ook hij kan den in druk niet van zich afzetten, dat B. en W. de zaak stelselmatig tegenhouden. De heer Lieffrink zegt, dat B. en W. gaarne willen medewerken, doch dit moet niet zoo overhaast gebeuren. Hij wil mot wijziging der bouwverordening wach ten tot de volgende vergadering. De heer Meijer merkt op, dat als nu be sloten wordt deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering, de Rijks- voorschriften intusschen wel weer zoo verslechterd kunnen zijn, dat een minder type woningen dan evenveel huur zal moeten doen als nu deze woningen. De heeren, die zelf een ruime woning be wonen, hebben in deze gemakkelijk pra ten, de arbeiders zijn om deze wonin gen dringend verlegen. De voorzifter wil den indruk wegne men, dat het college deze zaak zou ge traineerd hebben. De vorige week Za terdag eerst is het plan ingenomen, Maandag reeds behandeld en nog den zelfden dag is do beslissing medegedeeld aan de vereeniging. De heer v. d. Meer zou meer soepel heid wenschen in het college van B. en .W, De Burgemeester en de Inspecteur zel den eerst beiden tegen den architect der vereeniging: „maak kleinere kamers," en nu dit is geschied wordt weer bezwaar ge maakt op grond van de bouwverordening? Na uitvoerige discussies wordt besloten de bouwverordening niet te wijzigen, doch de arbeiderswoningen te bouwen volgens de plannen, die niet in strijd zijn met de bouw verordening. Het hoofdstembureau voor de verkiezingen van den Gemeenteraad wordt als volgt samengesteld: De Burgemeester voorzitter; leden de heeren v. d. Meer, Liefferink, Delen en Elzinga. Plaatsvervan gende leden de heeren: Alkemade, Buyze en v. d. Wiel. Tot voorzitter der commis sie van Toezicht op de Arbeidsbemiddeling wordt benoemd wethouder Liefferink en tot leden de heeren C. Admiraal, J. de Groot Jr., J. Commandeur en G. Duindam. Bij de benoeming van een veearts-keur meester wenscht de voorzitter eerst te zien uitgemaakt, of de raad, toen hij voor deze benoeming een voordracht eischte, gedacht heeft aan een bindende voordracht. De voprzilter zelf meent, dat een voordracht altijd bindend is en. heeft deze meening bevestigd gezien door een zeer hoog staand ambtenaar. De heer v d. Meer is eveneens bij een alleszins deskundig man tot een juist tegenovergestelde meening gekomen. De heer v. d. Meer zou in deze niet ap eigen gelegenheid gehandeld hebben als de burgemeester en zijn mede- wethouders hem wat minder onvriendelijk hadden behandeld. Zijn candidnat, of schoon van de prachtigste getuigenissen voorzien, mocht zelfs niet nummer twee van de voordracht staan, terwijl de door B. en W. aanbevolen persoon niet in Noordwijk komt wonen, wil de heer Van Velzen dit wel, hij komt hier bij een evenfueele benoeming dus ook in de las ten bijdragen. Zoo komt men ook tege moet aan het ingezonden adres van de vereenigde slagers van Noordwijk om in ieder geval iemand te benoemen, die zich in de Gemeente zelf komt vestigen. Ten slotte spreekt de raad met 9 tegen 4 st. uit, dat de voordracht bindend zal zijn. Alsdan wordt tot veearts-keurmeester be noemd de heer van Klaveren te Elburg. Een heffing en invorderingsverordening op de keurloonen wordt vastgesteld met de navolgende keurgelden: voor paarden en runderen 5.voor een kalf 3. voor een nuchter kalf f 1, voor een var ken f 2, voor schapen en geiten f 1, voor ingevoerd vleesch, de helft van dat tarief. Een verordening tot regeling van het Landbouwverlof, wordt op voorstel van den beer Buijze, gesteund door de boe ren Vink en Meijer gerenvoyeerd tot verdeeling van werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand, alsmede een paar ver ordeningen inzake arbeidbemiddeling worden zonder h.s. vastgesteld. Het voorstel van B. en W. om do instructie van den goraeonte-ontvanger te wijzigen wordt na behandeling in ge heime vergadering zonder h.s. aangeno men. Wordt besloten tot het aangaan van een tijdelijke geldleening groot f 50.009 h maximum 0 pet. Aan de Di rectie van Paleco Hotel worden eenige strooken grond verhuurd on voorstel van B. en W. Bij de rondvraag protesteeren de heeren Admiraal en v.d. Wiel er te gen dat tegenwoordig pp Zondag de we gen worden gesproeid' zij vinden, dit een schennis van den Zondag en een er gernis voor vele ingezeten. Do voorzitter zegt dat B. en W. ook groote vooratanders zijn van Zondags heiliging: sommige noodzakelijke werken moeten echter ook dan gedaan worden. Geschiedt dit sproeien des Zaterdags avonds, dan heeft dit voor den Zondag geen nut. De heeren Vink en Meijer vragen wat V. en W. reeds hebben gedaan voor de werkverschaffing in den komenden win ter. Do voorzitter antwoordt dat B. en W. in deze voortdurend diligent zijn, doch dat het uiterst moeilijk ia na zooveel winters van werkloosheid, nog .produc tief werk te vinden. De heer Krau merkt op, dat op drukke dagen de passage op do N. Boulevard geheel verstopt is door stilstaande auto's en verzoekt maatre gelen daartegem te troffen, b.v. door verbreeding van dien Boulevard. De beer van Ne3 heeft een soortgelijke opmerking voor het terrein achter het Palace Hotel. De voorzitter zegt overweging en on derzoek toe. Hierop gaat de Raad over in besloten vergadering. De in den laatsten tijd in enkele bladen opgenomen artikelen over dit onderwerp en meerdere schriftelijke tot het proef station gerichte vragen geven ons aanlei ding in het onderstaande onze meening over deze aangelegenheid op ruimere schaal, dan zulks door briefwisseling gaat uileen te zetten. Chilisalpeter is een naam, gegeven aan het in de natuur als zoodanig voorkomend ruw natriumnitraat. Het is een natuur- produkt, hetwelk zijn waarde als mest stof onlleent aan de zich daarin bevin dende stikstof. Kunstmatig bereid natriumnitraat is ook ruw natriumnitraat, doch afkomstig ui4 fabrieken, dat evenwel zijn bemestings- waarde eveneens te danken heeft aan stik stof en wel aan slikstof precies op dezelf de wijze gebonden als die in Chilisalpeter. Chilisalpeter bestaat dus uit ruw na- rtiumnitraat, afkomstig uit de mijnen in Chili, doch daarom is ruw natriumni traat nog geen Chilisalpeter, ofschoon bei de stoffen uit een bemestingsoogpunt ge lijkwaardig zijn. Wenscht men dat de benaming Chili salpeter slechts gegeven worde aan het natuurprodukt uit Chili, dan ligt het op den weg van belanghebbenden daarvoor octrooi aan te vrgen en er zelve voor te waken, dat geen ander produkt onder de zen naam verkocht wordt. Het is voor hen, die, praktisch gespro ken, de alleen levering van nitraat-stikstof hadden, onaangenaam, dat in het kunst matig bereide natriumnitraat een ïoncur- rent is'"opgetreden en het ligt voor de hand dat dus de geïnteresseerden bij den handel in Chilisalpeter alle gevolgen in het werk stellen te behouden waf men heeft, doch het verschijnen van kunstma tig bereid natrumnitraat zal blijken van groot belang voor den landbouw te zijn en daarom mag er voor het proefstation geen aanleiding bestaan door een wijziging van den codex beschermend jegens Chi lisalpeter te gaan optreden. Iets anders ware het als met het kunstmatig bereid natriumnitraat een uit een bemestingsoog punt minderwaardig artikel op de markt gebracht werd, doch dit is geenszins het geval. Integendeel, het kunstmatig berei de zout is onder alle omstandigheden ge heel vrij van perchloraat en heeft dus het voordeel van nooit pcrchloraatschade te kunnen veroorzaken. Wel is waai" kan het door zijn fïjneren kristalvorm eerder tot kluitvorming over gaan en daardoor minder aangenaam zijn in het behandelen, doch dit nadeel weegt niet op tegen het voordeel dat thans een artikel verkrijgbaar is, hetwelk met Chilisalpeter kan concurreeren. Alleen men verkoope het niet onder den naam van Chilisalpeter, doch als men den naam „kunstmatig bereid natrium nitraat" te lang vindt, b.v. onder dien van natron-salpeter. Werd de codex op dit punt veranderd, dan zal het proefstation ook moeten kun nen uitmaken of een monster, hetwelk als Chilisalpeter ingezonden wordt, ook wer kelijk uil Chilisalpeter beslaat, m.a.w., het zal niet langer voldoende zijn het waar- degevend bestanddeel d.i. de nitraalsstik- stof, |p bepalen en Ie onderzoeken of schadelijke stoffen aanwezig zijn; vast gesteld zal opk dienen te worden of het natrumnitraat uit Chili komt, dan wel kunstmatig in Duitschland of een ander land bereid is, iets wat misschien op het oogenhlik nog doenlijk is, doch straks, als de techniek een produkt zal maken geheel gelijk aan het natuurprodukt, naar alle waarschijnlijkheid niet meer uitvoer baar zal wezen. Evenmin als het proefslation zich be zighoudt met uit te maken of Thomas- phosphaat uit Duitschland, dan wel uit België. Luxemburg, Frankrijk of een an der land komt, of soda gemaakt is vol gens het procédé Solvay of volgens dat van Leblanc, evenmin ligt het op zijn weg rekening te houden met de vrees, welke de importeurs van Chilisalpeter be kruipt nu het kunstmatig bereide zout, het naluurprodukt, voor een gedeelte dreigt te gaan verdringen, althans een dus danige concurrentie dreigt te gaan aan doen dat zulksk in den prijs merkbkaar zal worden. Hij, die per se Chilisalpeter hebben wil, neme bijtijds zijn maatregelen dit ook te ontvangen. Heigeen hij zelf kan beoor- deelen. beoordeele hij zelf, het aan het proefstation overlatende te onderzoeken of schadelijke bestanddeelen aanwezig zijn en of het gekochte de daarin gega randeerde mestwaarde bezit. In een codex is hiervoor geen regeling le treffen. Slechts het nemen van octrooi kan een fabrikaat beschermen tegen ver koop van het nagemaakte onder een zelf den naam. Dr. D. KNUTTEL. (Dir. Rijkslandbouwproefstation) Maastricht. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- eoloopen week, eindigende 21 Juli in Ne derland uitgesproken 70 faillissementen te gen 62 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Juli 1922 1589 faillissementen tegenover 1156 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. In het Chr. Sclioolbl. „Onze Vaca ture" vinden we het volgende: „De mi nister van Hookers en Smokers... heeft goed gevonden: A. te bepalen 1. dat voortaan alle roo ken en smoken door onderwijzers onder de schooluren ten strengste verboden is 2. alsmede dat daar niet en zullen ge vonden worden op lessenaars, in ven- sfersbanken en nissen neergelegde on smakelijke voorwerpen, als daar zijn stin kende pijpen, kwasterige peukjes, zich zelf verterende eindjes sigaretten (ast- hmaspijkers uitgezonderd) door h.h. on derwijzers aldaar gedeponeerd; 3. dat de heeren, die zioh daaraan toch schuldig maken zullen gestraft wor den met eenigen tijd of bij herhaling der misdaad voor langeren tijd, werk zaam te zijn a. in een dorpschool in de Betuwe, en wel in den appeltijd; b. of in een volksschool en wel in den tijd dat de uien het hoofdgerecht vor men; aangezien het Zijne Excellentie ge bleken is, dat h.h. onderwijzers genoemd onder A 1 en 2 van dit besluit in den grond dier zaak mannen zijn, die be vonden werden te zijn en zulks weder volgens de logische consequentie van bo vengenoemd art. 1. groote egoïsten; 2. consequente inconsequenten 3. verzakers van Christenplicht; 4. rechtverkrachters; 5. gowetenloozen 6. „moordenaars", ende wat dies meer zij. 7. te benoemen een commissie aan wel ke wordt opgedragen te zorgen, dat de bovengenoemde bepalingen worden na geleefd; B. te benoemen tot lid en voorzitter dier commissie schrijver van bovengenoemd stuk in „Onze Vacatures"; tot leden allen die nog nimmer zioh schuldig maakten aan het misdrijf in hovenjreunemd stuk aansreduid. Mr. A. baron v. .Wijnbergen schrijft in „De Tijd": De „Nieuwe Ilaarlemsche Courant" bevalle 14 Juli een artikel, getiteld: „Leiding vóór en na de verkiezingen" waaraan wij het volgende ontleenen: „Het is ons dadelijk na de verkie zingen gebleken, dat zeer velen, die het verloop der crisi? in de Katho lieke Staatspartij met groote span ning gevolgd hadden, na den geluk kigen uitslag, waarbij de eenheid bewaard, ja, versterkt bleek, de dankbare verzuchting slaakten: hoe gelukkig toch, dat het hoofdbestuur van den Bond van Kiesverenigin gen zoo uiterst voorzichtig en tactvol te werk is gegaan. Het blijkt nu, dat er geen ongelukken zijn gebeurd, dat er geen verbittering is gekomen, dat de weg voor volledige verzoe ning opengebleven is. „Zeer velen hebben van die dank baarheid getuigd door aan 'tBonds- bestuur hun gelukwenschen te zen den. En terecht! Men weet, hoe veel waarde wij aan de leiding van het hoofdbestuur hechtten in de moeilijke weken, welke achter ons liggen en hoe wij de gegeven leiding de eenig juiste hebben geacht, een leiding, die ook voor de komende, moeilijke toekomst vertrouwen moet wekken. Wij willen dat nu reeds zeggen: om de zoozeer gewenschte hartelijke solidariteit in onze krin gen te verkrijgen, die in 1926 alle Roomsche kiezers met hetzelfde en thousiasme naar de stembus zal doen gaan, zal nog heel wat inspanning, herp.zinnigbeid, tact en doorzicht noodig zijn. „De taak der leiding is nu niet voltooid, maar begint nu eerst goed. „Lalen daarom allen de voorstel len en wenken, welke in de naaste toekomst mochten komen, om in onze kiesvereenigingen weer de noodzakelijke eenheid te brengen, beoordeelen in dien geest van ver trouwen, welken het Bondsbestuur door zijn succesvolle leiding ver diend beeft. Dan zal het hier zijn, dat de goede gezindheid reeds het halve werk is!' Het wil ons voorkomen, dat men de redactie der „N. Haarl. Courant" dankbaar heeft te wezen eens onom wonden te hebben gezegd, dat de taak der leiding nu niet is voltooid, maar nu eerst voor goed begint. En in particuliere gesprekken én in brie ven kregen we dezer dagen het uitge sproken, dat men niettegenstaande den schitterenden stembusuitslag met be zorgdheid de toekomst der Katholieke partij tegemoet bleef zien. Welnu, die vrees zal ijdel blijken geweest te zijn, wanneer maar door ons allen ter harte genomen wordt, wat in het bo venstaande zoo duidelijk wordt voor gehouden. O zeker, diegenen onzer tegenstan ders, die niet ongaarne zouden zien, dat de thans herstelde eenheid niet duurzaam zou blijken te zijn, zullen allicht pogingen aanwenden twee dracht te zaaien o.a. door bepaalde uitlatingen in woord en geschrift, hier of daar opgevangen, met bepaalde be doeling sterk te accentueeren, en door zoodanig prikkelen trachten verwijde ring te brengen tusschen personen, die krachtens hunne beginselen bijeen behooren. Welnu, lijdig daarvoor gewaar schuwd, zullen we den zoodanigen loonen, dat we ons niet van de wijs laten brengen door zoodanige ophit sing, van welke zijde die ook moge komen, en dat we 't als Katholieken onderling best weten te vinden in eigen kring. Toch zal, ook om dit laatste te berei ken we zeggen 't de „Nieuwe Haar- lemsche Courant" volmondig na nog heel wat inspanning, scherpzinnigheid, tact en doorzicht noodig zijn. En met het oog daarop zal wellicht een samen- spreking der hoofdleiders uit de verschil lende deelen des lands kunnen plaats hebben, zullen wellicht eenige alge- meeno wenken kunnen worden gegeven maar h o o f d z a k e 1 ij k zal die bepaalde leiding, waarbij met plaatselijke omstan digheden sterk rekening zal moeten wor den gehouden, moeten worden gegeven door de besturom der plaatselijke kies vereenigingen, die zich in den komen den winter, een moeilijke maar aller schoonste taak zien opgelegd. Van hun tactvolle leiding zal het voor een over groot deel afhangen, of het vertrouwen, waar het geschokt mocht wezen, zal terugkeeren, of alom verkregen zal wor den de zoozeer gewenschte, hartelijke so lidariteit." Zij zullen er zooveel toekun nen bijdragen, dat voortaan allen gaarne komen in onze kiesvereenigingen, weten de, dat eenieder daar vrijelijk zijn mee ning kan uiten en dat men, bij ver schil van meening, elkaar met argu menten bestrijden zal. Ze zullen ten zeerste kunnen bevor deren, dat de o zoovelen, die wilden heengaan, doch niettemin in de Katho lieke Staatspartij gebleven zijn, na den stembusstrijd ontwaren, dat oprecht ge meend was, wat vóór dien tot hen gezegd was, en op grond waarvan ze vertrouwen in de Katholieke Staats partij gesteld hebben. Zulks is eere plicht. En op die wijze zal over oanigen tijd blijken, dat er' alom in onze kiesvereeni gingen weer is do noodzakelijke eenheid, die, we vastelijk vertrouwen, dat met ons aller medewerking, en op ons aller gebed, verkregen zal worden. Noodig is echter en daarom lazen we met zooveel genoegen het boven ge citeerde dat met greote voorzichtigheid juist nu ge' 'eld worde. Juist met het oog op het voorgevallene is de ko mende tijd een, die groote zorg vraagt. Ü3 gevaarlijkste tijd is vaak juist die der reconvalescentie. De Katholieke Staatspartij heeft een crisis doorgemaakt, als wellioht nooit te voren ze i die, God zij dank, goed te boven gekomen. Onthouden zij echter het vaak voorkomende geval, dat de patifid na goed doorstane crisis ten ge- \olge van kleine onvoorzichtigheid op nieuw instort, en dan met doodelijken afl. op. Civis (oud-minister van Gijn) schrijft in de „Nieuwe Courant": De grootste aanbeveling voor een rede neering is tegenwoordig: „De schrijver (of spreker) bekijkt de zaak van het prakti sche standpunt van den man van zaken", m.a.w. met theoretische kennis wil hij niet le maken hebben. Waartoe nu dat practische standpunt van den man van zaken somtijds leidt, wordt aan velen tegenwoordig duidelijk door de débacle van sommige groote zaken en den achteruitgang van nog de meeste andere. Hoeveel is er niet in de laatste jaren in het particuliere zakenleven en in het beheer der openbare lichamen door hen, die op het practisch standpunt van den man van zaken stonden, in de klei gereden? „Zoo'n belangrijke prijsdaling had nie mand kunnen voorzien," lezen we nu in tal van verslagen van vennootschappen, met vrijmoedige negcering van de ge schriften en redevoeringen van hen, die van het begin van de „boom" af hebben te kennen gegeven dat deze kunstmatig moest zijn en binnenkort in zijn tegendeel moest verkeeren, zoodat prijsdaling zoude volgen, omdat de wereld in werkelijkheid nog niet in de opgaande lijn was. Hadden die lieden, die de zaak bekeken „van het practische standpunt van den man van zaken" ook eens notie willen nemen van hen, die de zaken van hooger standpunt bezien! Het standpunt van dezen is niet onpractisch, zooals men gaarne als tegenstelling van practisch doet gelden. Hun standpunt is allien mnnr niet aan de dagelijksche practijk ontleend; zij kun nen geen raad geven, gelijk de man die midden in het dagelijksch zakenleven slaat, omtrent de prijs- of koersdaling op morgen, overmorgen of de volgende week of maand. Tn zóóver staan zij vèr van de practijk, die zulke adviezen op korten termiin óók wenscht. Maar juist, omdat zij niet zoo vol zitten met van dag tot dag te gebruiken practische detailkennis, staan zij vrijer tegenover de groote lijnen van het maatschappelijk gebeuren en de groote richtingen, welke de koersen en prijzen op den langen duur zullen vol gen. Nemen wij den markenkoers tot voor beeld. Wie den koers van de mark van het be gin van den oorlog af dagelijks heeft moeten volgen, wie dien koers van 59 op 58 en op 57 zag dalen, weer op 58 zag terugkomen en op 56 zakken, enz. enz. tot b.v. 45 toe enz., zoo iemand is uit den aard der zaak geneigd dagelijksche ge beurtenissen als de oorzaak van de ten slotte groote daling te beschouwen. Hij blijft ook langen tijd elke daling als een verwijdering van de 59 beschouwen. Hij vond niet zrlden een daling van 45 op 44 kleiner dan een van 55 op 54, omdat de afstand van 59 betrekkelük minder af neemt in het eerste geval. De daling van 15 op 44 was echter een daling met 2.22 pCt„ die van 55 op 54 één met slechtsl.82 pCf. Zoo'n 'practicus is, als hij altijd maar weer verder daling heeft gezien, in den lonp van weken en maanden, sterk ge neigd tof de meening: „nu kan het niet langer." Op hoeveel koersen van 50 tot 1 en minder heeft men niet door knappe practici en door de domste vrouwelijke speculanfjes hooren zeggen: „Maar nu kan hij toch niet lager." Dat rampzalige geloof „van niet lager kunnen van de mark" heeft ons land millioenen gekost. Het heeft de menschen altijd weer marken doen koopen. De schrijver haalt vele andere voor heelden aan en trekt deze vergelijking tus schen een pleegzuster en een dokter. De pleegzuster zegt: „ik zie den patiënt den ganschen dag; ik zie wat hem aangenaam aandoet, ik houd rekening met details, waarvoor de dokter geen belangstelling heeft; ik ga dus miin eigen gang zonder mij aan den man van studie te storen", of zegt de dokter in zijn studeerkamer; „ik weet wel hoe zulk een ziekteverloop is, ik let niet op de gegevens die de zuster ver zamelt, zóe moet het loopen en niet an ders, dat geneesmiddel moet heipen. al kan de maag van den patiënt er wellicht niet tegen, enz. enz.", dan werken zij ieder op zijn manier tot een rampzalig einde mee. Bij onze maatschappelijke zieke wereld doen de practici als die zuster, ze hebben vaak lak aan de geleerdheid, die niet elke piinvlaag voorkomt en zij passen middel tjes toe die wel een oogenhlik lijken te helpen. Ze letten vooral op détails zoQals een gezonde kleur (zonder te vragen of het wellicht een koortsblos is). En ze lachen om den medicus, die de zaak van breeder standnunt beziet en niet eiken dag alles precies zoo ziet gebeuren als het zijns inziens op den duur verloopen moet. Om te besluiten: Minachting van den prakticus voor den theoreticus is zeer veelvuldig, is min of meer „chic", een bewijs van helder in zicht; het tegendeel kan men gelukkig niet zeggen: minachting van den theoreticus voor den man der praktiik is er nooit dan wanneer deze zich zonder voldoende on dergrond begeeft in theoretische beschou wingen en die als nieuwe medische ken nis uitgeeft op grond, dat natiënten thans en patiënten in vroeger tijden gansch an dere lichamen en zielen hebben, zonder hiervan echter ook maar iets ann te toonen, doch het eenvoudig aannemende tot steun van hun nieuwe „praktische" theorie. Moge de thans ingetreden crisis beide partijen leeren dat slechts „elkander wil len begrijnen en aanvullen" de weg is om uit de moeitökheden te komen. Da volgende vier heeren hebben als nog verklaard hun benoeming als Ka merlid aan te nemen: Van der Voort van Zijp, Bierema,, De Boer en Van Gijn. Ook de heer Kolkman heeft kennis gegeven dat hij zijn benoeming als Tweede Kamerlid aanvaardt. Prov. Staten van Zuid-Holland ver wierpen met 37 tegen 18 stommen een motie-Wesseling, uitsprekende dat Ged. Staten ten onrechte hadden geadviseerd aan de Kroon tot verwerping van den verhoogden aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud te 's-Gravenhage. (Officieel). Blijkens van den Gouver neur van Curasao ontvangen telegrafisch bericht, hebben stakende bootwerkers op 17 dezer feitelijkheden gepleegd tegen den hoofdagent van de Stoomvaart Mij. „Kon. West-Indischs Maildienst"; zij verwerkten opstootjes welke do politie gewapenderhand heeft onderdrukt en waarbij een doode en eenige gewonden zijn gevallen. Tegen den avond was de rust hersteld. Door de Nederlandsche Spoorwegen is bepaald, dat ten behoeve van de van 4 tot 9 September a.s. te houden Zevende Nederlandsche Jaarbeurs aan houders van dried aagsche toegangskaarten een reduc tie van 50°/o wordt verleend op den prijs van het terugreisbiljet. Wij vernemen, dat het door den beeld houwer van Lom ontworpen monument, hulde van het Nederlandsche Volk aan de tijdens de mobilisatie gevallen slacht offers van de Marine, door H. M. de Koningin in begin September a.s. zal worden onthuld. Het is de bedoeling dat daarbij door deputaties van verschillende vereenigin- gen een défilé voor het monument plaats heeft, eventueel gepaard gaande met kransneerlegging. Dit - behoort te zijn een uiting van dankbaarheid, dat wij, dank zij mede de waakzaamheid van onze Marine, bui ten den wereldoorlog zijn gebleven ca Neerlands onafhankelijkheid ongeschon den is bewaard gebleven. Niettegenstaande ons land buiten dea oorlog is gebleven, was de mobilisatietijd voor onze marine moeilijk en vaak ge vaarvol. Dat toen, bij het bewaken van onze grenzen, slachtoffers zijn gevallen, stemt ons wermoedlg, maar tevens dank baar omdat die mannen bun loven heb ben gelaten voor heil van Nederland. Allen, die aldus hun leven hebben geofferd, huldigen wij in de stichting van het monument. Vereenigingcn, organisaties, corpora ties, e.d. die aan deze huldiging wen- schon deel te nomen, kunnen zich hier toe opgeven aan den secretaris van het comité den heer J. Zwart, Dijkstraat 57, te Helder. AMSTERDAM, 20 Juli. De Nederland sche Bond van Boekbinderspatroons be sloot in zijn vergadering van 19 Juli den werktijld voor de Boekbinderij, ter vermindering van de productiekosten wederom op 48 uur per week te stellen, waartoe de thans geldende Arbeidsover eenkomst ruimte biedt. Het loon voor 48 uur vastgesteld, werd bij invoering der 45-urige werkweek niet verminderd en kan dientengevolge op grond der Arbeidsovereenkomst ook thans op het zelfde bedrag worden gehandhaafd. Het departement van Buitenlandsche Za ken maakt het volgende bekend: „In ant woord op verzoeken werd 15 Juli aan den zaakgelastigde te Den Haag opgedragen te zeggen, dat de regeering der Vereenigde Staten geen enkele regeling van burgers met de Sovjet-autoriteiten bevordert, wel ke de gevestigde rechten in Rusland van burgers van andere landen in gevaar zou brengen. Amerika heeft het volste vertrou wen, dat de andere betrokken regeeringen dezellde gedragslijn zullen volgen." De Belgische delegatie ter Haagsche con ferentie is gisterenochtend naar Brussel teruggekeerd. De heer Lilwinof heeft gisteren een af scheidsbezoek gebracht bij den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Kar- nebeek. De Russische delegatie heeft een rapport opgesteld over de Haagsche Conferentie, waarin zij constateert, dat de besprekingen hvee verschillende stadia doorloopen heb ben. Het eerst werd gevormd door de in lichtingen, welke de Russische commissie heeft verstrekt en had een normaal ver loop. Tijdens de tweede periode, toen het onderzoek der concrete voorstellen en eischen een aanvang nam, openbaarde zich de belangen-tegenstelling tusschen de deel nemers van de niet-Russische commissie. Het werd duidelijk, dat sommige deelne mers de conferentie wilden breken. Daar in zijn zij geslaagd, doch, aldus eindigde het rapport, de Russische delegatie is er ten stelligste van overtuigd dat de gestel de vraagstukken eerlang een oplossing zul len vinden, een oplossing die even gunstig, zoo niet gunstiger zal zijn voor Sovjet- Rusland. Scheermessen, Zakmessen, Zakscharen, Sigarenknip- pers, Auto-Artikelen, Tuin gereedschap, Electrische Sigarenaanstekers, Tim mergereedschap, Rugzak ken, enz. Electrische Strijkijzers, Electr. Waterketeltjes, Geldkistjes, Theelicht- Comfoortjes, Stofzuigers, Rolvegers, Waschmachines, Tuinmeubelen, Lepels, Vorken, Messen, Ijskas ten, Vliegenkasten, Hang matten, Strandstoelen. Beste Tafel- en Dessert messen, Verzilverde en Alpaca: Lepels en Vorken, doelmatige huishoudel, ar tikelen, Gasfornuizen, Gas- comforen, Electrische Lam pen enz. Sportartikelen, Mechani sche Bouwdoozen, Draad- looze Telegraaf en Tele foon, Scheikunde, best Timmergereedschap, Zak messen, Spoortreinen, Vlie gende Hollanders, Wagens, Rijwielen, enz. cn TEC MN. BUREAU StOaTJAMH BCKSTDEDOLI 44 Magaz. geopend tot 6 uur, f Zaterdags tot 9 uur. Zondags gesloten. Tel. No. 411 en 3130,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2