rnimm Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad De ontmaskerde kabinetscrisis. Maandag 24 Juli 1922 45st® Jaargang No. 14202 ^^steWdamsghe beursT STADSNIEUWS. AGENDA 25 JULI Socialistisch beheer. Rijwieldiefstallen. Ontwerp-adres tegen de opheffing van den tramdienst op de lijn HaarlemAlkmaar. Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon 134 Jubileum. Gouden huwelijksfeest. Concert. Examen leider lichaamsoefeningen Examen Hoofdakte. Programma Het bollenpellen en de Arbeidswet. Kunstzaal De Bols. Tentoonstelling van grafische kunst- en batikwerken. LANGS DEN WEG. Gevonden voorwerpen. Mej. Mr. E. C. v. Dorp, Kamerlid. De tuin van Krelage. W. Swart. f bFrr fcF, rr prr bPrr b Wanneer komt er grenswijziging Burgerlijke Stand w £r0,en?,Veld' A' H' J" M' v- Mil en Personalia. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Hoofdprlizen Staatsloterij. 2578 5709 19297 22314 elk f 100. De afonnemenTspiïjs te- draagt voor Haarlem en Agentschappen! Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 54 Bureaux; Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, ,lt 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Xcfverïentien 55 ëenls per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden tne- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Het Nederlandsch Correspondentie- bureau in Den Haag bericht, dat de Koningin op Dinsdag 18 Juli den tijdelij- ken voorzitter van den ministerraad ont vangen heeft ter mededeeling van het dienzelfden dag genomen besluit van het Kabinet tot beschikbaarstelling van de portefeuilles op Zaterdag 22 Juli j.l. en dat de Koningin aan Jhr. Ruys de Beeren- bronck een nieuwe opdracht heeft ver strekt tot Kabinetsformatie. Men zal begrijpen, dat wij dit bericht tnet dubbel genoegen gelezen hebben: ten eerste omdat de strekking er van geheel strookt met onzen wensch, dadelijk na den verkiezingsuitslag uitgesproken, dat n.rn. het Kabinet zou aftreden en dat er een nieuw, rechtscb v' zou komen, liefst wederom met Jhr. Ruys als kabi- nets-formateur; en ten tweede, omdat wij een beetje „Schadefreude" gevoelden over het verloop der jongste gebeurtenissen. Men zal ons dit laatste willen vergeven na de hooghartigheid waarmee voorname lijk onze Katholieke, vooral onze „groote" Katholieke pers na den verkiezingsdag is opgetreden. Wij hebben zoo onderling de loffelijke conventie om elkanders meening na beoordeelingen van verkiezingsuit slagen, troonrede en dergelijke in een „persoverzicht" te verzamelen. Opvallend was echter wel, dat onze collega's ditmaal zóó zeer van eigen gelijk overtuigd waren, dat zij de afwijkende meening der Nieuwe Haarlemsche Courant, die het aandorst te betoogen, dat het Kabinet op grond van den verkiezingsuitslag moest aftreden, geheel en al negeerden, zriodat de heer Van Vuuren zich in „De Tijd" kon beklagen: „ik sta alleen in het Roomsche kamp met mijn meening." Wij hebben daarna nogmaals in een artikel, getiteld: „de gemaskerde kabinets crisis" gewezen op de onhoudbaarheid van het standpunt onzer rechtsche pers collega's, om tegen alle evidentie der feiten in maar te blijven beweren: „de verkiezingsuitslag is een bevestiging van de politiek van de laalste regeerperiode geweest; dat kabinet moet dus rustig doorgaan!" Het moest toch met den dag duidelijker worden, dat men zich door enkele cijfers als van 60: 40 had laten meesleepen in een overwinningsroes, zon der met de ware intentie der kiezers reke ning te houden. Wie niet met twee eindcijfers, maar met de gedetailleerde getallen der stembus en vooral met wat hij vóór de stembus kon opvangen, rekening hield, kon weten, dat de meerderheid van het land in een reclitsch kabinet de beste waarborgen zag voor het herstel van den economischen toestand, in een rechlsch kabinet met een nieuw program voor de nieuwe toekomst. Wij zullen daarover nu verder niet uit weiden Het verloop van de nu onmisken baar bestaande, de oficieele kabinetscrisis, zal nog wel meer toonen, hoe noodzake lijk het aftreden van het huidige kabinet- Ruys was. Wanneer straks om eens een paar voorbeelden te noemen Colijn met een krachtic financieel plan als minis ter van financiën optreedt; wanneer de Geer de plaats van de Visser bezet; Aal- berse zijn groote krachten gaat besteden aan Handel en Nliverheid. na zich op 't ge bied der Arbeidswetgeving groote verdien sten te hebben verworven, wanneer Oor log en Marine in één krachtige bezuini gingshand komt enz., dan zal men gevoe len, hoe dwaas het was te meenen een zoo goed als ongewüzigd Knbinet-Ruys te kunnen laten voortleven. Wii geven na tuurlijk bovenstaande voorbeelden niet als prognose der toekomstige reaeering. Wij weten maar al te goed, hoeveel moeilijkheden in Nederland een Kabinets formateur te overwin ten heeft eer hij zijn taak als geslaagd kan beschouwen, 't Zijn voorbeelden, die in een richting wijzen en waarop wij ons straks zullen kunnen beroepen. Naar één zaak zijn wij nu nog maar nieuwsgierig: wat zullen onze collega's nu tot jhr. Ruvs te zeggen hebben? Reeds Dinsdag bood hij ziin portefeuilles aan de Koningin aan; het besluit tot aftreden van het Kabinet is dus al een week oud! En Z.Exc. liet de hem bevriende pers maar fanfaroneeren:: het Kabinet-Ruvs moet aanblijven, want de kiezers hebben het gezegd! Neen, Excellentie, al zijn wij er niet ingeloopen, een collegiaal gevoel noopt ons toch tot de verklaring, dat dit verre van aardig was! Sociëteit „St. Bavo". Reddingsbrigade, half 9. Rechtskundig Advies, van half 9 tot half 10. Eerste bloembollen veiling, 10 uur. Onderling Belang, 8 uur. Groote Kerk 23 uur Orgelbespe ling. Luxor-Tearoom. Groote Houtstraat 139-141. Middag- en Avondconcert. Hotel-café „Spoorzicht" Concert van het Elite Heeren-Ensemble Hoving. Bisschoppelijk Museum. Jansslraat. Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. 7?. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur. nam. van 26 «ur. Zaterdags alleen van 912 uur. Tf. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorin, van 1012 en des nam. van 24 en van 89 De heer G. Diercks, lid der Prov. Staten van Noord-Holland schrijft aan „De Tijd": Ik meen verplicht te zijn naar aanlei ding van een artikel van het lid van Gedep. Staten van N.-Holland, den heer Michels, in „Het Volk" van 17 Juli, een enkel woord in 't midden te moeten brengen. Het gaat er om en dit is altijd onze strijd geweest dat er bij de provincie en hare instellingen bezuinigd kan en moet worden. Zooals het daar gaat is het niet meer mogelijk en herhaalde malen is daar onzerzijds in de verschillende commissie-vergaderingen zeer ernstig op gewezen. Een der zaken, waarop absoluut moet bezuinigd worden, zijn de verpleegkosten der krankzinnigen, ondergebracht in de provinciale instellingen. Juist onze de R.-K. fractie is het geweest, die met den meest mogelijken nadruk heeft gewezen op de bezuiniging en geen enkele gelegenheid laat voorbijgaan om te wij zen op het groote verschil der verpleeg kosten van de inrichtingen beheerd door de provincie en die beheerd door veree- ©igingen en in andere provincies. Als eenigst argument zet men daar dan tegenover, dat de menschen het bij ons beter hebben, daardoor natuurlijk niet ontkennend, dat de bedragen bij de prov. gestichten hooger zijn, maar tevens een stempel van minderwaardigheid druk kend op andere inrichtingen die en dit is het groote verschil volgens on ze meening heel wat economischer wor den beheerd dan de prov. gestichten. De provincie beheert zeer duur, tientallen bewijzen zijn daarvoor aan te halen. Van echte, energieke pogingen tot be- >uiniging wordt zoo weinig gemerkt, dat een n.an als de Amster. S. D. Wethouder, S. R. de Miranda een zeer scherp ver toog heeft gehouden tot zijn partijgenoot gedeputeerde Michels, om economischer te gaan beheeren. Dat waren nog wel par- tijgenooten. Hoe fel zou die critiek toch wel geweest zijn, wanneer daar geen partijgenoot-gedeputeerde zat. De kosten van voeding enz. zijn in de gestichten, beheerd door de provincie zeer hoog m.i. te hoog maar is nu de voeding in die gestichten werkelijk van dien aard, dat die goed is? Ik mag den heer Michels wel even in herinnering brengen het debat en de daaruit voortvloeiende motie van onder- geteekende, waarbij bleek dat de zuster- verblijven des winters niet verwarmd konden worden en dat er legio klachten waren van verpleegsters en verplegers over het eten, een menu ook, dat toch zacht uitgedrukt, niet zoo bijster duur was Mag ik hem tevens er aan herinneren dat door het indienen dezer motie pas verbetering is gekomen in de voeding en cr bij het debat aanleiding te over was èn bet lid der Ged. Staten èn de j-ommissie van bestuur in gebreke te stel len en dat de vraag toen geopperd ook zeer ter plaatse was, of een en ander dan maar franje was. Nu pas is dus de voeding goed tc noenieni maar hoelang zal dat duren? Over „gezwam in de ruimte" gesproken, is het geen gezwam in de ruimte, van den heer Michels te moeten hooren, dat hij meer op de hoogte gesteld moet worden met de verplegingsvoorwaarden in de R.-K. gestichten. Weet de heer Michels daar werkelijk zoo weinig van. Wanneer ik niet beter wist, zou ik zeggen: „Vader tje, gegevens vragen en studeeren". Hij weet echter wel beter. Het zou anders toch wel merkwaardig zijn, dat dc heer Michels zich zelf voorstellende als iemand, zeer slecht op de hoogte met de verplegingsvoorwaarden in de R.-K. ge stichten, wel op de hoogte zou zijn met de dwangmaatregelen, die moeten wor den toegepast in deze R.-K. gestichten. Wil de heer Michels misschien bewijzen de onnoodige dwangmaatregelen, die in deze gestichten worden toegepast. Hij zal mij hiermede ten zeerste verplichten. Liberale en socialistische beheerders zijn geen ketterjagers! Wie lacht daar? Mag ik den heer Michels eens de bro chure „Graag op baantjes" ter lezing aanbevelen? Maar meer nag, is het geen ketterjage- rij o, heer Michels wanneer libe ralen en socialisten, in wezen toch poli tieke doodsvijanden, altijd maar door bij verkiezingen elkander vinden, om te zorgen, dat de rechtschen er uit bleven? Zijn wij het niet juist geweest, die her haalde malen bij de verschillende verkie zingen stil-woedend de vuisten hebben gebald, omdat altijd maar weer dat zwart blauwe blok in den weg stond en o.a. de sociaal-democraten liever den meest ver stokten conservatief-liberaal verkozen, dan den goeden rechtschen democraat? Geen ketterjagerij? Neen! veel erger! Natuurlijk wordt er door onze R.-K. Arbeidersloon geageerd tegen ontslag, omdat ook zij van meening zijn, dat ont slag dan pas mag gegeven worden, na gemeenschappelijk overleg en wanneer de- goedkeuring is gegeven. Ik mag daarbij wel de opmerking maken, dat onze R.-K. Arbeidersbonden nooit en te nimmer het onmogelijke zullen vragen. Schandelijk, heer Michels, is de volgende clausule: „Toewijding is niet te koop. Als Room sche gestichten zoo goedkoop zijn, komt, dit, omdat honderden vrouwen zich daarin vrijwillig laten afbeulen. Wij erkennen nederig, dat wij het zoover niet hebben kunnen brengen." Commentaar daarop is wel overbodig. Het toont uw geestesgesteldheid wel zeer sterk. Zou hier misschien nog uitkomen machtelooze woede over den uitslag der verkiezingen? Het is maar een vraag. Het slot is echter wel het fzaaiste: Hoe heb ik het nu: „ten spijt van Roomsche plannen? Zou het geen aanbevaling ver dienen, die spijtige roomsche plannen aan te toonen. Wij komen dan minstens wat verder. De zaak der krankzinnigenverpleging wordt nu uitgebreid met Medemblik. Laat de heer Michels nu eens aantoonen de groote financieele voordeelen in de toe komst, die de overname, inrichting en exploitatie van Meerenberg met zich zal brengen? Ik voor mij blijf er bij en ben dit met den heer JVJchielsen geheel en al eens, dat wanneer de provincie doorgaat op den ingeslagen weg, het zal moeten leiden tot een debacle, omdat bij de algemeen in tredende verarming en daarmede gepaard gaande daling van alle prijzen, de zaak tenslotte zoo zal staan, dat men op 't laatst de provinciale instellingen op geen stukken na meer zal kunnen financiëeren. Het is daarom, dat de heer Michels goed zal doen zeer ernstig te overwegen de meest en diepst ingrijpende bezuinigingen in te voeren; doet hij dit niet, dan zal de provincie daarvan later de wrange vruchten plukken, als er dan nog wat te plukken zal zijn. Door de recherche is aangehouden ec i drietal personen, verdacht van rijwieldie -j stallen, te Sliedrecht genlecgd, naar well a gemeenle zij door de poliiie zijn over j gebracht 1 In de Dinsdagavond te hcuden raads vergadering van Velsen, zal door B. en Wt voorgesteld worden, het volgende adres aan den minister van Waterstaat te zenden Geeft met verschuldigden eerbied to kennen: de raad der gemeente Velsen- dat blijkens persberichten, op de laatst gehouden vergadering v. aandeelhouders van den stocmtramdionst HnarlemAlk maar op te heffen en het bestuur to machtigen, de noodige stappen te doen om dit besluit tot uitvoering te brengen- dat hierdoor de belangen der gemeen ten in Kennemerland, welko zich in het genot van de tramverbinding mogsn ver heugen, ernstig worden bedreigd; dat tal van ing-ce' dier gemeenten VRUCHTENWIJNEN. Aardbeien - Appel - Bessen, (rood, wit of zwart) - Frambozen- Kersen - Meiwijn per fl. 75 ets. LIKEUREN, falcoholvrij). Otaco per fl. f 1.55 Anisette - Curapao - Fram bozen - Kersen - Persico - Pepermunt. per fl. f 1.45 uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. °n handelsreizigers uit de groote plaat sen een druk gebruik van de stoom tram plegen te maken; dat vooral het baanvak Velsen LTaar- lem van veel nut is voor de inwoners van de landelijke afdee'ingen dezer gemeente, omdat de spoorwegstations Velsen on Santpoort op 15 it 30 minuten gaans van de eigenlijke bebouwde kommen zijn gelegen en het dus voor de reizigers en voor de abonnó's op korte trajec ten veel geriefelijker is, gebruik te ma ken van de tramgelegenheid, dan de reis per spoor af te loggen: dat zulks temeer klemt, nu in ^de laatste jaren eene specia'e dionstrege.ing HaarlemVelsen is ingevoerd, ^waardoor lugeliiks gemiddeld elk uur in beide richtingen een tram vertrekt, dat eene dergelijke faciliteit bij het reizen per spoor niet wordt ondervon den, zoodat de theoretische verkorting van den reisduur praetLch geheel svordt uitgeschakeld dat derhalve, bij de keus van vervoer middel op korte afstanden, vee het voordeel is aan de zijde van de stoom- tram; dat daaruit tevens blijkt, dat het na genoeg parallel loopen van epcoi- en tramlijn geen grondig motief voor^de opheffing van laatstgenoemde vertinar g kan opleveren- dat het, afgescheiden hiervan, in ver band met de voortdurende ontwikkeling van de gemeente Velsen en de vestiging van het hoogovenbedrijf daar ter p aatse, zeer ongewenscht is, het aantal mid delen van vervoer in deze streek te be perken- dat er veeleer aanleiding bestaat, de tram te moderniseeren en te doen aan namen aan de hedendaags she 7" het verkeer, waardoor ongetwijfeld het vervoer zou toenemen dat op dien grond eleotrificatie, zij het ook alleen op 6ên der baanvakken Haarlem—Velsen oE Haarlem—Beverwijk ten zeerste zal worden toegejuicht; dat bij overweging van dezen maatregel, v tevens onder de oogen ware te zien, in hoeverre de exploitatie van een zijlijn naar Velseroord en IJmuiden, welke afdeelingen tezamen ruim 18000 inwoners 'tellen en door toenemende bebouwing bin nen enkele jaren een geheel zullen vor- men 1 rendabel zou zijn, dat toch reizigers per spoor van IJmui den nhar Haarlem en in omgekeerde rich ting bijna steeds moeten overstappen en zich veelal het ongerief van het wachten op aansluiting moeten getroosten; dat dus een electrische tramverbinding tusschen de eindpunten IJmuiden en Haarlem het locale verkeer zeer ten goede zou komen en van groot belang zou zijn voor deze gemeente. Redenen waarom de gemeenteraad Uwe Excellentie beleefd verzoekt, het boven bedoelde besluit niet goed te keuren, tenzij op andere wijze in de dringende behoef ten van het verkeer worde voorzien. Heden herdacht de heer J. Schlötz den- dag, dat hij 40 jaar hij de firma Emrili en Binger, op de afdeeling steendrukkerii in dienst was- Door de firmanten werl hij gelukgewenscht, terwijl hem het ge bruikelijke geschenk werd overhandigd alsmede het diploma voor 40-jariga trouwe dienstvervulling. Van het personeel ontving hij verder eenige geschenken, terwijl hij thuis, wane; hij verder den dag doorbracht ook me-; ni'g blijk van sympathie mocht ondervin-: den. Tereere van het 50-jaar gehuwde! echtpaar F. OudolfHendriks, was gisteren de Essensraat in vlaggentooi ge huld terwijl in genoemde straat zich een commissie heeft gevormd die op 31 Ju'i den trouwdag, hun een verrassing namens, de bewoners der straat zal bereiden Steeds meer en meer komen de café. concerten in onze stad in zwang. Gistere i| avond musiceerde voor het eerst in Hc- tel-Café Spoorzicht aan het Stationsplein het Heeren-ensemble Honing, voorheen werkzaam in Hotel Neuf te Amsterdam. Een druk bezoek en aandachtig gehoer bewees dat het strijkje met belangstelling; werd gevolgd. HAARRLEM, 21 en 22 Juli. Geëxami neerd 8 mannelijke eandidaten. Geslaagf de heeren: II. C. J. Bakker, Amsterdam; Ph. J. Bom, Ierscke; J. J. Bouer, Am sterdam; F. .T. Waage, J. J. Pomper, J|. If. J. S. Apell, H. J. R. Bar, A. A, Brons wer, allen Haarlem. HAARLEM, 21 en 22 Juli. Geëxami neerd 11 eandidaten. Geslaagd de hee ren W. A. Bosse, Lutiebroek. P. C. Lu V- fen, P. van Buschbach, H. W. van dei Berg, alien Amsterdam: J. D. Brink. Nieuw-Vènnep; C. E. M. Balvers, Abcoude. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 25 Juli 1922 des namiddags van 23 uur, door den hear A. J. 0. Mooy, Amersfoort. 1. Allegro. O. Wermann; 2. Ambacht, 0. Türcke; 3. Coneert-Fantaisie, R. Bibl; 4. Cavatine, G. Piernó; 5. Advent Hymn W. F. Bost; 6. Halleluia, O. Malling. Wij lezen in het „Wkbid. voor Bloemb. C." Onlangs deelden wij mede dat wij op de hoogte waren gesteld van een poging, door de Algemeene Vereeniging gedaan om voor alle leden collectief de noodige overwerkvergunning te verkrijgen voor het bollenpellen, een en ander gegrond op de jongste wijziging van de Arbeidswet. Hoewel natuurlijk op spoedige, zoo mogelijk onverwijlde afdoening werd aangedrongen,is nog steeds geen antwoord van Z. Ex. ingekomen. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat het Departement van Arbeid het noodig heeft gevonden om alle vak-organisaties van Werknemers zelfs die in het landbouwbedrijf, advies te vragen of deze overwerkvergunning hun instemming hebben. Enkele hebben reeds geantwoord, andere hebben uitstel van behandeling gevraagd. Wij kunnen hierover niet anders dan onze groote verwondering uitspreken omdat, zooals een ieder duidelijk moet zijn, een landbouw-arbeidersorganisatie er niets mee te maken heeft en een tuin- bouw-arbeidersorganisatie over de mee- rendeels lo:s\ ongeorganiseerde bollen- pellers en pelsters, niets te zeggen heeft. Wij constateeren dus als onze in lichtingen juist zijn een bureaucratische uitvoering van de verruimingbepaling in geval van opeenhooping van werk (aanvul ling Art. 28 5e al. arbeidswet 1919), die daardoor volkomen illusoir is geworden, doordat tijdroovend advies wordt ge vraagd, daar waar men het niet geven kan en moest. Conclusie hieruit is voor de leden en lezers, dat zij niet kunnen wachten tot deze bureaucratische papieren sneeuw bal is uitgerold, maar dat zij, wanneer het door de inspecteurs der Arbeidsin spectie geëischt wordt (en dit zal in het Zuid-Hollandsche deel van het bloem bollendistrict wel voorkomen) het be kende formulier opzenden naar de ar- beids-inspectie (Zuid-Holland Utrecht, Westland Rotterdam) om voor l^un be drijf de benoodigde overwerkvergunnin- gen individueel aan te vragen. Voor het Noord-Hollandsche deel van onze lezers heeft de arbeidsinspectie Haarlem op ons verzoek reeds alle stappen genomen. Aart van Dobbenburgh en Arnold Pij pers exposeeren thans bij De Bois, de een een collectie grafisch werk, de ander een aantal batiks. Bide kunstenaars zijn nog jong doch uit hun werk sprekt wel zoo veel ernst en oprechtheid dat we er dade lijk sympathiek tegenover staan. Van Dob benburgh is een serieus beoefenaar der grafische technieken die in het hout weet te snijden en den lithografischen steen naar den aard weet te bewerken. Een hout snede is maar al te vaak een in het hout gestoken teekening waarvan de afdruk een resultaat oplevert dat evengoed met de pen of penseel breikt kon worden. Er zijn verdienstelijke kunstenaars die met talent de teekenstift hanteeren en een juist begrip hebben van de werking van het „zwart op wit" doch het karakter der houtsnede niet te pakken kunnen krijgen. Van Dobbenburgh slaagde daar wel in en dat reeds is geen geringe verdienste. Do kunstenaar zette zich voor geen ge makkelijke taak toen hij „Smart" wensch- te uit te beelden doch het bereikte getuigt er van dat hij niet te hoog greep. De hout snede onder dezen titel vertoont ons een buste in schuinen stand, de schouders op getrokken. Er is een moede uitdrukking Een waarschuwing. De truc van enkele oplichters, door het aanprijzen van goederen en het vra gen van een prijs er voor, veel te hoog in verhouding tot de waarde dier goederen, den mensehen geld uit den zak te kloppen, is werkelijk niet nieuw meer. En te verwonderen is het daar om wel eenigszins, hoe er nog geregeld menschen invliegen. De vele waarschu wingen schijnen niet te helpen. Hier ter stede is weer zoo'n oplichter bezig geweest en natuurlijk met suc ces. Hij kwam hij een inwoner en bood 8 lappen stof te koop aan, welke, vol gens zijn zeggen, een waarde van. f 600 hadden. Hij nam wat graag de f 220 voorschot aan, welke hem geboden wer den en verdween, om daar natuurlijk nooit meer terug te komen. Bij nader onderzoek bleken de goederen een waarde van slechts f 70 te hebben. Al weer was een slachtoffer gemaakt. Laat men toech voortaan voorzichtig zijn met dergelijke kooplui aan de deur en nooit goederen van hen koopen. Altijd komt men bedro gen uit. De oplichter, die thans weer aan het werk is geweest is, noemde zich Feit man, maar hij zal wel meer namen tot zijn beschikking hebben, zoodat men op den naam niet te veel kan letten. Maar in liet algemeen wijze men de kooplui van de deur. Dit is de veiligste weg, de scha-le van hun oplichterstrucs te ontkomen. in de oogen en de mond is pijnlijk saam getrokken. Het is smart, maar tevens be rusting, geen verzet of opstandigheid. Flink heeft hij den bijtel in het hout gezet en zooveel weggestoken, dat slechts contou ren bleven staan doch het lijnenspel dat overbleef geeft ons genoeg, we verlangen niet meer. Toch zien we van een jong kun stenaar liever iets waaruit blijheid en le vensvreugde spreekt. De litho's zijn te prijzen om de soepele techniek terwijl ook de compositie veelal te loven is. „Kamper foelie" bijv. met de fiuweelige zwarten en den fijn gefantaseerden achtergrond geeft een rijken indruk terwijl „Waterlelie" een juweeltje van een steenleekening is. Zoo zijn er meer en we gelooven dan ook dat we hier met een veelbelovend grafiker te doen hebben. Wanneer .we batikwerken beschouwen dan komt ons onwillekeurigl voor den geest de werken van Lebeau, van Deijselhoff en bijv. mevr. Wegeriff. Een batik van Le beau kenmerkte zich steeds door streng- systematische versiering en strakke (haast te) uitvoering. Het werk van Deijsselhof was minder streng van teekening en ook soepeler van techniek. Van Mevr. Wege riff herinneren we ons batiks met frissche kleuren, groote plekken tegen elkaar en in elkaar overgaand en veel van het aar dige effect dezer doeken kon op rekening der toevalligheid geschoven worden. De batiks van Arnold Pijpers lijken niet op rie van re hier genoemde kunstnij- veren. Zijn werk is kioek van opvatting, geen kleine ornamentjes of fijne lijnen. In hun mooie kleuncombdnatigs doen deze doeken behaaglijk aan, terwijl me nige aardige vinding van fantasie en com positievermogen getuigt. Van de eigen schappen der techniek werd een goed ge bruik gemaakt. Terug te bekomen bij: C. Ploeger, B. Huetstraat 12, broche, lorgnet; J. Stavenuiter, Lombardsteeg 4, bril in étui; J. Schoenmaker, da Costastraat 42, duif; ,W. Phillippo, Jan Steen straat hamer J. J. ten Bosch, Kl. Heiligland 71zw., hondenhalsband met penning; J. Kei, Venneperweg 104, Hoofddorp, bruine hond m. halsband; G. v. Deursen, Linschotenstraat 67, gele hond; D. Steenkist, Plein 29, mondharmonica; K. Kater, Oranje boomstraat 124, bruine damesporte- monnaie; L. v. d. Raadt, Tugelastraat 64, Schoten, portemonnaie met por tret; C. Hoogland, Botermarkt 2, zw. portemonnaie; Th. van Zijp, Oranje boomstraat 97rood, twee bruine tasch- jes; A. van Kempen, Magdalenasteeg 1, witte ceintuur; C. Vos, 2e Zuidpolder straat 55, koperen gewicht; A. v. Zon, 2e Zuidpolderstraat 43, bruine dames schoenen; Kennel Fauna, Parklaan: Grijze kat, gebracht door v. Tol: Har- menjansweg 14; grijze kat, gebracht door. Mondriaan, Aelbertsbergstr. 109; Vroom en Dreesmann, Korte Veerstr. 2, oude porleinonnaie; C. Schot, Pot gieterstraat 47, bruine portemonnaie; P- F. Heeremans, Wouwermanstr. 52, rozenkrans in étui; A. Drijver, van Zeggelenstraat 22, bos sleutels; G. v. d. Berg, L. Costerstraat 22, schuifje; A. Hoevens, Jansstraat 41a r, zweep; B. Buis, Z. B. Spaarne 19, rol zijde. In de heien gehouden zitting van het' Centraal Stembureau is in de plaats van den heer Mr. D. v. Houten, die ver klaard heeft zijn benoeming niet aan te nemen, tot lid van de Tweede Ka mer benoemd verklaard Mej. Mr. E. 0 v. .Dorp te Bloemendaal. Ingevolge art. 104 en 105 van de kieswet is Mr. v. Houten weer op de candidutenlijst geplaatst. De tuin van de firma E. H. Krelage, tusschen Bloemhofstraat en Krelagestraat aan den Kleinen Houtweg staat te koop als bouwterrein. Hij zal dus als bloem- kweekerij binnen afzienbaren tijd verdwij nen. Hedenmiddag werd onder veel belang stelling op de Algem. Begraafplaats aan den Scholerweg ter aarde besteld het stof felijk overschot van W. Swart, in leven oud-bestuurslid van de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap, oud-hoofd eener doopsgezinde schoei en oud-bestuurslid van verschillende vereenigdngen. Er wa ren veie belangstellenden en vele sprekers van wie de heer Kuiper sprak namens Zang en Vriendschap, de heer v. d. Ley hem huldigde als oud-voorzitter der PI. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, de heer Nijk namens de ver eeniging voor handenarbeid. Het is alweer een heele poos ge leden, dat ik in verband met de grens wijziging van Haarlem repte van mo lens, die langzaam malen. Ik ver onderstelde maar die veronderstel ling maakte ik, nu alweer een heela poos geleden 1— dat de grenswijziging zeker niet vóór 1 Januari 1923 in wer king zou kunnen treden, misschien, zelfs pas op 1 Juli 1923. Ik zal deze veronderstelling moeten gaan herzien, want er zal deugdelijk haast moeten worden gemaakt, wil de annexatie met al haar beslommeringen over een jaac haar beslag hebben gekregen. Dit alles, in de veronderstelling dat Gedep. Stalen niet afgeschrikt wor den door het over het algemeen ver nietigende oordeel hunner voorstellen en een wetsontwerp bij de regcering indienen tot wijziging van Haarlem's grenzen. Zijn we goed ingelicht, dan hebben nog niet alle betrokken gemeenten, ondanks een aanmaning van Gedep, Staten, hun rapport over de voor stellen ingediend. Wanneer dit is gebeurd, kunnen Geldl. Staten beginnen met een wetsontwerp voor te bereiden en aan de Regeering aan te bieden. Veel vroeger dan in October kan, in het gunstigste geval, aan de behan deling van dit wetsontwerp in de Staten-Generaal niet worden begonnen. Het zal waarlijk knap werk zijn, indien vóór 1 Januari 1923 de beide Kamers het eventueele ontwerp zullen behandeld hebben en het in de Staats courant verschenen is. Maar dan begint pas de enorma voorbereiding, die aan zoo'n annexa tie vast zit, een heelen administra tieven rompslomp en moeten regelin gen in verband met de over te ne men diensten, enz. getroffen worden. Waarlijk: er zal nog pootaan moeten gespeeld worden, wil men vóór 1 Juli 1923 gereed zijn. En toch, als er nog wat van grens wijziging komt, is het wel gewenschfc dat de zaak haar beslag krijgt vóór de gemeenteraadsverkiezingen van het volgend jaar. Anders krijgen we daar door na een half jaar of een jaar weer een herhaling met al de onaan genaamheden, maar vooral alle on kosten, daaraan verbonden. 6% Ondertrouwd: 22 Juli, J. Poller en C Hulshof. Getrouwd: 22 Juli, J. A. Luijten en G. H E. M L. Maas. Geboren: 21 Juli, d. van H. M. B. Jan- sen-v. d. Horst. 22 Juli, d. van M. W. F. Baadenhuijsen-Buijs. z. van M C Edwards-Baker. z. van H. C. A. Peters- Dekker. 23 Juli, d. van C. Pesman-v. d. V,aaTa',~ z' van A' v" d' Meer-Vossen. 24 Juir z van A. den Engelse-Pieterman. Overleden: 21 Juli, W. Swart, 69 j., Cooinhertstraat, G. Wezelaar-Zeekat, 1 Koninginneweg. 22 Juli, J„ 2 j., l\V', de Vos' Tuinstraat. M. Berbee- Meriters, 40 j„ Kamperlaan. 23 Juli, r>\. ^aum~Seelig, 74 jM Raamvest. A. Pijnaker, 56 j., Kamperlaan. H. F. L. Jentze, 69 j„ Kamperlaan. W. J. A., 2 mnd. z. v. W. J. Koster, Bisschop Otto- straat. Voor hef concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, uitgeschreven door het Alkmaarsch Stedelijk Muziekkorps, zal o. m. als jurylid fungeeren de heer Nico Gerharz te Haarlem. De minister van Arbeid heeft, ts rekenen van 1 Januari ».s„ bevorderd tot admini-tratief ambtenaar bij de ar beidsinspectie der 2de klasse ,W. O. Lemaire, to Haarlem, thans almini.t a- tief ambtenaar bij de arbeidsinspectie der 3de klasse Barometerstand 7.56. Vooruit. OPGAVE yAW» Naar waarnemingen in den morgen van 24 Juli 1922. Hoogste Barometerstand 765.3 m.M ta Eaykjavik. Laagste Barometerstand 750.02 m.M ta Neufahrwasser. Verwachting van den avond van 24 Juli tot den avond van 25 Juli: Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Westelijke wind. Meest zwaarbe wolkt met aanvankelijk nog jrans op re gen later opklarend Zelfde temneratuur. i 11 1 "jC. Ie Klasse le Lijst. Trekking van Maandag 24 Juli. Hooge prijzen: 6473 f 2000. 22095 f 1500. 10145 18691 elk f 1000. 19170 f 200. De Beurs opende heden: willig. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89ff. pet. Indië 95H. Culturen. Koloniale Bank 108, In dische Bank 87 H, Vorstenlanden 135, H. V. A. 329. Induslrieele waarden. Insulinde olie i y,. Oliewaarden. Koninklijke 427, Con sols 113, Orion 38. Tabakken. Deli Mij. 184, Besoki 48. Rotterdam Deli 17 H, Senembah 268. Rubbers. Amsterdam Rubber 54. De- li Batavia 29, Nederl. Rubber 30, Rott. Tapanoeli 6H- Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 105, Holl. Boot 13, Kon. Holl .Lloyd 10, Japanlijn 63H. Paketvaart 79, Scheep vaart Unie 84, Marine 19K- Amerikaanschc waarden. Hide and Leather 73, Steel 104, Smelting 63, Ana conda 108H Cisrar 80, Atchison Topeka 106, Voiing Rails 25HDenver IK, Sout hern Pacific 94K. Union Pacific 149. 6 pet. N. W. S.J922 98K, 7. pet, Indië,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1