2)c£eidxjlic(BouAanl I Bifenenlandscb Nfeuwsj Êi De Amerikaansche invoerrechten. ymmml j -• ..v w; ^flT y UIT DEN OMTREK. SPAARNDAM. SANTPOORT. SASSENHE1M. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. Zwemfeest te Heemstede. 32 2/3 stc 2, JKodde, 33 l/ö seo> nikvws. Fokker in Amerika. Een ïaffe daac?. Het Cliiiieezenreüetje. Lijk aangespoeld. Ontsporing. KORTE BERICHTEN. LIN0B0UW EN VISSCHERSJ. De afzet onzer varkens. NA DE HAAGSCHE CONFER RENTIE. Een hulde aan mr. PatHn, Mlnister Van Karnebeek. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen Dagblad voor Adverfen tiën. VRAAG PROEFEXEMPLAAR Onlangs hebben wij medegedeeld, dat de Senaat de voorgestelde verhooging van invoerrechten, o. m. op onze bloem bollen, niet had willen goedkeuren en het ontwerp voor paragr. 751 en volgende (betreffende bollen en planten) terugge zonden had aan de Commissie Fordney (de ontwerpers van de nieuwe Tarief- wet). Einde Mei konden wij mededeelen, dat een nieuw voorstel, waarin de tarie ven belangrijk lager waren gesteld, bij den Senaat was ingediend. Wij gaven toen als onze meening te kennen, dat dit voorstel wel door den Amerikaanschen Senaat zou worden goedgekeurd, temeer daar de bekende Mc. Hutchinon er in de Florists' Exchange zijn goedkeuring aan hechtte. Dit is ook geschied. In de zitting van 1 Juli heeft de Amerikaansche Senaat zonder debat de betreffende artikelen van de Tariefwet vastgesteld volgens de laatste voorstellen van de Fordney- Commissie. Letterlijk luidt paragr. 751 nu als volgt Tulpen-, Lelie- en Narcissenbollen, benevens Lelietjes der Dalen (Pips) 2, p. 1000 Hyacinthbollen 4,p. 1000 Crocusbollen £1,p. 1000. Alle andere bollen, wortelgewassen, pollen (eventueel Convallariaclumps), knollen en vaste planten, ingevoerd voor tuinbouwdoeleinden 30% van de waarde in het land van herkomst. Zooals men ziet beteekenen de nieuwe cijfers ongeveer gemiddeld 100% ver hooging bij den bestaanden toestand. De Florists' Exchange geeft nog eenige toelichtingen De Senaat heeft overwogen, dat Hya- cinthenbollen niet in dezelfde tarieven moeten vallen als Tulpen, Narcissen en Lelietjes (Pips), omdat de Hyacinthen- bollen aanmerkelijk hooger in prijs zijn. De Lily of the Valley-clumps (Conval- lariapollen) zijn weggelaten, omdat qua rantaine 37 den invoer daarvan verbiedt. Het woord „clumps" (pollen) in de nieuwe paragraaf geplaatst slaat wel op Conval- lariapollen, omdat, wanneer de invoer daarvan eventueel zou worden toege staan, het invoerrecht in de wet moet zijn vastgelegd. De Florists' Exchange deel nog mede, dat de Senaat eerst van plan was voor Tulpen een recht van 4,p. 1000 vast te stellen. De Heer Mc. Hutchinson heeft echter overtuigend aangetoond, dat deze groote verhooging den invoer van dure Tulpenvarieteiten zou verhinderen en slechts tot resultaat zou hebben minder opbrengst van de belasting. Hij beval 2,aan en de Senaat nam zijn voorstel aan. Mc. Hutchinson wilde de Convallarla's zooals men weet, veel hooger stellen, maar de Senaat wilde daar niet aan en stelde de tarieven vast overeenkomstig het voorstel van de Commissie Fordney. Het ad valorem recht wil zeggen, dat de artikelen bij invoer worden belast met een invoerrecht bestaande uit 30% van de waarde die het artikel heeft in het land van herkomst. Dit laatste is een belangrijk voordeel, daar de oorspronke lijke voorstellen het percentage wilden doen heffen van de waarde in Amerika. Hoe nu de bepaling van deze waarde zal moeten geschieden, is nog niet bekend. „Wkbld. voor Bl.C." i J J --r. ff -- v/C W1."' iS* 1 i5? - i'iS 'vf 'Iv.S* J-;'.- -d-d-M. ^SSpsÉSi De feestavond der Haarlemsche propagandisten In „Sint Bavo". Van rechts naar links de heeren A. B. Michielsen en mr. Bomans, leden der Tweede Kamer; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer. De heer J. J. Brinkman en echtgenoote, met bloemen gehuldigd, voor den ontzaglijken arbeid bij het laatste verkiezingswerk verricht. Nauwelijks staat de zaak aangaande de bad- en zweminrichting alhier goed voor elkaar, of daar komt een kink in de ka bel. De vriendelijke eigenaar van de mestvaalt, waarover men gaan moet naar het zwembad eischt schadevergoeding, en wel de som van f 140, door zijn vriende lijkheid schopt hij de heele boel in de war en kan het zwemmen voor de dor pelingen dat van groot belang is, niet doorgaan. Er wordt schadevergoeding geoischt voor een pad, waar men met geen mo gelijkheid schade kan aanbrengen, ter wijl wat er ligt, is glas, scherven rom mel enz. Toen hem op het belang ge wezen werd en het vriendelijk verzoek werd gedaan te willen meewerken aan dat algemeen belang, was het antwoord: ik vraag f 140. Het is wel kras. Er zal nu onderzocht worden of hij het recht heeft. Volgens oude stukken schijnt het aangealihte grond te zijn en kan men dat bewijzen, dan vervalt elk recht om schadevergoeding te eischen. Het is te hopen dat de z.g. eigenaar er geen plezier van hebben zal, en dat dan blijkt dat ieder daar vrij kan eraan., Koninginnedag. Maandag 21 Juli a.s. vergadert het bestuur van „Ko ninginnedag", teneinde te bespreken het organiseeren van feestelijkheden, kinderfeest, op 31 Augustus a.s. R. K. Kring. Donderdagavond 27 dezer houdt de R. K. Kring alhier een feestavond voor de leden en hunne dames. Als feestredenaar zal optreden de heer Chris Jansen, van Amster dam. terwijl voorts de R. K. Mando- .ineclub hare zeer gewaardeerde mede werking heeft toegezegd. Het bestuur zal tevens voor de noodige versnape ring en verversching zorgen, zoodat het een schitterende avond belooft te worden. Tot 2e machinist van het Stoom gemaal is benoemd de heer J. Bos. Het hooge bruggetje alhier, is stuk gereden door een auto. Do eigenaar die bekend is, zal de schade moeten herstellen. De schoener die verleden week vast- geloopen was in de vaargeul, is los geko men, nadat een deel der lading gelost was. Vrijdag hebben de leerlingen der R.K. school een boottochtje gemaakt onder lei ding van don Z.Eerw. heer Pastoer v d. Meer, naar S'choorl en Sohoorldam. Begunstigd door prachtig weer, (wat tegenwoordig een buitenkansje is j heb ben de kinderen een genoegelijken dag gehad. Bij aankomst te Velsen werden de kinderen opgewacht door het R. K. Fanfarekorps „Soli Deo Gloria" en in optocht ging het naar de R.K. school te Driehuis. Een en ander trpk veel volk en belangstelling. Bij aankomst dankte de Z.Eerw. Pas toor voor aller medewerking tot het sla gen van dit feest. Gemeenteraad. De Baad dezer ge meente kwam Vrijdag des namiddags 7 uur in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Bur gemeester. Op voorstel van den voorzitter werden de notulen aangehouden. Eenige ingekomen stukken van Ged. Staten waaronder raadsbesluit sluitings uur café's en yerlmring gemeentewoaing aan het hoofd der O. S. S. tot wederop- zeggings toe, worden voor kennisgeving aangenomen, evenals een schrijven, inge komen van den R.-K. Politiebond „St. Michael". Een schrijven van de Woning- bouwvereeniging „Patrimonium", waarop B. en W. voorstellen de 8 voor de ad ministratie te laten vervallen en de af lossing in 15 jaar te vergemakkelijken, ook den grond in erfpacht te geven als aan andere woningbouwvereenigingen. Wordt aangenomen. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de commissie, in de vorige raadsvergadering benoemd, 24 Juli des voormiddags 11 uur bij Ged. Staten zal worden ontvangen en dat een noodhulp motorbrandspuit is ge arriveerd tot dat de nieuwe komt. De heer Zonneveld wenscht nu het brand- spuitpersoneel te beperken. De heer Speelman wil de oude spuiten opruimen. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. voor de inkrimping van het brandweer personeel de noodige maatregelen zullen treffen. Aan de orde is punt 2. Bijzondere Herv. School. Van Ged. Staten Is een schrijven inge komen, waarin wordt aangedrongen op vemietieing van het raadsbesluit, genomen in zake de aanvraee om eene Herv. School van ol.m. 60,000 kosten of be schikbaarstelling van schoollokalen. Voorts stellen Ged. Staten, voor beide nartiien te hooren Zaterdag 22 Juli en geven den raad de bevoegdheid een afge vaardigde of commissie te renden. Tevens was een schrijven van den Hoofd-Tnsneetenr ingekomen, hetwelk 't'^nde als advies. De voorzitter stelt voor, of het geheele college of enkel een lid af te vaardigen. K" on -aal standpunt dit raadsbesluit ral verdedigen. De heer Zonneveld geeft den rand ernstig In overweging tegen die raak niet on te treden, hij is hif dit hesl'.iit niet tegenwoordig geweest, de ouders rb'n de onvoeders der kinderen, niet de raad. ff" voorriet. dat dere raak door de gemeente ral worden verloren. TTef advies van den T--„„rfp„r mikt ook in d'e richting. De heer T-ekkerkerker; Het raadahesluï* "nat in tegen den neest der wet. D" heer Zonneveld: De leden, die dit krsinif hebben genomen, moeten de ver- rnfmr Hrnppn. De beer Rader zou van Zonneveld wel - -ns willen hooren of er on de school met den Riibel of de Visscherschool eene an dere geestesrichting in het onderwiis wordt gegeven als op de Herv. School. Wij hebben de Visserschoo! opgericht. Hef is hier een groot financieel gemeen tebelang. De heer Zonneveld deelt mede, dat de Visserschool staat op algemeen Gerefor meerden grondslag, maar nu zijn er ouders, die specifiek Herv. onderwijs wenschen. De heer Bader: We hebben toch op de Visserschool 6 klassen L. O. De voorzitter: Dit punt is niet aan de orde. Het voorstel, afgevaardigde te zenden, wordt aangenomen met de stem van den heer Lekkerkerker tegen. Verschillende leden willen B. en W. af vaardigen, dit wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Wamaar, Lekkerkerkerk en Zonneveld. Na eenige discussie beslnit men, den voorzitter af te vaardigen, om bij Ged. Staten dit raadsbesluit te verdedigen, be zien van neutraal standpunt. Als lid der plaatselijke commisie van toezicht op het Lager Onderwijs, wordt benoemd 8e heer v. Gelst met 4 stemmen, 1 op den heer Lekkerkerker en 2 op den heer Papendrecht. Punt 4. Adres van den R.-K. Volks bond tot herziening van de schoolgeldver ordening. Het schrijven wenscht een ver ordening van meerdere draagkracht. Ook van de Commissie met toezicht op het L. O. is een dergelijk verzoek gekomen met eene nieuwe ontwerp-verordening. De heer v. Zonneveld: We hebben nu pas deze verordening gemaakt aan de hand der gemeentehegrooting. Het onder wijs kost de gemeente f 56000 en ge meente heeft een inkomen aan schoolgeld van 16000. De menschen zijn nu met de nieuwe verordening in de belastin? ver licht en nu wenscht men weer de school geld verorden!*!» te veranderen. De voorzitter: Eene nieuwe regeling moet toch opbrengen het maximum. De heer Bader heeft eene vergadering bijgewoond van de commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs, waarb alle hoofden van scholen tegenwoordig waren. Eenparig was men van meening, dat de tegenwoordige schoolgeldverorde ning verandering behoeft. De heer Bader moet beslist adviseeren, de lagere inkomens minder te laten be talen. De heer Wamaar: Is aan de schoolsom- missie advies gevraagd? De voorzitter: Juist op de vergadering der commissie was een spontane uiting, de schoolgeld heffing te wijzigen. De heer Wamaar wenscht eerst deze wijziging goed onder het oog te zien, daar dit eene ingrijpende regeling is 'n de ge- gemeentefinanciën. De commissie kan dti wel te eenzijdig bezien. De heer Speelman is er niet tegen maar wil eerst een voorstel van B. en W. De heer v, d. Geest: Het adres van den Ner. R.K. Volkshond is zeer juist, het is nu voor verschillende mensehen niet te be talen, die cijfers op de begrooting zullen toch wel falikant uitkomen. Ik had hier niet verwacht van menschen met een Chr. beginsel, dat zij er zich op zouden beroe pen, dat menschen zonder kinderen mede zouden moeten betalen doordat belasting' verhooging volgt De maatschappij wenscht juist groote gezinnen. De arbeider moet van het loon, dat hjj verdient, hét school geld kunnen betalen en niet bij een of andere commissie met de bedelpet moeten rondgaan. De heer Speelman: Hoe ging het voor de gelijkstelling? De heer Bader: Juist de practijk spreekt nu. Als deze regeling blijft, zal de school commissie massa-invordering per deur waarder moeten doen. De voorzitter: Vooral de schoolhoofden verdedigen de wijziging der verordening. De heer Zonneveld wil ook advies der schoolbesturen. De voorzitter stelt voor het punt aan te houden. De heer Wamaar: Met bekwamen spoed dan weer binnen 14 dagen te behandelen. Wordt aangenomen. De voorstellen betreffende de Vleesch- keuringswet en den verkoop bouwterrein Overplaats, worden aangenomen. Bij de rondvraag bespreekt de heer Speelman de huizen Rusthoff, wat betreft de opzegging van huur. De vergadering is van meening, dat de bewoners niet op straat gezet moeten wor den, maar zij wil geen onkosten aan het gebouw vergoeden. De heer Wamaar klaagt over de slechte verlichting aan de Zandsloot. De voorzit- ter zegt dat dezen avond reeds verschil lende eleclrisehe lantaarns branden. De heer Bader wenscht iemand benoemd in de gemeente, die bevoegd is, bij electri- sehe storingen het zegel van den meter te verbreken. Hierin zal worden voorzien. Daarna sluiting. Aanrijding Zaterdagmorgen reed 'n motorfietsrijder op het tramplein een meisje van plus minua 12 jaar aan. Hoe wel het meisje kwam te vallen had zij geen letsel bekomen en kwam met den schrik vrij. Den motorrijder treft volgens onzen zegsman geen schuld, aan dit on geluk, dooh op dit drukke kruispunt uit vijf verschillende riohtjngen is uit kijken en oppassen de boodschap. Door Burgem. en Wethouders is aan de vereeniging „de Zandvoortsche Feestcommissie" vergunning verleend om op 2 en 31 Augustus a.s. gebruik te ..maken van den gemeentegrond, ge'egen aan de Tramstraat bij School D voor het houden van volksspelen. Neuut bezuiniging inknmritewerm ren dering Door Burgem. en Weth is aan den Directeur der Bedrijven mnch- Uging verleend tot het verpachten van de rechter achterzijde van de gas- en waterleidjng-kwi antjes voor reclame aan 'den meestbiedende. De heer R. J. F van Zeben, heeft met goed gavo'g het art3-examen a"ge legd. Tengevolge hiervan is voor hem zijne aanstelling tot officier van ge zondheid bij het Indische leger spoedig te verwachten. Hij zal dan 1 October zijne bestemming volgen. Burgerlijke Stand Geboren: z. v. F. WeijersNuiver. z van M. G. StolpMostert. OndertrouwdP. W. van Buuren en G. Konst. O. Verloop en A. Miohalsky. Getrouwd: 0. Dekker met S. Kleefstra Overleden: W. H. Tushuisen 67 j. J. Hoogeveen, 24 j. J van Dijk Blok, 61 jaar. J. Wi de Bruin, 13 jaar. Was de laatste dagen het weer zeer gunstig, Zondagmorgen bleef de zon weg, en om 1 uur zelfs viel een koude regen, zoodat zeer weinig publiek om 2 uur aan wezig is. Onder de aanwezigen merkten we od Jhr. J. P. W. v. Doom, burgemeester van Heemstede Het programma was zeer uitgebreid en bevatte 12 nummers. 1. Afvahvedstrijd, 7 deelnemers. No. 1. H. Vosse, 2. Kodde. 2. Slepen met drenkelingen, 6 deelne- imers; eerst de onderarmgreep, dan de toepassing van de Nelson. Ie pr. B. Mo lenaar, 2e pr. J. Kodde. 3. Spiegelreddingen. Een jongen is op een klein vlot aan het spelevaren Een werkman waarschuwde hem, doch deze wordt uitgelachen. De jongen valt dan te water en wordt door den werkman gered, en door den heer Mulder kunstmatig bij gebracht. De drenkeling was W. Molenaar, de werkman L. Kooijman. Dit stukje had zeer veel succes. 450 M. rugzwemmen met en zonder ge bruik der armen. 1. J. Geerling, 1 min. 6 sec.; 2. W. Molenaar, 1 min. 12 3/5 sec 5. Onder water zwemmen. 6 deelnen- mers. No. 1. Jac. Molenaar. 6. Drijfkunst, gedemonstreerd door dea heer L. Kooijman, die aan handen en voe ten gebonden wordt. 7. Popduiken. Ie pr. J. J. Molenaar, in 8. Polomatch tusschen H. P. C. en H V. G. B. adspiranten. H. F. C. N N., Geerling, J. Backer, G. Bronkhorst, J. Delchamhre, W. Molenaar, H. Vosse, H. V. G. B. Morison, Hofmeester, Heer kens Thijssen, Boon, Dumont, Bachs, de Wijs. H. V. G. B. blijkt al direct iets sterker- doch de keeper van H. P. C. is op zijn hoede. Vosse krijgt dan een prachtkans, doch treuzelt even. Morison neemt voor rust met een prachtworp, de leiding. Rust 01. Na rust valt H. V. G. B, weder goed aan, en Hofmeester werpt tegen de lat. H. P. C. zet er alles op om gelijk te ma ken. De Wijs kan nog juist een pracht worp van Molenaar stoppen, terwijl een volgende worp juist over gaat. H. V. G. B. is fortuinlijker, en Morison scoort ten 2e male, einde 02. Als no. 9 stond op het programma,h H- P- C. 1Dolfijn 3 uit Amsterdam. Daar de Amsterdammers niet opgekomen wa- ren, werd een onderlinge wedstrijd ge speeld. 10. Schoonspringen. 1. T. Werner 90 punten, 2. A. J. Kop 83 punten, 3. T. Ok- huizen 82 punten, 4. H. Kodde 71 punten 11. 100 M. Snelzwemmen 1. G. Braam. 1 min. 29 sec. 2. J. J. Molenaar, 1 m. 37 2-vijfde sec. 3. v. Keulen, 1 m. 49 sec. 4- "anault 1 min 59)4 sec. Waterspel. Twee boeven trachten een jongeling, die Veel geld bij zich heeft, te verdrinken. Hij wordt aan handen en voe len gebonden, maar weet zich op fraaie wijze te redden. 12. Waterspel. Eenige heeren zitten te dobbelen met kaarten. Dit is verboden en de politie wil hen arresteeren, maar dan springen zij met hun tafeltje te water, waar zij hun spel Verder voortzetten. Eenige militairen komen dan met een roeiboot de politie te hulp, maar de boot slaat natuurlijk om, en alles spartelt in hét water. Een leuk nummer, dat wel bijval had. Nadat de heer Kooyman een woord van dank had gesproken aan medewer kers en publiek, gingen allen zeer voldaan om half 6 huiswaarts Het Haagsche Aneta-kantoor schrijft: De bekende Nodcrlandsche vlieger en vliegluigconstrucleur, A. H. G. Fok ker, vertoeft op het oogenblik in Amerika, waarheen hij is gegaan op uitnoodiging van het Amerikaansche Ministerie van Oorlog, voor welk de partement deze constructeur verschil lende types vliegtuigen bouwt. De Amerikaansche bladen hechten izeer veel waarde aan dit bezoek van den beroemden Nederlander. Van de verschillende sleden, die Fokker op zijn reis bezocht hebben Chicago en Milwaukee, uit een oogpunt van „com mercial aviation", het meest zijn aan dacht gehad. Eerst Chicago, waarvan volgens Fok ker een uitstekend centraal luchtver- keerspunt kan worden gemaakt. De „Sunday Tribune" wijdt daar een arti kel aan, waarin gezegd wordt, dat een man als Fokker met een zoo grndige theoretische kennis en een zoo inten sieve en tegelijk succesvolle ondervin ding zoowel in constructie als prac- tisch vliegen de man is, om de groote taak, de luchtvaart in Amerika op een hoog peil te brengen, te vervul len. Het blad twijfelt er niet aan of er izullen knappe en rijke mannen ge noeg zijn voornemens en in staat om Fokker aan Chicago te binden. Meer echter nog Milwaukee. Daar hebben reeds verschillende ernstige besprekingen plaats gehad tusschen den Hollandschen constructeur en de kopstukken der luchtvaartbeweging. En de bladen geven deze stad een zeer groote kans dat Fokker daar een vlieg- machtnefabriek zal bouwen, omdat de gelegenheid zoowel voor land- als wa ter vliegtuigen er zoo buitengewoon gunstig is. Met Maj. Gen. Mitchel maakte Fok ker een vliegtocht boven Milwaukee, teneinde een goed beeld te verkrij gen van de landingsmogelijkhaden in de onmiddellijke nabijheid van deze stad. „The Leader" heeft met Fokker een onderhoud gehad, waarin deze deed uitkomen dat de industrieele toestand daar buitengewoon mag worden ge noemd. Er is in Milwaukee een groo- tere verscheidenheid van fabrieken, dan in eenige andere stad in dit land en dat is 'n voordeel voor een ontder- neming, als de mijne. Evenwel, wat ik noodig heb, is een gelukkige com binatie, omdat ik zoowel land- als wa tervliegtuigen moet kunnen bouwen en beproeven. Er zijn goede landingsvel- den maar zij moeten grooter gemaakt worden. En ook de hydro-haven zal een punt van groote beteekenis zijn. Ook in Milwaukee gelooft men, dat Fokker er ernstig over denkt om een fabriek te bouwen. Te Emmer-Compascum had een land bouwer met zijn buurvrouw ruzie, daar de koeien van den landbouwer bet loof van de aardappelen zijner buurvrouw aten. De vrouw deed onder bet loof van de aardappels bosjes spelden, met het gevolg, dat de koeien die van het loof aten, moeten sterven of een lang durig lijden tegemoet gaan. De vrouw heeft zich zelf bij de politie aangemeld. Het laatste troepje Obineezen, betrok ken bij de schietpartijen van 1.1. Maan dag, is Zaterdag aan de justitie afge leverd. Het bestond uit een negental op 't bureau Kattenburg achtergehou den arrestanten en nog een drietal, dat op dienzelfden dag bij een herbaalde huiszoeking in de Buiten-Bantammer- straat werd ingepikt, bij welke gelegen heid tevens een hoeveelheid wapens werd in beelag genomen. In totaal zijn nu drie en dertig zonen de3 Hemelscben Rijks voor een poos onschadelijk. Op bet Bornrif N. W. van Ameland is aangespoeld bet in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een zwaargebouwd manspersoon, gekleed in tricot onderbroek, flanellen onderhemd, gestreept boezeroen, blauw katoenen ke telpak, zwarte geweven sokken met so- pophouders, rijgschoenen, beslagen met ijzer, breede leeren riem met de cjjfers 37817. Te Stadskanaal zijn bij bet rangeeretn in den nacht van Donderdag op Vrij dag vijf wagens van een trein ont spoord, waarvan twee, beladen met pa pier en oementplaten, met de assen in de lucht kwamen te liggen. Belangrijke schade werd aangericht. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Op de „Heemaf" te Hengelo is met ingang van 1 Augustus en 1 No vember een loonsverlaging aangekondigd van telkens 5 °/o. Te Stuifzand bij Hoogeveen brand de de pasgebouwde woning van W. v, Dalsum af. Het vuur breidde zich snel uit, doordat er een rieten dakbedekking was. Eenig huisraad en het vee kon worden gered. Verzekering dekt do schade. De boerderij van Adr. van Tilburg op Hulsdonk, onder Roosendaal, bestaan de uit buis, schuur en karhuis en eenige stroomijten, is afgebrand. Een vjjf tal var kens kwamen in de vlammen can. De oorzaak is zeer waarschijnlijk het vallen van vonken uit een voorbijrijden de locomotief. Een voorbijganger ontdekte den braad en klopte de bewoners op. Alles is laag verzekerd bij de Onder- derlinge Brandverzekeringmaatechappij te Wouw. Te Klazinaveen beeft de landbou wer P. de Jong bij zijn toom kui kens er een met .4 pootem Onze varkensstapel is in de laatste ja ren belangrijk toegenomen. Bedroeg de varkensvleeschproauctie in 1910 100 mil- lioen Kg., in 1920 bij de veetelting was ze gestegen tot 120 nuuioen Kg., dus toe genomen met 20 pCt. Waar blijtt die hoe veelheid? Voor pl.m. 2 derde in het bin nenland, voor 1 derde in het buitenland, Ze wordt verhandeld versch en gezouten. De verhouding tusschen die beiae is den laatsten tijd nog al gewisseld. Heel ver zijn we er niet af, wanneer we zeggen, dat van het varkensvlesch naar net nuitemand gaat als gezouten en als versch. Wij zagen, dat de hoodfactor is de binnenlandsche markt. Welke eischen stelt deze, en welke het buitenland? Dit zijn zeer belangrijke vragen. Want zullen wij in de toekomst ons product grif en tegen goeden prijs kunnen afzetten, dan dienen we die eischen te aenneu en uaaiuuee zoo veel mogelijk rekening te houden. Na den oorlog zijn de eischen op de binnenland sche markt zeer gewijzigd, in dien zin, dat men méér vleesch, minder spek ver langt. Wat het buitenland betreft, Duitsch- land neemt veel minder af; vóór den oor log thans slechts 1/16 deel van onzen export, 't Meeste gaat nu naar Engeland, waar men een lichter varken, een vleesch- varken wenscht, een product met weinig vet doorregen. Er is thans een groot ver schil in de prijzen van spek en varkens- vleesch, wat de slagers wel willen ver klaren uit de weinige vraag naar spek; vandaar dat dit zoo goedkoop is en het vleesch zoo geprijsd blijft. Wat moet nu de varkensfokker en -mes ter doen? In welke richting moet hij in de toekomst fokken? Dat is moeilijk te zeg gen. Al wordt thans een vleeschvarken duurder betaald, hoe lang zal dit duren; zal het een poos stand houden? Zal men misschien, als de loonen dalen en de nood dus dwingt, binnen nie te langen tijd weer méér spek, minder vleesch gaan koopen? 't Lijkt wel, of het vleeschvarken voor- loopig gewild zal blijven. En daarmee al thans eenigermatc rekening te houden, is volgens het advies van ingewijden en des kundigen wel raadzaam. In hoeverre zal de fokker echter nu op die veranderde vraag reageeren? 't Prijsverschil 4 cent per K.G. is wel de moeite waard om dit ernstig te overwegen. De Rijksveeteelt- consulent voor Gelderland, de heer De Jonge, adviseerde in een voordracht, on langs door hem te Arnhem gehouden, om op voorzichtige wijze aan de huidige eischen der markt tegemoet te komen. Op voorzichtige wijze, d.w.z. men richte voor al zijn fokkerij niet op één punt in, doch zóódanig, dat bij wijziging der toestanden, bij opnieuw veranderde vraag, de fokkerij met betrekkelijk eenvoudige moeite kan worden gewijzigd. Spr. drong in dit ver band aan op: le. verhooging der uniformi teit; de rasloosheid, welke thans bestaat, is oorzaak, dat wij op de Engelsche markt slechte bacon leveren; 2e. op een doelma tiger voeding; niet zoo eenzijdig met maïs. om té mesten. Een en ander kan dé ren* dabiliteit verhoogen. Er is nog veel meer te verbeteren, willen wij in de toekomst onze varkens op dfl buitenlandsche markt een goede afnama verzekeren. We hebben ons in deze ook ta spiegelen aan Denemarken, het land, dat op landbouwgebied in zooveel is voorge gaan. Bij een vergelijking, hoe de afzet van vleesch en varkens hier en in Dene marken is geregeld, voor zoover bij on» van een regeling kan gesproken worden, moet de slotsom deze zijn: 1. In Dene marken treedt de eenheid van fokken en mesten zeer op den voorgrond, hier niet, 2 Daarginder wordt door den fokker rekening gehouden met de eischen, welka de markt aan het product stelt, en hier? De Deensche mester krijgt uitbetaald i|riaf slachtkwaliteit, hij heeft dus een prikkel* dien men hier mist; werd ook hier een paar centen per kilo voor het vleeschvar ken meer gegeven, dan zou dit het mesten in de begeerde richting aanmoedigen. 4, Gelijkvormigheid in de bacon eigenschap pen heeft in Denemarken de voorkeur. 5. De coöperatieve afzet is daarginds voor 90 pCt. in handen der landbouwers; ten on zent is van coöperatieven afzet nog maar weinig sprake. 6. In Denemarken worden de fokkers door hun eigen organisaties voorgelicht; een zoodanige voorlichting heeft ons tot heden hier ontbroken. 7. Het vervoer der varkens geschiedt daar zoo economisch mogelijk, de mesters vervoe ren de dieren zelf per as naar de slachte rijen. 8. Summa summarum: de Deen scha afzet is in al zijn geledingen georganiseerd, hier heerscht dienaangaande ongebonden, vrijheid- In de slotvergadering van de niet- Russische commissie heeft sir Philip Lloyd-Greame in warme woorden Idianhj gebracht aan den voorzitter, den heen Patijn. In den heer Patijn had de com missie den voorzitter van haar droo- men gevonden: verstandig, vol tact, behulpzaam, pnactisch. Greame zeide, dat wanneer het zijn geluk of noodlot was, nog eens een internationale con ferentie bij te wonen, hij haast in dn verleiding zou komen als voorwaarde voor zijn deelneming te stellen, dat de heer Patijn het voorzitterschap op zich zou nemen. Hij zeide, dat de leden het inderdaad met hun voorzitter ge troffen hadden en dat voorzitter en leden het evenzeer getroffen hadden met het secretariaat, dat hun bijstond. Dag en nacht had het secretariaat tei- beschikking van de leden gestaan en had hen nooit in den steek gelaten. De spreker had nog veel meer over den heer Patijn willen zeggen, maar deze w;as zelf een man van weinig woorden en hij wilde diens uitmun tend voorbeeld volgen, omdat alla woorden le veel waren om het gemeen schappelijk gevoelen van allen uit ta drukken. De heer Patijn zou begrijpen dat de diepte van hun aller verplich ting jegens hem niet gepeild kon wor den met de korte woorjden, waarin hij! daaraan uiting gaf. De leden waren den voorzitter grooten en duurzamen dank! verschuldigd en bij het uitspreken van de diepst gevoelde dankbetuigingen voor alles wat hij gedaan had, om da conferentie le doen slagen, drukten zij evenzeer hun dankbaarheid uit je gens zijn land, voor de vrienjdelijka ontvangst en zijn edelmoedige gastvrij heid. Uit naam van de geheele confe rentie dankte de heer Lloyd Greama den voorzitter en zijn land van harte. De Russische delegatie heeft bij haar afscheidsbezoeken aan onze overheid en aan den president der niet-Russi- sche commissie haar erkentelijkheid te kennen gegeven voor de oorrectei en welwillende ontvangst en behande ling, die zij hier te lande heeft ge vonden. Van den Russischen kant werd erkend, dat onze re/eering de tel Genua gegeven belofte van een behan deling op gelijken voet, op loyale wijze vervuld heeft. Deze dankbetuiging is meer dan eea vormelijkheid geweest. In een gesprek, dat de correspondent van de „N. R, Crt." had met den heer Litwinof, prees de leider der Russische delega tie zonder terughouding de tactvolle! manier, waarop voor hem en de zdjnea was gezorgd. Zelfs een zoo gevoeljg punt als de bewaking had geen moei lijkheden opgeleverd. Deze had allicht hinderlijk kunnen worden, maar waa het nooit geweest, omdat maatregelen, die de Russen voor zichzelf als over bodig beschouwden, omididellijk wa ren ingetrokken, zoodra de wenschl daartoe te kennen was gegeven. Den Haag was den Russen dan ook! uitnemend bevallen als conferentiestad- Naar het Ned. Correspondentiebureatf in Den Haag verneemt, heeft minister Van Karnebeek, daartoe uitgenoodigd door dé Zweedsche en Chileensche regeeringen* het voorzitterschap aanvaard van dé permanente commissie van onderzoek en conciliatie, welke bij verdrag tusschen beide staten is ingesteld. Aan het oordeel van die commissié zullen worden onderworpen alle geschil len, welke niet langs diplomatieken weg opgelost kunnen worden, noch na een ge rechtelijke uitspraak hetzij van een hof van arbitrage, hetzij van het Permanente Hof van Internationale Justitie vereffend worden. De commissie bestaat uit vijf le den, van wie elk der beide landen er 2 aanwijst. Het vijfde lid, dat het voorzittersambt bekleedt, en onderdaan moet zijn van een staat, die nog niet in de commissie ver tegenwoordigd is, wordt in gemeenschap pelijk overleg aangewiezen. De commissié komt bijeen op de door den voorzitter bepaalde plaats. Wat de vier andere leden betreft, is dé maar met meer goedkoop eiwithoudend keuze van de Zweedsche regeering ge- voer, meer groenvoer, waarbij ook meer vallen op dr. Hellner, oud-minister van' beweging en een op later leeftijd opleggen buitenlandsche zaken van Zweden, en op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2