riAftlAATJE5 rf S, I Dinsdag 25 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14203 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD TROONREDE. Persstemmen over de Kabinets crisis. Wynhuys „de Guide Druyl" Groote Markt - Telefoon 134 UIT DEN OMTREK. HAARLEM. Socialistisch beheer. Ontwerp-adres tegen de opheffing van den tramdienst op de lijn Haarlem—Alkmaar. LANGS DEN WEG. Kunstzaal De Bols. Tentoonstelling van grafische kunst- en batikwerken. W. Swart. f Burgerlijke Stand bPrr Sr i bCrr Sr Wanneer komt er grenswijziging? J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. De tuin van Krelage. Mei. Mr. E. C. v. Dorp, Kamerlid. Personalia. Rijwieldiefstallen. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57Vt Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. "o-tr-l -intf No 5970 BBS Advertentiën 35 cent» per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Hedenmiddag heeft H. M. de Konin gin de vereenigde zitting der Staten Ge neraal geopend met het uitspreken van de volgende Troonrede: De wenschelijkheid om in de Grondwet onderscheidene, belangrijke wijzigingen aan te brengen, is door de ontbonden Ka mers der Staten-Generaal met groote meercerheid van stemmen erkend. Ter voldoening aan het Grondwettelijk voorschrift, zullen U onverwijld de noodi- ge voorstellen bereiken om het aangevan gen werk te voltooien. Uw arbeid in deze zitting, kort van duu- als zij is, zal uiteraard een beperkt ka- raktei dragen. Ik stel Mij voor Mij nader te verklaren nopens de maatregelen in 's Lands be lang die in de volgende zitting Uwe me dewerking zullen behoeven. He is Mijne vurige bede, dat God ons de wijsheid moge schenken, onmisbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moei- lijke tijden voor inzinking te behoeden. Ik verklaar de zitting der Staten-Gene raal te zijn geopend. Een kort woord voor een korte zit ting! De nieuwe Kamers moeten in. twee de lezing beslissen over de Grondwets herziening, door de vorige Staten Gene raal aangenomen. Het lijdt geen twijfel of daarvoor zal de vereischte meerder heid gevonden worden en opnieuw zulleo de Kamers aan ontbonden worden om met September den gewonen wetgevendei arbeid weer te beginnen. Dan zullen' wij een regeeringsverklaring van meer belang te hooren krijgen. Het bijeenkomen der Kamers in deze korte periode is eigenlijk niets dan een formaliteit, zooals ook de plechtigheid en de Troonrede van heden middag niets anders waren. De rechtsche bladen zijn zeer sober in hun commentair op het ontslag ne men van het Kabinet. De „Maasbode" merkt op, dat aan den heer Ruys de Beerenbrouck de op dracht is verstrekt, niet, zooals na de afstemming van de wet-Pop het vorigo jaar, om een voordracht te doen tot handhaving van het tegenwoordige Kabi net, zij het voor zooveel noodig in „gewijzigde samenstelling" maar om 'n „rreuw Kabinet" te formeeren. Door het aftreden van het Kabinet hpeft hij de handen geheel vrij gekre gen, kan hij geheel los van wie in de afgeloopen periode aan het hoofd stonden der departementen van alge meen bestuur, zijn medewerkers voor de komende periode zoeken. Wellicht had ook met een enkele'rc- constructie l>ereikt kunnen worden, dat het Kabinet meer een weerslag werd op wat de stembus als den wil van de meerderheid der kiesgerechtigden aan wees, ware het niet dat blijkbaar niet alle ministers prijs stellen op een hand having in hun functie en tevens het creëeren van een of meer nieuwe de partementen en een splitsing der werk zaamheden van het hoofd der depar tementen van Oorlog en Marine onder de oogen moet worden gezien. Daardoor alleen reeds moest de reconstructie 'n dergelijken omvang krijgen, dat vanzelf de vraag moest rijzen, of het niet prac- tischer ware den premier geheel het vrije veld te gunnen. Trouwens, degenen die na de verkie zingen van 5 Juli als minister optre den, zien tegenover zich een Kamer met een sterke meerderheid van principi- eele richting en voorzoover dezelfde Ka merleden van die meerderheid terug keerden staan dazen veelal tegenover ba- paalde vraagstukken met een andere mentaliteit dan waarmee rekening moest worden gehouden bij de samenstelling van het ministerie in 1918. En het spreekt vanzelf, dat de leider van een Kabinet heeft na te gaan, in hoever zijn collega's genegen zijn die veran derde omstandigheden in hun wetsvoor- drachten te realiseeren. Dat is eerste eisch voor de totstandkoming van een parlementair Kabinet. Vast bleef intusschen staan, dat er een band moest blijven tusschen de pe riode die achter ons ligt en die welke op 5 Juli werd ingeluid. De stembus heeft zich allerminst tegen het Kabinet Ruys do Beerenbrouck uitgesproken, slechts voor een nalere nuanceering. In den persoon van den premier is de oontinuïteit welke de stemgerechtigden verlangden, gewaarborgd. De formateur zal overigens wel niet de eenige zijn, die uit het eerste Kabinet Ruys de Beerenbrouck naar het tweede overgaat. In de lijst van tien leden zijn er meer aan te wijzen van wie 't vrijwel vast staat, dat ook zij in het nieuwe Ka binet zitting zullen hebban. Practisch, meent het blad, zal de op lossing tot qp een min of meer in grijpende reconstructie neerkomen, waar bij vertrouwd mag worden op de hand having van een rechtsch bewind. Overigens meenen we, dat de recht sche pers een zekere mate van beschei denheid past bij de zware taak welke in de veresrende opdracht van de Ko ningin den hoer Ruys de Beerenbrouck werd opgelegd. De weg welken de pre mier heeft te begaan, is met moeilijk heden bezaaid; zekere ingetogenheid on- Berzijds is daarbij geboden. Moge op zijn verantwoordelijke taak Gods zegen rusten en moge de vrucht van zijn arbeid strekken tot welzijn van hooi het volk. Dat aan jhr. mr. Ruys de Bee.e br nek een nieuwe opdracht tot kabinetsformatie is verstrekt, beteekent volgens „De Tijd" ongetwijfeld, dat de leiders der rechtsche fracties, sprekende namens hunne partij, de draagster der Kroon hebben gead viseerd, dat in de gegeven politieke, omstandigheden, het aanblijven van het Kabinet in 's lands belang wordt geacht. Het s taatshoofd heeft aan dien wensch van de leiders der rechtsche meerder heid in de Volksvertegenwoordiging ge hoor gegeven en den voorzitter van den Raad van Ministers een nieuw blijk van vertrouwen geschonken. Dat wil niet zeggen, dat 't Kabinet in ieder geval aanblijft. Men mag im mers vertrouwen, dat Minister Buys, alvorens opnieuw in zee te gaan, zich de redelijke zekerheid zal verschaffen, dat het Kabinet, ter uitvoering van zijn regeerprogram, op den steun van de geheele rechterzijde kan rekenen. De drie partijen der rechterzijde heb ben den verkiezingsstrijd gevoerd op eigen risico en eigen program. In de vergadering hunner fracties hebben de Kamerleden dezer partijen vermoedelijk reeds vastgesteld, op welke voorwaarden ieder van de drie groepen bereid is steun te verleenon aan de Regeering. Aan die voorwaarden zullen de lei ders het regeerprogram van Minister Ruys hebben te toetsen. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat ten aanzien van de beangstigende verantwoordelijk heid, welke op de rechtsche meerderheid rust, verschil van meening ontstaat over den in de staatkundige practijk te vol gen koers. Maar, zooals de heer Van Vuuren in ons blad zesr terecht schreef: „Les bons comptes font les bons amis". Juist om de vriendschap en het vertrouwen hecht te doen blijven, moeten de recht sche groepen in de Kamer precies we ten, hetgeen zij aan elkaar hebben. In de moeilijke dagen, die elke regoering thans te wachten staan, moet het Ka binet vasten grond onder de voeten heb ben. Daarom is het volstrekt noodig, dat de hoofdlijnen van het ministerieel beleid in de komende regeer-periode door gemeenschappelijk overleg worden vast gesteld op een wijze, die misverstand uitsluiten. Nu bij alle drie de rechtsche groepen eenzelfde verlangen leeft om de oude beproefde samenwerking voort te zet ten, opdat Nederland, ook in de moei lijkste aller tijden, in het licht der Christelijke beginselen worde geregeerd, mogen wij vertrouwen, dat zij het eens worden over den te volgen koers. Eens gezindheid op het stuk van een vast omlijnd program, vriendschap en ver trouwen bij de rechtsche groepen zijn voor oen kabinet thans meer dan ooit absolute vereischten om te kunnen re- geeren met kracht. Het Centrum: Het ministerie blijft een ministerie-Ruys de Beerenbrouck. Ten minste zóó laat het zich aanzien. Nadat aan het Hoofd van den Staat de portefeuilles ter beschikking waren ge steld, heeft H.M. de Koningin mr. Ruys opnieuw met de formatie van het Kabinet belast Een crisis als die welke ontstond na de verkiezingen van 1917, of die van 1918, is er ditmaal niet. En meer dan één commentaar op het resultaat der stembus was dan ook on juist, terwijl anderen in hun oordeel over de houding van het kabinet van al te grou- te voorbarigheid blijk gaven. Wat gedaan behoorde te worden is ge schied, en de nieuwe opdracht aan mr. Ruys de Beerenbrouck geeft niet ondui delijk antwoord op de haastige en ietwat luidruchtige bewering van sommige Iink- sche organen, dat het ministerie-Ruys was uitgeleefd en afgeleefd. Het zal, naar men veronderstellen mag, nog een lang, gezond en werkzaam leven hebben. De Gelderlander: Het kabinet Ruys heeft de portefeuilles ter beschikking gesteld, waarna de Ko ningin aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck een nieuwe opdracht tot kabinetsformatie verstrekte. Uit laatstgenoemd feit valt af te lekten, hoe ook de Kroon die naar men weet kort na de slembusuitspraak alle fractie leiders heeft gehoord van oordeel is, dat de verkiezingen niet langs het kabinet zijn heengegaan. Dat heeft ons steeds de kern der kwes tie geleken. Nu kan men de vraag opperen, waar om dan de formaliteit van de ter beschik king stelling der portefeuilles betrekkelijk lang op zich heeft laten wachten. Let men echter op het tijdsverloop tus schen het raadplegen der fractieleiders en het aftreden van het kabinet, dan leidt een en ander tot de gevolgtrekking, dat het eenigen tijd uitblijven eener regeerings verklaring zijn oorzaak vond in bespre kingen over het regeeringsbclefd en in verband daarmee met het vaststellen van oen program voor de komende zittinspe- riode. Want het oude program van 1918 zal op sommige punten wel aan eenige herzie ning zijn onderworpen, waarbij de moge lijkheid niet is uitgesloten van enkele por tefeuille-veranderingen. De geheele gang van zaken is dan ook zuiver constitutioneel en ligt geheel in de lijn, zooals die tengevolge van den stcm- busuitslag door vrijwel de geheele recht sche pers is gezien, besluit het blad, zeker tot verbazing van allen, die het tegendeel in „de geheele rechtsche pers" gelezen hebben. Do anti-revolutionnaire „Amsterdammer' schrijft: t De vraag of wo een Roomsch of een Protestantsch premier zullen hebben, schijnt hiermee beslist. Ook in de eerst volgende parlementaire periode zal dus naar alle waarschijdlijkheid een Roomsch Katholieke naast de Koningin aan het hoofd d er Regeering staan en haar eerste raadgever zijn. Niet de geloofsrichting is hier echter beslissend, doch het na tionaal belang, dat in dit geval voor een groot deel door partijpolitieke over wegingen bepaald wordt. Met de benoeming van een formateur beginnen pas do moeilijkheden der kabi- netsvorming. Het zal er thans op aan- HELDERE LIMONADESIROPEN. (I deel siroop slechts op6 dln. water) Aardbeien - Abrikozen - Ana nas - Citroen - Frambozen - Grenadine - Groseiile - Kersen Napolitaine - Perziken - Sinaasappel per II. 1.00 uit onze Nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. komen eon ministerie te vormen, dat vooral op het punt der financiën een stevige, hechte bads heeft; (lie de groot-t mogelijke homogeniteit waarborgt. An ders houdt het nieuwe kabinet het geen drie jaar uit. Want do korte tijdsduur van de opening der nieuwe Staten-Ge neraal tot de spoedig daaropvolgende gewone janrlijksche sluiting, zal gol den voor een vol parlementair jaar, zoodat we dus in 1925 alweer Tweede Kamerverkiezingen hebben. De chr.-hist. „Nederlander", die nog afgaat op hot. eerste, foutieve bericht van het correspondontiebureau (zie de rubriek Binnenl mdsch Nieuws), schrijft onder het hoofd „Verheldering": Het bericht van hot Correspondentie- bureau inzake ons Kabinet is niet vol komen helder. Dat de ministers hun portefeuille ter beschikking stollen tegen een lateren datum, wekt vragen. Het besluit is ge nomen op 18 Juli, doch men wordt niet op dien datum demissionair. En men wordt het wel op 22 Juli, terwijl er tegen dien datum geen overdracht van portefeuilles kan geschieden. Wat deze datum beduidt, is niet duidelijk. Maar aangezien het gansche bericht ietwat slordig gesteld is, mag men daarop zeker geen conclusies bouwen noch omtrent den geschapen staatsrech telijken toestand noch omtrent de staats rechtelijke beginselen, die gevolgd zijn. Daaromtrent zal de dag van morgen of overmorgen allicht h lderb id b: ogen. Intusschen is de hoofdzaak duidelijk geworden: er is een crisis; het Ka binet is demissionair. Deze helderheid zal ons volk waardeerenhet was al te zonderling, dat wij op dit aangelegen punt niet wisten, hoe laat het was. De heer G. Diercks, lid der Prov. Staten van Noord-Holland schrijft aan „De Tijd": Ik meen verplicht te zijn naar aanlei ding van een artikel van het lid van Gedep. Staten van N.-Holland, den heer Michels, in „Het Volk" van 17 Juli, een enkel woord in 't midden te moeten brengen. Het gaat er om en dit is altijd onze strijd geweest dat er bij de provincie en hare instellingen bezuinigd kan en moet worden. Zooals het daar gaat is het niet meer mogelijk en herhaalde malen is daar onzerzijds in de verschillende commissie-vergaderingen zeer ernstig op gewezen. Een der zaken, waarop absoluut moet bezuinigd worden, zijn de verpleegkosten der krankzinnigen, ondergebracht in de provinciale instellingen. Juist onze de R.-K. fractie is het geweest, die met den meest mogelijken nadruk heeft gewezen op de bezuiniging en geen enkele gelegenheid laat voorbijgaan om te wij zen op het groote verschil der verpleeg kosten van de inrichtingen beheerd door de provincie en die beheerd door veree- nigingen en in andere provincies. Als eenigst argument zet men daar dan tegenover, dat de menschen het bij ons beter hebben, daardoor natuurlijk niet ontkennend, dat de bedragen bij de prov. gestichten hooger zijn, maar tevens een stempel van minderwaardigheid druk kend op andere inrichtingen die en dit is het groote verschil volgens on ze meening heel wat economischer wor den beheerd dan de prov. gestichten. De provincie beheert zeer duur, tientallen bewijzen zijn daarvoor aan te halen. Van echte, energieke pogingen tot be zuiniging wordt zoo weinig gemerkt, dat een n.an als de Amster. S. D. Wethouder, S. R de Miranda een zeer scherp ver toog heeft gehouden tot zijn partijgenoot gedeputeerde Michels, om economischer te gean beheeren. Dat waren nog wel par- tijgenooten. Hoe fel zou die critiek toch wel geweest zijn, wanneer daar geen partijgenoot-gedeputeerde zat. De kosten van voeding enz. zijn in de gestichten, beheerd door de provincie; zeer hoog m.i. te hoog maar is nu de voeding in die gestichten werkelijk van dien aard, dat die goed is? Ik mag den heer Michels wel even in herinnering brengen het debat en de daaruit voortvloeiende motie van onder- geteekendc. waarbij bleek dat de zuster- verblijven des winters niet verwarmd konden worden en dat er legio klachten waren van verpleegsters en verplegers over het eten, een menu ook, dat toch zacht uitgedrukt, niet zoo bijster duur was Mag ik hem tevens er aan herinneren dat door het indienen dezer motie pas verbetering is gekomen in de voeding en er bij het debat aanleiding te over was om èn het lid der Ged. Staten èn de Commissie van bestuur in gebreke te stel len en dat de vraag toen geopperd ook zeer ter plaatse was, of een en ander dan maar franje was. Nu pas is dus de voeding goed ie noemen, maar hoelang zal dat duren? Over „gezwam in de ruimte" gesproken, is het geen gezwam in de ruimte, van den heer Michels te moeten hooren, dat hij meer op de hoogte gesteld moet worden met de verplegingsvoorwaarden in de R.-K. gestichten. Weet de heer Michels daar werkelijk zoo weinig van. Wanneer ik niet beter wist, zou ik zeggen: „Vader tje gegevens vragen en studeeren". Hij weet echter wel beter. Het zou anders toch wel merkwaardig zijn, dat de heer Michels zich zelf voorstellende als iemand, zeer slecht op de hoogte met de verulegingsvoorwaarden in de R.-K. ge stichten, wel op de hoogte zou zijn met de dwangmaatregelen, die moeten wor den toegepast in deze R.-K. gestichten.. Wil de heer Michels misschien bewijzen de onnoodige dwangmaatregelen, die in deze gestichten worden toegepast. Hij zal mij hiermede ten zeerste verplichten, Liberale en socialistische beheerders zijn geen ketterjagers! Wie lacht daar? Mag ik den heer Michels eens de bro chure „Graag op baantjes" ter lezing aanbevelen? Maar meer nag, is het geen ketterjage- rij o, heer Michels wanneer libe ralen en socialisten, in wezen toch poli tieke doodsvijanden, altijd maar door bij verkiezingen elkander vinden, om te zorgen, dat de rechtschen er uit bleven? Zijn wij het niet juist geweest, die her haalde malen bij de verschillende verkie zingen stil-woedend de vuisten hebben gebald, omdat altijd maar weer dat zwart blauwe blok in den weg stond en o.a. de sociaal-democraten liever den meest ver stokten conservatief-liberaal verkozen, dan den goeden rechtschen democraat? Geen ketterjagerij? Neen! veel ergerl Natuurlijk wordt er door onze R.-K. Arbeidersloon geageerd tegen ontslag, omdat ook zij van meening zijn, dat ont slag dan pas mag gegeven worden, na gemeenschappelijk overleg en wanneer de goedkeuring is gegeven. Ik mag daarbij wel de opmerking maken, dat onze R.-K. Arbeidersbonden nooit en te nimmer het onmogelijke zullen vragen. Schandelijk, heer Michels, is de volgende clausule: „Toewijding is niet te koop. Als Room- sche gestichten zoo goedkoop zijn, komt, dit, omdat honderden vrouwen zich daarin vrijwillig laten afbeulen. Wij erkennen nederig, dat wij het zoover niet hebben kunnen brengen." Commentaar daarop is wel overbodig. Het loont uw geestesgesteldheid wel zeer sterk. Zou hier misschien nog uitkomen machtclooze woede over den uitslag der verkiezingen? Het is maar een vraag. Het slot is echter wel het fsaaiste: Hoe heb ik het nu: „ten spijt van Roomschc plannen? Zou het geen aanbeveling ver dienen, die spijtige roomsche plannen aan te toonen. Wij komen dan minstens wat verder. De zaak der krankzinnigenverpleging wordt nu uitgebreid met Medemblik. Laat de heer Michels nu eens aantoonen de groote financieele voordeelen in de toe komst, die de overname, inrichting en exploitatie van Meerenberg met zich zal brengen? Ik voor mij blijf er bij en ben dit met den heer N|chielsen geheel en al eens, dat wanneer de provincie doorgaat op den ingeslagen weg, het zal moeten leiden tot een débacle, omdat bij de algemeen in tredende verarming en daarmede gepaard gaande daling van alle prijzen, de zaak tenslotte zoo zal staan, dat men op 't laatst de provinciale instellingen op geen stukken na meer zal kunnen financiëeren. Het is daarom, dat de heer Michels goed zal doen zeer ernstig te overwegen de meest en diepst ingrijpende bezuinigingen in te. voeren; doet hij dit niet, dan zal de provincie daarvan later de wrange vruchten plukken, als er dan nog wat te plukken zal zijn. In de hedenavond te houden raads vergadering van Velsen, zal door B. en W. voorgesteld worden, het volgende adres aan den minister van Waterstaat te zenden Geeft met verschuldigden eerbied ie kennen: de raad der gemeente Velsen- dat blijkens persberichten, op de laatst gehouden vergadering v. aandeelhouders van den stoom tramdienst HaarlemAlk maar op te heffen en het bestuur te machtigen, de noodige stappen te doen om dit besluit tot uitvoering te brengen dat hierdoor de belangen der gemeen ten in Kennemerland, welke zich in het genot van de tramverbinding mogen ver heugen, ernstig worden bedreigd: dat tal van -en dier gemeenten an handelsreizigers uit de groote plaat sen een druk gebruik van de stoom tram plegen te maken; dat vooral het baanvak VelsenHaar lem van veel nut is voor de inwoners van de landelijke af deelingen dezer gemeente, omdat de spoorwegstations Velsen en Santpoort op 15 k 30 minuten gaans van de eigenlijke bebouwde kommen zijn gelegen en het dus voor de reizigers en voor de abonné's op korte trajec ten veel geriefelijker is, gebruik te ma ken van de ♦nam gelegenheid, dan de reis per spoor af te leggen: dat zulks temeer klemt, nu in de Een waarschuvnng. De truc van enkele oplichters, door het aanprijzen van goederen en het vra gen van een prijs er voor, voel te hoog in verhouding tot de waarde dier goederen, den menschen geld uit den zak te kloppen, is werkelijk niet nieuw meer. En te verwonderen is het daar om wel eenigszins, hoe er nog geregeld menschen invliegen. De vele waarschu wingen schijnen niet te helpen. Hier ter stede is weer zoo'n oplichter bezig geweest en natuurlijk met suc ces. Hij kwam bij een inwoner en bood 8 lappen stof te koop aan, welke, vol gens zijn zeggen, een waarde van f 600 hadden. Hij nam wat graag de f 220 voorschot aan, welke hem geboden wer den en verdween, om daar natuurlijk nooit meer terug te komen. Bij nader onderzoek bleken de goederen een waarde van slechts f 70 te hebben. Al weer was een slachtoffer gemaakt. Laat men tocch voortaan voorzichtig zijn met dergelijke kooplui aan de deur en nooit goederen van hen koopen. Altijd komt men bedro gen uit. De oplichter, die thans weer aan het werk is geweest is, noemde zich Pelt- man, maar hij zal wel meer namen tot zijn beschikking hebben, zoodat men op den naam niet te veel kan letten. Maar in het algemeen wijze men de kooplui van de deur. Dit is de veiligste weg de schade van hun oplichterstrucs te ontkomen. laatste jaren eene speeia'o dienstregeling ff aar! omVel ren 13 ingevoerd, waardoor dagelijks gemiddeld elk uur in beide richtingen een tram vertrekt dat eene dergelijke faciliteit bij het reizen per spoor niet wordt ondervon den, zoodat de theoretische verkorting van den reisduur practisch geheel wordt uitgeschakeld dat derhalve, bij de keus van vervoer middel op korte afstanden, veelal hot voordeel is aan de zijde van de stoom tram: dat daaruit tevens blijkt, dat het na genoeg parallel loopen van spcor- en tramlijn geen grondig motief voor de opheffing van laatstgenoemde vertinfirg kan opleveren dat het, afgescheiden hierin, in ver band met de voortdurende ontwikkeling van de gemeente Velsen en de vostiging van het hoogovenbedrijf daar ter p'aatre, zeer ongewenscht is, het aantal mid delen van vervoer in deze streek te be perken dat er veeleer aanleiding bestaat, de tram te molernbeeren en te doen aan passen aan de hedendaags-he eischen van het verkeer, waardoor ongetwijfeld het vervoer zou toenemen dat op dien grond electrificatie, zij het ook alleen op één der baanvakken HaarlemVelsen of HaarlemBeverwijk ten zeerste zal worden toegejuicht; dat bij overweging van dezen maatregel, tevens onder de oogen ware te zien, in hoeverre de exploitatie van een zijlijn naar Velseroord en IJmuiden, welke afdeelingen tezamen ruim 18000 inwoners tellen en door toenemende bebouwing bin nen enkele jaren een geheel zullen vor men rendabel zou zijn; dat toch reizigers per spoor van IJmui den naar Haarlem en in omgekeerde rich ting bijna steeds moeten overstappen en zich veelal het ongerief van het wachten op aansluiting moeten getroosten; dat dus een electrische tramverbinding tusschen de eindpunten IJmuiden en Haarlem het locale verkeer zeer ten goede zou komen en van groot belang zou zijn voor deze gemeente. Redenen waarom de gemeenteraad Uwe Excellentie beleefd verzoekt, het boven bedoelde besluit niet goed te keuren, tenzij op andere wijze in de dringende behoef ten van het verkeer worde voorzien. Aart van Dobbenbungh en Arnold Pij pers exposeeren thans bij De Bois, de een een collectie grafisch werk, de ander een aantal batiks. Bide kunstenaars zijn nog jong doch uit hun werk sprekt wel zoo veel ernst en oprechtheid dat we er dade lijk sympathiek tegenover staan. Van Dob- benburgh is een serieus beoefenaar der grafische technieken die in het hout weet te snijden en den lithografischen steen naar den aard weet te bewerken. Een hout snede is maar al te vaak een in het hout gestoken teekening waarvan de afdruk een resultaat oplevert dat evengoed met de pen of penseel breikt kon worden. Er zijn verdienstelijke kunstenaars die met talent de teekenstift hanteeren en een juist begrip hebben van de werking van het „zwart op wit" doch het karakter der houtsnede niet te pakken kunnen krijgen. Van Dobbenburgh slaagde daar wel in en dat reeds is geen geringe verdienste. De kunstenaar zette zich voor geen ge makkelijke taak toen hij „Smart" wensch- te uit le beelden doch het bereikte getuigt er van dat hij niet te hoog greep. De hout snede onder dezen titel vertoont ons een buste in schuinen stand, de schouders op getrokken. Er is een moede uitdrukking in de oogen en de mond is pijnlijk saam getrokken Het is smaTt, maar tevens be rusting, geen verzet of opstandigheid. Flink heeft hij den bijtel in het hout gezet en zooveel weggestoken, dat slechts contou ren bleven staan doch het lijnenspel dat overbleef geeft ons genoeg, we verlangen niet meer. Toch zien we van een jong kun stenaar liever iets waaruit blijheid en le vensvreugde spreekt De litho's zijn te prijzen om de soepele techniek terwijl ook de compositie veelal te loven is. „Kamper foelie" bijv. met de fluweelige zwarten en den fijn getantaseerden achtergrond geeft een rijken indruk terwijl „Waterlelie" een juweeltje van een steenteekening is. Zoo zijn er meer en we gelooven dan ook dat we hier met een veelbelovend grafiker te doen hebben. Wanneer we batikwerken beschouwen dan komt ons onwillekeurig voor den geest de werken van Lebeau, van Deijselhoff en bijv. mevr. Wegeriff. Een batik van Le beau kenmerkte zich steeds door streng- systematische versiering en strakke (haast te) uitvoering. Het werk van Deijsselhof was minder streng van teekening en ook soepeler van techniek. Van Mevr. Wege riff herinneren we ons batiks met frissche kleuren, groote plekken tegen elkaar en in elkaar overgaand en veel van het aar dige effect dezer doeken kon op rekening der toevalligheid geschoven worden. De batiks van Arnold Rijpers lijken niet op rie van re hier genoemde kunstnij- veren. Zijn werlk is kloek van opvatting, geen kleine ornamentjes of fijne lijnen. In hun mooie kleurcombinaties doen deze doeken behaaglijk aan, terwijl me nige aardige vinding van fantasie en com positievermogen getuigt. Van de eigen schappen der techniek werd een goed ge bruik gemaakt. Gistermiddag werd onder veel belang stelling op de Algem. Begraafplaats aan den Scholerweg ter aarde besteld het stof felijk overschot van W. Swart, in leven oud-bestuurslid van de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap, oud-hoofd eener doopsgezinde schoei en oud-bestuurslid van verschillende vereenigingen. Er wa ren vele belangstellenden en vele sprekers van wie de lieer Kuiper sprak namens Zang en Vriendschap, de heer v. d. Ley hem huldigde als oud-voorzitter der PI. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, de heer Nijk namens de ver- eeniging voor handenarbeid. Ondertrouwd: 22 Juli, J. Poller en C. Hulshof. Getrouwd: 22 Juli, J. A. Luijten en G, H, M. Groeneveld. A. H. J. M. v. Mil en E. M L. Maas. Geboren: 21 Juli, d. van H. M. B. Jan- «en-v. d. Horst. 22 Juli, cL van M< W, Het is alweer een heele poos ge leden, dat ik in verband met de grens wijziging van Haarlem repte van mo lens, die langzaam malen. Ik ver onderstelde maar die veronderstel ling maakte ik, nu alweer een heele poos geleden dat de grenswijziging zeker niet vóór 1 Januari 1923 in wer king zou kunnen treden, misschien, zelfs pas op 1 Juli 1923. Ik zal deze veronderstelling moeten gaan herzien, want er zal deugdelijk haast moeten worden gemaakt, wil de annexatie met al haar beslommeringen over een jaac haar beslag hebben gekregen. Dit alles, in de veronderstelling dat Gedep. Stalen niet afgeschrikt wor den door het over het algemeen ver nietigende oordeel hunner voorstellen en een wetsontwerp bij de regeerLng indienen tot wijziging van Haarlems grenzen. Zijn we goed ingelicht, dan hebben nog niet alle betrokken gemeenten, ondanks een aanmaning van Gedep, Staten, hun rapport over de voor stellen ingediend. .Wanneer dit is gebeurd, kunnen GetiL Staten beginnen met een wetsontwerp voor te bereiden en aan de Regeering aan te bieden. Veel vroeger dan in October kan, in het gunstigste geval, aan de behan deling van dit wetsontwerp in de Staten-Generaal niet worden begonnen. Het zal waarlijk knap werk zijn, indien vóór 1 Januari 1923 de beide Kamers het eventueele ontwerp zullen behandeld hebben en het in de Staats courant verschenen is. Maar dan begint pas de enorme voorbereiding, die aan zoo'n annexa tie vast zit, een heelen administra tieven rompslomp en moeten regelin gen in verband met de over te ne men diensten, enz. getroffen worden. Waarlijk: er zal nog pootaan moeten gespeeld worden, wil men vóór 1 Juli 1923 gereed zijn. En toch, als er nog wat van grens wijziging komt, is het wel gewenscht dat de zaak haar beslag krijgt vóór de gemeenteraadsverkiezingen van het volgend jaar. Anders krijgen we daar door na een half jaar of een jaar weer een herhaling met al de onaan genaamheden, maar vooral alle on kosten, daaraan verbonden. Barometerstand 7.65. Vooruit OPGAVE yAN: F. Baadenhuijsen-Buijs. z. van M. C. Edwards-Baker. z. van H. C. A. Peters. Dekker. 23 Juli, d. van C. Pesman-v. d. Raad. z. van A, v. d. Meer-Vossen. 24 Juli, z. van A. den Engelse-Pieterman. Overleden: 21 Juli, W, Swart, 69 j., Coornhertstraat. G. Wezelaar-Zeekat, 56 j Koninginneweg. 22 Juli, J„ 2 j., z. v. B. de Vos, Tuinstraat. M. Berbee- Meskers, 40 j„ Kamperlaan. 23 Juli, J. Baum-Seelig, 74 j., Raamvest. A. Pijnaker, 56 j„ Kamperlaan. H. F. L. Jentze, 69 j„ Kamperlaan. W. J. A., 2 mnd. z. v. W. J. Koster, Bisschop Otto- straat. De tuin van de firma E. H. Krelage, tusschen Bloemhofstraat en Krelagestraat aan den Kleinen Houtweg staat te koop als bouwterrein. Hij zal dus als bloem- kweckerij binnen afzienbaren tijd verdwijn In de heden gehouden zitting van het Centraal Stembureau is in de plaats van den heer Mr. D. v. Houten, die ver klaard heeft zijn benoeming niet aan te nemen, tot lid van de Tweede Ka mer benoemd verklaard Mej. Mr. E. 0 v. .Dorp te Bloemendaal. Ingevolge art. 104 en 105 van de kieswet is Mr. v. Houten weer op de candidatenlijst geplaatst. Voor het concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, uitgeschreven door het Alkmaarsch Stedelijk Muziekkorps, zal o. m. als jurylid fungeeren de heer Nico Gerharz te Haarlem. De minister van Arbeid heeft, te rekenen van 1 Januari a.s., bevorderd! tot administratief ambtenaar bij de ar beidsinspectie der 2de klasse W. 0. Lemaire, te Haarlem, thans aimini.tra- tief ambtenaar bij de arbeidsinspectie der 3de klasse. Door de recherche is aangehouden eei drietal personen, verdacht van rijwieldief stallen, te Sliedrecht gepleegd, naar welk; gemeente zij door de politic zijA ovtf gebracht -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1