Woensdag 26 Juli 1922 45st0 Jaargang No. 14204 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BllD Het Duitsche Centrum. De Land- ©n Tuinbouw- Ongevallenwet. RIT DPJj OMTREK. HAARLEM. Niet fortuinlijk. Een herinnering. Van huisknecht tot landhuis- bezitter. Mr B.uch, loco-burgemeester. Personalia. Gemeente Electriciteitsbedrijf. „Caecifia". Programma Keuring van Politiehonden te Heemstede. De gemeente-secretaris. De orgelbespelingen. LANGS DEN WEG Troebele Sorbetlimonades Thans: Aardbeien - Abriko zen - Ananas Sinaasappel Frambozen perflesch fl.25 Wynhuys „de Guide Druyf' 4 Groote Markt Telefoon 134 Uitstel van belasting-betalen. Een curiosum. Burgerlijke Stand. SCHOTEN. HILLEOOM. NOORDWIJKERHOUT. SPAARNDAM. CASTR1CUM. SASSENHEIM. HEEMSTEDE. Onze belastingen- 4? J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem VELSEROORD. De aboftnemenlspnjs Le* draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p kwart, bij vooruitbet. 3.57 K Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postr^!. i-nind No 5970 SJvcrTcflTllo 35 c - r per regel - Bij con.:. belangrijke kortinf Advertentiën tusscher 1 tekst als ingezonder dedeeling: 60 cents r regel. Vraag- en Aar' advertentiën 14 n 60 cents per plaatsin': elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wij beleven wel droeve tijden! Eiken dag brengt een nieuwe teleurstelling, een nieuwe aanwijzing voor de kort zichtigheid der menschelijke wijsheid, de zwakheid van de gemeenschap om zich op te richten te midden van de puinhoopen van een ineengestorte maatschappij, het ontbreken van krach tige individuen, van leiders en gid sen om voor te gaan in den doolhof van economische instorting en finaii- cieele ontreddering. Te droever wordt de toestand, wan neer ook de laatste steunsels uit een beteren tijd aan de goed willende me nigte ontvallen gaan. Zoo lazen wij dezer dagen met klim mend misnoegen de berichten over de plannen van de Duitsche Centrum partij, om zich te vervormen tot een „christelijke middenpartij Nu hebben wij kennis genomen van ihet manifest, waarin het partijbestuur Zich tot het Duitsche volk wendt: een wanhoopskreet, een wanhoopsdaad! Zijn de leiders van de eens zoo mach tige en glorievolle partij uit het even wicht geslagen door de ellende van allerlei aard, waaraan hun vaderland ten prooi is, is men geneigd te vra gen. Hoe anders is het te verklaren, dat zij zulke onbenullige motieven aan grijpen om te verzaken aan 'n grootsch verleden Het heet, dat het partijwezen het Duitsche vaderland verscheurt. Daar om zal het Centrum ook in zijn uiter lijk zijn Katholiek karakter, laten varen en den vorm aannemen van een algemeen Christelijke partij! Kan men zich grooler misvatting denken? Men kent den ouden strijd om het wezen der Duitsdie Centrumpartij, die in opzet een confessioneel karakter !had en zich ook menigmaal er op beriep niet te zijn een Katholieke, maar een Duitsche middenpartij. Ieder christen had het recht tot de partij toe te treden. Maar in de beste jaren wist het Centrum dat niet-,zuiver Ka tholieke te maskeenen en heette het in de wandeling kortweg de Katholieke partij, een naam die waardig gedra gen werd in de dagen, dat de leiders opkwamen voor de rechten van den IJ. Stoel, voor de vrijheid der bijzon dere school, tegen de Jezuitenwet enz. Zijn Katholieke tijd was zijn glorietijd. In de partij zelf is de laatste jaren vóór den oorlog opnieuw over 't 'ka rakter der partij gestreden, toen de geesten, vooral de Duitsche, vol wa ren van interconfessionalisme. Gedu rende den oorlog was er weinig sprake van principicele politiek, de waanzin van het chauvinisme had toen heel Europa bevangen. Maar direct bij het uitbreken van de revolutie in 1918 za gen wij het Centrum al een gevaar lijke daad stellen door het toetreden tot de regeering op één program met de sociaal-democraten. Dat wees al op slapheid bij de leiding, doch werd nog door de buitengewone tijdsom standigheden verontschuldigd. Maar 't blijkt nu, dat men op het hellende vlak was, waarop het Centrum nu is afgegleden om te worden een neutrale middenpartij met een algemeen chris telijk karakter. Onverschillig tot welken godsdienst gij behoort, wendt u tot ons. Duit schers en christenen doet uw plicht! Aldus heet het in het manifest. Duitschers en christenen, ziedaar de oude fout. Eerst Duitscher, dan Ka tholiek, is vroeger wel eens aan de partij venveten in dagen, dat de va- derlandsche trots meer sprak dan het Roomsehe geweten. En nu heet het al: eerst Duitscher, dan christen. t Is een droef schouwspel, de partij Van Wlndthorst zóó te zien, te zien verdoezelen tot een partij van een christelijk allegaartje. Maar opnieuw blijkt ook, dat zij gelijk hadden, die steeds voor de zwakke gronjdslagen van het Centrum gewaarschuwd heb ben. De in Staatsblad no. 365 verschenen Land- en Tuinbouwongevaltenwet 1922 zal met uitzondering van art. 2 d.w.z. het in werking treden der verzekering volgens dezer dagen in de pers versche nen mededeeling op 1 October a.s. wor dén ingevoerd. Deze wet gaat in de nieuwe richting der sociale verzekeringen: het geheele verze keringsbedrijf wordt aan belanghebbenden overgelaten, terwijl de staatsinstellingen voor de verzekering slechts aanvullend en controleerend optreden. De onderlinge on gevallenverzekeringen, waaronder oo' die van den Nederlnndschen Boerenbond, kunnen, naar omstandigheden gewijzigd, blijven voortbestaan. Het is daarom van belang, dat de leden van den Boerenbond en ook anderen, die in een katholieke or ganisatie thuis hoeren, op de hoogte zijn net hunne toekomstige verplichtingen et bevoegdheden. Wij zullen daarom zoo be knopt mogelijk het voornaamste hier be- jpTelken en toelichten. Alle arbeiders in het land én tuinbouw bedrijf en aanverwante bedrijven zullen zijn verzekerd. Inwonende kinderen van den werkgever zijn hiervan uitgezonderd. Wel verzekeringsplichtig zijn dus kinderen van den werkgever, die buiten diens gezin wonen: b.v. gehuwde kinderen, die in het bedrijf der ouders weikzaain zijn. De eerste verplichting, die op den werk gever rust, is de aangifte van het bedrijf, *nodra de termijn van aangifte door dei Minister van Arbeid zal zijn bepaald, het- Keen vermoedelijk zal zijn tusschen 1 Oc- ober en 1 Januari a.s. Hiertoe moet de gever 'en poslkanlore zijner woon plaats een formulier halen, hetgeen bij moet invullen (in dubbel) en dan weder om ten postkantore tegen bewijs van ont vangst inleveren. Indien hij lid is eener Bed rijf svereeniging (Ond erlinge Ongeval lenverzekering), moet hij dat op het aan gifteformulier vermelden en het bewijs van lidmaatschap, nader door den Minis ter vast te stellen, overleggen. Wil men dus lid worden onzer onderlinge verzekering (Bedrijf svereeniging), dan is het van het grootste belang, zich bij de plaatselijke agenten of secretarissen der Onderl. Ongevallenverzekering van dei Boerenbond aan te melden en de verkla ring te teekenen, dat men als lid toetreedt. Om het iedereen zoo gemakkelijk moge lijk te maken, zullen onze agenten of se cretarissen alle in aanmerking komenden op de plaats hunner inwoning aan huis bezoeken of allen samenroepen. De agen ten zullen dan de boeren en tuinders bij het opmaken der verklaringen voor het lidmaatschap en het invullen van het aan gifteformulier behulpzaam moeten zijn. Wij dringen er nogmaals zeer bijzonder op aan, dat vooral de aangifte voor net lidmaatschap onzer vereeniging zoo spoe dig mogelijk worde gedaan, om tijdig het bewijs van lidmaatschap te kunnen over leggen en onze werkzaamheden bij he aanleggen van het ledenregisler te verlich ten Wij moeten hier uitdrukkelijk waar schuwen voor het teeken>en van andere stukken, dan die door bemiddeling van onze organisatie worden verstrekt. Hier mede wordt bedoeld: men zij voorzichtig met zich aan te sluiten bij andere verceni- gingen dan die van onze eigen katholieke boerenorganisalie. Vooral sluite men ter zake geen overeenkomst met particuliere maatschappijen, want deze hebben niet de bevoegdheid de landbouwongevallen- verzekering uit te voeren. Nogmaals zij herhaald: iedere katholieke land- en tuinbouwer, die nog niet lid is onzer onderlinge ongevallenverzekering, geve zich zoo spoedig mogc'/Tk als lid op. Zooals hierboven gezegd, is de verze kering der arbeiders (waaronder ook te verstaan inwonende dienstboden en uit wonende kinderen, in het bedrijf der ouders werkzaam) verplichtend. Daarnaast laat de wet toe vrijwillige verzekering van werkgevers, hunne echtgenooten en inwo nende kinderen. Hieromtrent zullen de agenten desverlangd nadere inlichtingen verstrekken. Voorloopig behoeven te de zer zake door den werkgever geen bijzon dere maatregelen genomen te worden. In dien echter iemand voornemens is zichzcl- ven of echtgeooote en kinderen vrijwillig te verzekeren, kan hij reeds aanstonds den plaatselijken agent hiervan in kennis stel len. Voorts zij nog de aandacht er op geves tigd, dat bestuurders van coöperatieve vereenigingen verwant aan het land- en tuinbouwbedrijf, zooals coöp. zuivelfa brieken, fruit- en groentenpakkerijen enz., ook verplicht zijn de aangifte ten postkan- lore te doen, aangezien hun bedrijf ook verzekeringsplichtig js. Deze coöp. ver- eenigingen kunnen zich eveneens aanslui ten bij onze Bedrijfsvereeniging, zoo oolk openbare lichamen en rechtspersonen, als gemeente- en polderbesturen, openbare in stellingen, naamlooze vennootschappen, veroenigingen e.d., indien zij personen in dienst hebben, die krachtens de Land- en Tuinbouwongevallenwet tegen ongevallen zijn verzekerd. Ten slotte een korte uiteenzetting over de samenstelling en werking onzer onder linge ongevallenverzekering: de Boeren- en Tuinders-Onderlinge, die naderhand als Bedrijfsvereeniging, in den zin der wet, zal optreden. De B. T. O. is eene vereeniging van werkgevers in het land- en tuinbouwbe drijf en eene instelling van den Neder- landschen Boerenbond. Zij werkt over geheel Nederland en is verdeeld in vier afdeelingen, n.I.: A. B. T. B. voor het Aartsbisdom, L. L. T. B. voor het Bis dom Roermond, L. T. B. voor het Bis dom Haarlem en N. C. B. voor de Bis dommen 's-Hertogenbosch en Breda. De ze afdeelingen zullen, evenals tot heden, in hare respectieve gebieden de verzeke ring beheeren en uitvoeren; zij zullen de leden aannemen en in eerste instantie voor de behandeling der ongevallen zorg dragen. Door deze regeling zal iedere af deeling een zeer groofe mate van zelf standigheid behouden en, met inachtne ming der wettelijke bepalingen en de noo- dige uniformiteit, hare eigen zaken rege len. Iedere afdeeling houdt haar eigen be stuur, bestaande uit een gelijk aantal werkgevers en werknemers, deze laatsten te benoemen door den Minister van Ar beid. Het bestuur der vereeniging zal be staan uit de voorzitters der afdeelingen en evenveel werknemers-bestuursleden van de afdeelingen. 's-Hage, 15 Juli 1922. G. PE'I r/n.-r. Directeur der B. T. O. Gisteren had de koopman V. van Am sterdam geen ergen goeden dag. Bij het verlaten der markt om half zss 's mid dags had hij het ongeluk op de Ged. Oudegracht met zijn wagen tegen een boom aan te rijden met het gevolg dat een mand met breekbaar aardewerk, echo tels, kommen enz. kantelde en op de straat viel. Dat er weinig meer heel wes laat zich begrijpen. Heden 25 Juli is het 36 jaar geleden dat te Amsterdam op de Lindegracht, het palingoproer uitbrak bij de Zater- dagschobrug. Dat was 25 Juli 1886. Naar wij vernemen is de hoofdprijs in de Politie-loterij gevallen op een nummer, dat in bezit is van een huisknecht, wonende in den Aerdenhout. Deze hoofd prijs bestaat in een landhuis te Soest, ter waarde van 11000, Van huisknecht al dus met recht tot landhuisbezitter gepro moveerd, Onze wethouders, de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Mr. M. Slingen- berg e. M. J. B. Bomans, waren heden alle drie afwezig ter bijwoning van de zit ting der Staten Generaal in Den Haag, in hun qualiteit van leden der Eerste Kamer en 11 der Tweede Kamer. In hun afwezigheid was de heer Mr. A. Bruch. waarnemend burgemeester. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen voor Handels-werenschappen, slaagde do heer J. van Beek, alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehou den examen Engelsch M. O., akte A„ slaagde onze stalgenoote Mej. E- Emrik, alhier. Over den toestand en de exploitatie over het jaar 1921 van het gemeente- electriciteitsbedrijf is het verslag versche nen. In dit algemeen overzicht wordt gecon stateerd, dat het bedrijfsjaar 1921 in vel opzichten zoowel technisch als econo misch, een goed jaar genoemd kan Worr den. Het aantal aansluitingen vermeerderd met 32 pCt, einde 1920 waren geplaatst 5609 meters, einde 1921 was dit aanta gestegen tot 7397 meters. Het draaistroomnet werd, zoowel in Haarlem als in Schoten belangrijk uit gebreid, ongeveer 23 K.M. draaistroomka bel werden gelegd, terwijl bet'gelijk stroomkabelnet 1.8 K.M. werd omge bouwd. De gelijkstroomlevering in de gemeen! Haarlem neemt door den ombouw nog. steeds af, in 1920 werden 1.361.685 ge lijkstroom K.W.U. verkocht, terwijl deze omzet in 192) tot 1.222.345 gelijkstroom K.W.U. terugliep. De draaistroomverkoop nam daareniegen toe van 10.704.43, K.W.U. in 1920 tot 12.257.444 K.W.U, ii 1921. De stroomlevering aan de Provincial nelten nam ook dit jaar toe. Eveneen werd belangrijk meer stroom verkocht aan de gemeente Heemstede en in de ge meente Haarlemmerliede en Spaamwoudc. De inkomsten bedroegen 1,751,185,24J-< de uitgaven 1,508,676,28een batig saldo dus van 242,508,96, (het vorige jaar 150.000.) De bedrijrsrekening wijst als eindbe dragen aan 1.764,093,10M. de balans in debet en credit een bedrag van 5,367,512,05^. Op den repetitie-avond van bet mannen koor „Caecilia", directeur Nico Hooger- werf, is de te Rotterdam behaalde over winning herdacht. De eere-voor'ziffer, de heer P. van Oov, huldigde den heer Hoogerwerf, terwijl hem ook door het koor een jubellied toe gezongen werd, gedicht door het lid, den beer P. A. Kion. De verloofde van den heer Hoogerwerf werdenbloemen aange boden. Ook op den repetitie-avond van het Haart. Klein a Capella-koor werd den heer Hoogerwerf eene' aangename verras sing bereid. Hij vond namelijk op de piano zijn portret, prachtig geteekend door den heer H. J. Wesselingh. van de muziek in Den Hout op Woens dag 26 Juli te 8 uur. 1. Cadettenmarsch, J. P. Sousa; 2. Ouverture „La fille du Régiment", G. Donizetti3. „L étoile Polaire" Valse, E. WaHteufel4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra „Les Huguenots", G. Meyerbeer; 5. „Krönungrmarsch" ausder Oper „Die Folkunger", E. Kretschmer; 6. Ouverture „Franz Schubert", F. v. Suppé; 7. Fantaisie sur des motifs du Ballet „Coppélia", L. Delibee. Te Heemstede zal op Zondag 8 Aug. a.s. een voorkenring worden gehou den voor de groote keuring der K. N. P. V. door de dresseer club „Zeeburg", Amsterdam. De keuring zal plaats vinden op het buiten „Meer en Berg", hiertoe wel willend door den eigenaar jhr. Deutz van Lennep afgestaan. Keurmeesters zijn de heeren jhr. Deutz van Lennep, Heemstede en H. J. Clarion, Hoorn. De Gemeente-Secretaris, Mr. Th. A. Wesstra, is van zijn verblijf buiten de stad teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden ten stadhuize hervat. Tijdens de vacantie van den stads- organist, den heer George Robert, zul len de orgelbespelingen worden ge houden door Mej. M. Barbas, le Haar lem en door de heeren A. J. C. Mooij te Amersfoort; J. L. v. Apeldoorn, te Bussum en R. G. Crevecoeur, te Enk huizen Een -fietsenstalling Haarlem verheugt zi h nu reels eeni- go maanden in het bezit van een ruim postkantoor. Het oude is afgedankt en niemand kijkt er meer naar om. Maar desondanks is niet al het oude bij het oude gebouw gebleven. Er is nog wat van meegenomen naar het nieu we huis. Misschien zullen we dezer da gen daar nog wel de aandacht op ves tigen. Maar thans een woordje over de fietsenstalling. Voor het oude gebouw was een smalle stoep, welke het onmogelijk maakte, er een fietsenrek op te plaatsen, zonder het verkeer te stremmen. Noodgedwon gen moesten de fietsen dus wel tegen den muur geplaatst worden. Doch bij het nieuwe kantoor is de plaatselijke situatie anders. De breede (te breed is zij reeds bestempeld) stoep biedt ruimschoots plaats voor een ftmk fietsenrek, zonder dat het verkeer er eenigen hinder van zal ondervinden. Thans worden de fietsen rondom een boom geplaatst en de een tegen de an dore gezet. Dat geeft wel een boete rommelig aanzien. Laat die fietsenstal ling daarom wat flinker aangepakt wor den. Het kan thans gemakkelijk genoeg. (I deel slechts op 6 deelen water) uit onza nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. Er zijn dit jaar nog al veel aan- Heden werd ons door een bewoner van den Kleinen Houtweg een anzicht getoond uit Freiburg, waarop als adres niets an ders stond dan de naam van den geadres seerde, KL Houtweg, Holland. Het adres Haarlem was dus vergeten. Of de kaart nog een reis ar andere steden had go- maakt was niet na te gaan, omdat de brieven en kaarten bij aankomst niet meer gestempeld worden, doch tenslotte is zij toch in Haarlem aan het juiste adres bezorgd. Ondertrouwd: 25 Juli K. Slijper en A. Hofcr. G. B. Heerens en B. Ch M. Wesseling. Getrouwd: 25 Juli S. Gonggrijp en A. Emmer. Geboren: 21 Juli z. van A. M. Hüs- slageKruijver. 22 van C. C. Mid deldorp—Dieben. 23 Juli z. van A. Bijieveld—Hoogenboom. 24 Ju li d. van J. Eibink—Pieters. d van J. Lindemande Ridder. Overleden: 24 Juli A. v. d. Vis—Uf- felie, 62 j. Kamperlaan. Christelijke Drankbcstrijni.dg. Gis teravond werd in een der zalen van de Juliatia-kcrUi op initiatief en onder lei ding van het bestuur der Afdeeling Haar lem van de Nationale Christen-Geheel- onthouders-vereeniging een vergadering gehouden met de afdeeling Schoten dier organisatie. De voorzitter dezer bijeen komst, de heer W. P. J. Overmeer, zette het doel nader uiteen en wees er op, dat de afdeeling Schoten in verval is ge- raalkt, zoodat er eigenlijk van eenig prae- tisch werk geen sprake meer is. Spreker vestigde er verder de aandacht op, dat reeds meermalen pogingen in het werk zijn gesteld om de Schotensche afdeeling weder op te heffen, doch zonder succes. Daarom heeft de Haarlemsche afdeeling hare hulp aangeboden en het initiatief voor dezen avond genomen. Het bleek, dat Schoten nog een 40-tal leden telt, zoodat er een behoorlijke basis is öm opnieuw te beginnen. Uitvoerig werden de verschillende oor zaken besproken, die geleid hebben tot den achteruitgang der afdeeling. Tenslotte werd besloten een nieuw be stuur te formeeren, bestaande uit 3 be stuurders der afdeeling Haarlem en 4 uit Schoten. Het nieuwe bestuur is nu aldus samengesteld: de bóeren T. P. van der Leer, H. J. ten Brinke. A. H. Mooyman, G. A. Antonisse, R. Nauta, K. Veenstra en J. van Andel. Zoo spoedig mogelijk zullen de be stuursfuncties onderling verdeeld en het afdeelingswerk aangepakt worden. De afd. Haarlem heeft hare verdere medewer king toegezegd, o.m. ook voor de verga deringen, welke in het Blauwe Kruis mo gen worden gehouden. Nu een flink bestuur gevonden is. zijn de kansen, dat er weder een bloeiende afdeeling Schoten der N. C. G. O. V. komt, niet gering. Gemeenteraad. De Baad vergaderde Vrijdag 28 Juli 1922 des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stuk ken deze bevattende vaststelling der uitkeering lager onderwijs, waaruit blijkt, dat door deze gemeente f 1879.17 te weinig is genoten. Verder goedkeuring aankoop huize „Albion" (de tegenwoor dige Burgemeesterswoning) door de ge meente; voorts goedkeuring raadsbeslui- in aanneming van benoemingen. 3. Be noeming van 2 leden van de commissie van advie3 voor de werkloosheidsverzeke ring. Aftredend zijn de heeren F. Sel- horst en B. van Abswoude. B. en W. bevelen de aftredenden bij den raad aan. 4. Voordracht zetters 's Rijks directe beladingen. Dit betreft de vacatures, die ontstaan op 31 Dec. as, weg..ens perio dieke aftreding der heeren H. A. van Waveren en K. van Bourgondiën Cz. 5. Aanbieding gemeenterekening 1921, Met overlegging van een memorie van verantwoording wordt door B. en W. aan den Raad aangeboden de rekening van inkomsten en uitgaven der ge meente over het jaar 1921, met de daar bij betrekkelijke stukken tot justificatie dienende. 6. Begrooting Gezondheids commissie 1923. B. en W. stellen den Raad voor het voor deze gemeente aan gewezen deel f 266,19 te brengen op de gemeentebegrooting voor 1923. 7. Vaststelling begrooting Burgerlijk Arm bestuur voor 1923. De begrooting is f 16000. B. en W. stellen den Raad voor, deze goed te keuren. 8. Verzoek van den Hillegomscben Bestuurdersbond om wijziging invordering schoolgeld. Ge vraagd wordt de schoolgelden in b.v. maandelijksche termijnen te kunnen vol doen. B. en W. stellen den Raad voor, in dien geest te besluiten. 9. Benoeming van een keuringsveearts, Hoofd van Dienst. B. en W. stellen den Raad voor te benoemen der dierenarts H. van Bee- kum, te Hillegom. 10. Wijziging veror dening, regelende de voorwaarden, waar op door de gemeente Hillegom, met aan wending van muntgasmeters, gas wordt geleverd uit het Gemeente-Gasbedrijf. Dit geldt voor muntgasgebruikers, die electrische geleiding laten aanbrengen. De muntgasmeters zullen, wordt 't ad vies der Gascommissie en van B. en W. aangenomen voor een 3 licbtemuntme- ter f 0.11 per maand, voor een 5 Iichts- metter f 0.15 per maand huur betalen. 11. Plaatsing hek W. 0. van den Ak ker aan de Weerestcinstraat en de Pas toorslaan, vóór de rooilijn. B. en W. stel len den Raad voor onder bepaalde voor waarden de gevraagde vergunning te verleenen. 12. Plan tot bouwen van twee woningen aan de Haven. Dit zal zijn een woning voor den Havenmeester en één voor een gemeente-werkman, die dan toezicht op de bergplaats der gemeente reiniging kan houden. De kosten wor den begroot op f 6949. 13. Doortrek king schoeiing aan de Haven en aan brengen beschoeiing aan de Westzijde van de Nieuwe Haven. De begrooting daarvan bedraagt f 32.550. St. Joseph-Jongensschool. Dinsdag 1 Augustus heeft de wettelijke opening plaats van de nieuwe jongensschool. De jongens, die op deze school zul len worden geplaatst, moeten dien dag te 9 uur op de speelplaats aanwezig zijn. Op Maandag 28 Augustus zal in tegenwoordigheid van autoriteiten en andere genoodigden de inwijding der school plaats hebben. Tot onderwijzeressen aan deze school zijn benoemd: Mej. C. Veldhuijzen, van Amsterdam en Mej. S. Moorman, ie Lichtenvoorde. Tot onderwijzers aan deze school de heeren B. Verhaar, te Boxtel en J. Mekers, te Amsterdam. „Herwonnen Levenskracht". De Spcldjesdag heeft alhier met Zilk sa men opgebracht de som van f 348.541/2- Het overleg, in dezen gepleegd met den ZeerEcrw. heer Hafkenscheid, van Zilk, heeft zeker mede veel bijgedra gen lot dit groote succes. Er werden 500 speldjes meer verkocht dan het vorig jaar, totaal 3000 stuks, door 50 verkoopstertjes. Een bijzonder woord van dank verdienen deze jongedames en zeker niet minder Mevr. Nieber- ding—-Kimman, die weder hare goede zorgen aan 't liefdewerk gaf. Vermel den we nog dat 't meeste werd ver zameld in één busje door Gez. Hulse bosch, f 32.60 en door de jongedames Meiland—Boelen, f 29.20, beiden te Zilk. Zilk als Hillegom hulde! Voor 2 jaar was dc opbrengst slechts f 180; 't vorig jaar f 301 en nu weer bijna f 50 meer! 't Is in één woord prachtig en ge tuigt voor de zooveelste maal van de Roomsche offervaardigheid van Hille gom en Zilk. Serenade. Zondagmiddag werd door de R.K. Muziekvereeniging „St. Jeanne dArc" een serenade gebracht aan het gouden echtpaar v. d. BergWeijers aan den Schippcrslaatweg alhier. Het oude echtpaar betoonde zich voor dit blijk van belangstelling zeer dankbaar, daar dit voor hun en hun groot aantal kinderen en kleinkinderen (72 in getal) die allen te genwoordig waren een zeer aardige atten tie was. Ook van de zijde der buren en van de andere dorpsgenooten mochten de jubilarissen veel blijken van sympathie op dezen dag ontvangen. Aanbiddingsfeest. Zondagavond had alhier vanuit de parochiekerk van St. Vic tor" nadat den geheclen dag het aanbid dingsfeest in de kerk was gevierd de zeer mooie processie met het Allerheiligste plaats. Voorafgegaan door een groóten stoet bruidjes en strooistertjes met de Eerw. zusters der Voorzienigheid, en om geven van een groot aantal E.H.H. Gees telijken, en gevolgd door zeer veel man nen en vrouwen werd het allerheiligste langs de prachtige met bloemen en groen en transparanten versierde Kerttlaan naar den tuin van de pastorie gedragen alwaar dc zegen met het allerheiligste werd gegc- t ven. Door het zangkoor werden onder be geleiding van de muziek van „St. Jeanne d'Arc" en onder leiding van den heer J. v. d. Berg verschillende kerkelijke gezangen uitgevoerd. IJMUIDEN. Lijk aangespoeld. Achter de Noordpier alhier is een lijk aange spoeld, dat later herkend is als te zijn van een der opvarenden van de met den motorbotter H.D. 185 ver ongelukte bemanning. De bijen en het slechte weer. Uit Santpoort schrijft men ons: Het bijna aan houdende ongunstige weer, heeft voor den bijenteelt dit jaar de kans op een goed honinggewin totaal bedorven. Vele vol ken hebben geen gelegenheid gehad, eenige honing voor winterprovisie te verzamelen, terwijl sommige van dien aard zijn, dat door den imker zal moeten worden bijge- voederd. Deze omstandigheden deden dan ook de afdeelingen Haarlem en Zuid-Hol land van de vereeniging voor bijenteelt besluiten, hunne bijen gezamenlijk naar de heide te zenden. Vrijdag a.s. vertrekt dien tengevolge een geheele wagon bijenvolk, onder leiding van den heer J. dc Meza te Santport naar „de Peel" in Noord- Brabant. We hopen dat de bijtjes op de heide wat beter weer treffen, teneinde nog een rijken voorraad van het heerlijk natuurproduct té kunnen inzamelen. Fietsendiefstal. Verleden week Vrijdag is op den Rijksstraatweg uit de schuur van den landbouwer G. Beentjes alhier te ongeveer 10 uur een fiets gestolen. De po litie die in de buurt was ging direct op onderzoek uit en heden is een zekere C. B. als verdacht van den diefstal onder deze gemeente in hechtenis genomen. Tot heden is het niet mogen gelukken den verdachte tot bekentenis te brengen. Wel is hij herkend als tegen dien tijd gezien te zijn op den Rijksstraatweg doch niemand heeft gezien dat de fiets door hem is gekaapt. Naar de „N. L. Crt." verneemt, heb ben Ged. Staten het besluit van den Gemeenteraad, waarbij de gelden voor het bouwen van een bijzondere Her vormde school geweigerd wend, niet goedgekeurd. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: C, jtVarnierdajii, Eiken- Wat 'n hooge oome uit de Haarlem sche belastingambtenarenwereld me een dezer dagen verzekerde, heeft me toch wel lichtelijk bang gemaakt. Ik vroeg hem of er al wat van te zeggen was dat het aantal oninbare belastingposten dit jaar zeer groot zal zijn. Neen, antwoordde hij, daar is nog geen gooien met de pet naar, maar in alle ge val, valt het best mede. De belastingen komen langzaam aan, maar zeker binnen. We zijn coulant, we geven uitstel van be taling zooveel we kunnen. De Minister heeft ons dat trouwens opgedragen en bovendien weet u dat als uitstel van be taling wordt gevraagd voor bedragen bo ven de f 100 en voor langer dan drie maanden zeven procent rente van dat be drag moet worden betaald. Neen, het gaat boven verwachting goed en zij, die hl te pessimistisch over het loopend belasting jaar hebben gedacht, krijgen zeer waar schijnlijk ongelijk. Maar het volgend jaar, zoo voegde de ambtenaar met vuurschie tende oogen er aan toe, dan zal het las tiger worden. Dit jaar heeft iedereen nog wel zoo'n beetje dat belastinggeld bij elkaar kun nen krijgen, maar bet volgend jaar als de malaise zal hebben aangehouden de zaken minder zullen hebben verdiend, dan zal het wat anders zijn. Niet ik en een ander, met een vast sa laris maar winkeliers, provisiereizigers, die niet zullen omzetten en dus niet ver dienen, zullen last hebben, zoo voegde hi» er aan toe. Het is geen prettig vooruitzicht wat dia meneer den Haarlemmers daar voorspie gelt en toch, ja als die malaise aanhoudt, kon hij wel eens gelijk krijgen, maar dat hij mij zoo boudweg in 'f gezicht zeide dat het dit jaar nog al ging met die be lastingcenten, kijk dat kan niet door den beugel, hoe blij ik overigens ben met de goede noot dat de Haarlemmers hun be lasting goed betalen. Ik vertelde dit gesprek aan dc vrouw? van een mijner kennissen vooral het feit dat je dit jaar je belastingcenten zoo ge makkelijk bij elkaar hebt kunnen krijgen. Zij en hij hebben den heelen avond niet meer tegen me gesproken, want zij dacht aan haar overjaarsche hoed en hij aan de kwelling, dat hij nog maanden lang van zijn vrouw zal moeten hooren dat die en die en die „naar Duitschland" zijn geweest (waarom zeggen ze niet eenvou dig „op reis" of „op vacantie". dan weet iedereen toch dat je „naar Duitschland" bent, de heelc wereld immers gaat „naar Duitschland") en hun Duitsche reis ge strand is op het Klein Heiligland ten hui ze van den belastingontvanger. Maar als het 't volgend jaar nóg erger moet zijn!.... Barometerstand 7.65. Stilstand. OPGAVE VAK: laan 61, een gymnastiekhandschoen; M. de Graaf, Binnenweg 87, een zil veren broche; A. Oudshoorn, Benne- broekerdijk, Haarlemmermeer, een zil veren dameshorloge; B. Koopen, Bin nenweg 24, twee gummi lappen; C. W. Schimmel, Haemstedeplein 9, een hondje (pincher); Donselaar, Leidsche- vaartweg 209, een bruine hond; Wes- terveld, Kastanjelaan 20, een Zeeuw- sche broche; F. Esser, Schouwtjes plein lörood, een gummi cape; Mevr. Wintershoven, v. Hogendorpstraat 17, een bankbiljet; H. Wielart, Heerenweg 165, een kinderbril; Torley Duel, Vre- denhofstraat 7, een rijwielbel; Bureau van Politie, Raadhuis, een Sleuteltje: Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een ceintuur van kindermantel. Volkszangavond, Ter gelegenheid van den Volkszangdag op 6 Juli j.l. te IJmui- den gehouden, zouden ook alhier eenige liederen gezongen zijn geworden. Echter is daar om verschillened redenen niets van gekomen. Gisteren heeft ook Velseroord echter zijn volkszangavond gehad en wel op een ter rein aan de Ratelstraat, welwillend door den heer F. J. Kockx daartoe afgestaan. De Chr. Zangvereeniging Hosanna en haar kinderkoor maaWcn vanuit hun repetitie gebouw eerst een rondgang door eenige straten, de kinderen met klappers en de leden van Hosanna zingend hunne liede ren. Deze demonstratie trok zeer veel be langstelling. Op het afgeschutte terrein zongen beide vcreenigingen een aantal lie deren en daarna de Gem. Zangvereeniging „Polyhymnia" van hier ook een vijftal. Deze werden door een groot publiek met aandacht gevolgd. Vooral de kinderzang was alleraardigst. „Onder moeder's ,.ara- piuie" werd zoo toegejuicht, dat de kleu ters hel nog eens over moesten doen. Het was een zeer welgeslaagde avond die deor den voorzitter van Hosanna gesloten werd met den wensch, dat er meerdere op mor gen volgen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1