BUITENLAND Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 24 Jali 1922 De Raad van den Volkenbond. De Nota van Polncaré. Britsche critiek. r De Garantie-CommlssHe. t De commissie van onderzoek naar de oorzaken van den oorlog. Noorwegen en Spanje. Korfanty geen kabinetsformateur. De opheffing van het pandrecht jegens Oostenrijk. Duitschland en Polen. De bescherming; der Duitsche republiek. Bazille contra Keil. De kabinetscrisis in Italië. De strijd tegen epidemieën. De president van Argentinië. GEK. 8UITÉML BERICHTEN. De Duitsche Rijkspresident. Het ongeval met de „Avare". BINNENIANDSCH NIEUWS. Het Kabinet treedt af. Permanent Hof van Arbitrage. Arbeid in de bloembollenpelle- rijen. Uit het mijnbedrijt. Oneen igheid in den Pla s- bond. Bezuiniging. Christel.-Hist. Unie FEUILLETON De verco'deeling van Jeanne voor de misdaden door Jacques Garand bedreven, verhoogde voor dezen laat ste zijne eigen veiligheid. Hij had zich te Londen ingescheept op de Lord Maire voor New-Ijork, waarop hij eene plaats eerste klas had genomen. De inscheping had plaats om tien uur 's morgens. Paul Harmant was een der eerste. Geleund tegen de verschan sing, keek hij oplettend om zich heen. Bij de laatst aangekomen reizigers bevond zich een man van vijftig jaar, blijkbaar tot de gegoede klasse behoo- rende. Hij was in gezelschap van een bekoorlijk jong meisje van achttien jaar. Naast hen liep een lange ionge man van acht en twintig jaar, jOcze jonge man w« het zujyere ge makkelijk te iMrl^nnea tyae yaa t&fl knappen de overtocht en verblijfkosten zijn be taald. Bovendien heb ik U een bedrag van twee honderd franken gegeven. Gedu rende de reis zal ik me dus niet verder met U inlaten. In New IJork vinden wij elkaar terug. In orde, mijnheer. U reist eerste en ik tweede. Bij de ontscheping zien wij elkaar terug. De werkman stak een cigaret aan de heer met het jonge meisje gingen tegen de verschansing staan, op een paar pas afstand van Paul Harmant. Deze wendde het hoofd om in de rich ting zijner nieuwe buren en liet met welbehagen zijne blikken rusten op het jonge meisje. Een mooi figuurtje, zeide hij bij zich zelf. De heer met de grijze haren zal haar vader zijn. Het blonde meisje had bemerkt, wel ke aandacht, de reiziger aan haar schonk. Zij wendde zich om, om niet meer gezien te worden. He appel begen. Toen de HtWHS» Jwus Mfrttvw <n Noena *frtﻫr b#t feagtaMfe. Strowis et-.-, j ma a Mijnheer Paul Harmant Present, riep Jacques. Bij het hooren van dezen naam zette de jonge man, die tot nu toe in gezel schap van de familie Mortimer was ge weest, groote oogen op en nam met aandacht den reiziger op, die bij het aflezen van den naam „present" had geroepen. —Paul Harmant, mompelde hij. De naam van ntijn doodgewaanden neef, den mecanicien. Die is goed, zeg De kerel ziet er uit, of hij ze heeft. Hij keek Jacques strak aan, die zich niet bewust was welken indruk .zijn naam, aan een overleden collega ont leend, teweegbracht. Gek, yervolgde de werkman, ik heb mijn nëef vroeger gezien, maar ik ken hem niet meer terug. Hij was jonger, dat is waar, maar de jaren ver anderen een mensch. Op dat oogenbiik werd geroepen Octave Soliveau. Hier zoo, riep de Parijzenaar. Jongen, jongen, dacht de werk- X -Jstc, net 4s uochter, Nu man. jniju ne4 pmfattt Mortis M»en wenkt' qeeS kdcS met d#il Ui cwiu wel bij de tweede komen, maar niet omgekeerd. Maar, ik zal er wel wat op vinden. Ik laat hem mijn kaartje brengen en hij kan mij daarna komen opzoeken. De reizigers hadden hunne plaatsen ingenomen, het anker werd gelicht en weldra was de boot in volle zee. Jacques Garaud bracht het grootste gedeelte van den dag in den salon door, waar zich de ingenieur James Mortimer en zijn blonde dochter bij voorkeur ophielden. Hij pijnigde zich het hoofd met de gedachte, hoe hij met vader en dochter contact zou kunnen krijgen. Hij had eenige woorden opgevangen uit een gesprek tusschen Mortimer en een passagier waardoor hem duidelijk was geworden, dat Mortimer naar New-IJork ging, zijn geboorteplaats. Aangezien hij zelf ook naar New-IJork ging, hechtte hij er aan kennis te maken met iemand, die de zeden en gewoonten van het land kende en eenmaal in Amerika zou een dergelijke j?el*tie hem altijd vannut kunnen Tie dagen waren sinds het vertrek oopen, Uitgelokt door hei prachtge bfcvondon rich vele passagier» op fik dele. Oviuü Loüveau waoddde tusschen de groepen door, om zich er van te overtuigen, of mogelijk zijn neef, Paul Harmant, zich onder hen bevond. Maar zoo min als de vorige dagen verliet Jacques Garaud den sa lon. Dat is vreemd zeide Ovide bij zich zelf. Als men zich vrijwillig zoo opsluit, kan 't niet anders of men moet ziek zijn. Ik moet daar het mijne van hebben. Hij klampte een beambte aan, be last met het toezicht op de hutten, en maakte hen zijne wenschen kenbaar. Hoe is uw naam vroeg de man. —Ovide Soliveau, Franschman, ge boren in Dijon. En u wenscht te spreken Paul Harmant U zoudt mij een buitengewonen dienst bewijzen, als U mij met hem in verbinding zoudt kunnen stellen. De beambte ging de trap af en zocht op de passagierslijst den naam van Harmant. De man ging naar hut No 24, waar hy Garaud aantrof. Pardon, mijnheer, er is etn pas sagier 2e klasse, die u wenscht te Jcen JetöHés Üir&rJ zette ycióte pogen Op. - 4: ri. Ik ken niemand hier op de boot. Hoe heet die man Ovide Soliveau, uw neef. Goed, zeg aan mijn neef, dat ik boven kom. Jacques, die den man zijne verle genheid niet wilde laten blijken, ging niet dadelijk naar boven, maar liet zich op een stoel neervallen, om het geval eerst rustig te overwegen. Wat beduidt dat vroeg hij zich af. Zou die Soliveau inderdaad een neef zijn van Paul Harmant, te Genève gestorven Ja, dat klopt, zijn moeder was een Soliveau.... dat staat in het zakboekje, dat ik van hem heb. Terwijl hij aldus met zich zelf over legde, had Jacques zijn portefeuille te voorschijn gehaald. Hij haalde in het bewuste boekje uit, opende en las op de eerste bladzijde Paul Honoré Harmant, zoon van Cesar Harmant en Disirée Soliveau. Dat is dus ongetwijfeld een bloed verwant van wijlen mijn kameraad. W^t yaoift ik doen Er niet heengaan Dat zou argwaan wekken. Neen, ik utH*«t die» ruzv, spreken en hem bewij- zfeo, cut ik Paul Harmant ben. ■CÏTordfc vervol pij 1 Reuter verneemt, dat er alle kans be staat op volledige overeenstemming tus- sehen de verschillende leden van den Vol- kenbondsraad, met betrekking tot de man daten over Syrië en Palestina. Italië is geneigd, zijn bezwaren te laten vallen te gen de toekenning van het mandaat over Syrië, op voorwaarde, dat Frankrijk over eenkomstige verzekeringen wil geven met betrekking tot Syrië als Engeland heeft gegeven met betrekking tot het mandaat over Palestina. Deze kwestie wordt thans te Parijs besproken tusschen de Fran- sche en tlaliaansche regeeringen. De Raad van den Volkenbond heeft Za terdag in twee vergaderingen de behan deling tot in bijzonderheden van den tekst van de Syrische en Palestijnsche manda ten afgehandeld. Markies Xmperiaii heeft den Raad meegedeeld, dat hij een telegram nit Rome had ontvangen, meldende dat de Italiaansche regeering, onmiddellijk nadat zij er van op de hoogte was gesteld, dat de Fransehe regeering het Syrische man daat in deze zitting van den Raad wilde behandelen, maatregelen heeft beraamd om het tusschen beide regeeringen over enkele punten eens te worden. Onmiddellijk na dat de onderhandelingen met Frankrijk at- geloopen waren, zou Imperiaü machtiging krijgen het mandaat voor Syrië te be krachtigen. Behalve deze verklaring, wer den er geen bezwaren tegen het Syrische tnandaat geopperd. De bespreking over het mandaat voor Palestina liep in hoofdzaak over art. 14 rot bescherming van de heilige plaatsen. Tengevolge van de diepgaande gedachte wisseling in een nieuwe tekst voor dit ar tikel ontworpen, welke heden openbaar is gemaakt. Hierop keurde de Raad met al- gemeene stemmen beide mandaten goed. De Engelsche bladen deelen mede, hoe het hier verbazing heeft gewekt, dat Poin- caré opmerkingen of instructies heeft ge zonden aan den Franschen vertegenwoor diger in de commissie van herstel en aan dezen heeft gevraagd om te wijzen op het met opzet in gebreke blijven van Duitsch- land; hy stelt tevens een moratrium vano ongeveer zes weken voor. De „Daily Telegraph" zegt, dat er te Londen geen neiging is voor snelle beslui ten. De „Times" meent, dat in de eerste plaats noodig is een samengaan in een geest van geven en nemen tegenover den noodtoestand, die ernstiger en dreigender is dan het publiek aan beide zijden van 't Kanaal thans wel begrijpt. Om deze en andere redenen, zegt het blad, zien wij af van critiek op het optreden van den Fran schen minister-president. De „Westminster-Gazette" drukt als haar meening uit dat het voorstel van Poincaré weinig of niets zou be teekenen voor het doel om een einde aan de crisis te maken. Wat volgens het blad vooral noodig zal zijn, is vermindering van de volledige verplichting van Duitschland tot fcen som, welke het in verband met zijn economische capaciteit kan betalen; de financieele wereld zal dan bereid zijn het te heioen met een leening om zijn on middellijke moeilijkheden te boven te ko men. De uitslag der conferentie van de bankiers heeft bewezen, dat van zulk een hulp geen sprake is, tenzij de geallieerden Wilhg zijn om in een vermindering toe te Stemmen, Volgens de „Daily Telegraph" heeft het te Londen eenige verwondering gebaard dat Poincaré, zonder het rapport der ga rantie-commissie af te wachten aan den Franschen gedelegeerde in de Commissie van Herstel instructies heeft gegeven. De Duifsehe regeering maakt het haar door de Garantie-commissie overhandigde drie-ledige memorandum bekend. Het eerste deel bevat bijzonderheden betreffende het onderzoek naar de Duit sche financiën; het tweede deel geeft een richtsnoer aan voor legislatieve maatre gelen inzake de aanvulling der wet op de Duit sche kapitaalvlucht en het derde be handelt de publicatie van economische financieele statistieken. In de bijlagen worden periodieke overzichten samenge steld, waaromtrent de gedelegeerden in de Garantie-commissie alle dienstig ge achte ophelderingen kunnen verzoeken. Een andere bijlage bevat overzichten, wel ke het Rijksministerle van financiën moet samenstellen, waaronder dagelijksche mededeelingen omtrent de groolte van de vlottende schuld, tiendaagsche over zichten betreffende de Rijksfinanciën en tosandelijksche mededeelingen aangaande de Rijksinkomsten. De Duitsche antwoord-nota aan de Ga rantie-commissie waarvan het schema Vrijdag in de Rijksdagcommissie voor bui wnlandsche zaken medegedeeld wetrd- zal na omgewerkt te zijn, direct te Parijs overhandigd worden. De Belgische regeering is gepolst door de neutrale commissie van onderzoek, naar de oorzaken van den oorlog, die te Stockholm is ingesteld. Er is nog geen officieel antwoord gegeven, aangezien de kwestie ernstig moet worden onderzocht. Een van de leden van de regeering heeft •ns echter verklaard, dat zijn ambtgenoo- ten dit onderzoek niet gunstig gezind wa ren, omdat enkele leden van die com missie geen voldoenden waarborg van on partijdigheid gaven. Men trok de goede trouw der beide Nederlanders, die in de commissie zitten, niet in twijfel, noch die der Zwitsers. Maar men wantrouwt zekere Iiranschen, zooals Cackin, den commu- nistischen afgevaardigde, Barbusse en Ro- main Rolland, de Duitschgezinde schrij vers, en vooral Morel, den Engelschmnn, die indertijd een heftige campagne tegen de Belgische Kongo heeft gevoerd, en tij dens den oorlog veroordeeld is wegens poging tot begunstiging van de vijande lijke propaganda. Bovendien zou de com missie financieel gesteund worden door Amerikaansche Duitschgezinden. Het handelsverdrag met Span je is Zater dag bij het Storting ingediend. Volgens dat verdrag neemt Noorwegen op zicli, 500.000 L. wijn en gedistilleerd par jaarl in te voeren. Wat er gedaan moet worden met het overschot, dat niet wordt gebruikt voor wettige doeleinden, zal moeten worden overwogen. Voor het uitmaken van de vraag, of het drankverbod Zal worden opgeheven of veranderd, wordt het houden van een volksstemming aangeraden. Aangezien de groep van de grondwels- partij in den Poolschen Landdag haar verderen steun aan Korfanty heeft ont zegd, kan er van diens verkiezing tot mi nister-president niets komen. Pilsudski is nu voornemens een kabinet te vormen, dat boven de partijen staat. Het Oostenrijksche ministerie van bui teniandsche zaken heeft een telegram ont vangen van den Oostenrijkschen gezant te Parijs met de mededeeling, dat de com missie van herstel besloten heeft het verzoek van de Oostenrijksche regeering. om het pandrecht op te heffen, in te wil ligen. Do panden, die dienstig zijn voor de op te richten Oostenrijksche emissie- bank zijn vrijgegeven voor een tijd van 20 jaar, den tijd van het privilegie voor bedoelde bank. De andere panden, welke dienen moeten als onderpand voor de voorgenomen buiteniandsche leening ziin voor onbeperkten tijd vrij gegeven. In haar bijeenkomst van hedenmiddag zou de commissie den tekst van haar besluit vaststellen. De Politische Korrespondenz meldt, dat als panden voor de amissiebank douane rechten, de opbrengst van 750 bosschen, domeinen en zoutgroeven en voor de buiteniandsche leening douanerechten en het tabaksmonopolie in aanmerking ko men. Alle Weensche bladen juichen de ge deeltelijke opheffing van het pandrecht toe als een eerste stap op den weg van practische hulp uit het buitenland, daar nu het pad voor een wezenlijke crediet- verschaffing geëffend is. Zij schatten het bedrag voor dit crediet op ongeveer 100 milliard kronen. De Duitsche gevolmachtigde directeur Von Stockhammern en de Poolsche verte genwoordiger Von Olozewski hebben gis teren het tusschen hen overeengekomen program betreffende de Duitsch-Poolsche onderhandelingen onderteekend. De commissie uit de Briersche Volks partij heeft, in tegenwoordigheid van den minister-president graaf Lerehenfeld en de andere vier Beiersche ministers, die tot de partij behooren, besloten om met alle wettige en parlementaire middelen het standpunt van Beieren, tegenover d9 besluiten van den Rijksdag in zake de bescherming der republiek te handhaven. Den minister-president en den overigen leden van de Rijksdag- en Landdagfrac ties werd het volste vertrouwen betuigd. In het dorp Ochtersleben, bij Maag denburg, is een nieuw groot wapendepot ontdekt. Do wapens waren grootendeels in den grond begraven of in mesthoopen ve stopt. In verbind m:t de e on dekk'ng is de groote grondbezitter Tels uit Dra- kenstadt in hechtenis genomen. De ge vonden wapens zijn met vrachtauto's naar Maagdenburg gebracht. Er waren 175 infanteriegeweren, model '98 bij, ook 3 zwa e michinegew.'ren, 523 gewee Loper, ruim 250,000 patronen, en 61 fietsen. Do wapens zijn zoo verroest, dat do meeste vermoedelijk wel onbruikbaar zullen zijn. De politie van Maagdenburg heeft verder ontdekt, dat in een fabriek der stad patronen werden gefabriceerd, hoewel dit deze fabriek reeds vroeger uitdrukkelijk was verboden. Onlang? heb ben spelende kinderen te Markneukirehen bij Dresden een wapendepot ontdekt. Naar aanleiding van deze vondst zijn thans twea industrieelen uit Zwickau in hechtenis genomen. Naar aanleiding van de botsing tus schen iazille en Kei! in de Rijksdag- vergadering van 18 Juli, hebben de frac ties van do burgerlijke partijen en den boerenbond, na een uitvoerige motives- ring, overeenkomstig art. 28 van de Wur- tembergsche constitutie, in den Landdag een voorstel gedaan tot ontslag van mi nister Keil, wegens grof ambtsmisbruik en ernstig vergrijp tegen den op hem als minister rustenden plicht, iemand an ders eer onaangetast te laten, zoolang aan diongeen geen bij de wet omschre ven misbruik zijn ten laste ge'egd. Bazille heeft bovendien, met opgeven van zijn onschendbaarheid als lid van den Rijks- en den Landdag, naar aan leiding van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen bij het Wuriembergsche openbare ministerie een aanklacht ie- g?ji- ziel; zelf ingediend, alsook een verzoek tot het nemen van disciplinaire maatregelen bij het Wurtcmtergsche staatsministerie. Orlando, die niet de samenstelling van het nieuwe italiaansche Kabinet belust is, zal vermoedelijk trachten zijn ministerie uitsluitend met behulp van de democraten en de volkspartij tot stand te brengen. Hij zal noch op de rechterzijde, noch op de socialisten een beroep doen. Giolitti heeft uit Vichy aan Schanzer ge seind niet in staat te zijn zijn kuur al te breken en te Rome te komen. Het Gior- nale d'ltalia beweert, dat ook hij Orlandt* heeft aanbevolen. Van Giolitli's aanhan gers zal vermoedelijk niemand in het nieuwe kabinet zitting nemen, behalve misschien Amendola, de tegenwoordige minister van koloniën. Mogdigliani, de Italiaansche socialis tische leider, heeft gisteren aan Orlando verklaard, dat de sociaiislisten geen op positie legen zijn kabinet zouden voeren, indien hij zich in staat toonde den tegen- woordigen toestand meester te worden. Fisher, een der Britsche leden van den Raad van den Volkenbond, heeft in een interview met een vertegenwoordiger van „Hmes" verklaard, hoe de Britsche re geering er van op de hoogte is, dat het gevaar voor de verspreiding van typhus en cholera door de Russische uitgeweke nen, verre van verminderd te zijn, thans eerder grooter is geworden, en dat het daarom in het gezamenlijk belang der Westersche mogendheden is om krach tige maatregelen te nemen tegen deze ge vaarlijke epidemieën. Voor dit doel zal de Britsche regeering bij het parlement aankloppen om hulp onder voorwaarde, dat andere leden van den Volkenbond ook belangrijke bijdragen verschaffen. Op de conferentie te Warschau was een som van 1.200.000 pond sterling voorgesteld als het bedrag, dat noodig was, maar de Britsche regeering meent, dat, ofschoon al dit geld, nuttig besteed zou kunnen worden, een plan, dat zich beperkt tot versterking van het sanitair cordon, prak tisch is en niet zooveel tegenstand zal ontmoeten. Dr. Alvear, president der Argentijnsche republiek, heeft zijn kort bezoek aan Lon den besloten en is naar Parijs vertrokken. Vandaar zal hij naar Santander vertrek ken, waar hij de gast zal zijn van den koning van Spanje en hij zal daarna naar Buenos Ayres terugkeeren. Voor zijn vertrek heeft de koning on derscheidingen verleend aan dr. Alvear en aan den Argentijnschen gezant te Lon den. De hartelijke betrekkingen tusschen Groot-Britannie en Argèntinië zijn tot uit drukking gekomen aan de lunch, waaraan dr. Alvear de gast was van den Lord Mayor van Londen, en aan den feestmaal tijd des avonds door de regeering aange boden. De president van Argentinië heeft ook des namiddags de Garden Party des konings bijgewoond. Naar verluidt zal de democratische rijksdaggroep voorstellen om den zittings- tijd van den rijkspresident met twee jaar te verlengen. Er is kans dat dit voorstel, ondersteund door Centrum en Duitsche Volkspartij aangenomen wordt. Het scheepvaartbureau stelt voor het omslaan van het Braziliaansche stoom schip „Avara" op 16 Juni den havenloods Schmidt en den plaatsvervangenden gezag voerder Teicira da Monta verantwoorde lijk. Bij het ongeval zijn in het geheel 26 man der bemanning en dertien Duitsche arbeiders om het leven gekomen. De handelsrechtbank te Gent heeft de „Société de Gand-Terneuzen'' in staat van faillissement verklaard. Het vonnis is ge baseerd op het feit, dat de maatschappij verantwoordelijk is voor de uitgifte van meer dan 20 millioen francs aan obliga ties, in het tijdperk, dat Wilmart gedele geerd administrateur was, welke obliga ties de maatschappij niet in staat is terug te Bfetalen. De Duitsche gezant in de Vereenigde Staten, geheimraad dr. Wiedfeldt, is te Hamburg aan wal gestapt en Zaterdag te Berlijn aangekomen. De poliiie te Boedapest heeft na het verhoor vna Iwan Hejjas tegen hem en zijn medeplichtigen een vervolging wegens oproerigheid ingesteld. Het bericht van Hejjas' aanhouding heeft in de kringen der ontwakende^ Hongaren een onbe schrijfelijke opwinding verwekt. Kardinaal Logue is toen hij van een begrafenis te Jonesborough terugkeerde, in zijn auto aangehouden. Hij moest uit stappen en werd door gewapende spe ciale konstabels uit Ulster gefouilleerd. In een rede over de kwestie van de onderscheidingen heeft Lord Robert Oecil gezegd, dat de commissie van on derzoek, waarin de regeering toestemt, slechts een rookscherm is om haar af tocht te dekken. Hij vond dat do zaak alleen te regelen was door een onderzoek van de boekhouding van do uartöfondsen. Do Engelsche bladen melden, dat de toestand van Lord Northcliffe nog altijd zorgwekkend 'is. De koorts, ten gevolge van de infectie, is niet vermin derd en het hart heeft daardoor veel te verduren. De Western Morning News meldt dat de prins van Wales den volgenden zomer een reis naar Zuid-Afrika zal ondernemen, waarop hij een heel eind noordwaarts zal gaan en verscheidene maanden weg zal blijven. De auto van prinses Mary burg gravin Lascelles is Vrijdagmiddag in bot sing gekomen met een auto van Lord Aberdeen. Zij was tegenwoordig g weest bij een tuinparlij op Buckingham Pa'ace en was alleen teruggekeerd. Lord Aker- deen was ook op de tuinuartij geweest en toevallig qp weg naar Chesterfield House om een bezoek te brengen aan Lord Lascelles en prinses Mary. De prinses kwam met een ergen schrik vrij. Bij de hoofdelijke stemming van de leden van de Engelsche vakvereeniging van typografen in de provincie, is de loonsver'agirg, vastgesteld door den in dustrieelen raad waarin werkgevers en werklieden vertegenwoordigd zijn, ver worpen met 14.700 tegen 8200 stemmen. Het geschil geldt alleen de drukkers en courantenbedrijven buiten Londen. Het Nederlandsch correspondentie-bu reau in Den Haag meldt ons; Dinsdag j.I. heeft de Koningin den tij- delijken voorzitter van den ministerraad ontvangen. Deze heeft Haar mededeeling gedaan van het, dienzelfden dag geno men besluit van het kabinet tot beschik baarstelling van de portefeuilles, op Za terdag j.I. Hare Majesteit heeft aan jhr. Ruys de Beerenbrouck een nieuwe opdracht tot kabinetsformatie verstrekt. In de kleine rechtszaal van het Vre despaleis heeft Vrijdagochtend de eerste zitting plaats gehad van het Scheidsge recht, waaraan de beslissing is onder worpen van een aantal Noorsche vorde ringen op de regeering van Amerika. Op voorstel van den voorzitter van het scheidsgerecht, den heer Vallotton, advocaat te Lausanne, werd het volgende telegram aan de Koningin verzonden: De president en de leden van het Scheidsgerecht, bijeen om uitspraak te doen in het geschil tusschen de Vereenig de Staten van Amerika en Noorwegen, in de zaak betreffende de Noorsche vor deringen op de Vereenigde Staten, bren gen Uwe Majesteit hun meest eerbiedige hulde, evenals de meest oprechte wen- schen voor Uw geluk en voor dat van Uw Huis. In zijn openingsrede merkte de presi dent op, dat dit de 18e zaak was, welke voor het Permanente Hof van Arbitrage werd behandeld. Dit bewijst stellig wel de levensvatbaarheid en het nut van dit instituut. Het was met groot leedwezen, dat het scheidsgerecht het voorzitter schap moest missen van den heer Max Huber, die door een zware ziekte ver hinderd was als president te blijven op treden. Persoonlijk hoopte de heer Valloton, dat hij in den loop der behandeling als nog terug zou kunnen komen, om hem te vervangen met het oog op de belang rijkheid en moeilijkheid van enkele der punten waarover deze arbitrage loopt. Gelukkig raken de vraagstukken, welke wij hebben te behandelen, geen vragen van souvereiniteit of nationalen trots. Men heeft hier uitsluitend te doen met een voorbijgaand meeningsverschil tus schen twee speciale vrienden, die een derden specialen vriend, n.l. Zwitser land, hebben gevraagd, hen bij te staan om dit meeningsverschil uit den weg te ruimen. De president herinnerde aan de arbi trage-overeenkomst tusschen beide lan den, was er zeker van dat inderdaad dit geschil zou worden opgelost in den geest van wederzijdsche vriendschap en we- derzijdsch vertrouwen, hetgeen hem zeer werd vergemakkelijkt door den bijstand van twee zoo bekwame scheidslieden als door de regeeringen van Noorwegen en Amerika waren aangewezen. Resumeerende meende spr., dat men de werkzaa heden kon aanvangen met een gevoel van groot vertrouwen in het welslagen ervan. Namens Noorwegen sloot de raadsman, d heer Fisher, zich volkomen aan bij het voorstel, om het bedoelde telegram te verzenden, terwijl hij uiting gaf aan zijn groote erkentelijkheid voor het feit, dat een zoo uitnemend plaatsvervanger voor den heer Huber was gekozen. Wij vertrouwen, dat de hier te houden be sprekingen nuttig zullen zijn om een goed resultaat te bereiken. De raadsman van Amerika, de heer Sutherland sloot zich hierbij aan en voegde hieraan nog toe een woord van hulde aan den president van Zwitserland voor de door hem gedane keuze. De secretaris-generaal, baron Michiels van Verduynen, deed hierna voorlezing van de lijst van agenten en raadslieden van beide partijen. Het scheidsgerecht is samengesteld uit den heer Vallotton en de heeren Chand ler P. Anderson, advocaat te Washington en Paul Benjamin Vogt, gezant van Noor wegen te Londen. De president deelde hierop mede, dat hij behalve van de hulp van den secreta ris-generaal en van den heer Crommelin als secretaris voor dit scheidsgerecht ge bruik zou maken van de diensten van Miss II. K. Thompson, van de balie van Columbia (Amerika), welke hij als secre taresse van het scheidsgerecht aanwees. Het scheidsgerecht, zoo vervolgde hij, heeft thans in de eerste plaats eenige preliminaire punten te regelen; lo. de stukken zijn gewisseld en het scheidsge recht heeft ze ontvangen. Het heeft geen behoefte aan nadere schriftelijke toelich tingen; 2o. Wij zullen de raadslieden voor beide partijen nog moeten vragen, om enkele mondelinge toelichtingen te geven betreffende eenige andere punten. 3o. Wat de werkwijze betreft, hieromtrent zijn bij het scheidsgerecht voorstellen in gekomen. De president en één der scheidsrech ters hebben zeer weinig tijd gehad om alle stukken te lezen Daarom is het ab soluut noodzakelijk, dat wij hiertoe eeni- gen tijd te onzer beschikking hebben, althans gedurende de eerste week van de behandeling dezer zaken. Nu hebben de raadslieden van partijen den wensch geuit om 2 uur in den voor middag en 2 uur in den namiddag te pleiten. Persoonlijk had de president liefst 3 uur des voormiddags willen zien besteed aan de pleidooien, om des middags vrij te hebben. Hij zou echter zien, of de aan gegeven werkwijze, deze week kon wor den gevolgd. Intusschen zouden we niet kunnen be ginnen voor Dinsdagnamiddag. Wanneer dan de stenografen van beide partijen er nog niet mochten zijn, zou de zitting moeten worden verdaagd tot Woensdag. Voorloopig bepaalde hij echter de eerste werkzitting op Dinsdag 25 Juli des na middags te 2 uur. Vervolgens zullen dan Woensdag, Donderdag en Vrijdag dagelijks 4 uur aan de behandeling worden besteed. Wat de volgende weken betreft, met het oog op den zomertijd, zal het dan waar schijnlijk te warm worden om des mid dags zittingen te houden. Wat de beraadslagingen zelve betreft, zullen de pleidooien aanvangen met een rede van den raadsman voor Noorwegen, waarin hij de quaestie in geding in het algemeen uiteenzet en het standpunt ten deze van Noorwegen. Vervolgens zal hetzelfde geschieden door den raadsman voor de Vereenigde Staten, Wat de voortzetting van de behande ling aangaat, moeten we het in de eerste plaats eens worden over de quaestie van het bewijs. Wij moeten weten, of partijen van oordeel zijn, dat de gedrukte stukken welke wij ontvangen hebben, als bewijs stukken moeten worden aangemerkt. Mocht dit niet het geval zijn, dan ver zocht hij partijen een mededeeling op te maken van de bewijsstukken, welke in deze zayli noodig zullen zijn, teneinde het scheidsgerecht in de gelegenheid te stel len hieromtrent de noodige voorschriften vast te stellen. Het scheidsgerecht toch wildé feitelijke quaesties niet in bespre king zien gebracht voordat alle bewijs stukken in handen zijn van het scheids gerecht. Tenzij het scheidsgerecht nog aanvullend bewijs mocht verlangen zal het geen nieuwe stukken toelaten, nadat partijen hebben ingediend wat zij als be wijsstukken aanmerken. De regel, dat geen nieuwe stukken kunnen worden in gebracht, wordt ook door het hof van de Ver. Staten gehuldigd. De president vertrouwde, dat daarte gen dus geen bezwaar zal bf staan Verder wenscht liet scheidsgerecht voor Dinsdag te weten, of nog getuigen- bewijs wordt noodig geacht. Wij hopen van harte, met het oog op het tijdverlies, dat hierdoor zou worden teweeggebracht dat dit niet noodig zal zijn. Intusschen bel oudt het scheidsge recht zich het recht vcor om ten alle tij de getuigenbewijs op te leggen. Zeer waarschijnlijk zal let scheidsgerecht par tijen niet vragen eenige inlichtingen te verstrekken omtrent het bedrag der ge vraagde schadevrrgo^ ding of de details van de 15 ingediende vorderingen, vóór dat wij het volledige bewijs voor ons hebben. Dan zullen wij ook kunnen na gaan, wanneer de requisitie heeft plaats gehad in de verschillende aanhangige zaken en van welk tijdstip de schade- vergoedings-verplichting begint te loo- pen. Deze punten zullen Dinsdagmiddag 2 uur worden behandeld. Met het oog hierop verzocht de president den raads lieden van partijen hun mededeelingen dienaangaande liefst vooraf, uiterlijk Maandag, schriftelijk bij het scheidsge recht in te dienen, opdat het deze ',n overweging kan nemen. Nadat de raadslieden van beide par tijen de vraag van den president of dit mogelijk was, bevestigend beantwoord hadden, werd de zitting tot den aangege ven datum verdaagd. Tenslotte deelde de president nog mede, dat tenzij eenig bij zonder punt mocht worden behandeld, hetwelk een uitzondering op dien regel wettigde, alle zittingen openbaar zouden zijn. De Minister van Arbeid heeft, gelet op het bepaalde bij art. 28, 5e lid van de Arbeidswet 1919 aan hoofden of bestuur ders van bloembollenpellerijen in alle ge meenten des rijks vergunning verleend, dat arbeiders van 16 jaar en ouder, werkzaam bij het pellen van gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van 24 dezer tot en met 15 Augustus, 10 uur per dag en 55 uur per week arbeid ver richten. IV directies* van de staats- en par ticuliere mijnen hebben aan de contact- oommissie voor het mijnbedrijf bericht, dat ingevolge do besprekingen, welke de Christelijke Mijnwerkersbond nt zijn biiof van 14 dezer met do directies gehouden heeft zij, indien daardoor overeenstem ming over de loonregeling kan worden verkregen, bril zouten zijn, als uiter ste concessie nog eenige wijziging te brengen in de uurloonen van de twee laagste groepen van bovengrondsche ar beiders en wel in dier voege, dat het minimum zal bedragen vooor de derde vakgroep 49 cent en voor de tweede vak groep 52 cent. Op de mijnen was reeds aangekondigd, dat de loonen van deze groopen resp. zoudin bedragen 46 en 51 cent. De directies vertrouwen, dat deze toezegging, gevoegd bij hun bereidver klaring, den duurtebijslag, die aanvan kelijk f 3 zou bedragen op f4 te hou den en den duur van de loonovereen- komst van 9 op 5 maanden te brengen, niet alleen voor den Ohristelijken Bond, doch ook voor de overige bonden aan leiding zal zijn, de nieuwe loonregeling te aam aarden. Zij geven hun daartoe alsnog gelegenheid tot 27 deze' Het hoofdbestuur van den Plattelan- dersbond is tegen 27 dezer in Den Haag bijeengeroepen, met het oog op oneenig- heid in den Bond. Naar de Rott. ver neemt, zijn alle rechtsche leden van het hoofdbestuur en van den bond zelf met een groot deel van de linksche platte landers ontevreden over de verdeeling van de Kamerzetels, waarvan er geen is toebedeeld aan den heer A. van der Hoven, die nummer 1 was van alle recht sche lijsten, terwijl de heer Braat uit drukkelijk verklaard had, dat de ver binding van de rechtsche en linksche lijsten van dien aard was, dat als er twee plattelanders gekozen worden, de heer van den Hoven, in ieder geval de tweede zou zijn. Waarschijnlijk zal de hoofdbestuurs vergadering spoedig gevclgd worden docr 'n algemeene vergadering van den Bond waarin een definitieve beslissing zal wor den genomen. Aan bet personeel der registratie is een ministerieele circulaire gericht, waar bij voor 1 September voorstellen worden verzocht, die tot vermindering van 's rijks uitgaven en tot bezuiniging kun nen leiden. Ter gelegenheid van de le zomerconfe- rentie van de Christ.-Historische Unie te Lunteren hield mr. dr. A. A. van Rhijn Donderdagochtend een rede over; Maat schappelijke bedrijfsorganisatie. In de Christelijke levensbeschouwing is geen feit van zooveel beteekenis als de er kenning van de macht van het kwaad. Die macht doet zich ook op het terrein der maatschappelijke verhoudingen gelden. Twee machtige stroomingen welke nog steeds een diepgaanden invloed doen gel den, hebben zulks aanvaard: het libera lisme en het socialisme. Evenals het libe-. ralisme negeert ook het socialisme da macht van het kwaad. Het vindt zijn gees telijken grondslag in het historisch-mate- rialisme. Uit het historisch-materialisme van Marx vloeit logisch de gedachte van den klassenstrijd voort. Wie op dit stand punt staat, kan geen algemeen geldend recht erkennen. De consequentie klassen- strijder vraagt niet naar het rechtvaardige loon, maar naar wat er bij de gegeven machtsverhoudingen te halen valt. Steeds scherper worden de maatschappelijke te genstellingen en zullen volgens deze be schouwing natuurnoodzakelijk tot socaalw satie moeten leiden. Het feit van het kwaad geeft ons «ener zijds de basis voor het ingrijpen van over heid en organisatie in de sociale verhou dingen, maar bewaart ons anderzijds voor het aanbevelen van een maatschappijvorm. welke met een hypothetischen in plaats van met den werkelijken mensch rekent. Het Evan-rije van Christus leert den eer bied voor de menschelijke persoonlijkheid. Bij de onbeperkte concurrentie komt van den geestelijken en stoffelijken toestand van den arbeider niet terecht. Daaromm is het gelukkig, dat die concurrentie door overheid en vakorganisatie in velerlei op zicht aan bonden is gelegd. Bedrijfsgewijzo niet ondernemingsgewijze, moeten de ar beiders meer invloed uitoefenen op het be drijfsleven. Door die samenwerking wordt de productie verbeterd en de werkschuw heid verminderd. Samenwerking is nu noociiger dan ooit, omdat de economische nood steeds hooger stijgt: Ook de arbeiders zullen een offer van loonsverlaging en werktijdverlenging moeten brengen om mede de maatschap»^, te bewaren voor 'n algeheele debacle Het is de taak der werkgevers de arbeiders daaT- van met goed bewijsmateriaal volkomen te doordringen. Het onderling overleg tusschen werkge vers- en wetfcnemersvereenigingen zal de bedrijfsorganisatie tot ontplooiing moetna brengen. Men moet geen bepaalden vorm van Overheidswege aan het bedrijfsleven willen opleggen. De Overheid moet slechts op twee punten ingrijpen: ten aanzien van de positie van den verbruiker en ten aan zien der bindendverklaring. Op het oogenbiik kan de consument ab soluut niet beoordeelen of de gefcarlelleer- de bedrijven een buitensporige prijspoli- 32 XI.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5