ÜTNROJraFJF kSSST&JZSS* GAAT DE K.S.A. VERDWIJNEN? PERSSTEMMEN OVER DE TROONREDE. BIKNENLANDSCH NIEUWS. Luchtverkeer Nederland— Duitschland. Graan-, meel- en veevoedervoor- ziening. Landarbeiders. Ontginning van steenkolen. Verlaging van de geneeskundige tarieven. Turfprijzen. De staking in de Rijnsleepvaart. Herziening standplaatsaftrek voor Burgerlijke Rijksambtenaren. EUTERPE (K.N.S.M.) 25/7 V. Amster dam te Kopenhagen. U sprak daar van het bestaans recht der K.S.A. Het is u natuur lijk bekend, dat, nu er zoovele en omvangrijke bureaux der afzonderlijke nationale en diocesane organisaties be staan, sommigen aan de noodzakelijk heid van het Leidensche Centraal Bu reau gaan twijfelen. Ook voor oprich ting van nieuwe vereen igingen acht men dat bureau niet meer noodig. Kan dót misschien niet mede de re den zijn, waarom men de geliden, aan de K.S.A. af te dragen, niet goed be steed acht; te meer waar men zelf bijna overal met geldgebrek te kam pen heeft? U raakt daar inderdaad een zeer belangrijk punt aan, antwoordde prof. Van Aken. Ook ik heb de opwerping natuurlijk herhaaldelijk gehoord, ook van menschen, die overigens de K.S.A. niet slecht gezind zijn, maar dat is mijn wel gevestigde overtuiging niet voldoende beseffen welke de taak en de roeping dezer centrale van or ganisaties is. Laat ik u zeggen, dat wij, de leiders der K.S.A., wanneer wij drie vierden van onzen tijd op on ze bestuursvergaderingen moeten zoek brengen aan de bespreking der fi- nancieele moeilijkheden, daarin vol strekt niet alleen staan. Wij weten wel, dat bijna alle organisaties lijden, niet alleen aan ledenverlies, maar ook aan financieele bloedarmoede. Overal wordt geklaagd, dat men de eind jes zoo moeilijk aan elkaar kan knoo- pen. Alle hebben eigen bureaux met vaak veel personeel en stijgende jaar- lijksche uitgaven. Als men eens bij een telde, wat die bureaux jaarlijks ge zamenlijk kosten, kwam men tot meer dere tonnen gouds. Laat ik ook er kennen, dat èn het belang der vele ambtenaren, èn het belang der ver- eenigingen de menschen op de eer ste plaats zorg doen hebben voor de ruime financieering en royale uitrus ting hunner eigen kantoren. Maar ook daar was bezuiniging niet overbo dig. Ik acht die vele bureaux, elk met een staf van ambtenaren, afzonder lijke gebouwen, eigen, zij 't dan ook ervaring leert het overal, onrust barend. Alleen op dat terrein voelt men niets voor coöperatie, of logi sche a rbeidsverdeeling, of besparing van tijd en geld. Ieder moet zijn eigen heiligdommetje hebben met volledige outillage. Maar afgezien daarvan, wat beduidt een enkel dubbeltje per jaar? Wie kan dèt niet missen? Ik ken vereenigingen, kleine helaas, die een voudig een bedrag bijschrijven boven de contributie op hare kwitanties. En niemand neemt daar aanstoot aan. Ik ben dan ook overtuigd, dat, indien men de K.S.A. wilde helpen aan het noodige geld, het bijeenbrengen daar van weinig moeite zou kosten. Als men dus overtuigd was van de noodzakelijkheid van haar voort bestaan, bedoelt u? Juist! En daar kèn men van overtuigd zijn. Hadden we eens de handen vrij, waren we niet zoo ge hinderd door dat blok aan het been: dat geldgebrek! U zondt eens zien, wat de K.S.A. te doen heeft, wat een bescheiden, bibliotheken van boeken en tijdschriften, enz. enz. niet eco- itnomisch. Zoo was er waarschijnlijk ook heel wat uit te sparen, wanneer alle inrichtingen van algemeen nut door een combinatie der vereenigingen dus door een lichaam als de K.S.A. werden opgericht en beheerd. Redds onmiddellijk na de reorganisatie, be gin 1921, is door ons een enquête ge houden onder de aangesloten vereeni gingen, hoeveel hare huif/vesting kost te, of zij in staat en geneigd waren, mede. te werken tot inrichting van een centraal gebouw, waarin onge veer alle centrale bureaux een onder dak konden vinden en gemeenschap pelijk, dus veel voordeeliger, zouden kunnen doen, wat zij thans, met ont zaglijk veel meer kosten, ieder afzon derlijk en vaak gebrekkig, uitvoeren. In beginsel vonden wij nogal veel in stemming en de idee is dan ook nog niet losgelaten. Dus concentratie? Als u 't zoo noemen wilt, ja. Met behoud van ieders volstrekte onaf hankelijkheid en bewegingsvrijheid na tuurlijk. Maai" ook met enorme bezuini ging. Is men eenmaal aan eigen af zonderlijke bureaux toe, dan stijgen de werkzaamheden en kosten, de stuwkracht van haar kon uitgaan. Het is waar, dat vele vereenigingen er nu eenmaal zijn en dat dus niet meer zoo vaak nieuwe behoeven te wor den opgericht. Maar daèr is toch ook nogal wat aan te doen. In één jaar tijds richtten wij toch nog den Bond van R.K. Volksuniversiteiten en de R.K. Kunstenaarsvereniging op. En leerde de jongste politieke geschiede nis niet, hoe noodzakelijk, maar te vens moeilijk werk ons wacht voor de organisatie der z.g. hoogere stan den? Andere moeten nog voortdurend gesteund worden door onze hulp en propaganda. Én er is natuurlijk nog veel an der werk Ongetwijfeld. Het oprichten van vereenigingen is m.i. maar bijzaak. Hoe meer er zijn, hoe meer gespecia liseerd ze zijn en hoe krachtiger zijl worden, des te noodiger is een punt van aanraking. Gek is het wel, maar hoe meer physieke scheiding er is tus- schen de menschengroepen, des te grooter wordt ook voortdurend de mentale scheiding, de concurrentie, de achterdocht jegens elkander, de vlie- gen-af van gerij, de vervreemding en 't eenzijdig najagen van het enge groeps- cn vereenigingsbelang. Des te meer is1 ook een centraal, allen tezamen bren gend lichaam als de K.S.A. onmisbaar. .Hoe meer legercorpsen en verschil lende wapenen, des te grooter de be hoefte aan een generalen staf en krachtige centrale leiding. Maar dreigt er geen gevaar, dat de K. S. A. aan andere vereenigingen den wind uit de zeilen neemt, op haar ter rein komt, haar dus het bestaan en den bloei moeilijker maakt. En schuilt défir niet ook een reden van verzet of afzij digheid? Ui ken die opwerping van onds. Maar ik voeg er aanstonds bij, dat wij, zoolang ik de K. S. A. nu mede bestuur, TmgStVHMlg gewamrr meunen, mr tot grief niet de minste aanleiding te geven. Integendeel, is ons nog onlangs, op een centrale vergadering van Geestelijke Ad viseurs, het verwijt gemaakt, of is al thans de klacht geuit, dat de K. S. A. veel te veel aan afzonderlijke vereenigin gen overlaat, wat beter door haar kon gebeuren. Het juiste midden is altijd moeilijk te vinden. Maar ook wanneer wij op ons standpunt blijven staan, dat ieder zijn eigen potje koken moet coöpera- lieve keukens zijn nu eenmaal niet ieders ideaal dan Is er nog ontzaglijk véél voor de K.S.A. te doen, wat door geen afzonderlijke vereeniging naar behooren gedaan kan of ooit zal worden. Zooals in het moderne leven bijna niemand meer zijn eigen bakker en slager en schoen maker is, en niemand er meer aan denkt, de communiteit er een grief van te ma ken, dat zij de zorg voor openbare dien sten en werken uit handen van particu lieren genomen heeft. Het is natuurlijk een onbegonnen werk, alles op te som men, wat men, behalve het behouden van geregeld contact tusschen de vaak di- vergeerende vereenigingen, als de taak eenér oenlrale organisatie, als de K. S. A., moet beschouwen. Maar wie zal an ders, waar 't noodig is, geheel katholiek sociaal Nederland mobaiseeren? Laat ik eens een versch voorbeeld noemen. Het wordt met den dag duidelijker, dat, in deze crisistijden, het bevolkingsvraagstuk het middelpunt gaat worden van aller aandacht en studie, van propaganda even eens. Weldra redeneert the njan in the street erover. Zijn wij, katholieken, daar in voldoende georiënteerd? Hebben wij wetenschappelijk de economische, de psy chische, de physieke, de moreiele zijde van dat belangrijk onderwerp bestudeerd en bekeken? Zijn wij gereed, om ons volk straks de juiste beginselen, niet alleen de moreele, voor te houden? En moeten wij, om gereed te zijn, niet 'n centrale leiding hebben, die allen: de medici, de economisten, de sociologen en theologen. Voor Eer en Deugd enzP bijeen kan bren gen, om stelling te nemen in dien, zoo niet alle teekenen bedriegen, komenden heeten strijd? Dat is nu maar één voor beeld. Maar zoo zijn er vele. Als men ons maar de handen vrij laat. En welke af zonderlijke vereeniging zal ©ene, toch on misbare, sociaal-economische bibliotheek oprichten en bijhouden, zooals de K, S. A. het in hare armoede nog wist te doen, zoodat ons Centraal Bureau nog over 13000 banden beschikt, over een knipselcollectie van 300 dossiers met meer dan 35.000 nummers? Welke afzon derlijke vereeniging zal de Sociale Weken organiseeren en daar het vele werk en de moeiten en kosten voor over hebben? Welke zal dat half millioen vlugschriften uitgeven en verspreiden? Welke neemt op zich, om jaarlijks gemiddeld 600 schrifte lijke adviezen te geven; nog gezwegen van de ontelbare mondelinge? Adviezen, welke ook door die afzonderlijke vereenigingen herhaaldelijk worden ingewonnen? En n hebt geen Ahnung, wat een tijd en studie dat kost, maar ook, hoezeer dat richting geeft. Wie had ook b.v. een steunverle ning voor Rusland zóó kunnen doen sla gen? Ik doe maar lukraak 'n greep hier en daar. Wie neemt van ons over de bijna gereed gekomen uitgave van een Sociaal Jaar boek, waarin men volledige inlichtingen vinden kan omtrent adres, naam, doel en werking onzer vereenigingen en vele in het buitenland? Wie kan zoo goed als wij de uitgave voorbereiden van eene verza meling van pauselijke encyclieken en bis schoppelijke voorschriften, zoo belangrijk, maar voor velen nauwelijks te vinden? Wie zal altijd gereed staan, tot wie zal men zich ieder oogenblik kunnen wenden, wanneer iets van algemeen belang voor kath. Nederland initiatief en werkkrach ten opvordert? Enz. enz. Er is geen grens. U spreekt daar van een centrale bi bliotheek. Maar alle vereenigingen van eenige beteekenis hebben toch hun eigen speciale boekerij? Best mogelijk. Maar die zijn abso luut onvoldoende voor studie van onder werpen van meer algemeenen aard. Ga maar eens zien, wat men heeft. Wat spe ciale werken en meer niet. Meer dan een paar honderd gulden per jaar mag zulk een bibliotheek niet kosten, meestal véél minder. En was 't anders, wat een on- noodig geldverspillen zou dat wezen. Ik vergeleek zulke economische monstruosi teiten op de laatste Sociale Week met een huisgezin, waar ieder kind zijn eigen keu- f;en, zit- en slaapkamer, telefoon en bad kamer enz. hebben zou. Als men de nei ging tot verkorreling de handen vrij laat in ons organisatiewezen, dan komt men tot zulke economische dwaasheden. U sprak, als ik mij groed herinner, daarover naar aanleiding van de ver warring bij het inrichten van sociale cur sussen. Juist. Daar hebt u weer een spre kend voorbeeld van wat dat eigen-baas zijn uitwerkt. Als voorbeeld heb ik 't ook maar alleen aangehaald. Niet om iemands kans om verdienstelijk werk te doen te verminderen niet om een of andere vereeniging te verdringen van een terrein, waar zij gaarne en nuttig werkzaam is, maar in het algemeen be lang moest er concentratie dezer werk zaamheden voor de volksontwikkeling tot stand komen. Laat desnoods iedereen doorgaan met voor zijne leden het brood van kecnis te breken en aldus de le den aan de organisatie te binden, wan neer het standpunt te hoog is, dat het er niet zoozeer op aankomt, wie iets doet, mits het maar praitisoh en in voldoende mate geschiede. Maar de ver spilling van krachten is onberekenbaar. Spoedig zal men heelemaal geen ga- schikte leiders meer vinden, want er is geen vergaderlokaal, of er moet gedo ceerd worden Is nu de K8A. niet het absoluut aangewezen lichaam, om wat samenwerking te bereiken, wat samen smelting, wat systeem en methode. Men spaarde krachten uit, kan wat meer en meer practi oh geld besteden, algemeene handboeken uitgeven, enz. enz. Een heel plan is daarvoor reeds in over weging. Is er iets redelijker, en blijkt daaruit weer niet opnieuw, hoe onmis baar centrale leiding is? Waarbij dus de afzonderlijke ver eenigingen niets van haar autonomie in boeten. Niets, absoluut niets. Baas spelen of dwingen is niet onze taak- nog min der onze ambitie. Dienen, meer niet. Het algemeen belang dienen, de afzon derlijke belangen bevorderen, met elkan der in overeenstemming brengen- maar dat slechts op de tweede plaats, voor zoover het algemeene daardoor wordt be vorderd. O, er is zoo ontzaglijk veel te doen. Maar dat kan niet altijd met ver blindende klaarheid naar buiten blijken, daar bemerkt de buitenwacht vaak wei nig van. Ik ben overtuigd, dat, wan neer onze K.S.A onverhoopt zou moe ten liquideeren, men spoedig tot'de <g>- wvj"riermng pan een 'BWrare centraia zsü" moeten komen, en dat deze vanzelf een gelijke taak en een gelijk arbeidsveld zich zou zien toegewezen. Het is trou wens bekend genoeg, hoezeer onze Bis schoppen het vorige jaar, bij de aan beveling der kerkcolleote, op de onmis baarheid van de K.S.A hebben gewe zen. En waar de K.S./A. moet blijven bestaan, daar zal zij ook haar goed geleid secretariaat noodig hebben, of men dat nu een Oentraal Bureau wil noemen of niet, of het in Leiden, waaraan wii overigens niet getrouwd zijn zal ge vestigd zijn of elders. Ik dank u wel voor uwe inlichtin gen. Zonder twijfel zullen onze lezers daarvan met eenige verbazing, in ieder geval met groote belangstelling kennis nemen. Mag ik nog één vraag stellen, met den hoed reeds in den hand: Wat denkt het Bestuur nu te doen? Ja, wat zullen wij doen? luidde het antwoord. Éompen of verdrinken! Indien wij maar niet zoo optimistisch waren geweest, wat minder goed ver trouwen hadden gehad in den goeden wil der aangesloten vereenigingen, om de gevoteerde contributie ook te beta len, dan hadden we eerder maatregelen kunnen nemen. Thans moet de goede beslissing vallen op korter termijn. Het mag geen weken meer duren. Komt er uitzicht, mogen wij vast rekenen op de noodige contanten, dan redden we ons wel. Wij zinnen op allerlei middelen, trachten bronnen aan te boren. Maar ©ogenblikkelijke redding, zooals di9 thans noodig ie, zien wij alléén maar in een nieuwe kerkcolleote. Maar daar zijn vele bezwaren tegen. Zal zij worden toege staan P Ik vrees, maar een klein straaltje hoop is er toch nog. Heel erg klein! Komt niet spoedig, vooral spoedig, de redding, danzullen wij een besluit moeten nemen, dat ons geweldig hard zal vallen. Niet om onszelf, want voor je genoegen sta je niet aan het roer van een schip, dat men het binnenloopen eener veilige haven niet gunt. Maar om het waarachtig belang van katholiek Ne derland. Een belang, dat, oppervlakkig als velen oordeelen, maar door te wei nigen wordt begrepen, omdat men niet nadenkt. Wij zullen in dat ergste geval, het stof niet van onze voeten schudden. Maar als later, en weldra de keien van ver wijten zullen gesmeten worden naar de hoofden dergenen, die zulk een onmis baar instituut als de K.S.A lieten dood bloeden, dan zullen wij niet behoeven te bukken, en zal katholiek Nederland niet kunnen zeggen, dat het niet gewe ten heeft, wat op het spel stond. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELIER. „De Maasbode" schrijft: Het was te verwachten, dat onder de huidige omstandigheden de Troon rede geen program zou bevatten van de maatregelen, waartoe in de vol gende wetgevende periode in 's Lands belang de medewerking van de Kamers zou worden gevraagd. De Grondwetsherziening is aan de orde, de ontbonden Kamers der Stoten- Generaal hebben met groote meerder heid de voorgestelde wijzigingen aan genomen-en thans moet het werk vol tooid. Voor dezen beperkten arbeidt; zijn de Kamers bijeengeroepen en dit en niets anders wordt gevraagd. Hoe sober deze Troonrede overigens ook zij, er ontbreekt niet in een wijzen op de moeilijke tijden, die wij thans beleven en waarop het denken van heel ons volk, zonder onderscheid van partijen geconcentreerd is. De gesproken woorden klinken ern stig, voorspellen moeilijke jaren. Ons dierbaar vaderland moet voor inzin king behoed worden. Hooge eischen zullen daarom aan de komende regee ring worden gesteld. Het is deze ernstige gedachte, welke de Koningin de bede in den mond legde, dat God ons de wijsheid moge schenken, om de moeilijkheden te overwinnen en ons land voor inzin king, ja mogelijk voor ondergang te behoeden. Wij verheugen ons over deze open lijke getuigenis van H. M. de Koningin, dat zonder de hulp van Hem, die ons riller Vader is, die heel ons leven leidt en bestuurt, wij niets vermogen, dat heel ons lot in Zijn handen is en afhankelijk van de Wijsheid die Hij ons schenkt. Moge dit woord door allen gehoord en verstaan worden, en mogen mil- lioenen in ons land het herhalen door him bede te voegen bij die van Hare Majesteit. Laten ook wij bidden om wijsheid voor het Staatsbestuur, opdat Gods zegen moge rusten op den arbeitdi van deze Volksvertegenwoordiging. „De Standaard"; Zij is buitengewoon kort ditmaal. Dat kon niet anders. De heden geopende zitting wondt in September weer gesloten en tus schen heden en den sluitingsdatum ligt de gebruikelijke vacantie. Zelfs al was de politieke toestond geheel nor maal, dan nog zou voor dit zittings jaar moeilijk iets anders te zeggen zdjn geweest dan wat nu gezegd wond. En te meer is dit het geval omdat het zittend Kabinet de portefeuilles ter beschikking heeft gesteld en omdat aan den zittenden premier j.l. Zater dag opnieuw opdracht tot Kabinets formatie werd gegeven. Het zou geen pas gegeven hebben wanneer onder zulke omstandigheden de troonrede melding zou hebben ge maakt van een werkprogram voor de volgende drie jaren of zelfs maar voor het zittingjaar, dat aanvangt met den derden Dinsdag in de komende maand September. Volkomen terecht beperkt de troon rede zich tot de mededeeling dat, ter voldoening aan het grondwettelijk voorschrift, onverwijld voorstellen zul len worden aangeboden om de aan gevangen Grondwetsherziening te vol tooien. Dat was inderdaad het eenige, dat in de gegeven omstandigheden nopens den te verwachten arbeid der Staten- Generaal voor deze zitting van kor ten duur kon worden gezegd. Warm klinkt de toon waar H.M. de vurige bede uit, dat God de wijs heid moge schenken, onmisbaar om ons dierbaar vaderland in deze moei lijke tijden voor inzinking te behoeden. Zij dit ook bij voortduring de bede van Neêrland's Christenvolk. „De Nederlander": „Voor inzinking te behoeden". Nog nimmer is zoo sombere klank in een troonrede van onze beminde Vorstin vernomen. Dit heeft één goede zijde. Voor deze woorden blijft het Kabinet, zii 't dan ook demissionair, aansprakelijk. Het heeft, nu aan -den heer Ruys de Bee renbrouck de opdracht tot kabinets formatie is gegeven, de verplichting, krachtig mede te werken om die in zinking te voorkomen. En aangezien die inzinking uitsluitend betrekking heeft op onze economische kracht, aanvaardt dus het Kabinet van nu of van de naaste toekomst den dringen den plicht tot zuinigheid. We wenschen van harte, dat in de praktijk der regeering zij, die 's lands .zaken hebben te behartigen, dien plicht, thans aanvaard, niet zullen vergeten. ,,Het Vaderland": Gelijk te verwachten was, behelst de Troonrede, waarmee H. M. de Konin gin heden de nieuwe zitting der Sta ten-Generaal geopend heeft, geenerlei aankondiging omtrent voornemens ddr Regeering. Het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck is sinds Dinsdag j.l. demissionair en men weet tot dusver nog slechts, dat de Ko ningin aan mr. Ruys een nieuwe op dracht heeft verstrekt tot Kabinetsfor matie. Onder deze omstandigheden kon de Troonrede uiteraard niets nieuws be helzen. De Troonrede bepaalt zich dan ook tot de vermelding, dat de noodige voorstellen onverwijld de Staten-Gene- raal zullen bereiken, ten einde het aan gevangen werk tot het brengen van „on derscheidene belangrijke wijzigingen" in de Grondwet te voltooien. Over de be langrijkheid van deze wijzigingen zul len wij hier niet meer veel zeggen. Het Kabinet had te rekenen met de zeer zwakke meerderheid waarop het tot dus ver steunde en de verwerping van eeni ge der belangrijkste voorstellen door de Eerste Kamer heeft de Regeering er toe gebracht de Grondwetsherziening nog aanmerkelijk te verslappen. Intussche® is hieraan niets meer te veranderen en de beide Kamers der Staten-Generaal zul len ongetwijfeld de „belangrijke" wijzi gingen met groote meerderheid aanvaar den. Bij de opening van de nieuwe zit ting op den derden Dinsdag in Septem ber zal het nieuwe of gereconstrueerde Kabinet ongetwijfeld zijn plannen be kend maken. Deze Troonrede moge onbelangrijk zijn, de Regeering heeft de gelegenheid toch aangegrepen om den ernst der tijden scherp te belichten. Het afsmeeken van wijsheid, „onmisbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te behoeden," legt getuige nis af van het besef, dat de economische toestand zeer ongunstig is. Het nieuwe of gereconstrueerde Kabi net zal voor een uiterst moeilijke en onaangename taak staan. Moge het daarvoor niet terugdeinzen. Op den steun van allen, die het wèl meenen met ons land, kan het daarbij rekenen. „De Nieuwe Courant". Het liet zich verwachten, dat ditmaal de troonrede zeer sober zou wezen. Slechts de noodige tweede stap op den weg naar de Grondwetsherziening heeft de heden geopende zitting noodig ge maakt en uitteraard ging het Konink lijk woord zich schier geheel tot dit on derwerp beperken. Toch niet volkomen. Ten eerste wordt maar ook dit spreekt volkomen vanzelf hesngewe- zen naar de opening in September, die omtrent het regeeringsprogram zal in lichten. Maar bovendien klonk reeds thans een tweevoudig geluid, aankondigend wat straks in bijzonderheden zal moeten wor den uitgewerkt. Dan, na de vorming van een nieuw kabinet en de opstelling van het program, worden de gedachten pre cies omlijnd. Nu reeds klinkt de toon vol ernst, dat „ons dierbaar vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking moet worden behoed." Moge gansch ons volk den ernst ver staan, die in deze sobere woorden spreekt. En mogen al meerderen vol innerlijk medegevoelen den klank vernemen, die door de somberheid wordt heengemengd en die opwijst naar God, van Wies» alleen de wijsheid ons geworden kan, noodig in dezen zwaren tijd. De N. R. Crt. Het is -eene ©enigszins zonderlinge ver tooning geweest, dat de Koningin eene Troonrede uitsprekend, gesecundeerd door een demissionair kabinet. Een demissio nair kabinet, sinds enkele dagen. Men krijgt den indruk, dat de groote on zekerheid, die het kabinet-Ruys in zijn ganschen levensduur heeft beheerscht, aan het ministerie tot op hot allerlaatste oogenblik is bijgebleven. Lang heeft het zelfs tusschen aftreden en aanblijven ge weifeld. Toen werd aangekondigd, dat de Koningin deze formeele zitting van de nieuwe Kamers in persoon openen zou, en de opening van de belangrijke zitting, die in September beginnen zal, aan eene com missie zou overlaten moet het ministerie nog het voornemen hebben gehad, niet af te treden. Dan ware er reden te over ge weest, het eerste aantreden van de nieuwe Kamers te doen plaats hebben met eene rede van stavast, door de Koningin zel ve uitgesproken. Het kabinet doodgewaand doodverklaard, uit zijn assche herrezen! Vol levensmoed, en met een nieuw pro gram, waar Nederland van te kijken zou staanl Dat zou wat geweest zijn, en men begreep dat de regeering er prijs op ge steld had, dat de Koningin, door hare per soonlijke verschijning te midden van de volksvertegenwoordiging, aan de plechtig heid klem zoude bijzetten. Maar nu? Nu het kabinet, bijna veer tien dagen te laat, heeft gedaan wat reeds vóór de verkiezingen kon worden ver wacht en voorspeld, nu het kabinet zelf ten slotte ook heeft begrepen, dat zijn tijd van vertrek was gekomen, was plotseling van de plechtigheid alle fleur af. De Ko ningin stond daar te midden van de nieuw gekozen Staten GeneraalZii zag er ZIJ' KWafiT, ZIJ ging, doch, wonderlijk genoeg, Zij had bij deze eerste ontmoeting niets niemendal te zeggen. Indien men het heden uitgesproken troonredetje van de franje ontdoet, blijven er slechts twee zinsneden over. „Ter vol doening aan het grondwettelijk voorschrift zullen U onverwijld de noodige voorstel len bereiken om het aangevangen werk (der grondwetsherziening) voltooien. Ik verklaar de zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." Voila tont. De regeering had, dunkt ons, der Koningin dezen gang naar het Binnenhof wel kunnen besparen. Wij zullen de gelegenheid niet te baal nemen tot politieke bespiegelingen. Wij zijn tevreden, dat het kabinet zijn ontslag heeft gevraagd, en dat er blijkbaar aan eene reconstructie van het bestaande ka binet op een gewijzigd program niet wordt gedacht. De heer Ruys de Beerenbrouck is opnieuw formateur. Waarom juist hy werd uitgekozen, is ons niet duidelijk. Naar onzen smaak was hij niet de eerst aangewezene. In welke richting hij voor zijn tweede ministerie zal zoeken, is nog niet bekend. Als katholiek, gegeven- de zeer uiteenloopende stroomingen, die in de katholieke partij bestaan, zal hem de keuze niet gemakkelijk zijn. En het ge vaar is niet uitgesloten, dat hij zal pogen tusschen de twee richtingen in te blijven hangen. In de Troonrede heeft de Koningin de bede uitgesproken, dat God de wijsheid moge schenken, om ons dierbaar Vader land in deze moeilijke tijden voor inzin king te behoeden. Wij hopen, dat de heer Ruys deze bede ook goed zal hebben ver staan, en zal hebben begrepen, dat Inzin king niet zal kunnen worden verhoed door eene halfslachtige politiek, die de geit en de kool, dat zijn in deze de oude en de nieuwe katholieke partij, zal willen sparen. De heer Ruys zal waarschijnlijk een bezuinigingskabinet willen vormen; dit is noodzakelijk en, naar het schijnt' is dc heer Ruys er wel de man naar, om bezuiniging door te zetten. Maar be zuiniging alléén is niet genoeg. Er moet m de komende jaren ook naar weder opbouw worden gestreefd, naar herleving van handel en verkeer, nijverheid en be drijf. Dat Is hetgeen het nieuwe kabinet positiefs vindt te doen. Doch om deze taak met succes te kunnen vervullen, moet er vóór alles zijn vastheid van lijn en zekerheid van gedachte. De formateur moge bedenken, dat eene politiek, die van twee wallen wil eten, alle kracht missen zal, en tot onvruchtbaarheid zal Z1jn gedoemd. DA heer Ruys heeft nu eenige jaren lang met Aalberse gere- vü?™ v dre"3 rich(in« hoogtij laten vieren. Voor de reconstructie van ons dierbaar Vaderland, om dit voor verdere inzinking te behoeden, moet thans het roer om. Laveeren, nu eens eene streek rechts, dan eens eene streek links, is niet hetgeen van een staatsman in de komen de jaren verwacht wordt. Daarom had den wij bever een ander, dan den heer Ruys met de leiding belast gezien, een die aan geen antecedenten gebonden was, en die in alle opzichten vrij stond, om zich eene richting te kiezen. vanhnifeni 1?*? heeft op het ministerie van buitenland sche zaken alhier de onder- teekenmg plaats gehad van eene voorloo- E,rr?k?!t tosschen Nederland en «"uister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend: dat de werkzaamheden van de N. V an Stolk's Commissiehandel en het Co- terde.T"1. rva"handelaren, beide te Rot terdam, ten behoeve van de graan-, meel- eustu?V°e °rrZiening' mgiunde 1 Au- inrH ,a s" aIs geheel beëindigd kunnen worden beschouwd, en eventueele corres pondentie uitsluitend is te richten aan het KandeienRnt 7an 'oudbouw, nijverheid en handel, Bezuidenhout 30, 's-Gravenhage. De minister van buitenlandsche zaken t ,.?lr' Van Karnebeek heeft zich ver gezeld van zijn gezin voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. De minister van financiën brengt ter kennis van adjunct-commiezen, rijkskler- en deurwaarders, gewezen klerken der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor de vacante ontvangkantoren Akkrum en Metslawier zij zich, daarvoor kunnen aanmelden, on verschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging. Ambtenaren die aan het ontvangersexamen hebben voldaan, zullen voorkeur voor de tijdelijke waarne ming van bedoelde kantoren in aanmer king komen. genoemde CISssTffcaHé CoÜSfoïssïé 5T 35H j.l. van den secretaris-generaal bij hét Departement van Financiën het Vólgend schrijven van den Minister van Binnen» landsche Zaken: „De Regeering is van meening, dat d« thans aangenomen percentages van 4 en S wegens standplaatsaftrek, in het bijzon der voor de onverplaatsbare ambtenaren, veel te laag is. In het particuliere bedrijf geven da collectieve contracten tusschen de loonen, die in plaatsen met hoogen en lagen levensstandaard betaald moeten worden verschillen te zien tot 4 van de loonen, die in eerstbedoelde plaatsen worden be taald. Dat de thans geldende aftrek alge meen als te laag wordt aangemerkt, blijkt ook uit den dezer dagen gepubliceerden brief van den Raad van Commissarissen der groote spoorwegmaatschappijen eau de Ministers van Financiën en van Water staat. Bij die maatschappijen geldt dezelf de aftrek als bij het Rijk. De betrokken passage uit den brief luidt als volgt: „Voorts komt het onzen Raad dringend noodig voor, dat de z.g. standnlaatsaftrek herzien worde, opdat de met dien Aftrek beoogde differentiatie van belooning wer kelijk beantwoorde aan het verschil in kosten van het levensonderhoud in de on derscheidene plaatsen van ons land, hete geen thans allerminst het geval is." In verband met het bovenstaande ver zoek ik uwe commissie binnen drie maan den een voorstel te doen tot herziening Van de vieeerende reeding van den stand plaatsaftrek, met dien verstande, dat een indeeling in ten minste 4 klassen word» verkregen." Naar w(j vernemen is de Classificatie Commissie ter behandeling van dit schrij ven bijeengeroepen op Woensdag 2 Augus tus a.s. om 2 uur, in het Departement vatf Financiën. Na een referendum te hebben gehou den onder haar leden, meldt de „N. R. Ct", heeft de te Groningen geves tigde Federatie van Landarbeiders in Nederland besloten niet te voldoen aan de door den Minister van Arbeid verlangde verslechteringen voor de werklOQzenkas (hoogere bijdragen en lagere uitkeeringen) en heeft de or ganisatie met ingang van 1 Juli de kas opgeheven. Ir. R. de Kat, te 's Gravenhage heeft volgens het „Vad." Gedep. Staten van Limburg concessie verzocht voor de ontginning van steenkolen in een mijn- véld, aan te duiden met den naam! „Hilda", in de gemeenten Simpelvedki, Wittem, Bocholtz én Vaals. Conferentie over petroleumbelan- gen In Rusland. Aan de „Ag. Econ. Fin." wordt uit Nederland geseind, dat blijkens een officieele mededeeling van het bestuur der Koninklijke deze van plan is, bin nenkort een conferentie bijeen te roe pen van belanghebbenden bjj de petro leumindustrie, om te bespreken, welks stoppen genomen zouden kunnen wor den, in het gemeenschappelijk belang van alle petroleummaatschappjjen, dis voor den oorlog in Rusland hebben gewerkt. De „Ag. Econ." voegt hieraan toe, dat uit het feit, dat de directie der Koninklijke bereid was, een dergelijks mededeeling te doen, is af te laden, dat de besprekingen, die reeds in Den Haag hebben plaats gevonden, seri euze resultaten hebben gehad. In de gisteren te Zwolle gehouden ver- gadering van de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Pharmacie, nebben de secretaris der maatschappij en een lid van de commissie der tarieven, de heer V. van Itallie. o.a. medegedeeld, dat de taneven voor de geneeskunde eerst daags belangrijk zullen verminderen. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van den Bond van Verveners in Noord-Holland, is besloten de prijzen tot 1 September 1922 als volgt vast te stel len. Halfweg en Kamemelksgat le soort 7.75, 2e soort 7.25; Oudekerk le srt. 6.25;; Broek in Waterland 7. Mogelijke verhooging na 1 September is niet buitengesloten. Een telegram uit Berlijn meldt, dat de toestand in de staking op de Nederland sche Rijnschepen zich verscherpt; aan boord der meeste Rijnsleepbooten is po litie geplaatst om mogelijke botsingen te gen te gaan. Bij Kon. besluit van 9 Juni 1921 werd de z.g. classificatie-commissie ingesteld wel ke tot taak had de herziening der stand- plaatsindceling ter hand te nemen. Inge volge art. 24 tweede lid van het Bezoldi gingsbesluit moet de commissie voor Geor ganiseerd Overleg jaarlijks in de maand Maart advies geven inzake het aanbren gen van wijziging in de standplaatsindee- ling. Den 24sten October 1921 diende de Regeering een voorstel in bij de Commissie van G. O. om het onderzoek geen voort gang te doen hebben en om artikel 24 tweede lid van het Bezoldigingsbesluit in te trekken. De Centrale Commissie adviseerde ech ter de Regeering, dat het onderzoek wel moest plaats vinden en dat de vraag of bovengenoemd artikel al of niet behoudt.» moet bliiven, aan de orde behoort te komen bii de technische herziening van het Bezoldigingsbesluit, tot welke herzie- nine sinds ruim een jaar was besloten. Niettemin ontvingen de leden der boven- NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ALGORAB (R.Z.A. lijn) 25/7 v. R'dam te Antwerpen. BALI (Nederl.) thuisreis 22/7 v. Colombo. BIRMA (Java-Bengalen) Calcutta-Jav» 23/7 v. Cuddalore. BILLITON (Nederl.) 25/7 van Amster- sdam via Hamb. en Bremen n. Java. BINTANG (H. Austr. lijn) thuisreis 24/7 van Genua. BUITENZORG (R. Lloyd) 25/7 V. R'dam n. Java. CELEBES (Nederl.) uitreis p. 24/7 Ouessant. GEMMA (H.O.A. lijn) uitreis 24/7 v. Tarragona. HEBE (K.N.S.M.) 24/7 v. Algiers n. dam. HELDER (W.i.M.) 24/7 v. Caleta Buena n. Amsterdam. IRENE (K.N.S.M.) 24/7 v. Valencia n. Carthagena. JOHAN DE WIT (Nederl.) uitreis 24/7 v. Suez. JACATRA (R. Lloyd) 21/7 v. Batavia te Soerabaya. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis 25/7 v. Southampton. LEERDAM (H.A.L.) R'dam-New Orle- ans 24/7 v. Tampico. MINERVA (K.N.S.M.) 22/7 V. Galatz t« Ibrail. MERCURIUS (H.W. Afr. Itfn) thuisreis 24/7 van Las Palmas. MEDAN (R. Lloyd) uitreis 25/7 bfl Colombo verwacht. MEERKERK (Br. Indië lijn) uitreis 24/7 v. Port Soudan. OLDEKERK (H.O.A. lijn) thuisreis 24/7 te Hongkong. OBERON (H.W. Afr. lijn) thuisreis 24/7 v. Las Palmas naar Havre. ORESTES (W.I.M.) 24/7 v. Callao te Mollendo vertr. n. Arica. RIDDERKERK (Br. Indië lijn) uitreis 23/7 van Bombay. RIETFONTEIN (H.Z. Afr. lijn) uitreis 23/7 van Luderitzbicht. SPAARNDAM (H.A.L.) R'dam-New» Orleans 24/7 te Bilbao. SALABANGKA (Nederl.) thuisreis 24/7 te Bilbao. STELLA (K.N.S.M.) Constantlnopel- A'dam p. 24/7 Gibraltar. TJIKINI (Java-China-Japan) 22/7 V. Shanghai n. Japan. TRITON (H.W. Afr. lijn) thuisreis 24/7 v. Havre. TJERIMAI (R. Lloyd) uitreis 25/7 Y. Marseille. VENEZUELA (W.I.M.) 20/7 v. Cura^a» n. Puerto Colombia. WAALDIJK (R.Z.A. .lijn) thuisreis 20/7 v. Rio de Janeiro. WARSZAWA (H.A.L.) R'dam-Petrograd 24/7 v. Danzig. ZEELAND IA (H. Lloyd) uitreis 24/7 v. Rlo de Janeiro. ZOSMA (H.O.A, lijn) 23/7 v. Kobe n. IJokohama. ZEUS (K.N.S.M.) 24/7 v. Lissabon te A'dam. ATREUS (Oceaan) Japan-R dam 21/7 v. Singapore. BOEROE (Nederl.) thuisreis 24/7 v. Genua. CE IJL ON (R. Lloyd) thuisreis p. 25/7 Gibraltar. HOUTMAN (Paket) 22/7 v. Java te Brisbane. NOORDAM (H.A.L.) New IJork-R'dam 25/7 v.m. te Boulogne. ONO (K.N.S.M.) 25/7 v. A'dam te Kopen hagen. TOSARI (H. Austr. Hjn) thuisreis p* 25/7 Ouessant.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2