BINNENLANr Tweed® Blad 22 Juli 1922 Van wet en wetgeving. INGEZONDEN. ELCK WAT WILS. Het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. De toewijzing der zetels aan de di verse candidaten. Wij hebben de vorige maal gezien, op welke wijze de zetels over de di verse lijsten worden toegekend. Thans zullen wij nagaan, hoe de toewijzing der zetels aan de diverse candidaten geschiedt. Wij nemen daartoe als voorbeeld de R.K.Staatspartij. Zooals wij weten werden haar bij de jongste verkie zing 32 zetels toegekend, verdeeld als "volgt 'iist 6 Dordrecht 1 zetel lijst 25 Rotterdam-Amsterdam 3 zetels lijst 33 Leiden, Haarlem, den Helder lijst 39 Zwolle 2 zetels lijst 42 Arnhem, Nijmegen, dei Haag, Utrecht, Leeuwarden, Groningen en Assen 7 zetels lijst 50 's-Bosch, Tilburg, Middel burg en Maastricht 14 zetels. Zooals wij vroeger al hebben uit eengezet, dragen de lijsten, die tot een groep zijn verbonden, hetzelfde num mer en worden bij de verdeeling der zetels als één lijst beschouwd. Vóór wij tot de toewijzing der zetels aan de candidaten overgaan, moeten wij dus nagaan op hoeveel plaatsen elke afzon derlijke lijst recht heeft. Voor lijst 16 Dordrecht is dit ge makkelijk genoeg. Deze is niet met andere verbonden geweest en Dord- rech krijgt dus 1 zetel. Lijst 25 bestaat uit twee lijsten Rotterdam en Amsterdam. In Rot terdam zijn op deze lijst uitgebracht 35151, in Amsterdam 46090 stem men. De kiesdeeler is, naar wij weten 29293.28. Zoowel het aantal stemmen m Rotterdam als in Amsterdam is boven den kiesdeeler. Beide kies kringen krijgen dus voorloopig één zetel. De derde zetel is voo de lijst die het grootste overschot had, dat is dus Amsterdam. Amsterdam krijgt derhalve 2 en Rotterdam 1 zetel. Lijst 33. Zooals wij weten, 'waren de te Haarlem en te Helder ingediende lijsten van candidaten gelijkluidend. Deze beide lijsten blijven dus, ook bij de onderlinge verdeeling der ze tels in één partij, als één lijst be schouwd. Op lijst 33 waren uitge» bracht 117302 stemmen en wel in den kieskring Leiden 39402 en te Haarlem- Helder 67900 stemmen. Bij de eerste teokenning krijgt dus Leiden 1 zetel en Haarlem-Helder 2 zetels. Beide lijsten hebben dan nog een overschot, doch er zijn ook nog twee zetels te verdeelen over, zoodat voor het over schot op elke lijst nog 1 zetel wordt toegestaan. Haarlem-Helder krijgt dus 3 zetels en Leiden 2. Lijst 39 Zwolle. Evenmin als de Jijst te Dordrecht, was de lijst Zwolle met andere verbonden, zoodat de twee zetels aan lijst 39 toegekend beide voor Zwolle zijn. Lijst 42. Wij hebben hier met eene heele combinatie van kieskringen te doen. Gelijkluidende lijsten waren inge diend te Arnhem, Nijmegen en Ut recht. Hierop waren uitgebracht J41342 stemmen of ruim 4 maal den kiesdeeler. Direct werden dus toege kend 4 zetels en er bleef een over schot van 24168.88. Eveneens waren gelijkluidend de lijsten ingediend te Leeuwarden, Groningen en Assen. Hierop werden uitgebracht 24406 stemmen, dus min der dan de kiesdeeler, zoodat voor loopig hier geen zetel werd toegekend, doch het stemmenaanta! als over schot werd beschouwd. Dan krijgen wij nog de lijst den Haag, waarop 34491 stemmen werden uitgebracht (dus ruim 1 maal den kies deeler). Aan den Haag werd derhalve aanstonds één zetel toegekend en er bleef nog een overschot van 5197.72 stemmen. Van de 7 zetels voor lijst 42 zijn er dus aanstonds 5 toegekend. De twee andere zetels komep aan de grootste overschotten, dat is dus aan Arnhem e.a. en Leeuwarden e.a. Lijst 50. Deze bestaat uit de kies kringen 's-Bosch, Tilburg, Middel burg en Maastricht. Te 's-Bosch zijn uitgebracht 130556 stemmen. Hier krijgt men dus aanstonds 4 zetels, te Tilburg 109483 stemmen of 3 zetels, te Maastricht 139456 stemmen of 4 zetels. Te Mid delburg waren uitgebracht 19562 stemmen, of minder dan de kiesdeeler. Hier kon dus bij de eerste toekenning geen zetel verleend worden. Toen deze zetels waren toegikend kreeg men de Volgende overschotten, 's Bosch 13382.88, Tilburg 21603.16, te Maas tricht 22276.8 en te Middelburg 19562 Aan lijst 50 waren toegewezen 14 ze tels. 11 Zetels werden 'aanstonds toe- gek nd. De 3 overblijvende komen aan de grootste overschotten dus aan Maastricht, Tilburg en Middelburg Resumccrende zien wij, dat de ver deeling der zetels over de diverse kieskringen is als volgt Dordrecht 1 zetel Rotterdam 1 zetel Amsterdam 2 zetels Haarlem-Helder 3 zetels Leiden 2 zetels Zwolle 2 zetels Arnhem, Nijmegen, Utrecht 5 zetels Leeuwarden, Groningen, Assen 1 zetel Den Haag 1 zetel 's-Bosch '4 zetels Tilburg 4 zetels Middelburg 1 zetel. Wij weten nu op hoeveel plaatsen elke kieskring recht heeft en kunnen tot de toewijzing der zetels aan de candidaten overgaan. Daartoe zoeken wij eerst de lijst- kiesdeeler. De lijstkiesdeeler is gelij! aan het quotient, dat verkregen wordt bij deeling van het totaal aan tal stemmen, op de lijst uitgebracht door hei„aantal plaatsen, aan de lijst toegekend. B.v, aan de R.K. lijst Zwolle zijn toegekend 2 zetels. Uit gebracht zijn op die lijst 49678 stem men. De lijstkiesdeeler is dus 24839. De candidaten, die de lijstkies deeler hebben behaald, worden di rect verkozen verklaard. Heeft een candidaat meer stemmen bchaah dan de lijstkies eeler, dan wordt het overschot overgebracht op een of meer andere candidaten der lijst en wel in de volgorde waarop zij op de lijst voorkomen, van boven af te be ginnen. In het door ons gegeven voorbeek; van den kieskring Zwolle had de heer Engels, de eerste candidaat der lijst, behaald 48548 stemmen. De lijstkies deeler was 24839. De heer Engels had dus 48548 24839 23709 stemmen over. Deze werden overgebracht op den volgenden candidaat den heer ba ron van Voorst tot Voorst. Deze had 265 stemmen op zich verzameld, hij kreeg er 23709 bij van den heer Engels, in totaal dus 23974. Dat is minder dan de lijstkiesdeeler. Maar aangezien er nog één getal beschik baar is en geen enkele candidaat bui ten den heer Engels den lijstkiesdeeler verkregen heeft, wordt deze laatste zetel toegekend aan den candidaat. di het meeste stemmen heeft behaald, dat is de heer van Voorst, die met inbegrip van de stemmen van den heer Engels 23794 stemmen had, terwijl de andere candidaten der lijst n.l. de lieeren Mr. Aalberse, prof. Veraart, Mr. Arts en Bloemen respectievelijk slechts 505, 19, 21 en 220 stemmen hadden. Nu nog iets over voorkeurstemmen Als meespreekt van een candidaat, die met voorkeurstemmen gekozen is, dan wil men daarmede zeggen, dat hij gekozen is, niettegenstaande een of meer candidaten, die hooger dan de gekozene op de lijst stonden, niet gekozen zijn. Wij hebben gezien, dat op de eerste plaats gekozen is degene, die den lijst kiesdeeler heeft behadd. Heeft een can idaat dien behaald, dan is hij ge kozen, ai staat hij ook onder op de Wij.hebben voorts gezien, dat de s' emmen die no. 1 te veel heeft worden overgedragen op de onder hem staan de candidaten, en dat wanneer er zetels zijn, die niet irect kunnen worden toegekend, deze beschikbaar zijn voor die candidaten, die hoewel ze den lijstkiesdeeler niet hebben be haald, het grootste aantal stemmen op zich hebben vereenigd. Bij de toe kenning der overschietende zetels staan echter niet alle candidaten ge lijk. Betreft het een candidaat, die krachtens zijn plaats op de lijst, het eerst voor een zetel in aanmerking komt, dan komt hij steeds in aanmer king voor een overschietenden zetel als "zijn overschot maar et grootst is.Betreft het echter een lager op?de lijst staanden candidaat, dan moet hij, om bij de veredeling der overschietende zetels in aanmerking te komen, lin- stens een aantal stemmen op zich hebben vereenigd, als gelijk is aan de helft van den lijstkiesdeeler. Wij zuilen dit met een voorbeeld verduidelijken. Op een willekeurige lijst zijn uit gebracht 40600 stemmen, terwijl 2 zetels zijn toegekend. De lijstkies deeler is dus 40600 2 20300 Op no. één zijn uitgebracht 28000 stemmen op nummer twee 2000 stem men op nummér drie 600 stemmen en op nummer vier 10000 stemmen. Na overdracht van de stemmen, die nummer één meer heeft dan de lijstkiesdeeler bedraagt, krijgen wij dan het volgende stemmenaantal. 4. 10000. De eerste zetel is direct aan nummer 1 toegekend. De overschietende stem men (28000-20300=7700) gin en over p nummer twee, die daardoor 2000 4-7700 9700 stemmen verkreeg. Jok nu heeft nummer 4 nog de meeste stemmen, maar desniettegenstaande krijgt no. 4 den tweeden overschietende zetel niet, omdat hij niet de helft van den lijstkiesdeeler (20300 2 10150) heeft bereikt. Den tweeden zetel krijgt no. 2, omdat deze naar de volgorde van de lijst het eerst in aanmerking komt. Het is dus niet gemakkelijk, om met voorkeurstemmen gekozen te worden. Ten slotte nog een opmerking om trent de candidaten, die tweemaal gekozen zijn. V/ij hebben b.v. in de couranten kunnen lezen dat L. baron van Voorst tot Voorst tweemaal is gekozen n.l. te Zwolle en te Arnhem e.a. Vroeger kon een Candida t, die dubbel gekozen was, zelf bepalen, welke candidatuur hij wilde aanvaar den, doch in het stelsel der evenredige vertegenwoordiging is dit anders. Nu wordt er op het C.entraal Stembureau geloot, voor welke plaats men ge kozen is. De heer baron van Voorst tot Voorst lootte voor Zwolle, krijgt deze voor dezen kieskring zit ting en derhalve valt zijn plaats in den kieskring Arnhem e.a. open en wordt ingenomen door den heer C. (nigge. MEDISCHE PRAATJES* QNDERWIJS-BEZUINIGING. Welnu, een der eerste belangrijke be zuinigingsmaatregelen, die blijkbaar gaat genomen worden, is de technische her ziening der Lager Onderwijswet, waarvan het ontwerp reeds werd ingediend. ËKfINENLAÜDSCS? NIEUWS. Herwonnen Levenskracht. Vacantie. TREKJES CCLI. krijg k n week vacantiedan kom 'k tenminste 'n schandaal voor 'n getrouwde en daar ga je niet op z'n Zondags heen. Da's veertig.en drie maal acht is G. N. •4 'S 7PtPlS Maastricht 5 zetels lijst. 1. 20300 2. 9700 3. 600 :v. Men zou onwillekeurig denken dat der gelijke patiënten die aan grootheidswaan zin lijden en alles en nog wat verzame len, ook zeer onrustig in hun bewegingen zijn. Dit behoeft echter geenszins het ge val te zijn. Integendeel De patiënt kan naar het uiterlijk z.ich zeer rustig gedra gen. Omgekeerd ontmoeten wij patiënten, waar de geschetste verschijnselen ontbre ken!, maar die daarentegen buitengewoon onrustig zijn en alles vernielen wal in hun bereik komt. Zij zijn ook t.o.z. voor hun medemenschen zeer wreedaardig. Voorts moet ik U er nog op attent ma ken, dat wij ook'vormen van dc Demen tia Paralvtica kennen, waarbij een toe stand van „de.pressie" optreedt. De lijders worden in dat geval door waandenkbeel den gekweld, zooals wij die kennen bij de zwartgalligheid of melancholie. Zij mee- nen dood te zijn, hun hart staat stil, hun armen en beenen zijn afgehakt etc. IJ zult mij moeten toestemmen, dat de eene vorm (n.l. de deprêssie) al even erg is als de andere (n.l. de manie). Niet alleen geestelijk gaan de zieken ten onder, doch ook tegelijkertijd lichamelijk. Een typisch kentecken, dat ik hier slechts terloops kan aanroeren is de z.g.n. lichtstijfheid van de pupillen. De pupil is, zooals U weet het middelpunt als ik het zoo noe men mag, van dat deel van den oogbol dat voor ons zichbaar is. Deze is geheel zwart hij ieder mensch. Het is n.l. niets anders dan een defect in het regenboog vlies dat er cirkelvormig om heen loopt, waardoor de kleur van ons oog bepaald wordt. Is n.l. het regenboogvlies of iris bruin dan zegt men dat iemand bruine, is het daarentegen blauw gekleurd dat hij blauwe oogen heeft enz. De pupil reageert op de lichtindrukken. Bevinden wij ons n.l. in een sterk verlichte ruimte dan wordt de pupil kleiner, zijn wij daarente gen in den schemer dan vergroot zij zich. De spieren die in hef regenboogvlies loo- nen, bepalen de grootte en worden op hun beurt weer beïnvloed door de zenu wen, die met onze hersenen in verbinding staan. Een en ander zal U duidelijk wor. den door de proef te nemen. Men plaatst den proefpersoon het liefst tegenover een lamp, houdt hem de hand voor ziin oogen en verwijdert deze dan fluks. Ook kan men, gemakkelijk de proef nemen met een electrische zaklantaarn. Edoch moet ik U er opmerkzaam pp maken, dat de proefpersoon onmiddellijk in de verte moet kijken, omdat bij het zien naar een dichtbij voorwerp, de pupil zich eveneens vernauwt. Dit proces nu blijft bii den lij der van Dementia paralvtica achterwege. Ook komen oogspierverlammingen, waardoor de bewegingen van het oog ten zeerste beperkt worden, niet zelden voor. Zooals uit deze voorbeelden blijk.t. is niet alleen in figuurlijken zin. maar ook in de letterlüke beteekenis van *t woord het oog de spiegel van de ziel. Buiten dit ver schijnsel wordt het ruggemerg aangetast, waardoor verschillende processen als stoornissen in de blaasfunctie, hef Iqopen, schriiven, etc. optreden. Het soreken is voorts zeei eigenaardig. Alle lettergrepen worden m,et een korten stoot uitgespro ken a.h.w. afgebeten zooals ook nog al eens voorkomt bii personen, die geruimen tijd in Indic vertoefd hebben. Het .schrij ven op zieb zelf gaat zeer gebrekkig; de bier besproken lil'ders maken de eene let ter zeer veel grooter dan de andere, ter wijl verschillende lettergrepen duh'-M fieereesybreven wordgn. Wii willen niet eindigen zonder te melden dat bet ziekteverloop momenten vertoont dat het proces als het ware tot staan is gekomen en zelfs er een geringe verbetering te constaeeren valt. Ongeluk kigerwijze laat een verergering belaas niet lang op zich warhlen. Het spreekt van zelf dat de verpleging voor een derseiii- ken patiënt moeib'k thuis kan geschie den. In geval er zich eens verschiinsolen openbaren, die op deze ziekte wijzen, doet men goed niet te lang ie wachten met een medicus te raadplegen alleen om het feit dat reeds in bet beginstadium de patiënt groote moeilijkheden kan veroorzaken. MEDICUS. Mr. A. baron van Wijnbergen schrijft in „De Maasbode": Op elk terrein er valt nu eenmaal niet aan te ontkomen zal rekening moeten worden gehouden met den nood. waarin 's Rijks financiën verkeeren, ook op het terrein van het onderwijs. Dienten gevolge zal mogelijk aan het licht komen dat zaken, tot dusverre onontbeerlijk ge acht, best gemist kunnen worden, maar ook zullen we misschien dingen moeten prijsgeven, die we gaarne hadden behou den, en die we stellig zouden behouden, als we 't nog betalen konden. OI we nu daarom aanstonds moeten uitroepen, dat gaat worden „afgebroken", wat zoo moei zaam werd daar gesteld? Och neen, zoo tragisch behoeft de zaak nu ook niet te worden voorgesteld, noch hier, noch op ander terrein, We hebben ons eenvoudig in het onvermijdelijke te schikken en de gelegenheid te benutten, die ons nu ruim schoots blijkt te gaan geschonken wor den om van den nood een deugd te ma ken. En gelijk de huisvader, die zich ge noodzaakt ziet allerlei wenschelijke uit gaven achterwege te laten, daarin niet herust zonder meer, maar zich tevens be ijvert zijn inkomen te vergrooten tenein de voor zijn gezin betere tijden te doen aanbreken, mag ook, wat den Staatsdienst betreft, met recht worden gevraagd, dat volle aandacht worde geschonken aan de zoo uiterst belangrijke vraag, welke maat regelen er toe kunnen leiden het tijdvak zoo kort mogelijk te doen wezen, waarin in het algemeen belang nuttige uitgaven wegens geldgebrek niet kunnen worden gedaan. Inmiddels zullen we het bezuini gingstijdperk moeten zien door te komen met zoo min mogelijk nadeel voor de groote volksbelangen. En dan moet zeer zeker in de eerste plaats de aandacht ge schonken aan de geestelijke belangen, in 't bijzonder aan de opvoeding en aan het onderwijs der jeugd. Gingen materieele voordeelen een tijd lang te loor, het leed ware aanstonds ver geten, zoodra betere dagen aanbraken; ontving echter het opgroeiend geslacht niet de opvoeding, niet het onderwijs, dat hot behoeft tientallen jaren lang zou den de bedroevende moreele gevolgen er van worden gevoeld. Zoo ergens, dan is het derhalve juist op het terrein van het onderwijs, waar het bezuinigingswerk buitengemeen gevaarlijk is, en met de grootste omzichtigheid zal moeten worden uitgevoerd. 't Is daarom, dat we op een paar pun ten meenen te mogen wijzen, die niet uit het oog mogen worden verloren wil de volvoering van die taak niet tot zeer on- gewenschte toestanden en verhoudingen leiden. Vooreerst dan: Hier te lande is de nood nog niet zóó hoog gestegen, dat het „nood breekt wet" toepassing vinden mag. Toen de 45-urige arbeidsweek los gelaten worden moest is eerst de wet ge wijzigd; toen men op het gebied der Ar beidswetgeving meer in andere richting wenschte te gaan, en aan maatschappij organen geheel of ten deele wilde opdra gen, wat tot dusverre Staatstaak was, zijn de artikelen, die daartoe konden leiden, in onze Arbeidswet aangebracht; en ten einde straks op sociaal gebied een gansch anderen koers te kunnen inslaan, is de fundamenteele wijziging in de Grondwet voorgesteld, die, naar we vertrouwen mogen, weldra gaat worden afgekondigd. Welnu, op gelijke wijze handele men op t terrein van het onderwijs. Moeten daar maatregelen worden getroffen, die zich met de bestaande wet niet verdragen men stelle voor de wet te wijzigen. Zoo lang die wijziging niet is tot stand geko men, blijve toegepast de bestaande wet. Deze eisch moet zoo beslist mogelijk blijven gesteld. Vervolgens: De schoolstrijd ligt nog kort achter ons; zij, die in dien strijd tegenover elkaar hebben gestaan, zijn nog voor een goed deel in leven, Onnoodig dan uiteen te zetten dat juist bij het ten uitvoer leggen van het bezuinigingswerk, de kans groot is, dat het wantrouwen van vroeger zou gaan herleven tot groote schade van de zaak, die slechts in weder- keerig vertrouwen tot goed einde zal kunnen worden gobracht. Van het aller grootste belang derhalve voor een vreed zame totstandbrenging van het onderwijs- bezuinigingswerk is wel, dat de Overheid zelfs den allerminsten schijn vermijde als zoude aan de eenmaal verkregen ge- 'ijkstelling maar in de minste mate wor den getornd. Eindelijk: Mag van de Overheid ge vraagd worden, dat zij bij het vervullen dezer teere taak, de belangen van het Hijzonder Onderwijs ook ten deze in het °°g houdt zij mag harerzijds er aan spraak op maken met de wenschen uit de kringen van het Bijzonder Onderwijs tijdig en volledig op de hoogte te wor den gebracht. De voorbeelden liggen voor net grijpen om aan te toonen, dat bij het tot stand komen van verschillende maat regelen aan de wenschen van belangheb benden geen gehoor gegeven werd, omdat uit die kringen de meest tegenstrijdige adviezen de Overheid bereikten. Welnu, èn van Katholieke èn van pro- 'estantsch-christelijke zijde is, wat het onderwijs betreft, de noodige voorziening getroffen, teneinde dat gevaar af te wen den. Wat ons betreft, wij hebben, gelijk ws weten, ons R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, door het Epis copaat daargesteld Dat Bureau heeft tot 'aak de Schoolbesturen enz, te dienen van advies en voorlichting, maar ook on dat is zeker niet de minste taak Reg.eering °P de hoogte te brengen 't bijzonder omtrent hetgeen voor ons Bijzonder Onderwijs van noode is, terwijl do Minister van Onderwijs bij de plech tige opening verklaard heeft juist langs dien weg gaarne alle gegevens, wen- schen, verlangens, te zullen ontvangen. Van het hoogste belang is het nu men zal 't gemakkelijk inzien dat be zwaren, die daartegen zouden kunnen worden aangevoerd, of wenschen, of ver langens, die naar aanleiding of ter ge legenheid daarvan zouden kunnen worden geuit, hetzij door de Pers hetzij langs anderen weg, tijdig en volledig ter ken nis worden gebracht van het Centraal Bureau, opdat ze, daar verwerkt, in e e n stuk den Minister kunnen worden aange boden, die er dan ongetwijfeld het ge zag en de waarde aan zal toekennen, door hem op den dag der opening toe gezegd, dat toegekend zou worden aan mededeelingen door bet Centraal Bureau te zijner kennis gebracht. Verschenen is het jaarverslag 1921 van de K. K. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, Herwonnen Levenskracht. Blijkens het verslag vroegen in 1921 359 menschen om hulp, terwijl er op 1 Januari 1921 nog 388 op hulp wachtten. Hiervan werden in 1921 door „Herwonnen Levens kracht" uitgezonden 126 personen, door R. v. A. en derden uitgezonden 81 perso nen, afgewezen omdat geen recht op hulp aanwezig was, of omdat men ongeschikt bleek voor Sanatoriumbehandeiing 80 menschen, overleden voor de beurt van uitzending 53, hersteld voor de beurt van uitzending 34, wenschten geen verpleging, toen het oogenblik daar was, 71 men schen, afgewezen als zijnde niet tubercu leus 8 en omdat men de organisatie had verlaten, dus geen rechthebbende meer was 12 menschen, zoodat in totaal 465 van de wachtlijst werden afgevoerd. Uitgezonden werden hiervan 126 men schen, terwijl op 1 Januari 1921 reeds 76 in verpleging waren, is samen 202 pa tiënten. Deze hadden te zamen een aantal verpleegdagen van 21860, waarvan natuur lijk het grootste deel n.l. 14179 in Berg en Bosch, terwijl de andere 7000 verpleeg dagen over een aantal andere Sanatoria vërdeeld zijn. Van deze 202 patiënten zijn 104 patiën ten verbeterd, veel verbeterd of hersteld, 11 niel verbeterd, 18 om verschillende re denen uit de verpleging ontslagen en 69 nog op 31 December 1921 onder behande ling. Verschillende statistische gegevens geven nog een overzicht over verpleegden per organisatie, per provincie, per Sanatorium enz. Blijkens het financieel verslag werd aan verpleging over 1921 68.622.914 uitge geven. Het bestuur onderging eenige wijziging. Thans is voorzitter de heer P. J. S. Serra- rens, terwijl de heer J. Th. v. d. Laan de functie's van sect.-penningmeester vervult, de heer H. Brouwer is 2e voorzitter, H. J. Grundmeyer 2e secretaris en de heeren B. Lammers. J. Th. Nijkamp en J. van Rijze- wiik leden. Er werd ingesteld een Commissie voor plaatselijk werk, gevormd uit 7 vertegen woordigers, waarvan 1 uit elk Bisdom en 2 uit het Bestuur van „Herwonnen Levens kracht." In 1921 werd een vergadering gehou den met die leden der Raden van Arbeid, die op voordracht van het R. K. Vakbu reau dor de Regeering daarin zijn be noemd. Op deze vergadering zijn inleidingen ge houden over de werking der Invaliditeits wet en meer speciaal ten opzichte van art. 99 dier wet. Het aantal Comitë's breidde zich in 1921 uil van 116 lot 165. In verschillende Co- mitë's is gedurende 1921 op vergaderingen een liehtheeldenavond gegeven, waarin over de t. b. c. haar werking de bestrijding daarvan door „Herwon nen Levenskracht" alsmede de werking in en van „Herwonnen Levenskracht" werd besproken. toegelicht met lichtbeelden. Er ziin ongeveer 30 dergelijke avonden gehouden die door ongeveer 5000 men schen ziin bezocht. Voor de propaganda voor en in de Co- mité's werd een ambtenaar, de heer .1. D. Verzuu aangesteld. Dc Speldjesdag bracht in totaal op f 61.630.75 teTwijl einde 1921 een loterij werd opgezet van 50.000 loten a f 1 per lot. Deze loterij was in hoofdzaak be doeld om meer dan tot nu toe kinder- veroleging mogelijk te maken. De Provinciale Staten van Noord-Hol land, Noord-Brabant, Limburg, Overijssel en Drenthe kenden een subsidie toe aan „Herwonnen Levenskracht", teirwijl ïm Friesland een deel van het subsidie even eens aan „Herwonnen Levenskracht" ten goede kwam. Een aantal gemeenten, vereenigen, coo- neraties enz., gaven subsidiën of giften. De contributies brachten een totaal be drag van f 67.112.64 bijeen. Uit de financieele berichten blijkt, dat de rekening van ontvangsten en uitgaven sluit op een bedrag van f 1.460.750.45. Het verslag van den Geneesheer-Direc- leur van Berg en Bosch dat we na het verslag van Herwonnen Levenskracht aantreffen, en dat een overzicht geett van dat Sanatorium vanaf 1 Augustus 1920, den dag waarop het in gebruik ge nomen werd, tot 31 December 1921, wijkt belangrijk af van verslagen, zooals we die van H.H. Sanatorium-directeu ren gewoon zijn. Het is in 3 hoofddee- len verdeeld: het beredeneerd gedeelte, algemeen statische gegeven en het finan- fieel gedeelte. Uit het eerste hoofddeel hebben we weer verschillende onderdeelen, zooals het voor gebruik klaarmaken van het Sa natorium, personeel, gebouwen, techni sche, administratieve en huishoudelijke dienst, de verpleging, de geneeskundige verzorging de geestelijke verzorging en ont spanning. We zien hierin verwerkt, dat alles degelijk voorbereid was, alvorens met verplegen te beginnen, zoodat zelfs de eerste patiën ten den indruk moesten krijgen, alsof het bedrijf reeds geruimen tijd in regelma tige werking was. Er zijn aan de inrichting verbonden 4 doktoren 1 rector, 3 man administratief personeel, 42 zusters Dominicanessen en 1 leeken-verpleegster, 19 man dienstper soneel en 52 dienstboden. Inwonend zijn 84 personen, opwonend 5 en uitwonend 14 personen. De reden dat relatief veel personeel noodig is, ligt vooral hierin, dat het heele bedrijf in ruim 20 gebouwen en gebouwtjes over een oppervlakte van 10 II.A. gebouwd, uitgeoefend wordt, en daarbij het onderhoud van houten bouw veel zorg vereischt. De arbeidsvoorwaarden zijn gunstig en zeer goed geregeld. Voor de doktoren is een rechtspositieregeling vastgesteld, die als een model mag worden aangemerkt. De 8-urendag wordt overal toegepast waar dit mogelijk is. Voor de electriciteits- en watervoorzie ning enz. zijn thans weikzaam 20 P.R, gasmotoren en een 40 P.K. Dieselmotor en 2 waterpompen. De gronderservoirs hebben een capaciteit van 30 M3 water. Er is thans een absolute bedrijfszeker heid verkregen. De desinfectieoven heeft uitstekend vol daan. De waterleidingen leverden bij strenge voist vele moeilijkheden op. Eiken avond moeten dan de leidingen in 22 gebouwen worden afgetapt. Door de goede functioneering van den administratieven dienst onder leiding van den heer Houzer is de Directeur Ge neesheer van veie dagelijksche beslom meringen ontlast en kan hij meer tijd aan het geneeskundig werk wijden. De huishouding staat onder leiding van de Eerwaarde Priorin. Voor de verpleging der volwassen pa tiënten is op elk paviljoen van 60 bed den een gediplomeerd hoofdzuster, bijge staan door 3 zusters, waarvan meerdere- ervaren verpleegsters zijn. Voor de on ervaren wordt een geregelde cursus gegeven. Voor het kinderpaviljoen zijn voor elke al'deeling van 20 kinderen (een paviljoen heeft 3 afdeelingen) 3 zusters noodig. Om dat niet over voldoende zusters beschikt kon worden, is het kinderpaviljoen in 1921 nog niet geheel in gebruik genomen kunnen worden. De geneeskundige verzorging is ver- dled ovear 4 doktoren, n.l. den Geneesheer Directeur Dr. Bronkhorst, den lsten ge neesheer Dr. Jongmans en de beide as sistenten Dr. Bouwman en Mej. Dr. de Vink. Aan de gewone kuur is een z.g. arbeids- kuur van 4 tot 8 weken aangesloten. Dit is vooral voor patiënten van beteekeni» die bij hun ontslag weer spoedig lichame lijk en arbeid moeien verrichten Voor de wetenschappelijke ontwikke ling van de geneeskundigen is in een van de vertrekken van het Hoofdgebouw een geneeskundige bibliotheek ingericht. Op de maandelijksche referatie avonden doen de geneeskundigen mededeelingen van de pu- blictaie's in de laatste verschenen tijd schriften. De geestelijke versorging voor de R.K. patiënten is thans toevertrouwd aan den WelEerw. heer Rectoi Naber. De protes tante patiënten ontvangen geregeld bezoek van een predikant, die ook al eens in de 14 dagen een bijeenkomst houdt, n.l. Ds. Hattink. Voor de ontspanning is een vrij uitge breide bibliotheek aanwezig, terwijil meer malen een feestje werd georganiseerd voor patiënten en personeel. Dit deel sluit met een woord van dank vooral aan God, die door zijn rijken zegen aller werkzaamheid vruchtbaar maakte. In de algemeen statistische cijfers zien we, dat werden opgenomen 548 patiënten waarvan 342 voor 1 Januari 1922 ver trokken. Op 31 December waren in de beide mannenpaviljoens 109 patiënten in verpleging in het vrouwenpaviljoen 58 en in het kinderpaviljoen 39 patiëntjes. Het totaal aantal verpleegden was 74317, waar van 32775 voor rekening der Raden van Arbeid. Van de ontslagen patiënten ten ge tale van 331 waren er 272 die een vol doende behandelingsperiode meemaakten. Hiervan werd in 228 gevallen is 83.8 een positief resultaat ln'reikt, in 44 ge vallen, is 16.2 geen resultaat. De ge middelde gewiohtstoena-men was 745 K.G., de gemiddelde verpleegduur 161 dagen per patiënt. Uit de balans zien we, dat over deze eerste periode een nadeelig saldo is van f 1.580.21. Dat is, vooral bij een inrich ting van dezen omvang, met een omzetcijfer van 317.422.02 voor het in bedrijf zetten een zeer gunstig resultaat. Aan verpleegkosten werd ontvangen een bedrag van f 294.178.104. Een zeer gedetailleerd overzicht, ook ten opzichte van alle financieele zaken, verge makkelijkt het nazien. Voor don inhoud dezer rubriek «telt él Redactie zlob niet aansprakelijk. De groote vacantie voor onze kinderen is wederom in aantocht. Voor velen van hen zou het goed zijn, wanneer zij eens zouden gezonden kunnen worden naar een oord, waar zij eens flink op verhaal konden komen. Nu weten we, dat voor de niet betaalkrachtigen, over het geheele land comité's zijn gevormd, die zich be lasten met de taak, de kinderen uit die ge zinnen uit te sturen naar kindervacantic- kolonies. Hoevelen echter van de kinderen van hen, die wel een kleinen prijs zouden kunnen betalen om hunne kinderen het zelfde genot te verschaffen en eenzelfde gelegenheid voor hunne kinderen zouden wenschen, moeten er van afzien, omdat zij niet weten waarheen of omdat zij niet be kend zijn met een betrouwbare gelegen heid.. Door relaties mocht het ons gelukken, een betrouwbaar adres machtig te wor den, waar men gedurende de vacantie- maand genegen zou zijn een honderdtal jongens op te nemen tegen een vergoeding voor verpleegkosten van 1,50 per dag. Het toezicht zou uitgeoefend worden door Eerwaarde Heeren Paters en Broeders van dezelfde orde. De inrichting op zich zelf is prachtig; hare ligging is in een der schoonste stre ken van Zuid-Limburg; geheel omgeven door bosschen. schoone wandelwegen en gelegenheid om uitstapjes te maken in de omgeving. Waar de tijd dringt, zouden wij aan de ouders die van deze gelegenheid willen prn^'-^ren, om hunne jongens gedurende de vacantie een, wat de Duitsclier noemt „Erholungskiir" te laten meemaken, willen verzoeken om zoo spoedig mogelijk aan het Bijkantoor voor de R. K. Vakorganisatie, Tongerschestraat 56 Maas tricht, hunne opgave in te sturen. Ge plaatst kunnen worden jongens tuschen de 7 en 14 jaren. J. C. Sneeuwbal. Wel, alle deksels, Truus, hoe maak jij 't? In geen eeuw gezien, zeg! N'.v, maar, óók toevallig.... dag Theo. Hoe gaat 't? Als kip, hoor; merci. Thuis alles goed? Waar zit je toch? Na dat partijtje van Jo hebben we je geloof 'k niet meer gezien? Chut, man, ik heb 't zoo druk tegen woordig.... ja, 't is zoo, ik had al lang weer es bij jullie moeten komen, maar telkens moest 'k 't weer uitstellen. Je vrouw zal wel denken: Truus is ook 'n mooie, we zien d'r ip geen heg of steg, aar nou koin 'k toch gauw weer es. 'I?' 'aik moet 't eerst nog zien, ,e' heusch.de andere maand es n heele middag, vast! Hoe maakt Ma ilt t anders? Fijn, hoor. En Wimpie? Hoe oud is die nou al weer? n Jaar zoowat.dat wordt 'n aap, hoor. 'n reuze-kwajongen. Beslacht ie z'n vader wat. Waar moet jij zoo netjes naar toe? O, 'n brokkie bestuursvergadering van de loodgieterspatroons. Dan hou 'k je misschien op, niet? Wel nee, ze komen altijd 'n half uur te laat. Moet je ook die kant uit? Ja, ik ga naar huis.... loop je 'n eindje mee op? 3a, dat wou 'k net' zeggen.. Enne., hoe maakt Jan 't.... gaat ie nog niet trouwen? V;;n najaarhij zal eindelijk 'n huis krijgen.. daar is ie door 'n boffie aangekomen. Ja, 't is toch wat.... drie jaar naar n huis gezocht. Da s tegenwoordig nog niet eens erg. En jij.... Was jij ook niet zoo'n klein beetje an de scharrel, zeg? O, chut, ha-ha-ha.... dat heeft nog geen veertien dagen geduurd, man. Ga nou gauw wegis 't werkelijk? Al lang weer af hoor. En dat is zoo komiek gegaan. Moet je hooren..,. In druk, geanimeerd gesprek loopt Theo Puiiers 'n kwartiertje op met Truus Hom- kes, de boezemvriendin van z'n vrouw Bij het afscheid vraagt ze hem, vooral de hartelijke groeten aan haar te doen en te zeggen, dat ze beslist met de vacantie nog es 'n middagje komt. In 't groentenwinkeltje van julfrouw Klabbes heerscht geheimzinnigheid. Buurvrouw Lasters betast bloemkool- :ps, andijviestruiken en heeft 't woord Buurvrouwen Jansen en Timmermans wachten op hun beurt en luisteren, Wa' kost zoo'n blomkooltje? Twee dubbeltjes, buurvrouw.'k heb 'r nog maar 'n paar hoor, Twee dan.... en dan maar drie pond spinazie... Ja, hoor, 'k heb 't met mc eige goeie oogen gezien.... anders zou 'k 't heusch niet zeggen.... Met 'n meid van 'n dertig jaar liep ie.... zoo'n zwarte.... en 'n lol datte ze hadde, 'n lol.... misselijk gewoonik von 't manen dan zoo'n knap, lief vrouwtje as ie heb. Nou, ja.... dat zegt allegaar nog niks't ken wel kennis weze. Met 'n gewone kennis loop je niet zoo mal te ginnegappen. En waarom wou ie dan mijn niet zien? Waarom draait ie in- sprès z'n kop om als ik er an kom? Dat deugt niet buurvrouw.dat getuigt niet van 'n goed gewete.je mag zegge wat ie wil. 'k Zal de laaste zijn om 'm van ge- meenigheid te beschuldigen, maar ik ga m'n eige gedachten maar zoo na.... En dan, wat mot ie met zoo'n merakel in zoo'n stille straat, waar ie anders nooit komt? Dat deugt niet nou u! Ja, 't is allesbehalve eigenaardig, buurvrouw, Nou mot ik je eerlijk zeggen dat ik 't nooit erg op 'm gehad heb. Ik heb 'm nooit vertrouwd.... en dat durf 'k m in z'n gezicht te zeggen 't Is altijd 'n meidengek van 't eerste wa ter geweest, En nou vraag 'k: Wat mot hij in z'n besté pak daar doen? Z'n kar- rewei's zijn allegaar afgeloopen na zessen Hoeveel krijgt u? vier en twintig.... da's vier en zestig, buurvrouw. En juffrouw Jansen? Drie kilo muizen, maar niet van die weeke as gisteren... 't Zou anders wat wezen voor die vrouw, zeg.met zoo'n jong kindje nog. Schei uit. mensch 't is te naar om d'r an te denken. De wereld hangt van slechtigheid ammekaar. Zoo'n stak kerd weet netuurlek nergens van. Hier- zoo, precies gepast.vier en zestig cen- te. Nou, dag hoor! Buurvrouw. Buurvrouwen Jansen en Timmermans verlaten samen 't winkeltje als 'n nieuwe klant binnenkomt. Juffrouw Klabbes blijft alleen met die nieuwe klant en zegt onder 't kruisbes sen wegen: „Da's toch ook wat met die Theo Pullers.... je ken 'm toch zeker wel.... die loodgietersbaas daar uit de Brugstraat? Ja.wat is daarmee? Ze zeggen dat ie. Buurvrouwen Jansen en Timmerman» ontmoeten in 'n straatje juffrouw Babbels, die doovig is en op 'n hofje woont. Ze wordt door de twee, zoo goed en zoo kwaad als 't lukt ingelicht. Juffrouw Babbels brengt haar handjes vele malen van de gretige ooren naar het puntige wip-kinnetje en schudt dan in groote verbazing en diepe verontwaardi ging het hoofd. Ze gaat bij de buurvrouwen vandaan en verdwijnt, steeds hoofdschuddend in '1 kruidenierszaakje van de weduwe Rijst, waar ze meerdere klantjes afwacht, om t ontzettende nieuws te vertellen. Buurvrouwen Jansen en Timmermans blijven nog 'n half uurtje aan de deur praten en raken alzoo met diverse ken-, nissen in „gesprek". Den volgenden morgen „w e e t" de hal- ye stad, dat Pullers de loodgieter er mef 'n ander vandoor is. (Nadruk verboden).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5